پروانه بهره برداری - تولید برق

پروانه بهره برداری تولید برق

این پروانه به‌منزله‌ی مجوز مشارکت نیروگاه‌ها در بازار برق ایران است که مالكان نیروگاه‌ها باید نسبت به اخذ آن اقدام کنند. مالکان نیروگاه‌ها پس از احداث نیروگاه، می‌توانند با در دست داشتن پروانه بهره‌برداری (براي تولید برق) نسبت به تولید برق به‌منظور موارد ذيل اقدام کنند:
   
 1- مصرف خود.
 2- عقد قرارداد تبديل انرژي با شركت مادر تخصصی برق حرارتي براي تبديل انرژي و واگذاري حقوق و منافع ناشي از بهره‌برداري از ظرفيت اختصاص‌یافته به شركت مادر تخصصی برق حرارتي.
 3- فروش تمام یا بخشی از انرژی الکتريکي، ظرفیت و خدمات جانبی به شرکت مدیريت شبكه برق ايران.
 4- فروش تمام یا بخشی از انرژی الکتريکي، ظرفیت و خدمات جانبی به مصرف‌كننده‌ی نهاییِ متّصل به شبکه‌ی فوق توزیع يا شرکت‌های توزیع نیروی برق با استفاده از شبکه برای ترانزیت برق و پرداخت هزینه‌های ترانزیت.
 5- فروش تمام يا بخشي از برق در بورس انرژي.
 6- واگذاري تمام و يا بخشي از منافع ناشي از توليد انرژي، عرضه‌ي ظرفیت و خدمات جانبي به ساير دارندگان پروانه‌ي بهره‌برداري (براي توليد برق).
 7- خریدوفروش ظرفيت (گواهي ظرفيت).
 
متقاضی این پروانه درخواست خود را همراه با مدارک ذکر شده در فرم درخواست به مرجع ارزیابی پروانه ارائه می‌دهد (شرکت‌هاي توزيع و برق منطقه‌اي). مرجع ارزيابي پس از بررسی مدارک و اخذ تاییدیه‌های لازم، فرم اصلی پروانه را با امضای مدیرعامل تایید کرده و سپس خلاصه مدارک و همچنین فرم پروانه را به دفتر راهبري و نظارت امور برق وزارت نيرو ارسال خواهد کرد. دفتر راهبري و نظارت امور برق نیز پس از بررسی مدارک نسبت به امضای دوم فرم پروانه و یا اعلام دلایل عدم صدور پروانه اعلام خواهد کرد.
 
شایان ذکر است بر اساس اصلاحیه جدید این الحاقیه که طی نامه شماره 390/32917/د91 مورخ 91/6/25 ابلاغ شده است، کلیه مراحل ارزیابی به منظور صدور این پروانه در شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای صورت می گیرد و نیازی برای رجوع به سازمان انرژی‌های نو ایران(سانا) برای نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود نخواهد داشت (تصوير اصلاحيه).
تذکرات مهم:
 
1) واحدهاي جلب مشاركت موظف‌اند در زمان تنظيم پروانه بهره‌برداري براي نيروگاه‌هاي متصل به شبكه پايين‌تر از 63 كيلو ولت (وفق دستورالعمل موضوع شماره 91/10733/350 مورخ 91/1/20) «برگه/پروانه سبز گمركي» را نيز به عنوان مدرك مورد نياز براي صدور پروانه از متقاضيان دريافت نمايند.
 
2) پیرو نامه شماره 26852/89 به تاریخ 28/6/1389، تا اطلاع ثانوی صدور پروانه بهره‌برداری برای توليدكنندگان همزمان برق و حرارت منوط به اخذ مجوز زیست محیطی نخواهد بود (تصوير نامه).
 
مستندات مربوط به پروانه بهره‌برداري نيروگاه‌هاي متصل به شبکه پايين‌تر از 63 کيلوولت، به صورت زير هستند: دسترسی
 
 
نکات مهم در مورد صدور پروانه بهره‌برداري (براي توليد برق) :
 
مستندات مربوط به پروانه بهره‌برداري نيروگاه‌هاي متصل به شبکه 63 کيلوولت و بالاتر، به صورت زير هستند: