کویت

کویت اخبار 2018-1396
کاهش مصرف آب و برق در کویت در سال 2018
به گزارش روزنامه القَبَس دیلی (A-Qabas daily) مصرف آب و برق در کویت کاهش یافته که مسئولین آنرا ناشی از افزایش تعرفه­های آن که از 22 اوت 2017 اجرایی شد، می­دانند. در سال 2018، رشد مصرف آب و برق در کویت به صورت قابل ملاحظه­ای کاهش یافت. بطوری که نرخ رشد مصرف برق در این کشور در سال 2018، 1/37 درصد به نسبت سال پیش از آن افزایش داشت. همین نرخ برای سال پیش از آن 4/7 درصد گزارش شده است. بر اساس آمارهای دولتی مصرف آب نیزدر سال 2018، 0/22 درصد کاهش یافت. این در حالی است که در سال 2017 مصرف آب 1/61 درصد به نسبت سال 2016 افزایش یافته بود. و میزان افزایش مصرف آب در سال 2016 نیز 5 درصد بوده است. کل مصرف برق درسال 2018 در کویت به میزان 65/7 میلیون مگاوات ساعت بوده است که این رقم برای سال 2017، 64/8  و سال 2016، 61/9 میلیون مگاوات ساعت گزارش شده است. ( 16 آوریل 2019- منبع: MENAFEN-Arab Times)               
راه اندازی اولین فاز پارک انرژی‌های تجدیدپذیر الشقایا در کویت
کویت اعلام نموده که اولین فاز پروژه پارک انرژی‌های تجدیدپذیر الشقایا آغاز به کار نموده است. مجموع ظرفیت این پروژه پس از اتمام، 2000 مگاوات از طریق فناوری‌های چندگانه انرژی‌های پاک خواهد بود. این پروژه دارای سه فاز است. فاز اول با مجموع ظرفیت 70 مگاوات شامل احداث یک نیروگاه متمرکز خورشیدی به ظرفیت 50 مگاوات، یک نیروگاه فتوولتائیک 10 مگاواتی و یک مزرعه بادی 10 مگاواتی است. فاز دوم پروژه توسعه پارک و افزایش ظرفیت به 1000 مگاوات و در فاز سوم توسعه آن به 2 هزار مگاوات می‌باشد. احداث نیروگاه خورشیدی الشاقایا در فاز اول این پروژه به صورت مشترک توسط مؤسسه تحقیقات علمی کویت و وزارت آب و برق این کشور انجام می‌گردد. به گفته خبرگزاری کویت افتتاح عملیات احداث پروژه هم زمان با روز ملی استقلال این کشور برگزار شده است. پس از تکمیل نهایی، پارک خورشیدی می­تواند 12 میلیون بشکه نفت در سال برای کویت ذخیره نماید. انتظار می‌رود که این پارک در زمان توسعه امکان اشتغال برای 1000 نفر و پس از تکمیل جهت بهره­برداری و نگهداری 1200 شغل ایجاد نماید. این پروژه همچنین در فاز اول سالانه میزان انتشار دی اکسید کربن را 196 هزار تن و پس از پایان مرحله نهایی، پنج میلیون تن کاهش خواهد داد. (29 فوریه 2019- منبع: Arabian Industry.com)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/25/first-phase-of-kuwaits-shagaya-renewable-energy-park-launched-6044311/
آغاز مناقصه تجهیز کنتورهای هوشمند آب و برق در کویت
آژانس مرکزی مناقصات دولتی کویت به زودی مناقصه نصب کنتورهای هوشمند آب و برق را در این کشور برگزار می‌نماید. این مناقصه برای تأمین 200 هزار کنتور هوشمند برق و صد هزار کنتور هوشمند آب برگزار خواهد شد. برای افزایش رقابت پذیری در این پروژه، کلیه شرکت‌های تجهیزات انرژی داخلی  وخارجی می‌توانند در این مناقصه شرکت نموده و محدودیتی برای آنها ایجاد نشده است. شرکت کویتی زِین برنده مناقصه قبلی برگزار شده توسط وزارت آب و برق کویت برای تأمین 50 هزار کنتور هوشمند برق بود که به تازگی قراردادی را با وزارت اب و برق کویت امضا نموده است. در حال حاضر این آژانس منتظر تأیید نهایی شرایط مناقصه است و به زودی تاریخ دریافت پیشنهادها اعلام خواهد شد. (18 اکتبر 2018- منبع: َMENAFEN-Aratimes)
https://menafn.com/1097590094/Kuwait-Tender-for-installation-of-smart-meters-to-be-floated-this-month
احضاریه کتبی وزارت آب و برق کویت به یکی از مراکزپلیس برای مصرف بی رویه برق
وزارت آب و برق کویت اخطاریه کتبی را برای یکی از مراکز پلیس این کشور به دلیل استفاده بیش از حد از برق ارسال نمود. این اخطار پس از ارسال چند تذکر شفاهی که از سوی پاسگاه پلیس نادیده گرفته شد برای ایشان ارسال گشت. پس از اینکه وزارت آب و برق متوجه گردید که تعداد بسیار زیادی لامپ برق پر مصرف در این مرکز به صورت روشن رها شده‌اند تذکرات شفاهی به مرکز پلیس متخلف  برای رفع مشکل و کاهش مصرف برق داده شد که بی توجهی به آن منجر به ارسال اخطاریه رسمی گردید. این اخطارها در راستای بخشنامه دفتر بهینه­سازی و منطقی نمودن مصرف انرژی وزارت آب و برق ارسال می‌گردد که در آن برای واحدهایی که مصرف بی رویه دارند و به تذکرات شفاهی توجهی ننموده و مصرف خود را کاهش نداده‌اند جلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارت کشور برگزار می‌گردد و وزارت کشور اخطاریه را برای واحد خاطی ارسال خواهد نمود. مدیر دفتر بهینه­سازی مصرف انرژی وزارت آب و برق کویت از مقامات وزارت کشور دعوت به همکاری نموده تا ضمن حفظ و مراقبت از منافع ملی در ارائه الگوی مصرف صحیح برای منطقی نمودن مصرف آب و برق در کشور این وزارتخانه را یاری نمایند. وی اشاره نمود که ادامه این رویه و اصلاحاتی که از خود بدنه دولت شروع شود مانند تذکر به مرکز پلیس و سایر ادارات دولتی و حتی مدارس چنانچه منجر به مصرف منطقی انرژی در این مکان‌ها گردد می‌تواند به عنوان یک الگوی صحیح مصرف برای عامه مردم ارائه گردد. (25 اوت 2018- منبع: Arabtimesonline)                                 
افزایش مصرف برق به میزان 360 مگاوات در ماه مبارک رمضان در کویت
در روز دوشنبه 28 می (7 خرداد) مصرف برق در کویت 360 مگاوات به نسبت همین روز در سال گذشته افزایش یافت و بدین ترتیب پیک مصرف را به 12 هزار مگاوات رساند. در پی این افزایش بار، وزارت آب و برق کویت کمپینی را با شروع ماه رمضان جهت فرهنگ سازی شهروندان این کشور برای صرفه جویی در مصرف آب و برق در ماه مبارک رمضان راه اندازی نمود. دفتر نظارت فنی این وزارتخانه اعلام نمود که این وزارتخانه با همکاری وزارت اوقاف و امور اسلامی و به همراهی وزارت آموزش و پرورش کویت کمپینی را جهت  آموزش فرهنگ مصرف آب وبرق و منطقی نمودن و صرفه‌جویی در آن راه‌اندازی نموده است. این کمپین فعالیت‌های خود را بر روی ماه‌های گرم سال به ویژه تابستان و کاهش پیک بار در این فصل متمرکز کرده است. وظیفه وزارت اوقاف، توزیع بروشورهای آموزشی وزارت آب و برق بین نمازگزاران و روزه داران مساجد کل کشور و درخواسات از امامان جماعت برای آگاه سازی شهروندان در خصوص اهمیت مصرف منطقی آب و برق و دعوت به صرفه جویی در مصرف است. در عین حال کلیه مساجد کویت به کنتورهای هوشمند مجهز خواهند شد تا میزان دقیق مصرف آب و برق در این موقع از سال و در ساعات مختلف شبانه روز مشخص گردد و با مقایسه آن با سال پیش میزان تأثیرپذیری فعالیت‌های کمپین مشخص شود. در سال گذشته این اقدام بر روی سه مسجد بزرگ در شهرهای بزرگ کشور انجام شد که با موفقیت آمیز بودن آن طرح کنتورهای هوشمند برای کلیه مساجد کشور اجرایی گردید. البته‌ فعالیت‌های این کمپین پس از عید فطر و در بخشهایی مانند بخش صنعت و سایر بخش‌های دارای شدت انرژی بالا که مصرف برق آنها بر روی پیک بار و افزایش بار شبکه مؤثر است نیز ادامه خواهد یافت. همچنین تیم‌های نظارتی هم به کار گمارده شده‌اند که میزان مصارف مدارس را مشخص نماید و اثر آن را پس از تعطیلی مدارس و  پایان سال تحصیلی بر روی پیک مصرف محاسبه نمایند که این امر نیازمند همکاری وزارت آموزش و پرورش است.
(29می 2018- منبع: Arabtimesonline)     
هدف گذاری کویت برای دستیابی به 15 درصد انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2030
دست اندرکاران بخش انرژی کویت در حال برنامهریزی هستند تا سال 2030 بتوانند 15 درصد از تقاضای داخلی انرژی در این کشور را توسط انرژی­های تجدیدپذیر پاسخ­گو باشند. این تصمیم که مقدمات آن از سال 2017 به مرحله اجرا درآمده است، بخشی از چشم انداز انرژی کویت تا سال 2035 میباشد که از اهداف اصلی آن، فاصله گرفتن از اقتصاد متکی به نفت و گاز است. استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر با برنامه­ریزی برای ساخت نیروگاه خورشیدی (Dibdibah) در ماه­های پایانی سال 2017 کلید خورده است. این نیروگاه دارای ظرفیت 1500 مگاوات است و برآورد سرمایه‌گذاری برای ساخت آن 1/2 میلیارد دلار می‌باشد. دولت کویت قصد دارد در نیمه اول سال 2018، مناقصه‌ای برای این نیروگاه یک ونیم گیگاواتی برگزار نماید.
(16 آوریل 2018- منبع: www.utilities-me.com)     
 اخبار 2017-1395
آمادگی کامل نیروگاه شِمال الزور الأولی در تابستان 2018
شرکت شِمال الزور الأولی اعلام نمود که در پی بازدید وزیر آب و برق کویت از سایت نیروگاه الزور و رضایت از روند موفقیت آمیز آن، این نیروگاه برای تابستان سال جاری در آمادگی کامل قرار دارد. مدیر ارشد اجرایی نیروگاه نیز اعلام نمود که آمادگی کامل این نیروگاه و رضایت وزیر آب و برق کویت و اینکه نیروگاه مذکور قادر خواهد بود در زمان اوج مصرف و فصل تابستان باری را از روی دوش این وزارتخانه بردارد باعث افتخار است. از نوامبر سال 2016 نیروگاه شمال الزور در حال بهره­برداری کامل است. این نیروگاه اولین نیروگاه مستقل کویت است که در تملک کامل این کشور قرار دارد. نیروگاه الزور 10 درصد از نیاز برق (1539 مگاوات) و 20 درصد از تقاضای آب (107 میلیون گالن در روز) این کشور را پوشش می­دهد. این نیروگاه جزو گام­های اولیه برای افزایش ظرفیت برق در سال­های اخیر و رویارویی با چالش پیش­بینی پیک بار مصرف به میزان 25 گیگاوات تا سال 2025 است. 
(15 فوریه 2018- منبع: Thinkgeoenergy.com)     
جمع آوری بدهی های وزارت آب و برق، نصب کنتورهای جدید هوشمند و برخورد قانونی با برداشت های غیرمجاز برق در کویت
وزارت آب و برق کویت موفق به جمع­آوری 67 میلیون دینار کویت (223/4 هزار دلار) از قبوض پرداخت نشده آب و برق این وزارتخانه طی سه ماه و نیم گذشته از بخش­های صنعت، تجاری و عمومی گردید. همچنین این وزارتخانه قراردادی را برای واردات 2000 کنتور هوشمند با ظرفیت 200 آمپر منعقد نموده است. این کنتورها درخواست مالکان ساختمان­های تازه تأسیس شهرهای جدید برای نصب کنتور هوشمند در شهرهای صباح احمد و جابر احمد را پوشش خواهد داد. از آوریل سال آینده نیز تعویض کنتورهای قدیمی با جدید شروع خواهد شد. این پروژه از طریق برگزاری مناقصه به شرکت­های برنده واگذار خواهد شد. در عین حال رییس کمیته مبارزه با استفاده­های غیر مجاز از برق اعلام نمود که طی سال 2017، این کمیته با 926 مورد متخلفان استفاده غیر مجاز از برق برخورد قانونی داشته که در کلیه موارد، این افراد با مجازات حبس و جریمه مواجه گردیده­اند.
(20 ژانویه 2018- منبع: MENAFEN- Arab Times)                                          
آمادگی کامل نیروگاه­های  برق کویت برای رویارویی با فصل گرم
وزارت آب و برق کویت برنامه­ریزی جهت تأمین امنیت عرضه آب و برق برای تابستان سال جاری میلادی در این کشور را آغاز نموده است. در حال حاضر روند تعمیر، نگهداری و توسعه سیستم­های واحدهای تصفیه آب و نیروگاه­های برق در این کشور در حال اجراست. هرساله این روند از ماه سپتامبر (شهریور) آغاز و تا ماه می (اواسط اردیبهشت) ادامه خواهد یافت. تاکنون تعمیرات واحدهای گازی، بخاری و آب شیرین کن­های این وزارت خانه به پایان رسیده و فعالیت­های مربوط به نوسازی و توسعه سیستم­ها در آن­ها آغاز گردیده است. به گفته معاون برق این وزارتخانه، این اقدامات تا اطمینان از فعالیت واحدها و بهره­برداری با بالاترین راندمان ممکن ادامه خواهد یافت.
(13 ژانویه 2018- منبع: Kuwait times)     
نصب 800 هزار کنتور هوشمند در کویت
کویت گام بزرگی در راه پیاده­سازی شبکه هوشمند در این کشور برداشته است. وزارت آب و برق این کشور از تعویض کنتورهای قدیمی برق با کنتورهای هوشمند دیجیتال خبر داد. به این منظور وزارت آب و  برق کویت مناقصه­ای جهت تأمین 800 هزار کنتور برق در ماه­های اولیه سال 2018 برگزار خواهد نمود. اما در مقاله­ای که در مخالفت با نصب این کنتورها در روزنامه القبس کویت به چاپ رسید اعلام شد که این کنتورها قابلیت سازگاری با محیط زیست این کشور را دارا نیستند و همچنین نصب آنها موجب حذف تعدادی از مشاغل مانند کنتورخوانی خواهد گردید. کنتورهای هوشمند اطلاعات مربوط به مصرف برق را به صورت دیجیتال به بخش مربوطه در وزارتخانه منتقل خواهند نمود.
(10 ژانویه 2018- منبع: utilities-me.com)
 http://www.utilities-me.com/article-5187-kuwait-to-go-smart-with-the-installation-of-800000-smart-metres
کویت میزبان کنفرانس بین المللی انرژی اتمی در امارات متحده عربی
معاون وزارت آب و برق کویت اعلام نمود که این وزارتخانه میزبان کنفرانس "انرژی اتمی در قرن 21 " که در امارات متحده عربی برگزار خواهد شد می­باشد. این کنفرانس در سطح وزرا تشکیل خواهد شد. به گفته وی، این کنفرانس یکی از رویدادهای مهم و حیاتی در جهان جهت بحث­های تخصصی و اطلاعات کارشناسی در زمینه ایمن سازی انرژی اتمی است. 700 متخصص از 68 کشور جهان در این کنفرانس شرکت نموده و در خصوص شیوه­های صلح­آمیز استفاده از انرژی اتمی بحث و گفتگو خواهند نمود. کنفرانس  انرژی اتمی در قرن 21، به تفضیل در خصوص نقش و سهم انرژی هسته­ای در توسعه پایدار و مقابله با تغییرات آب و هوایی خواهد پرداخت. وی همچنین اقدام و  برنامه­ریزی امارات متحده عربی برای ساخت چهار نیروگاه اتمی ایمن را تحسین نمود. این کنفرانس هر 4 سال یکبار برگزار خواهد شد که اولین آن در سال 2005 در پاریس برگزار شد. دومین کنفرانس در پکن و سومین کنفرانس در سال 2013 در سن پترزبورگ روسیه برگزار گردید.
. (31 اکتبر 2017- منبع: Kuwait news Agency)
http://www.kuna.net.kw/ArticleDetails.aspx?id=2654230&Language=en

