عربستان

1399/06/15
- ایجاد شغل برای 750 هزار نفر با احداث  نیروگاه های بادی و خورشیدی متمرکز درعربستان سعودی
شورای تجارت آمریکا و عربستان سعودی اعلام کرد که توسعه بخش انرژی­های تجدیدپذیر این کشور می­تواند موجب ایجاد حداکثر 750 هزار شغل در یک دهه آینده شود و افزود این کشور قرار است تا سال 2030­، 7 درصد از کل تولید برق خود را از باد، فتوولتائیک و حرارتي خورشيدي تأمین کند. برق تولیدی از نیروگاه­های فتوولتائیک و متمرکزکننده های خورشیدی تا سال­2030، 77  درصد از کل انرژی­های تجدیدپذیر را تشکیل می­دهد و ظرفیت انرژی پاک به 3/ 5 گیگاوات، افزایش می­یابد. همچنین وزارت انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور در حال پیگیری یک استراتژی بلند پروازانه است و در نظر دارد تا سال2030­، 60 گیگاوات ظرفیت انرژی پاک را به شبکه سراسری بیافزاید. طبق گفته این نهاد، 40 گیگاوات از نیروگاه­های فتوولتائیک خورشیدی­، 16 گیگاوات از توربین­های بادی و 7/ 2 گیگاوات از نیروگاه­های متمرکزکننده­های خورشیدی (CSP)­، تأمین خواهد شد. یک مقام ارشد شورای بازرگانی عربستان گفت که برای دستیابی به اهداف انرژی­های تجدیدپذیر در میان مدت و بلند مدت، عربستان باید برنامه­ریزی بودجه خود را اولویت­بندی کرده و اجازه جذب مستمر به سرمایه­گذاری­های خارجی را بدهد.­ (22 آگوست2020- منبع:­­evwind)

- کند شدن روند اجرای پروژه اتصال شبکه برق عربستان سعودی و مصر به دلیل کووید-19

شرکت انتقال برق مصر (EETC) به تازگی پیشنهاد احداث خطوط انتقال برق بین این کشور و عربستان سعودی را به دلیل بیماری کووید-19 به زمان مناسب ديگري موکول کرد. پیش­بینی شده بود که تمامی قراردادها قبل از پایان ماه می 2020 به امضاء برسند اما این برنامه تا 60 روز دیگر به تعويق افتاد. احداث خطوط اتصال برق مصر و عربستان سعودی این امکان را مهیا می­کند تا روزانه 3000 مگاوات برق در زمان اوج مبادله شود. این پروژه شامل احداث یک کابل زیردریایی 20 کیلومتری­، با ظرفیت حداکثر 3000 مگاوات، در خلیج عقبه می­باشد. هزینه این پروژه 6/ 1 میلیارد دلار خواهد بود و  قرار است مصر حدود 40 درصد از آن را تأمین نمايد و عربستان سعودی 60 درصد بقيه را بپردازد. (20 آوریل 2020- منبع: africa-energy-portal)

https://africa-energy-portal.org/news/egypt-covid-19-slows-down-electricity-interconnection-saudi-arabia


- بهره گیری از انرژی خورشیدی در عربستان سعودی
شرکت وارسیلا Wartsila قرار است تجهیزات فنی و مهندسی پروژه نیروگاه فتوولتائیک 44 مگاواتی در منطقه منصوره و ماسارا در عربستان سعودی را تأمین کند. این نخستین پروژه نیروگاهی در این کشور است که از سیستم ترکیبی هیبرید ­(­فناوری موتور و انرژی­ خورشیدی) بهره می­گیرد. این نیروگاه دارای شش موتور­ وارسیلا 32 خواهد بود که پنج دستگاه در حال کار و دیگری در حالت آماده به کار می­باشد. فناوری موتور Wartsila­با قابلیت انعطاف­پذیری، اجازه می­دهد تا در عرض چند دقیقه از شروع کار، به تولید کامل برق برسد و به نیروگاه اجازه می­دهد از انرژی خورشیدی به طور مؤثر، استفاده کند.
(9 آوریل 2020 – منبع: mining)احداث نیروگاه­های تجدیدپذیر توسط عربستان در کشور ازبکستان
شرکت سعودی ACWA Power  قرار است یک نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت 1500 مگاوات، یک نیروگاه بادی 500 تا 1000 مگاواتی و یک مرکز آموزشی در کشور ازبکستان ایجاد کند. این شرکت سه قرارداد مهم جمعاٌ به ارزش 5/ 2 میلیارد دلار برای افزایش تولید برق و توسعه تخصص و فناوری در این کشور،  با وزارت انرژی ازبکستان امضاء کرده است. اولین توافق استراتژیک شامل خرید تضمینی 25 ساله برق ­و سرمایه­گذاری به ارزش 2/ 1 میلیارد دلار برای احداث، توسعه و بهره­برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی توربین گاز یا (CCGT) 1500 مگاواتی است. احداث این نیروگاه در جوار شهر شیرین در استان سیر دریا (Sirdarya) می­باشد و قرار است این پروژه بر اساس تعهدات BOOT پیش برود. 

