عراق
1398/09/18
- برنامه ریزی جهت مناقصه برای دومین نیروگاه خورشیدی 750 مگاواتی در عراق
طبق گزارش‌های اعلام شده، دولت عراق تصمیم دارد برای مناقصه دومین نیروگاه خورشیدی 750 مگاواتی برنامه‌ریزی کند. طبق گفته مشاور نخست وزیر عراق در حوزه انرژی، هنوز تاریخ دقیقی برای این مناقصه اعلام نشده، اما قرار است این پروژه و پروژه نیروگاه خورشیدی 750 مگاواتی که مناقصه آن در ماه می انجام شده است، طی 2 سال آینده اجرایی شوند.
(28 نوامبر 2019- منبع:iraq-business news )

- تنظیم مقررات تجاری تبادل برق روسیه و حوزه قفقاز تا پایان سال میلادی جاری
به گفته معاون وزیر برق عراق در کنفرانسی در قاهره مورخ 6 نوامبر، این کشور 7 گیگاوات برق از ایران وارد می‌کند تا بتواند در کوتاه مدت خلاء بین تولید و تقاضای کشورش را پر نماید. به گفته وی، تولید برق در این کشور 5/ 19 گیگاوات است و این در حالی است که تقاضای برق این کشور  5/ 26 گیگاوات می‌باشد. همچنین وی گفت: خسارات ناشی از داعش ظرفیت داخلی را حدود 5/ 4 گیگاوات کاهش داده است.
 (7 نوامبر 2019- منبع: INTELLINEWS)
- انعقاد قراردادهای مربوط به پروژه­های برق هسته­ای توسط 18 کشور آفریقایی و روسیه
شبکه‌های برق ایران و عراق روز جمعه 1 نوامبر به دنبال همکاری نزدیکتر بین دو همسایه همگام شدند. در سال 2004 ایران فروش برق خود را به عراق آغاز کرد و صادرات برق این کشور به همسایه غربی (عراق) تا کنون در بالاترین حد خود قرار گرفته و روزانه 1361 مگاوات برق به این کشور صادر می‌شود. خط انتقال جدید 400 کیلوولتی اماره – کرخه با طول بیش از 73 کیلومتر هم‌اکنون برای انجام این کار راه‌اندازی شده است.
( 2 نوامبر 2019- منبع:
FINANCIAL TRIBUNE)             
                                 https://financialtribune.com/articles/energy/100575/iran-iraq-power-grids-synchronized

- رکورد زدن صادرات برق ایران به عراق
به گفته وزیر نیروی ایران روز دوشنبه 21 اکتبر، مدیریت  اوضاع طی دو سال آبی گذشته به این کشور کمک کرد تا بتواند در سه بخش صنعت برق از جمله: بخش تولید، مصرف و صادرات رکورد زنی کند. به گفته وی، صادرات برق ایران به کشورهای همسایه به خصوص کشور عراق در سال گذشته با توجه به نوسانات فصلی  به 1500 مگاوات رسید.

(21 اکتبر 2019- منبع: Iraq-business news & FINANCIAL TRIBUNE)
- همگام سازی شبکه برق ایران با عراق تا پایان سال جاری
به گفته رئیس کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ایران روز چهارشنبه 16 اکتبر، شبکه‌های برق ایران و عراق تا پایان سال جاری همگام‌سازی می‌شوند و ایران به عراق کمک خواهد کرد تا تلفات برق این کشور که هنگام توزیع بیش از 50 درصد می‌باشد،  طبق یک قرارداد دو جانبه، تا پایان سال 2020 به 30 درصد کاهش  یابد.

(19 اکتبر 2019- منبع: FINANCIAL TRIBUNE)
- تمدید معافیت تحریمی عراق برای واردات  گاز و برق از ایران به مدت 120 روز دیگر توسط آمریکا
وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه 17 اکتبر اعلام کرد که معافیت تحریمی عراق برای خرید گاز و برق از ایران را  به مدت  120 روز دیگر تمدید کرده است تا عراق بتواند ضمن برطرف کردن نیازهای انرژی خود، گام‌هایی نیز برای کاهش وابستگی خود به واردات انرژی از ایران بردارد.

(17 اکتبر 2019- منبع: REUTERS)

- منطقه کردستان عراق در راستای تکمیل دو پروژه برق
به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، منطقه کردستان عراق انتظار دارد تا پروژه‌های برق‌آبی درلوک و برق حرارتی خباط Derlok) (Khabat & را، هر یک به ترتیب با ظرفیت 37 و  300 مگاوات، در ماه‌های آگوست و فوریه  سال 2020 به پایان برساند. (23 اکتبر 2019- منبع: ZAWYA)

 وزارت برق عراق گفت که عراق تولید برق خود را از طریق تعمیر پست‌های برق و زیرساخت‌های مربوط به برق تا 19 هزار مگاوات در روز افزایش داد.
سخنگوی وزارت برق عراق روز سه شنبه 24 سپتامبر از طرف وزیر برق این کشور، گفت که عراق تولید برق خود را از طریق تعمیر پست‌های برق و زیرساخت‌های مربوط به برق تا 19 هزار مگاوات در روز افزایش داده است. طوری که در سد موصل تولید از 50 مگاوات به 640 مگاوات افزایش یافته است. اما با این وجود، همچنان تقاضای برقبا کمبود حداقل 6 هزار مگاوات، فراتر از تولید می‌باشد.  
(24 سپتامبر 2019- منبع:
NRT)

شرکت انتقال نیروی برق مصر به دنبال صادرات برق خود به عراق از طریق اردن می­ باشد.
به گفته ریاست شرکت انتقال نیروی برق مصر، این کشور به دنبال صادرات برق خود به عراق از طریق اردن می­باشد که به دنبال آن در سال جاری شاهد افزایش ظرفیت تا 2 هزار مگاوات خواهد بود.
(24 سپتامبر 2019- منبع: EGYPT OIL & GAS NEWSPAPER) 


               https://egyptoil-gas.com/news/egypt-to-export-electricity-to-iraq/
اتمام کارساخت  نیروگاه برق صلاح‌الدین تا سال 2020
انتظار می‌رود کار ساخت نیروگاه برق صلاح‌الدین در استان مرکزی عراق تا سال 2020 با ظرفیت 1260 مگاوات به پایان برسد. در حال حاضر، به گفته شرکت مهندسی ماشین‌آلات چین که در حال ساخت این نیروگاه می‌باشد، کار ساخت این نیروگاه 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. به گفته مدیر عراقی این پروژه، این نیروگاه دارای دو واحد است که ظرفیت هر کدام 630 مگاوات است. به گفته وی، در این پروژه بیش از 1200 مهندس و کارگر چینی با همتایان عراقی خود همکاری می‌کنند. وزارت برق عراق توافقنامه‌ای به ارزش 2/ 1 میلیارد دلار با شرکت مهندسی ماشین آلات چین برای ساخت این پروژه امضاء کرده است. (1 سپتامبر 2019- منبع: MENAFN)
https://menafn.com/1098950225/Power-station-works-in-Iraq-to-wrap-up-by-2020

