کاسا - 1000

1398/11/27
- شروع کار پروژه کاسا 1000 در افغانستان
کار ساختمانی پروژه کاسا – 1000 در افغانستان، روز پنجشنبه 6 فوریه از سوی ریاست جمهوری این کشور افتتاح شد. به گفته رئیس جمهور این کشور، این کار نخستین گام برای تبدیل شدن افغانستان به چهارراه ترانزیت انرژی در منطقه است. پروژه کاسا – 1000 که براساس آن، 1300 مگاوات برق تولید شده در تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان خواهد رسید، از بزرگترین پروژه‌های ترانزیت برق در منطقه است. در چارچوب این پروژه، خطوط انتقال برق با طول 750 کیلومتر از سنگ توده در تاجیکستان تا نوشیره پاکستان کشیده خواهد شد که 562 کیلومتر آن از خاک افغانستان می‌گذرد. با بهره‌برداری از این پروژه، افغانستان علاوه بر دریافت 300 مگاوات برق با قیمت مناسب، سالانه تا 50 میلیون دلار حق ترانزیت دریافت خواهد کرد. به گفته شرکت برشنا، قرار است تا ماه مارس سال 2022، پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به بهره‌برداری برسد. (8 فوریه 2020- منبع: طلوع نیوز)

https://tolonews.com/fa/business/ کارساختمانی-پروژۀ-«کاسا-یک-هزار»-در-افغانستان-آغاز-شدآغاز عملیات ساخت پروژه کاسا 1000 به زودی

به گزارش خبرگزاری فارس افغانستان، عملیات ساخت خط انتقال نیروی برق آسیای میانه به پاکستان از طریق افغانستان تحت عنوان پروژه کاسا – 1000 به زودی آغاز می‌شود. به گفته سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان، کار بررسی مقدماتی و نقشه مسیر خط انتقال نیروی برق تکمیل شده و تهیه تجهیزات آن در حال تکمیل شدن است. فعالیت‌های ساختمانی این پروژه حدود 3 سال طول خواهد کشید و بعد از اتمام کار هر 4 کشور که در مسیر این پروژه قرار دارند از مزایای آن بهره مند خواهند شد.
(7 ژانویه 2020- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)

https://af.farsnews.com/economy/news/13981017000218

پاکستان به دنبال مبادله برق با قرقیزستان و تاجیکستان

پاکستان تصمیم دارد تا در فصل زمستان به قرقیزستان و تاجیکستان برق صادر کند و در تابستان از نیروگاه‌های برق آبی کشورهای آسیای مرکزی برق را به افغانستان و پاکستان وارد نماید. به گفته واسم مختار، یکی از مقامات قدرتمند پاکستان در ماه گذشته، این کشور می‌خواهد کاسا – 1000 یک رابط "دسترسی آزاد" باشد. این امر به پاکستان نیز اجازه می‌دهد تا برق مازاد خود را صادر کند.
(27 اکتبر 2019- منبع: ENERGY REPORTERS)
 

پاکستان رسماً از دولت تاجیکستان خواست تا طبق توافق کاسا – 1000  از بند دسترسی آزاد برای تجارت دو طرفه برق استفاده نماید.
پاکستان رسماً از دولت تاجیکستان خواسته است تا طبق توافق کاسا – 1000  از بند دسترسی آزاد برای تجارت دو طرفه برق استفاده نماید. براساس این توافقنامه، پاکستان موظف است در فصل گرما از ماه مه تا اکتبر، 1000 مگاوات برق را به طور روزانه با هزینه 9/5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت وارد نماید. از آنجا که این توافقنامه یک پیمان تجاری دو طرفه است، پاکستان می‌خواهد با استفاده از همان ساختار پروژه کاسا – 1000، در فصل زمستان برق را به جمهوری قرقیزستان، تاجیکستان و افغانستان صادر نماید. این پروژه شامل یک خط انتقال جریان مستقیم ولتاژ بالا به طول 750 کیلومتر مابین پاکستان و تاجیکستان و از طریق افغانستان می‌باشد.  هزینه این پروژه 7/1 میلیارد دلار برآورده شده است.
(28 سپتامبر 2019- منبع:RS.NEWS)

آغاز کار ساخت پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به زودی
به گفته مسئولین شرکت برشنا، تا هفت روز دیگر کار عملی ساخت پروژه کاسا – 1000 در سه نقطه سالنگ‌ها، توابع شهرستان سروبی در کابل و استان ننگرهار در افغانستان آغاز می‌شود. رئیس شرکت برشنا در این خصوص گفت: کارهای تدارکاتی پروژه‌ها کاسا – 1000 تکمیل شده و شرکت‌های برنده، آماده آغاز به کار هستند. کاسا – 1000 یکی از بزرگترین پروژه‌های ترانزیت برق در منطقه است که از مجموع 720 کیلومتر طول خطوط برق، 562 کیلومتر آن از 6 استان افغانستان می‌گذرد. با عملی شدن این پروژه، 1300 مگاوات برق قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان وارد خواهد شد که 300 مگاوات آن سهم افغانستان است. وی گفت: این پروژه طبق برنامه طی 24 الی 30 ماه تکمیل خواهد شد. به گفته وی، کشورهای قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان مکلف هستند تا کارهایشان را همزمان با یکدیگر هماهنگ کنند تا این پروژه شکل عملی به خود بگیرد. وی اظهار داشت که بودجه این پروژه حدود 1/2 میلیارد دلار آمریکا تخمین زده شده است، 460 میلیون دلار آن سهم افغانستان است که 380 میلیون دلار آن را بانک جهانی کمک می‌کند و 80 میلیون دلار آن را افغانستان پرداخت خواهد کرد. رئیس شرکت برشنا گفت: طول عمر این پروژه 15 سال می‌باشد که سالانه 3 میلیون دلار به 240 روستا که خطوط برق این پروژه از آنها عبور می‌کند، اختصاص می‌یابد و این مبلغ در بخش پروژه‌های توسعه‌ای و مراکز آموزشی و کلینیک‌ها هزینه می‌شود. براساس تفاهم‌نامه صورت گرفته، پاکستان باید به ازای هر کیلووات ساعت برق انتقال داده شده 1/25 سنت بپردازد که درآمد سالانه افغانستان از ترانزیت برق به پاکستان حدود 40 تا 45 میلیون دلار خواهد بود. (7 آوریل 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89641/ کار-ساخت-پروژه-کاسا-۱۰۰۰-افغانستان-یک-هفته-دیگر-آغاز-می-شود

