روسیه

1399/06/15
- تأیید ساخت نیروگاه حرارتی شناور برای منطقه چوکوتکا توسط دولت روسیه
دولت روسیه با ساخت  نیروگاه حرارتی شناور در منطقه شمال شرقی چوکوتکا موافقت نمود. این نیروگاه ال ان جی سوز، توسط شرکت عظیم گازی نوواتِک و جهت تأمین برق مورد نیاز پروژه­های معدنکاوی طلا و مس در منطقه چوکوتکا سرمایه گذاری و ساخته خواهد شد. اگرچه شرکت نوواتِک اعلام نموده که هزینه 434 میلیون یورویی ساخت نیروگاه شناور را خود به عهده خواهد گرفت ولی نیاز به ساخت دو خط انتقال تک مداره 220 کیلوولت دریایی برای انتقال برق این نیروگاه است که دولت هزینه 300 میلیون یورویی آن را تقبل نموده است.  ( 19 اوت 2020- منبع: Khl)  

- آغاز بارگیری سوخت هسته ای نیروگاه هسته­ای آستراوتس

کشور بلاروس بارگیری سوخت نیروگاه هسته­ای جدید در این کشور را که توسط روسیه ساخته شده است، آغاز نمود. این نیروگاه دارای دو راکتور اتمی است و انتظار می­رود در سه ماهه چهارم سال میلادی جاری فعالیت خود را آغاز نماید. این نیروگاه توسط شرکت دولتی روس اتم و با وام 10 میلیارد دلاری که روسیه به بلاروس پرداخت نموده، ساخته شده است. این پروژه توسط کشورهای همسایه به ویژه لیتوانی که پایتخت آن تنها 50 کیلومتر با محل تأسیس این نیروگاه فاصله دارد مورد اعتراض قرار گرفته است. لیتوانی واردات برق از این نیروگاه را ممنوع ساخته است. علاوه بر لیتوانی کشورهای استونی و لاتویا نیز نسبت به امنیت این نیروگاه و خطرات آن هشدار داده­اند. اما روسیه و بلاروس هرگونه خطری از طرف این نیروگاه را انکار نموده و سیستم امنیتی آن را بسیار کامل می­دانند. وزارت انرژی بلاروس اعلام كرد كه قصد دارد اولین راكتور 2/ 1 گیگاواتی VVER 1200 را به سیستم برق كشور در سه ماهه چهارم سال 2020 اضافه نماید. ساخت دومین راکتور تا سال 2022 کامل خواهد شد و مجموع ظرفیت این نیروگاه را به 4/ 2 گیگاوات افزایش خواهد داد. ریاست شرکت روس اتم اعلام نمود که این نیروگاه قادر است نیازهای یک سوم از تقاضای برق بلاروس را پاسخ داده و جایگزین 5/ 4 میلیارد مکعب گاز مصرفی برای تولید برق شود. (14 ژوئیه 2020- منبع: Tradearabia.com)  


- افزایش سرعت گذار از انرژی های فسیلی به سمت تجدیدپذیرها بعد از همه گیری COVID19
وزیر انرژی روسیه پیش بینی کرد که کوید 19باعث تغییر سرعت از انرژی­های فسیلی به سمت تجدیدپذیرها خواهد شد. وی معتقد است که اهمیت انرژی­های فسیلی در بازار انرژی جهان در حال کاهش است. که پیامد جدی برای تولید کنندگان نفت به همراه خواهد داشت. به نظر می­رسد پس از تغییرات ساختاری ناشی از بیماری همه گیر کرونا مثل سفرهای کمتر خودرو و پروازهای کمتر، صنعت انرژی دچار تحول شده و در سال­های آینده با تغییر ساختار مواجه خواهد شد. توسعه فن آوری­های دیجیتال و همچنین فن آوری اطلاعات نیز بر روی ساختار انرژی و افزایش تقاضای برق تأثیر خواهد گذاشت. به نظر می­رسد با کاهش هزینه و افزایش کاربری انرژی­های تجدیدپذیر سهم انرژی­های فسیلی مانند نفت و گاز تا سال 2040 تا 85 درصد در بخش انرژی کاهش یابد.
( 17 ژوئن 2020- منبع: www.rt.com)  
- وضع قوانین جدید برای توسعه دهندگان پروژه­های بادی در روسیه
براساس آخرین پیشنهادات وزارت صنعت و تجارت روسیه، توسعه دهندگان پروژه­های بادی برای واجد شرایط بودن اخذ امتیاز اجرای پروژه­های دولتی و برخورداری از حمایت­های دولت، باید تجهیزاتی معادل 8 درصد هزینه ساخت پروژه خود در روسیه را صادر نمایند. دولت روسیه قصد دارد تا سال 2021 زیرساخت­های تولید داخلی تجهیزات انرژی بادی را به 85 درصد افزایش دهد. به گفته سخنگوی دولت روسیه عدم رعایت قوانین و مقررات جدید منجر به جریمه­های بالایی خواهد شد که حدود 10 الی 20 درصد از پرداخت­های حمایتی دولت خواهد بود. این قانون جدید بخشی از برنامه پشتیبانی انرژی تجدیدپذیر روسیه برای سال­های 2025 الی2035 می­باشد. پیشنهاد اولیه دولت صادرات 30 درصدی تجهیزات پروژه­های بادی بود که پس از انتقاد شدید سرمایه گذاران این مقدار به 8 درصد کاهش یافت و تصویب شد. صادرات تجهیزات بادی بسته به شرایط بازار و نحوه تنظیم مقررات توسط دولت خواهد بود. با این حال، این خطر وجود دارد كه اعمال جریمه­های سنگین برای نقض بومی سازی و همچنین مقررات سنگین صادراتی در روسیه منجر به معاملات جعلی در بازار داخلی این کشور شود
.
(12ژوئن 2020- منبع: wind power monthly)  
- بهره برداری کامل از نیروگاه هسته ای شناور آکادمیک لومونسف
آکادمیک لومونوسف ، نخستین نیروگاه هسته­ای شناور جهان (NPP) ، به طور کامل در بندر پیوک، منطقه چوکوتکا در شرق دور روسیه راه اندازی شد. این نیروگاه توسط دپارتمان تولید برق شرکت دولتی روس اتم، روس ِانِرگو اتم (Rosenergoatom) ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است. مدیر روس انرگو اتم اعلام نمود که در ماه مه این شرکت پروژه احداث نیروگاه هسته­ای شناور را با موفقیت به پایان رساند و وظیفه اصلی خود را برای سال جاری که راه اندازی کل ظرفیت این شناور اتمی در منطقه پیوک بود را تکمیل نمود. در تاریخ 25 ماه مه، کشتی آکادمیک لومونسف به طور رسمی به عنوان  یازدهمین نیروگاه اتمی روسیه ثبت گردید. ظرفیت نصب شده این نیروگاه 70 مگاوات است که در حال حاضر به طور کامل مورد بهره برداری قرار می­گیرد.
( 25 مه 2020- منبع: Power-technology.com)                                                       https://www.power-technology.com/news/russia-floating-nuclear-power-plant/

- امتناع استونی از خرید برق از روسیه
رییس جمهور استونی اظهار نمود که کشورش قصد خرید مستقیم برق از روسیه را ندارد و به دنبال این است که در بین کشورهای اتحادیه اروپا، مالیات برآلودگی ناشی از ورود برق روسیه به بازار مشترک این اتحادیه را به ثبت برساند. وی اظهار نمود استونی برق مورد نیاز خود را از بورس سهام برق کشورهای اروپای شمالی، نورد پول  (Nord Pool) می­خرد که البته حتماً برق صادراتی روسیه در این بازار موجود است و بیشتر آن توسط فنلاند و یا لیتوانی به این بازار وارد می­شود، اما آنچه برای استونی در حال حاضر مهم است این است که نمی­خواهد مستقیماً برای خرید برق با روسیه وارد معامله شود. پس از اینکه کشورهای حوزه بالتیک از شبکه مشترک برق شوروی سابق جدا شده و به شبکه برق اروپا پیوستند، بسیاری از این کشورها دیگر از روسیه برق دریافت نمی­نمایند. ريیس جمهور استونی افزود کشورش از تلاش­های کمیسیون اروپا برای وضع مالیات بر واردات برق از کشورهای ثالث برای حمایت از بازار مشترک این اتحادیه در برابر دامپینگ ( قیمت شکنی) حمایت می­کند. ( 11 مه 2020- منبع: New Europe)  

- کاهش تقاضای نیروی برق در روسیه به میزان 8 درصد بر اثر بیماری همه گیر کرونا
معاون وزیر انرژی روسیه در روز شنبه 18 آوریل (31 فروردین) در یک کنفرانس خبری اعلام نمود که تقاضای برق در روسیه به دلیل تعطیلی صنایع و خدمات برای مبارزه با ویروس کورونا در یک سناریوی خوشبینانه تا 8 درصد در سه ماهه دوم سال میلادی جاری کاهش خواهد یافت. به گفته وی، از ابتدای فاصله گیری اجتماعی افت تقاضای برق در سیستم انرژی روسیه به 5 /3 درصد رسیده است. وی افزود، بر اساس سناریوی بدبینانه، چنانچه این بیماری همه گیر تا پایان سال ادامه یابد، مصرف برق 15 درصد کاهش خواهد یافت. ( 18 آوریل 2020- منبع: Reuters)  

https://thetimeshub.in/the-demand-for-electric-energy-in-russia-could-fall-by-8-in-the-ii-kv-because-of-the-pandemic-the-energy-ministry/8071/

