افغانستان
1398/04/23
امضای قرارداد برق‌رسانی به استان بدخشان افغانستان
وزارت دارایی افغانستان در حاشیه بیست و دومین جلسه مشترک نظارت و انسجام، قرارداد پروژه برق‌رسانی به استان بدخشان را به ارزش 631 میلیون دلار با بنیاد توسعه‌ای آغاخان امضاء کرد. به گفته سرپرست این وزارتخانه، پروژه مزبور، شامل ساخت خطوط انتقال، شبکه‌های توزیع و تولید و توسعه بخش برق‌آبی در سرتاسر شهرهای این استان می‌باشد. وی گفت: این پروژه به صورت کلی، شامل تولید 91 مگاوات برق، ساخت خط انتقال 110 کیلوولتی و توزیع برق به تمام شهرهای این استان می‌باشد که از طریق مشارکت مردمی و بخش خصوصی صورت خواهد گرفت. همچنین، ریاست بخش اجرایی بنیاد آغاخان گفت: پروژه مذکور برای این بنیاد نیز دارای اهمیت زیادی است. ضمن برق‌رسانی به استان بدخشان و رفع نیازمندی این استان، تأثیرات زیادی نیز بر دیگر بخش‌های زیربنایی خواهد داشت. شایان ذکر است که مدت قرارداد برای این پروژه 30 سال خواهد بود که در چندین مرحله انجام خواهد شد و هر مرحله 7 سال طول خواهد کشید. (23 ژوئیه 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)

http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/90491/قرارداد-برق-رسانی-ولایت-بدخشان-امضا

بهره‌برداری از دو نیروگاه خورشیدی در افغانستان تا دو ماه آینده
هفته گذشته بزرگترین نیروگاه خورشیدی در استان قندهار با ظرفیت 30 مگاوات به بهره‌برداری رسید. این در حالی است که قرار است تا دو ماه آینده نیز، دو نیروگاه بزرگ خورشیدی دیگر در قندهار و کابل به بهره‌برداری برسند. به گفته مسئولین شرکت برشنا، پروژه تولید برق خورشیدی با ظرفیت 10 مگاوات برق در قندهار آماده بهره‌برداری است و کار تکمیل پروژه 20 مگاوات برق در نغلو نیز در جریان است. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، علی‌رغم این پروژه‌ها، پروژه بسیار دیگری در این زمینه وجود دارند که با عملی شدن آنها در آینده، سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش بیشتر خواهد شد. تا کنون 4 پروژه تولید برق خورشیدی در بامیان با ظرفیت 1 مگاوات، در هرات با ظرفیت 2 مگاوات و 2 پروژه در قندهار هر یک با ظرفیت 15 مگاوات به بهره‌برداری رسیده‌اند. (7 ژوئیه 2019- منبع: طلوع نیوز)
https://www.tolonews.com/fa/business/ قرار-است-دونیرو‌گاه-برق-خورشیدی-در-کشور-به-بهره‌برداری-سپرده-شوند

تعهد 45 میلیون دلاری ازبکستان برای ساخت خطوط انتقال برق در افغانستان
نخست وزیر ازبکستان در دیدار با ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه 1 ژوئیه در استان بلخ وعده داده است که 45 میلیون دلار از ساخت خطوط انتقال برق در افغانستان را تأمین خواهد نمود. خطوط انتقال برق از سرخان در ازبکستان به پلخمری در بغلان با طول تقریبی 200 کیلومتر احداث و راه‌اندازی خواهد شد. کل هزینه پروژه 110 میلیون دلار برآورد شده است. به گفته نخست وزیر ازبکستان، حجم تجارت بین دو کشور خوب است اما لازم است که این پتانسیل بهبود یابد. وی گفت: ما متعهد به ایجاد فرصت بیشتر برای سرمایه‌گذاران ازبک هستیم و امیدواریم چنین فرصتی برای سرمایه‌گذاران افغانی در ازبکستان نیز فراهم شود.
(3 ژوئیه 2019- منبع: AKI press)
اعطای وام 4 میلیون دلاری جهت ساخت نیروگاه خورشیدی در افغانستان توسط بانک توسعه آسیایی
بانک توسعه آسیایی اعلام کرد که جهت ساخت نیروگاه خورشیدی در استان قندهار افغانستان، 4 میلیون دلار وام به این کشور اعطا کرده است. این بانک قراردادی را با شرکت انرژی خورشیدی برکات (Barakat) در این خصوص به امضاء رسانید. پشتیبانی بانک توسعه آسیایی از این پروژه مهم کمک خواهد کرد تا تأمین مالی دراز مدت برای تولید و بهره‌برداری از این نیروگاه در افغانستان صورت گیرد. علی‌رغم اینکه افغانستان دارای حدود 220 هزار مگاوات پتانسیل تولید برق خورشیدی است، اما از لحاظ ترکیب انرژی، میزان بسیار ناچیزی از کل ظرفیت نصب شده برق را در این کشور تشکیل می‌دهد. پروژه انرژی خورشیدی 15/1 مگاواتی قندهار، سالانه حدود 27/5 گیگاوات ساعت برق تولید می‌کند و از انتشار 8500 تن دی اکسید کربن جلوگیری می‌نماید. همچنین، این پروژه کمک خواهد کرد تا سهم انرژی‌های تجدید پذیر در کل ظرفیت تولید برق  نصب شده به 5 هزار مگاوات تا سال 2032 افزایش یابد.

(290 مه 2019- منبع: MENAFN)

افزایش تولید برق در 3 نیروگاه برق‌آبی در کابل
مسئولین شرکت برشنای کابل از افزایش تولید برق سه نیروگاه برق‌آبی نغلو، ماهی پر و سروبی در پی افزایش بارندگی‌ها خبر دادند. به گفته رئیس این شرکت، هم‌اکنون توربین‌های چهارگانه سد نغلو فعال بوده و بیش از 67 مگاوات برق در هر ساعت تولید می‌کنند. توربین‌های سه گانه نیروگاه برق‌‌آبی ماهی پر نیز فعال می‌باشند و در هر ساعت 58 مگاوات برق تولید می‌کنند. همچنین هر دو توربین نیروگاه برق‌‌آبی سروبی نیز فعال شده و در هر ساعت، 23 مگاوات برق تولید می‌نمایند. به گفته وی، کل تولید برق سه نیروگاه برق‌آبی نغلو، ماهی پر و سروبی بیش از 3540 مگاوات در 24 ساعت می‌باشد. (6 آوریل 2019- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))

شرکت برشنا: تصویب طرح استفاده از برق خورشیدی در ادارات دولتی افغانستان
به گفته سخنگوی شرکت برشنا، طرح استفاده از برق خورشیدی در ادارات دولتی افغانستان که از سوی این شرکت تهیه و به شورای وزیران فرستاده شده بود، به تازگی در این شورا به تصویب رسیده است. وی گفت: این طرح پس از برگزاری چندین جلسه مشورتی با ادارات ذی‌ربط دولتی نهایی و به اجرا گذاشته خواهد شد. به گفته وی، این طرح با همکاری وزارتخانه‌های دارایی، انرژی و آب، اداره ملی حفاظت محیط زیست و اداره ملی استاندارد در مرحله اول در واحدهای مرکزی 15 اداره دولتی اجرا خواهد شد. همچنین وی اظهار داشت: اجرایی شدن این طرح حدود 4 ماه یا بیشتر طول خواهد کشید. (6 آوریل 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89637/ شرکت-برشنا-شورای-وزیران-طرح-استفاده-برق-آفتابی-ادارات-دولتی-تصویب
------------
19 / 01 /1398

تأمین واحد تولید برق برای نیروگاه بیات در افغانستان توسط زیمنس
شرکت زیمنس، سفارشی جهت تأمین واحد سیار SGT-A45 فاز یک نیروگاه بیات در افغانستان دریافت  کرد. این واحد مجهز به توربین گازی آیرودینامیکی با ظرفیت تولید بیش از 41 مگاوات برق خواهد بود که تقریباً برق 200 هزار خانوار را تأمین خواهد کرد. انتظار می‌رود نیروگاه گازی بیات با واحد تأمین شده توسط زیمنس طی چند ماه آینده تولید برق خود را آغاز نماید. پروژه فاز یک نیروگاه بیات نخستین پروژه جدید نیروگاه گازی در افغانستان از سال 1970 تا کنون خواهد بود. به گفته زیمنس، واحد سیار SGT-A45 آزمایش شده و در مرحله راه‌اندازی قرار گرفته و با توجه به طراحی تریلر آن، کار ساخت و ساز آن نیز در سایت انجام شده است. به گفته معاون ارشد شرکت زیمنس، واحد سیار SGT-A45 قویترین و کارآمدترین توربین گازی سیار در بازار است. در حال حاضر، افغانستان بخش قابل توجهی از نیازهای برق خود را از طریق واردات برق تأمین می‌نماید. پروژه فاز یک نیروگاه بیات به افغانستان اجازه خواهد داد تا وابستگی خود را به واردات برق از کشورهای همسایه کاهش دهد.
(26مارس 2019- منبع: POWER TECHNOLOGY)
          https://www.power-technology.com/news/company-news/siemens-bayat-power-afghanistan/
افزایش تولید برق در 3 نیروگاه برق‌آبی در کابل
مسئولین شرکت برشنای کابل از افزایش تولید برق سه نیروگاه برق‌آبی نغلو، ماهی پر و سروبی در پی افزایش بارندگی‌ها خبر دادند. به گفته رئیس این شرکت، هم‌اکنون توربین‌های چهارگانه سد نغلو فعال بوده و بیش از 67 مگاوات برق در هر ساعت تولید می‌کنند. توربین‌های سه گانه نیروگاه برق‌‌آبی ماهی پر نیز فعال می‌باشند و در هر ساعت 58 مگاوات برق تولید می‌کنند. همچنین هر دو توربین نیروگاه برق‌‌آبی سروبی نیز فعال شده و در هر ساعت، 23 مگاوات برق تولید می‌نمایند. به گفته وی، کل تولید برق سه نیروگاه برق‌آبی نغلو، ماهی پر و سروبی بیش از 3540 مگاوات در 24 ساعت می‌باشد.
(6 آوریل 2019- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
شرکت برشنا: تصویب طرح استفاده از برق خورشیدی در ادارات دولتی افغانستان
به گفته سخنگوی شرکت برشنا، طرح استفاده از برق خورشیدی در ادارات دولتی افغانستان که از سوی این شرکت تهیه و به شورای وزیران فرستاده شده بود، به تازگی در این شورا به تصویب رسیده است. وی گفت: این طرح پس از برگزاری چندین جلسه مشورتی با ادارات ذی‌ربط دولتی نهایی و به اجرا گذاشته خواهد شد. به گفته وی، این طرح با همکاری وزارتخانه‌های دارایی، انرژی و آب، اداره ملی حفاظت محیط زیست و اداره ملی استاندارد در مرحله اول در واحدهای مرکزی 15 اداره دولتی اجرا خواهد شد. همچنین وی اظهار داشت: اجرایی شدن این طرح حدود 4 ماه یا بیشتر طول خواهد کشید.
(6 آوریل 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89637/ شرکت-برشنا-شورای-وزیران-طرح-استفاده-برق-آفتابی-ادارات-دولتی-تصویب
 
