امارات متحده عربی
1398/04/23

اجازه 100 درصدی امارات متحده عربی به مالکیت خارجی در برخی بخش­های اقتصادی
در تاریخ 2 ژوئیه 2019، کابینه امارات متحده عربی تصویب نمود که در مجموع 122 فعالیت اقتصادی در 13 بخش، این امکان را دارند که 100 درصد مالکیت خارجی داشته باشند. این بخش­ها عبارتند از: انرژی­های تجدیدپذیر، فضا، ارتباطات، اطلاعات، کشاورزی و صنایع کارخانه­ای. سرمایه­گذاران خارجی نیز اکنون فرصت بیشتری برای درگیر شدن در حوزه­های گسترده­ای از فعالیت­های اقتصادی نظیر تولید پانل­های خورشیدی، تکنولوژی سبز و ترانسفورماتورهای برق دارند. در حالی که این یک تصمیم فدرال است، هر یک از 7 امارت این کشور، حق تعیین سطح مجاز مالکیت خارجی در امارت خود را دارند. این روش موجب آزادی بیشتر برای جذب سرمایه­گذاری خارجی، ایجاد شغل و ایجاد بازار رقابتی برای امارات متحده عربی در سطح جهانی می­گردد. در حالی که این قانون مالکیت خارجی را در بخش­هایی مجاز می­داند اما، همچنان مالکیت خارجی را در دیگر بخش­ها از جمله خدمات آب و برق ممنوع می­کند. (10 ژوئیه 2019- منبع: jdsupra)

احداث کارخانه آب شیرین کن 900 میلیون دلاری در امارات متحده عربی
خبرگزاری امارات (WAM) اخیراً اعلام کرده است که یک کنسرسیوم از شرکت­ها،900 میلیون دلار برای ساخت بزرگترین کارخانه آب شیرین کن این کشور سرمایه­گذاری خواهد کرد. این کارخانه در شمال امارت ام القیوین ساخته خواهد شد. خبرگزاری امارات (WAM) اعلام کرده است که اداره فدرال آب و برق (FEWA) و یک کنسرسیوم متشکل از شرکت برق ACWA، هلدینگ برق MDC و یک شرکت وابسته به شرکت سرمایه­گذاری Mubadala، تفاهم نامه خرید روزانه 150 میلیون گالن آب در کارخانه آب شیرین کن امارت ام القیوین را امضاء نمودند. این کارخانه از تکنولوژی اسمز معکوس استفاده خواهد کرد. این خبرگزاری توضیح داد که اداره فدرال آب و برق (FEWA)، 20 درصد سهام را حفظ خواهد کرد، در حالی که شرکت برق ACWA  و Mubadala هر کدام 40 درصد از سهام را دارند. دولت ام القیوین به عنوان یک شریک در این پروژه شرکت خواهد کرد و در آینده نیز سهام آن مشخص خواهد شد. انتظار می­رود ساخت این کارخانه در نیمه دوم سال 2019 آغاز شود و براساس جدول زمان بندی در سال 2021  آب تولید شود.

(10 ژوئیه 2019- منبع: ameinfo)


آغاز عملیات تجاری پروژه"نور ابوظبی" بزرگترين پروژه خورشيدي در جهان با ظرفيت 1177 مگاوات
شركت آب و برق امارات (EWEC) اعلام كرد كه پروژه"نور ابوظبی" بزرگترين پروژه خورشيدي در جهان با ظرفيت 1177 مگاوات، عملیات تجاري خود را آغاز كرده است. این پروژه، ابوظبی را قادر خواهد ساخت تا بتواند تولید انرژی­های تجدیدپذیر را افزایش دهد؛ مصرف گاز طبیعی در تولید برق را کاهش داده و به ایجاد انرژی پایدار و کاراتر کمک نموده و همچنین باعث کاهش انتشار دی اکسید کربن به میزان 1 میلیون تن در سال گردد. این نیروگاه خورشیدی 2/ 3 میلیارد دلاری در سویحان ابوظبی واقع شده و یک سرمایه­گذاری مشترک بین دولت ابوظبی و کنسرسیومی متشکل از شرکت­های ژاپنی و چینی است. این نیروگاه دارای بیش از 2/ 3 میلیون پانل خورشیدی است که در یک سایت 8 کیلومتر مربعی نصب شده است. (29 ژوئن 2019- منبع: gulfnews)

امضای قرارداد 100 میلیون دلاری امارات متحده عربی برای احداث یک نیروگاه در یمن 
امارات متحده عربی قراردادی را برای ساخت یک نیروگاه برق 100 میلیون دلاری در یمن امضاء کرده است. این توافق برای احداث یک نیروگاه در عدن، بین بنیاد خلیفه بن زاید آل نحیان و وزارت برق و انرژی جمهوری یمن صورت گرفته است. مدیر کل بنیاد خلیفه، به خبرگزاری امارات گفت که این بنیاد یک نیروگاه گازی 120 مگاواتی متصل به شبکه برق نصب خواهد کرد. انتظار می­رود با بهره­ برداری از این نیروگاه در سال جاری، حدود 2/5 میلیون شهروند یمنی از برق منتفع گردند.
(12 ژوئن 2019- منبع: arabianbusiness)
آغاز نصب تأسیسات خورشیدی در خانه­های شهروندان امارات متحده عربی توسط شرکت خدماتی اتحاد
شرکت خدمات انرژی اتحاد خبر از نصب پنل­های خورشیدی فتوولتائیکی بر روی سقف 5000 خانه در دبی داد. بررسی سایت­ها با تمام پیمانکاران تکمیل شده و تهیه مواد، مدل سازی و فعالیت­های تبلیغاتی در حال انجام است. در این پروژه مقرر گردیده که شرکت اتحاد 65 هزار پانل فتوولتائیک، 295 هزار چراغ  LEDو 50 هزار مخزن آب در ویلاهای اماراتی نصب نماید. نصب پنل­های خورشیدی به تنهایی منجر به 31 میلیون کیلووات ساعت صرفه جویی در برق و کاهش سالانه 21 هزار تن دی اکسید کربن خواهد شد.
(30 می 2019- منبع: zawya)
دریافت یک میلیارد دلار توسط شرکت جنرال الکتریک برای پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی در شارجه
شرکت خدمات مالی انرژی جنرال الکتریک و شرکای آن 1 میلیارد دلار برای تأمین مالی پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی 1/8 گیگاواتی در شارجه امارات متحده عربی دریافت کرده­اند. این شرکا شامل شرکت­های Sumitomo و Shikoku Electric Power ژاپن و شرکت مدیریت شارجه هستند و تأمین مالی توسط بانک بین المللی ژاپن (JBIC)، آژانس اعتبار صادرات ژاپن (ECA) و سایر مؤسسات مالی خصوصی صورت می­گیرد. این پروژه دارای سه واحد چرخه ترکیبی خواهد بود و تولید برق خود را به شرکت آب و برق شارجه (SEWA) تحت یک موافقت نامه خرید برق 25 ساله (PPA) به فروش می رساند. انتظار می­رود این پروژه تا تابستان سال 2023 به طور کامل به بهره برداری تجاری برسد. شرکت جنرال الکتریک سه توربین گاز 9HA، سه توربین بخار، شش ژنراتور، سه دیگ بخار بازیافت حرارتی (HRSG) و خدمات مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC) را برای نیروگاه اصلی در شارجه عرضه خواهد کرد. علاوه بر این شرکت جنرال الکتریک تعهد کرده  است که برای 25 سال، قطعات، تعمیرات و خدمات تعمیر و نگهداری را برای این نیروگاه در محل ارائه نماید.
(22 می 2019- منبع:power-technology)

قرارداد 700 میلیون دلاری کنسرسیوم Abengoa-Sepco III  برای احداث یک کارخانه آب شیرین کن در امارات متحده عربی
شرکت Abengoa اسپانیا اعلام کرد که به عنوان بخشی از یک کنسرسیوم با همکاری پیمانکار چینی EPC Sepco III، برای احداث یک کارخانه آب شیرین کن با ظرفیت 909000 متر مکعب در روز در الطویله  امارات متحده عربی سفارشی را دریافت کرده است. بنا به گزارش رویترز، این شرکت ارزش این پروژه را بیش از 700 میلیون دلار اعلام کرده که سهم آن در 3 سال آینده، حدود 243 میلیون دلار خواهد بود.
(14 می 2019- منبع:utilities)
--------------
افتتاح نخستین سیستم باتری خورشیدی در الظفره ابوظبی

مرکز مدیریت پسماند ابوظبی (Tadweer) نخستین سیستم باتری خورشیدی را در دفنگاه الظفره افتتاح کرد. یک نیروگاه ذخیره انرژی خورشیدی، یک سیستم ذخیره انرژی است که با اتصال به یک نیروگاه خورشیدی شارژ می­شود. تأسیسات لندفیل الظفره، حداقل هزینه­های عملیاتی و نگهداری را نسبت به نیروگاه­های متعارف دارد و از آخرین فناوری­های مدیریت انرژی استفاده می­کند. این نیروگاه فتوولتائیک 150 کیلوواتی کمک خواهد کرد تا از مصرف سالانه 138 هزار لیتر نفت گاز کاسته شود و مانع انتشار 117 تن دی اکسید کربن گردد. (18 آوریل 2019- منبع: arabianindustry)


افتتاح نخستین گاراژ خورشیدی شرکت برق سراج امارات متحده عربی
شرکت برق سراج یکی از پیشگامان تأسیسات پشت بام خورشیدی در امارات متحده عربی، پروژه نخستین گاراژ خورشیدی خود را در تأسیسات Hepworth واقع در پارک صنعتی دبی(DIP)  افتتاح کرده است. این گاراژ می­تواند سالانه 100 هزار کیلووات ساعت انرژی سبز تولید نماید و از انتشار بیش از 70 تن دی اکسید کربن به اتمسفر جلوگیری نماید که معادل 280 هزار کیلومتری است که با یک وسیله نقلیه مسافربری برای یک سال طی می­شود. پروژه گاراژ خورشیدی بخشی از استراتژی انرژی خورشیدی دبی به نام شمس دبی است که صاحبان خانه و کسب و کار را برای نصب پانل­های خورشیدی و اتصال آنها به شبکه پاک برق این شرکت، تشویق می نماید.

