کویت

1399/05/22
- برگزاری مناقصه 64 میلیون دلاری برای توسعه شبکه برق کویت
وزارت آب و برق کویت به زودی سه مناقصه به ارزش 5/ 19 میلیون دینار را برای توسعه و نوسازی شبکه برق این کشور منعقد خواهد نمود تا شبکه برق این کشور را در مقابل دمای بالای هوا و مصرف بالای برق در ساعات اوج تابستان و همچنین تأمین برق برای پروژه­های توسعه­ای جدید، مقاوم و مجهز نماید. وزارت آب و برق اعلام نموده که مجوزهای لازم توسط آژانس مرکزی مناقصات دولتی کویت را به دست آورده است و از شرکت­های برنده انتظار می­رود که پروژه­ها را طبق شرایط و مفاد قرارداد توافق شده در مناقصه  اجرا نمایند. منابع مطلع خاطر نشان كردند كه يكي از مهم­ترين مناقصه­هايي كه  در این چارچوب تاکنون تأييد شده است، تأمين تجهیزات و نصب خط 400 کیلوولت هوایی برای پست اصلی بوبیان به ارزش 2/ 16 میلیون دینار (9/ 52 میلیون دلار) می­باشد. به گفته کارشناسان بخش انرژی، مناقصه مذکور  برای تأمین برق جزیره  بوبیان و سایت پروژه بندر مبارک الکبیر بسیار اهمیت دارد و یکی از پروژه­های مهمی است که در حال حاضر توسط وزارت امور عام المنفعه جهت توسعه و نوسازی حمل و نقل دریایی و متنوع نمودن منابع درآمدهای ملی در حال اجرا می­باشد. وی افزود دو مناقصه دیگر مربوط به تأمین کابل­های آلومینیوم فشار متوسط با هزینه 2/2 میلیون دینار (2/ 7 میلیون دلار) و دیگری برای تعمیر و توسعه کابل­های زمینی فشار ضعیف برای مصرف کنندگان جدید در استان جهرا با هزینه 1/1 میلیون دینار (7/ 3) و با هدف تأمین و انتقال برق به کلیه مناطق تازه تأسیس این استان و همچنین تعمیر و نگهداری کابل­ها و تجهیزات وزارت آب و برق در منطقه می­باشد.

( 9 سپتامبر 2020- منبع:zawya.com)  
- قرار گرفتن مجتمع تولید آب و برق شِمال الزور در فهرست معاملات بورس کویت

این مجتمع تولید برق و تأسیسات آب شیرین کن اولین پروژه مشارکت بخش خصوصی و دولتی در کویت است که به فهرست معاملات بورس این کشور افزوده شده است. افزوده شدن مجتمع تولید آب و برق شِمال الزور به این فهرست باعث ایجاد تنوع در بازار (سهام) می­شود و سرمایه­گذاران محلی، منطقه­ای و بین­المللی را به خود جذب می کند. این واگذاری، گواهی بر قدرت بخش خصوصی و توانایی آن در ابتکار عمل برای توسعه اقتصادی و افزایش درآمدهای غیر نفتی است. 50 درصد از سهام این شرکت در بورس واگذار شده که 127 هزار سرمایه گذار را به خود جذب نموده است. 50 درصد باقی مانده سهام متعلق به شخصیت­های حقوقی دولتی و خصوصی است. این مجتمع در حال حاضر 10 درصد از تقاضای برق و 20 درصد از تقاضای آب شیرین کویت را تأمین می­نماید. آب و برق تولیدی این مجتمع به طور کامل و در چارچوب قرارداد بلند مدت 40 ساله به شبکه ملی آب و برق کویت تزریق می­شود که توسط وزارت آب و برق کویت اداره می­گردد. ( 8 اوت 2020- منبع: The.national.ae)