تأمین واحد تولید برق برای نیروگاه بیات در افغانستان توسط زیمنس
شرکت زیمنس، سفارشی جهت تأمین واحد سیار SGT-A45 فاز یک نیروگاه بیات در افغانستان دریافت کرد. این واحد مجهز به توربین گازی آیرودینامیکی با ظرفیت تولید بیش از 41 مگاوات برق خواهد بود که تقریباً برق 200 هزار خانوار را تأمین خواهد کرد. انتظار می‌رود نیروگاه گازی بیات با واحد تأمین شده توسط زیمنس طی چند ماه آینده تولید برق خود را آغاز نماید. پروژه فاز یک نیروگاه بیات نخستین پروژه جدید نیروگاه گازی در افغانستان از سال 1970 تا کنون خواهد بود. به گفته زیمنس، واحد سیار SGT-A45 آزمایش شده و در مرحله راه‌اندازی قرار گرفته و با توجه به طراحی تریلر آن، کار ساخت و ساز آن نیز در سایت انجام شده است. به گفته معاون ارشد شرکت زیمنس، واحد سیار SGT-A45 قویترین و کارآمدترین توربین گازی سیار در بازار است. در حال حاضر، افغانستان بخش قابل توجهی از نیازهای برق خود را از طریق واردات برق تأمین می‌نماید. پروژه فاز یک نیروگاه بیات به افغانستان اجازه خواهد داد تا وابستگی خود را به واردات برق از کشورهای همسایه کاهش دهد.
 (26 مارس 2019- منبع: POWER TECHNOLOGY)   

تولید 60 مگاوات برق سد سلما در افغانستان در سال آینده
مسئولین شرکت برق هرات نسبت به افزایش میزان تولید برق سد سلما در سال آینده ابراز امیدواری کردند. به گفته مشاور فنی این شرکت، باران‌های فصل زمستان امیدواری‌های زیادی را برای فعال شدن توربین‌های تولید برق این سد در سال آینده ایجاد کرده است. وی از میزان بارش‌های برف و باران‌های اخیر ابراز رضایت کرد و گفت که در نتیجه این بارندگی‌ها، آب این سد به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و امید می‌رود که در سال آینده بتواند 60 مگاوات برق تولید نماید. وی گفت: در طی سال جاری به دلیل کم آبی، از آب این سد بیشتر برای آبیاری زمین‌های زراعتی استفاده گردیده و تنها نزدیک به 10 درصد آن در تولید برق استفاده شده است که در سال آینده، علاوه بر آبیاری زمین‌های زراعتی در تولید برق بیشتر نیز از آن استفاده خواهد شد. (20  فوریه 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/88842/بند-سلما-سال-آینده-۶۰-میگاوات-برق-تولید-می-کند
بدهی 2 میلیون افغانی (معادل 2/23765 یورو) بخش خصوصی و دولت به اداره برق هرات و قطع شدن برق مشترکین بدحساب
رئیس اداره برق هرات با اشاره به واردات برق از کشورهای ایران و ترکمنستان گفت: در حال حاضر در هرات ادارات دولتی، شرکت‌های خصوصی و برخی از مشترکین بهای برق خود را نپرداخته و این موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است. بدهی آنها بیش از 2 میلیون افغانی می‌باشد که اگر پرداخت نکنند، برق آنها پس از ارسال اخطار از سوی این شرکت قطع خواهد شد. فرماندار هرات نیز در این مورد گفت: به زودی لیست بدهکاران به اداره برق هرات منتشر خواهد شد و تمامی مشترکین باید به منظور استفاده از برق در این استان بدهی خود را پرداخت نمایند. بیشترین بدهکاری در هرات از سوی ادارات دولتی است که شرکت برق هرات باید کمیته‌ای در این خصوص تشکیل دهد تا پس از بررسی‌های لازم، ادارات دولتی را ملزم به پرداخت بهای برق خود نمایند. (6  فوریه 2019- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
http://af.farsnews.com/economy/news/13971117000636

متوقف شدن تولید برق سد سلما در افغانستان
سد سلما بعد از سال‌ها در هرات افتتاح شد اما در حال حاضر به دلیل کمبود آب، امکان تولید برق را ندارد. از ابتدای افتتاح این سد، مقدار بسیار کمی برق تولید شده که در مواقع ضرورت حدود 20 مگاوات از این سد به برق شهری هرات اضافه شده است. در حال حاضر، بیشتر بر روی آبیاری اراضی از این سد تأکید شده است. سد سلما ظرفیت نگهداری 640 میلیون مترمکعب آب را دارد. این سد در سال 2016 با هزینه‌ای حدود 70 میلیون دلار (معادل 61/4 میلیون یورو) و با کمک کشور هند ساخته شده است. در ابتدای افتتاح این سد گفته می‌شد که سد سلما ظرفیت تولید 42 مگاوات برق را داشته و حدود 80 هزار هکتار زمین زراعی از آن آبیاری می‌شود. به گفته رئیس شرکت برشنای هرات، این استان حدود 80 تا 100 مگاوات برق را از ایران و حدود  50 تا 60 مگاوات برق را از ترکمنستان وارد می‌کند. همچنین به گفته وی، با توجه به مطالعاتی که در زمینه نیاز برق هرات انجام شده، در حال حاضر، این استان حدود 300 تا 400 مگاوات برق نیاز دارد، در حالی که فعلاً 170 مگاوات برق در اختیار دارد. در حال حاضر، سالانه میلیون ها دلار برای خرید برق از کشورهای همسایه هزینه می‌گردد و بنابر گزارش‌ها، سالانه از کشورهای ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان 1000 مگاوات برق خریداری می‌شود.
(22 ژانویه 2019- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/178336/ بند-سلما-حال-حاضر-هیچ-برقی-تولید-نمی-کند
بهره‌برداری از پست برق شهر شبرغان در افغانستان تا 2 ماه آینده
کار ساخت پست برق و نصب تجهیزات آن در شهر شبرغان در افغانستان به اتمام رسیده و قرار است تا دو ماه آینده به بهره‌برداری برسد. به گفته رئیس شرکت برشنای استان جوزجان، احداث این پست برق در زمینی به مساحت 60 هکتار و با هزینه 1/7 میلیون دلار (معادل 1/5 میلیون یورو) بوده که از 3 سال قبل با کمک بانک توسعه آسیایی در غرب شهر شبرغان انجام شده و در حال حاضر 95 درصد آن تکمیل گردیده است. وی افزود: در حال حاضر، مردم این شهر و شهرهای آقچه و خواجه دو کوه، از 15 مگاوات برق استفاده می‌کنند که با تکمیل این پست برق حدوداً به 63 مگاوات افزایش خواهد یافت. اگر بخواهیم از دید دیگری به این پروژه نگاه کنیم، سیستم کهنه و فرسوده برق موجود در شهر شبرغان نیز تعویض می‌شود و به جای آن یک سیستم برق‌رسانی منظم جایگزین می‌گردد.
(24 ژانویه 2019- منبع: آژانس خبری پژواک)
https://www.pajhwok.com/dr/2019/01/24/ سب-استیشن-برق-شهر-شبرغان-تا-دو-ماه-آینده-به-بهره-برداری-سپرده-ميشود
بیش از 300 بار تخریب خطوط انتقال و دکل‌های برق در افغانستان در سال گذشته
به گزارش پیام آفتاب، شرکت ملی برق افغانستان با همکاری اداره سازمان‌های محلی این کشور، نشستی را روز سه‌شنبه 12 ژانویه، جهت برق‌رسانی به استان‌های این کشور براساس اولویت بندی، در کابل برگزار کرد. به گفته ریاست شرکت ملی برق افغانستان، یکی از اهداف دولت، ایجاد وحدت ملی در جهت توزیع برق پایدار و ارزان در سراسر کشور می‌باشد. وی گفت: انتقال برق به استان‌های کشور بر اساس اولویت‌بندی شهروندان همان استان‌ها صورت می‌گیرد. به گفته وی، این شرکت در سال آینده 2/5 میلیارد افغانی (معادل 28/9 میلیون یورو) بودجه عمرانی دارد که طبق اولویت بندی شهروندان به مصرف خواهد رسید. وی تأکید کرد که در سال گذشته بیش از 300 مرتبه، خطوط انتقال و دکل‌های برق در سراسر این کشور تخریب شدند و این امر سبب افزایش هزینه‌ها به بیش از 300 میلیون افغانی (معادل 3/5 میلیون یورو) شد. وی خاطر نشان ساخت که شرکت ملی برق با کمبود نیروی متخصص مواجه است و فارغ‌التحصیلان رشته‌های دانشگاهی از توقع بسیار بالایی برخوردار هستند و حاضر نیستند در پست‌های پایین کار کنند. وی تغییر تعرفه مصرف برق از 2 ماه به یک ماه را نیازمند تغییر سیستم و دسته‌بندی‌های مصرف برق دانست و گفت که طرح این برنامه به شورای ملی فرستاده شده است. وی از شهروندان خواست در مصرف برق صرفه‌جویی نمایند تا خانوارهای بیشتری از برق بهره‌مند گردند. در همین حال، به گفته یکی از مقامات اداره سازمان‌های محلی، افغانستان برای رفاه اجتماعی نیاز به رشد اقتصادی 9 درصدی دارد و این هدف زمانی برآورده می‌شود که برنامه‌ریزی دقیق، بودجه سازی منظم و پاسخگویی مالی نهادهای محلی صورت گیرد. وی گفت: متصل شدن استان‌ها و شهرهای کشور به شبکه ملی برق، یک اصل مهم رشد اقتصادی است و وارد شدن نهادهای محلی موجب موفقیت این روند خواهد شد. در این نشست، شرکت ملی برق چهار تفاهم‌نامه همکاری با "بانک پشتنی"، "شرکت خدمات مریخ تکنولوژی"، "شرکت مخابراتی ام حواله اتصالات" و "شرکت تجارتی و لجستیکی کابل الف تا ی"، جهت سهولت در پرداخت قبض برق به امضاء رسانید. در عین حال، شرکت ملی برق از تعویض کنتورهای آنالوگ به کنتورهای دیجیتال و نصب کنتورهای هوشمند جهت آگاهی شهروندان از میزان مصرف برق و همچنین هزینه‌هایشان، خبر داد. این در حالی است که شهروندان افغانستان به ویژه در پایتخت همواره از کمبود برق در فصل زمستان شکایت دارند و شرکت ملی برق را متهم به کم کاری می‌کنند.
(8 ژانویه 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/fa/doc/news/87527/ غالب-سال-گذشته-بیش-۳۰۰-بار-لین-ها-پایه-های-برق-کشور-تخریب