(16 آوریل 2019- منبع: (arabianindustry
دریافت سفارش شرکت  MHPS برای ساخت نیروگاه GTCC به ظرفیت 3 /1026 مگاوات در شارجه امارات متحده عربی
شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارشی برای ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی توربین گازی (GTCC) به ظرفیت 3/1026 مگاوات را برای شارجه امارات متحده عربی دریافت کرده است. این نیروگاه که سوخت آن گازطبیعی است، بر پایه دو توربین گازی M701F که در پروژه­ای که توسط اداره برق و آب شارجه (SEWA)  در شهر ساحلی اللیه در جریان است، استوار شده است. مطابق برنامه­­ریزی به عمل آمده این نیروگاه در اواسط سال 2021 تکمیل و راه اندازی می­شود. این پروژه اولین بار در شارجه به عنوان وام صادراتی با حمایت اداره اعتباری صادرات ژاپن (ECA) تأمین مالی می­شود. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارش این نیروگاه را در یک کنسرسیوم با یک شرکت وابسته به شرکت ELSEWEDY ELECTRIC S.A.E دریافت کرد. این شرکت تجهیزات داخلی شامل دو توربین گاز، یک توربین بخار، سه ژنراتور و دو دیگ بخار بازیافت حرارتی (HRSG) را فراهم می­کند. شرکتELSEWEDY ELECTRIC  نیز خدمات مهندسی را ارائه می­دهد، تجهیزات کمکی نیروگاه و سایر تجهیزات را تأمین می­کند و ساخت و ساز را در محل انجام می­دهد. در حال حاضر اداره برق و آب شارجه (SEWA) یک نیروگاه برق با سوخت نفت و گاز به ظرفیت 2850 مگاوات در شارجه در حال بهره­برداری دارد. علاوه بر عرضه برق، این نیروگاه از بخار ایجاد شده در محل برای تبدیل آب دریا به آب شیرین استفاده می­کند که اداره برق و آب شارجه  (SEWA)آن را در داخل امارات عرضه می­نماید. همچنین این شرکت برنامه­ای را برای افزایش تولید برق و افزایش راندمان از طریق بکارگیری تأسیسات پیشرفته تولید برق منطبق بر آخرین پیشرفت­های علمی و همچنین توسعه نیروگاه برق اللیه به عنوان بخشی از این نوآوری­ها آغاز کرده است. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) از طریق ارائه توربین­های گازی کلاس F خود به عرضه برق پایدار در شارجه کمک خواهد کرد. این شرکت تا به امروز مجموعاً 87 توربین گاز به بازار خاورمیانه تحویل داده است که شامل شش واحدی که در سال 1998 به نیروگاه العویر در دبی امارات متحده عربی تحویل داده شده، نیز می­گردد. با سفارش تازه دریافت شده، تعداد واحدهای عرضه شده به امارات متحده عربی به 8 واحد افزایش خواهد یافت.
(29 آوریل 2019- منبع: zawya)
267 مگاوات صرفه جویی در مصرف برق در ساعت زمین در دبی

دبی نتایج مهمی در کاهش مصرف برق در طول ساعت زمین در سال 2019 به دست آورد. شرکت آب و برق دبی (DEWA) میزان 267 مگاوات صرفه جویی انرژی در مصرف برق امارات را ثبت کرده که معادل کاهش 114 تن انتشار دی اکسید کربن است. این شرکت اعلام کرد که این نتایج حاصل تلاش­ جامعه و همچنین سازمان­های دولتی و خصوصی برای حفاظت از محیط زیست و کاهش کربن است.
(31 مارس 2019- منبع : arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/construction/news/2019/mar/31/dubai-saves-267mw-in-electricity-consumption-during-earth-hour-6060808/


افتتاح نخستین سیستم باتری خورشیدی در الظفره ابوظبی
مرکز مدیریت پسماند ابوظبی (Tadweer) نخستین سیستم باتری خورشیدی را در دفنگاه الظفره افتتاح کرد. یک نیروگاه ذخیره انرژی خورشیدی، یک سیستم ذخیره انرژی است که با اتصال به یک نیروگاه خورشیدی شارژ می­شود. تأسیسات لندفیل الظفره، حداقل هزینه­های عملیاتی و نگهداری را نسبت به نیروگاه­های متعارف دارد و از آخرین فناوری­های مدیریت انرژی استفاده می­کند. این نیروگاه فتوولتائیک 150 کیلوواتی کمک خواهد کرد تا از مصرف سالانه 138 هزار لیتر نفت گاز کاسته شود و مانع انتشار 117 تن دی اکسید کربن گردد. (18 آوریل 2019- منبع: arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/construction/united-arab-emirates/news/2019/apr/18/tadweer-opens-regions-first-battery-solar-system-at-al-dhafra-abu-dhabi-6071494/
افتتاح نخستین گاراژ خورشیدی شرکت برق سراج امارات متحده عربی
شرکت برق سراج یکی از پیشگامان تأسیسات پشت بام خورشیدی در امارات متحده عربی، پروژه نخستین گاراژ خورشیدی خود را در تأسیسات Hepworth واقع در پارک صنعتی دبی(DIP)  افتتاح کرده است. این گاراژ می­تواند سالانه 100 هزار کیلووات ساعت انرژی سبز تولید نماید و از انتشار بیش از 70 تن دی اکسید کربن به اتمسفر جلوگیری نماید که معادل 280 هزار کیلومتری است که با یک وسیله نقلیه مسافربری برای یک سال طی می­شود. پروژه گاراژ خورشیدی بخشی از استراتژی انرژی خورشیدی دبی به نام شمس دبی است که صاحبان خانه و کسب و کار را برای نصب پانل­های خورشیدی و اتصال آنها به شبکه پاک برق این شرکت، تشویق می نماید. (16 آوریل 2019- منبع: (arabianindustry
دریافت سفارش شرکت  MHPS برای ساخت نیروگاه GTCC به ظرفیت 3/1026 مگاوات در شارجه امارات متحده عربی
شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارشی برای ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی توربین گازی (GTCC) به ظرفیت 3/1026 مگاوات را برای شارجه امارات متحده عربی دریافت کرده است. این نیروگاه که سوخت آن گازطبیعی است، بر پایه دو توربین گازی M701F که در پروژه­ای که توسط اداره برق و آب شارجه (SEWA)  در شهر ساحلی اللیه در جریان است، استوار شده است. مطابق برنامه­­ریزی به عمل آمده این نیروگاه در اواسط سال 2021 تکمیل و راه اندازی می­شود. این پروژه اولین بار در شارجه به عنوان وام صادراتی با حمایت اداره اعتباری صادرات ژاپن (ECA) تأمین مالی می­شود. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) سفارش این نیروگاه را در یک کنسرسیوم با یک شرکت وابسته به شرکت ELSEWEDY ELECTRIC S.A.E دریافت کرد. این شرکت تجهیزات داخلی شامل دو توربین گاز، یک توربین بخار، سه ژنراتور و دو دیگ بخار بازیافت حرارتی (HRSG) را فراهم می­کند. شرکتELSEWEDY ELECTRIC  نیز خدمات مهندسی را ارائه می­دهد، تجهیزات کمکی نیروگاه و سایر تجهیزات را تأمین می­کند و ساخت و ساز را در محل انجام می­دهد. در حال حاضر اداره برق و آب شارجه (SEWA) یک نیروگاه برق با سوخت نفت و گاز به ظرفیت 2850 مگاوات در شارجه در حال بهره­برداری دارد. علاوه بر عرضه برق، این نیروگاه از بخار ایجاد شده در محل برای تبدیل آب دریا به آب شیرین استفاده می­کند که اداره برق و آب شارجه  (SEWA)آن را در داخل امارات عرضه می­نماید. همچنین این شرکت برنامه­ای را برای افزایش تولید برق و افزایش راندمان از طریق بکارگیری تأسیسات پیشرفته تولید برق منطبق بر آخرین پیشرفت­های علمی و همچنین توسعه نیروگاه برق اللیه به عنوان بخشی از این نوآوری­ها آغاز کرده است. شرکت سیستم­های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) از طریق ارائه توربین­های گازی کلاس F خود به عرضه برق پایدار در شارجه کمک خواهد کرد. این شرکت تا به امروز مجموعاً 87 توربین گاز به بازار خاورمیانه تحویل داده است که شامل شش واحدی که در سال 1998 به نیروگاه العویر در دبی امارات متحده عربی تحویل داده شده، نیز می­گردد. با سفارش تازه دریافت شده، تعداد واحدهای عرضه شده به امارات متحده عربی به 8 واحد افزایش خواهد یافت. (29 آوریل 2019- منبع: zawya) 267 مگاوات صرفه جویی در مصرف برق در ساعت زمین در دبی
دبی نتایج مهمی در کاهش مصرف برق در طول ساعت زمین در سال 2019 به دست آورد. شرکت آب و برق دبی (DEWA) میزان 267 مگاوات صرفه جویی انرژی در مصرف برق امارات را ثبت کرده که معادل کاهش 114 تن انتشار دی اکسید کربن است. این شرکت اعلام کرد که این نتایج حاصل تلاش­ جامعه و همچنین سازمان­های دولتی و خصوصی برای حفاظت از محیط زیست و کاهش کربن است. (31 مارس 2019- منبع : arabianindustry)
امضای اولین پروژه خورشیدی توسط شرکت South Energy دبی
شرکت South Energy بخش انرژی شرکت دبی الجنوب، توافقنامه­ای را با شرکت HCT Technical Services LLC، پیمانکار خورشیدی مورد تأیید سازمان آب و برق دبی برای مهندسی، تدارکات و ساخت(EPC)  یک سیستم فتوولتائیک 2 مگاواتی برای پنج تأسیسات شرکت دبی الجنوب امضاء کرده است. این پروژه نخستین پروژه نوآورانه در خصوص سیستم های خورشیدی قابل نصب بر روی پشت بام است که هیچگونه هزینه­ای برای پیش پرداخت برای شرکت دبی الجنوب ندارد، مدیریت EPC آن متعلق به این شرکت است و عمر مفید این نیروگاه 20 سال می­باشد. یادداشت این توافقنامه توسط مدیر عامل شرکت South Energy  و مدیر عامل شرکت HCT و HCC Group، در حضور دیگر مدیران ارشد دبی الجنوب و HCT امضاء شد. این نیروگاه خورشیدی برای تولید بیش از 3 گیگاوات ساعت انرژی پاک در سال تنظیم می­شود و می­تواند از 40 تا 100 درصد از مصرف برق این تأسیسات را پوشش دهد و می­تواند از انتشار 1500 تن دی اکسید کربن در سال بکاهد.
 (14 مارس 2019- منبع: arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/mar/14/dubais-south-energy-signs-first-solar-project-agreement-6053242/
 
