ترکیه
1398/03/27
قرارداد شرکت جنرال الکتریک برای تأمین تجهیزات چند نیروگاه بادی در ترکیه
بخش انرژی­های تجدیدپذیر شرکت جنرال الکتریک برای تأمین قطعات پنج نیروگاه بادی واقع در مناطق خشکی ترکیه قرارداد بست. شرکت جنرال الکتریک در این قرارداد توافق نمود که 49 توربین بادی 3 مگاواتی مورد نیاز این نیروگاه­ها را تأمین نماید. این نیروگاه­ها در ازمیر، بیلجیک، ذکریا و استانبول نصب خواهند گردید. دو شرکت ترک طرف قرارداد همکار با جنرال الکتریک شرکت­های آر تی انرژی و تورکِرلِر (Turkerler) می­باشند. کل ظرفیت این پروژه 158 مگاوات است. انتظار می­رود میزان تولید برق این پروژه برای برق رسانی به 183 هزار خانوار در منطقه کافی باشد. در راستای این قرارداد شرکت جنرال الکتریک توافق نامه خدمات رسانی ده ساله­ای را امضاء نموده که طی آن کارخانه ال ام وا­قع در برگاما، ازمیر 147 پره مورد نیاز نیروگاه را تولید خواهد نمود. برج ها و ترانسفورماتورها نیز در داخل ترکیه تولید خواهند شد. پلتفرم توربین­های 3 مگاواتی شرکت جنرال الکتریک با اقلیم و سرعت باد در ترکیه سازگار هستند. قابل ذکر است که ترکیه در شمار غنی­ترین کشورهای جهان به لحاظ کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر قرار دارد.
(20 ژوئیه 2019- منبع: www.power-technology.com)
تولید 8/ 88 درصدی برق ترکیه از منابع داخلی تا پنجم ژوئن سال جاری
بنا برگزارش وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، این کشور در روز پنجم ماه جاری میلادی 8/ 88 درصد از تقاضای برق خود را از طریق منابع داخلی تأمین نموده است. بر اساس آمار ارائه شده توسط این وزارتخانه، در پنجم ژوئن تولید برق ترکیه 46/ 543 میلیون کیلووات ساعت بوده است. نیروگاه­های برق­آبی بیشترین سهم از این میزان تولید را با 60 درصد (326 میلیون کیلووات­ساعت) به خود اختصاص داده­اند. معادن زغال داخلی با سهم 6/ 18 درصد، انرژی بادی با سهم 5/ 3 درصد، گاز طبیعی 9/ 5 درصد، زغال وارداتی 2/ 5 درصد از کل تولید برق را به خود اختصاص داده­اند و مابقی 7/ 6 درصد توسط انرژی زمین گرمایی، نفت کوره و نیروگاه­های بیوگاز سوز تأمین می­گردد. در مجموع، 8/ 88 درصد از تولید برق ترکیه در پنجم ماه ژوئن از منابع داخلی تولید شده است. در همین روز مصرف برق ترکیه به حدود 6/ 534 میلیون کیلووات­ساعت رسید. سال پیش در همین روز میزان 1/ 33 درصد از تولید برق ترکیه توسط گازطبیعی و 4/ 18 درصد از زغال سنگ وارداتی تأمین شده بود. منابع تجدیدپذیر و داخلی در سال گذشته میلادی تنها 5/ 48 درصد از سهم تولید برق را به خود اختصاص داده بودند. تا آخر ماه آوریل سال 2019، ظرفیت نصب شده برق ترکیه به 7/ 89 گیگاوات رسید.
( 12 ژوئن 2019- منبع: Daily Sabah)

نهایی شدن دومین مناقصه بادی YEKA در ترکیه
دومین مناقصه بادی برای احداث 4 نیروگاه بادی 250 مگاواتی در مناطق غربی ترکیه شامل شهرهای بالیکسیر، چناق قلعه، آیدین و موغله برگزار گردید. این مناقصه بخشی از هدف ترکیه برای تأمین 65 درصد از تقاضای انرژی داخلی در ترکیه توسط انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2023 می­باشد. تعداد 9 شرکت انرژی داخلی و بین المللی در این مناقصه 1000 مگاواتی که توسط وزرارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه برگزار گردید، شرکت نمودند. شرکت انرژیسا ترکیه پایین­ترین قیمت را به میزان 4/56 سنت دلار به ازای هر کیلووات ساعت در شهر آیدین و 3/67 سنت دلار به ازای هرکیلووات ساعت در چناق قلعه ارائه نمود. شرکت آلمانی انرکون (یکی از بزرگترین تولید کننده­های توربین بادی در آلمان) نیز پایین­ترین قیمت را در بین شرکت­های خارجی با قیمت 4 دلار و 3/53 دلار به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق به ترتیب در شهرهای موغله و بالیکسیر شهر ارائه نمود. برندگان مناقصه می­توانند برق تولیدی را برای 15 سال با قیمت خرید تضمینی به فروش برسانند.
(30 می 2019- منبع: www.aa.com.tr)

رتبه اول برقی آبی در اروپا و چهارم در جهان برای ترکیه
به گزارش مؤسسه بین المللی انرژی برق آبی، ترکیه با افزودن ظرفیت 1085 مگاوات انرژی برق آبی به ترکیب تولید برق این کشور رتبه اول برق آبی در اروپا را به دست آورد. انرژی برق ابی 15/9 درصد از کل مصرف انرژی جهان را در سال 2018 تأمین کرده است و در 48 کشور جهان حدود 21800 مگاوات به ظرفیت برق آبی جهان در این سال افزوده­ شده و کل ظرفیت برق آبی جهان به 1/3 تراوات رسیده ­است. بیشترین افزایش ظرفیت متعلق به کشورهای آسیا و پاسیفیک به میزان 13131 مگاوات است. پس از آن قاره آمریکا با 5475 مگاوات، اروپا با 2202 مگاوات و آفریقا  با 1009 مگاوات در جایگاه بعدی می­باشد. سال گذشته مجموع 4200 تراوات ساعت برق از نیروگاه های برق آبی جهان تولید گردید. رتبه اول ظرفیت برق آبی جهان به کشور چین، دوم به برزیل و سومین رتبه به هند اختصاص دارد. ترکیه در سال 2018 رتبه خود را با افزودن ظرفیت جدید از ششمین به چهارمین کشور دارای ظرفیت برق آبی در جهان اختصاص داد.

( 15 می 2019- منبع: Daily Sabah.com)
https://www.dailysabah.com/energy/2019/05/15/turkey-ranks-top-in-europe-fourth-in-world-in-hydropower-installation

آمادگی ترکیه برای کمک به عراق برای تأمین نیازهای کوتاه مدت برق این کشور
در دیداری که میان نخست وزیر عراق و رییس جمهور ترکیه در بغداد  برگزار گردید دو کشور بر توسعه روابط تجاری و سیاسی بین دو کشور تأکید نمودند. در این میان درخصوص تأسیس سد در عراق و بازسازی مناطق آسیب دیده این کشور توسط ترکیه نیز مذاکراتی به عمل آمد. همچنین ترکیه نسبت به برطرف نمودن نیازهای کوتاه مدت برق در عراق، اعلام آمادگی نمود.

( 5 می 2019- منبع: Hurrietdailynews.com)

کاهش 58 درصدی هزینه واردات برق در ترکیه
واردات برق در ترکیه در سه ماهه اول سال 2019 به نسبت همین دوره در سال پیش از آن 58 درصد کاهش یافت. بر اساس آمار مرکز آمار ترکیه هزینه واردات ترکیه در سه ماهه اول سال 2019، 68 /4 میلیون دلار به ازای 6 /106 میلیون کیلووات ساعت بوده است. این در حالیست که همین رقم در سال گذشته به 13 /11 میلیون دلار به ازای 18 /273 میلیون کیلووات ساعت رسیده بود. کشورهای صادر کننده برق به ترکیه شامل یونان، جمهوری چک، بلغارستان و آذربایجان می­گردند.
( 2 می 2019- منبع: Daily Sabah.com)
آمادگی ترکیه برای پیوستن به رهبران جهانی ذخیره سازی انرژی
نهاد مقررات گذاری بازارهای انرژی ترکیه (EMRA)، از تهیه پیش نویس مقررات مربوط به اقدامات ذخیره سازی برق بر اساس قوانین بازارهای برق خبر داد. این پیش نویس در خصوص اصول و مقررات مربوط به ایجاد تأسیسات ذخیره سازی برق و اتصال آن به سیستم­های انتقال و توزیع و استفاده از این سیستم­ها است. مقررات در خصوص احداث تأسیسات ذخیره سازی در  واحدهای تولید برق (حداکثر 20 درصد از ظرفیت نصب شده واحد مورد نظر)، احداث تأسیسات ذخیره سازی مرتبط با مصرف برق، احداث تأسیسات ذخیره سازی در تولیدکنندگان مستقل برق (با ظرفیت نصب شده حداقل 10 مگاوات)، تأسیس واحدهای ذخیره سازی توسط اپراتورهای شبکه (ظرفیت سیستم انتقال اصلی بیشتر از 50 مگاوات نباشد و اتصال به فیدرهای مورد استفاده توسط نهادهای قانونی دارای مجوز انتقال برق صورت گیرد) می­باشد.
دانشگاه­ها و سازمان­های تحقیقاتی مجاز به ساخت تأسیسات ذخیره­سازی برق با ظرفیت نصب شده تا 500 کیلووات و به منظور تحقیق و توسعه بر روی این تأسیسات هستند. این پیش نویس اهمیت به سزایی در تبیین استراتژی پایداری انرژی در ترکیه خواهد داشت. ترکیه قصد دارد تا 80 درصد از تقاضای انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین نماید و در این راستا نیاز به سیستم­های مؤثر ذخیره سازی و حمایت و ارتقای تکنولوژیک آن دارد. ذخیره سازی انرژی نه تنها به امنیت انرژی کمک می کند، بلکه باعث افزایش بهره­وری ­آن خواهد شد. 
( 29 آوریل 2019- منبع: Balkangreenenergynews)
انتشار 526 میلیون تن گازهای گلخانه ای در ترکیه
اگرچه ترکیه یکی از اولین کشورهایی بوده است که به مقابله با تغییرات اقلیم پرداخته است اما آمارهایی که توسط مرکز آمار ترکیه منتشر شده است، تصویر خوبی در این زمینه ارائه نمی­دهد. آمار منتشره توسط این مرکز دولتی بیانگر آن است که انتشار کلی گازهای گلخانه­ای از جمله دی اکسیدکربن در سال 2017، 523/6 میلیون تن است که بخش انرژی بزرگترین سهم (72 درصد) را در انتشار آن داراست. در سال 2017 در مقایسه با سال 1990 (سال شروع اقدامات مقابله با تغییرات اقلیم) کل میزان انتشار به میزان 140/1 درصد افزایش یافته است. از اقدامات ترکیه در این زمینه می­توان به متنوع نمودن منابع انرژی، افزایش سرمایه­گذاری در بخش انرژی­های تجدیدپذیر و منابع پاک انرژی  اشاره نمود. بر اساس آمارهای مرکز آمار ترکیه، سهم بخش انرژی برای تولید دی اکسیدکربن  86/3 درصد بوده است که 34 درصد از کل این مقدار مربوط به تولید برق و حرارت می­گردد. ترکیه که در ارتباط با تولید گازهای گلخانه­ای یکی از بزرگترین آلوده­کنندگان محیط زیست در جهان محسوب می­شده است سعی نموده تا به تدریج  عملکرد خود را با تمرکز بر روی انرژی­های تجدیدپذیر و کاهش مصرف زغال سنگ بهبود بخشد. یکی دیگر از اهداف ترکیه در زمینه کاهش گازهای گلخانه­ای سرمایه­گذاری به میزان 11 میلیارد دلار در بخش بهینه­سازی مصرف انرژی، کاهش مصرف انرژی اولیه به میزان 14 درصد و همچنین کاهش انتشار دی اکسید کربن به میزان 66 میلیون تن طی 5 سال آینده است. بر اساس آمار مرکز آمار ترکیه سرانه انتشار دی اکسید کربن در سال 2017، 6/6 تن بوده که این میزان در سال 1990، 4 تن به ازای هر نفر بوده است.
(12 آوریل 2019- منبع: Daily Sabah)

