ترکیه

1399/11/06
- هدف ترکیه برای افزایش 1500 مگاوات ظرفیت جدید انرژی خورشیدی در سال 2021 و رساندن آن به دو برابر ظرفیت سال قبل
رئیس انجمن صنایع انرژی خورشیدی ترکیه (GENSED) روز دوشنبه 18 ژانویه (29 دی ماه) اعلام نمود که انتظار می­رود رشد افزایش ظرفیت انرژی خورشیدی ترکیه در سال جاری  با افزوده شدن 1500 مگاوات در مقایسه با ظرفیت افزوده سال قبل به بیش از 100 درصد برسد. افزایش ظرفیت انرژی خورشیدی در سال 2020 ، 672 مگاوات بود که اهداف از پیش تعیین شده آن به دلیل بحران­های حاصل از همه گیری  COVID-19  محقق نگردید. تا پایان سال 2020 کل ظرفیت انرژی خورشیدی ترکیه به  6667 مگاوات رسید. وی همچنین اضافه کرد که انتظار می­رود با افزودن 1500 مگاوات به ظرفیت سال 2021، سهم انرژی خورشیدی در ترکیب برق ترکیه به 5 درصد افزایش یابد. در همین راستا، وی خاطرنشان کرد که ترکیه از 8 تا 12 مارس مناقصه­ای را مبنی بر ساخت 1000 مگاوات پروژه­های تجدیدپذیر در مقیاس کوچک برای مناطق دارای پتانسیل انرژی­های تجدید پذیر (YEKA)  برگزار خواهد نمود. مناقصه­های YEKA بخشی از هدف ترکیه برای تأمین 65 درصد از انرژی مورد نیاز خود از منابع داخلی و تجدید پذیر تا سال 2023 است. انتظار می­رود 74 پروژه تجدیدپذیر در مقیاس کوچک در قالب مناقصات مناطق دارای پتانسیل انرژی­های تجدیدپذیر در 36 منطقه در ترکیه برگزار گردد. اولین مناقصه خورشیدی ترکیه در چارجوب YEKA در سال 2017  برگزار شد که 1000 مگاوات ظرفیت خورشیدی با تعرفه پیشنهادی 99/ 6 دلار (34/ 51 لیر ترکیه) به ازای هر مگاوات ساعت برنده آن بود. مناقصه بادی با ظرفیت معادل نیز در همان سال برگزار گردید تعرفه پبشنهادی برنده مناقصه 49 /3 دلار به ازای هر مگاوات ساعت بود. دومین مناقصه بادی در چارچوب YEKA نیز در 30 ماه مه سال 2020 نهایی شد.
(18 ژانویه 2021- منبع: Dailysabah)
 https://www.dailysabah.com/business/energy/turkey-aims-to-add-1500-mw-of-new-solar-capacity-in-2021-doubling-2020-figure

- ترکیه در میان 4 کشور برتر جهان دارای بیشترین ظرفیت انرژی زمین گرمایی
رئیس جمهور ترکیه در روز یکشنبه 17 ژانویه (28 دی) در افتتاحیه یک نیروگاه حرارتی و سه نیروگاه زمین گرمایی اعلام نمود که کشورش در میان چهار کشور برتر جهان در زمینه انرژی زمین گرمایی قرار دارد و بر اهمیت این کشور به سرمایه­گذاری بر روی انرژی­های تجدیدپذیر تأکید کرد. این نیروگاه­ها با سرمایه گذاری 37/ 1 میلیارد دلاری اجرا شده­اند. این تسهیلات زمینه اشتغال حدود 1700 نفر در مانیسا را فراهم می­کند. اردوغان همچنین افزود که تولید برق ترکیه طی 18 سال گذشته سه برابر شده و به 96000 مگاوات رسیده است. وی اضافه کرد که امروز در ترکیه 63 درصد از ظرفیت نصب شده برق از منابع انرژی داخلی است و 7/ 51 درصد از آن متعلق به منابع انرژی تجدیدپذیر است. وی همچنین اظهار داشت که تولید برق زمین گرمایی ترکیه که در سال 2002 تنها 18 مگاوات بود ، اکنون به 1613 مگاوات رسیده است؛ که با این میزان، ترکیه به اولین کشور در اروپا و چهارمین کشور در جهان در زمینه انرژی زمین گرمایی تبدیل می­گردد. وی افزود که ترکیه قصد دارد نه تنها در تولید بلکه در زمینه تأمین فناوری انرژی زمین گرمایی نیز جزو کشورهای پیشرو در جهان محسوب گردد. بر اساس بیانیه گروه صنعتی سانکو، شرکت سازنده نیروگاه­ها، با مجموع ظرفیت نصب شده  نیروگاه­های JES-2 و JES-3 به میزان 5/ 54 مگاوات و مجموع تولید برق سالانه 500 میلیون کیلووات ساعت، انرژی مورد نیاز دویست هزار خانوار در استان مانیسا تأمین خواهد شد.
(17 ژانویه 2021- منبع:Dailysabah)
  
 

- نصب و راه اندازی نیروگاه 50 مگاواتی زمین گرمایی ظرف 38 روز در ترکیه
هلدینگ (شرکت سهامی) گوریش با نصب یک واحد 50 مگاواتی نیروگاه زمین گرمایی فقط در مدت 38 روز، رکورد جهان را شکست. نیروگاه زمین گرمایی EFE 8، واقع در منطقه گرمنجیک در استان  آیدین، هشتمین و آخرین واحد از مجموعه 260 مگاواتی اِفِلِر، بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی در این کشور است. نیروگاه جدید دارای دو سیکل سیال  مایع  هر کدام  به ظرفیت 25 مگاوات است. این مجموعه در غرب ترکیه توسط گورمت الکتریک، یکی از شرکت­های تابعه گوریش مورد بهره­برداری قرار خواهد گرفت. بانک سرمایه­گذاری زیرساخت­های آسیا (AIIB)، بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD)، بانک تجارت و توسعه دریای سیاه و بانک توسعه صنعتی ترکیه (TSKB) سرمایه­گذاری مورد نیاز ساخت سه واحد 6،7 و 8 نیروگاه افلر را با وامی به مبلغ 350  میلیون دلار تأمین نمودند. این سه واحد دارای مجموع ظرفیت 6/ 97 مگاوات هستند. افلر بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی ترکیه است. اولین واحد نیروگاه افلر در سال 2014 به بهره برداری رسید.
(31 دسامبر2020- منبع:Balkangreenenergynews.com )
               
- تولید برق سد ایلیسو با ظرفیت کامل

وزیر کشاورزی و جنگلداری ترکیه، روز پنجشنبه 24 دسامبر (4 دی) اعلام کرد، سد ایلیسو ترکیه از روز پنجشنبه تولید برق را با ظرفیت کامل آغاز نمود. وی در بیانیه­ای مکتوب اعلام نمود که سد ایلیسو واقع در رودخانه دجله در جنوب شرقی استان ماردین، 8/2 میلیارد لیره ترکیه (366 میلیون دلار آمریکا) در سال به اقتصاد این کشور کمک می­نماید. به گفته وی، با مجموع ظرفیت نصب شده 1200 مگاوات، این سد سالانه به طور متوسط 4120 گیگاوات ساعت برق تولید می­کند.  به دلیل بارش های ناکافی در سال جاری، ترکیه امسال با خشکسالی جدی و کمبود آب روبرو است و سدها در بسیاری از مناطق این کشور با سرعت نگران کننده­ای در حال خشک شدن هستند. ساخت سد ایلیسو که دومین سد بزرگ در ترکیه به لحاظ حجم آب می­باشد، از سال 2006 آغاز شد ولی آبگیری آن به دلیل برخی از موانع، چندین بار به تأخیر افتاد به طوری که اولین توربین آن در ماه می سال جاری میلادی به بهره برداری رسید. غاز شد ولی به دلیل بسآغلز شد و ولی زاه(24 دسامبر2020- منبع:xinhuanet.com )

http://www.xinhuanet.com/english/2020-12/24/c_139616723.htm


- کاهش 8/ 3 درصدی مصرف برق روزانه ترکیه در تاریخ 28 نوامبر
براساس ارقام رسمی شرکت انتقال برق ترکیه (TEİAŞ)، مصرف برق روزانه ترکیه در 28 نوامبر نسبت به روز گذشته 8/ 3 درصد کاهش یافته و به 827038 مگاوات ساعت رسید. داده­های شرکت TEİAŞ نشان داد که مصرف برق در ساعت 19 به وقت محلی به اوج خود به میزان 40142 مگاوات ساعت رسیده است. میزان مصرف برق این کشور در 5 بامداد به وقت محلی نیز به کمترین میزان خود یعنی 29778مگاوات ساعت کاهش یافت. تولید برق در 28 نوامبر به 842051 مگاوات ساعت رسید که نسبت به روز گذشته 7/ 3 درصد کاهش نشان می دهد. در این روز تولید برق ترکیه از گازطبیعی 6/ 34 درصد برق را تشکیل می­داد، سهم نیروگاه­های زغال سنگ وارداتی به 0/22 درصد رسید و نیروگاه­های برق آبی 1/ 16 درصد را در اختیار داشتند. در 28 نوامبر، صادرات برق ترکیه به 15419 مگاوات ساعت رسید در حالی که  مجموع واردات 405 مگاوات ساعت بود.
(29 نوامبر 2020- منبع:hurryetdailynews.com )
 
- ظرفیت 6/ 99 درصدی انرژی­های تجدیدپذیر از کل ظرفیت نصب شده جدید ترکیه در سال 2020
انرژی­های تجدیدپذیر امسال 6/ 99 درصد از ظرفیت جدید برق را در ترکیه تشکیل می­دهند. دو سوم ظرفیت نیروگاه­های راه اندازی شده در ترکیه در سه ماهه اول مربوط به واحدهای برق آبی بود و تولید نیروگاه­های بادی نیزدر 6 نوامبر به رکورد 4/ 151 گیگاوات ساعت رسید. وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که  9 /1 گیگاوات ظرفیت نیروگاهی در 9 ماه نخست سال به شبکه اضافه شده و مجموع آن را به 2/ 93 گیگاوات افزایش داده است. آمار رسمی نشان دهنده واقعیت خیره کننده­ای است که 6/ 99 درصد از ظرفیت تازه نصب شده در ترکیه مربوط به منابع تجدیدپذیر بوده است. نیروگاه­های برق آبی جدید با ظرفیت 6/ 66 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. در حالی که نیروگاه­­های بادی 3/25 درصد از ظرفیت جدید را تشکیل می دهند و 6 /4 درصد نیز به نیروگاه­های خورشیدی تعلق می­گیرد. انرژی­های زیست توده و زمین گرمایی 1/ 3 درصد از ظرفیت نصب شده را تشکیل می دهند و 4/ 0 درصد باقیمانده یا 6/ 8 مگاوات مربوط به تأسیسات تولید همزمان بوده است. در مدت مشابه سال گذشته، نیروگاه­های حرارتی تقریباً نیمی از ظرفیت واحدهای تولید برق جدید را به خود اختصاص داده بودند. وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اظهار داشت سهم واقعی انرژی­های تجدیدپذیر جدید در سال 2020، 98 درصد بوده است و مابقی مربوط به واحدهایی است که از سپتامبر به بهره­برداری رسیده­اند. وی  با مقایسه ظرفیت تجدیدپذیرهای سال جاری با 2/ 61 درصد سال گذشته، افزایش آن را دستاوردی بزرگ خواند. او افزود: ترکیه در 6 نوامبر با تولید 4/ 151 گیگاوات ساعت رکورد تولید روزانه خود را از طریق نیروگاه­های بادی به دست آورد. دولت با استفاده از منابع تجدیدپذیر در کنار سایر ابزارها، مشوق­های مالی را به نیروگاه­های تجدیدپذیر پرداخت می­کند و همچنین مزایده­هایی را برای پروژه های تجدیدپذیر ترتیب می­دهد. بزرگترین پروژه در بخش انرژی­های تجدیدپذیر ترکیه، نیروگاه فتوولتائیک 1 گیگاواتی کاراپینار است که در حال حاضر در دست ساخت است.
( 29 نوامبر 2020- منبع: Balkangreenenergynews.com)

- تعمیق همکاری های انرژی ترکیه  وآذربایجان با اجرایی شدن پروتکل جدید بین دو کشور
آنکارا و باکو علاوه بر پروژه­های مشترک بزرگ خود، در حال انجام مراحل لازم برای افزایش بیشتر همکاری­های  بخش انرژی و همچنین اطمینان از امنیت و کارایی  بیشتر در این بخش هستند. بر این اساس، پروتکلی بین سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی ترکیه (EPDK) و آژانس تنظیم مقررات انرژی آذربایجان(AERA) برای توسعه همکاری در بازارهای برق و گازطبیعی به امضاء رسید. بر اساس این پروتکل که از روز امضای آن لازم الاجرا شد، یک چارچوب نظارتی ثابت در بازارهای برق و گازطبیعی هر دو کشور با هدف انتقال  دانش و تجربیات مؤسسات دو کشور از طریق برگزاری جلسات، سمینار و کنفرانس و همچنین تبادل اطلاعات الکترونیکی و تجربیات  کارشناسان ایجاد گردید. این پروتکل همچنین با هدف توسعه همکاری و روابط با اشخاص ثالث و همچنین سازمان­های منطقه­ای و بین المللی انجام می­شود. آذربایجان انتظار دارد با استفاده از تجربیات ترکیه به یکی از بزرگترین صادرکنندگان انرژی در منطقه به ویژه گاز تبدیل شده تا از طریق ترکیه، بازار اروپا را به دست آورد و وابستگی اروپا به گاز روسیه را به سمت خویش معطوف نماید. با آغاز بهره­برداری از میدان عظیم گازی شاه دنیز II در دریای خزر که انتظار می­رود تا پایان سال میلادی جاری صورت گیرد، ترکیه و اروپا سالانه به ترتیب 6 و 10 میلیارد مکعب گاز طبیعی از آذربایجان وارد خواهند نمود. طی دو سال گذشته نیز، ترکیه 7 میلیارد مکعب گاز طبیعی از آذربایجان از طریق خطوط لوله گازی ترانس آناتولی دریافت نموده است. هدف ترکیه نیز از این همکاری­ها و پروتکل­های جدید، تبدیل ترکیه به بزرگترین هاب انرژی در منطقه می­باشد. اخیرا ترکیه اقدامات مقدماتی برای راه اندازی بازار آتی گاز طبیعی (VGP) انجام داده که از طریق آن بتواند این امکان را برای تجار فعال در بورس گاز طبیعی فراهم کند تا منابع تازه کشف شده این کشور دردریای سیاه را که قرار است در سال 2023 مورد بهره برداری قرار گیرند پیش خرید و پیش فروش کنند. به علاوه انتظار می­رود که راه اندازی این سیستم تأثیر مثبتی بر کاهش قیمت­های گاز زودتر از زمان مورد انتظار  به جا بگذارد. کارشناسان انرژی معتقدند کشفیات گازی جدید و احداث بازار آتی گاز طبیعی، ترکیه را در رسیدن به هدف هاب انرژی منطقه نزدیکتر می­سازد و در این زمینه استفاده از تجربیات کشورهای مهم صادر کننده گاز طبیعی در منطقه مانند آذربایجان بسیار مفید خواهد بود.

( 5 نوامبر 2020- منبع:www.dailysabah.com)
- کاهش 4/ 0 درصدی تولید برق در ترکیه
براساس گزارش نهاد نظارتی بازارهای انرژی ترکیه، تولید برق درماه ژوئیه سال 2020 به نسبت سال پیش از آن 4/ 0 درصد کاهش یافت. بر اساس اعلام سازمان EMRA، در گزارش ماهانه بازار برق این سازمان، تولید برق ماه ژوئیه سال میلادی جاری به 27462 میلیون کیلووات ساعت رسید. این رقم در همین دوره در سال 2019، 27565 میلیون کیلووات ساعت بوده است. منابع تولید برق در ترکیه تا ماه ژوئیه شامل 25 درصد برق آبی، 1 /24 درصد گاز طبیعی، 9 /21 درصد از زغال سنگ وارداتی و 4/ 12 درصد لیگینیت می­گردد. سهم باقیمانده شامل انرژی بادی، زمین گرمایی، زیست توده، زغال سخت، انرژی خورشیدی و نفت کوره می­گردد. بخش­های صنعت، خانگی و تجاری به ترتیب 3/ 41، 7/ 25، 5/ 8 درصد از مصرف برق در ترکیه را در بر می­گیرند و سهم باقی مانده به روشنایی معابر و آبیاری مکانیزه در بخش کشاورزی تعلق دارد. ظرفیت نصب شده برق در ترکیه در ماه ژوئیه 2 درصد به نسبت همین ماه در سال 2019 افزایش یافت که این افزایش بیشتر در حیطه انرژی­های تجدیدپذیر صورت پذیرفته است. ( 28 سپتامبر 2020- منبع:www.aa.com.tr)

- اکتشاف منابع گاز و تقویت جایگاه ترکیه در معاملات آینده انرژی

اکتشاف جدید میدان گازی 320 میلیارد مترمکعبی ترکیه در دریای سیاه به طور قطع نیاز این کشور به منابع انرژی وارداتی و کسری منابع ارزی کشور را کاهش خواهد داد. کارشناسان بخش انرژی معتقدند این کشف به ویژه مزایای مهمی در مذاکرات کنونی ترکیه و قراردادهای آتی خرید گاز در خصوص قیمت و شرایط ایجاد خواهد نمود. وزیر انرژی و منابع طبیعی نیز اظهار نموده که با ادامه فعالیت­های عمیق حفاری در منطقه، کشف بیشتر انرژی نیز محتمل خواهد بود. وی اظهار نموده که این میدان گازی در عمق 2100 متری بستر دریا کشف گردیده و ترکیه حفاری­های خود را تا عمق 1000 متر پایین­تر نیز ادامه خواهد داد. کارشناسان انرژی اظهار نموده­اند که اکتشاف میدان گازی ساکاریا در زمانی بسیار مناسب برای ترکیه اتفاق افتاد. دقیقاً در زمانی که قرارداد بلند مدت تأمین گاز طبیعی این کشور برای 16 میلیارد متر مکعب، در سال 2021 با کشورهای روسیه، نیجریه و آذربایجان پایان می­یابد. ترکیه کشوری که 99 درصد به واردات گاز طبیعی از طریق خطوط لوله و همچنین LNG  وابسته است، تولید گاز طبیعی خود را به 474 میلیون متر مکعب در پایان سال 2019 افزایش داد. این در حالی است که سهم گاز وارداتی به 2/ 45 میلیارد مترمکعب رسید. روسیه همیشه بزرگترین صادر کننده گاز طبیعی به ترکیه بوده و پس از آن آذربایجان و ایران قرار دارند. در سال 2019، سهم مسکو به نسبت سال پیش از آن کاهش یافت و به 6/ 33 درصد رسید، در حالی که آذربایجان و ایران به ترتیب با 2/ 21 و 1/ 17 درصد دارای رتبه دوم و سوم صادرات به ترکیه بودند. 1/ 28 درصد  باقیمانده  با خرید گاز طبیعی مایع (LNG) از کشورهای مختلف از جمله الجزایر، نیجریه، قطر، ایالات متحده، ترینیداد و توباگو و نروژ تأمین شده است. قرارداد بلند مدت خرید گاز از شرگت روسی گازپروم به میزان 8 میلیون متر مکعب در سال 2021 منقضی می­گردد. همچنین قرارداد 6/6  و 3/ 1 میلیارد مکعبی این کشور با آذربایجان و نیجریه نیز در سال مذکور پایان خواهد یافت. قرارداد واردات گاز از ایران به میزان 6/ 9 میلیون متر مکعب نیز در سال 2026 پایان خواهد یافت. ترکیه سال 2014 زمانی که قیمت هر بشکه نفت 120 دلار بود، 20 میلیارد دلار برای واردات گاز پرداخته نمود. اما در سال­های بعدی با کاهش قیمت جهانی نفت، این رقم به 10 الی 15 میلیارد دلار کاهش یافت. اما حالا با اکتشاف میدان گازی جدید، ترکیه معتقد است قیمت واردات انرژی برای این کشور به دليل آن كه اين كشور در زمره تولیدکنندگان گاز قرار خواهد گرفت و از مزایا و تخفیفات آن برخوردار خواهد شد و هم به دلیل افزایش تولید گازطبیعی در جهان و به تبع آن کاهش قیمت­های جهانی گاز، بیش از پیش کاهش خواهد یافت. وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اظهار نمود که حتی در صورت عدم کشف منابع جدید، میدان گازی ساکاریا نیازهای انرژی این کشور برای 7 الی 8 سال را پوشش خواهد داد.
(23 اوت 2020- منبع: Daily Sabah )  
https://www.dailysabah.com/business/energy/gas-discovery-to-strengthen-turkeys-position-in-future-energy-deals

- بررسی تحریم ترکیه توسط اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا قرار است در اواخر ماه سپتامبر در جلسه­ای متشکل از اعضا در مقر این اتحادیه در بروکسل، در خصوص تحریم احتمالی ترکیه تصمیم گیری نماید. این روزها مناقشات سختی بین ترکیه و یونان در مورد مرزهای آبی بین دو کشور و استخراج انرژی در گرفته است. خانم مرکل نماینده آلمان در اتحادیه اظهار داشته که همه کشورهای اتحادیه موظند از آتن در برابر ادعاهای ترکیه در خصوص مالکیت منابع هیدروکربوری حمایت نمایند. همچنین ترکیه اخیراً اکتشافاتی را در آب­هایی که کشور قبرس ادعای مالکیت آن را دارد، انجام داده است. تاریخ تقریبی بررسی وضع تحریم­ها علیه ترکیه، 24 سپتامبر اعلام شده است. این تحریم­ها می­توانند متشکل از شخصیت­های حقیقی و حقوقی و تجهیزات، فناوری­ها و دسترسی به بنادر اروپایی برای محدود نمودن توانایی ترکیه در جستجوی گاز طبیعی در آب­های مورد اختلاف باشد. وزیر خارجه آلمان و آقای بورل مسئول سیاست­های خارجی و امنیت اتحادیه اروپا اظهار نموده­اند که کلیه تلاششان را برای ایجاد گفتگوهای صلح آمیز و از بین بردن سردی روابط بین دو کشور به کار خواهند گرفت. در این مرحله تحریم­های اتحادیه اروپا بر علیه ترکیه فقط مربوط به عملیات اکتشاف و حفاری منابع انرژی خواهد بود. اما اقای بورل هشدار داده که در مرحله بعدی این تحریم­ها از این موارد فراتر خواهد رفت.