(9 مارس 2020- منبع: constructionweekonline)

https://www.constructionweekonline.com/projects-and-tenders/263522-saudis-acwa-power-to-build-25bn-uzbekistan-renewable-energy-plants

امضاي يك قرارداد به ارزش بيش از 2 ميليارد دلار بين ازبکستان و شركت برق آكواي عربستان سعودي
وزارت انرژی ازبكستان اعلام کرد که اين كشور توافق نامه­هاي استراتژيكي را به ارزش بيش از 2 ميليارد دلار با شركت برق آكوا (ACWA Power) سعودی به منظور افزایش تولید برق و افزايش توان فنی امضاء کرده است. این وزارتخانه می­گوید این قراردادها شامل يك توافقنامه 25 ساله خرید برق به ارزش 2/ 1 میلیارد دلار است که به موجب آن شركت ACWA، نیروگاه گازی را در اين کشور ساخته و به بهره­برداری مي­رساند. این پروژه ظرفیت کل برق ازبکستان را 12 درصد افزایش می­دهد. این توافق نامه همچنین شامل يك قرارداد 550 میلیون دلاری – 1/1 میلیارد دلاری برای ساخت يك نیروگاه بادی است. پیش از این آسیای میانه برای احداث يك نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتي، قراردادي را با شركت مصدر امارات متحده عربی توافق کرده بود. همچنين برنامه­ خود را برای احداث سه تأسیسات خورشیدی دیگر با ظرفيت 200 مگاوات اعلام کرده است. این کشور همچنین با Rosatom روسیه برای ساخت نیروگاه هسته­ای همکاری می­کند. ( 5 مارس 2020 – منبع: reuters)


احداث نیروگاه­های خورشیدی بیشتر در عربستان
عربستان سعودی به دنبال شرکت­هایی جهت احداث چهار نیروگاه خورشیدی در این کشور است. به گفته دفتر توسعه پروژه­های انرژی­های تجدیدپذیر­، این کشور به دنبال برپایی مناقصه­هایی برای احداث نیروگاه­های خورشیدی با توان تولید در مجموع 1200 مگاوات برق خورشیدی است. عربستان سعودی بزرگترین عضو تولید کننده نفت در اوپک ­است که به سمت انرژی خورشیدی و بادی روی آورده تا بتواند نفت کمتری را برای تولید برق بسوزاند. این پادشاهی قصد دارد تا سال 2030 حدود 60 هزار مگاوات برق از نیروگاه­های تجدید پذیر­، تولید نماید.
(9 ژانویه 2020- منبع: Bloomberg)
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-09/saudi-arabia-seeks-bidders-for-solar-plants-in-renewables-push
 
اتصال نیروگاه فتوولتائیک سکاکة عربستان به شبکه سراسری
شرکت برق­ ACWA‌ Power خبر از اتصال موفقیت­آمیز، نیروگاه فتوولتائیک منطقه سکاکه به شبکه سراسری را داد. این اولین پروژه انرژی تجدیدپذیر در عربستان سعودی است که به شبکه سراسری متصل شده است. فاز عملیاتی این پروژه طبق برنامه زمانبندی و گذراندن مرحله آزمایشی پیش از اتمام سال 2019 محقق شد. نیروگاه سکاکه با هزینه 2 /1 میلیارد ریال عربستان (معادل 320 میلیون دلار/ معادل 288 میلیون یورو)، اولین پروژه انرژی تجدید­پذیر 300 مگاواتی است که برق 45 هزار خانوار در منطقه الجف را تأمین می­کند.
 (27 نوامبر 2019 – منبع : steelguru)
  •          


- امضا توافقنامه احداث نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی در مصر توسط شرکت برق ACWA عربستان سعودی
شرکت برق ACWA عربستان سعودی قرارداد توسعه تأمین مالی، احداث و راه­اندازی نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی کُم­اُمبو ((Kom Ombo در مصر را با این کشور، امضاء نمود. این نیروگاه خورشیدی، برق تقریباً 130 هزار خانه را تأمین خواهد کرد. پیش­بینی می­شود کار احداث این نیروگاه در سه ماهه اول سال 2021 به پایان برسد.