- لغو احداث نیروگاه خورشیدی 1500 مگاواتی کویت به دلیل بحران اقتصادی
به گزارش رویترز، کویت برنامه احداث نیروگاه خورشیدی الدبدبه را که 15 درصد از نیازهای برقی بخش نفت این کشور را از طریق منابع تجدیدپذیر تأمین می­نمود، لغو کرده است. این تصمیم پس از جلسه کابینه وزیران مورخ 13 ژوئیه و پس از ارزیابی این پروژه و نقش آن در گسترش ویروس کرونا و همچنین تأثیرات این ویروس بر بازارهای جهانی نفت و بازارهای مالی گرفته شد. قرار بود این نیروگاه در مجتمع انرژی تجدیدپذیر الشقایا در نزدیکی پایتخت و نزدیکی مرز عربستان سعودی به بهره برداری برسد. این پروژه می­توانست یکی از بزرگترین تأسیسات خورشیدی فتوولتائیک در منطقه باشد که سالانه 2500 گیگاوات ساعت برق تولید می­نماید. روزنامه الراج کویت در 5 ژوئیه گزارش داد که کمترین پیشنهاد برای این پروژه 439 میلیارد دینار کویت (4/ 1 میلیارد دلار) بوده است. قرار بود این پروژه توسط شرکت ملی نفت کویت توسعه یابد و زمان بهره­برداری از آن فوریه سال آینده برنامه­ریزی شده بود. اما  بوروکراسی اداری، مراحل آغاز به کار این پروژه را با تأخیر زیادی مواجه کرد تا نهایتاً به دلیل بحران اقتصادی ناشی از همه گیری کووید 19 و پس از توصیه کمیته امور اقتصادی کویت کاملاً لغو گردید.

( 14 ژوئیه 2020- منبع: Tradearabia.com)                                    http://tradearabia.com/news/CONS_370347.html


- نصب اولین ایستگاه عمومی  شارژ وسائط نقلیه برقی در کویت
انجمن مهندسین کویت موفق به نصب و راه اندازی اولین ایستگاه عمومی شارژ وسائط نقلیه برقی در این کشور گردید. این ایستگاه قادر است به صورت همزمان دو وسیله نقلیه برقی را شارژ نماید. هم اکنون دو شرکت  خودرو سازی بی ام دبلیو و شورولت که دارای نمایندگی در کویت هستند و تعدادی از شرکت­های دیگر که نمایندگی ندارند، در حال فروش خودروهای برقی دراین کشور می­باشند. آمار دقیقی از خودروهای برقی در کویت در دست نیست اما آنچه مشخص است این خودروها روز به روز در حال افزایش هستند. زمان شارژ خودروها در این ایستگاه یک ساعت است.
 ( 25 نوامبر 2019- منبع: Kuwaitimes))                            
- برگزاری مناقصه توسط وزارت آب و برق کویت برای بروز رسانی شبکه های برق
نشریه القبس دیلی از قول یکی از مقامات شبکه توزیع برق اعلام نمود که وزارت آب و برق کویت جهت بروزرسانی شبکه­ های برق در دو منطقه الشقایا و سلما دو مناقصه برگزار خواهد نمود. این نشریه از قول مقام فوق الذکر بر اهمیت این مناقصات در اجرای چندین پروژه حیاتی در منطقه غربی کویت تأکید نمود. به گفته این مقام مسئول، این دو منطقه از کمبود برق و قطع مکرر آن رنج می­برند. (13 نوامبر 2019- منبع: Arabtimesonline)