- افت قیمت­های خرده فروشی و کاهش تقاضای برق بر اثر بیماری کرونا در روسیه
پوتین رییس جمهور روسیه روز سه شنبه 14 آوریل (26 فروردین) اظهار نمود که در پی شیوع بیماری کرونادر دو هفته اول ماه آوریل، فشار شدیدی به اقتصاد و تجارت روسیه وارد شده است و شیوع این ویروس موجب افت تقاضا و کاهش قیمت­های خرده فروشی برق گردید. شیوع ویروس کرونا در روسیه موجب ابتلای 21 هزار نفر در این کشور شده و به همین منظور علاوه بر تعطیلی کشور در روزهای پایانی مارس و دو هفته اول آوریل اقداماتی مانند بستن مرزها و به تعویق انداختن پروازها نیز انجام گرفت. تعطیلی صنایع و شرکت­ها در روسیه موجب کاهش تقاضای برق و به تبع آن کاهش قیمت­های خرده فروشی تا سقف 35 درصد شد. بنابر اظهارات رییس جمهور روسیه، مصرف برق در 12 روز اول آوریل به نسبت همین دوره در سال گذشته 5 درصد کاهش یافت.(14 آوریل 2020- منبع: Reuters)  
- تعویق تعمیر و نگهداری 40 نیروگاه حرارتی در روسیه به دلیل شیوع ویروس کرونا
تعمیر و نگهداری تعدادی از نیروگاه­های حرارتی روسیه به دلیل بحران کرونا که مانع ورود متخصصان خارجی و یا تهیه قطعات یدکی وارداتی شده،با مشکل رو به رو گردیده و به تعویق افتاده است. برخی از این نیروگاه­ها، واحدهای بسیار بزرگی هستند که برق مراکز اصلی روسیه را تأمین می­نمایند. برنامه تعمیر و نگهداری شامل 40 نیروگاه به ظرفیت 6000 مگاوات می­گردد. چنانچه این وضعیت استمرار یابد، 3 هزار مگاوات از این ظرفیت در خطر قرار گرفته و از مدار تولید خارج خواهد شد.

( 18 آوریل 2020- منبع: Aljazeera.com)  
- تأمین 10 گیگاوات ساعت برق برای منطقه چاکوتکا توسط نیروگاه هسته ای شناور روسیه 2019
نیروگاه هسته­ ای شناور آکادمیک لومونوسوف که در حال حاضر در بندر پیوک در شمال شرقی قطب شمال مستقر شده است، از زمان اتصال به شبکه برق چاکوتکا در 19 دسامبر سال گذشته تاکنون 10 گیگاوات ساعت برق به این منطقه عرضه نموده است. به زودی این نیروگاه پاسخگوی تقاضای روز افزون برق در این منطقه صنعتی خواهد بود و برق مورد نیاز شرکت­های استخراج طلا و مس و سایر منابع معدنی موجود در این منطقه را تأمین خواهد نمود. به علاوه این نیروگاه یکی از عناصر پشتیبان زیرساخت­های مسیر دریایی شمال خواهد بود. این نیروگاه هسته­ای شناور دارای دو راکتور KLT-40S با ظرفیت تولید 70 مگاوات است. با موفقیت این نیروگاه شناور، هم اکنون شرکت روس اتم ساخت دومین نوع از این نیروگاه را در دستور کار خود قرار داده است. این نیروگاه کوچکتر از نوع قبلی، ولی بسیار قدرتمندتر خواهد بود و دارای دو راکتور RITM-200M با توان تولید 100 مگاوات می­باشد.
( 27 ژانویه 2020- منبع: neimagazine.com)  

https://www.neimagazine.com/news/newsrussian-floating-nuclear-plant-supplies-10gwh-of-electricity-to-chukotka-7741808

- مجوز ادامه بهره برداری از یکی از قدیمی­ترین راکتورهای هسته­ای روسیه تا سال 2034
اعطای مجوزهای قانونی برای ادامه بهره­برداری از دومین راکتور نیروگاه کولا (Kola) در مورمانسک، آن را به یکی از قدیمی­ترین راکتورهای تجاری در حال بهره­برداری در جهان تبدیل کرد که زمان بهره­برداری از آن بسیار طولانی شده و این مسئله نگرانی­های زیست محیطی و فنی زیادی را ایجاد نموده است. تاکنون نیروگاه هسته­ای اویسترکریک (Oyster Creek) در آمریکا رکورد بالاترین زمان بهره برداری به مدت 49 سال را به خود اختصاص داده بود که این نیروگاه در سال 2018 از چرخه تولید خارج شد. اگر راکتور شماره 2 نیروگاه کولا، مدت تمدید طول عمر بهره برداری خود را به پایان برساند، رکورد جدید طولانی­ترین زمان بهره برداری با 59 سال به این نیروگاه اختصاص خواهد یافت. نیروگاه کولا دارای 4 راکتور- 440  VVER هر کدام به ظرفیت 440 مگاوات است. درحال حاضر 90 راکتور هسته­ای در اروپای مرکزی و غربی وجود دارند که طول عمر بهره برداری از آنها طولانی­تر از استانداردهای ایمنی برای این نیروگاه­ها است. (2 ژانویه 2020- منبع: http://bellona.org)  

- ثبت رکورد جدید برای تولید برق هسته­ای در روسیه در سال 2019
بنابر گزارش شرکت انرژی اتمی روس انرگو اتم، تولید برق هسته­ای در روسیه در سال 2019 به 8/ 208 میلیارد کیلووات ساعت رسید که به نسبت سال 2018 (3/ 204 میلیارد کیلووات ساعت) رکورد جدیدی را به ثبت رساند. این شرکت همچنین سه تولید کننده برتر انرژی هسته­ای را نیروگاه­های روستوف (Rostov)، کالینی (Kalinin) و بالاکوفو (Balakovo) اعلام نمود. در حال حاضر سهم برق هسته­ای از مجموع تولید برق در روسیه 19 درصد است که این نسبت در بخش های اروپایی روسیه به 40 درصد می­رسد.
(1 ژانویه 2020- منبع:Xinhua )  

------------------
- مبارزه صنعت انرژی تجدیدپذیر روسیه با قانون منع همکاری با شرکت های خارجی
بر اساس اعلام آژانس هسته‌ای روسیه (Rosatom) روز پنجشنبه 19 دسامبر، آکادمیک لومونوسف، نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان (FNPP)، عرضه برق خود را جهت تأمین نیاز برق شهر دور افتاده پوک (Pevek) در منطقه شرق دور چوکوتکا (Chukotka)، آغاز کرد. ژنراتورهای این نیروگاه پس از هماهنگ‌سازی با شبکه برق متصل در ساحل، راه‌اندازی شدند. ( 19 دسامبر 2019- منبع: RT)
- مبارزه صنعت انرژی تجدیدپذیر روسیه با قانون منع همکاری با شرکت های خارجی
ممنوعیت استفاده از شرکت­های خارجی که زیرساخت­های انرژی تجدید پذیر را در روسیه ایجاد می­کنند، بر روی توسعه آینده انرژی­های تجدیدپذیر روسیه تأثیر منفی خواهد داشت. شبکه انرژی تجدید پذیر شبکه­ای در حال توسعه است که برای طراحی و ساخت نیروگاه­های بادی ، خورشیدی و آبی به شرکتهای خارجی متکی است. نشریه روسی vedomosti به نقل از انجمن توسعه انرژی­های تجدیدپذیر گزارش نمود که این انجمن با این تصمیم بسیار مخالف است و آن را سدی در برابر توسعه انرژی­های تجدیدپذیر و رقابت­پذیری پروژه­های آن می­داند. دولت روسیه در حال حاضر درحال وضع قوانینی است که بر اساس آن قراردادهای طراحی و ساخت پروژه­های انرژی تجدیدپذیر فقط به شرکت­های روسی واگذار گردد. تحلیلگران پیش از این به مسکو تایمز گفته بودند که چنین اقدامی باعث افزایش قیمت­ها خواهد شد، زیرا هر شرکت روسی که مجری یک پروژه انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ مانند یک مزرعه بادی جدید شود، به دلیل وابستگی به شرکت­های خارجی همچنان باید از خدمات پیمانکاران خارجی استفاده نماید. ( 22نوامبر 2019- منبع: Moscowtimes)