امضای قرارداد پروژه برق‌رسانی گلبهار – پنجشیر در افغانستان
قرارداد پروژه توسعه خط 110 کیلوولت گلبهار – پنجشیر و پست برق 110/20 کیلوولت پنجشیر در جلسه شورای عالی اقتصاد افغانستان مابین وزارت انرژی و آب و شرکت مجری در حضور ریاست جمهوری این کشور به امضاء رسید. هزینه این پروژه 10 میلیون دلار (معادل 8/7 میلیون یورو) می‌باشد. مدت انجام این پروژه 2/5 سال است و انتظار می‌رود با تکمیل شدن این پروژه 64 هزار خانوار از انرژی برق بهره‌مند گردند.
(23 دسامبر 2018- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))                      
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش انرژی خورشیدی افغانستان
سرپرست وزارت انرژی و آب افغاستان روز یکشنبه 23 دسامبر، از بخش خصوصی خواست تا در بخش برق خورشیدی سرمایه‌گذاری کنند. وی گفت: پروژه 2 هزار مگاواتی برق خورشیدی در 5 استان کابل، قندهار، بلخ، هرات و ننگرهار عملی خواهد شد. همچنین به گفته وی، در هر منطقه، نیروگاهی با ظرفیت 400 مگاوات ایجاد خواهد شد. وی افزود که حداقل بسته‌های تولید برق، 50 مگاوات است. این طرح حدود یک ماه قبل مطرح شده بود و تا اواخر ماه دسامبر سال جاری فرصت برای اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران وجود دارد. به گفته وی، با اعلام این طرح، شرکت‌های فراوانی ابراز علاقه نموده و شماری از شرکت‌ها برای تولید 800 مگاوات برق اعلام آمادگی کرد‌ه‌اند. همچنین وی امیدوار است که با بهره‌برداری از این بسته 2 هزار مگاواتی، قیمت بهای برق نیز کاهش یابد. هم‌اکنون قیمت هر کیلووات برق وارداتی حدود 9 سنت دلار (معادل 7/9 یورو سنت) است. از سوی دیگر، وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که این کشور نزدیک به 300 روز آفتابی دارد که فرصت خوبی برای تولیدکنندگان برق خورشیدی می‌باشد. در این خصوص، ریاست شرکت برشنا به منظور تقویت انرژی تجدیدپذیر، طرح کاهش یا لغو مالیات بر نیروگاه خورشیدی را ارائه کرد که تا کنون مورد توجه وزارت دارایی قرار نگرفته است. وی خاطر نشان کرد که افغانستان جزو کشورهایی است که بالاترین تعرفه گمرکی را بر نیروگاه خورشیدی دارد، که باید این تعرفه کاهش یابد. در این مورد، ریاست مشارکت خصوصی و عامه وزارت دارایی گفت که این وزارتخانه برای هر پروژه یک مدل خاص دارد و براساس آن مالیات را محاسبه می‌کند. وی افزود که وزارت دارایی به پروژه‌های زیادی تسهیلات مالی پرداخته است. به عنوان مثال، به دو پروژه برق خورشیدی در قندهار اشاره کرد که از طرف این وزارتخانه 14 میلیون دلار (معادل 12/2 میلیون یورو ) حمایت مالی شده‌اند. سال قبل، وزارت انرژی و آب افغانستان به منظور رفع کمبود برق در مجتمع صنعتی استان قندهار، ساخت نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 10 مگاوات را توسط یک شرکت هندی تحت عنوان "داینستی" آغاز کرد. بر اساس گفته‌های مسئولین شرکت برشنا، هزینه این پروژه حدود 20 میلیون دلار (معادل 17/5 میلیون یورو ) برآورده گردیده که 10 میلیون دلار (معادل 8/7 میلیون یورو) آن توسط برنامه توسعه ‌بین‌المللی آمریکا و بقیه توسط شرکت هندی داینستی تأمین شده است. در خصوص پروژه 2 هزار مگاواتی نیز پشتیبانی توسط بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی صورت خواهد گرفت. به گفته سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، طی 2 سال گذشته حدود 370 میلیون دلار (معادل 323/0 میلیون یورو ) در 5 پروژه تولید برق در قندهار، نغلو و منابع گازی در شبرغان و مزار، سرمایه‌گذاری شده است. وی گفت: اگر تمامی این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند، تا 2 سال دیگر سرتاسر افغانستان به شبکه ملی برق وصل خواهد شد. در حال حاضر، حدود 7 استان به برق سراسری متصل هستند. شهروندان بسیاری دیگر از استان‌ها، توسط برق ژنراتور خانه‌هایشان را روشن می‌کنند که هزینه‌های زیادی دارد. (24 دسامبر 2018- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
برنامه افغانستان برای اضافه کردن 340 کیلووات به شبکه برق این کشور  برای اولین بار با استفاده از پروژه برق هیبریدی
قرارداد ساخت پروژه برق هیبریدی بادی خورشیدی در ننگرهار به امضاء رسید که بر اساس آن 340 کیلووات به ظرفیت شبکه برق این استان اضافه خواهد شد. این قرارداد مابین وزارت نوسازی و توسعه روستایی افغانستان، کره جنوبی و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) روز چهارشنبه 26 دسامبر منعقد گردید. به گفته وزیر نوسازی و توسعه روستایی افغانستان، این پروژه با ظرفیت 340 کیلووات شامل 200 پنل خورشیدی و 140 توربین بادی خواهد بود. این پروژه، برق 2 هزار خانوار، در روستاهای مختلف منطقه نور در ننگرهار را تأمین خواهد کرد و ظرف مدت 15 ماه به اتمام خواهد رسید. هزینه این پروژه 340 میلیون افغانی (معادل 4/0 میلیون یورو) می‌باشد که توسط کره جنوبی و برنامه توسعه ملل متحد تأمین خواهد شد. وی اشاره کرد که علاوه بر 2 هزار خانوار، 31 مسجد، 7 مدرسه، 2 درمانگاه و 20 شرکت کوچک از این پروژه بهره‌مند خواهند شد. (26 دسامبر 2018- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
پایان وابستگی افغانستان به همسایگان در زمینه انرژی
توسعه و کنترل داخلی منابع انرژی برای تأمین بلند مدت امنیت انرژی افغانستان، کاهش آسیب­های زیست محیطی و آینده­ روشن اقتصادی این کشور اهمیت دارد. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت ملی برق افغانستان برشنا (DABS)، این کشور حدود 1000 مگاوات برق خود را از ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان وارد می­کند. با این حال منابع انرژی خارجی می­توانند غیر قابل اعتماد باشند. در ماه ژانویه، ترکمنستان عرضه برق به روستاهای دور افتاده در شمال افغانستان را به دلیل اختلاف قیمت، قطع کرد و خواستار افزایش 100 درصدی قیمت شد. این تلاش برای این که افغانستان مجبور به تسلیم شود، موفق نبود و برق سریعاً وصل شد. اما این اتفاق نشان داد که منابع انرژی داخلی تا چه حد برای امنیت ملی افغانستان اهمیت دارد. اخیراً، در ماه ژوئن سال جاری، ایران به طور ناگهانی میزان صادرات خود به افغانستان را به دلیل به پایین بودن آب پشت سدها در اثر افزایش دمای هوا، کاهش داد.
(4 دسامبر 2018- منبع: newsecuritybeat)
واردات برق بیشتر به افغانستان به دلیل کمبود برق
به گفته سخنگوی شرکت برشنا، رئیس عملیاتی و رئیس برنامه شرکت برشنا در حال حاضر به کشورهای ازبکستان و تاجیکستان سفر کردند تا در مورد خرید و ترانزیت برق ازبکستان از طریق تاجیکستان با این کشورها گفتگویی داشته باشند که بعد از توافق، به زودی بیش از 100 مگاوات برق وارد افغانستان خواهد شد. وی در پاسخ به سوال مطرح شده در این مورد که به چه امیدی هنوز شبکه توزیع برق در مناطق حاشیه‌ای شهر کابل توسعه پیدا می‌کند؟ گفت: در نوامبر سال 2019، شرکت برشنا تصمیم به واردات 2 هزار مگاوات برق به کابل را دارد، لذا باید شبکه‌های از قبل وجود داشته باشد تا برق وارد شود و مورد استفاده قرار گیرد. وی گفت: یک جدول طبقه بندی شده در خصوص توزیع برق در مناطق مختلف کابل تهیه شده و تا چند روز آینده، در صفحات اجتماعی قرار خواهد گرفت. طبق این جدول ارگان‌های سیاسی، بیمارستان‌ها، نهادهای امنیتی، ریاست جمهوری و سایر ارگان‌هایی که در آن مسائل ملی مطرح است در دسته نخست قرار دارند. مجتمع‌های صنعتی نیز در این دسته قرار گرفته‌اند و از 7:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر برق دارند، از 4:30 بعد از ظهر تا 10:00 شب برق آنها قطع خواهد شد. سپس از 10:00 شب تا 5:00 صبح مجدداً برق دارند و از 5:00 صبح تا 7:30 صبح برق آنها قطع خواهد شد و به همین منوال این روند هر روز برای این مجتمع‌ها ادامه دارد. وی گفت: از اول ماه ژانویه سال آینده، جهت کاهش قطع برق در کابل از توربین‌های حرارتی جهت تولید برق استفاده خواهد شد.
(11 دسامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))      
       https://www.avapress.com/fa/news/175741/ کمبود-انرژی-برق-کابل-برشنا-واردات-بیشتر-افغانستان-خبر-میدهد