افزایش 33 درصدی مجموع پروژه­های انرژی تجدیدپذیر شرکت مصدر امارات متحده عربی در سال 2018
شرکت مصدر امارات متحده عربی در کنفرانس "Intersolar Middle East 2019" اعلام کرد که مجموع پروژه­های انرژی تجدیدپذیر آن در سال 2018، 33 درصد افزایش داشته است. مدیر بازرگانی این شرکت یوسف علی علی اعلام کرد که ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر این شرکت با احتساب پروژه­های در حال توسعه در 25 کشور، به 4 گیگاوات افزایش یافته است. این شرکت 12 میلیارد دلار در پروژه­های تجدیدپذیر سرمایه­گذاری کرده است که کل تولید برق پروژه­های خورشیدی و بادی آن سالانه 10680 گیگاوات ساعت است و سالانه از انتشار 5/4 میلیون تن دی اکسید کربن می­کاهد. در حال حاضر این شرکت بر روی فاز 3 مجتمع خورشیدی محمد بن راشد المکتوم در دبی کار می­کند. این پارک زمانی که به اتمام برسد، با 5 گیگاوات ظرفیت، بزرگترین پارک خورشیدی در جهان خواهد شد و نوآوری­هایی را در بر دارد که شامل روبات­هایی است که پانل­های خورشیدی را بدون استفاده از آب و با تکنولوژی نیمه سلولی و سلول­های خورشیدی ناهمگون تمیز می­کنند. همچنین این شرکت در حال ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی در بینونت اردن می­باشد که در سال 2020 به 160 هزار خانه برق­رسانی خواهد کرد و از انتشار 360 هزار تن دی اکسید کربن می­کاهد.
 (1 مارس 2019- منبع: power-technology)
افزودن نیروگاه گازی به نجدیدپذیر توسط امارات متحده عربی در خارج از این کشور
موافقتنامه ژانویه بین شركت جنرال الكتريك و شرکت سومیتوموي ژاپن برای احداث یک نیروگاه سيكل ترکیبی 1800 مگاواتي در امارات متحده عربی، بخشی از تعهدات اين کشور در راستاي افزایش ظرفیت تولید برق مي­باشد؛ چرا كه تقاضاي برق همچنان در اين كشور رو به رشد است. همچنین اين برنامه بخشی از توسعه بخش انرژی اين کشور مي­باشد. اين موافقتنامه مشتمل بر قرارداد 25 ساله خرید برق با اداره آب و برق شارجه (SEWA) برای توسعه، ساخت و بهره برداري اين نيروگاه در حمیریه است که شامل سه بلوک سيكل ترکیبی است که براساس برنامه زمان بندي، در ماه مي سال 2021 اولين بلوك آن به بهره­برداري تجاری مي­رسد. دکتر راشد اللیم رئیس اداره آب و برق شارجه در بیانیه­ای اعلام كرد كه ما متعهد به تقویت زیرساخت­های برق شارجه و فراهم آوردن يك سيستم برق يكپارچه و مقرون به صرفه هستيم. امارات متحده عربی فعالانه در پي سرمایه­گذاری در بخش انرژی مي­باشد. شرکت سهامی نفت عرب در ماه ژانویه اعلام کرد كه سرمایه­گذاری 65 میلیون دلاري در شركتYellow Door Energy  به عنوان بخشی از یک کنسرسیوم بین­المللی و بانک­های منطقه­ای و با هدف حمایت از 300 مگاوات پروژه­های خورشیدی اين شركت در دو سال آینده است. اخيراً ام القيوین امارات متحده عربی یک توافقنامه همکاری با مقامات فدرال آب و برق امارات متحده عربی برای ساخت یک نیروگاه 200 مگاوات خورشیدی در فلج المعلا امضاء کرده است. شركت ملی نفت شارجه قرارداد بلندمدتی را با شركت اني ایتالیا  امضاء كرده و امتیازاتی را به این شرکت برای اكتشاف و توسعه میدان­های نفت و گاز در مناطق دريايي در قالب یك شراكت 30 ساله اعطا كرده است. گاز توليدي آن در نيروگاه­ها و بخش صنعت امارات متحده عربی مورد استفاده قرار می­گیرد. شركت جنرال الكتريك سه توربین گازي HA، سه توربین بخار، شش ژنراتور، سه بويلر بازيافت حرارتی را تهیه و خدمات مهندسی، خريد و احداث را برای نيروگاه حميريه تأمین می­کند. همچنین اين شركت به مدت 25 سال، تأمين قطعات و خدمات تعمیر و نگهداری را برای تجهيزات اين نيروگاه در این سایت فراهم
می­کند. بعلاوه امارات متحده عربی برخی از تکنولوژی­های انرژی خود را صادر می کند. امارات متحدۀ عربی و صندوق انرژی تجدیدپذیر کارائیب (UAE-CREF) در نظر دارند با 50 میلیون دلار، اولین پروژه­های انرژی تجدیدپذیر را در باهاما، باربادوس و سنت وینسنت و گرنادین­ها اجرا نمایند. وزارت امور خارجه و همکاری­های بين المللی امارات متحده عربی اعلام كرد که این پروژه­ها تماماً توسط صندوق توسعه ابوظبی تأمین مالي می­شود. پروژه باهاما یک نيروگاه فتوولتائیک 900 کیلوواتي در ورزشگاه ملی اين كشور است که شامل ایستگاه­های شارژ خودروهاي برقي نیز خواهد بود. پروژه باربادوس شامل یک نيروگاه فتوولتائیک 350 کیلوواتي با ایستگاه­های شارژ خودروهاي برقي و یک نيروگاه فتوولتائيك 500 كيلواتي نصب در زمين است. این پروژه­ها با سرمایه­گذاری مشترک با اداره آب باربادوس ساخته می­شوند. پروژه در سنت وینسنت و گرنادین­ها، یک نيروگاه فتوولتائيك 600 کیلوواتي متصل به یک باتری لیتیوم یون 500 کیلووات ساعتي است. UAE-CREF قصد دارد تا سه سال آینده پروژه ­های انرژی تجدیدپذیر در 16 کشور کارائیب را راه اندازی کند و به کاهش وابستگی منطقه به واردات سوخت دیزل برای تولید برق دیزلی کمک نمايد. (1 مارس 2019 – منبع: powermag)

برگزاري مناقصه­ 900 مگاواتي نيروگاه خورشیدی توسط سازمان آب و برق دبی (DEWA)

