امارات متحده عربی

1400/01/18
- کاهش سرمایه­گذاری در بخش نفت و گاز به نفع انرژی های تجدیدپذیر توسط شرکت ملی انرژی ابوظبی (طاقه)
بزرگترین تولیدکننده انرژی امارات متحده عربی قصد دارد تأسیسات نفت و گازطبیعی خود را کاهش و به استفاده بیشتر از انرژی­های تجدیدپذیر روی آورد. شرکت ملی انرژی ابوظبی (طاقه) اعلام کرده است که ظرفیت تولید برق امارات متحده عربی را از 18 گیگاوات فعلی به 30 گیگاوات در سال 2030 افزایش خواهد داد و بخشی از این افزایش ناشی از بکارگیری نیروگاه­های خورشیدی خواهد بود. این شرکت در نظر دارد 40 میلیارد درهم (9 /10 میلیارد دلار) برای تأسیسات انتقال و توزیع در این کشور سرمایه­گذاری نماید.
(24 مارس 2021- منبع: bnnbloomberg.ca)
- امضای قرارداد تأسیس آب شیرین کن بین اداره آب و برق دبی و یوتیکو
اداره آب و برق دبی (DEWA) برای یک تأسیسات آب شیرین کن در حسیان در جنوب دبی، توافق نامه خرید آب به مدت 35 سال را با شرکت یوتیکو (Utico) مستقر در امارات متحده عربی، امضاء کرد. انتظار می­رود این پروژه تا ماه مارس سال 2024 با هزینه 5/ 1 میلیارد درهم (410 میلیون دلار) به پایان برسد.
(30 مارس 2021 – منبع: reuter)
- توافق نامه احداث یکی از بزرگترین تأسیسات انرژی از پسماند در جهان در دبی
دبی با همکاریDubal Holding ،ITOCHU Corporation ،Hitachi Zosen Inova ، BESIX Group و Tech Group برای توسعه یکی از بزرگترین تأسیسات توليد انرژی از پسماند (EfW) در جهان اقدام کرده است. این کنسرسیوم پروژه 4 میلیارد درهمی (1/1 میلیارد دلار) را طی یک دوره 35 ساله ساخته و به بهره­برداری خواهد رساند. مرکز پردازش پسماند دبی، واقع در منطقه ورسان، روزانه 5666 تن پسماند جامد شهری تولید شده در دبی را پردازش می­کند. در مجموع 1900 هزار تن پسماند در سال به انرژی تجدیدپذیر تبدیل می­شود و تقريباً 200 مگاوات برق توليد شده به عنوان انرژي پاک به شبکه محلي وارد مي­شود. این مرکز توانایی پردازش حداکثر 45 درصد از تولید پسماندهای شهری فعلی دبی را دارد و به نوبه خود حجم پسماندهاي شهری در محل دفن پسماند را به میزان قابل توجهی کاهش می­دهد. توافق نامه وام مالی پروژه، به مبلغ 900 میلیون دلار، با بانک ژاپن برای همکاری بین­المللی و سایر مؤسسات مالی نهایی شده است. (29 مارس 2021- منبع: mediaoffice.ae)


- افزایش 4 برابری ظرفیت نیروگاه های خورشیدی امارات متحده عربی تا سال 2025
تحقیقات جدید Rystad Energy نشان می­دهد که امارات متحده عربی به واسطه پروژه­های خورشیدی قادر است به اهداف خود در زمینه انرژی تجدیدپذیر دست یابد. پیش بینی می­شود ظرفیت نصب شده نیروگاه­های فتوولتائیک این کشور تا پایان سال 2025 چهار برابر شده و از 1/ 2 به 5/ 8 گیگاوات افزایش یابد که این میزان 94 درصد ظرفیت تجدیدپذیر این کشور است. امارات متحده عربی در تلاش است تا سال 2050 سهم انرژی پاک را در ترکیب انرژی خود به 50 درصد برساند. بیشتر فعالیت­های تجدیدپذیر در دو شهر ابوظبی و دبی متمرکز است که Rystad Energy پیش­بینی می­کند بیش از 90 درصد ظرفیت در سال 2025 را به خود اختصاص دهد. انتظار می­رود چهار پروژه خورشیدی الظفره (2 گیگاوات)، ابوظبی PV3 (5/ 1 گیگاوات) و فازهای چهارم (950 مگاوات) و پنجم (900 مگاوات) تأسیسات خورشیدی محمد بن راشد المکتوم که همگی در مراحل مختلف توسعه هستند، این رشد را به همراه داشته باشند.
(10 فوریه 2021- منبع: pv-tech.org)       
                            

- احداث نیروگاه خورشیدی 120 مگاواتی در محل دفنگاه  زباله در امارات متحده عربی
یک شرکت تحت حمایت شرکت مصدر در حال ساخت نیروگاه خورشیدی 120 مگاواتی در امارات متحده عربی در محل یک دفنگاه است. شرکت Emirates Waste to Energy یک تأسیسات انرژی سبز را در شارجه توسعه خواهد داد. طرح این دفنگاه خورشیدی (Solar Landfill) در سه مرحله اجرا می­شود و انتظار می­رود مرحله اول آن در سال 2023 به پایان برسد. پیش بینی شده این نیروگاه در مرحله اول، سالانه بیش از 300 هزار تن پسماند جامد شهری را بکار گیرد و قابلیت تولید تقریباً 30 مگاوات را داشته باشد. این طرح که با همکاری شرکت مصدر ابوظبی در حال ساخت است، به این شهر کمک خواهد کرد 100 درصد زباله­های دفنگاه را دفع نماید.
(25 ژانویه 2021 – منبع: .expresskeeper)

- برگزاری اجلاس تاریخی اسرائیل با کشورهای عربی
برای اولین بار پس از زمان امضای توافقنامه آبراهام، وزیران انرژی اسرائیل، مراکش، سودان، مصر، بحرین، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا عصر پنجشنبه (25 دی ماه) یک کنفرانس ویدیویی برگزار کردند. این کنفرانس تاریخی در پی نشست موفق ماه گذشته در ابوظبی برگزار شد. وزرا در مورد موضوعات مربوط به نفت و گازطبیعی، بهره­ وری انرژی، انرژی­های تجدیدپذیر، تحقیق و توسعه گفتگو کردند. آنها همچنین در مورد راه­های بهبود امنیت ملی، رونق اقتصادی و سرمایه گذاری بیشتر در زیرساخت­ها و فناوری بحث کردند. (15 ژانویه 2021- منبع: israelhayom.com)
- هدف امارات متحده عربی، تولید هیدروژن به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
امارات متحده عربی قصد دارد به یک تولیدکننده عمده هیدروژن تبدیل شود و تقریباً یک چهارم از انتشار کربن خود را بکاهد. مدیر عامل شرکت ملی نفت ابوظبی در یک کنفرانس مجازی گفت که این کشور از فناوری­های جذب کربن برای هیدروژن آبی استفاده خواهد کرد. امارات متحده عربی در نظر دارد تا سال 2030 میزان انتشار آلاينده هاي خود را 24 درصد کاهش دهد و اولین کشور در منطقه است که متعهد به کاهش انتشار می­باشد. در حالی که این کشور می­خواهد ردپای کربن خود را کمتر کند، شرکت ملی نفت ابوظبی میلیاردها دلار برای عرضه بیشتر نفت و گاز اختصاص داده است. این شرکت طی 5 سال آینده 122 میلیارد دلار هزینه خواهد کرد که بخشی از آن برای افزایش ظرفیت تولید روزانه نفت از حدود 4 میلیون بشکه فعلی به 5 میلیون بشکه تا سال 2030 خواهد بود. این طرح همچنین به منظور خودکفایی امارات متحده عربی در گاز و توسعه هیدروژن در نظر گرفته شده است. مدیر عامل شرکت ملی نفت ابوظبی رقم سرمایه­گذاری جداگانه­ای برای پروژه­های جذب هیدروژن یا کربن ارائه نکرده است. (19 ژانویه 2021- منبع: worldoil.com)


- بزرگترین پروژه خورشیدی 2 گیگاواتی جهان در ابوظبی
شرکت­های EDF Renewables وJinko Power HK ، به تازگی امتیاز پروژه خورشیدی 2 گیگاواتی الظفره  PV2در ابوظبی را کسب کرده­اند. شرکت مصدر و گروه طاقه (TAQA) امارات متحده عربی نیز از شرکای این پروژه هستند. این نیروگاه که  با بودجه 1 میلیارد دلار ساخته خواهد شد، پس از اتمام، بزرگترین پروژه انرژی خورشیدی تک سایته در جهان خواهد بود. با راه اندازی این پروژه در سال 2022، برق بیش از 160 هزار خانوار تأمین خواهد شد. این قرارداد 30 ساله است که چهار شریک اصلی آن در 23 ژوئیه 2020 آن را امضاء کردند. سهام شرکت­های  EDF Renewables و Jinko Power هر یک 20 درصد و 60 درصد باقیمانده متعلق به TAQA و  مصدر است. (28 دسامبر 2020- منبع: cleantechnica.com)

https://cleantechnica.com/2020/12/28/worlds-largest-solar-project-2-gigawatt-solar-project-in-abu-dhabi-moves-forward/


- مشاركت چهار كشور اسرائیل، ایالات متحده آمريكا، امارات متحده عربی و بحرین در زمينه انرژی
وزرای انرژی اسرائیل، ایالات متحده آمريكا، امارات متحده عربی و بحرین در تاریخ 14 دسامبر، در یک جلسه مجازی چهارجانبه با هدف ایجاد یک بستر برای گفتگوی جامع در مورد مسائل انرژی شركت كردند. این بستر جدید امكان تبادل ایده و ایجاد سرمایه­گذاری مشترک در زمینه­های بنزین، گازطبیعی، برق، استفاده بهینه از انرژی، انرژی­های تجدید پذیر، تحقیق و توسعه و موارد دیگر را تسهیل می­کند. چهار کشور راه حل­های احتمالی در مورد منابع انرژی، برق، زیرساخت­ها و فناوری را مطالعه خواهند کرد.
(16 دسامبر 2020 – منبع: www.al-monitor.com)
- احداث یک پارک فتوولتائيك شناور 145 مگاواتی در اندونزی توسط شركت مصدر
شركت مصدر مستقر در ابوظبی، سرمایه گذاری مشترکی را در یک پارک فتوولتائيك شناور 145 مگاواتی در مخزن آبي در غرب جاواي اندونزی انجام داده است. پروژه سیراتا از اوایل سال 2021 آغاز می­شود. اين پروژه كه قرار است در زمینی به مساحت 250 هکتار از مخزن 6200 هکتاری به همین نام ساخته شود، اولین سرمایه گذاری امارات متحده عربی در بخش انرژی­های تجدیدپذیر اندونزی است. این مشارکت، بخشی از استراتژی گسترده توسعه بین­المللی مصدر را تشکیل می­دهد. اين شركت علاوه برپروژه سیراتا  در اندونزی، مالکیت پروژه­های خورشیدی در بازارهای ارمنستان، ازبکستان و مصر را دارد. این شرکت همچنین در اوایل سال جاری میلادی از طریق خرید 50 درصد سهام پنج پروژه کالیفرنیایی از EDF اولین حضور خود را در زمینه انرژی خورشیدی در آمریکا انجام داد.
(18 دسامبر 2020 – منبع:https://www.pv-tech.org)
- احداث نيروگاه زباله سوز در دبي توسط شركت­هاي ایتوچو و هیتاچی زوزن
خانه تجاري ژاپنی ایتوچو (Itochu) و شرکت مهندسی هیتاچی زوزن (Hitachi Zosen) سفارشي براي ساخت و بهره برداری از یکی از بزرگترین نیروگاه­های زباله سوز در جهان را در دبی دريافت کردند. این تأسيسات که پیش بینی می­شود حدود 120 میلیارد ین (16/ 1 میلیارد دلار) هزینه داشته باشد، با سوزاندن زباله­هاي خانوارهاي اين شهر امارات متحده عربی، برق تولید می­کند. اين نيروگاه با ظرفیت سالانه 9 /1 میلیون تن، معادل تقریباً نیمی از زباله­های شهر، قادر به پردازش حدود 6000 تن زباله در روز خواهد بود. اين نیروگاه 200 مگاواتی با راندمان حدود 30 درصد، برای تأمين برق 140 هزارخانوار كفایت می­كند كه بالاترین میزان برای این نوع تأسیسات در جهان است. شركت­هاي ایتوچو و هیتاچی زوزن قراردادی 35 ساله برای بهره­برداری از این نیروگاه منعقد خواهند کرد که قرار است در سال 2024 به بهره­برداري برسد. سهم سرمایه­گذاری ایتوچو در اين پروژه 20 درصد و هیتاچی زوزن اینووا، شركت تابعه سوئیس هیتاچی زوزن 10 درصد را در اختیار دارند. هلدینگ دبی وابسته به دولت 31 درصد سهم را دارد و باقی مانده آن بین سه شرکت تقسیم خواهد شد.

(22 دسامبر 2020 – منبع: asia.nikkei.com)
https://asia.nikkei.com/Business/Energy/Dubai-plans-world-class-waste-to-energy-plant-run-by-Itochu

- کاهش هزینه قبوض آب و برق در دبی
دبی از اول ماه دسامبر، از محل صرفه­جویی­های حاصل از منابع تجدیدپذیر در ترکیب انرژی، اضافه بهای سوخت را در قبوض آب و برق مشترکین خود کاهش خواهد داد. هدف دبی تأمین 75 درصد از ظرفیت انرژی خود از منابع انرژی پاک تا سال 2050 است. اضافه بهای سوخت برق از 5/ 6 فیلس (5/ 1 یورو سنت) به 5 فیلس (1/1 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت کاهش خواهد یافت. این مبلغ برای آب از 6/ 0 فیلس(13/ 0 یورو سنت) به 4/ 0 فیلس (09/ 0 یورو سنت) به ازای هر گالن خواهد رسید. (29 نوامبر 2020- منبع: reuters)
- ساخت اولین نیروگاه زغال سوز در خلیج فارس توسط دبی
دبی در حال راه­اندازی نیروگاه زغال­سوز 4/3 میلیارد دلاریHassyan  با ظرفیت اولیه 600 مگاوات است که این ظرفیت تا سال 2023 تا 2400 مگاوات افزایش خواهد یافت. شرکت ژاپنیJera ، زغال­سنگ مورد نیاز را طبق توافقنامه بلند مدتی با شرکت  Acwa Power  عربستان سعودی تأمین می­کند. آژانس بین­المللی انرژی اعلام کرد که این نیروگاه در صورت بهره برداری کامل، 20 درصد از برق دبی را تأمین می­کند و هزینه های برق محلی را بسیار کاهش می­دهد. اداره آب و برق دبی (DEWA)  بیش از چهار سال پیش توافق نامه­ای برای خرید برق از نیروگاه Hassyan با قیمتی کمتر از 5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت با Acwa امضاء کرد که این قیمت بسیار ارزان­تر از انرژی مزارع خورشیدی در امارات بود. DEWA اخیراً توافق کرده است که برق پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم را فقط با 69/ 1 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خریداری نماید.
(29 نوامبر 2020- منبع:arabianbusiness.com)

https://www.arabianbusiness.com/energy/455269-dubai-gets-arab-gulfs-first-perhaps-last-coal-power-plant
- طراحی نقشه­های بلند پروازانه ازبکستان در زمینه رشد انرژی تجدیدپذیر توسط شرکت مصدر امارات متحده عربی
وزارت نیرو ازبکستان اعلام کرد که دو نیروگاه خورشیدی بزرگ هریک با ظرفیت 100 مگاوات ساخته شده توسط مصدر امارات متحده عربی و توتال ارن فرانسه؛ از اوایل سال آینده میلادی به بهره برداری می­رسند و همچنین قرارداد چندین پروژه دیگر نیز نهایی می­شود. این کشور امیدوار است که  در سال 2030، 25 درصد از کل انرژی تولیدی آن از منابع تجدید پذیر باشد. برق بادی نیز بخشی از این هدف است. در راستای این هدف، شرکت مصدر آماده اجرا یک پروژه طراحی و ساخت نیروگاه بادی 500 مگاواتی در منطقه ناووی است. پیش بینی می­شود فاز اول این نیروگاه با ظرفیت 250 مگاوات در آوریل 2023 به بهره­برداری برسد و فاز دوم آن قبل از پایان سال 2024 به پایان برسد. ازبکستان با پشتوانه مالی شرکت بین­المللی مالی مستقر در ایالات متحده و بانک بین­المللی بازسازی و توسعه، پروژه­های خود را با مصدر پیش می­برد.