تأمین اجزای اصلی نیروگاه 840 مگاواتی میسان  در عراق توسط زیمنس
شرکت فناوری جهانی زیمنس قراردادی را به ارزش 280 میلیون یورو (313 میلیون دلار) منعقد کرده است تا اجزای اصلی و همچنین خدمات بلندمدت تولید برق در نیروگاه سیکل ترکیبی 840 مگاواتی میسان عراق را تأمین نماید. این شرکت دو توربین گازی SGT5-4000F، یک توربین بخار SST5-4000، سه ژنراتور SGen5-2000H همراه با سیستم‌های کنترل SPPA-T3000، ترانسفورماتورها و تجهیزات الکتریکی مرتبط و همچنین سیستم سوخت گاز را برای این نیروگاه تأمین خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود این نیروگاه بتواند تا ماه مارس 2021، اولین تولید برق خود را داشته باشد و تا اوایل سال 2022 به طور کامل به بهره‌برداری برسد. همچنین انتظار می‌رود این نیروگاه به اندازه کافی برق تولید کند تا بتواند نیازهای بیش از 3 میلیون عراقی و بخش صنایع این کشور را تأمین کند.
(10 ژوئیه 2019- منبع: POWER TECHNOLOGY)
https://www.power-technology.com/news/siemens-power-plant-iraq/
اجازه ایالات متحده آمریکا به عراق برای وارد کردن برق و گاز از ایران
ایالات متحده آمریکا به عراق اجازه داد تا به واردات گاز از ایران به مدت سه ماه دیگر ادامه دهد، اما اصرار دارد که بغداد به دنبال منبع دیگری به جای ایران باشد. وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای از طریق ایمیل مجوز تمدید قطعنامه 120 روزه به عراق جهت ادامه روند واردات برق از ایران را به این کشور اعطا کرد. به گفته یکی از مقامات دولتی عراق، وزیر امور خارجه آمریکا و نخست وزیر عراق در این خصوص طی یک تماس تلفنی به توافق رسیدند. به گفته مقامات عراقی، این کشور ممکن است سالیان سال نیاز به واردات برق از ایران را داشته باشد. عراق به شدت به واردات گاز ایران برای تأمین چندین نیروگاه متکی است. به طوری که روزانه حدود 5/ 1 میلیارد فوت مکعب گاز از طریق خط لوله از جنوب و شرق وارد این کشور می‌شود. (17 جون 2019- منبع: AVIM)
https://avim.org.tr/en/Bulten/US-EXTENDS-WAIVER-FOR-IRAQ-TO-IMPORT-ENERGY-FROM-IRAN
کافی بودن برق تولید شده در عراق برای ارائه  20 ساعت کار در روز
به گفته وزیر برق عراق، کمبود برق روز سه شنبه 11 ژوئن، در برخی مناطق به علت بروز برخی مشکلات در خطوط انتقال و توزیع می‌باشد. در حال حاضر، میزان برق تولید شده در عراق برای تأمین 20 ساعت در روز برای اکثر استان‌های این کشور کفایت می­کند. مشکل این کشور در بخش تولید برق نمی­ باشد بلکه در بخش خطوط انتقال و توزیع است. به گفته وی، جنگ علیه تروریسم در این کشور بر روی 25 درصد از ظرفیت تولید و 18 درصد از ظرفیت خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع تأثیر گذاشته است. وی گفت: مسائل مربوط به انتقال و توزیع نیاز به زیرساخت‌ها و کارهای عمرانی بزرگ دارد و اشاره کرد که جهت ایجاد شبکه‌های هوشمند و توسعه شبکه‌های توزیع از شمال تا جنوب این کشور، نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد تا حدود 20 میلیارد دلار می‌باشد.
(11 جون 2019- منبع: DinarDaily)
نصب و راه‌اندازی  توربین گازی جدید به نیروگاه القدس عراق توسط جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکیک یک توربین گازی جدید E9 در نیروگاه القدس عراق نصب و راه‌اندازی کرد. این نیروگاه قبلاً قادر به تولید 1125 مگاوات برق بود که با افزودن این توربین جدید،  125 مگاوات برق به این ظرفیت اضافه شده است، که بدین ترتیب به تأمین افزایش تقاضای برق در فصل تابستان کمک خواهد کرد.
(30 مه 2019- منبع: POWER Engineering)

دوستی عربستان سعودی با دشمن قدیمی خود عراق
مرز بین عربستان سعودی و عراق پس از حمله صدام حسین به کویت که موجب جنگ خلیج فارس گردید، بسته شد. در ماه گذشته هیأتی متشکل از وزراء و تجار سعودی با مقامات عراقی ملاقات کردند و متعهد به سرمایه گذاری 1 میلیارد دلاری در پروژه­های توسعه­ای و افتتاح کنسولگری در بغداد شدند. عضو کمیته امور خارجه شورای سعودی هفته گذشته در ریاض گفت که روابط عربستان سعودی با عراق به دلیل کاهش نفوذ ایران در داخل عراق و کل منطقه است. نخست وزیر عراق، طی ماه­های گذشته در ریاض، 13 موافقتنامه را امضاء کرد که در آنها عربستان سعودی متعهد می­گردید تا یک میلیارد دلار به اقتصاد کشور همسایه خود تزریق نماید. سخنگوی وزارت بازرگانی عراق نیز گفت که سرمایه عربستان برای کمک به بازسازی این کشور مورد استفاده قرار می­گیرد و تخصص این کشور در زمینه انرژی و کشاورزی می­تواند به توسعه صنایع عراق کمک نماید.
(9 می 2019- منبع: Bloomberg)
نبود جایگزین به جای ایران برای صادرات برق و گاز به عراق
به گفته وزیر برق عراق، این کشور حداقل تا سه سال آینده به برق وارداتی از ایران وابسته است. وی گفت: نزدیک به 4 گیگاوات برق (تقریباً یک سوم مصرف عراق) به طور مستقیم یا غیر مستقیم از ایران وارد این کشور می‌شود، که یا در قالب واردات مستقیم برق و یا از طریق منابع گازطبیعی که خوراک نیروگاه‌های عراق را تأمین می‌نماید، صورت می‌گیرد. در حال حاضر، جایگزین دیگری که بخواهد هم از لحاظ قیمت، هم میزان صادرات و هم سهولت انتقال، جای ایران را بگیرد، وجود ندارد.
(14 مه 2019- منبع: FINANCIAL TRIBUNE)

