پاکستان

پاکستان - اخبار -2018 -1397
توسعه سیستم خطوط انتقال برق پاکستان
مقامات رسمی پاکستان اعلام کردند که تقویت سیستم خطوط انتقال برق پاکستان انجام شده و طی یک سال گذشته به میزان 3000 مگاوات برق به ظرفیت قبلی افزوده شده است. آنها همچنین گفتند که با نزدیک شدن فصل تابستان و اوج گرفتن دمای هوا ، خطوط انتقال می­توانند تا 23000 مگاوات، برق را انتقال دهند اما در زمانی که تقاضا افزایش می­یابد، سیستم دیگر قادر به انتقال برق بیشتر و تأمین نیاز مصرف کنندگان، نخواهد بود. براساس گزارش­ پيك بار تابستان سال گذشته، بالاترین میزان انتقال برق تا 20000 مگاوات بود که بعد از تقویت و تغییرات اخیر، سیستم خطوط انتقال قادر است بیش از 23000 مگاوات در تابستان امسال برق را انتقال دهد. تقاضای انرژی پاکستان در تابستان به بالاترین میزان یعنی 25000 مگاوات می­رسد که می­تواند در تابستان پیش رو، بیشتر هم بشود، زیرا هر سال تقاضا، تقریباً 10 درصد افزایش می­یابد. (20 آوریل – منبع: thenews)                https://www.thenews.com.pk/print/459906-previous-govts-failed-to-improve-transmission-system-pm
پاکستان و اختصاص سهم 30 درصدی انرژی­های تجدیدپذیر در تأمین برق
پاکستان در تلاش است سهم انرژی­های تجدیدپذیر در ترکیب کل تولید برق خود تا سال 2030 را به میزان 30 درصد افزایش دهد. انجمن جهانی انرژی بادی (WWEA) اعلام کرد، پیشنهاد داده شده این است که پاکستان با تولید برق بیشتر از نیروگاه­های بادی، خورشیدی، نیروگاه­های آبی کوچک و بیوماس به سهم 4 درصدی تولید فعلی خود از نیروگاه­های تجدیدپذیر، بیافزاید. سهم برق تولیدی از نیروگاه آبی نیز در حال حاضر حدود 25 درصد است که قرار است تا میزان 30 درصد افزایش یابد. انتظار می­رود کمیته انرژی پاکستان، سیاست­گذاری و قوانین انرژی­های تجدید­پذیر 2019 کشورکه شامل تمامی پروژه­های انرژی تجدید­پذیر آتی می­باشد را تصویب نماید. بر اساس گزارش انجمن­(WWEA)  برای داشتن حدود  18000 مگاوات ظرفیت نصب شده انرژی تجدید­پذیر تا سال 2030، دولت پاکستان می­تواند توسعه پروژه نیروگاه­های زغال­سوز را تا ظرفیت 5000 مگاوات محدود نماید. همچنین این انجمن اشاره نمود که سیاست­گذاری جدید باید شامل یک اقدام استراتژیک برای ایجاد یک محیط مناسب جهت هماهنگی میان بخش­های مختلف در بخش انرژی­های تجدید پذیر باشد. (10 آوریل 2019- منبع: saharnews)
http://www.saharnews.net/pakistan-eyes-30-renewables-share-by-2020/
 
عرضه برق در سراسر پاکستان
دولت پاکستان اظهار امیدواری کرد که در تابستان امسال عرضه برق به مصرف­کنندگان خود را افزایش خواهد داد و افزود این امکان به سبب برداشتن 90 درصد از محدودیت­ها و همچنین اعمال تغییراتی در مدیریت شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان(NTDC) ، میسر شده است. مقامات شرکت توزیع برق اعلام کردند که اتخاذ پاره­ای از تصمیمات از سوی مدیریت قبلی شرکت توزیع و انتقال برق پاکستان (NTDC)، موجب شد که این شرکت قادر نباشد