عراق

1399/06/30
- سرمایه‌گذاری فرانسه در زیرساخت‌های برق عراق
رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه 2 سپتامبر در سفر یک روزه خود به بغداد گفت: فرانسه برای کمک به تولید برق عراق مصمم است و قصد دارد سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در پروژه‌ زیرساخت‌‌‌های برق این کشور انجام دهد. نخست وزیر عراق نیز در مورد این پروژه صبحت کرد، اما به زمان شروع آن اشاره‌ای نکرد. به گفته رئیس جمهور فرانسه، این پروژه تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی خواهد بود و به عراق اجازه خواهد داد تا از انرژی هسته‌ای برای تولید برق برخوردار باشد و در پروژه‌های صلح آمیز مورد استفاده قرار گیرد. هم‌اکنون عراق روزانه  1200 تا 1500 مگاوات برق از ایران وارد می‌کند. همچنین، شروع به خرید برق از اقلیم کردستان عراق کرده است.

(7 سپتامبر 2020 – منبع:ifpinfo )
http://www.ifpinfo.com/france-to-help-iraq-generate-electricity-will-invest-in-education-science-macron/


- توقف واردات گاز از ایران تا 5 سال دیگر توسط عراق
وزیر نفت عراق اعلام کرد: هدف عراق این است که تا سال 2025 ظرفیت فعلی نفت خود را از پنج میلیون بشکه در روز به هفت میلیون بشکه در روز برساند. از دیگر اهداف این کشور تا سال مزبور، توقف سوزاندن گاز در میادین نفتی و واردات سوخت از ایران می‌باشد. عراق از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا واردات برق و گاز از ایران را قطع کند. از سوی دیگر پایبندی این کشور به توافق کاهش تولید اوپک پلاس هم باعث شده تولیدش محدود شود. بنابراین، این کشور به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک، حدود 80 درصد از همه پروژه‌های گاز را برای کمک به کاهش سوزاندن گاز در میادین نفتی و توقف واردات سوخت از ایران به اجرا گذاشته است. به گفته وی، همه پروژه‌های گاز به جز پروژه "ار رتاوی" که مناقصه آن هنوز برگزار نشده است، در حال حاضر به اجرا گذاشته شده‌اند. این پروژه، بزرگترین پروژه گازی عراق خواهد بود که هم اکنون به دلیل کمبود مالی به تأخیر افتاده است. قرار است پروژه "ار رتاوی" در ابتدا 300 میلیون فوت مکعب در روز گاز تولید کند که در نهایت ظرفیت تولید آن به یک میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید که قادر به تولید 1200 مگاوات برق است. همچنین وی گفت: این کشور قادر خواهد بود هفت میلیون بشکه در روز نفت و حداکثر پنج میلیارد فوت مکعب در روز گاز و 20 هزار مگاوات برق تولید کند. با این حال نیاز عراق به برق تا سال 2030، به 35 هزار مگاوات می‌رسد. به همین دلیل است که عراق به توسعه انرژی خورشیدی برای جبران کمبود برق کشورش نیاز دارد. این کشور می‌تواند گاز را از کشورهای دیگر به جز ایران در قالب LNG وارد کند. معاون نخست وزیر عراق نیز در هفته گذشته اظهار کرد که اگر عراق بتواند قراردادهای چند میلیارد دلاری که با شرکت‌های آمریکای امضاء کرده است را اجرایی کند و سرمایه‌گذاری عربستان سعودی را جذب نماید، در این صورت می‌تواند واردات گاز و برق از ایران را در سال آینده کاهش دهد.

(25 اوت 2020 – منبع:Entekhab.ir )
وزیر-نفت-عراق-تا-۵-سال-دیگر-واردات-گاز-از-ایران-را-متوقف-می‌کنیمhttps://www.entekhab.ir/fa/news/570740/

- فاش کردن جزئیات توافقنامه اتصال شبکه برق بین عراق و اردن توسط شرکت جنرال الکتریک
مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک برای راه‌حل‌های شبکه در منطقه خاورمیانه روز پنجشنبه 27 اوت از وجود توافقنامه اتصال شبکه برق بین عراق و اردن خبر داد. وی گفت: هدف از این توافقنامه که بین واحد تجاری راه‌حل‌های شبکه در جنرال الکتریک و وزارت برق عراق امضاء شده است، تقویت شبکه برق عراق و پیوند آن با شبکه برق اردن است. وی افزود: تیم این شرکت تا امروز همچنان بر روی ساخت 14 پست فرعی برق کار می‌کنند و این توافقنامه جدید زیرساخت‌های لازم را برای شبکه انتقال برق عراق ایجاد می‌کند و به تغییر مثبت و مطلوب در استان‌های مختلف به ویژه مناطق آزاده شده دست می‌یابد. وی اظهار داشت در این توافقنامه، جنرال الکتریک وظیفه طراحی، تهیه، نصب، آزمایش و راه‌اندازی پست‌های فشار قوی و خطوط انتقال هوایی خاص را با همکاری شرکت‌های محلی به عهده خواهد گرفت و برق بسیاری از مناطقی که در درگیری‌های پیاپی به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، تأمین خواهد نمود.
(27 اوت 2020 – منبع:IRAQI DINAR )                                                                                                                                             https://iraqidinarchat.net/?p=64945
- تأمین خدمات نگهداری و عملیاتی نیروگاه‌های تولید برق عراق توسط شرکت جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکتریک قراردادی به مبلغ 500 میلیون دلار جهت به روزرسانی، نگهداری و سرویس دهی چندین نیروگاه برق در عراق را به امضاء رسانید. توافق کلی با بغداد که بالغ بر 2 /1 میلیارد دلار است. همچنین شامل 727 میلیون دلار برای راه‌حل‌های شبکه برق توسط این شرکت و نیز پوشش‌دهی ارتقاء پروژه‌های عمده انتقال برق در عراق می‌باشد. این شرکت در معامله با وزارت برق عراق، باید قطعات، تعمیرات و خدمات نیروگاه‌های برق در بصره، موصل، بغداد و کربلا و سایر شهرها را انجام دهد. ظرفیت تولید برق این نیروگاه‌ها بیشتر از 6 هزار مگاوات است.
(27 اوت 2020 – منبع: POWER Engineering)

- ديدار وزیر خارجه عربستان سعودی، اصلی ترین رقیب ایران، برای گسترش روابط با عراق
فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان روز پنجشنبه 27 اوت به عراق سفر کرد. عربستان سعودی می­خواهد روابط خود را با عراق تقویت کند و از نفوذ جمهوری اسلامی ایران در این کشور عربی جلوگیری کند. بغداد همچنین به دنبال روابط اقتصادی بیشتر با ریاض به ویژه در بخش انرژی است. عراق کمبود برق جدی دارد و تا حدودی برای تأمین نیروگاه­های برق خود به گازطبیعی متکی است. روزنامه نشنال امارات متحده عربی، گزارش داد که انتظار می­رود در نتیجه سفر وزیر خارجه عربستان به عراق قراردادهای انرژی امضاء شود. در سال 2018، ریاض به بغداد پیشنهاد داده بود که به جای واردات برق از ایران، برق بسیار ارزان به عراق عرضه نمايد. در آن زمان، سخنگوی وزارت برق عراق در صحبت با بلومبرگ تأیید کرد که ریاض توافق کرده بود که یک نیروگاه برق خورشیدی 3000 مگاواتی (سه برابر اندازه نیروگاه هسته­ای بوشهر ایران) را در عربستان سعودی طی یک سال احداث نمايد و برق را با تخفیف بسيار زيادي به عراق بفروشد. سعودی­ها پیشنهاد 1/ 2 سنت به ازای هر  کیلووات ساعت را به عراق دادند که یک چهارم مقدار صادرات برق ایران به عراق است. سفر فیصل بن فرحان به عراق یک هفته پس از سفر مصطفی الکاظمی به ایالات متحده انجام می شود. در این بازدید، شرکت­های آمریکایی 8 میلیارد دلار قرارداد انرژی با عراق امضاء کردند. آمريكا در تلاش است تا به وابستگی عراق به واردات گازطبیعی و برق ایران پایان دهد.
(28 اوت 2020 – منبع: en.radiofarda.com)
- تأمین 500 مگاواتی برق عراق توسط اقلیم کردستان عراق
به گفته وزیر برق عراق روز جمعه 28 اوت، منطقه کردستان عراق 500 مگاوات برق به شبکه ملی برق عراق اضافه خواهد کرد. وی گفت: دهه‌ها تحریم و درگیری، عراق را به عنوان تولیدکننده عمده نفت با کمبود برق مواجه کرده است. هم‌اکنون، ظرفیت تولید داخلی این کشور 19500 مگاوات برق است، در حالی که به 26500 مگاوات برق نیاز دارد. در ماه می سال جاری به گفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران، عراق نزدیک به 1500 مگاوات برق و 30 میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد می‌کند. به گفته نخست وزیر دولت اقلیم کردستان، اگر دولت فدرال عراق به این کشور سوخت بدهد، اقلیم کردستان عراق آماده تأمین برق مورد نیاز عراق است. وی افزود: این منطقه می‌تواند 6500 تا 7000 مگاوات برق تولید کند اما در حال حاضر به دلیل سوخت ناکافی، 3500 مگاوات برق تولید می‌کند. (29 اوت 2020 – منبع:esta )

- بحث و تبادل نظر مکرون با نخست وزیر جدید عراق در جریان سفر به این کشور درباره انرژي هسته‌ای و راه‌های کنترل شبه نظامیان
رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه 2 سپتامبر در دیدار با نخست وزیر جدید عراق در بغداد، در مورد راه حل قطع برق عراق به وسیله انرژی هسته‌ای بحث و تبادل نظر کرد و از فشار نخست وزیر عراق برای کنترل و مهار شبه نظامیان، حمایت نمود. در این خصوص، نخست وزیر عراق گفت: این پروژه هسته‌ای تحت نظارت آژانس بین‌المللی خواهد بود و همچنین اشتغال‌زایی را به دنبال خواهد داشت. نخست وزیر عراق از زمان روی کار آمدن در ماه می به دنبال ایجاد یک سیاست خارجی مستقل است و به گفته رئیس جمهور فرانسه، چالش‌های زیادی برای تضمین حاکمیت عراق در داخل و در منطقه وجود دارد.
(2 سپتامبر 2020 - منبع:The National World )  
- برقراری ارتباط برق و نفت میان سه کشور مصر، اردن و عراق
در اجرای نتایج اجلاس مصر، اردن و عراق که هفته گذشته در شهر امان، پایتخت اردن تشکیل شد، این کشورها به این نتیجه رسیدند تا جهت تقویت همکاری سه جانبه میان آنها، ارتباط برق و خط لوله نفت برقرار گردد. وزیر برق مصر در بیانیه‌ای که در روز جمعه 4 سپتامبر توسط کابینه مصر صادر شد، پیشنهاد ایجاد یک شبکه برق متصل میان سه کشور را ارائه داد. در این بیانیه پیشنهاد گردید که این پروژه با ظرفیت 1000 مگاوات اجرا شود، تا از مبادله برق حمایت کند و نیز از زمان‌های مختلف پیک مصرف برق در این کشورها استفاده شود. این اجلاس بر روی راه‌های افزایش همکاری سه جانبه مشترک در زمینه‌های مختلف بین سه کشور، به ویژه انرژی، اتصال برق، زیرساخت‌ها و مواد غذایی متمرکز بود. (04 سپتامبر 2020 – منبع:Egypt today )
https://www.egypttoday.com/Article/1/91614/Egypt-Jordan-Iraq-to-establish-electricity-linkage-oil-pipeline

- امضای قرارداد شرکت جنرال الکتریک با عراق برای افزودن 1500 مگاوات برق به شبکه برق این کشور
شرکت جنرال الکتریک می‌گوید: توافق‌نامه‌های جدیدی با ارزش بیش از 2/1 میلیارد دلار با دولت عراق امضاء کرده است. این توافق‌نامه‌‌ها جهت انجام برنامه‌های تعمیر و نگهداری در نیروگاه‌های کلیدی عراق و تقویت شبکه انتقال برق در این کشور می‌باشد. به گفته این شرکت، نیروگاه بسمایه که بزرگترین نیروگاه در عراق است، به زودی 4 توربین گازیF9 را از این شرکت دریافت خواهد کرد و ظرفیتش به 4500 مگاوات افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب، این نیروگاه برق مورد نیاز 5/ 4 میلیون خانوار عراقی را تأمین خواهد نمود.

