کاسا 1000

اخبار- 2017-1395
آغاز کار ساخت پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به زودی
به گفته مسئولین شرکت برشنا، تا هفت روز دیگر کار عملی ساخت پروژه کاسا – 1000 در سه نقطه سالنگ‌ها، توابع شهرستان سروبی در کابل و استان ننگرهار در افغانستان آغاز می‌شود. رئیس شرکت برشنا در این خصوص گفت: کارهای تدارکاتی پروژه‌ها کاسا – 1000 تکمیل شده و شرکت‌های برنده، آماده آغاز به کار هستند. کاسا – 1000 یکی از بزرگترین پروژه‌های ترانزیت برق در منطقه است که از مجموع 720 کیلومتر طول خطوط برق، 562 کیلومتر آن از 6 استان افغانستان می‌گذرد. با عملی شدن این پروژه، 1300 مگاوات برق قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان وارد خواهد شد که 300 مگاوات آن سهم افغانستان است. وی گفت: این پروژه طبق برنامه طی 24 الی 30 ماه تکمیل خواهد شد. به گفته وی، کشورهای قزاقستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان مکلف هستند تا کارهایشان را همزمان با یکدیگر هماهنگ کنند تا این پروژه شکل عملی به خود بگیرد. وی اظهار داشت که بودجه این پروژه حدود 1/2 میلیارد دلار آمریکا تخمین زده شده است، 460 میلیون دلار آن سهم افغانستان است که 380 میلیون دلار آن را بانک جهانی کمک می‌کند و 80 میلیون دلار آن را افغانستان پرداخت خواهد کرد. رئیس شرکت برشنا گفت: طول عمر این پروژه 15 سال می‌باشد که سالانه 3 میلیون دلار به 240 روستا که خطوط برق این پروژه از آنها عبور می‌کند، اختصاص می‌یابد و این مبلغ در بخش پروژه‌های توسعه‌ای و مراکز آموزشی و کلینیک‌ها هزینه می‌شود. براساس تفاهم‌نامه صورت گرفته، پاکستان باید به ازای هر کیلووات ساعت برق انتقال داده شده 1/25 سنت بپردازد که درآمد سالانه افغانستان از ترانزیت برق به پاکستان حدود 40 تا 45 میلیون دلار خواهد بود. (7 آوریل 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89641/ کار-ساخت-پروژه-کاسا-۱۰۰۰-افغانستان-یک-هفته-دیگر-آغاز-می-شود
 
برنامه‌های تاجیکستان برای افزایش صادرات برق به افغانستان و ازبکستان
به گفته رئیس شرکت ملی برق تاجیکستان در روز چهارشنبه 13 فوریه، تاجیکستان قصد دارد در سال 2019، صادرات برق خود را به افغانستان و ازبکستان افزایش دهد. وی گفت که مذاکرات با بخش انرژی افغانستان و ازبکستان در مورد حجم و قیمت تأمین منابع انرژی صورت می‌گیرد. در اوج تولید برق (فصل بهار و تابستان)، این کشور می‌تواند برق بیشتری را نسبت به سال گذشته به افغانستان و ازبکستان صادر نماید. طبق توافقنامه‌های اولیه، برنامه‌ریزی برای عرضه 3/2 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه، یعنی 1/6 میلیارد کیلووات ساعت برق برای هر کشور صورت گرفته است. به گفته وی، این کشور در سال 2018، 1/48 میلیارد کیلووات ساعت برق به قیمت 2 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به ازبکستان صادر کرده است. به گفته مقامات انرژی تاجیکستان، در سال جاری در ارتفاعات این کشور برف زیاد است و ظرفیت جدید تولید برق این اجازه را می‌دهد تا افزایش تولید برق را در فصل بهار و تابستان داشته باشد. به گفته وزارت برق و منابع آبی این کشور، بیش از 2/4 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال 2018 صادر شده و تاجیکستان حدود 77 میلیون دلار از این صادرات به دست آورده است. در سال گذشته، هزینه هر کیلووات ساعت برق برای افغانستان به میزان 4/11 سنت و برای ازبکستان 2 سنت بوده است. برق این کشور بیشتر توسط نیروگاه‌های برق‌آبی تولید می‌شود. (14 فوریه 2019- منبع: azernews)  
       https://www.azernews.az/region/145655.html
راه‌اندازی پروژه کاسا 1000 در بخش تاجیکستان
پروژه کاسا 1000، گامی مهم در ایجاد یک سیستم کارآمد برق در سراسر آسیای مرکزی و آسیای جنوبی است. این پروژه با تسهیل درآمد صادرات برق پاک برای کشورهای آسیای مرکزی و کاهش کمبود برق در کشورهای آسیای جنوبی، چشم‌انداز رشد را در هر دو منطقه افزایش خواهد داد. پروژه کاسا 1000 شامل تأمین برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان می‌باشد. طبق گزارش رسانه‌های تاجیکستان، این کشور پیش پرداخت خود را پرداخت کرده و سازمان‌های خارجی کار مقدمات اولیه برای ساخت و ساز پروژه کاسا 1000 در بخش تاجیکستان را آغاز نموده‌اند. طبق گزارش وزارت برق و منابع آب تاجیکستان، شرکت هندی انتقال برق کالپاتارو(Kalpataru) ، خط انتقال 500 کیلووت AC در بخش تاجیکستان را خواهد ساخت و شرکت سوئدی ABB، یک پست مبدل برق در منطقه سنگ‌توده را راه‌اندازی خواهد کرد. شرکت هندی پیش از این پیش پرداخت خود را دریافت کرده و کارهای اولیه ساخت و ساز را شروع کرده است. طبق اعلام وزارت برق و منابع آبی این کشور، کار این پروژه در سه کشور دیگر (قرقیزستان، افغانستان و پاکستان) نیز آغاز شده است. احتمالاً 70 درصد برق از تاجیکستان و 30 درصد از قرقیزستان تأمین خواهد شد. در مجموع، این پروژه قصد دارد به افغانستان و پاکستان، 5 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر نماید. اگر پروژه کاسا 1000 با موفقیت اجرا شود، ممکن است درآمد سالیانه تاجیکستان به بیش از 150 میلیون دلار نیز برسد. کل هزینه این پروژه بیش از 1 میلیارد دلار می‌باشد. صادرات برق در سیستم انتقال برق کاسا 1000 از نیروگاه‌های موجود قرقیزستان و تاجیکستان برای هر دو کشور درآمد قابل توجهی ایجاد خواهد کرد. در این دو کشور، فروش برق تنها از تولید مازاد برق در فصل تابستان صورت خواهد گرفت، که در غیر این صورت تلف خواهد شد، بنابراین تأثیری در فصل زمستان نخواهد داشت و حتی ممکن است این دو کشور با کمبود برق شدیدتری در این فصل نیز مواجه شوند.
(6 
فوریه 2019- منبع: azernews)          
                           https://www.azernews.az/region/145192.html
حمایت تاجیکستان از طرح‌های صادرات برق به افغانستان
طبق گزارش‌های اعلام شده، تاجیکستان در طول فصل بهار و تابستان سال جاری صادرات برق به افغانستان را افزایش می‌دهد. به گزارش آژانس خبری Trend، مذاکرات در مورد افزایش صادرات برق بین مقامات مربوطه در سه ماهه اول امسال صورت می‌گیرد. زمینه صادرات بیشتر با افزایش تولید برق در تاجیکستان و افزایش تقاضا در افغانستان هموار شده است. پیک تولید برق در تاجیکستان در فصل بهار و تابستان است.
(31 دسامبر 2018- منبع: MENAFN)
                                                                 https://menafn.com/1097947194/Tajikistan-plans-enhanced-power-exports-to-Afghanistan
صادرات برق پاکستان به تاجیکستان در فصل زمستان تحت پروژه کاسا – 1000
پاکستان تصمیم دارد که در فصل زمستان به تاجیکستان برق صادر نماید. به گفته یکی از مقامات ارشد بخش برق، تاجیکستان تحت پروژه کاسا – 1000، طبق توافقنامه خرید برق (PPA) و براساس ماده‌ای که مطابق با آن، برق می‌تواند به کشور صادرکننده بازگرداننده شود، برق مورد نیاز خود را در فصل زمستان تأمین خواهد کرد. به گفته وی، پس از اتمام پروژه کاسا – 1000، پاکستان 1000 مگاوات برق را از تاجیکستان، 9 سنت به ازای هر واحد در فصل گرما به مدت 5 ماه از ماه مه تا سپتامبر خریداری خواهد کرد. وی گفت: مقامات تصمیم گرفته‌اند تا 1000 مگاوات برق را به تاجیکستان از طریق همان پروژه در فصل زمستان صادر کنند، زیرا تولید برق آبی در تاجیکستان در طی مدت مشخص شده، به صفر کاهش می‌یابد. وی افزود: پاکستان در حال تولید برق حدود 30 هزار مگاوات است و در زمستان حداکثر تقاضای پاکستان در حدود 11 تا 13 هزار مگاوات می‌باشد و این کشور قادر است تا برق اضافی تا 1000 مگاوات را به تاجیکستان به قیمت مقرون به صرفه صادر نماید. این مقام رسمی اظهار داشت که اگر پاکستان وارد معامله برای صادرات 1000 مگاوات با همان قیمت 9 سنت به ازای هر واحد باشد، پس فقط تأثیر مالی در فصل‌های مختلف بین دو کشور مبادله خواهد شد. تحت قرارداد اصلی 1/16 میلیارد دلاری پروژه کاسا – 1000، برق از طریق یک خط انتقال برق از قرقیزستان و تاجیکستان، به وسیله افغانستان به پاکستان منتقل می‌شود. در حال حاضر این پروژه در حال ساخت است و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری به اتمام برسد. (5 دسامبر 2018 - منبع: Daily Pakistan)
مروری بر کاسا 1000 توسط تاجیکستان و افغانستان
جلسه پروژه کاسا – 1000 روز شنبه 21 ژوئن در شهر دوشنبه بین نمایندگان دولت افغانستان و تاجیکستان برگزار گردید. به گزارش اوستا، موضوع این جلسه بر همکاری در عرصه تجاری و اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات و نیز اجرای پروژه کاسا – 1000 برای ساخت خطوط انتقال 500 کیلوولتی متمرکز بود. در سال 2017، تاجیکستان حدود 1/4 میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان صادر کرده است که در این جلسه مقرر شد که برای امسال این رقم به 1/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد. این نشست همچنین بر همکاری در زمینه امنیت، تقویت مرزها و روابط پارلمانی متمرکز بود. انتظار می‌رود این پروژه صلح و ثبات را در افغانستان و منطقه به وجود آورد. این پروژه ممکن است نه تنها منافع اقتصادی برای افغانستان و پاکستان داشته باشد، بلکه تأثیر مثبتی بر وضعیت امنیتی و ثبات سیاسی این کشورها دارد. هزینه کل پروژه منطقه‌ای کاسا – 1000 حدود 1/2 میلیارد دلار (1/03 میلیارد یورو) برآورد شده که انتظار می‌رود تا سال 2020 تکمیل شود. هزینه‌های در نظر گرفته شده برای کشورهای این پروژه عبارتند از: 314 میلیون دلار (268/6 میلیون یورو) تاجیکستان، 209 میلیون دلار (178/8 میلیون یورو)  قرقیزستان، 354 میلیون دلار (302/8 میلیون یورو)  افغانستان و 209 میلیون دلار (178/8 میلیون یورو)  پاکستان. همچنین مؤسسات مالی بین‌المللی مانند: بانک جهانی، بانک اروپایی، بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه، بانک توسعه اسلامی، دولت انگستان و دیگر سرمایه‌گذاران، از این پروژه حمایت می‌کنند. به ویژه برای اجرای این پروژه در بخش تاجیکستان، بانک جهانی 45 میلیون دلار (38/5 میلیون یورو)، بانک توسعه اسلامی 70 میلیون دلار (59/9 میلیون یورو) و بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه 110 میلیون دلار (94/1 میلیون یورو)  به این بخش اختصاص داده‌اند.
(21 ژوئن 2018 - منبع: AZERNEWS)
درآمدزایی سالانه بیش از 150 میلیون دلاری پروژه کاسا – 1000 برای تاجیکستان
اجرای پروژه کاسا 1000 می‌تواند سالیانه درآمدی بیش از 150 میلیون دلار برای تاجیکستان به ارمغان بیاورد. علاوه بر این، تاجیکستان از ترانزیت برق قرقیزستان نیز، پول دریافت می‌کند. طبق توافقنامه این پروژه، تعرفه صادرات برق به ازای هر کیلووات ساعت، 35/9 سنت خواهد بود. در چارچوب این پروژه، تاجیکستان 70 درصد برق را به پاکستان و 30 درصد را به قرقیزستان صادر می‌نماید. پروژه کاسا 1000، ترانزیت بیش از 5 میلیارد کیلووات ساعت برق از قرقیزستان و تاجیکستان به پاکستان را فراهم می‌نماید، که سهم صادرات برق تاجیکستان حدود 3 میلیارد کیلووات ساعت خواهد بود. برای اجرای این پروژه در قلمرو تاجیکستان، لازم است یک خط برق 500 کیلوواتی از پست برق داتکا به خوجند، یک پست برق با ظرفیت 1300 مگاوات در سنگتوده و یک خط جریان مستقیم فشار قوی برق از سنگتوده به کابل و پیشاور ساخته شود. برای اجرای این پروژه در قلمرو این کشور، 45 میلیون دلار توسط بانک جهانی، 70 میلیون دلار توسط بانک توسعه اسلامی و 110 میلیون دلار توسط بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه پرداخت خواهد گردید.
(24 مه 2018 - منبع: AZERNEWS)       
کاهش حجم تخلیه آب از طریق افزایش صادارت برق توسط تاجیکستان
به گزارش اوستا، تاجیکستان در نظر دارد در فصل تابستان، تخلیه آب از مخازن و نیروگاه‌های برق آبی را کاهش دهد. این کشور به محض امضای اسناد مربوط به انتقال برق به ازبکستان، عرضه برق به این کشور را آغاز خواهد نمود. طبق گزارشی که قبلاً اعلام شده بود، امروز 27 فوریه، مذاکرات با ازبکستان در زمینه صادرات برق تاجیکستان برگزار می‌شود. تاجیکستان ممکن است تا 1/5 میلیارد کیلووات ساعت برق به ازبکستان صادر نماید. به گفته افغانستان، تاجیکستان امسال قصد دارد 1/5 میلیارد کیلووات ساعت برق را به افغانستان صادر کند که 200 میلیون کیلووات ساعت بیشتر از سال 2017 است. تاجیکستان و قرقیزستان برق را در تابستان و زمستان مبادله می‌کنند. افزایش میزان عرضه برق در سال جاری به کاهش میزان تخلیه آب از مخزن نورک کمک خواهد کرد. میزان آب خروجی از نیروگاه­های برق آبی تاجیکستان سالانه معادل تولید بیش از 6 میلیارد کیلووات ساعت برق می­باشد. سال گذشته حجم تخلیه آب بیش از 10 میلیارد متر مکعب بود.
 (27 فوریه 2018 - منبع: AKIpress)  
امضای قرارداد اجرایی پروژه کاسا – 1000 در افغانستان
قرارداد اجرایی پروژه کاسا - 1000 در افغانستان و نیز قرارداد تعمیر پست ۵۰۰ کیلوولت ارغندی، در نهاد ریاست جمهوری این کشور به امضاء رسید. طبق اعلام نهاد ریاست جمهوری این کشور، پروژه کاسا – 1000 یا خط انتقال برق 500 کیلوولت از کشورهای آسیای مرکزی به پاکستان، حدوداً 720 کیلومتر طول دارد که 562 کیلومتر آن از افغانستان عبور می‌نماید و به سه بخش خاک افغانستان وارد می‌شود. قرارداد بخش اول این پروژه به ارزش 76/9 میلیون دلار و بخش دوم آن به ارزش 85/43 میلیون دلار با شرکت (KPTL) و بخش سوم آن به ارزش 72/83 میلیون دلار با شرکت (KEC) که هر دو هندی می‌باشند، امضاء شده است. به گفته مسئولین وزارت انرژی و آب افغانستان، اجرای این پروژه در ماه آوریل سال آینده آغاز خواهد شد و پس از 3 سال تکمیل می‌شود. به گفته وزیر انرژی و آب این کشور، این پروژه‌ تنها برق را از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی منتقل نمی­کند، بلکه پلی است میان کشور‌های دو منطقه که آنها را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. با اجرایی شدن این پروژه، 1300 مگاوات برق از قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان می‌رسد، که 300 مگاوات آن به افغانستان وارد خواهد شد و 1000 مگاوات دیگر از راه افغانستان به پاکستان انتقال داده خواهد شد. به گفته رئیس شرکت برشنا، در میان این 4 کشور، افغانستان اولین کشوری است که کارهای اجرایی خود را به اتمام رسانده است. در کنار هزینه ترانزیت تا 50 میلیون دلار در سال برای افغانستان، داشتن منافع اقتصادی برای کشورهای پروژه کاسا – 1000، موفقیت در عملیات ترانزیت افغانستان در آسیا، اجرای 40 میلیون دلار پروژه‌های زیربنایی در مسیر این خط در افغانستان و ایجاد زمینه‌های کاری برای شهروندان این کشور، از دیگر امتیازات اجرایی این پروژه در افغانستان می‌باشد. همچنین، قرارداد تعمیر پست 500 کیلوولت ارغندی نیز میان شرکت برشنا و شرکت مشترک هندی – افغانی (Techno-RGM JV) به امضاء رسید. هزینه تعمیر این پست، 32/2 میلیون دلار است که از سوی بانک توسعه آسیایی پرداخت می‌گردد و با تکمیل شدن آن، 4 خط 220 کیلوولت از کابل به استان‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرقی امتداد خواهد یافت. به گفته نهاد ریاست جمهوری، کار عملی این پست در ماه ژانویه سال 2018 آغاز خواهد شد و به مدت دو سال و نیم طول خواهد کشید.
(11 دسامبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)

