آذربایجان

1399/06/30
- احداث مزرعه بادی 240 مگاواتی توسط شرکت سعودی در آذربایجان
شرکت آکوا (ACWA) متعلق به عربستان سعودی درحال عقد قرارداد احداث یک مزرعه بادی به ظرفیت 240 مگاوات در آذربایجان است. این شرکت در مناقصه­ای که پیشتر از این در آذربایجان برگزار شده بود، برنده این قرارداد گردید. این شرکت قبلاً در مراکش و اردن نیز مزارع بادی به ظرفیت 122 مگاوات احداث نموده بود. درحال حاضر شرکت آکوا اقدام به احداث 6 ایستگاه اندازه­گیری و پایش میزان وزش باد نموده است که بهترین مکان برای احداث نیروگاه را مشخص نماید. به گفته وزارت انرژی آذربایجان، روند اندازه گیری میزان وزش باد 9 الی 12 ماه طول خواهد کشید. شرکت آکوا، قصد دارد 40 توربین 6 مگاواتی در شبه جزیره آبشوران در شرق آذربایجان در دریای خزر نصب نماید. رئیس جمهوری آذربایجان اخیراً فرمانی را امضاء کرده که خواستار تسهیل شرایط برای افزایش قابل توجه انرژی باد در ترکیب سبد انرژی آذربایجان شده است. بر همین اساس پروژه ساخت یک نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی نیز به امارات متحده عربی واگذار گردیده است. دولت آذربایجان قصد دارد تا سال 2030، 30 درصد از تقاضای کشور را توسط انرژی­های تجدیدپذیر تأمین نماید. هم اکنون آذربایجان 6/ 61 مگاوات ظرفیت بادی درحال بهره­برداری دارد.

(10سپتامبر 2020- منبع: wind power monthly)  
https://www.windpowermonthly.com/article/1694074/acwa-power-tests-wind-ahead-azerbaijani-build-out

- افزایش تولید برق آذربایجان در ماه ژوئن
طبق گزارش­های مرکز آمار آذربایجان، طی ماه­های ژانویه تا ژوئن سال میلادی جاری (دی تا خرداد)، تولید برق آذربایجان 2/ 65 میلیون کیلووات ساعت در مقایسه با سال پیش از آن افزایش یافت و به 9/ 12 میلیارد کیلووات ساعت رسید. ( 27 ژوئیه 2020- منبع: menafn


- افزایش صادرات برق آذربایجان در ماه مه (خرداد)
وزیر انرژی آذربایجان در یک کنفرانس خبری در تاریخ دهم ژوئن (21 خرداد) اعلام نمود که میزان صادرات برق آذربایجان در ماه مه نسبت به دوره مشابه سال قبل، 7/2 میلیون کیلووات ساعت افزایش یافت و به 7/21 میلیون کیلووات ساعت رسید. همچنین در این دوره واردات برق این کشور با افزایش 6/8 میلیون کیلووات ساعتی نسبت به سال گذشته به 5/ 17 میلیون کیلووات ساعت رسید. وی همچنین افزود، تولید برق آذربایجان در ماه مه به 8/ 1 میلیارد کیلووات ساعت رسید که به نسبت همین تاریخ در سال 2019، 5/ 17 میلیون کیلووات ساعت کاهش یافته است. طی ماه­های ژانویه تا مه 2020، صادرات برق آذربایجان به 3/ 522 میلیون کیلووات ساعت رسید که 7/ 113 میلیون کیلووات ساعت کمتر از دوره مذکور در سال 2019 است. واردات برق نیز به 2/ 62 میلیون کیلووات ساعت رسیدکه به نسبت همین دوره در سال گذشته، 1/1 میلیون کیلووات ساعت افزایش یافت. ( 10 ژوئن 2020- منبع: MENAFN)  

https://menafn.com/1100302486/Azerbaijan-increases-electricity-export-in-May

- سرمايه گذاران عربي در بخش انرژي هاي تجديد پذير آذربايجان
جمهوری آذربایجان توافق نامه­های چند میلیون دلاری را به منظور احداث دو نیروگاه تجدیدپذیر در بزرگترین و ثروتمندترین کشور قفقاز جنوبی امضاء كرد. براساس اين توافق نامه­ها، شرکت برق ACWA عربستان سعودی و شرکت Masdar امارات متحده عربی حدود 400 میلیون دلار برای ساخت نیروگاه­های بادی و خورشیدی به ظرفیت 440 مگاوات سرمایه­گذاری می­کنند. پروژه انرژی بادی 240 مگاواتی توسط ACWA Power ساخته خواهد شد، در حالی كه شركت مصدر امارات، مزرعه خورشیدی 200 مگاواتی را احداث می­كند. انتظار می­رود هر دو اين تأسيسات طی دو سال آینده به بهره­برداری برسند. کل تولید انرژی­هاي تجدیدپذیر در جمهوری آذربایجان بالغ بر 1276 مگاوات است که 1135 مگاوات آن از نیروگاه­هاي برق آبي و 141 مگاوات باقيمانده از انرژی خورشیدی، بادي و زیست توده تأمین می­شود. دولت آذربایجان قصد دارد تا سال 2030، 30 درصد برق خود را از طریق انرژی­هاي تجدیدپذیر تأمین نمايد. پتانسيل انرژی بادی اين كشور حدود 2/ 59 درصد از کل منابع تجدید پذیر است. از مجموع 8000 مگاوات پتانسيل عرضه، انرژی خورشیدی در مرتبه دوم قرار دارد. زیست توده، زمین گرمایی، برق آبي و ساير انرژی­های تجدیدپذیر به ترتیب با ظرفیت 900 مگاوات، 800 مگاوات و 650 مگاوات در مرتبه بعدي قرار دارند. همچنین این پروژه­ها به آذربایجان کمک می­کنند تا ضمن صرفه­جويي در مصرف 300 میلیون متر مکعب گاز طبیعی (10 درصد از مصرف سالانه داخلی اين كشور)، به صادرات انرژی کشور کمک شود و درآمد بیشتری کسب گردد.
(20 فوريه 2020 – منبع: caspiannews)


-توافق با شرکت­های سعودی و امارات متحده عربی به منظور افزایش سرمایه­گذاری در خصوص انرژی­های تجدید پذیر در جمهوری آذربایجان
قراردادهایی که اخیراً توسط آذربایجان، شرکت برق آکوای عربستان سعودی و مصدر امارات متحده عربی در خصوص انرژی­های تجدیدپذیر منعقد شده است، می­تواند سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس را برای سرمایه­گذاری در جمهوری آذربایجان جلب نماید. طبق توافقات انجام شده با وزارت انرژی آذربایجان، پروژه­های آزمایشی برای احداث نیروگاه­های بادی با ظرفیت 240 مگاوات با شرکت برق آکوای عربستان و برای ساخت نیروگاه­های خورشیدی با ظرفیت 200 مگاوات با شرکت مصدر امارات اجرا می­شود. به طور کلی پیش­بینی می­شود تولید سالانه از پروژه­های بادی و خورشیدی در این کشور حدود 4/ 1 میلیارد کیلووات ساعت باشد.
(14 فوریه 2020- منبع: azernews)            


افزایش تولید برق آذربایجان به میزان 3/4 درصد
در سال 2019 تولید برق آذربایجان به 2/ 24 میلیارد کیلووات ساعت رسید که
این رقم 3/ 4 درصد بیشتر از سال 2018 است. 7/ 21 درصد از کل تولید برق آذربایجان در سال 2019 مربوط به نیروگاه­های حرارتی است که تولید این نیروگاه­ها 8/ 5 درصد بیشتر از سال 2018 است. تولید نیروگاه­های برق آبی در این کشور 5/ 1 میلیارد کیلووات ساعت بوده که به نسبت سال 2018، 6/ 11 درصد کاهش یافته است. تولید انرژی بادی و خورشیدی در سال 2019 به ترتیب 2/ 106و 3/ 42 میلیون کیلووات ساعت بوده است. هم اکنون 9/ 91 درصد از برق آذربایجان توسط انرژی­های متعارف مانند گازطبیعی تولید می­گردد و 1/ 8 درصد آن از انرژی­های تجدیدپذیر تولید می­شود که با در نظر گرفتن انرژی برق آبی سهم تولید برق آذربایجان از انرژی­های تجدیدپذیر به 17 درصد می­رسد.
(31 ژانویه 2020- منبع: Azernew.az


- ورود عربستان سعودی به بازار انرژی جمهوری آذربایجان
پروژه احداث نیروگاه بادی 240 مگاواتی تحت نظارت شرکت برق­­ACWA‌ Power  سعودی، در آذربایجان، اجرا می­شود و گمان می­رود اجرای این پروژه موجب تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی در این کشور شود. شرکت توسعه نیروگاه­های برق آبی ACWA‌ Power  سعودی، توافقنامه احداث نیروگاه بادی 240 مگاواتی در سه فاز احداث، توسعه و رساندن آن به  مرحله عملیاتی را با وزارت انرژی آذربایجان امضاء نمود. خرید تضمینی برق این پروژه به مدت 20 سال بر اساس قرارداد ­ (BOO)­می­باشد. آذربایجان در حال انجام اصلاحات اساسی برای کاهش وابستگی خود به نفت و گاز است. (4 ژانویه 2020 منبع: arabnews­)

