پاکستان

1400/01/18
- بازسازی خط انتقال جمشور  به کراچی
عمر ایوب خان وزیر نیرو پاکستان اعلام نمود که شرکت ملی انتقال و توزیع برق پاکستان (NTDC)­، نوسازی و بروزرسانی خط انتقال فعلی 220 کیلوولت دو مداره به طول 130 کیلومتر از جمشور تا کراچی را تکمیل کرده است. این اقدام به کراچی کمک می­نماید تا در فصل تابستان با کمبود برق مواجه نشود. انتظار می­رود این خط انتقال در 31 مارس یا قبل از آن مورد بهره­برداری قرار گیرد. تکمیل این خط انتقال، منجر به افزایش عرضه برق از شبکه سراسری به شرکت توزیع برق کراچی (K-Electric) در ماه­های تابستان و در زمان­هاي افزايش تقاضای بار می­شود. وی افزود این امر همچنین منجر به کاهش خاموشی­ها در کراچی خواهد شد و تأکید کرد که این افزایش عرضه برق از شبکه سراسری به شرکت توزیع برق کراچی­ (K-Electric)، ­علاوه بر تنظيم عرضه فعلی برق، شامل 650 مگاوات از شبكه 500 و 220 کیلوولت و همچنين 150 مگاوات برق بادی از طریق شبكه 132 کیلوولت است. این امر وضعیت عرضه برق در شهر کراچی را به طور چشمگیری بهبود می­بخشد.
(28 مارس 2021- منبع: nation)           
- تصویب 300 میلیون دلار جهت احداث نیروگاه برق آبی
بانک توسعه آسیا (ADB) وام 300 میلیون دلاری را برای تأمین اعتبار احداث نیروگاه برق آبی 300 مگاواتی و توسعه هرچه بیشتر انرژی پاک در پاکستان را افزایش داده و امنیت انرژی کشور را بهبود می­بخشد. این نیروگاه سالانه 1143 گیگاوات ساعت انرژی پاک به ترکیب انرژی کشور می­افزاید و قابلیت اطمینان و پایداری بخش انرژی پاکستان را افزایش می­دهد. این نیروگاه در رودخانه کنهار در نزدیکی شهر بالاکوت در استان خیبر پختونخوا احداث و تا سال 2027 به بهره­برداری خواهد رسید. پاکستان از نظر منابع برق آبی غنی است اما تنها حدود 16 درصد از این پتانسیل را استفاده کرده است. بخش برق این کشور به تولید برق مبتنی بر سوخت وارداتی متکی است. دولت برای ایجاد تعادل در ترکیب انرژی و کاهش وابستگی به سوخت وارداتی­، متعهد شده است تا سهم انرژی تجدیدپذیر (انرژی های آبی­، خورشیدی و بادی)را افزایش دهد.

(30 مارس 2021-منبع: aaj)           

- پروژه تبدیل زباله به انرژی در کراچی پاکستان
وزیر انرژی ایالت سند پاکستان اعلام کرد که کار احداث یک پروژه نیروگاهی برای تولید برق از زباله­های شهری در کراچی آغاز شده است. این پروژه سازگار با محیط­زیست است و 200 مگاوات برق از زباله­های شهر تولید می­کند. وی گفت چهار نیروگاه هریک به ظرفیت 50 مگاوات، برای تولید برق در شهر احداث می­شود.
تخمین زده شده که با 8000 تن پسماند جامدی که روزانه کراچی تولید می­کند، می­توان تا 200 مگاوات برق تولید کرد. مهمترین مزیت پروژه زباله به انرژی این است که می­توان زباله­های کراچی را به روشی سازگار با محیط­زیست دفع نمود. دولت ایالتی در جلسه­ای همچنین تصمیم گرفت که پروژه تولید برق از زباله­های شهری را پس از کراچی به سایر شهرهای این استان نیز گسترش دهد. (11 فوریه 2021- منبع: ­suchtv)
https://www.suchtv.pk/pakistan/sindh/item/104516-waste-to-energy-project-launches-in-karachi-sindh-imtiaz-shaikh.html
- تولید 5000 مگاوات برق در استان پنجاب
استان پنجاب پاکستان در راستای کاهش وابستگی استفاده از برق شبکه سراسری، در نظر دارد بیش از 5000 مگاوات برق تولید کند. راه اندازی چندین پروژه برق آبی کوچک با برنامه­ریزی­های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تا سال 2024 و تولید 300 مگاوات برق از این نیروگاه­ها، از اهداف این استان است. این استان همچنین پیشنهاد مناقصه جهت احداث 12 پروژه کوچک برق آبی تا قبل از ماه ژوئن سال جاری را ارائه داده است. وزیر انرژی پنجاب گفت که آینده نگری ما برای پنجاب انرژی پاک، توسعه بخش انرژی­های تجدیدپذیر، استفاده بهینه از منابع بومی (شامل انرژی آبی، پسماند و زیست توده)، سرمایه­گذاری بخش خصوصی، ﮐﻨﺘﺮل و ﻧﻈﺎرت ﺑﺮ اﺟﺮای ﺻﺤﯿﺢ قوانین و صرفه­جویی در مصرف انرژی است. اخیراً پنجاب پاکستان با دولت مرکزی پروژه­های مشترکی آغاز نموده که شامل تأمین برق روستاهای خارج از شبکه، ایجاد امکانات تولید برق در نزدیکی مراکز اکتشاف نفت و گاز­،  افزودن 300 مگاوات انرژی خورشیدی به پارک خورشیدی 600 مگاواتی قاعداعظم، توسعه کریدورهای بادی 1000 مگاواتی در منطقه راجنپور پنجاب، توسعه پنل­های خورشیدی در بام منازل و مؤسسات دولتی و ارائه مقررات صرفه­جویی انرژی (ECBC) در مجتمع ها وساختمان­های تجاری است.
(6 فوریه 2021- منبع: ­dawn)  


- تأمین انرژی ده هزار مدرسه با نصب پنل­های خورشیدی در پنجاب

حدود 70 درصد کار تجهیز مؤسسات آموزشی به پنل­های خورشیدی در پنجاب به اتمام رسید. به گفته منابع خبری، بیش از 10 هزار مدرسه ابتدایی در قالب یک پروژه 86 میلیون دلاری با بودجه بانک توسعه آسیا (ADB) مجهز به پنل­های خورشیدی شدند. مقامات مربوطه ادعا می­کنند که با اتمام پروژه خورشیدی پنجاب، این استان سالانه 40 میلیارد روپیه (معادل249 میلیون دلار) صرفه­جویی خواهد کرد. در همین راستا، با حمایت بانک توسعه آسیا، بیش از 40 دانشگاه و 15000 مدرسه در پنجاب با هزینه 86 میلیون دلار به سرعت مجهز به پنل­های خورشیدی می­شوند. یک پروژه 5/ 2 مگاواتی خورشیدی نیز در دانشگاه اسلامیه بهاول‌پور امسال به اتمام می­رسد. پیش بینی می­شود این دانشگاه 55 میلیون روپیه (معادل344 هزار دلار) در هزینه­های سالانه خود پس­انداز کند.

 (26 ژانویه 2021- منبع:tribune)
https://tribune.com.pk/story/2281349/10000-punjab-schools-go-solar

- صنعت نساجی پاکستان

بخش صنایع نساجی پاکستان که به تنهایی حدود 60 درصد از کل درآمد صادراتی را به خود اختصاص داده، گزارش کرد که به دنبال تصمیم دولت در قطع تأمین گاز برای تولید برق در واحدهای تولیدی مستقل، این بخش در حال از دست دادن خریداران جهانی و جذب سفارشات به سمت رقبای منطقه است. دولت به صنایع پیشنهاد داده از آنجای که کشور با کمبود شدید گاز روبرو است و از سویی ظرفیت تولید برق مازاد را دارد، برق مورد نیاز خود را از شبکه سراسری تأمین نمایند. اما صنعتگران به سیستم شکننده توزیع برق اعتمادی ندارند. علاوه بر این، تأمین برق از شبکه سراسری 85 درصد گرانتر از ژنراتورهای گازسوز مولد برق مستقر در خود مجموعه های صنعتی ­(CPPs)­، است و هزینه تولید برق نیروگاه­های مستقر در مجموعه­های صنعتی­ به ازای هرکیلووات ساعت 7 سنت در مقایسه با 13 سنت  شبکه سراسری می باشد. (27 ژانویه 2021-منبع: ­tribune

         https://tribune.com.pk/story/2281476/textile-sector-reports-loss-in-global-orders

- برق مازاد مشکل تازه پاکستان پس از یک دهه بحران کمبود برق

یک منبع خبری پاکستان گزارش کرد که پاکستان پس از دهه­ها تلاش برای مقابله با کمبود برق، اکنون با مشکل جدید تولید مازاد برق مواجه شده است. پاکستان پس از ساختن نیروگاه­های متعدد با سوخت زغال­سنگ و گاز طبیعی که بیشتر آنها براساس طرح یک کمربند و یک جاده (BRD) ­ چین توسط شی جین پینگ در سال 2013­، راه­اندازی شد­، این کشور را با مازاد عرضه برق مواجه کرده است. به گفته تابیش گوهر دستیار ویژه نخست وزیر در امور انرژی پاکستان، مازاد برق این کشور به 50 درصد تا سال 2023­، خواهد رسید و موجب ایجاد مشکلاتی برای دولت می­شود زیرا تنها دولت است که خریدار برق خواهد بود و مجبور است هزینه تولیدکنندگان را حتی در صورت عدم تولید برق پرداخت نماید. دولت در حال مذاکره با تولیدکنندگان است تا تعرفه­های خود را پایین بیاورند و از آنها خواسته است شروع پروژه­های جدید را به تاٌخیر انداخته و در تلاش است صنایع را متقاعد کند تا برق را جایگزین گاز نمایند.
(27 ژانویه 2021-منبع:­tribune
)                                           
- دو میلیارد دلار سرمایه جهت اجرای پروژه های بادی در پاکستان

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع مشترک پاکستان و چین  (PCJCCI)گفت پاکستان توانایی تولید حدود 150 گیگاوات برق از انرژی باد­ی را دارد و افزود که پروژه­های بادی نیازمند حدود 2 میلیارد دلار سرمایه­گذاری هستند. وی همچنین افزود دولت برای جلوگیری از بحران انرژی كه به طور كلی اقتصاد ملی و خصوصاً بخش صنایع را فلج كرده، باید پروژه­های كوتاه مدت را انتخاب کند. این مقام از تصمیم دولت در انتخاب پروژه­های بلند مدت ابراز نگرانی کرد و گفت كمبود انرژی باعث به تأخیر افتادن فرآیند پیشرفت در بخش صنعتی و همچنین کند شدن روند صنعتی­سازی می­شود. وی گفت ترکیب مصرف انرژی در پاکستان در مقایسه با سایر کشورها نامتعادل است، زیرا این کشور به منابع غیر تجدیدپذیر مانند گاز 7/ 43 درصد و نفت 29 درصد تکیه دارد.
(21 ژانویه 2021- منبع:­­tribune ­­)

                                             https://tribune.com.pk/story/2280738/wind-projects-may-fetch-2b-investment

- کمبود گاز پاکستان و قطع برق
انجمن تجارت و صنعت پاکستان(KATI) ، در نامه­ای به وزارت انرژی این کشور در مورد تأمین و عرضه گاز به نیروگاه­ها در فصل تابستان ابراز نگرانی کرد. این انجمن نسبت به اهمیت تأمین میزان گاز مورد نیاز شرکت توزیع برق کراچی (K-Electric)  تأکید نمود تا عرضه مداوم برق خصوصاً در فصل تابستان کراچی را با کمبود برق مواجه نکند. در این رابطه، انجمن (KATI) پیشنهاد امضاء یک قرارداد فروش گاز میان شرکت توزیع گاز این کشور (SSGC) و شرکت توزیع برق کراچی را ارائه کرد. سخنگوی این انجمن ضمن قدردانی از اقدامات مثبت انجام شده در تأمین 1400 مگاوات برق بیشتر از شبکه سراسری برای کراچی گفت که بخش صنعتی پاکستان اکنون پس از بحران اقتصادی ناشی از کووید 19 در حال احیا است و در تابستان که تقاضا برای برق افزایش می­یابد، همکاری و پشتیبانی کامل از سوی وزارت انرژی، انتظار می­رود. به گفته یک منبع خبری، کار احداث نیروگاه 900 مگاواتی جدید شرکت توزیع برق کراچی (K-Electric) با سوختRLNG  واقع در منطقه بن­قاسم، با سرعت بالایی در حال انجام است و انتظار می­رود تا قبل از فصل تابستان تکمیل شود.
(17 ژانویه 2021- منبع:­oyeyeah­)

https://www.oyeyeah.com/news/k-electrics-flagship-900-mw-power-plant/?amp

- خاموشی گسترده در پاکستان به دلیل نقص در سیستم توزیع برق

اواخر شنبه شب گذشته چندین شهر و شهرک در سراسر پاکستان در پی خاموشی گسترده و نقص فنی در سیستم انتقال و توزیع برق در تاریکی فرو رفتند. قطع برق اندکی قبل از نیمه شب تقریباً همزمان در بسیاری از شهرها گزارش شد و ساکنان کراچی، راولپندی، لاهور، اسلام آباد و مولتان را با خاموشی روبرو کرد. یک مقام مسئول اعلام کرد که خطوط شرکت ملی انتقال و توزیع برق پاکستان (NTDC) از کار افتاده و باعث خاموشی شده است. وی همچنین افزود: مدتی طول خواهد کشید تا همه چیز به حالت عادی برگردد. عمر ایوب خان وزیر نیرو گفت که فرکانس در سیستم توزیع برق ناگهان از 50 به صفر کاهش یافته و باعث خاموشی شده است و در ادامه افزود ما در حال بررسی دلیل آن و اینکه چه چیزی باعث افت فرکانس شده است، هستیم. (10 ژانویه 2021- منبع:­ business-standard ­)
https://www.business-standard.com/article/international/massive-blackout-in-pakistan-due-to-a-fault-in-power-distribution-system-121011000057_1.html


- احداث نیروگاه خورشیدی در پنجاب پاکستان
فردوس آشیق آوان دستیار ویژه سر وزیر پنجاب گفت كه این ایالت در حال راه­اندازی یك پروژه نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی در  شهر لیه (Layyah) در ایالت پنجاب پاکستان با هزینه 57 میلیون دلار است كه قادر است 200 میلیون کیلووات ساعت برق ارزان به شبکه برق سراسری اضافه نماید. دکتر فردوس گفت که دولت برق را تنها با نرخ 7/ 3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خریداری می­کند. (6 ژانویه 2021- منبع:thenews)

- تأمین 60 درصد از برق تولیدی پاکستان تا سال 2030 از طریق منابع پاک
عمران­خان نخست وزیر پاکستان در اجلاس (Climate Ambition Summit 2020) گفت که تا سال 2030­، 60 درصد از کل انرژی تولید شده در پاکستان از طریق منابع تجدید­پذیر و 30 درصد از انرژی مصرفی وسایل نقلیه از طریق برق، تأمین خواهد شد. عمران­خان گفت پاکستان كمتر از یك درصد در تولید گازهای گلخانه­ای در جهان نقش دارد و این کشور پنجمین کشور آسیب­پذیر در برابر تغییرات آب و هوایی است و دولت تصمیم دارد که راه حل­هایی مبتنی بر طبیعت جهت کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی داشته باشد. از این رو کاشت درخت در سه سال آینده و عدم بکارگیری از زغال­سنگ در نیروگاه­ها و کنار گذاشتن دو پروژه نیروگاهی زغال­ سوز به ظرفیت­ 2600 مگاوات و جایگزین نمودن نیروگاه­های برق­آبی از اهداف دولت می­باشد. وی افزود تصمیم دولت تأمین انرژی از طریق تبدیل "زغال سنگ به مایع" یا "زغال سنگ به گاز" است تا نیازی به سوخت زغال­سنگ نباشد. (12 دسامبر 2020- منبع: dawn)


- بی برقی در شهر صنعتی حب ایالت بلوچستان پاکستان
نیروگاه حب یکی از بزرگترین نیروگاه­های پاکستان است که در کنار رودخانه حب بلوچستان پاکستان واقع شده است. این نیروگاه در کل سال تنها یک درصد از ظرفیت برق تولیدی خود را به شهر حب اختصاص داده و 99 درصد برق تولید شده را مستقیماً به استان پنجاب پاکستان ارسال می­کند. از آنجائی که ساکنین شهر حب شدیداً با آلودگی صوتی و کمبود برق روبرو هستند، از دولت پاکستان درخواست کرده­اند تا نسبت به تأمین برق شهر حب اقداماتی را انجام دهد.
(25 دسامبر 2020-منبع: pakistantoda)       
                                               https://www.pakistantoday.com.pk/2020/12/24/no-power-in-hub-despite-hub-power-plant/

- مخالفت دولت پاکستان با احداث نیروگاه جدید زغال سوز
عمران­خان نخست وزیر پاکستان، اعلام کرد که به عنوان بخشی از تلاش­های دولت در راستای مقابله با اثرات تغییرات اقلیمی، پروژه­های جدید تولید برق با سوخت زغال­سنگ را تأیید نخواهد نمود. وی افزود دولت وی قبلاً دو پروژه نیروگاهی زغال­سوز که قرار بود 2600 مگاوات انرژی تولید کنند، را لغو کرده و تصمیم دارد تا سال 2030، 0 /60 درصد از کل انرژی تولید شده در پاکستان را از انرژی­های تجدیدپذیر و 0/ 30 درصد انرژی مصرفی وسایل نقلیه را از طریق برق، تأمین نماید. پاکستان در مدت پنج سال گذشته،  با 18 پروژه بادی 937 مگاواتی، 6 پروژه خورشیدی 418 مگاواتی و 6 پروژه زیست توده/ باگاس 201 مگاوات، برق شبکه خود را تأمین نموده است. با این حال­، انرژی­های تجدیدپذیر و هسته­ای تنها 9 درصد در ترکیب انرژی را تشکیل می­دهند، در حالی که انرژی آبی 27 درصد و سوخت­های فسیلی - گاز طبیعی ، گاز مایع و زغال سنگ 64 درصد برق تولید می­کند. همچنین بین عرضه و تقاضای برق در فصل اوج، تقریباً 2000 مگاوات فاصله وجود دارد. میزان مصرف سالانه تقریباً 0/ 7 درصد رشد داشته و پر کردن این خلا در دوره محدود کردن میزان انتشار آلاینده­ها از زمان روی کار آمدن عمران خان در سال 2018، در دستور کار قرار گرفته است.
(14 دسامبر 2020- منبع:ieefa)   

- انعقاد قرارداد پروژه برق آبی تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان­
قرارداد احداث پروژه نیروگاه برق­آبی آزاد پاتان (Azad Pattan) در منطقه جامو و کشمیر پاکستان و تحت نظارت کریدوراقتصادی چین و پاکستان­ (CPEC)، با سرمایه­گذاری 35/ 1 میلیارد دلار و 7/ 700 مگاوات تولید برق، امضاء شد. پروژه آزاد پاتان شامل واردات سوخت نخواهد بود و اجرای آن، پاکستان را قادر می­سازد به سمت تولید برق ارزان­ و پاک حرکت کند. کنسرسیوم وام دهندگان برای این پروژه متشکل از 4 بانک بزرگ چین شامل بانک توسعه چین(CDB)­، بانک ساخت و ساز چین(CCB)، بانک صنعتی و تجاری چین (ICBC) و بانک چین ­(BOC) است. پروژه آزاد پاتان توسط کمیته امور زیر بنایی و خصوصی­سازی صنعت برق پاکستان (PPIB) براساس­" سیاست­ پروژه­های تولید برق سال 2002 " و احداث، تملک، راه اندازی و انتقال (BOOT)­ برای مدت 30 سال به اجرا در می­آید و پس از آن بدون هزینه به جامو و کشمیر پاکستان واگذار می­شود. این پروژه ضمن سرمایه­گذاری مستقیم و ارزشمند خارجی­، تا سال 2027 حدود 3266 گیگاوات ساعت انرژی در سال به شبکه سراسری برق ارسال می­کند.
(1 دسامبر 2020- منبع: ppib)
- زباله به انرژی: راهی برای مدیریت پسماندها در پاکستان
پاکستان نیاز مبرم به انرژی دارد و با کمبود شدید برق مواجه است. به طوری که کراچی یکی از شهرهای بزرگ آن با اعمال برنامه طولانی مدت مدیریت بار می­تواند تقاضای برق را در زمان اوج مصرف کاهش و کنترل کند. در این راستا، سازمان بین المللی ژابیز اینترنشنال ( Zharbiz International) برای توسعه انرژی پاک در تلاش است تا راه حل  مناسب و عملی برای مشکلات انرژی کراچی ارائه دهد. این سازمان در نظر دارد با اجرای چندین پروژه جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و تولید برق از 16000 تن زباله روزانه در کراچی برق تولید کند. این سازمان، به دلیل عدم وجود سایت­های جدید دفن زباله­، احداث 10 نیروگاه زباله سوز برای مدیریت پسماندها در کراچی را پیش بینی کرده است. این نیروگاه­ها دارای فناوری از کشور فنلاند هستند و می­توانند با سرمایه­گذاری 100 میلیون دلاری و با کمک شرکای سرمایه­گذار، احداث و راه اندازی شوند. این اقدام  راه حل مناسب برای کمبود برق خواهد بود. هر نیروگاه زباله سوز می­تواند 1500 تن زباله را به برق تبدیل کند.