(4 دسامبر 2020- منبع: upstreamonline.com)

- امضاي تفاهم نامه ساخت نیروگاه­های خورشیدی با ظرفیت 500 مگاوات بين سودان و امارات متحده عربي
وزارت انرژی سودان اعلام كرد كه اين كشور و امارات متحده عربی یک تفاهم نامه برای ساخت نیروگاه­های خورشیدی با ظرفیت 500 مگاوات امضاء کردند. اين وزارتخانه اعلام كرد كه امارات متحده عربی طي 20 سال توسط يكي از شركت­هاي خصوصي خود، كار تأمین، احداث، نصب و راه­اندازی اين نيروگاه­ها را (بدون اشاره به تعداد نيروگاه­ها) انجام خواهد داد. بر اساس این بیانیه، کشورهاي خلیج فارس با تعهد دولت سودان برای خرید برق با قیمت رقابتی، نيروي كار سودانی را در طول مدت قرارداد آموزش و به کار خواهند گرفت. (2 نوامبر 2020 – منبع: energy.economictimes.indiatimes.com)
- رونمایی امارات متحده عربی از اقدامات جديد خود در خصوص مسائل زیست محیطی و پایداری به ارزش 6/6 میلیارد درهم
امارات متحده عربی از اقدامات جدید خود در زمينه مسائل زیست محیطی و پایداری به ارزش 6/6 میلیارد درهم (7/ 1 میلیارد دلار) در دبی رونمایی کرد. آژانس خبری دولتی WAM گزارش داد که دولت مرکزي دبی تأسيساتي براي پردازش پسماند ایجاد خواهد كرد كه توانایی تولید سالانه 200 مگاوات برق را خواهد داشت. برق تولید شده توسط اين تأسیسات برای تأمین انرژی 135 هزار واحد مسکونی کفايت خواهد نمود. پیش بینی می­شود فاز اول این پروژه در سال 2023 و كل پروژه در سال 2024 به پایان برسد. اين تأسیسات جدید که ظرفیت پردازش 5666 تن پسماند جامد شهری در روز و 9/ 1 میلیون تن پسماند جامد شهری در سال را دارد، با سرمایه­گذاری 4 میلیارد درهم (08/ 1 میلیارد دلار) در منطقه ورسان دبی ساخته خواهد شد. پس از اتمام كار، اين تأسيسات بزرگترین تأسیسات جهان از نظر ميزان ظرفیت پردازش خواهد بود.
(2 نوامبر 2020 – منبع: www.power-technology.com)

- طرح احداث اولین نیروگاه زغال سوز خاورمیانه در دبی
(فاز نخست) اولین نیروگاه زغال سوز منطقه خاورمیانه به نام نیروگاه Hassyan در دبی امارات متحده عربی (با ظرفیت کلی 2400 مگاوات) در دست ساخت است.  ساخت این نیروگاه 4/3 میلیارد دلاری در امارات متحده عربی از آن جهت تعجب برانگیز است که از سویی این کشور مقر آژانس بین­المللی انرژی­های تجدیدپذیر است و از سوی دیگر دبی هدف والایی را برای داشتن کمترین اثر کربن در جهان تا سال 2050 برای خود تعیین کرده است که احتراق زغال سنگ این هدف را تحت تأثیر قرار می­دهد. این نیروگاه توسط چین در حال ساخت است و پیش­بینی می­شود 20 درصد تقاضای برق دبی را تأمین نماید.
(26 اکتبر 2020- منبع: constructionreviewonline.com)


- گسترش مشارکت امارات متحده عربی و ازبکستان برای مدرنیزه کردن  بیشتر خدمات دولتی
به گفته مقامات دو کشور، امارات متحده عربی و ازبکستان با افزودن بخش­های جدیدی نظیر اقتصاد، صنایع تولیدی و گردشگری؛ دامنه مشارکت استراتژیک خود را با هدف مدرنیزه کردن اقدامات دولت گسترش می­دهند. این قرارداد در آوریل سال گذشته امضاء شد و اکنون 147 طرح را در 25 بخش تحت پوشش قرار داده است. شرکت مصدر امارات متحده عربی، یک قرارداد تولید و فروش برق با دولت ازبکستان برای طراحی، تأمین مالی، ساخت و بهره برداری از یک پروژه بادی در مقیاس 500 مگاوات در ماه ژوئن امضاء کرد. این نیروگاه بادی در منطقه زرافشان در منطقه نوایی ساخته خواهد شد و بهره برداری تجاری از آن در سال 2024 آغاز می شود.
(23 سپتامبر 2020- منبع: www.thenational.ae)
- همکاری ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی در زمینه نفت، گاز و انرژی­های تجدید پذیر
پس از امضای توافقنامه صلح بین اسرائیل و امارات در ماه سپتامبر، ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی توافق کردند که در زمینه انرژی همکاری نمایند. بر اساس بیانیه مشترک وزیران انرژی سه کشور، منتشره در وب سایت وزارت انرژی ایالات متحده در تاریخ اول اکتبر، این سه کشور در حال پیش بردن هماهنگی­های بیشتر در بخش انرژی در خصوص انرژی­های تجدیدپذیر، بهره­وری انرژی، منابع نفت و گاز و فناوری­های مربوطه و فناوری های آب شیرین کن ها می­باشند. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در 14 سپتامبر اعلام کرد که این کشور به عنوان سومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک که در نظر دارد تا سال 2050، 44 درصد از برق خود را از انرژی­های تجدید پذیر تأمین نماید، ممکن است در زمینه آب شیرین کن ها و انرژی خورشیدی با اسرائیل همکاری نماید.

(2 اکتبر 2020- منبع: www.spglobal.com)

- افزايش قراردادهاي فروش ژنراتورهاي میتسوبیشی در خاورمیانه

شركت میتسوبیشی هیتاچی پاور سیستم، سه ژنراتور توربین گازی M701 JAC خود را به يك نیروگاه عظيم سیکل ترکیبی (CCGT) در امارات متحده عربی عرضه می­کند. اين سه ژنراتور JAC در یک نیروگاه 2400 مگاواتی در فجیره امارات استفاده می­شوند. بر اساس این گزارش، نيروگاه سيكل تركيبي  Fujairah F3 در يك منطقه ساحلی در حال احداث است و می­تواند برای 25 سال آینده برق شرکت آب و برق امارات (EWEC) را تأمین نمايد. همراه با این سفارش، میتسوبیشی 12 واحد گازسوز را در امارات متحده عربی تأمین خواهد کرد. (24 اوت 2020 – منبع: www.power-eng.com)


- امضای کلیه توافق نامه­های مالی پروژه 900 مگاواتی فتوولتائیک در دبی

شركت برق عربستان سعودي (ACWA Power) امضای کلیه توافق نامه­های مالی یک پروژه فتوولتائیک 900 مگاواتی در دبی را به پایان رسانده است. این پروژه با نامShuaa Energy 3 PSC ، پنجمین فاز پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم است. 60 درصد مالکیت اين پروژه به اداره آب و برق دبی (DEWA) و 40 درصد باقی مانده به شركت برق عربستان سعودي (ACWA Power) و مؤسسه سرمايه گذاري خليج  (GIC) تعلق دارد. هزينه سرمايه­گذاري اين نيروگاه 564 ميليون دلار مي­باشد. قرارداد این نیروگاه در یكی از كمترین سطوح تراز هزینه برق (LCoE) در سطح جهان با 17 دلار به ازاي هر مگاوات ساعت منعقد شده است. قرارداد مهندسي، تأمين تجهيزات و اجراي (EPC) این پروژه در ژوئیه سال 2020 با شانگهای الکتریک امضاء شد.

( 3 سپتامبر 2020 – منبع: renews.biz)                                                                                                https://renews.biz/62881/uae-900mw-mega-solar-secures-financing/

- اتصال نيروگاه هسته اي براكه امارات متحده عربی به شبكه برق
امارات متحده عربی نخستین نیروگاه هسته­ای جهان عرب را به شبکه این کشور متصل کرد و شروع به عرضه برق نمود. نيروگاه براكه توليد خود را به تدريج تا رسیدن به ظرفیت کامل طی چند ماه آينده افزایش می­دهد. تخمین زده می­شود که راکتورها 25 میلیارد دلار هزینه داشته باشند. دولت انتظار دارد پس از راه اندازی کامل، اين نيروگاه 6/ 5 گيگاوات (حدود یک پنجم از ظرفیت تولید نصب شده فعلي در کشور) تولید نمايد.
(19 اوت 2020 – منبع: o.canada.com)
- خريد 50 درصد سهام یک پرتفولیوي پروژه­های تجدید پذیر مستقر در ایالات متحده  آمريكا توسط شركت مصدر
شركت مصدر امارات متحده عربی 50 درصد سهام یک پرتفولیوي پروژه­های تجدید پذیر مستقر در ایالات متحده آمريكا را كه در مجموع 6/ 1 گیگاوات است، به دست آورد. به گزارش Kallanish Energy، براساس توافق بین شركت مصدر و بخش تجدیدپذیر شرکت برق فرانسه (EDF) در آمریکای شمالی، این دو شرکت در هشت پروژه انرژی تجدید پذیر مشاركت خواهند نمود. مصدر 50 درصد سهام سه مزرعه بادی در مقیاس كاربردي در نبراسکا و تگزاس در کل 815 مگاوات و پنج پروژه فتوولتائیک در کالیفرنیا را به دست آورد که دو مورد از آنها دارای سیستم باتري ذخیره انرژی است. پروژه های فتوولتائیک  689 مگاوات و 75 مگاوات ذخیره انرژی باتری لیتینيوم است. در حال حاضر هر سه پروژه  بادي در دست ساخت هستند و قرار است تا سه ماهه چهارم سال 2020 عملیات اجرایی آنها آغاز شود. پس از بهره برداری، پیش بینی می­شود با اجراي اين هشت پروژه، سالانه از انتشار بیش از 3 میلیون تن دی اکسید کربن كاسته شود.
(17 اوت 2020 – منبع: .kallanishenergy.com)

- مذاكرات امارات متحده عربي و آذربايجان در خصوص پروژه فتوولتائيك
سفیر امارات متحده عربی در جمهوری آذربایجان به Trend گفت: مذاكرات فشرده ای برای پروژه فتوولتائیک شرکت مصدر امارات متحده عربی در جمهوری آذربایجان در حال انجام است. وی افزود توافق شركت مصدر با وزارت انرژی آذربایجان در خصوص طراحی، تأمین مالی، ساخت و بهره برداری از پروژه فتوولتائیک در مقیاس كاربردي 200 مگاوات مي­باشد. امارات متحده عربی 2/2 میلیارد دلار در اقتصاد آذربایجان سرمایه گذاری کرد و همچنين آذربایجان 347 میلیون دلار برای اقتصاد امارات سرمایه گذاری کرده­ است.
(12 اوت 2020 – منبع: Trend

- تبديل دفنگاه زباله به نیروگاه خورشیدی در امارات متحده عربي
یک دفنگاه زباله در شارجه به نیروگاه خورشیدی تبدیل خواهد شد. این پروژه مربوط به دفنگاه زباله­اي است که توسط شركت بيئه اداره می­شود. فاز اول این پروژه امکان تبدیل منطقه دفنگاه زباله به وسعت 270565 متر مربع به منطقه خورشیدی با تولید اولیه 24 مگاوات را فراهم می­کند. در مرحله دوم، 16 مگاوات ديگر به ظرفیت این نیروگاه اضافه می­شود. همچنین تجهيزاتي برای بازیافت مواد نیز ساخته خواهد شد.

(11 اوت 2020 – منبع: /www.ansamed.info)

- همکاری اندونزی و امارات متحده عربی در زمینه انرژی خورشیدی
شرکت مصدر امارات متحده عربی توافق نامه­ای را با شرکت Pembangkitan Jawa Bali اندونزی، در خصوص احداث نخستین نیروگاه شناور فتوولتائیک در غرب جاوا امضاء کرد. امارات متحده عربی بر روی پروژه انرژی خورشیدی اندونزی با توان 145 مگاوات سرمایه­گذاری کرده است. مطابق برنامه­ریزی انجام شده این پروژه تا سال 2022 به مرحله بهره­برداری تجاری می­رسد.

(20 ژوئیه 2020- منبع: 90xtra.com)
- ثبت تعرفه خورشیدی 35/ 1 سنت دلار / کیلووات ساعت در ابوظبی
شرکت برق ابوظبی پایین­ترین تعرفه انرژی خورشیدی جهان را اعلام کرد. این رکورد جدید مربوط به برنده شدن در مناقصه نیروگاه خورشیدی 2 گیگاواتی الظفره با نرخ تعرفه 35/ 1 سنت دلار به ازای هر کیلووات ساعت (97/ 4 فلس امارات به ازای هر کیلووات ساعت) می­باشد که این میزان حدود 44 درصد پایین­تر از تعرفه­ای است که سه سال پیش برای پروژه "نور ابوظبی" تعیین شده است. این نیروگاه قرار است در اواسط سال 2022 به بهره برداری برسد و به کشور امارات کمک نماید تا به هدف برنامه ریزی شده خود در سال 2030 برسد و شدت کربن را در مقایسه با سال 2015، 70 درصد کاهش دهد. این افزایش ظرفیت می­تواند تقریباً 3 درصد از کل تقاضای سالانه برق امارات متحده عربی (تقریباٌ 127 تراوات ساعت در سال 2018) را تأمین نماید.
(10 ژوئن 2020- منبع: insideevs.com)

لینک


- امضای قرارداد 500 مگاواتی شرکت مصدر با ازبکستان در خصوص احداث پروژه 500 مگاواتی بادی
شرکت مصدر امارات متحده عربی توافق نامه ای را با دولت ازبکستان برای ساخت یک پروژه بادی 500 مگاواتی امضاء کرده است. این مزرعه بادی در ناحیه زرافشان منطقه نوایی واقع خواهد شد و پیش بینی می­شود در سال 2024 به بهره برداری برسد. این توافقنامه خرید برق (PPA) و توافق نامه سرمایه­گذاری، طی یک مراسم مجازی توسط معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه­گذاری و تجارت خارجی ازبکستان، رئیس شبکه ملی برق ازبکستان و مدیرعامل شرکت مصدر امضاء شد. در نوامبر سال 2019، شرکت مصدر توافقنامه خرید برق (PPA) و توافق نامه پشتیبانی را با دولت جمهوری ازبکستان به منظور طراحی، تأمین مالی، ساخت و بهره برداری اولین نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی این کشور به امضاء رساند. شرکت مصدر اعلام نموده که در مناقصه پروژه 100 مگاواتی خورشیدی، با پیشنهاد کمترین تعرفه در مناقصه برنده شده است. پروژه بادی 500 مگاواتی و پروژه خورشیدی 100 مگاواتی، به ازبکستان کمک خواهند کرد تا این کشور به اهداف توسعه­ای  خود در سال 2030 با هدف توسعه 5 گیگاواتی ظرفیت انرژی تجدیدپذیر برسد.

(10 ژوئن 2020- منبع: www.renews.biz)

- صرفه جويي قابل توجه سازمان راه و ترابری دبي در مصرف آب و انرژي
در راستاي استراتژی اقتصاد سبز، سازمان راه و ترابری دبی (RTA) با اجرای 46 پروژه در سال 2019، با صرفه جويي 45 میلیون گالن آب ، 30 میلیون لیتر سوخت، 39 میلیون کیلووات ساعت برق و با كاهش رد پای (Foot Print) معادل دی اکسید كربن به میزان 102 تن، به رکورد صرفه­جویی در مصرف انرژی دست یافت. اين پروژه­ها شامل گسترش استفاده از انرژی خورشیدی، استفاده از اتوبوس­های برقی، استقرار تاکسی­های هیدروژنی/ برقی، نصب چراغ هاي روشنايي كم مصرف در معابر و بازیافت آب کارواش می­گردد.
(12 مي 2020 – منبع: arabianindustry.com)

- امضاي قرارداد خريد برق فوق العاده ارزان براي پروژه 900 مگاواتي خورشيدي در دبي
شركت برق آكواي عربستان سعودي و اداره آب و برق دبي (DEWA) یک قرارداد خرید برق 25 ساله (PPA) را برای فاز پنجم پروژه پارك خورشیدی محمد بن راشد المکتوم به ظرفيت 900 مگاوات از 5 گيگاوات اين پروژه به صورت آنلاين امضاء كردند. سال گذشته كنسرسيومي به رهبري شركت برق آكواي عربستان سعودي و شركت سرمايه گذاري خليج (GIC) اين قرارداد را با تعرفه پيشنهادي 6953/ 1 سنت دلار به ازاي هر کیلووات ساعت برنده شدند. این رقم  کاملاً به رقم پیشنهادي 76/ 14 یورو به ازاي هر مگاوات ساعت که در مناقصه خورشيدي پرتغال در ژوئیه 2019 وجود داشت و در زمان خود يك "رکورد جهانی" بود، نزديک است. مالكيت این پروژه مشترکاً به  DEWA (60%) و كنسرسیوم توسعه دهنده (40%) تعلق دارد و قرار است از فصل سوم سال 2021 به بعد راه اندازی شود. ( 30 آوريل 2020 – منبع: .pv-tech.org)
https://www.pv-tech.org/news/ppa-sign-off-brings-progress-to-ultra-cheap-900mw-solar-project-in-dubai
- بزرگترين و ارزان ترين پروژه خورشيدي جهان در ابوظبي
پروژه انرژي خورشيدي 2000 مگاواتي الظفره در ابوظبي كه بزرگترین پروژه انرژی خورشیدی تک سایت در جهان است، در اواسط سال 2022 به اتمام مي­رسد. پروژه الظفره پنج پیشنهاد دهنده داشت که کمترین پیشنهاد آن 35/ 1 سنت دلار به ازاي هر کیلووات ساعت بود. شرکت دولتی برق ابوظبی (ADPower) اعلام كرد که با کنسرسیوم متشکل از شركت فرانسوي EDF و بخش پروژه­های تولید کننده خورشیدی چینی Jinko Solar در خصوص یک توافقنامه 30 ساله خرید برق در حال مذاكره است. در صورت عدم دستیابی به توافق، ADPower، می­تواند با دومین پیشنهاد دهنده كه كنسرسيومي متشكل از شركت فرانسوی Engie ، Softbank ژاپن و ACWA Power عربستان سعودی مي باشد و در میان پنج داوطلب نهایی لیست اين مناقصه قرار گرفته­اند، مذاكره نمايد.
(28 آوريل 2020 – منبع: greentechmedia.com)


- تعويق در بازگشايي برگه­ هاي مناقصه نيروگاه خورشيدي 5/ 1 گيگاواتي الظفره
براساس گزارش Utilities Middle East، با توجه به شيوع ويروس كرونا و به منظور جلوگيري از تجمع زياد مردم، افتتاح برگه­هاي پیشنهادي مناقصه برای پروژه خورشیدی 5/ 1 گیگاوات الظفره به تعویق افتاده است. شرکت آب و برق امارات(EWEC)  در ماه فوریه 2019 از متقاضيان براي شركت در اين مناقصه دعوت کرده بوده كه در نوامبر 2019، پیشنهادهایی را از پنج كشور پیشنهاد دهنده شامل ACWA Power عربستان سعودي، Engie  فرانسه،Jinko Solar  چین و EDF فرانسه، Marubeni  ژاپن، Total فرانسه و  Softbank Energy ژاپن و Eni ایتالیا دريافت نموده است. این پروژه شامل تأمين مالي، ساخت، بهره برداری و نگهداری (O&M) پروژه خورشیدی به مدت 30 سال خواهد بود.
(3 آوريل 2020 – منبع: mercomindia.com)
- بسته حمايتي 5/ 1 ميليارد درهمي دبي در زمان شيوع ويروس كرونا
شیخ حمدان بن محمد المکتوم، ولیعهد دبی، یک بسته حمايتي به ارزش 5/ 1 ميليارد درهم (0/ 378  ميليون يورو) را برای كنترل تأثیر ویروس كرونا بر ساکنان و مشاغل امارات متحده عربي را در قالب يك بخشنامه اعلام کرد. این بسته به بخش­های خرده فروشی، تجاري، گردشگری و انرژی دبی کمک می­کند تا هزینه­های بخش تجاری و خانگي را طی 3 ماه آینده کاهش دهند. این برنامه­ها شامل کاهش هزینه­های زندگی، به ویژه از طريق قبوض برق شركتDEWA ، در دوران شيوع جهاني كوويد- 19 است. قبوض آب و برق برای كليه مشتركين خانگي، تجاری و صنعتی دبی 10 درصد و همچنین وديعه­ها 50 درصد کاهش مي­يابند. این کار به مدت سه ماه قابل اجرا خواهد بود.