برنامه­ریزی مناسبی جهت کنترل تثبیت انتقال سیستم برق و جلوگیری از خاموشی­ها را داشته باشد و همچنین نتواند احداث پروژه خطوط انتقال را با توجه به جدول زمانی، به موقع به انجام برساند. مقامات شرکت توزیع هشدار دادند که تأخیر اجرای پروژه­های خطوط انتقال ممکن است منجر به وارد شدن میلیون­ها دلار خسارت بابت (پرداخت ظرفیت) به نیروگاه­ها شود و اشاره کردند که دولت در معرض خسارت روزانه معادل 700 هزار دلار، به دلیل تأخیر در کشیدن خط انتقال و اتصال نیروگاه 1320 مگاواتی بن قاسم به شبکه سراسری است. ضرغام خان مدیر عامل شرکت توزیع گفت که 10700 مگاوات برق از سال 2013 تا 2018 به شبکه سراسری افزوده شده، اما همچنان خطوط انتقالی برای عرضه برق مازاد، کشیده نشده است. او افزود 22000 مگاوات برق در دسترس است اما سیستم انتقال تنها می­تواند 19800 مگاوات را انتقال دهد. او معتقد است که بایستی به موازات افزایش ظرفیت تولید، خطوط انتقال نیز احداث شود، اما تاکنون برنامه­ریزی مناسبی صورت نگرفته است. (­ 28مارس2019 منبع: tribune)
https://tribune.com.pk/story/1938655/2-power-supply-increase-across-pakistan-summer-hurdles-removed/
نیروگاه زغالسوز 660 مگاواتی پاکستان
گروه شرکت­های انگرو تار پاکستان(EPTL)، اعلام کرد که با موفقیت کار راه­اندازی آزمایشی فاز اول نیروگاه 330 مگاوات از مجموع پروژه نیروگاه زغال­سوز 660 مگاواتی در منطقه "تار" ایالت سند پاکستان را به پایان رسانده است و در تلاش است تا این نیروگاه را به شبکه سراسری متصل کند. گروه شرکت­های انگرو در سال­2014 با هدف اجرای یک پروژه نیروگاهی 660 مگاواتی در منطقه تار (Thar Block-II)تشکیل شد. مجموعه شرکت­های انگرو شامل انگرو (Engro Powergen) با مالکیت و سرمایه­گذاری 50/1 درصد، شرکت چینی پیمانکار احداث پروژه (CMEC)، بانک چند ملیتی (Habib) و شرکت لیبرتی میلز (Liberty Mills) تأمین کننده برق پاکستان می­باشد. نیروگاه 660 مگاواتی دارای فناوری CFB (سوزاندن زغال­سنگ با انتشار کمترین آلاینده)، خواهد بود که با رسیدن این نیروگاه به مرحله عملیاتی، برق تولید شده از طریق خط انتقال دو مداره به طول 282 کیلومتر و 500 کیلوولت از نیروگاه زغال سوز­(EPTL)  منطقه تار به منطقه ماتیاری در ایالت­جنوبی سند، انتقال داده می­شود. این نیروگاه حرارتی اولین نیروگاه با سوخت زغال­سنگ در پاکستان است که مطابق با همه قوانین زیست­محیطی در سطح محلی و منطقه­ای به مرحله عملیاتی رسیده و به طور داوطلبانه استانداردهای مختلف بین­المللی را پذیرفته است. مقامات شرکت اعلام کردند که سنکرون اولین فاز نیروگاه یک موفقیت چشمگیر است که با مدت زمان کمتر از سه سال و مطابق برنامه و هزینه­های پیش­بینی شده، احداث شده است و به دلیل پیچیدگی پروژه یک شاهکار بشمار می­رود. این نیروگاه  3/8 میلیون تن زغال سنگ در سال استفاده می­کند. این دو پروژه نیروگاهی و استخراج زغال سنگ از معدن با مدیریت شرکت انگرو، می­توانند 1/6 میلیارد دلار در سال صرفه جویی ارزی، داشته باشد.