(23 نوامبر 2020-منبع: ognnews)

- گسترش انرژی خورشیدی و صرفه جویی 5 میلیارد دلاری در پاکستان
بانک جهانی اعلام کرد، چنانچه پاکستان پروژه­های انرژی خورشیدی و بادی را توسعه دهد، می­تواند در طول 20 سال آینده 5 میلیارد دلار در هزینه­های برق صرفه­جویی کند. بانک­جهانی در یک مطالعه با عنوان "مطالعه سیستم انرژی یکپارچه و برنامه­ریزی برای انرژی­های تجدیدپذیر متغیر" خاطر نشان کرد که بخش برق پاکستان به شدت تحت تأثیر بدهی­های معوقه قرار گرفته و یک سد مالی برای تولیدکنندگان ایجاد ­کرده است. این شرایط منجر به طولانی شدن مدت خاموشی­ها شده که این خود علاوه بر محدودیت­­ها و تلفات انتقال و توزیع، منجر به نوسان در تعرفه­ها و برق دزدی شده است. پاکستان برای دستیابی به سهم حداقل 30 درصدی از ظرفیت کل تولید تا سال 2030­، نیاز به توسعه و اجرای سریع پروژه­های خورشیدی و بادی دارد. این امر به کاهش هزینه برق، دستیابی به امنیت بیشتر انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای (GHG) کمک می­کند.
(11 نوامبر­2020-منبع: brecorder)
- بحث و تبادل نظر پاکستان و دانمارک در مورد چشم انداز بخش انرژی در پاکستان
عمر ایوب خان وزیر انرژی پاکستان در هفته گذشته در نشست انرژی اظهار کرد که سیاست­های جدید در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر، فرصت­هایی را برای سرمایه­گذاران فراهم می­کند تا دورنمای بازار انرژی کشور را تحت سیاست جدید انرژی­های جایگزین و تجدیدپذیر شکل دهند.  وزیر انرژی پاکستان با اذعان نقش پیشرو و مهم دانمارک در انرژی پاک و سبز در سطح جهانی گفت که این کشور طرحی را برای بهره­گیری از پتانسیل عظیم انرژی­های تجدیدپذیر در داخل کشور، آغاز نموده است. وی افزود دولت اهداف بلند پروازانه­ای را برای سهم 25 درصدی از انرژی های تجدید­پذیر تا سال 2025 و 30 درصدی تا پایان سال 2030 تعیین كرده است. ایوب خان در توضیح پتانسیل سرمایه­گذاری در بخش برق پاکستان گفت که دولت نیروگاه­های مبتنی بر انرژی تجدیدپذیر را از طریق یک فرآیند مناقصه رقابتی باز و شفاف ترویج می­کند که این موجب کاهش هزینه تولید برق می­شود. همچنین اعلام کرد که دولت طرح شاخص توسعه ظرفیت تولید برق 2047 (IGCEP) را برای ساختار یک بازار رقابتی، تولید بیشتر برق، ارتقا سیستم انتقال ، سامانه­های هوشمند اندازه­گیری انرژی الکتریکی (AMI) و نوسازی سیستم توزیع آماده کرده است. وزیر نیرو معتقد است که کاهش هزینه برق برای صنایع و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی (SEZ) علاوه بر ایجاد هزاران شغل جدید، موجب تقویت فعالیت­های اقتصادی در پاکستان می­شود.
(7 نوامبر­2020-منبع: tribune)
- همکاری امریکا و پاکستان در پروژه نیروگاهی
شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان (NTDC) با همکاری آمریکا پروژه انتقال برق پتریند (Patrind) را افتتاح کرد. این سرمایه­گذاری دو جانبه موجب افزوده شدن 147 مگاوات ظرفیت برق آبی به شبکه ملی برق پاکستان خواهد شد. آژانس توسعه بین­المللی ایالات متحده ­(USAID) با احداث خطوط انتقال و به روزرسانی پست­های شبکه انتقال در منطقه آزاد کشمیر - خیبر پختونخوا (KP) از این تلاش حمایت کرد.­ این تلاش همچنین در نهایت موجب تقویت سرمایه­گذاری­های بیشتر بخش خصوصی در زمینه پروژه­های انرژی پاک خواهد شد.
(5 نوامبر­2020-منبع: enews.hamariweb)

- کاهش هزینه تولید برق با بهبود عملکرد سیستم برق پاکستان
اداره تنظیم مقررات ملی برق پاکستان (نپرا) اعلام کرد، که سیستم فعلی برق پاکستان با تصمیم­گیری کارآمد در بخش برق، پتانسیل کاهش هزینه برق را دارد. براساس گزارش "وضعیت صنعت برق پاکستان" منتشر شده از سوی نپرا، با انجام اقدامات مختلف از جمله بهره ­برداری از نیروگاه­های کاراتر و دارای حداکثر توان تولید، توقف فعالیت تعدادی از نیروگاه­ها به ویژه نیروگاه­های دولتی ناکارا ، بهبود زنجیره عرضه گازی­سازی مجدد گازطبیعی مایع (RLNG)، جایگزینی برق گران با گزینه­های تولید برق ارزان­تر، اختصاص گاز ارزان به نیروگاه­هایی که در وضعیت حداکثر بهره­وری هستند و به حداقل رساندن فعالیت نیروگاه­های سیکل ترکیبی در حالت سیکل باز، می­تواند قیمت­های بالای برق را کاهش دهد.  از دیگر اقداماتی که می­توان بکار گرفت، اتصال نیروگاه­های خورشیدی کوچک و متوسط در نزدیکی پست­های انتقال به شبکه برق سراسری و اجرای توافق نامه خدمات انتقال، کاهش تلفات انتقال و توزیع و تسویه بدهی­های معوقه است.
(21 اکتبر 2020- منبع: technologytimes)


- راه­ اندازی دو نیروگاه برق­آبی در ایالت خیبرپختونخوا

کمیته اجرایی شورای اقتصاد ملی پاکستان احداث پروژه­های نیروگاه برق آبی در دو منطقه مادایان و گابرال در استان خیبرپختونخوا را تأیید کرد. مشاور ارشد وزیر انرژی در جلسه­ای گفت که پروژه­های برق­آبی 157 مگاواتی مادایان و 88 مگاواتی گابرال تحت برنامه برق و انرژی تجدیدپذیر KP اجرا می­شوند. در این جلسه همچنین اعلام شد که کار بر روی پروژه برق آبی 300 مگاواتی بالاکوت در این استان در سال آینده آغاز خواهد شد و 94 درصد کار پروژه نیروگاه برق­آبی جابوری در مانسهره به اتمام رسیده و کارهای باقیمانده تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید. این پروژه سالانه بیش از 71 مگاوات برق تولید می­کند.  به همین ترتیب، 88 درصد کار احداث پروژه برق آبی کارورا در شانگلا در ايالت سرحد به پایان رسیده و کارهای باقی­مانده تا ژانویه سال آینده به پایان می­رسد.  مشاور انرژی و نیرو همچنین اعلام کرد که 85 درصد کار در پروژه 40 مگاواتی برق آبی کوتو در ناحیه دیر زیرین انجام شده است .محمود­خان سروزیر این استان گفت که دولت در حال فعالیت بر روی چندین پروژه بزرگ برق­آبی است که نه تنها بر بحران انرژی در استان غلبه می­کند بلکه باعث تقویت فعالیت­های صنعتی و اقتصادی در این استان می­شود. در مورد پروژه­های نیروگاه برق آبی میکرو نیز گفته شد که در فاز اول حدود 307 پروژه در 11 منطقه استان تکمیل شده که این پروژه­های نیروگاهی 25 مگاوات برق تولید می­کنند و قرار است 672 پروژه برق­آبی میکرو در فاز دوم آغاز شوند. (11 اکتبر2020- منبع: tribune)   

   https://tribune.com.pk/story/2267873/k-p-to-set-up-two-hydro-power-plants

- افتتاح نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک در محل دانشگاه UET پاکستان

فرماندار پنجاب و وزیر انرژی این استان، هفته گذشته پروژه نیروگاه 1 مگاواتی خورشیدی که به تازگی در مکان دانشگاه مهندسی و فناوری (UET) لاهور نصب و راه­اندازی شده، را افتتاح کردند. در این مراسم فرماندار پنجاب­ گفت که پروژه خورشیدی (UET)الگویی برای سایر دانشگاه­ها است و دولت بهره­گیری از منابع انرژی جایگزین را حمایت می­کند و در نظر دارد پروژه­های خورشیدی درموسسات آموزشی دولتی و خصوصی را نیز اجرا کنند. وی افزود چنانچه پروژه­های خورشیدی در 60 دانشگاه اجرا شود، سالانه میلیاردها روپیه صرفه­جویی می­شود. در حال حاضر دانشگاه­ها برق را با 26 روپیه (معادل 16­سنت) به ازای هر کیلوات ساعت خریداری می­کنند و با نصب انرژی خورشیدی این هزینه به حدود 10روپیه (معادل 1سنت) کاهش می­یابد.
(12 اکتبر2020-منبع: ­ brecorder)


- تولید برق ارزان از نیروگاه های زیست توده پاکستان
مقامات شرکت برق پپکو پاکستان (PEPCO) اعلام کردند که تولید برق از نیروگاه­های زیست­توده هزینه کمتری نسبت به نیروگاه­های خورشیدی و بادی دارد. آنها گفتند که هزینه تمام شده برق (LCOE) برای نیروگاه با سوخت زیست توده که توسط NEPRA تعیین شده، تقریباً 28/ 8 سنت به ازای هر کیلووات ساعت و هزینه های تولید برق از نیروگاه­های زغال سوز، گازی سازی مجدد گازطبیعی مایع (RLNG)، باد و خورشیدی به ترتیب ­79/ 7 ،44­ /12، 20/ 8 و­31 /11 سنت به ازای هر کیلووات ساعت است. در این راستا بانک جهانی مبلغ 450 میلیون دلار وام جهت حمایت و سوق دادن پاکستان به سوی منابع تجدیدپذیر، اختصاص داده که باعث کاهش اتکا به واردات سوخت فسیلی و کاهش هزینه­های تولید برق می­شود. این مقامات گفتند که در حال حاضر پتانسیل تولید برق از بقایای محصولات زراعی در پاکستان حدود 8000 مگاوات است. به طوری كه تنها در استان پنجاب می­تواند سوخت یک سال حداقل یک نیروگاه 6000 مگاواتی را با استفاده از بقایای محصولات زراعی تأمین نمود. در آینده می­توان ظرفیت تولید برق را با افزایش محصول زراعی و راندمان،  افزایش داد که در این صورت  برآورد ظرفیت تولید برق از انرژی­های تجدیدپذیر و پایدار در پاکستان با استفاده از ضایعات زراعی پنج محصول مهم از جمله گندم ، ذرت ، نیشکر ، برنج و پنبه بر اساس داده های عملکرد زراعی سال 18-2017 به 11000 مگاوات خواهد رسید. ( 27 سپتامبر2020- منبع:­brecorder)
https://www.brecorder.com/news/40021691/biomass-power-plants-produce-low-cost-electricity

- برنامه پاکستان در بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030
بانک جهانی حمایت مالی خود را برای اجرای پروژه­های مختلف از جمله تولید برق از انرژی­های تجدیدپذیر و آبی در استان خیبر پختونخوا­، اعلام نمود. پاکستان به عنوان بخشی از انجام مسئولیت اجتماعی و به حداقل رساندن انتشارکربن و اثر آن بر محیط­زیست، در نظر دارد تا سال 2030 به کشوری تبدیل شود که متکی به انرژی تجدیدپذیر و تولید کننده برق از انرژی تجدیدپذیر است. بانک جهانی(WB) با تضمین ارائه وام به مبلغ 450 میلیارد دلار به پاکستان برای پروژه­های توسعه نیروگاه­ های برق آبی و انرژی تجدیدپذیردر این استان، پتانسیل تحقق این چشم­انداز را به حداکثر ­می­رساند و به این ترتیب­، سرعت انتشار گازهای گلخانه­ای در محیط­زیست را نیز متوقف می­نماید. پاکستان معتقد است، سرمایه گذاری در پروژه­های تجدیدپذیر که وابستگی به نفت را کاهش می­دهد ضروری است و تولید انرژی سازگار با محیط زیست از طریق انرژی برق آبی و خورشیدی به عنوان هدف اصلی سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود. (27 سپتامبر2020- منبع:technologytimes)

- انعقاد قرارداد مالی پروژه نیروگاه زغال سوز 330 مگاواتی پاکستان
قرارداد مالی پروژه نیروگاه زغال سوز 330 مگاواتی تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان ­(CPEC)، بسته شد. هزینه کل پروژه 497 میلیون دلار است و دو بانک خارجی و داخلی "توسعه چین (CDB) و بانک حبیب(HB) " تأمین کنندگان مالی این پروژه هستند. به گفته یک مقام مسئول، سوخت این نیروگاه با استخراج زغال سنگ از معدن منطقه تار (Thar Block II)  تأمین می­شود و از 9/1 میلیون تن زغال سنگ برای تولید 2236 گیگاوات ساعت برق در سال استفاده خواهد شد. حامیان مالی این پروژه که کار احداث نیروگاه را پیش از بسته شدن قرارداد مالی آغاز کرده­اند، بسیار مایل به تکمیل این پروژه تا مارس 2021 هستند و اعلام کردند که پس از شروع فعالیت تجاری این پروژه­، میلیاردها روپیه در سال صرفه جویی ارزی به همراه خواهد داشت.

(2 اکتبر2020- منبع:nation)
- پروژه خورشیدی گرین لایت دولت پنجاب
دولت پنجاب پاکستان در تلاش است تا صدها بیمارستان دولتی، مدرسه و ادارات را مجهز به استفاده از انرژی خورشیدی کند و برای اجرای این پروژه در نظر دارد یک نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی در منطقه لیه استان پنجاب احداث کند. هیأت توسعه انرژی پنجاب (PPDB) با همکاری هیأت توسعه و انرژی­های جایگزین و شرکت انرژی زینفا (فعال در زمینه انرژی خورشیدی)، توافق نامه­ای را برای احداث یک پروژه نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی با سرمایه­گذاری 10 میلیارد روپیه (معادل 60 میلیون دلار) در دو منطقه چوبارا و لیه در استان پنجاب، امضاء کردند. این پروژه با 7/ 3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت، تولید برق می­کند. در مراسمی با حضور این سه هیأت تاکید شد که استان پنجاب به دلیل کثرت جمعیت و اقتصاد در حال توسعه نسبت به سایر استان­ها نیاز بیشتری به انرژی دارد. این استان حدود 70 درصد از کل برق تولید شده در کشور را مصرف می­کند. دولت تحریک انصاف پاکستان در حال کار برای تولید برق ارزان است زیرا دولت گذشته پروژه­های انرژی گران را ایجاد کرده که موجب اعمال فشار بر روی توده­های مردم شده است .برآوردها نشان می­دهد که این پروژه­ها به استان کمک می­کند تا سالانه 3 میلیارد روپیه (­معادل 18 میلیون دلار) در هزینه انرژی صرفه جویی شود. وی اظهار داشت كه آژانس بهره­وری و صرفه­جویی در انرژی پنجاب در حال ارائه مشاوره فنی به مؤسسات دولتی است و همچنین كدهای ساختمانی نیز تدوین شده كه به صرفه جویی در هزینه­ها موثر است.
(4 سپتامبر2020- منبع:­tribune)     
 
                                        https://tribune.com.pk/story/2262411/punjab-govt-green-lights-rs10b-solar-project


- تعطیلی نیروگاه­های کم بازده در سراسر پاکستان
عمران­ خان نخست وزیر پاکستان در نشستی با موضوع بررسی اصلاحات بخش صنعت برق کشور گفت که دولت در حال بررسی شفاف­سازی سیستم یارانه است. موضوع بدهی­های معوقه برق نیز مورد بحث قرار گرفت و برای پیشبرد این موارد یک نقشه راهبردی با تولید کنندگان مستقل برق (IPP) با هدف بهبود عملکرد شرکت­های مختلف توزیع برق ارائه و مورد توافق طرفین، قرار گرفت. در این نشست همچنین اعلام شد که تعدادی نیروگاههای کم بازده با ظرفیت تولید 1794 مگاوات برق تعطیل شده و این در حالیکه است که تعداد نیروگاههای بیشتری با ظرفیت 1875 مگاوات نیز همزمان با خصوصی سازی برخی نیروگاه با ظرفیت 1872 مگاوات، در دو سال آینده تعطیل خواهند شد. (17 سپتامبر2020-منبع: news.am)

- راه اندازی سیستم خورشیدی برای قشر کم درآمد از سوی دولت پاکستان
وزیر انرژی پاکستان گفت که دولت در نظر دارد تا سیاست راه حل "سیستم­های خورشیدی منطقه­ای" را برای اقشار کم درآمد راه اندازی و برق ارزان قیمت در اختیارشان قرار دهد. وی گفت که حاکمان قبلی، فقط به خاطر راحتی خودشان به سوخت وارداتی برای تولید برق اکتفا می­کردند و این در حالی است که دنیا به سمت انرژی­های تجدید­پذیر پیش می­رود. حزب تحریک انصاف پاکستان­ (جنبش عدالت PTI) تاکنون حدود 7500 مدرسه ابتدایی را به سیستم فتوولتائیک مجهز کرده و قرار است این پروژه را در مورد دانشگاه­ها نیز اجرا کند. وزیر انرژی پنجاب گفت که دولت در نظر دارد زباله­ های جامد را هم از تمام شهرداری­ ها جهت تولید برق، جمع­آوری کند. (29 اوت2020- منبع:­thenews)

https://nation.com.pk/29-Aug-2020/govt-to-launch-domestic-solar-solution-policy-for-poor-soon-dr-akhtar?show=preview

- شتاب پاکستان دراستفاده از منابع تجدید­پذیر و ادامه توسعه زغال سنگ در تولید برق
مقامات دولتی پاکستان اعلام کردند که در نظر دارند سهم تولید برق از انرژی­های تجدید­پذیر را تا سال 2030 به 30 درصد برسانند. مدیر سیاست گزاری کمیته توسعه انرژی­های جایگزین دولت، سید حسین جعفری گفت که اهداف سیاست تازه پاکستان اختصاص سهم 20 درصدی انرژی­های تجدید­پذیر در ظرفیت نصب شده و در ترکیب تولید برق پاکستان تا سال 2025 و 30 درصدی تا سال 2030 است. نادیم بابار رئیس کارگروه اصلاحات انرژی در پاکستان گفت همچنین با افزایش ظرفیت انرژی آبی، پیش­بینی می­شود سهم انرژی پاک در ترکیب تولید برق پاکستان تا سال 2030 به 65 درصد افزایش یابد. اما یک مقام پاکستانی هشدار داد که قوانین احداث هفت نیروگاه دیگر زغال­سوز به عنوان بخشی از فاز دوم پروژه کریدور اقتصادی چین و پاکستان می­تواند موانعی را در افزایش تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر ایجاد کند.