ارزیابی پیشنهادات ارائه شده جهت راه‌اندازی پروژه‌های خورشیدی در مجموع با ظرفیت 755 مگاوات توسط عراق
وزارت برق عراق در حال بررسی و ارزیابی مدارک پیشنهادکنندگان جهت راه‌اندازی پروژه‌های خورشیدی در این کشور می‌باشد. این پروژه‌ها شامل 2 پروژه بزرگ با ظرفیت 300 و 225 مگاوات واقع در استان‌های کربلا و بابل، دو پروژه هر یک به ظرفیت 50 مگاوات واقع در شرق استان واسط، دو پروژه با ظرفیت 50 و 30 مگاوات واقع در استان موتانا در جنوب عراق و یک پروژه 50 مگاواتی در استان قادصیه می‌باشد. این کشور برای افتتاح این پروژه‌ها تا پایان سال 2020 برنامه‌ریزی کرده است. با این وجود، هنوز اطلاعات دقیق در مورد زمان و محل برگزاری مناقصه منتشره نشده است.
(9 مه 2019- منبع: EQ INTERNATIONAL
 
امضای قرارداد 700 میلیون دلاری عراق با زیمنس
زیمنس سه قرارداد به ارزش 700 میلیون دلار با عراق شامل: قرارداد مهندسی، تهیه و ساخت یک نیروگاه گازی 500 مگاواتی در منطقه الزبیدیه در محدوده استان واسط در شرق عراق، قرارداد ارتقای 40 توربین گازی با سیستم‌های خنک کننده بخار و قرارداد راه‌اندازی 13 پست برق 132 کیلوولتی و 34 ترانسفورماتور برقی در سرتا سر این کشور، منعقد کرد.
(7 مه 2019- منبع: CIPS)
---------------
برگزاری نخستین دوره از  سرمایه‌گذاری در بخش انرژی خورشیدی در عراق
وزارت برق عراق روز پنجشنبه 2 مه، نخستین دوره از سرمایه‌گذاری در بخش پروژه‌های انرژی خورشیدی را با هدف دسترسی به ظرفیت 755 مگاوات را با دعوت از شرکت‌های متخصص در زمینه تولید برق از نیروگاه‌های فتوولتائیک، برگزار کرد. در مرحله نخست، کار این شرکت‌ها، نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در استان‌های بابل، واسط، کربلا، المثنی و الدینیه می‌باشد. این وزارتخانه انتظار دارد که تا سال 2020، انرژی‌های تجدیدپذیر به سیستم تولید برق ملی اضافه شوند.
(3 مه 2019- منبع: XINHUANET)
 
توان زیمنس در برنده شدن  بخش بزرگی از قرارداد 14 میلیارد دلاری برق عراق
نخست وزیر عراق گفت: زیمنس فرصت خوبی برای برنده شدن در بخش بزرگی از قرارداد 14 میلیارد دلاری جهت مدرنیزه کردن زیرساخت‌های برق عراق دارد. نقشه راه زیمنس شامل اضافه کردن ظرفیت تولید جدید و بسیار کارآمد و ارتقای نیروگاه‌های موجود می‌باشد. علاوه بر این، گسترش شبکه‌های انتقال و توزیع برق عراق نیز از دیگر کارهای در نظر گرفته شده برای این شرکت است. براساس فاز اول این نقشه، عراق و زیمنس قراردادی به ارزش 785 میلیون دلار امضاء کردند. این قرارداد جهت ساخت یک نیروگاه گازی 500 مگاواتی و ارتقای 40 توربین گازی می‌باشد. همچنین نصب و راه‌اندازی 34 ترانسفورماتور و 13 پست برق نیز از دیگر وظایف این شرکت خواهد بود. این شرکت قصد دارد حدود 50 درصد از تولید برق عراق را از طریق ایجاد نیروگاه‌های جدید و ارتقای امکانات موجود و مدرنیزه کردن شبکه برق افزایش دهد.
(1 مه 2019- منبع: INTERNAYIONAL FINANCE)
                                https://internationalfinance.com/siemens-can-win-large-part-14-bn-iraq-electricity-deals/
واردات گاز بیشتر از ایران توسط عراق
به گفته سخنگوی وزارت برق عراق روز سه شنبه 23 آوریل، واردات گاز از ایران از 28 میلیون مترمکعب در روز در ماه جون به 35 میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود تولید برق در این کشور با واردات گاز از ایران به 7 /4 گیگاوات برسد. وی گفت: عراق جایگزینی برای واردات گاز ایران ندارد و متوقف کردن واردات گاز از ایران، روزانه شبکه ملی برق عراق را از 4 هزار مگاوات برق محروم خواهد کرد. (23 آوریل 2019- منبع: Finanacial Tribune)
تمایل عراق  جهت بهره‌مندی از تجربیات مصر در زمینه برق
وزرای برق عراق و مصر در حاشیه برگزاری جشنواره فناوری انتقال انرژی در برلین، طی برگزاری جلسات خود در زمینه برق و انرژی‌های تجدیدپذیر با یکدیگر گفتگو کردند. براساس گزارش‌های رسمی و در طی این نشست، وزیر برق عراق تأکید داشت تا کشورش از تجربیات مصر در زمینه توسعه بخش برق و زیرساخت‌های مربوطه بهره‌مند شود. در طی این نشست، وزیر برق مصر به پروژه‌هایی که در کشورش اجرا شده، شامل: پروژه‌ راه‌اندازی سه نیروگاه بزرگ با ظرفیت 14/4 گیگاوات با همکاری شرکت زیمنس در طی 28 ماه و نیز پروژه راه‌اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی در جهان تحت عنوان "بنبان-Benban" اشاره کرد. در کنفرانس بازسازی و ساخت و ساز که در ماه آوریل سال جاری در بغداد صورت گرفت، وزیر تجارت عراق گفت که کشورش تمایل به بهره‌برداری از تخصص شرکت‌ها و تجار مصری در بازسازی عراق دارد. به گفته وی، مصر در رأس کشورهایی قرار گرفته که به عملیات بازسازی عراق پیوسته‌اند و اظهار داشت که سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای احیای اقتصاد عراق امری حیاتی است. مقامات عراقی از شرکت‌های مصری شرکت کننده در این کنفرانس دعوت کردند تا به طور مؤثر در بازسازی و سرمایه‌گذاری در عراق شرکت کنند. (12 آوریل 2019- منبع: ifpinfo)   
 