(16 مارس 2020 – منبع: emirateswoman.com)
https://emirateswoman.com/coronavirus-uae-leaders-meet-without-shaking-hands/


قرارداد 960 ميليون دلاري سامسونگ C&T در امارات متحده عربي
شرکت سامسونگ C&T اعلام کرد که قراردادي را به منظور احداث نیروگاه سیکل ترکیبی 2400 مگاواتی در فجیره، در 300 کیلومتری شمال شرقی ابوظبی، به ارزش 15/ 1 تریلیون وون (960 میلیون دلار) در امارات متحده عربی بسته است. پیش بینی می­شود اين نیروگاه تحت پروژه Fujairah F3، بتواند برق 380 هزار خانه در اين منطقه را تأمین نمايد. پیش بینی می­شود كار ساخت اين نيروگاه در ماه آوریل سال 2023 به پایان برسد. (20 فوريه 2020 – منبع: koreaherald)


- امضای تفاهم نامه همکاری بین آژانس بین­المللی انرژی­های تجدید پذیر (ایرنا) با وزارت انرژی و صنایع امارات متحده عربی
آژانس بین­المللی انرژی­های تجدید پذیر (ایرنا) با وزارت انرژی و صنایع امارات متحده عربی تفاهم نامه­ای را به منظور همکاری در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر و استفاده از منابع انرژی کم کربن امضاء کردند. همکاری بین دو طرف شامل مواردی نظیر: تهیه نقشه راه انرژی تجدیدپذیر امارات متحده عربی، پشتیبانی از سیاست­های انتشار اطلاعات انرژی تجدیدپذیر و برنامه­ها و رویه­های مربوط به برق و مبادله انرژی می­باشد. طبق تفاهم نامه، دو طرف قرارداد در زمینه داده­ ها، آمارها، هزینه­ ها، مزایا و اطلاعات تحلیلی مربوط به فناوری­ها و سیاست­های انرژی تجدیدپذیر تبادل اطلاعات می­کنند. (15 ژانویه 2020- منبع: irena)

 https://www.irena.org/newsroom/pressreleases/2020/Jan/IRENA-and-UAE-Ministry-of-Energy-and-Industry-Sign-MoU-to-Cooperate-on-Renewable-Energy


-  صدر نشيني شركت برق شانگهای و سازمان آب و برق دبي
پیشرفت قابل توجهی در پروژه انرژی خورشیدی متمرکز 700 مگاواتی دبی كه با همكاري شركت برق شانگهای و سازمان آب و برق دبي در حال انجام است، رخ داده است. اين پروژه فاز چهارم پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم در دبی است. علاوه بر "دورنماي 2021"، دولت همچنین "برنامه استراتژی انرژی 2050" را اجرا کرد که هدف آن افزایش سهم انرژی پاک از کل انواع انرژی از 25 درصد به 50 درصد تا سال 2050 است. پس از عملیاتی شدن اين نيروگاه، سهم آلودگی کربن در دبی 6/ 1 میلیون تن کاهش خواهد يافت. (16 ژانويه 2020 – منبع: energyglobal)

https://www.energyglobal.com/solar/16012020/shanghai-electric-and-dewa-tops-out-in-dubai/

- مشاركت شركت مصدر امارات متحده عربي و شركت ملي برق اندونزي برای احداث اولین نیروگاه خورشیدی شناور در اندونزی
شركت مصدر امارات متحده عربي با شرکت ملي برق اندونزی (Perusahaan Listrik Negara) توافقنامه خرید برق (PPA) را برای احداث اولین نيروگاه فتوولتائيك شناور در اين كشور امضاء کرده است. اين نيروگاه 145 مگاواتی که اولین پروژه فتوولتائيك شناور خورشیدی شركت مصدر خواهد بود، در زمینی به مساحت 225 هکتاري در منطقه غرب جاوا ساخته خواهد شد. شركت ملي برق اندونزي پيش بيني مي كند احداث اين نيروگاه به زودی آغاز شود و هدف آن  است كه تا سال 2022 عملیاتي شود.
(15 ژانويه 2020 - منبع: indrastra)

- كمك 10 ميليون دلاري صندوق توسعه ابوظبی به نپال برای کمک به تولید برق از زبال
صندوق توسعه ابوظبی (ADFD) تصمیم گرفته است 15 میلیون دلار برای ساخت نیروگاه فتوولتائیک Blitta در توگو اختصاص دهد. این پروژه توسط شرکت اماراتی Amea Power در حال توسعه است. در حاشیه مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی­های تجدیدپذیر (ایرنا) روز یکشنبه 12 ژانویه سال 2020 در دفتر مرکزی آن در ابوظبی، اين توافقنامه مالی امضاء شد. این پروژه در دو فاز توسعه خواهد یافت. فاز اول، ساخت نیروگاه فتوولتائیک با ظرفيت 30 مگاوات مي­باشد كه تا ماه ژوئن سال 2020 عملیاتی خواهد شد. فاز دوم این پروژه 20 مگاوات برق را عرضه می­کند. برآورد شده كه اين نيروگاه قادر به تأمین برق 600 هزار خانه و 700 شرکت کوچک و متوسط ​​(SMEs) خواهد بود. این پروژه خورشیدی همچنین توسط بانک توسعه آفریقای غربی (BOAD) به مبلغ 11 میلیون دلار پشتیبانی می­شود.  اين پروژه به حدود 34 میلیون دلار سرمايه­گذاري نیاز دارد. (14 ژانويه 2020 – منبع: afrik)
صندوق توسعه ابوظبی (ADFD) اعلام كرد كه به منظور كمك براي تولید برق  از زباله 10 میلیون دلار به نپال كمك خواهد كرد. اين وام 10 میلیون دلاري برای پشتیبانی از 20 نيروگاه بیوگاز سوز است که براي انجام عمليات 270 شهرداری كفايت می­کند. هر چند نپال تنها چنین کمکی را از ADFD دریافت نمي­كند و  105 میلیون دلار نيز از تسهیلات پروژه Irena / ADFD برای هشت پروژه تجدیدپذیر در کشورهای در حال توسعه از جمله نپال استفاده خواهد كرد. این میزان بالاترین میزان کمک سالانه به این طرح است. طی هفت سال گذشته 350 میلیون دلار برای پروژه­های تجدید پذیر در کشورهای در حال توسعه تأمين مالي شده است.
(12 ژانويه 2020 – منبع: myrepublica.nagariknetwork.com)

شركت مصدر امارات متحده عربي انتخاب شده است تا بازار انرژي خورشیدی در مقیاس بزرگ را در آذربایجان راه اندازي کند. روز پنج شنبه، چهره­های شاخص دولت جمهوری آذربایجان گردهم آمدند تا موافقتنامه­ای را امضاء كنند تا در راستاي آن شركت مصدر  اقداماتي را برای توسعه 200 مگاوات انرژي خورشيدي در جمهوري آذربايجان انجام دهد. قرارداد مصدر یکی از دو قراردادي بود که امضاء شد. قرارداد ديگر با ACWA عربستان سعودی برای پیاده سازی یک پروژه برق بادی 240 مگاواتی بوده است. شركت امارات متحده عربی توضیح داد كه قرار است تأمین مالی این پروژه تا پایان سال جاری میلادی به انجام برسد و تا سال 2022 برق را به شبكه آذربایجان عرضه خواهد نمود. برنده شدن شركت مصدر در اين پروژه در پي توافقاتی بود که در ماه گذشته برای توسعه 400 مگاوات انرژي خورشيدي فتوولتائيك در مرز ارمنستان انجام داده بود. (10 ژانويه 2020 – منبع: pv-tech)

شرکت یونانی PPC Renewables SA با امارات متحده عربی و کنسرسیوم فنلاندی Masdar Taaleri Generaltion DOO  (MTG) تفاهم نامه­ای را امضاء کرده است تا با همکاری يكديگر یک پروژه بادی و خورشیدی 300 مگاواتی را در یونان توسعه دهند. این پروژه در راستاي اهداف دولت یونان برای تولید 27 درصد از کل انرژی اين كشور با استفاده از فناوری­هاي تجدید پذیر تا سال 2030 مي­باشد.
(10 ژانويه 2020 – منبع: neoskosmos)


- امضای قرارداد خرید تضمینی برق برای 700 مگاوات انرژی تجدیدپذیر بین مصر و امارات متحده عربی
یک شركت مستقر در امارات متحده عربی به نام Amea Power اعلام كرد كه این شرکت دو نیروگاه فتوولتائیك و بادی را در مصر احداث خواهد کرد كه با احداث این نیروگاه­ها ظرفیت انرژی­های تجدیدپذیر در مصر 700 مگاوات افزایش خواهد یافت. این شرکت مزرعه بادی 500 مگاواتی را با هزینه 550 میلیون دلار و نیروگاه فتوولتائیک 200 مگاواتی را با هزینه 200 میلیون دلار خواهد ساخت. نیروگاه بادی در سال 2023 و نیروگاه خورشیدی در سال 2021 به اتمام می­رسند و به ترتیب هر کیلووات ساعت برق تولیدی را به ارزش 19 و 15 سنت به شرکت انتقال برق مصر خواهند فروخت.
 (23 دسامبر 2019- منبع: constructionreviewonline)    - انرژی­های تجدید پذیر در امارات متحده عربی
استراتژی انرژی 2050 امارات متحده عربی با هدف دستیابی به ترکیبی از انواع انرژی­های تجدیدپذیر و پاک به منظور ایجاد توازن بین نیازهای اقتصادی و اهداف زیست محیطی تنظیم شده است. امارات متحده عربی تا سال 2050، 600 میلیارد درهم (4/ 163 میلیارد دلار) برای تأمین تقاضای روزافزون انرژی و اطمینان از رشد پایدار اقتصاد سرمایه­گذاری خواهد کرد. هدف این استراتژی آن است که تا سال 2020، 7 درصد، تا سال 2030، 25 درصد و تا سال 2050، 75 درصد از تولید برق دبی را از انرژی پاک تأمین نماید. این استراتژی شامل پنج رکن اصلی: زیرساخت­ها، قانونگذاری، تأمین مالی، ایجاد ظرفیت­ها و مهارت­ها و داشتن یک ترکیب انرژی سازگار با محیط زیست است.
(4 ژانویه 2020- منبع: www.mediaoffice.ae)
- بزرگترین پروژه نیروگاه خورشیدی جهان در ابوظبی
شرکت آب و برق امارات (EWEC)، پیشنهاداتی را در خصوص مناقصه پروژه 2 گیگاواتی فتوولتائیک تولیدکننده مستقل برق (IPP) که قرار است در منطقه الظفره ابوظبی واقع شود، دریافت کرده است. انتظار می­رود این نیروگاه بتواند برق 110 هزار خانوار را در سراسر امارات متحده عربی تأمین نماید که این میزان تقریباً دو برابر نیروگاه خورشیدی 2/ 1 گیگاواتی نور ابوظبی است که فعالیت تجاری خود را از آوریل سال 2019 آغاز کرده است. پس از بهره‌برداری از این نیروگاه، ظرفیت نیروگاه خورشیدی ابوظبی به حدود 2/ 3 گیگاوات افزایش می­یابد و انتشار CO2 بیش از 6/ 1 میلیون تن در سال کاهش می­یابد.
 (23 نوامبر 2019- منبع: saudigazette)
 http://www.saudigazette.com.sa/article/583283/BUSINESS/Worlds-largest-solarpower-plant-projectto-rise-in-Abu-Dhabi
 
- صدور مجوز بهره برداری از نیروگاه هسته ای بارکه امارات متحده عربی در سال 2020
یک مقام ارشد مقررات گذار صنعت  هسته­ای اعلام کرد که مجوز بهره­برداری از نیروگاه هسته­ای باراکه در امارات متحده عربی می­تواند پس از راه اندازی اولین راکتور آن، در سه ماهه اول سال 2020 صادر شود. رویترز گزارش داد که نیروگاه 4/24 میلیارد دلاری باراکه بزرگترین پروژه هسته­ای در دست احداث در جهان خواهد بود. این نیروگاه با چهار راکتور دارای 5600 مگاوات ظرفیت است. این نیروگاه توسط شرکت کره­ای KEPCO ساخته می­شود، اما به دلیل مشکلات مربوط به آموزش کافی به کارمندان محلی، چندین بار راه اندازی اولین راکتور خود را به تعویق انداخته است.
 (27 نوامبر 2019- منبع: financialtribune)                                        
   https://financialtribune.com/articles/energy/100942/uae-nuclear-power-plant-license-in-2020
 - انعقاد قرارداد احداث نیروگاه خورشیدی بین زیمبابوه و امارات متحده عربی
زیمبابوه و امارات متحده عربی یک قرارداد برای احداث یک نیروگاه خورشیدی 2000 مگاواتی برای رفع کمبود برق زیمبابوه امضاء کرده­اند که در طول 18 ماه اجرا خواهد شد.
(28 نوامبر 2019- منبع: thezimbabwemail)  - همکاری دولت های زامبیا و امارات متحده عربی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر
دولت­های زامبیا و امارات متحده عربی توافق کرده­اند که در زمینه انرژی­های تجدید پذیر با تمرکز بر فناوری­های خورشیدی و بادی همکاری کنند.
(28 نوامبر 2019- منبع: daily-mail.co.zm)        

- طراحی، ساخت و راه اندازی نیروگاه تلمبه ذخیره­ای حتا (Hatta) توسط شرکتEuropean technology  
شرکتEuropean technology  به نمایندگی از شرکت آب و برق دبی، نیروگاه تلمبه ذخیره­ای حتا (Hatta)را در دبی طراحی، ساخت و راه اندازی خواهد کرد. ارزش کل این قرارداد برای کنسرسیومی متشکل از شرکت اتریشی ANDRITZ و شرکت ترک ÖZKAR İNŞAAT تقریباً 340 میلیون یورو (375 میلیون دلار) است. سهم STRABAG به عنوان رهبر کنسرسیوم 35 درصد است. این شرکت یک شفت توربین برای احداث دو توربین Francis با توان 250 مگاوات و یک تونل فشار به طول 2/ 1 کیلومتر خواهد ساخت. همچنین مخزن پائین دست موجود را ارتقا داده و به مخزن بالادست جدید متصل می­نماید. علاوه بر این ساخت دو تونل جاده­ای به STRABAG واگذار شده است. دامنه قرارداد همچنین شامل سازه­های بتن مسلح، چندین ساختمان جانبی و سیستم­های مکانیکی و برقی آنها می­باشد. پیش بینی می­شود تأسیسات تلمبه ذخیره ای حتا در فوریه 2024 به بهره­برداری برسد.