(7 آگوست 2020- منبع: news
- برنامه­ ریزی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و تولید 100 گیگاوات برق

دولت پاکستان برای اطمینان از امنیت انرژی و رونق صنایع­ خود، یکپارچه ­سازی برنامه تولید 100 گیگاوات برق تا سال 2047 از طریق منابع طبیعی را در نظر گرفته است. بر اساس برنامه­ریزی انجام شده، با رهایی از انرژی­های گران قیمت بر پایه سوخت­های وارداتی­، سهم تولید انرژی از منابع طبیعی به 80 درصد افزایش می­یابد. وزیر انرژی پاکستان عمر ایوب خان اظهار داشت که استان­های سند و بلوچستان ذینفعان اصلی خواهند بود زیرا بسیاری از پروژه­های خورشیدی و بادی در این استان­ها، راه اندازی می­شوند.
(5 اوت 2020 منبع : nation)


- بحران برق کراچی : افزایش شکاف میان عرضه و تقاضای انرژی
بحران برق در کراچی شدت یافته و شکاف بین عرضه و تقاضا به 500 مگاوات رسیده و تولید نیروگاه­های برق کراچی ( (K Electric به 1800 مگاوات محدود شده است. علاوه بر این 300 مگاوات درحال حاضر از نیروگاه­های بخش خصوصی و 700 مگاوات نیز از طریق شبکه سراسری عرضه می­شود.  تقاضای برق در کراچی به 3300 مگاوات رسیده است. سخنگوی شرکت توزیع برق کراچی گفت خاموشی­ها بیشتر در مناطقی رخ می­دهد که دزدی برق در آن مناطق گزارش شده است. وی از عدم پرداخت بهای قبض برق توسط برخی مصرف­کنندگان و این که بسیاری از ساکنین از طریق روش­های غیرقانونی برق خود را تأمین می کنند، گله مند بود.
(16 ژوئیه 2020- منبع: bolnews) احداث چندین نیروگاه‌ برق آبی در مقیاس کوچک  با مجموع ظرفیت 55 مگاوات در پاکستان
ایالت خیبر پختونخوا پاکستان اعلام کرد که در نظر دارد تا 672 نیروگاه برق آبی کوچک در این استان احداث کند. این موضوع توسط سر وزیر این ایالت محمود خان در افتتاح 5 نیروگاه برق آبی کوچک در دره کاقان Kaghan شمالی ­ترین بخش پاکستان،  اعلام شد. وی گفت مجموع تولید برق این نیروگاه­ها 55 مگاوات می­باشد.
(19 ژوئیه 2020- منبع: tribune)                                   
     https://tribune.com.pk/story/2255601/k-p-to-build-672-more-mini-hydropower-stations- آغاز تولید برق پروژه نیروگاهی گلپور پاکستان
شرکت مهندسیNESPAK  پاکستان در بیانیه ای اظهار داشت، پروژه نیروگاه برق آبی لاهور-گلپور به مرحله عملیاتی و بهره برداری رسیده و اکنون در حال تولید برق و ارسال آن به شبکه سراسری است. مدیر عامل این شرکت گفت این نیروگاه برق آبی 102 مگاواتی، حاصل همکاری این شرکت با شرکت مشاوره­ای (M/S MWH Inc) مستقر در آمریکا و شرکت کره­ایی­KOSEP)) است. هزینه این پروژه توسط بانک کره اگزیم (Korea Exim Bank)، بانک توسعه آسیا­(ADB) ، مؤسسه مالی بین‌المللی (IFC) ، بانک توسعه اسلامی و بانك تجارت و توسعه اكو (ECO)، تأمین شده است.
(9 ژوئیه 2020- منبع: nation)
- ناکامی دولت پاکستاندر ارتقاء انرژی­های تجدید­پذیر
پپکو PEPCO پاکستان اعلام کرد که تلاش­های دولت مرکزی برای افزایش استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر در طی دو سال گذشته تنها محدود به برنامه­ریزهایی شده که هرگز جامه عمل نپوشید و لابی برخی از مسئولین طرفدار نیروگاه­های حرارتی همواره توانسته از ورود برق تجدید­پذیر و ارزان قیمت، جلوگیری بعمل آورد. منابع خبری این شرکت گفتند که در زمان تصدی این دولت هیچ اقدام خاصی صورت نگرفته و سهم تولید برق از گاز طبیعی 6/ 33 درصد­، نفت 1/ 32 درصد ، ذغال سنگ 2/ 0 درصد­، نیروگاه برق آبی 1/ 26 درصد­، هسته­ای 7/ 5 درصد و انرژی تجدید­پذیر تنها 2/2 درصد شده است. به گفته این منابع­، برخی از عناصر که دارای منافع مشخصی (در این خصوص) هستند، در سطوح سیاستی نفوذ داشته و اجازه نمی دهند که دولت تصمیمی بر خلاف منافع آنها اتخاذ کند. آنها افزودند، سطح عملکرد ضعیف دولت، تداخل عملکرد­های مدیریتی در بخش انرژی و نبود ظرفیت مالی و آگاهی فنی موانع اصلی در توسعه پروژه­های تجدیدپذیر در پاکستان است. (11 ژوئیه 2020- منبع: brecorder)

https://www.brecorder.com/news/40004340/government-fails-to-promote-renewable-energy

-----------------
- استفاده از زغال سنگ در ترکیب انرژی پاکستان

بررسی اخیر اقتصادی سال 2019-2020 آورده شده که  در حال حاضر استفاده از زغال سنگ در ترکیب انرژی پاکستان ناچیز است و دولت برای افزایش سهم 30 درصد تا سال 2030 متمرکز شده است. براساس این گزارش، ایالت سند پاکستان ذخایر زغال سنگ را به حدود 185 میلیارد تن در منطقه  لخرا Lakhra ، شرق رود ایندوس و تار تخمین زده است و اعلام کرده که پاکستان این پتانسیل را دارد که برای چند دهه در آینده تنها از ذغال سنگ تار  حدود 100 گیگاوات برق تولید کند و سالانه 1 میلیارد دلار برای پاکستان، صرفه­جویی داشته باشد. پاکستان با موفقیت توانسته بحران انرژی خود را مهارکند اما همچنان شکاف میان عرضه و تقاضا در تولید برق وجود دارد که با استفاده از منابع انرژی محلی و ارزان مانند زغال سنگ در ترکیب انرژی ، پاکستان می­تواند این شکاف را کاهش دهد.

 (16جون 2020- منبع: tribune­) -افزوده شدن 12464 مگاوات برق به شبکه سراسری پاکستان
پاکستان اعلام کرد که با اجرای 25 پروژه توسط تولید کنندگان مستقل برق  (IPP)­که در مراحل مختلف توسعه در حال فعالیت هستند، حدود 12464 مگاوات برق به شبکه سراسری افزوده می­شود. منابع خبری پاکستان گفتند كه روند اجرای این پروژه­ها با کمک کمیته امور زیر بنایی و خصوصی سازی صنعت برق پاکستان  ­(PPIB)­شتاب گرفته و به تدریج بین سال­های 2020 تا 2028 عملیاتی می­شوند. گفته می­شود که تنها یکی از پروژه­ها با ظرفیت 1263 مگاوات که  در منطقه تریمون بیراج در منطقه جهانگ در استان پنجاب پاکستان می باشد، تا پایان سال 2020 آماده بهره برداری خواهد شد.
(1 ژوئن 2020- - منبع: pakistantoday)
https://profit.pakistantoday.com.pk/2020/06/01/12464mw-electricity-to-be-added-to-national-grid-through-ipps-projects/

- کراچی و دریافت 1400 مگاوات برق اضافی تا سال 2023
وزیر توسعه و برنامه­ریزی پاکستان گفت که شهر کراچی تا سال 2023، 1400 مگاوات برق اضافی دریافت می­کند. وی به منظور بررسی چشم انداز عرضه تقاضای برق در آینده در یک نشست ویژه گفت اقدامات احتمالی برای برآورد تأمین برق بیشتر برای کراچی و تأمین آن از طریق شبکه سراسری انجام شده و انتظار می­رود، تقاضای برق در كراچی تا سال 2023 باز هم افزایش یابد و تقریباً به 4100 مگاوات برسد. از این رو برای تأمین نیاز آینده کراچی به 1300 مگاوات برق بیشتر احتیاج می­باشد.

(8 ژوئن 2020- منبع: pakistantoday)
- انعقاد قرارداد شرکت جنرال الکتریک با پاکستان برای پروژه نیروگاه برق آبی 2/2 گیگاواتی داسو
پروژه احداث نیروگاه برق­آبی داسو  دو فاز  دارد که با تکمیل فاز دوم این نیروگاه­، ظرفیت تولید برق آن به 4300 مگاوات خواهد رسید. شرکت جنرال­الکتریک (GE) که از سوی سازمان توسعه آب و برق پاکستان­(WAPDA)­  انتخاب شده، قرار است توربین و ژنراتورهای فاز اول پروژه جدید آبی نیروگاه داسو با ظرفیت 2200 مگاوات را تأمین نماید. احداث این پروژه در دو فاز در واقع بخشی از برنامه "چشم انداز 2025 پاكستان" است که توسط این سازمان در سال 2001 آغاز شده است.
(20 مه 2020 – منبع: ­neimagazine)  
- توقف فعالیت تعدادی از نیروگاه­های ناکارآمد به درخواست نپرا
سازمان تنظیم مقررات ملی برق (نپرا) پاکستان اعلام کرد که بدهی­های معوقه­، تلفات انتقال برق و ناکارآمدی شرکت­های برق در سال مالی 2019-2018 نیز همچنان بخش برق کشور را درگیر کرده است. بخش تنظیم مقررات برق نپرا در گزارش سالانه 2019 خواستار توقف فعالیت کلیه نیروگاه­های ناکارآمد دولتی و خصوصی­سازی کلیه شرکت­های توزیع برق شد. (16مه 2020 – منبع: ­tribune)


- سرمایه ­گذاری عربستان سعودی در بخش انرژی­های تجدید­پذیر پاکستان
شرکت سعودی­"ACWA Power" قرار است حدود چهار میلیارد دلار در بخش انرژی­های تجدید­پذیر پاکستان سرمایه­گذاری کند. مقامات مسئول پاکستان گفتند كه این سرمایه­گذاری عمدتاً در بلوچستان پاکستان و برای احداث نیروگاه­های خورشیدی می­باشد. تولید برق ارزان با استفاده از منابع انرژی تجدید­پذیر از جمله انرژی بادی، خورشیدی و تبدیل زباله به انرژی از اولویت­های اصلی دولت پاکستان است. آنها گفتند که پیشرفت­های چشمگیری در بهره­برداری از پتانسیل­های بادی، خورشیدی و زیست توده/ باگاس موجود در کشور حاصل شده است و چندین پروژه تولید برق براساس این منابع عملیاتی شده است. براساس "سیاست جایگزینی انرژی تجدیدپذیر 2019 "، سهم انرژی­های جایگزین در ترکیب انرژی تا سطح 20 درصد تا سال 2025 و 30 درصد تا سال 2030 تعیین شده است.
(8 می2020-منبع : technologytimes)

-پروژه 600 مگاواتی واحد 2 نیروگاه زغال سوز جمشورو پاکستان
مقامات پاکستان اعلام کردند­، احداث واحد جدید نیروگاه فوق بحرانی  (supercritical power plant)با سوخت ­زغال­سنگ که مجهز به سیستم پیشرفته کنترل انتشار آلاینده­ها در منطقه جمشورو پاکستان­ می­باشد، می­تواند از توسعه اقتصادی کشور پشتیبانی کند.  این پروژه کمک می­کند تا با افزودن سالانه 4468 گیگاوات ساعت برق مقرون به صرفه به شبکه ملی، وابستگی فعلی کشور به واردات سوخت­های دیگر برای تولید برق، کاهش يابد.
(14 می2020-منبع : technologytimes)         

- اعطا مجوز به نیروگاه­های خورشیدی 100 مگاواتی در پاکستان
پاکستان براي دو شرکت داخلي برای ایجاد دو نیروگاه فتوولتائیک با ظرفیت تجمعی ­100 مگاوات و سرمایه­گذاری تقریبی ­100­ میلیون دلار مجوز صادر کرد. سازمان تنظیم مقررات انرژی برق پاکستان (نپرا) برای احداث این دو نیروگاه خورشیدی هر یک با ظرفیت 50 مگاوات یکی در منطقه سوکور  به مبلغ 45 میلیون دلار و دیگری در منطقه کوهات خیبر پختونخوا به مبلغ 55 میلیون دلار مجوز صادر کرد. نپرا گفت اجرای پروژه­های فوق، موجب استفاده بهینه از منابع تجدید­پذیر و تولید برق بدون آلودگی، خواهد شد. (28 آوریل 2020- منبع: thenews)

- تولید برق از پروژه نیروگاه­های بادی تا سال 2021 در پاکستان
مقامات رسمی پاکستان اعلام کردند که پیش­بینی می­شود پروژه­هاي نیروگاه بادی با ظرفیت تجمعی­660 مگاوات تا پایان سال 2021 به مرحله عملیاتی برسند. این پروژه­ها شامل 12 نیروگاه با ظرفیت 50 مگاوات و یک نیروگاه با ظرفیت 60 مگاوات می­باشد. این مقامات گفتند که تمام این پروژه­ ها در منطقه جامپیر تاتا برپا شده­اند و افزودند که تاکنون نیز 24 پروژه نیروگاه بادی با ظرفیت تجمعی 1233 مگاوات به فعالیت تجاری رسیده و در حال تولید و ارسال برق به شبکه سراسری می­باشند.

(26 مارس 2020 – منبع: thenews)
https://www.thenews.com.pk/print/634472-wind-projects-of-660mw-likely-to-start-generation-by-dec-2021

- تولید برق نیروگاه برق آبی داسو در سال 2024
سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA)­ تأیید کرد که پیشرفت پروژه نیروگاه برق آبی 4320 مگاواتی داسو ادامه دارد و انتظار می­رود این نیروگاه در نیمه دوم سال 2024 تولید برق خود را آغاز ­کند و این در حالی است که تمامی شش واحد فاز اول این نیروگاه با ظرفیت تولید تجمعی 2160 مگاوات، تا اوایل سال 2025 تکمیل خواهد شد. سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA)­ این پروژه را در دو مرحله اجرا می­کند. هر فاز دارای 2160 مگاوات ظرفیت تولید می­باشد. پس از اتمام فاز اول این نیروگاه، سالانه بیش از 12 میلیارد کیلووات ساعت برق به شبکه سراسری، افزوده می­شود و علاوه بر آن پس از اتمام فاز دوم، سالانه 9 میلیارد کیلووات ساعت برق دیگر به شبکه عرضه می­شود. (9 مارس 2020- منبع: waterpowermagazine)

https://www.waterpowermagazine.com/news/newsdasu-project-set-to-start-generating-in-2024-as-construction-gains-momentum-7813697

- توسعه پروژه نیروگاه برق آبی داسو (Dasu)پاکستان
بانک جهانی در حال ارزیابی درخواست دولت پاکستان جهت اعطای وام 700 میلیون دلاری به این کشور جهت توسعه عرضه برق از نیروگاه برق آبی داسو می­باشد. انتظار می­رود اعطای این وام توسط هیئت اجرایی بانک جهانی در ماه آینده، تصویب شود. این وام برای فاز اول پروژه داسو شامل احداث یک خط انتقال 255 کیلومتری با جریان متناوب ولتاژ بالا 765 کیلو­ولت از نیروگاه ­برق­­آبی داسو به اسلام آباد غرب (DHP-I) و ایستگاه­های فرعی مانسهره خواهد بود که نه تنها ظرفیت توانایی انتقال نیرو از پروژه داسو دارد بلکه برای توسعه خطوط به سایر نقاط کشور در آینده را نیز خواهد داشت. (25 فوریه 2020- منبع:­dawn)

- تمایل تایلند به سرمایه گذاری در پاکستان
وزیر انرژی پاکستان عمر ایوب خان در دیداری با نمایندگان شرکت تایلندی گلوبال سینرژی (Global Power Synergy) گفت که در بخش برق پاکستان 80 میلیارد دلار فرصت­های سرمایه گذاری وجود دارد و در این راستا شرکت تایلندی گلوبال سینرژی تمایل خودش را نسبت به سرمایه­گذاری در بخش برق پاکستان اعلام کرده است. وزیر انرژی پاکستان در این دیدار افزود که سیاست جدید انرژی و برپایی مناقصه رقابتی برای پروژه­های جدید برق، موجب کاهش قیمت برق خواهد شد.
(10 فوریه 2020 – منبع :brecorder)
https://www.brecorder.com/2020/02/10/569560/thailand-energy-co-keen-to-invest-in-pakistan/
- استفاده دولت پاکستان از پروژه­های تجدید­پذیر برای کاهش قیمت برق
عمر­­ایوب خان، وزیر انرژی پاکستان به مجلس این کشور اطلاع داد كه دولت در حال انجام اقداماتی برای اجرایی کردن پروژه انرژی­های تجدید­پذیر برای تأمین برق مصرف­كنندگان با نرخی کمتر می­باشد. وی افزود که سرمایه­ گذاران بسیاری مایل به سرمایه­ گذاری در این زمینه در پاکستان هستند. عمر ایوب خان در مقایسه دولت کنونی با دولت نواز شریف گفت که اختصاص یارانه­ های سنگین بدون اعتبار در دولت قبلی به اقتصاد كشور آسیب رسانده و جای تأسف است که دولت قبلی با استفاده از گاز طبیعی مایع شده در نیروگاه­­ ها، برق گران تولید کرده است. وزیر امور­انرژی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت که با احداث نیروگاه­ های جدید، نرخ برق کاهش خواهد یافت.
(2 فوریه 2020 – منبع : brecorder)

- صدور مجوز برای احداث دو نیروگاه خورشیدی در پاکستان
اداره تنظیم مقررات ملی برق پاکستان (نپرا) مجوز احداث دو نیروگاه خورشیدی در ایالت بلوچستان پاکستان با ظرفیت تولید تجمعی 2/ 112 مگاوات را صادر نمود. این مجوزها برای شرکت­ P&G Energy برای احداث نیروگاه 2/ 62 مگاوات در "گوادر" بلوچستان و همچنین برای یک شرکت وابسته به هلدینگ ­Ener Tech­ برای احداث نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی در منطقه به نام "پیشین" در ایالت بلوچستان پاکستان صادر شده است. (26 ژانویه 2020- منبع: thenews)         
- نیروگاه آبی 720 مگاواتی کاروت پاکستان
نیروگاه برق آبی 720 مگاواتی کاروت ((Karot، ­یک پروژه بزرگ تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان(CPEC)  است که پیش­بینی می­شود تا پایان سال 2021 به مرحله عملیاتی برسد. این نیروگاه در ­70 کیلومتری شرق اسلام­آباد واقع شده و بر اساس گزارش­ها، کار احداث آن در حدود 70 درصد پیشرفت داشته است. معاون مدیر­ کل شرکت انرژی کاروت گفت که پس از رسیدن این پروژه به مرحله عملیاتی، این نیروگاه سالانه 2/ 3 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می­کند.
(1 فوریه 2020- منبع:  researchsnipers)

https://www.researchsnipers.com/720-megawatt-karot-hydropower-plant-to-start-commercial-operations-by-2021/

- مجهز شدن مدارس پنجاب پاکستان به سیستم تولید برق خورشیدی
وزیر انرژی پنجاب گفت كه تاكنون 6000 مدرسه ابتدایی به انرژی خورشیدی مجهز شده­اند و قرار است تا پایان ماه ژانویه امسال، تعداد 11000 مدرسه دیگر نیز مجهز به این منبع انرژی سازگار با محیط زیست، شوند.
(10 ژانویه 2020- منبع: nation)

https://nation.com.pk/10-Jan-2020/11000-schools-to-be-shifted-to-solar-energy-in-january

- تصمیم پاکستان به افزودن8000 مگاوات برق تولیدی از انرژی تجدیدپذیر به شبکه ملی
وزیر برق و نفت دولت فدرال پاکستان گفت سیاست­های اشتباه دولت­های پیشین موجب افزایش هزینه تولید برق و به تبع آن افزایش تعرفه برق در کشور شد. وی گفت که حدود 8000 مگاوات برق تولیدی از انرژی­های تجدیدپذیر، ارزان و سازگار با محیط­زیست به سیستم سراسری افزوده می­شود. بر اساس قانون "سیاست جایگزینی انرژی تجدیدپذیر 2019 "، سهم انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2030­ به 20000 مگاوات (60 تا 65 درصد از کل ترکیب انرژی) افزایش می­یابد. وی گفت این سیاست دولت اساساً با هدف کاهش قیمت برق در آینده­ است و موجب افزایش فعالیت­های صنعتی­ و صادرات و همچنین ایجاد فرصت­های شغلی در کشور می­شود.
(22 نوامبر 2019 – منبع :ieefa)
- افزایش سهم 25 درصدی زغال سنگ در تولید برق در پاکستان
- پاکستان به طور شگفت­آوری از حجم بالای زغال‌سنگ برای تولید برق در سال­های اخیر استفاده نموده است. این میزان مصرف حدود یک چهارم از کل تولید برق می‌باشد و کاهش هزینه تولید برق در اکتبر 2019 را موجب شده است. یک مقام در سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا) گفت که تولید برق از زغال‌سنگ به 2357 گیگاوات ساعت در ماه اکتبر رسید که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 1116 گیگاوات ساعت، بیش از دو برابر شده است. (17 دسامبر 2019منبع: tribune)

- تولید 2380 مگاوات برق در ایالت سند
 سر وزیر ایالت سند گفت که برای تولید 2380 مگاوات برق از منابع خورشیدی­، باد و زغال­سنگ­، بیش از 25/3 میلیارد دلار در دوره تصدی خود سرمایه­گذاری کرده است. در حال حاضر­، در این استان بیش از 1900 مگاوات برق تولید و به شبکه ملی منتقل می­شود. وزیر انرژی ایالت سند در یک مصاحبه گفت که دولت استانی در نظر­ دارد که با تأمین برق از سیستم­های خورشیدی­، به نیم میلیون خانواده در این ایالت برق­رسانی کند. دولت 60 درصد هزینه سیستم­های خورشیدی را که باید در خانه­ها نصب شود تأمین می­کند و فقط 40 درصد هزینه باقی مانده توسط خانواده‌ها پرداخت می‌شود. (17 دسامبر 2019منبع: thenews)