                                               https://www.aa.com.tr/en/economy/turkeys-daily-power-consumption-up-129-on-dec-2/1662687
- تمایل روسیه برای مشارکت در ساخت نیروگاه­های اتمی شناور در هند
نشریه ایندیا تایمز اعلام نمود که شرکت روس اتم در خصوص مشارکت برای ساخت یک نیروگاه شناور و یا راکتورهای هسته­ای مقیاس کوچک برای سواحل جنوبی هند اظهار تمایل نموده است. نایب رئیس بخش بین­المللی روس اتم در کنفرانس مطبوعاتی در دهلی در اوایل ماه نوامبر اعلام نمود که مناطق ساحلی آسیای جنوبی می­توانند برای تأمین برق از راکتورهای کوچک و یا نیروگاه­های اتمی شناور استفاده شوند. وی افزود برای چنین مناطق دوری که امکان احداث نیروگاه­های مقیاس بزرگ مشکل است، راکتورهای هسته­ای مقیاس کوچک 50 الی 100 مگاواتی و نیروگاه­های شناور مانند آکادمیک لومونوسف گزینه مناسبی است. یکی دیگر از مشتری­های این نمونه نیروگاه، کشور سودان است که قرارداد همکاری برای ساخت یک نیروگاه شناور در دریای سرخ منعقد نموده است. ( 18 اکتبر 2019- منبع: Bellona.org)

https://www.icis.com/explore/resources/news/2019/10/31/10437679/deal-on-russia-baltic-power-trade-due-by-year-end-regulator

- تنظیم مقررات تجاری تبادل برق روسیه و حوزه قفقاز تا پایان سال میلادی جاری
به گفته اپراتور برق کشور لاتویا (TSO) تا پایان سال جاری میلادی مقررات تجاری مابین حوزه قفقاز، روسیه  و روسیه سفید جهت تبادل برق نهایی خواهد شد. مذاکرات در مورد چگونگی ساماندهی تجارت برق بین لتونی ، لیتوانی و استونی و کشورهای ثالث (روسیه و بلاروس) مابین نهادهای مقررات گذاری این کشورها ادامه دارد. مشکل بر سر این است که سال گذشته لیتوانی مقرراتی را وضع نمود که به واسطه آن این کشور حق تبادل برق با کشورهای ثالث را ندارد. این تصمیم به دلیل آغاز بهره برداری از نیروگاه اتمی در روسیه سفید گرفته شده که کارشناسان محیط زیست معتقدند استانداردهای بین المللی ایمنی را نقض کرده است.
( 31 اکتبر 2019- منبع: www.ICIS.com)

انعقاد قراردادهای مربوط به پروژه­های برق هسته­ای توسط 18 کشور آفریقایی و روسیه
رییس جمهوری روسیه در مجمع روسیه- آفریقا در سوچی اعلام نمود که کشورش به دولت­های آفریقایی فرصتی برای استفاده از فناوری هسته­ای را ارائه می­دهد و اضافه نمود که رواندا آخرین کشوری بوده که به جمع کشورهای آفریقایی که با روسیه قرارداد همکاری برای استفاده از انرژی هسته­ای منعقد نموده­اند، پیوسته است. مصر، اوگاندا، جمهوری کنگو، رواندا، آفریقای جنوبی و رواندا از جمله 18 کشور آفریقایی هستند که با روسیه قرارداد همکاری پروژه­های برق هسته ای امضاء نموده­اند.

( 1نوانبر  2019- منبع: Sentinel.ht)
- پیشنهاد ممنوعیت اجرای پروژه های تجدیدپذیر توسط شرکت های خارجی در روسیه
وزارت صنعت و تجارت روسیه طرحی را به پارلمان این کشور ارائه داد که بر اساس آن از اجرای پروژه­های تجدیدپذیر توسط شرکت­های خارجی ممانعت می­گردد. بر اساس این طرح، روند طراحی تا نصب نیروگاه­های تجدیدپذیر توسط شرکت­های خارجی ممنوع خواهد شد. چنانچه این لایحه تصویب گردد، می­تواند به افزایش هزینه­های ساخت منجر گردد زیرا شرکتهای روسی مجری پروژه برای انجام پروژه مجدداً با شرکت­های خارجی قرارداد خواهند بست. رییس فدراسیون انرژی بادی روسیه اظهار نمود که این طرح شانس کمی برای تصویب خواهد داشت زیرا منجر به کاهش رقابت و افزایش قیمت­ها خواهد شد که مغایر با هدف توسعه انرژی­های تجدیدپذیر در روسیه است. از اهداف این کشور، توسعه ظرفیت انرژیهای تجدیدپذیر از طریق افزودن حداقل 7500 مگاوات تا سال 2035 است. (16 اکتبر 2019- منبع: Rechargenews.com)

https://www.rechargenews.com/transition/1864624/russian-ministry-mulls-ban-on-foreign-led-renewables-projects
همکاری های بیشتر بین دو کشور چین و روسیه
نماینده ارشد شبکه برق دولتی چین از تمایل این کشور برای همکاری های بیشتر بین دو کشور چین و روسیه در بخش انرژی به ویژه ساخت نیروگاه های اتمی جدید در چین توسط روسیه و همکاری مشترک در توسعه انرژی بادی در مناطق قطبی خبرداد.
(8 اکتبر 2019- منبع: www.rt.com)

https://www.rt.com/business/470426-china-russia-nuclear-wind-projects/

- دریافت جایزه توسعه انرژی­های تجدیدپذیر در روسیه
شرکت روسی (Fortum) در هفته انرژی در مجمع جهانی « چالش ها و روندهای توسعه انرژی­های تجدیدپذیر» که در مسکو برگزار گردید موفق به دریافت جایزه بهترین و مؤثرترین شرکت داخلی جهت ارتقاء و توسعه انرژی­های تجدیدپذیر در روسیه شد. سال گذشته این شرکت اولین نیروگاه بادی تجاری روسیه را با ظرفیت 35 مگاوات احداث نمود. هم اکنون شرکت دولتی روسانو و شرکت فرتوم مشترکاً برنامه تأمین مالی و سرمایه­ گذاری را برای توسعه انرژی­های تجدیدپذیر در روسیه اجرا می­نمایند.
(8 اکتبر 2019- منبع: www.rt.com)
- روسیه، ایران و آذربایجان کریدور انرژی شمال به جنوب را راه اندازی نمودند.
روسیه، ایران و آذربایجان کریدور انرژی شمال به جنوب را راه اندازی نمودند. مطالعات امکان سنجی این پروژه طی چندین سال انجام شده و در نهایت سه کشور تصمیم گرفتند تا این پروژه را به مرحله اجرا درآورده و شبکه های برق خود رابه یکدیگر متصل نمایند.در هفته گذشته دولت آذربایجان اعلام نمود که سیستم­های برق این کشور و روسیه به صورت پارالل در حال بهره برداری هستند و تبادل برق درحال انجام است. در این مرحله مسئله واردات و صادرات انرژی بسیار جدی تر از قبل انجام خواهد شد. در سال 2018، بیش از 121 میلیون کیلووات ساعت برق از آذربایجان به روسیه و بالغ بر76 میلیون کیلووات ساعت برق از روسیه به آذربایجان صادر شده است. نمایندگان سه کشور امضا کننده تهاتر برق شرکت­های روسِتی روسیه، آذرانرژی آذربایجان و توانیر در ایران هستند.
(6 اکتبر 2019- منبع: www.politicallore.com)
https://www.politicallore.com/russia-azerbaijan-iran-set-to-launch-energy-corridor/20498