(25 اکتبر 2019- منبع: tunnelingonline)  
- احداث یک نیروگاه 100 مگاواتی فتوولتائیک در ازبکستان توسط امارات متحده عربی
وزارت سرمایه­ گذاری و تجارت خارجی ازبکستان در بیانیه ­ای اعلام کرد: براساس توافق نامه­ای که روز جمعه در تاشکند امضاء شد، شرکت مصدر امارات متحده عربی یک نیروگاه 100 مگاواتی فتوولتائیک در ازبکستان خواهد ساخت و  100 میلیون دلار در این پروژه سرمایه­ گذاری خواهد کرد. احداث این نیروگاه در سه ماهه اول سال 2020 آغاز خواهد شد و یک سال طول خواهد کشید. (8 نوامبر 2019- منبع: Bloomberg)  
- برنده شدن شركت مصدر امارات متحده عربي در مناقصه 100 مگاواتي پروژه خورشيدي در ازبكستان
 شركت مصدر امارات متحده عربي مناقصه 100 مگاواتي اولین پروژه خورشیدی با مشاركت بخش دولتي و خصوصي (PPP) را در ازبکستان برد. این پروژه در راستاي برنامه­هاي اين كشور برای توسعه 5000 مگاوات انرژی تجدیدپذیر تا سال 2030 مي­باشد. انتظار می­رود اين پروژه تا پایان سه ماهه اول سال 2020 به اتمام برسد. معاون وزير بازرگاني و سرمايه­گذاري ازبكستان اعلام كرد که این کشور موافقتنامه­اي را با مؤسسه مالي بين­المللي (IFC) برای توسعه حداکثر 900 مگاوات انرژی خورشیدی از طریق مشارکت های دولتی و خصوصی (PPP) منعقد کرده است.
(23 اكتبر 2019 – منبع: saurenergy) - آغاز پروژه آزمايشي هیدروژن سبز براي اداره آب و برق دبي توسط شركت زيمنس
شركت زیمنس پروژه آزمایشی هیدروژن سبز در مقیاس صنعتی را با هدف تولید گاز تا 20 اکتبر سال 2020 براي اداره آب و برق دبي (DEWA) آغاز کرد. كاهش هزینه تراز شده برق فتوولتائيك از حدود 394 دلار در سال 2009 به ​​40 دلار به ازاي هر مگاوات ساعت در سال 2018؛ كاهش هزينه تراز شده برق بادی از 169 دلار در سال 2009 به 29 دلار به ازاي هر مگاوات ساعت در سال 2017؛ و همچنين افزايش ظرفيت نصب شده اين سيستم­ها در سطح جهاني، به تسهیل سودآوری تجاری تولید هیدروژن سبز برای مصارف مختلف کمک کرده است. سیستم مورد استفاده در DEWA مبتنی بر الکترولیزور Silyzer 200 زیمنس است که به 25/ 1 مگاوات انرژی نیاز دارد و در ساعت 20 کیلوگرم هیدروژن تولید می­کند که در یک چرخه عملیاتی 12 ساعته به 240 کیلوگرم گاز تبدیل می­شود.
(22 اكتبر 2019 – منبع: engineeringnews) - بهره برداري از مهمترین مزرعه انرژی خورشیدی جهان با ظرفيت 1180 مگاوات در نور ابوظبی
مزرعه انرژی خورشیدی با ظرفيت 1180 مگاوات در نور ابوظبی به بهره برداري رسيده است. اين پروژه به 90 هزار نفر برق عرضه مي­كند و از انتشار یک میلیون تن آلاينده مي­كاهد.
(21 اكتبر 2019 –منبع: industryglobalnews24)          https://www.industryglobalnews24.com/uae-switches-on-largest-solar-farm

- انتخاب تعرفه 6953/1 سنتي برای پروژه 900 مگاواتي پارک خورشیدی دبی توسط شركت آب و برق دبی (DEWA)
شركت آب و برق دبی (DEWA) تأیید کرده كه در مناقصه اخیر مربوط به پروژه 900 مگاواتي (از پروژه 5000 مگاواتي پارک خورشیدی محمد بن راشد)، تعرفه 6953/ 1 سنت به ازاي هر کیلووات ساعت را در نظر گرفته است، این تعرفه بسیار نزدیک به قیمت پیشنهادی 644/ 1 سنت به ازاي هر کیلووات ساعت است که در مناقصه دولت پرتغال در ماه آگوست ارائه شده است. شركت آب و برق دبی یک قرارداد خرید برق 25 ساله را به برنده مناقصه اعطا خواهد کرد و 60 درصد مالکیت پروژه را حفظ خواهد کرد.
(16 اكتبر 2019- منبع: .pv-tech) - تمديد تفاهم نامه همکاری بين شرکت انرژی هسته­ای امارات و  شرکت انرژی هسته ­ای دولتي Rosatom در زمینه استفاده از انرژی هسته ای
شرکت انرژی هسته­ ای امارات (ENEC) تفاهم نامه همکاری خود را در زمینه همکاری در خصوص استفاده صلح آمیز از انرژی هسته­ای با شرکت انرژی هسته­ای دولتي Rosatom تمدید کرده است. در این تفاهم نامه فعاليت­هايي در حوزه­های مختلف از جمله ایجاد مرکز علمی هسته­ای در امارات، توسعه و سرمایه­گذاری در زمينه نيروگاهي، مدیریت چرخه سوخت هسته­ ای، آموزش اتباع امارات و غيره در نظر گرفته شده است.
(16 اكتبر 2019 – منبع: zawya) -امارات متحده عربی در نیجریه یک نیروگاه تجدید پذیر 300 مگاواتی در لاگوس نیجریه احداث کرد.
سفیر امارات متحده عربی در نیجریه اعلام کرد که این کشور یک نیروگاه تجدید پذیر 300 مگاواتی در لاگوس نیجریه احداث کرده که آماده بهره­برداری است. این نیروگاه قابلیت توسعه تا 1000 مگاوات را طی چند ماه آینده دارد.
(10 اکتبر 2019- منبع: punchng)
- گسترش همکاری در بخش تحقیق و توسعه، مدیریت سوخت و عملیات نگهداری و مدیریت زباله با روسیه
- مدیرعامل شرکت انرژی هسته­ ای امارات (ENEC) پس از موفقیت در زمینه تأمین سوخت نیروگاه باراکا توسط روسیه، از گسترش همکاری در بخش تحقیق و توسعه، مدیریت سوخت و عملیات نگهداری و مدیریت زباله  با این کشور خبر داد
. (10 اکتبر 2019- منبع: urdupoin)
   امارات متحده عربی و آنگولا تفاهم نامه­ای همکاری با یکدیگر را امضاء نمودند.
امارات متحده عربی و آنگولا تفاهم نامه­ای را امضاء نموده اند که براساس آن امارات متحده عربی حدود 2 میلیارد دلار برای تقویت بخش های برق، گاز و کشاورزی سرمایه گذاری خواهد نمود.
 
( 12 اکتبر 2019- منبع: xinhuanet)                  
شرکت آب و برق شارجه (SEWA) از سه واحد گازی (مدل HA.03 که جدیدترین محصول شرکت جنرال الکتریک است)،  برای نیروگاه سیکل ترکیبی 1800 مگاواتی خود در حمریه استفاده خواهد کرد. از خصوصیات این فناوری انعطاف پذیری بالای عملیاتی و افزایش ثبات شبکه می باشد.
در جلسه شورای امنیت آلمان كه به ریاست آنگلا مرکل برگزار شد، موافقت شد تا ژنراتورهای برق سامانه­های پدافند هوایی به امارات متحده عربی صادر گردد. (4 اکتبر 2019- منبع: communalnews)      
         https://communalnews.com/2019/10/04/german-government-approves-arms-sales-to-uae/

تأسیسات انرژی و پسماند شارجه، اولین پروژه امارات متحده عربی با سرمایه­گذاری مشترک شرکت­های بیئه و مصدر است که این تأسیسات 30 مگاواتی پس از اتمام در سال 2021، در هر ساعت برای تولید برق، بیش از 37/5 تن پسماند جامد شهری (MSW) را پردازش می­کند و سالانه بیش از 300 هزار تن از پسماندهای شهری دفنگاه را بکار می­گیرد. همچنین، تقریباً از انتشار 450 هزار تن دی اکسید کربن در سال کاسته و 45 میلیون متر مکعب گازطبیعی در سال را ذخیره می­نماید.
(24 سپتامبر 2019- منبع(alternativeenergy24   


تقویت روابط انرژی دبی و چین
دبی ابراز علاقه نمود که با همکاری چین بخش انرژی خود را تقویت نماید. مذاکرات همکاری انرژی بین سعید محمد الطایر مدیر عامل شرکت آب و برق دبی (DEWA) و لی زوژانگ سرکنسول چین در دبی انجام شد. مدیر عامل شرکت آب و برق دبی گفت که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به عنوان دومین شرکای تجاری چین در سطح جهان مطرح می باشند. شماری از شرکت­های برجسته چینی در حال پیوستن به پروژه­هایی (نظیر پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم) که DEWA راه اندازی کرده است، هستند
(24 اوت 2019- منبع: menafn)

https://menafn.com/1098919909/Dubai-to-bolster-energy-ties-with-China

احداث اولین نیروگاه تلمبه ذخیره­ای از نوع خود در دبی
اداره آب و برق دبی (DEWA) برای ساخت نیروگاه برق آبی در امارات متحده عربی با ظرفیت 250 مگاوات، 437/ 1 میلیارد درهم (391 میلیون دلار) اعتبار تخصیص داده است. نیروگاه برق آبی حتا ضمن آن که از آب ذخیره شده در مخزن فوقانی سد حتا استفاده خواهد کرد، فناوری تلمبه ذخیره­ای­ با پمپ­های خورشیدی در پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم را نیز به کار خواهد گرفت. این نیروگاه بخشی از برنامه استراتژیک انرژی پاک دبی 2050 می­باشد که هدف آن تأمین 75 درصد از کل تولید برق دبی از منابع انرژی پاک تا سال 2050 است. این قرارداد در 17 اوت به کنسرسیومی متشکل از شرکت­هایی از دبی، آلمان، اتریش و عمان اعطا شده است. همچنین شرکت ای دی اف فرانسه نیز برای این پروژه که قرار است در اوایل سال 2024 به بهره­برداری برسد، مشاوره ارائه می­کند. طراحی این پروژه اجازه می­دهد تا بتوان از آب ذخیره شده در مخزن به طور مکرر برای تولید برق استفاده نمود. اداره آب و برق دبی در اعلام پروژه حتا اظهار داشت این نیروگاه که قادر خواهد بود ظرف 90 ثانیه از زمان راه­اندازی سیستم، به 80 درصد ظرفیت تولید خود برسد؛ از مجموعه­ای از­ پمپ- توربین / موتور- ژنراتور معکوس استفاده می­کند و می­تواند هم مانند پمپ و هم مانند توربین عمل نماید. دبی در اوایل سال جاری پروژه خورشیدی نور ابوظبی را به بهره­برداری رساند. ثانی الزیودی، وزیر تغییر اقلیم و محیط زیست امارات در ماه ژوئن از برنامه­هایی برای احداث یک نیروگاه خورشیدی 2 گیگاواتی در منطقه الظفره خبر داد.
(19 اوت 2019- منبع:powermag)   

                    https://www.powermag.com/group-will-build-first-of-its-kind-pumped-storage-project-in-dubai

توجه شرکت بیئه امارات متحده عربی به دیجیتال­سازی و انرژی­های تجدید پذیر
با بهره­برداری از تأسیسات تولید انرژی از پسماند در شارجه با همکاری شرکت Waste-to-Energy امارات متحده عربی، شارجه اولین شهر در خاورمیانه خواهد بود که تا سال 2021 به گواهینامه zero waste-to-landfill دست خواهد یافت. در سال 2019 از کل پسماندهای امارات، 76 درصد مربوط به پسماند جامد شهری(MSW) می باشد. پسماندهای باقیمانده که تا کنون به دفنگاه منتقل می­شدند، قرار است پس از احداث این نیروگاه به انرژی تبدیل شوند. خالد الحریمل، مدیر عامل شرکت بیئه گفت که دبی و ابوظبی از قبل اعلام کرده بودند که برنامه­ای برای احداث تأسیسات تولید برق از پسماند دارند و ما در حال انجام مذاكرات اولیه با وزارت تغییر اقلیم و محیط زیست هستیم تا بتوانیم نیروگاه دوم را در امارات شمالی احداث كنیم. (15 اوت 2019- منبع: .power-technology)

https://www.power-technology.com/comment/uaes-beeah-sets-sights-on-digitalisation-and-renewable-energy

اجازه 100 درصدی امارات متحده عربی به مالکیت خارجی در برخی بخش­های اقتصادی
در تاریخ 2 ژوئیه 2019، کابینه امارات متحده عربی تصویب نمود که در مجموع 122 فعالیت اقتصادی در 13 بخش، این امکان را دارند که 100 درصد مالکیت خارجی داشته باشند. این بخش­ها عبارتند از: انرژی­های تجدیدپذیر، فضا، ارتباطات، اطلاعات، کشاورزی و صنایع کارخانه­ای. سرمایه­گذاران خارجی نیز اکنون فرصت بیشتری برای درگیر شدن در حوزه­های گسترده­ای از فعالیت­های اقتصادی نظیر تولید پانل­های خورشیدی، تکنولوژی سبز و ترانسفورماتورهای برق دارند. در حالی که این یک تصمیم فدرال است، هر یک از 7 امارت این کشور، حق تعیین سطح مجاز مالکیت خارجی در امارت خود را دارند. این روش موجب آزادی بیشتر برای جذب سرمایه­گذاری خارجی، ایجاد شغل و ایجاد بازار رقابتی برای امارات متحده عربی در سطح جهانی می­گردد. در حالی که این قانون مالکیت خارجی را در بخش­هایی مجاز می­داند اما، همچنان مالکیت خارجی را در دیگر بخش­ها از جمله خدمات آب و برق ممنوع می­کند. (10 ژوئیه 2019- منبع: jdsupra)

احداث کارخانه آب شیرین کن 900 میلیون دلاری در امارات متحده عربی
خبرگزاری امارات (WAM) اخیراً اعلام کرده است که یک کنسرسیوم از شرکت­ها،900 میلیون دلار برای ساخت بزرگترین کارخانه آب شیرین کن این کشور سرمایه­گذاری خواهد کرد. این کارخانه در شمال امارت ام القیوین ساخته خواهد شد. خبرگزاری امارات (WAM) اعلام کرده است که اداره فدرال آب و برق (FEWA) و یک کنسرسیوم متشکل از شرکت برق ACWA، هلدینگ برق MDC و یک شرکت وابسته به شرکت سرمایه­گذاری Mubadala، تفاهم نامه خرید روزانه 150 میلیون گالن آب در کارخانه آب شیرین کن امارت ام القیوین را امضاء نمودند. این کارخانه از تکنولوژی اسمز معکوس استفاده خواهد کرد. این خبرگزاری توضیح داد که اداره فدرال آب و برق (FEWA)، 20 درصد سهام را حفظ خواهد کرد، در حالی که شرکت برق ACWA  و Mubadala هر کدام 40 درصد از سهام را دارند. دولت ام القیوین به عنوان یک شریک در این پروژه شرکت خواهد کرد و در آینده نیز سهام آن مشخص خواهد شد. انتظار می­رود ساخت این کارخانه در نیمه دوم سال 2019 آغاز شود و براساس جدول زمان بندی در سال 2021  آب تولید شود.

(10 ژوئیه 2019- منبع: ameinfo)


آغاز عملیات تجاری پروژه"نور ابوظبی" بزرگترين پروژه خورشيدي در جهان با ظرفيت 1177 مگاوات
شركت آب و برق امارات (EWEC) اعلام كرد كه پروژه"نور ابوظبی" بزرگترين پروژه خورشيدي در جهان با ظرفيت 1177 مگاوات، عملیات تجاري خود را آغاز كرده است. این پروژه، ابوظبی را قادر خواهد ساخت تا بتواند تولید انرژی­های تجدیدپذیر را افزایش دهد؛ مصرف گاز طبیعی در تولید برق را کاهش داده و به ایجاد انرژی پایدار و کاراتر کمک نموده و همچنین باعث کاهش انتشار دی اکسید کربن به میزان 1 میلیون تن در سال گردد. این نیروگاه خورشیدی 2/ 3 میلیارد دلاری در سویحان ابوظبی واقع شده و یک سرمایه­گذاری مشترک بین دولت ابوظبی و کنسرسیومی متشکل از شرکت­های ژاپنی و چینی است. این نیروگاه دارای بیش از 2/ 3 میلیون پانل خورشیدی است که در یک سایت 8 کیلومتر مربعی نصب شده است. (29 ژوئن 2019- منبع: gulfnews)

امضای قرارداد 100 میلیون دلاری امارات متحده عربی برای احداث یک نیروگاه در یمن 
امارات متحده عربی قراردادی را برای ساخت یک نیروگاه برق 100 میلیون دلاری در یمن امضاء کرده است. این توافق برای احداث یک نیروگاه در عدن، بین بنیاد خلیفه بن زاید آل نحیان و وزارت برق و انرژی جمهوری یمن صورت گرفته است. مدیر کل بنیاد خلیفه، به خبرگزاری امارات گفت که این بنیاد یک نیروگاه گازی 120 مگاواتی متصل به شبکه برق نصب خواهد کرد. انتظار می­رود با بهره­ برداری از این نیروگاه در سال جاری، حدود 2/5 میلیون شهروند یمنی از برق منتفع گردند.
(12 ژوئن 2019- منبع: arabianbusiness)
آغاز نصب تأسیسات خورشیدی در خانه­های شهروندان امارات متحده عربی توسط شرکت خدماتی اتحاد
شرکت خدمات انرژی اتحاد خبر از نصب پنل­های خورشیدی فتوولتائیکی بر روی سقف 5000 خانه در دبی داد. بررسی سایت­ها با تمام پیمانکاران تکمیل شده و تهیه مواد، مدل سازی و فعالیت­های تبلیغاتی در حال انجام است. در این پروژه مقرر گردیده که شرکت اتحاد 65 هزار پانل فتوولتائیک، 295 هزار چراغ  LEDو 50 هزار مخزن آب در ویلاهای اماراتی نصب نماید. نصب پنل­های خورشیدی به تنهایی منجر به 31 میلیون کیلووات ساعت صرفه جویی در برق و کاهش سالانه 21 هزار تن دی اکسید کربن خواهد شد.
(30 می 2019- منبع: zawya)
دریافت یک میلیارد دلار توسط شرکت جنرال الکتریک برای پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی در شارجه
شرکت خدمات مالی انرژی جنرال الکتریک و شرکای آن 1 میلیارد دلار برای تأمین مالی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی 1/8 گیگاواتی در شارجه امارات متحده عربی دریافت کرده­اند. این شرکا شامل شرکت­های Sumitomo و Shikoku Electric Power ژاپن و شرکت مدیریت شارجه هستند و تأمین مالی توسط بانک بین المللی ژاپن (JBIC)، آژانس اعتبار صادرات ژاپن (ECA) و سایر مؤسسات مالی خصوصی صورت می­گیرد. این پروژه دارای سه واحد چرخه ترکیبی خواهد بود و تولید برق خود را به شرکت آب و برق شارجه (SEWA) تحت یک موافقت نامه خرید برق 25 ساله (PPA) به فروش می رساند. انتظار می­رود این پروژه تا تابستان سال 2023 به طور کامل به بهره برداری تجاری برسد. شرکت جنرال الکتریک سه توربین گاز 9HA، سه توربین بخار، شش ژنراتور، سه دیگ بخار بازیافت حرارتی (HRSG) و خدمات مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC) را برای نیروگاه اصلی در شارجه عرضه خواهد کرد. علاوه بر این شرکت جنرال الکتریک تعهد کرده  است که برای 25 سال، قطعات، تعمیرات و خدمات تعمیر و نگهداری را برای این نیروگاه در محل ارائه نماید.
(22 می 2019- منبع:power-technology)

قرارداد 700 میلیون دلاری کنسرسیوم Abengoa-Sepco III  برای احداث یک کارخانه آب شیرین کن در امارات متحده عربی
شرکت Abengoa اسپانیا اعلام کرد که به عنوان بخشی از یک کنسرسیوم با همکاری پیمانکار چینی EPC Sepco III، برای احداث یک کارخانه آب شیرین کن با ظرفیت 909000 متر مکعب در روز در الطویله  امارات متحده عربی سفارشی را دریافت کرده است. بنا به گزارش رویترز، این شرکت ارزش این پروژه را بیش از 700 میلیون دلار اعلام کرده که سهم آن در 3 سال آینده، حدود 243 میلیون دلار خواهد بود.
(14 می 2019- منبع:utilities)
--------------
افتتاح نخستین سیستم باتری خورشیدی در الظفره ابوظبی

مرکز مدیریت پسماند ابوظبی (Tadweer) نخستین سیستم باتری خورشیدی را در دفنگاه الظفره افتتاح کرد. یک نیروگاه ذخیره انرژی خورشیدی، یک سیستم ذخیره انرژی است که با اتصال به یک نیروگاه خورشیدی شارژ می­شود. تأسیسات لندفیل الظفره، حداقل هزینه­های عملیاتی و نگهداری را نسبت به نیروگاه­های متعارف دارد و از آخرین فناوری­های مدیریت انرژی استفاده می­کند. این نیروگاه فتوولتائیک 150 کیلوواتی کمک خواهد کرد تا از مصرف سالانه 138 هزار لیتر نفت گاز کاسته شود و مانع انتشار 117 تن دی اکسید کربن گردد. (18 آوریل 2019- منبع: arabianindustry)


افتتاح نخستین گاراژ خورشیدی شرکت برق سراج امارات متحده عربی
شرکت برق سراج یکی از پیشگامان تأسیسات پشت بام خورشیدی در امارات متحده عربی، پروژه نخستین گاراژ خورشیدی خود را در تأسیسات Hepworth واقع در پارک صنعتی دبی(DIP)  افتتاح کرده است. این گاراژ می­تواند سالانه 100 هزار کیلووات ساعت انرژی سبز تولید نماید و از انتشار بیش از 70 تن دی اکسید کربن به اتمسفر جلوگیری نماید که معادل 280 هزار کیلومتری است که با یک وسیله نقلیه مسافربری برای یک سال طی می­شود. پروژه گاراژ خورشیدی بخشی از استراتژی انرژی خورشیدی دبی به نام شمس دبی است که صاحبان خانه و کسب و کار را برای نصب پانل­های خورشیدی و اتصال آنها به شبکه پاک برق این شرکت، تشویق می نماید.