- احداث پارک خورشیدی 400 مگاواتی ئر منطقه جمشور ایالت سند پاکستان
دولت ایالت سند در نظر دارد برای اولین بار یک پارک خورشیدی 400 مگاواتی در منطقه جمشور تحت عنوان "پروژه خورشیدی سند SSEP" با حمایت مالی بانک جهانی راه اندازی کند. مدیر پروژه خورشیدی ابراز امیدواری کرد که این پروژه تا اواسط سال 2021 و با هزینه حدود 250 میلیون دلار در استان سند به اتمام برسد و افزود مناقصه­های این پروژه با بهترین روش­های بین­المللی انجام می­شود و مطالعات امکان­سنجی پروژه از جمله مطالعات زیست محیطی و اتصال برق تولیدی به شبکه سراسری نیز توسط وزارت انرژی سند انجام شده است.
(6 دسامبر 2019 – منبع :brecorder)
- اجرای سرمایه­ گذاری 700 میلیون دلاری در بخش برق پاکستان
- عمر ایوب خان وزیر برق و نفت دولت فدرال پاکستان گفت سیاست­های اشتباه دولت­های قبلی منجر به تولید برق با نرخ­های بالا و در نتیجه افزایش تعرفه برق در کشور شد. عمر ایوب خان گفت که حدود 8000 مگاوات برق تولیدی از انرژی­های تجدیدپذیر و سازگار با محیط­زیست و ارزان،  به سیستم سراسری اضافه می­شود. وی همچنین افزود بر اساس قانون به تصویب رسیده "سیاست جایگزینی انرژی تجدیدپذیر 2019 "، سهم انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2030 به 20000 مگاوات (60 تا 65 درصد از کل ترکیب انرژی) افزایش می­یابد.
(11 نوامبر 2019 - منبع:tribune )
- افتتاح نیروگاه 1320 مگاواتی توسط نخست وزیر پاکستان در حب بلوچستان پاکستان
عمران خان نخست وزیر پاکستان پروژه نیروگاه ذغال­سوز (CPHGC) با ظرفیت 1320 مگاوات در شهر حب ایالت بلوچستان را افتتاح کرد. این پروژه یکی از پروژه­های اولویت­دار تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان ­(CPEC) می­باشد که در یک دوره کوتاه زمانی در حدود 33 ماه و با سرمایه­گذاری ­2 میلیارد دلار به اتمام رسیده است. سرمایه­­گذاری این پروژه به طور مشترک توسط دو شرکت حب پاکستان (HPC) و هلدینگ بین­المللی­China Power با نسبت 5/ 47 و 5/ 52 درصد تأمین شده است. داشتن یک اسکله یکپارچه برای ظرفیت انتقال زغال­سنگ 2/ 4 میلیون تن در سال، اهمیت این پروژه را بیشتر می­کند.  با قرار گرفتن این پروژه در منطقه دور افتاده حب، نه تنها 1320 مگاوات برق را به سیستم انتقال، تحویل می­دهد بلکه فرصت­های شغلی عظیمی ایجاد می­کند.
 (21 اکتبر 2019 منبع: ppib)                                                            - شرکت آلمانی به دنبال مجوز احداث نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی در کراچی پاکستان
شرکت آلمانی IB VOGT GmbH)­) ­برای احداث نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی در گوادر بلوچستان با سرمایه­گذاری حدود 15/ 56 میلیون دلار درخواست مجوز کرده است. انتظار می­رود پاکستان که در حال حاضر حدود 1000 مگاوات برق خورشیدی دارد تا سال 2022­، 5000 مگاوات ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی داشته باشد. منابع اصلی برق پاکستان در حال حاضر تولید برق حرارتی و آبی است که تقریباً 97 درصد از تقاضای برق سالانه این کشور را برآورده می­کند. (1 نوامبر 2019 منبع:­thenews )
   - افتتاح نیروگاه زغالسوز 300 مگاواتی گوادر پاکستان و بهبود دسترسی مردم منطقه به برق
- نیروگاه 1320 مگاواتی در بلوچستان پاکستان احداث شد.
دو شرکت تولید نیروی برق چین (CPHGC) و جنرال الکتریک (GE) روز پنجشنبه خبر از اتمام پروژه نیروگاه 1320 مگاواتی در بلوچستان پاکستان را دادند. احداث این نیروگاه به پاکستان کمک می­کند تا ترکیب انرژی خود را متنوع کند و این امر باعث کاهش قابل توجهی در هزینه تولید برق در پاکستان و تأمین برق چهار میلیون خانواده در پاکستان می­شود.
(25 اکتبر 2019- منبع: thenews) - پاکستان حدود 48 درصد برق خود را درتابستان 2019 (ماه اوت) از منابع انرژی بدون کربن شامل نیروگاه­های برق آبی، هسته­ ای، خورشیدی و انرژی بادی تاٌمین کرد.
پاکستان حدود 48 درصد برق خود را درتابستان 2019 (ماه اوت) از منابع انرژی بدون کربن شامل نیروگاه­های برق آبی، هسته­ ای، خورشیدی و انرژی بادی تاٌمین کرد. اما این احتمال می­رود که این سهم به دلیل متصل نبودن نیروگاه­های خورشیدی به شبکه سراسری و همچنین افزایش تولید نیروگاه­های برق آبی ناشی از ذوب یخچال­های طبیعی و ورود آب بیشتر به سدها، از سوی اداره تنظیم مقررات ملی برق پاکستان (NEPRA)­، به درستی اندازه­گیری نشده باشد.

 
صدور مجوز
اداره تنظیم مقررات ملی برق پاکستان (نپرا) مجوز تولید برق از انرژی های تجدید­پذیر بادی و خورشیدی را برای دو شرکت انرژی های نو پاکستان ( ENI )جهت احداث نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی  خود و Burj Wind  برای احداث نیروگاه بادی 13/8 مگاواتی با تولید تجمعی 23/8 مگاوات در ایالت سند داده است که حدود 30 میلیون دلار هزینه در بر دارد.
(11 اکتبر 2019- منبع:thenews)

https://www.thenews.com.pk/print/539388-nepra-awards-two-licences-for-renewable-energy-generation


پروژه­ های نیروگاهی و محیط زیست
پروژه­های نیروگاهی تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان ­(CPEC) توانسته معیشت مردم پاکستان را رونق دهد. این پروژه­ها به دولت پاکستان کمک کرده تا بتواند بر مشکل تزریق ناکافی برق به شبکه سراسری پاکستان و قطع برق که گاه 18 ساعت در روز بطول می­انجامد، غلبه کند. همچنین این نیروگاه­ها در دوره­ای که صنایع کشور به دلیل عدم دسترسی به برق در آستانه تعطیلی بودند، توانستند پایه و اساس صنعتی ­شدن کشور را تثبیت کنند. نیروگاه زغالسوز شاهیوال ( (Sahiwalواقع در استان پنجاب یکی از نیروگاه­هایی است که توانسته تا حدی کمبود برق در این کشور را جبران نماید. احداث این نیروگاه 22 ماه و 8 روز به طول انجامیده است. این نیروگاه دو واحدی با 1320 مگاوات تولید برق، نیاز 4 میلیون خانواده را برآورده می­سازد. زوهیب حسن از کارشناسان محیط زیست به شین‌هوا (Xinhua) آژانس مطبوعاتی رسمی چین گفت: نکته قابل توجه در مورد این نیروگاه آن است که برخلاف افکار عمومی که نیروگاه­های زغال­سوز برای سلامتی خطرناک می­باشند، بسیار سازگار با محیط زیست بوده و آژانس­های مستقل ضمن نظارت بر کیفیت هوا­، آب و خاک منطقه، گزارش­های خود را به آژانس حفاظت از محیط زیست پنجاب (EPAP)، ارسال می­کنند. زوهیب حسن افزود: علاوه برآن، ما استانداردهای محلی و استانداردهای بانک جهانی جهت حفاظت از محیط زیست و کنترل ورود عناصر خطرناک به جو را رعایت می­کنیم. این نیروگاه از زغال­سنگ بیتومینه که احتراق بالا و عناصر خطرناک کم مانند گوگرد و نیتروژن دارد و همچنین دوستدار محیط زیست است، استفاده می­کند. وی گفت: ما در حال حاضر از زغال­سنگ که با محیط زیست سازگار است برای تولید برق استفاده می­کنیم­، اما با همه اینها نیروگاه از فناوری  فوق بحرانی­ استفاده می­کند تا اطمینان حاصل شود هیچگونه عناصر مضری از نیروگاه متصاعد نمی­­شود. این نیروگاه اخیراً به دلیل ایفای نقش برجسته در حفاظت از محیط زیست از سوی انجمن ملی محیط زیست و سلامت، برنده جایزه سالانه محیط زیست 2019 AEEA شد.
(21 اوت 2019 – منبع: news)

http://www.xinhuanet.com/english/2019-08/11/c_138300906.htm


رکورد 8000 مگاوات تولید برق نیروگاه های برق آبی پاکستان
نیروگاه­های برق آبی سازمان توسعه آب و برق پاکستان­(Wapda) ، چهارشنبه گذشته بالاترین میزان تولید برق در طول ساعت­های اوج مصرف را داشتند و برای اولین بار تولید برق در نیروگاه­های برق­آبی­ پاکستان از مرز 8000 مگاوات عبور کرد. بر اساس گزارش Wapda، در روز 31 ژوئیه 2019، 8158 مگاوات برق در ساعات اوج بار به شبکه ملی تزریق شده است. این میزان در مقایسه با سال­های گذشته حدود 600 مگاوات افزایش نشان می­دهد که این امر به دلیل تولید برق حداکثری از نیروگاه­های برق آبی تاربلا و پروژه چهارم توسعه تاربلا و نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم میسر شده است.
(2 اوت 2019 – منبع: tribune)  

      https://tribune.com.pk/story/2026252/2-first-hydel-generation-crosses-8000mw/

سرمایه گذاری 15 میلیون پوندی در  بخش انرژی تجدید پذیر
شرکت کارانداز (Karandaaz) که توسط انگلیس تأمین مالی می­شود، اعلام کرد که بیش از 15 میلیون پوند برای اقدامات مرتبط با تولید و ارتقاء کارآیی انرژی­های تجدیدپذیر در پاکستان سرمایه­گذاری می­کند. این اقدام جزئی از برنامه توسعه اقتصادی و انرژی پایدار (SEED) وزارت توسعه بین­المللی (DFID) پاکستان است. راید مدیر بخش پاکستان وزارت توسعه بین المللی(DFID) گفت کمتر از چهار درصد از برق پاکستان از منابع تجدید­پذیر تولید می­شود و افزود در تلاشیم این شرایط را تغییر دهیم. وی همچنین گفت که سرمایه­گذاری در بخش انرژی پایدار فعالیتی کارآمد است که می­تواند با محیط زیست سازگار بوده و در عین حال مشاغل بیشتری را ایجاد کند و موجب دستیابی به رونق اقتصادی بیشتر شود. دکتر اختر رئیس هیأت مدیره شرکت کارانداز نیز گفت که توسعه اقتصادی و شهری به دلیل 39 درصد جمعیت ساکن در شهرها از اولویت های ملی پاکستان است . وی افزود IFC ­( عضوگروه بانک جهانی) تخمین زده ­است كه با اقداماتی همچون بهره­وری انرژی می­توان حدود 11 تا 14 درصد انرژی مصرفی پاکستان را صرفه­جویی کرد كه این میزان معادل عرضه دو ساعت برق در روز است. (8 آگوست 2019 – منبع: thenews)

                                                         https://www.thenews.com.pk/print/509785-karandaaz-to-invest-15mln-in-renewable-energy

تأمین 20 درصد از نیاز انرژی پاکستان از طریق منابع تجدیدپذیر
بانک جهانی در نظر دارد تا مکان‌های مناسب برای احداث نیروگاه تجدید‌پذیر جدید در پاکستان را شناسایی کند. دولت پاکستان در تلاش است تا وابستگی خود را به واردات گاز و سوخت کاهش دهد و با تکیه بر بهره‌گیری از منابع تجدیدپذیر از شدت بار شبکه سراسری برق بکاهد. براساس آخرین گزارش بلومبرگ، انتظار می‌رود احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی جدید در پاکستان حداقل پنج سال طول بکشد و در این مدت دولت قصد دارد یک پنجم از کل نیازهای خود را با افزایش ظرفیت انرژی پاک، تأمین کند. ندیم بابر رئیس کارگروه بخش انرژی و توسعه انرژی‌های تجدید­پذیر پاکستان گفت با بررسی سیاست جدید انرژی، دولت در حال پیگیری افزایش بهره­گیری از منابع تجدیدپذیر و رساندن مجموع ظرفیت نیروگاه­های خود به 8 تا 9 گیگاوات تا سال 2025 می­باشد. ندیم بابر همچنین در مورد اینکه پاکستان با تلفات برق در شبکه روبرو است توضیحاتی داد و خاطر نشان کرد که نیروگاه‌های برق متصل به شبکه به شدت تحت فشار تقاضای فزاینده بوده و بسیاری از خطوط انتقال برق در حال حاضر با تمام ظرفیت کار می­کنند.
(24 ژوئیه2019- منبع: techjuice)

https://www.techjuice.pk/20-of-pakistans-energy-needs-to-be-fullfilled-via-renewable-resources-energy-policy

واردات برق پاكستان از طریق قرقيزستان تا سال 2021

عمران خان نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که پاکستان در نظر دارد تا سال 2021 از قرقیزستان، 1000 مگاوات برق وارد نماید تا در فصل تابستان این کشور با کمبود برق مواجه نشود. وی گفت پاکستان و قرقیزستان همچنین مذاکراتی را در مورد تکمیل هرچه سریعتر پروژه CASA-1000  که از قرقیزستان آغاز و از طریق تاجیکستان به سمت افغانستان و پاکستان می­رود، آغاز نمودند.
(15جون 2019 – منبع: suchtv)

https://www.suchtv.pk/pakistan/general/item/87625-pakistan-to-import-1000-megawatt-electricity-from-kyrgyzstan-by-2021-fm-qureshi.html

سرمایه گذاری آمریکا در بخش انرژی خورشیدی پاکستان

یک شرکت آمریکایی در نظر دارد در بخش انرژی خورشیدی اقدام به سرمایه­گذاری مشترک با یک شرکت پاکستانی کند. این شرکت  فناوری خورشیدی سیار خود را به پاکستان پیشنهاد کرده که می­تواند برای اهداف شهری و نظامی مورد استفاده قرار گیرد. یک دیپلمات آمریکایی گفت واشنگتن خواستار گسترش روابط خود با اسلام آباد است و شرکت­های آمریکایی علاقه­مند به سرمایه­گذاری در پاکستان می­باشند و بر این باورند که در مناطقی که برق به راحتی قابل عرضه نمی­باشد، انرژی خورشیدی دارای توان بالقوه­ای است که می­تواند برق خورشیدی بسیاری از مناطق دور افتاده پاکستان را فراهم کند. مدیر اجرایی شرکت برق پاکستان گفت که چندین منطقه پاکستان از جمله مناطق روستایی سند، بلوچستان و خیبرپختونخوا از کمبود برق، رنج می­برند. وی گفت تقاضای کل برق در پاکستان حدود 26000 مگاوات است، درحالی که کمبود برق حدود 7000 مگاوات محاسبه شده است که می­تواند به راحتی از طریق انرژی خورشیدی تأمین شود. مدیر اجرایی شرکت برق پاکستان گفت که برق خورشیدی می­تواند منجر به کاهش هزینه تولید شود. وی همچنین گفت که پاکستان می­تواند در سطح دولتی بر روی انرژی خورشیدی سرمایه­گذاری کند و افزود که انرژی خورشیدی می­تواند در ترکیب منابع عرضه انرژی قرار گیرد و آن را بهبود بخشد. (26 ژوئن 2019 - منبع: tribune)

https://tribune.com.pk/story/2000283/2-us-company-invest-pakistans-solar-energy-sector/

ترکمنستان

سرمایه گذاری در بخش انرژی خورشیدی پاکستان
بخش انرژی خورشیدی پاکستان آماده جذب 24 میلیون دلار دیگر از طریق چهار تولید کننده مستقل برق ­(IPP)­­ که از دولت درخواست مجوز تولید برق کرده­اند،  شده است. یک مقام رسمی به خبرگزاری­ها گفت که این چهار تولید­کننده مستقل برق به اداره تنظیم مقررات ملی برق نپرا (Nepra) درخواست صدور مجوز تولید برق برای راه­اندازی نیروگاه­های خورشیدی با ظرفیت کل 30 مگاوات را داده­اند. این تولید­کنندگان قرار است برق تولیدی خود را به خریداران عمده برق از جمله واحدهای صنعتی و املاک و مستغلات به فروش رسانند. دولت پاکستان تصمیم دارد تا سال 2030­، حدود 18000 مگاوات از انرژی­های تجدید­پذیر برق تولید کند. تحلیلگران بر این باورند که این تصمیم، نشان از تلاش مثبت دولت است و به توسعه انرژی تجدیدپذیر در آینده کمک می­کند.
(5 جون 2019- منبع: thenews­)

سرمایه گذاری Engro Energy بر روی نیروگاه های خورشیدی 200 مگاواتی در پاکستان
شرکت­Engro Energy  از اداره تنظیم مقررات ملی برق (NEPRA) مجوز تولید 200 مگاوات برق از نیروگاه­های خورشیدی در منطقه کوخلاک بلوچستان پاکستان با سرمایه گذاری 144/4 میلیون دلار را دریافت کرد. قرار است چهار نیروگاه خورشیدی هریک با ظرفیت 50 مگاوات در منطقه کوخلاک بلوچستان، توسعه یابد و تا سال 2020 به مرحله عملیاتی برسد. براساس گزارش منتشر شده توسط اداره تنظیم مقررات ملی برق ­(NEPRA)، پاکستان به علت رشد تقاضا، تلفات زیاد در سیستم، کاهش فصلی و در دسترس نبودن انرژی برق آبی و همچنین بدهی­های معوقه، با کمبود برق مواجه است. قطع متناوب برق و برقدار نشدن بسیاری از روستاها از دیگر مشکلات این کشور است. بخش برق پاکستان ترکیبی از نیروگاه­های حرارتی، آبی، هسته­ای و انرژی­های تجدید­پذیر است. در حال حاضر، نسبت تولید انرژی برق آبی به نیروگاه­های حرارتی 30 به 65 درصد است. معضل پاکستان این است که تولید برق آن تحت تأثیر نیروگاه­های حرارتی و بر پایه نفت و گاز می­باشد. در چنین سناریویی، تولید برق خورشیدی به نظر جایگزین مناسبی هم به لحاظ محیط­زیست و هم برای تأمین نیاز فوری پاکستان به برق است.
 (14 جون 2019- منبع:thenews­)  
     

مخالف افزایش تعرفه برق پاکستان
اتاق بازرگانی و صنایع تجاری اسلام آباد (ICCI) با افزایش تعرفه برق به مبلغ 55 پیسه (معادل 0/3 یورو سنت) به ازای هر واحد برق، مخالفت کرد. قرار است مجوز افزایش تعرفه برق از سوی سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا)، با توجه به قیمت­های مختلف سوخت و زغال سنگ به تمامی شرکت­های توزیع اعلام شود. اتاق بازرگانی و صنایع تجاری اسلام آباد این تصمیم را برای اقتصاد نامناسب دانست و گفت اجرای این تصمیم موجب افزایش هزینه­های انجام کسب و کار، افزایش تورم و تأثیر منفی بر فعالیت­های تجاری و صنعتی می­شود. احمد حسن، رفعت فرید و افتخار انوار سه تن از معاونین و رؤسای اتاق بازرگانی و صنایع تجاری اسلام آباد گفتند که وابستگی شدید پاکستان به سوخت­های فسیلی برای تولید انرژی، علت اصلی هزینه­های بالای تولید برق است و این مشکل ما را با رقابت شدید در بازار بین­المللی مواجه می­کند. آنها گفتند که در ماه آوریل 2019 بیش از 22 درصد برق کشور از منابع آبی با هزینه بسیار پایین تولید شده که نشان دهند آن است که برق تولید شده از منابع آبی ارزان­ترین منبع انرژی برای کشور است و باید به طور کامل برای توسعه اقتصادی کشور مورد بهره­برداری قرار گیرد. آنها همچنین گفتند وقت آن است که دولت از انرژی متعارف گذر کند و از انرژی­های تجدید­پذیر برای تولید برق ارزان استفاده کند و همچنین مالیات مربوط به تجهیزات انرژی­های تجدید­پذیر را در بودجه آینده کاهش دهد تا این منبع انرژی به آسانی برای افراد قابل دسترس است. احمد حسن گفت که انرژی تولید شده از طریق سوخت­های فسیلی بسیار گران است و محیط زیست را نیز تهدید می کند و همچنین موحب می­شود تا دولت برای واردات نفت میلیاردها دلار هزینه ­کند. وی در مقایسه با آن، انرژی تجدیدپذیر را مناسب برای محیط زیست و مقرون به صرفه دانست گفت که دولت باید توجه بیشتری به این منبع مهم انرژی داشته باشد.
(31 می 2019- منبع:­urdupoint)


رتبه سوم ظرفیت نیروگاه های برق آبی پاکستان در میان 20 کشور برتر جهان
انجمن بین­المللی برق آبی  (IHA)­یک سازمان مستقر در بریتانیا درگزارش سال 2019 خود با عنوان "وضعیت نیروگاه­های برق آبی جهان"، پاکستان را در رتبه سوم افزایش ظرفیت جهان در سال 2018 قرار داده است. این انجمن، فهرستی از 20 کشور جهان که به تازگی به ظرفیت نیروگاه­های برق آبی خود افزوده­اند را منتشر کرد. این گزارش نشان می­دهد که پاکستان در سال 2018 با 2487 مگاوات افزایش ظرفیت، پس از چین و برزیل که به ترتیب 8540 و 3866 مگاوات افزایش ظرفیت داشته­اند،  قرار گرفته است.