(19 اوت 2020 – منبع:Seeking alpha )


- قرارداد سریع‌الاجرای عراق با ترکیه و منطقه کردستان عراق جهت تأمین برق

بغداد طی یک توافقنامه سریع‌الاجرا با کشور ترکیه و منطقه کردستان عراق، 650 مگاوات برق وارد خواهد کرد. به گفته وزیر برق عراق، دو قرارداد جدید خرید برق 200 مگاواتی و 450 مگاواتی برای کمک به مقابله با قطع برق در سراسر کشور به ترتیب با ترکیه و کردستان عراق منعقد گردید و واردات بلافاصله آغاز خواهد شد. وی گفت: تلاش‌های عراق برای تأمین برق به ویژه در دو ماه تابستان (ژوئیه و اوت) متمرکز شده است، و طی روزهای اول ودوم اوت برق را از ترکیه و کردستان عراق وارد خواهیم کرد. (31 ژوئیه 2020 – منبع: mees)

- واردات برق عراق از ترکیه
وزیر برق عراق در روز ششم اوت (16 مرداد سال جاری) از تصمیم این کشور برای واردات 200 مگاوات برق از ترکیه به منظور کاهش کمبود برق در این کشور خبر داد. سخنگوی وزارت برق عراق در گفتگو با آژانس خبری آنادولو اعلام نمود که کشور متبوعش پس از اخذ مجوز از نخست وزیر این کشور رایزنی­هایی را با ترکیه به منظور واردات 200 مگاوات برق از این کشور و از طریق پست نیروگاه برق آبی موصل در شمال عراق آغاز نموده است. العبادی توضیح داد که این میزان واردات، تقاضای برق مناطق شمالی عراق را پوشش خواهد داد. وی افزود که دو کشور هم اکنون در حال گفتگو درمورد مشخصات فنی و مسائل حقوقی موجود جهت تبادل برق بین دو کشور می­باشند. دسامبر گذشته رئیس اتحادیه تجارت انرژی ترکیه (ETD) به آنادولو گفته بود كه عراق می­تواند بازار جدیدی برای صادرات برق ترکیه باشد و افزوده بود که ترکیه به دلیل فاصله مسافتی كوتاه با این کشور با هیچگونه مشكل فنی در صادرات برق به عراق روبرو نخواهد شد. به گفته وزیر برق عراق ظرفیت برق این کشور 13500 مگاوات است و در سال جاری قصد دارد با راه اندازی واحدهای جدید تولید برق، 3500 مگاوات دیگر نیز به این ظرفیت بیافزاید. اما برآورد گردیده که چنانچه عراق بخواهد بدون وابستگی به سایر کشورها برق مورد نیاز خود را تأمین نماید حداقل به 20 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق نیازمند است. ( 7 اوت 2020- منبع: middle east monior

- عراق در حال مذاکره با عربستان سعودی و شرکت آمریکایی هانیول (Honeywell) در مورد معامله‌های بزرگ

به گفته دو مقام مسئول، عراق در حال مذاکره با عربستان سعودی و شرکت آمریکایی هانیول (Honeywell) در مورد معامله چندجانبه است که شامل توسعه میدان نفتی راتاوی، هاب فرآورش گازطبیعی و تولید برق جدید می‌گردد. در صورت پیشروی، این پروژه به عربستان سعودی فرصت خواهد داد تا نخستین سرمایه‌گذاری مهم خود را در بخش انرژی عراق در میدان نفتی راتاوی در 100 کیلومتری مرز ایران انجام دهد و نیز به عراق کمک می‌نماید تا وابستگی خود را به واردات گاز و برق از ایران، کاهش دهد. (31 ژوئیه 2020 – منبع: albilad)- حمایت ایالات متحده آمریکا از پروژه اتصال شبکه‌ برق مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و عراق
به گفته وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه 16 ژوئیه، پروژه اتصال شبکه برق مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) و عراق موجب توسعه اقتصادی و صلح در عراق خواهد شد و ایالات متحده آمریکا متعهد است که این پروژه را تسهیل نماید و در صورت لزوم حمایت کند. این وزارتخانه افزود: این پروژه، برق مورد نیاز را برای عراق تأمین می‌کند و از توسعه اقتصادی عراق به ویژه در استان‌های جنوبی این کشور حمایت خواهد کرد.
(17 ژوئیه 2020 – منبع:The National

- آغاز به کار نیروگاه حرارتی خباط در کردستان عراق

به گفته سخنگوی وزارت برق کردستان عراق، یک نیروگاه جدید با ظرفیت 300 مگاوات در کردستان عراق شروع به کار کرده است. این پروژه پیش از این در سال 2012 شامل دو نیروگاه حرارتی 150 مگاواتی بوده که به دلیل بحران اقتصادی و جنگ با داعش متوقف شده بود. به گفته وی، این نیروگاه جهت تولید سالیانه 1600 گیگاوات ساعت برق از سوخت نفت کوره/ دیزل استفاده می‌نماید. وی افزود: این پروژه توسط شرکت ملی نفت کره جنوبی تحت عنوان توافق نفتی برای زیرساخت‌ها در سال 2008 بین این شرکت و وزارت منابع طبیعی منطقه کردستان عراق منعقد گردیده است.
(23 ژوئیه 2020 – منبع:ZAWYA )

https://www.zawya.com/mena/en/projects/story/PROJECTS_Khabat_thermal_power_plant_in_Iraqs_Kurdistan_starts_operations-ZAWYA20200723114312/

- ارائه راه‌حل‌های فوری برای بحران عراق توسط شرکت جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکتریک برای بحران تولید برق در عراق از ارائه راه‌حل‌های سریع در این کشور خبر داد و به مذاکرات بین این شرکت با دولت عراق در این زمینه اشاره کرد. به گفته مدیر عامل این شرکت در خاورمیانه و شمال آفریقا، راه‌حل‌های سریعی وجود دارد که می‌تواند در طی سه تا چهار هفته بهره‌وری پست‌های برق را تا 15 درصد افزایش دهد، از جمله: نگهداری و توسعه پست‌های برق جهت افزایش بهره‌وری و اطمینان از تداوم کار در آنها. وی خاطر نشان کرد که غفلت از پایداری این پروژه‌ها، موجب از دست دادن 10 تا 50 درصد از ظرفیت تولید خواهد شد. (16 ژوئیه 2020 – منبع: الشرﻗﻳﺔ)- رهاسازی آب سد موصل جهت تأمین افزایش تقاضای برق

وزیر منابع آب عراق روز چهارشنبه 8 ژوئیه در بازدید از استان نینوا اعلام کرد که بنا به درخواست وزیر برق این کشور، رهاسازی آب از سد موصل با هدف افزایش تولید برق از 60 به 70 مگاوات و نیز پشتیبانی از شبکه ملی برق این کشور، افزایش می‌یابد. سد موصل بزرگترین سد در عراق و چهارمین سد بزرگ در خاورمیانه است.
(9 ژوئیه 2020 – منبع:KIRKUKNOW )


- تأخیر قابل ملاحظه در گسترش پروژه‌های برق و گاز عراق به دلیل محدودیت بودجه
به گفته موسسه مطالعات انرژی آکسفورد روز چهارشنبه 8 ژوئیه، به احتمال زیاد برنامه‌های عراق برای تقویت تولید گاز طبیعی و سرمایه‌گذاری در بازسازی اساسی تاسیسات تولید برق در طولانی مدت به دلیل محدودیت بودجه با تأخیر مواجه خواهد شد. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کلیه سرمایه‌گذاری‌های وزارت برق عراق برای سال جاری تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است، و این موضوع سرمایه‌گذاری های ضروری در شبکه برق را به خطر می‌اندازد (عراق در میان کشورهای مختلف دنیا یکی ازچندین کشوری است که بیشترین تلفات انتقال و توزیع برق را دارد) و بر گسترش  حدود 7 هزار مگاوات ظرفیت تولید برنامه‌ریزی شده تأثیر می‌گذارد.
(8 ژوئیه 2020 – منبع:URDUPOINT )  
- پیشرفت عراق در اتصال به شبکه برق
به گفته وزارت برق عراق، هم‌اکنون شبکه انتقال برق این کشور آماده یکپارچه‌سازی کامل با شبکه برق مشترک کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارسGCC  است که به عراق اجازه می‌دهد تا از طریق کویت 1000 مگاوات برق وارد نماید. این توافقنامه در 13 سپتامبر سال گذشته، هنگامی که ایالات متحده آمریکا سعی در محدود کردن (و سرانجام پایان دادن) وابستگی عراق به تأمین برق از ایران را داشت، به امضاء رسید. اما، این کار هنوز نیاز به تکمیل از جانب GCC دارد و انتظار می‌رود تا اواخر سال 2020 عملی گردد.
(3 ژوئیه 2020 – منبع:mees )
 
-  به پایان رساندن کارهای عملیاتی و تعمیر و نگهداری نیروگاه بسمایه توسط شرکت جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکتریک خدمات خود را اعم از گسترش و تعمیر و نگهداری چهار توربین گازی 9F.03، دو توربین بخار و شش ژنراتور در نیروگاه بسمایه عراق،  علی‌رغم چالش‌های گوناگونی مانند اپیدمی ویروس کووید -19، با موفقیت و به موقع به انجام رسانید. این فعالیت‌های خدماتی باعث کاهش خطر خرابی غیرمترقبه تجهیزات تولید برق در محل شده و این نیروگاه را قادر می‌سازد که بتواند حداکثر 3 هزار مگاوات برق به شبکه ملی برق این کشور تزریق نماید و پاسخگوی پیک برق در فصل تابستان باشد. بسمایه بزرگترین نیروگاه عراق است و فازهای 1 و 2 آن می‌توانند تا 3 هزار مگاوات برق تولید نمایند. هم‌اکنون، فاز 3 این نیروگاه در دست ساخت است و انتظار می‌رود 1500 مگاوات برق دیگر به ظرفیت تولید برق این نیروگاه اضافه شود.
(2 ژوئیه 2020 – منبع:STEELGURU )
 
- برنده شدن شرکت لینکسون جهت گرفتن سفارش ساخت پست‌های برق در عراق بخ انرژی 80 میلیون دلاری
شرکت لینكسون برنده یک سفارش جهت تحویل 4 پست‌ برق 132/33 کیلوولتی GIS به وزارت برق عراق به ارزش 80 میلیون دلار شده است. این قرارداد بخشی از پروژه بازسازی برق (فاز 2) است که توسط آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن (JICA) تأمین می‌گردد. تحویل شامل کلیه تجهیزات مورد نیاز (ولتاژ بالای 132 کیلوولت  GIS، ترانسفورمرهای برق 132/33 کیلوولت، تابلو برق 33 کیلوولت، سیستم کنترل و محافظت، سیستم ارتباطی و غیره) و همچنین طراحی، کارهای عمرانی، نصب و راه‌اندازی است. زمان پروژه 18 ماه است که از ماه ژوئیه سال جاری آغاز می‌گردد.
(30 ژوئن 2020 – منبع:LINXON )
 
------------------
- جنرال الکتریک آماده مذاکره با عراق جهت تولید برق حاصل از گاز فلر
به گفته مدیرعامل شرکت GE Gas Power، روز دوشنبه 22 ژوئن، جنرال الکتریک آماده مذاکره با عراق است تا به دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک در تولید برق از گازهای همراه که در حال حاضر شعله ور است کمک نماید. به گفته وی، با به دست آوردن 30 تا 40 درصد از گازهای شعله ور فعلی می‌توان به اندازه 3300 مگاوات برق تولید کرد.

