ارمنستان

1399/06/30
- احداث نیروگاه خورشیدی در شهرآرتیک ارمنستان

در چارچوب برنامه انرژی پایدار اتحادیه اروپا در ارمنستان­، برنامه­ای با هدف ترویج انرژی­های تجدیدپذیر در شهر آرتیک استان شیراک ارمنستان به ابتکار "بنیاد حمایت از صرفه جویی در انرژی و اتحاد جوامع"، در حال انجام است. از طریق این برنامه­، یک نیروگاه فتوولتائیک 600 کیلوواتی در شهر آرتیک ساخته می­شود تا برق تولید شده را به شبکه­ برق ارمنستان بفروشد. برای ساخت نیروگاه خورشیدی در شهر آرتیک "طرح مشارکت عمومی و خصوصی" برای اولین بار مورد آزمایش قرار می­گیرد. با توجه به نقشه­های خورشیدی ارمنستان­، این شهر دارای منبع کافی برای پروژه­های نیروگاهی خورشیدی است­ که تضمین عمده­ای برای اثربخشی برنامه دارد.
(17 سپتامبر2020-منبع:
news.am )       


- 50 درصد پیشرفت فیزیکی در احداث نیروگاه حرارتی جدید در ارمنستان
جیوانی روبینی مدیر اجرایی شرکت RENCO Spa ، در دیدار خود با تیگان آوینیان معاون نخست وزیر ارمنستان گفت که با وجود شیوع ویروس کرونا­، کار احداث نیروگاه حرارتی 250 مگاواتی جدید در ایروان تقریباً 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. معاون نخست وزیر ارمنستان در این دیدار با اقدامات در دست اجرا ، تجهیزات مدرن، فناوری­های مورد استفاده و همچنین قوانین ایمنی در این نیروگاه آشنا شد. روبینی ابراز امیدواری کرد که این نیروگاه در پاییز 2021 به بهره­برداری برسد و معاون نخست وزیر گفت که اجرای این پروژه 270 میلیون دلاری نمونه خوبی برای سرمایه­گذاران بالقوه داخلی و بین المللی است. وی همچنین به نقش نیروگاه جدید در بهبود امنیت انرژی کشور اشاره نمود و گفت این نیروگاه  بالاترین راندمان را در میان سایر نیروگاههای حرارتی در ارمنستان خواهد داشت و اثرات زیست محیطی آن حداقل و هزینه برق تولید شده در مقایسه با سایر نیروگاه­های حرارتی، کمترین است. کار احداث این نیروگاه در جولای 2019 در ایروان آغاز و برنامه­ریزی شده ظرف 26 ماه به پایان برسد. عمر این نیروگاه 25 تا 30 سال است.

(3 سپتامبر 2020- منبع:­ arka)
http://arka.am/en/news/economy/50_of_new_thermal_power_plant_construction_in_yerevan_already_completed

- حمایت از احداث نیروگاه خورشیدی در ارمنستان
بانک توسعه اروپا (­(European Bank،­ مؤسسه مالی بین­المللی وابسته به بانک جهانی و اتحادیه اروپا توافق کردند که از احداث و توسعه اولین نیروگاه فتوولتائیک با مقیاس بزرگ در ارمنستان حمایت کنند. احداث نیروگاه فتوولتائیک با ظرفیت 55 مگاوات واقع در جوار شهر متس ماسریخ در شرق ­ارمنستان، موجب افزایش تولید برق از انرژی تجدید­پذیر می­گردد و به کشور کمک می­کند تا اتکای خود را نسبت به سوخت­های فسیلی کاهش دهد. احداث این نیروگاه به عهده گروه سعودی ­Fotowatio (FRV)، فعال در زمینه انرژی­های تجدید­پذیر است و  این شرکت قرار است وام 4/ 35 میلیون دلاری متشکل از دو وام 7/ 17 میلیون دلاری با بازپرداخت بلند مدت از مؤسسه مالی بین­المللی وابسته به بانک جهانی و بانک توسعه اروپا ­European Bank))، دریافت نماید. پیش­بینی می­شود نیروگاه خورشیدی ماسریخ (Masrik) بیش از 128 گیگاوات ساعت برق سالانه با تعرفه رقابتی 2/ 4 سنت در ازای هر کیلووات ساعت برق تولید کند. برق تولیدی تحت توافقنامه خرید برق به شبکه برق ارمنستان(ENA) ، فروخته ­خواهد شد.

(21 ژوئیه 2020- منبع :steelguru)

- احداث نیروگاه 250 مگاواتی در ارمنستان
دولت ارمنستان در نظر دارد، شركت آرم پاور ArmPower (فعال در زمینه تجهیزات نیروگاهی) را از عوارض گمرکی معاف كند. قرار است این شرکت از تجهیزات وارداتی برای ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی گازسوز 250 مگاواتی استفاده کند. شرکت آرم پاور در حدود 69 میلیارد درام (معادل 144­میلیون دلار) سرمایه­گذاری کرده و قرار است 61 میلیارد دیگر (معادل 127­میلیون دلار) در خرید تجهیزات ضروری برای احداث نیروگاه سرمایه­گذاری کند. برق تولید شده به شبکه­های برق ارمنستان  عرضه خواهد شد.
(18جون 2020- منبع: armradio­)

- تأخیر در برنامه­ ریزی قطع برق نیروگاه هسته­ای ارمنستان
مارتیروسیان رییس کمیته ایمنی نیروگاه هسته­ای ارمنستان گفت که برنامه‌ریزی قطع برق به دلیل نگهداری و بررسی تجهیزات نیروگاه تا ماه ژوئیه به تعویق افتاد. وی افزود این تأخیر عمدتاً به دلیل شیوع بیماری فراگیرCOVID-19 ­، بسته شدن مرزها  و عملی نشدن مفاد توافق نامه جهت تأمین تجهیزات و مواد لازم بود. ارمنستان برنامه­ریزی نموده تا با نوسازی و جایگزینی تجهیزات مرتبط به سیستم­های ایمنی و افزایش ظرفیت نصب شده نیروگاه متاسمور تا سال 2026،  ظرفیت این نیروگاه را 12 تا 15 درصد افزایش دهد.