برنامه‌های تاجیکستان برای افزایش صادرات برق به افغانستان و ازبکستان
به گفته رئیس شرکت ملی برق تاجیکستان در روز چهارشنبه 13 فوریه، تاجیکستان قصد دارد در سال 2019، صادرات برق خود را به افغانستان و ازبکستان افزایش دهد. وی گفت که مذاکرات با بخش انرژی افغانستان و ازبکستان در مورد حجم و قیمت تأمین منابع انرژی صورت می‌گیرد. در اوج تولید برق (فصل بهار و تابستان)، این کشور می‌تواند برق بیشتری را نسبت به سال گذشته به افغانستان و ازبکستان صادر نماید. طبق توافقنامه‌های اولیه، برنامه‌ریزی برای عرضه 3/2 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه، یعنی 1/6 میلیارد کیلووات ساعت برق برای هر کشور صورت گرفته است. به گفته وی، این کشور در سال 2018، 1/48 میلیارد کیلووات ساعت برق به قیمت 2 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به ازبکستان صادر کرده است. به گفته مقامات انرژی تاجیکستان، در سال جاری در ارتفاعات این کشور برف زیاد است و ظرفیت جدید تولید برق این اجازه را می‌دهد تا افزایش تولید برق را در فصل بهار و تابستان داشته باشد. به گفته وزارت برق و منابع آبی این کشور، بیش از 2/4 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال 2018 صادر شده و تاجیکستان حدود 77 میلیون دلار از این صادرات به دست آورده است. در سال گذشته، هزینه هر کیلووات ساعت برق برای افغانستان به میزان 4/11 سنت و برای ازبکستان 2 سنت بوده است. برق این کشور بیشتر توسط نیروگاه‌های برق‌آبی تولید می‌شود. (14 فوریه 2019- منبع: azernews)  

راه‌اندازی پروژه کاسا 1000 در بخش تاجیکستان
پروژه کاسا – 1000، گامی مهم در ایجاد یک سیستم کارآمد برق در سراسر آسیای مرکزی و آسیای جنوبی است. این پروژه با تسهیل درآمد صادرات برق پاک برای کشورهای آسیای مرکزی و کاهش کمبود برق در کشورهای آسیای جنوبی، چشم‌انداز رشد را در هر دو منطقه افزایش خواهد داد. پروژه کاسا 1000 شامل تأمین برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان می‌باشد. طبق گزارش رسانه‌های تاجیکستان، این کشور پیش پرداخت خود را پرداخت کرده و سازمان‌های خارجی کار مقدمات اولیه برای ساخت و ساز پروژه کاسا 1000 در بخش تاجیکستان را آغاز نموده‌اند. طبق گزارش وزارت برق و منابع آب تاجیکستان، شرکت هندی انتقال برق کالپاتارو(Kalpataru) ، خط انتقال 500 کیلووت AC در بخش تاجیکستان را خواهد ساخت و شرکت سوئدی ABB، یک پست مبدل برق در منطقه سنگ‌توده را راه‌اندازی خواهد کرد. شرکت هندی پیش از این پیش پرداخت خود را دریافت کرده و کارهای اولیه ساخت و ساز را شروع کرده است. طبق اعلام وزارت برق و منابع آبی این کشور، کار این پروژه در سه کشور دیگر (قرقیزستان، افغانستان و پاکستان) نیز آغاز شده است. احتمالاً 70 درصد برق از تاجیکستان و 30 درصد از قرقیزستان تأمین خواهد شد. در مجموع، این پروژه قصد دارد به افغانستان و پاکستان، 5 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر نماید. اگر پروژه کاسا 1000 با موفقیت اجرا شود، ممکن است درآمد سالیانه تاجیکستان به بیش از 150 میلیون دلار نیز برسد. کل هزینه این پروژه بیش از 1 میلیارد دلار می‌باشد. صادرات برق در سیستم انتقال برق کاسا 1000 از نیروگاه‌های موجود قرقیزستان و تاجیکستان برای هر دو کشور درآمد قابل توجهی ایجاد خواهد کرد. در این دو کشور، فروش برق تنها از تولید مازاد برق در فصل تابستان صورت خواهد گرفت، که در غیر این صورت تلف خواهد شد، بنابراین تأثیری در فصل زمستان نخواهد داشت و حتی ممکن است این دو کشور با کمبود برق شدیدتری در این فصل نیز مواجه شوند.
(6 
فوریه 2019- منبع: azernews)          
                           https://www.azernews.az/region/145192.html
آغاز کار ساخت پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به زودی
به گفته مسئولین شرکت برشنا، تا هفت روز دیگر کار عملی ساخت پروژه کاسا – 1000 در سه نقطه سالنگ‌ها، توابع شهرستان سروبی در کابل و استان ننگرهار در افغانستان آغاز می‌شود. رئیس شرکت برشنا در این خصوص گفت: کارهای تدارکاتی پروژه‌ها کاسا – 1000 تکمیل شده و شرکت‌های برنده، آماده آغاز به کار هستند. کاسا – 1000 یکی از بزرگترین پروژه‌های ترانزیت برق در منطقه است که از مجموع 720 کیلومتر طول خطوط برق، 562 کیلومتر آن از 6 استان افغانستان می‌گذرد. با عملی شدن این پروژه، 1300 مگاوات برق قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان وارد خواهد شد که 300 مگاوات آن سهم افغانستان است. وی گفت: این پروژه طبق برنامه طی 24 الی 30 ماه تکمیل خواهد شد. به گفته وی، کشورهای قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان مکلف هستند تا کارهایشان را همزمان با یکدیگر هماهنگ کنند تا این پروژه شکل عملی به خود بگیرد. وی اظهار داشت که بودجه این پروژه حدود 1/2 میلیارد دلار آمریکا تخمین زده شده است، 460 میلیون دلار آن سهم افغانستان است که 380 میلیون دلار آن را بانک جهانی کمک می‌کند و 80 میلیون دلار آن را افغانستان پرداخت خواهد کرد. رئیس شرکت برشنا گفت: طول عمر این پروژه 15 سال می‌باشد که سالانه 3 میلیون دلار به 240 روستا که خطوط برق این پروژه از آنها عبور می‌کند، اختصاص می‌یابد و این مبلغ در بخش پروژه‌های توسعه‌ای و مراکز آموزشی و کلینیک‌ها هزینه می‌شود. براساس تفاهم‌نامه صورت گرفته، پاکستان باید به ازای هر کیلووات ساعت برق انتقال داده شده 1/25 سنت بپردازد که درآمد سالانه افغانستان از ترانزیت برق به پاکستان حدود 40 تا 45 میلیون دلار خواهد بود.
(7 آوریل 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89641/ کار-ساخت-پروژه-کاسا-۱۰۰۰-افغانستان-یک-هفته-دیگر-آغاز-می-شود
 