(16 آوریل 2019- منبع: (arabianindustry
دریافت سفارش شرکت  MHPS برای ساخت نیروگاه GTCC به ظرفیت 3 /1026 مگاوات در شارجه امارات متحده عربی
شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارشی برای ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی توربین گازی (GTCC) به ظرفیت 3/1026 مگاوات را برای شارجه امارات متحده عربی دریافت کرده است. این نیروگاه که سوخت آن گازطبیعی است، بر پایه دو توربین گازی M701F که در پروژه­ای که توسط اداره برق و آب شارجه (SEWA)  در شهر ساحلی اللیه در جریان است، استوار شده است. مطابق برنامه­­ریزی به عمل آمده این نیروگاه در اواسط سال 2021 تکمیل و راه اندازی می­شود. این پروژه اولین بار در شارجه به عنوان وام صادراتی با حمایت اداره اعتباری صادرات ژاپن (ECA) تأمین مالی می­شود. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارش این نیروگاه را در یک کنسرسیوم با یک شرکت وابسته به شرکت ELSEWEDY ELECTRIC S.A.E دریافت کرد. این شرکت تجهیزات داخلی شامل دو توربین گاز، یک توربین بخار، سه ژنراتور و دو دیگ بخار بازیافت حرارتی (HRSG) را فراهم می­کند. شرکتELSEWEDY ELECTRIC  نیز خدمات مهندسی را ارائه می­دهد، تجهیزات کمکی نیروگاه و سایر تجهیزات را تأمین می­کند و ساخت و ساز را در محل انجام می­دهد. در حال حاضر اداره برق و آب شارجه (SEWA) یک نیروگاه برق با سوخت نفت و گاز به ظرفیت 2850 مگاوات در شارجه در حال بهره­برداری دارد. علاوه بر عرضه برق، این نیروگاه از بخار ایجاد شده در محل برای تبدیل آب دریا به آب شیرین استفاده می­کند که اداره برق و آب شارجه  (SEWA)آن را در داخل امارات عرضه می­نماید. همچنین این شرکت برنامه­ای را برای افزایش تولید برق و افزایش راندمان از طریق بکارگیری تأسیسات پیشرفته تولید برق منطبق بر آخرین پیشرفت­های علمی و همچنین توسعه نیروگاه برق اللیه به عنوان بخشی از این نوآوری­ها آغاز کرده است. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) از طریق ارائه توربین­های گازی کلاس F خود به عرضه برق پایدار در شارجه کمک خواهد کرد. این شرکت تا به امروز مجموعاً 87 توربین گاز به بازار خاورمیانه تحویل داده است که شامل شش واحدی که در سال 1998 به نیروگاه العویر در دبی امارات متحده عربی تحویل داده شده، نیز می­گردد. با سفارش تازه دریافت شده، تعداد واحدهای عرضه شده به امارات متحده عربی به 8 واحد افزایش خواهد یافت.
(29 آوریل 2019- منبع: zawya)
267 مگاوات صرفه جویی در مصرف برق در ساعت زمین در دبی

دبی نتایج مهمی در کاهش مصرف برق در طول ساعت زمین در سال 2019 به دست آورد. شرکت آب و برق دبی (DEWA) میزان 267 مگاوات صرفه جویی انرژی در مصرف برق امارات را ثبت کرده که معادل کاهش 114 تن انتشار دی اکسید کربن است. این شرکت اعلام کرد که این نتایج حاصل تلاش­ جامعه و همچنین سازمان­های دولتی و خصوصی برای حفاظت از محیط زیست و کاهش کربن است.
(31 مارس 2019- منبع : arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/construction/news/2019/mar/31/dubai-saves-267mw-in-electricity-consumption-during-earth-hour-6060808/


افتتاح نخستین سیستم باتری خورشیدی در الظفره ابوظبی
مرکز مدیریت پسماند ابوظبی (Tadweer) نخستین سیستم باتری خورشیدی را در دفنگاه الظفره افتتاح کرد. یک نیروگاه ذخیره انرژی خورشیدی، یک سیستم ذخیره انرژی است که با اتصال به یک نیروگاه خورشیدی شارژ می­شود. تأسیسات لندفیل الظفره، حداقل هزینه­های عملیاتی و نگهداری را نسبت به نیروگاه­های متعارف دارد و از آخرین فناوری­های مدیریت انرژی استفاده می­کند. این نیروگاه فتوولتائیک 150 کیلوواتی کمک خواهد کرد تا از مصرف سالانه 138 هزار لیتر نفت گاز کاسته شود و مانع انتشار 117 تن دی اکسید کربن گردد. (18 آوریل 2019- منبع: arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/construction/united-arab-emirates/news/2019/apr/18/tadweer-opens-regions-first-battery-solar-system-at-al-dhafra-abu-dhabi-6071494/
افتتاح نخستین گاراژ خورشیدی شرکت برق سراج امارات متحده عربی
شرکت برق سراج یکی از پیشگامان تأسیسات پشت بام خورشیدی در امارات متحده عربی، پروژه نخستین گاراژ خورشیدی خود را در تأسیسات Hepworth واقع در پارک صنعتی دبی(DIP)  افتتاح کرده است. این گاراژ می­تواند سالانه 100 هزار کیلووات ساعت انرژی سبز تولید نماید و از انتشار بیش از 70 تن دی اکسید کربن به اتمسفر جلوگیری نماید که معادل 280 هزار کیلومتری است که با یک وسیله نقلیه مسافربری برای یک سال طی می­شود. پروژه گاراژ خورشیدی بخشی از استراتژی انرژی خورشیدی دبی به نام شمس دبی است که صاحبان خانه و کسب و کار را برای نصب پانل­های خورشیدی و اتصال آنها به شبکه پاک برق این شرکت، تشویق می نماید. (16 آوریل 2019- منبع: (arabianindustry
دریافت سفارش شرکت  MHPS برای ساخت نیروگاه GTCC به ظرفیت 3/1026 مگاوات در شارجه امارات متحده عربی
شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارشی برای ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی توربین گازی (GTCC) به ظرفیت 3/1026 مگاوات را برای شارجه امارات متحده عربی دریافت کرده است. این نیروگاه که سوخت آن گازطبیعی است، بر پایه دو توربین گازی M701F که در پروژه­ای که توسط اداره برق و آب شارجه (SEWA)  در شهر ساحلی اللیه در جریان است، استوار شده است. مطابق برنامه­­ریزی به عمل آمده این نیروگاه در اواسط سال 2021 تکمیل و راه اندازی می­شود. این پروژه اولین بار در شارجه به عنوان وام صادراتی با حمایت اداره اعتباری صادرات ژاپن (ECA) تأمین مالی می­شود. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارش این نیروگاه را در یک کنسرسیوم با یک شرکت وابسته به شرکت ELSEWEDY ELECTRIC S.A.E دریافت کرد. این شرکت تجهیزات داخلی شامل دو توربین گاز، یک توربین بخار، سه ژنراتور و دو دیگ بخار بازیافت حرارتی (HRSG) را فراهم می­کند. شرکتELSEWEDY ELECTRIC  نیز خدمات مهندسی را ارائه می­دهد، تجهیزات کمکی نیروگاه و سایر تجهیزات را تأمین می­کند و ساخت و ساز را در محل انجام می­دهد. در حال حاضر اداره برق و آب شارجه (SEWA) یک نیروگاه برق با سوخت نفت و گاز به ظرفیت 2850 مگاوات در شارجه در حال بهره­برداری دارد. علاوه بر عرضه برق، این نیروگاه از بخار ایجاد شده در محل برای تبدیل آب دریا به آب شیرین استفاده می­کند که اداره برق و آب شارجه  (SEWA)آن را در داخل امارات عرضه می­نماید. همچنین این شرکت برنامه­ای را برای افزایش تولید برق و افزایش راندمان از طریق بکارگیری تأسیسات پیشرفته تولید برق منطبق بر آخرین پیشرفت­های علمی و همچنین توسعه نیروگاه برق اللیه به عنوان بخشی از این نوآوری­ها آغاز کرده است. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) از طریق ارائه توربین­های گازی کلاس F خود به عرضه برق پایدار در شارجه کمک خواهد کرد. این شرکت تا به امروز مجموعاً 87 توربین گاز به بازار خاورمیانه تحویل داده است که شامل شش واحدی که در سال 1998 به نیروگاه العویر در دبی امارات متحده عربی تحویل داده شده، نیز می­گردد. با سفارش تازه دریافت شده، تعداد واحدهای عرضه شده به امارات متحده عربی به 8 واحد افزایش خواهد یافت. (29 آوریل 2019- منبع: zawya) 267 مگاوات صرفه جویی در مصرف برق در ساعت زمین در دبی
دبی نتایج مهمی در کاهش مصرف برق در طول ساعت زمین در سال 2019 به دست آورد. شرکت آب و برق دبی (DEWA) میزان 267 مگاوات صرفه جویی انرژی در مصرف برق امارات را ثبت کرده که معادل کاهش 114 تن انتشار دی اکسید کربن است. این شرکت اعلام کرد که این نتایج حاصل تلاش­ جامعه و همچنین سازمان­های دولتی و خصوصی برای حفاظت از محیط زیست و کاهش کربن است. (31 مارس 2019- منبع : arabianindustry)
امضای اولین پروژه خورشیدی توسط شرکت South Energy دبی
شرکت South Energy بخش انرژی شرکت دبی الجنوب، توافقنامه­ای را با شرکت HCT Technical Services LLC، پیمانکار خورشیدی مورد تأیید سازمان آب و برق دبی برای مهندسی، تدارکات و ساخت(EPC)  یک سیستم فتوولتائیک 2 مگاواتی برای پنج تأسیسات شرکت دبی الجنوب امضاء کرده است. این پروژه نخستین پروژه نوآورانه در خصوص سیستم های خورشیدی قابل نصب بر روی پشت بام است که هیچگونه هزینه­ای برای پیش پرداخت برای شرکت دبی الجنوب ندارد، مدیریت EPC آن متعلق به این شرکت است و عمر مفید این نیروگاه 20 سال می­باشد. یادداشت این توافقنامه توسط مدیر عامل شرکت South Energy  و مدیر عامل شرکت HCT و HCC Group، در حضور دیگر مدیران ارشد دبی الجنوب و HCT امضاء شد. این نیروگاه خورشیدی برای تولید بیش از 3 گیگاوات ساعت انرژی پاک در سال تنظیم می­شود و می­تواند از 40 تا 100 درصد از مصرف برق این تأسیسات را پوشش دهد و می­تواند از انتشار 1500 تن دی اکسید کربن در سال بکاهد.
 (14 مارس 2019- منبع: arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/mar/14/dubais-south-energy-signs-first-solar-project-agreement-6053242/
 
افزایش 33 درصدی مجموع پروژه­های انرژی تجدیدپذیر شرکت مصدر امارات متحده عربی در سال 2018
شرکت مصدر امارات متحده عربی در کنفرانس "Intersolar Middle East 2019" اعلام کرد که مجموع پروژه­های انرژی تجدیدپذیر آن در سال 2018، 33 درصد افزایش داشته است. مدیر بازرگانی این شرکت یوسف علی علی اعلام کرد که ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر این شرکت با احتساب پروژه­های در حال توسعه در 25 کشور، به 4 گیگاوات افزایش یافته است. این شرکت 12 میلیارد دلار در پروژه­های تجدیدپذیر سرمایه­گذاری کرده است که کل تولید برق پروژه­های خورشیدی و بادی آن سالانه 10680 گیگاوات ساعت است و سالانه از انتشار 5/4 میلیون تن دی اکسید کربن می­کاهد. در حال حاضر این شرکت بر روی فاز 3 مجتمع خورشیدی محمد بن راشد المکتوم در دبی کار می­کند. این پارک زمانی که به اتمام برسد، با 5 گیگاوات ظرفیت، بزرگترین پارک خورشیدی در جهان خواهد شد و نوآوری­هایی را در بر دارد که شامل روبات­هایی است که پانل­های خورشیدی را بدون استفاده از آب و با تکنولوژی نیمه سلولی و سلول­های خورشیدی ناهمگون تمیز می­کنند. همچنین این شرکت در حال ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی در بینونت اردن می­باشد که در سال 2020 به 160 هزار خانه برق­رسانی خواهد کرد و از انتشار 360 هزار تن دی اکسید کربن می­کاهد.
 (1 مارس 2019- منبع: power-technology)
افزودن نیروگاه گازی به نجدیدپذیر توسط امارات متحده عربی در خارج از این کشور
موافقتنامه ژانویه بین شركت جنرال الكتريك و شرکت سومیتوموي ژاپن برای احداث یک نیروگاه سيكل ترکیبی 1800 مگاواتي در امارات متحده عربی، بخشی از تعهدات اين کشور در راستاي افزایش ظرفیت تولید برق مي­باشد؛ چرا كه تقاضاي برق همچنان در اين كشور رو به رشد است. همچنین اين برنامه بخشی از توسعه بخش انرژی اين کشور مي­باشد. اين موافقتنامه مشتمل بر قرارداد 25 ساله خرید برق با اداره آب و برق شارجه (SEWA) برای توسعه، ساخت و بهره برداري اين نيروگاه در حمیریه است که شامل سه بلوک سيكل ترکیبی است که براساس برنامه زمان بندي، در ماه مي سال 2021 اولين بلوك آن به بهره­برداري تجاری مي­رسد. دکتر راشد اللیم رئیس اداره آب و برق شارجه در بیانیه­ای اعلام كرد كه ما متعهد به تقویت زیرساخت­های برق شارجه و فراهم آوردن يك سيستم برق يكپارچه و مقرون به صرفه هستيم. امارات متحده عربی فعالانه در پي سرمایه­گذاری در بخش انرژی مي­باشد. شرکت سهامی نفت عرب در ماه ژانویه اعلام کرد كه سرمایه­گذاری 65 میلیون دلاري در شركتYellow Door Energy  به عنوان بخشی از یک کنسرسیوم بین­المللی و بانک­های منطقه­ای و با هدف حمایت از 300 مگاوات پروژه­های خورشیدی اين شركت در دو سال آینده است. اخيراً ام القيوین امارات متحده عربی یک توافقنامه همکاری با مقامات فدرال آب و برق امارات متحده عربی برای ساخت یک نیروگاه 200 مگاوات خورشیدی در فلج المعلا امضاء کرده است. شركت ملی نفت شارجه قرارداد بلندمدتی را با شركت اني ایتالیا  امضاء كرده و امتیازاتی را به این شرکت برای اكتشاف و توسعه میدان­های نفت و گاز در مناطق دريايي در قالب یك شراكت 30 ساله اعطا كرده است. گاز توليدي آن در نيروگاه­ها و بخش صنعت امارات متحده عربی مورد استفاده قرار می­گیرد. شركت جنرال الكتريك سه توربین گازي HA، سه توربین بخار، شش ژنراتور، سه بويلر بازيافت حرارتی را تهیه و خدمات مهندسی، خريد و احداث را برای نيروگاه حميريه تأمین می­کند. همچنین اين شركت به مدت 25 سال، تأمين قطعات و خدمات تعمیر و نگهداری را برای تجهيزات اين نيروگاه در این سایت فراهم
می­کند. بعلاوه امارات متحده عربی برخی از تکنولوژی­های انرژی خود را صادر می کند. امارات متحدۀ عربی و صندوق انرژی تجدیدپذیر کارائیب (UAE-CREF) در نظر دارند با 50 میلیون دلار، اولین پروژه­های انرژی تجدیدپذیر را در باهاما، باربادوس و سنت وینسنت و گرنادین­ها اجرا نمایند. وزارت امور خارجه و همکاری­های بين المللی امارات متحده عربی اعلام كرد که این پروژه­ها تماماً توسط صندوق توسعه ابوظبی تأمین مالي می­شود. پروژه باهاما یک نيروگاه فتوولتائیک 900 کیلوواتي در ورزشگاه ملی اين كشور است که شامل ایستگاه­های شارژ خودروهاي برقي نیز خواهد بود. پروژه باربادوس شامل یک نيروگاه فتوولتائیک 350 کیلوواتي با ایستگاه­های شارژ خودروهاي برقي و یک نيروگاه فتوولتائيك 500 كيلواتي نصب در زمين است. این پروژه­ها با سرمایه­گذاری مشترک با اداره آب باربادوس ساخته می­شوند. پروژه در سنت وینسنت و گرنادین­ها، یک نيروگاه فتوولتائيك 600 کیلوواتي متصل به یک باتری لیتیوم یون 500 کیلووات ساعتي است. UAE-CREF قصد دارد تا سه سال آینده پروژه ­های انرژی تجدیدپذیر در 16 کشور کارائیب را راه اندازی کند و به کاهش وابستگی منطقه به واردات سوخت دیزل برای تولید برق دیزلی کمک نمايد. (1 مارس 2019 – منبع: powermag)