اتصال 150 مگاوات برق به کابل
شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا) اعلام کرد که خط دوم برق وارداتی ازبکستان به کابل پس از ترمیم وصل شده است. به گفته سخنگوی این شرکت، خط وصل شده، 150 مگاوات برق را به استان کابل انتقال می‌دهد. وی گفت: این خط برق وارداتی در کشور ازبکستان، دچار مشکل فنی شده بود و اکنون دوباره ترمیم شده است. این در حالی است که با فرا رسیدن فصل سرما، مشکل بی برقی و نوسانات برق در کشور به وجود خواهد آمد و در پی آن اعتراضات مردمی را به دنبال خواهد داشت. شایان ذکر است که در مجموع 300 مگاوات برق از ازبکستان به افغانستان انتقال داده می‌‌شود.
(30 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/174997/ 150-میگاوات-برق-کابل-وصل
ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی در افغانستان
بزرگترین نیروگاه خورشیدی افغانستان در استان هرات ساخته خواهد شد. این نیروگاه ظرفیت تولید 400 مگاوات برق را دارا می‌باشد و با ساخت آن استان هرات در بخش تولید برق به خودکفایی می‌رسد. به گفته رئیس شرکت برشنای هرات، در حال حاضر، هرات به 300 مگاوات برق نیاز دارد که حدود 180 مگاوات برق از کشورهای ایران و ترکمنستان به این استان وارد می‌شود. دولت افغانستان در نظر دارد تا بیشتر روی منابع انرژی خود سرمایه‌گذاری نماید. هم‌اکنون، کارهای اولیه این نیروگاه آغاز شده و ساخت آن یکی از اولویت‌های دولت می‌باشد. افغانستان در نظر دارد در آینده، چندین نیروگاه بزرگ خورشیدی در استان‌های قندهار، کابل، ننگرهار و بلخ مشابه با طرح انرژی خورشیدی هرات بسازد. همواره با افزایش مصرف برق در فصل‌های تابستان و زمستان، برق وارداتی کشورهای همسایه به هرات، نیاز مشترکین این استان را برطرف نمی‌سازد. امید می‌رود با استفاده از انرژی خورشیدی مشکل برق در هرات از بین برود. استان هرات ظرفیت لازم برای بهره‌برداری از انرژی باد و خورشیدی را دارد. بادهای 120 روزه استان هرات از شهره خاصی برخوردار هستند. دولت باید از این بادها در جهت تولید برق استفاده نماید. رئیس شرکت برشنا گفت: برق خورشیدی و بادی به مراتب ارزان‌تر از برق وارداتی می‌باشد. وی گفت: در حال حاضر، بیش از 1 مگاوات برق در مجتمع صنعتی هرات از انرژی بادی و خورشیدی تولید می‌شود. نیروگاه برق‌آبی سلمای هرات نیز ظرفیت تولید 42 مگاوات برق را دارد. اما به گفته مسئولین شرکت برشنای هرات، این نیروگاه به دلیل اینکه یک نیروگاه برق‌آبی است، همیشه توانایی تولید برق را نخواهد داشت. افغانستان سالانه میلیون‌ها دلار به خاطر خریداری برق از کشورهای همسایه پرداخت می‌کند، اما اقتصاددانان معتقدند که دولت با سرمایه‌گذاری بر روی منابع انرژی برق، حتی می‌‌تواند در آینده به کشورهای همسایه برق صادر نماید.
(29 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
http://www.ufuqnews.com/archives/98103
افزایش هزینه نگهداری از دکل‌های برق در افغانستان
به گفته مسئولین شرکت برشنا، در برخی از شهرهای افغانستان، قدرتمندان محلی به بهانه‌های گوناگون تلاش می‌کنند که حتی در پروژه‌های راه‌اندازی و انتقال برق نیز سهیم باشند. سال جاری، به دلیل تخریب دکل‌های برق و قطع سیم‌های برق در افغانستان بدترین سال برای شرکت برشنا بوده است. مسئولین شرکت برشنا می‌گویند که با توسعه شبکه برق در کشور، برخی از مسیرهای انتقال برق در جنوب و شرق کشور برای این شرکت بسیار پرهزینه بوده است. به گفته رئیس این شرکت، با هر بار قطع شدن سیم‌های برق وارداتی در مسیر ارغنده – غزنی، مردم از این شرکت برای راه‌اندازی مجدد خطوط برق در زمین‌هایشان پول درخواست می‌کنند. علاوه بر این، در سال جاری شرکت برشنا به دلیل تخریب سه دکل برق در کندز، بیش از 8 میلیون دلار (بیش از 7 میلیون یورو) خسارت دیده است. هزینه‌های این شرکت در بخش نگهداری و مراقبت از دکل‌های برقی از 250 میلیون افغانی (معادل 2/9 میلیون یورو) به 450 میلیون افغانی (معادل 5/2 میلیون یورو) رسیده است. در حال حاضر، نگهداری و مراقبت از پروژه‌های برق در افغانستان یک منبع درآمد برای قدرتمندان محلی تبدیل شده، که دولت نمی‌تواند در این مورد کاری انجام دهد. براساس اطلاعات داده شده از سوی شرکت برشنا، با تخریب هر دکل برق در کشور به طور میانگین تا 200 هزار دلار (معادل 175/1 هزار یورو) به این شرکت خسارت وارد می‌گردد. (12 نوامبر 2018 - منبع: طلوع نیوز)
https://www.tolonews.com/fa/sport/ افزایش-هزینۀ-مراقبت-پایه‌های-برق-برای-برشنا-درپی-مداخله-زورمندان
بدهی صدها میلیون افغانی ادارات دولتی و کارخانه‌های مجتمع‌های صنعتی به اداره برق هرات
رئیس اداره برق هرات از بدهکاری 850 میلیون افغانی (معادل 8/9 میلیون یورو) کارخانه‌های مجتمع‌های صنعتی، ادارات و مشترکین برق این استان به اداره برق هرات خبر داد. وی گفت: این اداره با همکاری فرماندهی پلیس هرات تاکنون توانسته مقداری از طلب خود را به دست آورد و امید می‌رود تا باقی‌مانده آن نیز با همکاری پلیس هرات جمع‌آوری گردد. همچنین وی از ادامه کار برق‌رسانی در شهرهای استان هرات خبر داد و گفت علاوه بر نصب و راه‌اندازی دکل‌های برق و خطوط برق و همچنین راه‌اندازی پست برق در شهرهای کرخ، چشت و اوبه، در حال حاضر نیز کارها و فعالیت‌های این اداره در شهر پشتون زرغون نیز ادامه دارد. از سوی دیگر، وی از رفع مشکلات احتمالی شهروندان در فصل سرما صحبت کرد و افزود: برخی اقدامات از سوی این اداره برای جلوگیری از بروز مشکلات از جمله نوسانات و قطعی برق در فصل سرما انجام شده، که می‌توان به امتداد خطوط کمکی، خارج کردن دکل‌های برق از مسیر سیلاب‌ها و جایگزینی آنها در مکان‌‌های امن و تبدیل برخی از دکل‌های فرسوده و خطوط برق آسیب دیده اشاره کرد. (4 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173483/ صدها-میلیون-افغانی-بدهی-اداره-برق-هرات-هنوز-پرداخت-نشده-است
امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری جهت خط برق 500 کیلوولتی TAP
به گفته سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری جهت خط برق 500 کیلوولتی TAP روز چهارشنبه 7 نوامبر، با شرکت سرمایه‌گذار ترکی چالیک هولدینگ به امضاء رسید. ارزش این سرمایه‌گذاری 2- 1/6 میلیارد دلار (1/8- 1/4 میلیارد یورو) در سه کشور ترکمنستان، افغانستان و پاکستان اعلام شده است. همچنین وی گفت: با انتقال برق از ترکمنستان به پاکستان علاوه بر اینکه افغانستان از دریافت  1000 مگاوات برق بهره‌مند خواهد شد، جهت ترانزیت برق ترکمنستان به پاکستان نیز سالیانه حدود 100 میلیون دلار (معادل 87/6 میلیون یورو) حق ترانزیت دریافت خواهد کرد. براساس این تفاهم‌نامه، شرکت ترکی چالیک هولدینگ در طی 6 ماه اول، طرح پیشنهادی مالی و فني پروژه را تهیه و به وزارت انرژی و آب افغانستان ارائه خواهد کرد. سرمایه‌گذاری این شرکت شامل امتداد خط 500 کیلوولت و دو مدار با ظرفیت 2 هزار مگاوات برق در داخل خاک ترکمنستان و افغانستان و راه‌اندازی پست‌های برق 500 کیلوولت ترکمنستان و افغانستان می‌باشد که طی 3 سال تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید. طول اين خط برق 500 کیلوولتي در داخل خاک افغانستان 750 کیلومتر است و با آغاز از بندر تورغندی به شهرهای هرات، فراه، قندهار و سرانجام به سپین بولدک در امتداد شاهراه عمومی، امتداد خواهد یافت. وی با تأکید بر اهمیت اقتصاد داخلی و منطقه‌ای این پروژه گفت: راه‌اندازی پروژه TAP می‌تواند در تأمین صلح و امنیت در افغانستان نیز تأثیر مثبت به جا گذارد.
(7 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173651/ فاهمنامه-سرمایه-گذاری-روی-خط-برق-500-کیلوولت-tap-امضا
قطع برق در استانهای لغمان و ننگرهار افغانستان : تعطیلی صدها کارخانه و بیکاری 1000 نفر
به گزارش اتاق تجارت و صنایع ننگرهار، برق استان‌های لغمان و ننگرهار از یک ماه قبل تا به حال قطع است و تولیدات صدها کارخانه متوقف شده است. یکی از اعضای اتاق تجارت و صنایع ننگرهار در روز یکشنبه 8 نوامبر گفت که با قطع شدن خطوط برق ننگرهار، 360 کارخانه در این استان از فعالیت بازمانده و 1000 کارگر بیکار شده‌اند. این در حالی است که استانداری ننگرهار و لغمان و همچنین دولت برای حل این مشکل هنوز هیچ اقدام اساسی انجام نداده‌اند و همین موضوع سبب اعتراضات مردمی گشته است. با اینکه دفتر استانداری ننگرهار مشکلات ناشی از بی برقی‌ها در این استان را قبول دارد، اما برای وصل مجدد خطوط برق، از علمای دینی و بزرگان قومی کمک خواسته تا این مشکل را حل نمایند. سخنگوی استانداری ننگرهار گفت: برای حل دائمی این مشکل، استاندار ننگرهار با رئیس شرکت برق، مشاور شورای امنیت ملی و مسئولین برخی از نهادهای دولتی گفتگو کرده و امید می‌رود تا مسیر انتقال خطوط برق از نغلو به ننگرهار تغییر یابد. شرکت برق، قطع خطوط برق ننگرهار و لغمان را کار مخالفان مسلح دولت عنوان کرده است. یک ماه قبل، خطوط برق سد نغلو به شهر بادیخ لغمان از سوی طالبان قطع شده و مخالفین تاکنون اجازه وصل مجدد برق را نداده‌اند.
(8 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173530/ قطع-برق-لغمان-ننگرهار-تعطیلی-صدها-فابریکه-بیکاری-یک-هزار-نفر
کلنگ زنی سه پروژه برق‌رسانی در استان بامیان در افغانستان توسط رئیس جمهور این کشور
رئیس جمهور افغانستان در سفر به استان بامیان کلنگ سه پروژه برق‌رسانی با هزینه‌ای حدود 80 میلیون دلار را به زمین زد. پروژه اول، پست برق 220/20 کیلوولت در منطقه دشت اژدر استان بامیان با ظرفیت 32 مگاوات و به ارزش 11/6 میلیون دلار (معادل 10/2 میلیون یورو) می‌باشد. کار اجرايي این پروژه توسط شرکت چینی "ام اس زینجاینگ" انجام می‌شود. پروژه دوم، امتداد خط انتقال 220 کیلوولت با ظرفیت 300 مگاوات از پست برق دوشی به شهر بامیان و به ارزش 43/8 میلیون دلار (معادل 38/4 میلیون یورو) می‌باشد که کار اجرايي آن توسط شرکت هندی KEC انجام خواهد شد. پروژه سوم ساخت شبکه برق‌رسانی شهر بامیان به ارزش 24/1 میلیون دلار (معادل 21/1 میلیون یورو) می‌باشد. کار اجرايي این پروژه توسط شرکت هندی "شیاماپاور" انجام خواهد شد. هزینه مالی هر سه پروژه یاد شده از سوی بانک توسعه آسیایی تأمین می‌شود و قرار است این پروژه‌ها طی 2 سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسند.
(10 نوامبر 2018 - منبع: FARS NEWS AGENCY)
http://af.farsnews.com/economy/news/13970819000319
امضای قرارداد مابین ترکمنستان و افغانستان جهت تأمین برق افغانستان
به گزارش ترکمنستان امروز، قراردادی مابین وزارتخانه‌های انرژی ترکمنستان و افغانستان برای پروژه خط انتقال ترکمنستان- افغانستان- پاکستان در عشق آباد امضاء شد. در این قرارداد به ویژه به حجم صادرات برق از طریق خطوط انتقال جدید برق 300 مگاواتی به هرات و هر یک از شهرهای قندهار اشاره شده است. در آینده نزدیک، ترکمنستان قصد دارد این میزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهد. سال‌هاست که افغانستان از طریق خطوط انتقال برق یمامنازار – اندخوی (Ymamnazar-Andkhoy) و سرهتابات – هرات (Serhetabat-Herat) از ترکمنستان برق و (گازمایع) را با قیمت‌های کم وارد می‌نماید. ترکمنستان در تابستان سال جاری جهت تأمین برق افغانستان، برق 100 مگاواتی را از طریق خطوط انتقال مرزی رباط – کاشان – کالای نو (Rabat-Kashan-Kalay nau) به این کشور صادر کرد. به گزارش ترکمنستان امروز، در راستای انجام این پروژه تاکنون کارهای زیادی صورت گرفته است که می‌توان به احداث و راه‌اندازی پست‌های جدید برق و همچنین راه‌اندازی خطوط انتقال 112 کیلومتری اشاره کرد. (13 اکتبر 2018 - منبع: AZERNEWS)
امضای قرارداد 25 میلیون دلاری (معادل 7/21 میلیون یورو) پروژه آبیاری و تولید برق شهرستان خان آباد در استان قندوز افغانستان
قرارداد پروژه آبیاری و تولید برق خان آباد در استان قندوز افغانستان میان وزارت انرژی و آب این کشور و یک شرکت هندی با حضور رئیس جمهور افغانستان به امضاء رسید. هدف از امضای این قرارداد، بهبود و توسعه سیستم آبیاری و تولید برق در این شهرستان می‌باشد. این پروژه با هزینه 25 میلیون دلار (معادل 7/21 میلیون یورو) به بهره‌برداری خواهد رسید و علاوه بر تولید 4/10 مگاوات برق، 47 هزار هکتار زمین زراعتی را نیز تحت آبیاری قرار خواهد داد و 18 هزار خانوار از آن بهره‌مند خواهند شد. (14 اکتبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))