برنامه‌های تاجیکستان برای افزایش صادرات برق به افغانستان و ازبکستان
به گفته رئیس شرکت ملی برق تاجیکستان در روز چهارشنبه 13 فوریه، تاجیکستان قصد دارد در سال 2019، صادرات برق خود را به افغانستان و ازبکستان افزایش دهد. وی گفت که مذاکرات با بخش انرژی افغانستان و ازبکستان در مورد حجم و قیمت تأمین منابع انرژی صورت می‌گیرد. در اوج تولید برق (فصل بهار و تابستان)، این کشور می‌تواند برق بیشتری را نسبت به سال گذشته به افغانستان و ازبکستان صادر نماید. طبق توافقنامه‌های اولیه، برنامه‌ریزی برای عرضه 3/2 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه، یعنی 1/6 میلیارد کیلووات ساعت برق برای هر کشور صورت گرفته است. به گفته وی، این کشور در سال 2018، 1/48 میلیارد کیلووات ساعت برق به قیمت 2 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به ازبکستان صادر کرده است. به گفته مقامات انرژی تاجیکستان، در سال جاری در ارتفاعات این کشور برف زیاد است و ظرفیت جدید تولید برق این اجازه را می‌دهد تا افزایش تولید برق را در فصل بهار و تابستان داشته باشد. به گفته وزارت برق و منابع آبی این کشور، بیش از 2/4 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال 2018 صادر شده و تاجیکستان حدود 77 میلیون دلار از این صادرات به دست آورده است. در سال گذشته، هزینه هر کیلووات ساعت برق برای افغانستان به میزان 4/11 سنت و برای ازبکستان 2 سنت بوده است. برق این کشور بیشتر توسط نیروگاه‌های برق‌آبی تولید می‌شود. (14 فوریه 2019- منبع: azernews)  
 
راه‌اندازی پروژه کاسا 1000 در بخش تاجیکستان
پروژه کاسا 1000، گامی مهم در ایجاد یک سیستم کارآمد برق در سراسر آسیای مرکزی و آسیای جنوبی است. این پروژه با تسهیل درآمد صادرات برق پاک برای کشورهای آسیای مرکزی و کاهش کمبود برق در کشورهای آسیای جنوبی، چشم‌انداز رشد را در هر دو منطقه افزایش خواهد داد. پروژه کاسا 1000 شامل تأمین برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان می‌باشد. طبق گزارش رسانه‌های تاجیکستان، این کشور پیش پرداخت خود را پرداخت کرده و سازمان‌های خارجی کار مقدمات اولیه برای ساخت و ساز پروژه کاسا 1000 در بخش تاجیکستان را آغاز نموده‌اند. طبق گزارش وزارت برق و منابع آب تاجیکستان، شرکت هندی انتقال برق کالپاتارو(Kalpataru) ، خط انتقال 500 کیلووت AC در بخش تاجیکستان را خواهد ساخت و شرکت سوئدی ABB، یک پست مبدل برق در منطقه سنگ‌توده را راه‌اندازی خواهد کرد. شرکت هندی پیش از این پیش پرداخت خود را دریافت کرده و کارهای اولیه ساخت و ساز را شروع کرده است. طبق اعلام وزارت برق و منابع آبی این کشور، کار این پروژه در سه کشور دیگر (قرقیزستان، افغانستان و پاکستان) نیز آغاز شده است. احتمالاً 70 درصد برق از تاجیکستان و 30 درصد از قرقیزستان تأمین خواهد شد. در مجموع، این پروژه قصد دارد به افغانستان و پاکستان، 5 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر نماید. اگر پروژه کاسا 1000 با موفقیت اجرا شود، ممکن است درآمد سالیانه تاجیکستان به بیش از 150 میلیون دلار نیز برسد. کل هزینه این پروژه بیش از 1 میلیارد دلار می‌باشد. صادرات برق در سیستم انتقال برق کاسا – 1000 از نیروگاه‌های موجود قرقیزستان و تاجیکستان برای هر دو کشور درآمد قابل توجهی ایجاد خواهد کرد. در این دو کشور، فروش برق تنها از تولید مازاد برق در فصل تابستان صورت خواهد گرفت، که در غیر این صورت تلف خواهد شد، بنابراین تأثیری در فصل زمستان نخواهد داشت و حتی ممکن است این دو کشور با کمبود برق شدیدتری در این فصل نیز مواجه شوند.
(6  فوریه 2019- منبع: azernews)          
                           https://www.azernews.az/region/145192.html
 
حمایت تاجیکستان از طرح‌های صادرات برق به افغانستان
طبق گزارش‌های اعلام شده، تاجیکستان در طول فصل بهار و تابستان سال جاری صادرات برق به افغانستان را افزایش می‌دهد. به گزارش آژانس خبری Trend، مذاکرات در مورد افزایش صادرات برق بین مقامات مربوطه در سه ماهه اول امسال صورت می‌گیرد. زمینه صادرات بیشتر با افزایش تولید برق در تاجیکستان و افزایش تقاضا در افغانستان هموار شده است. پیک تولید برق در تاجیکستان در فصل بهار و تابستان است.
(31 دسامبر 2018- منبع: MENAFN)
                                                                 https://menafn.com/1097947194/Tajikistan-plans-enhanced-power-exports-to-Afghanistan