افزایش 445 مگاواتی ظرفیت برق ترکیه از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع انرژی داخلی در سه ماهه اول سال 2019
ترکیه در سه ماهه سال 2019 موفق شد تا 445 مگاوات به ظرفیت نصب شده برق در این کشور بیافزاید که 100 درصد این ظرفیت از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع داخلی انرژی تأمین شده است. ترکیه در راستای افزایش استفاده حداکثری از منابع داخلی و تجدیدپذیر برای بهبود عملکرد اقتصادی این کشور، به تدریج در حال افزایش ظرفیت تولید برق از طریق منابع انرژی غیر وارداتی است. این کشور قصد دارد تا طی یک دوره 10 ساله ظرفیت هر یک از انرژی­های خورشیدی و بادی را تا 10 هزار مگاوات افزایش دهد. حتی در این مسیر دولت به نیروگاه­های جدیدی که از طریق انرژی وارداتی (زغالسنگ وارداتی و گاز طبیعی) تغذیه گردند مجوز ساخت نخواهد داد. بنابراین کل ظرفیت نصب شده تولید برق برای دوره سه ماهه ژانویه تا مارس صرفاً از منابع انرژی داخلی تأمین شده است. در این دوره، زغال داخلی دارای بیشترین سهم تولید برق با 57/3 درصد (255 مگاوات) و پس از آن منابع برق آبی با 22/5 درصد (100 مگاوات) می­باشند. پس از این دو، انرژی بادی با 70 مگاوات، خورشیدی با 30 مگاوات و سایر انرژی­های تجدیدپذیر شامل زمین گرمایی، زیست توده و زایدات با 20 مگاوات در رده­های بعدی قرار دارند. هم اکنون ظرفیت نصب شده ترکیه تا پایان ماه مارس 89 گیگاوات است. نیروگاه­های زغال سوز داخلی و وارداتی به ترتیب 12 و 10 درصد و نیروگاه­های بادی و خورشیدی نیز به ترتیب 8 و 6 درصد از کل ترکیب انرژی در این کشور را شامل می­شوند. بقیه ظرفیت­ها نیز شامل زمین گرمایی، زیست توده و سایر حامل­های انرژی می­گردد.
(10 آوریل 2019- منبع: www.aa.com.tr)
https://www.aa.com.tr/en/economy/domestic-and-renewables-add-445-mw-in-turkey-in-q1/1447967
انتشار 526 میلیون تن گازهای گلخانه ای در ترکیه
اگرچه ترکیه یکی از اولین کشورهایی بوده است که به مقابله با تغییرات اقلیم پرداخته است اما آمارهایی که توسط مرکز آمار ترکیه منتشر شده است، تصویر خوبی در این زمینه ارائه نمی­دهد. آمار منتشره توسط این مرکز دولتی بیانگر آن است که انتشار کلی گازهای گلخانه­ای از جمله دی اکسیدکربن در سال 2017، 523/6 میلیون تن است که بخش انرژی بزرگترین سهم (72 درصد) را در انتشار آن داراست. در سال 2017 در مقایسه با سال 1990 (سال شروع اقدامات مقابله با تغییرات اقلیم) کل میزان انتشار به میزان 140/1 درصد افزایش یافته است. از اقدامات ترکیه در این زمینه می­توان به متنوع نمودن منابع انرژی، افزایش سرمایه­گذاری در بخش انرژی­های تجدیدپذیر و منابع پاک انرژی  اشاره نمود. بر اساس آمارهای مرکز آمار ترکیه، سهم بخش انرژی برای تولید دی اکسیدکربن  86/3 درصد بوده است که 34 درصد از کل این مقدار مربوط به تولید برق و حرارت می­گردد. ترکیه که در ارتباط با تولید گازهای گلخانه­ای یکی از بزرگترین آلوده­کنندگان محیط زیست در جهان محسوب می­شده است سعی نموده تا به تدریج  عملکرد خود را با تمرکز بر روی انرژی­های تجدیدپذیر و کاهش مصرف زغال سنگ بهبود بخشد. یکی دیگر از اهداف ترکیه در زمینه کاهش گازهای گلخانه­ای سرمایه­گذاری به میزان 11 میلیارد دلار در بخش بهینه­سازی مصرف انرژی، کاهش مصرف انرژی اولیه به میزان 14 درصد و همچنین کاهش انتشار دی اکسید کربن به میزان 66 میلیون تن طی 5 سال آینده است. بر اساس آمار مرکز آمار ترکیه سرانه انتشار دی اکسید کربن در سال 2017، 6/6 تن بوده که این میزان در سال 1990، 4 تن به ازای هر نفر بوده است. (12 آوریل 2019- منبع: Daily Sabah)

افزایش 445 مگاواتی ظرفیت برق ترکیه از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع انرژی داخلی در سه ماهه اول سال 2019
ترکیه در سه ماهه سال 2019 موفق شد تا 445 مگاوات به ظرفیت نصب شده برق در این کشور بیافزاید که 100 درصد این ظرفیت از طریق انرژی­های تجدیدپذیر و منابع داخلی انرژی تأمین شده است. ترکیه در راستای افزایش استفاده حداکثری از منابع داخلی و تجدیدپذیر برای بهبود عملکرد اقتصادی این کشور، به تدریج در حال افزایش ظرفیت تولید برق از طریق منابع انرژی غیر وارداتی است. این کشور قصد دارد تا طی یک دوره 10 ساله ظرفیت هر یک از انرژی­های خورشیدی و بادی را تا 10 هزار مگاوات افزایش دهد. حتی در این مسیر دولت به نیروگاه­های جدیدی که از طریق انرژی وارداتی (زغالسنگ وارداتی و گاز طبیعی) تغذیه گردند مجوز ساخت نخواهد داد. بنابراین کل ظرفیت نصب شده تولید برق برای دوره سه ماهه ژانویه تا مارس صرفاً از منابع انرژی داخلی تأمین شده است. در این دوره، زغال داخلی دارای بیشترین سهم تولید برق با 57/3 درصد (255 مگاوات) و پس از آن منابع برق آبی با 22/5 درصد (100 مگاوات) می­باشند. پس از این دو، انرژی بادی با 70 مگاوات، خورشیدی با 30 مگاوات و سایر انرژی­های تجدیدپذیر شامل زمین گرمایی، زیست توده و زایدات با 20 مگاوات در رده­های بعدی قرار دارند. هم اکنون ظرفیت نصب شده ترکیه تا پایان ماه مارس 89 گیگاوات است. نیروگاه­های زغال سوز داخلی و وارداتی به ترتیب 12 و 10 درصد و نیروگاه­های بادی و خورشیدی نیز به ترتیب 8 و 6 درصد از کل ترکیب انرژی در این کشور را شامل می­شوند. بقیه ظرفیت­ها نیز شامل زمین گرمایی، زیست توده و سایر حامل­های انرژی می­گردد.
(10 آوریل 2019- منبع: www.aa.com.tr)
 
https://www.aa.com.tr/en/economy/domestic-and-renewables-add-445-mw-in-turkey-in-q1/1447967
افزایش قیمت‌های برق تا 37 درصد پس از برگزاری انتخابات در ترکیه
به گزارش نشریه گازت پس از برگزاری انتخابات محلی اخیر در ترکیه قیمت برق که توسط تولیدکنندگان به توزیع کنندگان فروخته می‌شود تا 37 درصد افزایش یافت. دولت ترکیه در چند ماه پیش از انتخابات قیمت برق را در این کشور ثابت نگه داشته بود. دولت ترکیه توجیه خود را برای ممانعت از افزایش برق، جلوگیری از بالارفتن تورم و تقویت اقتصاد عنوان نموده بود. رشد اقتصادی در دو دوره سه ماهه در نیمه دوم سال گذشته در ترکیه کاهش یافت که نشان دهنده اشکالات فنی در اقتصاد این کشور بود. نرخ تورم سالانه در ترکیه حدود 20 درصد است. در انتخابات اخیر ترکیه حزب حاکم (عدالت و توسعه) با وجود ائتلاف با حزب حرکت ملی تنها توانست اندکی بیش از 50 درصد از کل آرا را کسب نموده و دچار ریزش شدیدی شد. (2 آوریل 2019- منبع: َAhvalnews.com)
 