 
دستگاه‌های تهویه مطبوع در کویت مصرف کننده قسمت اعظم برق این کشور
وزیر آب و برق کویت در سمیناری که با موضوع بهینه­سازی مصرف برق و فناوری‌های سرمایشی برگزار شد، اعلام نمود که دستگاه‌های تهویه مطبوع مصرف کننده 70 درصد از برق تولیدی در کشور هستند. وی همچنان اظهار نمود که در سال جاری، مازاد تولید برق کویت از طریق شبکه برق مشترک بین کشورها، به یکی دیگر از کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس انتقال یافته است که این میزان ناشی از اجرای برنامه‌های سهمیه بندی و صرفه­جویی در مصرف برق بوده است. وی در سخنان خود وزارت صنعت و بازرگانی را مورد خطاب قرار داد و از ایشان درخواست نمود تا ساختمان‌های جدید را با فناوری‌های بهینه مصرف انرژی تجهیز نمایند. ریاست انجمن مهندسین کویت نیز اظهار نمود که با توجه به افزایش جمعیت و ساخت و سازهای جدید، مصرف برق در حال افزایش است و باید نسبت به منطقی نمودن مصرف انرژی و تأمین عرضه برق از انرژی‌های پاک در این کشور اقدام نمود. این انجمن پیشنهاد تأسیس ارگانی برای مدیریت مصرف برق نمود.
(7 اکتبر 2017- منبع: Kuwait times)
مصرف منطقی برق در نتیجه افزایش تعرفه‌ها
بنابر اظهارات معاون وزیر آب و برق کویت، این وزارتخانه انتظار دارد تا نتایج حاصل از افزایش تعرفه‌ها بر روی مصرف برق را تا سه ماه آینده مشاهده نماید. وی معتقد است افزایش تعرفه‌ها منجر به مصرف منطقی انرژی خواهد گردید. وی همچنین اظهار نمود که نتایج در ماه سپتامبر همزمان با پایان دوره اوج مصرف برق توسط این وزارتخانه اعلام خواهد شد. وی افزود مصرف منطقی برق موجب خواهد گردید که این وزارتخانه بتواند خدمات بهتری را در اختیار مشترکین قرار دهد و از مشترکین خواست تا جهت صرفه جویی انرژی از روشن نمودن دستگاه های سرمایشی و روشنایی اضافی در ساعاتی که در منزل نیستند اجتناب نمایند. همچنین از راه اندازی کمپینی خبر داد که هدف آن بالابردن آگاهی عموم نسبت به اهمیت منطقی نمودن مصرف انرژی در فروشگاه­ها و مراکز خرید عمومی است که بخش عمده­ای از مصرف بخش تجاری را به خود اختصاص می‌دهد. وی همچنین اعلام نمود که راه اندازی این کمپین موجب کاهش مصرف انرژی در فروشگاه­ها و مراکز خرید تا 40 درصد گردیده است.  
   (13ژوئیه 2017- منبع: Arabtimesonline)  
کویت در شمار کشورهای دارای کمترین میزان قطعی برق در جهان
بنابر اظهارات وزیر آب و برق کویت، این کشور جزو کشورهای دارای کمترین میزان خاموشی برق در جهان است، اما هنوز نتوانسته به دلیل مصرف بالای ناشی از ازدیاد دما بر این مشکل به صورت کامل غلبه نماید. وزارت آب و برق کویت به صورت دوره‌ای عملیات تعمیر و نگهداری و توسعه نیروگاه‌ها را به منظور افزایش ظرفیت تولید در این کشور اجرا می‌نماید؛ این اقدامات موجب گردیده که میزان قطع برق و خاموشی به طرز قابل توجهی کاهش یافته و به حداقل برسد. اما متأسفانه نمی‌توان جلوی خاموشی‌های ناشی از افزایش مصرف برق در طول ماه‌های بسیار گرم تابستان را گرفت. وی اظهار امیدواری نمود که با اعتدال در مصرف برق و پایان یافتن ماه مبارک رمضان و کاهش مصرف، میزان خاموشی‌های ماه‌های گرم سال به پایین ترین میزان خود برسد.
(28ژوئن 2017- منبع: kUWAITTIMES)

 
ثبت رکورد جدید در مصرف برق در کویت
به گزارش وزارت آب و برق کویت، مصرف برق در روز یکشنبه 11 ژوئن (21 خرداد) به  13440 مگاوات رسید که این میزان مصرف در یک روز و در ماه ژوئن رکورد تازه‌ای را در مصرف برق این کشور رقم زده است. افزایش مصرف برق به دلیل افزایش دما در این ماه از سال و ماه مبارک رمضان بوده است. دمای هوا در روز 11 ژوئن به 49 درجه سانتیگراد رسید. رکورد قبلی مصرف برق در یک روز مربوط به 15 آگوست سال 2015 بود که مصرف برق به 13390 مگاوات رسید. به گفته مقامات کویت، موج گرما در هفته اخیر این کشور را در برخواهد گرفت و دمای هوا به بالای 50 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. وزارت آب و برق از مردم درخواست نمود تا در مصرف آب و برق خود صرفه جویی نمایند.
( 15ژوئن 2017- منبع: kUWAITTIMES)
جمع آوری 1 میلیارد دینار بدهی معوق قبوض آب و برق در کویت
وزیر آب و برق کویت اعلام نمود که از زمان تشکیل کمپین جمع آوری قبوض معوق آب و برق در این کشور، حدود یک میلیارد دینار کویت (3/3 میلیارد دلار) جمع آوری شده است. از این میزان تنها 33 میلیون دینار (108/7 میلیون دلار) در ماه مه جمع آوری گردید. وی در مراسمی که به مناسبت ماه مبارک رمضان در وزارت آب و برق کویت برگزار شد اعلام نمود که اجرای جریمه­های مربوط به عدم پرداخت قبوض و قطع آب و برق به مناسبت ماه مبارک رمضان متوقف و به تعویق خواهد افتاد. وی مجدداً تأکید نمود مشترکینی که نسبت به پرداخت قبض­هایشان اقدام ننموده­اند می­توانند به وزارت آب و برق اطلاع دهند تا نسبت به برنامه­ریزی و تقسیط بدهی ایشان اقدام گردد. در غیر این صورت پس از ماه مبارک رمضان، جریمه خواهند شد و اشتراک آب و برقشان قطع خواهد گردید.
( 29 مه 2017- منبع: Kuwait times)
  تکذیب خبر قطع برق مناطق مسکونی در صورت عدم پرداخت قبوض برق
وزیر آب و برق کویت خبر قطع برق منازل مسکونی در صورت عدم پرداخت قبض‌های معوق برق را تکذیب نمود. وی همچنین افزود که از سال 2012، وزارت آب و برق کویت دستورالعمل خاصی را در ارتباط با پرداخت‌های معوق به کار می‌گیرد. بر اساس این دستورالعمل، وزارت خانه به مشترکینی که تا سه بار قبض آب و برق خود را نپرداخته‌اند، هشدار می‌دهد و در صورت عدم ترتیب اثر، اشتراک آب مشترک مورد نظر قطع خواهد شد. در خصوص برق، در صورت عدم پرداخت، برق هیچ مشترکی قطع نخواهد شد. وی تأکید کرد که تاکنون برق هیچ مشترک بخش خانگی به دلیل عدم پرداخت قطع نشده و این اتفاق از این به بعد نیز نخواهد افتاد. براین اساس به مشترکینی که جمع بدهی‌شان به سه هزار دینار کویت (9/8 هزار دلار) رسیده هشدار داده شده است. این تکذیبیه پس از اینکه برخی از رسانه‌های اینترنتی خبری مبنی بر قطع برق مشترکین دارای بدهی و آغاز اعمال این قانون از منطقه الجهره در شمال شرقی شهر کویت سیتی منتشر نمودند صادر گشت. انتشار خبر مذکور سیلی از اعتراضات برخی از نمایندگان مجلس کویت را در بر داشت که وزیر آب و برق را تهدید به استیضاح در صورت صحت خبر فوق نموده بودند. دولت کویت در چند سال گذشته به سختی تلاش می‌نماید تا قبض‌های معوقه آب و برق شهروندان در بخش­های مختلف خانگی، عمومی تجاری را جمع آوری نماید. بر اساس خبر یکی از رسانه‌های داخلی کویت در ماه دسامبر، وزارت آب و برق از سایر وزارت خانه‌ها و ادارات دولتی درخواست نموده بود که در صورتی که مشترکین بدهی خود را پرداخت ننمایند هیچگونه معامله و یا نقل و انتقال قانونی برای آنان انجام نگردد. گفته می‌شود که میزان قبض‌های پرداخت نشده وزارت آب و برق کویت به 235 میلیون دینار کویت (772/5 میلیون دلار) رسیده است. بیشترین سهم از این بدهی مربوط به بخش خانگی با 187 میلیون دینار (614/7 میلیون دلار) و مابقی بدهی‌ها به ترتیب مربوط به بخش‌ عمومی (با 27/5 میلیون دینار – 90/4 میلیون دلار) تجاری، (8 میلیون دینار- 26/3 میلیون دلار)، صنعت (9/5 میلیون دینار- 31/2 میلیون دلار) و کشاورزی (3 میلیون دینار- 9/8 میلیون دلار) می‌گردد.
( 29آوریل 2017- منبع: Zawya)
 
اجرای تعرفه های جدید آب و برق در کویت از 22 آگوست سال جاری
وزارت آب و برق کویت اعلام نمود که قیمت‌های جدید آب و برق از 22 آگوست در این کشور به اجرا درخواهد آمد. سه ماه قبل، نرخ های جدید به بخش تجاری ابلاغ شدند. تعرفه جدید در بخش عمومی از پایان نوامبر و در بخش صنعت و کشاورزی از فوریه سال آینده به اجرا در خواهند آمد. براساس اطلاعیه وزارت آب و برق، تعرفه‌های جدید مصرف برق در فروشگاه‌ها و آپارتمان‌های مسکونی به 5 فیلس (1/6 سنت) بر هر کیلووات ساعت  افزایش خواهد یافت. این در حالی است که پیشنهاد دولت برای افزایش مصرف بخش تجاری، 25 فیلس (8/2 سنت) بر هر کیلووات ساعت بود که با توجه به نرخ تعرفه کنونی (که 2 فیلس یا 0/7 سنت به ازای هر کیلووات ساعت است) این بخش شاهد افزایش تعرفه 12 برابری می‌گردید. همچنین تعرفه خانه‌های مسکونی که در اختیار اتباع خارجی قرار داشت نیز 15 فیلس (4/9 سنت) بر هر کیلووات‌ساعت  تعیین شده بود. البته شهروندان کویتی از این قانون مستثنی شده بودند. پس از اعتراضات گسترده نمایندگان مجلس کویت این تعرفه­ها به 5 فیلس (1/6 سنت) بر هرکیلووات ساعت کاهش یافت.
 