برگزاري مناقصه­ 900 مگاواتي نيروگاه خورشیدی توسط سازمان آب و برق دبی (DEWA)

سازمان آب و برق دبی (DEWA) مناقصه­ای را برای 900 مگاوات نيروگاه خورشیدی واقع در پارک خورشیدی محمد بن راشد المكتوم اعلام نموده است. اين مناقصه پس از مدت کوتاهی بعد ازمناقصه ابوظبی كه يك مناقصه 2 گيگاواتي خورشيدي توسط شرکت آب و برق امارات (EWEC) بود، اعلام شد. پروژه فاز پنج دبی در فصل دوم سال 2021 به بهره برداری خواهد رسید و برق تولیدي این نيروگاه توسط سازمان آب و برق دبی (DEWA) و تحت قرارداد بلندمدت خرید برق (PPA) خریداری خواهد شد. در حال حاضر، طرف­های ذینفع دعوت شده­اند تا بیانیه­ای برای صدور (SOQ) تا 31 مارس 2019 ارائه دهند. در ماه نوامبر گذشته، سازمان آب و برق دبي 250 مگاوات نيروگاه خورشيدي فتوولتائيك را به
موافقتنامه­اش با کنسرسیومي به رهبري آكوا پاور براي ايجاد ظرفيت بيشتر در فاز چهار پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم اضافه کرد. همچنین اخیراً سازمان آب و برق دبی (DEWAExpo 2020  دبی و زیمنس، كلنگ پروژه مشترکي را که اولین مرکز الکترولیز خورشیدی در خاور میانه و شمال آفریقا است، زده­اند. (28 فوريه 2019 – منبع: arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/28/dubais-dewa-tenders-900mw-of-solar-6046183/#close
ساخت آب شيرين كن خورشيدي در دبي
رییس اداره آب و برق دبی در مصاحبه­ای اعلام كرد که دبی امسال به دنبال شرکایي برای ساخت نخستین کارخانه آب شيرين كن خورشیدی است. سعيد محمد الطاير مديرعامل اين اداره افزود كه اين كارخانه با استفاده از تکنولوژی اسمز معکوس، توانایی تولید روزانه 120 میلیون گالن آب آشامیدنی را تا سال 2024 خواهد داشت. الطاير در نشست اجلاس سران جهان در دبی گفت كه سازمان آب و برق دبي، در حال توسعه مخزني برای ذخيره سازي  6 میلیارد گالن آب است و در حال حاضر در اين تأسيسات حدود 700 میلیون گالن ذخیره می­شود. دبی که تأسیساتي را برای تولید 6000 مگاوات برق مي­سازد، تلاش مي­كند توليد برق خود را كه از گازطبيعي بوده از طريق توليد برق خورشيدي و نيروگاه­هاي زغال سوز تنوع بخشد. پروژه­های اداره آب و برق دبی عمدتاً مشارکت با شرکت­های خصوصی است که 40 میلیارد درهم را تأمین مالی کرده­اند. ظرفیت تولید این تأسيسات 10927 مگاوات است که ظرفیت آب شيرين كن آن روزانه 470 میلیون گالن انگليس است.
(12 فوريه 2019 -  منبع: arabianindustry
    https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/12/dubai-to-build-solar-powered-desalination-plant-6038448
تکمیل 98 درصد از پروژه توسعه نيروگاه M در امارات متحده عربی
اداره آب و برق دبی 98 درصد از پروژه توسعه نيروگاه M را كه بزرگترین نيروگاه و کارخانه آب شیرین کن در امارات متحده عربی مي­باشد را تکمیل کرده است. سعید محمد الطایر مدیرعامل اداره آب و برق دبی طی سفر خود توسط نمایندگان شرکت زیمنس از نحوه ساخت و ساز، مهندسی و عملیات بهره­برداري اين پروژه با بیش از 19/5 میلیون ساعت كار مطلع شد. کل ظرفیت فعلی اين نيروگاه 2185 مگاوات و 140 میلیون گالن انگليس آب در روز (MIGD) است. این پروژه شامل واحدهای نيروگاهي جدیدي است كه 700 مگاوات به ظرفيت كنوني مي­افزايد. در این طرح توسعه، دو ژنراتور توربین دوتايي گاز، دو بويلر سيكل تركيبي و یک توربین بخار با راندمان 90 درصد اضافه شده است. اين اقدامات راندمان حرارتي را از 82/4 درصد به 8/85 درصد افزایش می­دهد که این میزان، یکی از بالاترین نرخ­های راندمان حرارتی در جهان است. با تکمیل اين پروژه، ظرفیت کل نيروگاه تا 2885 مگاوات افزایش خواهد یافت. از سال 2015، اداره آب و برق دبي با شرکت زیمنس در  زمينه توسعه اين تأسيسات در جبل علی کار می­کند. هزینه کل ساخت و توسعه اين تأسيسات که مجهز به آخرین دستگاه­های هوشمند و پیشرفته سنگین است، 11/5 میلیارد درهم (2/8 ميليارد يورو) است. اين نيروگاه با هزینه 15/10 میلیارد درهم (2/4 ميليارد يورو) ساخته شده و 6/2 میلیارد درهم (1/5 ميليارد يورو) برای تولید 2185 مگاوات برق از 6 توربین گاز کلاس F زيمنس (هر یک به ظرفیت 255 مگاوات)، 6 بويلر بخار برای بازیافت انرژی و 3 توربین بخار (هر یک به ظرفیت 218 مگاوات) سرمایه گذاری شده است. این پروژه از اواسط سال 2010 به مرحله اجرا درآمده است. هزینه سیستم­های آب شیرین کن بالغ بر 3/95 میلیارد درهم (1/1 ميليارد يورو) بوده است. این سیستم­ها از 8 واحد آب شیرین کن با فناوری تقطیر به کمک چند مرحله انبساط ناگهانی (MSF) استفاده می­کنند که ظرفیت هریک روزانه  17/5 میلیون گالن انگلیس و در کل 140 میلیون بشکه انگلیس در روز است. همچنین از دو بویلر کمکی دوگانه سوز 390 تن در ساعت و 16 مخزن ذخیره نفت کوره هر یک به ظرفیت 20000 متر مکعب در کل با 320000 متر مکعب استفاده می­کنند. اداره آب و برق دبی به طور مداوم برای ساخت یک زیرساخت قوی برای افزایش ظرفیت تولید خود (که در حال حاضر 10927 مگاوات و 470 میلیون گالن انگلیس در روز است) فعالیت می­کند.
(6 فوریه 2019- منبع:  arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/6/uae-dewas-m-station-expansion-at-jebel-ali-98-complete-6035874
اتمام پروژه حتا توسط شركت خدمات انرژي اتحاد در دبي
شرکت خدمات انرژي اتحاد، پروژه خورشیدی حتا‌ را که شامل نصب 7756 پنل خورشیدی فتوولتائیک  بر روی سقف 554 ویلا در حتا است، با موفقيت به پايان رسانده است. اين پروژه، که بخشی از طرح­هاي ابتکاری شمس دبی اداره آب و برق دبي است، با هدف تولید 3612357 کیلووات ساعت انرژی سالانه از 554 ویلا تازه ساخته شده، مي­باشد. متوسط ​​پيك برق سیستم فتوولتائيك نصب شده در هر ویلا 4/5 کیلووات پيك (kWp) و كل سیستم خورشیدی فتوولتائيك نصب شده بر روي تمام ویلاها 2493 كیلووات پيك (kWp) است. با اتمام اين پروژه، سالانه هر ویلا 6520 کیلووات ساعت برق تولید می­کند که كل تولید برق در اين پروژه به 3612357 كيلووات ساعت مي­رسد. علاوه بر این،  از دستاوردهاي مهم اين پروژه مي­توان به کاهش سالانه CO2 به ميزان 2159 تن اشاره كرد. خدمات تعمیر و نگهداری این پروژه نیز توسط شركت خدمات انرژي اتحاد به مدت یک سال پس از پايان پروژه ارائه خواهد شد. مدیر عامل شرکت اتحاد اعلام كرد كه هدف اين شركت ارتقاي 30000 ساختمان تا سال 2030 است  كه اجرای آن 500 ميليون درهم (120/6 ميليون يورو) نياز دارد. (14 فوريه 2019 – منبع: arabianindustry)
افتتاح ایستگاه جدید شبکه هوشمند(SGS) توسط DEWA
ایستگاه جدید شبکه هوشمند(SGS)  توسط شیخ احمد بن سعید المکتوم، رئیس شورای عالی انرژی دبی، افتتاح شد. SGS که با همکاری شرکت برق کره­ای کپکو (KEPCO) ساخته شده است، امکان نظارت و کنترل به موقع از چندین منبع انرژی تجدیدپذیر شامل انرژی خورشید و باد را برای کنترل پیک بار و افزایش راندمان توزیع و مصرف آب و برق فراهم می­کند.SGS   شامل یک سیستم تولید 200 کیلوواتی انرژی فتوولتائیک، 9 کیلووات توربین بادی و یک سیستم باتری ذخیره انرژی یون لیتیوم 500 کیلووات ساعتی است که انرژی را برای مصرف در آینده ذخیره می­کند. همچنین این ایستگاه شامل بیش از 2000 سنسور مبتنی بر فناوری اینترنت اشیاء (IoT) و وسایل اندازه­گیری هوشمند توزیع است که تمام این تأسیسات برای نظارت به موقع بر داده­های تقاضای آب و برق و بهبود مدیریت آب و برق از طریق پتانسیل کاهش تقاضا در زمانی که نیاز به حذف بارهای غیر بحرانی از طریق روشنایی هوشمند، پریز هوشمند و سیستم تهویه مطبوع هوشمند است، می­باشد. همچنین SGS از طریق یک سیستم مدیریت ساختمان با یک سیستم چیلر هوشمند و یک سیستم ذخیره انرژی حرارتی 100 تنی که انرژی سرمایشی مازاد را برای زمان­های مورد نیاز، ذخیره می کند، تکمیل شده است ، بنابراین تقاضای سیستم چیلر هوشمند کاهش می­یابد.
(21 ژانویه 2019- منبع: arabianindustry) بدست آوردن سهام در دو مزعه بادی در ایالات متحده آمریکا توسط شرکت مصدر ابوظبی
شرکت مصدر اعلام کرده است که قرارداد خرید سهام (SPA) دو مزرعه بادی Rocksprings در تگزاس و استرلینگ در نیو مکزیکو در ایالات متحده اجرایی شده است. این اولین بار است که یک شرکت مستقر در ابوظبی در پروژه­های انرژی تجدید پذیر در آمریکای شمالی سرمایه­گذاری کرده است. در پی این قرارداد شرکت مصدر علاقمند به مشارکت با شرکت تولید انرژی تجدیدپذیر فرانسه Akuo Energy و اولین پروژه انرژی بادی مونته نگرو در مزرعه بادی 72 مگاواتی Wind Woods است. پروژه 149 مگاواتی Rocksprings در سال 2017 راه اندازی شده و شامل 53 توربین بادی 2/3 مگاواتی جنرال الکتریک (GE) و 16 توربین 1/72 مگاواتی در یک سایت در وال ورده تگزاس می­باشد.
(15 ژانویه 2019- منبع:arabianindustry)
انجام مذاکرات برای دومین نیروگاه برق آبی امارات متحده عربی
مذاکرات بین اداره فدرال آب و برق امارات متحده عربی(FEWA)  و دولت رأس الخیمه در خصوص توسعه پروژه­های برق آبی در جریان است. اداره آب و برق دبی (DEWA) اولین نیروگاه برق آبی شورای همکاری خلیج فارس (GCC) را در حتا ساخت. این پروژه 250 مگاواتی در حتا واقع در 134 کیلومتری شرق دبی در میان کوه هاجر در مرز عمان، از منابع آبی یک سد موجود با ظرفیت 1716میلیون گالن استفاده می­کند. محمد صالح مدیر کل FEWA گفت که "ما در حال مذاکره با مقامات رأس الخیمه برای توسعه یک نیروگاه برق آبی با محیط توپوگرافی مشابه حتا هستیم". مطالعات پایلوت، دو مکان را پوشش می­دهد که می­توانند برای پروژه مناسب باشند." صالح افزود، نیروگاه برق آبی پیشنهادی بخشی از "استراتژی انرژی 2050" امارات متحده عربی است که در نظر دارد استفاده از منابع انرژی پاک را در ترکیب انرژی این کشور از 25 درصد به 50 درصد تا سال 2050 افزایش دهد. براساس این استراتژی انتظار می­رود که 70 درصد از انتشار کربن کاسته شود و 700 میلیارد درهم (190/6 میلیارد دلار) تا سال 2050 صرفه­جویی شود. انتظار می­رود نیروگاه برق آبی نیز پاسخگوی تقاضای رو به رشد انرژی باشد و رشد پایدار برای اقتصاد کشور را تضمین نماید.
صالح توضیح داد که "ما امیدواریم بتوانیم پاسخگوی افزایش تقاضای رو به رشد انرژی که در امارات شمالی حدود 6 درصد است، باشیم". اداره فدرال آب و برق امارات متحده عربی(FEWA)  به منظور افزایش زیرساخت شبکه برق کشور، توسعه 13 پست برق جدید را در دو سال آینده با هزینه 1/5 میلیارد درهم در برنامه خود دارد. صالح طرح­های خصوصی سازی در سیستم انتقال و  توزیع را غیر محتمل ندانست. وی گفت: "اگر این امر از لحاظ اقتصادی مناسب باشد، در مورد آن فکر می­کنیم. در حال حاضر، هیچ تصمیمی در مورد خصوصی سازی شبکه انتقال و توزیع اتخاذ نشده است". (18 دسامبر 2018 – منبع: arabianindustry)
برنامه 272 میلیون دلاری EGA برای تأسیسات آب و برق در جبل علی امارات متحده عربی
شرکت مبادله (Mubadala) و هلدینگ دوبال (Dubal Holding) در حال توسعه یک تأسیسات برق و آب شیرین کن در کارخانه ذوب آلومینیم امارات (EGA) در جبل علی دبی هستند. این دو شرکت صاحبان مشترک EGA هستند و سرمایه­گذاری مشترکی را در خصوص توسعه این پروژه جدید انجام خواهند داد. ارزش این پروژه یک میلیارد درهم (272 میلیون دلار) است. این قرارداد برای بیش از 25 سال و بر مبنای یک تولید کننده مستقل برق(IPP)  تنظیم شده است. این تأسیسات جدید شامل یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 600 مگاوات و یک کارخانه آب شیرین کن با فرآیند اسمز معکوس می­باشد. شرکت زیمنس نیز برای نصب اولین توربین گاز کلاس H در امارات متحده عربی فعال است. هنگامی که این پروژه با توربین­های کوچکتر و با کارایی کمتر تکمیل ­شود، در سایت برای استفاده در شرایط اضطراری قرار خواهد گرفت. انتظار می­رود این تأسیسات جدید موجب بهبود کارایی برق کارخانه ذوب آلومینیومEGA  و کاهش 10 درصدی انتشار گازهای گلخانه­ای گردد. (18 دسامبر 2018- منبع: desalination.biz)      
دعوت شرکت امارات متحده عربی DEWA از شرکت­های لهستانی برای شرکت در پروژه­های انرژی پاک
 شرکت آب و برق دبی (DEWA) از شرکت­های لهستانی دعوت کرده تا در جریان توسعه پروژه­های انرژی پاک و تجدید پذیر در سراسر امارات شرکت کنند. الطایر معاون رئیس شورای عالی انرژی دبی و مدیر عامل شرکت DEWA در سخنرانی خود در جلسه­ای در لهستان، به اهمیت پروژه­های اصلی DEWA در خصوص انرژی پاک و تجدید پذیر تأکید کرد. وی افزود شرکت آب و برق دبی (DEWA) به منظور تأمین تقاضای رو به رشد آب و برق در دبی برای پنج سال آینده، بیش از 22 میلیارد دلار (81 میلیارد درهم) سرمایه گذاری  کرده است. وی در این نشست در مورد پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم، بزرگترین پارک خورشیدی تک سایت جهان که در حال حاضر بر اساس مدل IPP با ظرفیت 5000 مگاوات (تا سال 2030) با استفاده از ترکیبی از فناوری فتوولتائیک و انرژی خورشیدی متمرکز  (CSP) کار می­کند، اشاره  کرد. وی گفت امارات در نظر دارد تا سال 2050، 75 درصد از کل تولید برق دبی از منابع انرژی پاک باشد. وی همچنین افزود که  DEWA سرمایه گذاری­های داخلی زیادی را از بخش خصوصی و بانک­های خارجی جذب کرده است و منجر به ورود جریان نقدی بزرگی در اقتصاد دبی و امارات شده است. در حال حاضر DEWA بیش از 4000 مگاوات پروژهIPP  در خط لوله، با همکاری بخش خصوصی دارد و کل سرمایه­گذاری بیش از 8/1  میلیارد دلار (30 میلیارد درهم) می­باشد. (10 دسامبر 2018- منبع:arabianindustry )
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2018/dec/10/dewa-invites-polish-companies-to-take-part-in-uae-clean-energy-projects-6012344/
آغاز به کار بزرگترین پروژه ترکیبی برق در امارات متحده عربی
نخستین و بزرگترین پروژه یکپارچه ترکیبی برق جهان که ترکیبی از بیوگاز (landfill gas-LFG)، خورشید و محصولات کشاورزی است در امارات متحده عربی ساخته خواهد شد. روز پنج شنبه مقامات دولتی رأس الخیمه در کنفرانس انرژی تجدید پذیر در دبی اعلام کردند که امارات متحده عربی به زودی شاهد توسعه نخستین و بزرگترین پروژه ترکیبی بیوگاز - خورشید- کشاورزی در رأس الخیمه خواهد بود. به گفته مقامات، سازنده نیروگاه 100 میلیون دلار برای توسعه این نیروگاه اختصاص داده است. امارات متحده عربی قصد دارد تا سال 2050، 600 میلیارد درهم (163/4 میلیارد دلار) برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد انرژی این کشور سرمایه­گذاری نماید. کشورهای حوزه خلیج فارس به 85 میلیارد دلار برای اضافه کردن 69000 مگاوات ظرفیت تولید و 52 میلیارد دلار دیگر برای توسعه خطوط انتقال و توزیع در پنج سال آینده نیاز دارند. این پروژه با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری (367 میلیون درهم)، می­تواند 16 مگاوات برق تولیدی را به مشتریان خود در رأس الخیمه عرضه نماید. (26 اکتبر 2018- منبع:  (thenews     https://www.thenews.com.pk/print/385730-uae-set-to-have-largest-hybrid-power-project
دستیابی امارات متحده عربی به رتبه یازدهم براساس گزارش بانک جهانی در سال 2019
شیخ محمد بن راشد المکتوم نخست وزیر، اظهار داشت که با تلاش­ قابل توجهی که دولت فدرال و سایر ادارات محلی در ایجاد یک محیط تجاری دوستانه در سطح جهانی داشته­­اند، و به واسطه نوآوري، کارآفریني و سرمایه­گذاری، امارات متحده عربي به يك مرکز جهانی تبديل شده است. وي این اظهارات را در پي اعلام نتایج گزارش فضاي كسب و كار بانک جهانی در سال 2019 كه در آن امارات متحده عربی با 10 رتبه بهبود به رده يازدهم رسيده بود، مطرح نمود. بر اساس اين گزارش، امارات متحده عربی بهترین کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است. اين کشور با حذف كامل هزینه­های تجاری و صنعتی مشتركين بالاي 150 کیلو وات، دسترسي به برق را آسانتر ساخت. این بهبود به علت موفقیت در زير بخش برق و اقداماتی كه در راستاي مدرن سازی قوانين به همراه آموزش برای بهبود کارایی صورت گرفته بود، حاصل گردید. رتبه­بندی­ها به ترتيب اهميت با 10 موضوع تعیین می­شوند که هر کدام با توجه به وزن هر موضوع، شامل چندین شاخص مي­باشند. در میان اين ده موضوع، امارات متحدۀ عربی با توجه به عوامل زیادی چون درخواست انشعاب برق (با بالاترين امتیاز 1)، پرداخت مالیات (2)، معامله با مجوز ساخت و ساز (5) ثبت اموال (7)، اجرای قراردادها (9) و حمایت از سرمایه­گذاران كوچك (15) در رده یازدهم قرار گرفت. این گزارش بر پایه چگونگی انجام تجارت، در نظر گرفتن مقررات تجاری، حقوق مالکیت، اجرای قرارداد، قوانین سرمایه گذاری، دسترسی به اعتبار و تعدادی از عوامل دیگر، اقتصاد 190 کشور را رتبه بندي كرده است. (1 نوامبر 2018- منبع: gulftoday)
http://www.gulftoday.ae/portal/3a542b1f-aaf6-4c1b-8acd-4ae325054b63.aspx
افتتاح سه تأسيسات آب شيرين كن در سال 2021 در امارات متحده عربي
براساس گزارش رسانه­هاي محلي، امارات متحده عربي در سال 2021 سه تأسيسات آب شیرین کن افتتاح خواهد نمود. این تأسيسات در شهرهای شمالی رأس الخیمه، ام القيوین و فجيره واقع شده و انتظار می­رود 511 میلیون لیتر (135 میلیون گالن) آب در روز تولید شود. این تأسيسات توسط اداره برق و آب فدرال امارات متحده عربی و شرکت هلدينگ برق MDC متعلق به شرکت سرمایه­گذاری دولتی مبادله (Mubadala) اداره می­شوند. زمان بندی و اندازه اين تأسيسات بر اساس راه­حل­های مطلوب فنی و جذابیت تجاری تعیین شده است. نخستین مرحله اين پروژه بر اساس برنامه زمان بندي تا سال 2021 به پایان خواهد رسيد. تکنولوژی اسمز معکوس در هر سه کارخانه استفاده می­شود که انرژی کمتری نسبت به روش تقطیر نیاز دارد. (26 اكتبر 2019 – منبع: urdupoint)
 