 
 صادرات برق بیشتر به افغانستان توسط تاجیکستان
طبق گزارش‌های اعلام شده در روز پنجشنبه 24 اوت، افغانستان از اول ماه تا کنون،  205/2 میلیون کیلووات ساعت برق از تاجیکستان وارد کرده است. این مقدار برق وارد شده نسبت به ماه قبل، 23/6 میلیون کیلووات ساعت بیشتر بوده است. طبق گزارش‌ها، تاجیکستان حدود 870/8 میلیون کیلووات ساعت برق به افغانستان و قرقیزستان صادر می‌کند. نیروگاه‌های سنگ توده 1 و 2 برق را به افغانستان عرضه می‌کنند. میزان برق صادراتی 13/5 درصد از کل تولید برق کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد.
(24 اوت 2017 - منبع: Pajhwok)  
 شروع کارهای ساخت و ساز پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به زودی
به گفته وزارت انرژی و آب افغانستان، قرار است کارهای ساخت و ساز پروژه کاسا – 1000 در افغانستان به زودی توسط یک شرکت هندی آغاز شود. به گفته معاون مالی این وزارتخانه، قرار است این شرکت در طی سه سال این پروژه را به اتمام برساند. وی می‌گوید: هزینه کارهای ساخت و ساز این پروژه در افغانستان 404 میلیون دلار است که 80 درصد آن  توسط بانک جهانی و 20 درصد آن توسط دولت پرداخت خواهد شد. به گفته وی، این پروژه زمانی می‌تواند به بهره‌برداری برسد که هماهنگی‌های لازم مابین کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، پاکستان و افغانستان صورت گیرد که خوشبختانه این هماهنگی‌ها به وجود آمده است. بدین ترتیب که بخش‌هایی که مربوط به افغانستان می‌باشد با سرعت بیشتری پیش می‌رود و انتظار می‌رود که کار عملیاتی این پروژه هرچه سریع‌تر و در قالب عقد قرارداد آغاز شود. هرچند تعدادی از اقتصاددانان معتقدند، به علت عدم وجود همکاری‌های لازم میان کشورهای عضو این پروژه و افزایش ناامنی‌ها در مسیری که این پروژه از آن می‌گذرد، اجرایی شدن آن دور از ذهن است. پروژه کاسا – 1000 بیش از یک میلیارد دلار هزینه دارد که با اجرایی شدن آن، 1300 مگاوات برق ‌آبی از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان صادر خواهد شد. قرار است با عملی شدن این پروژه، افغانستان علاوه بر واردات 300 مگاوات ساعت برق سالیانه، حدود 50 میلیون دلار نیز حق ترانزیت دریافت نماید.
(24 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/index.php/fa/business/ کارهای-ساختمانی-پروژه-کاسا-یک‌هزار-به-زودی-آغاز-می‌شود
 
پیشنهاد یک شرکت چینی برای انعقاد قرارداد جهت خطوط انتقال  کاسا – 1000
به گفته مسئولین، یک شرکت چینی Tebian Electric Apparatus (TBEA) به پاکستان پیشنهاد داده که علاقمند به نصب خطوط انتقال در این کشور می‌باشد که به عنوان بخشی از پروژه کاسا – 1000 است. این شرکت چینی، در کار تولید ترانسفورماتورهای برق و دیگر تجهیزات الکتریکی  و همچنین توسعه پروژه‌های انتقال می‌باشد. برآورد شده که خطوط انتقال پروژه کاسا- 1000 بیش از 750 کیلومتر است که 16 درصد آن از طریق تاجیکستان، 75 درصد از طریق افغانستان و 9 درصد از طریق پاکستان عبور می‌کند. به گفته مقامات این پیشنهاد در تاریخ 11 مه سال جاری ارائه شده و هم‌اکنون در مرحله ارزیابی فنی قرار دارد. همچنین TBEA در کنار چهار شرکت آلستوم، جنرال الکتریک، زیمنس و ABB در راه‌اندازی دو پست تبدیل در پاکستان و تاجیکستان برای انتقال برق تحت پروژه کاسا - 1000 مشارکت کرده است. برای انجام این پروژه بانک توسعه اسلامی پذیرفته که در ابتدا 35 میلیون دلار آن را تأمین کند و مابقی را نیز بعداً پرداخت نماید. در کنار آن بانک جهانی نیز متعهد شده تا برخی از منابع مالی پست تبدیل در پاکستان را تأمین نماید و همچنین متعهد گردیده تا مبلغ بیشتری را به این پروژه اختصاص دهد. پیشنهاد راه‌اندازی دو پست تبدیل در 15 مه سال جاری ارائه گردید. در خصوص این پروژه، ارزیابی‌های فنی در حال انجام است و قرار است پاکستان و تاجیکستان تا اواسط ماه اوت پیشنهادهای مالی را ارائه دهند. به گفته یکی از مسئولین، افغانستان نیز پیشنهادی از طرف یک شرکت هندی جهت ساخت خطوط انتقال دریافت کرده است که پاکستان به این موضوع اعتراض کرده و از کابل خواسته تا این روند را متوقف نماید. در خصوص پروژه کاسا – 1000 نیز، سازمان ملی تنظیم مقررات برق پاکستان (Nepra)، تعرفه 9/41 سنت به ازای هر واحد واردات برق از کشورهای آسیای مرکزی تاجیکستان و قرقیزستان را تأیید کرده است. این مقدار شامل: 5/15 سنت به ازای هر کیلووات ساعت در هزینه برق، 2/91 سنت به ازای هر کیلووات ساعت در هزینه انتقال، 25/1 سنت به ازای هر کیلووات ساعت جهت ترانزیت افغانستان و 0/10 سنت به ازای هر کیلووات ساعت جهت هزینه فروش برای تاجیکستان می‌باشد. همچنین پاکستان و تاجیکستان یک کمیسیون مشترک با هم تشکیل دادند که بر روی خطوط دوم انتقال از طریق مناطق شمالی پاکستان کار می‌کند. این دومین پروژه واردات برق کاسا – 1000 است که نیازهای انرژی برق بیشتری را در پاکستان تأمین می‌نماید.
(3 اوت 2017 - منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)
پروژه کاسا – 1000 یک گام عملی برای تثبیت جایگاه افغانستان در منطقه
دومین نشست سران کشورهای پروژه کاسا – 1000 در 7 ژوئیه در تاجیکستان برگزار شد. به گفته سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان، این پروژه یک گام عملی برای تثبیت جایگاه افغانستان در منطقه و بازار انرژی منطقه‌ای در محوریت افغانستان می‌باشد. وی در خصوص پیشرفت کار پروژه کاسا – 1000 گفت: مذاکراتی که در مورد قیمت ترانزیت میان افغانستان و پاکستان جریان داشت، در اکتبر 2014 به پایان رسید و تفاهم نامه قیمت ترانزیت میان وزرای دارایی هر دو کشور در واشنگتن به امضاء رسید. براساس این قرارداد، پاکستان می‌بایست در مقابل هر کیلووات ساعت برق انتقال داده شده، 1/25 سنت بپردازد که درآمد سالانه افغانستان از ترانزیت برق به پاکستان حدود 40 تا 45 میلیون دلار در سال خواهد بود. این پروژه حتی زمینه اشتغال را برای مردمی که در امتداد این خطوط زندگی می‌کنند، فراهم کرده است. وی اظهار داشت که مجموع سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای پروژه کاسا – 1000، 1/17 میلیارد دلار است که از آن جمله 404 میلیون دلار سهم افغانستان می‌باشد. وی گفت: از مجموع 404 میلیون دلار سهم افغانستان، 316/5 میلیون دلار از طریق کمک‌های بلاعوض بانک جهانی، 40 میلیون دلار آن از برنامه حمایت جامع و از طریق صندوق بازسازی افغانستان تأمین خواهد شد و 47/5 میلیون دلار نیز برای مالیات و استملاک زمین از طرف دولت افغانستان پرداخت خواهد گردید. یکی از اقتصاددانان با اشاره به مزایای پروژه کاسا – 1000 گفت: شناخته شدن افغانستان به عنوان یک شریک با اعتبار در توسعه منطقه‌ای، از جمله مزایایی است که بر روابط ترانزیتی افغانستان تأثیر مستقیم دارد. وی در خصوص سایر ابعاد اقتصادی این پروژه تصریح کرد: حق افغانستان مبنی بر اخذ مالیات از بابت انتقال برق از داخل خاک خود به پاکستان، از جمله منفعت‌هایی است که می‌تواند بر اقتصاد این کشور تأثیرگذار باشد. پروژه کاسا – 1000، طرحی مشترک میان قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان برای احداث خط انتقال برق در مجموع به طول بیش از یک هزار و 200 کیلومتر است که برق را از قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان منتقل خواهد کرد. بودجه‌ای معادل یک میلیارد و 200 میلیون دلار برای احداث این طرح لازم است و کشورهای عضو این طرح اعلام کرده‌اند که آن را ظرف مدت 2 سال (تا پایان سال 2018) تکمیل خواهند کرد. از طریق این پروژه، در فصل تابستان که کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان مازاد تولید برق دارند، 1000 مگاوات برق به پاکستان و 300 مگاوات هم به افغانستان صادر خواهند کرد.
(7 ژوئیه 2017- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
افزایش صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
متوسط صادرات برق تاجیکستان به افغانستان روزانه حدود 7 میلیون کیلووات ساعت گزارش شده است. این میزان در مقایسه با اوایل ماه آوریل سال جاری، هنگامی که این رقم 2/6 میلیون کیلووات ساعت در روز بود، دو برابر گردیده است. سهم افغانستان از مجموع صادرات برق تاجیکستان به این کشور، روزانه 6/5 میلیون کیلووات ساعت می‌باشد و مابقی به قرقیزستان صادر خواهد شد. تنها در ماه مه است که حجم صادرات برق تاجیکستان به بیش از 105/1 میلیون کیلووات ساعت نیز می‌رسد. در حال حاضر، تاجیکستان منابعی در دسترس دارد که می‌تواند به طور قابل توجهی میزان صادرات برق به افغانستان را افزایش دهد. اگرچه، افغان‌ها بنابر برخی از دلایل، برق بیشتری را قبول نمی‌کنند. طبق گزارش‌های دولت تاجیکستان، این کشور سال گذشته بیش از 1/3 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر کرده است. طبق اعلام وزارت برق و آب تاجیکستان، صادرات برق این کشور در سال 2016 نسبت به 2015، 138/3 میلیون کیلوواتساعت افزایش یافته است. سال گذشته قیمت برق وارداتی برای افغانستان از جانب تاجیکستان، به ازای هر کیلووات ساعت 4/059 سنت بوده است.
(9 ژوئن 2017- منبع: AZERNEWS) تمایل روسیه جهت پیوستن به پروژه کاسا – 1000
وزیر آب و انرژی افغانستان گفت: در پیشنهاد اخیر روسیه به کابل، این کشور در تاجیکستان نیروگاهی در اختیار دارد که با پیوستن به طرح کاسا–1000 می‌تواند به افغانستان برق صادر نماید. وی گفت: کابل پیشنهاد روسیه جهت پیوستن این کشور به طرح منطقه‌ای انتقال برق کشورهای آسیای مرکزی به افغانستان و پاکستان را دریافت کرده است. وی افزود: این پیشنهاد از سوی کابل مورد استقبال قرار گرفته، اما، طرف تاجیکی چنین کاری را غیر ممکن می‌داند. سخنگوی شرکت برق تاجیک، پیشنهاد روسیه را بی اساس ارزیابی کرده و گفت: توافقنامه کاسا – 1000 میان 4 کشور تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان و پاکستان امضا شده و در متن آن روسیه یا نیروگاه آن در تاجیکستان ذکر نشده است. بنابر قرارداد امضا شده، روسیه که مالک اصلی سهام نیروگاه سنگتوده – 1 در تاجیکستان می‌باشد، تنها عهده‌دار ارسال برق تولیدی این نیروگاه به شهر دوشنبه می‌باشد. این نیروگاه ظرفیت 670 مگاواتی داشته و 15 درصد برق تاجیکستان را تولید می‌کند. تنها 25 درصد سهام این نیروگاه در اختیار تاجیکستان است و 75 درصد مابقی مربوط به شرکت "راس آتم" روسیه می‌باشد. برخی کارشناسان معتقدند که هدف روسیه از پیوستن به طرح کاسا – 1000، راه یافتن به بازار برق کشورهای آسیای جنوبی می‌باشد. در حال حاضر، تاجیکستان به قرقیزستان و افغانستان روزانه بیش از 300 مگاوات برق صادر می‌نماید. مراسم رسمی افتتاح خط انتقال برق کاسا- 1000 در 12 مه سال گذشته در دوشنبه با حضور نمایندگان رسمی افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و قرقیزستان برگزار شد. برای اجرای این طرح 1/7 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است. طول شبکه کاسا- 1000 یک هزار و 222 کیلومتر است و انتظار می‌رود که تاجیکستان و قرقیزستان از طریق آن یک هزار و 300 مگاوات برق به افغانستان و پاکستان انتقال دهند. این طرح که از سوی آمریکا، انگلیس، بانک جهانی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا و بانک اسلامی حمایت می‌شود باید در سال 2018 مورد بهره‌برداری قرار گیرد. مقامات تاجیک معتقدند که با راه‌اندازی نخستین توربین نیروگاه آبی "راغون" در سال آینده مشکل کمبود برق در تاجیکستان رفع خواهد شد و با تکمیل ساخت و ساز این نیروگاه، شهر دوشنبه به صادر کننده و بازیگر جدی در بازار برق منطقه تبدیل می‌شود. این همان موردی است که در سال‌های اخیر مایه نگرانی ازبکستان در مورد از سرگیری ساخت نیروگاه راغون در تاجیکستان شده است.
(18 ژوئن 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)   
                                                        http://af.farsnews.com/economy/news/13960323000911
آغاز کار عملی پروژه کاسا – 1000 به زودی
وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که یک شرکت هندی برای عملی سازی پروژه کاسا – 1000 تعیین شده و پس از تأیید این شرکت از سوی کمیسیون تدارکات، کار عملی این پروژه آغاز می‌شود. کل هزینه عملی شدن پروژه کاسا – 1000 در خاک افغانستان 404 میلیون دلار تخمین زده شده و قرار است بخش بزرگی از این پول از سوی بانک جهانی پرداخت شود. به گفته معاون مالی و اداری این وزارتخانه، بعد از طی مراحل اولیه و برنده شدن شرکت واجد شرایط در مناقصه و پس از مذاکره با این شرکت جهت گرفتن تخفیف و نیز گرفتن موافقت بانک جهانی، به زودی با این شرکت، قرارداد خواهیم بست. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که دولت باید در عملی ساختن پروژه‌های بزرگ اقتصادی بر بنیاد راهکارهای روشن عمل نماید و نیز نظام مدیریتی‌اش را برای عملی ساختن این پروژه‌ها به گونه درست تقویت کند. پروژه کاسا – 1000 از قرقیزستان آغاز شده، پس از عبور از تاجیکستان، 562 کیلومتر آن در خاک افغانستان ادامه می‌یابد و در نهایت به پیشاور پاکستان می‌رسد. این پروژه برای توسعه روابط اقتصادی افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و پاکستان بسیار مهم است. (5 مه 2017- منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/کار-عملی-پروژۀ-کاسا-یک‌هزار-به‌زودی-آغاز-می‌شود