(28 مه 2020 – منبع: neimagazine)

- احدات نیروگاه خورشیدی جدید در ارمنستان
یک نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی با حمایت اتحادیه اروپا در استان وایوتزور ارمنستان احداث شد. این نیروگاه یک مگاواتی قرار است با مشارکت بخش خصوصی و دولتی اداره شود. (3 آوریل 2020 – منبع: armradio)

- نیروگاه­های خورشیدی در آپاران ارمنستان 
احداث سیستم­های فتوولتائیک (خورشیدی) در شهر آپاران ارمنستان، آغاز  و به زودی این شهر در اوایل سال 2020 دارای دو نیروگاه خورشیدی خواهد بود. برنامه انرژی پایدار ارمنستان تحت نظارت اتحادیه اروپا شامل احداث نیروگاه­های خورشیدی 20 و 10 کیلوواتی خورشیدی است که در این منطقه شروع شده است.
(23 نوامبر 2019 – منبع: news.am)


 بدون تغییر ماندن تعرفه برق ارمنستان در سال 2020
گارگین باغرامیان رئیس کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان گفت که در سال 2020 تعرفه برق، بدون تغییر باقی می­ماند. وی تأکید کرد که از اول ژانویه سال 2020 ارمنستان در نظر دارد وامی جهت توسعه و افزایش عمر خدمات دهی نیروگاه هسته­ای این کشور، اختصاص دهد.
(25 نوامبر 2019 – منبع:aysor)                                                                  
------------------

-امضا قرارداد 320 میلیون دلاری اجرای پروژه نیروگاه فتوولتائیک ارمنستان با امارات متحده عربی
ارمنستان اجرای اولین پروژه­­­ برنامه­ریزی شده نیروگاه فتوولتائیک با ظرفیت 200 مگاوات در غرب این کشور را با یک شرکت اماراتی به نام "مصدر" طی یک قرارداد 320 میلیون دلاری امضاء کرد. مصدر ازشرکتهای انرژی تجدیدپذیر مستقر در امارات است که برای توسعه پروژه­ های خورشیدی با ظرفیت کل 400 مگاوات در ارمنستان، با صندوق سرمایه­گذاری ارمنستان (ANIF) به توافق رسمی رسیده است. ارمنستان متعهد شده تا سال2025، حدود 30 درصد از انرژی خود را از منابع تجدید­پذیر تولید کند.
(3 دسامبر 2019 – منبع : arabianbusiness)
https://www.arabianbusiness.com/energy/434699-uaes-masdar-signs-320m-deal-for-armenia-solar-power-projects


- امیدواری ارمنستان در مورد ثابت باقی ماندن تعرفه برق این کشور
گارگین باغرامیان رئیس کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان گفت که امیدوار است قیمت برقافزایش نیابد. وی گفت در حال حاضر بحث توقف فعالیت نیروگاه هسته­ای ارمنستان در سال 2020 نیز مطرح است و لازم است روشن شود تا چند روز دیگر این نیروگاه به فعالیت خود ادامه خواهد داد و افزود برآوردهای دوره فعالیت نیروگاه هسته­ا­ی ارمنستان می­تواند عامل تأثیر­گذار بر تعرفه­های برق و تضمین برق ارزان­تر باشد. (11 نوامبر 2019 - منبع: aysor)     

- احداث نیروگاه­های خورشیدی 400 مگاواتی تا سال 2024
پیش­بینی می­شود تا سال 2024، نیروگاه­های خورشیدی 300 تا 400 مگاواتی در ارمنستان احداث شود که 10 درصد تقاضای این کشور را تأمین خواهد نمود. معاون وزیر امور زیربنایی و زیرساخت­های ارمنستان هاکوب واردانیان گفت که زمینه دسترسی و استفاده از انرژی تجدیدپذیر بیشتر می­شود و دولت ارمنستان .  کمیته تنظیم خدمات عمومیPSRC ارمنستان مجوز احداث نیروگاه­های خورشیدی با ظرفیت 200 مگاوات را در سال گذشته صادر کرده است و نیروگاه­هایی با ظرفیت 105 مگاوات نیز در دست احداث می باشند.
(19 نوامبر 2019 - منبع:news
- گفتگوی ایران و ارمنستان پیرامون همکاری دو کشور در زمینه تقویت تجارت گاز و برق با محوریت صادرات گاز ایران به ارمنستان و دریافت برق از این کشور
ایران و ارمنستان پیرامون همکاری دو کشور در زمینه تقویت تجارت گاز و برق با محوریت صادرات گاز ایران به ارمنستان و دریافت برق از این کشور گفتگو کردند. (4 نوامبر 2019 منبع:­en.mehrnews )  
-ملاقات دو رئیس جمهور ایران با ارمنستان
رئیس جمهور ایران در ملاقات خود با نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت که گسترش برنامه تبادل گاز با برق برای دو کشور ارمنستان و ایران مفید است. وی اظهار کرد که تهران آماده اجرای پروژه­های جدید و گسترش برنامه برق در ازای گاز می­باشد و مایل به ادامه همکاری با طرف ارمنی خود است.
(3 اکتبر 2019- منبع : news) 
               https://news.am/eng/news/536870.html   

از سرگیری فعالیت واحد دوم نیروگاه هسته­ای ارمنستان در ماه سپتامبر
آشوت مارتیروسیان، رئیس سازمان تنظیم مقررات هسته­ای ارمنستان، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که دومین واحد نیروگاه هسته­ای ارمنستان(ANRA)  به زودی تولید و عرضه برق خود را از سر خواهد گرفت. وی گفت این اقدام پس از یکسری مطالعات بیشتر در زمینه ایمنی پروژه انجام خواهد شد. آشوت مارتیروسیان خاطر نشان کرد کار در سال 2016 آغاز شده است و قرار است در سال 2021 تکمیل شود اما شواهد عینی نشانگر میزان قابل توجهی پیشرفت در روند پروژه است. آشوت مارتیروسیان رئیس نیروگاه (ANRA) گفت: کار ارزیابی در دو فاز انجام می­شود که فاز اول، ارزیابی دسترسی به منابع و تأمین نیازهای پروژه، برای بهره­برداری ایمن از نیروگاه هسته­ای برای یک دوره ده ساله است. در حال حاضر روند پیشرفت کار خوب و تست موفق آن نیز، انجام شده است.
(30 اوت 2019 – منبع: news)
احداث خط انتقال برق شمال به جنوب ارمنستان و تبدیل این کشور به هاب انرژی در منطقه‌
هایک بدلیان، رئیس بخش انرژی‌ وزارت زیر ­ساخت‌ها و مدیریت ارمنستان اعلام کرد، احداث خط انتقال برق شمال جنوب در ارمنستان، این کشور را به یک هاب انرژی در منطقه تبدیل خواهد نمود. در حال حاضر پروژه مرکز جنوب بخشی از پروژه اصلی شمال به جنوب است که در مرحله اجرا قرار دارد. هایک بدلیان گفت که احداث خطوط 400 کیلوولت با ایران نیز در دست اجراست. وی افزود احداث مسیر مرکز - شمال در حال بحث و بررسی است که پس از اجرا به مسیر مرکز- جنوب وصل خواهد شد. این پروژه، پروژه احداث خطوط 400 کیلوولت برق ارمنستان گرجستان می­باشد. (17 ژوئیه2019- منبع: armenpress)    