https://www.arabtimesonline.com/news/mew-floats-tender-to-upgrade-power-networks/
- تشکیل کمیته در کویت برای بررسی و کاهش تعرفه های برق در بخش صنعت
وزرای نفت و آب و برق کویت، کمیته­ای را برای بررسی و تعیین تعرفه های جدید در بخش صنعت تشکیل دادند. ریاست کمیته به عهده معاون برق وزارت برق کویت است. این تعرفه­ ها مربوط به مصرف برق بخش صنعت در ساعات اوج بار است. به منظور حمایت از تولید ملی و تولیدکنندگان داخلی، دولت کویت تصمیم گرفته تا تعرفه­های بخش صنعت را کاهش دهد. اما تعرفه­ های بخش خانگی به قوت خود باقی است و تغییر نخواهد کرد.
(16 اکتبر 2019- منبع: Arabtimesonline)    
- قطع اشتراک خاطیان
معاونت قضایی وزارت آب و برق کویت اعلام نمود که بیش از 50 مورد استفاده غیر مجاز از آب و برق توسط این وزارتخانه کشف شده و اشتراک خاطیان قطع شده است. از اقدامات این وزارتخانه جهت مقابله بامصارف غیر مجاز در وهله اول آموزش قوانین و مقررات حاکم به شهروندان و در صورت عدم پیروی، برخورد قضایی با خاطیان است. (4 اکتبر 2019- منبع: Reuters.com)