(29مارس 2017- منبع: Kuwait times)
http://news.kuwaittimes.net/website/new-power-water-tariffs-applied-aug-22
تصمیم وزارت آب و برق کویت برای کاهش تعرفه‌های جدید آب و برق
وزارت آب و برق کویت تصمیم گرفت تا  تعرفه‌های جدید تصویب شده آب و برق را که قرار بود از ماه می اجرایی گردد، کاهش دهد. بر این اساس قیمت‌های برق برای خانه‌های آپارتمانی که قرار بود فقط برای اتباع خارجی مقیم کویت مورد استفاده قرارگیرد، از 15 فیلس به ازای هرکیلووات ساعت (4/9 سنت) مصوب به 5 فیلس (1/6 سنت) کاهش خواهد یافت. همچنین هر کیلووات‌ساعت برق برای مصارف تجاری نیز از 25 فیلس (8/2 سنت) به 5 فیلس (1/6 سنت) کاهش یافت. تعرفه برق برای بخش­های صنعتی و کشاورزی نیز از 10 فیلس (3/3 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت به 3 فیلس (1/0 سنت) کاهش یافت. تعرفه‌های جدید برق توسط مجلس سابق کویت تصویب شده بود و شامل شهروندان کویتی نمی‌گردد. این تصمیم در پی اعتراض گسترده نمایندگان مجلس جدید کویت با افزایش تعرفه‌های انرژی اخذ گردید. درحال حاضر تعرفه برق در کلیه بخش‌های اقتصادی در کویت 2 فیلس (0/7 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد.
( 3 مارس 2017- منبع: news.kuwaitimes.net)
صدور آیین نامه اجرایی تعرفه‌های جدید آب و برق در کویت
وزیر آب و برق کویت، آیین‌نامه جدیدی را برای اجرای تعرفه‌های جدید برق  در این کشور صادر نمود که در نشریه رسمی این کشور چاپ خواهد شد. بر اساس این آیین نامه کمیته‌ای متشکل از نمایندگانی از وزارت دارایی، وزارت صنعت و تجارت و دپارتمان قانونگذاری و فتوائیه و به ریاست نماینده وزارت آب و برق کویت تشکیل خواهد شد که آثار قیمت‌های جدید آب و برق در بخش‌های مختلف جامعه را بررسی نماید. این کمیته پس از انجام بررسی‌های مختلف و با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی جامعه نسبت به اعلام افزایش قیمت‌ها اقدام خواهد نمود. در این صورت افزایش قیمت آب و برق بر روی قیمت سایر خدمات و کالاها تأثیر نخواهد گذاشت. قابل ذکر است که پارلمان سابق کویت در تاریخ 13 آوریل 2016 قیمت‌های جدید برق را تصویب نموده بود که در اصلاحیه‌ای طبقه‌بندی خانه‌های مسکونی شخصی از قانون 2016/20 و افزایش قیمت برق مستثنی گردید. براساس این قانون مصرف برق آپارتمان‌های اجاره‌ای از 1 تا 1000 کیلووات ساعت، 5 فیلس (1/6 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت، از 1001 الی 2000 کیلووات ساعت، 10 فیلس (3/3 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت و از 2000 کیلووات ساعت به بالا 15 فیلس (4/9 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه می‌گردد. همچنین بر اساس قانون فوق، تعرفه برق بخش‌های دولتی و تجاری به صورت ثابت، 25 فیلس (8/2 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. تعرفه بخش کشاورزی و صنعت نیز 10 فیلس (3/3 سنت)  به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. تعرفه برق سایر بخش­ها نیز به طور ثابت 20 فیلس (6/6 سنت) بر کیلووات ساعت می‌باشد.
(15 ژانویه 2017- منبع: arabtimesonline).
اخبار 2016-1395
اجرای افزایش تعرفه‌های برق و آب طی چند هفته آینده در کویت
در آوریل 2016، مجلس کویت طرحی را تصویب نمود که به دولت این کشور اجازه افزایش تعرفه‌های آب و برق در خصوص اتباع و شرکت‌های خارجی در این کشور را می‌داد و شهروندان این کشور را از این قانون مستثنی می‌نمود. طبق این قانون تعرفه‌های برق برای اتباع خارجی در بخش خانگی از 2 فیلس (0/6 سنت) بر هر کیلووات ساعت به 15 فیلس (4/5 سنت) و برای ساختمان‌های تجاری از 2 فیلس (0/6 سنت) به 25 فیلس (7/5 سنت) افزایش یافته است. تعرفه مصرف آب نیز دو برابر شد. وزیر آب و برق کویت پیشتر اعلام نموده بود که هزینه تولید آب و برق برای دولت این کشور هر ساله در حدود 9 میلیارد دلار است و چنانچه راهکاری برای کاهش مصرف در نظر گرفته نشود، این میزان به 25 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. اما نمایندگان پارلمان کویت با اجرای این قانون مخالفت کرده بودند که پس از مستثنی شدن شهروندان این کشور با اجرای قانون افزایش تعرفه­ها موافقت نمودند. طی 50 سال گذشته این اولین باری است که تعرفه­های مصرف انرژی در کویت افزایش یافته است.
(9 نوامبر 2016- منبع: www.utilities-me.com)
آغاز بهره برداری از نیروگاه هم زمان تولید آب و  برق الزور در کویت
 اولین نیروگاه مستقل تولید هم زمان برق و آب "الزور شمال، یک در کویت آغاز به بهره برداری نمود. نیروگاه الزور، 10 درصد از تقاضای برق کویت حدود 1539 مگاوات، و 20 درصد از نیاز مصرف آب در این کشور حدود 107 میلیون گالن آب در روز را تأمین می‌نماید. آغاز این پروژه 519 میلیون دیناری (1/7 میلیارد دلاری) سال‌ها به دلایل سیاسی به تعویق افتاده بود اما بالاخره در دسامبر سال 2013 آغاز به کار کرد. این پروژه از اولین اقدامات دولت کویت جهت پاسخ گویی به افزایش نیاز آب و برق در این کشور است. سوخت این نیروگاه مقداری با گاز داخلی و بخشی با گاز مایع وارداتی تأمین می‌گردد. در سال 2015، کویت برای تأمین سوخت این نیروگاه، 3/1 میلیون متریک تن  گاز مایع وارد نمود و به همین دلیل کنسرسیومی را برای ساخت ترمینال واردات و گازسازی مجدد در منطقه الزور با هزینه 882 میلیون دینار (2/9 میلیارد دلار) به کار گرفت. این نیروگاه تحت مالکیت شرکت سهامی شمال الزور الؤلی می‌باشد. 40 درصد از سهام این شرکت متعلق به کنسرسیومی از بخش خصوصی متشکل از ENGIE،  Sumitomo Corporation و یک شرکت کویتی می‌باشد و 60 درصد مابقی متعلق به دولت کویت است. دولت کویت قصد دارد 50 درصد از سهام این شرکت را به شهروندان کویتی واگذار نماید و تنها 10 درصد از سهام متعلق به دولت باقی خواهد ماند. کلیه آب و برق تولیدی از این نیروگاه توسط وزارت آب و برق کویت بر مبنای یک قرارداد بلند مدت 40 ساله خریداری خواهد شد.
(
29 نوامبر 2016- منبع: Kuwaittimes)         
آغاز بهره برداری از اولین نیروگاه خورشیدی کویت
کویت بهره برداری از  اولین نیروگاه خورشیدی در این کشور را در میدان نفتی ام‌الغدیر آغاز نمود. کویت سعی دارد تا با توجه به افزایش روز افزون تقاضای داخلی انرژی در این کشور نسبت به تنوع بخشیدن به منابع تأمین انرژی در کویت اقدام نماید. این پروژه 30 میلیون دیناری (99/3 میلیون دلار) قادر به تولید 10 مگاوات برق می‌باشد که نیمی از آن به شبکه برق سراسری این کشور انتقال خواهد یافت و نیمی دیگر جهت مصارف داخلی میدان نفتی ام الغدیر استفاده خواهد شد. کویت سال گذشته اعلام نمود که قصد دارد تا سال 2030، 15 درصد از تقاضای انرژی خود را از طریق انرژی­های تجدیدپذیر تأمین نماید. مصرف انرژی در کویت و سایر مناطق خلیج فارس به سرعت رو به افزایش است. سال گذشته وزیر انرژی کویت اعلام نمود که تقاضای انرژی در این کشور تا سال 2030 به 30 هزار مگاوات در روز افزایش خواهد یافت. در سخنرانی افتتاحیه نیروگاه، مدیر اجرایی پروژه اعلام نمود که راه­اندازی نیروگاه "صدرا 500" قدم اول در دستیابی به هدف تأمین 15 درصد از انرژی کشور از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد.
(28 اکتبر 2016- منبع: AAP)  
    https://au.finance.yahoo.com/news/kuwait-starts-first-solar-power-230511363.html
جریمه قطع  برق برای قبض‌های پرداخت نشده در کویت
وزیر آب و برق کویت اعلام نمود که این وزارتخانه قصد دارد، اشتراک برق آن دسته از افرادی که قبض برق خود را پرداخت ننموده‌اند، قطع نماید. همچنین اعلام نمود که وزارت آب و برق درصدد برنامه‌ریزی برای تشکیل کمیته‌ای برای استخدام کنتورخوانان تمام وقت در این وزارتخانه است که پیگیر قطع و وصل دوباره برق در پی پرداخت بدهی مشترکین، بدون نیاز به شرکت‌های توزیع باشند. این کمیته پیگیر جمع آوری بدهی آن دسته از افرادی است که قبض­های پرداخت نشده آنان،1500 دینار کویت یا بالاتر (حدود 5000 دلار) می‌باشد. (13 سپتامبر 2016- منبع: arabtimes.com)
ثبت ژوئیه سال جاری به عنوان داغ ترین ماه طی 137 سال اخیر
افزایش دما در بیشتر نقاط زمین در ماه ژوئیه سال جاری، این ماه را به عنوان گرم ترین ماه طی 137 سال اخیر  ثبت نمود. کویت نیز با 54 درجه سانتیگراد یکی از گرم ترین تابستان‌های خود را پشت سر می‌گذارد و در نتیجه پیک بار برق در این کشور نیز بالاترین رقم خود را  با 13390 مگاوات به ثبت رساند که به گفته وزارت آب و برق کویت، بالاترین پیک بار در این کشور طی سال‌های اخیر است. بالاترین پیک بار که در گذشته برای این کشور به ثبت رسیده بود، 13310 مگاوات بوده است. وزارت آب و برق این افزایش ناگهانی مصرف برق را به گرمای بی سابقه بالای 50 درجه و افزایش مصرف وسایل سرمایشی مربوط دانست و برای پاسخ‌گویی به این افزایش مصرف تا مرز 15 هزار مگاوات، اعلام آمادگی نمود. سازمان هواشناسی سازمان ملل نیز اعلام نمود که دمای 54 درجه سانتیگراد که در روز 21 ژوئیه توسط کویت اعلام شده بود، بالاترین دمای ثبت شده تاکنون در آسیا بوده است.

(24 اوت 2016- منبع: KuwaitTimes)
انصراف کویت از ساخت نیروگاه اتمی در این کشور
وزارت آب و برق کویت از انصراف این وزارتخانه برای ساخت نیروگاه اتمی خبر داد. این تصمیم به دلیل هزینه بالای ساخت این نیروگاه، گرفته شده است. پیش از این، کویت اقداماتی را جهت اخذ مجوز برای ساخت نیروگاه از سازمان ملل انجام داده بود. نشریه کویت تایم  به نقل از یکی از مقامات ارشد وزارت آب و برق کویت اعلام نمود که این تصمیم در پی مطالعات انجام شده و با توجه به پر هزینه بودن و غیر عملی بودن این نیروگاه در کویت، گرفته شده است. وی همچنین اعلام نمود که استفاده از انرژی‌های جایگزین مانند باد و خورشید  در کویت بسیار به صرفه‌تر خواهد بود. برآورد می‌گردد که کویت جهت تأمین برق خود طی سال­های 2020 تا 2030 به تعداد بیشتری نیروگاه احتیاج داشته باشد. طی سال‌های اخیر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در پی افزایش تقاضای برق در این کشورها و همچنین جهت تنوع بخشیدن در ترکیب برق خود، انرژی هسته‌ای را به عنوان یکی از گزینه‌ها مد نظر قرار داده‌اند. امارات متحده عربی در حال حاضر، مشغول ساخت چهار راکتور هسته‌ای در نیروگاه باراکا می‌باشد که انتظار می‌رود تا سال 2020 به بهره‌برداری برسد. عربستان سعودی نیز تمایل دارد تا نیروگاه‌های هسته‌ای را در این کشور توسعه دهد. هفته گذشته، رییس جمهور روسیه برای همکاری در توسعه بخش انرژی هسته‌ای عربستان ابراز تمایل نمود
. (24 اوت 2016- منبع: Gulfbusiness.com)      
 