( 29 اوت 2020- منبع: Arab News)                                                                        

- کشف ذخایر گازی توسط ترکیه در دریای سیاه
رییس جمهور ترکیه روز جمعه 21 ماه اوت  (31 مرداد سال جاری) چند روز پس از اینکه نوید خبر خوب در حیطه انرژی را به مردم ترکیه داد از کشف ذخایر بزرگ گاز طبیعی در سواحل دریای سیاه خبر داد. وی این رویداد را شروع دوره­ای جدید در آینده انرژی این کشور توصیف نمود که موجب رفع وابستگی انرژی ترکیه خواهد شد. اردوغان روز جمعه با بیان اینکه میزان گاز کشف شده 320 میلیارد متر مکعب است، افزود، امیدوار است تا سال 2023 استخراج و استفاده از این ذخایر آغاز گردد. در صورت تأیید قابل استحصال بودن، این ذخایر می­توانند وابستگی کشور به واردات پرهزینه انرژی را کاهش داده و موجبات خروج کشور از رکود مالی و افزایش ارزش لیر در ترکیه گردد. ارزش لیر ترکیه به کمترین میزان خود در تابستان جاری رسید. کشتی حفاری موسوم به فاتح متعلق به ترکیه، ماه گذشته عملیات اکتشافی را در بخش تونا 1 در غرب دریای سیاه انجام داده بود. این بخش در نزدیکی جایی است که رومانی نیز ذخایر گازی را یافته است. اردوغان افزود، ترکیه تا کنون 9 حفاری در اعماق آبهای دریای سیاه و مدیترانه از طریق کشتی­های حفاری فاتح و یاوز انجام داده است و دولت وی این افتخار را داشته که خبرهای خوبی که ملت ترکیه منتظر شنیدن آن بوده اند را به ملت خود تقدیم نماید. وی همچنین اضافه نمود که این عملیات تماماً توسط نیروهای داخلی انجام شده و ذر­ه­ای به همکاری­های خارجی وابسته نبوده است. او افزود که تا ترکیه را به صادر کننده بزرگ انرژی تبدیل ننماید، توقف و استراحتی در این راه نخواهند داشت. پیش از اعلام این خبر، تصور می­شدکه ذخایر کشف شده در شرق دریای مدیترانه باشد که حفاری­های انجام گرفته توسط ترکیه در این منطقه موجب به وجود آمدن مناقشاتی بین ترکیه و اتحادیه اروپا شده بود. ( 21 اوت 2020- منبع: Euro News)
 
- تأمین 51 میلیون دلار برای اقتصاد ترکیه توسط سد ایلیسو طی سه ماه
بر اساس گزارش­های دولتی، سد و نیروگاه برق آبی ایلیسو واقع بر رود دجله در جنوب شرقی استان ماردین ترکیه با تولید 750 میلیون کیلووات ساعت برق طی سه ماه حدود 375 میلیون لیر (51 میلیو دلار) به اقتصاد ترکیه کمک کرده است. آغاز اولین بهره برداری از این نیروگاه 19 ماه می سال جاری میلادی بوده است. ظرفیت نصب شده این نیروگاه 1200 مگاوات است و انتظار می­رود سالانه 1/ 4 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نماید. سد ایلیسو دومین سد بزرگ کشور پس از سد آتاتورک و اولین سد از نوع صخره­ای رویه بتنی به لحاظ حجم آبگیری در جهان است. ارتفاع این سد 135 متر و حجم ذخیره آب آن 6/ 10 میلیارد متر مکعب است که آن را دومین سد بزرگ کشور می­نماید. سه واحد این نیروگاه در حال حاضر مورد بهره برداری قرار گرفته و تولید آن وارد شبکه برق کشور شده است. سه واحد بعدی در مرحله تست قرار دارند و انتظار می­رود که هر 6 واحد این نیروگاه تا پایان سال جاری میلادی مورد بهره برداری قرار گیرند. از سال 2002، 585 سد و بند در ترکیه ساخته شده است.

(20 اوت 2020- منبع: Daily Sabah )  
https://www.dailysabah.com/business/energy/turkey-ilisu-damgenerates-51ml-for-national-economy-in-3-months


- افتتاح مناقصه 74 پروژه خورشیدی در ترکیه

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در روز ششم اوت سال جاری (16 مرداد) اعلام نمود که مناقصه 74 پروژه خورشیدی در مقیاس کوچک در 36 استان مستعد برای انرژی­های تجدیدپذیر در چارچوب طرح (YEKA) برگزار خواهد شد. ترکیه پس از چین و ایالات متحده دارای رتبه سوم تأمین آب گرم از طریق کلکتورهای خورشیدی است و قصد دارد یکی از بازارهای مهم جهان در تولید برق خورشیدی شود. وزیر انرژی ترکیه به خبرنگاران گفت که ظرفیت نصب شده نیروگاه­های انرژی خورشیدی ترکیه (GES) به 6000 مگاوات رسیده است. همچنین ظرفیت پانل­های خورشیدی فتوولتائیک سقفی در ترکیه نیز از 270 مگاوات فراتر رفته است. وی افزود، تولید برق نیروگاه­های خورشیدی بیش از 90 درصد از تولید برق بدون پروانه در ترکیه را به خود اختصاص داده­اند و در سال­های اخیر این کشور جهش قابل ملاحظه­ای در این زمینه داشته است. ترکیه در حال حاضر بر روی وابستگی کمتر به منابع انرژی وارداتی و تولید برق از طریق منابع طبیعی داخلی متمرکز است. همچنین این کشور قصد دارد تولید برق خود را سالانه تا ده هزار مگاوات تا شروع دهه آتی افزایش دهد. توسعه بیشترین ظرفیت­ها در شهرهای ساحلی جنوبی ترکیه از قبیل آنتالیا، جنوب شرقی استان ماردین، قاضی آنتپ و استان شرقی وان صورت گرفته است. اولین مناقصه در منطقه انرژی خورشیدی با ظرفیت هزار مگاوات در چارچوب طرح YEKA در سال 2017  با رقم پیشنهادی 3/ 1 میلیارد دلار برای اجرای پروژه خورشیدی در شهر قونیه برگزار شد. قیمت خرید تضمینی برق این پروژه نیز 99/ 6 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق تعیین گردید.
( 7 اوت 2020- منبع: Daily Sabah


- ثبت رکورد جدید برای مصرف برق مورخ 21 ژوئیه در ترکیه
براساس آمار رسمی شرکت انتقال برق ترکیه (TIAS) مصرف برق این کشور در تاریخ 21 ژوئیه (31 تیر) با ثبت رکورد جدید به 5/ 934 گیگاوات­ساعت رسید. پیک قبلی مصرف برق در ترکیه در تاریخ هفتم ژوئیه (17 تیر) به میزان 4/ 932 گیگاوات ساعت ثبت شده بود. در عین حال مصرف برق در روز سه شنبه هفتم ژوئیه 1/ 2 درصد نسبت به روز پیش از آن افزایش یافت. بیشترین میزان مصرف برق در ساعت 5 عصر به میزان 43130 مگاوات­ساعت و کمترین میزان مصرف در ساعت 7 صبح و به میزان 31759 مگاوات ساعت بوده است. تولید برق نیز در روز مورد نظر به 933 گیگاوات ساعت رسید. میزان تولید برق در رکورد قبلی یعنی روز هفتم ژوئیه 6 /927 گیگاوات ساعت بود. بیشترین میزان تولید برق در این روز از طریق نیروگاه­های گازی به میزان 4 /236 گیگاوات ساعت عرضه شده است. زغال سنگ وارداتی و نیروگاه­های برق آبی به ترتیب با تولید 6/ 202 و 2/ 184 گیگاوات ساعت در رتبه­های بعدی تولید برق در روز 21 ژوئیه قرار داشتند. سهم نیروگاه­های گازی، زغال سنگ وارداتی و برق آبی در روز مورد نظر به ترتیب 3/ 25، 7/ 21 و 7/ 19 درصد از کل ترکیب  تولید برق بوده است. همچنین در این روز صادرات و واردات برق به ترتیب به 2753 و 4259 مگاوات ساعت رسید. در پنج ماهه اول سال 2020، میزان تولید برق ترکیه از منابع داخلی و تجدیدپذیرها به 66 درصد رسید. ترکیه در سال 2019، به لحاظ تولید برق تجدیدپذیر در رتبه دوم اروپا جای گرفت. سهم تولید برق از انرژی­های تجدیدپذیر و منابع داخلی انرژی در سال گذشته 62 درصد بود.
(22 ژوئیه 2020- منبع: Daily Sabah)  
 
پرداخت 570 میلیون دلار تسهیلات به انرژی­های پاک در ترکیه در ماه ژوئیه
براساس داده­های بورس انرژی استانبول (EXIST)، تأسیسات تولید انرژی پاک ترکیه در ماه ژوئن، حدود 9/ 3 تریلیون لیر (570 میلیون دلار) تسهیلات تشویقی دریافت نموده­اند. درمجموع 817 تأسیسات انرژی­های تجدیدپذیر با ظرفیت نصب شده 21049 مگاوات، در ماه ژوئن در چارچوب YEKDEM پشتیبانی مالی دریافت کرده و حدود 2/ 6 تراوات ساعت برق تولید نمودند. ترکیه با  قصد افزایش کاربرد منابع انرژی داخلی و تجدیدپذیر در توسعه این کشور تعرفه­های تشویقی را برای نیروگاه­های انرژی تجدید پذیر از جمله باد، نیروگاه برق، زمین گرمایی، زیست توده و خورشیدی از طریق برنامه حمایتی YEKDEM در نظر گرفته است که بسته به نوع انرژی تجدیدپذیر مورد کاربرد تسهیلاتی اعطا می­گردد. این طرح که از سال 2011 آغاز گردیده برای تولید برق از نیروگاه­های بادی و برق آبی 3/ 7 سنت، نیروگاه زمین گرمایی، 5/ 10 سنت و نیروگاه­های خورشیدی و زیست توده، 3/ 13 سنت به ازای هر کیلووات ساعت اختصاص داده است. این تعرفه­ها همچنین بسته به استفاده از تجهیزات تولید داخل در نیروگاه­ها می­تواند کمی متفاوت باشد.

(19 ژوئیه 2020- منبع: Daily Sabah with Anadolu Agency)

- ثبت بیشترین میزان مصرف برق در ترکیه در روز ششم جولای
براساس آمار رسمی شرکت انتقال برق ترکیه(TEIAS) ، روز دوشنبه ششم ژوئیه سال جاری (16 تیر) مصرف روزانه برق ترکیه با 16 درصد افزایش به رکورد 4/ 908 گیگاوات ساعت در روز رسید. بیشترین و کمترین میزان مصرف به ترتیب با 43/4 و 29 گیگاوات ساعت مربوط به 5 عصر و 7 صبح روز مذکور بوده است. تولید برق نیز طی این روز 7/ 905 گیگاوات ساعت بوده است که نسبت به روز قبل 17 درصد افزایش نشان داد.  بیشترین سهم تولید برق در این روز مربوط به نیروگاه­های گازی به میزان  3/ 216 گیگاوات ساعت بوده است. نیروگاه­های برق آبی و زغال سنگ وارداتی به ترتیب با 9/ 199 گیگاوات ساعت و 189 گیگاوات ساعت  در رتبه دوم و سوم قرار داشتند.

 ( 7 ژوئیه 2020- منبع: Daily Sabah)  
- وضع تعرفه­ های ویژه برای مصرف کنندگانی که تنها از برق تجدیدپذیر استفاده نمایند
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که از ماه اوت، مشاغل و خانوارهایی که تنها از برق تجدیدپذیر استفاده نمایند مشمول تعرفه­های ویژه خواهند شد. دولت به عنوان افزایش، انگیزه گواهینامه­هایی را برای افرادی که مشمول تعرفه سبز یا تجدیدپذیر هستند، صادر می­نماید.  وی افزود، در آغاز تعرفه­های ویژه جهت استفاده صرف از برق تجدیدپذیر بالاتر خواهند بود که به تدریج و با افزایش کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر و کاهش هزینه­ها می­بایست قیمت­های تجدیدپذیرها نیز کاهش یابد. جزئیات این طرح در آینده منتشر خواهد شد.این طرح شامل بخش­های خانگی و تجاری می­گردد.
 ( 8 ژوئیه 2020- منبع: Balkan Green Energy news)  
 
- برنامه ریزی برای نصب سالانه هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در ترکیه
وزیر انرژی ترکیه اعلام نمود که دولت این کشور قصد دارد سالانه 1000 مگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر شامل بادی و خورشیدی را در این کشور راه اندازی نماید. وی با اعلام این موضوع به مزایای این امر برای هر دوی تولید و مصرف کنندگان اشاره نمود.  نهاد مقررات گذاری بر بازار انرژی ترکیه (EMRA)، مقرراتی را برای صدور گواهی­های منبع (source) وضع نموده­اند که بر این اساس مصرف کنندگان از منبع تولیدی برقی که استفاده می­نمایند مطلع خواهند شد.  هدف  این پیش نویس این است که راه را برای تجارت انرژی مطابق با قوانین اتحادیه­ اروپا هموار نماید. رسانه­های خبری ترکیه اعلام نمودند که بر اساس گواهی­های صادره، بازار جدیدی  در بورس انرژی استانبول راه اندازی شده است.
( 8 ژوئیه 2020- منبع: Balkan Green Energy news)  
----------------
- پرداخت 760 میلیون دلار مشوق برای تولید انرژی های پاک در ترکیه در ماه مه

ترکیه 66 درصد از برق خود را از منابع محلی و تجدیدپذیر در 5 ماه اول سال 2020 تولید نمود. با توجه به آمار موسسه اوراق بهادار ترکیه (EXIST)، انرژی­های پاک در ترکیه حدود 2/ 5 میلیارد لیر (نزدیک به 760 میلیون دلار) پرداخت­های تشویقی از طریق طرح پشتیبانی انرژی های تجدید پذیر (YEKDEM)  در ماه مه (اردیبهشت و خرداد) دریافت نمود. در این ماه ، 817 واحد انرژی با ظرفیت نصب شده 210491 مگاوات از طریق برنامه (YEKDEM) حمایت مالی دریافت کردند و حدود 6/ 8 میلیون مگاوات ساعت برق تولید نمودند. ترکیه که سعی دارد از منابع انرژی داخلی و انرژی­های تجدید پذیر به طور مؤثر برای حمایت از توسعه خود استفاده نماید، تعرفه­های تضمینی را برای نیروگاه­های انرژی تجدیدپذیر از جمله بادی، برق­آبی، زمین گرمایی، زیست توده و خورشیدی از طریق این طرح ارائه می دهد. براساس این طرح مشوق­هایی به نیروگاه­های انرژی تجدیدپذیر اعطا می­شود که ارزش آن به نوع انرژی تجدید پذیر مورد استفاده بستگی دارد. این طرح که از سال 2011 آغاز شده است، به ازای هر کیلووات ساعت تولید بادی و برق آبی 073/ 0 دلار (3/ 7 سنت)، برای تولید برق از نیروگاه­های زمین گرمایی 105/ 0 دلار (5/ 10 سنت بر هر کیلووات ساعت) و برای تولید برق از نیروگاه­های خورشیدی و زیست توده 133/ 0 دلار  (3/ 13 سنت بر هر کیلووات ساعت)پرداخت می­نماید. این ارقام همچنین بسته به استفاده از تجهیزات ساخت داخل در نیروگاه مورد نظر می­تواند کمی متفاوت باشد. ترکیه قصد دارد این طرح تشویقی را تا پایان سال 2020 به پایان برساند و در حال کار بر روی  طرح جایگزین جدیدتر و کارآمدتر است. در طی بیش از یک دهه ، ترکیه ظرفیت تجدید پذیر نصب شده خود را حدود 45000 مگاوات افزایش داده و حدود 40 میلیارد دلار بر روی پروژه­های انرژی­های تجدید پذیر سرمایه گذاری نموده است. ترکیه از نظر ظرفیت تجدیدپذیر در رده ششم اروپا و سیزدهم جهان قرار دارد.
( 17 ژوئن 2020- منبع: Daily Sabah)  
 
- افزایش تقاضای برق در ترکیه در پی عادی شدن شرایط پس از قرنطینه
پس از عادی شدن شرایط و رفع محدودیت­های ناشی از قرنطینه برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا در سه ماه گذشته، میزان تقاضای برق در ترکیه مجدداً افزایش پیدا کرد. در تاریخ 17 ماه ژوئن (28 خرداد) تقاضای برق به میزان 1 درصد به نسبت همین زمان در سال گذشته افزایش یافت. در طی سه ماه گذشته، مدارس، مراکز خرید، رستوران­ها و کافه­ها تعطیل شده و مقررات منع رفت و آمد برای جلوگیری از سرایت ویروس برقرار گردید. این مقررات تأثیر به سزایی در تقاضای برق داشت به نحوی که میزان آن را تا 16 درصد در ماه آوریل و 17 درصد در ماه مه کاهش داد. اما با عادی شدن شرایط و برداشته شدن محدودیت­ها مجدداً تقاضا افزایش یافت.