سازمان آب و برق دبی (DEWA) مناقصه­ای را برای 900 مگاوات نيروگاه خورشیدی واقع در پارک خورشیدی محمد بن راشد المكتوم اعلام نموده است. اين مناقصه پس از مدت کوتاهی بعد ازمناقصه ابوظبی كه يك مناقصه 2 گيگاواتي خورشيدي توسط شرکت آب و برق امارات (EWEC) بود، اعلام شد. پروژه فاز پنج دبی در فصل دوم سال 2021 به بهره برداری خواهد رسید و برق تولیدي این نيروگاه توسط سازمان آب و برق دبی (DEWA) و تحت قرارداد بلندمدت خرید برق (PPA) خریداری خواهد شد. در حال حاضر، طرف­های ذینفع دعوت شده­اند تا بیانیه­ای برای صدور (SOQ) تا 31 مارس 2019 ارائه دهند. در ماه نوامبر گذشته، سازمان آب و برق دبي 250 مگاوات نيروگاه خورشيدي فتوولتائيك را به
موافقتنامه­اش با کنسرسیومي به رهبري آكوا پاور براي ايجاد ظرفيت بيشتر در فاز چهار پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم اضافه کرد. همچنین اخیراً سازمان آب و برق دبی (DEWAExpo 2020  دبی و زیمنس، كلنگ پروژه مشترکي را که اولین مرکز الکترولیز خورشیدی در خاور میانه و شمال آفریقا است، زده­اند. (28 فوريه 2019 – منبع: arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/28/dubais-dewa-tenders-900mw-of-solar-6046183/#close
ساخت آب شيرين كن خورشيدي در دبي
رییس اداره آب و برق دبی در مصاحبه­ای اعلام كرد که دبی امسال به دنبال شرکایي برای ساخت نخستین کارخانه آب شيرين كن خورشیدی است. سعيد محمد الطاير مديرعامل اين اداره افزود كه اين كارخانه با استفاده از تکنولوژی اسمز معکوس، توانایی تولید روزانه 120 میلیون گالن آب آشامیدنی را تا سال 2024 خواهد داشت. الطاير در نشست اجلاس سران جهان در دبی گفت كه سازمان آب و برق دبي، در حال توسعه مخزني برای ذخيره سازي  6 میلیارد گالن آب است و در حال حاضر در اين تأسيسات حدود 700 میلیون گالن ذخیره می­شود. دبی که تأسیساتي را برای تولید 6000 مگاوات برق مي­سازد، تلاش مي­كند توليد برق خود را كه از گازطبيعي بوده از طريق توليد برق خورشيدي و نيروگاه­هاي زغال سوز تنوع بخشد. پروژه­های اداره آب و برق دبی عمدتاً مشارکت با شرکت­های خصوصی است که 40 میلیارد درهم را تأمین مالی کرده­اند. ظرفیت تولید این تأسيسات 10927 مگاوات است که ظرفیت آب شيرين كن آن روزانه 470 میلیون گالن انگليس است.
(12 فوريه 2019 -  منبع: arabianindustry
    https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/12/dubai-to-build-solar-powered-desalination-plant-6038448
تکمیل 98 درصد از پروژه توسعه نيروگاه M در امارات متحده عربی
اداره آب و برق دبی 98 درصد از پروژه توسعه نيروگاه M را كه بزرگترین نيروگاه و کارخانه آب شیرین کن در امارات متحده عربی مي­باشد را تکمیل کرده است. سعید محمد الطایر مدیرعامل اداره آب و برق دبی طی سفر خود توسط نمایندگان شرکت زیمنس از نحوه ساخت و ساز، مهندسی و عملیات بهره­برداري اين پروژه با بیش از 19/5 میلیون ساعت كار مطلع شد. کل ظرفیت فعلی اين نيروگاه 2185 مگاوات و 140 میلیون گالن انگليس آب در روز (MIGD) است. این پروژه شامل واحدهای نيروگاهي جدیدي است كه 700 مگاوات به ظرفيت كنوني مي­افزايد. در این طرح توسعه، دو ژنراتور توربین دوتايي گاز، دو بويلر سيكل تركيبي و یک توربین بخار با راندمان 90 درصد اضافه شده است. اين اقدامات راندمان حرارتي را از 82/4 درصد به 8/85 درصد افزایش می­دهد که این میزان، یکی از بالاترین نرخ­های راندمان حرارتی در جهان است. با تکمیل اين پروژه، ظرفیت کل نيروگاه تا 2885 مگاوات افزایش خواهد یافت. از سال 2015، اداره آب و برق دبي با شرکت زیمنس در  زمينه توسعه اين تأسيسات در جبل علی کار می­کند. هزینه کل ساخت و توسعه اين تأسيسات که مجهز به آخرین دستگاه­های هوشمند و پیشرفته سنگین است، 11/5 میلیارد درهم (2/8 ميليارد يورو) است. اين نيروگاه با هزینه 15/10 میلیارد درهم (2/4 ميليارد يورو) ساخته شده و 6/2 میلیارد درهم (1/5 ميليارد يورو) برای تولید 2185 مگاوات برق از 6 توربین گاز کلاس F زيمنس (هر یک به ظرفیت 255 مگاوات)، 6 بويلر بخار برای بازیافت انرژی و 3 توربین بخار (هر یک به ظرفیت 218 مگاوات) سرمایه گذاری شده است. این پروژه از اواسط سال 2010 به مرحله اجرا درآمده است. هزینه سیستم­های آب شیرین کن بالغ بر 3/95 میلیارد درهم (1/1 ميليارد يورو) بوده است. این سیستم­ها از 8 واحد آب شیرین کن با فناوری تقطیر به کمک چند مرحله انبساط ناگهانی (MSF) استفاده می­کنند که ظرفیت هریک روزانه  17/5 میلیون گالن انگلیس و در کل 140 میلیون بشکه انگلیس در روز است. همچنین از دو بویلر کمکی دوگانه سوز 390 تن در ساعت و 16 مخزن ذخیره نفت کوره هر یک به ظرفیت 20000 متر مکعب در کل با 320000 متر مکعب استفاده می­کنند. اداره آب و برق دبی به طور مداوم برای ساخت یک زیرساخت قوی برای افزایش ظرفیت تولید خود (که در حال حاضر 10927 مگاوات و 470 میلیون گالن انگلیس در روز است) فعالیت می­کند.
(6 فوریه 2019- منبع:  arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/6/uae-dewas-m-station-expansion-at-jebel-ali-98-complete-6035874
اتمام پروژه حتا توسط شركت خدمات انرژي اتحاد در دبي
شرکت خدمات انرژي اتحاد، پروژه خورشیدی حتا‌ را که شامل نصب 7756 پنل خورشیدی فتوولتائیک  بر روی سقف 554 ویلا در حتا است، با موفقيت به پايان رسانده است. اين پروژه، که بخشی از طرح­هاي ابتکاری شمس دبی اداره آب و برق دبي است، با هدف تولید 3612357 کیلووات ساعت انرژی سالانه از 554 ویلا تازه ساخته شده، مي­باشد. متوسط ​​پيك برق سیستم فتوولتائيك نصب شده در هر ویلا 4/5 کیلووات پيك (kWp) و كل سیستم خورشیدی فتوولتائيك نصب شده بر روي تمام ویلاها 2493 كیلووات پيك (kWp) است. با اتمام اين پروژه، سالانه هر ویلا 6520 کیلووات ساعت برق تولید می­کند که كل تولید برق در اين پروژه به 3612357 كيلووات ساعت مي­رسد. علاوه بر این،  از دستاوردهاي مهم اين پروژه مي­توان به کاهش سالانه CO2 به ميزان 2159 تن اشاره كرد. خدمات تعمیر و نگهداری این پروژه نیز توسط شركت خدمات انرژي اتحاد به مدت یک سال پس از پايان پروژه ارائه خواهد شد. مدیر عامل شرکت اتحاد اعلام كرد كه هدف اين شركت ارتقاي 30000 ساختمان تا سال 2030 است  كه اجرای آن 500 ميليون درهم (120/6 ميليون يورو) نياز دارد. (14 فوريه 2019 – منبع: arabianindustry)
افتتاح ایستگاه جدید شبکه هوشمند(SGS) توسط DEWA
ایستگاه جدید شبکه هوشمند(SGS)  توسط شیخ احمد بن سعید المکتوم، رئیس شورای عالی انرژی دبی، افتتاح شد. SGS که با همکاری شرکت برق کره­ای کپکو (KEPCO) ساخته شده است، امکان نظارت و کنترل به موقع از چندین منبع انرژی تجدیدپذیر شامل انرژی خورشید و باد را برای کنترل پیک بار و افزایش راندمان توزیع و مصرف آب و برق فراهم می­کند.SGS   شامل یک سیستم تولید 200 کیلوواتی انرژی فتوولتائیک، 9 کیلووات توربین بادی و یک سیستم باتری ذخیره انرژی یون لیتیوم 500 کیلووات ساعتی است که انرژی را برای مصرف در آینده ذخیره می­کند. همچنین این ایستگاه شامل بیش از 2000 سنسور مبتنی بر فناوری اینترنت اشیاء (IoT) و وسایل اندازه­گیری هوشمند توزیع است که تمام این تأسیسات برای نظارت به موقع بر داده­های تقاضای آب و برق و بهبود مدیریت آب و برق از طریق پتانسیل کاهش تقاضا در زمانی که نیاز به حذف بارهای غیر بحرانی از طریق روشنایی هوشمند، پریز هوشمند و سیستم تهویه مطبوع هوشمند است، می­باشد. همچنین SGS از طریق یک سیستم مدیریت ساختمان با یک سیستم چیلر هوشمند و یک سیستم ذخیره انرژی حرارتی 100 تنی که انرژی سرمایشی مازاد را برای زمان­های مورد نیاز، ذخیره می کند، تکمیل شده است ، بنابراین تقاضای سیستم چیلر هوشمند کاهش می­یابد.
(21 ژانویه 2019- منبع: arabianindustry) بدست آوردن سهام در دو مزعه بادی در ایالات متحده آمریکا توسط شرکت مصدر ابوظبی
شرکت مصدر اعلام کرده است که قرارداد خرید سهام (SPA) دو مزرعه بادی Rocksprings در تگزاس و استرلینگ در نیو مکزیکو در ایالات متحده اجرایی شده است. این اولین بار است که یک شرکت مستقر در ابوظبی در پروژه­های انرژی تجدید پذیر در آمریکای شمالی سرمایه­گذاری کرده است. در پی این قرارداد شرکت مصدر علاقمند به مشارکت با شرکت تولید انرژی تجدیدپذیر فرانسه Akuo Energy و اولین پروژه انرژی بادی مونته نگرو در مزرعه بادی 72 مگاواتی Wind Woods است. پروژه 149 مگاواتی Rocksprings در سال 2017 راه اندازی شده و شامل 53 توربین بادی 2/3 مگاواتی جنرال الکتریک (GE) و 16 توربین 1/72 مگاواتی در یک سایت در وال ورده تگزاس می­باشد.
(15 ژانویه 2019- منبع:arabianindustry)
انجام مذاکرات برای دومین نیروگاه برق آبی امارات متحده عربی
مذاکرات بین اداره فدرال آب و برق امارات متحده عربی(FEWA)  و دولت رأس الخیمه در خصوص توسعه پروژه­های برق آبی در جریان است. اداره آب و برق دبی (DEWA) اولین نیروگاه برق آبی شورای همکاری خلیج فارس (GCC) را در حتا ساخت. این پروژه 250 مگاواتی در حتا واقع در 134 کیلومتری شرق دبی در میان کوه هاجر در مرز عمان، از منابع آبی یک سد موجود با ظرفیت 1716میلیون گالن استفاده می­کند. محمد صالح مدیر کل FEWA گفت که "ما در حال مذاکره با مقامات رأس الخیمه برای توسعه یک نیروگاه برق آبی با محیط توپوگرافی مشابه حتا هستیم". مطالعات پایلوت، دو مکان را پوشش می­دهد که می­توانند برای پروژه مناسب باشند." صالح افزود، نیروگاه برق آبی پیشنهادی بخشی از "استراتژی انرژی 2050" امارات متحده عربی است که در نظر دارد استفاده از منابع انرژی پاک را در ترکیب انرژی این کشور از 25 درصد به 50 درصد تا سال 2050 افزایش دهد. براساس این استراتژی انتظار می­رود که 70 درصد از انتشار کربن کاسته شود و 700 میلیارد درهم (190/6 میلیارد دلار) تا سال 2050 صرفه­جویی شود. انتظار می­رود نیروگاه برق آبی نیز پاسخگوی تقاضای رو به رشد انرژی باشد و رشد پایدار برای اقتصاد کشور را تضمین نماید.
صالح توضیح داد که "ما امیدواریم بتوانیم پاسخگوی افزایش تقاضای رو به رشد انرژی که در امارات شمالی حدود 6 درصد است، باشیم". اداره فدرال آب و برق امارات متحده عربی(FEWA)  به منظور افزایش زیرساخت شبکه برق کشور، توسعه 13 پست برق جدید را در دو سال آینده با هزینه 1/5 میلیارد درهم در برنامه خود دارد. صالح طرح­های خصوصی سازی در سیستم انتقال و  توزیع را غیر محتمل ندانست. وی گفت: "اگر این امر از لحاظ اقتصادی مناسب باشد، در مورد آن فکر می­کنیم. در حال حاضر، هیچ تصمیمی در مورد خصوصی سازی شبکه انتقال و توزیع اتخاذ نشده است". (18 دسامبر 2018 – منبع: arabianindustry)
برنامه 272 میلیون دلاری EGA برای تأسیسات آب و برق در جبل علی امارات متحده عربی
شرکت مبادله (Mubadala) و هلدینگ دوبال (Dubal Holding) در حال توسعه یک تأسیسات برق و آب شیرین کن در کارخانه ذوب آلومینیم امارات (EGA) در جبل علی دبی هستند. این دو شرکت صاحبان مشترک EGA هستند و سرمایه­گذاری مشترکی را در خصوص توسعه این پروژه جدید انجام خواهند داد. ارزش این پروژه یک میلیارد درهم (272 میلیون دلار) است. این قرارداد برای بیش از 25 سال و بر مبنای یک تولید کننده مستقل برق(IPP)  تنظیم شده است. این تأسیسات جدید شامل یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 600 مگاوات و یک کارخانه آب شیرین کن با فرآیند اسمز معکوس می­باشد. شرکت زیمنس نیز برای نصب اولین توربین گاز کلاس H در امارات متحده عربی فعال است. هنگامی که این پروژه با توربین­های کوچکتر و با کارایی کمتر تکمیل ­شود، در سایت برای استفاده در شرایط اضطراری قرار خواهد گرفت. انتظار می­رود این تأسیسات جدید موجب بهبود کارایی برق کارخانه ذوب آلومینیومEGA  و کاهش 10 درصدی انتشار گازهای گلخانه­ای گردد. (18 دسامبر 2018- منبع: desalination.biz)      
دعوت شرکت امارات متحده عربی DEWA از شرکت­های لهستانی برای شرکت در پروژه­های انرژی پاک
 شرکت آب و برق دبی (DEWA) از شرکت­های لهستانی دعوت کرده تا در جریان توسعه پروژه­های انرژی پاک و تجدید پذیر در سراسر امارات شرکت کنند. الطایر معاون رئیس شورای عالی انرژی دبی و مدیر عامل شرکت DEWA در سخنرانی خود در جلسه­ای در لهستان، به اهمیت پروژه­های اصلی DEWA در خصوص انرژی پاک و تجدید پذیر تأکید کرد. وی افزود شرکت آب و برق دبی (DEWA) به منظور تأمین تقاضای رو به رشد آب و برق در دبی برای پنج سال آینده، بیش از 22 میلیارد دلار (81 میلیارد درهم) سرمایه گذاری  کرده است. وی در این نشست در مورد پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم، بزرگترین پارک خورشیدی تک سایت جهان که در حال حاضر بر اساس مدل IPP با ظرفیت 5000 مگاوات (تا سال 2030) با استفاده از ترکیبی از فناوری فتوولتائیک و انرژی خورشیدی متمرکز  (CSP) کار می­کند، اشاره  کرد. وی گفت امارات در نظر دارد تا سال 2050، 75 درصد از کل تولید برق دبی از منابع انرژی پاک باشد. وی همچنین افزود که  DEWA سرمایه گذاری­های داخلی زیادی را از بخش خصوصی و بانک­های خارجی جذب کرده است و منجر به ورود جریان نقدی بزرگی در اقتصاد دبی و امارات شده است. در حال حاضر DEWA بیش از 4000 مگاوات پروژهIPP  در خط لوله، با همکاری بخش خصوصی دارد و کل سرمایه­گذاری بیش از 8/1  میلیارد دلار (30 میلیارد درهم) می­باشد. (10 دسامبر 2018- منبع:arabianindustry )
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2018/dec/10/dewa-invites-polish-companies-to-take-part-in-uae-clean-energy-projects-6012344/
آغاز به کار بزرگترین پروژه ترکیبی برق در امارات متحده عربی
نخستین و بزرگترین پروژه یکپارچه ترکیبی برق جهان که ترکیبی از بیوگاز (landfill gas-LFG)، خورشید و محصولات کشاورزی است در امارات متحده عربی ساخته خواهد شد. روز پنج شنبه مقامات دولتی رأس الخیمه در کنفرانس انرژی تجدید پذیر در دبی اعلام کردند که امارات متحده عربی به زودی شاهد توسعه نخستین و بزرگترین پروژه ترکیبی بیوگاز - خورشید- کشاورزی در رأس الخیمه خواهد بود. به گفته مقامات، سازنده نیروگاه 100 میلیون دلار برای توسعه این نیروگاه اختصاص داده است. امارات متحده عربی قصد دارد تا سال 2050، 600 میلیارد درهم (163/4 میلیارد دلار) برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد انرژی این کشور سرمایه­گذاری نماید. کشورهای حوزه خلیج فارس به 85 میلیارد دلار برای اضافه کردن 69000 مگاوات ظرفیت تولید و 52 میلیارد دلار دیگر برای توسعه خطوط انتقال و توزیع در پنج سال آینده نیاز دارند. این پروژه با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری (367 میلیون درهم)، می­تواند 16 مگاوات برق تولیدی را به مشتریان خود در رأس الخیمه عرضه نماید. (26 اکتبر 2018- منبع:  (thenews     https://www.thenews.com.pk/print/385730-uae-set-to-have-largest-hybrid-power-project
دستیابی امارات متحده عربی به رتبه یازدهم براساس گزارش بانک جهانی در سال 2019
شیخ محمد بن راشد المکتوم نخست وزیر، اظهار داشت که با تلاش­ قابل توجهی که دولت فدرال و سایر ادارات محلی در ایجاد یک محیط تجاری دوستانه در سطح جهانی داشته­­اند، و به واسطه نوآوري، کارآفریني و سرمایه­گذاری، امارات متحده عربي به يك مرکز جهانی تبديل شده است. وي این اظهارات را در پي اعلام نتایج گزارش فضاي كسب و كار بانک جهانی در سال 2019 كه در آن امارات متحده عربی با 10 رتبه بهبود به رده يازدهم رسيده بود، مطرح نمود. بر اساس اين گزارش، امارات متحده عربی بهترین کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است. اين کشور با حذف كامل هزینه­های تجاری و صنعتی مشتركين بالاي 150 کیلو وات، دسترسي به برق را آسانتر ساخت. این بهبود به علت موفقیت در زير بخش برق و اقداماتی كه در راستاي مدرن سازی قوانين به همراه آموزش برای بهبود کارایی صورت گرفته بود، حاصل گردید. رتبه­بندی­ها به ترتيب اهميت با 10 موضوع تعیین می­شوند که هر کدام با توجه به وزن هر موضوع، شامل چندین شاخص مي­باشند. در میان اين ده موضوع، امارات متحدۀ عربی با توجه به عوامل زیادی چون درخواست انشعاب برق (با بالاترين امتیاز 1)، پرداخت مالیات (2)، معامله با مجوز ساخت و ساز (5) ثبت اموال (7)، اجرای قراردادها (9) و حمایت از سرمایه­گذاران كوچك (15) در رده یازدهم قرار گرفت. این گزارش بر پایه چگونگی انجام تجارت، در نظر گرفتن مقررات تجاری، حقوق مالکیت، اجرای قرارداد، قوانین سرمایه گذاری، دسترسی به اعتبار و تعدادی از عوامل دیگر، اقتصاد 190 کشور را رتبه بندي كرده است. (1 نوامبر 2018- منبع: gulftoday)
http://www.gulftoday.ae/portal/3a542b1f-aaf6-4c1b-8acd-4ae325054b63.aspx
افتتاح سه تأسيسات آب شيرين كن در سال 2021 در امارات متحده عربي
براساس گزارش رسانه­هاي محلي، امارات متحده عربي در سال 2021 سه تأسيسات آب شیرین کن افتتاح خواهد نمود. این تأسيسات در شهرهای شمالی رأس الخیمه، ام القيوین و فجيره واقع شده و انتظار می­رود 511 میلیون لیتر (135 میلیون گالن) آب در روز تولید شود. این تأسيسات توسط اداره برق و آب فدرال امارات متحده عربی و شرکت هلدينگ برق MDC متعلق به شرکت سرمایه­گذاری دولتی مبادله (Mubadala) اداره می­شوند. زمان بندی و اندازه اين تأسيسات بر اساس راه­حل­های مطلوب فنی و جذابیت تجاری تعیین شده است. نخستین مرحله اين پروژه بر اساس برنامه زمان بندي تا سال 2021 به پایان خواهد رسيد. تکنولوژی اسمز معکوس در هر سه کارخانه استفاده می­شود که انرژی کمتری نسبت به روش تقطیر نیاز دارد. (26 اكتبر 2019 – منبع: urdupoint)
 