تبدیل زباله به برق در پاک‌ترین شهر ترکیه
به گزارش موسسه آمار ترکیه، شهر کاستومونو در منطقه دریای سیاه برای دومین سال به عنوان پاک ترین شهر ترکیه انتخاب گردید. در شهر کاتسومونو که به طبیعت زیبایش معروف است، هر ذره از زباله به مواد خام و برق تبدیل می‌گردد. واحد مدیریت زایدات در شهر کاتسومونو روزانه 250 تن زباله جمع آوری می‌نماید. این میزان زباله به تأسیسات دفع زباله‌های جامد در خارج از شهر منتقل می‌شود و برق حاصل از آن 7 هزار خانوار را برق دار می‌نماید. در این تأسیسات با سوزاندن زباله و گاز حاصل از آن برق تولید می‌گردد. با قرار گرفتن در منطقه دریای سیاه که دارای جنگل‌های بسیار انبوهی است کاستامونو برای هوای پاکش معروف است و با راه اندازی تأسیسات جدید جمع آوری زباله حمایت خود را از محیط زیست و همچنین کاربرد انرژی پاک  اعلام نموده است. ( 2آوریل 2019- منبع: Daily Sabah)
 
https://www.dailysabah.com/life/2019/04/02/cleanest-city-in-turkey-turns-garbage-into-electricity
هدف گذاری برای ظرفیت 2 هزار مگاوات انرزی زمین گرمایی تا سال 2020 توسط ترکیه
ترکیه قصد دارد به منظور استفاده بهتر از پتانسیل انرژی زمین گرمایی در این کشور و دستیابی به ظرفیت تولید 2 هزار مگاوات تا پایان سال 2020 استراتژی‌های جدیدی را در این کشور پیاده نماید. هم اکنون ظرفیت نصب شده ترکیه در بخش زمین گرمایی 1347 مگاوات است. بدین ترتیب در کمتر از دو سال ظرفیت انرژی زمین گرمایی نسبت به سال 2018 حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت. به گفته اتحادیه سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های زمین گرمایی، پتانسیل ظرفیت زمین گرمایی در مناطق غربی ترکیه 3 هزار مگاوات است. در حال حاضر سهم انرژی زمین گرمایی از کل تولید برق در ترکیه 2/4 درصد است. همچنین، پتانسیل گرمایشی انرژی زمین گرمایی برای بخش‌های خانگی تجاری مانند هتل‌ها، استخرهای شنا و گلخانه‌ها در حدود 30 هزار مگاوات برآورد شده است. اتحادیه سرمایه گذاران نیروگاه‌های زمین گرمایی اعلام نموده که برای افزایش ظرفیت سالانه 200 الی 250 مگاوات در بخش زمین گرمایی نیاز به سرمایه گذاری حدود 1 میلیارد دلار است که بازگشت سرمایه آن 5 سال برآورد گردیده است. این اتحادیه هزینه حفر چاه زمین گرمایی به عمق 4 هزار متر را بین 3 الی 4 میلیون دلار برآورد نموده است. زمان مورد نیاز برای حفر هر چاه 60 الی 80 روز می‌باشد. در استان‌های غربی ترکیه مانند دنیزلی، مانیسا و آیدین که داری تعداد بیشماری منابع زمین گرمایی هستند مکان‌های ویژه‌ای ساخته شده که زایدات آب نیروگاههای زمین گرمایی جهت گرمایش گلخانه‌ها استفاده می‌گردد. به گفته رییس اتحادیه سرمایه گذاران نیروگاه های زمین گرمایی ترکیه، هزینه مصرف 9 میلیارد متر مکعب گاز برای گرمایش حدود 2/2 میلیارد دلار است که استفاده از انرژی زمین گرمایی درسیستم های گرمایش  مرکزی موجب کاهش چشمگیری در مصرف گاز و کاهش هزینه های ارزی خواهد بود. سیستم‌های زمین گرمایی می‌توانند نیازهای گرمایشی 6 میلیون خانوار را در استان‌های غربی ترکیه تأمین نمایند. تا پایان سال 2018، 53 نیروگاه زمین گرمایی در ترکیه در دست بهره برداری بوده‌اند. به لحاظ ظرفیت نصب شده زمین گرمایی ترکیه دارای رتبه چهارم در بین کشورهای جهان می‌باشد. مانند سایر شقوق انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی زمین گرمایی نیز دارای تسهیلات ویژه و حمایت‌های دولتی می‌باشد. معافیت‌های مالیاتی و خرید تضمینی برق به مدت 10 سال از جمله این تسهیلات هستند.
(14 مارس 2019- منبع: Thinkgeoenergy.com)
http://www.thinkgeoenergy.com/turkey-targets-2000-mw-geothermal-power-generation-capacity-by-2020/
ترکیه در میان 10 کشور برتر اروپا در زمینه انرژی بادی
نشریه انرژی بادی اروپا (WindEurope)، ترکیه را در بین 38 کشور فعال در زمینه انرژی بادی در اروپا در رتبه ششم جای داده است. روسیه و اوکراین نیز به دلیل افزایش ظرفیت نصب شده بادی در این فهرست قرار دارند. ترکیه با افزودن 467 مگاوات، مجموع ظرفیت نصب شده بادی در این کشور را در سال 2018 به 7369 مگاوات افزایش داد. افزایش انرژی بادی در ترکیه در نتیجه حمایت­های بخش دولتی و تلاش­های بخش خصوصی به دست آمده است. میزان سرمایه­گذاری‌های انجام شده در بخش انرژی بادی در ترکیه در سال 2018 حدود 650 میلیون دلار بوده است. در سال 2009، مجموع ظرفیت نیروگاه­های بادی در ترکیه 791/6 مگاوات بوده است که طی 9 سال گذشته 9 برابر شده است. در سال 2018، سهم تولید برق نیروگاه­های بادی از کل تولید برق در ترکیه 6/78 درصد بوده است. تعداد نیروگاه­های در حال بهره­برداری نیز از 164 نیروگاه در سال 2017 به 180 نیروگاه در سال 2018 رسید. به عنوان بخشی از چشم انداز ترکیه تا سال 2023، ترکیه قصد دارد 30 درصد از تقاضای برق خود را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین نماید. در چارچوب این هدف، برنامه‌ریزی برای دستیابی به ظرفیت 34 هزار مگاوات انرژی آبی، 20 هزار مگاوات انرژی بادی، 5 هزار مگاوات انرژی خورشیدی و هزار مگاوات انرژی زمین گرمایی و هزار مگاوات انرژی زیست توده انجام شده است. کل ظرفیت جدید بادی در اروپا در سال 2018، 11/7 گیگاوات است که 10/1 گیگاوات آن مربوط به 28 کشور عضو اتحادیه اروپا است که این رقم نشانگر 32 درصد کاهش نسبت به سال 2017 است. (22فوریه 2019- منبع: Daily Sabah)
https://www.dailysabah.com/energy/2019/02/22/turkey-ranks-in-europes-top-10-wind-energy-power-list

تعطیلی بزرگترین نیروگاه گازی ترکیه
شرکت انرژی و ساخت و ساز اِنکا  (ENKA Insaat) عملیات تولید برق در دو نیروگاه گازی  ترکیه را متوقف نمود. یکی از آنها که بزرگترین نیروگاه گازی ترکیه است در شهر گِبزه در شرق ترکیه واقع شده و دیگری درآداپازاری قرار دارد. تصمیم برای تعطیلی این دو واحد نیروگاهی در پی اتمام قرارداد فروش برق با شرکت دولتی (EUAS) گرفته شد. سخنگوی شرکت انکا این خبر را طی بیانیه‌ای به شرکت بورس اوراق بهادار استانبول اعلام نمود و جزئیات بیشتری برای این تصمیم فاش ننمود. در این بیانیه آماده است که در صورت بازگشایی این نیروگاه­ها ، اخبار آن از طریق رسانه‌های عمومی اعلام خواهد گردید. مجموع ظرفیت این دو نیروگاه 2400 مگاوات است که 1580 مگاوات مربوط به نیروگاه گبزه در ازمیر و 820 مگاوات مربوط به نیروگاه آداپازاری می‌باشد. در سال 1997 پس از برنده شدن در مناقصه دولتی، شرکت اِنکا با مشارکت شرکت‌های بِکتل و رویال داچ شل این دو نیروگاه (آداپازار و گبزه) را به شیوه ساخت، تملک و بهره برداری (B.O.O) احداث نمود. در سال 2005 مالکیت کامل این نیروگاه­ها به شرکت انکا واگذارگردید. بر اساس آمارهای رسمی مالک شرکت انکا، بزرگترین مالیات دهنده در ترکیه در سال 2017 بوده است. برخی از شرکت‌های تولید برق در ترکیه عملیات خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند زیرا معتقدند شیوه قیمت‌گذاری دولت موجب عدم سودآوری این واحدها شده است و یکی از بزرگترین دلایل آن را کاهش و یا ثابت نگه داشتن قیمت‌ها توسط حزب حاکم (عدالت و توسعه) برای مهار تورم می‌دانند. نهاد مقررات گذاری قیمت‌های انرژی در ترکیه در ماه نوامبر اعلام نمود که نیروگاه گِبزه و آداپازاری دارای مجوز تولید برق به مدت 49 سال تا سال 2068 بوده‌اند. برخی از بهره‌برداران نیروگاه‌های گازی گلایه مندند که از زمانی که دولت در سال گذشته فشار زیادی را بر روی کاهش وابستگی به واردات گازطبیعی گذاشته و قراردادهای خرید تضمینی برق از این نیروگاه‌ها دیگر تمدید نمی‌گردد، تولید برق نیروگاه‌های قدیمی‌تری که در دهه 90 ساخته شده و دارای راندمان پایین تری هستند، غیر سودآور شده‌ و چاره‌ای به جز تعطیلی آنها نمانده است. (12 فوریه 2019- منبع: Ahvalnews)            
 