(22 ژوئن 2020 – منبع:S & P Global Platts )

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/natural-gas/062220-ge-ready-for-talks-with-iraq-to-generate-power-from-capturing-flared-gas-executive

 نگاه شرکت عربی Acwa Power به پروژه‌های خورشیدی عراق
شرکت Acwa Power آماده اجرا و توسعه پروژه‌های خورشیدی در عراق بعد از صدور اجازه از سوی دولت جدید در این کشور می‌باشد. در سال 2019، این شرکت ساخت دو نیروگاه خورشیدی 1000 مگاواتی را به عراق پیشنهاد کرد که اولی در عربستان در نزدیکی مرز جنوبی با عراق و دومی در خود عراق می‌باشد.  (22 ژوئن 2020 – منبع:LIST.SOLAR  )

https://list.solar/news/acwa-power-eyes/

 -  آغاز مجدد مناقصه‌های خورشیدی در عراق برای افزایش تولید برق در اثر فشار ایالات متحده آمریکا بر واردات ایران

به گفته سخنگوی وزارت برق عراق روز پنجشنبه 18 ژوئن، عراق قصد دارد ظرفیت تولید خود را تا ماه سپتامبر افزایش دهد و مناقصه خورشیدی 755 مگاواتی را از سر بگیرد. زیرا این کشور تحت فشار بیش از حد ایالات متحده آمریکا برای کاهش و توقف واردات برق و گاز طبیعی از ایران قرار دارد. به گفت وی، عراق قصد دارد تا 6 سپتامبر 635 مگاوات به ظرفیت برق اضافه کند. در حال حاضر، ظرفیت تولید برق این کشور 16770 مگاوات می‌باشد. همچنین، ظرفیت مازاد می‌تواند به عراق کمک کند تا میزان استفاده از نفت خام و سوخت مصرفی نیروگاه را کاهش دهد و در عوض آنها را صادر نماید تا درآمد نقدی بیشتری را برای کشورش ایجاد کند. (18 ژوئن 2020 – منبع:S & P Global Platts )

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/oil/061820-iraq-to-boost-power-generation-restart-solar-tender-amid-us-pressure-on-iran-imports


- تأخیر در پیوستن برق عراق به شبکه مشترک برق در کشورهای همجوار خلیج فارس به دلیل گسترش ویروس کرونا

به گفته سخنگوی وزارت برق عراق روز چهارشنبه 17 ژوئن، برنامه پیوستن عراق به شبکه مشترک برق در کشورهای همجوار خلیج فارس به دلیل گسترش ویروس کرونا و کمبود ناشی از قیمت پائین نفت به تأخیر افتاده است. وی گفت: این طرح، شامل احداث یک نیروگاه، اتصال کابل‌های برق و سایر امکانات برای اتصال شبکه برق عراق به شبکه برق شورای همکاری کشورهای خلیج فارس (GCC) از طریق کشور کویت می‌باشد. همچنین به گفته وی، هیچ برنامه‌ای برای اتصال شبکه برق عراق به شبکه مشترک برق این شورا از طریق عربستان سعودی وجود ندارد، زیرا با توجه به وجود نوار بیابانی 210 کیلومتری بین دو کشور، این امر هزینه بر خواهد بود.
(18 ژوئن 2020 منبع:ZAWYA )


- واردات 1000 مگاوات برق به عراق توسط شرکت جنرال الکتریک
به گفته مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک در خاورمیانه، آسیای جنوبی و آفریقای شمالی، این شرکت 1000 مگاوات برق را به شبکه ملی برق عراق وارد کرد. وی گفت: تقریباً 60 درصد از کل انرژی برق تولید شده در عراق تولید توربین‌های جنرال الکتریک­، می‌باشد. (17 ژوئن 2020 – منبع: الشرقیه)

-  توسعه پروژه نیروگاه برق مستقل 3 هزار مگاواتی رومیلا در عراق

توسط یک گروه اردنی تحت عنوان شمره (Shamara) به اتمام برسد. این گروه در سال 2014 توافقنامه فروش برق 15 الی 17 ساله را با وزارت برق عراق به امضاء رسانید. درماه جولای 2015، این گروه قرارداد 5/ 2 میلیارد دلاری مهندسی، تهیه و ساخت (EPC) این پروژه را به گروه مپنا در ایران اعطا کرد که به نظر می‌رسد بودجه این طرح را تأمین کرده است. نیروگاه رومیلا یک نیروگاه با چرخه ترکیبی است که شامل 12 توربین گازی و 6 توربین بخار است که شرکت مپنا برای تهیه توربین‌ها با این گروه قرارداد بسته است.مرحله دوم پروژه برق مستقل 3 هزار مگاواتی رومیلا در نزدیکی بصره در جنوب عراق به صورت آنلاین آغاز شد. قرار است این پروژه تا سال 2022

(12 ژوئن 2020 – منبع: POWER TECHNOLOGY)


- تمدید قرارداد صادرات برق  ایران و عراق به مدت 2 سال
عراق بزرگترین واردکننده برق ایران است و برای رفع نیاز روزافزون داخلی به بیش از 23 هزار مگاوات برق نیاز دارد. به گفته وزیر برق عراق روز پنجشنبه 4 ژوئن، واردات برق از ایران برای عراق (از نظر سیاسی و اقتصادی) از اهمیت حیاتی برخوردار است. وی پس از دیدار با وزیر نیروی ایران برای تمدید قرارداد واردات برق از ایران گفت: ما از کمک ایران در واردات 1200 مگاوات برق روزانه قدردانی می‌کنیم. استفاده از متخصصین ایرانی برای تعمیر شبکه برق قدیمی و فرسوده عراق نیز در دستور کار قرار دارد.
(5 ژوئن 2020 – منبع:FINANCIAL TRIBUNE )
 
چشمان شرکت‌های سعودی اکوا پاور (Acwa Power)  و آرامکو به دنبال پروژه گازی عراق

گفته می‌شود که شرکت‌های سعودی اکوا پاور (Acwa Power) و آرامکو نسبت به سرمایه‌گذاری در پروژه گازی راتاوی عراق با توجه به اینکه بغداد به دنبال راه‌هایی برای کاهش وابستگی به تجهیزات ایرانی است، ابراز علاقه کردند. هفته گذشته، به گفته وزیر برق عراق، مقامات عراقی برای گفتگو در مورد سرمایه‌گذاری احتمالی با مقامات سعودی از جمله وزیر نفت این کشور دیدار داشتند. قرار است در مرحله اولیه این پروژه، 300 میلیون مترمکعب در روز گاز مرتبط از میادین مجنون، قورنای 2 (Qurna 2) غربی، لوئیس (Luhais)، توبا و سوبا پالایش گردد. (1 ژوئن 2020 – منبع:Kallanish Energy )


- تصمیم اقلیم کردستان عراق برای خصوصی‌سازی بخش برق این منطقه
به گفته مقامات وزارت برق اقلیم کردستان عراق، پیشنهاد این وزارتخانه برای خصوصی‌ سازی بخش برق این اقلیم در جلسه هفته قبل شورای وزیران به تصویب رسید. با این تصمیم، هم دولت و هم مردم این اقلیم هر دو از این مزیت بهره‌مند خواهد شد، زیرا این امر به مقدار قابل توجهی برق دزدی را کاهش خواهد داد. در حال حاضر، تولید برق این منطقه، به دلیل شیوع ویروس کرونا، بحران مالی، کمبود سوخت و بسته شدن نیروگاه خبات از 3200 مگاوات به 2500 مگاوات کاهش یافته است.
(20 مه 2020 – منبع:RUDAW

- مقاومت عراق در مقابل قطع برق
به گفته مشاور مستقل انرژی و آب مؤسسه انرژی عراق، این کشور باید سالیانه 7 الی 9 درصد ظرفیت تولید برق خود را افزایش دهد. بحران اقتصادی برای پروژه‌های برنامه‌ریزی شده و محدودیت‌های Covid-19 بدان معنی است که عراق می‌تواند انتظار قطع برق بیشتری را در تابستان امسال داشته باشد. وی گفت: بعید به نظر می‌رسد که عراق بتواند امسال تابستان، 1200 الی 1500 مگاوات برق به ظرفیت برق خود اضافه نماید. جدول زمانبندی نشان می‌دهد که برخی از پروژه‌ها می‌بایست طبق این جدول در سال 2020 و تا اواخر سال 2021 به اتمام برسند، اما با وجود مشکلاتی که پیش آمده بعید به نظر می‌رسد. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به ارتقای نیروگاه بسمایه اشاره کرد که قرار است با اضافه کردن 1500 مگاوات، کل ظرفیت نیروگاه را به 4500 مگاوات برساند. پروژه دیگر، نیروگاه گازسوز با چرخه ترکیبی در ذیقار (Dhiqar) و سماوا، هر یک با ظرفیت تولید 750 مگاوات برق می‌باشد. بازسازی نیروگاه‌های بیجی 1 و 2، پست برق 132/ 13 کیلوولت و نیروگاه گازی 500 مگاوات از دیگر پروژه‌های اشاره شده می‌باشند.
(15 مه 2020 – منبع: POWER TECHNOLOGY)
 
- تعهد واشنگتن به دولت جدید عراق جهت تمدید 120 روزه واردات گاز از ایران
وزیر امور خارجه آمریکا تأیید کرد که واشنگتن متعهد گردیده است تا برای ادامه واردات برق از ایران برای کمک به دولت جدید عراق، استثنائی 120 روزه برای عراق در نظر بگیرد که بتواند 1400 مگاوات برق و 28 میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد نماید. این در حالی است که (مجوز خرید) در ماه گذشته فقط به مدت 30 روز تمدید شده بود.
                                                                                        

- کاهش معافیت عراق از تحریم‌ها جهت واردات گاز از ایران توسط ایالات متحده آمریکا
ایالات متحده آمریکا معافیت 120 روزه عراق را از تحریم‌هاي واردات گاز از ایران، به 30 روز کاهش داد. این موضوع به نظر بخشی از تلاش ترامپ برای فشار علیه ایران می‌باشد.
(28 آوریل 2020 – منبع: Aljazeera.com)
https://www.aljazeera.com/news/2020/04/extends-sanctions-waiver-allowing-iraq-import-iran-gas-200428190848872.html
- تأمین 20 هزار مگاوات برق در فصل تابستان در عراق
طبق اعلام وزیر برق عراق، تقاضای برق در تابستان سال جاری، 20 هزار مگاوات خواهد بود. وی گفت: ما امیدواریم که تولید برق کشور در فصل تابستان به 22 هزار مگاوات برسد، اما بحران مالی و شیوع ویروس کرونا در کشور، مانع از این امیدواری خواهد شد. وی خاطرنشان کرد که، داعش نیز با اشغال بسیاری از استان‌های این کشور در سال 2014، منجر گردید تا عراق 25 درصد از ظرفیت تولید برق خود را از دست بدهد.
(25 آوریل 2020 – منبع: dinardaily)
- از دست دادن 1500 مگاوات برق در عراق در اثر تخریب دو دکل برق به دلیل حملات تروریستی
وزارت برق عراق روز چهارشنبه 29 آوریل، از از دست دادن 1500 مگاوات ظرفيت برق به دلیل تخریب و سقوط دو دکل برق توسط حملات تروریستی در استان دیاله خبر داد. این موضوع بر تأمین برق استان‌های الکرخ – شامالی،  بغداد شرقی، الانبار، صلاح‌الدین، کرکوک و نینوا تأثیر خواهد گذاشت.