کشورهای همکاری خلیج فارس
موافقت کشورهای عضو شورای همکاری­های خلیج فارس (GCCIA)  و مصر و اردن برای اتصال شبکه برق با اروپا
روز پنجشنبه 27 تیرماه (18 ژوئیه) مسئولین بخش برق کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس (GCCIA) و کشورهای مصر و اردن جهت تشکیل یک کمیته فنی مشترک بین این کشورها برای تنظیم بازه­های زمانی و همچنین تهیه پیش نویس یادداشت تفاهم برای اجرای طرح اتصال به شبکه برق اروپا از طریق مصر و اردن توافق نمودند. این جلسه در اَمان پایتخت اردن با حضور مقامات اردنی و مسئولین بخش برق شورا و مقامات مصری برگزار گردید. در همین راستا وزیر انرژی و منابع معدنی اردن نیز در خصوص اهمیت این پروژه سخنرانی نمود و  این پروژه را نقطه عطفی در پیشبرد سیستم برق دولت­های عربی و دستیابی به یک سیستم یکپارچه انرژی دانست. وی همچنین اظهار نمود که این پروژه هسته بازار برق کشورهای عربی است که بر اساس اصول عملیاتی متناسب با هریک از سیستم های برق کشورهای مشترک المنافع کلیه  این سیستم را با یکدیگر تطبیق داده و به هم مرتبط می­نماید و به صورت رقابتی کلیه کشورهای عربی را پوشش می دهد. در مورد مزایای پروژه برای اردن، وی از تأثیرات مثبت اقتصادی پروژه، تأمین حداقل ظرفیت نصب شده و ذخیره عملیاتی، همچنین مدیریت نوسانات برق و به حداقل رساندن خاموشی­ها و کمبود برق را عنوان نمود. مدیر عامل شرکت انتقال برق مصر نیز در سخنرانی مشابه گفت که پروژه اتصال "فرصت تاریخی" برای تقویت پیوند با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و تقویت روابط موجود با اردن است و حمایت کشور خود را از این پروژه ابراز نمود.  انتظار می­رود این پروژه تا تابستان سال 2020 اجرایی گردد. دبیر کشورهای عضو شورای همکاری­های خلیج فارس نیز بر روی اتصال شبکه برق دو کشور اردن و مصر در فاز اول پروژه تأکید نمود و این مرحله را چه به لحاظ مالی و چه تکنیکی از ضرورت­های اصلی پروژه عنوان کرد. در طی این نشست مقامات در مورد راه­هایی برای ارتقاء ساز و کار اتصال بین GCCIA با اردن و مصر و همچنین تشکیل تیم­های فنی برای اجرای این طرح گفتگو کردند.
(18ژوئیه 2019- منبع: MENAFEN- Kuwait News Agency))
جلوگیری از قطع برق طی تابستان جاری در کویت
وزیر آب و برق کویت روز پنجشنبه 11 ژوئیه (بیستم تیرماه) اعلام نمود که این وزارتخانه قادر خواهد بود تا در تابستان سال جاری برق مورد نیاز کشور را تأمین نماید. وی همچنین اعلام نمود که کلیه تأسیسات و تجهیزات برقی به طور منظم مورد بازدید و رسیدگی­های لازم قرار می­گیرند تا در زمان اوج مصرف از خروج آنها از مدار و قطع برق جلوگیری شود. هم اکنون کویت 16 هزار مگاوات برق در روز تولید می­نماید. متوسط مصرف روزانه در این کشور طی فصل تابستان 14600 مگاوات است. ( 11 ژوئیه 2019- منبع: MENAFEN- Kuwait News Agency))
طرح نماینده مجلس کویت برای تغییر ساعت کاری به دلیل گرمای شدید در این کشور جهت صرفه جویی در مصرف برق
یکی از نمایندگان پارلمان کویت پیش­نویسی را ارائه نموده است که توسط آن دپارتمان­های دولتی به ویژه آنان که با ارباب رجوع سر وکار دارند باید در فصل تابستان ساعات کاری را تغییر داده و از ساعت 17 الی 22 فعالیت نمایند تا بدین وسیله در مصرف برق خود صرفه­جویی نمایند.  دلیل این کار نیز گرمای شدید در این کشور ذکر شده است. در این پیش نویس زمان آغاز این طرح از اول ژوئن تا پایان اوت مشخص شده است. در این دوره زمانی از سال درجه هوای این کشور گاهی تا 50 درجه سانتیگراد افزایش می­یابد. بر این اساس دمای هوای کویت در روز 12 ژوئن به 50 درجه سانتیگراد افزایش یافت. به گزارش نشریه القَبَس در روز شنبه 8 ژوئن، کویت بالاترین درجه حرارت در جهان را با 2/ 52 درجه در سایه (منطقه­ای در شمال کویت) به خود اختصاص داد که برای این وقت از سال افزایش شدیدی است و موجب افزایش مصرف برق در این کشور گردید و پیک بار را به 13500 مگاوات رساند. وزارت آب و برق پیش بینی کرده است که با افزایش دمای هوا در روزهای آینده،  پیک مصرف برق تا 13800مگاوات نیز افزایش خواهد یافت. در حال حاضر ادارات دولتی در کویت در طول سال به جز ماه مبارک رمضان که ساعات کار کاهش می­باید از ساعت 30 /7 الی 14:00 فعالیت می­نمایند. در گذشته نیز طرح­هایی برای تغییر ساعت کاری در فصل تابستان برای صرفه جویی در مصرف برق به مجلس کویت ارائه شده که همه آنها ناموفق بوده­اند.
( 15 ژوئن 2019- منبع: Zawya.com) ثبت 12300 مگاوات برای شاخص بار  الکتریکی کویت در ماه می برای اولین در طول سال جاری
برای اولین بار طی سال جاری شاخص مصرف برق کویت رقم 12300 مگاوات را در روز یکشنبه 26 می ثبت نمود. این مقدار 500 مگاوات از میزان حداکثر مصرف که مربوط به روز جمعه 24 می بوده، بیشتر است. وزارت آب و برق کویت اعلام نموده است که انتطار می­رود با توجه به افزایش دما در روزهای آینده، میزان مصرف برق در هفته پیش رو افزایش یابد.
( 27 می 2019- منبع: Utilities-Middle Eeast)
کاهش مصرف آب و برق در کویت در سال 2018
به گزارش روزنامه القَبَس دیلی (A-Qabas daily) مصرف آب و برق در کویت کاهش یافته که مسئولین آنرا ناشی از افزایش تعرفه­های آن که از 22 اوت 2017 اجرایی شد، می­دانند. در سال 2018، رشد مصرف آب و برق در کویت به صورت قابل ملاحظه­ای کاهش یافت. بطوری که نرخ رشد مصرف برق در این کشور در سال 2018، 1/37 درصد به نسبت سال پیش از آن افزایش داشت. همین نرخ برای سال پیش از آن 4/7 درصد گزارش شده است. بر اساس آمارهای دولتی مصرف آب نیزدر سال 2018، 0/22 درصد کاهش یافت. این در حالی است که در سال 2017 مصرف آب 1/61 درصد به نسبت سال 2016 افزایش یافته بود. و میزان افزایش مصرف آب در سال 2016 نیز 5 درصد بوده است. کل مصرف برق درسال 2018 در کویت به میزان 65/7 میلیون مگاوات ساعت بوده است که این رقم برای سال 2017، 64/8  و سال 2016، 61/9 میلیون مگاوات ساعت گزارش شده است.
( 16 آوریل 2019- منبع:  (MENAFEN-Arab Times
 