تصویب اعطای وام قرض الحسنه به تأسیسات زباله سوز شارجه توسط صندوق توسعه ابوظبی

در سال یا 37/5 تن در ساعت، ظرفیت تولید حدود 30 مگاوات انرژی را دارا باشد. با توجه به این که این تأسیسات در اوایل سال 2021 به اتمام خواهد رسید، هدف آن دستیابی به دفن صفر زباله در دفنگاه شارجه می­باشد و هدف امارات متحدۀ عربی در سال 2021، هدایت 75 درصد از زباله­های جامد شهری خود به دفنگاه زباله خواهد بود. تخمین زده می­شود با اجرای این پروژه سالانه از انتشار حدود 450 هزار تن دی اکسید کربن جلوگیری می­شود و معادل 45 میلیون متر مکعب در مصرف گازطبیعی صرفه­جویی (MSW)پرداخت یک وام قرض الحسنه به مبلغ 33 میلیون دلار (121 میلیون درهم) را برای توسعه یک تأسیسات زباله­ سوز در شارجه امارت تصویب کرده است. انتظار می­رود این تأسیسات، با بیش از 300 هزار تن ضایعات جامد شهری (ADFD)ق توسعه ابوظبیصندو
می­گردد. (5 سپتامبر 2018- منبع: zawya)
 
 
امضاي يادداشت تفاهمي بين امارات متحده عربی و اوكراين در زمينه اجراي پروژه­های سرمایه­گذاری انرژی در زمينه بهينه­سازي انرژي
آژانس دولتی بهره ­وری انرژی و صرفه­ جویی انرژی اوکراین و وزارت انرژی و صنعت امارات متحده عربی یادداشت تفاهمي در مورد
بهره­وری انرژی و انرژی­های تجدیدپذیر امضاء کردند. سرویس مطبوعاتی آژانس اوکراینی در روز شنبه اعلام كرد كه اين دو كشور با همکاری يكديگر در پروژه­های مشترک سرمایه­گذاری در زمینه بهره وری انرژی، انرژی پاک و پردازش زباله، تجربه ­هاي خود را تبادل خواهند نمود. آژانس اوکرایني می­گوید که امارات متحده عربی یکی از پیشرفته­ترین کشورهای خلیج فارس است که اين هدف را براي خود تعيين كرده كه در تراز انرژي سال 2050 خود حداقل به 44 درصد از انرژی پاک دست يابد. علاوه بر این، مقر آژانس بین­المللی انرژی­هاي تجدید پذیر (IRENA) که اوکراین نيز در آن عضو است، در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی قرار دارد. همچنين بزرگترین پارک خورشیدی در نزدیکی دبی ساخته شده است. ظرفیت انرژی­های تجدیدپذیر پیش بینی شده در سال 2020 يك گیگاوات و در سال 2050، 5 گیگاوات گردد
. (20 اوت 2018 – منبع: open4business.com.ua)

پیشرفت کار پروژه  523  میلیون دلاری نیروگاه تلمبه ذخیره ای حتا در دبی
مطالعات مهندسی نیروگاه تلمبه ذخیره­ای حتا به ارزش 523 میلیون دلار (1/92 میلیارد درهم - 448/6 میلیون یورو) به پایان رسیده است. اداره آب و برق دبی (DEWA) در حال توسعه نیروگاه 250 مگاواتی است که از آب ذخیره شده در سد حتا استفاده می­کند. این مطالعات مهندسی بخشی از قرارداد مشاوره­ای 16 میلیون دلاری (58 میلیون درهم - 13/7میلیون یورو) است که در ژوئن 2017 توسط اداره آب و برق دبی به شرکت فرانسوی EDF واگذار شده است. این قرارداد شامل خدمات مشاوره­ای برای طراحی تونل آب عمیق، مخزن بالا و نیروگاه برق آبی، مناقصه برای تأمین مواد، نظارت بر کار ساخت و ساز، نصب سایت، راه اندازی آزمایشی و دائم است. پروژه حتا با استفاده از آب سد که می­تواند بیش از 1/7 میلیارد گالن باشد، برق تولید می­کند. مخزن بالادست نیز در ارتفاع 330 متر بالاتر از سطح سد در کوه­ ها قرار خواهد گرفت که ظرفیت ذخیره سازی اضافی 880 میلیون گالن را فراهم خواهد کرد. توربین­هایی که از انرژی پاک و ارزان خورشید استفاده می­کنند، آب را در ساعات غیر پیک از مخزن پایین­تر به مخزن بالا پمپ می­کنند، در حالی که در ساعات پیک، توربین با استفاده از سرعت ریزش آب مخزن بالا برای تولید برق کار می­کنند. این نیروگاه به شبکه برق DEWA متصل خواهد شد. حسن سعید محمد الطایر، مدیر عامل اداره آب و برق دبی (DEWA) در این خصوص اظهار داشت: "این پروژه به عنوان بخشی از استراتژی انرژی پاک دبی 2050 است که توسط معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی عنوان شده است. ما چندین پروژه از جمله نیروگاه برق آبی را با هزینه 523 میلیون دلار (448/6 میلیون یورو) راه اندازی کرده­ایم".

(15 ژوئیه 2018- منبع:arabianindustry )

سرمایه­ گذاری شرکت سرمایه­گذاری جاده ابریشم در دبی
وب سایت خبری caixinglobal.com اعلام کرد که شرکت سرمایه­ گذاری جاده ابریشم 24 درصد از سهام پروژه خورشیدی دبی امارات متحده عربی را به دست آورد. بر اساس گزارش­های رسانه­ ای، پروژه انرژی خورشیدی 700 مگاواتی (Concentrating Solar Power -CSP)، بزرگترین واحد تولیدی CSP در جهان است که  توسط شرکت سرمایه­ گذاری جاده ابریشم، اداره آب و برق دبی و شرکت  ACOWA Power Barka SAOG عربستان سعودی توسعه خواهد یافت. انتظار می­رود که این پروژه بتواند برق را با تعرفه 7/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت که قیمتی قابل رقابت با برق تولید شده توسط سوخت­های فسیلی بدون یارانه است، ارائه نماید.
(26 ژوئیه 2018- منبع:ecns.cn )


سرمایه ­گذاری بیش از 136 میلیون دلار (116/7 میلیون یورو) در خصوص بهینه ­سازی انرژی در دبی
تا سال 2017 دوبی به میزان 136/7 میلیون دلار (500 میلیون درهم - 116/7 میلیون یورو) در زمینه بهینه­ سازی انرژی سرمایه­گذاری­ نموده است. براساس گزارش منتشره توسط اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB)، امارات متحده عربی در سال 2017، 68 میلیون دلار (250 میلیون درهم- 58/3 میلیون یورو) در پروژه­ه ای بهینه­ سازی انرژی هزینه کرده است که یک سوم بیشتر از هزینه­ های مشابه در سال 2016 می­باشد. با این اقدامات انتظار می­رود 21 درصد در مصرف برق و 31 درصد در مصرف آب صرفه­ جویی رخ دهد. همچنین این گزارش به پیشرفت قابل توجه حاصل از پروژه­های تولید کننده برق مستقل (IPP) شامل فاز 4، 700 مگاواتی پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم دبی، اشاره کرد. نیروگاه خورشیدی متمرکز (CSP) دارای بلندترین برج خورشیدی جهان در 260 متری است و همچنین بزرگترین سرمایه­ گذاری CSP در جهان خواهد بود که ظرفیت ذخیره­سازی 15 ساعت انرژی حرارتی را خواهد داشت. در گزارش اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB) اشاره شده که شرکت­های منطقه ­ای سرمایش در دبی در خصوص بهره­ وری منابع مشارکت داشتند، و در سال 2017، 40 درصد از نیاز سرمایش خود را با استفاده از آب بازیافتی به جای آب شیرین شده تأمین کردند. این کار با حمایت شهرداری دبی حاصل شد. از سال 2014، شرکت­های خدمات انرژی، برنامه­ های بهره­ وری را به ارزش 54/5 میلیون دلار (200 میلیون درهم – 46/7 میلیون یورو) در 2500 ساختمان در دبی اجرا کرده­اند. اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB) اعلام کرد که این پروژه­ها بخشی از برنامه تکمیلی ساختمان در امارات است که به منظور افزایش بهره ­وری انرژی و آب می­باشد. سعید محمد الطایر، معاون شورای عالی انرژی دبی گفت که بیش از 30 هزار ساختمان در دبی  تکمیل شده­ اند که به لحاظ تأمین انرژی کارا بوده­اند. وی ادامه داد: "در حال حاضر هزینه­ این پروژه استراتژیک تقریباً 8/2 میلیارد دلار (30 میلیارد درهم – 7/0 میلیارد یورو) است که بازگشت آن 22/3 میلیارد دلار (82 میلیارد درهم – 19/1 میلیارد یورو) و سود فعلی خالص آن 14/2 میلیارد دلار (52 میلیارد درهم -12/2 میلیارد یورو) می­باشد.
(22 ژوئیه 2018- منبع:arabianindustry)