(29 آوریل 2020 – منبع: dinardaily)

- ساخت پست برق در عراق توسط شرکت Toyota Tsusho
شرکت Toyota Tsusho روز پنجشنبه 16 آوریل اعلام کرد که به همراه شرکت مهندسی مصری(Electric For Projects System Power)  ELSEWEDY،  با وزارت برق عراق برای ساخت پست برق ثابت قرارداد بسته است. این پروژه با ارزش تقریبی 10 میلیارد ین (5/ 85 ميليون يورو)  از طریق آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن (JICA)، به عنوان بخشی از کمک‌های ژاپن برای بازسازی عراق می‌باشد که توسط سازمان کمک‌های توسعه رسمی ژاپن (ODA)، تأمین مالی می‌شود. قرار است این پروژه در مارس 2022 به اتمام برسد. این پروژه با ساخت یک پست برق 132 /400 کیلوولت در بابل جدید در استان بابل احداث خواهد شد. قرار است شرکت Toyota Tsusho تابلوی عایق بندی گاز (GIS) و ترانسفورماتورها که بخشی از تجهیزات اصلی آن را تشکیل می‌دهند از شرکت سیستم‌های انرژی و راه‌حل‌های توشیبا تهیه نماید و شرکت ELSEWEDY، مهندسی و طراحی، تهیه تجهیزات کمکی و کارهای ساختمانی این پست برق را انجام دهد. ساخت این پروژه موجب افزایش ظرفیت پست‌های برق گشته و در نتیجه به تثبیت توزیع برق در استان بابل که دارای جمعیتی تقریباً 9/ 1 میلیون نفر است کمک می‌کند.

(16 آوریل 2020 – منبع: Toyota TsushoCorporation)

افتتاح نیروگاه جدید در ام القصر عراق
یک نیروگاه جدید گازی 29 مگاواتی در بندر ام القصر در بصره توسط گروه فناوری فنلادی Wärtsilä  افتتاح شد. عملیات تجاری این پروژه توسط عراق در ماه فوریه سال جاری صورت گرفت و علی‌رغم تأخیرهای ناشی از اوضاع سیاسی آشفته در عراق، در مدت زمان فوق‌العاده کوتاه (کمتر از یک سال) به پایان رسید. این نیروگاه، با سه موتور گازی SG34 کار می‌کند و برق در دسترس و قابل اطمینان را برای بندر ام القصر که قبلاٌ با قطعیهای مکرر مواجه بود، تأمين می‌نماید.
(12 مارس 2020- منبع: MENAFN)  
     https://menafn.com/1099845738/New-Power-Plant-opens-in-Umm-Qasr

آگاه کردن عراق از کاهش دوره محرومیت اعطا شده توسط ایالات متحده آمریکا به این کشو ر جهت واردات برق و گاز از ایران
روز پنجشنبه 26 مارس، ایالات متحده آمریکا مدت دوره محرومیت اعطا شده به عراق را از تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران بر واردات برق و گاز کاهش داد. به گفته یکی از مقامات دفتر نخست وزیری عراق، مدت استثناء فقط 30 روز است، در صورتی که پیش از این، توافق شده بود که 45 روزه باشد. به نظر طرف آمریکایی، کوتاه شدن دوره استثناء جدید به دلیل کمک گرفتن عراق از ایران در تشکیلات دولتی این کشور می‌باشد.
(26 مارس 2020- منبع: dinardaily)

- توسعه نیروگاه خورشیدی در کردستان عراق  جهت به حداقل رساندن کمبود برق
اداره برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد (UNDP)، قراردادی را مبنی بر توسعه نیروگاه خورشیدی 2 مگاواتی در استان دهوک با کردستان عراق به امضاء رسانید. طبق اعلام UNDP، در حال حاضر، برق‌رسانی در منطقه دهوک از طریق 1000 ژنراتور و با تکیه بر منابع سوختی فسیلی انجام می‌شود. هم اکنون این استان از کمبود برق مزمن رنج می‌برد. اتحادیه اروپا تأمین مالی این پروژه را به مبلغ 2 میلیون دلار به عهده گرفته است.
(6 فوریه 2020- منبع: LIST.SOLAR)      
                                           https://list.solar/news/iraqi-kurdistan/

- بلوکه شدن 5 میلیارد دلار پول ایران در عراق به دلیل تحریم‌های آمریکا
به گفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران (اوپک) روز چهارشنبه 29 ژانویه، پول ایران از صادرات گاز و برق تا 5 میلیارد دلار در یکی از حساب‌های بانکی در عراق به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه این کشور بلوکه شده و ایران نمی‌تواند آن را منتقل کند. عراق به واردات گاز و برق از ایران متکی است و با واردات گاز از ایران، 45 درصد برق این کشور تأمین می‌شود. ایالات متحده آمریکا نیز به دنبال جایگزین دیگر منبع انرژی برای عراق به جای ایران می‌باشد، اما هنوز به هیچ راه حل عملی نرسیده است. بدین ترتیب واشنگتن مجبور شده است که معافیت‌های مکرر به عراق اعطا کند و به این کشور اجازه دهد تا به تجارتش با تهران ادامه دهد. دو دولت ایران و عراق به توافق رسیدند تا این پول به صورت دینار عراق به حساب سپرده‌گذاری ایران واریز شود، اما هنوز هیچ مکانیسمی برای انتقال آن پیدا نکرده‌اند. (30 ژانویه 2020- منبع: Albawaba)

- کاهش صادرات گاز ایران به عراق از 25 میلیون مترمکعب به 4 میلیون مترمکعب
به گفته سخنگوی وزارت برق عراق روز دوشنبه 20 ژانویه، ایران میزان تأمین گاز طبیعی عراق را از 25 میلیون به 4 میلیون مترمکعب کاهش داده است. ضمن اینکه تأکید کرد که عراق برای دستیابی به خودکفایی در صنعت برق، به سه سال زمان نیاز دارد. به گفته وی، تولید برق در عراق به استثنای اقلیم کردستان، 27 درصد کاهش یافته و این کاهش باعث شده است تولید برق از بیش از  19 هزار مگاوات به کمتر از 14 هزار مگاوات کاهش یابد. (20 ژانویه 2020- منبع: dinardaily)

- کاهش تولید برق عراق به دلیل کاهش تأمین گاز از ایران
به گفته سخنگوی وزارت برق عراق روز جمعه 17 ژانویه، تولید برق عراق به استثنای منطقه کردستان، به دلیل کاهش محموله‌های گاز طبیعی از ایران طی سه ماه گذشته، 27 درصد کاهش داشته است. گاز وارداتی از ایران، نیروگاه‌ بغداد و همچنین نیروگاه‌های استان‌های جنوبی و شرقی این کشور را تأمین می‌کند. میزان تولید برق عراق در ماه ژانویه، بین 13500 تا 14000 مگاوات کاهش یافته و باعت تشدید قطع برق شده است. انتظار می‌رود تقاضای برق عراق تا پایان سال به 27 هزار مگاوات افزایش یابد. در حال حاضر، تقاضای برق عراق 25 هزار مگاوات است. در صورتی که جریان گاز ایران به حالت عادی برگردد، طبق برنامه تا ماه دسامبر، تولید برق این کشور به 23 هزار مگاوات خواهد رسید. همچنین عراق در تلاش است تا شبکه برق خود را با به شبکه برق کویت متصل کند، زیرا تا ماه اکتبر، باید حدود 500 مگاوات ظرفیت به آن‌ اضافه شود. قرار است وزارت برق عراق، پیوندهای مشابهی با کشورهای اردن و ترکیه بر قرار کند. (17 ژانویه 2020- منبع: BLOOMBERG)

- عراق امضای قرارداد برق مابین عراق و سازمان شورای همکاری خلیج فارس (GCCIA)
طبق اعلام دولت عراق روز پنجشنبه 2 ژانویه، قراردادی مبنی بر واردات 500 مگاوات برق از کشورهای خلیج فارس تا قبل از تابستان آینده، مابین این کشور و سازمان شورای همکاری خلیج فارس (GCCIA)، به امضاء رسید. سازمان شورای همکاری خلیج فارس، هزینه ساخت دو خط 400 کیلوولت را که به طول 300 کیلومتر در سرتاسر عراق و کویت راه‌اندازی خواهد شد، تأمین خواهد کرد.
(2 ژانویه 2020- منبع: MENAFN)
- وزارت برق عراق:  طرحی برای احیای میادین گازی استخراج شده برای تولید برق
به گفته وزارت برق عراق، روز پنجشنبه 26 دسامبر 2019، این وزارتخانه با توجه به محدودیت واردات گاز از ایران، طرحی را با هماهنگی وزارتخانه‌های نفت و منابع آب این کشور برای احیای میادین گازی، تدوین کرده است. به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، این وزارتخانه با همکاری دو وزارتخانه نفت و منابع آب و از طریق شورای انرژی وزیران در حال کار بر روی یک طرح سوخت است که بر منابع خارجی تأمین سوخت تکیه نخواهد داشت. زمان انجام این پروژه 3 سال طول خواهد کشید.  (26 دسامبر 2019- منبع: INA)


- برنامه ریزی جهت مناقصه برای دومین نیروگاه خورشیدی 750 مگاواتی در عراق
طبق گزارش‌های اعلام شده، دولت عراق تصمیم دارد برای مناقصه دومین نیروگاه خورشیدی 750 مگاواتی برنامه‌ریزی کند. طبق گفته مشاور نخست وزیر عراق در حوزه انرژی، هنوز تاریخ دقیقی برای این مناقصه اعلام نشده، اما قرار است این پروژه و پروژه نیروگاه خورشیدی 750 مگاواتی که مناقصه آن در ماه می انجام شده است، طی 2 سال آینده اجرایی شوند.
(28 نوامبر 2019- منبع:iraq-business news )

- تنظیم مقررات تجاری تبادل برق روسیه و حوزه قفقاز تا پایان سال میلادی جاری
به گفته معاون وزیر برق عراق در کنفرانسی در قاهره مورخ 6 نوامبر، این کشور 7 گیگاوات برق از ایران وارد می‌کند تا بتواند در کوتاه مدت خلاء بین تولید و تقاضای کشورش را پر نماید. به گفته وی، تولید برق در این کشور 5/ 19 گیگاوات است و این در حالی است که تقاضای برق این کشور  5/ 26 گیگاوات می‌باشد. همچنین وی گفت: خسارات ناشی از داعش ظرفیت داخلی را حدود 5/ 4 گیگاوات کاهش داده است.
 (7 نوامبر 2019- منبع: INTELLINEWS)
- انعقاد قراردادهای مربوط به پروژه­های برق هسته­ای توسط 18 کشور آفریقایی و روسیه
شبکه‌های برق ایران و عراق روز جمعه 1 نوامبر به دنبال همکاری نزدیکتر بین دو همسایه همگام شدند. در سال 2004 ایران فروش برق خود را به عراق آغاز کرد و صادرات برق این کشور به همسایه غربی (عراق) تا کنون در بالاترین حد خود قرار گرفته و روزانه 1361 مگاوات برق به این کشور صادر می‌شود. خط انتقال جدید 400 کیلوولتی اماره – کرخه با طول بیش از 73 کیلومتر هم‌اکنون برای انجام این کار راه‌اندازی شده است.
( 2 نوامبر 2019- منبع:
FINANCIAL TRIBUNE)             
                                 https://financialtribune.com/articles/energy/100575/iran-iraq-power-grids-synchronized

- رکورد زدن صادرات برق ایران به عراق
به گفته وزیر نیروی ایران روز دوشنبه 21 اکتبر، مدیریت  اوضاع طی دو سال آبی گذشته به این کشور کمک کرد تا بتواند در سه بخش صنعت برق از جمله: بخش تولید، مصرف و صادرات رکورد زنی کند. به گفته وی، صادرات برق ایران به کشورهای همسایه به خصوص کشور عراق در سال گذشته با توجه به نوسانات فصلی  به 1500 مگاوات رسید.

(21 اکتبر 2019- منبع: Iraq-business news & FINANCIAL TRIBUNE)
- همگام سازی شبکه برق ایران با عراق تا پایان سال جاری
به گفته رئیس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ایران روز چهارشنبه 16 اکتبر، شبکه‌های برق ایران و عراق تا پایان سال جاری همگام‌سازی می‌شوند و ایران به عراق کمک خواهد کرد تا تلفات برق این کشور که هنگام توزیع بیش از 50 درصد می‌باشد،  طبق یک قرارداد دو جانبه، تا پایان سال 2020 به 30 درصد کاهش  یابد.