امارات با ارمنستان در زمینه انرژی های تجدیدپذیر
شرکت انرژی آینده ابوظبی (­Abu Dhabi Future Energy Company) که با نام مصدر نیز شناخته می‌شود یک شرکت اماراتی و فعال در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر می­باشد که در حال فعالیت در زمینه توسعۀ انرژی تجدید­پذیر در ارمنستان است. این شرکت اعلام کرده که پس از بررسی­های به عمل آمده، ارمنستان دارای پتانسیل قابل توجهی برای توسعه انرژی خورشیدی و بادی است. محمد جمیل الرامحی، مدیر اجرایی شرکت مصدر و دیوید پاپزیان، مدیر اجرایی صندوق سرمایه­گذاری ارمنستان (ANIF)، یک تفاهم نامه با هدف بررسی و همکاری در زمینه احداث پنل خورشیدی فتوولتائیک با ظرفیت 200 مگاوات، نیروگاه­های بادی مستقر در خشکی با ظرفیت 200 مگاوات و نیروگاه­های شناور خورشیدی 100 مگاواتی را به امضا، رساندند. ارمنستان در حال حاضر مقدار قابل توجهی برق از نیروگاه­های برق آبی تولید می­کند و بسیاری از رودخانه­ها و دریاچه­های این کشور برای احداث­ سازه­های نیروگاه­های خورشیدی شناور، بسیار مناسب می­باشند. الرامحی افزود در ارمنستان سرعت باد بیش از 5/ 8 متر در هر ثانیه است و بسیاری از مناطق ارمنستان برای احداث مزارع بادی بسیار ایده آل می­باشند. میزان تابش انرژی خورشیدی در این کشور در مقایسه با میانگین دریافت انرژی خورشیدی اروپا که 1000 کیلو وات ساعت در هر متر مربع است، 1720 کیلووات ساعت به ازای هر متر مربع می­باشد. ارمنستان از سال 2010 عضو آژانس بین­المللی انرژی تجدید­پذیر (IRENA) است و بسیار تمایل دارد  بیش از یک چهارم نیازهای داخلی خود را از منابع انرژی تجدیدپذیر تولید ­کند و امیدوار است میزان انتشار کربن را تا سال 2050، به میزان 633 میلیون تن معادل CO2، کاهش دهد. (12 ژوئیه 2019 – منبع: gulftoday)

احداث نیروگاه 250 مگاواتی در ارمنستان
نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان امروز در مراسم احداث نیروگاه حرارتی جدید در ایروان شرکت کرد. ظرفیت این نیروگاه حرارتی، 250 مگاوات است. احداث این نیروگاه حرارتی 26 ماه طول خواهد کشید و کارشناسان عمر مفید آن را 25 تا30 سال و هزینه احداث آن را بیش از 250 میلیون دلار تخمین زده­اند. هیکوف وردانیان، معاون وزیر امور خارجه و زیرساخت­های ارمنستان گفت که این نیروگاه قادر است سالیاانه 8/ 1 تا 2 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کند که هزینه اولیه هر کیلووات ساعت آن 4/ 27 درام ( معادل 1/ 5 یورو سنت) خواهد بود. طبق گفته وردانیان، این نیروگاه در زمان احداث 1000 شغل موقت با حداقل دستمزد 600 دلار و پس از احداث 250 شغل دائمی برای متخصصین، ایجاد خواهد کرد. گارگین باغرامیان رییس کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان گفت که این نیروگاه جایگزین نیروگاه حرارتی هرازدان که اخیراً عمر مفید آن به پایان رسیده است، خواهد شد. به گفته باغرامیان ، تاکنون بخشی از بودجه احداث این نیروگاه از سوی مؤسسه مالی بین­المللی (IFC) با 163 میلیون دلار، بانک توسعه آسیا با 44 میلیون دلار و آژانس‌ چند جانبه‌ تضمین‌ سرمایه‌گذاری‌ (MIGA) با 39 میلیون دلار، تأمین شده است.
(12 ژوئیه 2019 – منبع: arka)
احداث نیروگاه جدید با ظرفیت250 مگاوات در ارمنستان
دولت ارمنستان قراردادی را با دو شرکت ایتالیایی رنکو (Renco­) (فعال در زمینه استخراج معادن و مواد معدنی، ساخت تجهیزات دفاعی و محصولات فلزی) و شرکت (Armpower­­) (فعال در زمینه خدمات مهندسی، احداث و ارائه خدمات در بخش­های انرژی، نفت و گاز) در خصوص احداث نیروگاه امضاء کرد. احداث این نیروگاه جدید با 250 مگاوات ظرفیت نزدیک نیروگاه حرارتی ایروان آغاز می شود. این نیروگاه یک نیروگاه گازسوز سیکل ترکیبی خواهد بود. عملیات احداث این نیروگاه بلافاصله پس از حل و فصل مسائل مالی آن در دو ماه آینده شروع خواهد شد. سرمایه گذاری اجرای پروژه حدود 250 میلیون دلار و مدت زمان احداث 26 ماه خواهد بود.
(17 ژانویه ­2019- منبع: aysor)
سرمایه گذاری جهت احداث نیروگاه خورشیدی ماسریخ- 1 ارمنستان
دولت ارمنستان برای شرکت هلندی FRV (فعال در زمینه احداث و توسعه پروژه­های خورشیدی) تسهیلات گمرکی را به منظور واردات تجهیزات و همچنین احداث نیروگاه خورشیدی ماسریخ-1 در منطقه روستایی به همین نام واقع در استان گغارکونیک، قائل شد. آوانسیان معاون وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه­گذاری ارمنستان گفت که این شرکت قرار است 27/8 میلیارد درام (معادل 51 میلیون یورو)، برای احداث این نیروگاه، سرمایه­گذاری کند. به گفته آوانسیان قرار است این نیروگاه توسط کنسرسیومی متشکل از دو شرکت FRV هلند و FSL­ اسپانیا ­ که برنده مناقصه بین­المللی برای احداث اولین و بزرگترین ایستگاه فتوولتائیک هستند، احداث شود. وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرد این کنسرسیوم در مناقصه به دلیل ارائه پایین­ترین پیشنهاد فروش برق به شبکه محلی به مبلغ (3/4 سنت یورو) برای تولید یک کیلووات ساعت برق، برنده شد. این میزان کمتر از هزینه برق تولیدی است که از نیروگاه­های برق آبی بدست می­آید و به شرکت توزیع ارمنستان به مبلغ 4/1 یورو سنت فروخته می­شود. احداث نیروگاه خورشیدی 55 مگاواتی ماسریخ، استان گغارکونیک واقع در شرق ارمنستان نیازمند ­50 میلیون دلار سرمایه­گذاری است و انتظار می­رود تکمیل و احداث این نیروگاه تا سال 2020 به اتمام برسد. این پروژه بخشی از طرح توسعه ملی انرژی­های تجدید پذیر است و یکی از شش نیروگاه  PV با ظرفیت 110 مگاواتی است. (14 مارس 2019 منبع: arka)