کاهش 33 درصدی  هزینه واردات برق ترکیه در سال 2018
به گزارش مؤسسه آمار ترکیه، در سال 2018 هزینه واردات برق در ترکیه به نسبت سال پیش از آن 33 درصد کاهش یافت. بر اساس این گزارش میزان واردات برق در ترکیه در سال 2018، 1/38 میلیارد کیلووات ساعت به مبلغ 57/03 میلیون دلار بوده است. همین رقم برای سال 2017، 1/66 میلیارد کیلووات ساعت به مبلغ 85/50 میلیون دلار بوده است. صادر کنندگان عمده برق به ترکیه پنج کشور یونان، جمهوری چک، بلغارستان، گرجستان و آذربایجان بوده‌اند که بلغارستان بیشترین سهم را با صادرات 1/01 میلیارد کیلووات ساعت به مبلغ 42/20 میلیون دلار دارا می‌باشد. پس از بلغارستان، کشورهای گرجستان، آذربایجان، یونان و جمهوری چک به ترتیب با 239/95، 73/61، 35/71 و 24/14 میلیون کیلووات ساعت و مبلغ 8/58، 3/54، 1/62 و 1/05 میلیون دلار به ازای آن در رتبه‌های بعدی صادرات برق به ترکیه قرا دارند. ماه می با 232/66 میلیون کیلووات ساعت، بیشترین میزان واردات برق ترکیه را در سال 2018 به خود اختصاص داده است. هزینه پرداختی برای واردات برق در ماه می، 9/34 میلیون دلار بوده است. (14 فوریه 2019- منبع: Dailysabah)

پرداخت هزینه بخشی از مصرف برق خانوارهای کم بضاعت توسط دولت ترکیه
ترکیه، برنامه کمک های اجتماعی جدیدی را جهت پرداخت قبض‌های خانوارهای کم درآمد در این کشور برنامه‌ریزی نموده است. رییس جمهور ترکیه روز هشتم ژانویه اعلام نمود که دولت این کشور قصد دارد تا 150 کیلووات ساعت در ماه از مصرف برق خانوارهای کم درآمد  را بر اساس برنامه حمایتی جدیدی که برای کمک به قشر ضعیف این کشور برنامه ریزی شده است، پرداخت نماید. این میزان مصرف حدود 80 لیر (5/14 دلار) از قبض مصرفی در هرماه را در بر گرفته و شامل 5/2 میلیون خانوار تحت پوشش این کمک‌ها خواهد شد. ترکیه با اضافه کردن بندهای جدید به برنامه رفاهی موجود در این کشور، تعداد افراد تحت پوشش که ماهانه از دولت وجه نقدی دریافت می‌نمایند را در سال 2018 به 2 میلیون نفر رساند. به گفته رییس جمهور ترکیه، این کشور در شمار 20 کشور برتر در زمینه کاهش فقر به ویژه طی 15 سال گذشته عمل کرده است.
(9 ژانویه 2019- منبع: Dailysabah)
 
تخفیف 10 درصدی در برق و گاز مصرفی بخش‌های خانگی، تجاری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در روزهای آخر ماه دسامبر و درست در آستانه انتخابات  داخلی در این کشور اعلام نمود که 10 درصد در قیمت های برق و گاز مصرفی بخش­های خانگی و مشاغل تجاری (شرکت­های کوچک و متوسط اقتصادی) تخفیف اعمال خواهد نمود. وی در مجلس این کشور اعلام نمود که ترکیه همچنان در مسیر رشد سریع اقتصادی قرار دارد و این کشور را سیزدهمین قدرت اقتصادی در جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) برشمرد. وی اضافه نمود که انتظار دارد کشورش در سال 2019 به رتبه 13 قدرت‌های اقتصادی جهان دست یابد. وی همچنن نوید بروزرسانی و ایجاد تحولات مثبت، جامع و عادلانه را در سیستم های مالیاتی این کشور در سال جدید داد. رییس جمهور ترکیه همچنین از تصمیم این کشور برای تک رقمی نمودن نرخ بیکاری و کاهش نرخ تورم بر اساس هدف تعیین شده برای سال  2019 خبر داد. وی خاطرنشان کرد کسری بودجه جاری در این کشور تا پایان سال 2018 به زیر 30 میلیارد دلار کاهش یافته است. (31 دسامبر 2019- منبع: Hurriyet Ddaily.news)
http://www.hurriyetdailynews.com/erdogan-announces-discounts-on-residence-electricity-and-natural-gas-prices-ahead-of-elections-140004

نیروگاه زمین گرمایی قیزیل دره III دارای بالاترین راندمان در جهان
نیروگاه زمین‌گرمایی قیزیل دره (III) که توسط شرکت زورلوانرژی ترکیه در استان دنیزلی در منطقه اژه در حال ساخت است طوری برنامه‌ریزی شده که دارای بیشترین میزان راندمان در بین نیروگاه‌هایی از این دست در جهان باشد. همچنین این نیروگاه، دارای بیشترین ظرفیت نصب شده ترکیبی (165 مگاوات) می‌باشد. به گفته یکی ازمسئولین زورلو انرژی، این نیروگاه در سال آینده میلادی با تمام ظرفیت به بهره‌برداری خواهد رسید. این نیروگاه دارای دو واحد 100 و 65 مگاواتی است. تاکنون دو نیروگاه قیزیل دره (I) و قیزیل دره (II) با ظرفیت نصب شده به ترتیب 15 و 80 مگاوات به بهره‌برداری رسیده‌اند. با ساخت قیزیل دره (III) میزان سرمایه ­گذاری این شرکت بر روی نیروگاه­های سه‌گانه به 700 میلیون دلار (618/5 میلیون یورو) رسیده است. ظرفیت بالای نیروگاه قزل دره III به دلیل قرار گرفتن این نیروگاه در سایت زمین گرمایی با سیال تک فاز (مایع) می‌باشد. منابع زمین گرمایی در این منطقه با تزریق مجدد آب تغذیه می‌گردند. دمای آب در این سایت 246 درجه سانتیگراد است و بهره‌وری بالای این نیروگاه نیز به دلیل دمای بالای آب است که تولید نیروگاه را تضمین می‌نماید. بالاترین میزان راندمان برای نیروگاه های زمین گرمایی در جهان 15 درصد بوده که در نیروگاه قیزیل دره III این میزان به 18 درصد می‌رسد. دلیل این میزان راندمان این است که بخار تلف شده در واحد شماره یک مجدداً در واحد دیگری به مصرف می‌رسد و منجر به بهره‌وری بالاتر می‌گردد. این نیروگاه اولین نیروگاهی در جهان است که از بخار تلف شده مجدداً استفاده می‌نماید و به همین دلیل نیروگاه زمین گرمایی ترکیبی نامیده شده است. شرکت زورلو انرژی قصد دارد تا با توسعه نیروگاه‌های خود از انرژی زمین‌گرمایی در دو بخش تولید برق و گرمایش و سرمایش استفاده نماید. پتانسیل تولید برق از انرژی زمین گرمایی در شرق ترکیه 3 هزار مگاوات است که این رقم برای سرمایش و گرمایش به 30 هزار مگاوات می‌رسد. این پتانسیل می‌تواند جایگزین 9 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی وارداتی (به ارزش 2/2 میلیارد دلار) گردد.
(30 نوامبر 2018- منبع: Daily Sabah)
 
https://www.dailysabah.com/energy/2018/11/30/zorlu-energys-geothermal-power-plant-becomes-world-leader-in-efficiency
پایین‌ترین قیمت‌های برق و گاز طبیعی در اروپا برای مصرف کنندگان برق بخش خانگی ترکیه
به نسبت متوسط کشورهای اتحادیه اروپا، ترکیه دارای پایین­ترین قیمت‌های برق و گاز طبیعی در نیمه اول سال 2018 بوده است. متوسط قیمت گاز طبیعی مصرفی برای تولید 100 کیلووات ساعت برق در اتحادیه اروپا 5/91 یورو و همین قیمت در ترکیه 2/16 یورو بوده است. در واقع قیمت گاز مصرفی برای تولید برق در ترکیه به نسبت 28 کشور این اتحادیه دارای پایین ترین سطح بوده است. بنابراین قیمت تعرفه برق مصرفی بخش خانگی نیز پایین­ترین قیمت در میان این کشورها بوده است.  در نیمه اول سال 2018، متوسط قیمت برق برای مصرف کنندگان بخش خانگی، 9/04 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت برق بوده است. در همین دوره، متوسط قیمت برق در اتحادیه اروپا، 20/49 یورو به ازای 100 کیلوات ساعت برق بوده است. کشور بلغارستان با 9/79 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت ، بعد از ترکیه دارای پایین قیمت‌های برق در بخش خانگی است. لیتوانی، مجارستان، مالتا و کروواسی به ترتیب با 10/97، 11/23، 12/58 و 13/11 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت برق پس از ترکیه قرار گرفته‌اند. گران­ترین برق در بخش خانگی نیز مربوط به دانمارک، آلمان، بلژیک، اسپانیا و ایرلند به ترتیب با 31/26، 29/50، 27/33، 23/83 و 23/69 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت می‌باشند. بنا بر این گزارش، قیمت گاز طبیعی و برق در ترکیه بسیار پایین‌تر از متوسط اتحادیه اروپا است.
(29 نوامبر 2018- منبع: Daily Sabah)