(19 اکتبر 2019- منبع: FINANCIAL TRIBUNE)
- تمدید معافیت تحریمی عراق برای واردات  گاز و برق از ایران به مدت 120 روز دیگر توسط آمریکا
وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه 17 اکتبر اعلام کرد که معافیت تحریمی عراق برای خرید گاز و برق از ایران را  به مدت  120 روز دیگر تمدید کرده است تا عراق بتواند ضمن برطرف کردن نیازهای انرژی خود، گام‌هایی نیز برای کاهش وابستگی خود به واردات انرژی از ایران بردارد.

(17 اکتبر 2019- منبع: REUTERS)

- منطقه کردستان عراق در راستای تکمیل دو پروژه برق
به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، منطقه کردستان عراق انتظار دارد تا پروژه‌های برق‌آبی درلوک و برق حرارتی خباط Derlok) (Khabat & را، هر یک به ترتیب با ظرفیت 37 و  300 مگاوات، در ماه‌های آگوست و فوریه  سال 2020 به پایان برساند. (23 اکتبر 2019- منبع: ZAWYA)

 وزارت برق عراق گفت که عراق تولید برق خود را از طریق تعمیر پست‌های برق و زیرساخت‌های مربوط به برق تا 19 هزار مگاوات در روز افزایش داد.
سخنگوی وزارت برق عراق روز سه شنبه 24 سپتامبر از طرف وزیر برق این کشور، گفت که عراق تولید برق خود را از طریق تعمیر پست‌های برق و زیرساخت‌های مربوط به برق تا 19 هزار مگاوات در روز افزایش داده است. طوری که در سد موصل تولید از 50 مگاوات به 640 مگاوات افزایش یافته است. اما با این وجود، همچنان تقاضای برقبا کمبود حداقل 6 هزار مگاوات، فراتر از تولید می‌باشد.  
(24 سپتامبر 2019- منبع:
NRT)

شرکت انتقال نیروی برق مصر به دنبال صادرات برق خود به عراق از طریق اردن می­ باشد.
به گفته ریاست شرکت انتقال نیروی برق مصر، این کشور به دنبال صادرات برق خود به عراق از طریق اردن می­باشد که به دنبال آن در سال جاری شاهد افزایش ظرفیت تا 2 هزار مگاوات خواهد بود.
(24 سپتامبر 2019- منبع: EGYPT OIL & GAS NEWSPAPER) 


               https://egyptoil-gas.com/news/egypt-to-export-electricity-to-iraq/
اتمام کارساخت  نیروگاه برق صلاح‌الدین تا سال 2020
انتظار می‌رود کار ساخت نیروگاه برق صلاح‌الدین در استان مرکزی عراق تا سال 2020 با ظرفیت 1260 مگاوات به پایان برسد. در حال حاضر، به گفته شرکت مهندسی ماشین‌آلات چین که در حال ساخت این نیروگاه می‌باشد، کار ساخت این نیروگاه 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. به گفته مدیر عراقی این پروژه، این نیروگاه دارای دو واحد است که ظرفیت هر کدام 630 مگاوات است. به گفته وی، در این پروژه بیش از 1200 مهندس و کارگر چینی با همتایان عراقی خود همکاری می‌کنند. وزارت برق عراق توافقنامه‌ای به ارزش 2/ 1 میلیارد دلار با شرکت مهندسی ماشین آلات چین برای ساخت این پروژه امضاء کرده است. (1 سپتامبر 2019- منبع: MENAFN)
https://menafn.com/1098950225/Power-station-works-in-Iraq-to-wrap-up-by-2020

تأمین اجزای اصلی نیروگاه 840 مگاواتی میسان  در عراق توسط زیمنس
شرکت فناوری جهانی زیمنس قراردادی را به ارزش 280 میلیون یورو (313 میلیون دلار) منعقد کرده است تا اجزای اصلی و همچنین خدمات بلندمدت تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی 840 مگاواتی میسان عراق را تأمین نماید. این شرکت دو توربین گازی SGT5-4000F، یک توربین بخار SST5-4000، سه ژنراتور SGen5-2000H همراه با سیستم‌های کنترل SPPA-T3000، ترانسفورماتورها و تجهیزات الکتریکی مرتبط و همچنین سیستم سوخت گاز را برای این نیروگاه تأمین خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود این نیروگاه بتواند تا ماه مارس 2021، اولین تولید برق خود را داشته باشد و تا اوایل سال 2022 به طور کامل به بهره‌برداری برسد. همچنین انتظار می‌رود این نیروگاه به اندازه کافی برق تولید کند تا بتواند نیازهای بیش از 3 میلیون عراقی و بخش صنایع این کشور را تأمین کند.
(10 ژوئیه 2019- منبع: POWER TECHNOLOGY)
https://www.power-technology.com/news/siemens-power-plant-iraq/
اجازه ایالات متحده آمریکا به عراق برای وارد کردن برق و گاز از ایران
ایالات متحده آمریکا به عراق اجازه داد تا به واردات گاز از ایران به مدت سه ماه دیگر ادامه دهد، اما اصرار دارد که بغداد به دنبال منبع دیگری به جای ایران باشد. وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای از طریق ایمیل مجوز تمدید قطعنامه 120 روزه به عراق جهت ادامه روند واردات برق از ایران را به این کشور اعطا کرد. به گفته یکی از مقامات دولتی عراق، وزیر امور خارجه آمریکا و نخست وزیر عراق در این خصوص طی یک تماس تلفنی به توافق رسیدند. به گفته مقامات عراقی، این کشور ممکن است سالیان سال نیاز به واردات برق از ایران را داشته باشد. عراق به شدت به واردات گاز ایران برای تأمین چندین نیروگاه متکی است. به طوری که روزانه حدود 5/ 1 میلیارد فوت مکعب گاز از طریق خط لوله از جنوب و شرق وارد این کشور می‌شود. (17 جون 2019- منبع: AVIM)
https://avim.org.tr/en/Bulten/US-EXTENDS-WAIVER-FOR-IRAQ-TO-IMPORT-ENERGY-FROM-IRAN
کافی بودن برق تولید شده در عراق برای ارائه  20 ساعت کار در روز
به گفته وزیر برق عراق، کمبود برق روز سه شنبه 11 ژوئن، در برخی مناطق به علت بروز برخی مشکلات در خطوط انتقال و توزیع می‌باشد. در حال حاضر، میزان برق تولید شده در عراق برای تأمین 20 ساعت در روز برای اکثر استان‌های این کشور کفایت می­کند. مشکل این کشور در بخش تولید برق نمی­ باشد بلکه در بخش خطوط انتقال و توزیع است. به گفته وی، جنگ علیه تروریسم در این کشور بر روی 25 درصد از ظرفیت تولید و 18 درصد از ظرفیت خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع تأثیر گذاشته است. وی گفت: مسائل مربوط به انتقال و توزیع نیاز به زیرساخت‌ها و کارهای عمرانی بزرگ دارد و اشاره کرد که جهت ایجاد شبکه‌های هوشمند و توسعه شبکه‌های توزیع از شمال تا جنوب این کشور، نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد تا حدود 20 میلیارد دلار می‌باشد.
(11 جون 2019- منبع: DinarDaily)
نصب و راه‌اندازی  توربین گازی جدید به نیروگاه القدس عراق توسط جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکیک یک توربین گازی جدید E9 در نیروگاه القدس عراق نصب و راه‌اندازی کرد. این نیروگاه قبلاً قادر به تولید 1125 مگاوات برق بود که با افزودن این توربین جدید،  125 مگاوات برق به این ظرفیت اضافه شده است، که بدین ترتیب به تأمین افزایش تقاضای برق در فصل تابستان کمک خواهد کرد.
(30 مه 2019- منبع: POWER Engineering)

دوستی عربستان سعودی با دشمن قدیمی خود عراق
مرز بین عربستان سعودی و عراق پس از حمله صدام حسین به کویت که موجب جنگ خلیج فارس گردید، بسته شد. در ماه گذشته هیأتی متشکل از وزراء و تجار سعودی با مقامات عراقی ملاقات کردند و متعهد به سرمایه گذاری 1 میلیارد دلاری در پروژه­های توسعه­ای و افتتاح کنسولگری در بغداد شدند. عضو کمیته امور خارجه شورای سعودی هفته گذشته در ریاض گفت که روابط عربستان سعودی با عراق به دلیل کاهش نفوذ ایران در داخل عراق و کل منطقه است. نخست وزیر عراق، طی ماه­های گذشته در ریاض، 13 موافقتنامه را امضاء کرد که در آنها عربستان سعودی متعهد می­گردید تا یک میلیارد دلار به اقتصاد کشور همسایه خود تزریق نماید. سخنگوی وزارت بازرگانی عراق نیز گفت که سرمایه عربستان برای کمک به بازسازی این کشور مورد استفاده قرار می­گیرد و تخصص این کشور در زمینه انرژی و کشاورزی می­تواند به توسعه صنایع عراق کمک نماید.
(9 می 2019- منبع: Bloomberg)
نبود جایگزین به جای ایران برای صادرات برق و گاز به عراق
به گفته وزیر برق عراق، این کشور حداقل تا سه سال آینده به برق وارداتی از ایران وابسته است. وی گفت: نزدیک به 4 گیگاوات برق (تقریباً یک سوم مصرف عراق) به طور مستقیم یا غیر مستقیم از ایران وارد این کشور می‌شود، که یا در قالب واردات مستقیم برق و یا از طریق منابع گازطبیعی که خوراک نیروگاه‌های عراق را تأمین می‌نماید، صورت می‌گیرد. در حال حاضر، جایگزین دیگری که بخواهد هم از لحاظ قیمت، هم میزان صادرات و هم سهولت انتقال، جای ایران را بگیرد، وجود ندارد.
(14 مه 2019- منبع: FINANCIAL TRIBUNE)

ارزیابی پیشنهادات ارائه شده جهت راه‌اندازی پروژه‌های خورشیدی در مجموع با ظرفیت 755 مگاوات توسط عراق
وزارت برق عراق در حال بررسی و ارزیابی مدارک پیشنهادکنندگان جهت راه‌اندازی پروژه‌های خورشیدی در این کشور می‌باشد. این پروژه‌ها شامل 2 پروژه بزرگ با ظرفیت 300 و 225 مگاوات واقع در استان‌های کربلا و بابل، دو پروژه هر یک به ظرفیت 50 مگاوات واقع در شرق استان واسط، دو پروژه با ظرفیت 50 و 30 مگاوات واقع در استان موتانا در جنوب عراق و یک پروژه 50 مگاواتی در استان قادصیه می‌باشد. این کشور برای افتتاح این پروژه‌ها تا پایان سال 2020 برنامه‌ریزی کرده است. با این وجود، هنوز اطلاعات دقیق در مورد زمان و محل برگزاری مناقصه منتشره نشده است.
(9 مه 2019- منبع: EQ INTERNATIONAL
 
امضای قرارداد 700 میلیون دلاری عراق با زیمنس
زیمنس سه قرارداد به ارزش 700 میلیون دلار با عراق شامل: قرارداد مهندسی، تهیه و ساخت یک نیروگاه گازی 500 مگاواتی در منطقه الزبیدیه در محدوده استان واسط در شرق عراق، قرارداد ارتقای 40 توربین گازی با سیستم‌های خنک کننده بخار و قرارداد راه‌اندازی 13 پست برق 132 کیلوولتی و 34 ترانسفورماتور برقی در سرتا سر این کشور، منعقد کرد.
(7 مه 2019- منبع: CIPS)
---------------
برگزاری نخستین دوره از  سرمایه‌گذاری در بخش انرژی خورشیدی در عراق
وزارت برق عراق روز پنجشنبه 2 مه، نخستین دوره از سرمایه‌گذاری در بخش پروژه‌های انرژی خورشیدی را با هدف دسترسی به ظرفیت 755 مگاوات را با دعوت از شرکت‌های متخصص در زمینه تولید برق از نیروگاه‌های فتوولتائیک، برگزار کرد. در مرحله نخست، کار این شرکت‌ها، نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان‌های بابل، واسط، کربلا، المثنی و الدینیه می‌باشد. این وزارتخانه انتظار دارد که تا سال 2020، انرژی‌های تجدیدپذیر به سیستم تولید برق ملی اضافه شوند.
(3 مه 2019- منبع: XINHUANET)
 
