یمن

یمن - اخبار -2018-1397
 
یمن - اخبار 2015
همکاری شرکای جنرال الکتریک با شرکت برق عربستان سعودی بر روی پروژه انرژی هیبرید
پروژه Green Duba به منظور تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی، در بخش شمال غربی عربستان سعودی در امتداد ساحل دریای سرخ اجرا خواهد شد. ظرفیت تولید با اتمام این پروژه، معادل برق مورد نیاز برای تأمین حدود 600 هزار واحد مسکونی خواهد بود. این پروژه، اولین ادغام از یک مزرعه خورشیدی با یک نیروگاه سیکل ترکیبی در عربستان سعودی است. همچنین برای اولین بار از میعانات گازی به عنوان سوخت در یک توربین گازی استفاده می­شود. این پروژه برای تولید بیش از 550 مگاوات از نیروگاه سیکل ترکیبی طراحی شده است. مزرعه خورشیدی نیز بخار 50 مگاوات اضافی را تأمین خواهد کرد. براساس این قرارداد، شرکت جنرال الکتریک بسته تجهیزات مهندسی نیروگاه سیکل ترکیبی (شامل: دو توربین با کارایی بالای کلاسF (یک توربین گازی 7F.05 و یک توربین بخار 7F.03)، ژنراتورها، مولد بخار بازيافت حرارت (HRSG)، کندانسور، پمپ­های تغذیه بویلر، سیستم کنترل و قرارداد بهره برداری بلند مدت) را تأمین خواهد نمود. شرکت برق عربستان سعودی برای تجهیزات کمکی نیروگاه، مزرعه خورشیدی، کارهای ساختمانی، نصب، راه اندازی و تست به طور جداگانه مناقصه­هایی را برگزار خواهد نمود. (7 ژانویه 2015- منبع: Renewable Energy Focus)

http://www.renewableenergyfocus.com/view/41021/ge-partners-with-saudi-electricity-company-on-hybrid-energy-project/