آماده‌سازی وزارت آب و برق کویت برای رویارویی با افزایش مصرف برق طی ماه مبارک رمضان
وزارت آب و برق کویت، میزان مصرف برق طی ماه مبارک رمضان در این کشور را در حدود 13800 مگاوات اعلام نموده است. این وزارتخانه همچنین اعلام نمود که آمادگی برای پاسخگویی به افزایش مصرف برق را با تولیدی در حدود 15 هزار مگاوات خواهد داشت. اما با این حال از کلیه شهروندان درخواست شده که در طی ماه مبارک در مصرف برق صرفه‌جویی نمایند. (28 می 2016- منبع: Kuwaittimes)
ابلاغ تعرفه‌های جدید و افزایش قیمت ها پیش از اجرای تعرفه‌ها در کویت
شمارش معکوس برای اجرای تعرفه‌های جدید آب و برق در کویت شروع شده است. تعرفه‌های جدید از طریق نشریه رسمی (Gazzet) اعلام شده است. این درحالی است که قبل از اجرای تعرفه‌های جدید قیمت برخی از کالاها افزایش یافته است. عموم مردم، نگران افزايش شديد قيمت‌ها به دنبال حذف يارانه‌هاي انرژي هستند. اجرای تعرفه‌های جدید یک سال پس از اعلام آن و به تدریج از بخش تجاری آغاز خواهد شد و سه ماه بعد از آن در بخش سرمایه‌گذاری و سپس سه ماه بعد از آن در بخش دولتی اعمال خواهد شد. اعمال تعرفه‌ها در بخش صنعت و کشاورزی 1 سال و 9 ماه پس از ابلاغ تعرفه‌های جدید در این دو بخش آغاز می‌گردد. کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که با اجراي تعرفه های جدید، قیمت‌ها به سرعت و به ویژه در ماه مبارک رمضان افزایش خواهند یافت. مجلس کویت به دولت این کشور تذکر داده است که باید از افزایش شدید قیمت‌ها و بالا رفتن تورم در کشور به ویژه در ماه مبارک رمضان جلوگیری نماید. (28 می 2016- منبع: MENAFN)
تصویب افزایش قیمت برق توسط مجلس کویت
برای اولین بار طی 50 سال گذشته، قیمت‌های برق در کویت افزایش یافت. بالاخره مجلس کویت با لایحه دولت این کشور برای افزایش تعرفه آب و برق برای افراد خارجی مقیم کویت و مؤسسات تجاری خارجی در این کشور  موافقت نمود. البته افراد دارای تابعیت کشورهای حوزه خلیج فارس از این قانون مستثنا شدند. 31 نفر از نمایندگان با این طرح موافقت و 17 نماینده دیگر با آن مخالفت نمودند. این طرح طی دو سال گذشته چندین بار توسط دولت کویت مطرح شده که با مخالفت نمایندگان مجلس کویت مواجه شده بود، ولی نهایتاً پس از حذف شهروندان کویتی از این طرح، با آن موافقت شد. این طرح شامل مصارف برق بخش خانگی، مربوط به افراد خارجی مقیم در کویت است که از تعرفه 2 فیلس (7/0 سنت) به ازای هر کیلووات‌ساعت مصرف برق، به 15 فیلس (5 سنت) افزایش می‌یابد و برای بخش تجاری نیز از 2 فیلس به ازای هر کیلووات‌ساعت مصرف برق به 25 فیلس (3/8سنت) افزایش خواهد یافت. تعرفه آب نیز تا دو برابر افزایش خواهد یافت. این اقدام در پی بررسی‌های طولانی دولت و مجلس کویت برای افزایش قیمت برق انجام گرفت. بنا بر اظهارات وزیر آب و برق کویت، دولت سالانه مبلغ 8/8 میلیارد دلار برای تولید آب و برق در این کشور یارانه می‌پردازد. چنانچه هیچ اقدامی صورت نگیرد، مصرف آب و برق تا سال 2035 تا سه برابر میزان کنونی افزایش خواهد یافت و یارانه‌ها نیز به 25 میلیارد دلار افزایش می­یابد. هدف از افزایش قیمت­ها، کاهش مصرف برق در این کشور تا 30 درصد است. اما بسیاری ار نمایندگان به این اقدام دولت اعتراض نموده و آن را بی‌عدالتی در حق شهروندان و سوء مدیریت دولت کویت اعلام نمودند. درپی کاهش قیمت‌های جهانی نفت، کویت با کسری 20 میلیارد دلاری بودجه مواجه شده است. برآورد می‌شود که تعداد 3/1 میلیون خانوار بومی و 3 میلیون خانوار خارجی در کویت زندگی می­کنند.
(14آوریل 2016- منبع: Thenational.ae)
افزایش چند برابری قیمت برق برای مشترکین پر مصرف برق
دولت کویت لایحه‌ای را تقدیم مجلس این کشور نموده که بر اساس آن، دولت می‌تواند نسبت به افزایش چند برابری تعرفه مشترکین پر مصرف برق تا میزان هفت و نیم برابر اقدام نماید. هم‌اکنون تعرفه جاری برق در کویت به مبلغ 2 فیلس (0/7 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد. در این لایحه دولت تصمیم دارد، تا تعرفه برق مشترکان پر مصرف بخش خانگی را بسته به میزان مصرف برق به 5 الی 15 فیلس ( 1/7 الی 5 سنت) به ازای هر کیلووات‌ساعت افزایش دهد. اما نمایندگان مجلس با طرح دولت برای افزایش تعرفه برق درگذشته مخالفت نموده‌اند و سعی می‌نمایند نرخ آن را در همان حد 2 فیلس در بخش خانگی حفظ نمایند. کمیته تصمیم‌گیری در خصوص این لایحه در تاریخ 6 می برگزار خواهد شد. این لایحه جدیدترین اقدام دولت کویت در راستای تجدید ساختار اقتصادی در این کشور می‌باشد که شامل حذف یارانه بنزین و سایر حامل‌های مصرفی انرژی و تعیین قیمت‌ها و مالیات‌های جدید است. این برنامه ها در پی کاهش چشمگیر قیمت جهانی نفت و کسری بودجه اغلب کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس مد نظر قرار گرفته است. در اوایل ماه مارس نیز، کابینه کویت، وضع 10 درصد مالیات بر روی سود شرکت‌ها و شخصیت‌های حقوقی را به تصویب رسانده بود. مسئولان کشور کویت اظهار نموده‌اند که قطع یارانه­ها به دلیل حساسیت سیاسی و تحت تأثیر قرار دادن استانداردهای زندگی شهروندان کویتی باید با بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد. وزارت دارایی کویت در اوایل ژانویه سال جاری، میزان کسری بودجه در این کشور را 12/2 میلیارد دینار (40/7 میلیارد دلار) تخمین زده بود. (31 مارس 2016- منبع: Arabianbusiness)
http://www.arabianbusiness.com/kuwait-plans-steep-rise-in-electricity-charges-for-heavy-users-626848.html
تصمیم کویت برای منطقی کردن یارانه های برق و آب
دولت کویت اعلام نمود که قصد دارد بودجه مؤسسات دولتی در این کشور را تا 25 درصد کاهش دهد تا به این بوسیله بتواند یارانه‌های انرژی در این کشور را منطقی نماید. این تصمیم پس از کسری شدید بودجه در این کشور به دلیل کاهش  قیمت‌های جهانی نفت گرفته شد. این موضوع در جلسه روز یکشنبه مورخ 28 فوریه (9 اسفند) کمیسیون اعتبارات و امور اقتصادی مجلس کویت با حضور وزرای چندین وزارتخانه ذیربط به بحث و بررسی گذاشته شد. پس از مصاحبه مطبوعاتی که بعد از جلسه برگزار شد، سخنگوی مجلس اعلام نمود که تصمیم برای منطقی نمودن یارانه‌ کالاها و خدمات در راستای صرفه­جویی در هزینه‌های دولت اتخاذ شده است. همچنین دولت سعی دارد با خصوصی‌سازی بعضی از پروژه‌ها و توسعه همکاری بین بخش­های دولتی و خصوصی، درآمدهای دولت را افزایش دهد. به نظر می‌رسد که تصمیم برای منطقی نمودن یارانه‌های آب و برق، موجب صرفه­جویی به میزان 2/1 میلیارد دینار (9/3 میلیارد دلار) در هزینه‌های دولت گردد. همچنین تصمیم گرفته شد که برای سوخت خودرو، هر شهروند ماهیانه 220 لیتر کوپن دریافت نماید و یارانه سوخت خودرو به طور کامل حذف گردد. وی همچنین خاطر نشان نمود که هنوز هیچکدام از این پیشنهادها نهایی نشده است و تصمیم نهایی برای تغییر ساختار اقتصادی در کویت در جلسه آینده این کمیسیون با حضور اعضای دولت و مجلس گرفته خواهد شد. 
(29 فوریه 2016- منبع: GDNonline.com)
عدم تصمیم گیری برای اعلام تعرفه های جدید برق در کویت
جلسه کمیسیون اعتبارات و امور اقتصادی مجلس کویت با حضور وزرای دولت برای کاهش یارانه­های انرژی و افزایش تعرفه­های آب و برق، به نتیجه نرسیده و با شکست مواجه شد. مجلس اعتقاد دارد که افزایش هزینه‌های آب و برق، تأثیرات منفی بر زندگی شهروندان این کشور دارد. اما وزیر آب و برق معتقد است، منطقی نمودن یارانه‌های آب و برق بیشتر از اینکه موجب افزایش درآمدهای دولت گردد، طریقه صحیح مصرف انرژی را به شهروندان آموزش خواهد داد. هفته گذشته دولت، لایحه جدید تعرفه‌های انرژی را (به شرح زیر) به مجلس این کشور ارائه داد.
نوع مصرف محدوده مصرف
 (کیلووات ساعت)
قیمت هر کیلووات ساعت
فیلس کویت سنت دلار
خانگی مهاجران و افراد خارجی 1000-1 5 65/1
2000-1001 8 6/2
3000-2001 10 3/3
شهروندان کویتی 3000-1 3 99/0
6000-3001 8 6/2
9000-6001 10 3/3
تجاری - 19 3/6
صنعتی - 2 7/0
 
 
در حال حاضر تعرفه برق در کویت برای کلیه مصارف 2 فیلس (7/0 سنت) برای هر کیلووات ساعت می­باشد. این تعرفه­ها توسط مجلس تصویب نشده و اختلاف بین دولت و مجلس همچنان بر سر میزان تعرفه‌های جدید باقی است و به گفته سخنگوی مجلس این کشور نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.
(6 مارچ 2016- منبع: www.zawya.com)
                                       http://www.zawya.com/story/KuwaitNo_deal_yet_on_new_power_tariffs-ZAWYA20160306043507/
بهره برداری از نیروگاه گازی الزور کویت در سال آینده میلادی

اولین نیروگاه سیکل ترکیبی و نمکزدایی آب کویت تا اواخر سال 2016 میلادی به بهره برداری خواهد رسید. این نیروگاه در راستای پاسخ‌گویی به تقاضای برق پیش‌بینی شده تا سال 2025 به میزان 25 گیگاوات، ساخته و برنامه‌ریزی شده است. 40 درصد از نیروگاه شمال الزور الأولی، در تملک کنسرسیوم خصوصی متشکل از شرکت فرانسوی انجی یا همان جی دی اف سوئز سابق، شرکت ژاپنی سومیتومو و شرکت کویتی موسوم به عبدالله الحمد الساغر و برادران می‌باشد. 60 درصد مابقی نیز در تملک دولت کویت است. ظرفیت کلی این نیروگاه 1500 مگاوات برق و 107 میلیون گالن آب (حدود 400 هزار متر مکعب) در روز است. این ارقام در برگیرنده 10 درصد از ظرفیت برق و 20 درصد از ظرفیت آب کویت می‌باشند. این نیروگاه در منطقه الزور کویت قرار دارد و اولین نیروگاهی است که تحت قانون تملک مشترک دولتی و خصوصی مصوب سال 2008، ساخته شده است. کل آب و برق تولیدی در این نیروگاه در داخل کشور کویت به مصرف خواهد رسید. براساس برنامه‌های از پیش تعیین شده، شرکت‌های انجی و سومیتومو امور بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری نیروگاه را پس از تکمیل با سهم برابر به عهده خواهند گرفت.  (13دسامبر 2015- منبع: Technical Review Middleeast )            

http://www.technicalreviewmiddleeast.com/power-a-water/power-generation/kuwait-s-gas-fired-plant-to-come-online-next-year

مصرف سرانه بالای آب و برق  در کویت
جهان در تدارک برگزاری یکی از بزرگترین رویدادهای مربوط به محیط زیست، یعنی " کنفرانس تغییرات اقلیم" است که در دسامبر سال جاری میلادی توسط سازمان ملل در پاریس برگزار می‌گردد و تلاش می‌نماید که کشورهای جهان را برای کاهش انتشارات و در نتیجه ملایم نمودن روند گرمایش جهانی، متقاعد نماید. در میان کشورهای بزرگ صنعتی و یا در حال رشد که بر سر میزان انتشارات خود مشغول بحث و چانه­زنی هستند، کویت کشور کوچکی با جمعیت اندک محسوب میگردد که متاسفانه در میان کشورهای دارای بالاترین میزان مصرف انرژی جای دارد. شهروندان کویتی دارای بالاترین نرخ سرانه مصرف آب و برق در جهان هستند. این درحالی است که کویت از خشک ترین مناطق جهان است که منابعی برای تأمین آب ندارد. واحدهای تصفیه و نمک زدایی آب، میلیون ها بشکه نفت را برای تولید آب قابل آشامیدن مصرف می‌نمایند و این در حالیست که آب تصفیه شده بدون لحظه‌ای تأمل توسط شهروندان این کشور به هدر می‌رود. شستشوی خانه­، ماشین و حتی خیابان­ها با این آب به شدت در این کشور رایج است. این امر برای نیروگاه های برق نیز به همین شکل است. میلیون ها بشکه نفت در داخل نیروگاه‌ها برای تولید برق سوزانده می‌شود و مردم بدون کوچک­ترین نگرانی و صرفه­جویی، آن برق را مصرف می‌کنند تا حدی که به دلیل تقاضای بیش از ظرفیت شبکه‌های برق، خاموشی در این کشور امری رایج است. باوجود درخواست­های مکرر دولت از مردم برای منطقی کردن مصرف برق، چراغ ها بدون دلیل سراسر روز روشن مانده و سیستم‌های سرمایشی تا منتهی درجه مشغول سرمایش هوای محیط هستند. یکی از عوامل یاری رسان عدم صرفه­جویی یارانه های بالای انرژی در کویت است که علاوه بر تشویق مصرف به آلودگی هوا کمک می‌کند. البته می‌توان کسری بودجه پس از کاهش قیمتهای جهانی نفت را نیز به مشکلات موجود اضافه کرد.  اخیراً دولت کویت سعی کرده برای پایان دادن به این فرهنگ مصرف و مشکلات ناشی از مصرف بی رویه انرژی، با آموزش فرهنگ صحیح به شهروندان و کاهش و یا قطع کامل یارانه برق و بنزین اقدام نماید. که این تلاش ها گام­های نخستین در این کشور برای رهایی از عنوان یکی از بالاترین مصرف کنندگان انرژی در جهان به شمار می‌رود. (25 اکتبر 2015- منبع: Kuwaitime)
 گروه صنعتی TSK اسپانیا برنده قرارداد 385 میلیون دلاری ساخت نیروگاه خورشیدی کویت
کویت گام بزرگی جهت دستیابی به هدف تولید 15 درصد برق این کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2030 برداشته است. اخیراً کویت قراردادی را به ارزش 365 میلیون دلار برای ساخت نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی با گروه صنعتی TSK اسپانیا به امضاء رسانده است. سال بهره‌برداری از نیروگاه، 2017 اعلام شده است. این نیروگاه در منطقه الشقایا در 100 کیلومتری کویت سیتی در مرز عراق و عربستان سعودی بنا شده است. پس از تکمیل، این پروژه قابلیت تولید برق برای تأمین نیاز انرژی 100 هزار خانوار را خواهد داشت و در مصرف انرژی معادل 5/12 میلیون بشکه نفت در سال، صرفه جویی خواهد شد. وزیر آب و برق کویت اعلام نمود که این کشور قصد دارد تا سال 2030، ظرفیت تولید برق از نیروگاه های بادی و خورشیدی را به 5/4 گیگاوات برساند. پیش بینی می شود که در آن زمان تقاضای برق از 12 گیگاوات کنونی به  30گیگاوات افزایش یابد. دولت کویت قصد دارد تا سال 2025، ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر را حداقل تا 2 گیگاوات افزایش دهد. (11 سپتامبر 2015 – منبع: Bakerxchange)
 
توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير در كويت
كاهش چشمگير اخير در قيمت‌هاي فن‌آوري‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير، قدرت بيشتري جهت توسعه انرژي­هاي پاك در اين كشور ايجاد نموده است. بنابر مطالعات انجام شده، هم اكنون با توجه به كاهش هزينه‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير و افزايش تقاضاي سالانه انرژي با نرخ 6 الي 8 درصد، مناسب‌ترين زمان براي توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير در كويت مي‌باشد. درحال حاضر، بنابر آمارهاي وزارت آب و برق كويت، اين كشور براي توليد برق و تصفيه آب، كاملاً به انرژي‌هاي فسيلي وابسته است. هدف اين وزارتخانه تأمين حداقل 10 درصد از انرژي مورد نياز كويت از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير تا سال 2020  و يا 15 درصد تا سال 2030 مي‌باشد. استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير در كويت امر تازه‌اي نيست. اولين برنامه توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير در كويت در سال 1975 با نصب تعدادي تجهيزات خورشيدي اجرا شد. اما اين پروژه در سال 1980 به دليل هزينه‌هاي بالاي تجهيزات و بهره‌برداري از فناوري‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير با بن بست مواجه شد. اما هم‌اكنون با تغيير اقتصاد انرژي‌هاي تجديدپذير، بخش­هاي دولتي و خصوصي، تشويق شده­اند تا در اين مسير گام بردارند. در حال حاضر، پروژه­هاي متعددي در زمينه انرژي‌هاي تجديدپذير تكميل يا در دست اجرا مي‌باشد. از آن جمله مي­توان به مزرعه بادي كوچك سلمي واقع در كويت سيتي با 4/2 مگاوات ظرفيت، تكميل شده در تاريخ 2013، پارك انرژي الشقايا با 100 كيلومتر مربع وسعت و داراي تجهيزات بادي و خورشيدي حرارتي و فتوولتائيك به ظرفيت 2000 مگاوات و تاريخ تكميل تا سال 2030، نيروگاه خورشيدي البداليه با ظرفيت 280 مگاوات سيكل تركيبي خورشيدي و تاريخ تكميل سال 2017، اشاره نمود. دو پروژه ديگر نيز در اين زمينه در دست اجراست كه با بخش نفت مشترك است. يكي پروژه احداث نيروگاه خورشيدي ام قدير واقع در ميدان نفتي ام قدير است كه سال گذشته قرارداد آن به ارزش 28 ميليون دلار با شركت اسپانيايي Gestamp به امضا رسيد. اين پروژه پس از تكميل قادر به توليد برق به ميزان 10 مگاوات خواهد بود كه به مصارف مورد نياز ميدان خواهد رسيد و پروژه ديگر، پروژه استخراج نفت توسط فناوري خورشيدي است. در اين پروژه از انرژي خورشيدي و گاز مشعل براي تأمين بخار مورد نياز براي پمپ نمودن نفت خام از ميدان مشترك نفتي وفره بين كويت و عربستان سعودي، استفاده خواهد شد. كليه دستاوردهاي مربوط به انرژي تجديدپذير در كويت در كنفرانس انرژي پايدار در كويت كه از تاريخ 29 نوامبر الي 2 دسامبر سال 2015 در اين كشور برگزار خواهد شد، ارائه مي‌گردد. (26 اوت 2015 – منبع: Renewable energy Magazine)

اختصاص اعتبار 10 ميليارد دلاري به پروژه هاي زيربنايي صنعت برق در كويت
كويت پروژه‌هاي مربوط به ساخت نيروگاه‌ها، تجهيزات نمک­زدایی از آب و ساير پروژه‌هاي زيربنايي در بخش آب و برق در اين كشور را تصويب نمود و مبلغ 3 ميليارد دينار (9/9 ميليارد دلار) را به اين پروژه‌ها اختصاص داد. مانند ساير كشورهاي حوزه خليج فارس، كويت نيز در تلاش براي يافتن راه‌حل‌هاي مناسبي جهت رويارويي با تقاضاي روز افزون و افسارگسيخته برق در اين كشور مي‌باشد. بنابر مطالعات انجام شده، پروژه‌هاي مصوب در حدود 3580 مگاوات به ظرفيت برق اين كشور خواهد افزود. اما برنامه زمان‌بندي اين پروژه‌ها به استثناي پروژه ساخت نيروگاه بيوگازسوز كه زمان ساخت آن تا سال 2020 تعيين شده، ارائه نشده است. همچنين جزييات تأمين مالي اين پروژه‌ها نيز، به غير از اينكه 50 درصد از هزينه‌هاي پروژه از طريق ارائه در بازار سهام، تأمين خواهد شد، اعلام نشده است. در بين اين پروژه‌ها، برنامه‌ريزي براي ساخت فاز دوم نيروگاه به ظرفيت 1800 مگاوات و تأسيسات نمک­زدایی از آب در منطقه الزور به ظرفيت 500 هزار متر مکعب در روز به چشم مي‌خورد. همچنين ساخت فاز اول نيروگاه خيران به ظرفيت 1500 مگاوات و نيروگاه سيكل تركيبي خورشيدي الأبداليه به ظرفيت 280 مگاوات (60 مگاوات خورشيدي و 220 مگاوات گازي) نيز در دستور كار اين بخش قرار گرفته است. همچنين از برنامه‌هاي اين كشور تأمين 15 درصد از تقاضاي برق تا سال 2030، از طريق منابع تجديدپذير مي‌باشد. از اقدامات اوليه در اين راستا مي‌توان به راه‌اندازي 100 جايگاه سوخت­گيري خورشيدي تا سال 2017 اشاره كرد. پروژه پايلوت مربوط به نيروگاه خورشيدي به ظرفيت 70 مگاوات نيز در صحراي الشقايا در غرب كويت سيتي در حال ساخت است كه انتظار مي‌رود تا سال آينده به اتمام برسد. (14 اوت 2015 – منبع: gulf.times )
كسري بودجه 7/2 ميليارد دينار (3/2 ميليون دلار) در كويت
براي اولين بار در تاريخ كشور كويت، اين كشور با كسري عظيم بودجه به مبلغ 7/2 ميليارد دينار (9/8 ميليارد دلار) مواجه شده است و چنانچه قيمت‌هاي نفت همچنان داراي سير نزولي باشند در سال آينده كسري بودجه آن بيشتر خواهد شد. بنابراين اين كشور قصد دارد يارانه برق و سوخت را از 8/5 ميليارد دينار (1/19 ميليارد دلار) به 6/3 ميليارد دينار (9/11 ميليارد دلار) كاهش دهد. (2 اوت 2015 – منبع: Zawya )
هشدار نماينده مجلس كويت به وزارت آب و برق در خصوص قطع مكرر برق
عبدالله التميمي، نماينده مجلس كويت به وزير آب و برق اين كشور در خصوص قطع مكرر برق در تمام نقاط كويت در طول ماه مبارك رمضان، تذكر داد. وي همچنين نسبت به تعمير پست‌هاي توزيع برق كه تحمل دماي بالاتر از 55 درجه سانتيگراد را ندارند تأكيد نمود. وي به مقامات ارشد اين وزارتخانه گفت: "در حالي كه مردم روزه دار با گرماي شديد مواجهند، به جاي اينكه نظاره‌گر قطع برق در طول ماه مبارك رمضان باشيد، به محل تأسيسات و پست‌ها مراجعه كنيد و از نزديك بر عمليات تعمير نظارت نماييد." وي افزود، وزير آب و برق شخصاً بايد مسئوليت اين مشكلات را بپذيرد. التميمي اضافه كرد، قطع مكرر برق در مناطق الصباحيه، الجهره و الدعيه، نبايد بدون توجه رها گردد، بلكه بايد منابع برق اضطراري همراه با يك تيم متخصص براي رفع خرابي و موارد اورژانس در نظر گرفته شود و در بلند مدت نيز نسبت به تعميرات اساسي تأسيسات مناطق مذكور اقدام گردد. در مجموع اين نماينده مجلس از وزارت آب و برق درخواست نمود تا ضمن ارزيابي عملكرد كنوني شبكه برق كشور، حمايت و اقدامات لازم جهت جلوگيري از قطع مكرر برق در ماه­هاي گرم سال انجام شود. (8 جولاي 2015 – منبع: MENAFN.ArabTimes)
استفاده از انرژي خورشيدي جهت مقابله با كمبود آب در كويت
در كارگاه آموزشي كه روز دوشنبه 25 مي توسط موسسه تحقيقات ويژه كويت (Kuwait Institute for specific research) برگزار شد، مديركل اين مركز، استفاده از انرژي خورشيدي را راه چاره براي رويارويي با بحران كمبود آب و شيرين‌سازي آن عنوان كرد. عنوان اين كارگاه آموزشي، "استفاده از انرژي خورشيدي در واحدهاي آب شيرين كن" بود. وي اعلام نمود، قراردادهاي تحقيقاتي در اين خصوص با دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقيقاتي فرانسه و يك مورد نيز با يكي از دانشگاه‌هاي كره جنوبي منعقد گرديده است. وي افزود، اين كارگاه آموزشي با هدف جلب مشاركت كشورهاي آلمان، ايتاليا و سنگاپور براي همكاري بيشتر در زمينه‌هاي مورد نياز اين امر و تبادل اطلاعات و نظرات، برگزار گرديده است. وي اظهار نمود كه اين مركز يك واحد آب شيرين كن نمونه را در سايت اين مؤسسه طراحي، نصب و بهره­برداري نموده است. اين واحد با هدف آزمايش نتايج تحقيقات اين مركز و امكانسنجي فني، اقتصادي استفاده از برق خورشيدي در آب شيرين كن‌ها طراحي و راه اندازي شده است. (25 مي 2015 – منبع:Kuwait News Agency )

قرارداد كويت با ABB جهت تقويت شبكه برق اين كشور
شركت ABB برنده مناقصه 12 ميليون دلاري از وزارت آب و برق كويت جهت نوسازي و بروز نمودن سه پست موجود برق كويت‌سيتي جهت عرضه مطمئن برق به مناطق پر جمعيت شهري مستقر در آن گرديد. سه پست انتقال برق در استان حولي قرار گرفته‌اند و برق مناطق مسكوني و تجاري اطراف خليج كويت را تأمين مي‌نمایند. اين پست‌ها نيازمند نوسازي هستند تا بتوانند امنيت عرضه برق پس از 30 سال بهره برداري را همچنان تأمين نمايند. شركت  ABBتوانسته است مراحل ارزيابي وزارت آب و برق كويت را با ارائه راه حل‌هاي مناسب براي مدرن سازي امكانات موجود و تضمين افزايش كارايي و هزينه‌هاي كمتر تعمير و نگهداري در يكي از اين سه پست‌، با موفقيت طي نمايد. راه حل‌هاي اين شركت موجب فزايش طول عمر تجهيزات نصب شده خواند شد كه اين امر خود به بهبود و تقويت عملكرد شبكه و عرضه مطمئن برق به مصرف كننده كمك مي‌نمايد. به گفته سرپرست بخش سيستم‌هاي برق شركت ABB در این پست­ها، از آخرين فن آوري‌هاي GIS مناسب براي نقاط شهري پرجمعيت استفاده خواهد شد.
(30 مارس 2015- منبع :ceasiamag.com )

http://www.ceasiamag.com/article/abb-lands-contract-to-strengthen-kuwait-power-grid/11107

قرارداد كويت با ABB جهت تقويت شبكه برق اين كشور
شركت ABB برنده مناقصه 12 ميليون دلاري از وزارت آب و برق كويت جهت نوسازي و بروز نمودن سه پست موجود برق كويت‌سيتي جهت عرضه مطمئن برق به مناطق پر جمعيت شهري مستقر در آن گرديد. سه پست انتقال برق در استان حولي قرار گرفته‌اند و برق مناطق مسكوني و تجاري اطراف خليج كويت را تأمين مي‌نمایند. اين پست‌ها نيازمند نوسازي هستند تا بتوانند امنيت عرضه برق پس از 30 سال بهره برداري را همچنان تأمين نمايند. شركت  ABBتوانسته است مراحل ارزيابي وزارت آب و برق كويت را با ارائه راه حل‌هاي مناسب براي مدرن سازي امكانات موجود و تضمين افزايش كارايي و هزينه‌هاي كمتر تعمير و نگهداري در يكي از اين سه پست‌، با موفقيت طي نمايد. راه حل‌هاي اين شركت موجب فزايش طول عمر تجهيزات نصب شده خواند شد كه اين امر خود به بهبود و تقويت عملكرد شبكه و عرضه مطمئن برق به مصرف كننده كمك مي‌نمايد. به گفته سرپرست بخش سيستم‌هاي برق شركت ABB در این پست­ها، از آخرين فن آوري‌هاي GIS مناسب براي نقاط شهري پرجمعيت استفاده خواهد شد. (30 مارس 2015- منبع :ceasiamag.com )
 