نگاه مطلوب عراق به برنامه‌های شرکت زیمنس در زمینه برق این کشور
طبق گفته وزیر برق کشور عراق، این کشور به پیشنهادات شرکت آلمانی زیمنس در بازسازی زیرساخت‌های برق عراق دیدی مطلوب دارد. وی در حاشیه جشنواره انتقال انرژی در برلین گفت: عراق یک رابطه خوب و برابر و متعادل با همه کشورهایی که مایل به حمایت از این کشور هستند، دارد. اما باید اعتراف کرد که نقشه راه زیمنس برای عراق بسیار مفید است، زیرا به نظر می‌رسد که این شرکت در بخش انتقال، توزیع و تولید برق کمک بزرگی برای عراق محسوب می‌شود و موجب می‌گردد تا این کشور بخش برق خود را در مسیر درستی حرکت دهد. سال گذشته، این شرکت، پیشنهاد خود را جهت افزایش ظرفیت برق عراق به میزان 11 گیگاوات ارائه داد؛ که از محل هزینه 15 میلیارد دلاری که جهت بازسازی زیرساخت‌های برق این کشور در نظر گرفته شده، تأمین می­شود. در حال حاضر، دو شرکت زیمنس و جنرال الکتریک قراردادهای مقدماتی برای ظرفیت‌های برنامه‌ریزی شده با دولت عراق را امضاء کردند. برآورد بانک جهانی برای هزینه‌های بازسازی عراق حدود 150 میلیارد دلار می‌باشد که بخش خدمات آب و برق این کشور در اولویت قرار دارند. پیش از این شرکت جنرال الکتریک گفته بود که برنامه‌‌هایش برای زیرساخت‌های برق عراق می‌تواند منجر به ایجاد 65 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم گردد که باعث صرفه‌جویی سالانه و جبران ضرر و زیان تا 3 میلیارد دلار می­شود. همچنین شرکت زیمنس گفته بود که دارای یک مجموعه­ای از برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت برای تحقق اهداف بازسازی عراق و حمایت از توسعه اقتصادی این کشور می‌باشد. (10 آوریل 2019- منبع: AVIM)
 
نیاز عراق به برق ایران به مدت 3 سال
مجلس عراق امیدوارست که ایالات متحده آمریکا تحریم‌های علیه واردات برق از ایران را متوقف نماید، چرا که این کشور همچنان نیاز به خرید برق از ایران به مدت 3 سال دارد. بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در ماه مه سال گذشته، در ماه نوامبر همان سال، واشینگتن قطعنامه‌ای را با عراق به امضاء رسانید که طی آن، به مدت 45 روز به عراق اجازه داده شد تا از ایران برق خریداری نماید و در ماه دسامبر، مدت این قطعنامه برای این کشور عربی تا 90 روز افزایش یافت. در اوایل ماه جاری، وزارت امور خارجه ایالات متحده به مدت 90 روز و برای دومین بار به عراق اجازه داد تا به واردات برق از ایران ادامه دهد. چرا که معافیت اصلی اعطا شده در ماه دسامبر سال گذشته تا 19 مارس سال جاری منقضی می‌شد. سخنگوی مجلس عراق گفت: امیدواریم این قعطنامه تا زمانی ادامه یابد که عراق از نظر اقتصادی بتواند مستقل شود و نیاز به واردات برق نداشته باشد. عراق بزرگترین واردکننده برق از ایران است. این کشور برای پاسخگویی به تقاضای داخلی خود نیاز به بیش از 23 هزار مگاوات برق دارد. اما به دلیل جنگ و تهاجم ایالات متحده آمریکا در سال 2003، زیرساخت‌های برق خود را از دست داد و با کمبود برق 7 هزار مگاواتی مواجه شد. وی گفت: کمبود برق در مناطق جنگ زده به خصوص در فصل تابستان بیشتر دیده می‌شود که منجر به اعتراضات خشونت بار مردمی گشته و به بحران ملی تبدیل شده است. همچنین انتظار می‌رود که این بحران به دلیل افزایش تقاضای برق در فصل تابستان سال جاری و هر گونه کاهش تأمین برق از سوی ایران، شدت یابد و موجب تظاهرات بیشتر و ناآرامی‌های جدید و بی ثباتی در کشور گردد.سخنگوی
(2 آوریل 2019- منبع: MENAFN)
پیشنهاد شرکت‌های اروپایی جهت تولید برق در بصره عراق  از مزرعه بادی Windmill
کمیسیون سرمایه‌گذاری بغداد اعلام کرد، اتحادیه‌ها (متشکل از 66 شرکت اروپایی) جهت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در استان بصره تمایل به سرمایه‌گذاری دارند. این سرمایه‌گذاری با هزینه 1/5 میلیارد دلار برآورد شده، که هدف آن عمدتاً تولید برق از مزارع بادی و تأمین انرژی پاک در این استان می‌باشد. به گفته رئیس این اتحادیه، مطالعات صورت گرفته بر روی پروژه تولید برق از مزارع بادی در بصره تکمیل شده است. همچنین وی گفت: بصره یکی از مکان های مناسب در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است که امکان پیشرفت عراق را در کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا در این زمینه فراهم می­کند. شایان ذکر است که طی سال‌های متمادی، این استان به منظور واردات برق از میلیون‌ها دلار سرمایه خود استفاده کرده، در حالی که می‌توانسته بر این مشکل با استفاده از انرژی خورشیدی و باد جهت تولید انرژی پاک غلبه نماید. (28 مارس 2019- منبع: DINAR DAILY)