                                                                                                     
- راه اندازی نیروگاه فتوولتائیک نخجوان در آذربایجان
نیروگاه فتوولتائیک نخجوان بزرگترین تأسیسات خورشیدی این کشور است. این نیروگاه 22 مگاواتی به گونه­ای طراحی شده که امکان کنترل و نظارت بر 8 هزار پانل خورشیدی خود را از طریق یک سامانه سرپرستی و گردآوری اطلاعات (اسکادا) دارد. از قابلیت­های این سیستم امکان تشخیص فوری و بازیابی ایرادات تجهیزات تحت نظارت آن است. این سیستم بسیار ساده طراحی شده و امکان افزودن تجهیزات تکمیلی در صورت توسعه نیروگاه در سال­های آتی را دارا می­باشد. نیروگاه خورشیدی نخجوان مابین ترکیه، ایران و دریای خزر واقع شده است.

( 21نوامبر 2019- منبع: Engineerlive.co)  
-  افزایش سهم تجدیدپذیرها در آذربایجان به 30 درصد
وزارت آب و برق آذربایجان اعلام نمود این کشور قصد دارد سهم انرژی­های تجدیدپذیر را در ترکیب انرژی این کشور تا سال 2030 به 30 درصد افزایش دهد. در حال حاضر سهم تولید برق تجدیدپذیر در آذربایجان 1/ 8 درصد است و 9/ 91 درصد مابقی به انرژی­های متعارف تعلق داد. هم اکنون ظرفیت برق تجدیدپذیر آذربایجان 1276 مگاوات است. ( 18 اکتبر 2019- منبع: Azernews)   

- افزایش واردات برق گرجستان از آذربایجان 
به گزارش شرکت دولتی تولید برق آذربایجان آذرانرژی و اپراتور تجاری سیستم برق گرجستان (ESCO)، صادرات برق آذربایجان به گرجستان در دوره  ژانویه تا سپتامبر سال جاری میلادی افزایش یافته و به 9/ 820 میلیون کیلووات ساعت رسید. در همین حال آذربایجان از طریق گرجستان اقدام به ترانزیت 6/ 94 میلیون کیلووات ساعت برق به ترکیه نموده است. از اوایل ماه می 2019، شرکت آذرانرژی صادرات برق به یونان، رومانی، بلغارستان و مجارستان را از طریق گرجستان و ترکیه آغاز نمود. این شرکت همچنین در ماه­های آینده قصد دارد تا به اتریش و ایتالیا برق صادر کند.
( 17 اکتبر 2019- منبع: Azernews)
                            https://www.azernews.az/business/157383.html

- توسعه همکاری با کشورهای همسایه، دو خط انتقال به ایران و گرجستان
به نقل از خبرگزاری آذرنیوز، آذربایجان جهت توسعه همکاری با کشورهای همسایه، دو خط انتقال به ایران و گرجستان احداث می نماید. خط انتقال مابین آذربایجان و ایران 220 کیلوولت است که مابین ماساللیدر جمهوری آذربایجان و آستارا احداث خواهد شد و طول آن 68 کیلومتر است. تاکنون در این مسیر ۱۷۷ دکل انتقال برق از مجموع ۲۶۰ دکل نصب و نیز مسافت 7/ 8 کیلومتر کابل کشی شده است. همچنین خط انتقال دو طرفه 330 کیلوولت آقاستافا- گاردابانی بین آذربایجان و گرجستان که قبلاً احداث شده بود بازسازی می­شود. طول این خط 44 کیلومتر است و 124 دکل انتقال برق از مجموع 162 دکل تاکنون نصب شده و مسافت 10 الی 13 کیلومتر توسط کابلهای نوری، کابل کشی شده است. همچنین در راستای بهبود مبادله برق میان جمهوری آذربایجان و روسیه  احداث خط انتقال برق جدید ۳۳۰ کیلوولتی در مسیر " آبشرون – یاشما ( جمهوری آذربایجان ) -  دربند ( روسیه ) طراحی شده است.
( 10 اکتبر 2019- منبع: Azwernews)                 

آذربایجان در حال بررسی پیشنهاد روسیه برای ساخت نیروگاه اتمی در این کشور است.
آذربایجان در حال بررسی پیشنهاد روسیه برای ساخت نیروگاه اتمی در این کشور است. این پیشنهاد در دیدار هفته گذشته روسای جمهور دو کشور توسط ولادیمیر پوتین ارائه شد. به گفته مدیر اجرایی روس اتم ساخت یک نیروگاه اتمی قدرتمند در آذربایجان از گزینه های این کشور جهت پاسخگویی به تقاضای در حالافزایش برق در این کشور است. برخی از مقامات آذری با این پیشنهاد به دلیل افزایش وابستگی آذربایجان به روسیه مخالفت نموده­ اند زیرا معتقدند کارشناسان متخصص و ذخایر اورانیوم کافی جهت سوخت نیروگاه در آذربایجان موجود نیست.