(29 مارس  2019- منبع im-mining :)
https://im-mining.com/2019/03/20/engro-powers-660-mw-coal-fired-plant-pakistan/
احتمال تأمین گاز برای چهارمین نیروگاه ال ان جی سوزپاکستان
کمیته هماهنگی اقتصادی پاکستان ­(ECC) ­اعلام کرد که در نشست آتی این کمیته، احتمال دارد عرضه و تأمین گاز برای چهارمین نیروگاه ال ان جی سوز 1263 مگاواتی پنجاب با هدف مقابله با بحران برق در فصل تابستان آینده را به تصویب برساند. دولت قبلی پاکستان شاخه حزب مسلم لیگ نواز شریف این طرح را تصویب و نخست وزیر سابق شیخ خاقان عباسی نیز این نیروگاه را افتتاح کرد. این چهارمین نیروگاه ­ ال ان جی سوز است که در پنجاب ساخته شده و شرکت توزیع پاکستان در حال پیگیری و تصویب تخصیص و تأمین گاز از طریق شرکت سویی(خطوط انتقال لوله گاز شمالی پاکستان(SNGPL)) است. در حال حاضر، سه نیروگاه برق ال ان جی سوز با ظرفیتی در حدود 3600 مگاوات در حال فعالیت در این استان می­باشند. اخیراً کمیته امور زیر بنایی و خصوصی سازی صنعت برق پاکستان ­(PPIB) در نشست خود، احداث نیروگاه­های ال ان جی سوز دیگری در نزدیکی سد خاکی تریمو Trimmu در منطقه جیانگ پنجاب با هزینه برآورد شده 802 میلیون دلار، را به تصویب رساند. اداره تنظیم مقررات ملی برق نپرا  (NEPR)تعرفه 5/9 روپیه (معادل 3/7 یوروسنت) به ازای هر کیلووات ساعت برای نیروگاه­ تریمو برای مدت 30 سال را به تصویب رساند. ال ان جی سوخت جایگزین برای نیروگاه­های نفت کوره و دیزلی است. در حال حاضر، نیروگاه­های مبتنی بر سوخت ال ان جی در مقایسه با نیروگاه­های دیزلی و نیروگاه­های با سوخت نفت کوره، برق ارزانتری تولید می­کنند.
(26  فوریه 2019- منبع: tribune)
https://tribune.com.pk/story/1918265/2-ecc-likely-approve-gas-supply-fourth-lng-power-plant/
 
تکمیل دو پروژه نیروگاه برق آبی پاکستان
دو مجتمع نیروگاه برق آبی در چارچوب و نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) در حال تکمیل شدن است و برآورد شده این دو نیروگاه در مجموع ­1630مگاوات برق، تولید کنند. پیش بینی می­شود این دو نیروگاه احتمالاً در سه سال آینده به مرحله عملیاتی برسند. انتظار می­رود نیروگاه آبی کاروت (Karot) واقع در در کنار رودخانه جیلوم در محدوده آزاد کشمیر و ایالت پنجاب با ظرفیت نصب شده 760 مگاوات تا ماه دسامبر 2021 و نیروگاه کیناری (Kinari) با ظرفیت 870 مگاوات تا ماه دسامبر 2022 فعالیت خود را آغازکنند. نیروگاه کیناری در محدوده ایالت خیبر پختونخوا در کنار رودخانه کانهار، ناران در منطقه مانسهره (Mansehra) در حال احداث است .