گروه شركت‌هاي پريسمان برنده قرارداد 57 ميليون دلاري در كويت
گروه چند مليتي پريسمان متخصص در زمينه سيستم‌هاي انرژي و كابل‌هاي مخابراتي و برق، برنده دو سفارش عمده از دولت كويت به ارزش 50 ميليون يورو (9/56 ميليون دلار) براي پروژه‌هاي توسعه سيستم انتقال برق در كويت شده است. از اين دو قرارداد، يكي مربوط به پروژه شهر جابرالاحمد است كه مستقيماً توسط وزارت آب و برق كويت به اين گروه واگذار شده است و ديگري مربوط به خيابان جمال عبد‌الناصر مي‌باشد. پروژه شهر جابرالاحمد، بخشي از پروژه توسعه سيستم انتقال برق كويت با هدف تقويت شبكه انتقال اصلي كشور و حفظ امنيت عرضه برق به بخش‌هاي صنعتي و خانگي در اين كشور مي‌باشد. پروژه ديگر نيز مربوط به عريض نمودن خيابان جمال عبدالناصر و بهبود وضعيت و ارتقاء كيفي اين خيابان است كه يكي از شريان‌هاي اصلي كويت، و تبديل آن به بزرگراه، موجب كاهش بار ترافيكي و دسترسي آسان‌تر به دانشگاه‌ها، بيمارستان‌ها و ساير ارگان‌هاي دولتي مستقر در اين خيابان مي‌گردد. اين پروژه همچنين شامل تعويض و ارتقاء كابل‌هاي فشار قوي زير‌زميني در اين محدوده مي‌گردد. اين دو قرارداد شامل طراحي، ارائه خدمات مهندسي، آماده‌سازي و تأمين قطعات، ساخت، نصب و خدمات بهره‌برداري از سيستم‌هاي كابل‌هاي فشار قوي زيرزميني مشتمل بر 210 كيلومتر كابل‌هاي 132 كيلوولت و ساير اجزای شبكه براي هر دو پروژه مي‌باشد. عمليات مربوط به نصب در سال 2015 آغاز خواهد شد و اتمام آن تا اواسط 2016 به طول خواهيد انجاميد.
(19 فوريه 2015 – منبع: Tradearabia)
 

تست كنتورهاي هوشمند برق در كويت
معاونت توزيع وزارت آب و برق كويت از نصب و تست كنتورهاي هوشمند در برخي از ساختمان‌ها و مراكز خبر داد. وي افزود، تست اين كنتورها طي سه ماه آينده به پايان خواهد رسيد و پس از بررسي عملكرد آن نسبت به واردات اين كنتورها در حجم گسترده اقدام خواهد شد. وي توضيح داد كه عملكرد اين كنتورها به گونه‌اي است كه دو گزينه جهت پرداخت بهاي برق در اختيار مشتركين قرار خواهد داد. يكي از اين گزينه‌ها پيش پرداخت بهاي برق و ديگري ارسال صورت حساب پس از مصرف از طريق پست خواهد بود. (12 فوريه 2015 – منبع: Arabtimes)
https://www.zawya.com/story/Smart_electricity_meters_under_test_in_Kuwait-ZAWYA20150213042145/
قطع برق در كويت و فرو رفتن اين كشور در خاموشي
در روز 11 فوريه، اغلب مناطق كشور كويت به علت بروز مشكل فني در شبكه برق اين كشور، در خاموشي فرو رفت. اين خاموشي كه در حدود سه ساعت طول كشيد موجب تعطيلي فرودگاه بين­المللي كويت و بيمارستان­ها و بسته شدن مجتمع‌هاي اداري و ترافيك سنگين در شهرها و حوادث رانندگي بسياري گرديد. خاموشي از ساعت 19:20 دقيقه عصر شروع شده و رفع مشكل و برق­دار نمودن مجدد كليه مناطق  تا حدود ساعت 22:14 دقيقه شب به طول انجاميد. اين خاموشي، سه پالايشگاه اصلي كشور كويت را كه مسئول تأمین بيش از 90 درصد درآمد ارزي اين كشور هستند، تحت تأثير قرار نداد. (11 فوريه 2015 – منبع: Arabianbusiness.com)
تأمين برق كويت از طريق شبكه برق كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس در زمان خاموشي
آژانس خبري قطر اعلام نمود كه در زمان بروز خاموشي گسترده در كويت در تاريخ 11 فوريه این کشور، از شبكه يكپارچه برق شوراي همكاري‌هاي خليج فارس كه براي موارد اضطراری احداث شده، برق دريافت نموده است. اين شبكه 6 دقيقه پس از وقوع خاموشي، برق مورد نياز را وارد مدار نموده و كليه مناطق را به تدريج تا ساعت 22:14 دقيقه برق دار كرده است. به گزارش كويت تايمز، علت خاموشي ناشي از خرابي كابل بود كه موجب از دست رفتن 2000 مگاوات در نيروگاه الصبايا گرديد. ساير رسانه‌ها نيز اعلام نمودند كه پارگي كابل به دليل طوفان شن اتفاق افتاده است. پارگي كابل‌ها در زماني اتفاق افتاده كه در حال انتقال بار به ميزان 2000 مگاوات بوده‌اند. پس از حادثه، نيروگاه براي رفع مشكل، خاموش شده و شبكه شوراي همكاري‌هاي خليج فارس بلافاصله 1100 مگاوات برق اضطراري را براي كويت تأمين نموده كه نيمي از برق مورد نياز بوده است. (11 فوريه 2015 – منبع: ZAWYA)
https://www.zawya.com/story/GCC_power_grid_comes_to_Kuwaits_rescue-ZAWYA20150213055100/

 
تكميل 98 درصدي نيروگاه هاي جديد كويت
وزير آب و برق كويت در تاريخ 3 فوريه در بازديد از عمليات ساخت دو نيروگاه جديد الصبيه و الزور، اعلام نمود كه عمليات ساخت اين دو نيروگاه تا 98 درصد تكميل شده و طبق برنامه از پيش تعيين شده، تا اواخر ماه فوريه وارد مدار خواهند شد. وي اضافه نمود كه نيروگاه الزور تا ماه ژوئن سال جاري 230 مگاوات برق توليد خواهد نمود. وي همچنین افزود، تعداد زيادي قرارداد براي تعميرات پست‌هاي توزيع، ترمينال‌هاي انتقال و ژنراتورها منعقد گرديده است. (4 فوريه 2015 – منبع: Zawya)

 
افزایش 1000 مگاوات به ظرفيت شبكه ملي برق كويت پيش از تابستان
كويت قصد دارد تا قبل از رسيدن فصل تابستان، حدود 1000 مگاوات به شبكه برق اين كشور بيفزايد. وزير آب و برق كويت، پس از بازديد از نيروگاه الزور، اعلام نمود: با عملياتي كه جهت توسعه و گسترش نيروگاه انجام گرفته است، اين نيروگاه 500 مگاوات به ظرفيت شبكه ملي برق كشور خواهد افزود. اين عمليات براي نيروگاه الصبايا نيز انجام شده و پيش از شروع فصل گرما، 500 مگاوات ديگر به ظرفيت برق كشور اضافه خواهد نمود. در حدود 70 درصد از عملیات توسعه نيروگاه الزور انجام شده است و در ژوئیه سال جاري به بهره‌برداري خواهد رسيد. وي افزود، البته به اين دليل كه ميزان برق بيشتري براي شهروندان اين كشور آماده شده است، آنان نبايد در مصرف آن اسراف كنند. در خصوص استفاده از انرژي خورشيدي براي توليد برق، معاون وزير آب و برق كويت در همين كنفرانس خبري اظهار نمود از آنجایي كه نصب پانل­هاي خورشيدي روي بام ساختمان­هاي دولتي پروژه موفقيت آميزي بوده است، اين معاونت در حال انجام مطالعات براي نصب اين پانل‌ها بر روي مخازن آب در 20 منطقه در كشور نيز است. برآورد شده كه اين پانل‌ها در حدود 300 مگاوات نيروي برق توليد نمايند. (22 ژانويه 2015- منبع: MENAFN)

بررسي ميزان افزايش تعرفه‌هاي برق بخش‌هاي مختلف  با افزايش تعرفه­هاي برق در كويت
كميته دولتي كه به ریاست وزير دارايي كويت جهت بررسي افزايش تعرفه‌هاي برق تشكيل شده بود، به افزايش تعرفه‌ها رأي مثبت داد. رئيس اين كميته اعلام نمود كه هم اكنون با افزايش تعرفه‌هاي بخش خانگي بين 3 الي 6 برابر موافقت شده است. البته واحدهايي كه كمتر از 6000 كيلووات‌ساعت در سال مصرف مي‌نمايند از اين افزايش مستثنا هستند. قرار است اين طرح به هيأت وزيران ارسال گردد تا براي تأييد به مجلس كويت ارائه شود. بر اساس اين پیشنهاد، مصرف كنندگاني كه بين 6000 الي 10600 كيلووات ساعت برق مصرف مي‌نمايند، بايد 6 فيلس (04/2 سنت) به ازاي هر كيلووات ساعت  پرداخت نمايند كه سه برابر قيمت­هاي فعلي (2 فيلس) است. واحدهايي كه 10600 كيلووات ساعت به بالا مصرف دارند، 12 فيلس (08/4 سنت) به ازاي هر كيلووات ساعت  خواهند پرداخت كه 6 برابر قيمت‌هاي كنوني خواهد بود. وي همچنين افزود كه حتي با كاهش شديد قيمت  نفت، قيمت‌هاي پيشنهادي هنوز بسيار پايين‌تر از قيمتي است كه دولت براي توليد برق مي‌پردازد (18 ژانويه 2015- منبع: MENAFN)
اخبار 2015
اخذ بدهي صورت حساب‌هاي برق تا دينار آخر از مصرف كنندگان
وزير آب و برق كويت اعلام نمود كه ضرورت دارد تا مصرف كنندگان نسبت به تسويه بدهي‌هاي صورت حساب‌هاي عقب افتاده خود طي مهلت مقرر اقدام نمايند. به نقل از نشريه السياسه، وزارت آب و برق كويت به آن دسته از مصرف­كنندگاني كه داراي بدهي مي‌باشند، اين امكان را داده تا نيمي از بدهي خود را نقداً و مابقي را به صورت اقساط طي يك سال و نيم پرداخت نمايند. وزير آب و برق كويت همچنين اعلام نمود كه يك آژانس نظارتي بر فعاليت­هاي اين وزارتخانه در زمينه جمع‌آوري بدهي‌ها نظارت خواهد داشت و ضروري است كه بدهي‌هاي اين وزارتخانه تا دينار آخر جمع‌آوري گردد. در عين حال بررسي پيشنهاد وزارت آب و برق براي افزايش بهاي برق و آب در كويت به پايان رسيده است. به گفته منابع آگاه، كميته بررسي طرح تأكيد نموده كه طرح افزايش بها در مورد قشر كم درآمد و آسيب پذير اين كشور، اعمال نخواهد شد. (13نوامبر 2014- منبع: Arabtimesonline)
http://www.arabtimesonline.com/NewsDetails/tabid/96/smid/414/ArticleID/210834/reftab/36/Default.aspx
بیست و هفتمین كميته وزيران اجلاس همكاري‌هاي آب و برق شوراي همكاري‌هاي خليج فارس (GCC)، روز سه شنبه 9 سپتامبر 2014 پس از توافق براي هماهنگ نمودن سياست‌هاي مرتبط با امنيت عرضه آب و برق، پايان گرفت. وزير آب و برق كويت و رييس اجلاس، از توسعه همكاري‌ها و هماهنگي بين 6 كشور عضو تقدير كرد. وي افزود كميته همكاري‌هاي آب و برق شوراي همكاري‌هاي خليج فارس، با تدوين سياست‌ها و برنامه‌هاي مرتبط با بخش آب و برق و ايجاد اقداماتي جهت نيل به اين اهداف، نقش كليدي را در دستيابي به امنيت عرضه آب و توسعه بخش برق ايفاء مي‌نمايد. يكي از دستاوردهاي مهم اين كميته، پروژه‌هاي اتصال برق بين كشورهاي عضو شوراست. وي اشاره كرد، اولين گام برداشته شده، چراغ سبز اعضاء در سي‌امين نشست اعضاء در كويت در سال 2009 بوده است. وي همچنين تصريح نمود كه دوره بعد نيازمند همكاري‌هاي بيشتر و تقويت ظرفيت‌هاي كشورهاي عضو جهت رويارويي با چالش‌ها و دستيابي به توسعه پايدار جهت پاسخگويي به تقاضايمان خواهد بود. (10 سپتامبر 2014- منبع: KUNA)
بنابر اظهارات وزير آب و برق كويت، اين وزارتخانه مبلغ 420 ميليون دينار كويت (معادل 48/1 میلیارد دلار) از طلب اين وزارتخانه را كه توسط بعضي از مشتركين طي دو سال گذشته پرداخت نشده بود از طريق اقساط معوق در قبض‌هاي برق وصول نموده است. وي در نشست خبري كه با خبرنگاران داشت برآورد نمود كه اين وزارتخانه روزانه از 40 الي 800 هزار دينار كويت علاوه بر اقساط معوق از محل فروش برق دريافت مي‌نمايد. وي همچنين از ارجاع شش پرونده سرقت آب به ديوان جزا خبرداد و خواستار پاسخگويي و مجازات سارقان گرديد. او افزود، با توجه به اينكه وزارت آب و برق كويت در حال حاضر براي تأمين آب و برق در اين كشور و افزايش تقاضاي برق در فصل تابستان، زير فشار شديدي قرار دارد، اما انتظار مي‌رود كه تابستان امسال را با آرامش و بدون مشكل خاصي پشت سر بگذاريم. (9 آگوست 2014- منبع: KUNA)
http://news.kuwaittimes.net/ministry-electricity-collects-kd-420m-power-bills/
به گزارش روزنامه السياسش، وزير آب و برق كويت در كنفرانس خبري كه در بازديد از نيروگاه الزور شمالي برگزار شد، اظهار نمود كه كويت پس از اين با بحران برق مواجه نخواهد شد. وي عنوان نمود، پروژه الزور شمالي همانطور كه برنامه‌ريزي شده پيشرفت مي‌كند و انتظار مي‌رود تا ژوئن سال 2015، 220 مگاوات برق توليد نمايد. وي افزود، چندين پروژه جديد برقي و شيرين سازي آب طي 6 ماه آينده جهت مناقصه عرضه مي‌گردد كه كل برآورد هزينه آنها 3 ميليارد دینار كويت (معادل 6/10 میلیارد دلار آمریکا) برآورد شده است. او همچنين اظهار نمود كه وزارت متبوعش امكان پرنمودن شكاف موجود بين توليد و مصرف در كشور را كه موجب خاموشي‌هاي چند سال گذشته شده دارد. وي از انعقاد قرارداد دو پروژه در مي سال 2013 با ظرفیت توليد 1000 مگاوات خبر داد. انتظار مي­رود يكي از اين پروژه‌ها با توجه به اينكه در حدود 70 درصد از آن تكميل شده، به بهره‌برداري برسد. وي افزود، در حال حاضر توليد برق در اين كشور بيش از 14000 مگاوات است و مطالعه بر روي شبكه‌هاي برق كشور همگام با توسعه ظرفيت توليد انجام مي‌شود تا از تحمل بار اضافي بر روي آن اطمينان حاصل گردد. (21 جولاي 2014- منبع: Arabtimes.online)