  ( 9 اکتبر 2019- منبع: (www.tol.org)

https://www.tol.org/client/article/28603-russia-putin-siberia-azerbaijan-nuclear-lgbt-mongolia-estonia.html

- صدور برق آذربایجان به گرجستان
اپراتور تجاری سیستم برق گرجستان (Georgian Electricity System Commercial Operator- ESCO) اعلام نمود که این کشور از تاریخ اول ژوئیه از آذربایجان برق وارد نموده است. ماه ژوئیه از جمله ماه­هایی است که به دلیل تقاضای بالای برق در گرجستان این کشور نیاز به واردات برق دارد و صادرات تقریباً به صفر می­رسد. دلیل واردات برق در ماه جاری، کاهش تولید برق آبی و افزایش مصرف طی ماه­های فصل تابستان است. از روزهای اول ژوئیه تا هجدهم این ماه، گرجستان 1/ 41 میلیون کیلووات ساعت برق از آذربایجان وارد نموده است. میزان برق وارداتی گرجستان در ماه ژوئیه سال گذشته 16 /1 میلیون کیلووات ساعت بوده که از این مقدار 14 /1 میلیون کیلووات ساعت از آذربایجان و مابقی آن از روسیه وارد شده است. در سال 2018، صادرات برق آذربایجان در مقایسه با سال پیش از آن 2/ 165 میلیون کیلووات ساعت افزایش یافته و به 5/ 1 میلیارد کیلووات ساعت رسید. 23/ 1 میلیارد کیلووات ساعت از این مقدار به گرجستان صادر شده است. در سال­های اخیر، آذربایجان از وارد کننده برق به صادر کننده آن تبدیل شده است و علاوه بر صادرات به کشورهای همسایه صادرات برق به کشورهای اروپایی را نیز آغاز نموده است. از اوایل ماه می 2019، شرکت آذرانرژی عرضه برق به یونان، رومانی، بلغارستان و مجارستان را از طریق گرجستان و ترکیه آغاز نمود. این شرکت قصد دارد در ماه­های آتی به کشورهای اتریش و ایتالیا نیز برق صادر نماید. ظرفیت تولید برق 30 نیروگاه تابعه شرکت آذرانرژی 6 هزار مگاوات است که امکان تولید 24 میلیارد کیلووات ساعت برق را فراهم می­نماید. ( 24 ژوئیه 2019- منبع: Azwernews)

 https://www.azernews.az/business/151342.html

افزایش صادرات برق در آذربایجان
در ادامه تقویت سیستم برق آذربایجان جهت تأمین بیشتر تقاضای داخلی و خارجی، این کشور 1/05 میلیارد کیلووات ساعت به ارزش 45/1 میلیون دلار طی ماه های ژانویه تا آوریل سال 2019 صادر نمود. میزان صادرات برق آذربایجان طی همین دوره در سال گذشته 987/9 میلیون کیلووات ساعت به ارزش 38/4 میلیون دلار بوده است. دولت آذربایجان انتظار دارد که صادرات برق این کشور را در سال 2019 به 25/5 میلیارد کیلووات ساعت برساند و برآورد می­گردد که این میزان سالیانه دو درصد تا سال 2022 افزایش یابد. ظرفیت برق آذربایجان 7172/6 مگاوات است که امکان تولید برق به میزان 24 میلیارد کیلووات ساعت را فراهم می­سازد. اخیراً اپراتورهای انرژی سه کشور گرجستان، آذربایجان و روسیه جلسه­ای را در تفلیس برگزار نموده و طی این جلسه مشکلات فنی سیستم­های برق سه کشور را مورد بررسی قرار دادند. طرفین موافقت نمودند که مکانیسم­های مربوط به تنظیم جریان برق جهت ایجاد یک شبکه برق یکپارچه را مورد بحث و بررسی قرار دهند که به طور قابل توجهی ثبات سیستم های برق سه کشور را بهبود بخشیده و امکان صادرات و واردات برق را افزایش می­دهد.