آغاز سفر دریایی نیروگاه اتمی شناور آکادمیک لومونوسف به سمت قطب شمال
سرانجام علی رغم همه مخالفت­ها و اعتراضات در خصوص نیروگاه اتمی شناور روسیه موسوم به آکادمیک لومونوسف، این نیروگاه سفر دریایی 5 هزار کیلومتری خود را از بندر مورمانسک به سمت آب­های قطبی آغاز نمود. آکادمیک لومونوسف به همراه سه فروند کشتی حامل سوخت هسته­ای قرار است تا چهار الی شش هفته دیگر به بندر پیوک برسند. اما اعتراضات حامیان و کارشناسان محیط زیست نه تنها کاهش نیافته بلکه پس از حادثه انفجار پیشرانه موشکی که اخیراً در همان منطقه مورمانسک روی داد و موجب افزایش سطح تششعات اتمی در آبهای اطراف شد، نسبت به این اقدام بیشتر نیز شده است. منتقدان، آکادمیک لومونوسف را تایتانیک اتمی نامیده­اند. لومونوسف بخشی از برنامه انتقال برق به یکی از دور افتاده­ترین مناطق روسیه است. قرار است این کشتی یا نیروگاه شناور 144 متری که به رنگ پرچم روسیه رنگ آمیزی شده است، برق مورد نیاز سکنه و شرکت­های نفتی و صنایع معدنی در منطقه چاکوتکا را تأمین نماید. پروژه­های بزرگتری نیز در دستور کار قرار دارد که به منظور تحقق بخشیدن به اهداف بلندپروازانه رییس دولت روسیه برای توسعه نواحی قطبی برنامه­ریزی شده و موجب افزایش نگرانی­ها و ایجاد درگیری­هایی در خصوص جغرافیای سیاسی منطق شده است. لیخاچف، مدیرعامل روس اتم که مسئولیت این پروژه را بر عهده دارد، در مراسمی در مورمانسک گفت که لومونوسف سهم بسزایی در ایجاد آینده قطب شمال و توسعه و پایداری آن خواهد داشت.
( 24 اوت 2019- منبع: CNN)
روسیه دارنده دومین منابع برق آبی جهان
روسیه دومین کشور از لحاظ دارا بودن منابع برق آبی در جهان پس از چین به شمار می­رود. پتانسیل اقتصادی انرژی برق آبی در روسیه سالانه به 850 میلیارد کیلووات­ساعت می­رسد که در حال حاضر تنها 20 درصد از آن مورد استفاده قرار می­گیرد. با توجه به اینکه 80 درصد از جمعیت و صنایع روسیه در مناطق مرکزی و جنوبی روسیه اروپایی واقع شده­اند، پتانسیل­های برق آبی که در مناطق شرق دور روسیه و سیبری قرار دارند مورد استفاده قرار نگرفته­اند. انرژی برق آبی پرکاربرد­ترین نوع از انواع انرژی­های جایگزین در روسیه است. براساس گزارش شرکت فدرال تولید برق آبی روسیه (روس هایدرو)، هم اکنون 102 نیروگاه برق آبی با کل تولید نزدیک به 165 میلیارد کیلووات ساعت در سال در این کشور در حال بهره­برداری می­باشند. این میزان تولید روسیه را در شمار 5 کشور اول تولید کننده انرژی برق آبی در جهان پس از چین، برزیل، کانادا و ایالات متحده آمریکا قرار می­دهد. در سال 2016 میزان مصرف انرژی برق در روسیه بالغ بر 6/ 909 میلیارد کیلووات ساعت بوده است که آن را یکی از 5 کشور بزرگ مصرف کننده انرژی در جهان می­نماید. انتظار می­رود که افزایش تقاضای انرژی در روسیه، به ویژه در مناطقی مانند شرق دور، سیبری، شمال و دریای خزر که تحت توسعه اقتصادی بالا قرار دارند باعث شده فرصت­های جدید برای استفاده بیشتر از پتانسیل­های برق آبی  و توسعه نیروگاه های برق آبی جدید در این مناطق ایجاد گردد. 
( 4 اوت 2019- منبع: Caspiannews)
آمادگی نیروگاه هسته ای شناور روسیه برای آغاز سفر دریایی 5000 کیلومتری به مناطق شرقی
اولین نیروگاه هسته­ای شناور این کشور به نام آکادمیک لومونوسف طی چند هفته آینده سفر 5000 کیلومتری خود را به مقصد آبهای قطبی در 86 کیلومتری سواحل آلاسکا آغاز خواهد نمود. زمان بهره­برداری از این نیروگاه سال آینده میلادی ذکر شده است. کارشناسان هسته­ای روس اتم بر این باورند که ایمنی این نیروگاه به طور کامل رعایت شده و کاملاً با آنچه که گروه­های محیط زیستی آن را (چرنوبیل دیگر) معرفی می­نمایند مغایر است و در برابر داغ شدن بیش از حد راکتور، سونامی و هرگونه نفوذ و آسیبی مقاوم است و مقایسه آن با نیروگاه چرنوبیل مانند مقایسه روز و شب است. این نیروگاه که قرار است در شمالی­ترین شهر روسیه (پوک) مستقر شود ، جایگزین نیروگاه­های ذغال سوز و نیروگاه هسته­ای فرسوده خواهد شد و قابلیت تأمین برق  برای بیش از 50،000 نفر از سکنه منطقه خود مختار چوکوتکا را داراست. هزینه­های ساخت آکادمیک لومونوسف اعلام نشده اما برخی از گزارش­ها هزینه ساخت آن را تا 450 میلیون دلار برآورد نموده­اند.
(5 اوت 2019- منبع: Themoscowtimes.com)
https://www.themoscowtimes.com/2019/08/05/russia-touts-arctic-floating-nuclear-plants-safety-despite-chernobyl-on-ice-concerns-a66703

قرارداد زیمنس برای محلی سازی تولید توربین­های گازی این شرکت در روسیه
پس از رسوایی سال 2017 بین شرکت زیمنس و روسیه مبنی بر انتقال توربین ساخت این شرکت به خاک شبه جزیره کریمه بدون در نظر گرفتن تحریم­های کشورهای اروپایی برای روسیه (شامل تحریم­های انرژی)، شرکت زیمنس و روسیه، قرارداد سرمایه­گذاری را امضاء نمودند که بر اساس آن توربین­های گازی شرکت زیمنس در داخل خاک روسیه تولید شود. بر اساس این قرارداد، مسیر گازهای داغ (hot gas path) و سیستم کنترل اتوماتیک توربین­های گاز تا سال 2023 در داخل روسیه بومی سازی خواهد شد. میزان بومی سازی توربین SGT-2000E در روسیه تا 90 درصد خواهد بود. این پروسه در کارخانه فناوری توربین­های گازی زیمنس (STGT) به اجرا در خواهد آمد که یک سرمایه­گذاری مشترک بین شرکت­های زیمنس و ماشین آلات برقی روسیه است. براساس بیانیه زیمنس، سرمایه­گذاری­های قابل توجهی در STGT و شرکای روسی زیمنس برای توسعه دانش و افزایش پتانسیل شرکت­های روسی صورت خواهد گرفت. در نتیجه، یک اکوسیستم با چرخه کامل تولید برای تولید توربین­های با ظرفیت بالای SGT-2000E در روسیه ایجاد خواهد شد. شرکت زیمنس از هم اکنون شرکت­هایی را که دارای پتانسیل برای تولید داخلی اجزای این توربین هستند را شناسایی نموده است.
( 11 ژوئیه 2019- منبع: www.rt.com)         
                    https://www.azernews.az/business/151342.html

ترجیح پوتین به حفظ پرندگان بر توربین های بادی
رییس جمهور روسیه در اجلاس جهانی تولید و صنعتی سازی در برابر عملکرد ضعیف و حرکت کند این کشور به سمت انرژی­های تجدیدپذیر اعلام نمود که توربین­های بادی برای حیات وحش این کشور به ویژه پرندگان مضر هستند. پوتین که مدیریت یکی از کشورهای دارای بزرگترین ذخایر گاز جهان را به عهده دارد، انرژی­های تجدیدپذیر را به عنوان راه حلی ناکارآمد برای مبارزه با تغییرات اقلیم عنوان نمود. وی در کنفرانس تلویزیونی که در شهر یکاترینبورگ در جریان اجلاس جهانی تولید و صنعتی سازی برگزار می­گردید اظهار نمود که: "انرژی­های تجدیدپذیر خوب است اما آیا برای توسعه آن بقای پرندگان نیز مد نظر قرار گرفته است؟ چه تعداد پرنده تا کنون در اثر برخورد با این توربین­ها از بین رفته اند؟ آیا با لرزشی که توربین­ها ایجاد مینمایند، کرم­ها دیگر از خاک بیرون می­آیند؟" وی افزود، "این یک جوک نیست بلکه موضوعی بسیار جدی است. مردم دوست ندارند بر روی زمینی زندگی کنند که توسط توربین­های بادی و پانل­های خورشیدی محاصره شده است".  میزان کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر در روسیه برای تولید برق بسیار ناچیز است. شرکت اِنِل روسیه متعهد شده تا با سرمایه­گذاری 90 میلیون یورویی برای ساخت تأسیسات تولید برق از انرژی­های تجدیدپذیر به ظرفیت 71 مگاوات تا سال 2024 اقدام نماید.