راه اندازی اولین فاز پارک انرژی‌های تجدیدپذیر الشقایا در کویت
کویت اعلام نموده که اولین فاز پروژه پارک انرژی‌های تجدیدپذیر الشقایا آغاز به کار نموده است. مجموع ظرفیت این پروژه پس از اتمام، 2000 مگاوات از طریق فناوری‌های چندگانه انرژی‌های پاک خواهد بود. این پروژه دارای سه فاز است. فاز اول با مجموع ظرفیت 70 مگاوات شامل احداث یک نیروگاه متمرکز خورشیدی به ظرفیت 50 مگاوات، یک نیروگاه فتوولتائیک 10 مگاواتی و یک مزرعه بادی 10 مگاواتی است. فاز دوم پروژه توسعه پارک و افزایش ظرفیت به 1000 مگاوات و در فاز سوم توسعه آن به 2 هزار مگاوات می‌باشد. احداث نیروگاه خورشیدی الشاقایا در فاز اول این پروژه به صورت مشترک توسط مؤسسه تحقیقات علمی کویت و وزارت آب و برق این کشور انجام می‌گردد. به گفته خبرگزاری کویت افتتاح عملیات احداث پروژه هم زمان با روز ملی استقلال این کشور برگزار شده است. پس از تکمیل نهایی، پارک خورشیدی می­تواند 12 میلیون بشکه نفت در سال برای کویت ذخیره نماید. انتظار می‌رود که این پارک در زمان توسعه امکان اشتغال برای 1000 نفر و پس از تکمیل جهت بهره­برداری و نگهداری 1200 شغل ایجاد نماید. این پروژه همچنین در فاز اول سالانه میزان انتشار دی اکسید کربن را 196 هزار تن و پس از پایان مرحله نهایی، پنج میلیون تن کاهش خواهد داد.
(29 فوریه 2019- منبع( Arabian Industry.com:

آغاز مناقصه تجهیز کنتورهای هوشمند آب و برق در کویت
آژانس مرکزی مناقصات دولتی کویت به زودی مناقصه نصب کنتورهای هوشمند آب و برق را در این کشور برگزار می‌نماید. این مناقصه برای تأمین 200 هزار کنتور هوشمند برق و صد هزار کنتور هوشمند آب برگزار خواهد شد. برای افزایش رقابت پذیری در این پروژه، کلیه شرکت‌های تجهیزات انرژی داخلی  وخارجی می‌توانند در این مناقصه شرکت نموده و محدودیتی برای آنها ایجاد نشده است. شرکت کویتی زِین برنده مناقصه قبلی برگزار شده توسط وزارت آب و برق کویت برای تأمین 50 هزار کنتور هوشمند برق بود که به تازگی قراردادی را با وزارت اب و برق کویت امضا نموده است. در حال حاضر این آژانس منتظر تأیید نهایی شرایط مناقصه است و به زودی تاریخ دریافت پیشنهادها اعلام خواهد شد.
(18 اکتبر 2018- منبع: َ(MENAFEN-Aratime)