(29 می 2019- منبع: Azernews)

https://www.azernews.az/business/151342.html

تمایل همکاری امارات متحده عربی برای توسعه تجدیدپذیرها در آذربایجان

امارات متحده عربی اظهار تمایل نموده تا با آذربایجان در بخش انرژی به ویژه توسعه تجدیدپذیرها همکاری نماید. در جلسه­ای که بین وزیر انرژی آذربایجان و نمایندگان دولت امارات برگزار شد، اماراتی ها نسبت به سرمایه­گذاری در بخش انرژی­های تجدیدپذیر آذربایجان و کاهش هزینه­ ها و دستیابی به راندمان بالا تردر تولید برق از منابع تجدیدپذیر و گازطبیعی اظهار تمایل نمودند. در نتیجه این مذاکرات قرار شد مذاکرات تفصیلی­تر بین شرکت مبادله امارات (MUBADALA) و طرف­های آذربایجانی صورت گیرد. تاکنون میزان سرمایه­گذاری امارات متحده عربی در آذربایجان 2/1 میلیارد دلار بوده است که 1/3 میلیارد آن مربوط به بخش نفت و مابقی سرمایه­گذاری در بخش های غیر نفتی است. هم اکنون 300 شرکت اماراتی در آذربایجان حضور دارند. در حال حاضر آذربایجان قصد دارد تجهیزات انرژی­های تجدیدپذیر را در لیست واردات از امارات قرار دهد. هم اکنون 18 درصد از تولید برق آذربایجان از انرژی­های تجدیدپذیر است که عمده­ترین سهم مربوط به انرژی برق آبی و سپس انرژی باد (15 هزار مگاوات) پس از آن انرژی خورشیدی (8 هزار مگاوات)، زیست توده (900 مگاوات) و انرژی زمین گرمایی ( 800 مگاوات) می­باشد.

( 7 می 2019- منبع: Azernews)                                                                                          https://www.azernews.az/business/150289.html

آغاز صادرات برق آذربایجان به اروپا
در سال­های اخیر آذربایجان از یک کشور وارد کننده برق تبدیل به یک کشور صادر کننده شده است. این کشور اخیراً صادرات برق به کشورهای اروپایی را آغاز نموده است. از اول می 2019، آذربایجان صادرات برق به کشورهای یونان، رومانی، بلغارستان و مجارستان را از طریق گرجستان و ترکیه آغاز نمود. شرکت آذر انرژی در میان شرکت­های برنده مناقصه برای عرضه برق به یونان و بلغارستان بوده است. این کشور همچنین به ایران، روسیه، ترکیه و گرجستان برق صادر می­نماید. آذرانرژی برنامه­ریزی برای صادرات برق به اتریش و ایتالیا را نیز آغاز نموده است. شرکت دولتی آذرانرژی، عمده­ترین تولید کننده برق صادراتی آذربایجان است که دارای 30  نیروگاه با ظرفیت تولید برق بالغ بر 6 هزار مگاوات است که حدود 24 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال تولید می­نماید. صادرات برق آذربایجان در سال 2018، 5/1 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

 (7 می 2019- منبع: MENAFEN/ Azernews)         

          https://menafn.com/1098486534/Azerbaijan-commences-electricity-export-to-Europe

--------------
همکاری های مشترک آذربایجان، ترکمنستان و ترکیه در خصوص انرژی­های جایگزین