پشتیبانی نیروگاه جدید خورشیدی در افغانستان توسط IFC  (مؤسسه مالی بین‌المللی و یکی از اعضای بانک جهانی)
IFC (مؤسسه مالی بین‌المللی و یکی از اعضای بانک جهانی) قراردادی را جهت طراحی یک نیروگاه خورشیدی 40 مگاواتی در افغانستان با این کشور به امضاء رسانید. ظرفیت این نیروگاه دو برابر ظرفیت فعلی انرژی خورشیدی در این کشور خواهد بود. در افغانستان، حدود 28 درصد از مردم از نعمت برق برخوردارند. سه دهه جنگ و درگیری در افغانستان به سیستم برق این کشور آسیب رسانیده است. 80 درصد برق افغانستان از برق وارداتی تأمین می‌شود و خاموشی‌های مکرر در برخی از نقاط این کشور به 15 ساعت در روز نیز رسیده است. طی یک برنامه بلندمدت، افغانستان در نظر دارد تا 2 هزار مگاوات انرژی خورشیدی را جهت افزایش تولید برق فراهم نماید و در حال حاضر قراردادی را جهت نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه خورشیدی 40 مگاواتی با IFC به امضاء رسانیده تا این مدل جدید شروعی برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی بعدی باشد تا بتواند این کشور را به هدف تولید 2 هزار مگاوات برق برساند.
(19 سپتامبر 2018 - منبع: Web Wire)
جلوگیری از قطع برق وارداتی ایران به هرات به درخواست استاندار  هرات
روز چهارشنبه 5 سپتامبر، تعدادی از مقامات محلی هرات به ایران سفر کردند و در مدت سفر سه روزه‌شان به ایران در بخش‌های مختلف با مقامات ایران گفتگو کردند. در این حال، استاندار هرات هنگام بازدید از تأسیسات زیربنایی شبکه برق شهر مشهد در ایران، خواستار جلوگیری از قطع برق شهروندان هرات شد. زیرا، برق نیمی از شهروندان هرات از طریق استان خراسان رضوی در ایران تأمین می‌شود. به گفته سخنگوی استانداری هرات، استانداری خراسان رضوی از سرمایه‌گذاران هرات درخواست سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق در ایران کرده تا برق صادراتی ایران به هرات قطع نشود. قطعی برق در هرات موجب نگرانی صنعتگران و مردم شده است. این در حالی است که در تابستان سال جاری به دلیل کاهش تولید برق در ایران، برق وارداتی به استان هرات قطع گردیده بود.
(8 سپتامبر 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)

افزایش چشمگیر صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
تاجیکستان صادرات برق خود را به کشورهای همسایه افزایش داد. براساس آمار برآورد شده، ارزش صادرات برق این کشور در 8 ماه اول سال جاری بیش از 62/2 میلیون دلار (معادل 52/9 میلیون یورو) بوده که 56/6 درصد یا 22/5 میلیون دلار (معادل 19/2 میلیون یورو) بیش از مقدار مشابه در سال گذشته می‌باشد. در طی این 8 ماه، تولید برق در این کشور بیش از 5/13 میلیارد کیلووات ساعت بوده که 10/1 درصد بیشتر از ماه‌های ژانویه تا اوت در سال 2017 می‌باشد. حدود 12/9 میلیارد کیلووات ساعت از کل مجموع تولید توسط نیروگاه‌های برق آبی بوده که تنها در ماه اوت، این کشور 1/9 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است. خریداران عمده برق این کشور، افغانستان و ازبکستان می‌باشند. تاجیکستان در نظر دارد در سال جاری، صادرات برق به افغانستان را 200 میلیون کیلووات ساعت افزایش دهد. در سال گذشته تاجیکستان 1/3 میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان صادر کرده است. براساس توافقنامه میان این دو کشور، این رقم در سال جاری به 1/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت. طبق گزارش اعلام شده، در سال 2017، تاجیکستان برق را به افغانستان با قیمت 4/081 سنت (معادل 3/5 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت صادر کرده است .تعرفه برق صادراتی تاجیکستان به افغانستان سالانه، 3 درصد افزایش می‌یابد. صادرات برق تاجیکستان به افغانستان در سال گذشته، 52/3 میلیون دلار (معادل 43/8 میلیون یورو) بوده است. (18 سپتامبر 2018 - منبع: AZERNEWS)