صادرات برق پاکستان به تاجیکستان در فصل زمستان تحت پروژه کاسا – 1000
پاکستان تصمیم دارد که در فصل زمستان به تاجیکستان برق صادر نماید. به گفته یکی از مقامات ارشد بخش برق، تاجیکستان تحت پروژه کاسا – 1000، طبق توافقنامه خرید برق (PPA) و براساس ماده‌ای که مطابق با آن، برق می‌تواند به کشور صادرکننده بازگرداننده شود، برق مورد نیاز خود را در فصل زمستان تأمین خواهد کرد. به گفته وی، پس از اتمام پروژه کاسا – 1000، پاکستان 1000 مگاوات برق را از تاجیکستان، 9 سنت به ازای هر واحد در فصل گرما به مدت 5 ماه از ماه مه تا سپتامبر خریداری خواهد کرد. وی گفت: مقامات تصمیم گرفته‌اند تا 1000 مگاوات برق را به تاجیکستان از طریق همان پروژه در فصل زمستان صادر کنند، زیرا تولید برق آبی در تاجیکستان در طی مدت مشخص شده، به صفر کاهش می‌یابد. وی افزود: پاکستان در حال تولید برق حدود 30 هزار مگاوات است و در زمستان حداکثر تقاضای پاکستان در حدود 11 تا 13 هزار مگاوات می‌باشد و این کشور قادر است تا برق اضافی تا 1000 مگاوات را به تاجیکستان به قیمت مقرون به صرفه صادر نماید. این مقام رسمی اظهار داشت که اگر پاکستان وارد معامله برای صادرات 1000 مگاوات با همان قیمت 9 سنت به ازای هر واحد باشد، پس فقط تأثیر مالی در فصل‌های مختلف بین دو کشور مبادله خواهد شد. تحت قرارداد اصلی 1/16 میلیارد دلاری پروژه کاسا – 1000، برق از طریق یک خط انتقال برق از قرقیزستان و تاجیکستان، به وسیله افغانستان به پاکستان منتقل می‌شود. در حال حاضر این پروژه در حال ساخت است و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری به اتمام برسد. (5 دسامبر 2018 - منبع: Daily Pakistan)

مروری بر کاسا 1000 توسط تاجیکستان و افغانستان
جلسه پروژه کاسا – 1000 روز شنبه 21 ژوئن در شهر دوشنبه بین نمایندگان دولت افغانستان و تاجیکستان برگزار گردید. به گزارش اوستا، موضوع این جلسه بر همکاری در عرصه تجاری و اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات و نیز اجرای پروژه کاسا – 1000 برای ساخت خطوط انتقال 500 کیلوولتی متمرکز بود. در سال 2017، تاجیکستان حدود 1/4 میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان صادر کرده است که در این جلسه مقرر شد که برای امسال این رقم به 1/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد. این نشست همچنین بر همکاری در زمینه امنیت، تقویت مرزها و روابط پارلمانی متمرکز بود. انتظار می‌رود این پروژه صلح و ثبات را در افغانستان و منطقه به وجود آورد. این پروژه ممکن است نه تنها منافع اقتصادی برای افغانستان و پاکستان داشته باشد، بلکه تأثیر مثبتی بر وضعیت امنیتی و ثبات سیاسی این کشورها دارد. هزینه کل پروژه منطقه‌ای کاسا – 1000 حدود 1/2 میلیارد دلار (1/03 میلیارد یورو) برآورد شده که انتظار می‌رود تا سال 2020 تکمیل شود. هزینه‌های در نظر گرفته شده برای کشورهای این پروژه عبارتند از: 314 میلیون دلار (268/6 میلیون یورو) تاجیکستان، 209 میلیون دلار (178/8 میلیون یورو)  قرقیزستان، 354 میلیون دلار (302/8 میلیون یورو)  افغانستان و 209 میلیون دلار (178/8 میلیون یورو)  پاکستان. همچنین مؤسسات مالی بین‌المللی مانند: بانک جهانی، بانک اروپایی، بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه، بانک توسعه اسلامی، دولت انگستان و دیگر سرمایه‌گذاران، از این پروژه حمایت می‌کنند. به ویژه برای اجرای این پروژه در بخش تاجیکستان، بانک جهانی 45 میلیون دلار (38/5 میلیون یورو)، بانک توسعه اسلامی 70 میلیون دلار (59/9 میلیون یورو) و بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه 110 میلیون دلار (94/1 میلیون یورو)  به این بخش اختصاص داده‌اند.
(21 ژوئن 2018 - منبع: AZERNEWS)

درآمدزایی سالانه بیش از 150 میلیون دلاری پروژه کاسا – 1000 برای تاجیکستان
اجرای پروژه کاسا 1000 می‌تواند سالیانه درآمدی بیش از 150 میلیون دلار برای تاجیکستان به ارمغان بیاورد. علاوه بر این، تاجیکستان از ترانزیت برق قرقیزستان نیز، پول دریافت می‌کند. طبق توافقنامه این پروژه، تعرفه صادرات برق به ازای هر کیلووات ساعت، 35/9 سنت خواهد بود. در چارچوب این پروژه، تاجیکستان 70 درصد برق را به پاکستان و 30 درصد را به قرقیزستان صادر می‌نماید. پروژه کاسا 1000، ترانزیت بیش از 5 میلیارد کیلووات ساعت برق از قرقیزستان و تاجیکستان به پاکستان را فراهم می‌نماید، که سهم صادرات برق تاجیکستان حدود 3 میلیارد کیلووات ساعت خواهد بود. برای اجرای این پروژه در قلمرو تاجیکستان، لازم است یک خط برق 500 کیلوواتی از پست برق داتکا به خوجند، یک پست برق با ظرفیت 1300 مگاوات در سنگتوده و یک خط جریان مستقیم فشار قوی برق از سنگتوده به کابل و پیشاور ساخته شود. برای اجرای این پروژه در قلمرو این کشور، 45 میلیون دلار توسط بانک جهانی، 70 میلیون دلار توسط بانک توسعه اسلامی و 110 میلیون دلار توسط بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه پرداخت خواهد گردید.
(24 مه 2018 - منبع: AZERNEWS)       