(1 نوامبر 2019 منبع: renewableenergymagazine)

- اعلام آمادگی شرکت روس اتم برای مشارکت در ساخت نیروگاه هسته ای در عربستان با همکاری آمریکا و اروپا
عربستان سعودی قصد دارد نیروگاه اتمی به ظرفیت 2000 الی 3200 مگاوات را برای پاسخگویی به تقاضای انرژی در این کشور احداث نماید. این نیروگاه دارای دو راکتور خواهد بود که ساخت اولین راکتور به پایان رسیده و در انتظار دریافت تأییدیه­های ایمنی از آژانس بین المللی انرژی اتمی است. در همین راستا رییس شرکت روس اتم اعلام نمود که شرکت متبوعش تمایل دارد در ساخت این نیروگاه، با شرکت­های اروپایی، آسیایی و یا آمریکایی که در این پروژه شرکت می­نمایند، همکاری نماید. این بیانیه پس از آن اعلام شد که وزیر انرژی عربستان اعلام نمود که این کشور قصد غنی سازی اورانیوم را دارد.
(14 اکتبر 2019- منبع: sputniknews.com)
- عربستان سعودی 3 میلیارد دلار در بخش انرژی کشور بنگلادش سرمایه­ گذاری می­کند.
شرکت ACWA عربستان سعودی قرار است یک نیروگاه 3600 مگاواتی با سوخت ال ان جی در بنگلادش احداث کند. بر اساس این توافقنامه شرکت ACWA، 3 میلیارد دلار بودجه را به توسعه بخش انرژی بنگلادش اختصاص داده که از این مقدار سرمایه­گذاری 5/ 2 میلیارد دلار برای احداث نیروگاه و مابقی برای احداث پایانه LNG جهت تسهیل عرضه سوخت به نیروگاه می­باشد.  همچنین این شرکت در نظر دارد یک نیروگاه خورشیدی 2 مگاواتی نیز در این کشور راه اندازی کند.
(22 اکتبر 2019- منبع: arabnews)       

- صندوق توسعه صنایع عربستان سعودی ­اقدام به سرمایه­ گذاری در زمینه انرژی­ های تجدیدپذیر با بودجه­ ای برابر با 28 میلیارد دلار کرد.
صندوق توسعه صنایع عربستان سعودی موسوم به Mtujadeda  ­اقدام به سرمایه­ گذاری در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر با بودجه­ ای برابر با 28 میلیارد دلار کرد. انتظار می­رود این اقدام، به عربستان که به طور سنتی برای تأمین برق مورد نیاز خود تکیه به نفت خام دارد، کمک کند تا وابستگی خود را از نفت خام کاهش و بیشتر از گاز طبیعی و سایر گزینه­های انرژی پاک بهره­ گیرد. این صندوق هفته گذشته کارش را آغاز کرد و قرار است وام­هایی به ارزش 2/1 میلیارد ریال ( معادل 320 میلیون دلار)، بسته به مالکیت شرکت متقاضی و همینطور پروژه­های تولید برق مستقل به متقاضیان، اختصاص دهد.
(
2 اکتبر 2019- منبع: smart-energy­)


ساخت بزرگترین مزرعه بادی خاورمیانه در عربستان سعودی
بزرگترین مزرعه بادی خاورمیانه در منطقه الجوف در شمال غربی عربستان ساخته خواهد شد. این پروژه برق کافی برای تأمین 70 هزار خانوار را در شبه جزیره عربستان تأمین خواهد نمود. این پروژه به عنوان بخشی از برنامه عربستان در راستای گذر از انرژی فسیلی به سمت انرژی­های تجدیدپذیر اجرا خواهد شد. ظرفیت نصب شده این پروژه 400 مگاوات و هزینه تقریبی آن 500 میلیون دلار است. این پروژه موجب کاهش 880 هزار تن کربن در سال خواهد شد. زمان بهره­برداری از این پروژه، سال 2020 تعیین شده است. هفته گذشته بخش انرژی­های تجدیدپذیر شرکت (ای دی اف) فرانسه و شرکت اماراتی (مصدر) با مؤسسات و بانک­های بین­المللی و داخلی جهت تأمین اعتبار پروژه به توافق رسیدند. این مزرعه در 560 مایلی (2/ 901 کیلومتری) شمال ریاض ساخته خواهد شد. شرکت وستاس سازنده توربین­های مورد نیاز این پروژه خواهد بود. خرید برق این نیروگاه به صورت قرارداد خرید تضمینی برق به مدت 20 سال توسط شرکت تأمین نیروی برق عربستان سعودی انجام خواهد شد. قیمت هر مگاوات ساعت برق تولیدی 3/ 21 دلار می­باشد. در راستای استراتژی  عربستان تا سال 2030، دولت عربستان سعودی در نظر دارد 30 پروژه انرژی خورشیدی و بادی را طی 9 سال آینده به عنوان بخشی از برنامه 50 میلیارد دلاری برای تقویت تولید برق و کاهش مصرف نفت توسعه دهد. در چارچوب این برنامه، دولت عربستان سعودی به دنبال استفاده بیشتر از گاز طبیعی و انرژی تجدید پذیر برای تولید برق است تا نزدیک به 600 هزار بشکه نفت که در حال حاضر برای این منظور سوزانده می­شوند، برای صادرات آزاد شود .
(31 ژوئیه 2019- منبع: www.evwind.es
)