(11 ژوئیه 2019- منبع: Forbes/ Reuters)
به آب انداختن نیروگاه اتمی شناور روسیه
ماه آینده نیروگاه اتمی شناور روسیه موسوم به آکادمیک لومونوسف به آب انداخته خواهد شد. مسیر این کشتی از طریق دریای شمال به شرق دور روسیه خواهد بود و در آنجا مستقر خواهد شد. زمان سپری شده جهت ساخت این نیروگاه شناور حدود دو دهه بوده است. این پروژه بخشی از برنامه­های روسیه برای برق رسانی به منطقه غنی از مواد معدنی در منتهی علیه شرقی در این کشور است. برق تولید شده توسط نیروگاه شناور لومونوسف برای تأمین برق شرکت­های حفاری منابع هیدروکربوری و استخراج مواد معدنی منطقه چاکوتکا به کار خواهد رفت. این نیروگاه شناور کلید توسعه اقتصادی منطقه به شمار می­رود. دو میلیون سکنه در سواحل شمالی روسیه در شهرها و روستاهای کوچک زندگی می­کنند که تنها راه دستیابی به آنها در صورت مساعد بودن هوا از طریق هواپیما و کشتی است که این نیروگاه قادر خواهد بود برق مورد نیاز این مناطق دور افتاده را تأمین بنماید. اما موضوع استقرار راکتور اتمی در آب­های سواحل قطب شمال انتقادات بسیاری را در پی داشته است. بسیاری از فعالان محیط زیست این نیروگاه را چرنوبیل یخی یا شناور می­نامند. شرکت روس اتم اما با تمام قوا در برابر نامیدن این نیروگاه به این اسم مبارزه می­نماید و آن را مغرضانه می­خواند. به گفته مسئول فنی و مسایل ایمنی لومونوسف، مقایسه این دو نیروگاه بسیار اشتباه است و شایعات مطرح شده در خصوص آن بی­اساس می­باشد. شیوه کار این دو راکتور بسیار با هم متفاوت است. مسلماً آنچه در نیروگاه چرنوبیل اتفاق افتاد مجدداً اتفاق نخواهد افتاد. در واقع محل استقرار این نیروگاه در آبهای قطب شمال خود دلیلی بر ایمنی آن خواهد بود. با وجود آبهای سردی که راکتور لومونوسف را در احاطه خود گرفته­اند این راکتور متناوباً خنک خواهد شد و هرگز کمبود آب سرد برای آن پیش نخواهد آمد. البته به نظر می­رسد مقایسه نیروگاه چرنوبیل با این نیروگاه درست نباشد. ظرفیت راکتور اتمی چرنوبیل 4000 مگاوات و لومونوسف دارای دو واحد 35 مگاواتی است.  قابل ذکر است که لومونوسف اولین نیروگاه هسته­ای شناور در دنیا نیست. در گذشته نیز تجربه این نیروگاه­های  هسته­ای شناور عملی شده است. در سال 1960 اولین نیروگاه هسته­ای شناور توسط آمریکایی­ها در کانال پاناما به کار گرفته شد. نیروگاه اتمی شناور دیگری نیز در همان زمان توسط یک شرکت آمریکایی در آبهای اطراف نیوجرسی مستقر گردید که به دلیل اعتراضات عمومی و ملاحظات زیست محیطی در سال 1970 به فعالیت خود پایان داد. البته این نیروگاه­ها در مقایسه با لومونوسف نمونه­های بسیار کوچک­تر و ابتدایی­تری بودند. مسئولان فنی و ایمنی نیروگاه لومونوسف افزوده­اند که حتی از حادثه فوکوشیما نیز عبرت گرفته و مسائل ایمنی در این نیروگاه را طوری تنظیم نموده­اند که می­تواند در برابر سونامی با قدرت 9 ریشتر هم مقاومت نماید. در صورت وقوع چنین حادثه­ای، سیستم پشتیبانی در نیروگاه تعبیه شده است که می­تواند تا 24 ساعت راکتور را خنک نگه دارد در حالی که تولید برق نیز متوقف می­گردد. اما برخی کارشناسان مؤسسات مردم نهاد زیست محیطی مانند بلونا (BELONA) معتقدند 24 ساعت زمان کافی برای جلوگیری از حادثه در صورت وقوع بلایای طبیعی نیست. در نهایت هزینه­های نیروگاه موضوع چالش برانگیز دیگری برای آن است. هزینه­های این نیروگاه تا کنون توسط مخالفان این طرح 450 میلیون دلار تخمین زده شده است این در حالی است که هیچگونه اطلاعات تفضیلی در خصوص این نیروگاه توسط مسئولین شرکت روس اتم اعلام نشده است. گفته می­شود تنها در صورت تولید سریالی این نیروگاه­ها هزینه آن اقتصادی خواهد بود. شرکت روس اتم در حال حاضر در حال تبلیغات برای جذب مشتری­های نمونه­های بعدی لومونوسف از  آسیا، افریقا و آمریکای جنوبی است. آخرین نیروگاه اتمی روسیه پیش از لومونوسف در سال 2007 به بهره برداری رسیده بود. حالا بعد از تقریباً دو دهه روسیه ادعا می­نماید که طی این سال­ها با بهره­گیری از بهترین فناوری­ها و تجربه اندوزی از اتفاقات گذشته یکی از بهترین نمونه­های نیروگاه اتمی را ارائه خواهد داد.
( 29 ژوئن 2019- منبع: wtvr.com)
جلوگیری از خطرات احتمالی سنگرون شدن شبکه برق کشورهای حوزه قفقاز با اتحادیه اروپا
معاون بخش انرژی اتحادیه اروپا اعلام نمود که به زودی جهت مذاکره  با وزیر انرژی روسیه در خصوص نحوه جدا شدن کشورهای حوزه قفقاز از شبکه مشترک با روسیه و بلاروس و پیوستن به شبکه برق اتحادیه اروپا، سفری به مسکو خواهد داشت. وی افزود جدا شدن کشورهای فوق از شبکه فعلی و پیوستن به شبکه برق اتحادیه اروپا باید به شکلی صحیح و منطقی انجام شود که هیچ ضرر و خطری برای طرفین در پی نداشته باشد. شبکه برق روسیه و کشورهای لاتویا، لیتوانی و استونی از زمان اتحاد جماهیر شوروی به صورت مشترک با روسیه و بلاروس اداره می­گردد. سنکرون شدن کشورهای حوزه بالتیک با بازار انرژی اتحادیه اروپا تا سال 2025 نهایی خواهد شد.
(12 ژوئن 2019- منبع: Urdopoint.com)

راه اندازی دو نیروگاه جدید در شبه جزیره کریمه توسط روسیه جهت گرامیداشت پنجمین سالگرد الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه
دو نیروگاه کریمه از هفته آینده با حداکثر ظرفیت به بهره‌برداری خواهند رسید. بهره‌برداری از این دو نیروگاه به مناسبت پنجمین سالگرد پیوستن  دوباره شبه جزیره کریمه به روسیه صورت خواهد گرفت. به گفته یکی از منابع آگاه و به نقل از رویترز، دو نیروگاه ساخته شده توسط شرکت دولتی روستِک در سیمفروپل و سواستوپول، در تاریخ 18 مارس به بهره­برداری خواهند رسید. نیروگاه سواستوپول به احتمال زیاد توسط رییس جمهور روسیه افتتاح خواهد شد. نهایتاً پل ارتباطی انرژی  بین کریمه و روسیه تکمیل گردید. در نوامبر سال 2015 پس از انفجار 4 خط انتقال برق از اوکراین به کریمه و خاموشی گسترده در این شبه جزیره و اعلام حالت اورژانس، شرکت روسی تکنوپروم اکسپورت وابسته به شرکت روستک، ساخت دو نیروگاه گاز سوز در کریمه را آغاز نمود. ساخت این دو نیروگاه با ظرفیت  940 مگاوات، 1/1 میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.
(16 مارس 2019- منبع: rt.com)

ثبت رکورد جدید برای تولید داخلی انرژی هسته‌ای در روسیه در سال 2018
روس اِنرگواَتم، اپراتور نیروگاه هستهای دولتی روسیه اعلام نمود که این شرکت رکورد جدیدی برای تولید انرژی هستهای در سال 2018 به ثبت رسانده است. این شرکت موفق به تولید 204 تراوات ساعت برق از 35 راکتور خود شده است که این رقم 1/4 تراوات ساعت بالاتر از تولید سال 2017 است. این میزان تولید سهمی معادل 18/7 درصد از کل تولید برق در فدراسیون روسیه را تشکیل می‌دهد. به گفته سخنگوی این شرکت از هر 5 لامپ برقی که در روسیه روشن است یکی از آنها مرهون انرژی هسته‌ای است. این رکورد حتی با توجه به تاریخچه طولانی و تخصص فراوان در این زمینه، بسیار برای روسیه قابل توجه است زیرا علیرغم کاهش تقاضای برق در این کشور و چشم انداز نا امید کننده انرژی هسته‌ای در جهان، افزایش تولید انرژی هسته‌ای در روسیه نوید آینده‌ای روشن را برای آن به ارمغان می‌آورد. پس از حادثه نیروگاه چرنوویل از سال 1986 تا اواسط دهه 1990، تنها یک نیروگاه اتمی (نیروگاه 4 واحدی بالاکووا) مشغول به بهره­برداری بود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیز به دلیل کمبود بودجه، توسعه کمتری برای نیروگاه‌های هسته‌ای انجام شد. اما از سال 2001 نیروگاه‌های هسته‌ای زیادی در روسیه وارد مدار گردیدند.  افزایش تولید در شرکت روس انرگو اتم که در سال 1937 تأسیس گردیده و امروزه تحت نظارت روس اتم، بزرگترین شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه قرار دارد، در راستای  دستورالعمل سال 2017 این شرکت که منجر به بهبود عملکرد مالی و مدیریت بهینه در این شرکت شد، اتفاق افتاده است. شرکت روس اتم اخیراً اعلام نموده است که هزینه تولید برق در نیروگاه‌های اتمی تحت نظارت این شرکت بین سال­های 2011 الی 2017 حدود 36 درصد کاهش یافته است. نیروگاه­هایی که سهم بسزایی در افزایش تولید داشته‌اند، کالینین با 35 تراوات ساعت، بالاکوو با 31 تراوات ساعت و لنینگراد با 28 تراوات ساعت می‌باشند. برای روس اتم ثبت رکوردهای جدید افزایش تولید به عنوان محرک قدرتمندی جهت گسترش فعالیت­های این شرکت در بازارهای بین­المللی به شمار می‌رود که کلید حیات مالی این شرکت می‌باشد. به همین دلیل مدیرعامل روس اتم پیشنهاد داده است که دولت روسیه حمایت‌های دولتی برای ساخت نیروگاه­های جدید در داخل این کشور را تا سال 2020، متوقف نماید. تاکنون، شرکت روس اتم که دارنده دومین ذخایر اورانیوم و تأمین کننده 17 درصد از سوخت هسته‌ای بازارهای جهانی است، 36 نیروگاه اتمی را در 12 کشور احداث نموده و یا در دست احداث دارد. در سال 2018، سفارش‌های خارجی شرکت روس اتم بالغ بز 130 میلیارد دلار بوده است. (اول مارس 2019- منبع: Powermag.com)          
          https://www.powermag.com/russia-sets-new-domestic-nuclear-generation-record/
اه اندازی دو نیروگاه جدید در شبه جزیره کریمه توسط روسیه جهت گرامیداشت پنجمین سالگرد الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه
دو نیروگاه کریمه از هفته آینده با حداکثر ظرفیت به بهره‌برداری خواهند رسید. بهره‌برداری از این دو نیروگاه به مناسبت پنجمین سالگرد پیوستن  دوباره شبه جزیره کریمه به روسیه صورت خواهد گرفت. به گفته یکی از منابع آگاه و به نقل از رویترز، دو نیروگاه ساخته شده توسط شرکت دولتی روستِک در سیمفروپل و سواستوپول، در تاریخ 18 مارس به بهره­برداری خواهند رسید. نیروگاه سواستوپول به احتمال زیاد توسط رییس جمهور روسیه افتتاح خواهد شد. نهایتاً پل ارتباطی انرژی  بین کریمه و روسیه تکمیل گردید. در نوامبر سال 2015 پس از انفجار 4 خط انتقال برق از اوکراین به کریمه و خاموشی گسترده در این شبه جزیره و اعلام حالت اورژانس، شرکت روسی تکنوپروم اکسپورت وابسته به شرکت روستک، ساخت دو نیروگاه گاز سوز در کریمه را آغاز نمود. ساخت این دو نیروگاه با ظرفیت  940 مگاوات، 1/1 میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.
(16 مارس 2019- منبع: rt.com)