کاهش حجم تخلیه آب از طریق افزایش صادارت برق توسط تاجیکستان
به گزارش اوستا، تاجیکستان در نظر دارد در فصل تابستان، تخلیه آب از مخازن و نیروگاه‌های برق آبی را کاهش دهد. این کشور به محض امضای اسناد مربوط به انتقال برق به ازبکستان، عرضه برق به این کشور را آغاز خواهد نمود. طبق گزارشی که قبلاً اعلام شده بود، امروز 27 فوریه، مذاکرات با ازبکستان در زمینه صادرات برق تاجیکستان برگزار می‌شود. تاجیکستان ممکن است تا 1/5 میلیارد کیلووات ساعت برق به ازبکستان صادر نماید. به گفته افغانستان، تاجیکستان امسال قصد دارد 1/5 میلیارد کیلووات ساعت برق را به افغانستان صادر کند که 200 میلیون کیلووات ساعت بیشتر از سال 2017 است. تاجیکستان و قرقیزستان برق را در تابستان و زمستان مبادله می‌کنند. افزایش میزان عرضه برق در سال جاری به کاهش میزان تخلیه آب از مخزن نورک کمک خواهد کرد. میزان آب خروجی از نیروگاه­های برق آبی تاجیکستان سالانه معادل تولید بیش از 6 میلیارد کیلووات ساعت برق می­باشد. سال گذشته حجم تخلیه آب بیش از 10 میلیارد متر مکعب بود.
 (27 فوریه 2018 - منبع: AKIpress)  

امضای قرارداد اجرایی پروژه کاسا – 1000 در افغانستان
قرارداد اجرایی پروژه کاسا - 1000 در افغانستان و نیز قرارداد تعمیر پست ۵۰۰ کیلوولت ارغندی، در نهاد ریاست جمهوری این کشور به امضاء رسید. طبق اعلام نهاد ریاست جمهوری این کشور، پروژه کاسا – 1000 یا خط انتقال برق 500 کیلوولت از کشورهای آسیای مرکزی به پاکستان، حدوداً 720 کیلومتر طول دارد که 562 کیلومتر آن از افغانستان عبور می‌نماید و به سه بخش خاک افغانستان وارد می‌شود. قرارداد بخش اول این پروژه به ارزش 76/9 میلیون دلار و بخش دوم آن به ارزش 85/43 میلیون دلار با شرکت (KPTL) و بخش سوم آن به ارزش 72/83 میلیون دلار با شرکت (KEC) که هر دو هندی می‌باشند، امضاء شده است. به گفته مسئولین وزارت انرژی و آب افغانستان، اجرای این پروژه در ماه آوریل سال آینده آغاز خواهد شد و پس از 3 سال تکمیل می‌شود. به گفته وزیر انرژی و آب این کشور، این پروژه‌ تنها برق را از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی منتقل نمی­کند، بلکه پلی است میان کشور‌های دو منطقه که آنها را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. با اجرایی شدن این پروژه، 1300 مگاوات برق از قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان می‌رسد، که 300 مگاوات آن به افغانستان وارد خواهد شد و 1000 مگاوات دیگر از راه افغانستان به پاکستان انتقال داده خواهد شد. به گفته رئیس شرکت برشنا، در میان این 4 کشور، افغانستان اولین کشوری است که کارهای اجرایی خود را به اتمام رسانده است. در کنار هزینه ترانزیت تا 50 میلیون دلار در سال برای افغانستان، داشتن منافع اقتصادی برای کشورهای پروژه کاسا – 1000، موفقیت در عملیات ترانزیت افغانستان در آسیا، اجرای 40 میلیون دلار پروژه‌های زیربنایی در مسیر این خط در افغانستان و ایجاد زمینه‌های کاری برای شهروندان این کشور، از دیگر امتیازات اجرایی این پروژه در افغانستان می‌باشد. همچنین، قرارداد تعمیر پست 500 کیلوولت ارغندی نیز میان شرکت برشنا و شرکت مشترک هندی – افغانی (Techno-RGM JV) به امضاء رسید. هزینه تعمیر این پست، 32/2 میلیون دلار است که از سوی بانک توسعه آسیایی پرداخت می‌گردد و با تکمیل شدن آن، 4 خط 220 کیلوولت از کابل به استان‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرقی امتداد خواهد یافت. به گفته نهاد ریاست جمهوری، کار عملی این پست در ماه ژانویه سال 2018 آغاز خواهد شد و به مدت دو سال و نیم طول خواهد کشید.
(11 دسامبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
 
صادرات برق بیشتر به افغانستان توسط تاجیکستان
طبق گزارش‌های اعلام شده در روز پنجشنبه 24 اوت، افغانستان از اول ماه تا کنون،  205/2 میلیون کیلووات ساعت برق از تاجیکستان وارد کرده است. این مقدار برق وارد شده نسبت به ماه قبل، 23/6 میلیون کیلووات ساعت بیشتر بوده است. طبق گزارش‌ها، تاجیکستان حدود 870/8 میلیون کیلووات ساعت برق به افغانستان و قرقیزستان صادر می‌کند. نیروگاه‌های سنگ توده 1 و 2 برق را به افغانستان عرضه می‌کنند. میزان برق صادراتی 13/5 درصد از کل تولید برق کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد.
(24 اوت 2017 - منبع: Pajhwok)
 