تمایل عراق  جهت بهره‌مندی از تجربیات مصر در زمینه برق
وزرای برق عراق و مصر در حاشیه برگزاری جشنواره فناوری انتقال انرژی در برلین، طی برگزاری جلسات خود در زمینه برق و انرژی‌های تجدیدپذیر با یکدیگر گفتگو کردند. براساس گزارش‌های رسمی و در طی این نشست، وزیر برق عراق تأکید داشت تا کشورش از تجربیات مصر در زمینه توسعه بخش برق و زیرساخت‌های مربوطه بهره‌مند شود. در طی این نشست، وزیر برق مصر به پروژه‌هایی که در کشورش اجرا شده، شامل: پروژه‌ راه‌اندازی سه نیروگاه بزرگ با ظرفیت 14/4 گیگاوات با همکاری شرکت زیمنس در طی 28 ماه و نیز پروژه راه‌اندازی بزرگترین نیروگاه خورشیدی در جهان تحت عنوان "بنبان-Benban" اشاره کرد. در کنفرانس بازسازی و ساخت و ساز که در ماه آوریل سال جاری در بغداد صورت گرفت، وزیر تجارت عراق گفت که کشورش تمایل به بهره‌برداری از تخصص شرکت‌ها و تجار مصری در بازسازی عراق دارد. به گفته وی، مصر در رأس کشورهایی قرار گرفته که به عملیات بازسازی عراق پیوسته‌اند و اظهار داشت که سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای احیای اقتصاد عراق امری حیاتی است. مقامات عراقی از شرکت‌های مصری شرکت کننده در این کنفرانس دعوت کردند تا به طور مؤثر در بازسازی و سرمایه‌گذاری در عراق شرکت کنند. (12 آوریل 2019- منبع: ifpinfo)   
نگاه مطلوب عراق به برنامه‌های شرکت زیمنس در زمینه برق این کشور
طبق گفته وزیر برق کشور عراق، این کشور به پیشنهادات شرکت آلمانی زیمنس در بازسازی زیرساخت‌های برق عراق دیدی مطلوب دارد. وی در حاشیه جشنواره انتقال انرژی در برلین گفت: عراق یک رابطه خوب و برابر و متعادل با همه کشورهایی که مایل به حمایت از این کشور هستند، دارد. اما باید اعتراف کرد که نقشه راه زیمنس برای عراق بسیار مفید است، زیرا به نظر می‌رسد که این شرکت در بخش انتقال، توزیع و تولید برق کمک بزرگی برای عراق محسوب می‌شود و موجب می‌گردد تا این کشور بخش برق خود را در مسیر درستی حرکت دهد. سال گذشته، این شرکت، پیشنهاد خود را جهت افزایش ظرفیت برق عراق به میزان 11 گیگاوات ارائه داد؛ که از محل هزینه 15 میلیارد دلاری که جهت بازسازی زیرساخت‌های برق این کشور در نظر گرفته شده، تأمین می­شود. در حال حاضر، دو شرکت زیمنس و جنرال الکتریک قراردادهای مقدماتی برای ظرفیت‌های برنامه‌ریزی شده با دولت عراق را امضاء کردند. برآورد بانک جهانی برای هزینه‌های بازسازی عراق حدود 150 میلیارد دلار می‌باشد که بخش خدمات آب و برق این کشور در اولویت قرار دارند. پیش از این شرکت جنرال الکتریک گفته بود که برنامه‌‌هایش برای زیرساخت‌های برق عراق می‌تواند منجر به ایجاد 65 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم گردد که باعث صرفه‌جویی سالانه و جبران ضرر و زیان تا 3 میلیارد دلار می­شود. همچنین شرکت زیمنس گفته بود که دارای یک مجموعه­ای از برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت برای تحقق اهداف بازسازی عراق و حمایت از توسعه اقتصادی این کشور می‌باشد. (10 آوریل 2019- منبع: AVIM)
https://avim.org.tr/en/Bulten/IRAQ-VIEWS-SIEMENS-PLAN-FOR-ITS-POWER-SECTOR-FAVOURABLY
نیاز عراق به برق ایران به مدت 3 سال
سخنگوی مجلس عراق امیدوارست که ایالات متحده آمریکا تحریم‌های علیه واردات برق از ایران را متوقف نماید، چرا که این کشور همچنان نیاز به خرید برق از ایران به مدت 3 سال دارد. بعد از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در ماه مه سال گذشته، در ماه نوامبر همان سال، واشینگتن قطعنامه‌ای را با عراق به امضاء رسانید که طی آن، به مدت 45 روز به عراق اجازه داده شد تا از ایران برق خریداری نماید و در ماه دسامبر، مدت این قطعنامه برای این کشور عربی تا 90 روز افزایش یافت. در اوایل ماه جاری، وزارت امور خارجه ایالات متحده به مدت 90 روز و برای دومین بار به عراق اجازه داد تا به واردات برق از ایران ادامه دهد. چرا که معافیت اصلی اعطا شده در ماه دسامبر سال گذشته تا 19 مارس سال جاری منقضی می‌شد. سخنگوی مجلس عراق گفت: امیدواریم این قعطنامه تا زمانی ادامه یابد که عراق از نظر اقتصادی بتواند مستقل شود و نیاز به واردات برق نداشته باشد. عراق بزرگترین واردکننده برق از ایران است. این کشور برای پاسخگویی به تقاضای داخلی خود نیاز به بیش از 23 هزار مگاوات برق دارد. اما به دلیل جنگ و تهاجم ایالات متحده آمریکا در سال 2003، زیرساخت‌های برق خود را از دست داد و با کمبود برق 7 هزار مگاواتی مواجه شد. وی گفت: کمبود برق در مناطق جنگ زده به خصوص در فصل تابستان بیشتر دیده می‌شود که منجر به اعتراضات خشونت بار مردمی گشته و به بحران ملی تبدیل شده است. همچنین انتظار می‌رود که این بحران به دلیل افزایش تقاضای برق در فصل تابستان سال جاری و هر گونه کاهش تأمین برق از سوی ایران، شدت یابد و موجب تظاهرات بیشتر و ناآرامی‌های جدید و بی ثباتی در کشور گردد. (2 آوریل 2019- منبع: MENAFN)
پیشنهاد شرکت‌های اروپایی جهت تولید برق در بصره عراق  از مزرعه بادی Windmill
کمیسیون سرمایه‌گذاری بغداد اعلام کرد، اتحادیه‌ها (متشکل از 66 شرکت اروپایی) جهت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در استان بصره تمایل به سرمایه‌گذاری دارند. این سرمایه‌گذاری با هزینه 1/5 میلیارد دلار برآورد شده، که هدف آن عمدتاً تولید برق از مزارع بادی و تأمین انرژی پاک در این استان می‌باشد. به گفته رئیس این اتحادیه، مطالعات صورت گرفته بر روی پروژه تولید برق از مزارع بادی در بصره تکمیل شده است. همچنین وی گفت: بصره یکی از مکان های مناسب در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است که امکان پیشرفت عراق را در کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا در این زمینه فراهم می­کند. شایان ذکر است که طی سال‌های متمادی، این استان به منظور واردات برق از میلیون‌ها دلار سرمایه خود استفاده کرده، در حالی که می‌توانسته بر این مشکل با استفاده از انرژی خورشیدی و باد جهت تولید انرژی پاک غلبه نماید. (28 مارس 2019- منبع: DINAR DAILY)
http://www.dinardaily.net/t83586-european-companies-propose-electricity-production-in-basra-from-windmill-farms
تداوم صادرات برق ایران به عراق
ایران همچنان به صادرات برق به عراق ادامه می‌دهد. این الگو نشانه‌ای از روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی بین دو همسایه است. براساس گزارش وزارت نیروی ایران در وب‌ سایت پاون، این کشور می‌تواند سالانه 1500 مگاوات برق را از طریق 5 خط انتقال برق به عراق صادر نماید. قراردادی در سال 2005 مابین ایران و عراق منعقد گردید که طی آن مقرر شد ایران 150 مگاوات برق به عراق صادر نماید که این قرارداد از آن زمان تا کنون گسترش یافته است. ایران از سال 2004 تاکنون نزدیک به 65 میلیارد کیلووات ساعت برق به عراق به ارزش 6/2 میلیارد دلار صادر کرده است که از این مقدار، 2/5 میلیارد دلار پرداخت شده است.
(12  مارس 2019- منبع: FINANCIAL TRIBUN)