( 17 ژوئن 2020- منبع: Hurriyet daily news)  
- کوید 19، موجب توقف پروژه­های انرژی خورشیدی در ترکیه
سرمایه گذاران و دست اندرکاران خارجی پروژه­های خورشیدی در ترکیه، ابراز نگرانی کردند که متوقف شدن پروسه صدور مجوزهای انرژی­های تجدیدپذیر می­تواند موجب تأخیر در سایر مراحل اجرای پروژه گردد. بخش­های دولتی صدور مجوز به دلیل مقررات حاکم ناشی از بیماری کرونا، ساعت و فعالیت اداری خود را محدود نموده­اند و همین دلیل موجب تأخیر در روند صدور مجوز پروژه­های خورشیدی در این کشور شده است.  به علاوه جلسات کاری ارائه پروژه توسط مجریان پروژه­ها، یکی پس از دیگری لغو می­گردد که منجر به تأخیر در گام­های بعدی صدور مجوز خواهد شد. به این دلیل مجریان پروژه خواهان مداخله سریع دولت درلغو محدودیت­ها در این بخش و از سرگیری فعالیت­های دولتی برای صدور مجوزهای پروژه­های خورشیدی شده­اند.
 ( 13 مه 2020- منبع: PV_ magazine.com)  

- شکستن رکورد تولید برق در ترکیه با استفاده از منابع تجدید پذیر و زغال سنگ داخلی
وزیر انرژی ترکیه در تاریخ 27 مه (7 خرداد سال جاری) در یک توئیت رسمی اعلام نمود که این کشور رکورد جدیدی را در زمینه تولید برق از انرژی­های تجدیدپذیر و منابع داخلی زغال سنگ به ثبت رسانده است. وی اظهار نمود که با تولید حدود 90 درصد از برق تولیدی از انرژی­های تجدیدپذیر و زغال سنگ داخلی در روز 24 مه، این کشور رکورد جدیدی را در تولید روزانه برق  ثبت نموده است. 44 درصد از تولید برق در این روز از منابع برق آبی تولید شده است. پس از آن زغال سنگ داخلی با 5/ 16 درصد، انرژی بادی با 5/ 14 درصد، پانل­های خورشیدی با 2/ 7 درصد، انرژی زمین گرمایی با 3/ 5 درصد و زیست توده با 6/ 2 درصد در رتبه­های بعدی قرار دارند. براساس داده­های منتشر شده از وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه در تاریخ دوم ماه مه ( 13 اردیبهشت) ، تقریباً نیمی از تولید برق ترکیه در ماه آوریل توسط نیروگاه­های برق آبی تولید شده است  و سهم مزارع بادی از سهم نیروگاه­های گاز طبیعی پیشی گرفته است. ( 27 مه 2020- منبع: hurriyetdailynews.com)  
 
- آغاز بهره برداری از سد چِتین در ترکیه
سد چتین، بزرگترین سد ترکیه و اروپا، تولید برق خود را در ماه مه آغاز نمود. این سد ظرفیت ذخیره سازی، 615 میلیون متر مکعب آب را داراست. تولید برق این سد 2/ 1 میلیارد کیلووات ساعت در سال خواهد بود. ظرفیت نصب شده این سد 420 مگاوات، و دارای سه توربین بزرگ  (135 مگاوات هر کدام) و یک توربین کوچک (15 مگاواتی) نوع فرانسیس می­باشد. هزینه ساخت این سد 678 میلیون دلار بوده است.
( 27 مه 2020- منبع: Raillynews.com
- تولید برق از سد ایلیسو از هفته آینده
رییس جمهور ترکیه در روز  یازدهم مه ( 22 اردیبهشت سال جاری) در جلسه هفتگی هیئت دولت اعلام نمود که اولین توربین نیروگاه برق آبی ایلیسو در جنوب شرقی ترکیه در تاریخ 19 مه (30 اردیبهشت سال جاری) آغاز بکار خواهد نمود. احداث این سد موجب جابجایی 80 هزار سکنه 199 شهر و روستای اطراف و نگرانی کشورهای همسایه رودخانه دجله برای کم آبی شده است. آبگیری این سد برای 6 سال توسط دولت ترکیه به تعویق انداخته شد ولی بالاخره در ماه جولای سال گذشته (تیرماه سال 98) آبگیری شد. فعالان اجتماعی و محیط زیستی کمپینی را برای تعطیلی و خالی شدن این سد به راه انداخته­اند که هنوز به نتیجه نرسیده است.
( 11 مه 2020- منبع: Reuters)  

- بخش انرژی­های تجدیدپذیر ترکیه در سایه ویروس کرونا
قیمت نفت به دلیل بحران اقتصادی ناشی از COVID-19 از ابتدای سال 2020 کاهش یافته است. بخش انرژی با توجه به این تحولات بسیار تحت تأثیر قرار گرفته است که بخش برق از نظر تداوم سرمایه گذاری و پایداری مالی از جمله آسیب پذیرترین ها در این بخش به شمار می­رود. علاوه بر این، نگرانی­های زیادی در مورد این بخش  پس از افت شدید تقاضا و قیمت برق وجود دارد. جذب سرمایه بخش برق در کل جهان بیش از 750 میلیارد دلار در سال است که بیشتر آن صرف انرژی­های تجدید پذیر و زیر ساخت­های شبکه می­گردد. در ترکیه 44 درصد از کل تقاضای برق توسط انرژی­های تجدیدپذیر تأمین می­گردد  که 10 درصد آن مربوط به انرزی بادی و خورشیدی است اما بعد از ارزان شدن نفت مشخص نیست که این وضعیت مانند قبل بماند. بنابراین لازم است  که نحوه سرمایه­­گذاری بر روی انرژی­های تجدیدپذیر مدیریت شود.  این بخش در انتظار دو مناقصه بود که انتظار می رفت در سال 2020 برگزار شود ولی تا سال 2021 به تعویق افتاد. اولین مناقصه مربوط به پروژه (YEKA) برای سیستم های فتوولتائیک خورشیدی (PV) است، که انتظار می رفت در نیمه اول امسال (میلادی) برگزار گردد و دیگری مربوط به انرژی بادی بود که زمان برگزاری مناقصه آن ماه اکتبر تعیین شده بود. برگزاری به موقع این مناقصات برای سرمایه گذاران بسیار مهم است. سؤالاتی درباره آینده پروژه ها بر اساس ارزش لیر ترکیه و مکانیسم جدید پشتیبانی انرژی تجدیدپذیر (YEKDEM) وجوددارد که همچنان باقی مانده و جزئیات آن هنوز افشاء نشده است. برای احیای اقتصاد در دوره پس از COVID-19، استراتژی­های مختلفی لازم است. کارشناسان باید با ارائه ابزارها و مدل­های جدید تأمین مالی، گزینه­های تسریع در مسیر گذار انرژی را ارزیابی کنند. این شامل برنامه­ریزی برای مجوزهای جدید برای انرژی­های تجدیدپذیر و برگزاری مناقصات جدید و عملیاتی کردن پروژه­های آغاز شده و فراهم کردن زمان اضافی برای نهایی کردن پروژه­های به تأخیر  افتاده ناشی از بحران اقتصادی است. علاوه بر این ، تعیین مکانیزم­های مالی جدید برای ایجاد مؤثرترین و کم هزینه ترین سرمایه گذاری­ها ضروری است. به موازات تحولات و نیازهای مرحله گذار انرژی، بهبود زیرساخت­های شبکه انتقال و توزیع  و توسعه فناوری­های توانمند مانند ذخیره انرژی و بهبود طراحی بازار برق و ساختار تعرفه برق بسیار لازم است. 
( 11 مه 2020- منبع: Reuters
 
- کاهش تولید برق در ترکیه در ماه آوریل
تولید برق در ترکیه در ماه آوریل به 1/ 19 میلیارد کیلووات ساعت رسید که به نسبت همین دوره در سال 2019، 3/ 16 درصد کاهش داشته است. از کل تولید برق ترکیه 6/ 47 درصد توسط نیروگاه­های برق آبی، 7/ 13 درصد توسط زغال سنگ وارداتی،  7/7 درصد از گاز طبیعی، 1/ 14 درصد از زغال سنگ داخلی، 3/ 10 درصد از انرژی بادی و 4/ 6 درصد از انرژی­ زمین گرمایی، نفت کوره  و بیوگاز تشکیل شده است. سهم تولید برق از گازطبیعی به دلیل کاهش تقاضای کلی برق کاهش یافته است. پیش بینی می­شود که کاهش تولید برق در ماه مه به 17 درصد برسد. بیشترین کاهش مربوط به نیروگاه­های گازی است. اگرچه فعالیت اکثر صنایع از جمله خودروسازی­ها طی روزهای آینده از سر گرفته می شود، اما انتظار می رود که قیمت اسپات برق در ماه آوریل 40 درصد و در کل سال میلادی جاری 15 درصد سقوط نماید. همچنین در ماه آوریل، واردات برق ترکیه از کشورهای همسایه به 8/ 163 میلیون کیلووات ساعت و صادرات برق به 2/163 میلیون کیلووات ساعت رسید. 
( 2 مه 2020- منبع: Hurriyetdaily news)  


- راه اندازی سد ایلیسو و انتظار تولید 2 /1 گیگاوات برق
پروژه سد ایلیسو با طراحی 12 /4 تراوات ساعت تولید برق آبی سالانه به زودی به بهره برداری خواهید رسید. برآورد می­گردد که ارزش تولید برق این سد که بزرگترین سد بر روی رود دجله و چهارمین نیروگاه برق آبی در ترکیه است معادل 330 میلیون یورو در سال باشد. برنامه­ریزی برای آغاز بهره برداری دو واحد اول این نیروگاه، اوایل ماه می (اواسط اردیبهشت سال جاري) است.  ظرفیت کلی این نیروگاه 1200 مگاوات و  پس از تکمیل دارای 6 واحد  200 مگاواتی خواهد بود.
( 28 آوریل 2020- منبع: Balkangreenenergynews.com)  

 https://balkangreenenergynews.com/turkey-to-launch-production-at-1-2-gw-hydropower-plant-on-tigris/utdown/

- زمین گیر شدن پروژه ­های زمین گرمایی در ترکیه به دلیل تعطیلی ­های ناشی از شیوع ویروس کرونا
تعطیلی­ زنجیره­های تأمین پروژه­های زمین گرمایی، موجب تعطیلی هفت پروژه به ظرفیت 100 مگاوات در ترکیه شد. اغلب تجهیزات مورد نیاز پروژه­های زمین گرمایی از چین و اروپا تأمین می­شده است که در پی تعطیلی صنایع این کشورها در اثر شیوع  ویروس کرونا، پروژه­های زمین گرمایی ترکیه نیز فلج شده­اند. کلیه برنامه­ریزی­های انجام شده در زمینه انرژی زمین گرمایی در سال جاری به دلیل توقف زنجیره تأمین تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است. به نظر می­رسد که مهلت اجرای پروژه­ها تغییر یابد. هزینه مورد نیاز برای هر مگاوات  از ظرفیت  این پروژه­ها 4 میلیون دلار تخمین زده شده بود که قرار بود در چارچوب طرح حمایت مالی از پروژه­های تجدیدپذیر (YEKDEM) تأمین مالی گردد. در حال حاضر با توجه به وقفه ایجاد شده، هزینه مورد نیاز این پروژه­ها نیز تغییر خواهد یافت و به نظر می­رسد مهلت اجرای این پروژه­ها برای حداقل یک سال به تعویق بیفتد. بر اساس مقررات فاصله گذاری اجتماعی تعداد شیفت­های کاری این پروژه­ها و افراد حاضر در پروژه تقلیل خواهد یافت اما سعی بر این است که هیچکدام از پرسنل از خدمت برکنار نشوند.
(13 آوریل 2020- منبع: Balkangreenenergynews.com)  

- کاهش تقاضای برق ترکیه ناشی ازمحدودیت فعالیت­های اقتصادی جهت جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا
رئیس اتحادیه تجارت انرژی ترکیه (ETD) روز سه شنبه 31 مارس (12 فروردین) اعلام نمود که کاهش فعالیت­های اقتصادی و اجتماعی ناشی از شيوع ویروس کورونا باعث کاهش تقاضای برق در ترکیه شده و احتمالاً باعث کاهش حجم تجارت آن  نیزخواهد شد. تولید برق ترکیه در روز یکشنبه به حدود 651 هزار مگاوات ساعت رسید که در مقایسه با همین روز در سال گذشته 5 درصد کاهش یافت. کاهش تقاضای برق  ترکیه منجر به کاهش قیمت برق شده است. زیرا به دلیل کاهش تقاضا، شرکت­های تولید دارای عرضه مازاد برق شده­اند. اثر کاهش تقاضای برق در میزان واردات انرژی  این کشور نیز مشهود است. براساس داده­های منتشر شده از سوی مؤسسه آماری ترکیه در روز 31 مارس، میزان واردات کلی انرژی در ماه فوریه در مقایسه با ماه مشابه در سال 2019، 4/ 7 درصد کاهش یافت و به 3/ 13 میلیارد دلار رسید.

(31 مارس 2020- منبع: Dailysabah)   - افزایش 687 مگاواتی در ظرفیت انرژی بادی ترکیه در سال 2019
در سال 2019، 687 مگاوات به ظرفیت انرژی بادی ترکیه افزوده شد و مجموع ظرفیت نصب شده انرژی بادی در ترکیه را به 8056 مگاوات رساند. این رقم در مقایسه با سال 2018، 3/ 9 درصد افزایش یافت. چنانچه از منظر درصد رشد به این رقم نگریسته شود از سال 2006 دومین باری است که میزان افزایش ظرفیت انرژی بادی چنین رقم پایینی بوده است. اما چنانچه از منظر میزان ظرفیت نصب شده به این رقم نگریسته شود تنها 4 سال بوده­اند که ظرفیت نصب شده­ در آنها، از این سال بیشتر بوده است. در حدود 75 درصد از مزارع بادی ترکیه در ساحل دریای اژه و مرمره واقع شده است. 3/ 12 درصد در ساحل دریای مدیترانه و بقیه مناطق در کل ترکیه پراکنده است. استان ازمیر دارای بیشترین میزان ظرفیت نصب شده انرژی بادی به میزان 1549 مگاوات است و پس از آن بالیک شهر با 1363 مگاوات و مانیسا در غرب ترکیه دارای رتبه سوم با 9/ 689 مگاوات ظرفیت نصب شده انرژی بادی می­باشند. هم اکنون 198 نیروگاه بادی در ترکیه در حال بهره برداری هستند و 25 مزرعه بادی به مجموع ظرفیت 1309 مگاوات نیز در دست ساخت قرار دارند. پتانسیل انرژی بادی ترکیه 48 هزار مگاوات برآورد شده است. 

(31 مارس 2020- منبع:Balkangreen energy news)   - افزایش 1/ 3 درصدی تولید برق در ماه ژانویه در ترکیه
آخرین داده های منتشر شده از دیده بان انرژی ترکیه نشان می­دهد که در مقایسه با ژانویه 2019، تولید برق ترکیه در ژانویه 2020 به میزان 1/ 3 درصد رشد داشته است.  براساس گزارش سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی ترکی (EMRA) ، در مقایسه با تولید 25763 میلیون کیلووات ساعت برق در ژانویه سال 2019، کل تولید برق در ژانویه 2020 به  26570 میلیون کیلووات ساعت  افزایش یافته است. 2/ 28 درصد از تولید برق ترکیه از گاز طبیعی، 6/ 23 درصد از زغال سنگ وارداتی و 6/ 20 درصد از نیروگاه­های برق­آبی است. لیگنیت،  انرژی بادی، انرژی زمین گرمایی، زیست توده، زغال سنگ سخت، سنگ آسفالتایت، نفت کوره، انرژی خورشیدی و نفت گاز سهم باقیمانده را تولید نموده­اند.
(29 مارس 2020- منبع:menafn.com)  
- کاهش هزینه واردات انرژی ترکیه در سال 2019
به گزارش آژانس دولتی آنادولو و بر اساس داده­های مؤسسه آمار ترکیه(TÜİK) ، هزینه واردات انرژی ترکیه با 2/ 4 درصد کاهش نسبت به سال 2018  درسال 2019 به 18/ 41 میلیارد دلار رسید. در سال 2019 نیز مانند چند سال گذشته انرژی بیشترین سهم از مجموع واردات این کشور را به خود اختصاص داد. به گفته رییس مرکز تحقیقات خط مشی­ها و سیاست­های انرژی ترکیه (TESPAM)، کاهش هزینه­های واردات انرژی در این کشور در سال 2019 مربوط به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بوده است. اگر چه استفاده بیشتر از منابع انرژی داخلی و تجدیدپذیرها نیز در کاهش هزینه واردات انرژی مؤثر بوده­اند. دولت ترکیه هزینه واردات انرژی در سال 2020 را 5/ 42 میلیارد دلار برآورد نموده است. با توجه به قیمت­های نفت برنت در بازارهای جهانی، پیش بینی هزینه واردات انرژی در ترکیه در سال 2021 و 2022 به ترتیب، 3/ 43 و 7/ 45 میلیارد دلار خواهد بود. به گفته وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، تولید برق از منابع انرژی محلی و تجدیدپذیر در سال 2019، 62 درصد بوده که 13 درصد در مقایسه با سال 2018 افزایش یافته است.
( 6 فوریه 2019- منبع: Hurryietdaily news)   
- افزایش مبادلات تجاری بازار برق ترکیه
داده­ های ارائه شده توسط بورس انرژی استانبول (EXIST) نشان داد که در مقایسه با ژانویه سال 2018، حجم تجارت بازار اسپات برق ترکیه در ماه ژانویه 2019، 8/ 45 درصد رشد داشته است. بنابر گزارش بورس انرژی استانبول، حجم تجارت بازار لحظه­ای برق در ژانویه 2019، 6/ 4 میلیارد لیر (1/ 702 میلیون یورو) در ازای 5/ 14 میلیون مگاوات ساعت بوده است. این میزان در ژانویه سال 2018، 2/3 میلیارد لیر (3/ 482 میلیون یورو) بوده است. بالاترین میزان مبادلات تجاری برق  در ماه ژانویه در روز دهم ژانویه 2019 و به میزان 2/ 164 میلیون لیر (1/ 25 میلیون یورو) ثبت شده است و کمترین مربوط به اول ژانویه 2019 و به میزان 7/ 109 میلیون لیر (7/ 16 میلیون یورو) بوده است. متوسط نرخ یک مگاوات ساعت برق در بازار لحظه­ای ترکیه 6/ 314 لیر (0/ 48 یورو) محاسبه شده است.

(5 فوریه 2020- منبع:menafn.com)
   https://menafn.com/1099655235/Turkey-electricity-markets-trade-volume-increases

- عقب نشینی اهالی بومی ترکیه در برابر انرژی زمین گرمایی
در سال 1970 زمانی که منابع زمین گرمایی در استان آیدین ترکیه کشف شد اهالی بومی این منطقه استقبال بسیار خوبی از آن نمودند اما حالا با گذشت سال­ها اهالی این مناطق معتقدند که گازهای منتشره همراه با منابع زمین گرمایی در این مناطق، اهالی و محصولات کشاورزی منطقه را مسموم می­نمایند. ساکنان هشدار داده­اند که نیروگاه­های زمین گرمایی ساخته شده با فناوری ناقص آسیب­های جبران ناپذیری به محیط زیست این منطقه توریستی که به باغ­های زیتون و انجیرش معروف است، وارد می­نمایند. بخار و دی اکسید گوگرد متصاعد شده از منابع زمین گرمایی موجب بیماری­های تنفسی و سرطان اهالی و از بین بردن حیات وحش و طبیعت منطقه شده­اند. دبیر کل انجمن محیط زیست و طبیعت آیدین نیز معتقد است که آسیب و مضرات نیروگاه­های زمین گرمایی از منافع آن برای اهالی منطقه بیشتر بوده است. یکی از مشکلات اساسی این نیروگاه­های فرسوده این است که مجدداً آب استخراج شده را به اعماق زمین تزریق نمی­کنند. در عوض، پساب­ها در عمق کم دفع شده و باعث خشک شدن منبع زیرزمینی آب و آلوده شدن شبکه آبهای سطحی با فلزات سنگین می­شوند. این موارد آینده انرژی زمین گرمایی در ترکیه را در هاله­ای از ابهام فرو برده است.  ( 22 ژانویه 2020- منبع: Tol.org)  
https://www.tol.org/client/article/28723-a-local-fightback-against-geothermal-power.html
 
- اختصاص 7/ 5 میلیارد یورو تسهیلات برای تولید انرژی های پاک در سال 2019 در ترکیه 2019
براساس گزارش­ها و داده­های بورس انرژی استانبول(EXIST)  در روز سه شنبه 21 ژانویه (اول بهمن ماه)، تولیدکنندگان انرژی­های پاک در ترکیه در سال 2019 از طریق طرح حمایت از انرژی­های تجدیدپذیر (YEKDEM) حدود 04/ 38 میلیارد لیر ترکیه (7/ 5 میلیارد یورو- 4/ 6 میلیارد دلار) تسهیلات مالی دریافت کرده­اند. ترکیه به منظور استفاده بهینه از منابع انرژی بومی و تجدیدپذیر در این کشور برنامه مالی (YEKDEM) را برای حمایت از توسعه این منابع اختصاص داده است که در قالب تعرفه­های خرید تضمینی به نیروگاه­های تجدید پذیر مانند باد، برق آبی، زمین گرمایی، زیست توده و خورشیدی تعلق می­گیرد. در راستای طرح تأمین مالی YEKDEM در سال 2019، 777 پروژه با ظرفیت نصب شده 20921 مگاوات، حمایت مالی دریافت نموده و جمعاً 67/76 میلیون مگاوات ساعت برق تولید نمودند. طرح تأمین مالی YEKDEM از سال 2011 آغاز شده است وتا پایان سال 2020 خاتمه خواهد یافت و طرحی کاراتر و به روز تر جایگزین آن خواهد شد. تعرفه­های موجود بر اساس این طرح، 3/ 7 سنت به ازای هر کیلووات ساعت برای تولید برق از انرژی برق آبی و باد، 5/ 10 سنت به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی از انرژی زمین گرمایی و 3/13 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق خورشیدی و زیست توده می­باشد. این نرخ ها با توجه به میزان استفاده از منابع و تجهیزات داخلی، اندکی تعدیل خواهد شد. 
( 21 ژانویه 2020- منبع:Daily Sabah )  


https://www.dailysabah.com/energy/2020/01/21/clean-energy-generation-in-turkey-receives-tl-38-billion-in-incentives-in-2019


- عدم افزایش قیمت برق در سه ماهه اول سال 2020 در ترکیه
به گزارش بلومبرگ و به نقل از  ریاست نهاد مقررات گذاری بر بازارهای انرژی ترکیه، در سه ماهه اول سال 2020 قیمت برق در این کشور افزایش نخواهد یافت. آخرین افزایش قیمت برق در ترکیه مربوط به اول اکتبر سال 2019 و به میزان 9/ 14 درصد بود. با این افزایش، مجموع افزایش قیمت برق ترکیه در سال 2019 به 30 درصد رسید که اعتراضات و مخالفتهای زیادی را در پی داشت.