امکان صادرات برق ارمنستان به عراق
سفیر ارمنستان در ملاقاتی با وزیر برق عراق آقای دکترخطیب، اعلام کرد که ارمنستان و عراق در حال برنامه­ریزی برای همکاری در زمینه انرژی با یکدیگر می­باشند. سفیر ارمنستان در توئیت خود گفت که امکان همکاری در زمینه انتقال برق از ارمنستان به عراق و استفاده از منابع جایگزین انرژی میسر می­باشد. براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت امور خارجه ارمنستان، طرفین موافقت کردند که در نمایشگاه­های بین­المللی شرکت کنند و همکاری­های گسترده­ای در زمینه انرژی با یکدیگر داشته باشند. (28  فوریه 2019- منبع: panarmenian)

تحویل دومین ژنراتور توربو از سوی روسیه به نیروگاه هسته­ای ارمنستان
شرکت انرژی هسته­ای روسیه به نام (Rosatom) که بخشی از فعالیتش ارائه خدمات در زمینه نیروگاه­­های هسته­ای برون مرزی است، دومین توربو ژنراتور   (­turbo generator) نیروگاه هسته­ای ارمنستان را به این نیروگاه تحویل داد. این اقدام بخشی از پروژه نوسازی و افزايش طول عمر نیروگاه هسته­ای ارمنستان می­باشد. این شرکت در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: نسل جدید تجهیزات نیروگاهی باعث افزایش کارایی و قابلیت ­اطمینان این نیروگاه و افزایش تولید برق خواهد شد. اولین توربو ژنراتور در سال 2017 جایگزین تجهیزات فرسوده که از اواخر دهه 1970 کار می­کرده، شده است. همچنین گفته شد که پس از ارتقاء تجهیزات تأسیساتی که شامل تعویض توربین­ها، ترانسفورماتورها، تجهیزات انتقال برق، خازن­ها، بازسازی برج­های خنک کننده است، 40 مگاوات برق بیشتر تولید خواهد شد. وردانیان مدیر عامل این نیروگاه گفت که با افزایش بهره­وری، هزینه هریک از واحدهای نیروگاهی کاهش می­یابد و این دستاورد برای تثبیت قیمت فروش برق بسیار مهم خواهد بود. نصب دومین توربو ژنراتور به زودی با رعایت ایمنی سیستم­های اصلی، انجام خواهد شد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال  1970 احداث شد که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به تعویق افتاد. اما در سال 1995 یکی از دو رآکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. در ماه مارس 2014، دولت ارمنستان تصمیم گرفت تا عمر خدمات­دهی این نیروگاه را به دلیل تأخیر در احداث واحد جدید تا سال 2026 افزایش دهد­ و به لطف منابع مالی روسیه، توسعه و افزایش عمر خدمات­دهی این نیروگاه امکان پذیر شد و در این راستا روسیه مبلغ 270 میلیون دلار به ارمنستان به عنوان وام و 30 میلیون دلار کمک­های مالی بلاعوض اختصاص داد. (4 فوریه­2019- منبع:­arka­)

احداث نیروگاه جدید با ظرفیت250 مگاوات در ارمنستان
دولت ارمنستان قراردادی را با دو شرکت ایتالیایی رنکو (Renco­) (فعال در زمینه استخراج معادن و مواد معدنی، ساخت تجهیزات دفاعی و محصولات فلزی) و شرکت (Armpower­­) (فعال در زمینه خدمات مهندسی، احداث و ارائه خدمات در بخش­های انرژی، نفت و گاز) در خصوص احداث نیروگاه امضاء کرد. احداث این نیروگاه جدید با 250 مگاوات ظرفیت نزدیک نیروگاه حرارتی ایروان آغاز می شود. این نیروگاه یک نیروگاه گازسوز سیکل ترکیبی خواهد بود. عملیات احداث این نیروگاه بلافاصله پس از حل و فصل مسائل مالی آن در دو ماه آینده شروع خواهد شد. سرمایه گذاری اجرای پروژه حدود 250 میلیون دلار و مدت زمان احداث 26 ماه خواهد بود. (17 ژانویه ­2019- منبع: aysor)
https://www.aysor.am/en/news/2019/01/17/power-plant/1513652