ثبت رکورد جدید برای تولید داخلی انرژی هسته‌ای در روسیه در سال 2018
روس اِنرگواَتم، اپراتور نیروگاه هستهای دولتی روسیه اعلام نمود که این شرکت رکورد جدیدی برای تولید انرژی هستهای در سال 2018 به ثبت رسانده است. این شرکت موفق به تولید 204 تراوات ساعت برق از 35 راکتور خود شده است که این رقم 1/4 تراوات ساعت بالاتر از تولید سال 2017 است. این میزان تولید سهمی معادل 18/7 درصد از کل تولید برق در فدراسیون روسیه را تشکیل می‌دهد. به گفته سخنگوی این شرکت از هر 5 لامپ برقی که در روسیه روشن است یکی از آنها مرهون انرژی هسته‌ای است. این رکورد حتی با توجه به تاریخچه طولانی و تخصص فراوان در این زمینه، بسیار برای روسیه قابل توجه است زیرا علیرغم کاهش تقاضای برق در این کشور و چشم انداز نا امید کننده انرژی هسته‌ای در جهان، افزایش تولید انرژی هسته‌ای در روسیه نوید آینده‌ای روشن را برای آن به ارمغان می‌آورد. پس از حادثه نیروگاه چرنوویل از سال 1986 تا اواسط دهه 1990، تنها یک نیروگاه اتمی (نیروگاه 4 واحدی بالاکووا) مشغول به بهره­برداری بود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیز به دلیل کمبود بودجه، توسعه کمتری برای نیروگاه‌های هسته‌ای انجام شد. اما از سال 2001 نیروگاه‌های هسته‌ای زیادی در روسیه وارد مدار گردیدند.  افزایش تولید در شرکت روس انرگو اتم که در سال 1937 تأسیس گردیده و امروزه تحت نظارت روس اتم، بزرگترین شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه قرار دارد، در راستای  دستورالعمل سال 2017 این شرکت که منجر به بهبود عملکرد مالی و مدیریت بهینه در این شرکت شد، اتفاق افتاده است. شرکت روس اتم اخیراً اعلام نموده است که هزینه تولید برق در نیروگاه‌های اتمی تحت نظارت این شرکت بین سال­های 2011 الی 2017 حدود 36 درصد کاهش یافته است. نیروگاه­هایی که سهم بسزایی در افزایش تولید داشته‌اند، کالینین با 35 تراوات ساعت، بالاکوو با 31 تراوات ساعت و لنینگراد با 28 تراوات ساعت می‌باشند. برای روس اتم ثبت رکوردهای جدید افزایش تولید به عنوان محرک قدرتمندی جهت گسترش فعالیت­های این شرکت در بازارهای بین­المللی به شمار می‌رود که کلید حیات مالی این شرکت می‌باشد. به همین دلیل مدیرعامل روس اتم پیشنهاد داده است که دولت روسیه حمایت‌های دولتی برای ساخت نیروگاه­های جدید در داخل این کشور را تا سال 2020، متوقف نماید. تاکنون، شرکت روس اتم که دارنده دومین ذخایر اورانیوم و تأمین کننده 17 درصد از سوخت هسته‌ای بازارهای جهانی است، 36 نیروگاه اتمی را در 12 کشور احداث نموده و یا در دست احداث دارد. در سال 2018، سفارش‌های خارجی شرکت روس اتم بالغ بز 130 میلیارد دلار بوده است.
(اول مارس 2019- منبع: Powermag.com)                    https://www.powermag.com/russia-sets-new-domestic-nuclear-generation-record/

هدف روسیه برای جذب 28 میلیارد دلار سرمایه برای نوسازی نیروگاه‌ها
دولت روسیه در روز 24 ژانویه نوسازی نیروگاه‌های این کشور را طی یک برنامه 10 ساله تصویب نمود. بنا بر اظهارات وزیر انرژی روسیه سرمایه مورد نیاز جهت این برنامه حدود 28/8 میلیارد دلار (1/9 تریلیون روبل) است که انتظار می‌رود از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تأمین گردد. این برنامه برای 40 گیگاوات از مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های این کشور که حدود 16 درصد از کل ظرفیت نصب شده تولید برق روسیه می‌باشد، تصویب شده است. وزیر انرژی روسیه افزود، برنامه روسیه این است که قیمت‌های برق در بلند مدت قابل پیش بینی باشند تا از این طریق کلیه مشاغل بتوانند هزینه‌های انرژی خود را در بلند مدت پیش بینی نمایند. این برنامه 10 ساله طی سال­های 2022 الی 2031 اجرا خواهد گردید. اولین قسمت از پروژه از طریق مناقصه برای 11 گیگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی اجرا خواهد شد. با برندگان مناقصات این پروژه‌ها (سرمایه­گذاران)، قرارداد 16ساله­ای مبنی بر پرداخت قیمت­های بالاتر توسط مشتریان در ازای دسترسی به ظرفیت­های ایجاد شده، منعقد می­گردد. یکی از موارد مورد لازم در قرارداد استفاده 100 درصدی از تجهیزات تولید داخل در روسیه از جمله توربین، بویلر و سایر تجهیزات مورد نیاز می‌باشد. روسیه می­خواهد از این برنامه به عنوان کاتالیزور برای تولید کنندگان داخلی شامل شرکت­های وابسته به شرکت­های بین­المللی عمل نماید تا بتواند از روی تجهیزات خارجی، نسخه­های داخلی خود را تولید نماید تا وابستگی این کشور را در بخش برق و انرژی به کشورهای غربی هر چه بیشتر کم رنگ تر نماید. در جریان ساخت دو نیروگاه جدید در شبه جزیره کریمه که قبلاً توسط اوکراین تأمین برق می‌گردید، شرکت زیمنس از روسیه بابت نصب توربین‌های ساخت این شرکت در این دو نیروگاه شکایت نمود و بنابراین راه اندازی نیروگاه‌ها تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد. پس از اعمال تحریم­ها از طرف غرب برای روسیه، این کشور تلاش نموده تا در زمینه صنعت و تجهیزات انرژی وابستگی خود به غرب را به مقدار بیشتری کاهش دهد.
(24ژانویه 2019- منبع: Nasdaq/ Reuters)

آمادگی روسیه جهت خروج کشورهای حوزه بالتیک از شبکه انرژی  BRELL
کشورهای استونی، لاتویا و لیتوانی در نظر دارند که تا سال 2025 از شبکه انرژی یکپارچه با روسیه و بلاروس خارج شده و شبکه اروپا را جایگزین آن نمایند. این جایگزینی بخشی از استراتژی بلند مدت اتحادیه اروپا جهت کاهش وابستگی به انرژی روسیه است. نایب رییس کمیسیون اروپا در ماه جاری در خصوص این تغییر با وزیر انرژی روسیه به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت. روسیه می‌گوید اجازه خواهد داد تا زمان انتقال از این شبکه و پیوستن به شبکه اروپا کشورهای حوزه بالتیک در شبکه فعلی باقی بمانند. در نهایت پس از انتقال کامل به شبکه انرژی اروپا، مصرف کنندگان حوزه بالتیک باید هزینههای انتقال به سیستم انرژی اتحادیه اروپا که سیستم  بسیار گرانتری از سیستم حاضر می­باشد را تقبل نمایند. اخیراً نهاد تنظیم قیمت‌های انرژی لیتوانی، افزایش فاحشی را بر روی قیمتهای نفت و گاز در این کشور اعلام نموده است. قیمت برای مصرف کنندگان بخش خانگی لیتوانی تا 15 درصد برای برق و 15 الی 20 درصد برای گاز طبیعی افزایش خواهد یافت. قیمت برق و گاز طبیعی در بخش صنعت نیز به ترتیب 40 و 20 درصد افزایش خواهند یافت. رسانه‌های لیتوانی اعلام نموده‌اند که این اولین افزایش قیمت حامل‌های انرژی در این کشور طی 5 سال اخیر است و پیش بینی نموده‌اند که این افزایش بر روی قیمت‌های بین­المللی انرژی هم تأثیر خواهد گذاشت. مدیراجرایی شرکت انرژی (Elering) استونی نیز معتقد است روسیه می‌تواند بابت خروج این کشورها از شبکه انرژی یکپارچه و هزینه‌های مربوط به این انتقال درخواست غرامت نماید و اضافه نمود که هزینه سه روز قطعی برق مربوط به این نقل و انتقال حدود 2/3 میلیون یورو خواهد بود. وی اضافه نمود که با خروج کشورش از این پیمان و پیوستن به شبکه برق اروپا مخالف است و آن را بسیار پر هزینه دیده و اقتصادی نمی‌داند. پیش بینی می‌شود که پس از این انتقال سه کشور حوزه بالتیک خرید و فروش  برق به استان کالینگرد روسیه را متوقف خواهند نمود. بدین جهت روسیه برای آمادگی با این شرایط در حال ساخت چهار نیروگاه جدید در این استان است.
(3 ژانویه 2019- منبع: www.tol.org)