 
آغاز ساخت پروژه کاسا – 1000 در سال 2018
وزیر انرژی و آب افغانستان روز یکشنبه، 12 مارس گفت: احداث پروژه کاسا- 1000 پس از اتمام تدارکات مقدماتی در سال 2018 آغاز خواهد شد. این وزارتخانه اعلام کرد، دو شرکت هندی علاقه‌مند به اجرای این پروژه در افغانستان هستند و به زودی یکی از آنها انتخاب خواهند شد. طبق برنامه زمانبندی شده، قرار است تهیه تدارکات مقدماتی تا پایان سال 2017 به اتمام برسد و در سال 2018 کار اجرایی آن آغاز گردد. براساس توافقنامه پروژه کاسا - 1000، قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان به عنوان سه کشور هم پیمان در این پروژه، موظف به تأمین مالی پروژه‌ها در استان‌های تعیین شده افغانستان می‌باشند. قرار است سالانه به میزان 2 میلیون دلار به بودجه این پروژه افزوده گردد که این مقدار بر روی زیرساخت‌ها و خدمات عمومی متمرکز خواهد شد. این پروژه 1300 مگاوات برق را از تاجیکستان و قرقیزستان به پاکستان و افغانستان صادر می‌نماید که یکی از بزرگترین پروژه‌های انتقال برق در منطقه محسوب می‌شود. این پروژه شامل خطوط انتقال برق به طول 750 کیلومتر می‌باشد. برق وارد شده پس از عبور از سنگ توده در تاجیکستان به نوشهره در پاکستان می‌رسد. 560 کیلومتر از این خط از افغانستان عبور می‌کند. این پروژه توسط بانک جهانی و کشورهای منطقه به تصویب رسیده است. به گفته معاون وزیر انرژی و آب افغانستان، دو شرکت هندی پائین­ترین نرخ را برای انجام این کار پیشنهاد داده‌اند و در ماه آوریل، قرارداد با شرکتی بسته خواهد شد که پائین­ترین نرخ را پیشنهاد داده است. کل هزینه در نظر گرفته شده برای پروژه کاسا – 1000، 1/17 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. سهم افغانستان توسط بانک جهانی پرداخت خواهد شد و ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و بانک‌های سرمایه‌گذاری اروپا متعهد شده‌اند در صورت کمبود مالی، آن را تأمین نمایند. انتظار می‌رفت که 300 مگاوات از برق وارداتی از این پروژه در اختیار افغانستان قرار گیرد، اما در حال حاضر وزیر انرژی و آب این کشور گفت که با بهره‌برداری از این پروژه سهم افغانستان نیز به پاکستان صادر می‌شود. به گفته وی، این پروژه نه تنها نفع اقتصادی دارد، بلکه باعث به وجود آمدن منافع سیاسی و امنیتی در کشور افغانستان نیز می‌گردد. در وهله اول، افغانستان همیشه یک گذرگاه به حساب می‌آید، که پاکستان از طریق پروژه تاپی و کاسا – 1000 به آن وابسته است. افغانستان سالانه جهت انتقال برق، 50 میلیون دلار به دست می‌آورد که بخش عمده‌ای از آن برای بازسازی این کشور خرج می‌شود.
(13 مارس 2017- منبع: Tolo news)  
افزایش صادرات برق به افغانستان توسط تاجیکستان
به گزارش آژانس خبری اوستا، صادرات برق تاجیکستان به افغانستان حدود 6/2 میلیون کیلووات ساعت می‌باشد. بر اساس این گزارش حجم صادرات برق به افغانستان تا اوایل ماه مارس افزایش داشته است. جاری شدن سیلاب از رودخانه وخش تاجیکستان، نه تنها به طور کامل نیاز داخلی کشور را به برق تأمین می‌نماید، بلکه سبب می‌گردد تا مازاد برق را نیز صادر نماید. این کشور سالانه، حدود 55 میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌نماید. طبق گزارش‌های وزارت آب و انرژی تاجیکستان، حجم صادرات برق این کشور در سال 2016 نسبت به سال قبل، 3/138 میلیون کیلووات ساعت افزایش داشته است. پیش از این، رئیس شرکت برق تاجیک به خبرنگاران گفته بود که کشورش برق را به میزان 4/059 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به افغانستان صادر می‌نماید.
(27 مارس 2017- منبع: AKIpress)   
تولید نیروگاه‌های برق‌آبی تاجیکستان – مدلی برای دنبال کردن
براساس پروژه کاسا - 1000، تاجیکستان و قرقیزستان 1300 مگاوات برق را به پاکستان و افغانستان صادر می‌نمایند. این یک پروژه آزمایشی است که درهای بازار انرژی پاکستان را به کشورهای دیگر مانند روسیه، ترکمنستان و قزاقستان باز خواهد کرد. تاجیکستان، سرشار از منابع برق آبی می‌باشد؛ سهم انرژی­های برق‌آبی این کشور در جهان 4 درصد و در آسیای مرکزی 53 درصد می‌باشد. در حال حاضر، پتانسیل نیروگا‌ه‌های برق‌آبی این کشور، 527 میلیارد کیلووات ساعت در سال است که تنها 4 تا 5 درصد آن استفاده می‌شود. بخش انرژی این کشور همواره در 15 سال گذشته دارای رشد بوده است. به غیر از نیروگاه‌های برق‌آبی بزرگ، 20 نیروگاه برق‌آبی متوسط و 40 نیروگاه برق‌آبی کوچک در مناطق دور دست کوهستانی با ظرفیت 5 الی 1500 کیلووات، در حال فعالیت می‌باشند. این کشور به تازگی اعلام کرده، که در حال احداث یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برق‌آبی تحت عنوان روگان می‌باشد. با تکمیل این نیروگاه به عنوان یکی از نیروگاه‌های اصلی تأمین کننده برق، نه تنها برق تاجیکستان تأمین خواهد شد، بلکه به کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان نیز صادر خواهد گردید. مشخصات روگان به عنوان بلندترین سد در جهان با ارتفاع 335 متر و با ظرفیت تولید برق 3600 مگاوات و نیز متوسط تولید سالانه 13/1 میلیاردکیلووات ساعت برق می‌باشد.
(20 فوریه 2017- منبع:THE EXPRESS TRIBUNE)   
 