(15 می 2019 - منبع :dawn)

شرکتPowerChina  و سرمایه­گذاری­های بیشتر در پاکستان
شان یومینگ، رئیس شرکت چینی PowerChina از سهامداران اصلی پروژه نیروگاه زغالسوز بندر قاسم پاکستان در گفتگویی با روزنامه نگاران گفت که با راه­اندازی نیروگاه بندر قاسم، پاکستان در سه سال آینده در زمینه تولید انرژی خودکفا خواهد شد. وی گفت هنگامی که تمام پروژه­های نیروگاهی تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان  (CPEC)شروع به تزریق برق به شبکه سراسری پاکستان نمایند، این کشور می­تواند بر روی سایر پروژه­های توسعه و رشد اقتصادی کار کند. وی افزود که پس از موفقیت نیروگاه زغالسوز بندر قاسم، این شرکت به دنبال فرصت­های سرمایه­گذاری دیگر در بخش برق پاکستان و توسعه نیروگاه­های برق آبی، بادی و پروژه­های انرژی خورشیدی است. وی همچنین گفت که دو پروژه نیروگاه بندر قاسم با ظرفیت 660 ×2 مگاوات، بیش از 10 میلیارد کیلووات ساعت تولید برق دارد.

(10 می 2019 منبع: profit.pakistantoday)
----------------

گفتگوی ترکمنستان و پاکستان پیرامون پروژه خطوط انتقال برق

عمر ایوب خان، وزیر نیرو پاکستان گفت که با درنظر­گرفتن قیمت رقابتی برق پیشنهاد شده از سوی ترکمنستان، پاکستان به انجام مطالعات امکان سنجی و اجرای پروژه خطوط انتقال برق ترغیب شده است. او بر اهمیت روابط نزدیک و دوستانه میان پاکستان و ترکمنستان تأکید کرد و گفت که چنین پروژه­هایی باعث تقویت روابط دوجانبه میان این دو کشور می­شود. دو طرف پیرامون جنبه­های مختلف پروژه خطوط انتقال برق ترکمنستان- افغانستان- پاکستان صحبت کردند.
(1 می 2019 – منبع: tribune)  

احداث نیروگاه 700 مگاواتی پاکستان
 شرکت توزیع برق پاکستان (K-Electric­)، در نظر دارد که پروژه احداث نیروگاه 700 مگاواتی را با کمک یک شرکت مهندسی چینی طراحی کند. پاکستان اجرای این پروژه را نقطه عطفی در همکاری اقتصادی میان چین و پاکستان می­داند. به گفته وی این پروژه، مستقیماً به اقتصاد کشور کمک می­کند و نیاز تقاضای رو به رشد کراچی و مناطق مجاور آن را برآورده می­کند. شرکت توزیع برق پاکستان اعلام کرد که این پروژه در بندر قاسم احدات می­شود.
(30 آوریل 2019- منبع :dawn)
                                                                https://www.dawn.com/news/1479319

توسعه سیستم خطوط انتقال برق پاکستان
مقامات رسمی پاکستان اعلام کردند که تقویت سیستم خطوط انتقال برق پاکستان انجام شده و طی یک سال گذشته به میزان 3000 مگاوات برق به ظرفیت قبلی افزوده شده است. آنها همچنین گفتند که با نزدیک شدن فصل تابستان و اوج گرفتن دمای هوا ، خطوط انتقال می­توانند تا 23000 مگاوات، برق را انتقال دهند اما در زمانی که تقاضا افزایش می­یابد، سیستم دیگر قادر به انتقال برق بیشتر و تأمین نیاز مصرف کنندگان، نخواهد بود. براساس گزارش­ پيك بار تابستان سال گذشته، بالاترین میزان انتقال برق تا 20000 مگاوات بود که بعد از تقویت و تغییرات اخیر، سیستم خطوط انتقال قادر است بیش از 23000 مگاوات در تابستان امسال برق را انتقال دهد. تقاضای انرژی پاکستان در تابستان به بالاترین میزان یعنی 25000 مگاوات می­رسد که می­تواند در تابستان پیش رو، بیشتر هم بشود، زیرا هر سال تقاضا، تقریباً 10 درصد افزایش می­یابد.
(20 آوریل – منبع: thenews)      

پاکستان و اختصاص سهم 30 درصدی انرژی­های تجدیدپذیر در تأمین برق
پاکستان در تلاش است سهم انرژی­های تجدیدپذیر در ترکیب کل تولید برق خود تا سال 2030 را به میزان 30 درصد افزایش دهد. انجمن جهانی انرژی بادی (WWEA) اعلام کرد، پیشنهاد داده شده این است که پاکستان با تولید برق بیشتر از نیروگاه­های بادی، خورشیدی، نیروگاه­های آبی کوچک و بیوماس به سهم 4 درصدی تولید فعلی خود از نیروگاه­های تجدیدپذیر، بیافزاید. سهم برق تولیدی از نیروگاه آبی نیز در حال حاضر حدود 25 درصد است که قرار است تا میزان 30 درصد افزایش یابد. انتظار می­رود کمیته انرژی پاکستان، سیاست­گذاری و قوانین انرژی­های تجدید­پذیر 2019 کشورکه شامل تمامی پروژه­های انرژی تجدید­پذیر آتی می­باشد را تصویب نماید. بر اساس گزارش انجمن­(WWEA)  برای داشتن حدود  18000 مگاوات ظرفیت نصب شده انرژی تجدید­پذیر تا سال 2030، دولت پاکستان می­تواند توسعه پروژه نیروگاه­های زغال­سوز را تا ظرفیت 5000 مگاوات محدود نماید. همچنین این انجمن اشاره نمود که سیاست­گذاری جدید باید شامل یک اقدام استراتژیک برای ایجاد یک محیط مناسب جهت هماهنگی میان بخش­های مختلف در بخش انرژی­های تجدید پذیر باشد.
(10 آوریل 2019- منبع: saharnews)

عرضه برق در سراسر پاکستان
دولت پاکستان اظهار امیدواری کرد که در تابستان امسال عرضه برق به مصرف­کنندگان خود را افزایش خواهد داد و افزود این امکان به سبب برداشتن 90 درصد از محدودیت­ها و همچنین اعمال تغییراتی در مدیریت شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان(NTDC) ، میسر شده است. مقامات شرکت توزیع برق اعلام کردند که اتخاذ پاره­ای از تصمیمات از سوی مدیریت قبلی شرکت توزیع و انتقال برق پاکستان (NTDC)، موجب شد که این شرکت قادر نباشد برنامه­ریزی مناسبی جهت کنترل تثبیت انتقال سیستم برق و جلوگیری از خاموشی­ها را داشته باشد و همچنین نتواند احداث پروژه خطوط انتقال را با توجه به جدول زمانی، به موقع به انجام برساند. مقامات شرکت توزیع هشدار دادند که تأخیر اجرای پروژه­های خطوط انتقال ممکن است منجر به وارد شدن میلیون­ها دلار خسارت بابت (پرداخت ظرفیت) به نیروگاه­ها شود و اشاره کردند که دولت در معرض خسارت روزانه معادل 700 هزار دلار، به دلیل تأخیر در کشیدن خط انتقال و اتصال نیروگاه 1320 مگاواتی بن قاسم به شبکه سراسری است. ضرغام خان مدیر عامل شرکت توزیع گفت که 10700 مگاوات برق از سال 2013 تا 2018 به شبکه سراسری افزوده شده، اما همچنان خطوط انتقالی برای عرضه برق مازاد، کشیده نشده است. او افزود 22000 مگاوات برق در دسترس است اما سیستم انتقال تنها می­تواند 19800 مگاوات را انتقال دهد. او معتقد است که بایستی به موازات افزایش ظرفیت تولید، خطوط انتقال نیز احداث شود، اما تاکنون برنامه­ریزی مناسبی صورت نگرفته است.
(­ 28مارس2019 منبع: tribune)

نیروگاه زغالسوز 660 مگاواتی پاکستان
گروه شرکت­های انگرو تار پاکستان EPTL، اعلام کرد که با موفقیت کار راه­اندازی آزمایشی فاز اول نیروگاه 330 مگاوات از مجموع پروژه نیروگاه زغال­سوز 660 مگاواتی در منطقه "تار" ایالت سند پاکستان را به پایان رسانده است و در تلاش است تا این نیروگاه را به شبکه سراسری متصل کند. گروه شرکت­های انگرو در سال­2014 با هدف اجرای یک پروژه نیروگاهی 660 مگاواتی در منطقه تار (Thar Block-II)تشکیل شد. مجموعه شرکت­های انگرو شامل انگرو (Engro Powergen) با مالکیت و سرمایه­گذاری 1/ 50 درصد، شرکت چینی پیمانکار احداث پروژه (CMEC)، بانک چند ملیتی (Habib) و شرکت لیبرتی میلز (Liberty Mills) تأمین کننده برق پاکستان می­باشد. نیروگاه 660 مگاواتی دارای فناوری CFB (سوزاندن زغال­سنگ با انتشار کمترین آلاینده)، خواهد بود که با رسیدن این نیروگاه به مرحله عملیاتی، برق تولید شده از طریق خط انتقال دو مداره به طول 282 کیلومتر و 500 کیلوولت از نیروگاه زغال سوز­(EPTL)  منطقه تار به منطقه ماتیاری در ایالت­جنوبی سند، انتقال داده می­شود. این نیروگاه حرارتی اولین نیروگاه با سوخت زغال­سنگ در پاکستان است که مطابق با همه قوانین زیست­محیطی در سطح محلی و منطقه­ای به مرحله عملیاتی رسیده و به طور داوطلبانه استانداردهای مختلف بین­المللی را پذیرفته است. مقامات شرکت اعلام کردند که سنکرون اولین فاز نیروگاه یک موفقیت چشمگیر است که با مدت زمان کمتر از سه سال و مطابق برنامه و هزینه­های پیش­بینی شده، احداث شده است و به دلیل پیچیدگی پروژه یک شاهکار بشمار می­رود. این نیروگاه  8/ 3 میلیون تن زغال سنگ در سال استفاده می­کند. این دو پروژه نیروگاهی و استخراج زغال سنگ از معدن با مدیریت شرکت انگرو، می­توانند 6/ 1 میلیارد دلار در سال صرفه جویی ارزی، داشته باشد. (29 مارس  2019- منبع im-mining :)
https://im-mining.com/2019/03/20/engro-powers-660-mw-coal-fired-plant-pakistan/
 
توسعه سیستم خطوط انتقال برق پاکستان
مقامات رسمی پاکستان اعلام کردند که تقویت سیستم خطوط انتقال برق پاکستان انجام شده و طی یک سال گذشته به میزان 3000 مگاوات برق به ظرفیت قبلی افزوده شده است. آنها همچنین گفتند که با نزدیک شدن فصل تابستان و اوج گرفتن دمای هوا ، خطوط انتقال می­توانند تا 23000 مگاوات، برق را انتقال دهند اما در زمانی که تقاضا افزایش می­یابد، سیستم دیگر قادر به انتقال برق بیشتر و تأمین نیاز مصرف کنندگان، نخواهد بود. براساس گزارش­ پيك بار تابستان سال گذشته، بالاترین میزان انتقال برق تا 20000 مگاوات بود که بعد از تقویت و تغییرات اخیر، سیستم خطوط انتقال قادر است بیش از 23000 مگاوات در تابستان امسال برق را انتقال دهد. تقاضای انرژی پاکستان در تابستان به بالاترین میزان یعنی 25000 مگاوات می­رسد که می­تواند در تابستان پیش رو، بیشتر هم بشود، زیرا هر سال تقاضا، تقریباً 10 درصد افزایش می­یابد. (20 آوریل – منبع: thenews)                https://www.thenews.com.pk/print/459906-previous-govts-failed-to-improve-transmission-system-pm
پاکستان و اختصاص سهم 30 درصدی انرژی­های تجدیدپذیر در تأمین برق
پاکستان در تلاش است سهم انرژی­های تجدیدپذیر در ترکیب کل تولید برق خود تا سال 2030 را به میزان 30 درصد افزایش دهد. انجمن جهانی انرژی بادی (WWEA) اعلام کرد، پیشنهاد داده شده این است که پاکستان با تولید برق بیشتر از نیروگاه­های بادی، خورشیدی، نیروگاه­های آبی کوچک و بیوماس به سهم 4 درصدی تولید فعلی خود از نیروگاه­های تجدیدپذیر، بیافزاید. سهم برق تولیدی از نیروگاه آبی نیز در حال حاضر حدود 25 درصد است که قرار است تا میزان 30 درصد افزایش یابد. انتظار می­رود کمیته انرژی پاکستان، سیاست­گذاری و قوانین انرژی­های تجدید­پذیر 2019 کشورکه شامل تمامی پروژه­های انرژی تجدید­پذیر آتی می­باشد را تصویب نماید. بر اساس گزارش انجمن­(WWEA)  برای داشتن حدود  18000 مگاوات ظرفیت نصب شده انرژی تجدید­پذیر تا سال 2030، دولت پاکستان می­تواند توسعه پروژه نیروگاه­های زغال­سوز را تا ظرفیت 5000 مگاوات محدود نماید. همچنین این انجمن اشاره نمود که سیاست­گذاری جدید باید شامل یک اقدام استراتژیک برای ایجاد یک محیط مناسب جهت هماهنگی میان بخش­های مختلف در بخش انرژی­های تجدید پذیر باشد. (10 آوریل 2019- منبع: saharnews)
http://www.saharnews.net/pakistan-eyes-30-renewables-share-by-2020/
عرضه برق در سراسر پاکستان
دولت پاکستان اظهار امیدواری کرد که در تابستان امسال عرضه برق به مصرف­کنندگان خود را افزایش خواهد داد و افزود این امکان به سبب برداشتن 90 درصد از محدودیت­ها و همچنین اعمال تغییراتی در مدیریت شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان(NTDC) ، میسر شده است. مقامات شرکت توزیع برق اعلام کردند که اتخاذ پاره­ای از تصمیمات از سوی مدیریت قبلی شرکت توزیع و انتقال برق پاکستان (NTDC)، موجب شد که این شرکت قادر نباشد برنامه­ریزی مناسبی جهت کنترل تثبیت انتقال سیستم برق و جلوگیری از خاموشی­ها را داشته باشد و همچنین نتواند احداث پروژه خطوط انتقال را با توجه به جدول زمانی، به موقع به انجام برساند. مقامات شرکت توزیع هشدار دادند که تأخیر اجرای پروژه­های خطوط انتقال ممکن است منجر به وارد شدن میلیون­ها دلار خسارت بابت (پرداخت ظرفیت) به نیروگاه­ها شود و اشاره کردند که دولت در معرض خسارت روزانه معادل 700 هزار دلار، به دلیل تأخیر در کشیدن خط انتقال و اتصال نیروگاه 1320 مگاواتی بن قاسم به شبکه سراسری است. ضرغام خان مدیر عامل شرکت توزیع گفت که 10700 مگاوات برق از سال 2013 تا 2018 به شبکه سراسری افزوده شده، اما همچنان خطوط انتقالی برای عرضه برق مازاد، کشیده نشده است. او افزود 22000 مگاوات برق در دسترس است اما سیستم انتقال تنها می­تواند 19800 مگاوات را انتقال دهد. او معتقد است که بایستی به موازات افزایش ظرفیت تولید، خطوط انتقال نیز احداث شود، اما تاکنون برنامه­ریزی مناسبی صورت نگرفته است. (­ 28مارس2019 منبع: tribune)
https://tribune.com.pk/story/1938655/2-power-supply-increase-across-pakistan-summer-hurdles-removed/
نیروگاه زغالسوز 660 مگاواتی پاکستان
گروه شرکت­های انگرو تار پاکستان(EPTL)، اعلام کرد که با موفقیت کار راه­اندازی آزمایشی فاز اول نیروگاه 330 مگاوات از مجموع پروژه نیروگاه زغال­سوز 660 مگاواتی در منطقه "تار" ایالت سند پاکستان را به پایان رسانده است و در تلاش است تا این نیروگاه را به شبکه سراسری متصل کند. گروه شرکت­های انگرو در سال­2014 با هدف اجرای یک پروژه نیروگاهی 660 مگاواتی در منطقه تار (Thar Block-II)تشکیل شد. مجموعه شرکت­های انگرو شامل انگرو (Engro Powergen) با مالکیت و سرمایه­گذاری 50/1 درصد، شرکت چینی پیمانکار احداث پروژه (CMEC)، بانک چند ملیتی (Habib) و شرکت لیبرتی میلز (Liberty Mills) تأمین کننده برق پاکستان می­باشد. نیروگاه 660 مگاواتی دارای فناوری CFB (سوزاندن زغال­سنگ با انتشار کمترین آلاینده)، خواهد بود که با رسیدن این نیروگاه به مرحله عملیاتی، برق تولید شده از طریق خط انتقال دو مداره به طول 282 کیلومتر و 500 کیلوولت از نیروگاه زغال سوز­(EPTL)  منطقه تار به منطقه ماتیاری در ایالت­جنوبی سند، انتقال داده می­شود. این نیروگاه حرارتی اولین نیروگاه با سوخت زغال­سنگ در پاکستان است که مطابق با همه قوانین زیست­محیطی در سطح محلی و منطقه­ای به مرحله عملیاتی رسیده و به طور داوطلبانه استانداردهای مختلف بین­المللی را پذیرفته است. مقامات شرکت اعلام کردند که سنکرون اولین فاز نیروگاه یک موفقیت چشمگیر است که با مدت زمان کمتر از سه سال و مطابق برنامه و هزینه­های پیش­بینی شده، احداث شده است و به دلیل پیچیدگی پروژه یک شاهکار بشمار می­رود. این نیروگاه  3/8 میلیون تن زغال سنگ در سال استفاده می­کند. این دو پروژه نیروگاهی و استخراج زغال سنگ از معدن با مدیریت شرکت انگرو، می­توانند 1/6 میلیارد دلار در سال صرفه جویی ارزی، داشته باشد.
(29 مارس  2019- منبع im-mining :)
https://im-mining.com/2019/03/20/engro-powers-660-mw-coal-fired-plant-pakistan/
احتمال تأمین گاز برای چهارمین نیروگاه ال ان جی سوزپاکستان
کمیته هماهنگی اقتصادی پاکستان ­(ECC) ­اعلام کرد که در نشست آتی این کمیته، احتمال دارد عرضه و تأمین گاز برای چهارمین نیروگاه ال ان جی سوز 1263 مگاواتی پنجاب با هدف مقابله با بحران برق در فصل تابستان آینده را به تصویب برساند. دولت قبلی پاکستان شاخه حزب مسلم لیگ نواز شریف این طرح را تصویب و نخست وزیر سابق شیخ خاقان عباسی نیز این نیروگاه را افتتاح کرد. این چهارمین نیروگاه ­ ال ان جی سوز است که در پنجاب ساخته شده و شرکت توزیع پاکستان در حال پیگیری و تصویب تخصیص و تأمین گاز از طریق شرکت سویی(خطوط انتقال لوله گاز شمالی پاکستان(SNGPL)) است. در حال حاضر، سه نیروگاه برق ال ان جی سوز با ظرفیتی در حدود 3600 مگاوات در حال فعالیت در این استان می­باشند. اخیراً کمیته امور زیر بنایی و خصوصی سازی صنعت برق پاکستان ­(PPIB) در نشست خود، احداث نیروگاه­های ال ان جی سوز دیگری در نزدیکی سد خاکی تریمو Trimmu در منطقه جیانگ پنجاب با هزینه برآورد شده 802 میلیون دلار، را به تصویب رساند. اداره تنظیم مقررات ملی برق نپرا  (NEPR)تعرفه 5/9 روپیه (معادل 3/7 یوروسنت) به ازای هر کیلووات ساعت برای نیروگاه­ تریمو برای مدت 30 سال را به تصویب رساند. ال ان جی سوخت جایگزین برای نیروگاه­های نفت کوره و دیزلی است. در حال حاضر، نیروگاه­های مبتنی بر سوخت ال ان جی در مقایسه با نیروگاه­های دیزلی و نیروگاه­های با سوخت نفت کوره، برق ارزانتری تولید می­کنند.
(26  فوریه 2019- منبع: tribune)
https://tribune.com.pk/story/1918265/2-ecc-likely-approve-gas-supply-fourth-lng-power-plant/
تکمیل دو پروژه نیروگاه برق آبی پاکستان
دو مجتمع نیروگاه برق آبی در چارچوب و نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) در حال تکمیل شدن است و برآورد شده این دو نیروگاه در مجموع ­1630مگاوات برق، تولید کنند. پیش بینی می­شود این دو نیروگاه احتمالاً در سه سال آینده به مرحله عملیاتی برسند. انتظار می­رود نیروگاه آبی کاروت (Karot) واقع در در کنار رودخانه جیلوم در محدوده آزاد کشمیر و ایالت پنجاب با ظرفیت نصب شده 760 مگاوات تا ماه دسامبر 2021 و نیروگاه کیناری (Kinari) با ظرفیت 870 مگاوات تا ماه دسامبر 2022 فعالیت خود را آغازکنند. نیروگاه کیناری در محدوده ایالت خیبر پختونخوا در کنار رودخانه کانهار، ناران در منطقه مانسهره (Mansehra) در حال احداث است .
(13 فوریه­2019- منبع: ­timesofislamabad)
https://timesofislamabad.com/03-Feb-2019/two-separate-hydropower-projects-being-completed-under-cpec
سرمایه گذاری عربستان سعودی در پنج پروژه برق آبی در پاکستان
عربستان سعودی در روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که قرار است این کشور 1207 میلیارد روپیه (معادل 7/6 میلیارد یورو) در پنج پروژه نیروگاه برق آبی پاکستان سرمایه­گذاری کند. براساس منابع خبری، در جریان سفر محمد بن سلمان به پاکستان یک یادداشت تفاهم میان این دو کشور به امضاء خواهد رسید. منابع دولت مرکزی پاکستان اعلام کردند که امضای توافقنامه 7/6 میلیارد یورویی، میان صندوق توسعه پاکستان و صندوق توسعه عربستان (SDF) براساس گزارشی که توسط بخش امور اقتصادی ارائه می­شود، تصویب خواهد شد.
(14 فوریه­2019- منبع: ­ timesofislamabad)