افزايش مصرف برق در كويت و رسيدن به سطح بحراني

بنابر گزارش منبع خبري الرأي، مصرف برق كويت با ثبت ركورد 12130 مگاوات به مرز بحران رسيد. از طرف ديگر به گزارش دپارتمان امور آب اين كشور، حجم گسترده‌اي از آب جهت پاسخگويي به نياز مشتركين در ماه مبارك رمضان به شبكه‌هاي آب اين كشور پمپاژ گرديده و ميزان مصرف آب كشور در روز جمعه به 434 ميليون گالن (معادل 6/1 میلیارد لیتر) رسيده است. (6 جولاي 2014- منبع: Arabtimesonline)

 

 

 

 

http://www.arabtimesonline.com/NewsDetails/tabid/96/smid/414/ArticleID/206651/reftab/36/t/Any-rise-in-electricity-tariffs-will-be-applied-first-to-govt-institutions/Default.aspx

 

 

 

 

اجراي تعرفه هاي جدید آب و برق در كويت در آينده نزديك
وزارت آب و برق كويت، نسخه نهايي تعرفه‌هاي آب و برق در اين كشور را تنظيم نمود و در اختيار مراجع ذي صلاح قرار داد. به گفته يك مقام آگاه، اين وزارت‌خانه، مشتركين خود را به چهار گروه مصرف تقسيم نموده است و نرخ گروه اول تغييري نخواهد داشت. تعرفه­هاي قبلي شامل 2 فيلس (معادل 71/0 سنت) به ازای هر كيلوات ساعت برق و 800 فيلس (معادل 8/2 دلار) برای 1000 گالن آب (معادل 8/3 متر مکعب) مي‌باشد. در طبقه‌بندي جديد، تعرفه‌هاي آب و برق گروه چهارم به قرار 12 فيلس (معادل 3/4 سنت) به ازای هر كيلووات ساعت برق و 5/2 دينار كويت (معادل 9/8 دلار) برای هر هزار گالن آب افزايش يافته است. مطالعات نشان مي‌دهد كه گروه اول كه شامل ارزان‌ترين تعرفه‌ها مي‌گردد 60 درصد از مصرف‌كنندگان را در بر مي‌‌گيرد. بنابراين افزايش تعرفه‌ها بر خانوارهاي كم درآمد و يا با درآمد متوسط تاًثير منفي نخواهد گذاشت.
12 ژوئن 2014- منبع: Arabtimesonline
 
مرحله اول افزايش تعرفه‌هاي برق براي سازمان‌هاي دولتي مصرف‌كننده
به گفته الآنباء يكي از نشريات داخلي كويت به نقل از يك منبع موثق، در صورت پذيرفته شدن افزايش تعرفه‌هاي آب و برق در كويت، در مرحله اول اين امر شامل ادارات و مؤسسات دولتي خواهد شد. به گفته همين منبع، مبلغ افزايش هنوز تعيين نشده است، ولي پيشنهادهای مربوطه در دست بررسي مي‌باشد. دولت كويت اين اقدام را در راستاي كنترل و جلوگيري از مصرف بي‌رويه و اتلاف انرژي و افزايش درآمدهاي غير نفتي، انجام خواهد داد. اين منبع همچنين اعلام نمود كه شهرونداني كه ميزان مصرف آنها منطقي و در حد اعتدال است، نبايد نگران افزايش تعرفه­ها باشند و مشمول این طرح نمي­گردند. (8 ژوئن 2014- منبع: Arabtimesonline)
 
 

نقص فني در تعدادي از واحدهاي نيروگاه الزور براي سومين بار

براي سومين بار طي چند ماه اخير، 7 واحد نيروگاه الزور دچار نقص فني شده و براي چند روز از مدار خارج گشتند. تعداد زيادي از مهندسين و متخصصين فني، در حال بررسي مشكل و كنترل شرايط موجود مي‌باشند. اين درحالي است كه مقامات ارشد كشور به دليل حساسيت موضوع سعي در محرمانه نگه داشتن آن دارند. برخي از منابع كويتي نسبت به بي‌كفايتي وزارت آب و برق اين كشور جهت مشكلات پيش آمده در نيروگاه و عدم وجود مديريت بحران و عمليات تعمیر از سوي اين وزارتخانه اعتراض نموده‌اند. قابل ذكر است كه اين رخداد منجر به خاموشی در حدود 1200 مگاوات گرديد. در عين‌حال، نقص فني و عمليات تعمیر مربوط به آن مي‌تواند بر روي عرضه برق اين كشور در تابستان تأثير منفي بگذارد. (29 مي 2014- منبع: Arabtimesonline)

 

 

 

 

http://www.arabtimesonline.com/NewsDetails/tabid/96/smid/414/ArticleID/206446/reftab/36/t/Number-of-Al-Zour-Power-station-units-malfunctions-for-third-time/Default.aspx

 

 

 

 

كمبود گاز طبيعي در منطقه خليج فارس ، مشكلي براي توليد برق
كشور كويت يكي از توليدكنندگان نفت اوپك تنها طي 72 ساعت در هفته گذشته، مجبور به خرید گاز به ارزش 15 ميليارد دلار از شركت­هاي BP و Shell شد تا بتواند پاسخ‌گوي افزايش تقاضاي برق در اين كشور باشد. در طي سال­هاي گذشته، درگيري­هاي سياسي در كويت و قيمت­هاي پايين گاز، روند توسعه اين سوخت پاك را آهسته نموده و گاز مورد نياز اين كشور عمدتاً از كشور قطر خريداري شده است. هم اكنون با افزايش تقاضاي افسار گسيخته برق به ويژه در تابستان به دليل استفاده از سيستم­هاي برودتي و افزايش واردات گاز، تلاش برای توسعه صنعت گازطبيعي در اين كشور سرعت گرفته است. عربستان سعودي نيز جهت پاسخ‌گويي به تقاضاي برق، مقدار متنابهي از نفت خام خود را به عنوان سوخت براي توليد برق استفاده مي‌نمايد كه تحليل‌گران بخش انرژي نسبت به اين امر به دليل به خطر افتادن صادرات اين كشور هشدار داده‌اند. اين در حالي است كه ذخاير غير متعارف گاز اين كشور در حدود 600 تريليارد متر مكعب برآورد شده است. بنابراين مشكل اين كشور کمبود منابع گازی نیست، بلکه مشکل در بهره‌برداري از مخازن گاز این کشور است. پيش‌بيني مي‌گردد كه افزايش روز افزون تقاضای برق تا سال 2030 منجر به افزايش تقاضاي جهاني گازطبيعي به ميزان بیش از دو برابر سطح مصرف سال 2011، یعنی در حدود 5/3 تريليارد متر مكعب سالانه گردد.
(25 مي 2014 – منبع: Arab news)

كاهش تعرفه هاي برق براي بخش صنعت در كويت
درحالي كه وزارت آب و برق كويت برنامه افزايش تعرفه‌هاي بخش خانگي در اين كشور را در دست مطالعه دارد، در همين حال در نظر دارد نسبت به كاهش تعرفه‌هاي آب و برق بخش صنعت نيز اقدام نمايد. اين اقدام در راستاي يكسان سازي تعرفه‌هاي انرژي كشورهاي عضو شورای همكاري‌هاي خليج‌فارس و با توجه به مشابهت شرايط كشورهاي مورد نظر در سطح زندگي و بخش صنايع آنها صورت مي‌گيرد. اين وزارتخانه اصلاحيه پيشنهادي خود را به شوراي وزيران كه نمايندگان تمام دستگاه‌هاي دولتي در آن حضور دارند ارائه مي‌نمايد تا توسط تمام دستگاه‌هاي مربوطه بررسي گردد و نسبت به حقوق شهروندان ذينفع اجحاف نشود.
25 مي 2014 – منبع: Arab Times
 
 
دعوت از شركت ها براي ارائه پيشنهاد جهت توسعه طرح نيروگاه سیکل تركيبي گازي- خورشيدي" ال- ابداليا"
دفتر مشاركت فني كويت از شركت‌هايي كه تمايل به عقد قرارداد جهت توسعه پروژه سيكل تركيبي گاز
ي - خورشيدي ال-ابداليا (ISCC) دارند، درخواست نموده تا پيشنهادهای خود را به اين دفتر ارسال نمايند. پروژه ISCC داراي ظرفيت 280 مگاوات است كه شامل يك واحد خورشيدي 60 مگاواتي نيز مي‌باشد. اين پروژه در منطقه ال- ابداليا در جنوب غربي كويت در مساحتي به طول 2 كيلومتر مربع احداث خواهد شد. اين دفتر با همكاري وزارت آب و برق كويت، نظارت بر ايجاد شركت سهامي مشترك براي اجراي پروژه بر مبناي پروژه­هاي ساخت، بهره­برداري و انتقال به طول مدت سرمايه‌گذاري 25 ساله را بر عهده دارد. شركت انگليسي HSBC به عنوان مشاور امور مالي پروژه در سال 2013 برگزيده شده است. پروژه ISCC يكي از پروژه­هاي تجديد پذيريست كه در كويت در راستاي تنوع بخشی منابع انرژي اجرا خواهد شد.
 (21 مي 2014 – منبع: MEED)
 

برنامه‌ريزي كويت جهت دستيابي به 2000 مگاوات برق از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير تا سال 2030

از آنجایی كه تقاضاي داخلي نفت كويت طي دهه گذشته 67 درصد افزايش داشته است، اين كشور راهكارهاي استراتژيك شامل توليد 2000 مگاوات برق از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير را در اولويت‌هاي انرژي اين كشور قرار داده است. كويت يكي از كشورهايي است كه داراي بالاترين مصرف سرانه انرژي در جهان مي‌باشد. هر شهروند كويتي 22 برابر بيش از هر كشور ديگري از منابع انرژي استفاده مي‌نمايد كه فشار زيادي را بر منابع نفتي اين كشور تحميل نموده است. به اين دليل تأمين 15 درصد از كل تقاضاي انرژي كشور طي 15 سال آينده از طریق انرژی­های تجدیدپذیر، جزء استراتژي پايدار ملي انرژي در اين كشور مي‌باشد. زيرساخت‌هاي فرسوده و نبود چارچوب قانونمند براي تعديل مصرف انرژي در كويت، شرايط سختي را براي دولتمردان اين كشور جهت برنامه‌ريزي براي فراهم نمودن آينده پايدار ايجاد نموده است. از ديگر تصميمات دولت در اين راستا، مي­توان به ساخت و توسعه نيروگاه برق بادي به ظرفيت 10 مگاوات تا سال 2017 اشاره نمود.

17 مي 2014- منبع: Arab Times

http://www.arabtimesonline.com/NewsDetails/tabid/96/smid/414/ArticleID/205967/reftab/36/t/Kuwait-eyes-2000-MW-of-renewable-energy-by-2030/Default.aspx

افتتاح اولين پروژه توليد برق از انرژي خورشيدي در كويت
وزير آب و برق كويت در افتتاحيه بهره برداري از اولين پروژه توليد برق از انرژي خورشيدي، اين پروژه را آغازي براي ورود به عرصه انرژي­هاي تجديدپذير عنوان نمود. وي افزود كه استفاده از انرژي خورشيدی به عنوان انرژي پاك و تجديدپذير، بايد به صورت گسترده­اي در اغلب ساختمان­هاي دولتي اين كشور گسترش یابد. وي همچنين اضافه نمود كه اين پروژه در راستای اجرایی کردن بخشی از خط مشی تعيين شده در اين كشور جهت تأمين 1 درصد برق مورد نیاز کویت از طريق انرژي خورشيدی تا سال 2030 مي­باشد. در حقيقت در حدود 4094 پانل خورشيدي بايد بر روي سقف ساختمان­ها نصب گردد تا در مجموع 1 مگاوات برق توليد نمايد. پروژه ديگري با ظرفيت 5/3 مگاوات به زودي جهت مناقصه معرفي خواهد شد.
 