اخبار- 2016-1395
شرکت‌های آلمانی، آمریکایی در رقابت با یکدیگر برای گرفتن امتیاز  قرارداد پست‌های‌ مبدل برق پروژه کاسا - 1000 به نفع خود
شرکت‌های آلمانی و آمریکایی جهت برنده شدن در مناقصه نصب و راه‌اندازی پست‌های مبدل برق در تاجیکستان و پاکستانکه زیر نظر پروژه کاسا – 1000 می‌باشد، با یکدیگر در رقابت تنگاتنگی قرار گرفتند. سال قبل نیز، مناقصه‌ای جهت راه‌اندازی پست‌های مبدل برق، که ولتاژ بالا جریان مستقیم را به جریان متناوب و یا برعکس تبدیل می‌کرد، برقرار شد. اما به دلیل پیشنهاد قیمت بالا لغو گردید. هر چهار کشور حاضر در پروژه کاسا – 1000 که هدفشان انتقال برق از تاجیکستان و قرقیزستان به پاکستان و افغانستان می‌باشد، مناقصه جداگانه‌ای جهت نصب خطوط انتقال در کشور خود برگزار کردند و از شرکت‌ها در این زمینه دعوت به عمل آوردند. طبق اخبار رسمی، قرار است افغانستان خطوط انتقال برق خود را توسعه دهد و به بیش از 500 کیلومتر برساند، لذا در سه مزایده برای سه بخش مختلف از خطوط انتقال، از شرکت‌ها دعوت به عمل آورد. در یکی از این سه مزایده دو شرکت چینی و هندی شرکت کردند و ارزیابی آنها در حال انجام است، احتمال زیاد برای برنده شدن شرکت چینی وجود دارد. پاکستان نیز علاقمند به خرید برق حرارتی از تاجیکستان می‌باشد که این کشور تنها پنج ماه از سال را می‌تواند برق در اختیار پاکستان قرار دهد. هیچ یک از نیروگا‌ه‌های برق‌آبی از کشورهای آسیای مرکزی در فصل زمستان نمی‌توانند برق صادر نمایند. در اصل سه پست مبدل برق، طوری طراحی شده‌اند که بخشی از پروژه کاسا – 1000 باشند. پیش از این، کار گروه مشترک و شورای بین دولتی پروژه کاسا – 1000 در ماه آوریل 2016 در آلماتی (Almaty) یکدیگر را به منظور دریافت پیشنهاد از طرف شرکت‌ها، جهت راه‌اندازی سه پست مبدل برق، ملاقات کردند. شایان ذکر است که پیشنهادات از طرف شرکت‌ها زیاد بود و کشورهایی که بخشی از این پروژه بودند نسبت به قابلیت‌های فنی داوطلبین ابراز نگرانی کردند. در حال حاضر، سازمان ملی تنظیم مقررات برق پاکستان (Nepra)، تعرفه برق را به ازای هر کیلووات ساعت 9/41 سنت برای واردات برق از کشورهای آسیای مرکزی در نظر گرفته است. این مقدار، شامل هزینه انرژی معادل 5/15 سنت به هر کیلووات ساعت، هزینه انتقال معادل 2/91 سنت به ازای هر کیلووات ساعت، هزینه ترانزیت افغانستان معادل 1/25 سنت به ازای هر کیلووات ساعت و هزینه ترانزیت برق تاجیکستان معادل 0/10 سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد. در حال حاضر، پاکستان 73 مگاوات برق از ایران به قیمت 6/25 سنت به ازای هر کیلووات ساعت، به منظور تأمین برق منطقه گوادر (Gwadar) وارد می‌کند، که این مبلغ بیشتر از مقداری است که جهت برق وارداتی تاجیکستان (5/15 سنت به ازای هر کیلووات ساعت) پرداخت می‌کند و این تفاوت قیمت تنها به دلیل این است که ایران جهت تولید برق از نفت و گاز  و تاجیکستان از انرژی‌های برق‌آبی که ارزانتر است، استفاده می‌کنند. در پاکستان، گاز منبع ارزانی برای تولید برق می‌باشد و هزینه تولید برق 5/33 سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد که این رقم، باز بالاتر از 5/15 سنت به ازای هر کیلووات ساعت برقی می‌باشد که از تاجیکستان وارد می‌نماید. در افغانستان نیز هزینه برآورده شده تولید برق حدود 6 سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد.
(3 ژانویه 2017- منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)
خريد برق از روسيه و تركمنستان توسط پاكستان
پاکستان پيشنهاد روسيه و ترکمنستان را که مشتاق به ملحق شدن به پروژه كاسا – 1000 مي‌باشند، پذیرفته است. به گفته يكي از مقامات ارشد دولتي اين پروژه، روسيه و تركمنستان كه نزديكتر به پاكستان هستند، تمايل به صادرات برق به پاكستان از طريق پروژه كاسا – 1000 دارند. اين صادرات زماني صورت خواهد گرفت كه در فصل زمستان، ساير كشورهاي اين پروژه توانايي صادرات برق به اين كشور را ندارند. پروژه كاسا – 1000 پروژه­ای است كه نه تنها انرژي پاك را از طريق كشورهاي تاجيكستان و قرقيزستان به پاكستان ارسال مي‌كند، بلكه راه را براي ديگر كشورها جهت صادرات مازاد برق خود، فراهم مي‌نمايد. تحت این پروژه، تاجیکستان و قرقیزستان 1000 تا 1300 مگاوات برق را به افغانستان و پاکستان صادر خواهند كرد. اسلام آباد عمده­ترین مصرف كننده خواهد بود در حالي كه كابل حدود 300 مگاوات دريافت خواهد كرد. تاجيكستان كشوري است كه از رشد پايدار در طي 15 سال گذشته برخوردار بوده است. به غير از نيروگاه‌هاي بزرگ در اين كشور، 20 نيروگاه برق‌آبي متوسط و 40 نيروگاه برق‌آبي كوچك در مناطق كوهستاني دور با ظرفيت 5 الي 1500 كيلووات نيز، در اين كشور وجود دارند. در اين كشور، نيروگاه‌هاي برق‌آبي 76 درصد از كل توليد برق را به عهده دارند. پروژه كاسا – 1000، عرضه مازاد برق موجود در ماه‌های تابستان (1 مي تا 30 سپتامبر) از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان را دنبال مي‌كند و به منظور استفاده از ظرفیت کامل برق، روش دسترسی آزاد را به تصویب رسانده که اجازه می‌دهد تا دیگر کشورها به اين پروژه ملحق شوند و برق خود را از طريق خطوط انتقال برق اين پروژه صادر نمايند. اين مقام ارشد دولتي گفت: پاكستان مشتاق به استفاده از ظرفيت مازاد خطوط انتقال برق از سوي كشورهاي روسيه و تركمنستان در ماه‌هاي اكتبر تا آوريل مي‌باشد. وي گفت: روسيه كشوری غني از نيروگاه‌هاي برق‌آبي و نيروگاه‌هاي گازسوز است، در حالي كه تركمنستان داراي نيروگاه‌هاي قابل توجه گازسوز مي‌باشد. اگرچه هنوز، اين دو كشور نمي‌دانند برقي را كه مي‌خواهند تأمين نمايند، چقدر است. سازمان تنظيم مقررات برق ملي پاكستان (Nepra)، تعرفه 41/9 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت برق وارداتي از كشورهاي آسياي مركزي را تصويب كرده است كه شامل : 15/5 سنت هزينه‌هاي انرژي، 91/2 سنت هزينه‌هاي انتقال و 25/1 سنت هزينه ترانزيت افغانستان و 1/0 سنت هزينه‌ مدیریت در تاجيكستان مي‌باشد. در حال حاضر، پاكستان 73 مگاوات برق را نيز از كشور ايران جهت تأمين برق گوادر (Gwadar) وارد مي‌كند كه هزينه برق وارداتي از ايران 25/6 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت مي‌باشد كه اين رقم نسبت به برق وارداتي از تاجيكستان (15/5 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت) بالاتر است. (20 اوت 2016- منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)
اجازه سازمان ملي تنظيم مقررات برق پاکستان به برق وارداتي با تعرفه 41/9 سنت به ازاي هر واحد
سازمان ملي تنظيم مقررات برق پاکستان (Nepra) اجازه داده است كشورهاي آسياي مركزي به مدت 15 سال، 1300 مگاوات برق را تحت پروژه كاسا – 1000 و با تعرفه 9/41 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت به كشورهاي آسياي جنوبي، صادر نمايند. اين تعرفه شامل هزينه برق به ميزان 5/15 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت،  هزينه انتقال به ميزان 2/91 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت، هزينه ترانزيت افغانستان به ميزان 1/25 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت و هزينه مديريت تاجيكستان به ميزان 0/10 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت مي‌باشد. در حال حاضر، پاكستان 73 مگاوات برق از ايران جهت پاسخگويي به نياز بندر گوادر (Gwadar) با قيمت 6/25 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت وارد مي‌نمايد كه بالاتر از قيمت 5/15 سنت به ازاي هر كيلووات ساعتي است كه به تاجيكستان پرداخت خواهد نمود. اين موضوع به دليل آن است كه ايران جهت توليد برق، نفت و گاز مصرف مي‌كند، در حالي كه تاجيكستان از نيروگاه‌هاي برق‌آبي، برق توليد مي‌نمايد. در پاكستان، گاز منبع ارزان‌تري براي توليد برق است و هزينه آن به ازاي هر كيلووات ساعت 5/33 سنت مي‌باشد كه هنوز بالاتر از 5/15 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت برقي است كه از تاجيكستان وارد مي‌كند. در افغانستان نيز، هزينه توليد برق به ازاي هر كيلووات ساعت حدود 6 سنت مي‌باشد. در حال حاضر، روسيه، تركمنستان و آذربايجان پيشنهاد داده­اند تا كمبود برق پاكستان را تأمين نمايند. انتظار مي‌رود پاكستان، واردات برق خود را از سال 2019 طبق زمان برآورد شده و براساس احداث خطوط انتقال برق از كشورهاي صادركننده به اين كشور كه 40 ماه به طول مي‌انجامد، آغاز نمايد. طول خطوط انتقال برق بيش از 1200 كيلومتر مي‌باشد و واردات برق از اول ماه مي تا پايان سپتامبر هر سال خواهد بود. بدين ترتيب كمبود برق در فصل تابستان و در زماني كه تقاضاي برق در اوج قرار دارد، جبران خواهد شد. طبق اعلام نپرا (Nepra)، هزينه اجرای اين پروژه، 873 ميليون دلار برآورد شده است كه ممكن است براساس شرايط فعلي بازار و نوسانات قيمت، تغيير يابد. از جمله اعطاكنندگان وام براي اين پروژه، بانك جهاني و بانك توسعه اسلامي مي‌باشند. دو كشور صادركننده (تاجيكستان و قرقيزستان) موظفند، 1000 مگاوات برق به پاكستان صادر نمايند و اگر افغانستان 300 مگاوات برق خود را نخواهد، پاكستان مي‌تواند همه 1300 مگاوات برق را از اين دو كشور خريداري نمايد. برخی منابع مي‌گويند، كشورهاي صادركننده اعلام كردند كه آنها مي‌بايست قادر به صادرات بيش از 4 هزار گيگاوات ساعت برق در يك سال عادي و 4343 گيگاوات ساعت برق در يك سال پر بارش باشند. تعرفه کنونی براساس انرژي ساليانه در دسترس براي انتقال برق به میزان 4317 گيگاوات ساعت محاسبه شده است.
(23 و 27 ژوئن 2016- منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)
اجازه سازمان ملي تنظيم مقررات برق پاکستان به برق وارداتي با تعرفه 41/9 سنت به ازاي هر واحد
سازمان ملي تنظيم مقررات برق پاکستان (Nepra) اجازه داده است كشورهاي آسياي مركزي به مدت 15 سال، 1300 مگاوات برق را تحت پروژه كاسا – 1000 و با تعرفه 9/41 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت به كشورهاي آسياي جنوبي، صادر نمايند. اين تعرفه شامل هزينه برق به ميزان 5/15 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت،  هزينه انتقال به ميزان 2/91 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت، هزينه ترانزيت افغانستان به ميزان 1/25 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت و هزينه مديريت تاجيكستان به ميزان 100 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت مي‌باشد. در حال حاضر، پاكستان 73 مگاوات برق از ايران جهت پاسخگويي به نياز بندر گوادر (Gwadar) با قيمت 6/25 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت وارد مي‌نمايد كه بالاتر از قيمت 5/15 سنت به ازاي هر كيلووات ساعتي است كه به تاجيكستان پرداخت خواهد نمود. اين موضوع به دليل آن است كه ايران جهت توليد برق، نفت و گاز مصرف مي‌كند، در حالي كه تاجيكستان از نيروگاه‌هاي برق‌آبي، برق توليد مي‌نمايد. در پاكستان، گاز منبع ارزان‌تري براي توليد برق است و هزينه آن به ازاي هر كيلووات ساعت 5/33 سنت مي‌باشد كه هنوز بالاتر از 5/5 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت برقي است كه از تاجيكستان وارد مي‌كند. در افغانستان نيز، هزينه توليد برق به ازاي هر كيلووات ساعت حدود 6 سنت مي‌باشد. در حال حاضر، روسيه، تركمنستان و آذربايجان پيشنهاد داده­اند تا كمبود برق پاكستان را تأمين نمايند. انتظار مي‌رود پاكستان، واردات برق خود را از سال 2019 طبق زمان برآورد شده و براساس احداث خطوط انتقال برق از كشورهاي صادركننده به اين كشور كه 40 ماه به طول مي‌انجامد، آغاز نمايد. طول خطوط انتقال برق بيش از 1200 كيلومتر مي‌باشد و واردات برق از اول ماه مي تا پايان سپتامبر هر سال خواهد بود. بدين ترتيب كمبود برق در فصل تابستان و در زماني كه تقاضاي برق در اوج قرار دارد، جبران خواهد شد. طبق اعلام نپرا (Nepra)، هزينه اجرای اين پروژه، 873 ميليون دلار برآورد شده است كه ممكن است براساس شرايط فعلي بازار و نوسانات قيمت، تغيير يابد. از جمله اعطاكنندگان وام براي اين پروژه، بانك جهاني و بانك توسعه اسلامي مي‌باشند. دو كشور صادركننده (تاجيكستان و قرقيزستان) موظفند، 1000 مگاوات برق به پاكستان صادر نمايند و اگر افغانستان 300 مگاوات برق خود را نخواهد، پاكستان مي‌تواند همه 1300 مگاوات برق را از اين دو كشور خريداري نمايد. برخی منابع مي‌گويند، كشورهاي صادركننده اعلام كردند كه آنها مي‌بايست قادر به صادرات بيش از 4 هزار گيگاوات ساعت برق در يك سال عادي و 4343 گيگاوات ساعت برق در يك سال پر بارش باشند. تعرفه کنونی براساس انرژي ساليانه در دسترس براي انتقال برق به میزان 4317 گيگاوات ساعت محاسبه شده است.
(23 و 27 ژوئن 2016- منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)
گرفتن برق بيشتر از تاجيكستان توسط پاكستان
پاكستان 1300 مگاوات برق ارزان و پاك از كشورهاي آسياي مركزي دريافت خواهد كرد، در حالي كه طبق برنامه،‌ مقرر شده بود تنها 1000 مگاوات برق دريافت نمايد. دليل اينكه پاكستان برق بيشتري را دريافت خواهد نمود، اين است كه ظاهراً افغانستان از سهم خود به دلیل كمي تقاضا صرفنظركرده است. وزير آب و برق پاكستان در بيانيه‌اي گفت كه كشورهاي تاجيكستان، قرقيزستان، افغانستان و پاكستان همگي زير نظر پروژه كاسا – 1000 با يكديگر مبادلات برقي انجام مي‌دهند كه براساس اين پروژه قرار بود كه 1300 مگاوات برق از قرقيزستان و تاجيكستان به پاكستان و افغانستان تحويل گردد. در حال حاضر قرار است که پاكستان كل 1300 مگاوات برق را به دليل تقاضاي کم افغانستان دريافت نماید. (17 ژوئن 2016- منبع: Channel 24.pk)
 