کاهش نرخ برق ارمنستان از ابتدای فوریه سال جاری
قیمت برق برای خانواده­های کم درآمد ارمنستان از اول فوریه سال جاری کاهش خواهد یافت. کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان (PSRC) در روز پنج شنبه تصمیم گرفت که از اول فوریه (2019) نرخ برق برای خانواده های آسیب پذیر و کم درآمد را کاهش دهد
(27  دسامبر­2018- منبع: news)          
وام بانک توسعه اورآسیا به ارمنستان
بانک توسعه اورآسیا ­(EDB)­، وامی به ارزش 20 میلیون دلار به شرکت ملی توزیع برق ارمنستان  (ENA)­ اعطا کرده است. هدف از این پروژه تأمین و توزیع برق بدون وقفه و دائمی در سراسر ارمنستان، کمک به رشد اقتصادی پایدار کشور، کمک به حفظ اشتغال و تأمین برق پایدار برای مصرف کنندگان است. اسماکوو رئیس بخش صنعت و انرژی"بانک توسعه اورآسیا­" گفت که وام اختصاص داده شده جهت بازسازی شبکه سراسری برق، بهبود سیستم اندازه­گیری مصرف برق و تأثیر بر تغییر کیفی در شرایط مالی شرکت، می­باشد. کارن هاروتینیان (KarenHarutynyan)، مدیر شرکت ملی توزیع برق ارمنستان­ (ENA) گفت که این وام اولین مرحله از برنامه سرمایه­گذاری 10 ساله شرکت است که در مجموع به ارزش 726 میلیون دلار و با هدف ارتقاء شبکه­های توزیع و ایستگاه­های کاهش ولتاژ برق ارمنستان، اتصال مشترکین جدید به شبکه سراسری، جایگزینی و نصب سیستم اندازه­گیری و اجرای مدیریت براساس استانداردهای جهانی می­باشد. هاروتینیان گفت که سرمایه­گذاران، قبل از تمدید وام­ها، تمامی ریسک ممکن از جمله احتمال کاهش نرخ­های تعرفه را ارزیابی می­کنند.  
(31
دسامبر ­2018- منبع: emerging-europe)      
https://emerging-europe.com/news/edb-provides-armenia-with-loan-to-upgrade-electricity-grid/

احداث نیروگاه برق بادی در ارمنستان با ظرفیت 200 مگاوات
شرکت ارمنی  Aksionaیک نیروگاه بادی با ظرفیت 200 مگاوات را احداث خواهد کرد .این خبر توسط نماینده این شرکت در نشستی با وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، گارگین باقریمان اعلام شد. باقریمان گفت که این وزارتخانه آماده ارائه کمک مالی به شرکت Aksiona در اجرای این برنامه  سرمایه­گذاری است. ارمنستان دارای دو نیروگاه بادی فعال است. یکی در نزدیکی شهر كجران در جنوب ارمنستان و نیروگاه دوم با ظرفیت 2/64 مگاوات در شمال کشور واقع شده است. نیروگاه­های عمده تولید برق ارمنستان، نیروگاه هسته­ای، نیروگاه­های حرارتی، برق آبی و منابع انرژی­های تجدید­پذیر می­باشد.
(19
نوامبر 2018- منبع: arka)
http://arka.am/en/news/technology/aksiona_company_to_build_wind_power_plant_in_armenia_with_200_mw_capacity/

پروژه نوسازی  نیروگاه هسته ای ارمنستان توسط یک شرکت روسی
شرکت انرژی هسته ای روسیه به نام (Rosatom) که بخشی از فعالیتش ارائه خدمات در زمینه نیروگاه­­های هسته­ای برون مرزی است، اعلام کرد که کار نوسازی تجهیزات یکی از دو واحد توربین نیروگاه هسته­ای متاسمور ارمنستان با هدف افزايش طول عمر و به عنوان بخشی از پروژه طراحی شده اين نيروگاه به پایان رسیده است. گفته شده که با اجرای نوسازی توربین نیروگاه هسته­ای متاسمور و پس از انجام یکسری آزمایشات در هفته گذشته، نیروگاه با حداکثر ظرفیت، 238 مگاوات به شبکه سراسری متصل شده است. پروژه نوسازی این نیروگاه از ژوئن 2018 آغاز شده و شامل: جایگزینی سپریتورها، نصب دستگاه­های سوپر هیتر، ارتقاء توربین­های ژنراتور، جایگزینی کنداکتورها و ترانسفورماتور است. برای انجام این پروژه، حدود 400 متخصص روسی با کارشناسان ارمنی با یکدیگر همکاری داشته­اند. همچنین گفته شده، اتمام نهایی پروژه تا پایان سال 2021 به طول می­انجامد که در نتیجه آن ارمنستان دارای نیروگاه هسته­ای با آخرین و مدرنترین تجهیزات با ایمنی و استانداردهای روز جهانی خواهد بود. این نیروگاه در دهه 1970 احداث و در سال 1988 پس از یک زلزله ویرانگر بسته شده است و دومین راکتور آب سبک­VVER 440-V230   در سال 1995 دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. مقامات ارمنی گفتند که در نظر داشتند در آینده یک نیروگاه هسته­ای جدید احداث و جایگزین نیروگاه فعلی کنند. گفته ­شده بود که احداث این نیروگاه جدید می­تواند جایگزین نیروگاه فرسوده شود و  ظرفیت نیروگاه جدید قرار بود دو برابر ظرفیت مجموعه نیروگاهی احداث شده توسط روسیه باشد.  در حال حاضر نیروگاه فعلی حدود 35 درصد برق ارمنستان را تولید می­کند. دولت ارمنستان به خاطر تأخیر در احداث نیروگاه جدید از ماه مارس 2014 مصمم شد که دوره فعالیت نیروگاه فعلی را تا سال 2026 افزایش دهد. پروژه توسعه و افزايش طول عمر نیروگاه با منابع مالی روسیه میسر شد. روسیه برای این پروژه یک وام 270 میلیون دلاری و 30 میلیون دلار کمک­ مالی بلاعوض، به ارمنستان داد.
(26
نوامبر 2018- منبع: arka)
http://arka.am/en/news/technology/rusatom_service_completes_modernization_of_turbine_unit_at_armenian_nuclear_power_plant/

احداث یک نیروگاه حرارتی 250 مگاواتی در ارمنستان
شرکت ایتالیایی Renco قرار است یک نیروگاه حرارتی سیکل ترکیبی با ظرفیت 250 مگاوات در ایروان ارمنستان احداث ­کند. قرارداد مربوط به اجرای این پروژه توسط وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با مدیر عامل رنکو (Renco) و مدیر عامل شرکت ArmPower (فعال در زمینه مسائل زیست محیطی) متعلق به شرکت رنکو، به امضاء رسید. سرمایه­ گذاری این پروژه به ارزش 250 میلیون دلار است. این پروژه قرار است با همکاری مشترک شرکت­های  Renco S.p.a.،­Simest S.p.a.  و Siemens انجام شود. این نیروگاه در مدت 26 ماه احداث می­شود و با اتمام آن برق ارزان­تری در مقایسه با نیروگاه­های موجود و فعال در ارمنستان و با هزینه تمام شده 27/4 درام (معادل 4/9یورو سنت) به ازای هر کیلوات ساعت، به مشترکین عرضه خواهد شد. همچنین احداث این نیروگاه حرارتی، برای حدود 1000 تا 2000 نفر، کارآفرینی خواهد نمود. عملیات راه اندازی  مرتبط به این پروژه پس از محاسبات مالی تکمیل خواهد شد. شرکت رنکو Renco (فعال در زمینه خدمات مهندسی، احداث و ارائه خدمات در بخش­های انرژی، نفت و گاز) از شانزده سال گذشته در ارمنستان حضور دارد. ( 11 نوامبر 2018- منبع:­armradio )
http://www.armradio.am/en/786