(13 فوریه­2019- منبع: ­timesofislamabad)
https://timesofislamabad.com/03-Feb-2019/two-separate-hydropower-projects-being-completed-under-cpec
سرمایه گذاری عربستان سعودی در پنج پروژه برق آبی در پاکستان
عربستان سعودی در روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که قرار است این کشور 1207 میلیارد روپیه (معادل 7/6 میلیارد یورو) در پنج پروژه نیروگاه برق آبی پاکستان سرمایه­گذاری کند. براساس منابع خبری، در جریان سفر محمد بن سلمان به پاکستان یک یادداشت تفاهم میان این دو کشور به امضاء خواهد رسید. منابع دولت مرکزی پاکستان اعلام کردند که امضای توافقنامه 7/6 میلیارد یورویی، میان صندوق توسعه پاکستان و صندوق توسعه عربستان (SDF) براساس گزارشی که توسط بخش امور اقتصادی ارائه می­شود، تصویب خواهد شد.
(14 فوریه­2019- منبع: ­ timesofislamabad)
رویارویی دو ایالات سند و بلوچستان با قطع برق و خاموشی­های گسترده
پنج واحد از شانزده واحد نیروگاه حرارتی گدو (Guddu) پاکستان از مدار خارج شدند. این اتفاق موجب تریپ شدن 11 واحد نیروگاه باقی مانده شده و تولید برق 747 مگاوات کاهش یافت و عرضه برق را در اکثر مناطق ایالات سند و بلوچستان تحت تأثیر قرار داد. اختلال در عملکرد این نیروگاه بخش­های بزرگی از ایالات کراچی از جمله لیاکوآباد (Liaquatabad)، مهدآباد (Sea One Area)، کورنگی(Korang)، گلشن اقبال(Gulshan-e-Iqbal)، شهراورنجی(Orangi­)، بازار سرباز (Soldier Bazaar) شهر قدیم(Old City) و منطقه سدار (Saddar) را با خاموشی گسترده مواجه کرده است. یک سخنگوی شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان ­(NTDC)­گفت که خارج شدن این نیروگاه از مدار به علت شرایط مه گرفتگی بیش از حد است و افزود شرکت توزیع در تلاش است تا  شرایط را به حالت اول بازگرداند و به خاموشی­ها پایان دهد. (25 ژانویه ­2019- منبع: nation)      
https://nation.com.pk/25-Jan-2019/sindh-balochistan-experience-power-outage-as-guddu-plant-trips?show=preview
20 پروژه نیروگاهی و افزوده شدن 12335 مگاوات برق به شبکه سراسری برق پاکستان
خبرگزاری پاکستان گزارش کرد که کار بر روی 13 پروژه نیروگاهی با مجموع ظرفیت تولید 8995 مگاوات، تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان در سراسر کشور در حال انجام است. پروژه­های نیروگاهی تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) با سرمایه­گذاری بیش از 25 میلیارد دلار در حدود 20 پروژه است که با تکمیل آنها، 12335­مگاوات برق به شبکه ملی کشور افزوده می­شود. از این 20 پروژه، هفت پروژه انرژی نیز تا کنون تکمیل شده و 3340 مگاوات انرژی برق را  به شبکه سراسری عرضه کرده است.
(13 ژانویه ­2019- منبع: timesofislamabad)      
  ادامه خاموشی ها در دو ایالت پنجاب و سند
قطع برق و خاموشی ها در بخش هایی از ایالت پنجاب و سند برای سومین بار متوالی ادامه یافت. کمبود برق به دلیل برخی مشکلات فنی تقریبا از 2800 مگاوات فراتر رفته است. با توجه به گزارش های رسیده، مدت زمان خاموشی ها در شهر های بزرگ به 12 ساعت و در مناطق روستایی به 14 ساعت در روز رسیده است.
