ترکمنستان

1399/05/06
آغاز به ساخت شبکه حلقوی برق در ترکمنستان
شركتTürkmenenergogurluşy  اجرای یک پروژه در مقیاس بزرگ را برای ایجاد یک شبکه حلقوی برق در ترکمنستان آغاز کرد. این شرکت در حال حاضر مشغول به ساختن پایه­های بتونی مسلح برای خطوط انتقال برق آخال- بالکان و بالکان - داش آغوز است. براساس گزارش خبرنامه عصر طلایي ترکمنستان، ساخت پست برق  Serdar-220 نیز در حال انجام است. بخش اول اين شبکه به طول 450 کیلومتر خواهد بود. همچنين این شرکت 560 کیلومتر از خطوط انتقال هوايي برق با ولتاژ 500 کیلوولت و دو پست با ولتاژ 110/220/500 کیلوولت و دو پست با ولتاژ 110/220 کیلوولت را اجرا خواهد کرد. شرکت ترکیه­ای ikalik Enerjiسیستم­های تله مكانيك، ارتباطات و اسکادا را برای خطوط برق و پست­هاي ولتاژ بالا نصب خواهد کرد. بانک توسعه آسیا نیز این پروژه را تأمین مالي مي­نمايد.
(21 ژوئيه 2020 – منبع: business.com.tm)

- مذاكرات بين ترکمن ها و مؤسسات مالی ژاپن درباره همکاری در حوزه سرمایه گذاری
يك نشست ویدئو کنفرانسي در بانك دولتي امور اقتصادي خارجه تركمنستان با نمایندگان آژانس بیمه صادرات و سرمایه­گذاری (NEXI) كه نهاد رسمی تضمین اعتبار صادرات ژاپن است، برگزار گرديد و در زمینه همکاری­های مالی و سرمایه­گذاری و چشم انداز آینده تبادل نظر گرديد. از جمله زمینه­های  همکاری بین نمایندگان تجاری دو کشور می­توان به صنایع شیمیایی، صنعت پالایش نفت و گاز، صنعت برق، بخش حمل و نقل و ارتباطات، معرفی فناوری­های پیشرفته، کشاورزی و سایر صنایع اشاره کرد. به دستور وزارت نیرو ترکمنستان، هم اکنون شرکت­های ژاپنی در حال ساخت يك نیروگاه گازی با ظرفیت 432 مگاوات در ولایت لب آب تركمنستان هستند.

(28 آوريل 2020 – منبع: business.com.tm)
https://business.com.tm/post/5433/turkmen-japanese-financial-institutions-discuss-cooperation-in-investment-sphere


- اقدامات ترکمنستان برای جلوگیری از رکود اقتصادی ناشی از شيوع ويروس كرونا
بنا به گزارش ترند، رئیس جمهور تركمنستان وظایفي را برای جلوگیری از رکود اقتصادی ناشی از شيوع ويروس كرونا در جلسه هيأت دولت تشریح کرد. وي بر لزوم رشد بازار داخلی، حمایت از مشاغل کوچک و متوسط، گسترش برنامه وام دهی به مشاغل کوچک و متوسط تأكيد كرد و دستور بررسی بودجه دولت و مخارج بودجه و تهيه دستورالعمل­هایی برای اتخاذ تدابیری برای تعویق پرداخت مالیات یا وام­های گرفته شده را صادر نمود. ​​وي همچنين تأکید نمود که در شرایط فعلی، ادامه ساخت شبکه بهم پیوسته انرژی در داخل کشور و همچنین سیستم برق و ارتباطات ترکمنستان-افغانستان-پاکستان از اهميت برخوردار است.

(4 آوريل 2020 – منبع: azernews)

- برنده شدن شرکت برق یوکوگاواي تركيه براي تهیه سیستم کنترل و
ابزارهای میدانی نیروگاه گازی زرگر در ترکمنستان

شرکت برق یوکوگاوا اعلام کرد که شرکت تابعه آن، یوکوگاواي ترکیه در مناقصه تهيه یک سیستم کنترل و ابزارهای میدانی نیروگاه گازسوز زرگر در ترکمنستان برنده شده است. ترکمنستان برای کمک به بازسازی افغانستان، توافق نامه­ای را با اين كشور جهت تأمين برق اين كشور به مدت ده سال (از آغاز سال 2018) منعقد کرده كه منبع اصلی این برق، نيروگاه گازسوز زرگر مي­باشد. ظرفیت اين نيروگاه 400 مگاوات است. شرکت سامیتومو پیمانکار اصلی مهندسی، تهیه و ساخت (EPC) برای این پروژه است و توربین­ها و ژنراتورهای این نيروگاه توسط شركت میتسوبیشی هیتاچی تأمین می­شود. (25 مارس 2020 – منبع: finance.yahoo.com)

- برگشت به حالت اوليه واردات برق ازبکستان به ترکمنستان
واردات برق به ازبکستان از سوي ترکمنستان به طور کامل به حالت اوليه برگشت. بنا به گزارش منابع خبري، مشكل فني خطوط برق که در نتیجه يك حادثه در ترکمنستان در صبح روز 21 فوریه بین پست­های مري و سردار بوجود آمده بود، توسط مهندسان برق ترکمن رفع گرديد. در روز 23 فوریه، بر اثر این حادثه، عرضه برق به ازبکستان از سوي ترکمنستان به يك سيزدهم (از 780 مگاوات به 60 مگاوات) کاهش یافت. براساس توافق با شرکت برق ترکمن نگرو ، عرضه برق  از اول دسامبر 2019 آغاز شده بود. ترکمنستان همچنين به افغانستان نيز برق صادر مي­نمايد. عشق آباد در حال مطالعه  بر روي چشم اندازهای عرضه برق خود به بازارهای قفقاز  و آسیای مركزي و جنوبی است. پیش­بینی می­شود تا سال 2024­، كل برق تولیدي ترکمنستان به 33 میلیارد کیلووات ساعت برسد که تقریباً 30 درصد از شاخص­های فعلی فراتر می­رود. اخيراٌ بانک توسعه آسیا (ADB) 500 میلیون دلار برای یک پروژه برق در ترکمنستان اختصاص داده است كه در چارچوب آن، یک خط انتقال برای این کشور  احداث می­شود. (24 فوريه 2020 – منبع: menafn)

- امضای تعدادی از اسناد توسط رئیس جمهور ترکمنستان با هدف ارتقای بخش انرژی کشور
در چارچوب جلسه کابینه وزیران ترکمنستان در روز ششم فوریه، رئیس جمهور این کشور تعدادی از اسناد مهم را با هدف شناسایی توان انرژی این کشور امضاء کرد. وی توافق نامه مربوط به "شرکت تركمن گاز" با شركت مالزیایی "Serba Dinamik Sdn.Bhd" را برای تهیه تجهیزات لازم برای ساخت بخش ترکمن خط لوله (TAPI) "ترکمنستان – افغانستان- پاکستان - هند، امضاء كرد. این قرارداد شامل مجموعه تجهیزات اندازه­گیری گاز نیز می­شود. همچنین شرکت دولتی "Türkmenenergo" ترکمنستان برای تهیه تجهیزات، مواد و فناوری­های لازم برای ساخت خطوط و پست­های با ولتاژ بالای "آخال - بالکان" و "بالکان- داش آغوز" با شرکت­های خارجی توافق نامه­ای را تنظیم خواهد نمود. بعلاوه این کشور با شرکت ترکیه­ ای
"ikalik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş."پروژه­های لازم برای عرضه، مونتاژ و بهره ­برداری از سیستم­های تله مکانیک، ارتباطات و برنامه­ های خطوط انتقال برق را اجرا می­کند. (6 فوریه 2020- منبع: urdupoint)


امضای توافق نامه ترکمنستان و شرکت ترکیه ای برای ساخت خط انتقال برق ترکمنستان-افغانستان و پاکستان
مطبوعات ترکمنستان روز دوشنبه اعلام کردند که وزارت انرژی ترکمنستان و شرکت ترکیه­ای خط انتقال برق FZE TAPP- 500 در عشق آباد، توافق نامه همکاری را برای احداث خط انتقال برق ترکمنستان - افغانستان- پاکستان امضاء کردند. فاز اول این پروژه شامل احداث خط انتقال برق 220 کیلوولت به مرز ترکمنستان و افغانستان از مسیر نیروگاه برق آبی مری و نیروگاه هرات افغانستان است. اجرای این توافق نامه موجب افزایش صادرات برق ترکمنستان و موجب ایجاد پیش شرط­های لازم برای توسعه صنعت انرژی در افغانستان می­گردد.
(28 ژانویه 2020– منبع: saharnews)


- واردات برق ازبکستان از ترکمنستان
شرکت شبکه­های ملی برق ازبکستان با شرکت دولتی برق Türkmenenergo ترکمنستان، قراردادی را مبنی بر خرید برق در دوره زمانی 2020-2019 منعقد نمود. ترکمنستان و بانک توسعه آسیایی، در سال 2018 برای نوسازی شبکه انتقال برق ترکمنستان، قراردادی به ارزش 500 میلیون دلار امضاء کردند. این توافق نامه شامل تأمین مالی پروژه احداث خط برق ولتاژ بالای اهال - بالکان و بالکان- داشگوز بود. ترکمنستان در نظر دارد تا سال 2024 حجم برق تولید شده را به 33 میلیارد کیلووات ساعت برساند. یکپارچه­سازی سیستم­های برق ترکمنستان با سیستم انرژی آسیای مرکزی در چارچوب پروژه بین­المللی ترکمنستان- ازبکستان- تاجیکستان- افغانستان- پاکستان (TUTAP)، فرصت­های دیگری را برای افزایش حجم صادرات برق ایجاد می­کند.
(3 ژانویه 2019- منبع: business.com.tm)               

- احتمال عرضه برق ترکمنستان به تاجیکستان از طریق افغانستان در پاییز و زمستان
بنا به گزارش ترند، طرف ترکمن، ترکیب کمیسیون دولتی ترکمنستان- تاجیکستان در زمینه همکاری­های تجاری، اقتصادی، علمی و فنی را تأیید کرده است. این سند همکاری در زمینه­های متعدد حمل و نقل، احداث خط راه آهن، ساخت تونل و .... می­باشد. ترکمنستان ممکن است در پاییز و زمستان برق خود را از طریق افغانستان به تاجیکستان عرضه نماید.
(1 نوامبر 2019- منبع
: azernews)     
                                    https://www.azernews.az/region/158007.html