امضای قرارداد مابین ترکمنستان و افغانستان جهت تأمین برق افغانستان
به گزارش ترکمنستان امروز، قراردادی مابین وزارتخانه‌های انرژی ترکمنستان و افغانستان برای پروژه خط انتقال ترکمنستان- افغانستان- پاکستان در عشق آباد امضاء شد. در این قرارداد به ویژه به حجم صادرات برق از طریق خطوط انتقال جدید برق 300 مگاواتی به هرات و هر یک از شهرهای قندهار اشاره شده است. در آینده نزدیک، ترکمنستان قصد دارد این میزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهد. سال‌هاست که افغانستان از طریق خطوط انتقال برق یمامنازار – اندخوی (Ymamnazar-Andkhoy) و سرهتابات – هرات (Serhetabat-Herat) از ترکمنستان برق و (گازمایع) را با قیمت‌های کم وارد می‌نماید. ترکمنستان در تابستان سال جاری جهت تأمین برق افغانستان، برق 100 مگاواتی را از طریق خطوط انتقال مرزی رباط – کاشان – کالای نو (Rabat-Kashan-Kalay nau) به این کشور صادر کرد. به گزارش ترکمنستان امروز، در راستای انجام این پروژه تاکنون کارهای زیادی صورت گرفته است که می‌توان به احداث و راه‌اندازی پست‌های جدید برق و همچنین راه‌اندازی خطوط انتقال 112 کیلومتری اشاره کرد.
(13
اکتبر 2018 - منبع: AZERNEWS)
https://www.azernews.az/region/139119.html
امضای قرارداد 25 میلیون دلاری (معادل 7/21 میلیون یورو) پروژه آبیاری و تولید برق شهرستان خان آباد در استان قندوز افغانستان
قرارداد پروژه آبیاری و تولید برق خان آباد در استان قندوز افغانستان میان وزارت انرژی و آب این کشور و یک شرکت هندی با حضور رئیس جمهور افغانستان به امضاء رسید. هدف از امضای این قرارداد، بهبود و توسعه سیستم آبیاری و تولید برق در این شهرستان می‌باشد. این پروژه با هزینه 25 میلیون دلار (معادل 21/7 میلیون یورو) به بهره‌برداری خواهد رسید و علاوه بر تولید 10/4 مگاوات برق، 47 هزار هکتار زمین زراعتی را نیز تحت آبیاری قرار خواهد داد و 18 هزار خانوار از آن بهره‌مند خواهند شد. (14 اکتبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/172501/قرارداد-پروژه-آبیاری-تولید-برق-خان-آباد-قندوز-ارزش-25-میلیون-دالر-امضا-رسید

تدوین قوانین جدید برای احداث نیروگاه های برق آبی کوچک در ارمنستان
وزارت حفاظت از منابع طبیعی و محیط­زیست ارمنستان(AMNP)  اعلام کرد که این سازمان پیش نویس مجموعه قوانینی را تهیه کرده که چنانچه این قوانین به تصویب برسد، احداث نیروگاه­های برق آبی کوچک در مناطقی که حیات گونه­ های خاص گیاهی و جانوری در معرض خطر قرار گیرد، ممنوع خواهد شد. در این مجموعه قوانین آورده شده که احداث این نیروگاه ­ها باید از هر اثر تاریخی 150 متر فاصله داشته باشد. این وزارتخانه می­گوید به شرکت­هایی که قصد احداث این نیروگاه­ ها را در محل پرورش گونه­ های آبزیان بومی دارند و همچنین نیروگاه­ هایی که برای تولید برق 40 درصد و یا بیشتر آب موجود را مصرف می­کنند، مجوز داده نخواهد شد. استانداردهای آلودگی صوتی نیز در دست تنظیم است تا بر روی نیروگاه ­های جدید، میزان تأثیر آلودگی صوتی بر روی محیط­زیست را مورد بررسی و نظارت قرار دهند. با این وجود، هیچ یک از مجموعه قوانین پیشنهادی، مربوط به نیروگاه­های آبی کوچک موجود نمی­باشد. برخی معتقدند که این قوانین برای نیروگاه­ هایی با سوخت فسیلی مناسب است، در حالی که برخی دیگر ادعا می­کنند که نیروگاه­ های احداث شده به شماری از آبراه­های کشور آسیب رسانده است. وزارت حفاظت از منابع طبیعی و محیط­زیست ارمنستان اعلام کرده که مطالعه ماهانه نشان می­دهد که حداقل 20 نیروگاه آبی کوچک برای تولید برق، 30 تا 50 درصد آب بیشتر از حد مجاز استفاده می­کنند. گالستایان کارشناس جغرافیا پیشنهاد می­دهد برای اینکه هرگز نیروگاه ­های آبی کوچک بر روی آب­های موجود در مناطق جنگلی و در مناطق طبیعی حفاظت شده احداث نشود، اقدامات شدیدتری صورت گیرد. اولویت­های اقتصادی ارمنستان AEF پیشنهاد کرده بود ظرفیت تمام نیروگاه­های برق آبی از 10 مگاوات تجاوز نکنند اما در حال حاضر این محدودیت به 30 مگاوات تغییر یافته است.
(20
آگوست 2018 منبع:hetq.am )