رویارویی دو ایالات سند و بلوچستان با قطع برق و خاموشی­های گسترده
پنج واحد از شانزده واحد نیروگاه حرارتی گدو (Guddu) پاکستان از مدار خارج شدند. این اتفاق موجب تریپ شدن 11 واحد نیروگاه باقی مانده شده و تولید برق 747 مگاوات کاهش یافت و عرضه برق را در اکثر مناطق ایالات سند و بلوچستان تحت تأثیر قرار داد. اختلال در عملکرد این نیروگاه بخش­های بزرگی از ایالات کراچی از جمله لیاکوآباد (Liaquatabad)، مهدآباد (Sea One Area)، کورنگی(Korang)، گلشن اقبال(Gulshan-e-Iqbal)، شهراورنجی(Orangi­)، بازار سرباز (Soldier Bazaar) شهر قدیم(Old City) و منطقه سدار (Saddar) را با خاموشی گسترده مواجه کرده است. یک سخنگوی شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان ­(NTDC)­گفت که خارج شدن این نیروگاه از مدار به علت شرایط مه گرفتگی بیش از حد است و افزود شرکت توزیع در تلاش است تا  شرایط را به حالت اول بازگرداند و به خاموشی­ها پایان دهد. (25 ژانویه ­2019- منبع: nation)      
https://nation.com.pk/25-Jan-2019/sindh-balochistan-experience-power-outage-as-guddu-plant-trips?show=preview
20 پروژه نیروگاهی و افزوده شدن 12335 مگاوات برق به شبکه سراسری برق پاکستان
خبرگزاری پاکستان گزارش کرد که کار بر روی 13 پروژه نیروگاهی با مجموع ظرفیت تولید 8995 مگاوات، تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان در سراسر کشور در حال انجام است. پروژه­های نیروگاهی تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) با سرمایه­گذاری بیش از 25 میلیارد دلار در حدود 20 پروژه است که با تکمیل آنها، 12335­مگاوات برق به شبکه ملی کشور افزوده می­شود. از این 20 پروژه، هفت پروژه انرژی نیز تا کنون تکمیل شده و 3340 مگاوات انرژی برق را  به شبکه سراسری عرضه کرده است.
(13 ژانویه ­2019- منبع: timesofislamabad)      

  ادامه خاموشی ها در دو ایالت پنجاب و سند
قطع برق و خاموشی ها در بخش هایی از ایالت پنجاب و سند برای سومین بار متوالی ادامه یافت. کمبود برق به دلیل برخی مشکلات فنی تقریبا از 2800 مگاوات فراتر رفته است. با توجه به گزارش های رسیده، مدت زمان خاموشی ها در شهر های بزرگ به 12 ساعت و در مناطق روستایی به 14 ساعت در روز رسیده است.
مقامات شرکت برق پاکستان (PEPCO) گفتند که کل تولید برق حدود 9800 مگاوات است، در حالی که تقاضا بیش از 12500 مگاوات می باشد. پیش از این، گزارش شد که چهار نیروگاه به علت آب و هوای بد و مه غلیظ و افزایش گل و لای رسوبات موجود از جریان آب در کانال های انتقال آب برای تولیذ برق، دچار خاموشی های گسترده شده اند. مقامات رسمی روز جمعه تایید کردند که نیروگاههای نیشات چونییان ( Nishat Choniyan )،بالکوی( Balok )، لاهور ( LESCO )، فیصل آباد( FESCO ) و سایر شرکت های توزیع کننده در مناطق مربوطه، بر اساس برنامه ریزی، خاموشی های خودشان را آغاز کردند. (4 ژانویه­2019- منبع: pakistantoday)

https://www.pakistantoday.com.pk/2019/01/04/load-shedding-continues-in-punjab-sindh-as-power-shortfall-exceeds-2800mw


سرمایه گذاری 200 میلیون دلاری در پروژه­های انرژی تجدید پذیر پاکستان
خبرگزاری­های پاکستان اعلام کردند که قرار است حداقل چهار شرکت در دو ایالت سند و خیبر پختونخوا، با سرمایه گذاری بالغ بر 200 میلیون دلار، از طریق پروژه انرژی­های تجدید­پذیر اقدام به تولید 154 مگاوات برق نمایند. همچنین براساس مدارک موجود، سرمایه­گذاران همچنان پیگیر دریافت مجوزهای آنها از اداره تنظیم مقررات ملی برق نپرا (NEPR) می باشند. یکی از این شرکت­ها به نام شرکت سینو ول(Sino Well)  است که در نظر دارد نیروگاه بادی 50 مگاواتی در منطقه جامپیر (Jhimpir) ایالت سند با سرمایه­گذاری بالغ بر 85/4 میلیون دلار احداث کند. انتظار می­رود این پروژه پیشنهادی تا ماه ژوئن سال 2020 به مرحله عملیاتی برسد. دومین شرکت، شرکت شافی انرژی(Shafi Energy)  است که این شرکت در نظر دارد یک نیروگاه بادی 50 مگاواتی را در منطقه تا­تا (Thatta) ایالت سند با سرمایه­گذاری بالغ بر 75/1 میلیون دلار احداث کند. انتظار می­رود پروژه پیشنهادی تا ماه ژوئن سال 2021 به بهره برداری برسد. شرکت سولار پارک جاود (Javed Solar Park) قصد دارد یک نیروگاه خورشیدی 5/49 مگاواتی را در منطقه دیره اسماعیل خان (Dera Ismail Khan) در ایالت خیبر پختونخوا با سرمایه گذاری بالغ بر 49/3 میلیون دلار احداث و تا ماه دسامبر 2019 به مرحله بهره برداری برساند و شرکت گرید اج (Grid Edge) نیز در حال پیگیری دریافت مجوز تأسیس یک نیروگاه­ 2 مگاواتی در بندر قاسم ((Port Qasim­ با سرمایه­گذاری حدود 168/2 میلیون روپیه (معادل 1 میلیون یورو ) است و این در حالی است که این شرکت همچنین قصد دارد یک نیروگاه خورشیدی 2/7 مگاواتی نیز در لاهور با یک سرمایه­گذاری 250 میلیون روپیه (معادل1/5 میلیون یورو ) برنامه­ریزی و احداث کند. در حال حاضر منابع اصلی تولید برق در پاکستان از نیروگاه­های حرارتی و آبی هستند و تقریباً 97 درصد از تقاضای برق سالانه کشور را تأمین می­کنند. سوخت­های اولیه نیروگاه­های حرارتی، نفت کوره و گاز می­باشد. گاز در داخل کشور تولید می­شود و این در حالی است که تقاضای برای آن به مقدار قابل ملاحظه­ای افزایش یافته است. (15 دسامبر 2018- منبع: thenews)
پروژه انرژی های تجدید پذیر و نبود  خطوط انتقال در پاکستان
مقامات پاکستانی معتقدند که سیستم انتقال برق موجود، کارایی لازم برای انتقال برق تولیدی از نیروگاه­های تجدیدپذیر جدید را ندارند. از این رو سرمایه­گذاران را با چالش نبود خطوط انتقال برق که قرار است برق تولید شده را از نیروگاه­های بادی و خورشیدی منتقل کند، روبرو کرده است. مقامات اظهار کردند در حالی که نامه استعلام­ برای سرمایه­گذاران و مجریان مربوط به احداث نیروگاه­ها، ارسال شده اما تا کنون هیچ یک از چهار ایالت پاکستان اقدام و تلاشی برای احداث خطوط انتقال برق نکرده­اند. (22 دسامبر 2018- منبع: tribune)
بهره برداری از دو نیروگاه هسته­ای با مجموع ظرفیت 2200 مگاوات در سه سال آینده در پاکستان
پاکستان اعلام کرد که تا سه سال آینده دو نیروگاه هسته­ای آماده بهره برداری به ظرفیت تولید نیروگاه­های برق کشور، افزوده می­شود. محمد نعیم، رئیس کمیسیون انرژی اتمی پاکستان گفت که دو نیروگاه هسته­ای 1100 مگاواتی کراچی (KANUPP-2) در دسامبر 2020 و به دنبال آن یک نیروگاه 1100 مگاواتی KANUPP-3 در اکتبر سال 2021 به بهره­برداری می­رسند و به شبکه سراسری متصل می­شوند. محمد نعیم افزود پاکستان در نظر دارد تا سال 2030، 8800 مگاوات برق هسته­ای تولید کند. وی این مطلب را در سمیناری با عنوان "سیاست امنیت انرژی پاکستان: تفکر فراتر از زمان" اعلام کرد.
(4 دسامبر 2018- منبع: ­timesofislamabad­)
دستیابی به افزایش 30 درصدی تولید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر تا سال 2030
انرژی­های تجدید­پذیر در حال حاضر ارزان­ترین شکل تولید برق در پاکستان است و دولت پاکستان درنظر دارد تا وابستگی خود را به نیروگاه­های گران قیمت و همچنین واردات سوخت فسیلی کاهش دهد. مؤسسه اقتصاد و تجزیه و تحلیل مالی انرژی ((IEEFA در گزارش خود با عنوان "آینده انرژی پاکستان: انرژی تجدیدپذیر، جایگزین متنوع­تر، امن تر و ارزان­تر"، در حال بررسی سیستم انرژی فعلی پاکستان و تغییر آن با یک مدل انرژی جایگزین، برای سال 2030 است. این گزارش نشان می­دهد که ترکیب برق فعلی پاکستان بیش از حد وابسته به فناوری سوخت فسیلی قدیمی و تولید برق آبی متأثر از جریان­های فصلی است که تقریباً به سه بخش­70-20­-10­ تقسیم می­شود که 70 درصد به نیروگاه­های حرارتی­، 20 درصد به نیروگاه­های برق آبی و مابقی به انرژی هسته­ای تعلق می­گیرد. مدل انرژی پیشنهادی ((IEEFA  تا سال 2030  یک سیستم تولید برق ارزان­ و متنوع­تر برای پاکستان ارائه می­دهد و در نتیجه امنیت بیشتر انرژی به نسبت 30 درصد برق تولیدی از انرژی­های تجدید­پذیر، 30 درصد تولید برق از نیروگاه­های برق آبی، 30 درصد تولید برق از نیروگاه­های حرارتی و 10درصد انرژی هسته­ای می باشد.
 (5 دسامبر 2018- منبع: ­­­profit.pakistantoday­­)
گزارش بانک جهانی: 18 میلیارد دلار زیان مالی پاکستان در بخش نیروگاهی
بانک جهانی هشدار داد که اقتصاد پاکستان به دلیل ناکارآمدی بخش نیروگاهی آن، سالیانه حدود 18 میلیارد دلار متضرر می­شود و در مقابل این کشور­، افزایش قیمت برق را به عنوان یک ابزار در جهت حل چالش­های مالی خود برگزیده است. در گزارشی که در روز چهارشنبه از سوی PSDCSA (بخش مطالعاتی بانک جهانی در حوزه کشورهای آسیای جنوبی) منتشر کرد، بانک جهانی راه حل­هایی برای حل مسائل مربوط به بخش نیروگاهی پیشنهاد و اولویت را به تخصیص گاز به نیروگاه­های کارآمد داده و مکانیزم قیمت‌گذاری و اصلاح تعرفه برق را جهت افزایش عملکرد ارائه کرده است. گزارش جدید بانک جهانی می­گوید که پاکستان از ناکارآمدی بخش نیروگاهی رنج می­برد که این موضوع منجر به هزینه فرصت معادل 18 میلیارد دلار ، 6/5 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال مالی 2015 می­باشد. یک مقام ارشد بانک جهانی در مورد پرسش استفاده از داده­های سال 2015 و زیان­های اقتصادی، پاسخ داد که وضعیت از آن زمان تا به حال تغییر چندانی نکرده است.
(13 دسامبر 2018- منبع:­dawn­)
https://www.dawn.com/news/1451138
احداث یک نیروگاه برق آبی 496 مگاواتی در ایالت خیبر پختونخوا درمنطقه کوهستان
دولت ایالت خیبر پختونخوا پاکستان قرار است یک نیروگاه برق آبی بنام Spat Gah با ظرفیت 496 مگاوات در منطقه ­کوهستانی در این ایالت احداث کند. این نیروگاه با هدف عرضه برق ارزان به مصرف کنندگان در بخش­های صنعتی، خانگی و کشاورزی احداث می­شود. شرکت KP energy (یک شرکت هندی و فعال در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر) اعلام کرد که این شرکت فاز مطالعاتی و امکان­سنجی پروژه پیشنهادی را به پایان رسانده و با اتمام و احداث این نیروگاه 496 مگاوات برق مقرون به صرفه، تولید و به مشترکین عرضه خواهد شد. در حال حاضر، ایالت خیبر پختونخوا با شرکت کره­ای  (KHNP) فعال در زمینه تولید برق از نیروگاه­های برق آبی، هسته­ای و خورشیدی، تفاهم نامه­ای را در شهر پیشاور (مرکز این ایالت) به امضاء رسانده است. این پروژه با مشارکت بخش دولتی و خصوصی احداث خواهد شد. لازم به ذکر است که سایت این پروژه در نزدیکی داسو در منطقه کوهستان در خیبر پختونخوا، واقع شده است.
 (11 نوامبر 2018- منبع:pakistantoday )

کمک به دولت پنجاب برای تولید انرژی از زباله
یک شرکت بریتانیایی تمایل خود را به سرمایه­گذاری در پروژه­های نیروگاه زباله سوز (WTE) در پنجاب نشان داده است. در این راستا هیأتی از نمایندگان این شرکت­­ (AK Enterprises NAIK) با وزیر انرژی پنجاب دکتر اختر مالک در روز چهارشنبه ملاقاتی داشتند. نماینده این شرکت خارجی به وزیر گفت که شرکت مایل است علاوه بر کمک­های فنی و تأمین مواد خام اولیه برای شروع پروژه­WTE  در پنجاب، 15 تا20 میلیون دلار در مرحله اول، سرمایه­گذاری کند. تعدادی از اعضای این هیأت بریتانیایی که پاکستانی الاصل بودند در این جلسه گفتند که در گذشته آنها به دولت پنجاب نزدیک شدند، ولی موفق به جذب تمایل حاکمان قبلی برای اجرای این پروژه نشده بودند. دکتر اختر مالک از نمایندگان شرکت خارجی تشکر کرد و تاکید نمود که کشور به توسعه استفاده از روش­های نوین برای غلبه بر بحران انرژی نیاز دارد و افزود که چنین اقداماتی موجب کاهش آلودگی محیط زیست و تأمین انرژی پاک خواهد شد. دکتر اختر مالک به نمایندگان شرکت بریتانیایی اطمینان خاطر داد که از این سرمایه­گذاری در بخش انرژی پنجاب، پشتیبانی می­کند و گفت دولت امکانات و زمین را برای احداث پروژه فراهم خواهد نمود. او از نمایندگان شرکت بریتانیایی خواست تا کارشناسان فنی خود را برای تبادل نظر بیشتر و سرمایه­گذاری اولیه دعوت کنند. وزیر انرژی پنجاب گفت که این پروژه­ نیروگاهی­ (WTE) در نزدیکی شهرهای بزرگ احداث خواهد شد تا استفاده مولد نیروگاه از پسماندهای شهری برای تولید برق تضمین شود. وی تأکید کرد که دولت توجه ویژه­ای به محیط­ زیست داشته است. به منظور ترویج استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا) قبلاً اولین مجوز تولید برق از زباله­های شهری پاکستان را برای یک شرکت چینی ((Lahore Xingzhong فعال در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر صادر کرده بود. اطلاعات موجود نشان می­دهد که پروژه WTE به کاهش پسماندهای جامد شهری تا 2000 تن در روز و تولید برق کمک خواهد نمود و به گفته یک مقام مسئول تعرفه پیشنهادی برای پروژه­های  WTE بر اساس یک دوره عملیاتی 25 ساله با کل ظرفیت 250 مگاوات، 10 سنت برای هر کیلووات ساعت اعلام شده است. به گفته سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا)­، اجرای موفقیت­آمیز پروژه نیروگاه زباله­سوز راه را برای اقدامات دیگر­، حل چالش مربوط به دفع و دفن زباله­­ها و همچنین محدود کردن انتشار گازها آلاینده هموار می­کند و منجر به تمیز شدن شهرها و زندگی سالم خواهد شد. (1 نوامبر 2018- منبع: tribune)
https://tribune.com.pk/story/1838258/1-punjab-govt-seeks-help-produce-energy-waste/
تکمیل و اتمام طرح جامع احداث نخستین خطوط انتقال فشار قوی 765 کیلوولت  در پاکستان تا پایان ماه دسامبر سال جاری
خطوط انتقال فشار قوی، متعلق به شرکت ملی توزیع و انتقال پاکستان ­(NTDC)­، به زودی آماده انتقال برق از پروژه برق آبی نیروگاه داسو (Dasu) می­شود. نیروگاه برق آبی داسو در مسیر روخانه ایندوس منطقه کوهستانی ایالتهای خیبر و پختونخوای پاکستان قرار دارد. این خطوط، برق تولیده شده را به شبکه سراسری منتقل و از طریق سیستم­های توزیع 132 و 11 کیلوولت شرکت­های توزیع به مصرف­کنندگان عرضه می­کند. این اولین خط انتقال 765 کیلو ولت کشور است که قرار است در اجرای فاز اول پروژه، 2100 مگاوات و سپس بیش از 4000 مگاوات برق را منتقل کند. یک مقام رسمی این شرکت گفت که این پروژه احتمالاً تا پایان دسامبر سال جاری به پایان می­رسد و شرکت ملی توزیع و انتقال پاکستان اجازه خواهد داشت که مراحل مناقصه و دیگر فعالیت­های مقدماتی را تا پیش از اجرای کارهای عمرانی مربوط به پروژه شامل (آماده سازی و اسکان پرسنل و....)­، انجام دهد. علاوه بر اولين خط انتقال فشار قوی 765 کیلوولت، شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان ­(NTDC)­، نظارت بر اجرای خطوط انتقال فشار قوی جریان مستقیم ­660 کیلوولت (HVDC) لاهور در ایالت­پنجاب - منطقه ماتیاری
(Matiari-lahore) را به عهده دارد که اولين در نوع خود در پاکستان است که توسط کریدر اقتصادی چین و پاکستان  (CPEC)نظارت می­شود. خط انتقال (HVDC) ماتیاری-لاهور برق را از جنوب به قسمت­های مرکزی و شمالی کشور منتقل می­کند. (10 اکتبر 2018- منبع: profit.pakistantoday)