مقامات شرکت برق پاکستان (PEPCO) گفتند که کل تولید برق حدود 9800 مگاوات است، در حالی که تقاضا بیش از 12500 مگاوات می باشد. پیش از این، گزارش شد که چهار نیروگاه به علت آب و هوای بد و مه غلیظ و افزایش گل و لای رسوبات موجود از جریان آب در کانال های انتقال آب برای تولیذ برق، دچار خاموشی های گسترده شده اند. مقامات رسمی روز جمعه تایید کردند که نیروگاههای نیشات چونییان ( Nishat Choniyan )،بالکوی( Balok )، لاهور ( LESCO )، فیصل آباد( FESCO ) و سایر شرکت های توزیع کننده در مناطق مربوطه، بر اساس برنامه ریزی، خاموشی های خودشان را آغاز کردند. (4 ژانویه­2019- منبع: pakistantoday)

https://www.pakistantoday.com.pk/2019/01/04/load-shedding-continues-in-punjab-sindh-as-power-shortfall-exceeds-2800mw

سرمایه گذاری 200 میلیون دلاری در پروژه­های انرژی تجدید پذیر پاکستان
خبرگزاری­های پاکستان اعلام کردند که قرار است حداقل چهار شرکت در دو ایالت سند و خیبر پختونخوا، با سرمایه گذاری بالغ بر 200 میلیون دلار، از طریق پروژه انرژی­های تجدید­پذیر اقدام به تولید 154 مگاوات برق نمایند. همچنین براساس مدارک موجود، سرمایه­گذاران همچنان پیگیر دریافت مجوزهای آنها از اداره تنظیم مقررات ملی برق نپرا (NEPR) می باشند. یکی از این شرکت­ها به نام شرکت سینو ول(Sino Well)  است که در نظر دارد نیروگاه بادی 50 مگاواتی در منطقه جامپیر (Jhimpir) ایالت سند با سرمایه­گذاری بالغ بر 85/4 میلیون دلار احداث کند. انتظار می­رود این پروژه پیشنهادی تا ماه ژوئن سال 2020 به مرحله عملیاتی برسد. دومین شرکت، شرکت شافی انرژی(Shafi Energy)  است که این شرکت در نظر دارد یک نیروگاه بادی 50 مگاواتی را در منطقه تا­تا (Thatta) ایالت سند با سرمایه­گذاری بالغ بر 75/1 میلیون دلار احداث کند. انتظار می­رود پروژه پیشنهادی تا ماه ژوئن سال 2021 به بهره برداری برسد. شرکت سولار پارک جاود (Javed Solar Park) قصد دارد یک نیروگاه خورشیدی 5/49 مگاواتی را در منطقه دیره اسماعیل خان (Dera Ismail Khan) در ایالت خیبر پختونخوا با سرمایه گذاری بالغ بر 49/3 میلیون دلار احداث و تا ماه دسامبر 2019 به مرحله بهره برداری برساند و شرکت گرید اج (Grid Edge) نیز در حال پیگیری دریافت مجوز تأسیس یک نیروگاه­ 2 مگاواتی در بندر قاسم ((Port Qasim­ با سرمایه­گذاری حدود 168/2 میلیون روپیه (معادل 1 میلیون یورو ) است و این در حالی است که این شرکت همچنین قصد دارد یک نیروگاه خورشیدی 2/7 مگاواتی نیز در لاهور با یک سرمایه­گذاری 250 میلیون روپیه (معادل1/5 میلیون یورو ) برنامه­ریزی و احداث کند. در حال حاضر منابع اصلی تولید برق در پاکستان از نیروگاه­های حرارتی و آبی هستند و تقریباً 97 درصد از تقاضای برق سالانه کشور را تأمین می­کنند. سوخت­های اولیه نیروگاه­های حرارتی، نفت کوره و گاز می­باشد. گاز در داخل کشور تولید می­شود و این در حالی است که تقاضای برای آن به مقدار قابل ملاحظه­ای افزایش یافته است. (15 دسامبر 2018- منبع: thenews)