مذاکرات هلدینگ انرژی ملی قرقیزستان با ترکمنستان در خصوص واردات برق
به گزارش رسانه­های قرقیزستان، رئیس هلدینگ انرژی ملی قرقیزستان اعلام کرد که این کشور برای تأمین برق مورد نیاز خود در حال انجام مذاکراتی با کشور ترکمنستان می­باشد. وی افزود: "در صورتی که قیمت و مدت زمان تحویل برق مشخص باشد، قزاق­ها و ترکمن­ ها برای عرضه برق آماده هستند". "پیش بینی می­شود واردات برق در سال 2020، یک میلیارد کیلووات ساعت باشد." در حال حاضر، برق ترکمنستان به کشورهای همسایه این کشور، افغانستان و ایران صادر می­شود. همچنین پروژه­ای برای ساخت خط برق ولتاژ بالای 500 کیلوولت در مسیر ترکمنستان - افغانستان- پاکستان (TAP) در حال انجام است. چشم انداز عرضه برق به بازارهای کشورهای قفقاز و کشورهای آسیای میانه مورد بررسی قرار گرفته است. پیش از این گزارش شده بود که پیش بینی می­شود کل برق تولید شده در ترکمنستان تا سال 2024، تا 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد که این رقم تقریباً 30 درصد از مقدار تولید فعلی بیشتر خواهد بود. بانک توسعه آسیایی 500 میلیون دلار برای یک پروژه انرژی الکتریکی اختصاص داده است. در این پروژه خط انتقالی احداث می­شود. این باعث افزایش قابلیت اطمینان در مصرف انرژی برای مصرف کنندگان داخلی و همسایگان وارد کننده برق می­شود.

(4 سپتامبر 2019- منبع:menafn )

گفتگوی مقامات ترکمنستان و ازبکستان در خصوص چشم انداز تجارت و
همکاری­های اقتصادی

بنا به گزارش Trend، وزیر امور خارجه ترکمنستان با سفیر ازبکستان در ترکمنستان دیدار کرد. در این جلسه، مبادله دیدگاه­ها در خصوص توسعه تجارت و همکاری اقتصادی صورت گرفت. روابط دو جانبه این دو کشور همسایه در سال­های اخیر به شدت تقویت شده است. بر اساس گزارش طرف ازبک، حجم کل تجارت از 177 میلیون دلار در سال 2017 به 302 میلیون دلار در سال 2018 افزایش یافته است. دو کشور قرارداد و تفاهم نامه­هایی را برای اجرای پروژه­های مشترک با ارزش بیش از 250 میلیون دلار در آوریل 2018 امضاء کردند. ترکمنستان و ازبکستان با ذخایر هیدروکربنی چشمگیر، از تنوع انواع انرژی حمایت می­کنند. عشق آباد به عنوان بخشی از پروژه عرضه برق از آسیای میانه به جنوب آسیا در مسیر ترکمنستان- ازبکستان- تاجیکستان- افغانستان- پاکستان، آماده همکاری است. در این مرحله، یک پروژه برای ایجاد یک مسیر حمل و نقل از ازبکستان- ترکمنستان- ایران- عمان نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. (12 ژوئیه 2019- منبع: Trend)
ایجاد یک بازار برق مشترک توسط کشورهای آسیای مرکزی
بنا به گزارش Trend، کشورهای آسیای مرکزی بیانیه مشترکی را در خصوص همکاری منطقه­ای در زمینه اصلاحات انرژی و ایجاد یک بازار برق مشترک امضاء کردند. این سند در چارچوب دومین کنفرانس آسیای میانه در زمینه اصلاحات انرژی که در استانبول ترکیه برگزار شد، امضاء شد. در این کنفرانس مقامات عالی شرکت­های انرژی دولتی و وزارتخانه­های انرژی کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان و نیز نمایندگان سازمان­های بین­المللی حضور داشتند. این شرکت کنندگان مسائل مربوط به یکپارچه­سازی سیستم­های انرژی منطقه­ای و همکاری در این زمینه را مورد بحث قرار دادند. بانک توسعه آسیا آمادگی خود را برای کمک به کشورهای منطقه در جهت افزایش همکاری نزدیک اعلام کرد. پیشتر، معاون وزیر انرژی ازبکستان اظهار داشت که این کشور به منظور این یکپارچه سازی در منطقه، قصد دارد تعداد زیادی خطوط برق کارا را احداث نماید. بر اساس گزارش­ها برنامه­ریزی شده است که در آینده نزدیک، بورس برق بین­المللی عمده فروشی در تاشکند ایجاد شود.
(6 ژوئیه 2019- منبع:Trend)
امضای تفاهم نامه  بین افغانستان و ترکمنستان برای گسترش شبکه ریلی، افزایش واردات انرژی و جذب سرمایه­ گذاری
افغانستان و ترکمنستان تفاهم نامه­ای را به منظور گسترش شبکه ریلی، افزایش واردات انرژی و جذب سرمایه­گذاری امضاء کردند. این قرارداد با هدف جذب سرمایه­گذاری برای شبکه احداث ریلی Torhondai-Heart و Agena-Andkhoi و افزایش 110 مگاوات برق وارداتی از ترکمنستان به ولایت فراه از طریق منطقه شیندند هرات است. همچنین بحث و گفتگوهایی در خصوص انتقال 500 مگاوات برق از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان صورت گرفت. همچنین در سال جاری کار بر روی خط لوله گازTAPI  در افغانستان توسط ترکمنستان انجام خواهد شد.
(17 ژوئن 2019- منبع: menafn)             - نشست مشارکت انرژی در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی در عشق آباد ترکمنستان
به گزارش ترند به نقل از وزارت خارجه ترکمنستان، نشست کاری در زمینه همکاری انرژی منطقه­ای در آسیای مرکزی و جنوبی (RECA) در عشق آباد در تاریخ 27 تا 28 مارس برگزار گردید. وزارت امور خارجه ترکمنستان و وزارت انرژی این کشور برای برگزاری این نشست همکاری نموده­اند. نمایندگان وزارتخانه­ها و ادارات مرتبط و همچنین شرکت­های انرژی از آسیای مرکزی، افغانستان و پاکستان، نمایندگان سازمان­های بین­المللی و منطقه­ای نظیر منشور انرژی، به این رویداد دعوت شده­اند. دستور کار این نشست شامل نقش تجارت انرژی برون مرزی و امنیت انرژی منطقه­ای است. شرکت کنندگان در این نشست درباره روند همکاری­های منطقه­ای انرژی، پروژه­های جدید و وضعیت منابع انرژی تجدید پذیر در آسیای میانه بحث کردند. برگزارکنندگان یادآور ­شدند که این نشست به عنوان یک پلتفرم برای گفتگو در زمینه همکاری­های انرژی برای یکپارچه سازی بازارهای انرژی، تنوع منابع عرضه و دستیابی به توسعه پایدار کمک خواهد کرد. ترکمنستان به ایران، افغانستان و ترکیه برق صادر می­کند. چشم انداز عرضه به کشورهای قفقاز، آسیای مرکزی و جنوبی مورد بررسی قرار گرفت. برنامه­ریزی شده است که تا سال 2024 کل تولید برق ترکمنستان به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد که این میزان تقریباً 30 درصد بیشتر از سال 2018 است.
(28 مارس 2019- منبع : azernews)
https://www.azernews.az/region/147889.html