همکاری آذربایجان در زمینه انرژی با همسایگانش تنها به بخش نفت و گاز محدود نمی­شود، بلکه شامل بخش انرژی­های تجدیدپذیر نیز می­گردد. جلسه سه جانبه همکاری­های انرژی بین ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان در تاریخ 19 آوریل در استانبول برگزار شد. در این نشست، طرفین در خصوص مسائل مربوط به وضعیت جاری و چشم انداز توسعه همکاری بین کشورها در بخش انرژی بحث کردند. نشست­های پی در پی وزرای سه کشور در خصوص تعدادی از اسناد پذیرفته شده، منافع مشترک منطقه­ای و پروژه­های مشترک نظیر کوریدور حمل و نقل افغانستان - ترکمنستان - آذربایجان - گرجستان - ترکیه، بزرگراه اطلاعاتی اورآسیایی و بازسازی جاده ابریشم بود. همچنین مذاکراتی در مورد چشم انداز توسعه بخش انرژی داشتند. در انتها تفاهم نامه مشترکی جهت گسترش همکاری­های موجود در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر، بهره­وری انرژی، فناوری­های سبز، تبادل تجربیات، تقویت روابط میان شرکت­ها و مراکز تحقیقاتی فعال در زمینه انرژی شامل صنایع نفت و گاز سه کشور، برگزاری نمایشگاه­ها، کنفرانس ها و سمینارها امضاء شد. آذربایجان با هدف کاهش وابستگی به نفت، اقدامات متعددی را برای توسعه بخش انرژی جایگزین انجام داده است. در حال حاضر، 18 درصد تولید برق آذربایجان از طریق منابع انرژی جایگزین صورت می­گیرد که نیروگاه­های آبی سهم عمده­ای از آن را دارا می باشند.
هر چند سهم انرژی باد از کل پتانسیل انرژی­های تجدید پذیر 2 /59 درصد (15000 مگاوات)، انرژی خورشیدی 6 /31 درصد (8000 مگاوات)، زیست توده 5 /3 درصد (900 مگاوات)، زمین گرمایی 1 /3 درصد (800 مگاوات) و انرژی آبی 6 /2 درصد (650 مگاوات) می­باشد. آذربایجان در نظر دارد تا ماه مه 2019 پیش نویس قانون جدید منابع انرژی جایگزین را ارائه نماید. این کشور همچنین در نظر دارد پروژه­های قابل توجهی را در زمینه انرژی­های تجدید پذیر بر پایه سرمایه­گذاری­های خصوصی به اجرا درآورد. در حال حاضر یادداشت­های همکاری با شرکت مصدر امارات متحده عربی، شرکت ترک تک فن و اتکینز انگلستان امضاء شده است. وزارت انرژی این کشور با
BP، Total و Equinor برای توسعه همکاری­های انرژی جایگزین همکاری می­نماید. برنامه­هایی برای اجرای تعدادی از پروژه­ها در مجموع به ارزش 3/2 میلیارد دلار در خصوص انرژی­های جایگزین وجود دارد. ا
ین پروژه­ها عبارتند از یک نیروگاه برای تولید سوخت­های زیستی در منطقه سابیرآباد، ساخت نیروگاه­های بادی در ناحیه پیراللهی، مجتمع مسکونی کشاورزی- انرژی در منطقه ساموخ و دیگر مناطق. براساس تحلیل بازار آذربایجان در سال 2019، تولید برق تجدیدپذیر در سال­های 2018-2020، 430 مگاوات و در سال­های 2021-2025، 840 مگاوات و در سال­های 2026-2030، 925 مگاوات برآورد می شود. با این حال، انتظار می­رود که سهم انرژی­های تجدید پذیر از کل تولید برق تا سال 2020، 15 درصد و تا سال 2025،  25 تا 30 درصد و تا سال 2030، 35 تا 40 درصد باشد

(22 آوریل 2019 – منبع: azernews)

                            https://www.azernews.az/business/149373.html

بررسی روش‌های تطبیق و بهره‌برداری از زیرساخت‌های برق بین سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان

به گفته معاون وزیر انرژی روسیه کارشناسان انرژی سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان جهت بررسی روش‌های ایجاد کریدور انرژی بین این سه کشور و امکان صادرات برق از روسیه به آذربایجان و ایران در مسکو حضور یافتند. انتظار می‌رود طرفین این پروژه به زودی در مورد کارایی اقتصادی طرح که کریدور انرژی شمال به جنوب نامیده ‌می‌شود و تاریخ شروع آن نیز به توافق دست یابند. بر اساس یادداشت تفاهمی که در سال 2015 به امضاء رسید، سه طرف تصمیم گرفتند تا سال 2020 شبکه­های برق خود را با یکدیگر سنکرون نموده و راه‌ تبادل برق بین ایران و روسیه را هموار نمایند. معاون وزیر انرژی روسیه افزود، ایجاد شبکه یکپارچه بین سه کشور موجب اتصال زیرساخت‌های برق سه کشور با هدف کاهش کمبود برق در ماه­های پرمصرف می‌باشد. در سال 2018 کشورهای ایران، آذربایجان و روسیه کمیته کاری مشترکی را برای بررسی راه‌های سنکرون نمودن سیستم‌های انرژی خود تشکیل دادند. این کمیته کاری متشکل از 18 کارشناس (6 نفر از هر طرف) می‌باشد. این کمیته با تهیه یک مطالعه امکان سنجی در مورد تلفیق سیستم‌های برق سه کشور آغاز به کار نمود. در سال 2015، ایران و آذربایجان یاداشت تفاهمی را برای تبادل برق بین دو کشور به امضاء رساندند. این دو کشور همسایه قادر به تبادل حدود 700 مگاوات در سال هستند. صادرات برق سالانه ایران به کشورهای همسایه تقریبا 2000 مگاوات است که عمده آن به افغانستان، پاکستان و عراق می­رسد.
(26 فوریه 2019- منبع: Financial Tribune.com)
https://financialtribune.com/articles/energy/96899/iran-russia-azerbaijan-discuss-ways-of-harnessing-power-infrastructure
 