پروژه انرژی های تجدید پذیر و نبود  خطوط انتقال در پاکستان
مقامات پاکستانی معتقدند که سیستم انتقال برق موجود، کارایی لازم برای انتقال برق تولیدی از نیروگاه­های تجدیدپذیر جدید را ندارند. از این رو سرمایه­گذاران را با چالش نبود خطوط انتقال برق که قرار است برق تولید شده را از نیروگاه­های بادی و خورشیدی منتقل کند، روبرو کرده است. مقامات اظهار کردند در حالی که نامه استعلام­ برای سرمایه­گذاران و مجریان مربوط به احداث نیروگاه­ها، ارسال شده اما تا کنون هیچ یک از چهار ایالت پاکستان اقدام و تلاشی برای احداث خطوط انتقال برق نکرده­اند. (22 دسامبر 2018- منبع: tribune)
بهره برداری از دو نیروگاه هسته­ای با مجموع ظرفیت 2200 مگاوات در سه سال آینده در پاکستان
پاکستان اعلام کرد که تا سه سال آینده دو نیروگاه هسته­ای آماده بهره برداری به ظرفیت تولید نیروگاه­های برق کشور، افزوده می­شود. محمد نعیم، رئیس کمیسیون انرژی اتمی پاکستان گفت که دو نیروگاه هسته­ای 1100 مگاواتی کراچی (KANUPP-2) در دسامبر 2020 و به دنبال آن یک نیروگاه 1100 مگاواتی KANUPP-3 در اکتبر سال 2021 به بهره­برداری می­رسند و به شبکه سراسری متصل می­شوند. محمد نعیم افزود پاکستان در نظر دارد تا سال 2030، 8800 مگاوات برق هسته­ای تولید کند. وی این مطلب را در سمیناری با عنوان "سیاست امنیت انرژی پاکستان: تفکر فراتر از زمان" اعلام کرد.
(4 دسامبر 2018- منبع: ­timesofislamabad­) دستیابی به افزایش 30 درصدی تولید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر تا سال 2030
انرژی­های تجدید­پذیر در حال حاضر ارزان­ترین شکل تولید برق در پاکستان است و دولت پاکستان درنظر دارد تا وابستگی خود را به نیروگاه­های گران قیمت و همچنین واردات سوخت فسیلی کاهش دهد. مؤسسه اقتصاد و تجزیه و تحلیل مالی انرژی ((IEEFA در گزارش خود با عنوان "آینده انرژی پاکستان: انرژی تجدیدپذیر، جایگزین متنوع­تر، امن تر و ارزان­تر"، در حال بررسی سیستم انرژی فعلی پاکستان و تغییر آن با یک مدل انرژی جایگزین، برای سال 2030 است. این گزارش نشان می­دهد که ترکیب برق فعلی پاکستان بیش از حد وابسته به فناوری سوخت فسیلی قدیمی و تولید برق آبی متأثر از جریان­های فصلی است که تقریباً به سه بخش­70-20­-10­ تقسیم می­شود که 70 درصد به نیروگاه­های حرارتی­، 20 درصد به نیروگاه­های برق آبی و مابقی به انرژی هسته­ای تعلق می­گیرد. مدل انرژی پیشنهادی ((IEEFA  تا سال 2030  یک سیستم تولید برق ارزان­ و متنوع­تر برای پاکستان ارائه می­دهد و در نتیجه امنیت بیشتر انرژی به نسبت 30 درصد برق تولیدی از انرژی­های تجدید­پذیر، 30 درصد تولید برق از نیروگاه­های برق آبی، 30 درصد تولید برق از نیروگاه­های حرارتی و 10درصد انرژی هسته­ای می باشد.