(27 دسامبر 2019- منبع: Ahvalnews
- ثبت رکورد جدید برای انرزی­های تجدیدپذیر و برق آبی در ترکیه در سال 2019
روز جمعه سوم ژانویه مدیر گروه انرژی لیماک اظهار نمود که ترکیه رکورد­های جدیدی را در تولید انرژی­های تجدیدپذیر و برق آبی در سال 2019 به ثبت رسانده است. بنابر اظهارات وی، تولید سالانه برق ترکیه از منابع تجدیدپذیر در سال 2019 به 132 میلیارد کیلووات ساعت رسید. وی اضافه نمود که برق آبی نیز با تولید سالانه 6/ 88 میلیارد کیلووات ساعت رکورد جدیدی را در تولید برق این کشور ثبت نموده است. طبق اعلام انجمن سرمایه گذاران انرژی خورشیدی ترکیه (GÜYAD)، ترکیه سال گذشته حدود 44 درصد از برق خود را از منابع تجدیدپذیر تولید نموده که از این مجموع،  47/ 29 درصد آن مربوط به نیروگاه­های برق آبی، 13/ 7 درصد  مربوط به انرژی بادی ، 18/ 3 درصد از انرژی خورشیدی ، 74/ 2 درصداز انرژی زمین گرمایی و 34/ 1 درصد آن مربوط به زیست توده و سایر انرژی­های تجدیدپذیر می­باشد.
(3 ژانویه 2020- منبع:Daily Sabah)  
https://www.dailysabah.com/energy/2020/01/03/turkey-hits-new-renewable-and-hydro-output-records-in-2019
- طرح تعرفه جدید در ترکیه برای مصرف برق تجدیدپذیر
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در تاریخ 20 دسامبر (29 آذر)، در افتتاحیه دهمین کنفرانس بین‌المللی انرژی و اقلیم دانشگاه سابانچی استانبول اعلام نمود که وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه در راستای افزایش کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور و به عنوان بخشی از سیاست پذیرش این روند در حال آماده‌سازی یک طرح تعرفه جدید برای مصرف‌کنندگانی است که می‌خواهند از منابع تجدیدپذیر برای تأمین برق خود استفاده کنند. این طرح جدید به مصرف‌کنندگان این امکان را می­دهد که میزان استفاده خود از برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر را مشخص کرده و  برای این میزان مصرف،  تسهیلاتی را دریافت کنند و در صورت تمایل فقط از منابع تجدیدپذیر استفاده نمایند. در حال حاضر، هنوز جزئیات مدل یارانه‌ای مورد استفاده در این طرح فاش نشده است. همچنین ترکیه در ماه مه سال جاری طرحی را ارائه نمود که در آن هر مصرف‌کننده انرژی تجدیدپذیر می­تواند به تولیدکننده آن نیز تبدیل شود. به این شکل که با نصب پنل‌های خورشیدی بر روی بام خانه­ها و دریافت اعتبار در ازای تزریق برق تولیدی به شبکه سراسری، هزینه برق مصرف‌کننده از اعتبار دریافتی مزبور کسر خواهد شد. انتظار می­رود که این طرح منجر به توسعه هر چه بیشتر پنل‌های خورشیدی نصب شده بر روی بام ها گردد. ( 20دسامبر 2019- منبع: Daily Sabah)  
- خارج نمودن نیروگاه­های حرارتی بدون فیلتر تصفیه از چرخه تولید برق در  سال جدید در ترکیه
دولت ترکیه در حال مذاکره با صاحبان 13 نیروگاه حرارتی در این کشور است که تاکنون نتوانسته­اند الزام نصب فیلتر تصفیه جهت جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده محیط زیسترا رعایت نمایند. چنانچه تدابیر محیط زیستی لازم توسط این نیروگاه ها اندیشیده نشود، دولت تا اول ژانویه سال میلادی آتی اقدام به تعطیلی این نیروگاه­ها خواهد نمود. از 13 نیروگاه 4 الی 6 نیروگاه تذکر تعطیلی دریافت نموده و سایر نیروگاه­هایی که فیلترهای لازم را برای جلوگیری از انتشار گازها ی آلاینده نصب کرده­اند، پروانه بهره‌برداری موقت دریافت خواهند نمود. (16 دسامبر 2019- منبع: Daily sabah)


- نیاز بخش کثیری از ساختمان های ترکیه به اجرای طرح های بهینه سازی انرژی
بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) در 26 نوامبر طی جلسه­ای اعلام نمود که بیش از 50 هزار ساختمان در ترکیه از 350 میلیون دلار تسهیلات بهینه­سازی انرژی در ساختمان­ها و تجهیزات از طریق برنامه اعطای وام که بطور مشترک توسط چندین مؤسسه بین­المللی از جمله بانک اروپایی بازسازی و توسعه، اتحادیه اروپا، مؤسسه فناوری­های پاک، تأمین شده است، بهره­مند شدند. این تسهیلات تحت بودجه برنامه سرمایه­گذاری بر روی طرح­های تغییرات اقلیم (CIF) تأمین گردیده است. عنوان این طرح، طرح تسهیلاتی تأمین هزینه­های بهینه سازی بخش ساختمان­های مسکونی ترکیه موسوم به (TuREEFF) میباشد. مشاور ارشد دپارتمان بهینه­سازی و اجرای طرح­های محیط زیستی وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه نیز اعلام نمود که مصرف برق بخش ساختمان ترکیه که حدود 50 درصد از مصرف برق در این کشور را در بر می­گیرد، از مصرف برق بخش صنعت بیشتر است. ترکیه در حال حاضر 2/9 میلیون ساختمان دارد که نزدیک به 6 میلیون از آنها نیازمند سرمایه گذاری برای اجرای طرح­های بهینه سازی مصرف انرژی هستند. با اجرای طرح­های بهینه سازی بر روی ساختمانها، می­توان تا 40 درصد به صرفه جویی انرژی دست یافت.
( 26 نوامبر 2019- منبع: Hurriyetdailynews.com)  
- قیمت برق در ترکیه در تاریخ 20 نوامبر 2019
بر اساس آمارهای رسمی دولتی ترکیه، پیش بینی بالاترین قیمت برای یک مگاوات ساعت برق در بازار برق در روز بعد (چهارشنبه20 نوامبر- 29 آبان)، 9/ 58 دلار و کمترین قیمت نیز 0 /35 دلار می­باشد. بالاترین قیمت در ساعت 17 و کمترین قیمت مربوط به 5 صبح است.
(20 نوامبر 2019- منبع: www.menafn.com)                                                                                           https://menafn.com/1099300216/Turkey-electricity-prices-for-Wednesday

- سرمایه گذاران خارجی مترصد سرمایه گذاری بر روی پروژه های جدید بادی ترکیه
بنابر بر اظهارات سرمایه­گذاران و کارشناسان خارجی، توسعه بخش انرژی بادی ترکیه طی دهه گذشته، میزان قابل توجهی سرمایه گذاری خارجی را جذب کرده است. مجموع ظرفیت نصب شده 262 مزرعه بادی (با و بدون مجوز) در ترکیه از مرز 7600 مگاوات گذشته و سهم 8 درصدی از کل ظرفیت نصب شده برق در این کشور را به خود اختصاص داده است. این کشور سومین رده در اروپا و دوازدهمین رتبه را از ظرفیت نصب شده برق بادی در جهان  به خود اختصاص داده است. دولت ترکیه وعده داده است که در پایان امسال طرح های پشتیبانی مالی جدیدی را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی پروژه های بادی اعلام خواهد نمود. رئیس انجمن انرژی بادی اروپا اعلام نموده است که پروژه­های بادی دریایی ترکیه بسیار موفق عمل نموده­اند. به گفته سرمایه ­گذاران خارجی پروژه­های بادی، در صورت بروز مشکل و یا درخواست همکاری، دسترسی به مقامات دولتی ترکیه برای ایشان  به راحتی صورت می­گیرد وپشتیبانی و همکاری آنها بسیار بالاست. (14 نوامبر 2019- منبع: daily sabah)
 
- آغاز صادرات برق ترکیه به عراق در سال 2020
در پی اعلام وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در ماه اوت سال جاری مبنی بر توافق عراق و ترکیه برای صادرات برق ترکیه به عراق، یکی از مقامات ارشد بازار انرژی ترکیه (ETD)، اعلام نمود که ترکیه پتانسیل صادرات 2 هزار مگاوات برق به عراق را دارد و به احتمال زیاد تبادل برق بین دو کشور در سال 2020 آغاز خواهد شد. این میزان صادرات یک میلیارد دلار ارز خارجی را برای ترکیه به ارمغان خواهد آورد. تا پایان اکتبر سال 2019، ظرفیت نصب شده برق ترکیه به 90 هزار مگاوات رسید.  
( 7نوامبر 2019- منبع: Anadolu Agency)    
- انرژی بادی، زمین گرمایی و برق آبی تأمین کننده 30 درصد از تولید برق ترکیه در سال  2018
وزیر انرژی ترکیه اعلام نمود که در سال 2018 سالانه حدود 30 درصد از از برق تولیدی در این کشور توسط برق آبی، زمین گرمایی و انرژی باد تهیه شده است. این دستاورد در راستای احداث و راه اندازی 215 نیروگاه برق آبی، 90 نیروگاه بادی و 46 نیروگاه زمین گرمایی حاصل شده است. برنامه­ریزی برای احداث 216 نیروگاه برق آبی دیگر، 180 نیروگاه بادی و 27 نیروگاه زمین گرمایی طی سال­های آتی در حال انجام است. طی پنج سال گذشته،  1000 مگاوات انرژی زمین گرمایی به ظرفیت انرژی زمین گرمایی ترکیه افزوده شده است و سرمایه گذاری انجام شده بر روی آن 1 میلیارد دلار بوده است. در سال 2018، 5/ 2 درصد از برق ترکیه از طریق انرژی زمین گرمایی تأمین شده است.
(6 نوامبر 2019- منبع: daily sabah)
 
- اعلام دور جدید مناقصات پروژه­های تجدیدپذیر در منطقه YEKA
وزارت انرژی ترکیه اعلام نمود که در اواسط ماه جاری (ماه نوامبر – آبان) دور جدید مناقصات پروژه­های تجدیدپذیر مقیاس کوچک در چارچوب مناطق دارای پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر (YEKA) برگزار خواهد شد. زمان اعلام منتخبین این مناقصات سه ماهه اول سال 2020 اعلام شده است.
(6 نوامبر 2019- منبع: daily sabah) - حل اختلاف پاکستان و شرکت انرژی کارادنیز (ترکیه) در خصوص نیروگاه شناور کارکی
با وساطت رجب طیب اردوغان، اختلاف بین دو کشور ترکیه و پاکستان بر سر نیروگاه شناور  کارکی حل شد و جریمه 2/1 میلیارد دلاری که توسط سازمان حل و فصل اختلافات تجاری (ICSID) برای اسلام آباد تعیین شده بود بخشوده شد. در سال 2009 کمپانی کارکی کارادنیز که یک شرکت تولید برق است معاهده­ای با دولت حزب مردم منعقد کرد و موظف به تأمین 231 مگاوات از برق شهر کراچی شد ولی علی رغم اتمام مدت اعلام شده در قرارداد تنها موفق به تأمین 30 الی 50 مگاوات برق گردید. پس از این اتفاق دادگاه عالی پاکستان قرار داد این کمپانی را به دلیل عدم برآورده شدن مفاد آن و همچنین شفاف نبودن قرارداد لغو نموده و برای پرداخت خسارت توسط شرکت ترک مانع خروج کشتی از آبهای پاکستان شد که  این کمپانی  از پاکستان به مجامع جهانی به دلیل استهلاک و خسارت به دلیل توقف 16 ماهه در آبهای این کشور شکایت نمود و نهایتاً پاکستان به پرداخت یک میلیارد و 200 میلیون دلار جریمه محکوم شد.
 (4 نوامبر 2019- منبع: PakistanToday.com)

- هدف گذاری ترکیه برای 20 هزار مگاوات ظرفیت برق بادی تا سال 2023
ترکیه برنامه­ریزی می­نماید تا ظرفیت نصب شده انرژی بادی در این کشور را تا سال 2030 به 20 هزار مگاوات برساند. موقعیت ویژه جغرافیایی ترکیه، پتانسیل بالایی برای ظرفیت تولید برق بادی حدود 48 هزار مگاوات را در این کشور امکان پذیر می­سازد. هم اکنون ظرفیت تولید برق بادی ترکیه بالغ بر 7600 مگاوات است و شامل 3500 توربین بادی می­گردد. 1300 الی 1400 مگاوات از این ظرفیت در سال 2016، 495 مگاوات تا سال 2018 و 150 مگاوات نیز در سال 2019 افزوده شده است. بیشتر اجزای توربین­ها به تولید داخلی متکی هستند. (17 اکتبر 2019- منبع: Anadolu Agency)
- قیمت برق در ترکیه
بر اساس آمارهای رسمی دولتی ترکیه، پیش بینی بالاترین قیمت برای یک مگاوات ساعت برق در بازار اسپات در روز بعد (شنبه 19 اکتبر- 27 مهر)، 9/ 56 دلار و کمترین قیمت نیز 4 /46 دلار می­باشد. بالاترین قیمت در ساعت 19 و کمترین قیمت مربوط به 5 صبح است.
 (19 اکتبر 2019- منبع: www.menafn.com)      - تسویه 5/7 میلیارد از بدهی­های شرکت های برق به بانک­ها در ترکیه روسیه
سرمایه گذاران بخش انرژی ترکیه حدود 5 /7میلیارد دلار از 13 میلیارد دلار وام­های غیر قابل بازگشت را تجدید ساختار کردند، در حالی که بانک­ها و شرکت­ها نیز  توافق کردند تا 5 /2 میلیارد دلار دیگر را تا پایان سال 2019، تجدید ساختار نمایند. شرکت­های تولید برق ترکیه به دلیل کاهش برابری نرخ لیر در برابر دلار آمریكا و همچنین افزایش هزینه­های تولید برق، در دو سال اخیر با چالش­هایی روبرو بوده­اند که بازپرداخت بدهی آنها را با مشکل مواجه ساخته است. کاهش تقاضای انرژی و ظرفیت مازاد به چالش­های پیش روی تولیدکنندگان برق افزوده است. بیشترین بدهی­ها متعلق به نیروگاه­های زغال سنگ (داخلی)، برق آبی و گاز طبیعی به همراه شرکت­های توزیع برق است. کل بدهی شرکت­های انرژی 47 میلیارد دلار است که با شرایط فعلی بانکها بازپرداخت 13 میلیارد دلار آن با مشکل مواجه شده است. ظرفیت کل نیروگاه­هایی که وام­های آنها تاکنون به نوعی تجدید ساختار شده است 4500 مگاوات است
.
(12 اکتبر 2019- منبع: Anadolu Agency)             https://www.dailysabah.com/energy/2019/10/12/75b-of-10b-energy-finance-for-2019-restructured

عراق تمایل خود را نسبت به احداث خط لوله جدید نفت توسط ترکیه اعلام نمود.
عراق تمایل خود را برای ساخت یک خط لوله جدید نفت توسط ترکیه در مسیر کرکوک- جیحانو در امتداد خط لوله قبلی و همچنین ساخت خط انتقال برق بین دو کشور اعلام نمود.

(10 سپتامبر 2019- منبع: www.dailysabah.com)
تعداد زیادی از اهالی شهر تاریخی 12 هزار ساله حسن کیف مجبور به ترک خانه­های خود پیش از بالا آمدن سطح آب سد ایلیسو شدند.
تعداد زیادی از اهالی شهر تاریخی 12 هزار ساله حسن کیف مجبور به ترک خانه­های خود پیش از بالا آمدن سطح آب سد ایلیسو شدند. آخرین مهلت برای ترک منطقه 8 اکتبر سال جاری (16 مهر) تعیین شده بود. این سد برای آب رسانی به نقاط جنوب شرقی ترکیه احداث شده است. طول عمر بهره برداری از این سد 50 سال برآورد گردیده و ظرفیت تولید برق آن 1200 مگاوات و چهارمین سد بزرگ در ترکیه به لحاظ تولید برق محسوب می­گردد. سد ایلیسو در ماه ژوئن آبگیری شده واعتراضات بسیاری را از جمله بی خانمان کردن تعداد زیادی از سکنه منطقه، از بین بردن شهر تاریخی و روستاهای اطراف و ایجاد کم آبی در مناطقی از عراق که در پایین دست رود دجله قرار گرفته اند به همراه داشته است.  (8 اکتبر 2019- منبع: www.Reuters.com))

  بانک مرکزی ترکیه از ادامه روند افزایش قیمت­های انرژی در ماه اکتبر نیز خبر داد و بالاترین آن را به برق اختصاص داد.
به گزارش بانک مرکزی ترکیه روند افزایش ماهانه قیمت­های انرژی در ماه اکتبر نیز ادامه یافته و بالاترین آن به برق اختصاص یافت. نهاد قیمت گذاری انرژی ترکیه به دلیل افزایش هزینه­های تولید برق، قیمت این حامل را برای مصرف کنندگان تا 9/14 درصد افزایش داد.

(4 اکتبر 2019- منبع:www.Reuters.com)
  وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام کرد همکاری­های مشترک انرژی بین دو کشور ترکیه و روسیه محکم­تر شده است و ترکیه از همکاری­های دوجانبه انرژی بین دوکشور استقبال می­نماید.
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در مجمع بین ­المللی چالش­های جهانی و روند توسعه انرژی­های تجدیدپذیرکه در هفته انرژی مسکو برگزار گردید اعلام نمود که همکاری­های مشترک انرژی بین دو کشور طی سالها اتفاق افتاده و با خط لوله گاز ترک استریم و نیروگاه اتمی آککویو بیش از بیش محکم­تر شده است و ترکیه از همکاری­های دوجانبه انرژی بین دوکشور استقبال می­نماید.

(4 اکتبر 2019- منبع: www.vestnikkavakaza.net))
 
30 درصد از نیازهای برق در ترکیه توسط انرژی­های تجدیدپذیر تأمین می­گردد
رییس جمهور ترکیه در اجلاس تغییرات اقلیم در سازمان ملل، کشورش را پیشروترین کشور منطقه در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر اعلام نمود و اضافه کرد که هم اکنون 30 درصد از نیازهای برق در ترکیه توسط انرژی­های تجدیدپذیر تأمین می­گردد و برنامه ریزی شده که این میزان تا سال 2023 به 39 درصدافزایش یابد.