سرمایه­ گذاری دانمارک در پروژه­ انرژی بادی پاکستان
دانمارک پیشنهاد داده که در پروژه­های جدید برق بادی پاکستان با شرایط آسان و توافقی در بازپرداخت بدهی و حتی نرخ سود صفر درصد به منظور کمک به کاهش مصرف سوخت­های فسیلی گران قیمت برای تولید برق در پاکستان، سرمایه­گذاری کند. سفیر دانمارک در سومین نشست بین­المللی انرژی بادی که در کراچی برگزار شد، گفت که هدف ما 100 درصد تولید برق از منابع انرژی­های تجدید­پذیر در پاکستان، تا سال 2030 می‌باشد. وی تأکید کرد که احداث واحدهای تصفیه فاضلاب در فیصل آباد، با سرمایه‌گذاری 100 تا 150 میلیون دلار یکی از نمونه‌های حمایت مالی این کشور از پاکستان بوده است. وی همچنین گفت که مسئله سرقت برق باید سریعأ مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه سوء‌ استفاده‌کنندگان جریمه و مجازات نشوند هیچ بخشی نمی­تواند بهبود و توسعه یابد. سفیر دانمارک افزود که باید قوانین مربوط به سرقت برق در کشورهای در حال توسعه گسترش یابد و ادامه داد که دانمارک در حال حاضر 60 درصد برق خود را از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر تولید می‌کند و قصد دارد تا سال 2030 از طریق منابع جایگزین، تولید برق را به  100 درصد برساند. سفیر دانمارک گفت: ما انتظار داریم تا قبل از سال 2030 به این هدف دست یابیم و افزود چهل سال پیش دقیقاً در موقعیتی که اکنون شما در آن قرار دارید بودیم و تنها پنج درصد تولید برق بر اساس انرژی تجدید­پذیر بود. اما درحال حاضر به 60 درصد رسیده است. سفیر دانمارک گفت که  اکنون وضعیت کاملاً متفاوت است و پاکستان به راحتی می­تواند مشکلاتی را که در این فرآیند وجود دارند را مدیریت نماید. نماینده دانمارک گفت که پاکستان اگر بخواهد برق تولیدی از انرژی تجدیدپذیر را به پایین­ترین قیمت به مصرف­کنندگان از طریق فرآیند تعرفه­های رقابتی ارائه دهد، باید به مناقصه پروژه‌های انرژی بادی با ظرفیت تولید بیش از 400 مگاوات روی آورد. (15 اکتبر 2018- منبع: profit)

پیشرفت درتکمیل 90 درصد از نیروگاه 660 مگاواتی زغال سوز تار
اولین نیروگاه زغال­سوز 660 مگاواتی در منطقه تار (Thar) پاکستان با پیشرفت 90 درصد و حداقل پنج ماه زودتر از برنامه ­زمانبندی شده، تا دسامبر 2018 به پایان خواهد رسید و برق تولیدی خود را به شبکه سراسری ارسال خواهد کرد. سید مرتضی اظهر ریزوی مدیر عملیات معادن و اکتشاف شرکت (Engro Energy Limited (EEL)) ­پاکستان گفت که با افزایش جمعیت و توسعه اقتصادی، نیاز انرژی پاکستان از عرضه انرژی ملی خود فراتر رفته است. افزایش شکاف میان عرضه و تقاضای انرژی ناشی از استفاده از ترکیب سوخت­های ناسازگار با محیط زیست در تولید برق است که سهم بالای تولید برق از نیروگاه­های نفت سوز را به بیش از 32 درصد رسانده و در نتیجه هزینه تولید برق را افزایش داده است. ریزوی گفت علاوه بر آن، وابستگی بسیار به سوخت­های وارداتی، منجر به کاهش مبادلات تجاری و عدم کنترل کافی بر روی زنجیره عرضه سوخت برای نیروگاه­ها شده است. وی افزود این ترکیب نامناسب سوخت­های مصرفی موجب ، تلفات انرژی در تمام سطوح زنجیره ارزش شده و تولید ناکافی برق و در نتیجه قطع برق و به دنبال آن گران شدن هزینه تولید برق و بدهی­های پی در پی شده است. ریزوی افزود که شرکت معدنکاوی­ (SECMC­) متعهد شد که چه از لحاظ فنی و تجاری پروژه استخراج از معادن زغال سنگ در بلوک دو منطقه تار (Thar Block-II) را توسعه دهد و امنیت انرژی برای پاکستان را ایجاد کند. مجموع ذخایر "بلوک دو منطقه تار" برای تأمین تولید 5000 مگاوات برق در مدت 50 سال کافی است و می­تواند کشور را از بحران انرژی رها سازد. (2 اکتبر 2018- منبع: thenews)
آب فراوان در ایالت خیبر­پختونخوا برای تولید برق
محمود­خان، سر­ وزیر ایالت خیبر­پختونخوا، هفته گذشته گفت که این ایالت منابع آب فراوان دارد و باید با احداث سدهایی برای تولید برق سازماندهی شده و مورد بهره­برداری قرار گیرد. او در مراسم افتتاحیه نیروگاه برق آبی دارال خاور­(­Daraal Khwar)  واقع در منطقه سوات بحرین (Swat Bahrain) در ایالت خیبر­پختونخوا پاکستان گفت که منابع آب در نواحی شمالی و به ویژه در بخش مالیکند (Malakand­) ایالت خیبر­پختونخوا می­تواند هزاران مگاوات برق ارزان تولید کند. وی گفت که دولت استانی در حال فعالیت بر روی پروژه­های برق­آبی در منطقه سوات است که شامل پروژه­ نیروگاهی­84 مگاواتی متالتان (Mataltan)­­ و ­­110­مگاواتی گابارال­کلام (Gabral Kalam) است و همچنین ­40 پروژه نیروگاهی کوچک در مناطق بدون برق برای مردم احداث کرده که برق ارزان و مقرون به صرفه را در تمام طول روز برای آنها تأمین خواهد کرد. سر وزیر ایالت خیبر­پختونخوا اظهار داشت که پروژه دارال خاور­ به شبکه سراسری متصل شده و درآمد سالانه آن ­1/20 میلیارد روپیه (معادل­14­میلیون یورو) است. این مبلغ، درآمد دولت مرکزی که برنامه تولید برق ارزان با استفاده از منابع آب را در پیش گرفته، افزایش می­دهد. محمود­خان گفت که دولت استانی همچنین فعالیت­هایی در زمینه برنامه انرژی (EAP) انجام داده است که در آینده نزدیک این استان را در مرحله جدیدی از توسعه و رونق قرار خواهد داد. وی افزود که استفاده محتاطانه از منابع آب می­تواند راه را برای تولید برق کافی، سیستم آبیاری بهتر و ارتقاء صنایع کوچک در این ایالت هموار کند. (30 سپتامبر 2018- منبع: pakobserver)

رکورد تولید برق 7500 مگاوات نیروگاه های برق آبی پاکستان
نیروگاه­های سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA)­ در اواسط سپتامبر 2018 بیش از 7500 مگاوات برق تولید کردند. این نیروگاه­های برق آبی در طول ساعات اوج مصرف طی دو روز بالاترین تولید برق به میزان 7500 مگاوات را برای اولین بار در پاکستان داشتند. بر اساس بیانیه­ای که روز سه­شنبه منتشر شد نیروگاه­های برق آبی­ WAPDA­، به میزان 7571 و 7513 مگاوات برق را به شبکه ملی در ساعات اوج بار به ترتیب در 16 و 17 سپتامبر تزریق کردند. این میزان در مقایسه با سال­های گذشته حدود 1000 مگاوات افزایش را نشان می­دهد. این امر به دنبال آغاز تولید برق در چهارمین مرحله پروژه توسعه تاربلا و پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم، میسر شد.
(18 سپتامبر 2018 منبع: tribune)

تمایل پاکستان به استفاده از انرژی های تجدید پذیر
الماس حیدر  کارشناس برجسته انرژی می­گوید که یک تغییر پارادایمی در جهت بکارگیری انرژی­های تجدید­پذیر و سوخت­های زیستی لازم است تا مشکلات و کمبود انرژی در پاکستان حل شود. الماس حیدر در گفتگو با رسانه­ها و در نشست انرژی و امنیت گفت که استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر به ویژه انرژی خورشیدی و باد باید در اولویت قرار گیرند. وی افزود آلمان به پاکستان کمک می­کند تا سهم انرژی­های تجدیدپذیر خود را افزایش دهد. زیرا در حال حاضر ارزان­ترین منبع تولید برق قابل دسترس در پاکستان، انرژی خورشیدی است. الماس حیدر گفت که نباید انرژی خورشیدی و باد را نادیده گرفت و افزود در دو سال گذشته، سرمایه­گذاری ایالات متحده در انرژی خورشیدی به میزان 37 درصد، انرژی باد 25 درصد، گاز طبيعی 37 درصد و انرژی برق آبی به پایین­ترین سطح رسیده است. الماس حیدر همچنین گفت نه تنها ایالات متحده، بلکه تمامی اقتصادهای پیشرو شامل چین، هند و اتحادیه اروپا، سرمایه­گذاری در نیروگاه­های آبی را به کمترین مقدار رسانده­اند. وی با اشاره به مدل و سناریوی انرژی در پاکستان گفت، کشور با کمبود شدید انرژی مواجه است و این موضوع بر رشد اقتصادی کشور تأثیر منفی گذاشته است. او گفت ترکیب انرژی در پاکستان از نیروگاه­های برق آبی و نیروگاه­هایی با سوخت فسیلی در طول سه دهه گذشته باید تغییر یابد و دلیل اصلی و مهم این تغییر افزایش تقاضای انرژی است. او همچنین گفت که افزایش وابستگی پاکستان به منابع انرژی وارداتی منجر به محدود شدن منابع داخلی برای تولید و صرف هزینه های بالای اقتصادی می گردد. پاکستان در اواخر ماه می 2018 ظرفیت نصب شده خود را به­­ 28704 مگاوات رساند. متوسط تقاضا 25389 مگاوات می­باشد.
(14 سپتامبر 2018 منبع:tribune)

سرمایه گذاری در زمینه انرژی خورشیدی در پاکستان از سوی شرکت سعودی
یک مقام رسمی در پاکستان اعلام کرد که یک شرکت سعودی در نظر دارد یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 50 مگاوات و سرمایه­گذاری شش میلیارد روپیه (معادل 70 میلیون یورو) در ایالت خیبر پختونخوا، احداث کند. این شرکت سعودی به نام FAS Energy توانست همچنین موافقت سازمان تنظیم مقررات ملی برق پاکستان (نپرا) را به منظور صدور مجوز برای نصب تجهیزات نیروگاه خورشیدی در شهر دیره اسماعیل‌خان (شهری در ایالت مرزی شمال غربی ) پاکستان با برآورد سرمایه­ معادل 47/8 میلیون دلار بدست آورد. دولت قبلی پاکستان نیز تولید برق و کاهش خاموشی­ها در بخش خانگی و صنعت را در اولویت می­دانست. منابع انرژی تجدیدپذیر سهم ناچیزی در کل تولید برق در پاکستان را دارد و درحال حاضر سوخت غالب و مورد استفاده گاز مایع (24/3 درصد)، گاز طبيعی (21/3 درصد)، نفت کوره (16/1 درصد)، زغال سنگ (14/5 درصد) و انرژی  برق آبی (10درصد) است. شرکت سعودی FAS Energy با ابراز تمایل خود در حال پیگیری اجرای پروژه مستقل نیروگاه فتوولتائیک 50 مگاواتی در نزدیکی کلاچی Kulachi در ایالت خیبر پختونخوا است.
 (21 سپتامبر 2018 منبع : thenews)

تولید برق از زغال سنگ تا اواخر سال 2018 در پاکستان
پس از گذشت چند دهه از اکتشاف ذخایر زغال سنگ در منطقه تار پاکستان، این کشور آمادگی خود را برای تولید برق تا پایان سال 2018­، اعلام کرد. در این مدت خطوط انتقال برق نیز تکمیل و آماده ارسال برق به شبکه ملی می­باشد. رئیس شرکت معدنکاوی زغال سنگ انگرو (Engro) واقع در استان سند گفت که معادن زغال سنگ منطقه تار در عمق 160 متری واقع شده است. تا ماه دسامبر 2018، 660 مگاوات برق از منطقه تار برای سراسر پاکستان تولید خواهد شد. در ماه می شرکت انگرو  (Engro)­تصمیم گرفت تا با 2/5 میلیارد روپیه (معادل 17/5 میلیون یورو) در پروژه نیروگاهی منطقه تار سرمایه­گذاری کند. مدیر اجرایی شرکت معدنکاوی SECMC گفت که این لحظه­ای است که پاکستانی­ها 25 سال منتظر آن بودند. مدیر اجرایی شرکت معدنکاوی SECMC گفت که ما پنج ماه جلوتر از برنامه می­باشیم و هدف­گذاری ما صرفه­جویی 110 میلیون دلاری از بودجه پیش­بینی شده ­است که برای پروژه­های بزرگ مانند این پروژه بی­سابقه می باشد.
(3­ اوت 2018- منبع: researchsnipers)

کمبود برق بیش از 6000 مگاوات در پاکستان
کمبود برق در پاکستان از مرز 6000 مگاوات عبور کرد و مناطق روستایی و شهری را به ترتیب با 14 و 10 ساعت قطع برق روبرو کرده است. در حال حاضر تقاضای برق در کشور بیش از 25000 مگاوات است، اما تولید تنها 18900 مگاوات است. مناطق سند، خیبر پختونخوا و جنوب پنجاب با کمبود برق شدید مواجه می­باشند.
ادعاهای دولت قبل(حزب مسلم لیگ نواز شریف (PMLN)، در مورد پایان دادن به قطع برق و خاموشی­ ها، به دلیل کمبود تقریباً 6000 مگاوات برق به شعارهای تو خالی تبدیل شده است. منابع اظهار داشتند که کمبود آب در سدها علت کاهش و کمبود 35000 مگاوات برق بوده است. منابع خبری اعلام کردند که دولت موقت، با توجه به وضعیت فعلی با بدهی­های معوقه و پرداخت نشده، تمایلی به افزایش هزینه تولید برق ندارد و چنانچه عرضه برق را بطور کامل و بدون قطع برق انجام دهد، بدهی­های معوقه به میلیاردها روپیه، افزایش می­یابد.
(2 ­اوت 2018- منبع: nation)            
تصویب احداث نیروگاه زباله سوز در پاکستان
سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان ­(نپرا) Nepra مجوز تولید برق به شرکت Lahore Xingzhong (فعال در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر) برای تأسیس نیروگاه برق مبتنی بر سوخت زباله شهری با ظرفیت­40 مگاوات در استان پنجاب را تصویب کرد. این شرکت نخستین نیروگاه زباله­ سوز با ظرفیت تولید 40 مگاوات را در لخودیر  Lakhodairدر منطقه لاهور (مرکز استان پنجاب) راه ­اندازی خواهد کرد. یک سخنگوی نپرا گفت که این شرکت پیشرفته­ ترین تجهیزات سوزاندن ضایعات زباله جهت تولید برق و مناسب­ترین فناوری تبدیل زباله به انرژی را نصب خواهد کرد. لازم به ذکر است که این پروژه روزانه 2000 تن از ضایعات جامد شهری را برای تولید برق بکار می­برد. پیاده ­سازی موفقیت آمیز این پروژه، راه را برای دیگر برنامه­ های مشابه برای حل مشکلات دفع زباله و چالش­ فضای محدود برای دفن زباله­ها، انتشار گازها و در نتیجه ایجاد شهرهای پاکیزه و زندگی سالم را هموار خواهد ساخت. پنج شهر عمده کشور روزانه 35000 تن زباله تولید می­کنند و اگر به درستی به مشکلات آن پرداخته نشود ، زمین کشاورزی، منابع آب و محیط­زیست از بین خواهند رفت. سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان ­(نپرا) با در نظر گرفتن مسائل زیست­محیطی و افزاش زباله­ها، تصمیم گرفت تعرفه پایه برای تولید برق از مواد ضایعات جامد شهری را تهیه و اعلام نماید. در پاکستان، تقریباً بیش از 20 میلیون تن زباله جامد شهری با نرخ رشد سالیانه 2/4 درصد تولید می­شود. همه شهرهای بزرگ از جمله اسلام­آباد، لاهور، کراچی، پیشاور، کویته و غیره با مشکالات فراوان در مقابله با زباله­های شهری مواجه هستند. نپرا درمورد نیروگاه­ های MSW (زباله­سوز) گفت که نه تنها برق تولیدی به شبکه ملی ارسال می­شود بلکه فرصت­های شغلی برای ساکنین منطقه ایجاد می­شود و نقش حیاتی در رشد اقتصادی کشور را بازی خواهد کرد.
(17 ژوئیه 2018- منبع:nation )

احداث نیروگاه زغالسوز 660 مگاواتی در پاکستان
شرکت جنرال الکتریک اعلام کرد که نخستین نیروگاه فوق بحرانی (ultra-supercritical power plant) با سوخت زغال سنگ (لیگنیت) را در بن قاسم کراچی با ظرفیت تولید 660 مگاوات، احداث خواهد کرد. جنرال الکتریک افزود این نوع نیروگاه نخستین نیروگاه در خاورمیانه، منطقه شمال آفریقا و ترکیه خواهد بود و از تولید برق کارا، قابل اعتماد، انعطاف‌پذیر، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست با هزینه­های قابل رقابت برخوردار است و برق 1/3 میلیون خانوار پاکستانی و همچنین صنایع پاکستان را تأمین خواهد کرد. این نیروگاه برنامه­ریزی شده تا در سال 2021 مرحله عملیاتی خود را آغاز کند. شرکت مهندسی چینی SEPCOIII­، احداث این نیروگاه را بر عهده دارد. شرکت چینی SEPCOIII برای چندین سال با شرکت جنرال الکتریک همکاری داشته است. آقای سریم شیخ مدیر اجرایی شرکت جنرال الکتریک در پاکستان گفت که فناوری نیروگاه فوق بحرانی نه تنها قابل اعتماد و مقرون به صرفه است بلکه راه حلی کارآمد است که به کاهش گازهای گلخانه­ای کمک می­کند. توربین­ها تا 660 مگاوات برق تولید خواهند کرد و کمک می­کنند تا فاصله میان عرضه و تقاضای موجود را کاهش دهند. این نیروگاه دارای بویلرهایی است که از آسیاب و فناوری آماده سازی زغال­سنگ استفاده می­کنند. بویلرهای پیشرفته شرکت جنرال الکتریک کمک می نماید تا بتوان از زغال لیگنیت منطقه تار که مدتها به دلیل مشکلاتی نظیر ارزش حرارتی پائین و رطوبت بالا مورد توجه نبود، برق ارزان، کارا و مطمئن تولید نماید.
(5 ژوئن 2018- منبع: thenews)