تلاش‌ها جهت تسریع روند کار پروژه انتقال برق 1000 مگاواتی از ازبکستان به افغانستان
به گزارش خبرگزاری آوا، یک هیأت ازبکستانی به همراه وزیر امور خارجه این کشور جهت دیدار با رئیس عملیاتی و رئیس مالی و اداری شرکت برشنای افغانستان وارد کابل شدند. این هیأت تعهد نمودند که اقدامات جدی را در خصوص تسریع پروژه انتقال برق 1000 مگاواتی از ازبکستان به افغانستان انجام دهند و تا زمان مقرر این پروژه را به اتمام برسانند. بدین ترتیب، به گفته مقامات شرکت برشنا، طی هشت ماه آینده کار اتصال خطوط برق از سرخان به کابل به اتمام خواهد رسید و مطابق با قرارداد از طرف ازبکستانی درخواست گردید تا در زمان تعیین شده کار این پروژه را در کشورش به اتمام برساند. در حال حاضر، ازبکستان 300 مگاوات برق به افغانستان صادر می‌نماید که در خصوص افزایش برق وارداتی ازبکستان از 300 مگاوات به 500 مگاوات نیز بین طرفین بحث و گفتگو صورت گرفت. رئیس عملیات شرکت برشنا گفت: جهت تحقق این امر، علاوه بر تعویض کابلی که از بالای دریای آمو به افغانستان وصل است، باید ظرفیت پست‌ها را نیز در داخل خاک ازبکستان افزایش دهند. به گفته وی، در آینده، هیأتی از شرکت برشنای افغانستان به ازبکستان سفر خواهد کرد تا در خصوص خرید تجهیزات برقی اعم از: ترانسفورماتورها، دستگاه­های اندازه­گیری هوشمند، دستگاه­های اندازه­گیری پیش پرداخت، دستگاه­های اندازه­گیری دیجیتالی و دیگر تجهیزات مورد نیاز با شرکت‌های ازبکستان وارد گفتگو شوند.
(28 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)) 
بدهکاری تعدادی از مشترکین برق استان فاریاب به شرکت برشنای افغانستان
به گفته یکی از مسئولین شرکت برشنا، تعدادی از مشترکین برق در چهار شهرستان استان فاریاب در افغانستان (پشتونکوت، خواجه سبزپوش، شیرین تگاب و دولت آباد)، حدود 182 میلیون افغانی (معادل 2/13 میلیون یورو) به این شرکت بدهکار هستند که تداوم این کار، موجب قطع برق وارداتی از سوی ترکمنستان خواهد شد. به گفته وی، به دلیل تهدیدات بیش از حد امنیتی، کارمندان این اداره نمی‌توانند به این شهرها رفته و برق مشترکینی را که پول خود را پرداخت نکرده‌اند قطع نمایند. وی گفت: از طرفی، گروه طالبان در شهرهای شیرین تگاب و دولت آباد، اقدام به جمع‌آوری پول برق کرده‌اند که این امر، خود چالشی در برابر این شرکت می‌باشد. وی با بیان اینکه، شرکت برشنا مسئول خرید برق از ترکمنستان و عرضه به مردم است. در صورتی که مشترکین برق بدهی‌های خود را پرداخت ننمایند و طالبان نیز به جمع‌آوری پول برق ادامه دهد، این امر موجب می‌گردد تا این شرکت نتواند پول ترکمنستان را به موقع پرداخت نماید و بدین ترتیب ترکمنستان برق صادراتی‌اش را به افغانستان قطع خواهد کرد. در حال حاضر، مشترکین شهر میمنه مرکز استان فاریاب و 8 شهر دیگر این استان از برق وارداتی کشور ترکمنستان استفاده می‌کنند. طبق آمار اعلام شده توسط رئیس شرکت برشنای فاریاب، تعرفه نرخ برق جهت مصرف منازل شخصی در این استان به ازای هر کیلووات ساعت 3/75 افغانی (معادل 4/4 یورو سنت) می‌باشد که ارزانترین نرخ به تناسب سایر مناطق در این کشور است.
(29 اوت 2018 - منبع: آژانس خبری پژواک)

کاهش تولید برق در استان‌های هلمند و قندهار  افغانستان به دلیل کمبود آب در سد کجکی
به گفته رئیس برق هلمند، در نتیجه کم شدن آب در سد کجکی، تولید برق در این سد به 11 مگاوات کاهش یافته است. وی گفت: این سد در گذشته، 51 مگاوات برق تولید می‌کرده، اما در سال جاری به دلیل کم شدن آب و خشکسالی، ظرفیت تولید برق به 40 مگاوات تنزل یافته است. وی از مشترکین برق در قندهار و هلمند درخواست کرد تا مصرفشان را کاهش دهند و پول برق را نیز به موقع پرداخت نمایند. همچنین به گفته وی، کشاورزان نیز از آب این سد استفاده کرده و از آنها نیز تقاضا شده تا در مصرف آب محتاط باشند که در آینده با مشکل کمبود آب مواجه نشوند. در حال حاضر در اواخر شب، در این دو استان، برق به نوبت توزیع می‌شود که در صورت همکاری و صرفه‌جویی مردم و مدیریت درست آب، به زودی این مشکل برطرف خواهد شد. شایان ذکر است که در حال حاضر، یک شرکت ترکیه‌ای برای نصب چهار توربین دیگر در سد کجکی، سرویسی را راه‌اندازی کرده که با فعال شدن توربین‌ها، ظرفیت تولید برق این نیروگاه، به ۱۵۱ مگاوات افزایش خواهد یافت که استان‌های همجوار نیز از آن بهره‌مند خواهند شد.
(25 اوت 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)


سرمایه‌گذاری 50 میلیون دلاری (معادل 43/8 میلیون یوروی ) چینی‌ها در بخش انرژی خورشیدی در هرات افغانستان
به گفته مسئولین اتاق صنایع و معادن هرات، چینی‌ها 50 میلیون دلار (معادل 43/8 میلیون یورو) در شهرک صنعتی هرات در بخش انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری می‌کنند. در روز پنجشنبه 9 اوت، تفاهم نامه این پروژه با ظرفیت 50 مگاوات، مابین صنعتگران هرات و شرکت چینی "کاسا" به امضاء رسید. به گفته مدیر این شرکت، انرژی خورشیدی بهترین نوع انرژی تجدیدپذیر است و هرات آب و هوای مناسب برای این انرژی را دارا می‌باشد که با سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توان برق خورشیدی را جایگزین برق فعلی کرد. این در حالی است که به دلیل مشکلات برق وارداتی از ایران، تجار شهرک صنعتی هرات با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند. هرات با داشتن شدت بالای تابش خورشید و بادهای 120 روزه قابلیت استفاده از انرژی خورشیدی و بادی را دارد.
(9 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری افق)


افتتاح سه پروژه برق‌رسانی در استان کاپیسای افغانستان
رئیس جمهور افغانستان، سه پروژه برق‌رسانی در شهرهای گلبهار و کوهستان استان کاپیسا را افتتاح نمود. به گزارش آوا، این پروژه‌ها شامل توسعه خطوط انتقال برق 220 کیلوولت از پشته سرخ به گلبهار، پست برق 20/20 کیلوولت گلبهار و خطوط انتقال برق 110 کیلوولتی از پست برق گلبهار به پست برق تپه احمد بیک می‌باشد. هزینه کل این پروژه‌ها 65/8 میلیون دلار (معادل 57/6 میلیون یورو) بوده که توسط ارتش آمریکا تأمین مالی شده است. ظرفیت کل پست برق گلبهار با دو ترانسفورماتور 110/220 کیلوولت، 160×2 مگاولت آمپر است که مربوط به استان پنجشیر و شهرهای تگاب و نجراب می‌باشد. همچنین، ظرفیت دو ترانسفورماتور توزیع دیگر 20/220 کیلوولت، 16×2 مگاولت آمپر می‌باشد که بخش‌هایی از استان‌های کاپیسا و پروان را تحت پوشش قرار می‌دهد. از طرفی دیگر، پست برق گلبهار به عنوان نقطه ارتباطی بین برق وارداتی و آبی می‌باشد که فعلاً تا حدود 70 مگاوات برق را به ننگرهار انتقال داده است. در حال حاضر، شرکت برق کاپیسا، خدمات برق‌رسانی به 11100 مشترک را عهده‌دار می‌باشد که با بهره‌برداری از پروژه‌های فوق‌الذکر، بیشتر از 30 هزار مشترک جدید به این تعداد نیز افزوده خواهد شد. (8 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))

بهره‌برداری از یک پروژه برق وارداتی در بادغیس افغانستان
رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه 26 ژوئیه، در سفرش به استان بادغیس، پروژه 16 مگاواتی برق وارداتی ترکمنستان را در این استان افتتاح کرد. احداث این پروژه، 6 سال قبل از شهر رباط کشان ترکمنستان به مرکز استان بادغیس آغاز گردید و قرار بود که طی مدت یک سال و نیم به پایان برسد. با بهره‌برداری از این پروژه، 7 هزار خانوار در قلعه نو از نعمت برق بهره‌مند شدند و قرار است به زودی، 10 هزار خانوار دیگر در شهرهای قادس، مقر و آبکمری نیز از انرژی برق برخوردار شوند. پیش از این، تعداد کمی از مشترکین مرکز استان بادغیس از برق حرارتی و آنهم با پرداخت 40 افغانی (معادل 47/3 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت برق استفاده می‌کردند که با بهره‌برداری از این پروژه این هزینه‌ها به 6 افغانی (معادل 7/0 یورو سنت) به ازای هر کیلوات ساعت برق کاهش یافته است. همزمان با بهره‌برداری از این پروژه، یک تفاهم نامه دیگر میان سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان و وزیر انرژی ترکمنستان امضاء گردید که بر اساس آن، یک خط انتقال برق 110 کیلوولتی از منطقه اتا مراد ترکمنستان به شهرهای خم آب و قرقین جوزجان افغانستان کشیده خواهد شد و همچنین در این شهرها دو پست برق نیز احداث خواهد شد. امتداد خطوط برق 110 کیلوولت از مرز کشور ترکمنستان تا قلعه نو در استان بادغیس به طول 52 کیلومتر می‌باشد. ساخت پست برق آن که در ابتدا به یک شرکت ایرانی به نام صانیر واگذار شده بود، از سوی شرکت شهاب نیرو که یک شرکت داخلی است، با هزینه 14 میلیون دلار (معادل 12/0 میلیون یورو) تکمیل گردید. (26 ژوئیه 2018 - منبع: طلوع نیوز)

انتقال 76 مگاوات برق به ننگرهای افغانستان توسط یک ترانسفورماتور جدید
به گفته مقامات استان ننگرهای افغانستان، با فعال‌سازی یک ترانسفورماتور جدید ظرفیت انتقال برق به این استان تا 76 مگاوات افزایش یافته است. به گفته فرماندار استان ننگرها، 4 ترانسفورماتور پس از تعمیر فعال شده‌‌اند که هزینه تعمیر آنها 3/5 میلیون دلار (3 میلیون یورو) بوده و می‌توانند نیازهای برق ساکنین و مجتمع‌های صنعتی این استان را رفع نمایند. با این وجود، همچنان واردات برق از تاجیکستان به این استان ادامه دارد و خطوط انتقال برق از تاجیکستان به ننگرها متصل می‌باشد. در عین حال، پروژه احداث یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 100 مگاوات در شهر رودات آغاز شده و به گفته مقامات، بخش‌ خصوصی نیز می‌تواند در ساخت و ساز این پروژه شرکت و سرمایه‌گذاری نماید. به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، براساس دستور‌العمل‌های رئیس جمهوری این کشور، دولت تلاش‌های خود را در حل مسائل مربوط به عرضه برق در تمامی استان‌ها افزایش داده است.
(1 جولای 2018 - منبع: KHAMMA PRESS)