- ایجاد کار گروه مشترک پاکستان – ترکمنستان برای انتقال برق بین دو کشور
پاکستان و ترکمنستان یک گروه کاری مشترک (JWG) برای بحث و مذاکره در مورد خط انتقال برق از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان ایجاد خواهند کرد. تصمیم برای ایجاد یک گروه کاری مشترک (JWG) در روز سه شنبه در جلسه­ای با حضور نمایندگان دو کشور گرفته شد. وزیر انرژی پاکستان از سوی این کشور و وزرای انرژی و امورخارجه از سوی تیم ترکمنستای رهبری این مذاکرات را به عهده دارند. دولت­ها انتظار دارند که ضمن ایجاد فرصت­های تازه­ برای تجارت برق منطقه­ای، فرصت­های سرمایه­گذاری را برای کارآفرینان فراهم آورند.
(12 مارچ 2019- منبع: profit.pakistantoday)
https://profit.pakistantoday.com.pk/2019/03/12/pakistan-turkmenistan-to-form-jwg-on-electricity-transmission-line


ترکمنستان در پی افزایش صادرات برق به افغانستان

بنا به گزارشات Trend به نقل از خبرگزاری دولتی ترکمنستان، مقرر گرديده طبق برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان براي سال­های 24-2018، کل تولید برق اين کشور در هفت سال آینده به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش يابد. در همين راستا، افزايش ظرفیت ساخت و ساز در این صنعت، موجب افزايش صادرات برق تركمنستان به ويژه به افغانستان خواهد شد. در حال حاضر، خطوط انتقال امام نظر- اندخوی، سرحدآباد- هرات و رباط کاشان- کالینائو در حال بهره برداري هستند. دولت­های ترکمنستان و افغانستان تفاهم نامه­اي به منظور ساخت خطوط انتقال در مسیر کرکی- خامیاپ-گارکین و توافقنامه­اي براي پروژه خط انتقال برق ترکمنستان- افغانستان-پاکستان (TAP) امضاء کرده­اند. در آخرین سند مبادله شده بين دو كشور، ميزان برقي که به وسیله یک خط انتقال برق جدید به هر يك از دو شهر هرات و قندهار عرضه خواهد شد، 300 مگاوات (مجموعاً 600 مگاوات) قيد شده است که قصد دارند در آینده اين ميزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهند. سال گذشته موافقتنامه­ای با بانک توسعه آسیایی (ADB) مبنی بر تأمین مالی پروژه احداث خطوط داخلی برق در مسير آخال- بالکان و بالکان-داش آغوز امضاء شده است. در این راستا باید تأکید کرد که اتصال شبكه برق ترکمنستان به سیستم انرژی آسیای مرکزی، نقش مهمی در ایجاد فرصت­های بيشتر برای افزایش قابل توجه عرضه برق اين كشور به كشورهاي همكار در پروژه بين المللي(TUTAP)  ترکمنستان- ازبکستان- تاجیکستان- افغانستان- پاكستان ايجاد خواهد كرد.
(14 فوريه 2019- منبع: azernews)          
نشست مشارکت انرژی در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی در عشق آباد ترکمنستان
به گزارش ترند به نقل از وزارت خارجه ترکمنستان، نشست کاری در زمینه همکاری انرژی منطقه­ای در آسیای مرکزی و جنوبی (RECA) در عشق آباد در تاریخ 27 تا 28 مارس برگزار گردید. وزارت امور خارجه ترکمنستان و وزارت انرژی این کشور برای برگزاری این نشست همکاری نموده­اند. نمایندگان وزارتخانه­ها و ادارات مرتبط و همچنین شرکت­های انرژی از آسیای مرکزی، افغانستان و پاکستان، نمایندگان سازمان­های بین­المللی و منطقه­ای نظیر منشور انرژی، به این رویداد دعوت شده­اند. دستور کار این نشست شامل نقش تجارت انرژی برون مرزی و امنیت انرژی منطقه­ای است. شرکت کنندگان در این نشست درباره روند همکاری­های منطقه­ای انرژی، پروژه­های جدید و وضعیت منابع انرژی تجدید پذیر در آسیای میانه بحث کردند. برگزارکنندگان یادآور ­شدند که این نشست به عنوان یک پلتفرم برای گفتگو در زمینه همکاری­های انرژی برای یکپارچه سازی بازارهای انرژی، تنوع منابع عرضه و دستیابی به توسعه پایدار کمک خواهد کرد. ترکمنستان به ایران، افغانستان و ترکیه برق صادر می­کند. چشم انداز عرضه به کشورهای قفقاز، آسیای مرکزی و جنوبی مورد بررسی قرار گرفت. برنامه­ریزی شده است که تا سال 2024 کل تولید برق ترکمنستان به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد که این میزان تقریباً 30 درصد بیشتر از سال 2018 است.