توافقنامه تهیه توربین گازی و خدمات‌دهی برای  نیروگاه القدوس در عراق مابین شرکت جنرال الکتریک و این کشور
طبق توافقنامه صورت گرفته مابین شرکت جنرال الکتریک و عراق، این شرکت یک توربین گازی پیشرفته E9 را به نیروگاه القدوس در عراق تحویل داده است. همچنین، قرار است که این شرکت در طی سال 2019 به خدمات دهی 7 توربین گازی E9 در این نیروگاه بپردازد که شامل: تعمیر، تأمین قطعات و بازسازی آنها می‌باشد. در حال حاضر، این شرکت در حال نصب و راه‌اندازی توربین گازی جدید در محل است و انتظار می‌رود با نصب این توربین، تولید برق این نیروگاه به بیش از 125 مگاوات افزایش خواهد یافت.
(26  فوریه 2019- منبع: MENAFN)

امضای توافقنامه برق مابین ایران و عراق
طبق اعلام وزیر برق عراق، توافقنامه برق ما بین ایران و عراق امضاء گردید. به گفته وی، در این توافقنامه به همکاری میان دو کشور در فناوری‌های جدید انرژی و تبادل دانش و تجربه با طرف ایرانی اشاره شده است. همچنین روز سه‌شنبه 5 فوریه، رؤسای بانک­های مرکزی ایران و عراق توافقنامه‌ای را جهت تسهیل حل و فصل بدهی‌های بغداد به تهران امضاء کردند. بدهی‌های عراق به ایران به ارزش 2 میلیارد دلار به جهت واردات برق و گاز و سایر کالاها به این کشور در طی سا‌ل‌های گذشته می‌باشد. عراق سالهاست که برای مقابله با کمبود برق، 1000 مگاوات برق از ایران وارد می‌نماید.
(8 فوریه 2019- منبع: AZERNEWS)      
        https://www.azernews.az/region/145299.html
تأمین بیش از  1 میلیارد دلار جهت پیشبرد بخش برق در عراق توسط انگلستان
آژانس اعتبار صادرات انگلیس (UKEF)، تأمین مالی قراردادهای بین شرکت جنرال الکتریک و وزارت برق عراق را جهت احداث دو نیروگاه‌ برق سماوا (Samawa) و ذی قار (Dhi Qar)، واقع در شمال غرب بصره به ارزش 620 میلیون دلار به عهده گرفت. همچنین 400 میلیون دلار نیز برای قرارداد راه‌حل‌های شبکه‌ای جنرال الکتریک جهت تعمیر 14 پست برق را نیز عهده‌دار شد. این آژانس در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که تعمیر این پست‌ها موجب افزایش ظرفیت شبکه برق خواهد شد و راه‌اندازی دو نیروگاه برق به شهروندان دسترسی لازم برای زیرساخت‌های حیاتی را خواهد داد. این آژانس در سال 2017، تفاهم‌نامه‌ای را با عراق جهت تأمین زیرساخت‌های حیاتی این کشور به امضاء رسانیده است. (29 ژانویه 2019- منبع: GCR)
http://www.globalconstructionreview.com/news/uk-provide-1bn-improve-electricity-iraq