برنامه ریزی برای احداث نیروگاه زمین گرمایی 30 تا 50 مگاوات در ارمنستان  توسط یک شرکت چک
مطبوعات داخلی ارمنستان خبر دادند که شرکت ­Czech Sumes GeoPower AG­ جمهوری چک، قصد دارد یک نیروگاه
زمین­گرمایی با ظرفیت30 تا ­50 مگاوات در منطقه کوهستانی کارکار (Karkar) واقع در جنوب ارمنستان احداث کند. از سال 2001، توسعه منابع انرژی و جایگزین در ارمنستان با هدف کاهش وابستگی به واردات انرژی، برنامه­ریزی شده است. از نکات مهم برنامه احداث نیروگاه زمین­گرمایی، مشارکت شرکای ارمنی و بخش بازسازی و توسعه بانک جهانی (­IBRD) در برنامه حفاری و اکتشاف است که توافقنامه آن در سال 2016 به امضاء رسید و از سویی مطالعه امکان سنجی برای احداث نیروگاه نیز در سال 2017 انجام شد. به گزارش روابط عمومی وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، این وزارتخانه آمادگی برای انجام هر گونه تلاش برای اجرای برنامه­های مشترک، از جمله احداث نیروگاه­های زمین­گرمایی را اعلام کرده است. هایک هاروتونیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان نیز در مورد اهمیت این پروژه گفت که این نوع انرژی، منبع منحصر بفردی از انرژی تجدیدپذیر است که به شرایط آب و هوایی و غیره، بستگی ندارد و افزود این منبع دائمی است و در مورد ارزش آن بسیار تأکید کرد.
(16
آگوست 2018 منبع:thinkgeoenergy )

اختصاص مبلغ 19 میلیون یورو برای نوسازی نیروگاه حرارتی ایروان
 وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان  (EINRA)­هفته گذشته اعلام کرد که شرکت جنرال الکتریک در نظر دارد 18/8 میلیون یورو برای توسعه پروژه نیروگاه حرارتی ایروان سرمایه­گذاری کند. به گفته این وزارتخانه، فعالیت­های نوسازی در راستای افزایش­کارایی و قابلیت ­اطمینان این نیروگاه است. نوسازی این نیروگاه شامل تعمیر توربین گاز و کمپرسور هوا  MXL-2­است و انتظار می­رود ظرفیت این نیروگاه 7 مگاوات افزایش یابد، یعنی از 220 مگاوات به 227 مگاوات برسد و مصرف سوخت نیز ­از 258/1 به 252/8 گرم به ازای هر کیلووات ساعت برق کاهش یابد. همچنین راندمان این واحد نیروگاهی 1 درصد و تولید برق آن 59/5 میلیون کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت
.
(7 ­اوت 2018- منبع: panarmenian)

ارمنستان و نیروگاه هسته ­ای
نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان در مصاحبه­ای با خبرگزاری مسکو گفت که ارمنستان در تلاش است تا عمر بازدهی نیروگاه هسته ­ای خود را افزایش دهد و گفت که برای ارمنستان انرژی هسته ­ای بسیار مهم است. وی افزود ما امیدواریم که عمر نیروگاه هسته ای تا سال 2040 افزایش یابد. نیکول پاشینیان خبر احداث یک نیروگاه هسته ­ای جدید را داد و گفت ارمنستان منابع مالی کافی برای آغاز اجرای این پروژه به طور مستقل را ندارد. وی از حمایت روسیه برای ساخت یک نیروگاه هسته ­ای جدید، ابراز امیدواری کرد و همچنین گفت ارمنستان قصد ندارد فعالیت نیروگاه هسته ­ای فعلی خود را متوقف کند. (28 ژوئیه 2018- منبع:arka )

تاشیر (شرکت فعال در زمینه انرژی) و کاهش قیمت برق
گروه تاشیر (شرکت روسی فعال در زمینه انرژی در ارمنستان) اعلام کرد که این شرکت قیمت برق را برای گروهی از مشترکین که آسیب­پذیرترند، کاهش داده است. تاشیر پس از مذاکره با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، تصمیم گرفت که قیمت را 10 درام (معادل با 1/8 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت برای افراد ضعیف جامعه که مصرف برق آنها کمتر از 250 کیلووات ساعت در ماه است، پایین بیاورد. به گفته مطبوعات ارمنستان، تفاوت قیمت برق اعلام شده حمایت مالی و یارانه­ای است که از سوی گروه تاشیر پرداخت خواهد شد. طبق تصمیم کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی (PSRC)، قیمت برق ارمنستان از 46/2 درام (­معادل با 8/2 یورو سنت) به رقم 44/98 درام (معادل با 8/0 یورو سنت) به ازای هر­کیلوات ساعت برای مشترکین کاهش یافت و برای مصرف­کنندگان کم درآمد 40 درام (معادل با 7/1 یورو سنت) برای مصرف روزانه و 30 درام (معادل با 5/3 یورو سنت) برای مصرف شبانه، تنظیم شد. گروه تاشیر در نشست مطبوعاتی خود گفت که حمایت از خانواده­های کم درآمد یکی از اولویت­های اصلی در برنامه­ های این شرکت است که از سال 2015 و 2016 تصمیم­گیری شده است. (20 ژوئن 2018- منبع:arka )
http://arka.am/en/news/society/tashir_group_downs_prices_for_electricity_for_socially_unsecured_categories_of_consumers_in_armenia_/

وام روسیه برای بروز رسانی تجهیزات نیروگاه هسته­ای ارمنستان
در روز 20 ژوئن کمیسیون تنظیم مقررات عمومی ارمنستان(PSRC)، پیش نویس اولیه طرح بازپرداخت وام روسیه به ارمنستان را تصویب کرد. این وام جهت توسعه و افزایش عمر خدمات دهی نیروگاه هسته­ای این کشور را دریافت شده بود. بر اساس این طرح، بازپرداخت وام با هزینه برق تولید شده، محاسبه می­شود. ارائه این طرح از ماه مارس 2014 با هدف افزایش دوره فعالیت نیروگاه تا سال 2026 بوده است. اجرای این تصمیم با یک وام 270 میلیون دلاری روسیه و 30 میلیون دلار کمک­ مالی بلاعوض، میسر می­گردد. تمدید طول عمر نیروگاه به ویژه، پس از بروز رسانی ظرفیت این نیروگاه از­380 مگاوات فعلی تا 470-480 مگاوات، موجب افزایش بهروری آن می­شود. این نیروگاه در دهه ­1970 احداث و در سال 1988­پس از یک زلزله ویرانگر بسته شده بود. یکی از دو راکتور آب سبک V230  ­VVER 440- این کشور در سال 1995 دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. مقامات ارمنی گفتند که در نظر دارند در آینده یک نیروگاه هسته­ای جدید احداث و جایگزین نیروگاه فرسوده فعلی نمایند. ظرفیت این نیروگاه جدید قرار است دو برابر ظرفیت مجموعه نیروگاهی احداث شده توسط روسیه باشد. در حال حاضر نیروگاه فعلی حدود 35 درصد برق ارمنستان را تولید می­کند.
(20 ژوئن 2018- منبع:arka)
 