توان زیمنس در برنده شدن  بخش بزرگی از قرارداد 14 میلیارد دلاری برق عراق
نخست وزیر عراق گفت: زیمنس فرصت خوبی برای برنده شدن در بخش بزرگی از قرارداد 14 میلیارد دلاری جهت مدرنیزه کردن زیرساخت‌های برق عراق دارد. نقشه راه زیمنس شامل اضافه کردن ظرفیت تولید جدید و بسیار کارآمد و ارتقای نیروگاه‌های موجود می‌باشد. علاوه بر این، گسترش شبکه‌های انتقال و توزیع برق عراق نیز از دیگر کارهای در نظر گرفته شده برای این شرکت است. براساس فاز اول این نقشه، عراق و زیمنس قراردادی به ارزش 785 میلیون دلار امضاء کردند. این قرارداد جهت ساخت یک نیروگاه گازی 500 مگاواتی و ارتقای 40 توربین گازی می‌باشد. همچنین نصب و راه‌اندازی 34 ترانسفورماتور و 13 پست برق نیز از دیگر وظایف این شرکت خواهد بود. این شرکت قصد دارد حدود 50 درصد از تولید برق عراق را از طریق ایجاد نیروگاه‌های جدید و ارتقای امکانات موجود و مدرنیزه کردن شبکه برق افزایش دهد.
(1 مه 2019- منبع: INTERNAYIONAL FINANCE)
                                https://internationalfinance.com/siemens-can-win-large-part-14-bn-iraq-electricity-deals/
واردات گاز بیشتر از ایران توسط عراق
به گفته سخنگوی وزارت برق عراق روز سه شنبه 23 آوریل، واردات گاز از ایران از 28 میلیون مترمکعب در روز در ماه جون به 35 میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود تولید برق در این کشور با واردات گاز از ایران به 7 /4 گیگاوات برسد. وی گفت: عراق جایگزینی برای واردات گاز ایران ندارد و متوقف کردن واردات گاز از ایران، روزانه شبکه ملی برق عراق را از 4 هزار مگاوات برق محروم خواهد کرد. (23 آوریل 2019- منبع: Finanacial Tribune)
تمایل عراق  جهت بهره‌مندی از تجربیات مصر در زمینه برق
وزرای برق عراق و مصر در حاشیه برگزاری جشنواره فناوری انتقال انرژی در برلین، طی برگزاری جلسات خود در زمینه برق و انرژی‌های تجدیدپذیر با یکدیگر گفتگو کردند. براساس گزارش‌های رسمی و در طی این نشست، وزیر برق عراق تأکید داشت تا کشورش از تجربیات مصر در زمینه توسعه بخش برق و زیرساخت‌های مربوطه بهره‌مند شود. در طی این نشست، وزیر برق مصر به پروژه‌هایی که در کشورش اجرا شده، شامل: پروژه‌ راه‌اندازی سه نیروگاه بزرگ با ظرفیت 14/4 گیگاوات با همکاری شرکت زیمنس در طی 28 ماه و نیز پروژه راه‌اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی در جهان تحت عنوان "بنبان-Benban" اشاره کرد. در کنفرانس بازسازی و ساخت و ساز که در ماه آوریل سال جاری در بغداد صورت گرفت، وزیر تجارت عراق گفت که کشورش تمایل به بهره‌برداری از تخصص شرکت‌ها و تجار مصری در بازسازی عراق دارد. به گفته وی، مصر در رأس کشورهایی قرار گرفته که به عملیات بازسازی عراق پیوسته‌اند و اظهار داشت که سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای احیای اقتصاد عراق امری حیاتی است. مقامات عراقی از شرکت‌های مصری شرکت کننده در این کنفرانس دعوت کردند تا به طور مؤثر در بازسازی و سرمایه‌گذاری در عراق شرکت کنند. (12 آوریل 2019- منبع: ifpinfo)   
 
نگاه مطلوب عراق به برنامه‌های شرکت زیمنس در زمینه برق این کشور
طبق گفته وزیر برق کشور عراق، این کشور به پیشنهادات شرکت آلمانی زیمنس در بازسازی زیرساخت‌های برق عراق دیدی مطلوب دارد. وی در حاشیه جشنواره انتقال انرژی در برلین گفت: عراق یک رابطه خوب و برابر و متعادل با همه کشورهایی که مایل به حمایت از این کشور هستند، دارد. اما باید اعتراف کرد که نقشه راه زیمنس برای عراق بسیار مفید است، زیرا به نظر می‌رسد که این شرکت در بخش انتقال، توزیع و تولید برق کمک بزرگی برای عراق محسوب می‌شود و موجب می‌گردد تا این کشور بخش برق خود را در مسیر درستی حرکت دهد. سال گذشته، این شرکت، پیشنهاد خود را جهت افزایش ظرفیت برق عراق به میزان 11 گیگاوات ارائه داد؛ که از محل هزینه 15 میلیارد دلاری که جهت بازسازی زیرساخت‌های برق این کشور در نظر گرفته شده، تأمین می­شود. در حال حاضر، دو شرکت زیمنس و جنرال الکتریک قراردادهای مقدماتی برای ظرفیت‌های برنامه‌ریزی شده با دولت عراق را امضاء کردند. برآورد بانک جهانی برای هزینه‌های بازسازی عراق حدود 150 میلیارد دلار می‌باشد که بخش خدمات آب و برق این کشور در اولویت قرار دارند. پیش از این شرکت جنرال الکتریک گفته بود که برنامه‌‌هایش برای زیرساخت‌های برق عراق می‌تواند منجر به ایجاد 65 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم گردد که باعث صرفه‌جویی سالانه و جبران ضرر و زیان تا 3 میلیارد دلار می­شود. همچنین شرکت زیمنس گفته بود که دارای یک مجموعه­ای از برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت برای تحقق اهداف بازسازی عراق و حمایت از توسعه اقتصادی این کشور می‌باشد. (10 آوریل 2019- منبع: AVIM)
 
نیاز عراق به برق ایران به مدت 3 سال
مجلس عراق امیدوارست که ایالات متحده آمریکا تحریم‌های علیه واردات برق از ایران را متوقف نماید، چرا که این کشور همچنان نیاز به خرید برق از ایران به مدت 3 سال دارد. بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در ماه مه سال گذشته، در ماه نوامبر همان سال، واشینگتن قطعنامه‌ای را با عراق به امضاء رسانید که طی آن، به مدت 45 روز به عراق اجازه داده شد تا از ایران برق خریداری نماید و در ماه دسامبر، مدت این قطعنامه برای این کشور عربی تا 90 روز افزایش یافت. در اوایل ماه جاری، وزارت امور خارجه ایالات متحده به مدت 90 روز و برای دومین بار به عراق اجازه داد تا به واردات برق از ایران ادامه دهد. چرا که معافیت اصلی اعطا شده در ماه دسامبر سال گذشته تا 19 مارس سال جاری منقضی می‌شد. سخنگوی مجلس عراق گفت: امیدواریم این قعطنامه تا زمانی ادامه یابد که عراق از نظر اقتصادی بتواند مستقل شود و نیاز به واردات برق نداشته باشد. عراق بزرگترین واردکننده برق از ایران است. این کشور برای پاسخگویی به تقاضای داخلی خود نیاز به بیش از 23 هزار مگاوات برق دارد. اما به دلیل جنگ و تهاجم ایالات متحده آمریکا در سال 2003، زیرساخت‌های برق خود را از دست داد و با کمبود برق 7 هزار مگاواتی مواجه شد. وی گفت: کمبود برق در مناطق جنگ زده به خصوص در فصل تابستان بیشتر دیده می‌شود که منجر به اعتراضات خشونت بار مردمی گشته و به بحران ملی تبدیل شده است. همچنین انتظار می‌رود که این بحران به دلیل افزایش تقاضای برق در فصل تابستان سال جاری و هر گونه کاهش تأمین برق از سوی ایران، شدت یابد و موجب تظاهرات بیشتر و ناآرامی‌های جدید و بی ثباتی در کشور گردد.سخنگوی
(2 آوریل 2019- منبع: MENAFN)
پیشنهاد شرکت‌های اروپایی جهت تولید برق در بصره عراق  از مزرعه بادی Windmill
کمیسیون سرمایه‌گذاری بغداد اعلام کرد، اتحادیه‌ها (متشکل از 66 شرکت اروپایی) جهت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در استان بصره تمایل به سرمایه‌گذاری دارند. این سرمایه‌گذاری با هزینه 1/5 میلیارد دلار برآورد شده، که هدف آن عمدتاً تولید برق از مزارع بادی و تأمین انرژی پاک در این استان می‌باشد. به گفته رئیس این اتحادیه، مطالعات صورت گرفته بر روی پروژه تولید برق از مزارع بادی در بصره تکمیل شده است. همچنین وی گفت: بصره یکی از مکان های مناسب در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است که امکان پیشرفت عراق را در کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا در این زمینه فراهم می­کند. شایان ذکر است که طی سال‌های متمادی، این استان به منظور واردات برق از میلیون‌ها دلار سرمایه خود استفاده کرده، در حالی که می‌توانسته بر این مشکل با استفاده از انرژی خورشیدی و باد جهت تولید انرژی پاک غلبه نماید. (28 مارس 2019- منبع: DINAR DAILY)