(24 سپتامبر 2019- منبع: www.yenisafak.com))
 
- آمادگی ترکیه برای حمایت از بخش برق عراق
وزیر انرژی و منابع انسانی ترکیه اعلام نمود که عراق و ترکیه توافق نمودند پس از انجام به روز رسانی­های مورد نیاز بر روی زیرساخت­های شبکه برق عراق، نسبت به تبادل برق اقدام نمایند. در مذاکراتی که مابین وزیر انرژی ترکیه و وزیر برق عراق صورت گرفت، پروژه­ های مشترک جدید در بخش برق دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفتند و وزیر انرژی ترکیه آمادگی کشورش درخصوص به روز نمودن زیرساخت­ها و  تجهیزات بخش برق عراق برای اتصال به شبکه ترکیه را ابراز نمود. وی اظهار داشت که برای توسعه و پیشبرد پروژه ­های مشترک برق ما بین دو کشور به روزرسانی زیرساخت­های شبکه برق عراق امری حیاتی است و ترکیه قادر است در این راه کشور عراق را حمایت و پشتیبانی نماید. بخش  ساخت و ساز و عمران به همراه تولید کنندگان تجهیزات برق در ترکیه قادر هستند با همکاری با بخش برق عراق کمبود و نقصان موجود در شبکه برق این کشور را مرتفع نمایند. قابل ذکر است که این نشست پس از نشست وزیر انرژی ترکیه با وزیر نفت عراق برای ساخت خط لوله جدید نفتی به موازات خط لوله فعلی مابین عراق و ترکیه که پس از جنگ با داعش به شدت صدمه دیده است، صورت گرفت. (30 اوت 2019 منبع: Anadolu Agency)

پرداخت وام 400 میلیون دلاری به نیروگاه هسته ای آک­کویوی ترکیه از طرف اسبربانک روسیه
بانک دولتی و شرکت خدمات مالی روسی با عنوان اسبربانک (Sberbank) از شرکت­های تابعه شرکت دولتی روس اتم، اعلام نمود که وامی 400 میلیون دلاری را برای ساخت نیروگاه هسته­ای ترکیه اختصاص داده است. مدت باز پرداخت این وام 7 سال است. در سال 2010 یک توافقنامه بین دولتی مابین روسیه و ترکیه برای ساخت نیروگاه هسته­ ای آک­کویو دارای 4 راکتور VVER-1200 منعقد گردید. کل ظرفیت نصب شده این واحدها 4800 مگاوات است. پس از تکمیل، این نیروگاه قادر خواهد بود 35 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال تولید نماید. عمر این نیروگاه 60 سال می­باشد. در هشتم ماه مارس سال جاری میلادی (17 اسفند 1397) فونداسیون اولین راکتور نیروگاه تکمیل گردید و دومین واحد در دست ساخت می­باشد.
(22 اوت 2019- منبع: Daily Sabah- Anadolu Agency)
افزایش تولید از منابع داخلی ترکیه موجب صرفه جویی 4/1 میلیارد دلاری در تولید برق
افزایش سهم منابع داخلی در تولید برق منجر به کاهش 4/ 15 درصد در تولید برق از منابع وارداتی گردید که این میزان، موجب صرفه­جویی 4/ 1 میلیارد دلاری در منابع ارزی ترکیه گردیده است. درماه ژوئن با ثبت 6/ 3 درصد افزایش برای ظرفیت نصب شده برق درترکیه به نسبت سال پیش از آن، کل ظرفیت نصب شده این کشور به 90449 مگاوات رسید. دلیل افزایش ظرفیت، پاسخگویی به تقاضای روز افزون در این کشور و سرمایه­گذاری در جهت افزایش تولید برق می­باشد. براساس اطلاعات به دست آمده از وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، در دوره ژانویه تا ژوئیه امسال، سهم منابع داخلی در تولید برق 4/ 29 درصد رشد داشته و به بیش از 7/ 116 تراوات ساعت رسید. سهم کل منابع تجدید پذیر در تولید برق 7/ 44 درصد محاسبه شده و به 6/ 78 تراوات ساعت رسید. از اول ژانویه تا 31 ژوئیه، تولید برق از گاز وارداتی 24 تراوات ساعت کاهش داشته است که موجب صرفه­جویی 3/ 1 میلیارد دلاری در هزینه­های انرژی در این کشور گردید. در همین دوره، تولید برق از زغال­سنگ وارداتی نیز 4 تراوات ساعت کاهش یافته و موجب صرفه جویی 5/ 102 میلیون دلاری در اقتصاد ترکیه گردید.
(19 اوت 2019- منبع: Daily Sabah with AA)
اقدامات پر ریسک ترکیه در خصوص انرژی
ترکیه قصد دارد تا سال 2023 تبدیل به یک اقتصاد هزار میلیارد دلاری شود. اگر توسعه اقتصادی این کشور ادامه یابد، موضوع امنیت انرژی برای آن بسیار مهم خواهد بود. با این حال، با تکیه بر منابع ایران و عراق، چشم انداز امنیت انرژی ترکیه برای همیشه حل و فصل نشده است. دو ماه پیش، ترکیه خرید نفت ایران را متوقف کرد. آنکارا از اجبار آمریکا برای توقف خرید نفت از ایران که اصلی­ترین تأمین کننده نفت این کشور بود و تقریباً 40 درصد از کل واردات خود را از این کشور تأمین می­نمود،  ناراضی بود. ترکیه به عراق روی آورد و این کشور را جایگزین ایران کرد. تقریباً یک سوم واردات ترکیه از عراق و یک پنجم آن از روسیه می­باشد. آنکارا برنامه­هایی در خصوص تنوع بخشیدن به منابع انرژی خود از نظر کشورها، مسیرهای وارداتی و استفاده از منابع تجدید پذیر، تدوین کرده است. تقاضای برق ترکیه به احتمال زیاد از 3/ 303 تراوات ساعت در روز کنونی به  8 / 375 تراوات ساعت در روز در سال 2023 افزایش می­یابد. آنکارا در نظر دارد تا سال 2023، حدود 40 درصد از تولید برق خود را از طریق انرژی­های تجدیدپذیر تأمین نماید. پیش بینی می­شود فاز اول نیروگاه هسته­ای Akkuyu ترکیه تا سال 2023 برق خود را به شبکه عرضه نماید. در سال گذشته، تقریباً یک پنجم برق ترکیه از گازطبیعی تولید می­شد. یک سال قبل از آن، این میزان تقریباً یک سوم بود. بنابراین وابستگی ترکیه به گازطبیعی به تدریج کاهش یافته است. (27 ژوئیه 2019- منبع:thearabweekly)
 
آبگیری سد ایلیسو بر روی رود دجله توسط ترکیه

به گفته یکی از نمایندگان مجلس ترکیه و عضو حزب دموکراتیک خلق­های ترکیه (HDP) و از فعالان زیست محیطی، ترکیه آب­گیری سد بزرگ ایلیسو بر روی رودخانه دجله را آغاز نموده است. این کار علی رغم مخالفت و تظاهرات تعداد زیادی از طرفداران محیط زیست و خطر ایجاد بحران و کمبود آب در مناطق پایین دست رود دجله در عراق صورت گرفته است. به گفته ایشان بر اساس تصاویر ماهواره­ای میزان آب در پشت سد ایلیسو هر روز در حال افزایش است. این پروژه چندین دهه به طول انجامیده و ظرفیت آن 1200 مگاوات و هدف از آن تأمین برق برای مناطق جنوب شرقی ترکیه است. هنوز مقامات ترکیه در برابر این ادعا هیچگونه واکنشی نشان نداده­اند، با این حال رئیس جمهور ترکیه در اوایل سال جاری اعلام کرده بود که سد ایلیسو در ماه ژوئن آبگیری خواهد شد. سال گذشته دولت عراق در مورد کاهش آب در سمت عراق در اواسط ماه تابستان شکایت کرده بود که این امر منجر به تعویق آبگیری سد توسط دولت ترکیه شده بود. این سد که برای اولین بار در سال 1997 مورد تأیید دولت ترکیه قرار گرفت، بخش مهمی از پروژه جنوب شرقی آناتولی ترکیه است که برای بهبود شرایط محروم­ترین و کم توسعه­ترین منطقه در این کشور طراحی شده است. عراق معتقد است که ساخت سد ایلیسو بر روی یکی از رودخانه­های بزرگ این کشور (دجله) که تأمین کننده اصلی آب این کشور است، موجب کاهش جریان رودخانه و بحران کم آبی در عراق خواهد شد. حدود 70 درصد آب عراق از رودخانه­ هایی تأمین می­گردد که در کشورهای همسایه نیز جریان دارند، به ویژه دو رود دجله و فرات که از ترکیه می­گذرند. بسیاری از نمایندگان حزب HDB سعی کردند از این سد در ماه ژوئیه بازدید داشته باشند که پلیس از بازدید آنها جلوگیری نمود. فعلان محیط زیست بر این باورند که بهره برداری از این سد، علاوه بر کمبود آب موجب از بین رفتن شهر تاریخی دوازده هزار ساله حسنکیف و جابجایی تعداد زیادی از سکنه این شهر خواهد شد. دولت عراق در بیانیه­ای اعلام نموده که در حال بررسی شرایط پیش آمده با مقامات ترک است به نحوی که منافع هر دو طرف تأمین شود.
(2 اوت 2019- منبع: www.Arabnews.com)

قرارداد شرکت جنرال الکتریک برای تأمین تجهیزات چند نیروگاه بادی در ترکیه
بخش انرژی­های تجدیدپذیر شرکت جنرال الکتریک برای تأمین قطعات پنج نیروگاه بادی واقع در مناطق خشکی ترکیه قرارداد بست. شرکت جنرال الکتریک در این قرارداد توافق نمود که 49 توربین بادی 3 مگاواتی مورد نیاز این نیروگاه­ها را تأمین نماید. این نیروگاه­ها در ازمیر، بیلجیک، ذکریا و استانبول نصب خواهند گردید. دو شرکت ترک طرف قرارداد همکار با جنرال الکتریک شرکت­های آر تی انرژی و تورکِرلِر (Turkerler) می­باشند. کل ظرفیت این پروژه 158 مگاوات است. انتظار می­رود میزان تولید برق این پروژه برای برق رسانی به 183 هزار خانوار در منطقه کافی باشد. در راستای این قرارداد شرکت جنرال الکتریک توافق نامه خدمات رسانی ده ساله­ای را امضاء نموده که طی آن کارخانه ال ام وا­قع در برگاما، ازمیر 147 پره مورد نیاز نیروگاه را تولید خواهد نمود. برج ها و ترانسفورماتورها نیز در داخل ترکیه تولید خواهند شد. پلتفرم توربین­های 3 مگاواتی شرکت جنرال الکتریک با اقلیم و سرعت باد در ترکیه سازگار هستند. قابل ذکر است که ترکیه در شمار غنی­ترین کشورهای جهان به لحاظ کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر قرار دارد.
(20 ژوئیه 2019- منبع: www.power-technology.com)
تولید 8/ 88 درصدی برق ترکیه از منابع داخلی تا پنجم ژوئن سال جاری
بنا برگزارش وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، این کشور در روز پنجم ماه جاری میلادی 8/ 88 درصد از تقاضای برق خود را از طریق منابع داخلی تأمین نموده است. بر اساس آمار ارائه شده توسط این وزارتخانه، در پنجم ژوئن تولید برق ترکیه 46/ 543 میلیون کیلووات ساعت بوده است. نیروگاه­های برق­آبی بیشترین سهم از این میزان تولید را با 60 درصد (326 میلیون کیلووات­ساعت) به خود اختصاص داده­اند. معادن زغال داخلی با سهم 6/ 18 درصد، انرژی بادی با سهم 5/ 3 درصد، گاز طبیعی 9/ 5 درصد، زغال وارداتی 2/ 5 درصد از کل تولید برق را به خود اختصاص داده­اند و مابقی 7/ 6 درصد توسط انرژی زمین گرمایی، نفت کوره و نیروگاه­های بیوگاز سوز تأمین می­گردد. در مجموع، 8/ 88 درصد از تولید برق ترکیه در پنجم ماه ژوئن از منابع داخلی تولید شده است. در همین روز مصرف برق ترکیه به حدود 6/ 534 میلیون کیلووات­ساعت رسید. سال پیش در همین روز میزان 1/ 33 درصد از تولید برق ترکیه توسط گازطبیعی و 4/ 18 درصد از زغال سنگ وارداتی تأمین شده بود. منابع تجدیدپذیر و داخلی در سال گذشته میلادی تنها 5/ 48 درصد از سهم تولید برق را به خود اختصاص داده بودند. تا آخر ماه آوریل سال 2019، ظرفیت نصب شده برق ترکیه به 7/ 89 گیگاوات رسید.
( 12 ژوئن 2019- منبع: Daily Sabah)

نهایی شدن دومین مناقصه بادی YEKA در ترکیه
دومین مناقصه بادی برای احداث 4 نیروگاه بادی 250 مگاواتی در مناطق غربی ترکیه شامل شهرهای بالیکسیر، چناق قلعه، آیدین و موغله برگزار گردید. این مناقصه بخشی از هدف ترکیه برای تأمین 65 درصد از تقاضای انرژی داخلی در ترکیه توسط انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2023 می­باشد. تعداد 9 شرکت انرژی داخلی و بین المللی در این مناقصه 1000 مگاواتی که توسط وزرارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه برگزار گردید، شرکت نمودند. شرکت انرژیسا ترکیه پایین­ترین قیمت را به میزان 4/56 سنت دلار به ازای هر کیلووات ساعت در شهر آیدین و 3/67 سنت دلار به ازای هرکیلووات ساعت در چناق قلعه ارائه نمود. شرکت آلمانی انرکون (یکی از بزرگترین تولید کننده­های توربین بادی در آلمان) نیز پایین­ترین قیمت را در بین شرکت­های خارجی با قیمت 4 دلار و 3/53 دلار به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق به ترتیب در شهرهای موغله و بالیکسیر شهر ارائه نمود. برندگان مناقصه می­توانند برق تولیدی را برای 15 سال با قیمت خرید تضمینی به فروش برسانند.
(30 می 2019- منبع: www.aa.com.tr)

رتبه اول برقی آبی در اروپا و چهارم در جهان برای ترکیه
به گزارش مؤسسه بین المللی انرژی برق آبی، ترکیه با افزودن ظرفیت 1085 مگاوات انرژی برق آبی به ترکیب تولید برق این کشور رتبه اول برق آبی در اروپا را به دست آورد. انرژی برق ابی 15/9 درصد از کل مصرف انرژی جهان را در سال 2018 تأمین کرده است و در 48 کشور جهان حدود 21800 مگاوات به ظرفیت برق آبی جهان در این سال افزوده­ شده و کل ظرفیت برق آبی جهان به 1/3 تراوات رسیده ­است. بیشترین افزایش ظرفیت متعلق به کشورهای آسیا و پاسیفیک به میزان 13131 مگاوات است. پس از آن قاره آمریکا با 5475 مگاوات، اروپا با 2202 مگاوات و آفریقا  با 1009 مگاوات در جایگاه بعدی می­باشد. سال گذشته مجموع 4200 تراوات ساعت برق از نیروگاه های برق آبی جهان تولید گردید. رتبه اول ظرفیت برق آبی جهان به کشور چین، دوم به برزیل و سومین رتبه به هند اختصاص دارد. ترکیه در سال 2018 رتبه خود را با افزودن ظرفیت جدید از ششمین به چهارمین کشور دارای ظرفیت برق آبی در جهان اختصاص داد.

( 15 می 2019- منبع: Daily Sabah.com)
https://www.dailysabah.com/energy/2019/05/15/turkey-ranks-top-in-europe-fourth-in-world-in-hydropower-installation

آمادگی ترکیه برای کمک به عراق برای تأمین نیازهای کوتاه مدت برق این کشور
در دیداری که میان نخست وزیر عراق و رییس جمهور ترکیه در بغداد  برگزار گردید دو کشور بر توسعه روابط تجاری و سیاسی بین دو کشور تأکید نمودند. در این میان درخصوص تأسیس سد در عراق و بازسازی مناطق آسیب دیده این کشور توسط ترکیه نیز مذاکراتی به عمل آمد. همچنین ترکیه نسبت به برطرف نمودن نیازهای کوتاه مدت برق در عراق، اعلام آمادگی نمود.

( 5 می 2019- منبع: Hurrietdailynews.com)

کاهش 58 درصدی هزینه واردات برق در ترکیه
واردات برق در ترکیه در سه ماهه اول سال 2019 به نسبت همین دوره در سال پیش از آن 58 درصد کاهش یافت. بر اساس آمار مرکز آمار ترکیه هزینه واردات ترکیه در سه ماهه اول سال 2019، 68 /4 میلیون دلار به ازای 6 /106 میلیون کیلووات ساعت بوده است. این در حالیست که همین رقم در سال گذشته به 13 /11 میلیون دلار به ازای 18 /273 میلیون کیلووات ساعت رسیده بود. کشورهای صادر کننده برق به ترکیه شامل یونان، جمهوری چک، بلغارستان و آذربایجان می­گردند.
( 2 می 2019- منبع: Daily Sabah.com)
آمادگی ترکیه برای پیوستن به رهبران جهانی ذخیره سازی انرژی
نهاد مقررات گذاری بازارهای انرژی ترکیه (EMRA)، از تهیه پیش نویس مقررات مربوط به اقدامات ذخیره سازی برق بر اساس قوانین بازارهای برق خبر داد. این پیش نویس در خصوص اصول و مقررات مربوط به ایجاد تأسیسات ذخیره سازی برق و اتصال آن به سیستم­های انتقال و توزیع و استفاده از این سیستم­ها است. مقررات در خصوص احداث تأسیسات ذخیره سازی در  واحدهای تولید برق (حداکثر 20 درصد از ظرفیت نصب شده واحد مورد نظر)، احداث تأسیسات ذخیره سازی مرتبط با مصرف برق، احداث تأسیسات ذخیره سازی در تولیدکنندگان مستقل برق (با ظرفیت نصب شده حداقل 10 مگاوات)، تأسیس واحدهای ذخیره سازی توسط اپراتورهای شبکه (ظرفیت سیستم انتقال اصلی بیشتر از 50 مگاوات نباشد و اتصال به فیدرهای مورد استفاده توسط نهادهای قانونی دارای مجوز انتقال برق صورت گیرد) می­باشد.
دانشگاه­ها و سازمان­های تحقیقاتی مجاز به ساخت تأسیسات ذخیره­سازی برق با ظرفیت نصب شده تا 500 کیلووات و به منظور تحقیق و توسعه بر روی این تأسیسات هستند. این پیش نویس اهمیت به سزایی در تبیین استراتژی پایداری انرژی در ترکیه خواهد داشت. ترکیه قصد دارد تا 80 درصد از تقاضای انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین نماید و در این راستا نیاز به سیستم­های مؤثر ذخیره سازی و حمایت و ارتقای تکنولوژیک آن دارد. ذخیره سازی انرژی نه تنها به امنیت انرژی کمک می کند، بلکه باعث افزایش بهره­وری ­آن خواهد شد. 
( 29 آوریل 2019- منبع: Balkangreenenergynews)
انتشار 526 میلیون تن گازهای گلخانه ای در ترکیه
اگرچه ترکیه یکی از اولین کشورهایی بوده است که به مقابله با تغییرات اقلیم پرداخته است اما آمارهایی که توسط مرکز آمار ترکیه منتشر شده است، تصویر خوبی در این زمینه ارائه نمی­دهد. آمار منتشره توسط این مرکز دولتی بیانگر آن است که انتشار کلی گازهای گلخانه­ای از جمله دی اکسیدکربن در سال 2017، 523/6 میلیون تن است که بخش انرژی بزرگترین سهم (72 درصد) را در انتشار آن داراست. در سال 2017 در مقایسه با سال 1990 (سال شروع اقدامات مقابله با تغییرات اقلیم) کل میزان انتشار به میزان 140/1 درصد افزایش یافته است. از اقدامات ترکیه در این زمینه می­توان به متنوع نمودن منابع انرژی، افزایش سرمایه­گذاری در بخش انرژی­های تجدیدپذیر و منابع پاک انرژی  اشاره نمود. بر اساس آمارهای مرکز آمار ترکیه، سهم بخش انرژی برای تولید دی اکسیدکربن  86/3 درصد بوده است که 34 درصد از کل این مقدار مربوط به تولید برق و حرارت می­گردد. ترکیه که در ارتباط با تولید گازهای گلخانه­ای یکی از بزرگترین آلوده­کنندگان محیط زیست در جهان محسوب می­شده است سعی نموده تا به تدریج  عملکرد خود را با تمرکز بر روی انرژی­های تجدیدپذیر و کاهش مصرف زغال سنگ بهبود بخشد. یکی دیگر از اهداف ترکیه در زمینه کاهش گازهای گلخانه­ای سرمایه­گذاری به میزان 11 میلیارد دلار در بخش بهینه­سازی مصرف انرژی، کاهش مصرف انرژی اولیه به میزان 14 درصد و همچنین کاهش انتشار دی اکسید کربن به میزان 66 میلیون تن طی 5 سال آینده است. بر اساس آمار مرکز آمار ترکیه سرانه انتشار دی اکسید کربن در سال 2017، 6/6 تن بوده که این میزان در سال 1990، 4 تن به ازای هر نفر بوده است.
(12 آوریل 2019- منبع: Daily Sabah)

افزایش 445 مگاواتی ظرفیت برق ترکیه از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع انرژی داخلی در سه ماهه اول سال 2019
ترکیه در سه ماهه سال 2019 موفق شد تا 445 مگاوات به ظرفیت نصب شده برق در این کشور بیافزاید که 100 درصد این ظرفیت از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع داخلی انرژی تأمین شده است. ترکیه در راستای افزایش استفاده حداکثری از منابع داخلی و تجدیدپذیر برای بهبود عملکرد اقتصادی این کشور، به تدریج در حال افزایش ظرفیت تولید برق از طریق منابع انرژی غیر وارداتی است. این کشور قصد دارد تا طی یک دوره 10 ساله ظرفیت هر یک از انرژی­های خورشیدی و بادی را تا 10 هزار مگاوات افزایش دهد. حتی در این مسیر دولت به نیروگاه­های جدیدی که از طریق انرژی وارداتی (زغالسنگ وارداتی و گاز طبیعی) تغذیه گردند مجوز ساخت نخواهد داد. بنابراین کل ظرفیت نصب شده تولید برق برای دوره سه ماهه ژانویه تا مارس صرفاً از منابع انرژی داخلی تأمین شده است. در این دوره، زغال داخلی دارای بیشترین سهم تولید برق با 57/3 درصد (255 مگاوات) و پس از آن منابع برق آبی با 22/5 درصد (100 مگاوات) می­باشند. پس از این دو، انرژی بادی با 70 مگاوات، خورشیدی با 30 مگاوات و سایر انرژی­های تجدیدپذیر شامل زمین گرمایی، زیست توده و زایدات با 20 مگاوات در رده­های بعدی قرار دارند. هم اکنون ظرفیت نصب شده ترکیه تا پایان ماه مارس 89 گیگاوات است. نیروگاه­های زغال سوز داخلی و وارداتی به ترتیب 12 و 10 درصد و نیروگاه­های بادی و خورشیدی نیز به ترتیب 8 و 6 درصد از کل ترکیب انرژی در این کشور را شامل می­شوند. بقیه ظرفیت­ها نیز شامل زمین گرمایی، زیست توده و سایر حامل­های انرژی می­گردد.
(10 آوریل 2019- منبع: www.aa.com.tr)
https://www.aa.com.tr/en/economy/domestic-and-renewables-add-445-mw-in-turkey-in-q1/1447967
انتشار 526 میلیون تن گازهای گلخانه ای در ترکیه
اگرچه ترکیه یکی از اولین کشورهایی بوده است که به مقابله با تغییرات اقلیم پرداخته است اما آمارهایی که توسط مرکز آمار ترکیه منتشر شده است، تصویر خوبی در این زمینه ارائه نمی­دهد. آمار منتشره توسط این مرکز دولتی بیانگر آن است که انتشار کلی گازهای گلخانه­ای از جمله دی اکسیدکربن در سال 2017، 523/6 میلیون تن است که بخش انرژی بزرگترین سهم (72 درصد) را در انتشار آن داراست. در سال 2017 در مقایسه با سال 1990 (سال شروع اقدامات مقابله با تغییرات اقلیم) کل میزان انتشار به میزان 140/1 درصد افزایش یافته است. از اقدامات ترکیه در این زمینه می­توان به متنوع نمودن منابع انرژی، افزایش سرمایه­گذاری در بخش انرژی­های تجدیدپذیر و منابع پاک انرژی  اشاره نمود. بر اساس آمارهای مرکز آمار ترکیه، سهم بخش انرژی برای تولید دی اکسیدکربن  86/3 درصد بوده است که 34 درصد از کل این مقدار مربوط به تولید برق و حرارت می­گردد. ترکیه که در ارتباط با تولید گازهای گلخانه­ای یکی از بزرگترین آلوده­کنندگان محیط زیست در جهان محسوب می­شده است سعی نموده تا به تدریج  عملکرد خود را با تمرکز بر روی انرژی­های تجدیدپذیر و کاهش مصرف زغال سنگ بهبود بخشد. یکی دیگر از اهداف ترکیه در زمینه کاهش گازهای گلخانه­ای سرمایه­گذاری به میزان 11 میلیارد دلار در بخش بهینه­سازی مصرف انرژی، کاهش مصرف انرژی اولیه به میزان 14 درصد و همچنین کاهش انتشار دی اکسید کربن به میزان 66 میلیون تن طی 5 سال آینده است. بر اساس آمار مرکز آمار ترکیه سرانه انتشار دی اکسید کربن در سال 2017، 6/6 تن بوده که این میزان در سال 1990، 4 تن به ازای هر نفر بوده است. (12 آوریل 2019- منبع: Daily Sabah)