راه‌اندازی خط انتقال جدید برق در افغانستان توسط ازبکستان
ازبکستان خط انتقال جدید برق سرخان پلخمری به افغانستان را راه‌اندازی خواهد کرد. در حال حاضر، مطالعات امکان‌سنجی این پروژه در حال نهایی شدن است و به زودی قرارداد احداث خط انتقال جدید برق با ازبکستان امضاء خواهد شد. کل هزینه اولیه ساخت این پروژه 150 میلیون دلار (128/3 میلیون یورو) خواهد بود که توسط بانک توسعه اسلامی تأمین مالی خواهد شد. 32 میلیون دلار (27/4 میلیون یورو) هزینه در نظر گرفته شده برای کشور ازبکستان و 118 میلیون دلار (100/9 میلیون یورو)  باقیمانده هزینه در نظر گرفته شده برای افغانستان می‌باشد. دوره بازپرداخت این پروژه، 12 سال و زمان اتمام آن حداکثر 2 سال می­باشد. طول این خط 260 کیلومتر  است که 45 کیلومتر آن در خاک ازبکستان و 215 کیلومتر آن در افغانستان می‌باشد. ظرفیت این خط انتقال جدید 1000 مگاوات است که امکان صادرات برق به میزان 24 میلیون کیلووات ساعت در روز و یا 6 میلیارد کیلووات ساعت در سال را دارد. از سال 2002 تا کنون، ازبکستان یکی از تأمین‌کنندگان اصلی برق افغانستان در زمان بحران بوده است. در این سال، میزان عرضه برق این کشور به افغانستان، تنها 62 میلیون کیلووات ساعت بوده که سالانه 200 میلیون کیلووات ساعت به این میزان افزوده شده است. نهایتاً در سال 2018، قراردادی مبنی بر تأمین حدود 2 میلیارد کیلووات ساعت برق ما بین این دو کشور به امضاء رسید.
(25 ژوئن 2018 - منبع: AZERNEWS)  

تلاش برشنا برای نصب چهارمین توربین تولید برق در نیروگاه برق‌آبی نغلو
با راه اندازی چهارمین توربین در نیروگاه‌ برق‌آبی نغلو تا کمتر از 4 ماه آینده، ظرفیت تولید این نیروگاه به 100 مگاوات خواهد رسید. شرکت برشنا اعلام نمود که تجهیزات لازم برای راه اندازی توربین سوم این نیروگاه از روسیه خریداری شده و با انتقال و نصب آنها کار بازسازی این توربین پایان می‌یابد. به گزارش بانک جهانی، بازسازی این دو توربین که از سال 2012 تا به امروز از کار افتاده‌اند، دستاورد بزرگی برای توسعه زیرساخت انرژی برق‌آبی در افغانستان می‌باشد. همچنین با بهره‌برداری از این پروژه، 40 روستا در کاپیسا و 17 روستا در شهر سروبی استان کابل از انرژی برق بهره‌مند خواهند شد. به گفته یکی از مقامات، اگر این نیروگاه که دارای 4 توربین می‌باشد و ظرفیت تولید 100 مگاوات برق را دارد، به درستی عمل نماید می‌تواند انرژی با ثبات و پایداری را در افغانستان به وجود آورد، به ویژه می‌تواند تا حدی نیاز شهر کابل به برق را بر طرف سازد. (6 ژوئن 2018 - منبع: طلوع نیوز)       https://www.tolonews.com/fa/business/تلاش-برشنا-برای-نصب-چهارمین-توربین-تولید-برق-در-بند-نغلو

آغاز پروژه برق‌رسانی به 21 روستای استان بادغیس افغانستان
در راستای پروژه انتقال برق از ترکمنستان به شهر قلعه نو مرکز استان بادغیس، روز چهارشنبه 30 مه پروژه برق‌رسانی به 21 روستا به ارزش 1/8 میلیون دلار آمریکا، توسط وزیر انرژی و آب افغانستان و مسئولین محلی در بادغیس آغاز شد. قرار است این پروژه طی 18 ماه آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسد. به گفته وزیر انرژی و آب این کشور، با اتمام این پروژه 4 هزار خانوار از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد. این پروژه توسط یک شرکت خصوصی هندی تحت عنوان "سوپریم" انجام خواهد شد. کار این پروژه در روستاهای مقر و قلعه نو در حالی صورت می‌گیرد که تا کنون پروژه انتقال برق از ترکمنستان به شهر قلعه نو به اتمام نرسیده است. پروژه انتقال برق از ترکمنستان به قلعه نو، 7 سال پیش از سوی مسئولین پیشین وزارت انرژی و آب افغانستان آغاز گردیده و هنوز ادامه دارد؛ ولی به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، این پروژه در هفته‌های آتی تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
(31 مه 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)

افتتاح 2 پروژه برق در بلخ به ارزش 7/6 میلیون یورو توسط رئیس جمهور افغانستان
دو پروژه برق در شمال استان بلخ واقع در مناطق خلم و مارمول (Khulm & Marmol) در افغانستان، توسط ریاست جمهوری این کشور افتتاح گردید. هزینه این دو پروژه 7/6 میلیون یورو برآورد گردیده که توسط کشور آلمان حمایت مالی می‌شوند. به گفته دفتر ریاست جمهوری این کشور، اولین پروژه پست برق 220/22 کیلوولت می‌باشد که در منطقه خلم واقع شده و دومین پروژه، شبکه توزیع برق می‌باشد که در منطقه مارمول واقع شده است. با افتتاح این دو پروژه، 18 هزار خانوار از مزایای آن بهره خواهند برد.
(30 مه 2018 - منبع: KHAMMA PRESS)

احیای مجدد بزرگترین پروژه برق آبی افغانستان (نغلو) با سرمایه‌گذاری بانک جهانی
نیروگاه نغلو به عنوان بزرگترین نیروگاه برق آبی افغانستان با بازسازی و تعمیر یکی از چهار واحد توربین خود، توانست پس از 6 سال، برق تولید نماید. این نیروگاه 100 مگاواتی با کمک اتحاد جماهیر شوروی در سال 1960 ساخته شده، اما از سال 2012 غیر فعال گردیده است. این نیروگاه در کنار رودخانه کابل واقع شده و برق‌رسانی به استان‌های کابل، کاپیسا و ننگرها را انجام می‌دهد. نوسازی و بازسازی نیروگاه نغلو توسط بانک جهانی و با همکاری شرکت برشنا افغانستان از سال 2006 آغاز شده است. شرکت برشنا با تکیه بر واردات برق از کشورهای همسایه بیشتر نیازهای خود را برطرف می‌نماید. بازسازی این نیروگاه نقش مهمی در تولید برق و رفع کمبود برق در این کشور دارد. هزینه سرمایه­گذاری جهت تعمیر و بازسازی نیروگاه نغلو توسط بانک جهانی 83 میلیون دلار می‌باشد. در حال حاضر، شرکت برشنا تمرکز خود را بر تعمیر و بازسازی واحد شماره 3 گذاشته که امید می‌رود تا ماه اکتبر عملیاتی شود.
(15 مه 2018 - منبع: HYDROWORLD.COM)
افتتاح خطوط انتقال برق ارغندی – لوگر توسط رئیس جمهور افغانستان
به گزارش خبرگزاری ارگ افغانستان، پروژه خطوط انتقال برق 220 کیلوولتی ارغندی – لوگر توسط ریاست جمهوری افغانستان در حضور مسئولین و بزرگان  قومی استان لوگر افتتاح گردید. با افتتاح این پروژه، علاوه بر برق‌رسانی به 13 هزار مشترک، مکان‌های تجاری و صنعتی نیز از انرژی برق بهره‌مند خواهند شد.
(15 مه 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)

احداث دو پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در ننگرهار افغانستان
شرکت برشنا از اجرای دو پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در استان ننگرهار خبر داد. به گفته مسئولین این شرکت، این دو پروژه با ظرفیت تولید 200 مگاوات، بخشی از نیاز دو استان لغمان و ننگرهار را رفع خواهند کرد. به گفته رئیس شرکت برشنا، این دو پروژه، یکی در منطقه بابا و دیگری در کنار پروژه 40 مگاوات برق خورشیدی شیخ مصری، احداث خواهند شد که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، ظرفیت بزرگی از برق به وجود خواهد آمد. شرکت برشنا گفت: هزینه این پروژه‌ها 300 میلیون دلار برآورد شده است که توسط بانک زیرساخت‌های آسیا به صورت وام پرداخت خواهد شد. در حال حاضر، کمبود برق در ننگرهار یکی از دلایل رکود سرمایه‌گذاری در این استان است. راه‌اندازی این پروژه‌ها، موجب توسعه صنعت در ننگرهار خواهد شد.
(14 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز)
https://www.tolonews.com/fa/business/برشنا-دو-پروژۀ-بزرگ-تولید-برق-نوری-را-در-ننگرهار-عملی-می‌سازد