تصویب اعطای وام قرض الحسنه به تأسیسات زباله سوز شارجه توسط صندوق توسعه ابوظبی

در سال یا 37/5 تن در ساعت، ظرفیت تولید حدود 30 مگاوات انرژی را دارا باشد. با توجه به این که این تأسیسات در اوایل سال 2021 به اتمام خواهد رسید، هدف آن دستیابی به دفن صفر زباله در دفنگاه شارجه می­باشد و هدف امارات متحدۀ عربی در سال 2021، هدایت 75 درصد از زباله­های جامد شهری خود به دفنگاه زباله خواهد بود. تخمین زده می­شود با اجرای این پروژه سالانه از انتشار حدود 450 هزار تن دی اکسید کربن جلوگیری می­شود و معادل 45 میلیون متر مکعب در مصرف گازطبیعی صرفه­جویی (MSW)پرداخت یک وام قرض الحسنه به مبلغ 33 میلیون دلار (121 میلیون درهم) را برای توسعه یک تأسیسات زباله­ سوز در شارجه امارت تصویب کرده است. انتظار می­رود این تأسیسات، با بیش از 300 هزار تن ضایعات جامد شهری (ADFD)ق توسعه ابوظبیصندو
می­گردد. (5 سپتامبر 2018- منبع: zawya)
 
 
امضاي يادداشت تفاهمي بين امارات متحده عربی و اوكراين در زمينه اجراي پروژه­های سرمایه­گذاری انرژی در زمينه بهينه­سازي انرژي
آژانس دولتی بهره ­وری انرژی و صرفه­ جویی انرژی اوکراین و وزارت انرژی و صنعت امارات متحده عربی یادداشت تفاهمي در مورد
بهره­وری انرژی و انرژی­های تجدیدپذیر امضاء کردند. سرویس مطبوعاتی آژانس اوکراینی در روز شنبه اعلام كرد كه اين دو كشور با همکاری يكديگر در پروژه­های مشترک سرمایه­گذاری در زمینه بهره وری انرژی، انرژی پاک و پردازش زباله، تجربه ­هاي خود را تبادل خواهند نمود. آژانس اوکرایني می­گوید که امارات متحده عربی یکی از پیشرفته­ترین کشورهای خلیج فارس است که اين هدف را براي خود تعيين كرده كه در تراز انرژي سال 2050 خود حداقل به 44 درصد از انرژی پاک دست يابد. علاوه بر این، مقر آژانس بین­المللی انرژی­هاي تجدید پذیر (IRENA) که اوکراین نيز در آن عضو است، در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی قرار دارد. همچنين بزرگترین پارک خورشیدی در نزدیکی دبی ساخته شده است. ظرفیت انرژی­های تجدیدپذیر پیش بینی شده در سال 2020 يك گیگاوات و در سال 2050، 5 گیگاوات گردد
. (20 اوت 2018 – منبع: open4business.com.ua)

پیشرفت کار پروژه  523  میلیون دلاری نیروگاه تلمبه ذخیره ای حتا در دبی
مطالعات مهندسی نیروگاه تلمبه ذخیره­ای حتا به ارزش 523 میلیون دلار (1/92 میلیارد درهم - 448/6 میلیون یورو) به پایان رسیده است. اداره آب و برق دبی (DEWA) در حال توسعه نیروگاه 250 مگاواتی است که از آب ذخیره شده در سد حتا استفاده می­کند. این مطالعات مهندسی بخشی از قرارداد مشاوره­ای 16 میلیون دلاری (58 میلیون درهم - 13/7میلیون یورو) است که در ژوئن 2017 توسط اداره آب و برق دبی به شرکت فرانسوی EDF واگذار شده است. این قرارداد شامل خدمات مشاوره­ای برای طراحی تونل آب عمیق، مخزن بالا و نیروگاه برق آبی، مناقصه برای تأمین مواد، نظارت بر کار ساخت و ساز، نصب سایت، راه اندازی آزمایشی و دائم است. پروژه حتا با استفاده از آب سد که می­تواند بیش از 1/7 میلیارد گالن باشد، برق تولید می­کند. مخزن بالادست نیز در ارتفاع 330 متر بالاتر از سطح سد در کوه­ ها قرار خواهد گرفت که ظرفیت ذخیره سازی اضافی 880 میلیون گالن را فراهم خواهد کرد. توربین­هایی که از انرژی پاک و ارزان خورشید استفاده می­کنند، آب را در ساعات غیر پیک از مخزن پایین­تر به مخزن بالا پمپ می­کنند، در حالی که در ساعات پیک، توربین با استفاده از سرعت ریزش آب مخزن بالا برای تولید برق کار می­کنند. این نیروگاه به شبکه برق DEWA متصل خواهد شد. حسن سعید محمد الطایر، مدیر عامل اداره آب و برق دبی (DEWA) در این خصوص اظهار داشت: "این پروژه به عنوان بخشی از استراتژی انرژی پاک دبی 2050 است که توسط معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی عنوان شده است. ما چندین پروژه از جمله نیروگاه برق آبی را با هزینه 523 میلیون دلار (448/6 میلیون یورو) راه اندازی کرده­ایم".

(15 ژوئیه 2018- منبع:arabianindustry )

سرمایه­ گذاری شرکت سرمایه­گذاری جاده ابریشم در دبی
وب سایت خبری caixinglobal.com اعلام کرد که شرکت سرمایه­ گذاری جاده ابریشم 24 درصد از سهام پروژه خورشیدی دبی امارات متحده عربی را به دست آورد. بر اساس گزارش­های رسانه­ ای، پروژه انرژی خورشیدی 700 مگاواتی (Concentrating Solar Power -CSP)، بزرگترین واحد تولیدی CSP در جهان است که  توسط شرکت سرمایه­ گذاری جاده ابریشم، اداره آب و برق دبی و شرکت  ACOWA Power Barka SAOG عربستان سعودی توسعه خواهد یافت. انتظار می­رود که این پروژه بتواند برق را با تعرفه 7/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت که قیمتی قابل رقابت با برق تولید شده توسط سوخت­های فسیلی بدون یارانه است، ارائه نماید.
(26 ژوئیه 2018- منبع:ecns.cn )


سرمایه ­گذاری بیش از 136 میلیون دلار (116/7 میلیون یورو) در خصوص بهینه ­سازی انرژی در دبی
تا سال 2017 دوبی به میزان 136/7 میلیون دلار (500 میلیون درهم - 116/7 میلیون یورو) در زمینه بهینه­ سازی انرژی سرمایه­گذاری­ نموده است. براساس گزارش منتشره توسط اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB)، امارات متحده عربی در سال 2017، 68 میلیون دلار (250 میلیون درهم- 58/3 میلیون یورو) در پروژه­ه ای بهینه­ سازی انرژی هزینه کرده است که یک سوم بیشتر از هزینه­ های مشابه در سال 2016 می­باشد. با این اقدامات انتظار می­رود 21 درصد در مصرف برق و 31 درصد در مصرف آب صرفه­ جویی رخ دهد. همچنین این گزارش به پیشرفت قابل توجه حاصل از پروژه­های تولید کننده برق مستقل (IPP) شامل فاز 4، 700 مگاواتی پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم دبی، اشاره کرد. نیروگاه خورشیدی متمرکز (CSP) دارای بلندترین برج خورشیدی جهان در 260 متری است و همچنین بزرگترین سرمایه­ گذاری CSP در جهان خواهد بود که ظرفیت ذخیره­سازی 15 ساعت انرژی حرارتی را خواهد داشت. در گزارش اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB) اشاره شده که شرکت­های منطقه ­ای سرمایش در دبی در خصوص بهره­ وری منابع مشارکت داشتند، و در سال 2017، 40 درصد از نیاز سرمایش خود را با استفاده از آب بازیافتی به جای آب شیرین شده تأمین کردند. این کار با حمایت شهرداری دبی حاصل شد. از سال 2014، شرکت­های خدمات انرژی، برنامه­ های بهره­ وری را به ارزش 54/5 میلیون دلار (200 میلیون درهم – 46/7 میلیون یورو) در 2500 ساختمان در دبی اجرا کرده­اند. اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB) اعلام کرد که این پروژه­ها بخشی از برنامه تکمیلی ساختمان در امارات است که به منظور افزایش بهره ­وری انرژی و آب می­باشد. سعید محمد الطایر، معاون شورای عالی انرژی دبی گفت که بیش از 30 هزار ساختمان در دبی  تکمیل شده­ اند که به لحاظ تأمین انرژی کارا بوده­اند. وی ادامه داد: "در حال حاضر هزینه­ این پروژه استراتژیک تقریباً 8/2 میلیارد دلار (30 میلیارد درهم – 7/0 میلیارد یورو) است که بازگشت آن 22/3 میلیارد دلار (82 میلیارد درهم – 19/1 میلیارد یورو) و سود فعلی خالص آن 14/2 میلیارد دلار (52 میلیارد درهم -12/2 میلیارد یورو) می­باشد.
(22 ژوئیه 2018- منبع:arabianindustry)

الگو قرار گرفتن امارات متحده عربی برای عربستان سعودی در خصوص نحوه انتشار صورتحسابهای برق
در ماه گذشته مصرف­کنندگان عربستان سعودی با مشاهده قبوض برق خود و افزایش دو برابری تعرفه­های برق، شوکه شدند. قبوض برق آنان با توجه به گرمای تابستان و استفاده از سیستم­های تهویه مطبوع افزایش چشمگیری یافته بود. متخصصان معتقدند که خانوارها می­توانند اقداماتی را برای کاهش این شوک انجام دهند. چندین سال پیش اداره آب و برق دبی (DEWA) جزئیات صورتحساب­ها را ارائه داد. این جزئیات به مشتریان اجازه می­داد مصرف دقیق آب و برق خود از جمله میزان انتشار کربن را مشاهده کنند. با استفاده از نرم افزارهای هوشمند این شرکت، شهروندان می­توانند صورتحساب خود را تجزیه و تحلیل کنند و ماهانه و سالانه مصرف انرژی را از طریق نمودارها مشاهده نمایند. اداره آب و برق ابوظبی (ADWEA)  نیز برنامه­های جدید فناوری­ و پایداری را به منظور کمک به مصرف­کنندگان به اجرا در آورده است. این تغییرات با توجه به مصرف شهروندان امارات متحده عربی که به طور متوسط بیش از 20 هزار کیلو وات ساعت در سال و 550 لیتر آب در روز است، بسیار مهم هستند. مدیر عامل یکی از شرکت­های خدمات مدیریت که با DEWA کار کرده است، گفت: "امارات متحده عربی برای ایجاد یک کشور از لحاظ انرژی کارا و پایدار تلاش می­کند، اما موفقیت این ابتکارات بستگی به مصرف خانوارها دارد. یکی از استراتژی­های کلیدی ایجاد "آگاهی مصرف" است. پس از تحقیقات گسترده، هر دو ارائه دهنده برق (اداره آب و برق دبی(DEWA)  و آب و برق ابوظبی (ADWEA) ) متوجه شدند که بسیاری از مصرف کنندگان صورتحساب­های مربوطه خود را می­خوانند اما نمی­دانند چه هزینه­ای برای آنها لحاظ شده است. وی افزود صورتحساب سبز آب و برق دبی (DEWA)  در سال 2012 برای حفاظت از محیط زیست و ترویج پایداری ایجاد شد. مصرف­کنندگان می­توانند این صورتحساب را از هر جایی به دست بیاورند، مصرفشان را تجزیه و تحلیل کرده و صورتحساب خود را آنلاین پرداخت نمایند. این صورتحساب علاوه بر توضیح ساده­ای در مورد مصرف، راهکارهایی را در زمینه صرفه­جویی انرژی و حفاظت از آب ارائه می­دهد. وی افزود که زمان مصرف مورد توجه مشتریان است. زمان پیک بین ظهر و پنج بعد از ظهر است، به طوری که اداره آب و برق دبی(DEWA)   مصرف­کنندگان را در صورت کاهش مصرف در این محدوده زمانی تشویق می­کند. مصرف­کنندگان به ویژه در هنگام تجزیه و تحلیل صورتحساب خود به هزینه مصرف نیز توجه می­کنند و می­توانند صورتحساب خود را با آمار همسایگان خود مقایسه کنند، به این ترتیب آنها می­توانند اهداف مدیریت انرژی واقعی را تعیین نمایند. همچنین می­توان استراتژی­های فصلی را در خانوار اجرا نمود. یک مثال، محدود کردن استفاده از سیستم­های تهویه مطبوع در تابستان است. ضروری است که مشتری­ها از هزینه­های انرژی و هزینه­های احتمالی انرژی خود آگاهی یابند. شفافیت در صدور صورتحساب به مصرف کنندگان کمک می­کند مصرف خود و در نتیجه بودجه خود را مدیریت نمایند.
(11 ژوئیه 2018- منبع: (arabnews
ذخیره انرژی بادی دریایی توسط دو شرکت انرژی
مزارع بادی دریایی به عنوان یک منبع انرژی پاک مهم بشمار می­آیند، اما بیشترین برق آنها در شب زمانی که نیاز در حداقل سطح ممکن خود است، تولید می­شود. ذخیره انرژی باد برای تولیدکنندگان برق مشکلاتی را بوجود آورده است. شرکت نروژی Equinor که در گذشته تحت عنوان استات اویل شناخته می­شد، با همکاری شرکت مصدر (Masdar) امارات متحده عربی در نظر دارند باتری را به منظور ذخیره سازی انرژی باد بسازند. این پروژه، که به نام Batwind شناخته می­شود، در اسکاتلند در نزدیکی محل یک مزرعه بادی دریایی اجرا خواهد شد. برق تولید شده در Hywind اسکاتلند توسط کابل به یک پست واقع در خشکی، جایی که باتری­های 1 مگاواتی به شبکه متصل هستند، انتقال داده می­شود. ظرفیت باطری­ها معادل 128000 تلفن هوشمند است. ذخیره سازی Batwind مانند یک انبار انرژی کار می­کند. به طوری که در زمان نیاز، برق را به شبکه می فرستد.
(27 ژوئن 2018- منبع:(houstonchronicle
https://www.houstonchronicle.com/business/energy/article/Two-energy-companies-say-they-can-store-off-shore-13030881.php
دبی آماده برای آزمایش استفاده از باتری ذخیره­ ساز
دبی در حال آماده شدن برای آزمایش استفاده از باتری ذخیره­سازی است که به پارک عظیم خورشیدی واقع در صحرا متصل خواهد شد. شرکت ژاپنی ceramics، عرضه کننده شبکه متصل ذخیره­سازی (NAS) و عایق­های NGK، 1/2 مگاوات از سیستم باتری بزرگ شبکه متصل ذخیره­سازی (NAS-Network Attached Storage) خود را برای یک پروژه پایلوت در فاز اول پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم عرضه کرده است. این شرکت اعلام کرد که در حال حاضر کل ظرفیت ذخیره­سازی این باتری­ها که در تأسیسات خورشیدی نصب می­شوند، 7/2 مگاوات است. باتری NAS  برای تثبیت نوسانات خروجی برق خورشیدی و همچنین سایر برنامه­های شبکه از جمله زمان انتقال انرژی و کنترل فرکانس استفاده می­شود. عرضه کننده ژاپنی همچنین ادعا می­کند که باتری NAS آنها تنها فناوری ذخیره­سازی است که موفقیت عملیاتی در خاورمیانه را ثابت کرده است. سعید محمد الطایر، مدیرعامل و مدیر اجرایی اداره آب و برق دبی (DEWA) در مصاحبه اخیر خود با سایت خبری Middle East Utilities گفت این باتری­ها قبل از  تأیید نهایی باید آزمایش شوند. وی همچنین افزود ما در حال حاضر تحت عنوان یک پروژه تحقیق و توسعه (R&D) در حال نصب ذخیره ساز NDK برای حدود 1/2 مگاوات هستیم. اما از آنجا که این فناوری هنوز ثابت نشده است، به زمان نیاز داریم تا آن را آزمایش کنیم و اثربخشی آن را تعیین کنیم. (29 ژوئن 2018- منبع: arabianindustry)
http://www.arabianindustry.com/utilities/news/2018/jun/29/dubai-to-trial-large-scale-battery-storage-5947734/#close