آغاز ساخت خطوط انتقال برق از آسياي مركزي به افغانستان و پاكستان توسط تاجيكستان
تاجيكستان روز پنجشنبه 12 مي، ساخت خطوط انتقال برق از اين كشور به افغانستان و پاكستان را آغاز كرد كه با احداث این خط می­تواند برق را از آسياي مركزي به كشورهاي مذكور صادر نمايد. هزينه اين پروژه 1/2 ميليارد دلار مي‌باشد و تا سال 2020 راه‌اندازي خواهد شد. اين پروژه تحت حمايت مالي ايالات متحده آمريكا و بانك جهاني مي‌باشد كه مي‌تواند به پایان تنش‌هاي موجود منطقه‌اي در استفاده از منابع برق‌آبي كمك نمايد. البته اجرای این پروژه با چالش‌هاي امنيتي مرتبط با جنگ‌هاي داخلي در افغانستان مواجه است. به گفته رئيس جمهوري تاجيكستان، اين پروژه این امکان را فراهم می­کند که سالانه 5 ميليارد كيلووات ساعت برق پاك از قرقيزستان و تاجيكستان به پاكستان و افغانسان صادر گردد. دو كشور كوهستاني شوروي سابق (قرقيزستان و تاجيكستان) بخش عمده­ای از برق خود را از نيروگاه‌هاي برق آبي ساخته شده بر رودخانه‌هاي قزاقستان، تركمنستان و ازبكستان توليد می­‌نمايند.
(12 مي 2016- منبع: REUTERS)
حضور نخست وزير پاكستان در جلسه كاسا – 1000 در 12 مي
نواز شریف، نخست وزیر پاكستان در تاریخ 12 مي به همراه رهبران افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان در جلسه كاسا- 1000 شركت نمودند. افغانستان، قرقيزستان، پاكستان و تاجيكستان به دنبال توسعه مقدمات تجارت برق و ايجاد يك بازار برق منطقه‌اي (CASAREM) مي‌باشند. طرح اوليه، صادرات برق بين 1000 تا 1300 مگاوات از قرقيزستان و تاجيكستان به پاكستان و افغانستان بوده كه سهم عمده از اين صادرات به پاكستان ارائه شده و حدود 300 مگاوات آن به افغانستان صادر مي‌شود. به گفته سفير تاجيكستان، اين پروژه دو سال بعد از راه‌اندازي تكميل خواهد شد. وي گفت: پاكستان به دنبال خريد برق ارزان و پاك از نيروگاه‌هاي برق آبي مي‌باشد تا بتواند بحران برق را در كشور خود به حداقل برساند. به گفته وي، تاجيكستان سرشار از منابع آبي بوده و بيش از 1000 رودخانه و درياچه در اين كشور وجود دارد. در خصوص سؤال در مورد امنيت در افغانستان، وي گفت: افغانستان تضمين كرده تا از خطوط انتقال برق در كشورش محافظت نمايد. همچنين وي گفت در ميان ديگر بخش‌هاي اقتصادي، بخش انرژي در تاجيكستان از رشد ثابتي طی 15 سال برخوردار بوده است. در پاكستان، نرخ برق براي شركت‌هاي انرژي به ازاي هر كيلووات ساعت 13/2 سنت و براي شركت‌هاي غير انرژي 9/2 سنت در نظر گرفته شده است. وي گفت: هزينه برق شامل تمامي هزينه‌هاي برق وارداتي از كشورهاي آسياي مركزي به ازاي هر كيلووات ساعت حدود 9/35 سنت خواهد بود. اين كشور تنها براي منطقه گوادر (Gwadar)، به ازاي هركيلووات ساعت برق وارداتي، 10 سنت پرداخت مي‌نمايد. با اجراي اين پروژه، نه تنها كمبود برق كاهش مي‌يابد، بلكه جايگزين توليد برق مبتني بر سوخت براي افغانستان و پاكستان خواهد شد.
(12 مي 2016- منبع:DAWN)
افتتاح رسمي پروژه كاسا – 1000 در تاجيكستان
پروژه‌‌ بزرگ انتقال برق آسیای میانه به آسیای جنوبی موسوم به (کاسا – ۱۰۰۰) روز پنجشنبه مورخ 12 مي، با حضور رئيس جمهور تاجيكستان در منطقه بتاش شهر تورسن زاده، رسماً افتتاح شد. خط انتقال برق کاسا -1000 از منطقه "دتکا" در شمال قرقیزستان آغاز و با عبور از تاجيکستان و با انتقال۱۲۵۰ کیلومتری خط ولتاژ بالا از طریق افغانستان به پيشاور پاکستان منتهی می‌شود. طول این خط در خاک افغانستان ۵۶۲ کیلومتر می‌باشد که از۶۰۰ محل و ۲۳ روستا و شش استان افغانستان عبور می‌کند. پروژه کاسا - 1000  دارای دو پست تبديل برق از AC به DC و برعکس آن، در مناطق سنگ‌توده تاجيکستان و نوشیره پاکستان و یک ترانسفورماتور در افغانستان می‌باشد. به طوري‌ كه افغانستان سالانه از انتقال آن، حدود ۴۵ میلیون دلار به دست می‌آورد. قرار است این پروژه تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی تکمیل گردد و بر اساس آن، برق از طریق افغانستان به پاکستان منتقل شود. هزینه کل این پروژه به یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار می‌رسد و سهم سرمایه‌گذاری افغانستان در این پروژه، ۴۰۴ میلیون دلار برآورد شده است که 316/5 میلیون دلار آن‌ را بانک جهانی، ۴۰ میلیون دلار آن‌ را صندوق بازسازی افغانستان و 47/5 میلیون دلار آن را دولت افغانستان پرداخت خواهد نمود. به گفته سخنگوی شرکت برشناي افغانستان، هزار مگاوات این برق برای پنج ماه در سال به پاکستان و ۳۰۰ مگاوات آن در کابل توزیع خواهد شد. بر اساس اين پروژه، فروشندگان برق قرفیزستان و تاجيکستان تنها در پنج ماه (از ماه می تا اکتبر)، اقدام به فروش برق می­نمایند. اما در هفت ماه باقیمانده، افغانستان می‌تواند برق دیگر کشورهای آسیای میانه را انتقال دهد. گفته مي‌شود در آینده، اين كشور می‌تواند برق تولیدی خود را از همین طریق صادر نمايد. (12 مي 2016- منبع: خبرگزاري بخدي)
http://www.bokhdinews.af/economical/23329
 
ادامه مذاکرات كاسا – 1000
مذاکرات كاسا – 1000 ادامه دارد. اين پروژه به پاكستان كمك خواهد كرد تا در فصل گرما 1000 مگاوات برق از كشورهاي قرقيزستان و تاجيكستان وارد نمايد. در بيانيه صادر شده از طرف وزارت آب و برق پاكستان، قيمت برق به ازاي هر كيلووات ساعت، 9 سنت اعلام شد. متوسط هزينه برآورده شده نيز به ازاي هر كيلوات ساعت 48 سنت خواهد شد. طبق اين بيانيه، براساس زمان‌بندي پروژه كاسا – 1000 كه تا سال 2018 مي‌باشد، اين پروژه تحت حمايت بانك جهاني خواهد بود. سهم تاجيكستان در صادرات برق 70 درصد و قرقيزستان 30 درصد خواهد بود. افغانستان 300 مگاوات برق و پاكستان 1000 مگاوات برق دريافت خواهند نمود. کشورهای عضو این پروژه امید دارند تا افزايش تجارت انرژي در منطقه منجر به توسعه پايدار شود. از آنجا كه پيشنهاد براي پست‌هاي مبدل ولتاژ بالا متعدد بود، بين كشورهاي عضو اين پروژه نگراني‌هايي به وجود آمد و بلافاصله جلسات گروه‌هاي مشترك كاري (JWG) و شوراي بين حكومتي(IGC)  براي تحقق سريع اين پروژه شکل گرفت. اين جلسات، شامل مناقصه و بازسازي مجدد اين پروژه و تبديل آن به دو پروژه پست‌هاي مبدل در تاجيكستان و پاكستان و پست مبدل در افغانستان هريك به طور جداگانه مي‌باشد. اين پروژه شامل توسعه، تأمين مالي، ساخت و ساز، مالكيت و بهره‌برداري از يك سيستم انتقال جريان مستقيم 750 كيلومتري ولتاژ بالا بين تاجيكستان و پاكستان از طريق افغانستان همراه با پست‌هاي مبدل در سنگ توده (1300 مگاوات)، كابل (300 مگاوات) و منطقه نوشره (Nowshera) (1300 مگاوات) با (امكانات DC) و يك لينك متناوب فعلي477 كيلومتري 500 كيلوولت مابين جمهوري قرقيزستان (داتكا) و تاجيكستان (خجند) با (امكانات AC) مي‌باشد.
(23 آوريل 2016- منبع: The Nation)
امضاي توافقنامه راهبردي عراق با شركت جنرال الكتريك جهت افزايش  ظرفیت تولید  برق
وزير نفت عراق، روز يكشنبه مورخ 24 آوريل گفت: اين كشور "توافقنامه بلندمدت راهبردي" كه شامل چندين پروژه جهت افزايش ظرفیت تولید برق مي‌باشد، با شركت جنرال الكتريك به امضاء رسانيد. به گفته وي، يكي از اين پروژه‌ها مي‌تواند بيش از 400 مگاوات برق را در فصل تابستان براي تأسيسات نفتي اين كشور توليد نمايد. هدف از طرح‌هاي ديگر، حفظ زيرساخت‌هاي موجود و كاهش گاز سوزانده شده از ميادين نفتي جهت افزايش توليد برق براي استفاده در بخش‌هاي صنعتي و انرژي مي‌باشد. بين توليد و مصرف برق در عراق به ويژه در فصل تابستان، زماني كه گرماي هوا به 50 درجه سانتيگراد مي‌رسد و مردم از سيستم‌هاي تهويه هوا جهت خنك شدن استفاده مي‌نمايند، خلأ بزرگي وجود دارد. در اين فصل تقاضاي برق حدود 21 هزار مگاوات مي‌باشد، در حالي كه فقط 13 هزار مگاوات برق توزيع مي‌شود. عراق در ماه ژانويه با شركت جنرال الكتريك قراردادي را مبني بر افزايش ظرفيت توليد برق تا 1000 مگاوات و با هزينه 8/328 ميليون دلار به امضاء رساند. (24 آوريل 2016- منبع: REUTERS)
اعلام آمادگي روسيه براي مشاركت در پروژه كاسا- 1000
هیأت عالی‌رتبه روسیه روز شنبه 5 مارس، در دیدار با مقامات وزارت انرژی و آب افغانستان، علاقمندی خود را برای شرکت در پروژه كاسا – 1000 اعلام نمود. در اين ديدار، مقامات دو كشور در زمينه جلب سرمايه‌گذاري‌هاي خصوصي و دولتي روسيه، در پروژه‌هاي مشترك افغانستان – روسيه در افغانستان، جهت ساخت تأسيسات توليد برق از جمله پروژه‌هاي برق‌آبي، توليد برق از زغال­سنگ، گاز و منابع انرژي تجديدپذير و احداث خطوط انتقال برق به تفاهم رسيدند. نماينده وزارت انرژي روسيه اظهار داشت كه با توجه به برنامه‌هاي افغانستان براي استفاده از گاز طبيعي جهت توليد برق، روسيه آماده است كه به عنوان ناظر در گروه‌هاي كاري چند جانبه در پروژه‌هاي خط لوله گاز تاپي در حوزه افغانستان شركت نمايد. همچنين، روسيه اعلام كرد كه حاضر است برق را با كمترين هزينه ممكن در اختيار افغانستان قرار دهد. وزير انرژي و آب افغانستان در اين ديدار از علاقمندي شركت‌هاي روسي در تحقق پروژه‌هاي بزرگ انرژي در اين كشور استقبال نموده و آمادگي كامل افغانستان را براي حفاظت از  تأسيسات بخش انرژي، اعلام نمود.
(5 مارس 2016- منبع:  پايگاه اطلاع‌رساني پيام آفتاب)
 