آغاز پروژه تولید 1000 مگاواتی برق در عراق توسط جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکتریک با همکاری وزارت برق عراق تصمیم به راه‌اندازی پست برقی در منطقه شمال غرب عراق نمود که می‌تواند تا 1000 مگاوات برق را به شبکه برق این کشور متصل نماید. این تصمیم علاوه بر افزایش ساعت‌های برق موجود به کاهش تنگناهای برق کمک می‌کند. محدوده کاری جنرال الکتریک برای کار در این پروژه شامل طراحی، ساخت تجهیزات، تحویل محل نصب، آزمایش و راه‌اندازی و آموزش پرسنل می‌باشد. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: ساخت، نصب، راه‌اندازی و آزمایش این پروژه توسط مهندسین عراقی جنرال الکتریک و افراد محلی که با این شرکت قرارداد دارند، تکمیل شده است. این پروژه می‌تواند پست‌های 132 کیلوولت را در کدمیه(Kadhmiya) ، الشعله، الصبایت و همچنین 5 پست برق دیگر که قرار است در آینده برنامه‌ریزی شوند، تغذیه نماید و کمک می‌کند تا برق از نیروگاه بسمایه، نیروگاه گازی تاجی و نیروگاه گازی سیار به شبکه ملی برق متصل شود. این پست برق نقش مهمی در کمک به تأمین برق بیشتر و مورد نیاز به ویژه در فصل تابستان پیش رو دارد. مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک گفت: به عنوان یک شریک در پیشرفت زیرساخت‌های برق عراق، این شرکت به وعده خود به مردم این کشور برای حمایت از دولت جهت ایجاد یک شبکه برق پایدار که به نیازهای آنها پاسخ خواهد داد، ادامه می‌دهد. به دنبال توافقنامه راه‌اندازی پست برق در منطقه شمال غرب بغداد، این شرکت قراردادی نیز به ارزش 400 میلیون دلار (معادل 350/8 میلیون یورو) جهت توسعه و بازسازی 14 پست برق دیگر و تأمین تجهیزات حیاتی مانند ترانسفورماتورها، قطع‌کننده‌های مدار و دیگر تجهیزات مربوطه ، امضاء کرده است. پست‌های برق مزبور، نیروگاه‌ها در استان‌های نینوا، صلاح‌الدین، الانبار، کربلا، بغداد، قادسیه و بصره را به شبکه برق ملی متصل خواهند کرد.
(24 ژانویه 2019- منبع: Trade Arabia)       
                  http://tradearabia.com/news/OGN_350139.html
توسعه همکاری‌های بخش برق عراق با ایران
به گفته نخست وزیر عراق، کشورش روابط خود را با ایران در بخش برق گسترش خواهد داد. وی این سخنان را در جلسه حضوری با وزیر نیروی ایران، روز پنجشنبه 27 دسامبر اظهار داشت. سفیر ایران در عراق و وزیر برق عراق نیز در این نشست حضور داشتند. نخست وزیر عراق گفت:  بغداد آماده همکاری با تهران برای یافتن راه حل مناسب برای گسترش روابط با ایران در بخش انرژی می‌باشد. وی گفت: عراق می‌بایست در بخش تولید برق موفق گردد. به گفته وزیر نیروی ایران، این کشور به طور کامل آماده عرضه انرژی برق به عراق، احداث و بازسازی نیروگاه‌های تولید برق، کمک به توسعه فناوری‌های لازم در این بخش و آموزش نیروی انسانی می‌باشد. وی همچنین از آمادگی ایران برای کار بر اساس یک زمان‌بندی مشخص برای کاهش قابل ملاحظه تلفات برق در عراق و در عین حال افزایش تولید برق در این کشور و ارتباط مستقیم بین شبکه‌های برق دو کشور خبر داد.  وزیر نیروی ایران و وزیر نیروی عراق، پس از دو روز مذاکرات فشرده، تفاهم‌نامه‌ای را برای همکاری در بخش انرژی امضاء کردند. وزیر نیرو در مراسم امضای سند همکاری‌های برق ایران و عراق گفت: براساس این سند چارچوب یک همکاری بلندمدت در زمینه بازسازی صنعت برق عراق شکل گرفته است و این توافق به عنوان یک روز تاریخی در صنعت برق این کشور ثبت خواهد شد. همچنین وی در خصوص نقش شرکت‌های خصوصی برای اجرایی شدن همکاری‌های جدید میان دو کشور، گفت: در حال حاضر بیش از 65 درصد انرژی مورد نیاز ایران توسط بخش خصوصی تولید می‌شود و طبیعتاً بخش خصوصی ایران نقش بسیار مهمی در عملیاتی شدن این توافقنامه خواهد داشت. طبیعتاً در چارچوب همکاری‌های جدید دو کشور صدها شرکت خصوصی ایران نیز در زمینه ساخت تجهیزات و همچنین تأسیسات نیروگاه‌ها و تجهیزات مربوط به آب توزیع آب آشامیدنی، جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر خورشیدی با همتایان عراق خود همکاری داشته و در بازار آب و برق این کشور حضوری فعال خواهند داشت.
(27 دسامبر 2018- منبع: trend news agency)


تمدید 90 روزه مجوز واردات برق عراق از ایران توسط آمریکا
آمریکا مجوز ادامه واردات برق عراق از ایران را به مدت 90 روز دیگر تمدید کرد. با توجه به عدم بازسازی بخش برق عراق، این کشور قادر به تأمین تقاضای داخلی برق در این کشور نیست و با توجه به اینکه ایران عمده ترین صادر کننده برق به عراق است، وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، بخش برق عراق را بیش از پیش به مخاطره انداخته است. آمریکا در ابتدا یک مهلت 45 روزه برای عراق تعیین کرد تا جایگزین دیگری به غیر از تهران برای واردات برق و گاز پیدا نماید. اما با توجه به وابستگی شدید عراق به واردات انرژی به ویژه برق از طرف ایران، این مهلت به مدت 90 روز دیگر نیز تمدید شد. بسیاری از کارشناسان انرژی عراق معتقدند که این کشور برای قطع واردات انرژی از ایران به حداقل یکسال مهلت نیاز دارد و چنانچه این مهلت به آن داده نشود احتمال  افزایش بحران در بخش برق عراق و ایجاد خاموشی‌های طولانی تر وجود خواهد داشت. پیک تقاضای برق در عراق در سال جاری 24 گیگاوات و تولید برق در این کشور تنها 16 گیگاوات بوده است. چنین وضعیتی قطعاٌ منجر به خاموشی‌های غیر قابل پیش بینی و طولانی در گرمترین ماه‌های تابستان خواهد شد. خاموشی‌های طولانی یکی از دلایل نا آرامی‌هایی بود که بصره بزرگترین شهر نفتی عراق را به مدت دوماه درگیر خود نمود. قرارداد واردات برق از ایران به عراق به میزان 1/2 گیگاوات است. عراق به غیر از انرژی، غذا و سایر کالاها را نیز از ایران وارد می‌نماید و مناسبات سیاسی نزدیکی بین دو کشور وجود دارد. برآورد می‌گردد که تجارت بین دو کشور تا پایان سال جاری میلادی به 8/5 میلیارد دلار بالغ گردد. آمریکا همچنین از 8 کشور دیگر از جمله چین، یونان، هند، ایتالیا، ترکیه، کره جنوبی، تایوان  و ژاپن خواسته است طی 6 ماه واردات انرژی از ایران را به صفر برسانند.
(21 دسامبر 2018- منبع: Tristatehomepage.com)
نیاز عراق به 50 میلیارد دلار سرمایه جهت توسعه پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر
عراق یک برنامه متنوع و بلندپروازانه‌ای را آغاز کرده که براساس آن، این کشور می‌تواند 10 درصد از نیازهای انرژی خود را تا سال 2028 از طریق نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و زیست توده تأمین نماید. سرمایه‌گذاری در نظر گرفته در این خصوص بیش از 50 میلیارد دلار می‌باشد. خوشبختانه با فراوانی منابع خورشیدی و باد، عراق می‌تواند به دور از وابستگی به سوخت‌های فسیلی در دهه آتی، تولید انرژی برق خود را افزایش دهد. عراق از کمبود جدی برق به علت ظرفیت ناکافی و افزایش تقاضا که در حال حاضر فراتر از گسترش ظرفیت است، رنج می‌برد. حملات تروریستی داعش در ماه ژوئن 2014، ظرفیت تولید موجود را از 28680 مگاوات به حدود 24020 مگاوات کاهش داد. در حالی که تقاضا 17 هزار مگاوات می‌باشد. تولید برق در سال 2017 به طور میانگین کمتر از 11300 مگاوات بوده است. هم اکنون، دسترسی به برق کمتر از 15 ساعت در روز از شبکه برق عمومی می‌باشد. این موضوع، عراق را مجبور به تکیه بر ژنراتورهای دیزلی خصوصی برای پر کردن این شکاف کرده است .در حال حاضر، با توجه به رشد تقاضای 6 درصدی برق، این کشور نیاز به ظرفیت اضافی20  هزار مگاوات جهت پاسخگویی به تقاضا و یا حدود 32500 مگاوات تا سال 2028 دارد. به گفته مشاور ارشد و مدیر توسعه کسب و کار این کشور، با حرکت به سوی اقتصاد پایدار، زیرساخت برق عراق نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجهی در گسترش ظرفیت و بهبود بهره‌وری و تکمیل ظرفیت تولید براساس انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد. همچنین به گفته وی، عراق دارای ذخایر قابل توجهی از گاز طبیعی می‌باشد که می‌تواند برای توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی – گازی استفاده شود. علاوه بر این، متوسط تابش خورشید در این کشور 6/5 کیلووات ساعت/ مترمربع در روز با بیش از 3000 ساعت آفتابی روشن در هر سال می‌باشد که می‌تواند فرصت‌های قابل توجهی را برای توسعه یا انرژی خورشیدی در سراسر کشور فراهم آورد. در حال حاضر، برنامه‌های توسعه انرژی تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی، علاوه بر حمایت بانک جهانی، از سوی آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (ایرنا)، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) و مرکز منطقه‌ای برای انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی (RCREEE)، حمایت زیادی شده است. انتظار می‌رود که تا سال 2028، ظرفیت نصب شده برای نیروگاه‌های خورشیدی در این کشور، 5 گیگاوات، ظرفیت نصب شده برای انرژی باد حدود 1 گیگاوات و ظرفیت نصب شده برای زیست توده حدود 2/0 گیگاوات باشد. سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور، می‌تواند فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاران خصوصی و ارائه دهندگان فناوری جهت گسترش ظرفیت‌ها، ارتقاء و بومی سازی باشد. (13 دسامبر 2018 - منبع: Trade Arabia)