اتصال به شبکه اولین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان در سال آینده میلادی  در روسیه
اولین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان به نام آکادمیک لومونوزوف (Akademiklomonosovis) در سال آینده میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید و تزریق برق به شبکه سراسری برق روسیه را آغاز خواهد نمود. با به بهره‌برداری رسیدن این نیروگاه دوره جدیدی در صنعت انرژی جهان به ثبت خواهد رسید. این نیروگاه توسط شرکت روس اتم ساخته شده است. راه اندازی فاز اول واحد شماره یک آن با موفقیت در تاریخ 10 دسامبر  در بند مورمانسک به انجام رسید. راه اندازی اولیه آن شامل انجام تست‌های عملکردی و ایمنی قبل از اتصال به شبکه سراسری می‌گردد. در فاز اول ظرفیت راکتور بین 1 الی 10 درصد و در فاز آخر تا 110 درصد تست شده است. در هر مرحله، مُدهای مختلف عملیاتی برای اطمینان از ایمنی نیروگاه آزمایش شده است. نیروگاه شناور بهترین گزینه برای برق رسانی به مناطق دور افتاده به شمار می‌رود. این فناوری جدید نه تنها برای مناطق قطبی دور از شبکه روسیه کاربرد دارد بلکه برای بسیاری از کشورهای وسیع دیگر در جهان نیز کاربرد خواهد داشت. کلیه تست‌های نیروگاه تا ماه مارس 2019 ( اسفند 97) انجام خواهد شد و در نیمه سال آتی این نیروگاه به مقصد نهایی خود بندر پِوِک در چوکوتکا در منتهی علیه شمال شرقی روسیه خواهد رسید و در آنجا جایگزین نیروگاه هسته‌ای قدیمی بیلیبینو خواهد شد. کل ظرفیت نیروگاه "آکادمیک لومونوزوف" 70 مگاوات است و دارای دو راکتور 35 مگاواتی می‌باشد. چرخه عمر این نیروگاه 40 سال است که قابلیت تمدید تا 50 سال را نیز دارا است. روسیه هم اکنون کار بر روی دومین نیروگاه هسته‌ای شناور را آغاز نموده است. این نیروگاه هم دارای دو راکتور خواهد بود که ظرفیت هر یک 50 مگاوات است. با وجود ظرفیت بالاتر، این نیروگاه از نیروگاه‌ قبلی کوچکتر خواهد بود.
(17 دسامبر 2018- منبع: energybangla.com)

میزان آمادگی روسیه برای پذیرش انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور
با وجود پتانسیل بالای روسیه برای انرژی‌های بادی و خورشیدی و همچنین برخورداری از زمین‌های وسیع برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر، دستیابی آسان به منابع گسترده فسیلی باعث شده که این منابع نقش محوری در ترکیب انرژی روسیه داشته باشند. اما در سال‌های اخیر با توجه به لزوم گذار از انرژی‌های فسیلی به سمت تجدیدپذیرها این کشور بسیار تلاش نموده تا نقش تجدیدپذیرها را در بخش انرژی روسیه پررنگ‌تر بنماید. رییس جمهوری روسیه، از انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان مطمئن‌ترین راه برای رسیدن به توسعه پایدار نام برد. درحال حاضر صرفنظر از انرژی برق آبی که 51/5 گیگاوات از کل ظرفیت انرژی‌های پاک در روسیه را تشکیل می‌دهند، انرژی بادی و خورشیدی تنها 3/6 درصد از ترکیب انرژی روسیه را تشکیل می‌دهند. بر اساس برآورد آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر تا سال 2035، نرخ توسعه تجدیدپذیرها ناشی از سیاست‌های انرژی دولت روسیه تنها 4/9 درصد خواهد بود که نرخ بالایی برای چنین کشوری نیست. در این چارچوب مکانیزم‌های مالی برای حمایت دولت از توسعه ظرفیت تجدیدپذیرها تصویب شده است.از بین احکام قانونی که در این خصوص تدوین شده‌اند ماده 449 مصوب سال 2013، پایه اصلی توسعه کاربرد تجدیدپذیرها در این کشور تا به امروز بوده است. این ماده قانونی جهت تسهیل توسعه تجدیدپذیرها به ویژه فتوولتائیک و بادی و در سطح کمتری برق آبی‌های سایز کوچک مصوب شده است. این قانون نحوه و شرایط مشارکت در توسعه ظرفیت‌های تجدیدپذیر را در بازارهای انرژی روسیه معین نموده است. تحت این سیستم مشارکت کنندگان در پروژه‌ها با تولید حداقل 5 مگاوات قادر خواهند بود در مناقصات سالانه‌ای که توسط نهادهای دولتی روسیه در همین خصوص برگزار می‌شود شرکت نمایند. به برندگان مناقصه نیز، هم به اِزای ظرفیتی که به سیستم انرژی کشور افزوده‌اند و هم برای میزان انرژی که عرضه می‌نمایند بر اساس یک قرارداد 15 ساله با تعرفه ثابت پرداخت خواهد گردید. در برابر این تسهیلات ارائه شده توسعه دهندگان انرژی‌های تجدیدپذیر نیز باید تضمین نمایند که قادر خواهند بود ظرفیتی که تعهد نموده‌اند را طی زمان بندی مورد نظر تأمین نمایند. با اینکه این مناقصات باعث به وجود آمدن فضای رقابتی برای سرمایه­گذاری در مورد انرژی­های تجدیدپذیر شده است اما حرکت آن تا دو سال قبل بسیار کند بوده است به طوری که طی سال­های 2013 الی 2016 تنها مجوز 2 گیگاوات ظرفیت از طریق این مناقصات صادر شد. اما در سال 2017 کل ظرفیت ارائه شده برای پروژه‌های بادی، خورشیدی و برق آبی‌های کوچک از طریق مناقصه 2/2 گیگاوات بود. در نیمه اول سال 2018 نیز طی مناقصه  که در ماه ژوئن برگزار گردید 1/08 گیگاوات ظرفیت طی 39 پروژه به برندگان پروژه‌ها واگذار گردید. یکی از مشکلاتی که برای توسعه دهندگان خارجی پروژه ها مطرح میشد فراهم نمودن زیرساخت های لازم در منطقه و استفاده از تجهیزات تولید داخل بود تا بتوانند از معافیت­های مالی در پروژه استفاده نمایند. اما در مورد تجهیزات تولید داخل در بسیاری از موارد یا این تجهیزات موجود نبودند و یا کیفیت مورد نظر برای قرار گرفتن در پروژه را نداشتند. اما در حال حاضر تولید این تجهیزات بسیار افزایش یافته و تا سال 2020، به 65 درصد برای انرژی بادی و 70 درصد انرژی خورشیدی افزایش خواهند یافت. که این مسئله  علاوه بر ارتقای شرایط اقتصادی در مناطق مورد نظر، موجب افزایش همکاری و انتقال تکنولوژی مابین شرکت‌های خارجی و روسی شده است. اما به نظر میرسد که هنوز این میزان مشارکت و برنامهریزی و حمایت مالی برای کشور پهناوری مانند روسیه کافی نیست. براساس گزارش سال 2017، IRENA، پتانسیل افزایش سهم تجدیدپذیرها در روسیه تا سال 2030 از 4/9 درصد به 11/3درصد از مجموع مصرف نهایی انرژی است. این میزان مستلزم سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری بین سال‌های 2010 الی 2030 می‌باشد که بیشتر آن صرف ساخت تجهیزات تولید می‌گردد. دولت روسیه نیز پس از گزارش آژانس انرژی­های تجدیدپذیر در سازمان ملل اعلام نمود که قصد دارد تولید برق از انرژی­های تجدیدپذیر (به غیر از برق آبی) را تا سال 2035 از  2 تراوات ساعت به 29 تراوات ساعت افزایش دهد. اما این که چطور روسیه قصد دارد به چنین شتاب چشمگیری در سرمایه‌گذاری، ساخت و بهره برداری از انرژی­های تجدیدپذیر دست یابد، هنوز هم در پرده ابهام است. چراکه موقعیت شرکت­های دولتی تولید برق حرارتی درکشور و صادرات آن، سیستم برق داخلی و سیاست خارجی مانعی برای نفوذ تجدید پذیرها در بازار برق روسیه هستند. توسعه یک بازار مؤثر مبتنی بر گزینه­های مختلف انرژی به ویژه تجدیدپذیرها، یک شروع قوی برای هر کشوری است. به ویژه روسیه که با توجه به فراوانی منابع متعارف انرژی در توسعه کاربرد انرژی­های تجدید پذیر عقب مانده است، اما بدون فشار بیشتر و تحول گسترده تر در سیستم انرژی این کشور، اهداف روسیه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر محقق نخواهد شد.
(10 دسامبر 2018- منبع: Power-technology.com)