 (5 دسامبر 2018- منبع: ­­­profit.pakistantoday­­) گزارش بانک جهانی: 18 میلیارد دلار زیان مالی پاکستان در بخش نیروگاهی
بانک جهانی هشدار داد که اقتصاد پاکستان به دلیل ناکارآمدی بخش نیروگاهی آن، سالیانه حدود 18 میلیارد دلار متضرر می­شود و در مقابل این کشور­، افزایش قیمت برق را به عنوان یک ابزار در جهت حل چالش­های مالی خود برگزیده است. در گزارشی که در روز چهارشنبه از سوی PSDCSA (بخش مطالعاتی بانک جهانی در حوزه کشورهای آسیای جنوبی) منتشر کرد، بانک جهانی راه حل­هایی برای حل مسائل مربوط به بخش نیروگاهی پیشنهاد و اولویت را به تخصیص گاز به نیروگاه­های کارآمد داده و مکانیزم قیمت‌گذاری و اصلاح تعرفه برق را جهت افزایش عملکرد ارائه کرده است. گزارش جدید بانک جهانی می­گوید که پاکستان از ناکارآمدی بخش نیروگاهی رنج می­برد که این موضوع منجر به هزینه فرصت معادل 18 میلیارد دلار ، 6/5 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال مالی 2015 می­باشد. یک مقام ارشد بانک جهانی در مورد پرسش استفاده از داده­های سال 2015 و زیان­های اقتصادی، پاسخ داد که وضعیت از آن زمان تا به حال تغییر چندانی نکرده است.
(13 دسامبر 2018- منبع:­dawn­)
https://www.dawn.com/news/1451138
 
احداث یک نیروگاه برق آبی 496 مگاواتی در ایالت خیبر پختونخوا درمنطقه کوهستان
دولت ایالت خیبر پختونخوا پاکستان قرار است یک نیروگاه برق آبی بنام Spat Gah با ظرفیت 496 مگاوات در منطقه ­کوهستانی در این ایالت احداث کند. این نیروگاه با هدف عرضه برق ارزان به مصرف کنندگان در بخش­های صنعتی، خانگی و کشاورزی احداث می­شود. شرکت KP energy (یک شرکت هندی و فعال در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر) اعلام کرد که این شرکت فاز مطالعاتی و امکان­سنجی پروژه پیشنهادی را به پایان رسانده و با اتمام و احداث این نیروگاه 496 مگاوات برق مقرون به صرفه، تولید و به مشترکین عرضه خواهد شد. در حال حاضر، ایالت خیبر پختونخوا با شرکت کره­ای  (KHNP) فعال در زمینه تولید برق از نیروگاه­های برق آبی، هسته­ای و خورشیدی، تفاهم نامه­ای را در شهر پیشاور (مرکز این ایالت) به امضاء رسانده است. این پروژه با مشارکت بخش دولتی و خصوصی احداث خواهد شد. لازم به ذکر است که سایت این پروژه در نزدیکی داسو در منطقه کوهستان در خیبر پختونخوا، واقع شده است.
 (11 نوامبر 2018- منبع:pakistantoday )
کمک به دولت پنجاب برای تولید انرژی از زباله
یک شرکت بریتانیایی تمایل خود را به سرمایه­گذاری در پروژه­های نیروگاه زباله سوز (WTE) در پنجاب نشان داده است. در این راستا هیأتی از نمایندگان این شرکت­­ (AK Enterprises NAIK) با وزیر انرژی پنجاب دکتر اختر مالک در روز چهارشنبه ملاقاتی داشتند. نماینده این شرکت خارجی به وزیر گفت که شرکت مایل است علاوه بر کمک­های فنی و تأمین مواد خام اولیه برای شروع پروژه­WTE  در پنجاب، 15 تا20 میلیون دلار در مرحله اول، سرمایه­گذاری کند. تعدادی از اعضای این هیأت بریتانیایی که پاکستانی الاصل بودند در این جلسه گفتند که در گذشته آنها به دولت پنجاب نزدیک شدند، ولی موفق به جذب تمایل حاکمان قبلی برای اجرای این پروژه نشده