صادرات پانل‌های خورشیدی ساخت آذربایجان به آلمان در آینده نزدیک
به گفته مدیر فناوری شرکت آزگونتکس (Azguntex) در آینده نزدیک پانل‌های خورشیدی ساخت این شرکت به تعدادی از کشورها از جمله آلمان صادر خواهد شد. بنا بر اظهارات وی این پانل‌ها دارای کیفیت بسیار بالا و گواهینامه بین­المللی TUV هستند. وی افزود، درحال حاضر مذاکره  با کشورهای ترکیه، ایران، امارات متحده عربی و گرجستان برای صادرات این محصولات در جریان است. شرکت سهامی خاص آزگونتکس توسط آژانس دولتی انرژی‌های تجدیدپذیر در سومین شهر بزرگ آذربایجان، سومقاییت و از ادغام دو کارخانه  از زیرشاخه های شرکت آزگونتکس یکی مربوط به تولید ماژول‌های خورشیدی و دیگری کارخانه تولید چراغ‌های ال ای دی تأسیس شده است. شرکت تولید ماژول­های خورشیدی به دستور الهام علی ایف رییس جمهور آذربایجان برای تولید پانل­های خورشیدی در آوریل سال 2012 احداث گردیده بود. در شروع این کارخانه پانل­هایی با ظرفیت 250 وات تولید می‌نمود که پس از نوسازی توان این پانل‌ها به 300 الی 330 وات افزایش یافت. پس از عملیات به روز رسانی، کل ظرفیت سالانه پانل‌های ساخت این شرکت­ها از 25 مگاوات به 60 الی 65 مگاوات افزایش یافته است. این کارخانه دارای دو خط تولید است که سالانه 100 هزار پانل تولید می‌نماید. از بزرگترین مزایای این پانل‌ها راندمان بالای آنها است. در تولید این پانل‌ها از فناوری سلول‌های پلی کریستال استفاده شده است. در تولید این پانل‌ها از آخرین فناوری‌های موجود در اروپا استفاده می‌گردد. ماژول‌ها  دارای ضمانت پس از فروش به مدت 25 سال می‌باشند.
(14 ژانویه 2019- منبع: Azernews
رایزنی ­ها برای ساخت نیروگاه بادی جدید در آذربایجان
آذربایجان دارای پتانسیل قابل توجهی برای توسعه انرژی­های تجدیدپذیر می‌باشد. اخیراً به منظور کاهش وابستگی به مصرف نفت و گاز در اين كشور، گام­های جدیدی برای توسعه انرژی­های تجدیدپذیر برداشته شده است. درحال حاضر، آژانس انرژی‌های تجدیدپذیر آذربایجان مشغول مذاکره با سرمایه­گذاران خارجی  برای ساخت نیروگاه بادی در آب‌های این کشور در دریای خزر می‌باشد. وسعت این نیروگاه از جزیره پیراللهی تا جزیره جیلو است. پروژه پایلوت مربوط به این پروژه قبلاً اجرا گردیده است. ظرفیت برنامه ­ریزی شده برای این نیروگاه 200 مگاوات است. رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان اعلام کرد هزینه‌های تولید انرژی‌های جایگزین بسیار بالا و تعرفه برق در این کشور پایین است و این شرایط جذب سرمایه­گذار را برای این پروژه­ ها سخت نموده است. به همین منظور برای جذب بیشتر سرمایه­گذاران داخلی و خارجی، انتظار می‌رود که مکانیسم تعرفه سبز برای این پروژه ­ها پیاده سازی شود. کشورهای عربی، چین و کانادا جزو سرمایه­ گذارانی هستند که برای انجام این پروژه تمایل بسیار نشان داده‌اند. اجرای این پروژه علاوه بر تنوع در ترکیب تولید برق، زیر ساخت‌های جدیدی را برای اتصال به شبکه برق در شبه جزیره آبشوران ایجاد خواهد نمود و به تبع آن دسترسی مصرف کنندگان این منطقه به انرژي پایدار میسر خواهد گردید. در مقایسه با مزارع بادی واقع در خشکی این نیروگاه نیاز به توربین‌های کمتری خواهد داشت،  زیرا سرعت وزش باد در دریا بیشتر از خشکی می‌باشد و در نتیجه با میزان تولید برق یکسان، بهره‌وری بالاتری خواهند داشت.
(12 نوامبر 2018- منبع: Azernews.az)
راه اندازی نیروگاه خورشیدی جدید در آذربایجان
بنا بر اظهارات رئیس آژانس انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان، نیروگاه خورشیدی جدیدی در روستای ساخیل از توابع باکو به شبکه برق سراسری این کشور متصل گردید. تاکنون شهرهای قبوستان، ساموخ و روستاهای پیرالهی، سوراخانی وهم اکنون نیز ساخیل به نیروگاه‌های خورشیدی مجهز شده­اند. همچنین راه اندازی و اتصال به شبکه نیروگاه خورشیدی دیگری در شهر سومقاییت (Sumgayit) در شبه جزیره آبشوران نیز در دست اقدام است. انتظار می‌رود بهره‌برداری از این نیروگاه تا پایان سال جاری میلادی انجام شود. ظرفیت نیروگاه خورشیدی روستای ساخیل، 2/8 مگاوات است. پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر در آذربایجان بالغ بر 25/3 گیگاوات است که تولید سالانه 62/8 میلیارد کیلووات ساعت برق را امکان پذیر خواهد ساخت. برنامه‌ریزی برای دستیابی به ظرفیت 2676 مگاوات برق تجدیدپذیر در آذربایجان تا سال 2020 انجام شده است که حدود 20 درصد از مجموع تولید برق در این کشور می‌باشد. بیشترین سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در آذربایجان مربوط به انرژی خورشیدی است که دارای پتانسیل بالایی در این کشور می‌باشد. آژانس دولتی انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان طی سال‌های 2018 الی 2020 قصد دارد 13 میلیون منات (6/5 میلیون یورو) در چارچوب نقشه راه راهبردی توسعه خدمات عمومی (برق و حرارت) بر روی پروژه‌های انرژی  تجدیدپذیر در این کشور سرمایه گذاری نماید.
(11 سپتامبر 2018- منبع: Georgiatoday.ge)
http://georgiatoday.ge/news/12219/Another-Solar-Power-Plant-Launched-in-Azerbaijan
 