الگو قرار گرفتن امارات متحده عربی برای عربستان سعودی در خصوص نحوه انتشار صورتحسابهای برق
در ماه گذشته مصرف­کنندگان عربستان سعودی با مشاهده قبوض برق خود و افزایش دو برابری تعرفه­های برق، شوکه شدند. قبوض برق آنان با توجه به گرمای تابستان و استفاده از سیستم­های تهویه مطبوع افزایش چشمگیری یافته بود. متخصصان معتقدند که خانوارها می­توانند اقداماتی را برای کاهش این شوک انجام دهند. چندین سال پیش اداره آب و برق دبی (DEWA) جزئیات صورتحساب­ها را ارائه داد. این جزئیات به مشتریان اجازه می­داد مصرف دقیق آب و برق خود از جمله میزان انتشار کربن را مشاهده کنند. با استفاده از نرم افزارهای هوشمند این شرکت، شهروندان می­توانند صورتحساب خود را تجزیه و تحلیل کنند و ماهانه و سالانه مصرف انرژی را از طریق نمودارها مشاهده نمایند. اداره آب و برق ابوظبی (ADWEA)  نیز برنامه­های جدید فناوری­ و پایداری را به منظور کمک به مصرف­کنندگان به اجرا در آورده است. این تغییرات با توجه به مصرف شهروندان امارات متحده عربی که به طور متوسط بیش از 20 هزار کیلو وات ساعت در سال و 550 لیتر آب در روز است، بسیار مهم هستند. مدیر عامل یکی از شرکت­های خدمات مدیریت که با DEWA کار کرده است، گفت: "امارات متحده عربی برای ایجاد یک کشور از لحاظ انرژی کارا و پایدار تلاش می­کند، اما موفقیت این ابتکارات بستگی به مصرف خانوارها دارد. یکی از استراتژی­های کلیدی ایجاد "آگاهی مصرف" است. پس از تحقیقات گسترده، هر دو ارائه دهنده برق (اداره آب و برق دبی(DEWA)  و آب و برق ابوظبی (ADWEA) ) متوجه شدند که بسیاری از مصرف کنندگان صورتحساب­های مربوطه خود را می­خوانند اما نمی­دانند چه هزینه­ای برای آنها لحاظ شده است. وی افزود صورتحساب سبز آب و برق دبی (DEWA)  در سال 2012 برای حفاظت از محیط زیست و ترویج پایداری ایجاد شد. مصرف­کنندگان می­توانند این صورتحساب را از هر جایی به دست بیاورند، مصرفشان را تجزیه و تحلیل کرده و صورتحساب خود را آنلاین پرداخت نمایند. این صورتحساب علاوه بر توضیح ساده­ای در مورد مصرف، راهکارهایی را در زمینه صرفه­جویی انرژی و حفاظت از آب ارائه می­دهد. وی افزود که زمان مصرف مورد توجه مشتریان است. زمان پیک بین ظهر و پنج بعد از ظهر است، به طوری که اداره آب و برق دبی(DEWA)   مصرف­کنندگان را در صورت کاهش مصرف در این محدوده زمانی تشویق می­کند. مصرف­کنندگان به ویژه در هنگام تجزیه و تحلیل صورتحساب خود به هزینه مصرف نیز توجه می­کنند و می­توانند صورتحساب خود را با آمار همسایگان خود مقایسه کنند، به این ترتیب آنها می­توانند اهداف مدیریت انرژی واقعی را تعیین نمایند. همچنین می­توان استراتژی­های فصلی را در خانوار اجرا نمود. یک مثال، محدود کردن استفاده از سیستم­های تهویه مطبوع در تابستان است. ضروری است که مشتری­ها از هزینه­های انرژی و هزینه­های احتمالی انرژی خود آگاهی یابند. شفافیت در صدور صورتحساب به مصرف کنندگان کمک می­کند مصرف خود و در نتیجه بودجه خود را مدیریت نمایند.
(11 ژوئیه 2018- منبع: (arabnews
ذخیره انرژی بادی دریایی توسط دو شرکت انرژی
مزارع بادی دریایی به عنوان یک منبع انرژی پاک مهم بشمار می­آیند، اما بیشترین برق آنها در شب زمانی که نیاز در حداقل سطح ممکن خود است، تولید می­شود. ذخیره انرژی باد برای تولیدکنندگان برق مشکلاتی را بوجود آورده است. شرکت نروژی Equinor که در گذشته تحت عنوان استات اویل شناخته می­شد، با همکاری شرکت مصدر (Masdar) امارات متحده عربی در نظر دارند باتری را به منظور ذخیره سازی انرژی باد بسازند. این پروژه، که به نام Batwind شناخته می­شود، در اسکاتلند در نزدیکی محل یک مزرعه بادی دریایی اجرا خواهد شد. برق تولید شده در Hywind اسکاتلند توسط کابل به یک پست واقع در خشکی، جایی که باتری­های 1 مگاواتی به شبکه متصل هستند، انتقال داده می­شود. ظرفیت باطری­ها معادل 128000 تلفن هوشمند است. ذخیره سازی Batwind مانند یک انبار انرژی کار می­کند. به طوری که در زمان نیاز، برق را به شبکه می فرستد.
(27 ژوئن 2018- منبع:(houstonchronicle
https://www.houstonchronicle.com/business/energy/article/Two-energy-companies-say-they-can-store-off-shore-13030881.php
دبی آماده برای آزمایش استفاده از باتری ذخیره­ ساز
دبی در حال آماده شدن برای آزمایش استفاده از باتری ذخیره­سازی است که به پارک عظیم خورشیدی واقع در صحرا متصل خواهد شد. شرکت ژاپنی ceramics، عرضه کننده شبکه متصل ذخیره­سازی (NAS) و عایق­های NGK، 1/2 مگاوات از سیستم باتری بزرگ شبکه متصل ذخیره­سازی (NAS-Network Attached Storage) خود را برای یک پروژه پایلوت در فاز اول پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم عرضه کرده است. این شرکت اعلام کرد که در حال حاضر کل ظرفیت ذخیره­سازی این باتری­ها که در تأسیسات خورشیدی نصب می­شوند، 7/2 مگاوات است. باتری NAS  برای تثبیت نوسانات خروجی برق خورشیدی و همچنین سایر برنامه­های شبکه از جمله زمان انتقال انرژی و کنترل فرکانس استفاده می­شود. عرضه کننده ژاپنی همچنین ادعا می­کند که باتری NAS آنها تنها فناوری ذخیره­سازی است که موفقیت عملیاتی در خاورمیانه را ثابت کرده است. سعید محمد الطایر، مدیرعامل و مدیر اجرایی اداره آب و برق دبی (DEWA) در مصاحبه اخیر خود با سایت خبری Middle East Utilities گفت این باتری­ها قبل از  تأیید نهایی باید آزمایش شوند. وی همچنین افزود ما در حال حاضر تحت عنوان یک پروژه تحقیق و توسعه (R&D) در حال نصب ذخیره ساز NDK برای حدود 1/2 مگاوات هستیم. اما از آنجا که این فناوری هنوز ثابت نشده است، به زمان نیاز داریم تا آن را آزمایش کنیم و اثربخشی آن را تعیین کنیم. (29 ژوئن 2018- منبع: arabianindustry)
http://www.arabianindustry.com/utilities/news/2018/jun/29/dubai-to-trial-large-scale-battery-storage-5947734/#close

اميد امارات متحده عربی به در اختيار داشتن چهار راكتور هسته اي تا سال 2020
امارات متحده عربی برنامه­های خود را براي راه­اندازی اولین راکتور هسته­اي، حداقل تا پایان سال 2019 به تعویق انداخته است. شرکت نوا انرژي (Nawah Energy)، اپراتور نيروگاه هسته­ اي بار كه (Barakah)، اعلام کرد که بررسي­هاي لازم به منظور به روزرسانی برنامه راه­اندازی نيروگاه را به اتمام رسانده است. اين شركت در بیانیه­ای اعلام کرد كه پیش بینی مي­نمايد که بارگذاری اجزای سوخت هسته­ای مورد نیاز برای شروع عملیات واحد 1 اين نيروگاه در انتهاي سال 2019 تا اوایل سال 2020 رخ دهد. نیروگاه ابوظبی بزرگترین پروژه هسته­ای در دست احداث در جهان و اولین نيروگاه هسته­اي در جهان عرب خواهد بود. امارات متحده عربی قبلاً در برنامه راه­اندازي نیروگاه عنوان کرده بود که اولین رآکتور در سال 2017 عملیات خود را آغاز خواهد کرد. انتظار می­رود تا سال 2021، 27 درصد از نیاز برق اين کشور از انرژی هسته ­ای و انرژی تجدیدپذیر تأمين گردد. بر اساس گزارش وزارت انرژی امارات متحده عربی، در صورت تكميل عمليات چهار راکتور، اين نيروگاه قادر خواهد بود تا 5600 مگاوات برق تولید نمايد. به همین ترتیب، عربستان سعودی  نيز امیدوار است که به انرژی هسته ­ای دست يابد و در ماه جاری برنامه­ های خود را برای ساخت دو راکتور هسته ­ای تسریع نموده است.
(29 مي 2018- منبع: alaraby)
برنامه­ريزي جهت صرفه­جويي 20 درصدي در مصرف انرژي در فرودگاه بین­المللی دبی
آژانس خبري امارات متحده عربی (WAM) گزارش داد که فرودگاه بین­المللی دبی برای 20 درصد صرفه­جویی سالانه انرژی، از تجزیه و تحلیل داده­های زیمنس و فناوري ساختمان هوشمند استفاده خواهد کرد. هدف این فرودگاه کاهش مصرف انرژی با انجام اقداماتي در ترمینال­های 1، 2، 3 و سالن اجتماعات B در اين فرودگاه است. این اقدامات بر روی سیستم­ های هوا و آب فرودگاه انجام خواهد شد و انتظار می­رود که اين پروژه هفت ساله، میزان انتشار دی اکسید کربن را حدود 25000 تن کاهش دهد و موجب صرفه­جویی سالانه حدود 50 گیگاوات ساعت برق و 21 میلیون گالن آب گردد. يك راه حل ويژه بهینه­سازی مصرف انرژی براي اين پروژه توسط شركت زیمنس طراحی شده که شامل طیف وسیعی از فناوری­ های فیزیکی و دیجیتالی نظير درایوهای فرکانس، سنسورها، اندازه­ گیری انرژی و تجهيزات کاراي آب را در بر مي­گيرد. به گفته وزیر انرژی امارات متحده عربی، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با 99 درصد نیاز داخلی انرژی به نفت و گاز، به عنوان عمده ­ترين عرضه­ كنندگان نفت، قصد دارند سهم انرژی­هاي پاک را كه تا سه سال پيش نزدیک به صفر بود تا سال 2050 به 50 درصد افزایش دهند. امارات متحده عربی معاهده تغيير اقليم پاريس را در سپتامبر 2016 تصویب کرده است.
(22 مي 2018- منبع: xinhuanet)