اخبار 2014
ثبت بالاترین نرخ تورم در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به امارات متحده عربی
با توجه به گزارشی که اخیراً در خصوص کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس منتشر شده، بالاترین نرخ تورم در میان این کشورها با 11/3 درصد افزایش، به امارات متحده عربی اختصاص دارد. پس از امارات، کویت و قطر هر دو با 0/3 درصد، عربستان سعودی با 6/2 درصد، بحرین با 5/2 درصد و عمان با 02/1 درصد افزایش قرار دارند. آمار نشان می­دهد که قیمت مسکن، آب، برق، گاز و سایر انواع سوخت، بیشترین افزایش را داشته­اند. قطر 2/8 درصد افزایش، پس از آن بحرین 2/5 درصد، کویت 4/44 درصد، امارات متحده عربی 17/4 درصد، عربستان سعودی 8/2 درصد و عمان 24/0 درصد افزایش داشته است.
(31 دسامبر 2014 – منبع: البوابه)
تفاهم نامه جهت مبادله پاياپاي برق مابين كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس
متغییر بودن قيمت‌هاي برق در بين كشورهاي حوزه خليج فارس، به دليل يارانه‌هاي متفاوتي كه به حامل‌هاي انرژي در اين كشورها تخصيص مي‌‌يابد، بسيار متفاوت است و تبادل برق را به چالشي بزرگ در سطح منطقه تبديل نموده است. كشورهاي عضو شورای همكاري‌هاي خليج فارس (GCC)، در حال حاضر در حال انجام مذاكره براي امضاي قرارداد دوجانبه براي مبادله پاياپاي انرژي مي‌باشند و انتظار مي‌رود كه حصول به توافقات در سه ماهه اول سال آينده ميلادي محقق شود. چنانچه این توافق صورت پذیرد، راه را براي يكپارچه نمودن شبكه­هاي برق در منطقه هموار خواهد نمود. به گفته رئیس عملياتي اين پروژه، پروژه مورد نظر، اثرات منفي يارانه‌هاي متفاوت و شيوه‌هاي مختلفي را كه در هر يك از كشورهاي عضو براي محاسبه قيمت برق بكار گرفته مي‌شود، تعديل خواهد نمود. در حال حاضر توافق بين دو تا سه كشور انجام شده و 80 درصد كار جهت حصول به توافق انجام پذيرفته است. وي افزود: اميدواریم كه توافق نامه در ماه ژانويه به امضا برسد و پس از آن، عمليات پروژه به سرعت آغاز گردد. مصرف برق در منطقه، ساليانه شش الي ده درصد افزايش مي‌يابد كه سرعت افزايش آن بسيار بيشتر از متوسط جهاني است. در سال 2009، كشورهاي عضو شورای همكاري‌هاي خليج فارس، نسبت به يكپارچه نمودن شبكه‌هاي برق اين كشورها براي تبادل برق در مواقع اضطرار اقدام نمودند و شبكه يكپارچه برق كشورهاي عضو با 1200 مگاوات ظرفيت بين كشورهاي عربستان سعودي، امارات متحده عربي، بحرين، عمان و كويت راه اندازي شد. ظرفيت نصب شده کل منطقه تحت پوشش این شبكه، 50 گيگاوات مي­باشد. امارات متحده عربي داراي يكي از بالاترين تعرفه­هاي برق در منطقه است كه در سال 2011 به این شبكه ملحق گرديد. افزايش تعرفه‌هاي برق در كشورهاي عضو، در برق مبادلاتي شبكه تأثيري نخواهد گذاشت. بر اساس مطالعات انجام شده، توسعه شبكه تا سال 2019، به حدود 20 الي 30 درصد از هزينه اوليه آن كه حدود 4/1 ميليارد دلار بوده است، نياز خواهد داشت. به نظر مي‌رسد كه تا پايان پروژه، 300 الي 400 مگاوات ديگر افزايش ظرفيت براي پروژه مورد نياز باشد. اين پروژه مي‌تواند براي كشورهاي منطقه بالغ بر 6 ميليارد دلار صرفه جويي در بر داشته باشد كه معادل ساخت يك نيروگاه 8000 مگاواتي خواهد بود. كشورهاي عضو، اميدوارند تا با توسعه شبكه يكپارچه برق، این شبکه را به ساير نقاط خاورميانه و آفريقاي شمالي و سپس تركيه و اروپا، گسترش دهند. (23 دسامبر 2014- منبع: The National Business)
امضای موافقت نامه مالی 350 میلیون دلاری نفت و برق مصر با عربستان سعودی
در روز شنبه، مصر با هدف ارتقاء شبکه برق و تأمین امنیت واردات فرآورده­­های نفتی و به منظور پایان دادن به بدترین بحران انرژی خود در دهه­های اخیر، موافقت نامه­های مالی را با عربستان سعودی به ارزش 350 میلیون دلار امضا کرد. از آنجا که دولت فاقد منابع مالی کافی برای تأمین گاز مورد نیاز نیروگاه­های برق خود است و در طی دهه اخیر از ارتقای شبکه غافل شده، قطع برق در مصر امر عادی شده است. در روز شنبه، دو موافقتنامه وام به ارزش حدود 100 میلیون دلار امضا شد که انتظار می­رود برای احداث دو نیروگاه برق به منظور افزایش ظرفیت شبکه برق کشور سرمایه گذاری شود. همچنین 250 میلیون دلار به منظور مساعدت در قالب فرآورده­های نفتی به این کشور داده خواهد شد.
(1 نوامبر 2014 منبع:Reuters )                  
 توسعه شبكه يكپارچه برق كشورهاي عربي شوراي همكار‌ي‌هاي خليج فارس
كشورهاي عضو شوراي همكاري‌هاي خليج فارس در نظر دارند تا نسبت به توسعه شبكه برق يكپارچه كشورهاي عربي خليج فارس كه از سال 2009 براي تبادل برق در مواقع اضطرار بين كشورهاي كويت، عربستان سعودي، بحرين، قطر و امارات متحده عربي ايجاد شده است، اقدام نمايند. زمان اجراي پروژه سال 2019 و برآورد سرمايه‌گذاري آن 420 ميليون دلار مي‌باشد. در نظر است كه اين شبكه به مصر و سپس از طريق تركيه به اروپا گسترش یابد. اين شبكه كه از سال 2009 آغاز به كار نموده است تاكنون سالانه 800 هزار مگاوات ساعت برق را تبادل نموده است. مدت زمان پيش‌بيني شده براي تكميل پروژه 5 سال خواهد بود. در حال حاضر ظرفيت اين شبكه 1200 مگاوات مي‌باشد و اين بيشترين ميزان برقي است كه مي‌تواند در هر زمان به يكي از كشورهاي عضو، انتقال داده شود. هزينه توسعه شبکه به نسبت استفاده و منافع حاصله براي هر يك از اعضاء بين ايشان تقسيم مي‌گردد. در حال حاضر پروژه در مرحله انجام مذاکرات با مقامات تركيه براي فاز اول پروژه و اتصال به شبكه تركيه مي­باشد. فاز اول پروژه شامل يك خط انتقال با ظرفيت 5000 مگاوات است كه پتانسيل دو برابر شدن توان در فاز بعدي را خواهد داشت. مصرف برق اروپا در فصل­هاي سرد سال به اوج خود مي­رسد و اين در حالي است كه در اين فصول كشورهاي عربي خليج فارس داراي ظرفيت برق مازاد مي‌باشند و درصورت اتصال اين شبكه به اروپا، بازار خوبي براي تبادل برق بين كشورها وجود خواهد داشت. همچنين اين شبكه قصد دارد تا از طريق عربستان سعودي به مصر متصل گردد. دو كشور، برنامه‌ريزي براي اتصال شبكه به منظور تبادل 3000 مگاوات برق را دارند. مناقصه براي انجام این پروژه در اوايل سال 2015 برگزار خواهد شد
(28
سپتامبر 2014- منبع:Gulf Business)
شرکتAltaaqa ، برنده جایزه پروژه برق سال منطقه خاورمیانه
شرکتAltaaqa  که در سال 2012 با همکاری یک شرکت متعلق به عربستان سعودی و شرکت آمریکایی کاترپیلار تشکیل شد، اخیراً به خاطر اجرای پروژه برق یمن، برنده پروژه برق سال شد. این جایزه به شرکتی تعلق می­گیرد که دارای بهترین برنامه­ریزی، ارائه و اجرا در نیروگاه­های منطقه خاورمیانه باشد. این شرکت این جایزه را به دلیل طراحی عالی، راه­کارهای­های نوآورانه نیروگاهی، صرفه جویی سوخت، شکستن رکورد نصب نیروگاه و تعهد استثنایی برای ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان خود دریافت نموده است. این نیروگاه موقت 54 مگاواتی، تنها در 23 روز از زمان امضای قرارداد ساخته و امکان عرضه برق به 150 هزار خانه را فراهم نمود و بیش از نیم میلیون نفر در شهر عدن از آن منتفع گردیدند. یکی از مدیران این شرکت اعلام کرد، که این شرکت با همکاری شرکای خود توانسته، یک نیروگاه 24 مگاواتی را در 96 ساعت در عمان نصب نماید و نیروگاه یمن را تنها در 23 روز بسازد که این خود یک رکورد جدید محسوب می­شود. 24 فوریه 2014- منبع: altenergymag.com