افزایش 445 مگاواتی ظرفیت برق ترکیه از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع انرژی داخلی در سه ماهه اول سال 2019
ترکیه در سه ماهه سال 2019 موفق شد تا 445 مگاوات به ظرفیت نصب شده برق در این کشور بیافزاید که 100 درصد این ظرفیت از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع داخلی انرژی تأمین شده است. ترکیه در راستای افزایش استفاده حداکثری از منابع داخلی و تجدیدپذیر برای بهبود عملکرد اقتصادی این کشور، به تدریج در حال افزایش ظرفیت تولید برق از طریق منابع انرژی غیر وارداتی است. این کشور قصد دارد تا طی یک دوره 10 ساله ظرفیت هر یک از انرژی­های خورشیدی و بادی را تا 10 هزار مگاوات افزایش دهد. حتی در این مسیر دولت به نیروگاه­های جدیدی که از طریق انرژی وارداتی (زغالسنگ وارداتی و گاز طبیعی) تغذیه گردند مجوز ساخت نخواهد داد. بنابراین کل ظرفیت نصب شده تولید برق برای دوره سه ماهه ژانویه تا مارس صرفاً از منابع انرژی داخلی تأمین شده است. در این دوره، زغال داخلی دارای بیشترین سهم تولید برق با 57/3 درصد (255 مگاوات) و پس از آن منابع برق آبی با 22/5 درصد (100 مگاوات) می­باشند. پس از این دو، انرژی بادی با 70 مگاوات، خورشیدی با 30 مگاوات و سایر انرژی­های تجدیدپذیر شامل زمین گرمایی، زیست توده و زایدات با 20 مگاوات در رده­های بعدی قرار دارند. هم اکنون ظرفیت نصب شده ترکیه تا پایان ماه مارس 89 گیگاوات است. نیروگاه­های زغال سوز داخلی و وارداتی به ترتیب 12 و 10 درصد و نیروگاه­های بادی و خورشیدی نیز به ترتیب 8 و 6 درصد از کل ترکیب انرژی در این کشور را شامل می­شوند. بقیه ظرفیت­ها نیز شامل زمین گرمایی، زیست توده و سایر حامل­های انرژی می­گردد.
(10 آوریل 2019- منبع: www.aa.com.tr)
 
https://www.aa.com.tr/en/economy/domestic-and-renewables-add-445-mw-in-turkey-in-q1/1447967
افزایش قیمت‌های برق تا 37 درصد پس از برگزاری انتخابات در ترکیه
به گزارش نشریه گازت پس از برگزاری انتخابات محلی اخیر در ترکیه قیمت برق که توسط تولیدکنندگان به توزیع کنندگان فروخته می‌شود تا 37 درصد افزایش یافت. دولت ترکیه در چند ماه پیش از انتخابات قیمت برق را در این کشور ثابت نگه داشته بود. دولت ترکیه توجیه خود را برای ممانعت از افزایش برق، جلوگیری از بالارفتن تورم و تقویت اقتصاد عنوان نموده بود. رشد اقتصادی در دو دوره سه ماهه در نیمه دوم سال گذشته در ترکیه کاهش یافت که نشان دهنده اشکالات فنی در اقتصاد این کشور بود. نرخ تورم سالانه در ترکیه حدود 20 درصد است. در انتخابات اخیر ترکیه حزب حاکم (عدالت و توسعه) با وجود ائتلاف با حزب حرکت ملی تنها توانست اندکی بیش از 50 درصد از کل آرا را کسب نموده و دچار ریزش شدیدی شد. (2 آوریل 2019- منبع: َAhvalnews.com)
 
تبدیل زباله به برق در پاک‌ترین شهر ترکیه
به گزارش موسسه آمار ترکیه، شهر کاستومونو در منطقه دریای سیاه برای دومین سال به عنوان پاک ترین شهر ترکیه انتخاب گردید. در شهر کاتسومونو که به طبیعت زیبایش معروف است، هر ذره از زباله به مواد خام و برق تبدیل می‌گردد. واحد مدیریت زایدات در شهر کاتسومونو روزانه 250 تن زباله جمع آوری می‌نماید. این میزان زباله به تأسیسات دفع زباله‌های جامد در خارج از شهر منتقل می‌شود و برق حاصل از آن 7 هزار خانوار را برق دار می‌نماید. در این تأسیسات با سوزاندن زباله و گاز حاصل از آن برق تولید می‌گردد. با قرار گرفتن در منطقه دریای سیاه که دارای جنگل‌های بسیار انبوهی است کاستامونو برای هوای پاکش معروف است و با راه اندازی تأسیسات جدید جمع آوری زباله حمایت خود را از محیط زیست و همچنین کاربرد انرژی پاک  اعلام نموده است. ( 2آوریل 2019- منبع: Daily Sabah)
 
https://www.dailysabah.com/life/2019/04/02/cleanest-city-in-turkey-turns-garbage-into-electricity
هدف گذاری برای ظرفیت 2 هزار مگاوات انرزی زمین گرمایی تا سال 2020 توسط ترکیه
ترکیه قصد دارد به منظور استفاده بهتر از پتانسیل انرژی زمین گرمایی در این کشور و دستیابی به ظرفیت تولید 2 هزار مگاوات تا پایان سال 2020 استراتژی‌های جدیدی را در این کشور پیاده نماید. هم اکنون ظرفیت نصب شده ترکیه در بخش زمین گرمایی 1347 مگاوات است. بدین ترتیب در کمتر از دو سال ظرفیت انرژی زمین گرمایی نسبت به سال 2018 حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت. به گفته اتحادیه سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های زمین گرمایی، پتانسیل ظرفیت زمین گرمایی در مناطق غربی ترکیه 3 هزار مگاوات است. در حال حاضر سهم انرژی زمین گرمایی از کل تولید برق در ترکیه 2/4 درصد است. همچنین، پتانسیل گرمایشی انرژی زمین گرمایی برای بخش‌های خانگی تجاری مانند هتل‌ها، استخرهای شنا و گلخانه‌ها در حدود 30 هزار مگاوات برآورد شده است. اتحادیه سرمایه گذاران نیروگاه‌های زمین گرمایی اعلام نموده که برای افزایش ظرفیت سالانه 200 الی 250 مگاوات در بخش زمین گرمایی نیاز به سرمایه گذاری حدود 1 میلیارد دلار است که بازگشت سرمایه آن 5 سال برآورد گردیده است. این اتحادیه هزینه حفر چاه زمین گرمایی به عمق 4 هزار متر را بین 3 الی 4 میلیون دلار برآورد نموده است. زمان مورد نیاز برای حفر هر چاه 60 الی 80 روز می‌باشد. در استان‌های غربی ترکیه مانند دنیزلی، مانیسا و آیدین که داری تعداد بیشماری منابع زمین گرمایی هستند مکان‌های ویژه‌ای ساخته شده که زایدات آب نیروگاههای زمین گرمایی جهت گرمایش گلخانه‌ها استفاده می‌گردد. به گفته رییس اتحادیه سرمایه گذاران نیروگاه های زمین گرمایی ترکیه، هزینه مصرف 9 میلیارد متر مکعب گاز برای گرمایش حدود 2/2 میلیارد دلار است که استفاده از انرژی زمین گرمایی درسیستم های گرمایش  مرکزی موجب کاهش چشمگیری در مصرف گاز و کاهش هزینه های ارزی خواهد بود. سیستم‌های زمین گرمایی می‌توانند نیازهای گرمایشی 6 میلیون خانوار را در استان‌های غربی ترکیه تأمین نمایند. تا پایان سال 2018، 53 نیروگاه زمین گرمایی در ترکیه در دست بهره برداری بوده‌اند. به لحاظ ظرفیت نصب شده زمین گرمایی ترکیه دارای رتبه چهارم در بین کشورهای جهان می‌باشد. مانند سایر شقوق انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی زمین گرمایی نیز دارای تسهیلات ویژه و حمایت‌های دولتی می‌باشد. معافیت‌های مالیاتی و خرید تضمینی برق به مدت 10 سال از جمله این تسهیلات هستند.
(14 مارس 2019- منبع: Thinkgeoenergy.com)
http://www.thinkgeoenergy.com/turkey-targets-2000-mw-geothermal-power-generation-capacity-by-2020/
ترکیه در میان 10 کشور برتر اروپا در زمینه انرژی بادی
نشریه انرژی بادی اروپا (WindEurope)، ترکیه را در بین 38 کشور فعال در زمینه انرژی بادی در اروپا در رتبه ششم جای داده است. روسیه و اوکراین نیز به دلیل افزایش ظرفیت نصب شده بادی در این فهرست قرار دارند. ترکیه با افزودن 467 مگاوات، مجموع ظرفیت نصب شده بادی در این کشور را در سال 2018 به 7369 مگاوات افزایش داد. افزایش انرژی بادی در ترکیه در نتیجه حمایت­های بخش دولتی و تلاش­های بخش خصوصی به دست آمده است. میزان سرمایه­گذاری‌های انجام شده در بخش انرژی بادی در ترکیه در سال 2018 حدود 650 میلیون دلار بوده است. در سال 2009، مجموع ظرفیت نیروگاه­های بادی در ترکیه 791/6 مگاوات بوده است که طی 9 سال گذشته 9 برابر شده است. در سال 2018، سهم تولید برق نیروگاه­های بادی از کل تولید برق در ترکیه 6/78 درصد بوده است. تعداد نیروگاه­های در حال بهره­برداری نیز از 164 نیروگاه در سال 2017 به 180 نیروگاه در سال 2018 رسید. به عنوان بخشی از چشم انداز ترکیه تا سال 2023، ترکیه قصد دارد 30 درصد از تقاضای برق خود را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین نماید. در چارچوب این هدف، برنامه‌ریزی برای دستیابی به ظرفیت 34 هزار مگاوات انرژی آبی، 20 هزار مگاوات انرژی بادی، 5 هزار مگاوات انرژی خورشیدی و هزار مگاوات انرژی زمین گرمایی و هزار مگاوات انرژی زیست توده انجام شده است. کل ظرفیت جدید بادی در اروپا در سال 2018، 11/7 گیگاوات است که 10/1 گیگاوات آن مربوط به 28 کشور عضو اتحادیه اروپا است که این رقم نشانگر 32 درصد کاهش نسبت به سال 2017 است. (22فوریه 2019- منبع: Daily Sabah)
https://www.dailysabah.com/energy/2019/02/22/turkey-ranks-in-europes-top-10-wind-energy-power-list

تعطیلی بزرگترین نیروگاه گازی ترکیه
شرکت انرژی و ساخت و ساز اِنکا  (ENKA Insaat) عملیات تولید برق در دو نیروگاه گازی  ترکیه را متوقف نمود. یکی از آنها که بزرگترین نیروگاه گازی ترکیه است در شهر گِبزه در شرق ترکیه واقع شده و دیگری درآداپازاری قرار دارد. تصمیم برای تعطیلی این دو واحد نیروگاهی در پی اتمام قرارداد فروش برق با شرکت دولتی (EUAS) گرفته شد. سخنگوی شرکت انکا این خبر را طی بیانیه‌ای به شرکت بورس اوراق بهادار استانبول اعلام نمود و جزئیات بیشتری برای این تصمیم فاش ننمود. در این بیانیه آماده است که در صورت بازگشایی این نیروگاه­ها ، اخبار آن از طریق رسانه‌های عمومی اعلام خواهد گردید. مجموع ظرفیت این دو نیروگاه 2400 مگاوات است که 1580 مگاوات مربوط به نیروگاه گبزه در ازمیر و 820 مگاوات مربوط به نیروگاه آداپازاری می‌باشد. در سال 1997 پس از برنده شدن در مناقصه دولتی، شرکت اِنکا با مشارکت شرکت‌های بِکتل و رویال داچ شل این دو نیروگاه (آداپازار و گبزه) را به شیوه ساخت، تملک و بهره برداری (B.O.O) احداث نمود. در سال 2005 مالکیت کامل این نیروگاه­ها به شرکت انکا واگذارگردید. بر اساس آمارهای رسمی مالک شرکت انکا، بزرگترین مالیات دهنده در ترکیه در سال 2017 بوده است. برخی از شرکت‌های تولید برق در ترکیه عملیات خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند زیرا معتقدند شیوه قیمت‌گذاری دولت موجب عدم سودآوری این واحدها شده است و یکی از بزرگترین دلایل آن را کاهش و یا ثابت نگه داشتن قیمت‌ها توسط حزب حاکم (عدالت و توسعه) برای مهار تورم می‌دانند. نهاد مقررات گذاری قیمت‌های انرژی در ترکیه در ماه نوامبر اعلام نمود که نیروگاه گِبزه و آداپازاری دارای مجوز تولید برق به مدت 49 سال تا سال 2068 بوده‌اند. برخی از بهره‌برداران نیروگاه‌های گازی گلایه مندند که از زمانی که دولت در سال گذشته فشار زیادی را بر روی کاهش وابستگی به واردات گازطبیعی گذاشته و قراردادهای خرید تضمینی برق از این نیروگاه‌ها دیگر تمدید نمی‌گردد، تولید برق نیروگاه‌های قدیمی‌تری که در دهه 90 ساخته شده و دارای راندمان پایین تری هستند، غیر سودآور شده‌ و چاره‌ای به جز تعطیلی آنها نمانده است. (12 فوریه 2019- منبع: Ahvalnews)            
 
کاهش 33 درصدی  هزینه واردات برق ترکیه در سال 2018
به گزارش مؤسسه آمار ترکیه، در سال 2018 هزینه واردات برق در ترکیه به نسبت سال پیش از آن 33 درصد کاهش یافت. بر اساس این گزارش میزان واردات برق در ترکیه در سال 2018، 1/38 میلیارد کیلووات ساعت به مبلغ 57/03 میلیون دلار بوده است. همین رقم برای سال 2017، 1/66 میلیارد کیلووات ساعت به مبلغ 85/50 میلیون دلار بوده است. صادر کنندگان عمده برق به ترکیه پنج کشور یونان، جمهوری چک، بلغارستان، گرجستان و آذربایجان بوده‌اند که بلغارستان بیشترین سهم را با صادرات 1/01 میلیارد کیلووات ساعت به مبلغ 42/20 میلیون دلار دارا می‌باشد. پس از بلغارستان، کشورهای گرجستان، آذربایجان، یونان و جمهوری چک به ترتیب با 239/95، 73/61، 35/71 و 24/14 میلیون کیلووات ساعت و مبلغ 8/58، 3/54، 1/62 و 1/05 میلیون دلار به ازای آن در رتبه‌های بعدی صادرات برق به ترکیه قرا دارند. ماه می با 232/66 میلیون کیلووات ساعت، بیشترین میزان واردات برق ترکیه را در سال 2018 به خود اختصاص داده است. هزینه پرداختی برای واردات برق در ماه می، 9/34 میلیون دلار بوده است. (14 فوریه 2019- منبع: Dailysabah)

پرداخت هزینه بخشی از مصرف برق خانوارهای کم بضاعت توسط دولت ترکیه
ترکیه، برنامه کمک های اجتماعی جدیدی را جهت پرداخت قبض‌های خانوارهای کم درآمد در این کشور برنامه‌ریزی نموده است. رییس جمهور ترکیه روز هشتم ژانویه اعلام نمود که دولت این کشور قصد دارد تا 150 کیلووات ساعت در ماه از مصرف برق خانوارهای کم درآمد  را بر اساس برنامه حمایتی جدیدی که برای کمک به قشر ضعیف این کشور برنامه ریزی شده است، پرداخت نماید. این میزان مصرف حدود 80 لیر (5/14 دلار) از قبض مصرفی در هرماه را در بر گرفته و شامل 5/2 میلیون خانوار تحت پوشش این کمک‌ها خواهد شد. ترکیه با اضافه کردن بندهای جدید به برنامه رفاهی موجود در این کشور، تعداد افراد تحت پوشش که ماهانه از دولت وجه نقدی دریافت می‌نمایند را در سال 2018 به 2 میلیون نفر رساند. به گفته رییس جمهور ترکیه، این کشور در شمار 20 کشور برتر در زمینه کاهش فقر به ویژه طی 15 سال گذشته عمل کرده است.
(9 ژانویه 2019- منبع: Dailysabah)
 
تخفیف 10 درصدی در برق و گاز مصرفی بخش‌های خانگی، تجاری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در روزهای آخر ماه دسامبر و درست در آستانه انتخابات  داخلی در این کشور اعلام نمود که 10 درصد در قیمت های برق و گاز مصرفی بخش­های خانگی و مشاغل تجاری (شرکت­های کوچک و متوسط اقتصادی) تخفیف اعمال خواهد نمود. وی در مجلس این کشور اعلام نمود که ترکیه همچنان در مسیر رشد سریع اقتصادی قرار دارد و این کشور را سیزدهمین قدرت اقتصادی در جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) برشمرد. وی اضافه نمود که انتظار دارد کشورش در سال 2019 به رتبه 13 قدرت‌های اقتصادی جهان دست یابد. وی همچنن نوید بروزرسانی و ایجاد تحولات مثبت، جامع و عادلانه را در سیستم های مالیاتی این کشور در سال جدید داد. رییس جمهور ترکیه همچنین از تصمیم این کشور برای تک رقمی نمودن نرخ بیکاری و کاهش نرخ تورم بر اساس هدف تعیین شده برای سال  2019 خبر داد. وی خاطرنشان کرد کسری بودجه جاری در این کشور تا پایان سال 2018 به زیر 30 میلیارد دلار کاهش یافته است. (31 دسامبر 2019- منبع: Hurriyet Ddaily.news)
http://www.hurriyetdailynews.com/erdogan-announces-discounts-on-residence-electricity-and-natural-gas-prices-ahead-of-elections-140004