از مدار خارج نمودن نیروگاه به دلیل افزایش هزینه‌های تولید برق
شکلات ناشی از افزایش هزينه های تولید برق تعطیل نمود. این شرکت از نهاد مقررات گذاری بر بازارهای انرژی ترکیه درخواست نمود که مجوز این نیروگاه را باطل نماید. این نیروگاه در منطقه مانیسا ساخته شده است. این شرکت اعلام نمود که فرصت‌ها برای عرضه قیمت­های رقابتی در بخش تولید برق در ترکیه به شدت کاهش یافته است. بنابراین شرکت آکسا مجبور شده تا این پروژه را تعطیل نموده و به جای آن پروژه‌های خارجی خود را تقویت نموده و درآمدهای ارزی حاصل از آن را به اقتصاد کشور وارد نماید. دولت ترکیه با افزایش قیمت­های برق سعی دارد تا به رشد اقتصادی در این کشور کمک نموده و تورم را کنترل نماید. در نتیجه سود این بخش دچار کاهش شدیدی شده و شرکت‌های تولید کننده بزرگ زیادی را وادار نموده تا با اخذ وام‌‌های خارجی بتوانند نیروگاه‌های خود را سرپا نگه دارند. در نتیجه این اقدام، قیمت سهام شرکت آکسا انرژی دچار کاهش 1/9 درصدی شد و به 3/09 لیر کاهش یافت. سهام این شرکت طی سال گذشته 18/2 درصد از ارزش خود را از دست داده است.یک شرکت تولیدکننده برق در ترکیه (آکسا انرژی) یکی از نیروگاه‌های 115 مگاواتی خود را در شرق این کشور به دلیل م
 
(14 نوامبر 2018- منبع: Ahvalnews)  

لغو افزایش قیمت گاز طبیعی برای تولید کنندگان برق
شرکت سهامی دولتی انرژی ترکیه افزایش 9 درصدی که طی دو ماه گذشته بر روی گاز فروخته شده  به بخش‌های مختلف اعمال نموده بود را  برای تولیدکنندگان برق این کشور از تاریخ اول نوامبر سال جاری لغو خواهد نمود. این افزایش قیمت برای بخش‌های خانگی و مصارف صنعتی همچنان به قوت خود باقیست.
(
31 اکتبر2018- منبع: Reuters)              https://af.reuters.com/article/commoditiesNews/idAFI7N1X600S
مشکلات آبگیری و بهره برداری از سد ایلیسو ترکیه بر روی رودخانه دجله
سد ایلیسو با ظرفیت 1200 مگاوات یکی از پروژه‌های بزرگ برق‌آبی ترکیه است که ساخت آن از سال 2006 آغاز شده و در سال 2019 به بهره‌برداری خواهد رسید. این سد در جنوب شرقی ترکیه و بر روی رودخانه دجله احداث شده است. اما آغاز آبگیری این سد با اعتراضات فراوانی همراه بوده است. معترضان این طرح معتقدند که آبگیری سد ایلیسو موجب خسارات سنگین بر روی محیط زیست، کشاورزی و حیات انسانی در شهر و روستاهای عراق خواهد شد و بخش‌هایی از این کشور را با کم آبی شدید مواجه خواهد نمود. با آغاز آبگیری این سد در ماه ژوئن و با اعتراض دولت عراق به دلیل افت جریان آب رودخانه دجله در فصل تابستان و کمبود شدید آب در این کشور، آبگیری این سد به تعویق افتاد. اما به نظر می‌رسد که بهره‌برداری از این سد در داخل ترکیه نیز موجب بروز مشکلاتی خواهد بود و تعداد زیادی از اهالی شهرها و روستاهای اطراف را با خطر آوارگی و بی خانمانی رو روبرو خواهد کرد. برای صدها نفر از ساکنان شهر حسن کیف که دارای قدمت 12 هزار ساله است و همچنین برخی از روستاهای همجوار این سد که پس از آبگیری به زیر آب فروخواهند رفت ساکنان مجبور به تخلیه شهر و سکونت گاه خویش خواهند بود. اما قوانین مسکن و شهرسازی ترکیه نیز مانع پیدا کردن محلی برای زندگی در سکونتگاه جدید و مناطق کوهستانی همجوار خواهد بود و بنابراین آوارگی و بی خانمانی شهروندان این مناطق را تهدید می‌نماید. ساکنین و مقامات شهر به رویترز گفتند که افراد بزرگسال مجرد و آن دسته از افرادی که آدرس دیگری در سایت مسکن و شهرسازی برای آنها ثبت شده باشد امکان ثبت نام در سایت مسکن و شهرسازی و درخواست برای مالکیت در سکونتگاه جدید را نخواهند داشت. حال باید دید با بروز این اعتراضات داخلی و خارجی دولت ترکیه چه تمهیدی را برای آبگیری و بهره برداری از این سد خواهد یافت.(10 اکتبر2018- منبع: Reuters)
 
https://www.reuters.com/article/us-turkey-dam/turkish-hydroelectric-dam-will-leave-hundreds-homeless-idUSKCN1MJ1SR
ثبت رکورد جدید برای تولید روزانه برق بادی در ترکیه
روز 26 سپتامبر (4 مهر) رکورد جدیدی برای تولید روزانه برق بادی در ترکیه ثبت گردید و تولید آن در این روز نزدیک به 16/8 درصد از کل برق تولیدی بود. در این روز 130/7 گیگاوات ساعت برق از نیروگاه های بادی طی 24 ساعت از 7 عصر روز سه شنبه 25 سپتامبر تا 7 عصر چهارشنبه 26 سپتامبر، تولید گردید. طی این 24 ساعت برق بادی بیشترین سهم را پس از گازطبیعی (با تولید 213/5 گیگاوات ساعت) و زغال سخت (با تولید 180/6 گیگاوات ساعت)  به خود اختصاص داد. مابقی سهم تولید از کل  780/6 گیگاوات ساعت برق تولیدی در طی روز مورد نظر به تولید نیروگاه­های برق آبی، تولید برق حاصل از انرژی جنبشی رودخانه‌ها، زمین گرمایی، زیست توده، نفت کوره، انرژی خورشیدی، دیزل و ال ان جی اختصاص داشته است. متوسط ساعتی تولید برق بادی طی این روز 5/5 گیگاوات ساعت اعلام گردید. بر اساس گزارش نهاد مقررات گذاری بر بازار انرژی ترکیه (EMRA)، کل ظرفیت نصب شده برق در این کشور تا آخر ماه ژوئن 82 گیگاوات و ظرفیت نصب شده برق بادی تا پایان ژوئن 6/6 گیگاوات اعلام شد. ترکیه قصد دارد طی دهه آتی هر یک از ظرفیت­های بادی و خورشیدی خود را از طریق مناقصه‌های انرژی تجدید پذیر (YEKA) تا 10 گیگاوات افزایش دهد. در این راستا وزارت انرژی و منابع طبیعی تقاضاهای (مرتبط با احداث) بزرگترین مزرعه بادی ساحلی جهان را یا ظرفیت 1/2 گیگاوات، تا 23 اکتبر سال جاری خواهد پذیرفت. سقف قیمت دراین پروژه که بر اساس مزایده معکوس برگزار خواهد شد، 8 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق بادی می‌باشد. در این مناقصه تصریح شده است که برندگان پروژه قرارداد خرید تضمینی برق را تا میزان 50 تراوات ساعت تولید اول نیروگاه با وزارت انرژی ترکیه امضاء خواهند نمود. از الزامات این پروژه استفاده از 60 درصد تجهیزات تولید داخل و 80 درصد پرسنل فنی مهندسی بومی این کشور می‌باشد. شهرهای ساروس و گالیپولی واقع در منطقه مرمره، کاندیدای ساخت این نیروگاه هستند. (28 سپتامبر 2018- منبع: Daily sabah)
 
سرمایه گذاری شرکت Turkerler  جهت تکمیل و ساخت نیروگاه‌های زمین گرمایی در مانیسا
رییس شرکت سهامی تُرکِرلِر (Turkerler) اعلام نمود که این شرکت که در بخش‌های  انرژی و ساخت و ساز ترکیه فعالیت می‌نماید، قصد دارد 664 میلیون دلار (574/1 میلیون یورو) دیگر نیز بر روی نیروگاه زمین گرمایی شهر مانیسا در ساحل دریای اژه که برنامه­ ریزی برای ساخت آن صورت گرفته، سرمایه‌گذاری نماید. این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام نمود که تا کنون 200 میلیون دلار (173 میلیون یورو) برای تکمیل دو نیروگاه زمین گرمایی (JES1 و JES2) در همین منطقه سرمایه‌گذاری نموده است. ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها 48 مگاوات است و قادر به تولید 360 میلیون کیلووات ساعت برق در سال می‌باشند. درحال حاضر این شرکت درحال ساخت نیروگاه سوم (JES3) است. این نیروگاه نیز قادر خواهد بود تا 220 میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید نماید. میزان سرمایه‌گذاری انجام شده روی این نیروگاه نیز 136 میلیون دلار (117/6 میلیون یورو) است. پس از تکمیل سومین نیروگاه زمین گرمایی در مانیسا این شرکت به ترتیب پروژه ساخت نیروگاه‌های زمین گرمایی چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم (JES4,5,6,7&8) را در این منطقه آغاز خواهد نمود که برآورد سرمایه‌گذاری بر روی این نیروگاه‌ها 664 میلیون دلار (574 میلیون یورو) است. پس از ساخت این نیروگاه‌های 8 گانه، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های زمین گرمایی در منطقه به 248 مگاوات خواهد رسید. مجموع تولید برق سالانه کلیه این نیروگاه‌ها 1/8 میلیارد کیلووات ساعت در سال برآورد می‌گردد.
(6 سپتامبر 2018- منبع: Dailysabah)