 شروع کارهای ساخت و ساز پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به زودی
به گفته وزارت انرژی و آب افغانستان، قرار است کارهای ساخت و ساز پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به زودی توسط یک شرکت هندی آغاز شود. به گفته معاون مالی این وزارتخانه، قرار است این شرکت در طی سه سال این پروژه را به اتمام برساند. وی می‌گوید: هزینه کارهای ساخت و ساز این پروژه در افغانستان 404 میلیون دلار است که 80 درصد آن  توسط بانک جهانی و 20 درصد آن توسط دولت پرداخت خواهد شد. به گفته وی، این پروژه زمانی می‌تواند به بهره‌برداری برسد که هماهنگی‌های لازم مابین کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، پاکستان و افغانستان صورت گیرد که خوشبختانه این هماهنگی‌ها به وجود آمده است. بدین ترتیب که بخش‌هایی که مربوط به افغانستان می‌باشد با سرعت بیشتری پیش می‌رود و انتظار می‌رود که کار عملیاتی این پروژه هرچه سریع‌تر و در قالب عقد قرارداد آغاز شود. هرچند تعدادی از اقتصاددانان معتقدند، به علت عدم وجود همکاری‌های لازم میان کشورهای عضو این پروژه و افزایش ناامنی‌ها در مسیری که این پروژه از آن می‌گذرد، اجرایی شدن آن دور از ذهن است. پروژه کاسا – 1000 بیش از یک میلیارد دلار هزینه دارد که با اجرایی شدن آن، 1300 مگاوات برق ‌آبی از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان صادر خواهد شد. قرار است با عملی شدن این پروژه، افغانستان علاوه بر واردات 300 مگاوات ساعت برق سالیانه، حدود 50 میلیون دلار نیز حق ترانزیت دریافت نماید.
(24 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/index.php/fa/business/ کارهای-ساختمانی-پروژه-کاسا-یک‌هزار-به-زودی-آغاز-می‌شود

 پیشنهاد یک شرکت چینی برای انعقاد قرارداد جهت خطوط انتقال  کاسا – 1000
به گفته مسئولین، یک شرکت چینی Tebian Electric Apparatus (TBEA) به پاکستان پیشنهاد داده که علاقمند به نصب خطوط انتقال در این کشور می‌باشد که به عنوان بخشی از پروژه کاسا – 1000 است. این شرکت چینی، در کار تولید ترانسفورماتورهای برق و دیگر تجهیزات الکتریکی  و همچنین توسعه پروژه‌های انتقال می‌باشد. برآورد شده که خطوط انتقال پروژه کاسا- 1000 بیش از 750 کیلومتر است که 16 درصد آن از طریق تاجیکستان، 75 درصد از طریق افغانستان و 9 درصد از طریق پاکستان عبور می‌کند. به گفته مقامات این پیشنهاد در تاریخ 11 مه سال جاری ارائه شده و هم‌اکنون در مرحله ارزیابی فنی قرار دارد. همچنین TBEA در کنار چهار شرکت آلستوم، جنرال الکتریک، زیمنس و ABB در راه‌اندازی دو پست تبدیل در پاکستان و تاجیکستان برای انتقال برق تحت پروژه کاسا - 1000 مشارکت کرده است. برای انجام این پروژه بانک توسعه اسلامی پذیرفته که در ابتدا 35 میلیون دلار آن را تأمین کند و مابقی را نیز بعداً پرداخت نماید. در کنار آن بانک جهانی نیز متعهد شده تا برخی از منابع مالی پست تبدیل در پاکستان را تأمین نماید و همچنین متعهد گردیده تا مبلغ بیشتری را به این پروژه اختصاص دهد. پیشنهاد راه‌اندازی دو پست تبدیل در 15 مه سال جاری ارائه گردید. در خصوص این پروژه، ارزیابی‌های فنی در حال انجام است و قرار است پاکستان و تاجیکستان تا اواسط ماه اوت پیشنهادهای مالی را ارائه دهند. به گفته یکی از مسئولین، افغانستان نیز پیشنهادی از طرف یک شرکت هندی جهت ساخت خطوط انتقال دریافت کرده است که پاکستان به این موضوع اعتراض کرده و از کابل خواسته تا این روند را متوقف نماید. در خصوص پروژه کاسا – 1000 نیز، سازمان ملی تنظیم مقررات برق پاکستان (Nepra)، تعرفه 9/41 سنت به ازای هر واحد واردات برق از کشورهای آسیای مرکزی تاجیکستان و قرقیزستان را تأیید کرده است. این مقدار شامل: 5/15 سنت به ازای هر کیلووات ساعت در هزینه برق، 2/91 سنت به ازای هر کیلووات ساعت در هزینه انتقال، 25/1 سنت به ازای هر کیلووات ساعت جهت ترانزیت افغانستان و 0/10 سنت به ازای هر کیلووات ساعت جهت هزینه فروش برای تاجیکستان می‌باشد. همچنین پاکستان و تاجیکستان یک کمیسیون مشترک با هم تشکیل دادند که بر روی خطوط دوم انتقال از طریق مناطق شمالی پاکستان کار می‌کند. این دومین پروژه واردات برق کاسا – 1000 است که نیازهای انرژی برق بیشتری را در پاکستان تأمین می‌نماید.
(3 اوت 2017 - منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)