اتصال بیش از 300 نیروگاه خورشیدی به شبکه برق ارمنستان
مطبوعات ارمنستان گفتند که 314 واحد فتولتائیک با ظرفیت حداکثر 500 کیلووات به شبکه سراسری برق ارمنستان متصل شده است. این در حالی است که 85 واحد فتولتائیک دیگر با مجموع ظرفیت 5/2 مگاوات در مرحله اتصال قرار دارند. هایک هاروتیونیان، معاون وزیر زیر ساخت­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که فعالیت­های دولت در روند آزاد­ سازی بازار برق و تولید داخلی پانل­های خورشیدی آغاز شده و افزود 4  واحد خورشیدی به شبکه وصل ­شده و 7  واحد نیز در مرحله ساخت می­باشند که در مجموع ظرفیت کل به 10 مگاوات خواهد رسید. هاروتونیان همچنین به مناقصه بین­المللی احداث اولین و بزرگترین نیروگاه فتوولتائیک 55 مگاوات ماسریخ (Masrik-1) در استان گغارکونیک اشاره­ای داشت که در مقایسه با اروپا و منطقه، با پایین­ترین تعرفه تکمیل شد. او گفت که پیش­بینی می­شود سهم انرژی خورشیدی در بخش انرژی تا سال 2022 به حداقل 10 درصد برسد. او گفت دو برنامه دیگر سرمایه­گذاری در بخش انرژی باد با ظرفیت تقریبی 250 مگاوات آغاز شده است. در نتیجه مذاکرات مربوط به احداث نیروگاه ژئوترمال کارار (Karar) واقع در استان جنوبی ارمنستان یک تفاهم نامه آماده شده تا با سرمایه­گذاران برای احداث آن به امضا برسد. به گفته معاون وزیر، تعرفه گاز و برق کاهش یافته و تعرفه­های ویژه­ای نیز برای خانواده­های آسیب­پذیر و صنایع باز تبدیلی، تعیین شده است
.
(17 می 2018- منبع: armenpress)
 
دو شرکت از آلمان و اسپانیا برنده مناقصه احداث نیروگاه فتوولتائیک در ارمنستان
دولت ارمنستان اعلام کرد که کنسرسیومی متشکل از دو شرکت به نامPhotovatio VV  از آلمان و شرکت FSL Solar S.L. از اسپانیا برنده مناقصه بین­المللی برای احداث اولین و بزرگترین ایستگاه فتوولتائیک به نام Masrik-1دراستان گغارکونیک شدند. وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرد که این کنسرسیوم پیشنهاد پایین­ترین مبلغ در حدود (4 سنت) برای تولید یک کیلووات ساعت برق را دادند که برای این میزان برق تولیدی از نیروگاه­های برق آبی کوچک و فروش به شرکت توزیع ارمنستان مبلغ 23/8 درام (معادل 5 سنت) از شرکت توزیع دریافت می­شود. ارمنستان و بانک جهانی بازسازی و توسعه(IBRD)  توافقنامه اعطای وام را که پایه و اساس راه­اندازی برنامه توسعه اقتصادی انرژی خورشیدی ارمنستان می­باشد را در سال 2015، امضاء کرده­اند. نیروگاه خورشیدی 55 مگاواتی در شهر ماسریک، استان گغارکونیک در شرق ارمنستان واقع شده که نیازمند 50 میلیون دلار سرمایه­گذاری است و انتظار می­رود احداث و تکمیل این نیروگاه تا سال 2020 به اتمام برسد. هایک هاروتونیان معاون نخست وزیر گفت که توسعه پروژه و افزایش تولید برق تا میزان100 مگاوات، بستگی به تمایل سرمایه­گذاران دارد. این پروژه بخشی از طرح توسعه ملی انرژی­های تجدید پذیر است و یکی از شش نیروگاه PV با ظرفیت 110 مگاواتی است
. (30مارس 2018- منبع
: arka)
استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان­های اداری در ارمنستان
وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام کرد که ساختمان اصلی این سازمان به زودی مجهز به تجهیزات انرژی خورشیدی خواهد شد و در این راستا سایر ساختمان­ها و مؤسسات دولتی نیز این روند را دنبال خواهند کرد. در حال حاضر سه نیروگاه خورشیدی فعال در کشور وجود دارد و هفت نیروگاه دیگر نیز تا پایان سال 2018 به مرحله عملیاتی خواهند رسید. اولین نیروگاه خورشیدی به نام ArevEk در ارمنستان با ظرفیت 0/5 مگاوات توسط شرکت سرمایه­گذار  Energoاز گروه شرکت­های روسی تاشیر (فعال در زمینه انرژی) در اواخر سپتامبر 2017 در شهر زاخکازورTsaghkadzor)) در­60 کیلومتر شمال شرقی پایتخت ارمنستان راه­اندازی شد. هزینه احداث این نیروگاه خورشیدی حدود 500 هزار دلار می­باشد. هفت نیروگاه خورشیدی جدید دیگر نیز در استان­های آراگاتسوتن، کوتایاک، گغارکونیک و آرارات ارمنستان ساخته خواهد شد. مجوز احداث این نیروگاه­ها تا سال 2038 معتبر خواهد بود. در مجموع سازمان تنظیم مقررات ارمنستان، 11 مجوز برای احداث نیروگاه­های خورشیدی تا ظرفیت 1مگاوات صادر کرده و هزینه سرمایه­گذاری هر نیروگاه 1 میلیون دلار است. برای توسعۀ انرژی تجدید­پذیر در ارمنستان از تابستان 2015، برنامه سرمایه­گذاری به مبلغ 58 میلیون دلار هدف گذاری شد. زمانبندی این برنامه­ریزی برای پنج تا شش سال می­باشد که توسط صندوق انرژی­های تجدید­پذیر، صندوق سرمایه­گذاری تغییرات اقلیمی و همچنین وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، بانک جهانی و بانک توسعه آسیا حمایت می­شود. قرار است ظرفیت کل نیروگاه­های خورشیدی در ارمنستان تا سال 2020 تا 40 الی50 مگاوات برسد.