افزایش سهم تولید انرژی پاک در ترکیه به 50 درصد تا سال  2023
ترکیه تأیید نمود که گام­های بیشتری را به منظور افزایش سهم تجدیدپذیرها در ترکیب انرژی این کشور تا سال 2023 (سال هدف) برداشته است. پس از انجام بررسی­های لازم، ترکیه تصمیم گرفت که با توجه به شرایط و امکانات موجود، هدف این کشور در تولید انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2023 را از 31 درصد به 50 درصد ارتقاء دهد. ترکیه در نظر دارد که سهم بیشتری را در ترکیب انرژی این کشور به انرژی­های تجدیدپذیر اختصاص دهد. این اقدام با اجرای چندین مناقصه پروژه خورشیدی با ظرفیت کلی 3 گیگاوات و سرمایه­گذاری 4/8 میلیارد دلار (4/1 میلیارد یورو) انجام پذیرفته است. در گام بعدی نیز توسعه ظرفیت 10 هزار مگاواتی برای انرژی خورشیدی و به همین میزان نیز برای انرژی بادی در مناطق دارای پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر (YEKA) در نظر  گرفته شده است.
(27 اوت 2018- منبع: MENAFN
اجرایی شدن افزایش قیمت حامل‌های انرژی از دوم سپتامبر سال جاری
از دوم سپتامبر افزایش قیمت گازطبیعی به میزان 14 درصد در ترکیه اجرا شد. در راستای افزایش قیمت گازطبیعی، نهاد
قیمت ­گذاری ترکیه قیمت برق را نیز به همین میزان افزایش داد. این افزایش قیمت‌ها در پی بحران اقتصادی ترکیه و کاهش ارزش لیر رخ داده است. با ادامه بحران اقتصادی، تورم در ترکیه شدت گرفت. در سال جاری پس از عمیق تر شدن اختلافات و تیر‌گی روابط ترکیه و آمریکا، ارزش لیر42 درصد در برابر دلار کاهش یافت. اقتصاددانان به ویژه نگران ناتوان بودن بانک مرکزی در کنترل تورم هستند که در ماه ژوئیه به بالاترین حد خود در 14 سال اخیر (16 درصد) رسید. شرکت بوتاش اپراتور دولتی خطوط لوله، قیمت‌های گاز طبیعی را تا 14 درصد برای تولید برق در بخش صنعت و 9 درصد برای بخش خانگی افزایش داد. این افزایش از دوم سپتامبر سال جاری اجرایی شده‌ است. به همین ترتیب تعرفه برق نیز به میزان 14 و 9 درصد برای بخش‌های صنعت و خانگی افزایش یافت که آن هم از دوم سپتامبر اعمال شده است. ترکیه برای بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز خود به واردات متکی است. تقریباً یک سوم برق تولیدی ترکیه در سال 2017 از نیروگاه‌های گازی تأمین شده است. (3 سپتامبر 2018- منبع: Kuwaittimes)

سرمایه گذاری 70 میلیون یورویی شرکت زیمنس گامسا در نیروگاه بادی ازمیر
شرکت زیمنس گامسا یکی از اعضای کنسرسیوم سازنده نیروگاه بادی 1000 مگاواتی (تحت پوشش YEKA)، قصد دارد تا نیروگاه بادی دیگری به ارزش  70 میلیون یورو در شهر علی­آقا در جنوب ازمیر احداث نماید. هم اکنون جستجو برای یافتن مکان مناسب در این ناحیه جهت ساخت نیروگاه پایان یافته و شرکت آماده سرمایه‌گذاری بر روی توربین‌های نیروگاه می‌باشد. منطقه صنعتی علی ­آقا برای احداث نیروگاه انتخاب شده که موجب ایجاد اشتغال برای 150 نفر می­شود. بنابر اظهارات یکی از مقامات رسمی، شرکت زیمنس زمینی به مساحت 40 هزار متر مربع در ناحیه صنعتی علی­آقا خریداری نموده است. عملیات ساخت پروژه از ماه جاری آغاز خواهد شد؛ زمان راه اندازی نیروگاه نوامبر سال آینده میلادی عنوان شده است. تقریباً 3000 واحد صنعتی برای تولید این توربین‌ها بکار گرفته خواهند شد که 80 درصد از آنها متعلق به مجتمع صنعتی علی اقا  هستند. وی افزود اجرای این پروژه این فرصت را برای صنایع منطقه ایجاد نموده تا به یکی از عرضه کنندگان عمده در این زمینه تبدیل شوند. همچنین سرمایه­گذاری 70 میلیون یورویی شرکت زیمنس در منطقه موجب سرعت گرفتن عملیات ساخت بندر جاندار در ازمیر خواهد گردید و امید می‌رود که تجهیزات توربین‌های بادی ساخته شده توسط واحدهای صنعتی این منطقه از این پس از طریق این بندر صادر گردد. وی همچنین با اشاره به اهمیت کار با شرکت‌های بزرگ در بخش انرژی و یادگیری این کسب و کار، اظهار نمود که دولت باید تسهیلات ویژه‌ای را برای تولیدکنندگان داخلی تجهیزات در 5 منطقه صنعتی ترکیه  به ویژه برای بخش انرژی تجدیدپذیر، در نظر بگیرد. وی خواستار این بود که قراردادهای ویژه باید نه تنها به شرکت‌های بزرگ بلکه به صنایع زیرمجموعه آنها نیز واگذار گردد. هشت کنسرسیوم، از جمله برخی از بزرگترین تولید کنندگان توربین در جهان، در برگزاری مناقصه YEKA که در تاریخ 3 اوت سال  2017 در ترکیه برگزار گردید شرکت نمودند. کنسرسیوم ترکی-آلمانی Siemens Gamesa-Türkerler-Kalyon برنده مناقصه پروژه با کمترین قیمت 3/48 سنت به ازای هر کیلووات ساعت گردید. کنسرسیوم مورد نظر تا کنون در حدود یک میلیارد دلار بر روی تجهیزات بادی در سراسر جهان سرمایه گذاری نموده است. با توسعه نیروگاه‌های بادی جدید تولید برق به 3 میلیارد کیلووات ساعت خواهد رسید که برای تأمین برق 1/1 میلیون خانوار کافی خواهد بود.
(10 اوت 2018- منبع: ِDailysabah)
ساخت سومین نیروگاه اتمی ترکیه با همکاری چین
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که قصد دارد سومین نیروگاه اتمی این کشور را در منطقه تراکیه (تراس) احداث نماید. این پروژه به صورت سرمایه­گذاری مشترک با چین اجرا خواهد شد. هنوز مکان دقیق این نیروگاه مشخص نشده است. به دلیل تقاضای بالای برق در شهرهای استانبول و مرمره، منطقه تراکیه یا تراس، به عنوان بهترین مکان برای احداث این نیروگاه شناخته شده است. پس از انجام بررسی‌های فنی، مکان مناسب برای ساخت این نیروگاه اعلام خواهد شد. وزیر انرژی ترکیه از چین به عنوان یکی از کشورهای فعال در زمینه ساخت نیروگاه اتمی نام برد که در زمینه انتقال تکنولوژی سیاست‌های بازی دارند. بنابراین چین جهت همکاری مشترک در ساخت این نیروگاه انتخاب شده است. پیش از این برنامه‌ریزی برای ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در ترکیه انجام شده که یکی از آنها (آکویو) با همکاری روسیه در دست احداث است و اولین نیروگاه اتمی در جهان است که به روش ساخت، بهره‌برداری، مالکیت توسط روسیه اجرا می‌گردد. هم اکنون برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه دوم در منطقه سینوپ در شمال ترکیه با مشارکت ژاپن در حال انجام است.
(8 اوت 2018- منبع: Trend)    
 