تمایل عراق  جهت بهره‌مندی از تجربیات مصر در زمینه برق
وزرای برق عراق و مصر در حاشیه برگزاری جشنواره فناوری انتقال انرژی در برلین، طی برگزاری جلسات خود در زمینه برق و انرژی‌های تجدیدپذیر با یکدیگر گفتگو کردند. براساس گزارش‌های رسمی و در طی این نشست، وزیر برق عراق تأکید داشت تا کشورش از تجربیات مصر در زمینه توسعه بخش برق و زیرساخت‌های مربوطه بهره‌مند شود. در طی این نشست، وزیر برق مصر به پروژه‌هایی که در کشورش اجرا شده، شامل: پروژه‌ راه‌اندازی سه نیروگاه بزرگ با ظرفیت 14/4 گیگاوات با همکاری شرکت زیمنس در طی 28 ماه و نیز پروژه راه‌اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی در جهان تحت عنوان "بنبان-Benban" اشاره کرد. در کنفرانس بازسازی و ساخت و ساز که در ماه آوریل سال جاری در بغداد صورت گرفت، وزیر تجارت عراق گفت که کشورش تمایل به بهره‌برداری از تخصص شرکت‌ها و تجار مصری در بازسازی عراق دارد. به گفته وی، مصر در رأس کشورهایی قرار گرفته که به عملیات بازسازی عراق پیوسته‌اند و اظهار داشت که سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای احیای اقتصاد عراق امری حیاتی است. مقامات عراقی از شرکت‌های مصری شرکت کننده در این کنفرانس دعوت کردند تا به طور مؤثر در بازسازی و سرمایه‌گذاری در عراق شرکت کنند. (12 آوریل 2019- منبع: ifpinfo)   
نگاه مطلوب عراق به برنامه‌های شرکت زیمنس در زمینه برق این کشور
طبق گفته وزیر برق کشور عراق، این کشور به پیشنهادات شرکت آلمانی زیمنس در بازسازی زیرساخت‌های برق عراق دیدی مطلوب دارد. وی در حاشیه جشنواره انتقال انرژی در برلین گفت: عراق یک رابطه خوب و برابر و متعادل با همه کشورهایی که مایل به حمایت از این کشور هستند، دارد. اما باید اعتراف کرد که نقشه راه زیمنس برای عراق بسیار مفید است، زیرا به نظر می‌رسد که این شرکت در بخش انتقال، توزیع و تولید برق کمک بزرگی برای عراق محسوب می‌شود و موجب می‌گردد تا این کشور بخش برق خود را در مسیر درستی حرکت دهد. سال گذشته، این شرکت، پیشنهاد خود را جهت افزایش ظرفیت برق عراق به میزان 11 گیگاوات ارائه داد؛ که از محل هزینه 15 میلیارد دلاری که جهت بازسازی زیرساخت‌های برق این کشور در نظر گرفته شده، تأمین می­شود. در حال حاضر، دو شرکت زیمنس و جنرال الکتریک قراردادهای مقدماتی برای ظرفیت‌های برنامه‌ریزی شده با دولت عراق را امضاء کردند. برآورد بانک جهانی برای هزینه‌های بازسازی عراق حدود 150 میلیارد دلار می‌باشد که بخش خدمات آب و برق این کشور در اولویت قرار دارند. پیش از این شرکت جنرال الکتریک گفته بود که برنامه‌‌هایش برای زیرساخت‌های برق عراق می‌تواند منجر به ایجاد 65 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم گردد که باعث صرفه‌جویی سالانه و جبران ضرر و زیان تا 3 میلیارد دلار می­شود. همچنین شرکت زیمنس گفته بود که دارای یک مجموعه­ای از برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت برای تحقق اهداف بازسازی عراق و حمایت از توسعه اقتصادی این کشور می‌باشد. (10 آوریل 2019- منبع: AVIM)
https://avim.org.tr/en/Bulten/IRAQ-VIEWS-SIEMENS-PLAN-FOR-ITS-POWER-SECTOR-FAVOURABLY
نیاز عراق به برق ایران به مدت 3 سال
سخنگوی مجلس عراق امیدوارست که ایالات متحده آمریکا تحریم‌های علیه واردات برق از ایران را متوقف نماید، چرا که این کشور همچنان نیاز به خرید برق از ایران به مدت 3 سال دارد. بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در ماه مه سال گذشته، در ماه نوامبر همان سال، واشینگتن قطعنامه‌ای را با عراق به امضاء رسانید که طی آن، به مدت 45 روز به عراق اجازه داده شد تا از ایران برق خریداری نماید و در ماه دسامبر، مدت این قطعنامه برای این کشور عربی تا 90 روز افزایش یافت. در اوایل ماه جاری، وزارت امور خارجه ایالات متحده به مدت 90 روز و برای دومین بار به عراق اجازه داد تا به واردات برق از ایران ادامه دهد. چرا که معافیت اصلی اعطا شده در ماه دسامبر سال گذشته تا 19 مارس سال جاری منقضی می‌شد. سخنگوی مجلس عراق گفت: امیدواریم این قعطنامه تا زمانی ادامه یابد که عراق از نظر اقتصادی بتواند مستقل شود و نیاز به واردات برق نداشته باشد. عراق بزرگترین واردکننده برق از ایران است. این کشور برای پاسخگویی به تقاضای داخلی خود نیاز به بیش از 23 هزار مگاوات برق دارد. اما به دلیل جنگ و تهاجم ایالات متحده آمریکا در سال 2003، زیرساخت‌های برق خود را از دست داد و با کمبود برق 7 هزار مگاواتی مواجه شد. وی گفت: کمبود برق در مناطق جنگ زده به خصوص در فصل تابستان بیشتر دیده می‌شود که منجر به اعتراضات خشونت بار مردمی گشته و به بحران ملی تبدیل شده است. همچنین انتظار می‌رود که این بحران به دلیل افزایش تقاضای برق در فصل تابستان سال جاری و هر گونه کاهش تأمین برق از سوی ایران، شدت یابد و موجب تظاهرات بیشتر و ناآرامی‌های جدید و بی ثباتی در کشور گردد. (2 آوریل 2019- منبع: MENAFN)
پیشنهاد شرکت‌های اروپایی جهت تولید برق در بصره عراق  از مزرعه بادی Windmill
کمیسیون سرمایه‌گذاری بغداد اعلام کرد، اتحادیه‌ها (متشکل از 66 شرکت اروپایی) جهت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در استان بصره تمایل به سرمایه‌گذاری دارند. این سرمایه‌گذاری با هزینه 1/5 میلیارد دلار برآورد شده، که هدف آن عمدتاً تولید برق از مزارع بادی و تأمین انرژی پاک در این استان می‌باشد. به گفته رئیس این اتحادیه، مطالعات صورت گرفته بر روی پروژه تولید برق از مزارع بادی در بصره تکمیل شده است. همچنین وی گفت: بصره یکی از مکان های مناسب در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است که امکان پیشرفت عراق را در کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا در این زمینه فراهم می­کند. شایان ذکر است که طی سال‌های متمادی، این استان به منظور واردات برق از میلیون‌ها دلار سرمایه خود استفاده کرده، در حالی که می‌توانسته بر این مشکل با استفاده از انرژی خورشیدی و باد جهت تولید انرژی پاک غلبه نماید. (28 مارس 2019- منبع: DINAR DAILY)
http://www.dinardaily.net/t83586-european-companies-propose-electricity-production-in-basra-from-windmill-farms
تداوم صادرات برق ایران به عراق
ایران همچنان به صادرات برق به عراق ادامه می‌دهد. این الگو نشانه‌ای از روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی بین دو همسایه است. براساس گزارش وزارت نیروی ایران در وب‌ سایت پاون، این کشور می‌تواند سالانه 1500 مگاوات برق را از طریق 5 خط انتقال برق به عراق صادر نماید. قراردادی در سال 2005 مابین ایران و عراق منعقد گردید که طی آن مقرر شد ایران 150 مگاوات برق به عراق صادر نماید که این قرارداد از آن زمان تا کنون گسترش یافته است. ایران از سال 2004 تاکنون نزدیک به 65 میلیارد کیلووات ساعت برق به عراق به ارزش 6/2 میلیارد دلار صادر کرده است که از این مقدار، 2/5 میلیارد دلار پرداخت شده است.
(12  مارس 2019- منبع: FINANCIAL TRIBUN)

توافقنامه تهیه توربین گازی و خدمات‌دهی برای  نیروگاه القدوس در عراق مابین شرکت جنرال الکتریک و این کشور
طبق توافقنامه صورت گرفته مابین شرکت جنرال الکتریک و عراق، این شرکت یک توربین گازی پیشرفته E9 را به نیروگاه القدوس در عراق تحویل داده است. همچنین، قرار است که این شرکت در طی سال 2019 به خدمات دهی 7 توربین گازی E9 در این نیروگاه بپردازد که شامل: تعمیر، تأمین قطعات و بازسازی آنها می‌باشد. در حال حاضر، این شرکت در حال نصب و راه‌اندازی توربین گازی جدید در محل است و انتظار می‌رود با نصب این توربین، تولید برق این نیروگاه به بیش از 125 مگاوات افزایش خواهد یافت.
(26  فوریه 2019- منبع: MENAFN)

امضای توافقنامه برق مابین ایران و عراق
طبق اعلام وزیر برق عراق، توافقنامه برق ما بین ایران و عراق امضاء گردید. به گفته وی، در این توافقنامه به همکاری میان دو کشور در فناوری‌های جدید انرژی و تبادل دانش و تجربه با طرف ایرانی اشاره شده است. همچنین روز سه‌شنبه 5 فوریه، رؤسای بانک­های مرکزی ایران و عراق توافقنامه‌ای را جهت تسهیل حل و فصل بدهی‌های بغداد به تهران امضاء کردند. بدهی‌های عراق به ایران به ارزش 2 میلیارد دلار به جهت واردات برق و گاز و سایر کالاها به این کشور در طی سا‌ل‌های گذشته می‌باشد. عراق سالهاست که برای مقابله با کمبود برق، 1000 مگاوات برق از ایران وارد می‌نماید.
(8 فوریه 2019- منبع: AZERNEWS)      
        https://www.azernews.az/region/145299.html
تأمین بیش از  1 میلیارد دلار جهت پیشبرد بخش برق در عراق توسط انگلستان
آژانس اعتبار صادرات انگلیس (UKEF)، تأمین مالی قراردادهای بین شرکت جنرال الکتریک و وزارت برق عراق را جهت احداث دو نیروگاه‌ برق سماوا (Samawa) و ذی قار (Dhi Qar)، واقع در شمال غرب بصره به ارزش 620 میلیون دلار به عهده گرفت. همچنین 400 میلیون دلار نیز برای قرارداد راه‌حل‌های شبکه‌ای جنرال الکتریک جهت تعمیر 14 پست برق را نیز عهده‌دار شد. این آژانس در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که تعمیر این پست‌ها موجب افزایش ظرفیت شبکه برق خواهد شد و راه‌اندازی دو نیروگاه برق به شهروندان دسترسی لازم برای زیرساخت‌های حیاتی را خواهد داد. این آژانس در سال 2017، تفاهم‌نامه‌ای را با عراق جهت تأمین زیرساخت‌های حیاتی این کشور به امضاء رسانیده است. (29 ژانویه 2019- منبع: GCR)
http://www.globalconstructionreview.com/news/uk-provide-1bn-improve-electricity-iraq

آغاز پروژه تولید 1000 مگاواتی برق در عراق توسط جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکتریک با همکاری وزارت برق عراق تصمیم به راه‌اندازی پست برقی در منطقه شمال غرب عراق نمود که می‌تواند تا 1000 مگاوات برق را به شبکه برق این کشور متصل نماید. این تصمیم علاوه بر افزایش ساعت‌های برق موجود به کاهش تنگناهای برق کمک می‌کند. محدوده کاری جنرال الکتریک برای کار در این پروژه شامل طراحی، ساخت تجهیزات، تحویل محل نصب، آزمایش و راه‌اندازی و آموزش پرسنل می‌باشد. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: ساخت، نصب، راه‌اندازی و آزمایش این پروژه توسط مهندسین عراقی جنرال الکتریک و افراد محلی که با این شرکت قرارداد دارند، تکمیل شده است. این پروژه می‌تواند پست‌های 132 کیلوولت را در کدمیه(Kadhmiya) ، الشعله، الصبایت و همچنین 5 پست برق دیگر که قرار است در آینده برنامه‌ریزی شوند، تغذیه نماید و کمک می‌کند تا برق از نیروگاه بسمایه، نیروگاه گازی تاجی و نیروگاه گازی سیار به شبکه ملی برق متصل شود. این پست برق نقش مهمی در کمک به تأمین برق بیشتر و مورد نیاز به ویژه در فصل تابستان پیش رو دارد. مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک گفت: به عنوان یک شریک در پیشرفت زیرساخت‌های برق عراق، این شرکت به وعده خود به مردم این کشور برای حمایت از دولت جهت ایجاد یک شبکه برق پایدار که به نیازهای آنها پاسخ خواهد داد، ادامه می‌دهد. به دنبال توافقنامه راه‌اندازی پست برق در منطقه شمال غرب بغداد، این شرکت قراردادی نیز به ارزش 400 میلیون دلار (معادل 350/8 میلیون یورو) جهت توسعه و بازسازی 14 پست برق دیگر و تأمین تجهیزات حیاتی مانند ترانسفورماتورها، قطع‌کننده‌های مدار و دیگر تجهیزات مربوطه ، امضاء کرده است. پست‌های برق مزبور، نیروگاه‌ها در استان‌های نینوا، صلاح‌الدین، الانبار، کربلا، بغداد، قادسیه و بصره را به شبکه برق ملی متصل خواهند کرد.
(24 ژانویه 2019- منبع: Trade Arabia)       
                  http://tradearabia.com/news/OGN_350139.html
توسعه همکاری‌های بخش برق عراق با ایران
به گفته نخست وزیر عراق، کشورش روابط خود را با ایران در بخش برق گسترش خواهد داد. وی این سخنان را در جلسه حضوری با وزیر نیروی ایران، روز پنجشنبه 27 دسامبر اظهار داشت. سفیر ایران در عراق و وزیر برق عراق نیز در این نشست حضور داشتند. نخست وزیر عراق گفت:  بغداد آماده همکاری با تهران برای یافتن راه حل مناسب برای گسترش روابط با ایران در بخش انرژی می‌باشد. وی گفت: عراق می‌بایست در بخش تولید برق موفق گردد. به گفته وزیر نیروی ایران، این کشور به طور کامل آماده عرضه انرژی برق به عراق، احداث و بازسازی نیروگاه‌های تولید برق، کمک به توسعه فناوری‌های لازم در این بخش و آموزش نیروی انسانی می‌باشد. وی همچنین از آمادگی ایران برای کار بر اساس یک زمان‌بندی مشخص برای کاهش قابل ملاحظه تلفات برق در عراق و در عین حال افزایش تولید برق در این کشور و ارتباط مستقیم بین شبکه‌های برق دو کشور خبر داد.  وزیر نیروی ایران و وزیر نیروی عراق، پس از دو روز مذاکرات فشرده، تفاهم‌نامه‌ای را برای همکاری در بخش انرژی امضاء کردند. وزیر نیرو در مراسم امضای سند همکاری‌های برق ایران و عراق گفت: براساس این سند چارچوب یک همکاری بلندمدت در زمینه بازسازی صنعت برق عراق شکل گرفته است و این توافق به عنوان یک روز تاریخی در صنعت برق این کشور ثبت خواهد شد. همچنین وی در خصوص نقش شرکت‌های خصوصی برای اجرایی شدن همکاری‌های جدید میان دو کشور، گفت: در حال حاضر بیش از 65 درصد انرژی مورد نیاز ایران توسط بخش خصوصی تولید می‌شود و طبیعتاً بخش خصوصی ایران نقش بسیار مهمی در عملیاتی شدن این توافقنامه خواهد داشت. طبیعتاً در چارچوب همکاری‌های جدید دو کشور صدها شرکت خصوصی ایران نیز در زمینه ساخت تجهیزات و همچنین تأسیسات نیروگاه‌ها و تجهیزات مربوط به آب توزیع آب آشامیدنی، جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر خورشیدی با همتایان عراق خود همکاری داشته و در بازار آب و برق این کشور حضوری فعال خواهند داشت.
(27 دسامبر 2018- منبع: trend news agency)