افزایش تولید برق نیروگاه نیلوم جلوم به 726 مگاوات در پاکستان
تولید برق پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم که بسیار مهم و استراتژیک می­باشد در روز 10ژوئیه 2017 به 726 مگاوات افزایش یافت. این نیروگاه دارای 4 واحد تولیدی است و در حال حاضر، سه واحد از چهار واحد آن به شبکه ملی  متصل شده و با حداکثر ظرفیت، به تولید برق رسیدند. از زمان بهره­برداری از این نیروگاه تا کنون حدود 336 میلیون کیلووات ساعت برق به سیستم تزریق شده است. پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم در منطقه آزاد کشمیر پاکستان و بر روی رودخانه نیلوم با ظرفیت نصب شده 968 مگاوات احداث شده است. هر یک از چهار واحد نیروگاه تولید برق دارای ظرفیت تولید 242 مگاوات است. این پروژه قادر خواهد بود سالانه حدود 5 میلیارد کیلووات ساعت برق، به شبکه سراسری ارسال نماید.
(10 ژوئیه 2018- منبع:wapda )
کاهش خاموشی ها در اسلام آباد
سفیر چین اعلام کرد خاموشی­های 7 الی8 ساعته اسلام آباد پاکستان که شروع آن از سال 2013 بود کاهش یافته و به صفر رسیده است و گفت تحت نظارت کریدور اقتصادی پاکستان و چین ­(CPEC)، شش نیروگاه برق تکمیل شده­اند. سفیر چین همچنین افزود که همکاری دو کشور با نظارت (CPEC)­ به منظور مقابله با کمبود برق و اجرای پروژه­های گسترده نیروگا­هی در پاکستان، بسیار ضروری است.
(30 ژوئن 2018- منبع: pakistantoday)
انتقاد تند اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان(FPCCI) از پیشرفت کند پروژه­های بادی
هیأتی متشکل از اعضای اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان (FPCCI)­­ اعلام کردند که وزارت انرژی این کشور در طول دو سال گذشته اجرای پروژه­ های نیروگاه­های بادی 2000 مگاواتی را به بهانه­ های مختلف به تعویق انداخته است. اتاق بازرگانی (FPCCI)­ با تشکیل یک کمیته دائمی با هدف بررسی توسعه انرژی­های جایگزین، در گزارشی اعلام کرد که این کشور تا پایان سال جاری 1200مگاوات پروژه­ نیروگاه­های بادی در دست اجرا دارد. به گفته این کمیته اکثر پروژه­های انرژی­های تجدید­پذیر مراحل مهم بررسی مالی و فنی را پشت سر­گذاشته و در انتظار تأمین مالی می­باشند. پاکستان به شدت به نفت وارداتی و RLNG  که برای مصرف­کنندگان هزینه بالا و غیر قابل ­پرداختی دارد، وابسته است. کمیته (FPCCI)­ می­گوید چنانچه منابع انرژی ارزان­تری در ترکیب انرژی مصرفی پاکستان قرار نگیرد، این کشور همچنان چالش هزینه­های بالای برق که موجب کاهش صادرات شده را دارد. این کمیته می­افزاید تعرفه­ نیروگاهی سوخت LNG در ظاهر پایین است، این در حالی است که به دلیل افزایش قیمت نفت در بازارهای بین­المللی، تعرفه­های این سوخت در حدود 50 درصد افزایش یافته است. کمیته FPCCI گفت که علاوه بر این با کاهش ارزش روپیه و افزایش قیمت نفت، قیمتLNG  نیز افزایش خواهد کرد و اعلام کرد که تعرفه انرژی بادی پایین­تر از تعرفه­های فعلی برای LNG است. مشخص است که تعرفه LNG در آینده افزایش می­یابد اما تعرفه­ انرژی از باد ثابت باقی خواهند ماند و می­توان اینگونه نگریست که در حال حاضر استفاده از LNG به عنوان یک راه­حل کوتاه مدت بشمار می­رود.  اعضای کمیته دائمی FPCCI  که با توسعه انرژی جایگزین بسیار موافق هستند از نیروگاه­های LNG سوز انتقاد کردند. آنها بر این باورند که تعهدات غیرقابل توجیهی عمداً در توافق نامه خرید برق گنجانده شده که تأکید بر ادامه خرید برق تولیدی از سوخت LNG بدون در نظر­گرفتن قیمت نفت دارد. در حال حاضر در سراسر جهان بیش از 550000 مگاوات برق بادی و 220000 مگاوات نیروگاه فتوولتائیک فعال می­باشند و این در حالی که پاکستان به طور آشکارا از این فناوری جا مانده است.
( 10ژوئن 2018 منبع: thenews)
عصبانیت مشترکین از تداوم قطع برق
مشترکین استان خیبر­پختونخوا به دلیل تداوم قطع برق در این استان بسیار معترض شدند. تقاضای برق در این استان در ساعات پیک مصرف به 3000 مگاوات در تابستان می­رسد. سهم استان خیبر­پختونخوا 13/5­درصد از کل تولید برق کشور را تشکیل می­دهد. طبق گزارش اعلام شده از سوی نپرا Nepra (سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان)، تقاضای برق کشور 23859 مگاوات و مجموع تولید برق 21500 مگاوات است. تولید برق استان خیبر­پختونخوا 2100 تا 2200 مگاوات است و مجموع کمبود برق در این استان به 800 مگاوات می­رسد و در نتیجه برنامه خاموشی­­ها در این استان بین 10-8 ساعت در مناطق شهری و 16-12 ساعت در مناطق روستایی، اجرا می­شود. کاهش تولید برق و خاموشی­ها منجر به نگرانی مصرف­کنندگان، به ویژه در مناطق پیشاور، مردان و هری­پور شده است. مصرف­کنندگان در این مناطق به مدت چند روز در معرض افزایش قطع برق وکاهش ولتاژ قرار داشتند. پنجشنبه گذشته مشکلاتی در پروژه نیروگاه آبی وارساک (Warsak) با ظرفیت 243 مگاوات رخ داد که منجر به تعطیلی کامل سیستم­ها در نیروگاه و قطع برق در شهر پیشاور شد. خاموشی­های ترانسفورماتورهای سد تارابلا ((Tarbela باعث افزایش خاموشی­ها در مناطق مردان و هزاره شد که ساکنین را با 16-12 ساعت قطع برق مواجه کرد. شوکت افضل، مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق پیشاور­(Pesco) گفت که تقاضای برق در استان خیبر­پختونخوا در تابستان­­ها بین 2000 تا 3000 مگاوات متغیر است. ( 13ژوئن 2018 منبع: thenews)
 

حمایت ازپروژه­های نیروگاهی در پنجاب
سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WADPA) برنامه حداکثر رساندن سهم نیروگاه­های برق آبی در شبکه سراسری و افزایش سهم تولید برق آبی با کمترین هزینه را دارد.  نیروگاه منگلا (Mangla) در منطقه آزاد جامو و کشمیر واقع شده و ظرفیت تولید 1000 مگاوات را دارد، پس از تکمیل کار مرمت آن، این نیروگاه قادر به تولید 350 مگاوات برق مازاد است و ظرفیت کل آن به 1350 مگاوات افزایش می­یابد. در حال حاضر، این نیروگاه دارای 10 واحد تولیدی است که هر یک دارای ظرفیت 100 مگاوات می­باشد. طول عمر هر واحد حدود 30 تا 35 سال است. اولین واحد نیروگاهی آن در سال 1967 نصب و راه­اندازی شد و در حال حاضر تمام واحدهای این نیروگاه فعال و با تمام ظرفیت خود برق تولید می­کنند. یک مقام ارشد در (WADPA) گفت که در این نیروگاه  آخرین فناوری برای بهینه­سازی و افزایش عملکرد تمامی واحدها و افزایش ظرفیت تولید بکار گرفته شده است. پروژه نیروگاهی مانگلا پس از بهینه­سازی قادر خواهد بود به راحتی 1300 مگاوات برق تولید کند. ظرفیت تولید برق پاکستان در سال 2019 به 35000 مگاوات خواهد رسید.
(1 ژوئن 2018 - منبع: researchsnipers)
https://www.researchsnipers.com/mangla-power-plant-capacity-will-be-increased-by-35-after-refurbishing-by-2023/

قطع مکرر برق در استان لاهور پاکستانبا بالاتر رفتن دما، شرکت توزیع برق لاهور مدت زمان اجرای خاموشی­ها را افزایش داده و کمبود برق به بیش از 800 مگاوات افزایش یافته است. مشترکین شرکت توزیع لاهور  (LESCO)­ از کمبود حدود 4 تا 6 ساعت برق در مناطق شهری و روستایی شکایت دارند. مقامات اعلام کردند که نیروگاه­ ها، برق کافی تولید می­کنند و کمبود برق در کشور وجود ندارد. هرچند، خطوط انتقال برق قادر به تحمل افزایش توان نبوده و شرکت توزیع لاهور جهت جلوگیری از افزایش تقاضای برق و آسیب رسیدن به فیدرها، اقدام به خاموش نمودن فیدرها کرده است.  در حال حاضر مقامات رسمی اعلام کردند که کل تقاضای برق در شرکت توزیع برق لاهور 3850 مگاوات است در حالی که این شرکت 3960 مگاوات برق توزیع نموده که این میزان بیش از کل تقاضای برق است. از سویی این شرکت منکر هرگونه قطع برق برنامه­ریزی شده و همچنین تمدید مدت خاموشی در تمام نقاط این استان شده و دلیل خاموشی­ های طولانی مدت را افزایش بار شبکه و صدمه وارد شده به ترانسفورماتورها، می­داند.
(1 ژوئن 2018 - منبع: nation)
https://nation.com.pk/01-Jun-2018/frequent-power-tripping-hits-lahore
تولید برق نیروگاه گاز سوز 230 مگاواتی هاولی بهادر شاه پاکستان
سروزیر استان پنجاب پاکستان شهباز شریف گفت که 1230 مگاوات برق از نیروگاه گاز سوز هاولی بهادر شاه Haveli Bahadur Shah (HBS) تولید خواهد شد. به گفته خبرگزاری­های پاکستان، وی بازدیدی از این نیروگاه داشته و روند احداث آن را مورد بررسی قرار داده است. شهباز شریف در گفتگو با رسانه­ها، اجرای این پروژه را بسیار با اهمیت دانست و گفت این پروژه موجب کاهش چشم­گیر خاموشی­ها خواهد شد. وی گفت که این پروژه با همکاری چین تکمیل خواهد شد. شهباز شریف همچنین افزود در حال حاضر 3600 مگاوات برق در استان پنجاب تولید می­شود و قرار است چهار پروژه بزرگ در پنجاب اجرا شود که در حال حاضر در مرحله صدور گواهی اجرای پروژه­ها از سوی NAB (بانک ملی استرالیا) می­باشد. سر وزیر استان پنجاب از عملکرد پنج ساله دولت ابراز رضایت داشت.
(25می 2018 - منبع: nation)

خرابی نیروگاه تاربلای پاکستان
مشکلات فنی در نیروگاه تارابلا منجر به قطع برق در بیشتر مناطق پنجاب و خیبر پختونخوا شد. کارشناسان نیروگاه گزارش دادند که این اتفاق ناگهانی بر بسیاری از شهرهای مختلف شامل لاهور، مولتان و بهاولپور تأثیر گذاشته است و علاوه بر آن استان خیبر پختونخواه و شهرهایی مانند پیشاور، سوات و لاکی مورات را تحت تأثیر قرار داده است. وزیر برق پاکستان پس از بازدید از محل، زمان مشخصی را برای اتمام تعمیرات اعلام نکرد. هر چند خرابی­های پیشین در نیروگاه نشان داده که معمولاً تعمیرات هفت الی هشت ساعت طول می­کشد.  یک سخنگوی کمیسیون انرژی اتمی پاکستان گفت که قطع برق در خطوط نیروگاه تارابلا موجب شده است تا تمامی 4 نیروگاه هسته­ای چاشما نیز دچار اختلال در ارسال برق شوند.
(16 می 2018- منبع: pakistantoday)
احداث 878 کیلومتر خطوط انتقال برق در سراسر پاکستان توسط یک شرکت چینی
شاهد ­خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، روز دوشنبه اعلام کرد که برای احداث ­878 کیلومتر خطوط فشار قوی­­600 کیلو ولت (HVDC) برای انتقال برق از لاهور در ایالت­پنجاب تا منطقه ماتیاری در ایالت­جنوبی سند، قراردادی میان پاکستان و شرکت برق دولتی چین
(State Grid Corporation of China) که پشتیبان مالی پروژه نیز می­باشد، به امضاء رسید. براساس این موافقتنامه که بخشی از کریدور اقتصادی چین در پاکستان (CPEC) است دو پست تبدیل به همراه پست­های سویچینگ AC در ماتیاری و لاهور و سه پست تقویت کننده در مسیر خطوط نیز احداث خواهد شد. در توافقنامه­های امضاء شده در خصوص راه­اندازی "کریدور اقتصادی چین و پاکستان"،  به اختصار به چالش پیش روی شرکت انتقال و دیسپاچینگ ملی پاکستان در زمینه برنامه­ریزی برای جذب حدود 4000 مگاوات برق از نیروگاه­های در حال احداث تار (Thar)، بند قاسم (Port Qasem) و هسته­ای در هاب پاکستان، اشاره شده است. قرارداد احداث خطوط انتقال ­(HVDC)­ تحت نظارت کریدور اقتصادی چین در پاکستان  (CPEC)در سال 2015 بین شرکت انتقال و توزیع پاکستان و شرکت برق دولتی چین (State Grid Corporation of China) ، امضاء شده است. این پروژه کلیدی و مهم نخستین پروژه در نوع خود در پاکستان است و همچنین اولین باری است که براساس­" قانون سیاستگذاری خطوط انتقال برق پاکستان سال 2015 " احداث، تملک، بهره­برداری و واگذاری نیروگاه ­(BOOT)  به اجرا در می­آید. خطوط انتقال (HVDC) بر اساس توصیه­هایی از سوی مشاوران بین­المللی است که  برای انتقال برق بسیار مقرون به صرفه است و دارای کمترین اتلاف در بخش انتقال در مقایسه با سیستم­های معمولی (HVAC) می­باشد و علاوه بر آن خطوط انتقال ­(HVDC) نسبت به خط HVAC به تصرف زمین کمتری نیاز دارد.
 (17­می 2018- منبع:­­urdupoints )

سه نیروگاه ال ان جی سوز پاکستان
اتاق بازرگانی اسلام آباد (ICST) روز پنج شنبه گفت که سه نیروگاه  LNG سوز با وجود مهلت­های مکرر داده شده به این نیروگاه­ها، نتوانستند به تولید برق برسند. مقامات رسمی این سازمان گفتند که عدم موفقیت پیمانکاران در تحویل به موقع، موجب زیان­های فراوانی شده و دولت باید واردات LNG را کاهش دهد و در انتظار جریمه باشد. شاهد رشید بث، معاون اتاق بازرگانی اسلام آباد، گفت که سه نیروگاه LNG  سوز با ظرفیت 3600 مگاوات نمی­تواند به زودی شروع به تولید تجاری کنند و از این رو دولت باید سرمایه­گذاری بر روی زغال­سنگ را افزایش دهد. ال ان جی سوختی وارداتی است، در حالی که زغال سنگ در کشور تولید می­شود و از لحاظ اقتصادی با صرفه است. بنابراین سرمایه­گذاری بر روی زغال سنگ در منطقه تار پاکستان باید افزایش یابد. معاون اتاق بازرگانی اسلام آباد گفت که تار منطقه دارای پتانسیل بالا انرژی است. 175­میلیارد تن ذخایر موجود زغال­سنگ در منطقه تار می­تواند نیازهای انرژی پاکستان را برای قرن­ها تأمین و میلیاردها دلار صرفه­جویی ارزی در واردات سوخت را موجب شود. وی افزود همچنین این موضوع از سویی می­تواند از طریق صادرات انرژی به کشورهای همسایه، موجب افزایش چشمگیر ورود ارز به کشور شود.
( 20 آوریل 2018 – منبع: thenews)
غلبه بر بحران انرژی در پاکستان
شیخ امیر واحد، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد  (ICCI)گفت که پاکستان دارای پتانسیل زیادی برای تولید هزاران مگاوات برق از طریق انرژی خورشیدی است. برق خورشیدی انرژی پاکی است و علاوه بر این که سازگاری با محیط­زیست دارد، مقرون به صرفه است. شیخ امیر واحد گفت دولت باید توجه بیشتری به انرژی خورشیدی که می­تواند به حل بحران انرژی کمک کند، داشته باشد. رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرد که سال گذشته سرمایه­گذاری­هایی بالغ بر 160 میلیارد دلار در سراسر جهان و بر روی پروژه­های انرژی خورشیدی به منظور تولید برق حدود 98 گیگاوات انجام شده که روند صعودی بهره­گیری از انرژی خورشیدی را نشان می­دهد. وی گفت پاکستان 64 درصد انرژی خود را از نیروگاه­های حرارتی تولید می­کند که بسیار پر هزینه است و باعث افزایش قیمت تولید برق می­شود. او افزود عربستان سعودی باوجود داشتن منابع غنی نفتی، بر روی یک پروژه خورشیدی 200 گیگاواتی کار می­کند. آلمان در دو دهه گذشته در پروژه­های مختلف انرژی خورشیدی 200 میلیارد دلار سرمایه­گذاری انجام داده است. چین در سال 2017 بیش از 86 میلیارد دلار برای احداث نیروگاه خورشیدی 53 گیگاواتی، صرف کرده است. شیخ امیر واحد همچنین گفت که ایالات متحده، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن، هند و بسیاری از کشورهای دیگر هم توجه بیشتری به انرژی خورشیدی داشتند، اما سهم انرژی خورشیدی در مجموع در پاکستان کمتر از 1 درصد بود که نشان دهنده توجه ناکافی به این منبع مهم انرژی بوده است. او افزود در سال 2015 دولت پارک خورشیدی قائد­اعظم را به بهره­برداری رسانده و تولید 1000 مگاوات برق را آغاز کرده است. اگرچه سرعت کار بسیار کند بود و پروژه به تأخیر افتاد. وی گفت که بیشتر مناطق پاکستان از جمله پنجاب در طول سال دارای بیشترین سطح تابش خورشید است و اگر دولت بر افزایش سهم انرژی خورشیدی در ترکیب انرژی خود تمرکز کند راه را برای رشد اقتصادی پایدار کشور هموار می­کند. (13 آوریل 2018- منبع: brecorder)

پروژه نیروگاه  نیلوم – جلوم: راه اندازی  نیروگاه "استراتژیک" در منطقه آزاد کشمیر پاکستان AJK
نخست وزیر پاکستان شاهد خاقان عباسى روز جمعه فاز نخست نیروگاه 242 مگاواتی از نیروگاه 969 مگاواتی نیلوم جلوم را افتتاح کرد. این پروژه­های برق آبی در نزدیکی منطقه آزاد جامو و کشمیر می­باشد. وی در مراسم افتتاحیه گفت که تصمیم نهایی دادگاه، محکوم ­کردن نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان و رأی به رد صلاحیت وی به دلیل هدر دادن زمان و طولانی شدن پروژه است. او همچنین افزود "مردم پاکستان تنها داور و تصمیم­گیر در انتخاب رهبر واجد شرایط برای کشورشان هستند."
(13 آوریل 2018- منبع: tribune)

کاهش خاموشی ها برای 5297 سیستم فیدر شبکه توزیع برق پاکستان
اویس احمد خان لغاری وزیر انرژی پاکستان در روز دوشنبه گفت که دیگر در سیستم­های فیدر شبکه توزیع برق در سراسر کشور که تعدادشان به 5297 می­رسد، خاموشی اتفاق نخواهد افتاد. وی در گفتگو با شبکه­های خبری گفت: "مشترکین و مصرف­کنندگان برق که پول مصرف خود را نمی­پردازند باید با احتمال قطع برق در مناطق مربوطه، مواجه شوند." لغاری در پاسخ به سؤالی گفت اگر دو نیروگاه با سوخت ال ان جی شروع به فعالیت کنند و وارد مدار شوند خاموشی­ها تا ماه ژوئن سال جاری به پایان خواهند رسید و همچنین گفت که خاموشی­ های برق در مناطقی از کراچی موجب نگرانی شده و سازمان نپرا همچنان در حال پیگیری عملکرد شرکت توزیع برق پاکستان است. وی افزود که مشکل خاموشی­ ها پس از عرضه گاز بهK-Electric  حل خواهد شد.
(20 آوریل 2018- منبع: tribune)

تصویب احداث سد دایمر-باشا پس از وقفه طولانی
پاکستان در روز دوشنبه احداث سد دایمر باشا با هزینه پیش بینی شده اولیه 625 میلیارد روپیه (5406 میلیون دلار) را تصویب کرد.  بودجه این طرح عمدتاًً از طریق منابع محلی تأمین می­شود. در این راستا چین چندان تمایلی جهت اجرای پروژه برای احداث این سد مخزنی از خود نشان نداد. به گفته وزارت برنامه­ریزی و توسعه پاکستان، کارگروه مرکزی توسعه پاکستان (CDWP) برای تصویب این پروژه  توضیحاتی را به کمیته اجرایی شورای اقتصاد ملی (ECNEC)  ارائه داد. کارگروه مرکزی توسعه پاکستان (CDWP)  همچنین اجرای پروژه نیروگاه برق آبی "سد مهمند" با هزینه 303 میلیارد روپیه ( معادل2620 میلیون دلار )را برای کمیته اجرایی شورای اقتصاد ملی، توجیه و شفاف­سازی کرد. این پروژه­ها به پاکستان کمک می­کنند تا دو مسئله جدی کمبود آب و تولید برق مورد توجه قرار گیرد. ظرفیت تولید پروژه سد مهمند 800 مگاوات خواهد بود. مجموع هزینه تجمعی سد دایمر- باشا حداقل 1/4 تریلیون روپیه (12 میلیارد دلار) محاسبه شده است. یک مقام مسئول به خبرگزاری­ها گفت که بر اساس سیاست­گذاری و برنامه­ریزی جدید برای بخش آب، کمیسیون برنامه­ریزی، تخصیص اعتبار را بیشتر برای بخش آب توصیه کرده است و افزود بودجه مورد نیاز برای احداث این سد می­تواند به آسانی تأمین شود. دولت برای احداث سد حدود 48 میلیارد روپیه ( 415 میلیون دلار) در سال نیاز دارد.
(25 مارس 2018- منبع:tribune.com )