پروژه کاسا – 1000 یک گام عملی برای تثبیت جایگاه افغانستان در منطقه
دومین نشست سران کشورهای پروژه کاسا – 1000 در 7 ژوئیه در تاجیکستان برگزار شد. به گفته سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان، این پروژه یک گام عملی برای تثبیت جایگاه افغانستان در منطقه و بازار انرژی منطقه‌ای در محوریت افغانستان می‌باشد. وی در خصوص پیشرفت کار پروژه کاسا – 1000 گفت: مذاکراتی که در مورد قیمت ترانزیت میان افغانستان و پاکستان جریان داشت، در اکتبر 2014 به پایان رسید و تفاهم نامه قیمت ترانزیت میان وزرای دارایی هر دو کشور در واشنگتن به امضاء رسید. براساس این قرارداد، پاکستان می‌بایست در مقابل هر کیلووات ساعت برق انتقال داده شده، 1/25 سنت بپردازد که درآمد سالانه افغانستان از ترانزیت برق به پاکستان حدود 40 تا 45 میلیون دلار در سال خواهد بود. این پروژه حتی زمینه اشتغال را برای مردمی که در امتداد این خطوط زندگی می‌کنند، فراهم کرده است. وی اظهار داشت که مجموع سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای پروژه کاسا – 1000، 1/17 میلیارد دلار است که از آن جمله 404 میلیون دلار سهم افغانستان می‌باشد. وی گفت: از مجموع 404 میلیون دلار سهم افغانستان، 316/5 میلیون دلار از طریق کمک‌های بلاعوض بانک جهانی، 40 میلیون دلار آن از برنامه حمایت جامع و از طریق صندوق بازسازی افغانستان تأمین خواهد شد و 47/5 میلیون دلار نیز برای مالیات و استملاک زمین از طرف دولت افغانستان پرداخت خواهد گردید. یکی از اقتصاددانان با اشاره به مزایای پروژه کاسا – 1000 گفت: شناخته شدن افغانستان به عنوان یک شریک با اعتبار در توسعه منطقه‌ای، از جمله مزایایی است که بر روابط ترانزیتی افغانستان تأثیر مستقیم دارد. وی در خصوص سایر ابعاد اقتصادی این پروژه تصریح کرد: حق افغانستان مبنی بر اخذ مالیات از بابت انتقال برق از داخل خاک خود به پاکستان، از جمله منفعت‌هایی است که می‌تواند بر اقتصاد این کشور تأثیرگذار باشد. پروژه کاسا – 1000، طرحی مشترک میان قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان برای احداث خط انتقال برق در مجموع به طول بیش از یک هزار و 200 کیلومتر است که برق را از قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان منتقل خواهد کرد. بودجه‌ای معادل یک میلیارد و 200 میلیون دلار برای احداث این طرح لازم است و کشورهای عضو این طرح اعلام کرده‌اند که آن را ظرف مدت 2 سال (تا پایان سال 2018) تکمیل خواهند کرد. از طریق این پروژه، در فصل تابستان که کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان مازاد تولید برق دارند، 1000 مگاوات برق به پاکستان و 300 مگاوات هم به افغانستان صادر خواهند کرد.
(7 ژوئیه 2017- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))

 افزایش صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
متوسط صادرات برق تاجیکستان به افغانستان روزانه حدود 7 میلیون کیلووات ساعت گزارش شده است. این میزان در مقایسه با اوایل ماه آوریل سال جاری، هنگامی که این رقم 2/6 میلیون کیلووات ساعت در روز بود، دو برابر گردیده است. سهم افغانستان از مجموع صادرات برق تاجیکستان به این کشور، روزانه 6/5 میلیون کیلووات ساعت می‌باشد و مابقی به قرقیزستان صادر خواهد شد. تنها در ماه مه است که حجم صادرات برق تاجیکستان به بیش از 105/1 میلیون کیلووات ساعت نیز می‌رسد. در حال حاضر، تاجیکستان منابعی در دسترس دارد که می‌تواند به طور قابل توجهی میزان صادرات برق به افغانستان را افزایش دهد. اگرچه، افغان‌ها بنابر برخی از دلایل، برق بیشتری را قبول نمی‌کنند. طبق گزارش‌های دولت تاجیکستان، این کشور سال گذشته بیش از 1/3 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر کرده است. طبق اعلام وزارت برق و آب تاجیکستان، صادرات برق این کشور در سال 2016 نسبت به 2015، 138/3 میلیون کیلوواتساعت افزایش یافته است. سال گذشته قیمت برق وارداتی برای افغانستان از جانب تاجیکستان، به ازای هر کیلووات ساعت 4/059 سنت بوده است.
(9 ژوئن 2017- منبع: AZERNEWS)
تمایل روسیه جهت پیوستن به پروژه کاسا – 1000
وزیر آب و انرژی افغانستان گفت: در پیشنهاد اخیر روسیه به کابل، این کشور در تاجیکستان نیروگاهی در اختیار دارد که با پیوستن به طرح کاسا–1000 می‌تواند به افغانستان برق صادر نماید. وی گفت: کابل پیشنهاد روسیه جهت پیوستن این کشور به طرح منطقه‌ای انتقال برق کشورهای آسیای مرکزی به افغانستان و پاکستان را دریافت کرده است. وی افزود: این پیشنهاد از سوی کابل مورد استقبال قرار گرفته، اما، طرف تاجیکی چنین کاری را غیر ممکن می‌داند. سخنگوی شرکت برق تاجیک، پیشنهاد روسیه را بی اساس ارزیابی کرده و گفت: توافقنامه کاسا – 1000 میان 4 کشور تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان امضا شده و در متن آن روسیه یا نیروگاه آن در تاجیکستان ذکر نشده است. بنابر قرارداد امضا شده، روسیه که مالک اصلی سهام نیروگاه سنگتوده – 1 در تاجیکستان می‌باشد، تنها عهده‌دار ارسال برق تولیدی این نیروگاه به شهر دوشنبه می‌باشد. این نیروگاه ظرفیت 670 مگاواتی داشته و 15 درصد برق تاجیکستان را تولید می‌کند. تنها 25 درصد سهام این نیروگاه در اختیار تاجیکستان است و 75 درصد مابقی مربوط به شرکت "راس آتم" روسیه می‌باشد. برخی کارشناسان معتقدند که هدف روسیه از پیوستن به طرح کاسا – 1000، راه یافتن به بازار برق کشورهای آسیای جنوبی می‌باشد. در حال حاضر، تاجیکستان به قرقیزستان و افغانستان روزانه بیش از 300 مگاوات برق صادر می‌نماید. مراسم رسمی افتتاح خط انتقال برق کاسا- 1000 در 12 مه سال گذشته در دوشنبه با حضور نمایندگان رسمی افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و قرقیزستان برگزار شد. برای اجرای این طرح 1/7 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است. طول شبکه کاسا- 1000 یک هزار و 222 کیلومتر است و انتظار می‌رود که تاجیکستان و قرقیزستان از طریق آن یک هزار و 300 مگاوات برق به افغانستان و پاکستان انتقال دهند. این طرح که از سوی آمریکا، انگلیس، بانک جهانی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا و بانک اسلامی حمایت می‌شود باید در سال 2018 مورد بهره‌برداری قرار گیرد. مقامات تاجیک معتقدند که با راه‌اندازی نخستین توربین نیروگاه آبی "راغون" در سال آینده مشکل کمبود برق در تاجیکستان رفع خواهد شد و با تکمیل ساخت و ساز این نیروگاه، شهر دوشنبه به صادر کننده و بازیگر جدی در بازار برق منطقه تبدیل می‌شود. این همان موردی است که در سال‌های اخیر مایه نگرانی ازبکستان در مورد از سرگیری ساخت نیروگاه راغون در تاجیکستان شده است.
(18 ژوئن 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)   
                                                        http://af.farsnews.com/economy/news/13960323000911