 
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/49084/ روسیه-مشارکت-پروژه-کاسا-1000-اعلام-آمادگی
صادرات 1000 مگاوات برق تاجيكستان به پاكستان تحت پروژه كاسا – 1000
تاجيكستان 1000 مگاوات برق را تحت پروژه كاسا – 1000 از طريق يك خط انتقالي 750 كيلومتري تا سال 2018 و با هزينه برآورده شده 1160 ميليون دلار به پاكستان صادر خواهد كرد. سفير تاجيكستان در مورد اين پروژه روز جمعه 15 ژانويه توضيح داد كه در حال حاضر مطالعات امكان‌سنجي اين پروژه به اتمام رسيده و كار احداث خط انتقال از ماه مه سال جاري آغاز خواهد شد. در مراسم افتتاحيه خط انتقال كه در ماه مه برگزار خواهد شد، نواز شريف نخست وزير پاكستان نيز شركت خواهد داشت. به گفته وي تنها تاجيكستان است كه مي‌تواند بيش از 5 هزار مگاوات برق به پاكستان به ويژه در فصل تابستان از طريق پروژه‌هاي برق‌آبي صادر نمايد. سفير تاجيكستان گفت: به زودي پس از پروژه خط انتقال 1000 مگاواتي، كار بر روي خط انتقال ديگر برق با ولتاژ 500 كيلوولت از طريق خط مرزي واخان افغانستان آغاز خواهد شد. تأمين كنندگان مالي اين پروژه، بانك جهاني، بانك توسعه اسلامي، اتحادیه عرب و ديگر اعطاكنندگان مي‌باشند.
(9 ژانويه 2016- منبع:  INTERNATIONAL THE NEWS)
توافق نهايي ميان وزراي انرژي آسياي مركزي و جنوبي (كاسا)  بر سر خطوط انتقال برق
وزراي انرژي آسياي مركزي و جنوبي  در مورد خطوط انتقال برق جهت عرضه 1300 مگاوات برق از قرقيزستان و تاجيكستان به افغانستان و پاكستان به توافق نهايي رسيدند. سخنگوي وزارت آب و برق پاكستان گفت، انتظار مي‌رود انجام عمليات احداث خطوط انتقال برق در ماه مي سال 2016 آغاز گردد. براساس برآورد نهاد ملي مقررات‌گذاري در بخش برق (Nepra)، هزينه اين پروژه 953 ميليون دلار خواهد شد. واردات برق توسط پاكستان تحت نظر پروژه كاسا – 1000 صورت خواهد گرفت و توزيع آن در سرتاسر اين كشور در سال 2017 آغاز خواهد شد. چنانچه افغانستان به دليل تقاضاي كم، سهم خودش را از برق مصرف ننمايد، پاكستان  قادر خواهد بود 300 مگاوات برق مازاد (سهم افغانستان) را نيز استفاده نمايد. اين پروژه تا قبل از سال 2018 تكميل خواهد شد. اين چهار كشور، ميان خود شوراي بين دولتي تشكيل داده­اند كه هدف از آن، تلاش جهت تقويت همكاري ميان اين كشورها در پروژه كاسا – 1000 مي‌باشد. وظيفه اين شورا، بحث و تصميم‌گيري مسائل استراتژيك مربوط به اين پروژه بوده و تضمين مي‌نمايد كه اقدامات لازم در اجراي اين طرح انجام خواهد شد. در اقدام دیگری، تاجيكستان برای كمك به حل بحران برق در اسلام‌آباد، علاوه بر پروژه كاسا – 1000، 1000 مگاوات مازاد برق خود را جهت انتقال به پاكستان برنامه‌ريزي كرده است. همچنين پاكستان به دنبال امكان واردات بيشتر از طريق خطوط انتقال برق از تاجيكستان به منطقه چيترال در مناطق شمالي مي‌باشد و نيز كميسيوني در اين خصوص تشكيل گرديده است. طبق اين برنامه، خطوط انتقال برق از منطقه كوچكي در افغانستان عبور خواهد كرد و به منطقه چيترال خواهد رسيد كه در فاصله 15 كيلومتري از مرز تاجيكستان قرار دارد.
(26 نوامبر 2015- منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)
تعرفه شبكه برق در منطقه كاسا - 1000
سازمان ملي نظارت برق سرانجام تصميم گرفت تعرفه برق جهت واردات 1000 الي 1300 مگاوات برق از دو جمهوري واقع در آسياي مركزي به تصويب رسانده و اعلام نمايد. اين پروژه موجب مي‌گردد كمبود برق در زمان اوج مصرف در فصل تابستان به حداقل برسد. كاسا – 1000، پروژه واردات برق از آسياي مركزي به آسياي جنوبي و انتقال مازاد برق از 1 ماه مي تا 30 سپتامبر از جمهوري قرقيزستان و تاجيكستان به افغانستان و پاكستان مي‌باشد. تعرفه قابل پرداخت توسط پاكستان شامل 4 بخش بوده و براساس روش"Take or Pay" نسبت به انرژی تحویلی در سنگ توده تاجیکستان به شرح زیر محاسبه می­شود: هزينه تولید برق به ازاي هر كيلووات ساعت 15/5 سنت، هزينه انتقال 91/2 سنت، هزينه ترانزيت افغانستان 25/1 سنت و هزينه ترانزیت تاجيكستان 10/0 سنت. كل تعرفه مذاكره شده به ازاي هر واحد، 41/9 سنت مي‌باشد. اين پروژه شامل سه بخش اصلي است و هزينه برآورده شده براي آن، 953 ميليون دلار مي‌باشد، اگرچه هزينه نهايي از طريق مناقصه رقابتي تعيين خواهد شد. بخش اول، شامل يك سيستم انتقال 750 كيلومتري جريان مستقيم ولتاژ بالا مابين تاجيكستان و پاكستان و از طريق افغانستان همراه با پست‌هاي مبدل مرتبط در سنگ توده (1300 مگاوات)، كابل (300 مگاوات) و پيشاور (1300 مگاوات) و داراي امكاناتDC  مي‌باشد. بخش دوم، شامل لينك متناوب فعلي 477 كيلومتري 500 كيلوولت مابين جمهوري قرقيزستان (داكتا) و تاجيكستان (خجند) با امكانات AC مي‌باشد و بخش سوم شامل ارتقاء سيستم AC جهت ايمني و قابليت اطمينان امكانات AC و DC و در ارتباط با جريان برق مي‌باشد. با توجه به نظارت‌هاي صورت گرفته، كشورهاي صادركننده (قرقيزستان و تاجيكستان) حدود 6 هزار گيگاوات ساعت از مازاد برق خود را در ماه‌هاي تابستان صادر مي‌‌نمايند (حدود 2150 گيگاوات ساعت در قرقيزستان و 3750 گيگاوات ساعت در تاجيكستان). پاكستان انتظار دارد تقاضاي برق خود را به بيش از دو برابر در  طي 10 سال و به 45 هزار مگاوات برساند. اگرچه انتظار نمي‌رود سرمايه‌گذاري كافي و به موقع جهت ظرفيت توليد داخلي بيشتر به دليل وجود فشارهاي بيش از حد چين تحت كريدور اقتصادي چين و پاكستان، وجود داشته باشد. با توجه به جزئيات، انتظار مي‌رود خطوط انتقال جريان مستقيم ولتاژ بالا از سنگ توده در تاجيكستان آغاز شده و پس از عبور از كندوز، پل خمري، كابل و جلال آباد در افغانستان، در نهايت به پيشاور در پاكستان برسد. مجموع طول خطوط انتقال 750 كيلومتر تخمين زده شده است. (9 نوامبر 2015- منبع :DAWN)
نیاز قرقیزستان به 200 میلیون دلار جهت اجرای پروژه کاسا – 1000
مدیر شبکه ملی برق قرقیزستان در مراسم افتتاحیه خطوط برق داتکا – کمین (Datka-Kemin) گفت: این کشور به 200 میلیون دلار جهت اجرای پروژه کاسا 1000 نیاز دارد. احداث خط انتقال برق از پست داتکا در تاجیکستان نیز از اهداف این پروژه می‌باشد. در مرز این کشور، پستی با ظرفیت 500 کیلوولت قرار دارد که با پست داتکا مرتبط است. از طریق این خطوط، قرقیزستان می‌تواند به پاکستان و افغانستان برق صادر نماید. بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی و بانک توسعه اروپایی در اجرای این پروژه کمک مالی می‌نمایند. مدت زمان اجرای این پروژه حدود 3 سال خواهد بود. (28 اوت 2015 منبع:NEWs AGENCY 24 )
 
ارائه تسهیلات مالی به منظور ارتقای زیرساخت‌های برق تاجیکستان توسط بانک اروپایی توسعه و بازسازی
بانک اروپایی توسعه و بازسازی به منظور حمایت از احداث یک پست مبدل برق و زیرساخت‌های مرتبط با آن، به تاجیکستان، مبلغ 110 میلیون دلار وام پیشنهاد کرده است. بخش برق ملی تاجیکستان، به عنوان قسمتی از پروژه انتقال و تجارت برق (کاسا - 1000) می‌باشد. پروژه کاسا – 1000 شامل راه‌اندازی یک خط انتقال ولتاژ بالاست که هزینه آن بیش از یک میلیارد دلار برآورد گردیده است. هدف از انجام پروژه کاسا – 1000، کمک به تاجیکستان و قرقیزستان برای فروش برق مازاد در فصل تابستان به کشورهای افغانستان و پاکستان می‌باشد. انتظار می‌رود این پروژه، قادر به استفاده کامل از پتانسیل‌های بالقوه برق‌آبی در آسیای مرکزی و کاهش انتشار کربن در این منطقه ‌باشد. بانک اروپایی توسعه و بازسازی، تسهیلات مشروطی را به شرکت برق تاجیکستان پیشنهاد خواهد داد که طبق آن، در نظر دارد مجموعه‌ای از قوانین را جهت دسترسی شخص ثالث در قراردادهای خطوط انتقال برون مرزی، تنظیم نموده و یک نهاد قانونگذار را در بخش انرژی، به عنوان قسمتی از استراتژی تغییر ساختار تعیین نماید."
(4 اوت 2015 – منبع:power-technology.com )
 

اضافه شدن کشور واسط به پروژه کاسا – 1000
کشورهای کاسا – 1000 توافق کردند که کشور واسطی به این پروژه اضافه شود که از طریق آن، به دیگر کشورها اجازه داده شود تا از خطوط انتقال برق استفاده نموده و به پاکستان برق صادر کنند. به گفته یک مقام رسمی، ترکمنستان، آذربایجان و روسیه پیشنهاد داده‌اند تا به پاکستان برق صادر نمایند. بنابراین، امکان دسترسی به یک کشور واسط در این توافقنامه فراهم گردید. بدین ترتیب که، پاکستان در هر زمان، حتی اگر برق آن از طریق پروژه کاسا – 1000 تأمین نشود، برق دریافت نماید. در حال حاضر، توافقنامه انرژی برق‌آبی بین کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان امضا شده است. هزینه برآورد شده برای پروژه کاسا – 1000، 17/1 میلیارد دلار می‌باشد که هزینه نهایی از   طریق فرآیند مناقصه رقابتی تعیین می‌شود که شامل هزینه برآورده شده 232 میلیون دلاری خط انتقال DC و پست مبدل برق پاکستان نیز می‌باشد. تعرفه برآوردی انتقال 98/2 سنت به ازای هر کیلووات ساعت، تعرفه انرژی 15/5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت و هزینه ترانزیت افغانستان 25/1 سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد. همچنین، امکان پرداخت هزینه ترانزیت 1/0 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به تاجیکستان (جهت جریان انرژی قرقیزستان) نیز، وجود دارد. به نظر می‌رسد، تاجیکستان شریک استراتژیک پاکستان به ویژه در بخش انرژی بوده و موجب اتصال پاکستان به کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد. پروژه کاسا – 1000 تحت نظر بانک جهانی تا سال 2018 به اتمام می‌رسد. سهم تاجیکستان در صادرات برق، 70 درصد خواهد بود و مابقی، سهم قرقیزستان می‌باشد. افغانستان، 300 مگاوات و پاکستان 1000 مگاوات برق دریافت می‌کنند. علاوه بر این، پاکستان و تاجیکستان به دنبال یافتن راه‌های جدید جهت عرضه 1000 مگاوات برق از طریق خط انتقال چترال (Chitral) می‌باشند. تاجیکستان می‌گوید، که صادرات 1000 مگاوات مازاد برق به پاکستان را از طریق چترال انجام می‌دهد.
(4 اوت 2015 – منبع: THE EXPRESS TRIBUNE)
چه خبر از قیمت برق تاجیکستان در قرقیزستان؟
پس از گذشت سه ماه از مذاکرات صورت گرفته، تاجیکستان و قرقیزستان در خصوص قیمت برق صادراتی از تاجیکستان به قرقیزستان در تابستان امسال به توافق رسیدند. قرقیزستان به ازای هر کیلووات ساعت برق، 5/2 سنت پرداخت خواهد کرد. در حالی که در تابستان گذشته به ازای هر کیلووات ساعت برق0/2 سنت پرداخت می‌کرده، اما پس از مدت کوتاهی، تاجیکستان نرخ اصلی 5/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت برق را به قرقیزستان پیشنهاد داده است. به گفته معاون وزیر انرژی و صنعت قرقیزستان، تاجیکستان 500 میلیون کیلووات ساعت برق را طی ماه‌های ژوئن تا سپتامبر سال جاری به قرقیزستان صادر خواهد کرد. براساس گزارش آسیا – پلاس، همچنین قرقیزستان در فصل تابستان برق را با نرخ 0/7 سنت به ازای هر کیلووات ساعت از قزاقستان وارد خواهد نمود. این اولین باری نیست که قرقیزستان در شرایط سخت و با کمبود برق مواجه شده است. در سال 2014، ازبکستان صادرات گاز به قرقیزستان را به مدت 8 ماه کاهش داد. در ماه آگوست گذشته، کمبود گاز موجب گردید تا اهالی جنوب این کشور به زغال‌سنگ و برق روی آورند. در درجه اول، شبکه برق قرقیزستان در تابستان توسط نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شود، اما در تابستان گذشته ذخایر مخازن به شدت کاهش یافت. طبق گزارشات، مخازن نیروگاه توکتوگل (Toktogul) در تابستان سال جاری نیز همچنان کم می‌باشد. مشکل کمبود برق فقط خاص کشور قرقیزستان نیست. تاجیکستان نیز به دلیل اینکه ممکن است کشورش در فصل تابستان با کمبود برق مواجه شود، نمی‌تواند در این فصل برق صادر نماید. امید است تاجیکستان و قرقیزستان هر دو تولیدات برق خود را به سطحی که در پروژه کاسا – 1000 امکان‌پذیر است، برسانند. (11 ژوئن 2015- منبع:(THE DIPLOMAT
عرضه برق توسط تاجیکستان در مقابل دریافت نفت
مقامات تاجیکی و افغانی از آغاز مذاکرات جهت انتقال نفت خام از افغانستان به تاجیکستان خبر دادند. تاجیکستان می‌خواهد برای تأمین سوخت کارخانه‌های جدید خود نفت خام از افغانستان وارد نماید. بر این اساس، تاجیکستان همچنین با هدف ارزان شدن سوخت، قصد دارد نفت خام را از افغانستان خریداری و در پالایشگاه‌های در دست ساخت خود محصولات نفتی تولید کند. وزارت اقتصاد و تجارت تاجیکستان نیز اعلام کرده است که این کشور قرار است صادرات برق را به افغانستان افزایش دهد و در مقابل نفت خام دریافت نماید. به گفته مقامات تاجیکی با عملی شدن این طرح، تاجیکستان مجبور نخواهد بود مواد سوختی نظیر بنزین، گازوئیل و روغن‌های صنعتی مورد نیاز خود را با قیمت بالا از روسیه و قزاقستان وارد نماید.
(11 ژوئن 2015- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)(             
 