اميد امارات متحده عربی به در اختيار داشتن چهار راكتور هسته اي تا سال 2020
امارات متحده عربی برنامه­های خود را براي راه­اندازی اولین راکتور هسته­اي، حداقل تا پایان سال 2019 به تعویق انداخته است. شرکت نوا انرژي (Nawah Energy)، اپراتور نيروگاه هسته­ اي بار كه (Barakah)، اعلام کرد که بررسي­هاي لازم به منظور به روزرسانی برنامه راه­اندازی نيروگاه را به اتمام رسانده است. اين شركت در بیانیه­ای اعلام کرد كه پیش بینی مي­نمايد که بارگذاری اجزای سوخت هسته­ای مورد نیاز برای شروع عملیات واحد 1 اين نيروگاه در انتهاي سال 2019 تا اوایل سال 2020 رخ دهد. نیروگاه ابوظبی بزرگترین پروژه هسته­ای در دست احداث در جهان و اولین نيروگاه هسته­اي در جهان عرب خواهد بود. امارات متحده عربی قبلاً در برنامه راه­اندازي نیروگاه عنوان کرده بود که اولین رآکتور در سال 2017 عملیات خود را آغاز خواهد کرد. انتظار می­رود تا سال 2021، 27 درصد از نیاز برق اين کشور از انرژی هسته ­ای و انرژی تجدیدپذیر تأمين گردد. بر اساس گزارش وزارت انرژی امارات متحده عربی، در صورت تكميل عمليات چهار راکتور، اين نيروگاه قادر خواهد بود تا 5600 مگاوات برق تولید نمايد. به همین ترتیب، عربستان سعودی  نيز امیدوار است که به انرژی هسته ­ای دست يابد و در ماه جاری برنامه­ های خود را برای ساخت دو راکتور هسته ­ای تسریع نموده است.
(29 مي 2018- منبع: alaraby)
برنامه­ريزي جهت صرفه­جويي 20 درصدي در مصرف انرژي در فرودگاه بین­المللی دبی
آژانس خبري امارات متحده عربی (WAM) گزارش داد که فرودگاه بین­المللی دبی برای 20 درصد صرفه­جویی سالانه انرژی، از تجزیه و تحلیل داده­های زیمنس و فناوري ساختمان هوشمند استفاده خواهد کرد. هدف این فرودگاه کاهش مصرف انرژی با انجام اقداماتي در ترمینال­های 1، 2، 3 و سالن اجتماعات B در اين فرودگاه است. این اقدامات بر روی سیستم­ های هوا و آب فرودگاه انجام خواهد شد و انتظار می­رود که اين پروژه هفت ساله، میزان انتشار دی اکسید کربن را حدود 25000 تن کاهش دهد و موجب صرفه­جویی سالانه حدود 50 گیگاوات ساعت برق و 21 میلیون گالن آب گردد. يك راه حل ويژه بهینه­سازی مصرف انرژی براي اين پروژه توسط شركت زیمنس طراحی شده که شامل طیف وسیعی از فناوری­ های فیزیکی و دیجیتالی نظير درایوهای فرکانس، سنسورها، اندازه­ گیری انرژی و تجهيزات کاراي آب را در بر مي­گيرد. به گفته وزیر انرژی امارات متحده عربی، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با 99 درصد نیاز داخلی انرژی به نفت و گاز، به عنوان عمده ­ترين عرضه­ كنندگان نفت، قصد دارند سهم انرژی­هاي پاک را كه تا سه سال پيش نزدیک به صفر بود تا سال 2050 به 50 درصد افزایش دهند. امارات متحده عربی معاهده تغيير اقليم پاريس را در سپتامبر 2016 تصویب کرده است.
(22 مي 2018- منبع: xinhuanet)

امضاي قرارداد فاز چهارم پارک خورشیدی دبی در چین
قرارداد جدید فاز چهار پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم، بزرگترین پروژه سرمایه­گذاری در خصوص نيروگاه خورشيدي متمركز در جهان، امضاء شد. اين قرارداد مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC) براي فاز چهارم با ظرفيت 700 مگاوات در شانگهای چین، با شركت برق آكواي عربستان سعودی و شركت برق شانگهای چین به عنوان پیمانکاران اصلی پروژه امضاء شد. سعید محمد الطایر مدیر عامل شرکت آب و برق دبی (دوا)، در سخنرانی خود در مراسم امضای اين قرارداد گفت: تجارت دو جانبه بین امارات متحده عربی و چین در 9 ماهه اول سال 2017، بیش از 35 میلیارد دلار (128/4 ميليارد درهم) بوده است. وی افزود: ماه گذشته، فاز چهارم اين پارک خورشیدی در قالب يك تولید کننده مستقل برق آغاز شد. هدف اين پارک ایجاد تنوع در انرژی پاک با ظرفیت 5000 مگاوات و کل سرمایه­گذاری 13/6 ميلیارد دلار (50 میلیارد درهم) تا سال 2030 می باشد. با توجه به اهداف بلندپروازانه امارات متحده عربي تا سال 2050، این کشور حداقل به 42000 مگاوات انرژی تجدیدپذیر نیاز دارد و این پروژه يكی از ارکان کلیدی این هدف می باشد.
 (14 آوريل 2018 – منبع: Gulf News)
كاهش يك میلیون تن دی اکسید کربن تا سال 2030، براساس هدف جدید تعیین شده توسط شرکت خدمات انرژی اتحاد
طبق اهداف جدیدي که توسط شرکت خدمات انرژی اتحاد (Etihad ESCO)، در چهارمین سالگرد نشست سالانه Retrofit Tech دبی اعلام شد، تا سال 2030 بیش از يك میلیون تن دی اکسید کربن کاهش خواهد یافت و 1/7 تراوات ساعت برق در همان سال در دبی صرفه­جويي خواهد شد. افزایش سرمایه­گذاری­های انجام شده، اجراي پروژه­هاي صرفه­جویی در مصرف برق، کاهش مصرف آب و افزایش آگاهی از كارايي انرژی در دبی، از نكات برجسته مطرح شده در اين نشست مي­باشد. علی الجاسم مدیر عامل شرکت خدمات انرژی اتحاد، هدف را تا سال 2030، صرفه­جويي 5/6 میلیارد گالن انگليسي آب از طریق نوآوري­هاي جدید قرار داد. در خصوص پروژه­های خورشیدی نیز تمرکز بر توليد 1000 کیلووات برق از طريق پشت بام­هاي مرکز تجارت جهانی دبی و همچنین 3000 کیلووات از پانل­های خورشیدی روی سقف 640 ویلا در هاتا خواهد بود. الجاسم بر این موضوع تأكيد کرد که دبی مي­تواند از طريق اجراي پروژه­های سودآور برق و پروژه­های صرفه­جويي تقاضاي آب، به یک الگوی در كارايي انرژي تبدیل شود. وی همچنین اظهار داشت که همکاری با دانشگاه انگلیسی (British University) در دبی، که توسط شورای عالی دبی حمایت می­شود، موفقیتي بلند مدت در برنامه­های آموزشی برای مدیران اجرایی، مهندسین، تکنسین­ها و سرمایه­داران است. این برنامه به منظور افزايش بخش خورشیدی و رسیدن به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برنامه­ریزی شده است. مطالعات موردی در این نشست نشان دادند که شرکت آب و برق دبی (دوا) از طريق تكميل پروژه­ها توانسته است 30 درصد صرفه­جويي انرژي و همچنین 2 میلیون درهم (544/6 هزار دلار) در يك سال صرفه جویی مالي، ايجاد نمايد. این نتیجه ناشي از جایگزینی سیستم­های خنک­ کننده نيروگاه­ها، ارتقاي قابل توجه سیستم­های HVAC و تکمیل هفت ساختمان شرکت آب و برق دبی (دوا) در دبی مي­باشد. در اين نشست، روشنايي نيز به عنوان يك جنبه کلیدی در كارايي انرژی مطرح و تأثیر آن بر صرفه­جویی انرژی مورد بررسي قرار گرفت.  به عنوان مثال پروژه مسكوني محمد بن راشد از پروژه­هاي مورد بررسی بود كه شامل تأسیسات روشنایی 1656 ویلا و 110000 چراغ­ روشنايي جدید بود که منجر به 80 درصد صرفه جویی در انرژی و 0/57 میلیون درهم (155/2 هزار دلار) در سال گرديد. شورای عالی انرژی دبی هدفگذاري نموده كه تا سال 2030، تقاضای انرژی را 30 درصد کاهش دهد و 30000 ساختمان را نیز تکمیل کند. بازسازی و ترمیم ساختمان­های موجود نيز به عنوان استراتژی­های اصلی کاهش تقاضای کلی انرژی مطرح شده است. (11 آوریل 2018- منبع: zawya)

آغاز ساخت نیروگاه حرارتی خورشیدی (CSP) 700 مگاواتی در دبی
ساخت یکی از بزرگترین پروژه­های نیروگاه­های حرارتی خورشیدی (CSP) در جهان در امارات متحده عربی آغاز شده است. اداره آب و برق دبی (DEWA) با همکاری کنسرسیومی متشکل از شرکت ACWA Power عربستان سعودی و شرکت چینی شانگهای الکتریک، در حال توسعه پروژه 700 مگاواتی است. این پروژه،  فاز چهارم پروژه پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم دبی است که انتظار می­رود تا سال 2030، با 50 میلیارد درهم (13 میلیلرد دلار) سرمایه گذاری، 5000 مگاوات تولید نماید. این پروژه برای فازهای توسعه از یک نیروگاه سهموی 600 مگاواتی و یک برج خورشیدی 100 مگاواتی به ارتفاع 260 متر استفاده خواهد کرد. این طرح توسعه بر اساس مدل تولید کننده مستقل برق (IPP) و بر روی زمینی به مساحت 43 کیلومتر مربع ساخته خواهد شد. در این پروژه طراحی شده که برق بیش از 270 هزار خانه از  انرژی تجدیدپذیر تأمین گردد. همچنین پیش بینی شده که با اجرای این پروژه، سالانه 1/4 میلیون تن از انتشار کربن کاسته شود. ساخت این پروژه ملزم به 14/2 میلیارد درهم (3/8 میلیارد دلار) سرمایه­گذاری است؛ همچنین هزینه همتراز شده برق (LCOE) این پروژه به 7/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خواهد رسید. فاز اول پروژه فتوولتائیک خورشیدی با ظرفیت 13 مگاوات در سال 2013 و پس از آن فاز دوم با ظرفیت 200 مگاوات در ماه مارس سال گذشته انجام شد.
برنامه­ریزی شده فاز سوم 800 مگاواتی این پروژه تا سال 2020 عملیاتی شود، در حالی که مرحله اول فاز چهارم 700 مگاواتی در فصل چهارم سال 2020 به بهره برداری خواهد رسید. امارات متحده عربی برای دستیابی به استراتژی انرژی پاک دبی 2050 جهت تبدیل دبی به یک مرکز جهانی انرژی پاک و اقتصاد سبز تا سال 2050 به بیش از 42000 مگاوات انرژی پاک و تجدید پذیر نیاز خواهد داشت
 (21 مارس 2018 – منبع: power-technology)
در مشارکت استراتژیک امارات متحده عربی و کره جنوبی در زمینه انرژی تجدید پذیر و ذخیره انرژی
شرکت مصدر ابوظبی تفاهم نامه­ای را با آژانس انرژی کره جنوبی (KEA) به منظور همکاری در زمینه انرژی تجدیدپذیر و سرمایه­گذاری بین کره جنوبی و امارات  متحده عربی امضاء کرده است. هدف شرکت مصدر وKEA ، ایجاد یک همکاری استراتژیک برای تشویق سرمایه ­گذاری انرژی تجدیدپذیر و توسعه تعدادی از پروژه­های انرژی تجدیدپذیر با بکارگیری انرژی خورشیدی، باد، ذخیره انرژی، نیروگاه شناور خورشیدی و فناوری­های تبدیل زباله به انرژی در کره جنوبی است. همچنین هر دو طرف تفاهم نامه ممکن است دامنه همکاری های خود را در آینده در زمینه حسابرسی انرژی، شبکه­های هوشمند و دیگر زمینه­های مرتبط توسعه دهند. این تفاهم نامه پس از جلسه شورای همکاری­های دوجانبه دوجانبه بین دو کشور در ماه مارس امضاء گردید.
(28 مارس 2018- منبع: energy-storage.news)

قرارداد شرکت ABB با  DEWA در امارات متحده عربی در زمینه انرژی خورشیدی
اخیراً قراردادی به ارزش بیش از 90 میلیون دلار از سوی اداره آب و برق دبی تأمین مالی گردیده است. براساس این قرارداد شرکت ABB مسئول ساخت پست 400 کیلو ولت شمس خواهد بود که برق خورشیدی حاصل از فازهای پروژه پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم را به شبکه برق دبی متصل می­کند. بر اساس این قرارداد، همچنین این شرکت مسئولیت طراحی، تأمین، نصب و حق العمل پست 132/400 کیلو ولت شمس را دارد که ظرفیت بیش از 2000 مگاولت آمپر را خواهد داشت.  انتظار می­رود پس از اتمام فاز 3 این پروژه در سال 2020، تولید بیش از 1000 مگاوات برق خورشیدی فتوولتائیک صورت گیرد. به عنوان بخشی از این پروژه، این شرکت تابلوهای برق، ترانسفورماتورهای برق، سیستم­های حفاظتی، اتوماسیون و کنترل همراه با  سیستم­های نظارت و ارتباطات را تأمین نماید. این دومین پست این شرکت برای این پارک است که امکان تحویل برق قابل اطمینان به تأسیسات و مشتریان صنعت را در کنار بخش خدمات و زیرساخت فراهم می­نماید.
(4 آوریل 2018 – منبع: ZACKS)
 
تکمیل واحد 1 نیروگاه هسته­ای براکه امارات متحده عربی
اولین نیروگاه هسته­ای امارات متحده عربی که در حال ساخت بود، تکمیل شده است. واحد 1 نیروگاه هسته­ای براکه به طور رسمی توسط رئیس جمهور کره جنوبی مون جائه و محمد بن زاید آل نهیان در اواخر ماه مارس افتتاح شد. برنامه­ریزی شده است که تمامی چهار واحد این نیروگاه تا سال 2020 به مرحله بهره­برداری برسند. چهار راکتور هسته­ایAPR1400 ، بیش از 25 درصد نیاز برق امارات متحده عربی را تأمین می­کنند و سالانه مانع از انتشار 21 میلیون تن دی اکسید کربن می­گردند. (4 آوریل 2018- منبع:pngindustrynews.net)