تمدید 90 روزه مجوز واردات برق عراق از ایران توسط آمریکا
آمریکا مجوز ادامه واردات برق عراق از ایران را به مدت 90 روز دیگر تمدید کرد. با توجه به عدم بازسازی بخش برق عراق، این کشور قادر به تأمین تقاضای داخلی برق در این کشور نیست و با توجه به اینکه ایران عمده ترین صادر کننده برق به عراق است، وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، بخش برق عراق را بیش از پیش به مخاطره انداخته است. آمریکا در ابتدا یک مهلت 45 روزه برای عراق تعیین کرد تا جایگزین دیگری به غیر از تهران برای واردات برق و گاز پیدا نماید. اما با توجه به وابستگی شدید عراق به واردات انرژی به ویژه برق از طرف ایران، این مهلت به مدت 90 روز دیگر نیز تمدید شد. بسیاری از کارشناسان انرژی عراق معتقدند که این کشور برای قطع واردات انرژی از ایران به حداقل یکسال مهلت نیاز دارد و چنانچه این مهلت به آن داده نشود احتمال  افزایش بحران در بخش برق عراق و ایجاد خاموشی‌های طولانی تر وجود خواهد داشت. پیک تقاضای برق در عراق در سال جاری 24 گیگاوات و تولید برق در این کشور تنها 16 گیگاوات بوده است. چنین وضعیتی قطعاٌ منجر به خاموشی‌های غیر قابل پیش بینی و طولانی در گرمترین ماه‌های تابستان خواهد شد. خاموشی‌های طولانی یکی از دلایل نا آرامی‌هایی بود که بصره بزرگترین شهر نفتی عراق را به مدت دوماه درگیر خود نمود. قرارداد واردات برق از ایران به عراق به میزان 1/2 گیگاوات است. عراق به غیر از انرژی، غذا و سایر کالاها را نیز از ایران وارد می‌نماید و مناسبات سیاسی نزدیکی بین دو کشور وجود دارد. برآورد می‌گردد که تجارت بین دو کشور تا پایان سال جاری میلادی به 8/5 میلیارد دلار بالغ گردد. آمریکا همچنین از 8 کشور دیگر از جمله چین، یونان، هند، ایتالیا، ترکیه، کره جنوبی، تایوان  و ژاپن خواسته است طی 6 ماه واردات انرژی از ایران را به صفر برسانند.
(21 دسامبر 2018- منبع: Tristatehomepage.com)
نیاز عراق به 50 میلیارد دلار سرمایه جهت توسعه پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر
عراق یک برنامه متنوع و بلندپروازانه‌ای را آغاز کرده که براساس آن، این کشور می‌تواند 10 درصد از نیازهای انرژی خود را تا سال 2028 از طریق نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و زیست توده تأمین نماید. سرمایه‌گذاری در نظر گرفته در این خصوص بیش از 50 میلیارد دلار می‌باشد. خوشبختانه با فراوانی منابع خورشیدی و باد، عراق می‌تواند به دور از وابستگی به سوخت‌های فسیلی در دهه آتی، تولید انرژی برق خود را افزایش دهد. عراق از کمبود جدی برق به علت ظرفیت ناکافی و افزایش تقاضا که در حال حاضر فراتر از گسترش ظرفیت است، رنج می‌برد. حملات تروریستی داعش در ماه ژوئن 2014، ظرفیت تولید موجود را از 28680 مگاوات به حدود 24020 مگاوات کاهش داد. در حالی که تقاضا 17 هزار مگاوات می‌باشد. تولید برق در سال 2017 به طور میانگین کمتر از 11300 مگاوات بوده است. هم اکنون، دسترسی به برق کمتر از 15 ساعت در روز از شبکه برق عمومی می‌باشد. این موضوع، عراق را مجبور به تکیه بر ژنراتورهای دیزلی خصوصی برای پر کردن این شکاف کرده است .در حال حاضر، با توجه به رشد تقاضای 6 درصدی برق، این کشور نیاز به ظرفیت اضافی20  هزار مگاوات جهت پاسخگویی به تقاضا و یا حدود 32500 مگاوات تا سال 2028 دارد. به گفته مشاور ارشد و مدیر توسعه کسب و کار این کشور، با حرکت به سوی اقتصاد پایدار، زیرساخت برق عراق نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجهی در گسترش ظرفیت و بهبود بهره‌وری و تکمیل ظرفیت تولید براساس انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد. همچنین به گفته وی، عراق دارای ذخایر قابل توجهی از گاز طبیعی می‌باشد که می‌تواند برای توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی – گازی استفاده شود. علاوه بر این، متوسط تابش خورشید در این کشور 6/5 کیلووات ساعت/ مترمربع در روز با بیش از 3000 ساعت آفتابی روشن در هر سال می‌باشد که می‌تواند فرصت‌های قابل توجهی را برای توسعه یا انرژی خورشیدی در سراسر کشور فراهم آورد. در حال حاضر، برنامه‌های توسعه انرژی تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی، علاوه بر حمایت بانک جهانی، از سوی آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (ایرنا)، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) و مرکز منطقه‌ای برای انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی (RCREEE)، حمایت زیادی شده است. انتظار می‌رود که تا سال 2028، ظرفیت نصب شده برای نیروگاه‌های خورشیدی در این کشور، 5 گیگاوات، ظرفیت نصب شده برای انرژی باد حدود 1 گیگاوات و ظرفیت نصب شده برای زیست توده حدود 2/0 گیگاوات باشد. سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور، می‌تواند فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاران خصوصی و ارائه دهندگان فناوری جهت گسترش ظرفیت‌ها، ارتقاء و بومی سازی باشد. (13 دسامبر 2018 - منبع: Trade Arabia)

  عراق خواستار تجدید نظر در بخش برق به جهت رفع تحریم ها و جلوگیری از اعتراضات مردمی
  بخش برق عراق در نظر دارد برنامه بلند مدتی را جهت رفع تحریم های ایالات متحده آمریکا برای واردات برق از ایران و همچنین جلوگیری از اعتراضات مردمی در فصل تابستان به جهت خاموشی های مکرربرق برنامه ریزی نماید. وزارت عراق در گام نخست گزینه ایی از جمله اصلاحات نیروگاه ها و خطوط برق جهت کاهش ضایعات و تلفات برق، واردات برق و بهبود جمع آوری صورتحساب های برق به جهت افزایش درآمد را در نظر گرفته است. در ماه نوامبر،زمانی که واشنگتن تحریم هاییعلیه تهران را به جهت برنامه هسته ای ایران مجددا اعمال کرد به عراق اجازه داد تا ظرف مدت 45 روز یک برنامه جلوگیری از استفاده از برق و گاز ایران برای خود در نظر بگیرد. عراق روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز جهت تزریق به نیروگاه های خود و همچنین به طور مستقیم 1300 مگاوات برق از ایران وارد کرده است. به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، در حال حاضر این کشور برنامه 18 ماهه ای را جهت کاهش واردات برق از ایران در نظر گرفته و قرار است تا دوهفته آینده، یک برنامه پنج ساله شامل ارزیابی های سالانه به آمریکا ارائه دهد که اگر تصویب شد بتواند یک تا 2 سال از ممنوعیت های ایجاد شذه توسط ایالات متحده آمریکا ذر امان بماند. اما انتظار نمی رود که اصلاحات به سرعت انجام شودو وی گفت: عراق دارای 153 میلیارد بشکه ذخایر ثبت شده نفت است اما برای نیروگاه های برق خود به گاز و سوخت با کیفیت بالاتری نیاز دارد.
عراق ممکن بتواند بدون نیاز به برق ایران ادامه بدهد، اما تا زمانیکه بواند گاز خود را استخراج نموده و یا بتواند گازهای سوزانده شده در زمان حفاری نفت را جمع آوری نماید به گاز ایران همچنان نیاز دارد. عراق با استفاده از سوخت خود به اضافه گاز ایران تنها می تواند حدود 16 هزار مگاوات برق تولید کند.
این رقم به مراتب کمتر از میزان کنونی تقاضای برق عراق که حدودا 34 هزار مگاوات است می باشد. اما این تقاضا در فصل تابستان ودر گرمای 50 درجه سلسیوس(122 درجه فارنهایت) به 30 هزار مگاوات هم می رسد.
وی به سرمایه گذاری شرکت زیمنس و جنرال الکتریک به ترتیب به ارزش 10 و 15 میلیارد دلار( معادل 8/8 و 13/3 میلیارد یورو) در بخش اصلاح زیر ساخت ها اشاره کرد و گفت: این دو شرکت می توانند ظرفیت مدت پنج سال 24 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق عراق اضافه کنند و ظرفیت تولید را به 40 هزار مگاوات برسانند.
همچنین وی گفت : عراق حدود 60 درصد از درآمد خود را بدلیل پرداخت نکردن صورتحساب های برق توسط بعضی از افراد از دست می دهد که اگر بتواند آن ا کاهش دهد همچنان می تواند به واردات برق از ایران وابسته بماند.سال قبل عراق با استفاذه از خصوصی ازی به استخدام افاردی  جهت جمع آوری بدهی ها اقدام کرد تا اطمینان پیدا کند که خنوارها هزینه های برق خود را پرداخت می نمایند. به گفته یکی از کارکنان اداره توزیع برق عراق با این کار قطع برق در بغداد کاهش یافته است. پیش نویس بودجه سال 2019 عراق نشان می دهد که این کشور 800 میلیون دلار جهت واردات گلز از ایران و حدود 350 میلیون دلار جهت واردات برق از ایران به ایران بدکار است.