نیروگاه زمین گرمایی قیزیل دره III دارای بالاترین راندمان در جهان
نیروگاه زمین‌گرمایی قیزیل دره (III) که توسط شرکت زورلوانرژی ترکیه در استان دنیزلی در منطقه اژه در حال ساخت است طوری برنامه‌ریزی شده که دارای بیشترین میزان راندمان در بین نیروگاه‌هایی از این دست در جهان باشد. همچنین این نیروگاه، دارای بیشترین ظرفیت نصب شده ترکیبی (165 مگاوات) می‌باشد. به گفته یکی ازمسئولین زورلو انرژی، این نیروگاه در سال آینده میلادی با تمام ظرفیت به بهره‌برداری خواهد رسید. این نیروگاه دارای دو واحد 100 و 65 مگاواتی است. تاکنون دو نیروگاه قیزیل دره (I) و قیزیل دره (II) با ظرفیت نصب شده به ترتیب 15 و 80 مگاوات به بهره‌برداری رسیده‌اند. با ساخت قیزیل دره (III) میزان سرمایه ­گذاری این شرکت بر روی نیروگاه­های سه‌گانه به 700 میلیون دلار (618/5 میلیون یورو) رسیده است. ظرفیت بالای نیروگاه قزل دره III به دلیل قرار گرفتن این نیروگاه در سایت زمین گرمایی با سیال تک فاز (مایع) می‌باشد. منابع زمین گرمایی در این منطقه با تزریق مجدد آب تغذیه می‌گردند. دمای آب در این سایت 246 درجه سانتیگراد است و بهره‌وری بالای این نیروگاه نیز به دلیل دمای بالای آب است که تولید نیروگاه را تضمین می‌نماید. بالاترین میزان راندمان برای نیروگاه های زمین گرمایی در جهان 15 درصد بوده که در نیروگاه قیزیل دره III این میزان به 18 درصد می‌رسد. دلیل این میزان راندمان این است که بخار تلف شده در واحد شماره یک مجدداً در واحد دیگری به مصرف می‌رسد و منجر به بهره‌وری بالاتر می‌گردد. این نیروگاه اولین نیروگاهی در جهان است که از بخار تلف شده مجدداً استفاده می‌نماید و به همین دلیل نیروگاه زمین گرمایی ترکیبی نامیده شده است. شرکت زورلو انرژی قصد دارد تا با توسعه نیروگاه‌های خود از انرژی زمین‌گرمایی در دو بخش تولید برق و گرمایش و سرمایش استفاده نماید. پتانسیل تولید برق از انرژی زمین گرمایی در شرق ترکیه 3 هزار مگاوات است که این رقم برای سرمایش و گرمایش به 30 هزار مگاوات می‌رسد. این پتانسیل می‌تواند جایگزین 9 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی وارداتی (به ارزش 2/2 میلیارد دلار) گردد.
(30 نوامبر 2018- منبع: Daily Sabah)
 
https://www.dailysabah.com/energy/2018/11/30/zorlu-energys-geothermal-power-plant-becomes-world-leader-in-efficiency
پایین‌ترین قیمت‌های برق و گاز طبیعی در اروپا برای مصرف کنندگان برق بخش خانگی ترکیه
به نسبت متوسط کشورهای اتحادیه اروپا، ترکیه دارای پایین­ترین قیمت‌های برق و گاز طبیعی در نیمه اول سال 2018 بوده است. متوسط قیمت گاز طبیعی مصرفی برای تولید 100 کیلووات ساعت برق در اتحادیه اروپا 5/91 یورو و همین قیمت در ترکیه 2/16 یورو بوده است. در واقع قیمت گاز مصرفی برای تولید برق در ترکیه به نسبت 28 کشور این اتحادیه دارای پایین ترین سطح بوده است. بنابراین قیمت تعرفه برق مصرفی بخش خانگی نیز پایین­ترین قیمت در میان این کشورها بوده است.  در نیمه اول سال 2018، متوسط قیمت برق برای مصرف کنندگان بخش خانگی، 9/04 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت برق بوده است. در همین دوره، متوسط قیمت برق در اتحادیه اروپا، 20/49 یورو به ازای 100 کیلوات ساعت برق بوده است. کشور بلغارستان با 9/79 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت ، بعد از ترکیه دارای پایین قیمت‌های برق در بخش خانگی است. لیتوانی، مجارستان، مالتا و کروواسی به ترتیب با 10/97، 11/23، 12/58 و 13/11 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت برق پس از ترکیه قرار گرفته‌اند. گران­ترین برق در بخش خانگی نیز مربوط به دانمارک، آلمان، بلژیک، اسپانیا و ایرلند به ترتیب با 31/26، 29/50، 27/33، 23/83 و 23/69 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت می‌باشند. بنا بر این گزارش، قیمت گاز طبیعی و برق در ترکیه بسیار پایین‌تر از متوسط اتحادیه اروپا است.
(29 نوامبر 2018- منبع: Daily Sabah)

از مدار خارج نمودن نیروگاه به دلیل افزایش هزینه‌های تولید برق
شکلات ناشی از افزایش هزينه های تولید برق تعطیل نمود. این شرکت از نهاد مقررات گذاری بر بازارهای انرژی ترکیه درخواست نمود که مجوز این نیروگاه را باطل نماید. این نیروگاه در منطقه مانیسا ساخته شده است. این شرکت اعلام نمود که فرصت‌ها برای عرضه قیمت­های رقابتی در بخش تولید برق در ترکیه به شدت کاهش یافته است. بنابراین شرکت آکسا مجبور شده تا این پروژه را تعطیل نموده و به جای آن پروژه‌های خارجی خود را تقویت نموده و درآمدهای ارزی حاصل از آن را به اقتصاد کشور وارد نماید. دولت ترکیه با افزایش قیمت­های برق سعی دارد تا به رشد اقتصادی در این کشور کمک نموده و تورم را کنترل نماید. در نتیجه سود این بخش دچار کاهش شدیدی شده و شرکت‌های تولید کننده بزرگ زیادی را وادار نموده تا با اخذ وام‌‌های خارجی بتوانند نیروگاه‌های خود را سرپا نگه دارند. در نتیجه این اقدام، قیمت سهام شرکت آکسا انرژی دچار کاهش 1/9 درصدی شد و به 3/09 لیر کاهش یافت. سهام این شرکت طی سال گذشته 18/2 درصد از ارزش خود را از دست داده است.یک شرکت تولیدکننده برق در ترکیه (آکسا انرژی) یکی از نیروگاه‌های 115 مگاواتی خود را در شرق این کشور به دلیل م
 
(14 نوامبر 2018- منبع: Ahvalnews)  

لغو افزایش قیمت گاز طبیعی برای تولید کنندگان برق
شرکت سهامی دولتی انرژی ترکیه افزایش 9 درصدی که طی دو ماه گذشته بر روی گاز فروخته شده  به بخش‌های مختلف اعمال نموده بود را  برای تولیدکنندگان برق این کشور از تاریخ اول نوامبر سال جاری لغو خواهد نمود. این افزایش قیمت برای بخش‌های خانگی و مصارف صنعتی همچنان به قوت خود باقیست.
(
31 اکتبر2018- منبع: Reuters)              https://af.reuters.com/article/commoditiesNews/idAFI7N1X600S
مشکلات آبگیری و بهره برداری از سد ایلیسو ترکیه بر روی رودخانه دجله
سد ایلیسو با ظرفیت 1200 مگاوات یکی از پروژه‌های بزرگ برق‌آبی ترکیه است که ساخت آن از سال 2006 آغاز شده و در سال 2019 به بهره‌برداری خواهد رسید. این سد در جنوب شرقی ترکیه و بر روی رودخانه دجله احداث شده است. اما آغاز آبگیری این سد با اعتراضات فراوانی همراه بوده است. معترضان این طرح معتقدند که آبگیری سد ایلیسو موجب خسارات سنگین بر روی محیط زیست، کشاورزی و حیات انسانی در شهر و روستاهای عراق خواهد شد و بخش‌هایی از این کشور را با کم آبی شدید مواجه خواهد نمود. با آغاز آبگیری این سد در ماه ژوئن و با اعتراض دولت عراق به دلیل افت جریان آب رودخانه دجله در فصل تابستان و کمبود شدید آب در این کشور، آبگیری این سد به تعویق افتاد. اما به نظر می‌رسد که بهره‌برداری از این سد در داخل ترکیه نیز موجب بروز مشکلاتی خواهد بود و تعداد زیادی از اهالی شهرها و روستاهای اطراف را با خطر آوارگی و بی خانمانی رو روبرو خواهد کرد. برای صدها نفر از ساکنان شهر حسن کیف که دارای قدمت 12 هزار ساله است و همچنین برخی از روستاهای همجوار این سد که پس از آبگیری به زیر آب فروخواهند رفت ساکنان مجبور به تخلیه شهر و سکونت گاه خویش خواهند بود. اما قوانین مسکن و شهرسازی ترکیه نیز مانع پیدا کردن محلی برای زندگی در سکونتگاه جدید و مناطق کوهستانی همجوار خواهد بود و بنابراین آوارگی و بی خانمانی شهروندان این مناطق را تهدید می‌نماید. ساکنین و مقامات شهر به رویترز گفتند که افراد بزرگسال مجرد و آن دسته از افرادی که آدرس دیگری در سایت مسکن و شهرسازی برای آنها ثبت شده باشد امکان ثبت نام در سایت مسکن و شهرسازی و درخواست برای مالکیت در سکونتگاه جدید را نخواهند داشت. حال باید دید با بروز این اعتراضات داخلی و خارجی دولت ترکیه چه تمهیدی را برای آبگیری و بهره برداری از این سد خواهد یافت.(10 اکتبر2018- منبع: Reuters)
 
https://www.reuters.com/article/us-turkey-dam/turkish-hydroelectric-dam-will-leave-hundreds-homeless-idUSKCN1MJ1SR
ثبت رکورد جدید برای تولید روزانه برق بادی در ترکیه
روز 26 سپتامبر (4 مهر) رکورد جدیدی برای تولید روزانه برق بادی در ترکیه ثبت گردید و تولید آن در این روز نزدیک به 16/8 درصد از کل برق تولیدی بود. در این روز 130/7 گیگاوات ساعت برق از نیروگاه های بادی طی 24 ساعت از 7 عصر روز سه شنبه 25 سپتامبر تا 7 عصر چهارشنبه 26 سپتامبر، تولید گردید. طی این 24 ساعت برق بادی بیشترین سهم را پس از گازطبیعی (با تولید 213/5 گیگاوات ساعت) و زغال سخت (با تولید 180/6 گیگاوات ساعت)  به خود اختصاص داد. مابقی سهم تولید از کل  780/6 گیگاوات ساعت برق تولیدی در طی روز مورد نظر به تولید نیروگاه­های برق آبی، تولید برق حاصل از انرژی جنبشی رودخانه‌ها، زمین گرمایی، زیست توده، نفت کوره، انرژی خورشیدی، دیزل و ال ان جی اختصاص داشته است. متوسط ساعتی تولید برق بادی طی این روز 5/5 گیگاوات ساعت اعلام گردید. بر اساس گزارش نهاد مقررات گذاری بر بازار انرژی ترکیه (EMRA)، کل ظرفیت نصب شده برق در این کشور تا آخر ماه ژوئن 82 گیگاوات و ظرفیت نصب شده برق بادی تا پایان ژوئن 6/6 گیگاوات اعلام شد. ترکیه قصد دارد طی دهه آتی هر یک از ظرفیت­های بادی و خورشیدی خود را از طریق مناقصه‌های انرژی تجدید پذیر (YEKA) تا 10 گیگاوات افزایش دهد. در این راستا وزارت انرژی و منابع طبیعی تقاضاهای (مرتبط با احداث) بزرگترین مزرعه بادی ساحلی جهان را یا ظرفیت 1/2 گیگاوات، تا 23 اکتبر سال جاری خواهد پذیرفت. سقف قیمت دراین پروژه که بر اساس مزایده معکوس برگزار خواهد شد، 8 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق بادی می‌باشد. در این مناقصه تصریح شده است که برندگان پروژه قرارداد خرید تضمینی برق را تا میزان 50 تراوات ساعت تولید اول نیروگاه با وزارت انرژی ترکیه امضاء خواهند نمود. از الزامات این پروژه استفاده از 60 درصد تجهیزات تولید داخل و 80 درصد پرسنل فنی مهندسی بومی این کشور می‌باشد. شهرهای ساروس و گالیپولی واقع در منطقه مرمره، کاندیدای ساخت این نیروگاه هستند. (28 سپتامبر 2018- منبع: Daily sabah)
 
سرمایه گذاری شرکت Turkerler  جهت تکمیل و ساخت نیروگاه‌های زمین گرمایی در مانیسا
رییس شرکت سهامی تُرکِرلِر (Turkerler) اعلام نمود که این شرکت که در بخش‌های  انرژی و ساخت و ساز ترکیه فعالیت می‌نماید، قصد دارد 664 میلیون دلار (574/1 میلیون یورو) دیگر نیز بر روی نیروگاه زمین گرمایی شهر مانیسا در ساحل دریای اژه که برنامه­ ریزی برای ساخت آن صورت گرفته، سرمایه‌گذاری نماید. این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام نمود که تا کنون 200 میلیون دلار (173 میلیون یورو) برای تکمیل دو نیروگاه زمین گرمایی (JES1 و JES2) در همین منطقه سرمایه‌گذاری نموده است. ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها 48 مگاوات است و قادر به تولید 360 میلیون کیلووات ساعت برق در سال می‌باشند. درحال حاضر این شرکت درحال ساخت نیروگاه سوم (JES3) است. این نیروگاه نیز قادر خواهد بود تا 220 میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید نماید. میزان سرمایه‌گذاری انجام شده روی این نیروگاه نیز 136 میلیون دلار (117/6 میلیون یورو) است. پس از تکمیل سومین نیروگاه زمین گرمایی در مانیسا این شرکت به ترتیب پروژه ساخت نیروگاه‌های زمین گرمایی چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم (JES4,5,6,7&8) را در این منطقه آغاز خواهد نمود که برآورد سرمایه‌گذاری بر روی این نیروگاه‌ها 664 میلیون دلار (574 میلیون یورو) است. پس از ساخت این نیروگاه‌های 8 گانه، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های زمین گرمایی در منطقه به 248 مگاوات خواهد رسید. مجموع تولید برق سالانه کلیه این نیروگاه‌ها 1/8 میلیارد کیلووات ساعت در سال برآورد می‌گردد.
(6 سپتامبر 2018- منبع: Dailysabah)

افزایش سهم تولید انرژی پاک در ترکیه به 50 درصد تا سال  2023
ترکیه تأیید نمود که گام­های بیشتری را به منظور افزایش سهم تجدیدپذیرها در ترکیب انرژی این کشور تا سال 2023 (سال هدف) برداشته است. پس از انجام بررسی­های لازم، ترکیه تصمیم گرفت که با توجه به شرایط و امکانات موجود، هدف این کشور در تولید انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2023 را از 31 درصد به 50 درصد ارتقاء دهد. ترکیه در نظر دارد که سهم بیشتری را در ترکیب انرژی این کشور به انرژی­های تجدیدپذیر اختصاص دهد. این اقدام با اجرای چندین مناقصه پروژه خورشیدی با ظرفیت کلی 3 گیگاوات و سرمایه­گذاری 4/8 میلیارد دلار (4/1 میلیارد یورو) انجام پذیرفته است. در گام بعدی نیز توسعه ظرفیت 10 هزار مگاواتی برای انرژی خورشیدی و به همین میزان نیز برای انرژی بادی در مناطق دارای پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر (YEKA) در نظر  گرفته شده است.
(27 اوت 2018- منبع: MENAFN
اجرایی شدن افزایش قیمت حامل‌های انرژی از دوم سپتامبر سال جاری
از دوم سپتامبر افزایش قیمت گازطبیعی به میزان 14 درصد در ترکیه اجرا شد. در راستای افزایش قیمت گازطبیعی، نهاد
قیمت ­گذاری ترکیه قیمت برق را نیز به همین میزان افزایش داد. این افزایش قیمت‌ها در پی بحران اقتصادی ترکیه و کاهش ارزش لیر رخ داده است. با ادامه بحران اقتصادی، تورم در ترکیه شدت گرفت. در سال جاری پس از عمیق تر شدن اختلافات و تیر‌گی روابط ترکیه و آمریکا، ارزش لیر42 درصد در برابر دلار کاهش یافت. اقتصاددانان به ویژه نگران ناتوان بودن بانک مرکزی در کنترل تورم هستند که در ماه ژوئیه به بالاترین حد خود در 14 سال اخیر (16 درصد) رسید. شرکت بوتاش اپراتور دولتی خطوط لوله، قیمت‌های گاز طبیعی را تا 14 درصد برای تولید برق در بخش صنعت و 9 درصد برای بخش خانگی افزایش داد. این افزایش از دوم سپتامبر سال جاری اجرایی شده‌ است. به همین ترتیب تعرفه برق نیز به میزان 14 و 9 درصد برای بخش‌های صنعت و خانگی افزایش یافت که آن هم از دوم سپتامبر اعمال شده است. ترکیه برای بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز خود به واردات متکی است. تقریباً یک سوم برق تولیدی ترکیه در سال 2017 از نیروگاه‌های گازی تأمین شده است. (3 سپتامبر 2018- منبع: Kuwaittimes)

سرمایه گذاری 70 میلیون یورویی شرکت زیمنس گامسا در نیروگاه بادی ازمیر
شرکت زیمنس گامسا یکی از اعضای کنسرسیوم سازنده نیروگاه بادی 1000 مگاواتی (تحت پوشش YEKA)، قصد دارد تا نیروگاه بادی دیگری به ارزش  70 میلیون یورو در شهر علی­آقا در جنوب ازمیر احداث نماید. هم اکنون جستجو برای یافتن مکان مناسب در این ناحیه جهت ساخت نیروگاه پایان یافته و شرکت آماده سرمایه‌گذاری بر روی توربین‌های نیروگاه می‌باشد. منطقه صنعتی علی ­آقا برای احداث نیروگاه انتخاب شده که موجب ایجاد اشتغال برای 150 نفر می­شود. بنابر اظهارات یکی از مقامات رسمی، شرکت زیمنس زمینی به مساحت 40 هزار متر مربع در ناحیه صنعتی علی­آقا خریداری نموده است. عملیات ساخت پروژه از ماه جاری آغاز خواهد شد؛ زمان راه اندازی نیروگاه نوامبر سال آینده میلادی عنوان شده است. تقریباً 3000 واحد صنعتی برای تولید این توربین‌ها بکار گرفته خواهند شد که 80 درصد از آنها متعلق به مجتمع صنعتی علی اقا  هستند. وی افزود اجرای این پروژه این فرصت را برای صنایع منطقه ایجاد نموده تا به یکی از عرضه کنندگان عمده در این زمینه تبدیل شوند. همچنین سرمایه­گذاری 70 میلیون یورویی شرکت زیمنس در منطقه موجب سرعت گرفتن عملیات ساخت بندر جاندار در ازمیر خواهد گردید و امید می‌رود که تجهیزات توربین‌های بادی ساخته شده توسط واحدهای صنعتی این منطقه از این پس از طریق این بندر صادر گردد. وی همچنین با اشاره به اهمیت کار با شرکت‌های بزرگ در بخش انرژی و یادگیری این کسب و کار، اظهار نمود که دولت باید تسهیلات ویژه‌ای را برای تولیدکنندگان داخلی تجهیزات در 5 منطقه صنعتی ترکیه  به ویژه برای بخش انرژی تجدیدپذیر، در نظر بگیرد. وی خواستار این بود که قراردادهای ویژه باید نه تنها به شرکت‌های بزرگ بلکه به صنایع زیرمجموعه آنها نیز واگذار گردد. هشت کنسرسیوم، از جمله برخی از بزرگترین تولید کنندگان توربین در جهان، در برگزاری مناقصه YEKA که در تاریخ 3 اوت سال  2017 در ترکیه برگزار گردید شرکت نمودند. کنسرسیوم ترکی-آلمانی Siemens Gamesa-Türkerler-Kalyon برنده مناقصه پروژه با کمترین قیمت 3/48 سنت به ازای هر کیلووات ساعت گردید. کنسرسیوم مورد نظر تا کنون در حدود یک میلیارد دلار بر روی تجهیزات بادی در سراسر جهان سرمایه گذاری نموده است. با توسعه نیروگاه‌های بادی جدید تولید برق به 3 میلیارد کیلووات ساعت خواهد رسید که برای تأمین برق 1/1 میلیون خانوار کافی خواهد بود.
(10 اوت 2018- منبع: ِDailysabah)
ساخت سومین نیروگاه اتمی ترکیه با همکاری چین
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که قصد دارد سومین نیروگاه اتمی این کشور را در منطقه تراکیه (تراس) احداث نماید. این پروژه به صورت سرمایه­گذاری مشترک با چین اجرا خواهد شد. هنوز مکان دقیق این نیروگاه مشخص نشده است. به دلیل تقاضای بالای برق در شهرهای استانبول و مرمره، منطقه تراکیه یا تراس، به عنوان بهترین مکان برای احداث این نیروگاه شناخته شده است. پس از انجام بررسی‌های فنی، مکان مناسب برای ساخت این نیروگاه اعلام خواهد شد. وزیر انرژی ترکیه از چین به عنوان یکی از کشورهای فعال در زمینه ساخت نیروگاه اتمی نام برد که در زمینه انتقال تکنولوژی سیاست‌های بازی دارند. بنابراین چین جهت همکاری مشترک در ساخت این نیروگاه انتخاب شده است. پیش از این برنامه‌ریزی برای ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در ترکیه انجام شده که یکی از آنها (آکویو) با همکاری روسیه در دست احداث است و اولین نیروگاه اتمی در جهان است که به روش ساخت، بهره‌برداری، مالکیت توسط روسیه اجرا می‌گردد. هم اکنون برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه دوم در منطقه سینوپ در شمال ترکیه با مشارکت ژاپن در حال انجام است.
(8 اوت 2018- منبع: Trend)    
 