 آغاز کار عملی پروژه کاسا – 1000 به زودی
وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که یک شرکت هندی برای عملی سازی پروژه کاسا – 1000 تعیین شده و پس از تأیید این شرکت از سوی کمیسیون تدارکات، کار عملی این پروژه آغاز می‌شود. کل هزینه عملی شدن پروژه کاسا – 1000 در خاک افغانستان 404 میلیون دلار تخمین زده شده و قرار است بخش بزرگی از این پول از سوی بانک جهانی پرداخت شود. به گفته معاون مالی و اداری این وزارتخانه، بعد از طی مراحل اولیه و برنده شدن شرکت واجد شرایط در مناقصه و پس از مذاکره با این شرکت جهت گرفتن تخفیف و نیز گرفتن موافقت بانک جهانی، به زودی با این شرکت، قرارداد خواهیم بست. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که دولت باید در عملی ساختن پروژه‌های بزرگ اقتصادی بر بنیاد راهکارهای روشن عمل نماید و نیز نظام مدیریتی‌اش را برای عملی ساختن این پروژه‌ها به گونه درست تقویت کند. پروژه کاسا – 1000 از قرقیزستان آغاز شده، پس از عبور از تاجیکستان، 562 کیلومتر آن در خاک افغانستان ادامه می‌یابد و در نهایت به پیشاور پاکستان می‌رسد. این پروژه برای توسعه روابط اقتصادی افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و پاکستان بسیار مهم است. (5 مه 2017- منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/کار-عملی-پروژۀ-کاسا-یک‌هزار-به‌زودی-آغاز-می‌شود

 آغاز ساخت پروژه کاسا – 1000 در سال 2018
وزیر انرژی و آب افغانستان روز یکشنبه، 12 مارس گفت: احداث پروژه کاسا- 1000 پس از اتمام تدارکات مقدماتی در سال 2018 آغاز خواهد شد. این وزارتخانه اعلام کرد، دو شرکت هندی علاقه‌مند به اجرای این پروژه در افغانستان هستند و به زودی یکی از آنها انتخاب خواهند شد. طبق برنامه زمانبندی شده، قرار است تهیه تدارکات مقدماتی تا پایان سال 2017 به اتمام برسد و در سال 2018 کار اجرایی آن آغاز گردد. براساس توافقنامه پروژه کاسا - 1000، قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان به عنوان سه کشور هم پیمان در این پروژه، موظف به تأمین مالی پروژه‌ها در استان‌های تعیین شده افغانستان می‌باشند. قرار است سالانه به میزان 2 میلیون دلار به بودجه این پروژه افزوده گردد که این مقدار بر روی زیرساخت‌ها و خدمات عمومی متمرکز خواهد شد. این پروژه 1300 مگاوات برق را از تاجیکستان و قرقیزستان به پاکستان و افغانستان صادر می‌نماید که یکی از بزرگترین پروژه‌های انتقال برق در منطقه محسوب می‌شود. این پروژه شامل خطوط انتقال برق به طول 750 کیلومتر می‌باشد. برق وارد شده پس از عبور از سنگ توده در تاجیکستان به نوشهره در پاکستان می‌رسد. 560 کیلومتر از این خط از افغانستان عبور می‌کند. این پروژه توسط بانک جهانی و کشورهای منطقه به تصویب رسیده است. به گفته معاون وزیر انرژی و آب افغانستان، دو شرکت هندی پائین­ترین نرخ را برای انجام این کار پیشنهاد داده‌اند و در ماه آوریل، قرارداد با شرکتی بسته خواهد شد که پائین­ترین نرخ را پیشنهاد داده است. کل هزینه در نظر گرفته شده برای پروژه کاسا – 1000، 1/17 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. سهم افغانستان توسط بانک جهانی پرداخت خواهد شد و ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و بانک‌های سرمایه‌گذاری اروپا متعهد شده‌اند در صورت کمبود مالی، آن را تأمین نمایند. انتظار می‌رفت که 300 مگاوات از برق وارداتی از این پروژه در اختیار افغانستان قرار گیرد، اما در حال حاضر وزیر انرژی و آب این کشور گفت که با بهره‌برداری از این پروژه سهم افغانستان نیز به پاکستان صادر می‌شود. به گفته وی، این پروژه نه تنها نفع اقتصادی دارد، بلکه باعث به وجود آمدن منافع سیاسی و امنیتی در کشور افغانستان نیز می‌گردد. در وهله اول، افغانستان همیشه یک گذرگاه به حساب می‌آید، که پاکستان از طریق پروژه تاپی و کاسا – 1000 به آن وابسته است. افغانستان سالانه جهت انتقال برق، 50 میلیون دلار به دست می‌آورد که بخش عمده‌ای از آن برای بازسازی این کشور خرج می‌شود.
(13 مارس 2017- منبع: Tolo news)  
افزایش صادرات برق به افغانستان توسط تاجیکستان
به گزارش آژانس خبری اوستا، صادرات برق تاجیکستان به افغانستان حدود 6/2 میلیون کیلووات ساعت می‌باشد. بر اساس این گزارش حجم صادرات برق به افغانستان تا اوایل ماه مارس افزایش داشته است. جاری شدن سیلاب از رودخانه وخش تاجیکستان، نه تنها به طور کامل نیاز داخلی کشور را به برق تأمین می‌نماید، بلکه سبب می‌گردد تا مازاد برق را نیز صادر نماید. این کشور سالانه، حدود 55 میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌نماید. طبق گزارش‌های وزارت آب و انرژی تاجیکستان، حجم صادرات برق این کشور در سال 2016 نسبت به سال قبل، 3/138 میلیون کیلووات ساعت افزایش داشته است. پیش از این، رئیس شرکت برق تاجیک به خبرنگاران گفته بود که کشورش برق را به میزان 4/059 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به افغانستان صادر می‌نماید.
(27 مارس 2017- منبع: AKIpress)