(28 مارس 2019- منبع : azernews)

ایجاد کار گروه مشترک پاکستان – ترکمنستان برای انتقال برق بین دو کشور
پاکستان و ترکمنستان یک گروه کاری مشترک (JWG) برای بحث و مذاکره در مورد خط انتقال برق از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان ایجاد خواهند کرد. تصمیم برای ایجاد یک گروه کاری مشترک (JWG) در روز سه شنبه در جلسه­ای با حضور نمایندگان دو کشور گرفته شد. وزیر انرژی پاکستان از سوی این کشور و وزرای انرژی و امورخارجه از سوی تیم ترکمنستای رهبری این مذاکرات را به عهده دارند. دولت­ها انتظار دارند که ضمن ایجاد فرصت­های تازه­ برای تجارت برق منطقه­ای، فرصت­های سرمایه­گذاری را برای کارآفرینان فراهم آورند.
(12 مارچ 2019- منبع: profit.pakistantoday)
https://profit.pakistantoday.com.pk/2019/03/12/pakistan-turkmenistan-to-form-jwg-on-electricity-transmission-lineترکمنستان در پی افزایش صادرات برق به افغانستان
بنا به گزارشات Trend به نقل از خبرگزاری دولتی ترکمنستان، مقرر گرديده طبق برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان براي سال­های
24-2018، کل تولید برق اين کشور در هفت سال آینده به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش يابد. در همين راستا، افزايش ظرفیت ساخت و ساز در این صنعت، موجب افزايش صادرات برق تركمنستان به ويژه به افغانستان خواهد شد. در حال حاضر، خطوط انتقال امام نظر- اندخوی، سرحدآباد- هرات و رباط کاشان- کالینائو در حال بهره برداري هستند. دولت­های ترکمنستان و افغانستان تفاهم نامه­اي به منظور ساخت خطوط انتقال در مسیر کرکی- خامیاپ-گارکین و توافقنامه­اي براي پروژه خط انتقال برق ترکمنستان- افغانستان-پاکستان (TAP) امضاء کرده­اند. در آخرین سند مبادله شده بين دو كشور، ميزان برقي که به وسیله یک خط انتقال برق جدید به هر يك از دو شهر هرات و قندهار عرضه خواهد شد، 300 مگاوات (مجموعاً 600 مگاوات) قيد شده است که قصد دارند در آینده اين ميزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهند. سال گذشته موافقتنامه­ای با بانک توسعه آسیایی (ADB) مبنی بر تأمین مالی پروژه احداث خطوط داخلی برق در مسير آخال- بالکان و بالکان-داش آغوز امضاء شده است. در این راستا باید تأکید کرد که اتصال شبكه برق ترکمنستان به سیستم انرژی آسیای مرکزی، نقش مهمی در ایجاد فرصت­های بيشتر برای افزایش قابل توجه عرضه برق اين كشور به كشورهاي همكار در پروژه بين المللي(TUTAP)  ترکمنستان- ازبکستان- تاجیکستان- افغانستان- پاكستان ايجاد خواهد كرد.
(14 فوريه 2019- منبع: azernews)          
                 https://www.azernews.az/region/145637.html
ابراز تمايل يك شركت تركيه اي براي سرمايه گذاري در پروژه برق ترکمنستان-افغانستان-پاکستان (TAP)
طلوع نیوز گزارش داد که یک مقام رسمی از شركت برق برشناي افغانستان (DABS) اعلام كرده که یک شرکت ترکیه­اي علاقمند به
سرمایه­گذاری در پروژه برق ترکمنستان-افغانستان-پاکستان (TAP) مي­باشد. (5 فوريه 2019- منبع: timesca)