  عراق خواستار تجدید نظر در بخش برق به جهت رفع تحریم ها و جلوگیری از اعتراضات مردمی
  بخش برق عراق در نظر دارد برنامه بلند مدتی را جهت رفع تحریم های ایالات متحده آمریکا برای واردات برق از ایران و همچنین جلوگیری از اعتراضات مردمی در فصل تابستان به جهت خاموشی های مکرربرق برنامه ریزی نماید. وزارت عراق در گام نخست گزینه ایی از جمله اصلاحات نیروگاه ها و خطوط برق جهت کاهش ضایعات و تلفات برق، واردات برق و بهبود جمع آوری صورتحساب های برق به جهت افزایش درآمد را در نظر گرفته است. در ماه نوامبر،زمانی که واشنگتن تحریم هاییعلیه تهران را به جهت برنامه هسته ای ایران مجددا اعمال کرد به عراق اجازه داد تا ظرف مدت 45 روز یک برنامه جلوگیری از استفاده از برق و گاز ایران برای خود در نظر بگیرد. عراق روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز جهت تزریق به نیروگاه های خود و همچنین به طور مستقیم 1300 مگاوات برق از ایران وارد کرده است. به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، در حال حاضر این کشور برنامه 18 ماهه ای را جهت کاهش واردات برق از ایران در نظر گرفته و قرار است تا دوهفته آینده، یک برنامه پنج ساله شامل ارزیابی های سالانه به آمریکا ارائه دهد که اگر تصویب شد بتواند یک تا 2 سال از ممنوعیت های ایجاد شذه توسط ایالات متحده آمریکا ذر امان بماند. اما انتظار نمی رود که اصلاحات به سرعت انجام شودو وی گفت: عراق دارای 153 میلیارد بشکه ذخایر ثبت شده نفت است اما برای نیروگاه های برق خود به گاز و سوخت با کیفیت بالاتری نیاز دارد.
عراق ممکن بتواند بدون نیاز به برق ایران ادامه بدهد، اما تا زمانیکه بواند گاز خود را استخراج نموده و یا بتواند گازهای سوزانده شده در زمان حفاری نفت را جمع آوری نماید به گاز ایران همچنان نیاز دارد. عراق با استفاده از سوخت خود به اضافه گاز ایران تنها می تواند حدود 16 هزار مگاوات برق تولید کند.
این رقم به مراتب کمتر از میزان کنونی تقاضای برق عراق که حدودا 34 هزار مگاوات است می باشد. اما این تقاضا در فصل تابستان ودر گرمای 50 درجه سلسیوس(122 درجه فارنهایت) به 30 هزار مگاوات هم می رسد.
وی به سرمایه گذاری شرکت زیمنس و جنرال الکتریک به ترتیب به ارزش 10 و 15 میلیارد دلار( معادل 8/8 و 13/3 میلیارد یورو) در بخش اصلاح زیر ساخت ها اشاره کرد و گفت: این دو شرکت می توانند ظرفیت مدت پنج سال 24 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق عراق اضافه کنند و ظرفیت تولید را به 40 هزار مگاوات برسانند.
همچنین وی گفت : عراق حدود 60 درصد از درآمد خود را بدلیل پرداخت نکردن صورتحساب های برق توسط بعضی از افراد از دست می دهد که اگر بتواند آن ا کاهش دهد همچنان می تواند به واردات برق از ایران وابسته بماند.سال قبل عراق با استفاذه از خصوصی ازی به استخدام افاردی  جهت جمع آوری بدهی ها اقدام کرد تا اطمینان پیدا کند که خنوارها هزینه های برق خود را پرداخت می نمایند. به گفته یکی از کارکنان اداره توزیع برق عراق با این کار قطع برق در بغداد کاهش یافته است. پیش نویس بودجه سال 2019 عراق نشان می دهد که این کشور 800 میلیون دلار جهت واردات گلز از ایران و حدود 350 میلیون دلار جهت واردات برق از ایران به ایران بدکار است.