کاهش مصرف آب و برق در کویت در سال 2018
به گزارش روزنامه القَبَس دیلی (A-Qabas daily) مصرف آب و برق در کویت کاهش یافته که مسئولین آنرا ناشی از افزایش تعرفه­های آن که از 22 اوت 2017 اجرایی شد، می­دانند. در سال 2018، رشد مصرف آب و برق در کویت به صورت قابل ملاحظه­ای کاهش یافت. بطوری که نرخ رشد مصرف برق در این کشور در سال 2018، 1/37 درصد به نسبت سال پیش از آن افزایش داشت. همین نرخ برای سال پیش از آن 4/7 درصد گزارش شده است. بر اساس آمارهای دولتی مصرف آب نیزدر سال 2018، 0/22 درصد کاهش یافت. این در حالی است که در سال 2017 مصرف آب 1/61 درصد به نسبت سال 2016 افزایش یافته بود. و میزان افزایش مصرف آب در سال 2016 نیز 5 درصد بوده است. کل مصرف برق درسال 2018 در کویت به میزان 65/7 میلیون مگاوات ساعت بوده است که این رقم برای سال 2017، 64/8  و سال 2016، 61/9 میلیون مگاوات ساعت گزارش شده است.
( 16 آوریل 2019- منبع: MENAFEN-Arab Times)               

راه اندازی اولین فاز پارک انرژی‌های تجدیدپذیر الشقایا در کویت
کویت اعلام نموده که اولین فاز پروژه پارک انرژی‌های تجدیدپذیر الشقایا آغاز به کار نموده است. مجموع ظرفیت این پروژه پس از اتمام، 2000 مگاوات از طریق فناوری‌های چندگانه انرژی‌های پاک خواهد بود. این پروژه دارای سه فاز است. فاز اول با مجموع ظرفیت 70 مگاوات شامل احداث یک نیروگاه متمرکز خورشیدی به ظرفیت 50 مگاوات، یک نیروگاه فتوولتائیک 10 مگاواتی و یک مزرعه بادی 10 مگاواتی است. فاز دوم پروژه توسعه پارک و افزایش ظرفیت به 1000 مگاوات و در فاز سوم توسعه آن به 2 هزار مگاوات می‌باشد. احداث نیروگاه خورشیدی الشاقایا در فاز اول این پروژه به صورت مشترک توسط مؤسسه تحقیقات علمی کویت و وزارت آب و برق این کشور انجام می‌گردد. به گفته خبرگزاری کویت افتتاح عملیات احداث پروژه هم زمان با روز ملی استقلال این کشور برگزار شده است. پس از تکمیل نهایی، پارک خورشیدی می­تواند 12 میلیون بشکه نفت در سال برای کویت ذخیره نماید. انتظار می‌رود که این پارک در زمان توسعه امکان اشتغال برای 1000 نفر و پس از تکمیل جهت بهره­برداری و نگهداری 1200 شغل ایجاد نماید. این پروژه همچنین در فاز اول سالانه میزان انتشار دی اکسید کربن را 196 هزار تن و پس از پایان مرحله نهایی، پنج میلیون تن کاهش خواهد داد. (29 فوریه 2019- منبع: Arabian Industry.com)

آغاز مناقصه تجهیز کنتورهای هوشمند آب و برق در کویت
آژانس مرکزی مناقصات دولتی کویت به زودی مناقصه نصب کنتورهای هوشمند آب و برق را در این کشور برگزار می‌نماید. این مناقصه برای تأمین 200 هزار کنتور هوشمند برق و صد هزار کنتور هوشمند آب برگزار خواهد شد. برای افزایش رقابت پذیری در این پروژه، کلیه شرکت‌های تجهیزات انرژی داخلی  وخارجی می‌توانند در این مناقصه شرکت نموده و محدودیتی برای آنها ایجاد نشده است. شرکت کویتی زِین برنده مناقصه قبلی برگزار شده توسط وزارت آب و برق کویت برای تأمین 50 هزار کنتور هوشمند برق بود که به تازگی قراردادی را با وزارت اب و برق کویت امضا نموده است. در حال حاضر این آژانس منتظر تأیید نهایی شرایط مناقصه است و به زودی تاریخ دریافت پیشنهادها اعلام خواهد شد.
(18 اکتبر 2018- منبع: َMENAFEN-Aratimes)