بازسازی توربین شماره یک سد نغلو در افغانستان و بهره‌برداری از آن
کار بازسازی توربین شماره یک سد نغلو روز پنجشنبه 12 آوریل به اتمام رسید. با بهره‌برداری از این توربین، 25 مگاوات برق به ظرفیت تولید این سد اضافه گردید. تا 6 ماه دیگر کار بازسازی توربین شماره سه آن نیز به پایان می‌رسد. به گفته رئیس شرکت برشنا، این شرکت توانسته تا کنون بر روی پروژه‌های متعددی از جمله: خورشیدی، بادی، برق‌آبی کوچک و بزرگ کار کند و امید می‌رود که در آینده بتواند به جای وارد کردن برق، آن را صادر نماید. هزینه پروژه بازسازی دو توربین سد نغلو 6/6 میلیون دلار برآورد شده که توسط بانک جهانی پرداخت گردیده و کار بازسازی این توربین‌ها به یک شرکت روسی سپرده شده است. سد و نیروگاه نغلو با چهار توربین و ظرفیت تولید 100 مگاوات برق در سال 1960 توسط یک شرکت روسی ساخته شده، اما پس از 8 سال، دو توربین آن غیر فعال گردید. هم‌اکنون، سه توربین سد نغلو با ظرفیت تولید 75 مگاوات برق فعال می‌باشند که به گفته مسئولین شرکت برشنا به دلیل کم آبی، در حال حاضر فقط از 50 درصد این ظرفیت استفاده می‌شود. به گفته آنها، سطح آب ذخیره شده در این سد، در مقایسه با ماه آوریل در سال گذشته، 14 متر پائین آمده است.
(12 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز) صادرات برق ایران به افغانستان و پاکستان
رسانه‌های چین گزارش کردند که ایران درصدد است تا از ظرفیت‌های بالای خود برای صادرات برق به افغانستان و پاکستان استفاده نماید. به گفته این رسانه‌ها، ایران در حال تبدیل شدن به یک مرکز و پایانه تأمین برق در کل منطقه می‌باشد و برای تحقق این هدف، از توان بالقوه بالایی برخوردار است. طبق اعلام رسانه‌های چین، در حال حاضر، ایران 1400 مگاوات برق به عراق صادر می‌نماید و در حال گفتگو با افغانستان و پاکستان برای صادرات برق از ایران به این کشورها می‌باشد. مطابق با گزارش‌های اعلام شده، ایران در حال افزایش تبادلات برق با کشورهای منطقه خلیج فارس، روسیه، تاجیکستان و برخی از کشورهای آسیای مرکزی است و از طریق ترکیه می‌تواند این تبادلات برق را با کشورهای اروپایی نیز برقرار سازد.
(10 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز) تهدید 25 درصد از  دکل های برق افغانستان
مسئولان شرکت برشنا می‌گویند در حال حاضر در شهرستان‌ها و روستاهای استان‌های کندز، سرپل، جوزجان، هلمند، هرات و بخشی از استان بغلان، حدود ۲۵ درصد از دکل­های برق شرکت برشنا عملاً در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح دولت قرار دارند و این شرکت قادر به ترمیم این دکل­ها نیست. به گفته رئیس شرکت برشنا، در هر کیلومتر 2 دکل برق نصب شده و ده‌ها دکل برق با خطر انهدام از سوی مخالفان مواجه هستند.
(16 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان) وصل شدن مجدد برق کابل
سه روز پیش، برق وارداتی ازبکستان به کابل توسط شورشیان در 38 کیلومتری شهر پلخمری قطع شد. شرکت برشنا گفت: یکی از دکل­های برق منفجر شده است. به گفته این شرکت، در حال حاضر حدود 90 کیلووات برق حرارتی به صورت نوبتی در شهر کابل توزیع می‌شود. پس از این موضوع، مسئولین شرکت برشنا از آغاز کار ترمیم دکل تخریب شده برق وارداتی ازبکستان به کابل خبر دادند. به گفته آنها، با همکاری شورای امنیت ملی، مقام‌های محلی بغلان و بزرگان قومی در گفتگو با طالبان بر سر ترمیم دکل ‌برق وارداتی به توافق رسیدند. به گفته رئیس این شرکت، پس از توافق، کار ترمیم دکل برق منهدم شده آغاز شده و سعی بر آن است که در مرحله اول یک کابل با ظرفیت انتقال 200 مگاوات برق، وصل شود. وی ابراز امیدواری کرد که مهندسین این شرکت بتوانند تا ساعات پایانی روز دوشنبه 16 آوریل، 300 مگاوات برق ازبکستان را به صورت کامل دوباره وصل کنند. وی گفت: این موضوع به شرایط امنیتی نیز بستگی دارد و در صورت تأمین امنیت محل انهدام دکل، وصل برق ممکن خواهد بود.
(16 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)   
                                                http://af.farsnews.com/economy/news/13970127000488
کاهش قیمت برق وارداتی افغانستان توسط ازبکستان
نماینده ویژه ازبکستان در افغانستان در دیدار با رئیس جمهور افغانستان، از کاهش قیمت برق وارداتی به این کشور خبر داد. وی گفت: قیمت برق از 8/5 سنت به 5 سنت کاهش می‌یابد و این کاهش از ماه ژوئیه سال جاری قابل اجرا خواهد بود. همچنین قرار است که 1000 مگاوات برق از منطقه سرخان ازبکستان به بغلان وصل شود و مشکل برق در کابل و تعداد زیادی از استان‌های افغانستان برطرف خواهد شد. طی ماه‌های اخیر، 7 استان افغانستان از نعمت برق برخوردار گشته‌اند و در استان‌های بادغیس و غزنی، قیمت برق به ترتیب به میزان 6 و 6/75 افغانی (معادل 8/6 و 9/6 سنت) کاهش یافته است. پیش از این قیمت برق در این دو استان به ازای هر کیلووات ساعت 35 افغانی (معادل 50 سنت) بوده است. به گزارش ارگ، مشکل برق در استان‌های شمالی افغانستان نیز تا حدودی حل شده و مراحل تدارکاتی برق مناطق مرکزی این کشور تکمیل و در حال اجرا می‌باشد.
(9 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)      
آغاز احداث خطوط انتقال برق به افغانستان توسط ازبکستان
به گفته رئیس شرکت برق ازبکستان روز دوشنبه 26 مارس، احداث خطوط جدید انتقال برق سورخون – پولی – خومری به افغانستان آغاز شده و احداث این خطوط جدید انتقال برق در خاک افغانستان نیز در تابستان آغاز می‌شود. به گفته وی، این خطوط جدید انتقال برق به طول 260 کیلومتر، حجم انتقال برق از ازبکستان به افغانستان را 70 درصد افزایش می‌دهد. کل هزینه مورد نیاز برای اجرای این طرح 150 میلیون دلار برآورد شده است که 32 میلیون دلار آن را ازبکستان تأمین می‌نماید. وی گفت: این خطوط انتقال برق علاوه بر افزایش 70 درصدی حجم انتقال برق به افغانستان، امکان ورود به بازار برق پاکستان را نیز فراهم می‌نماید. وی با اشاره به اینکه حجم انتقال برق در سال 2002 میلادی از ازبکستان به افغانستان فقط 62 میلیون کیلووات ساعت بوده، گفت: خطوط جدید انتقال برق می‌توانند تا 1000 مگاوات برق را انتقال دهند که روزانه 24 میلیون کیلووات ساعت و سالانه 6 میلیارد کیلووات ساعت برق از ازبکستان به افغانستان صادر خواهد شد. توافقنامه ساخت خطوط جدید انتقال برق "سورخون – پولی – خومری" در ماه دسامبر سال 2017 میلادی در جریان سفر ریاست جموری افغانستان به ازبکستان به امضاء رسید.
(26 مارس 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/78881/ ازبکستان-احداث-خط-انتقال-برق-افغانستان-آغاز
شرکت برشنا: وصل برق کابل به زودی
شرکت برشنا می‌گوید: 200 مگاوات برق قطع شده دوباره به کابل رسیده و قرار است به زودی پایه‌های تخریب شده بازسازی شوند. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، چنانچه برای تأمین امنیت تأسیسات برقی کاری انجام نشود و تدبیر لازم صورت نگیرد، جای نگرانی وجود دارد. در حال حاضر، نیاز شهر کابل به برق در طی یک شبانه روز 400 مگاوات می‌باشد، اما میزان تولید برق نیروگاه‌های برق‌آبی و حرارتی و تزریق آن به شبکه برق کابل، 120 مگاوات است. شهروندان کابل از مخالفان مسلح دولت می‌خواهند که برای رسیدن به اهدافشان، به پروژه‌های توسعه‌ای آسیب نرسانند.
(28 مارس 2018 - منبع: طلوع نیوز)                           
https://www.tolonews.com/fa/business/ شرکت-برشنا-برق-کابل-به-زودی-وصل-می‌شود

افتتاح پست برق گردیز و پروژه خطوط  برق 220 کیلوولتی ارغندی – گردیز  توسط رئیس جمهور افغانستان
رئیس‌جمهور افغانستان در سفر به استان پکتیا در گام نخست، پروژه خطوط برق 220 کیلوولت ارغندی - گردیز و پست برق 220 کیلوولتی گردیز، در مرکز این استان را افتتاح کرد. این پروژه در راستای توسعه سیستم برق کشور در حوزه شمال شرق و جنوب شرق کشور می‌باشد. به گفته شرکت برشنا، ظرفیت خطوط برق 220 کیلووت ارغندی – گردیز 300 مگاوات بوده که در حال حاضر 32 مگاوات برق را به پست برق گردیز انتقال می‌دهد. این شرکت می‌گوید: حدود 40 هزار خانوار از برق این پست بهر‌ه‌مند خواهند شد. به گفته رئیس روابط عمومی شرکت برشنا، خطوط انتقال برق شمال شرق از ارغندی به پل علم و از پل علم به گردیز و نیز خطوط انتقال برق از چاریکار به نجراب تکمیل شده است. وی خاطرنشان کرد که پست برق گردیز نیز به برق وصل گردیده و پست برق گلبهار نیز برای اتصال برق آماده می‌باشد. بر اساس قراردادی که در سال ۲۰۱۶ تنظیم گردید، کار پروژه امتداد خطوط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از دشت الوان شهر پلخمری به ارغندی کابل به طول ۲۳۴ کیلومتر در سال ۲۰۱۹ به اتمام خواهد رسید که ظرفیت انتقال ۱۰۰۰ مگاوات برق را دارا می‌باشد. این خطوط از مسیر استان‌های بغلان، پروان و کابل عبور نموده و برق استان‌های میدان وردک، غزنی، زابل، قندهار، لوگر، خوست، پکتیا و پکتیکا را تأمین می‌نماید.
(1 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
http://www.avapress.com/fa/report/160990/ رییس-جمهور-سب-
استیشن-گردیز-پروژه-لین-برق-220-کیلوولت-ارغندی-افتتاح

 
ساخت یک نیروگاه برق در افغانستان توسط نیروگاه برق بیات
نیروگاه برق بیات ابلاغیه‌ای را از دولت افغانستان جهت ساخت یک نیروگاه گازی در این کشور دریافت کرده است. نیروگاه گازی بیات – 1 در شبرغان مرکز استان جوزجان ساخته خواهد شد. همچنین، نیروگاه برق بیات یک توافقنامه خرید برق (PPA) را امضاء کرده است تا 40 مگاوات برق تولید شده از این نیروگاه جدید را به دولت افغانستان بفروشد. برقی که تحت توافقنامه خرید برق فروخته می‌شود برای کسب و کارهای متعدد و یک میلیون خانوار در افغانستان کافی خواهد بود. به گفته بنیانگذار و مدیرعامل نیروگاه برق بیات، برای پروژه بیات – 1، این نیروگاه از توربین‌های پیشرفته شرکت زیمنس تحت عنوان SGT-45 جهت تولید برق استفاده خواهد کرد. همچنین به گفته وی، فاز اول این پروژه به استقلال برق افغانستان، بازسازی صنعت گاز داخلی و توسعه اقتصادی این کشور کمک می­نماید. برق تولید شده از این پروژه توسط شرکت ملی برق افغانستان (برشنا)، توزیع خواهد شد. (4 آوریل 2018 - منبع: POWERTECHNOLOGY)