استفاده از پهپاد برای مبارزه با استفاده های غیر مجاز از برق
اخیراً یکی از شرکت‌های خدمات برق در جنوب شرقی ترکیه از پهپاد برای نظارت بر خطوط برق این شرکت و جلوگیری از استفاده غیر مجاز از برق در این مناطق که بسیار شایع است، استفاده نموده است. شرکت توزیع برق دجله، تعدادی پهپاد را در مناطق روستایی تحت مدیریت این شرکت به کار گرفته تا از استفاده غیر مجاز و برق دزدی که از خطوط برق این شرکت و جهت استفاده در فعالیت‌های کشاورزی منطقه صورت می‌گیرد، جلوگیری نماید. در اولین روز بکارگیری این تجهیزات، پهپادهای مورد نظر موفق به شناسایی پنج ترانسفورماتور که به صورت غیر قانونی برای استفاده غیر مجاز برق توسط اهالی روستایی در استان دیار بکر نصب شده بودند، گردیدند. در عین حال، استفاده از این پهپادها می‌تواند به تشخیص اشکالات فنی خطوط در مناطق دور افتاده و از راه دور کمک نماید. همچنین این پهپادها تصاویری را از برداشت‌های غیر مجاز از برق تهیه می‌نمایند که می‌توانند به صورت مدرک مستند در دادگاه برعلیه افراد خاطی استفاده شود. استفاده غیر مجاز از برق در استان‌های جنوب شرقی ترکیه در بین کشاورزانی که می‌خواهند به هر ترتیب از پرداخت قبض‌های کلان برق مربوط به فعالیت‌های کشاورزی سرباز زنند، بسیار رایج است. اقدامات شرکت‌های برق جهت جمع آوری قبوض کلان پرداخت نشده این شرکت‌ها و جمع آوری تجهیزات غیر مجاز استفاده از برق در بیشتر مواقع منجر به درگیری میان بومیان منطقه و کارکنان این شرکت‌ها می‌گردد.
(2 اوت 2018- منبع: www.dailysabah.com)     
  افزایش قیمت گاز طبیعی مورد استفاده برای تولید برق به میزان 50 درصد
از اول اوت سال جاری، شرکت بوتاش (شرکت دولتی اپراتور خطوط لوله ترکیه) قیمت گاز مصرفی برای تولید برق در این کشور را به میزان 50 درصد افزایش داد. یک منبع رسمی در مصاحبه با نشریه رویترز علت این افزایش را ناشی از افت ارزش لیر اعلام نمود و اظهار داشت که با توجه به وابستگی ترکیه به واردات انرژی برای تولید برق، شرکت بوتاش ناگزیر به افزایش قیمت نفت و گاز می‌باشد. بر این اساس در روز 31 ژوئیه نهاد قیمت­گذاری انرژی ترکیه قیمت‌های برق را برای مصارف صنعتی تا 14 درصد و مصارف بخش خانگی تا 9 درصد افزایش داد. افزایش قیمت‌ها از اول اوت اجرایی می‌گردند. حدود یک سوم از مجموع 293 میلیون کیلووات ساعت برق در ترکیه در سال 2017 از گاز طبیعی تولید شده است. به گفته رویترز قیمت گاز طبیعی برای تولیدکنندگان برق به 1312 لیر (179 یورو) به ازای هزار متر مکعب افزایش یافت.
(1 اوت 2018- منبع: Hurriyet daily news)        
اعلام سقف قیمت انرژی بادی برای مناقصه مزرعه بادی دریایی ترکیه
ترکیه جزئیات اولین مناقصه انرژی بادی واقع در مناطق دریایی این کشور را اعلام نمود. در این پروژه بر مشارکت بالای بخش داخلی تأکید شده است. وزارت انرژی و منابع داخلی ترکیه در اواخر ماه ژوئن مناقصه­ ای را برای یک مزرعه بادی دریایی به ظرفیت 1/2 گیگاوات اعلام نمود. علاوه بر توسعه ظرفیت تولید انرژی­های پاک در این کشور، هدف از این پروژه حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات  انرژی بادی، کاهش وابستگی به انرژی فسیلی وارداتی و کاهش کسری تجاری در این کشور نیز می‌باشد. تحت مقررات وضع شده برای کلیه برندگان مناقصات پروژه­های تجدیدپذیر در مناطق تعیین شده دارای پتانسیل انرژی­های تجدیدپذیر (YEKA) در ترکیه، مناقصه­ای برای یک پروژه بادی نواحی دریایی به ظرفیت 1/2 گیگاوات درسواحل دریای اژه و احتمالا دریای سیاه برگزار خواهد شد. اعلامیه مناقصه در روزنامه رسمی گازت در 21 ژوئن سال جاری میلادی به چاپ رسید. مهلت دریافت پیشنهادات پروژه تا 23 اکتبر سال جاری تعیین شده است. برندگان مناقصه تا اواخر سال 2018 یا اوایل سال 2019  اعلام خواهند شد. سه منطقه ساروس، کِیی کوی و گِلی بِلو در بین مناطق اعلام شده برای پروژه هستند. شرکت کنندگان در مناقصه یا باید دو ناحیه از مناطق بالا را انتخاب نمایند یا دو ناحیه از سایر مناطق واجد شرایط که در لیست یکا قید شده‌اند را انتخاب نمایند. مقرراتی که برای این مناقصه  وضع شده تصریح می‌نماید  که کنسرسیوم‌های انتخابی ابتدا در مرحله اول پروژه را با  840 مگاوات آغاز نمایند و سپس آن را توسعه بخشیده و به مجموع ظرفیت 1/2 گیگاوات برسانند. سقف قیمت برای برق تولیدی این نیروگاه 8 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. از شرایط اصلی مناقصه، تولید  حدود 60 درصد از توربین‌های بادی مورد نیاز نیروگاه در داخل کشور با مشارکت مناطق صنعتی ترکیه و انتخاب 80 درصد از مهندسان شرکت کننده در این پروژه از شهروندان ترکیه می‌باشد. هر توربین باید دارای ظرفیت حداقل 6 مگاوات باشد. اعتبار مجوز این نیروگاه 30 سال است. مناقصه با سیستم حراج معکوس برگزار خواهد شد. پیشنهاد کننده پایین‌ترین قیمت، قرارداد خرید تضمینی برق را که شامل تولید 50 تراوات ساعت برق اولیه است را امضاء خواهد نمود.
(6 ژوئیه 2018- منبع: offshore wind journal)   
                 http://www.owjonline.com/news/view,turkey-sets-ceiling-price-of-us008kwh-for-offshore-windfarm_53413.htm

استفاده توربین های ENLIL از ترافیک برای تولید برق
آیا تاکنون در هنگام ایستادن در پیاده رو و یا ایستگاه‌های اتوبوس متوجه وزش باد بر اثر حرکت وسائط نقیله شده‌اید؟ یک شرکت ترک قصد دارد تا از این وزش باد برای تولید برق به وسیله یک توربین بادی خلاقانه و ابتکاری استفاده نماید. این توربین جدید انلیل ENLIL)) نام دارد. شرکت تولید کننده این توربین شرکت دِواچی است و مقر آن شهر استانبول است. این توربین به صورت عمودی با پره‌های بلند طراحی شده است و جای کمی را اشغال نموده و حمل و نقل و کاربرد آن راحت است. پایداری و دوام این توربین بالا و به راحتی قابل پیاده­سازی و جمع­آوری است. در عین حال، پانل خورشیدی در بالای آن تعبیه شده که قادر به تولید برق بیشتری است. این توربین قابلیت تولید یک کیلووات برق در ساعت را داراست و قادر به پاسخگویی متوسط نیازهای برق روزانه دو خانوار می‌باشد. جدا از تولید برق، این تجهیزات دارای سنسورهایی هستند که می‌توانند میزان دمای هوا، سرعت وزش باد، رطوبت هوا و میزان انتشار دی اکسید کربن را اندازه‌گیری نماید. این توربین‌ها همچنان در حال توسعه هستند. تیم فناوری شرکت دواچی در حال تکمیل طراحی این تجهیزات برای بهبود بهره‌وری و تضمین کاربرد و کیفیت آن قبل از تولید انبوه است. توربین‌های بادی انلیل می‌توانند در پارک‌ها، سواحل و بالای بام‌ها نصب گردند. اما بهترین مکان برای آنها حاشیه جاده‌هاست. ماشین‌هایی که دارای سرعت بالا در بزرگراه‌ها هستند بهترین منبع تأمین انرژی بادی برای توربینها در کل روز خواهند بود. انرژی تولیدی از این توربین‌ها
می­تواند به مکانهای دیگر منتقل گردد و یا برای روشنایی خیابانی مورد استفاده قرار گیرد. اما با اینکه این توربینها هنوز در مرحله توسعه قرار دارند اما انتقاداتی به آنها وارد شده است. یکی از این انتقادات این است که اگر این توربین‌ها در حاشیه جاده‌ها قرار گیرند انرژی ناشی از آنها موجب اصطکاک ماشین‌ها و فعالیت بیشتر موتور و در نتیجه مصرف بیشتر سوخت در موتور وسائط نقلیه خواهد شد. از دیگر نگرانی‌ها، مقایسه هزینه تولید و تعمیر و نگهداری آنها با میزان انرژی تولیدی در چرخه عمر توربین است. در هر حال در صورت تولید انبوه و عملکرد خوب توربین انلیل (با در نظر گرفتن هزینه‌ها) این فناوری می‌تواند در شهرهای بزرگ استفاده شده و موجب افزایش تولید برق، کمک به شبکه و در بلند مدت موجب صرفه جویی در هزینه‌ها گردد.
(28 ژوئن 2018- منبع: Sparkonline.com)     
http://sparkonline.com.ng/2018/06/generating-power-enlil-turbine.html

برنامه‌ریزی ترکیه برای ترکیب پروژه های خورشیدی و ذخیره سازی انرژی
وزارت انرژی ترکیه از مؤسسه DNV GL نروژ (یک شرکت چند ملیتی و از معتبرترین موسسات جهان در خصوص خدمات بازرسی، کنترل کیفیت و صدور انواع گواهینامه) خواسته است تا پروژه امکان سنجی روش‌های ترکیب انرژی خورشیدی و ذخیره‌سازی انرژی را  در این کشور پیاده سازی نماید. هدف از این مطالعه این است که چنانچه ترکیب ذخیره سازی انرژی و انرژی خورشیدی امکان پذیر باشد بهترین روش‌های آن در اختیار وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه قرار بگیرد تا در مناقصه‌ای که به زودی توسط این وزارتخانه برگزار خواهد شد گنجانده شود. این پروژه بخشی از برنامه استراتژیک ترکیه برای دستیابی به هدف ملی تولید 30 درصد از کل تولید برق از منابع تجدیدپذیر تا سال 2030 است. به عنوان بخشی از برنامه‌های استراتژیک ترکیه، وزارت انرژی در اواخر ماه فوریه اعلام کرد که تابستان امسال مناقصه پروژه‌های انرژی تجدید پذیر به ظرفیت 2 گیگاوات را برگزار خواهد نمود که بخشی از آن شامل انرژی خورشیدی است. با این مناقصه جدید، دولت قصد دارد تا سال 2023، ظرفیت نیروگاه­های خورشیدی کشور را به هدف تعیین شده  5 گیگاوات برساند. دولت ترکیه پس از اتمام اولین دورۀ مناقصه انرژی‌های بادی و خورشیدی در این کشور، قصد دارد تا اطمینان حاصل کند که آیا ادغام روش‌های ذخیره سازی انرژی در مناقصه‌های بعدی انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد بود و آیا این پتانسیل را خواهد داشت که بتواند موجب کاهش هزینه‌های انرژی گردد. در سه ماه آینده، DNV GL فناوری ذخیره سازی انرژی را در سراسر جهان بررسی و تجزیه و تحلیل خواهد نمود تا نیازهای ویژه، پیش نیازها و مشخصات فنی مورد نیاز آن در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ترکیه که موجب هزینه‌های هم تراز شده (LCOE) پایین تر انرژی از انرژی خورشیدی می‌گردد را شناسایی نماید. در این ارتباط معاون اجرایی مرکز اروپا و دریای مدیترانه DNV GL اعلام نمود که توجه و اقدام دولت ترکیه در لحاظ نمودن راه حل‌های ذخیره سازی انرژی در مناقصات انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور گام با ارزشی است که توسط دولت ترکیه برداشته شده و سازمان ما که تجربه ترکیب راه حل‌های ذخیره سازی و انرژی‌های تجدیدپذیر را در سایر نقاط دنیا دارد، حالا آماده است تا با تیم خود در داخل ترکیه از اقدام دولت این کشور پشتیبانی نماید تا آنها بتوانند به اهداف آرمانی خود در زمینه انرژی دست یابند.
(
6 ژوئن 2018- منبع: Powerengineeringint.com)
https://www.powerengineeringint.com/articles/2018/06/turkey-plans-solar-with-storage-projects.html