استفاده از پهپاد برای مبارزه با استفاده های غیر مجاز از برق
اخیراً یکی از شرکت‌های خدمات برق در جنوب شرقی ترکیه از پهپاد برای نظارت بر خطوط برق این شرکت و جلوگیری از استفاده غیر مجاز از برق در این مناطق که بسیار شایع است، استفاده نموده است. شرکت توزیع برق دجله، تعدادی پهپاد را در مناطق روستایی تحت مدیریت این شرکت به کار گرفته تا از استفاده غیر مجاز و برق دزدی که از خطوط برق این شرکت و جهت استفاده در فعالیت‌های کشاورزی منطقه صورت می‌گیرد، جلوگیری نماید. در اولین روز بکارگیری این تجهیزات، پهپادهای مورد نظر موفق به شناسایی پنج ترانسفورماتور که به صورت غیر قانونی برای استفاده غیر مجاز برق توسط اهالی روستایی در استان دیار بکر نصب شده بودند، گردیدند. در عین حال، استفاده از این پهپادها می‌تواند به تشخیص اشکالات فنی خطوط در مناطق دور افتاده و از راه دور کمک نماید. همچنین این پهپادها تصاویری را از برداشت‌های غیر مجاز از برق تهیه می‌نمایند که می‌توانند به صورت مدرک مستند در دادگاه برعلیه افراد خاطی استفاده شود. استفاده غیر مجاز از برق در استان‌های جنوب شرقی ترکیه در بین کشاورزانی که می‌خواهند به هر ترتیب از پرداخت قبض‌های کلان برق مربوط به فعالیت‌های کشاورزی سرباز زنند، بسیار رایج است. اقدامات شرکت‌های برق جهت جمع آوری قبوض کلان پرداخت نشده این شرکت‌ها و جمع آوری تجهیزات غیر مجاز استفاده از برق در بیشتر مواقع منجر به درگیری میان بومیان منطقه و کارکنان این شرکت‌ها می‌گردد.
(2 اوت 2018- منبع: www.dailysabah.com)     
  افزایش قیمت گاز طبیعی مورد استفاده برای تولید برق به میزان 50 درصد
از اول اوت سال جاری، شرکت بوتاش (شرکت دولتی اپراتور خطوط لوله ترکیه) قیمت گاز مصرفی برای تولید برق در این کشور را به میزان 50 درصد افزایش داد. یک منبع رسمی در مصاحبه با نشریه رویترز علت این افزایش را ناشی از افت ارزش لیر اعلام نمود و اظهار داشت که با توجه به وابستگی ترکیه به واردات انرژی برای تولید برق، شرکت بوتاش ناگزیر به افزایش قیمت نفت و گاز می‌باشد. بر این اساس در روز 31 ژوئیه نهاد قیمت­گذاری انرژی ترکیه قیمت‌های برق را برای مصارف صنعتی تا 14 درصد و مصارف بخش خانگی تا 9 درصد افزایش داد. افزایش قیمت‌ها از اول اوت اجرایی می‌گردند. حدود یک سوم از مجموع 293 میلیون کیلووات ساعت برق در ترکیه در سال 2017 از گاز طبیعی تولید شده است. به گفته رویترز قیمت گاز طبیعی برای تولیدکنندگان برق به 1312 لیر (179 یورو) به ازای هزار متر مکعب افزایش یافت.
(1 اوت 2018- منبع: Hurriyet daily news)        
اعلام سقف قیمت انرژی بادی برای مناقصه مزرعه بادی دریایی ترکیه
ترکیه جزئیات اولین مناقصه انرژی بادی واقع در مناطق دریایی این کشور را اعلام نمود. در این پروژه بر مشارکت بالای بخش داخلی تأکید شده است. وزارت انرژی و منابع داخلی ترکیه در اواخر ماه ژوئن مناقصه­ ای را برای یک مزرعه بادی دریایی به ظرفیت 1/2 گیگاوات اعلام نمود. علاوه بر توسعه ظرفیت تولید انرژی­های پاک در این کشور، هدف از این پروژه حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات  انرژی بادی، کاهش وابستگی به انرژی فسیلی وارداتی و کاهش کسری تجاری در این کشور نیز می‌باشد. تحت مقررات وضع شده برای کلیه برندگان مناقصات پروژه­های تجدیدپذیر در مناطق تعیین شده دارای پتانسیل انرژی­های تجدیدپذیر (YEKA) در ترکیه، مناقصه­ای برای یک پروژه بادی نواحی دریایی به ظرفیت 1/2 گیگاوات درسواحل دریای اژه و احتمالا دریای سیاه برگزار خواهد شد. اعلامیه مناقصه در روزنامه رسمی گازت در 21 ژوئن سال جاری میلادی به چاپ رسید. مهلت دریافت پیشنهادات پروژه تا 23 اکتبر سال جاری تعیین شده است. برندگان مناقصه تا اواخر سال 2018 یا اوایل سال 2019  اعلام خواهند شد. سه منطقه ساروس، کِیی کوی و گِلی بِلو در بین مناطق اعلام شده برای پروژه هستند. شرکت کنندگان در مناقصه یا باید دو ناحیه از مناطق بالا را انتخاب نمایند یا دو ناحیه از سایر مناطق واجد شرایط که در لیست یکا قید شده‌اند را انتخاب نمایند. مقرراتی که برای این مناقصه  وضع شده تصریح می‌نماید  که کنسرسیوم‌های انتخابی ابتدا در مرحله اول پروژه را با  840 مگاوات آغاز نمایند و سپس آن را توسعه بخشیده و به مجموع ظرفیت 1/2 گیگاوات برسانند. سقف قیمت برای برق تولیدی این نیروگاه 8 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. از شرایط اصلی مناقصه، تولید  حدود 60 درصد از توربین‌های بادی مورد نیاز نیروگاه در داخل کشور با مشارکت مناطق صنعتی ترکیه و انتخاب 80 درصد از مهندسان شرکت کننده در این پروژه از شهروندان ترکیه می‌باشد. هر توربین باید دارای ظرفیت حداقل 6 مگاوات باشد. اعتبار مجوز این نیروگاه 30 سال است. مناقصه با سیستم حراج معکوس برگزار خواهد شد. پیشنهاد کننده پایین‌ترین قیمت، قرارداد خرید تضمینی برق را که شامل تولید 50 تراوات ساعت برق اولیه است را امضاء خواهد نمود.
(6 ژوئیه 2018- منبع: offshore wind journal)   
                 http://www.owjonline.com/news/view,turkey-sets-ceiling-price-of-us008kwh-for-offshore-windfarm_53413.htm

استفاده توربین های ENLIL از ترافیک برای تولید برق
آیا تاکنون در هنگام ایستادن در پیاده رو و یا ایستگاه‌های اتوبوس متوجه وزش باد بر اثر حرکت وسائط نقیله شده‌اید؟ یک شرکت ترک قصد دارد تا از این وزش باد برای تولید برق به وسیله یک توربین بادی خلاقانه و ابتکاری استفاده نماید. این توربین جدید انلیل ENLIL)) نام دارد. شرکت تولید کننده این توربین شرکت دِواچی است و مقر آن شهر استانبول است. این توربین به صورت عمودی با پره‌های بلند طراحی شده است و جای کمی را اشغال نموده و حمل و نقل و کاربرد آن راحت است. پایداری و دوام این توربین بالا و به راحتی قابل پیاده­سازی و جمع­آوری است. در عین حال، پانل خورشیدی در بالای آن تعبیه شده که قادر به تولید برق بیشتری است. این توربین قابلیت تولید یک کیلووات برق در ساعت را داراست و قادر به پاسخگویی متوسط نیازهای برق روزانه دو خانوار می‌باشد. جدا از تولید برق، این تجهیزات دارای سنسورهایی هستند که می‌توانند میزان دمای هوا، سرعت وزش باد، رطوبت هوا و میزان انتشار دی اکسید کربن را اندازه‌گیری نماید. این توربین‌ها همچنان در حال توسعه هستند. تیم فناوری شرکت دواچی در حال تکمیل طراحی این تجهیزات برای بهبود بهره‌وری و تضمین کاربرد و کیفیت آن قبل از تولید انبوه است. توربین‌های بادی انلیل می‌توانند در پارک‌ها، سواحل و بالای بام‌ها نصب گردند. اما بهترین مکان برای آنها حاشیه جاده‌هاست. ماشین‌هایی که دارای سرعت بالا در بزرگراه‌ها هستند بهترین منبع تأمین انرژی بادی برای توربینها در کل روز خواهند بود. انرژی تولیدی از این توربین‌ها
می­تواند به مکانهای دیگر منتقل گردد و یا برای روشنایی خیابانی مورد استفاده قرار گیرد. اما با اینکه این توربینها هنوز در مرحله توسعه قرار دارند اما انتقاداتی به آنها وارد شده است. یکی از این انتقادات این است که اگر این توربین‌ها در حاشیه جاده‌ها قرار گیرند انرژی ناشی از آنها موجب اصطکاک ماشین‌ها و فعالیت بیشتر موتور و در نتیجه مصرف بیشتر سوخت در موتور وسائط نقلیه خواهد شد. از دیگر نگرانی‌ها، مقایسه هزینه تولید و تعمیر و نگهداری آنها با میزان انرژی تولیدی در چرخه عمر توربین است. در هر حال در صورت تولید انبوه و عملکرد خوب توربین انلیل (با در نظر گرفتن هزینه‌ها) این فناوری می‌تواند در شهرهای بزرگ استفاده شده و موجب افزایش تولید برق، کمک به شبکه و در بلند مدت موجب صرفه جویی در هزینه‌ها گردد.
(28 ژوئن 2018- منبع: Sparkonline.com)     
http://sparkonline.com.ng/2018/06/generating-power-enlil-turbine.html

برنامه‌ریزی ترکیه برای ترکیب پروژه های خورشیدی و ذخیره سازی انرژی
وزارت انرژی ترکیه از مؤسسه DNV GL نروژ (یک شرکت چند ملیتی و از معتبرترین موسسات جهان در خصوص خدمات بازرسی، کنترل کیفیت و صدور انواع گواهینامه) خواسته است تا پروژه امکان سنجی روش‌های ترکیب انرژی خورشیدی و ذخیره‌سازی انرژی را  در این کشور پیاده سازی نماید. هدف از این مطالعه این است که چنانچه ترکیب ذخیره سازی انرژی و انرژی خورشیدی امکان پذیر باشد بهترین روش‌های آن در اختیار وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه قرار بگیرد تا در مناقصه‌ای که به زودی توسط این وزارتخانه برگزار خواهد شد گنجانده شود. این پروژه بخشی از برنامه استراتژیک ترکیه برای دستیابی به هدف ملی تولید 30 درصد از کل تولید برق از منابع تجدیدپذیر تا سال 2030 است. به عنوان بخشی از برنامه‌های استراتژیک ترکیه، وزارت انرژی در اواخر ماه فوریه اعلام کرد که تابستان امسال مناقصه پروژه‌های انرژی تجدید پذیر به ظرفیت 2 گیگاوات را برگزار خواهد نمود که بخشی از آن شامل انرژی خورشیدی است. با این مناقصه جدید، دولت قصد دارد تا سال 2023، ظرفیت نیروگاه­های خورشیدی کشور را به هدف تعیین شده  5 گیگاوات برساند. دولت ترکیه پس از اتمام اولین دورۀ مناقصه انرژی‌های بادی و خورشیدی در این کشور، قصد دارد تا اطمینان حاصل کند که آیا ادغام روش‌های ذخیره سازی انرژی در مناقصه‌های بعدی انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد بود و آیا این پتانسیل را خواهد داشت که بتواند موجب کاهش هزینه‌های انرژی گردد. در سه ماه آینده، DNV GL فناوری ذخیره سازی انرژی را در سراسر جهان بررسی و تجزیه و تحلیل خواهد نمود تا نیازهای ویژه، پیش نیازها و مشخصات فنی مورد نیاز آن در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ترکیه که موجب هزینه‌های هم تراز شده (LCOE) پایین تر انرژی از انرژی خورشیدی می‌گردد را شناسایی نماید. در این ارتباط معاون اجرایی مرکز اروپا و دریای مدیترانه DNV GL اعلام نمود که توجه و اقدام دولت ترکیه در لحاظ نمودن راه حل‌های ذخیره سازی انرژی در مناقصات انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور گام با ارزشی است که توسط دولت ترکیه برداشته شده و سازمان ما که تجربه ترکیب راه حل‌های ذخیره سازی و انرژی‌های تجدیدپذیر را در سایر نقاط دنیا دارد، حالا آماده است تا با تیم خود در داخل ترکیه از اقدام دولت این کشور پشتیبانی نماید تا آنها بتوانند به اهداف آرمانی خود در زمینه انرژی دست یابند.
(
6 ژوئن 2018- منبع: Powerengineeringint.com)
https://www.powerengineeringint.com/articles/2018/06/turkey-plans-solar-with-storage-projects.html

افزایش صادرات برق گرجستان به ترکیه
بنا بر اظهارات وزیر اقتصاد گرجستان، این کشور صادرات برق به ترکیه را افزایش خواهد داد. تا تاریخ 9 می 2018، صادرات برق گرجستان به ترکیه 61/4 درصد به نسبت دوره مشابه در سال 2016 افزایش یافته است. در مجموع صادرات گرجستان به ترکیه تا 9 می 2018، 61/7 میلیون کیلووات ساعت بوده است.  به گفته ایشان، این کشور قصد دارد با افزایش صادرات برق به سایر کشورهای منطقه، گرجستان را به هاب برق تبدیل نماید. وی افزود افزایش صادرات برق به ترکیه در نتیجه همکاری‌های فعال بین دو کشور صورت پذیرفته است. جلسات دوجانبه بین دو کشور مربوط به صادرات برق در فوریه و آوریل سال جاری در آنکارا صورت گرفته است. (12 می 2018- منبع: Azernews.az)     
https://www.azernews.az/region/131869.html

تولید نیمی از انرژی ترکیه از منابع داخلی
بنابر اظهارات معاون وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، نیمی از انرژی تولیدی در این کشور از منابع داخلی کشور تأمین می­گردد. وی در مصاحبه با آژانس خبری آنادولو اظهار نمود در حال حاضر توسعه  منابع داخلی انرژی ترکیه جهت کاهش وابستگی به واردات انرژی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و دولت تمرکز و توجه بسیاری را به این امر اختصاص داده است. وی افزود دولت برنامه­ریزی نموده تا سال 2030 بیش از دو سوم از تقاضای انرژی کشور را از طریق منابع داخلی تأمین نموده و در این راستا توسعه کاربرد انرژی خورشیدی و باد از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. وی همچنین به برگزاری دو مناقصه عمده برای توسعه نیروگاه­های بادی و خورشیدی در سال گذشته میلادی توسط این وزارتخانه اشاره نمود. وی به ساخت تعداد زیادی نیروگاه­های خورشیدی توسط ترکیه در اروپا اشاره نمود و ترکیه را سومین کشور در اروپا به لحاظ استفاده از انرژی باد عنوان کرد. همه این­ها نشان دهنده پتانسیل بالای انرژی­های تجدیدپذیر در ترکیه است. بنابر اظهارات ایشان، در سال 2017، 4 هزار مگاوات برق خورشیدی در ترکیه تولید شده است و برنامه­ریزی برای افزودن هزار مگاوات دیگر تا انتهای سال جاری میلادی در دست انجام است. همچنین برنامه­ریزی برای احداث مزارع بادی به ظرفیت نصب شده 600 مگاوات نیز در حال انجام است. وی در انتها از پیوستن وزارت انرژی به کمپین درخت کاری که توسط رئیس جمهور این کشور راه اندازی شده خبرداد و گفت که این وزارتخانه در نظر دارد به ازای هر مشترک جدید برق و گاز و فروش هر خودرو یک نهال بکارد. از مشارکت در این کمپین توسط بسیاری از شرکت­های انرژی در ترکیه استقبال شده است و انتظار می­رود که 5 میلیون نهال از طریق این کمپین کاشته شود.
(20 آوریل 2018- منبع: dailysabah.com)     

صدور مجوز و آغاز ساخت نیروگاه اتمی آککویو در ترکیه
ولادیمیر پوتین از زمان تصدی مجددش بر مسند ریاست جمهوری روسیه اولین دیدار بین­المللی خود را از آنکارا بعمل آورده که نشان دهنده اهمیت روابط بین دو کشور روسیه و ترکیه می­باشد. این دیدار به مناسبت آغاز به احداث اولین نیروگاه اتمی ترکیه (آککویو) که در منطقه گلنار، بخشی از استان مرسین در جنوب ترکیه ساخته خواهد شد، صورت گرفت. کلنگ آغاز رسمی احداث نیروگاه در تاریخ سوم آوریل (14 فروردین 1397) به زمین زده شد. این پروژه با سرمایه­گذاری 100درصدی روسیه ساخته خواهد شد و بر اساس توافقات بین دولتی دو کشور، 51 درصد از سهام این نیروگاه متعلق به روسیه خواهد بود. هزینه سرمایه­گذاری برای ساخت نیروگاه 20 میلیارد دلار می­باشد. شرکت سازنده این نیروگاه نیز شرکت دولتی روس اتم است. نیروگاه شامل 4 واحد 1200 مگاواتی است. زمانی که هر 4 واحد نیروگاه به بهره­برداری برسند، قادر خواهند بود 10 درصد از برق مورد نیاز ترکیه را تأمین نمایند. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در سخنرانی که به مناسبت افتتاح ساخت این نیروگاه ایراد نمود، اظهار داشت که علیرغم تأخیر در برنامه آغاز به ساخت پروژه،کماکان سال بهره­برداری از واحد یک نیروگاه آککویو سال 2023 برنامه ریزی شده است. نیروگاه آککویو با مجموع ظرفیت 4800 مگاوات و برآورد 20 میلیارد دلار هزینه، بخشی از برنامه چشم انداز ترکیه تا سال 2023 بوده است که در آن مدرن سازی ترکیه طی دوره صد ساله تا سال 2023 و همچنین کاهش وابستگی به انرژی در رأس برنامه­­ها و اهداف دولت قرار دارد. از زمان برنده شدن روسیه در مناقصه ساخت نیروگاه در سال 2010، آغاز پروژه با تأخیر مواجه شده است. ماه گذشته منابع مرتبط با این پروژه اظهار نموده بودند که به احتمال قوی این پروژه تا سالی که برای آن هدف گذاری شده یعنی تا سال 2023 به بهره برداری نخواهد رسید. اما شرکت روس اتم که در حال حاضر در جستجوی یک شرکت داخلی جهت واگذاری (فروش) 49 درصد سهام مابقی نیروگاه است، اظهار نموده که این پروژه از همان چارچوب زمان بندی تعیین شده در قرارداد پیروی خواهد نمود. اخیراً آژانس خبری اینترفاکس به نقل از مدیر ارشد روس اتم، اخباری را مبنی بر به تعویق افتادن فروش مابقی سهام (49 درصد) نیروگاه تا سال 2019 منتشر نمود. اما برخی خبرها حاکی از آن است که شرکت­های داخلی به دلیل میزان بالای اعتبار مورد نیاز برای خرید سهام و نگرانی از عدم کفایت سود حاصل از آن، از خرید سهام نیروگاه، عقب نشینی نموده­اند. 
(5 آوریل 2018- منبع: en.netralnews.com)     
http://www.en.netralnews.com/news/international/read/19971/putin..erdogan.inaugurate.turkey...s.nuclear.power.plant

اعتراضات فعالان محیط زیست به ساخت نیروگاه اتمی ترکیه
هم زمان با کلنگ افتتاح ساخت نیروگاه آککویو، موج مخالفت فعالان محیط زیست نیز ترکیه را در بر گرفته است. برخی از این معترضان معتقدند که با ساخت نیروگاه هسته­ای آککویو، روسیه انتقام سرنگونی هواپیمای جنگنده این کشور توسط ترکیه را گرفته است. این افراد معتقدند که نیروگاه هسته­ای آککویو در یکی از زیباترین و توریستی­ترین سواحل ترکیه در حال ساخت است که ساخت این نیروگاه علاوه بر ایجاد خطرات بی شمار و تهدید طبیعت منطقه، زیبایی این منطقه را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. به علاوه با ساخت این نیروگاه، ترکیه تحت تسلط سیاست­های روسیه قرار خواهد گرفت و در صورت هرگونه اعتراض، روسیه ساخت و یا ادامه بهره­برداری از آن را متوقف خواهد نمود تا ترکیه را مجبور به همراهی با سیاست­های خود بنماید. یکی از اعضای حزب جمهوریت پارلمان ترکیه (حزب مخالف دولت) نیز با ابراز مخالفت حزب متبوع خود نسبت به ساخت این نیروگاه اظهار داشت، ما از تنوع انرژی­ها در کشورمان استقبال می­کنیم و انرژی هسته­ای نیز جزیی از این گوناگونی است. اما فناوری بکار رفته در استفاده از هرگونه انرژی و ایمن بودن و سازگاری آن با محیط زیست کشورمان شرط اول ما است. در عین حال یکی دیگر از استراتژی­های مهم ترکیه تولید انرژی از منابع داخلی این کشور و کاهش وابستگی است که در خصوص این نیروگاه محقق نخواهد شد.
(5 آوریل 2018- منبع: ِDaily Sabah)