وام 70 میلیون دلاری به تاجیکستان برای اجرای پروژه برق کاسا- 1000
بانک سرمایه­گذاری اروپا ۷۰ میلیون دلار کمک مالی برای اجرای پروژه برق کاسا - ۱۰۰۰ و انتقال آن از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی به تاجیکستان اختصاص داده است. به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) به نقل ازAKI ، سرویس مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان گزارش داد: دولت "علی سعید اف" معاون اول نخست وزیر تاجیکستان و "ویلهام مولترر" معاون رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا در شهر دوشنبه دیدار و گفتگو کردند. براساس این گزارش دو طرف در مورد همکاری‌های دوجانبه در زمینه بازسازی نیروگاه‌های برق‌آبی، احداث و راه‌اندازی خطوط جدید برق و توسعه بخش‌های بانکی در تاجیکستان تبادل نظر کردند.  همچنین، دو طرف توافقنامه‌ای به ارزش 70 میلیون دلار در خصوص اجرای پروژه برق کاسا – 1000 به امضاء رساندند. هزینه کل این پروژه شامل احداث و راه‌اندازی خطوط انتقال برق 500 کیلوولت و به ارزش یک میلیارد دلار می‌باشد. (13 ژوئن 2015- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)(
تصویب پیش نویس توافق بر موضوع انتقال و تجارت برق در آسیای مرکزی – آسیای جنوبی (کاسا – 1000) توسط کمیته پارلمانی قرقیزستان
کمیته پارلمانی ترکیبات سوخت و انرژی قرقیزستان، توافقنامه پروژه انتقال و تجارت برق کاسا – 1000 را به تصویب رسانید. به گفته معاون وزیر انرژی و صنایع این کشور، قرقیزستان و تاجیکستان متعهد گردیده‌اند که از ماه می تا سپتامبر سال جاری، 350 میلیون کیلووات ساعت برق را به پاکستان و افغانستان صادر نمایند. این پروژه، شامل نصب و راه‌اندازی خطوط انتقال برق از پست داتکا در قرقیزستان به طول 477 کیلومتر به پست خجند در تاجیکستان است که 450 کیلومتر آن در قرقیزستان قرار دارد.
(26 مي 2015 – منبع
: 24.kg News Agency)
امضاء تفاهم‌نامه بین بانک اروپایی توسعه و نوسازی و تاجیکستان در پروژه انتقال برق کاسا- 1000
بانک اروپایی توسعه و نوسازی (EBRD) با دولت تاجیکستان تفاهم‌نامه‌ای را در خصوص کار بر روی پروژه اصلاحات انرژی در این کشور به امضاء رسانید. جزئیات دستور کار این تفاهم‌نامه در حمایت از پروژه انتقال برق آسیای مرکزی – آسیای جنوبی (کاسا- 1000) می‌باشد. دستور کار اصلاحات، پیش شرط لازم جهت تأمین مالی این پروژه است. این پروژه با هدف تسهیل تجارت برق بین کشورهای آسیای مرکزی، تاجیکستان و قرقیزستان و آسیای جنوبی، افغانستان و پاکستان می‌باشد. بودجه در نظر گرفته شده توسط (EBRD) به نوسازی شرکت دولتی برق تاجیکستان (Barki Tojik) اختصاص می‌یابد. به عنوان بخشی از یک برنامه به روز شده، (Barki Tojik) یک واسطه انرژی مستقل خواهد بود، تا جایی که قواعد را برای طرف سومی که می‌خواهد به خطوط انتقال برق دستیابی داشته باشد، فراهم می‌کند. در حال حاضر (EBRD)، 75 میلیون دلار وام برای بروز رسانی نیروگاه برق‌آبی (Qairokkum) تاجیکستان فراهم کرده است.
(18 مي 2015 – منبع
: EBR)
صادرات برق به افغانستان و پاکستان توسط قزاقستان
قزاقستان قصد دارد به افغانستان و پاکستان به ویژه در فصل زمستان، برق صادر نماید. به گفته مدیر بخش انرژی وزارت برق قزاقستان، کار بر روی این پروژه هنوز در مرحله مقدماتی قرار دارد. وی گفت: ما تلاش خواهیم کرد تا یک فرصت عالی برای افزایش ظرفیت صادرات برق فراهم آوریم. علاوه بر این، قزاقستان یک پروژه مشترک با چین در راه‌اندازی خطوط برق نیز، در دست اجرا دارد.
(10 مي 2015
منبع:‍ خبرگزاری صدای افغان (آوا))
آسیای مرکزی: پافشاری نخست وزیر پاکستان برای تأمین فوری گاز و برق در این کشور
نخست وزیر پاکستان 20 و 21 می از دو کشور ترکمنستان و قرقیزستان دیدار خواهد کرد. هدف از این دیدار، تلاش برای رفع کمبود برق و گاز در این کشور و تأمین آن و نیز همکاری‌های اقتصادی در منطقه می‌باشد. در حال حاضر، پاکستان قصد دارد با دو کشور آسیای مرکزی در خصوص اجرای  طرح­های تأمین برق و گاز به توافق برسد. بدین ترتیب که این کشور به دنبال واردات گاز از  ترکمنستان و برق از قرقیزستان می‌باشد. جهت واردات گاز، خط لوله‌ای احداث خواهد گردید که از ترکمنستان آغاز شده و پس از گذشتن از افغانستان و پاکستان به هندوستان می‌رسد. هزینه این پروژه تحت عنوان"خط لوله TAPI"، به دلیل تعویق افتادن آن ممکن است تا 10 میلیارد دلار نیز برسد. پیش از این، هزینه آن 5/7 میلیارد دلار برآورده شده بود. این خط لوله با طول 1680 کیلومتر و با ظرفیت 2/3 میلیارد فوت مکعب گازطبیعی در سال از ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند گسترش یافته است. همچنین، جلسه‌ای در هفته سوم ماه آوریل در استانبول در وزارت امور خارجه این کشور برگزار شد که در آن، توافقنامه‌ای جهت خریداری برق بین نماینده وزارت آب و برق پاکستان و نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی تحت عنوان پروژه کاسا – 1000 منعقد گردید که طبق آن، تعرفه انتقال برق به ازای هر کیلووات ساعت 98/2 سنت و تعرفه برق به ازای هر کیلووات ساعت 51/5 سنت، هزینه ترانزیت برق توسط افغانستان به ازای هر کیلووات ساعت 25/1 سنت و هزینه ترانزیت برق قرقیزستان توسط تاجیکستان 1/0 سنت می‌باشد. پروژه کاسا – 1000 شامل صادرات مازاد برق در دسترس در ماه‌های تابستان از اول ماه می تا 30 سپتامبر – از قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان می‌باشد. کشورهای صادرکننده پیشنهاد دادند که قادر به صادرات 4 هزار گیگاوات ساعت برق در یک سال معمولی و 4434 گیگاوات ساعت برق در یک سال بارانی می‌باشند. (12 مي 2015 – منبع:‍ THE EXPRESS TRIBUNE)
ضرورت احداث نیروگاه‌های برق در قزاقستان برای صادرات برق به چین
براساس گزارش روزنامه تایمز آسیای مرکزی، قزاقستان می‌بایست اقدام به ساخت نیروگاه‌های جدید برق با هدف صادرات برق به کشور چین نماید. ممکن است نیروگاه‌های جدید برق در مناطق تورگای (Turgai) و اکیباستوز (Ekibastuz) در قزاقستان جهت صادرات برق به چین احداث شوند. همچنین، در آینده این کشور، از پروژه انتقال برق کاسا – 1000 جهت صادرات برق به افغانستان و پاکستان استفاده می‌نماید. پروژه کاسا – 1000 جهت صادرات مازاد برق نیروگاه‌های برق‌آبی در قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان می‌باشد. براساس آمار شرکت شبکه برق قزاقستان (KEGOC)، تولید برق این کشور در سال 2014، حدود 9/93 میلیارد کیلووات ساعت بوده است که نسبت به سال 2013، 9/1 میلیارد کیلووات ساعت یا 1/2 درصد رشد داشته است. تولید برق این کشور در سال 2013، معادل 92 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. همچنین مصرف برق در این کشور در سال 2014 نسبت به سال 2013، 2 میلیارد کیلووات ساعت یا 2/2 درصد رشد داشته و به 6/91 میلیارد کیلووات ساعت رسیده است. طی پنج سال گذشته، واحدهای تولید برق این کشور در مجموع با ظرفیت حدود 1800 مگاوات مدرنیزه، تعمیر و به بهره‌برداری رسیده‌اند. طبق اعلام وزیر برق این کشور، قزاقستان در سال 2014، 644 میلیون کیلووات ساعت برق وارد و 2 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر کرده است.
(11 مي 2015 – منبع
:‍ SILK ROAD REPORTERS)
کسب درآمد برای افغانستان به عنوان کشور ترانزیت در پروژه کاسا – 1000
پروژه انتقال برق آسیای مرکزی – آسیای جنوبی تحت عنوان کاسا – 1000 در تاریخ 24 آوریل در استانبول بین وزرای برق و انرژی چهار کشور قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان به امضاء رسید. در این توافقنامه، به افغانستان وعده داده شد که درآمد سالانه آن به عنوان کشور ترانزیت، 45 میلیون دلار خواهد بود. طبق گزارش اعلام شده، در ماه اکتبر سال گذشته، توافقنامه‌ای میان کابل و اسلام آباد بر سر قیمت انتقال برق بسته شد. در این توافقنامه، افغانستان به ازای هر کیلووات ساعت برقی که از طریق این کشور از قرقیزستان و تاجیکستان به پاکستان صادر می‌گردد، 25/1 سنت دریافت خواهد کرد. در آینده، حدود 570 کیلومتر از خطوط انتقال برق از استان‌های کندز، بغلان، پنجشیر، پروان، کابل و ننگرهار افغانستان عبور خواهد کرد. انتظار می‌رود اجرای این پروژه در ماه سپتامبر سال جاری آغاز گردد و در ماه می سال 2018 به بهره‌برداری برسد. در سال 2014، هیأت مدیره بانک جهانی، جهت کمک و تأمین مالی این پروژه، تسهیلاتی به میزان 5/526 میلیون دلار را تصویب کرد. زیرساخت‌های این پروژه بر مبنای تنظیمات تجاری و سازمانی و همچنین جهت 1300 مگاوات مبادله برق پایدار، برنامه‌ریزی شده است. پروژه کاسا – 1000 بیش از 1200 کیلومتر خطوط انتقال برق را به همراه پست‌های مربوطه جهت انتقال مازاد برق‌آبی در فصل تابستان از کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان خواهد ساخت. طراحی مهندسی، ساخت و ساز  و راه‌اندازی خطوط انتقال و همچنین راه‌اندازی سه پست جدید مبدل برق در این پروژه تأمین مالی خواهند شد. نیروگاه‌هایی که برق را برای تجارت پروژه کاسا – 1000 فراهم می‌کنند، توکتوگل (Toktogul) در قرقیزستان و نورکNurek) ) در تاجیکستان می‌باشند. نزدیک به 400 میلیون نفر در جنوب آسیا، فاقد دسترسی به برق مطمئن بوده و هر دو کشور افغانستان و پاکستان برای تولید برق به شدت به نفت متکی هستند. واردات برق پاک و مقرون به صرفه از آسیای مرکزی به بهبود خدمات، کاهش کمبود برق بیش از حد در فصل تابستان و کاهش فشار مالی حاصل از واردات سوخت کمک خواهد نمود. قرقیزستان و تاجیکستان دارای منابع برق آبی فراوان می‌باشند، اما ظرفیت تولید برق در طی فصل تابستان بیش از نیاز داخلی و در فصل زمستان کمتر از آن است. صادرات مازاد برق در فصل تابستان به هر دو کشور در جهت کسب درآمد برای سرمایه‌گذاری در بخش برق، به خصوص جبران کمبود برق در فصل زمستان کمک خواهد کرد. (28 آوریل 2015- منبع: The times of Central Asia )
 