توافق نامه همکاری مابین شَرکت اِنل و روسیه برای ساخت پروژه 90 مگاواتی بادی در این کشور
شعبه روسی شرکت ایتالیایی اِنِل، تقاضای دریافت وام به مبلغ 127 میلیون یورو از بانک توسعه اروپایی (EDB) برای نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه 90 مگاواتی بادی در  منطقه روستوف در روسیه را نموده است. این مبلغ برای ساخت نیروگاه 90 مگاواتی ازوفسکایا هزینه خواهد شد. انتظار می‌رود این نیروگاه تا سال 2020 به بهره‌برداری برسد. ماه گذشته شرکت زیمنس گامسا اعلام نمود که سفارش ساخت 26 توربین SG 132-3/4 را برای مزرعه بادی آزوفسکایا دریافت نموده است. این پروژه در چارچوب یکی از دو پروژه‌ای است که سال گذشته در مناقصه دولتی پروژه های تجدیدپذیر اعلام و شرکت اِنِل برنده آن گردید. پروژه بعدی نیروگاه 201 مگاواتی مورمانسک است که برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از آن سال 2021 اعلام شده است.
(22 نوامبر 2018- منبع: Renewablesnow.com)

پیشتازی انرژی‌های متعارف در بخش انرژی روسیه با وجود افزایش سرعت توسعه کاربرد تجدیدپذیرها
مناقصه اخیر انرژی‌های تجدیدپذیر در روسیه موجب جذب سرمایه­گذاران خارجی به این کشور گردیده است اما انرژی های متعارف همچنان  بر دیگر انواع انرژی غلبه دارند. نفت و گاز به دلیل حمایت‌های ویژه دولت از این بخش نقش عمده‌ای را در ترکیب تولید برق روسیه ایفا می‌نماید و به نظر می­رسد این نقش محوری همچنان در آینده نیز ادامه خواهد یافت. در عین حال از سال 2013 برگزاری مناقصه­های پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در روسیه آغاز شده است که منجر به کاهش قیمت تولید برق تجدیدپذیر و رقابتی شدن آنها حتی نسبت به تولید برق از انرژی­های متعارف گردیده است. بنابراین تولید برق تجدید پذیر در روسیه بسیار مقرون به صرفه است و گفته می­شود که این شانس را دارد که در آینده رقیبی جدی برای تولید برق از گازطبیعی گردد. به گفته کارشناسان انرژی، انرژی بادی و خورشیدی طی سال­های 2018 تا 2030 بیشترین رشد را در مقایسه با سایر سوخت‌های متعارف برای تولید برق در روسیه خواهند داشت. اما با این وجود تا سال 2030، میزان ظرفیت نصب شده آنها تنها 3/9 درصد از کل ظرفیت نصب شده برق در روسیه را تشکیل خواهد داد. این در حالی است که سهم تولید برق حرارتی 66 درصد و برق آبی 19/3 درصد و انرژی هسته ای 10/8 درصد خواهد بود. بر اساس خط مشی­های انرژی روسیه تا سال 2030، این کشور قصد دارد تا 50 درصد از تولید برق این کشور از انرژی برق آبی و هسته‌ای را کاهش دهد که برای اینکار به جای توسعه سایر تجدیدپذیرها به سمت منابع انرژی ارزان متعارف در این کشور روی آورده است که به اعتقاد کارشناسان بخش انرژی این کشور، از ایرادات بزرگ برنامه عملیاتی بخش انرژی روسیه تا سال2030 قلمداد می‌گردد. (26 اکتبر 2018- منبع: Renewablesnow.com)

آغاز صادرات پانلهای خورشیدی ساخت روسیه به اروپا
معاون وزیر انرژی روسیه در حاشیه مراسم هفته انرژی روسیه اعلام نمود که صادرات پانل‌های خورشیدی ساخت این کشور به اروپا آغاز و اولین محموله از کارخانجات نووچبوکسارسک (Novocheboksarsk)  به اروپا ارسال شده است. روسیه هم اکنون درحال اجرای برنامه­ای برای حمایت از انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2024 می‌باشد. توسعه این برنامه فرصت ورود به بازارهای بین­المللی انرژی­های تجدیدپذیر را برای شرکت­های مهندسی و ساخت قطعات و تجهیزات مربوطه نیز فراهم خواهد نمود تا بتوانند با عرضه محصولات خود وارد بازارهای جهانی انرژی­های تجدیدپذیر گردند. مقامات رسمی روسیه بسیار اصرار دارند تا تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر تولید داخلی این کشور در سطح جهانی مطرح شوند و بتوانند جایگاه صادراتی ویژه و تقاضای زیادی را در بازارهای جهانی کسب نمایند. هفته انرژی روسیه از سوم تا ششم اکتبر (11 الی 14 مهر) در سالن نمایشگاه­های شهر مسکو برگزار گردید. هدف اصلی این رویداد ارائه چشم انداز صنایع سوخت و انرژی روسیه و باز نمودن درهای جدید و توسعه پتانسیل همکاری‌های بین المللی در بخش انرژی است. این رویداد به عنوان محلی برای بحث و بررسی مشکلات عمده پیش روی بخش انرژی و موانع راه توسعه آن در بخش‌های نفت، گاز، برق، صنایع زغال سنگ، پتروشیمی و بهینه سازی انرژی به شمار می‌رود.
(5 اکتبر 2018- منبع: tass.com)

افزایش تمایل به توسعه انرژی های تجدیدپذیر در روسیه
روسیه یکی از بزرگترین دارندگان انرژی‌های متعارف در جهان می‌باشد، این در حالی است که این کشور برنامه‌های تشویقی برای توسعه ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر (در قالب  برگزاری مناقصات و اعطای تسهیلات و طرح‌های حمایتی به ویژه در مناطق شرق دور روسیه که دارای پتانسیل وسیعی برای انرژی بادی و برق آبی است)، دارد و روز به روز افزایش می‌یابد. درسال 2013، روسیه مقرراتی را تدوین نمود که خرید تضمینی برق از طریق قراردادهای بلند مدتی که برگشت سرمایه توسعه دهندگان انرژی­های تجدیدپذیر را تضمین می­نمود، مجاز کرد. تا امروز6 مناقصه انرژی تجدیدپذیر در روسیه اجرا شده است. آخرین مناقصه در ژوئن 2018 برگزار شد که منجر به توسعه ظرفیت 1 گیگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر در قالب 39 پروژه  تولید برق تجدیدپذیرگردید. از مجموع این یک گیگاوات، 853 مگاوات به پروژه های بادی، 148 مگاوات به پروژه‌های خورشیدی و 40 مگاوات به پروژه‌های برق آبی کوچک اختصاص یافته است. مناقصه اخیر مورد استقبال و رقابت بالایی میان شرکت کنندگان قرار گرفت. به ویژه پروژه های برق آبی کوچک و بادی که در مناقصات قبلی چندان مورد توجه قرار نگرفته بودند در مناقصه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفتند. دلیل عدم توجه به این پروژه­ها در دوره­های قبل، الزام به استفاده حداکثری از منابع و تجهیزات داخلی و عدم تولید این تجهیزات در داخل روسیه و در مناطق مورد نظرعنوان شده بود. این تجهیزات در حال حاضر توسط شرکت وستاس روس به مقدار مورد نیاز در منطقه نیژنی نووگراد تولید می‌گردد. در اوایل سال 2018 شرکت وستاس تولید توربین‌های بادی  با سرمایه گذاری 5/2 میلیون دلار  (4/4 میلیون یورو) و ایجاد 50 هزار شغل در منطقه را آغاز نمود. شرکت‌های دیگری همچون زیمنس گامسا و لاگِر وِی (Lagerway) آماده ورود به بازار روسیه هستند. درحال حاضر نیاز به تولید تجهیزات مورد نیاز انرژی خورشیدی نیز در روسیه بالاست و تعدادی از این پانل‌ها در حال حاضر در این کشور تولید می‌گردد که در برخی از پروژه های خورشیدی بکار گرفته شده‌اند. به گفته شرکت کنندگان در مناقصه، افزایش رقابت در مناقصه اخیر، منجر به کاهش قابل توجهی در هزینه­های سرمایه­ای شده است.
(10 سپتامبر 2018- منبع: Lexology.com)