اجرای پروژه پایلوت در آذربایجان جهت نصب پنل های خورشیدی شناور در این کشور
وزارت انرژی آذربایجان در صدد اجرای پروژه پایلوت نصب پنل‌های خورشیدی شناور در این کشور با حمایت بانک توسعه آسیایی است. بانک توسعه آسیایی اعلام نمود که پس از اجرای مناقصه جهت انتخاب مشاور، همکاری و اجرای پروژه آغاز می­گردد. در چارچوب این پروژه برنامه‌ریزی برای نصب 3 سیستم فتوولتائیک شناور با مجموع ظرفیت 300 کیلووات، بر روی دریاچه بیوک شور در باکو صورت گرفته است. اجرای این مدل تجاری جهت توسعه مشارکت بخش خصوصی در پروژه­های تجدیدپذیر (نصب پانل­های خورشیدی) انجام خواهد گرفت تا از پتانسیل بالقوه انرژی­های تجدیدپذیر در این منطقه حمایت نماید. وزارت انرژی آذربایجان اقدامات بسیاری را برای پتانسیل سنجی انرژی‌های تجدیدپذیر در منطقه، اجرای پروژه­های دارای اولویت برای بالفعل نمودن این پتانسیل­ها و همکاری و مشارکت سازمان­های بین­المللی در این پروژه­ها انجام داده است. اجرای این پروژه به طور کامل با "نقشه راه راهبردی" در زمینه توسعه خدمات برق (برق و انرژی حرارتی، آب و گاز) در جمهوری آذربایجان و تولید برق سازگار با محیط زیست اجرا شده است.
(18 ژوئیه 2018- منبع: Azernews.com)     
https://www.azernews.az/business/135008.html

برنامه ­ریزی برای بهره برداری از دو نیروگاه خورشیدی جدید در آذربایجان
در آینده نزدیک دو نیروگاه خورشیدی جدید در آذربایجان راه اندازی خواهند شد. این نیروگاه­ ها با پانل­های خورشیدی ساخت داخل، ساخته شده توسط شرکت Azguntex راه­اندازی خواهند گردید. نیروگاهی که در منطقه ساحلی شهر باکو ساخته شده کاملا آماده بهره برداری است و تنها نیازمند اتصال این نیروگاه به شبکه برق می­باشد. پس از این نیروگاه، نیروگاه خورشیدی شهر سامگیت است که این نیروگاه نیز تقریباً آماده بهره­برداری است. هم اکنون دو نیروگاه خورشیدی در شهرهای قوبوستان و ساموخ در حال بهره­برداری هستند. نیروگاه شهر قوبوستان تقریباً کلیه تقاضای برق این شهر را برآورده می­سازد. از برنامه­های آذربایجان افزایش تعداد نیروگاه­های تجدیدپذیر و استفاده کامل از فرصت­های انرژی­های جایگزین در این کشور می­باشد. شرکت Azguntex در سال 2012 افتتاح گردید و عمر پانل­های خورشیدی ساخت این شرکت 30 الی 40 سال خواهد بود. آذربایجان در نظر دارد تجهیزات خورشیدی ساخت این کشور را به سایر کشورهای همسایه صادر نماید و در این خصوص با برخی از کشورهای همسایه از جمله ترکیه و ایران مذاکراتی داشته است.
(3 آوریل 2018- منبع: Trend)     
https://en.trend.az/business/energy/2881606.html