امضای توافقنامه‌های پروژه کاسا- 1000 میان وزرای انرژی و آب قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان در استانبول
اسناد و توافقنامه‌های پروژه انتقال برق از آسیای میانه به آسیای جنوبی (کاسا - 1000)، در آخرین نشست شورای بین دولتی که میان کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان، در شهر استانبول ترکیه برگزار گردیده بود، به امضا رسید. در این نشست، وزرای انرژی و آب کشورهای یاد شده، پس از 5/2 سال بحث و مذاکره درباره موضوعات حقوقی، مالی و تکنیکی در خصوص این پروژه، چهار موافقتنامه خریداری برق شامل موافقتنامه‌های اساسی، مالی و حساب‌های بانکی، انسجام همکاری‌ها میان تاجیکستان و قرقیزستان و کشور میزبان را به امضا رساندند. بنابراین، پروژه کاسا - 1000 از مرحله تهیه موافقتنامه‌ها و اسناد به مرحله اجرا وارد گردید و مقرر شد تا بیست روز آینده، بررسی پیشنهادهای مناقصه‌ تدارکات خطوط انتقال بخش افغانستان صورت گیرد. کار عملی ساخت این پروژه، بعد از ماه سپتامبر ۲۰۱۵ آغاز می‌گردد و قرار است تا سال 2018 به بهره‌برداری برسد. بانک جهانی کمک بلاعوض و وام بدون بهره 5/526 میلیون دلاری خود را برای اجرای این پروژه اعلام نموده است تا نیازمندی‌های نهادی، تجاری و زیربناهای مورد نیاز برای انتقال مداوم ۱۳۰۰ مگاوات برق را میان کشورهای یاد شده، فراهم سازد. از این مقدار 5/316 میلیون دلار به افغانستان اختصاص داده شده است. کل بودجه این پروژه در حدود 17/1 میلیارد دلار تخمین زده شده است و تا به حال ایالات متحده امریکا، انگلستان و بانک سرمایه‌گذاری اروپایی در خصوص رفع خلأ مالی این پروژه، تعهدات خود را ابراز داشته‌اند. این پروژه در سال ۲۰۰۵ از طریق کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای افغانستان (رکا) پیشنهاد شد و یکی از پروژه‌های بزرگ منطقه آسیای مرکزی به شمار می‌رود که مازاد برق قرقیزستان و تاجیکستان را با ۱۲۵۰ کیلومتر خطوط ولتاژ بالا به افغانستان و پاکستان انتقال می‌دهد. این پروژه دارای سه پست مبدل برق AC به DC و برعکس، در منطقه سنگ توده تاجیکستان به ظرفیت ۱۳۰۰ مگاوات می‌باشد، که از این مقدار، 300 مگاوات به کابل در افغانستان و 1000 مگاوات به پیشاور در پاکستان صادر می‌گردد.
(25 آوریل 2015- منبع: آژانس خبری باختر
)
امضای توافقنامه نهایی پروژه کاسا-1000 تا دو هفته آینده
مسئولین وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که قرار است تا دو هفته دیگر توافقنامه نهایی پروژه انتقال برق از کشورهای آسیای میانه به آسیای جنوبی، کاسا - 1000 امضا شود. به گفته سرپرست این وزارتخانه، قرار است وزرای انرژی ۴ کشور فعال در این پروژه، توافقنامه نهایی این پروژه را در ۲۴ ماه جاری میلادی در شهر استانبول ترکیه امضا نمایند. وی گفت، این پروژه یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها برای افغانستان می‌باشد به دلیل اینکه 300 مگاوات برق و 41 تا 58 میلیون دلار پول ترانزیت دریافت می‌نماید. ضمناً این توافقنامه گامی مثبت در برقراری ارتباط نزدیک میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی از طریق افغانستان می‌باشد. به گفته وی، با تکمیل این پروژه، مردم استان‌های خوست، لوگر، غزنی و حتی قندهار از برق بهره‌مند شده و براساس این پروژه، کمبود برق کابل نیز جبران می‌گردد. بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه؛ این پروژه به بیش از یک میلیارد دلار نیاز خواهد داشت که بانک جهانی بیش از نصف آن را به عهده گرفته است. از طریق این پروژه ۱۳۰۰ مگاوات برق قرقیزستان و تاجیکستان از طریق افغانستان به پاکستان انتقال خواهد یافت.
(11 آوریل 2015، منبع:News)
انتقال 1000 مگاوات برق از تاجیکستان به پاکستان تا سال 2018
تاجیکستان تا سال 2018، 1000 مگاوات برق را از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی به پاکستان صادر خواهد کرد. به گفته سفیر تاجیکستان، پروژه کاسا-1000 نقش محوری در کمک به پاکستان برای غلبه بر بحران انرژی در این کشور، دارد. وی گفت: این پروژه کمک خواهد کرد تا 1000 مگاوات برق از تاجیکستان به پاکستان با قیمت 35/9 سنت به ازای هر کیلووات ساعت صادر گردد. سهم تاجیکستان در صادرات برق 70 درصد خواهد بود. در حالی که، سهم قرقیزستان از صادرات برق 30 درصد می‌باشد. از این صادرات، افغانستان 300 و پاکستان 1000 مگاوات برق دریافت خواهند کرد. این پروژه با حمایت میلیون‌ها دلار از سوی ایالات متحده آمریکا و بانک جهانی با هدف کاهش کمبود برق در پاکستان و استفاده از مازاد برق تاجیکستان، اجرا می‌گردد. برق، پس از عبور از خطوط برق کابل و جلال آباد در افغانستان به پیشاور در پاکستان منتقل می‌گردد. کل هزینه این پروژه 16/1 میلیارد دلار برآورد گردیده که علاوه بر بانک جهانی و ایالات متحده آمریکا، بانک توسعه اسلامی و دیگر اعطا کنندگان، از آن حمایت می‌نمایند. سفیر تاجیکستان گفت: این کشور بعد از  قطع اتصال از شبکه برق آسیای مرکزی هیچ انتخاب دیگری ندارد، مگر اینکه مازاد برق خود را در فصل تابستان به کشورهای آسیای جنوبی بفروشد.
 (19 مارس 2015، منبع: Central Asia Online)    
 

  افزایش صادرات برق توسط تاجیکستان
طبق گزارش خبرگزاری اوستا با استناد به گفته‌های مقامات انرژی تاجیکستان، این کشور قصد دارد صادرات برق به افغانستان و قرقیزستان را در سال جاری افزایش دهد و در نتیجه، از هدرروی آب از مخازن نیروگاه برق آبی در فصل تابستان به صورت سر ریز در رودخانه وخش جلوگیری ­نماید. طبق گفته وزارت برق این کشور، تاجیکستان در سال گذشته، بیش از 3/1 میلیارد کیلووات ساعت برق به این دو کشور، به ویژه افغانستان صادر کرده است. در این سال، افغانستان و قرقیزستان، افزایش قابل توجهی در تأمین برق داشته‌اند. دولت قرقیزستان در اوایل ماه مارس گفت: این کشور قصد دارد تا برق تاجیکستان را در ماه‌های آوریل تا سپتامبر 2015، به ازای هر کیلووات ساعت با قیمتی معادل 2 سنت وارد نماید. سال گذشته، قرقیزستان روزانه 5/1 میلیون کیلووات ساعت برق از تاجیکستان با قیمتی معادل 2 سنت وارد کرده است. به گفته مقامات انرژی تاجیکستان، دبی آب در رودخانه وخش در فصل تابستان، بیش از 2 هزار متر مکعب در ثانیه است، در حالی که در حدود 700 مترمکعب از آن برای تولید برق استفاده می‌شود. آبی که هر سال از مخازن نیروگاه‌های برق‌آبی در فصل تابستان در تاجیکستان هدر می‌رود، می‌تواند معادل 5-5/4 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نماید. (26 مارس 2015، منبع: The Times of Central Asia)
http://www.timesca.com/news/15127-tajikistan-to-increase-electricity-export
 
برشنا: تأخیر در پروژه کاسا-1000 به دلیل تغییر مسیر
مقامات شرکت برشنا هشدار داده‌اند که هر گونه تغییر مسیر در پروژه برق کاسا-1000، ضمن هزینه بر بودن، سبب تأخیر در انجام کار این پروژه می‌گردد. پروژه کاسا-1000 از جمله پروژه‌های اصلی انتقال برق در منطقه می‌باشد که انتظار می‌رود براساس آن، 1300 مگاوات برق از قزاقستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان صادر گردد. مسیر اصلی این پروژه در داخل افغانستان از منطقه کندز آغاز می‌شود و در نظر گرفته شده است که پس از عبور از طریق استان‌های بغلان، پنجشیر، کاپیسا، پروان، کابل و ننگرها به پاکستان برسد. اگرچه به تازگی، شرکت برشنا در نظر دارد با کمک برخی از کشورهای دیگر، مسیر خطوط برق را تغییر دهد. براساس گزارش‌ها، مقامات از بانک توسعه آسیا پیشنهاد داده‌اند که خطوط برق از طریق بغلان به استان‌های بامیان، پروان، کابل و سپس ننگرهار به پاکستان برسد. طبق گفته مدیر عملیات شرکت برشنا، مطالعات بانک توسعه آسیا نشان می‌دهد که کوه‌های سالنگ، گزینه بهتری در مقایسه با بامیان می‌باشند و کم هزینه‌تر خواهند بود. این در حالی است که نمایندگان مجلس بامیان از این پیشنهاد استقبال کردند. به گفته یکی از نمایندگان مجلس بامیان، پیشنهاد ما به دولت این است که پروژه برق کاسا-1000 به دلیل وجود دو معدن زغال‌سنگ در بامیان، بهتر است از طریق این استان عبور نماید، چرا که این دو معدن به انجام کار این پروژه کمک خواهند کرد.
(26 فوريه 2015- منبع: Customs Today)  


کمک تاجیکستان به پاکستان برای غلبه بر بحران برق از طریق کاسا-1000
سفیر تاجیکستان روز جمعه 27 فوریه گفت که کشورش آماده صادرات میزان قابل توجهی برق به پاکستان جهت جبران کاهش بحران برق در این کشور می‌باشد که به شدت در معرض کاهش رشد اقتصادی قرار دارد. پروژه کاسا-1000 از جمله پروژه‌های اصلی انتقال برق در منطقه می‌باشد که براساس آن قرار است، 1300 مگاوات برق از قزاقستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان صادر شود. وی گفت که تاجیکستان خواستار افزایش تجارت دو جانبه با پاکستان است و از جامعه بازرگانان برای ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور و سازماندهی نمایشگاه‌های تجاری دعوت به عمل می‌آورد. وی گفت که بخش انرژی تاجیکستان در 15 سال گذشته رشد پایداری را نشان داده و این کشور را در  جهان به سومین تولیدکننده برق از نیروگاه‌های برق‌آبی بعد از آمریکا و روسیه تبدیل کرده است. وی همچنین گفت که تولید برق‌آبی 76 درصد از کل تولید این کشور را شامل می‌گردد و از این طریق، برق کشور پاکستان توسط تاجیکستان روشن خواهد ماند. کل هزینه این پروژه توسط بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی، بانک توسعه اسلامی و دیگر اعطا کنندگان مالی پشتیبانی می‌گردد. وی گفت: این پروژه نه تنها به کمبود کاهش برق در پاکستان کمک می‌نماید، بلکه جایگزین تولید برق مبتنی بر سوخت برای افغانستان و پاکستان می‌باشد. وی همچنین، از افغانستان به عنوان یک کشور ترانزیت ثابت در این پروژه یاد کرد که در فصل گرما و در اوج پیک، برق از طریق این کشور به سایر کشورها صادر می‌گردد.
(27 فوريه 2015- منبع:Geo.tv )   
افزایش صادرات برق تاجیکستان
مفسران طرح بحث برانگیز کاسا -1000 از ساخت یک خط صادرات برق با ولتاژ بالا از تاجیکستان به آسیای جنوبی صحبت می‌کنند که در فصل زمستان در این کشور از برق آن استفاده نمی‌شود. این در حالی است که تاجیکستان، خود در فصل زمستان از کمبود برق رنج می‌برد. در حال حاضر، بسیاری از مناطق این کشور، روزانه حدود 12 ساعت و برخی دیگر، به میزان 10 ساعت برق دارند. به گفته ساکنین این مناطق، برق در این نواحی آنقدر ضعیف است که حتی نمی‌توانند تلفن همراه خود را شارژ نمایند. طبق گزارش آسیا پلاس در 17 فوریه و با استناد به آژانس دولتی آمار، با وجود خاموشی‌های گسترده در تاجیکستان، این کشور صادرات برق خود را به کشور افغانستان از طریق خطوط موجود از 30 میلیون کیلووات ساعت در ژانویه 2014 به 55 میلیون کیووات ساعت تا ماه گذشته افزایش داده است. در خصوص این موضوع، رئیس برق دولتی تاجیکستان گفت: شرکت برق این کشور باید در فصل زمستان برق صادر نماید، چرا که نمی‌تواند به زیرساخت‌های موجود این اجازه را دهد تا در این فصل بیکار بمانند. وی گفت: "با نگهداری ولتاژ در این خطوط، از احتمال بالای سرقت از تجهیزات جلوگیری می‌نمائیم." مفسران پروژه خط انتقال 1200 کیلومتری، از جمله، مقامات بانک جهانی (که متعهد به پرداخت نیمی از هزینه این پروژه هستند) و مقامات ارشد تاجیکستان، اصرار دارند که کاسا-1000 فقط برای فصل تابستان صادرات برق داشته باشد. این ایده، از طرف کاسا-1000 راهی را برای تاجیکستان مشخص می‌نماید که در فصل تابستان، مازاد برقآبی خود را به افغانستان و پاکستان صادر نماید و در فصل زمستان بیکار بماند.
 
(18 فوري 2015منبع:EURASIANET) 
صادرات 1/1 میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان توسط تاجیکستان در سال 2014
به گزارش خبرگزاری اوستا، تاجیکستان در سال 2014، 1/1 میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان صادر کرده است. صادرات کل برق تاجیکستان در این سال، در مجموع 3/1 میلیارد کیلووات ساعت بوده که نسبت به سال قبل از آن 37 درصد افزایش داشته است. این صادرات شامل 236 میلیون کیلووات ساعت برق به قرقیزستان نیز می‌شود. در نوامبر سال 2014، رئیس شرکت دولتی برق تاجیک گفت که صادرات برق به افغانستان از طریق دو خط انتقال 110 و 220 کیلوولتی با دو تعرفه متفاوت صورت گرفته است. وی گفت برای خط انتقال 110 کیلوولتی، برق با قیمت 08/2 سنت و برای خط انتقال 220 کیلوولتی با قیمت 78/3 سنت فروخته شده است. در این میان دو کشور آلمان و نروژ در حال اجرای یک پروژه به منظور ارائه برق مطمئن به مردم در یک منطقه دوردست در منطقه مرزی بین افغانستان و تاجیکستان می‌باشند. خطوط انتقال جدید در تاجیکستان به منظور تأمین برق 4 روستا در این کشور و نیز 17 روستا در افغانستان ساخته شده است. این پروژه با هزینه 3/6 میلیون یورو به طور مشترک توسط آلمان و نروژ تأمین اعتبار شده است. منطقه مرزی افغانستان/ تاجیکستان در امتداد رودخانه "پنج" به شبکه برق ملی افغانستان متصل نیست و تا به امروز، برق به صورت پراکنده توسط سیستم‌های برق‌‌آبی محلی و یا دیزل ژنراتورها تأمین شده است.
(21 ژانویه
2015- منبع: The Times of Central Asia)