افزایش مصرف برق به میزان 360 مگاوات در ماه مبارک رمضان در کویت
در روز دوشنبه 28 می (7 خرداد) مصرف برق در کویت 360 مگاوات به نسبت همین روز در سال گذشته افزایش یافت و بدین ترتیب پیک مصرف را به 12 هزار مگاوات رساند. در پی این افزایش بار، وزارت آب و برق کویت کمپینی را با شروع ماه رمضان جهت فرهنگ سازی شهروندان این کشور برای صرفه جویی در مصرف آب و برق در ماه مبارک رمضان راه اندازی نمود. دفتر نظارت فنی این وزارتخانه اعلام نمود که این وزارتخانه با همکاری وزارت اوقاف و امور اسلامی و به همراهی وزارت آموزش و پرورش کویت کمپینی را جهت  آموزش فرهنگ مصرف آب وبرق و منطقی نمودن و صرفه‌جویی در آن راه‌اندازی نموده است. این کمپین فعالیت‌های خود را بر روی ماه‌های گرم سال به ویژه تابستان و کاهش پیک بار در این فصل متمرکز کرده است. وظیفه وزارت اوقاف، توزیع بروشورهای آموزشی وزارت آب و برق بین نمازگزاران و روزه داران مساجد کل کشور و درخواسات از امامان جماعت برای آگاه سازی شهروندان در خصوص اهمیت مصرف منطقی آب و برق و دعوت به صرفه جویی در مصرف است. در عین حال کلیه مساجد کویت به کنتورهای هوشمند مجهز خواهند شد تا میزان دقیق مصرف آب و برق در این موقع از سال و در ساعات مختلف شبانه روز مشخص گردد و با مقایسه آن با سال پیش میزان تأثیرپذیری فعالیت‌های کمپین مشخص شود. در سال گذشته این اقدام بر روی سه مسجد بزرگ در شهرهای بزرگ کشور انجام شد که با موفقیت آمیز بودن آن طرح کنتورهای هوشمند برای کلیه مساجد کشور اجرایی گردید. البته‌ فعالیت‌های این کمپین پس از عید فطر و در بخشهایی مانند بخش صنعت و سایر بخش‌های دارای شدت انرژی بالا که مصرف برق آنها بر روی پیک بار و افزایش بار شبکه مؤثر است نیز ادامه خواهد یافت. همچنین تیم‌های نظارتی هم به کار گمارده شده‌اند که میزان مصارف مدارس را مشخص نماید و اثر آن را پس از تعطیلی مدارس و  پایان سال تحصیلی بر روی پیک مصرف محاسبه نمایند که این امر نیازمند همکاری وزارت آموزش و پرورش است.
(29می 2018- منبع: Arabtimesonline)     

هدف گذاری کویت برای دستیابی به 15 درصد انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2030
دست اندرکاران بخش انرژی کویت در حال برنامهریزی هستند تا سال 2030 بتوانند 15 درصد از تقاضای داخلی انرژی در این کشور را توسط انرژی­های تجدیدپذیر پاسخ­گو باشند. این تصمیم که مقدمات آن از سال 2017 به مرحله اجرا درآمده است، بخشی از چشم انداز انرژی کویت تا سال 2035 میباشد که از اهداف اصلی آن، فاصله گرفتن از اقتصاد متکی به نفت و گاز است. استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر با برنامه­ریزی برای ساخت نیروگاه خورشیدی (Dibdibah) در ماه­های پایانی سال 2017 کلید خورده است. این نیروگاه دارای ظرفیت 1500 مگاوات است و برآورد سرمایه‌گذاری برای ساخت آن 1/2 میلیارد دلار می‌باشد. دولت کویت قصد دارد در نیمه اول سال 2018، مناقصه‌ای برای این نیروگاه یک ونیم گیگاواتی برگزار نماید.
(16 آوریل 2018- منبع: www.utilities-me.com)