امضاي قرارداد فاز چهارم پارک خورشیدی دبی در چین
قرارداد جدید فاز چهار پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم، بزرگترین پروژه سرمایه­گذاری در خصوص نيروگاه خورشيدي متمركز در جهان، امضاء شد. اين قرارداد مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC) براي فاز چهارم با ظرفيت 700 مگاوات در شانگهای چین، با شركت برق آكواي عربستان سعودی و شركت برق شانگهای چین به عنوان پیمانکاران اصلی پروژه امضاء شد. سعید محمد الطایر مدیر عامل شرکت آب و برق دبی (دوا)، در سخنرانی خود در مراسم امضای اين قرارداد گفت: تجارت دو جانبه بین امارات متحده عربی و چین در 9 ماهه اول سال 2017، بیش از 35 میلیارد دلار (128/4 ميليارد درهم) بوده است. وی افزود: ماه گذشته، فاز چهارم اين پارک خورشیدی در قالب يك تولید کننده مستقل برق آغاز شد. هدف اين پارک ایجاد تنوع در انرژی پاک با ظرفیت 5000 مگاوات و کل سرمایه­گذاری 13/6 ميلیارد دلار (50 میلیارد درهم) تا سال 2030 می باشد. با توجه به اهداف بلندپروازانه امارات متحده عربي تا سال 2050، این کشور حداقل به 42000 مگاوات انرژی تجدیدپذیر نیاز دارد و این پروژه يكی از ارکان کلیدی این هدف می باشد.
 (14 آوريل 2018 – منبع: Gulf News)
كاهش يك میلیون تن دی اکسید کربن تا سال 2030، براساس هدف جدید تعیین شده توسط شرکت خدمات انرژی اتحاد
طبق اهداف جدیدي که توسط شرکت خدمات انرژی اتحاد (Etihad ESCO)، در چهارمین سالگرد نشست سالانه Retrofit Tech دبی اعلام شد، تا سال 2030 بیش از يك میلیون تن دی اکسید کربن کاهش خواهد یافت و 1/7 تراوات ساعت برق در همان سال در دبی صرفه­جويي خواهد شد. افزایش سرمایه­گذاری­های انجام شده، اجراي پروژه­هاي صرفه­جویی در مصرف برق، کاهش مصرف آب و افزایش آگاهی از كارايي انرژی در دبی، از نكات برجسته مطرح شده در اين نشست مي­باشد. علی الجاسم مدیر عامل شرکت خدمات انرژی اتحاد، هدف را تا سال 2030، صرفه­جويي 5/6 میلیارد گالن انگليسي آب از طریق نوآوري­هاي جدید قرار داد. در خصوص پروژه­های خورشیدی نیز تمرکز بر توليد 1000 کیلووات برق از طريق پشت بام­هاي مرکز تجارت جهانی دبی و همچنین 3000 کیلووات از پانل­های خورشیدی روی سقف 640 ویلا در هاتا خواهد بود. الجاسم بر این موضوع تأكيد کرد که دبی مي­تواند از طريق اجراي پروژه­های سودآور برق و پروژه­های صرفه­جويي تقاضاي آب، به یک الگوی در كارايي انرژي تبدیل شود. وی همچنین اظهار داشت که همکاری با دانشگاه انگلیسی (British University) در دبی، که توسط شورای عالی دبی حمایت می­شود، موفقیتي بلند مدت در برنامه­های آموزشی برای مدیران اجرایی، مهندسین، تکنسین­ها و سرمایه­داران است. این برنامه به منظور افزايش بخش خورشیدی و رسیدن به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برنامه­ریزی شده است. مطالعات موردی در این نشست نشان دادند که شرکت آب و برق دبی (دوا) از طريق تكميل پروژه­ها توانسته است 30 درصد صرفه­جويي انرژي و همچنین 2 میلیون درهم (544/6 هزار دلار) در يك سال صرفه جویی مالي، ايجاد نمايد. این نتیجه ناشي از جایگزینی سیستم­های خنک­ کننده نيروگاه­ها، ارتقاي قابل توجه سیستم­های HVAC و تکمیل هفت ساختمان شرکت آب و برق دبی (دوا) در دبی مي­باشد. در اين نشست، روشنايي نيز به عنوان يك جنبه کلیدی در كارايي انرژی مطرح و تأثیر آن بر صرفه­جویی انرژی مورد بررسي قرار گرفت.  به عنوان مثال پروژه مسكوني محمد بن راشد از پروژه­هاي مورد بررسی بود كه شامل تأسیسات روشنایی 1656 ویلا و 110000 چراغ­ روشنايي جدید بود که منجر به 80 درصد صرفه جویی در انرژی و 0/57 میلیون درهم (155/2 هزار دلار) در سال گرديد. شورای عالی انرژی دبی هدفگذاري نموده كه تا سال 2030، تقاضای انرژی را 30 درصد کاهش دهد و 30000 ساختمان را نیز تکمیل کند. بازسازی و ترمیم ساختمان­های موجود نيز به عنوان استراتژی­های اصلی کاهش تقاضای کلی انرژی مطرح شده است. (11 آوریل 2018- منبع: zawya)

آغاز ساخت نیروگاه حرارتی خورشیدی (CSP) 700 مگاواتی در دبی
ساخت یکی از بزرگترین پروژه­های نیروگاه­های حرارتی خورشیدی (CSP) در جهان در امارات متحده عربی آغاز شده است. اداره آب و برق دبی (DEWA) با همکاری کنسرسیومی متشکل از شرکت ACWA Power عربستان سعودی و شرکت چینی شانگهای الکتریک، در حال توسعه پروژه 700 مگاواتی است. این پروژه،  فاز چهارم پروژه پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم دبی است که انتظار می­رود تا سال 2030، با 50 میلیارد درهم (13 میلیلرد دلار) سرمایه گذاری، 5000 مگاوات تولید نماید. این پروژه برای فازهای توسعه از یک نیروگاه سهموی 600 مگاواتی و یک برج خورشیدی 100 مگاواتی به ارتفاع 260 متر استفاده خواهد کرد. این طرح توسعه بر اساس مدل تولید کننده مستقل برق (IPP) و بر روی زمینی به مساحت 43 کیلومتر مربع ساخته خواهد شد. در این پروژه طراحی شده که برق بیش از 270 هزار خانه از  انرژی تجدیدپذیر تأمین گردد. همچنین پیش بینی شده که با اجرای این پروژه، سالانه 1/4 میلیون تن از انتشار کربن کاسته شود. ساخت این پروژه ملزم به 14/2 میلیارد درهم (3/8 میلیارد دلار) سرمایه­گذاری است؛ همچنین هزینه همتراز شده برق (LCOE) این پروژه به 7/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خواهد رسید. فاز اول پروژه فتوولتائیک خورشیدی با ظرفیت 13 مگاوات در سال 2013 و پس از آن فاز دوم با ظرفیت 200 مگاوات در ماه مارس سال گذشته انجام شد.
برنامه­ریزی شده فاز سوم 800 مگاواتی این پروژه تا سال 2020 عملیاتی شود، در حالی که مرحله اول فاز چهارم 700 مگاواتی در فصل چهارم سال 2020 به بهره برداری خواهد رسید. امارات متحده عربی برای دستیابی به استراتژی انرژی پاک دبی 2050 جهت تبدیل دبی به یک مرکز جهانی انرژی پاک و اقتصاد سبز تا سال 2050 به بیش از 42000 مگاوات انرژی پاک و تجدید پذیر نیاز خواهد داشت
 (21 مارس 2018 – منبع: power-technology)
در مشارکت استراتژیک امارات متحده عربی و کره جنوبی در زمینه انرژی تجدید پذیر و ذخیره انرژی
شرکت مصدر ابوظبی تفاهم نامه­ای را با آژانس انرژی کره جنوبی (KEA) به منظور همکاری در زمینه انرژی تجدیدپذیر و سرمایه­گذاری بین کره جنوبی و امارات  متحده عربی امضاء کرده است. هدف شرکت مصدر وKEA ، ایجاد یک همکاری استراتژیک برای تشویق سرمایه ­گذاری انرژی تجدیدپذیر و توسعه تعدادی از پروژه­های انرژی تجدیدپذیر با بکارگیری انرژی خورشیدی، باد، ذخیره انرژی، نیروگاه شناور خورشیدی و فناوری­های تبدیل زباله به انرژی در کره جنوبی است. همچنین هر دو طرف تفاهم نامه ممکن است دامنه همکاری های خود را در آینده در زمینه حسابرسی انرژی، شبکه­های هوشمند و دیگر زمینه­های مرتبط توسعه دهند. این تفاهم نامه پس از جلسه شورای همکاری­های دوجانبه دوجانبه بین دو کشور در ماه مارس امضاء گردید.
(28 مارس 2018- منبع: energy-storage.news)

قرارداد شرکت ABB با  DEWA در امارات متحده عربی در زمینه انرژی خورشیدی
اخیراً قراردادی به ارزش بیش از 90 میلیون دلار از سوی اداره آب و برق دبی تأمین مالی گردیده است. براساس این قرارداد شرکت ABB مسئول ساخت پست 400 کیلو ولت شمس خواهد بود که برق خورشیدی حاصل از فازهای پروژه پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم را به شبکه برق دبی متصل می­کند. بر اساس این قرارداد، همچنین این شرکت مسئولیت طراحی، تأمین، نصب و حق العمل پست 132/400 کیلو ولت شمس را دارد که ظرفیت بیش از 2000 مگاولت آمپر را خواهد داشت.  انتظار می­رود پس از اتمام فاز 3 این پروژه در سال 2020، تولید بیش از 1000 مگاوات برق خورشیدی فتوولتائیک صورت گیرد. به عنوان بخشی از این پروژه، این شرکت تابلوهای برق، ترانسفورماتورهای برق، سیستم­های حفاظتی، اتوماسیون و کنترل همراه با  سیستم­های نظارت و ارتباطات را تأمین نماید. این دومین پست این شرکت برای این پارک است که امکان تحویل برق قابل اطمینان به تأسیسات و مشتریان صنعت را در کنار بخش خدمات و زیرساخت فراهم می­نماید.
(4 آوریل 2018 – منبع: ZACKS)
 
تکمیل واحد 1 نیروگاه هسته­ای براکه امارات متحده عربی
اولین نیروگاه هسته­ای امارات متحده عربی که در حال ساخت بود، تکمیل شده است. واحد 1 نیروگاه هسته­ای براکه به طور رسمی توسط رئیس جمهور کره جنوبی مون جائه و محمد بن زاید آل نهیان در اواخر ماه مارس افتتاح شد. برنامه­ریزی شده است که تمامی چهار واحد این نیروگاه تا سال 2020 به مرحله بهره­برداری برسند. چهار راکتور هسته­ایAPR1400 ، بیش از 25 درصد نیاز برق امارات متحده عربی را تأمین می­کنند و سالانه مانع از انتشار 21 میلیون تن دی اکسید کربن می­گردند. (4 آوریل 2018- منبع:pngindustrynews.net)