حمایت بانک توسعه آسیایی از احتمال اتصال مجدد ترکمنستان به سیستم برق آسیای مرکزی
خبرگزاری ترند (Trend) به نقل از بانک توسعه آسیایی (ADB) اعلام کرد که این بانک به منظور اعطای کمک­های فنی منطقه­ای برای حمایت از افزایش تجارت برق منطقه­ای در سیستم برق آسیای مرکزی (CAPS)، بررسی پتانسیل اتصال مجدد ترکمنستان به این سیستم و توسعه آن تا افغانستان، یک وام بلاعوض به ارزش 5/4 میلیون دلار را تصویب کرده است. مدیر بخش انرژی بانک توسعه آسیایی و غرب آسیا اعلام کرد که با افزایش تجارت برق منطقه­ای، کشورها قادر خواهند بود علاوه بر آن که پاسخگوی تقاضای برق داخلی خود باشند، برق مازاد را به همسایگان خود عرضه نمایند. وی افزود که این اقدامات موجب بهبود امنیت انرژی و کاهش میزان کربن حاصل از تقاضای برق در منطقه می­گردد. ترکمنستان برق خود را به ایران و افغانستان صادر می کند. این کشور در نظر دارد تا سال 2020  تا 27/4 میلیارد کیلووات ساعت و تا سال 2030 تا 35/5 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نماید. وزارت انرژی ترکمنستان قبلاً اعلام کرده بود که فرصت­های زیادی برای عرضه برق ترکمنستان به تاجیکستان، پاکستان و هند از طریق افغانستان وجود دارد.
(10 ژانویه 2019- منبع: trend)
 
 
اعطای وام 500 میلیون دلاری  به تركمنستان برای اولین بار توسط بانک توسعه آسیایی
بانک توسعه آسیایی اعطاي یک وام 500 میلیون دلاری را برای بهبود عرضه برق ترکمنستان تصويب کرده است. این پول به این کشور آسیای مرکزی کمک خواهد کرد تا قابلیت اطمینان از عرضه برق خود را بهبود بخشد و صادرات برق را به کشورهای همسایه افزایش دهد. آشوک بورگوا، مدیر بخش انرژی اداره آسیاي مرکزی و غربی بانك توسعه آسيايي گفت: "ترکمنستان پتانسیل قابل توجهی برای افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه دارد که می­تواند به رشد اقتصادی و چشم انداز توسعه آن کمک کند". ترکمنستان با حدود 5/7 میلیون نفر، کمترین جمعیت را در ميان كشورهاي آسیای مرکزی دارد. این کشور همچنین یکی از کشورهای ثروتمند جهان، به ویژه از لحاظ سوخت­های فسیلی می­باشد. این كشور دوازدهمين تولید کننده گازطبیعی در جهان و دهمین تولید کننده بزرگ نفت در آسیا و اقیانوس آرام مي­باشد. این وام از پروژه تقویت شبکه ملی برق ترکمنستان حمایت می­کند که امید است بتواند به رشد اقتصادی بيشتر کمک کند. این اولین پروژه در بخش برق اين کشور است كه توسط یک مؤسسه مالی بین­المللی تأمين مالي مي­شود. این پروژه به ایجاد یک شبکه انتقال ملي برق يكپارچه­تر برای بهبود قابلیت اطمینان و راندمان انرژي شبكه کمک خواهد کرد و قابليت کشور را در تجارت برق با قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان تقویت خواهد کرد. همچنین به افزایش صادرات فعلی برق به افغانستان کمک خواهد کرد. صندوق ژاپن برای کاهش فقر، که توسط دولت ژاپن تأمین مالي
می­شود، برای کمک­های فنی به منظور بهبود راندمان و مهارت­های انرژی که توسط بانک توسعه آسیایی اداره می­شود، مبلغ 1/5 میلیون دلار را تأمین مالي می­کند. کل هزینه اين پروژه که انتظار می­رود تا اواخر سال 2023 تکمیل شود، 675 میلیون دلار است و شرکت دولتی برق تركمنستان (Turkmenenergo) 175 میلیون دلار آن را تأمین مالی می­کند.
(12 نوامبر 2018 – منبع: publicfinanceinternational)
https://www.publicfinanceinternational.org/news/2018/11/500m-loan-first-step-turkmenistans-bid-become-central-asian-power-houseامضای قانون قطع عرضه 25 سال انرژی رایگان به خانوارها توسط رئیس جمهور
 نماینده عالی ترکمنستان و قوه مقننه تصمیم گرفته است از اول ژانویه 2019، عرضه رایگان گاز، برق، آب و نمک را به خانواده­ها متوقف نماید. خبرگزاری دولتی ترکمنستان در روز 25 سپتامبر گزارش داد که قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور این کشور این قانون را امضاء کرد. چگونگی تنظیم قیمت­ها در آینده مشخص خواهد شد؛ در نتیجه تعرفه­ های جدید هنوز منتشر نشده است. شهروندان ترکمنستان از سال 1993 به طور رایگان برق، آب و گاز را دریافت کرده­اند. هر چند اخیراً سهمیه دریافت گاز رایگان هر خانه و قیمت بنزین افزوده شده است. رئیس جمهور ترکمنستان اعلام کرد که درآمد جمعیت به طور قابل توجهی افزایش یافته و هر خانواده فرصت­های زیادی برای کسب درآمد دارد. منابع طبیعی این کشور نه تنها در حال حاضر ، بلکه باید نیاز نسل­های آینده را نیز بر طرف نماید. با این حال ادعای او برای افزایش قابل توجه درآمد نیز سؤال برانگیز است. این کشور صادرات خود به روسیه (2016) و ایران (2017) را متوقف کرده و در حال حاضر تنها به چین فروش دارد. کاهش ارزش و حجم صادرات گاز، به همراه افزایش تقاضای داخلی، دلایل اصلی قطع عرضه رایگان گاز است. این در حالی است که ارزش پول این کشور رسماً 23 درصد کاهش یافته است. (29 سپتامبر 2018- منبع:naturalgasworld )