6 مي 2014- منبع:Kuwait News Agency
 
 
دلايل موافقان و مخالفان طرح حذف يا كاهش يارانه‌ها در كويت
طي 4 ماه آينده، قيمت‌هاي انرژي در كويت از 25 تا 30 درصد افزايش خواهند يافت. اين اقدام در گام اول مهاجران را در اين كشور هدف قرار خواهد داد و در گام بعدي شامل شهروندان كويتي خواهد شد كه بر اساس ميزان مصرف از ميزان مشخصي يارانه بهره خواهند برد. در حاليكه بسياري از نمايندگان مجلس اين كشور از اين طرح حمايت نموده‌اند و آن را اولين گام در راستاي آزادسازي قيمت‌ها عنوان نموده‌اند، ولي برخي نيز معتقدند اين طرح نه تنها كمكي به كسري بودجه پش‌بيني شده براي سال 2021 نخواهد كرد، بلكه اجراي آن، موجب بالا رفتن تورم و ركود اقتصادي در كشور مي‌گردد.بسياري از اقتصاددانان از پيامدهاي حذف يارانه 7/2 ميليون مهاجر مقيم كويت به مقامات اين كشور هشدار داده‌اند. اما اين هشدارها در برابر حمايت اكثريت نمايندگان مجلس كه اعتقاد دارند يارانه‌هاي خدمات عمومي به مهاجران خارجي مقيم كويت نبايد در حدي باشد كه ارائه تسهيلات و رفاه زندگي شهروندان كويتي به مخاطره افتد، كم اهميت جلوه مي‌كند. تنها ايراد اين طرح اين است، كه در آن اشاره نشده كه دولت چگونه با تورم پس از افزايش قیمت حامل‌هاي انرژي مبارزه خواهد كرد (30 آوریل 2014- منبع: Kuwait Times)
 
وابستگي كشورهاي عضو شورای همكاري‌هاي خليج فارس به يارانه هاي انرژي
6 كشور عضو شوراي همكاري‌هاي خليج فارس، يارانه بالايي را بر روي حامل‌هاي انرژي به شهروندان خود پرداخت مي‌نمايند. از سال 1996، تعرفه‌هاي برق کویت با نرخ 2 فيلس بر هر كيلووات‌ساعت باقي مانده‌اند. امارات متحده عربي 85 درصد از هزينه توليد آب و برق را براي شهروندان اماراتي و 50 درصد براي شهروندان خارجي اين كشور، تقبل مي‌نمايد. قيمت‌ نفت گاز در عمان به حدي پايين است كه كاميون­ها اغلب از كشورهاي همسايه وارد مرز اين كشور شده و مخزن سوخت خود را پر نموده و به كشورشان باز مي‌گردند. اما در حال حاضر به نظر مي‌رسد ادامه چنين وضعيتي در بلند مدت غير ممكن باشد. بنا بر آمار انستيتوي مستقل سياست‌گذاري چتهام لندن، مصرف انرژي كشورهاي حاشيه خليج فارس مجموعاً از مصرف كل قاره آفريقا بيشتر است. به گزارش وال استريت ژورنال، مصرف انرژي بخش خانگي عربستان سعودي سالانه 7 درصد افزايش مي‌يابد. هزينه تخصيص يارانه بر روي اين تقاضاي روز افزون بر دوش دولت خواهد بود. به گزارش صندوق بين المللي پول در سال 2011، سهم يارانه‌هاي انرژي در كشورهاي حاشيه خليج فارس بين 9 تا 28 درصد از بودجه دولت­هاي اين منطقه برآورد شده است. در حال حاضر بسياري از اين كشورها از خطرات پرداخت يارانه‌هاي بالا بر روي حامل‌هاي انرژي مصرفي آگاهند و سعي در كاهش آن دارند. براي مثال كويت در حال برنامه­ريزي براي قطع يارانه‌هاي آب، برق و سوخت در اين كشور مي‌باشد. بحرين پيشنهاد افزايش قيمت نفت گاز را مطرح نموده و امارات متحده عربي، در حال بررسي جهت به روز نمودن برنامه پرداخت يارانه‌هاي انرژي در آن كشور مي‌باشد. با وجود اينكه كليه اين كشورها روند جاري پرداخت يارانه­ها را پايدار نمي‌بينند اما قطع كلي آن هم به صلاح نيست. به گفته برخي از كارشناسان قطع يكباره يارانه‌هاي انرژي در اين كشورها مي‌تواند موجب صدمه زدن به رقابت پذيري اقتصاد و ركود آن گردد و در عين حال افزايش ناگهاني قيمت كالاها و مواد به دليل افزايش قيمت‌هاي توليدي آن را در پي خواهد داشت و موجب افزايش تورم خواهد شد. نوسانات چشمگير در هزينه­هاي زندگي شهروندان از لحاظ سياسي بسيار مخاطره آميز خواهد بود. در چنين شرايطي تصميم‌گيري براي سامان دادن به يارانه‌هاي انرژي بسيار حساس است. از طرفي ادامه چنين روندي علاوه بر ترويج فرهنگ مصرف بي رويه موجب وابستگي به واردات انرژي در كشورهاي مورد نظر خواهد بود. كاهش يارانه­هاي انرژي موجب آزاد نمودن بخشي از درآمدهاي نفتي در اين كشورها شده و زمينه سرمايه‌گذاري براي ايجاد يك اقتصاد معقول را فراهم مي‌نمايد. اين راه حل مي‌تواند محركي براي توسعه پايدار منطقه و استفاده از منابع انرژي به عنوان ميراثي براي آيندگان و نه به عنوان يك فرصت از دست رفته باشد.
21 آوریل 2014- منبع: The national
 
http://www.thenational.ae/thenationalconversation/comment/the-tricky-question-of-gccs-over-reliance-on-energy-subsidies-is-hard-to-answer
 
عكس العمل‌هاي متفاوت در خصوص حذف يارانه­هاي انرژي در كويت
عرصه سياسي كويت به ويژه پارلمان اين كشور درگيرودار بحث و بررسي حذف و يا تقليل يارانه‌هاي انرژي مي‌باشند. اغلب دست اندركاران اين كشور معتقدند كه اين امر مستلزم تحليل و بررسي‌هاي بيشتري جهت نيل به نتيجه مطلوب است. سوخت و برق دو حامل انرژي در اين كشور هستند كه به شكل عمده‌اي مشمول يارانه‌هاي دولتي مي‌شوند. اخيراً مصوبه­اي توسط وزيران آب و برق و انرژي به مجلس تقديم شده كه یارانه بنزين براي مهاجران به كلي حذف گشته و یارانه برق نيز براي اين گروه كاهش يابد و برق به نرخ تمام شده آن در بازار به اين افراد فروخته شود. بعضي از سياستمداران با اين موضوع موافق و بعضي نيز مخالف بوده و معتقدند اين كار باعث به وجود آمدن بازار سياه در بخش انرژي كشور مي‌گردد. رياست كميته مالي كويت، از اين اقدام دولت در راستاي تقليل هزينه­ها قدرداني نموده اما اجراي آن را مستلزم بررسي‌هاي گسترده و زيربنايي مي­داند. وزير انرژي كويت معتقد است، حذف يارانه 8/2 ميليون مهاجر در اين كشور، موجب حفظ ميليون­ها دينار از ذخاير دولت مي‌گردد. كويت يكي از كشورهايي است كه پايين­ترين نرخ انرژي را به شهروندانش ارائه مي‌نمايد. بسياري از دولتمردان اين كشور معتقدند بايد مقوله حذف كليه يارانه­ها در اين كشور از حذف يارانه‌هاي برق جدا شود. بر اساس طرحي كه توسط وزارت آب و برق به وزارت دارايي اين كشور ارائه شده، يارانه طبقات خاصي از مشتركان بخش برق در اين كشور حذف مي‌گردد. در اين طرح كليه شهروندان اعم از شهروندان كويتي و مهاجران مشمول اين طرح شده و يارانه قشر آسيب پذير جامعه همچنان به ايشان تعلق خواهد گرفت. بر اساس اظهارات يك منبع آگاه دولتي، كميته اي متشكل از وزيران وزارتخانه‌هاي ذي­ربط جهت بررسي طرح اصلاح ساختار يارانه ها در اين كشور تشكيل شده است. وي افزود بر اساس نتايج اين طرح، يارانه شهروندان كويتي نسبت به ميزان استفاده آنان از منابع انرژي اصلاح خواهد شد. در حال حاضر كويت براي توليد يك كيلووات ساعت برق 47 فيلس هزينه مي‌نمايد اما قيمت فروش آن براي مصرف­كنندگان تنها 2 فيلس مي‌باشد. چنانچه يارانه برق مهاجران در اين كشور قطع شود، ايشان براي مصرف هر كيلووات ساعت برق بايد حدوداً 22 برابر بیشتر پرداخت نمايند. ( هر 100 فیلس برابر 5/26 سنت است)
 15 آوریل 2014- منبع: َArabtimes
 
http://www.arabtimesonline.com/NewsDetails/tabid/96/smid/414/ArticleID/205287/t/Hasty-removal-of-subsidies-may-lead-to-revival-of-%E2%80%98black-market%E2%80%99/Default.asp
 
برآورد تقاضاي 14000 مگاواتي برق براي تابستان سال 2014 در كويت
وزارت آب و برق كشور كويت براي تأمین تقاضاي برق در تابستان سال جاري، به حداكثر ظرفيت تولید نيروگاه هاي اين كشور در حدود 14000 مگاوات، نيازمند است. در حال حاضر اقداماتي براي بهبود شبكه، تعمير پست­هاي قديمي و آمادگي براي روياروي با افزايش مصرف احتمالي در اين كشور انجام پذيرفته است تا از قطع برق در تابستان جلوگيري شود. همه اين مشكلات ناشي از خرابي و از مدار خارج شدن نيروگاه الزور است كه پيش‌بيني مي‌گردد از سال آينده توليد خود را مجدداً آغاز نمايد. بالاترين ميزان مصرف برق ثبت شده در تابستان سال گذشته در اين كشور، 12300 مگاوات بوده است.
مارچ 2014- منبع: Arab Times         
 
شركت "آ ب ب" برنده قرارداد 160 ميليون دلاري برق در كويت
شركت "آ ب ب" از گروه‌هاي صنعتي پيشتاز در زمينه برق و فن آوري‌هاي خودكار ، برنده پروژه 160 ميليون دلاري از وزارت آب و برق كويت براي پروژه ساخت، تجهيز، نصب و بهره برداري دو پست گازي GIS 300 و 132 كيلوولت و توسعه سه پست GIS 132 کیلوولت موجود در اين كشور شد. 26 فوریه 2014– منبع: Trade Arabia
افزايش مشكلات ناشي از كمبود برق براي پالايشگا‌ه‌هاي كويت
خاموشي برق در ژانويه سال جاري باعث از كار افتادن پالايشگاه‌هاي نفت منطقه صنعتي الشعيب شد و هنوز دليل مشخصي براي آن ارائه نشده است. سه پالايشگاه اين ناحيه همگي به شبكه سراسري برق متصل هستند و هيچكدام داراي يو پي اس نمي‌باشند. در عین حال با توجه به این که از کار افتادن پالایشگاه­ها به دلیل عدم كفايت سيستم عرضه برق، در شرایطی اتفاق می­افتد که بیشترین افزایش تقاضا برای تولیدات نفتی وجود دارد، این امر به شدت پروژه­های نفتی را تحت تأثیر قرار داده و موجب فرار سرمایه­گذاران این پروژه­ها می­گردد.
16 فوریه 2014– منبع: REUTERS
 
 عدم افزايش تعرفه هاي آب و برق در كويت
حادثه اخير قطع برق در منطقه الشعيبيه كويت كه موجب از كار افتادن پالايشگاه­هاي اين منطقه گرديد، وزير آب و برق اين كشور را بر آن داشت تا از بخش نفت اين كشور درخواست نمايد تا نسبت به تأسيس و ساخت نيروگاه‌هاي اختصاصي براي برق مورد نياز پالايشگاه‌ها اقدام نمايند. اين تصميم در راستاي تأمين تقاضاي بالاي برق پالايشگاه‌ها و جلوگيري از حادثه مجدد قطع برق كه منجر به خسارات مالي زيادي در اين منطقه صنعتي شد گرفته شده است. بر اساس برخي از منابع، وزارت آب و برق كويت قصد دارد ميزان توليد برق این کشور را سالانه بین 600 تا 1200 مگاوات افزايش دهد تا پاسخگوي نياز روز افزون برق و پروژه­هاي عمرانی وسيع در اين كشور باشد.
تحريم كنفرانس انرژي ابوظبي توسط كويت به دليل شركت ر‍ژيم اشغالگر اسرائيل
وزير آب و برق كويت در بيانيه اي كه روز يكشنبه 19 ژانويه منتشر كرد، از انصراف اين كشور براي شركت در چهارمين نشست آژانس بين المللي انرژي تجديدپذير (IREA) به دليل شركت رژيم اشغالگر قدس در اين كنفرانس و تعهد كويت به تحريم هرگونه ارتباط با رژيم صهيونيستي خبر داد. وي اين عمل را نشانه اعتراض به شركت رژيم اشغالگر قدس در اين كنفرانس عنوان كرد.
19 ژانویه 2014- منبع: Ammon News
 
قطع برق منطقه صنعتي الشعيب به دليل بروز نقص فني در فيوز‌هاي برق
وزير آب و برق كويت اعلام نمود كه قطع برق در برخي از نقاط منطقه صنعتي الشعيب به علت بروز نقص فني در فيوزهاي برق يكي از ترانسفورماتورهاي اين منطقه روي داده است. اين حادثه در ساعت 10/11 صبح 22 ژانويه رخ داد و تا 45/12 ظهر همان روز برطرف گرديده و كليه منطقه مجدداً برقدار گرديد. برخي از خبرها حاكي از آن است كه يكي از سه پالايشگاه نفت كويت كه همگي پس از قطع برق روز چهارشنبه از كار افتاده بودند تا روز پنج شنبه همچنان فعاليت خود را از سر نگرفته بودند.
22 ژانویه 2014- منبع: Kuwait News
بررسي اتخاذ چارچوب سياست هاي يكپارچه در بخش مصرف آب و برق كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس
نمايندگان آب و برق شوراي همكاري­هاي خليج فارس در جلسه­اي كه در روز سه شنبه 14 ژانويه در كويت برگزار مي‌گردد، به بررسي و اتخاذ قوانين و سياست‌هايي مشترك جهت تحكيم و منطقي نمودن مصرف آب و برق و همچنين خدمات­رساني به مشتركين در اين بخش در كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس خواهند پرداخت. مصرف بي رويه آب و برق در اين كشورها به چالش جدي بدل شده است.
(14 ژانویه 2014 – منبع: Mizonews)
 
يك كمپاني فرانسوي، برنده قرارداد ساخت تأسيسات شيرين سازي آب دريا در كويت
شركت فرانسوي Veolia Environment برنده قرارداد ساخت تأسيسات شيرين سازي آب دريا در مجتمع  Az Zourدر كويت به مبلغ 437 ميليون دلار گرديد. اين شركت همراه با صنايع سنگين هيونداي، مشتركا ًبرنده قرارداد مهندسي، خريد تجهيزات و ساخت تأسيسات شيرين سازي آب دريا با ظرفيت توليد 486400 متر مكعب آب در روز گرديد. كمپاني هيونداي مسئول ساخت نیروگاه برق 1500 مگاواتي براي اين تاسيسات مي‌باشد. 14 ژانویه 2014 – منبع:   Veolia Environment