افزایش صادرات برق گرجستان به ترکیه
بنا بر اظهارات وزیر اقتصاد گرجستان، این کشور صادرات برق به ترکیه را افزایش خواهد داد. تا تاریخ 9 می 2018، صادرات برق گرجستان به ترکیه 61/4 درصد به نسبت دوره مشابه در سال 2016 افزایش یافته است. در مجموع صادرات گرجستان به ترکیه تا 9 می 2018، 61/7 میلیون کیلووات ساعت بوده است.  به گفته ایشان، این کشور قصد دارد با افزایش صادرات برق به سایر کشورهای منطقه، گرجستان را به هاب برق تبدیل نماید. وی افزود افزایش صادرات برق به ترکیه در نتیجه همکاری‌های فعال بین دو کشور صورت پذیرفته است. جلسات دوجانبه بین دو کشور مربوط به صادرات برق در فوریه و آوریل سال جاری در آنکارا صورت گرفته است. (12 می 2018- منبع: Azernews.az)     
https://www.azernews.az/region/131869.html

تولید نیمی از انرژی ترکیه از منابع داخلی
بنابر اظهارات معاون وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، نیمی از انرژی تولیدی در این کشور از منابع داخلی کشور تأمین می­گردد. وی در مصاحبه با آژانس خبری آنادولو اظهار نمود در حال حاضر توسعه  منابع داخلی انرژی ترکیه جهت کاهش وابستگی به واردات انرژی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و دولت تمرکز و توجه بسیاری را به این امر اختصاص داده است. وی افزود دولت برنامه­ریزی نموده تا سال 2030 بیش از دو سوم از تقاضای انرژی کشور را از طریق منابع داخلی تأمین نموده و در این راستا توسعه کاربرد انرژی خورشیدی و باد از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. وی همچنین به برگزاری دو مناقصه عمده برای توسعه نیروگاه­های بادی و خورشیدی در سال گذشته میلادی توسط این وزارتخانه اشاره نمود. وی به ساخت تعداد زیادی نیروگاه­های خورشیدی توسط ترکیه در اروپا اشاره نمود و ترکیه را سومین کشور در اروپا به لحاظ استفاده از انرژی باد عنوان کرد. همه این­ها نشان دهنده پتانسیل بالای انرژی­های تجدیدپذیر در ترکیه است. بنابر اظهارات ایشان، در سال 2017، 4 هزار مگاوات برق خورشیدی در ترکیه تولید شده است و برنامه­ریزی برای افزودن هزار مگاوات دیگر تا انتهای سال جاری میلادی در دست انجام است. همچنین برنامه­ریزی برای احداث مزارع بادی به ظرفیت نصب شده 600 مگاوات نیز در حال انجام است. وی در انتها از پیوستن وزارت انرژی به کمپین درخت کاری که توسط رئیس جمهور این کشور راه اندازی شده خبرداد و گفت که این وزارتخانه در نظر دارد به ازای هر مشترک جدید برق و گاز و فروش هر خودرو یک نهال بکارد. از مشارکت در این کمپین توسط بسیاری از شرکت­های انرژی در ترکیه استقبال شده است و انتظار می­رود که 5 میلیون نهال از طریق این کمپین کاشته شود.
(20 آوریل 2018- منبع: dailysabah.com)     

صدور مجوز و آغاز ساخت نیروگاه اتمی آککویو در ترکیه
ولادیمیر پوتین از زمان تصدی مجددش بر مسند ریاست جمهوری روسیه اولین دیدار بین­المللی خود را از آنکارا بعمل آورده که نشان دهنده اهمیت روابط بین دو کشور روسیه و ترکیه می­باشد. این دیدار به مناسبت آغاز به احداث اولین نیروگاه اتمی ترکیه (آککویو) که در منطقه گلنار، بخشی از استان مرسین در جنوب ترکیه ساخته خواهد شد، صورت گرفت. کلنگ آغاز رسمی احداث نیروگاه در تاریخ سوم آوریل (14 فروردین 1397) به زمین زده شد. این پروژه با سرمایه­گذاری 100درصدی روسیه ساخته خواهد شد و بر اساس توافقات بین دولتی دو کشور، 51 درصد از سهام این نیروگاه متعلق به روسیه خواهد بود. هزینه سرمایه­گذاری برای ساخت نیروگاه 20 میلیارد دلار می­باشد. شرکت سازنده این نیروگاه نیز شرکت دولتی روس اتم است. نیروگاه شامل 4 واحد 1200 مگاواتی است. زمانی که هر 4 واحد نیروگاه به بهره­برداری برسند، قادر خواهند بود 10 درصد از برق مورد نیاز ترکیه را تأمین نمایند. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در سخنرانی که به مناسبت افتتاح ساخت این نیروگاه ایراد نمود، اظهار داشت که علیرغم تأخیر در برنامه آغاز به ساخت پروژه،کماکان سال بهره­برداری از واحد یک نیروگاه آککویو سال 2023 برنامه ریزی شده است. نیروگاه آککویو با مجموع ظرفیت 4800 مگاوات و برآورد 20 میلیارد دلار هزینه، بخشی از برنامه چشم انداز ترکیه تا سال 2023 بوده است که در آن مدرن سازی ترکیه طی دوره صد ساله تا سال 2023 و همچنین کاهش وابستگی به انرژی در رأس برنامه­­ها و اهداف دولت قرار دارد. از زمان برنده شدن روسیه در مناقصه ساخت نیروگاه در سال 2010، آغاز پروژه با تأخیر مواجه شده است. ماه گذشته منابع مرتبط با این پروژه اظهار نموده بودند که به احتمال قوی این پروژه تا سالی که برای آن هدف گذاری شده یعنی تا سال 2023 به بهره برداری نخواهد رسید. اما شرکت روس اتم که در حال حاضر در جستجوی یک شرکت داخلی جهت واگذاری (فروش) 49 درصد سهام مابقی نیروگاه است، اظهار نموده که این پروژه از همان چارچوب زمان بندی تعیین شده در قرارداد پیروی خواهد نمود. اخیراً آژانس خبری اینترفاکس به نقل از مدیر ارشد روس اتم، اخباری را مبنی بر به تعویق افتادن فروش مابقی سهام (49 درصد) نیروگاه تا سال 2019 منتشر نمود. اما برخی خبرها حاکی از آن است که شرکت­های داخلی به دلیل میزان بالای اعتبار مورد نیاز برای خرید سهام و نگرانی از عدم کفایت سود حاصل از آن، از خرید سهام نیروگاه، عقب نشینی نموده­اند. 
(5 آوریل 2018- منبع: en.netralnews.com)     
http://www.en.netralnews.com/news/international/read/19971/putin..erdogan.inaugurate.turkey...s.nuclear.power.plant

اعتراضات فعالان محیط زیست به ساخت نیروگاه اتمی ترکیه
هم زمان با کلنگ افتتاح ساخت نیروگاه آککویو، موج مخالفت فعالان محیط زیست نیز ترکیه را در بر گرفته است. برخی از این معترضان معتقدند که با ساخت نیروگاه هسته­ای آککویو، روسیه انتقام سرنگونی هواپیمای جنگنده این کشور توسط ترکیه را گرفته است. این افراد معتقدند که نیروگاه هسته­ای آککویو در یکی از زیباترین و توریستی­ترین سواحل ترکیه در حال ساخت است که ساخت این نیروگاه علاوه بر ایجاد خطرات بی شمار و تهدید طبیعت منطقه، زیبایی این منطقه را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. به علاوه با ساخت این نیروگاه، ترکیه تحت تسلط سیاست­های روسیه قرار خواهد گرفت و در صورت هرگونه اعتراض، روسیه ساخت و یا ادامه بهره­برداری از آن را متوقف خواهد نمود تا ترکیه را مجبور به همراهی با سیاست­های خود بنماید. یکی از اعضای حزب جمهوریت پارلمان ترکیه (حزب مخالف دولت) نیز با ابراز مخالفت حزب متبوع خود نسبت به ساخت این نیروگاه اظهار داشت، ما از تنوع انرژی­ها در کشورمان استقبال می­کنیم و انرژی هسته­ای نیز جزیی از این گوناگونی است. اما فناوری بکار رفته در استفاده از هرگونه انرژی و ایمن بودن و سازگاری آن با محیط زیست کشورمان شرط اول ما است. در عین حال یکی دیگر از استراتژی­های مهم ترکیه تولید انرژی از منابع داخلی این کشور و کاهش وابستگی است که در خصوص این نیروگاه محقق نخواهد شد.
(5 آوریل 2018- منبع: ِDaily Sabah)