برنامه ترکمنستان در خصوص ایجاد تنوع در تولید برق و افزایش صادرات برق
رئیس جمهور ترکمنستان، قربانقلی بردی محمدوف، در مراسم افتتاح اولین نیروگاه سیکل ترکیبی این کشور اعلام کرد که ترکمنستان در نظر دارد تا راه­های تأمین برق خود را متنوع ساخته و حجم صادرات برق خود را افزایش دهد. براساس سخنان رهبر ترکمنستان، معرفی فناوری مدرن به این صنعت با کاهش قابل توجه آلاینده­های مضر در جو، شرایط را به منظور ایجاد سازمانی برای تولید برق بدون پسماند بوجود می­آورد، امکان صرفه­ جویی در مصرف گازطبیعی برای تولید برق را فراهم می­نماید و همچنین دستیابی به تولید برق بیشتر بدون مصرف سوخت اضافی را مهیا می­سازد. بردی محمدوف اشاره کرد که انتشار آلاینده­ها به میزان 3/1 میلیون تن در سال کاهش خواهد یافت و در همان دوره زمانی، امکان افزایش صادرات به میزان 3 میلیارد کیلووات ساعت بوجود می­آید. لازم به ذکر است که در ماه فوریه امسال احداث خط انتقال برق ترکمنستان- افغانستان- پاکستان آغاز گردید. ساخت اولین نیروگاه سیکل ترکیبی در استان مری با هدف توسعه بیشتر زیرساخت­ها و گسترش قابلیت­های صادرات صنعت انرژی ترکمنستان بوده است. نیروگاه مری دارای چهار توربین گازی از شرکت آمریکایی جنرال الکتریک هر یک به ظرفیت 263/5  مگاوات و دو توربین بخار هر یک به ظرفیت260 مگاوات می باشد. سایر تجهیزات پیشرفته این نیروگاه نیز نصب شده است. این نیروگاه امکان تولید برق با استفاده از بخار و گاز را فراهم می­کند، باعث کاهش انتشار آلاینده­های مضر در جو شده و راندمان را افزایش می­دهد. کل ظرفیت خروجی آن 1574 مگاوات می­باشد.
(10 سپتامبر 2018- منبع: azernews)        

عرضه پایدار و مطمئن منابع انرژی به مصرف­ کنندگان خارجی به عنوان اولویت ترکمنستان
قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در پیام خود به شرکت کنندگان در کنفرانس بین­ المللی "راه­های اصلی توسعه صنایع انرژی ترکمنستان" که در روز ششم  سپتامبر افتتاح شد، گفت: عرضه پایدار و مطمئن منابع انرژی به مصرف­ کنندگان خارجی یکی از اهداف اولویت دار تركمنستان می­باشد. وی در این پیام اعلام کرد که ما برای اجرای پروژه­ های انرژی در مقیاس بزرگ، به همکاری­های بین­المللی انرژی توجه زیادی می­کنیم. طبق برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان طی سال­های 2011 تا 2030 و مبانی توسعه صنعت برق طی سال­های 2020-2013، میزان تولید برق به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. به زودی، سیستم­های توزیع، ترانسفورماتورها و پست­های برق در آینده در روستاها و شهرک­های کشور بازسازی خواهند شد. رئیس جمهور گفت: "نرخ توسعه سریع بخش انرژی که تا کنون به دست آمده است، به طور سیستماتیک میزان برق صادراتی در بازارهای خارجی را که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد را افزایش می­دهد."  ظرفیت این بخش با ساخت نیروگاه­های برق در کوتاه مدت و احداث خطوط انتقال جدید افزایش می­یابد. وی همچنین افزود، خطوط بین­ المللی برق، اهمیت اقتصادی و ژئوپلیتیکی مهمی دارند که به تقویت صلح و توسعه پایدار در منطقه و گسترش همکاری میان کشورها کمک می­کند. انتظار می­رود با احداث نیروگاه­ های گازی که در مناطق مختلف کشور در قالب "مبانی توسعه صنعت برق ترکمنستان طی سال­های 2020-2013"ساخته خواهند شد، ظرفیت انرژی کشور به میزان قابل توجهی افزایش یابد. در حال حاضر، پروژه­ های مقیاس بزرگ با هدف ارتقاء نیروگاه­ های گازی موجود و احداث یک نیروگاه جدید در حال اجرا هستند. همچنین خطوط انتقال برق جدیدی در دست ساخت هستند. از سوی دیگر اقداماتی به منظور نوسازی زیرساخت­ های انرژی و سیستم­ های روشنایی در فضاهای باز در پایتخت و سایر مناطق در حال انجام است. این در حالی است که در پروژه ­های اجرایی صنعت انرژی، فناوری­های صرفه­ جویی و تجهیزات بسیار کارآمد به کار گرفته می­شوند. در حال حاضر برق ترکمنستان به افغانستان و ایران صادر می­شود. یک پروژه برای احداث خط 500 کیلوولت در مسیر ترکمنستان- افغانستان- پاکستان در دست اجرا می­باشد. پیش از این گزارش شده است که میزان تولید برق ترکمنستان تا سال 2024 به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت که نسبت به برنامه­ های سال 2018،  27/2درصد بیشتر خواهد بود.
(6 سپتامبر 2018- منبع: menafn)

کاهش هزینه برق از 40 به 6 افغانی (48 به 7 یورو سنت) با بهره برداری از پست جدید باغدیس
محمد اشرف غنی رئیس جمهور  افغانستان در روز پنج شنبه پست جدیدی را در ولایت بادغیس افتتاح کرد. این پست 110/20 کیلوولتی با حضور مقامات محلی، وزیر انرژی ترکمنستان و سفیر ترکمنستان در افغانستان افتتاح شد. این پست دارای یک ترانسفورماتور با ظرفیت 16 مگاوات است که به همراه خط انتقال برق 52 کیلومتری به برق ترکمنستان متصل خواهد شد و حدود 7 هزار خانواده از این پست بهره خواهند برد. رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی خود پس از افتتاح این پست گفت که این پست هزینه هر کیلووات ساعت برق را از 40 افغانی (48 یورو سنت) به حداقل 6 افغانی (7 یورو سنت) کاهش می­دهد.
(27 ژوئیه 2018- منبع: khaama)راه اندازی خط انتقال برق جدید در ترکمنستان برای افزایش عرضه برق به افغانستان
در تاریخ 26 ژوئیه، یک خط انتقال 110 کیلوولتی جدید در ترکمنستان راه اندازی شد. قربانقلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان در سخنرانی خود به شرکت کنندگان مراسم افتتاحیه خط انتقال برق رباط- کاشان- کالای نو، گفت که این خط نتیجه همکاری مؤثر میان ترکمنستان و افغانستان بر اساس اصول دوستی، برادری و همسایگی خوب است. این خط انتقال، نمونه دیگری از اقدامات سازنده­ای است که ترکمنستان برای افزایش عرضه برق به کشورهای همسایه خود انجام داده است. علاوه بر خطوط موجود امام نظار- اندخوی و سرحدآباد- هرات، این خط جدید برق بیشتری را به مسیرهای کرکی- حمیپ-گارکین، مارساک (ترکمنستان)- مارساک (افغانستان) و رباط کاشان- کالای نو عرضه خواهد کرد. ظرفیت آن به 100 مگاوات خواهد رسید. راه اندازی این خطوط به افزایش عرضه برق به استان­های مختلف افغانستان کمک خواهد کرد. در حال حاضر ترکمنستان دارای 13 نیروگاه است که شش نیروگاه جدید آن تنها در پنج سال اخیر ساخته شده است. پیش از این پیش­بینی شده بود که کل تولید برق ترکمنستان در سال 2024 به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت که این میزان، 27/2 درصد بیش از میزان تولید سال 2018 خواهد بود. ترکمنستان برق خود را به افغانستان، ایران و ترکیه می­فروشد. همچنین عشق آباد در حال بررسی چشم انداز عرضه برق به بازارهای قفقاز، آسیای مرکزی و جنوبی است. هدف صادرات برق به کشورهای آسیای مرکزی نیاز به حمایت جدی بانک توسعه آسیایی (ADB) دارد که اعلام کرده که 150 میلیون دلار (128/7 میلیون یورو) برای پیشبرد طرح برقراری ارتباطات برق با کشورهای همسایه برای سال های 2019-2018 را تأمین می­کند.
(26 ژوئیه 2018- منبع:azernews ) 

افزايش صادرات برق تركمنستان به افغانستان
بر اساس گزارش روز 15 ژوئن خبرگزاري دولتي ترکمنستان، اين كشور عرضه برق خود به افغانستان را افزايش مي­دهد. در اين گزارش قيد گرديده كه ساخت خطوط جدید انتقال برق در آن بخش از افغانستان که بيشترين ميزان افزايش عرضه برق ترکمنستان به مناطق مختلف کشور همسایه را خواهد داشت، تکمیل شده است. ترکمنستان تأمین­کننده قديمي برق افغانستان است و سالانه 700 میلیون کیلووات ساعت برق در دو مسير خط انتقال امام نظر- اندخوي و سرحدآباد- هرات- تورغوندي به دولت همسایه منتقل می­نماید.
(16 ژوئن 2018 – منبع: trend)