بودند. دکتر اختر مالک از نمایندگان شرکت خارجی تشکر کرد و تاکید نمود که کشور به توسعه استفاده از روش­های نوین برای غلبه بر بحران انرژی نیاز دارد و افزود که چنین اقداماتی موجب کاهش آلودگی محیط زیست و تأمین انرژی پاک خواهد شد. دکتر اختر مالک به نمایندگان شرکت بریتانیایی اطمینان خاطر داد که از این سرمایه­گذاری در بخش انرژی پنجاب، پشتیبانی می­کند و گفت دولت امکانات و زمین را برای احداث پروژه فراهم خواهد نمود. او از نمایندگان شرکت بریتانیایی خواست تا کارشناسان فنی خود را برای تبادل نظر بیشتر و سرمایه­گذاری اولیه دعوت کنند. وزیر انرژی پنجاب گفت که این پروژه­ نیروگاهی­ (WTE) در نزدیکی شهرهای بزرگ احداث خواهد شد تا استفاده مولد نیروگاه از پسماندهای شهری برای تولید برق تضمین شود. وی تأکید کرد که دولت توجه ویژه­ای به محیط­ زیست داشته است. به منظور ترویج استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا) قبلاً اولین مجوز تولید برق از زباله­های شهری پاکستان را برای یک شرکت چینی ((Lahore Xingzhong فعال در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر صادر کرده بود. اطلاعات موجود نشان می­دهد که پروژه WTE به کاهش پسماندهای جامد شهری تا 2000 تن در روز و تولید برق کمک خواهد نمود و به گفته یک مقام مسئول تعرفه پیشنهادی برای پروژه­های  WTE بر اساس یک دوره عملیاتی 25 ساله با کل ظرفیت 250 مگاوات، 10 سنت برای هر کیلووات ساعت اعلام شده است. به گفته سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا)­، اجرای موفقیت­آمیز پروژه نیروگاه زباله­سوز راه را برای اقدامات دیگر­، حل چالش مربوط به دفع و دفن زباله­­ها و همچنین محدود کردن انتشار گازها آلاینده هموار می­کند و منجر به تمیز شدن شهرها و زندگی سالم خواهد شد. (1 نوامبر 2018- منبع: tribune)
https://tribune.com.pk/story/1838258/1-punjab-govt-seeks-help-produce-energy-waste/
تکمیل و اتمام طرح جامع احداث نخستین خطوط انتقال فشار قوی 765 کیلوولت  در پاکستان تا پایان ماه دسامبر سال جاری
خطوط انتقال فشار قوی، متعلق به شرکت ملی توزیع و انتقال پاکستان ­(NTDC)­، به زودی آماده انتقال برق از پروژه برق آبی نیروگاه داسو (Dasu) می­شود. نیروگاه برق آبی داسو در مسیر روخانه ایندوس منطقه کوهستانی ایالتهای خیبر و پختونخوای پاکستان قرار دارد. این خطوط، برق تولیده شده را به شبکه سراسری منتقل و از طریق سیستم­های توزیع 132 و 11 کیلوولت شرکت­های توزیع به مصرف­کنندگان عرضه می­کند. این اولین خط انتقال 765 کیلو ولت کشور است که قرار است در اجرای فاز اول پروژه، 2100 مگاوات و سپس بیش از 4000 مگاوات برق را منتقل کند. یک مقام رسمی این شرکت گفت که این پروژه احتمالاً تا پایان دسامبر سال جاری به پایان می­رسد و شرکت ملی توزیع و انتقال پاکستان اجازه خواهد داشت که مراحل مناقصه و دیگر فعالیت­های مقدماتی را تا پیش از اجرای کارهای عمرانی مربوط به پروژه شامل (آماده سازی و اسکان پرسنل و....)­، انجام دهد. علاوه بر اولين خط انتقال فشار قوی 765 کیلوولت، شرکت ملی توزیع و انتقال برق پاکستان ­(NTDC)­، نظارت بر اجرای خطوط انتقال فشار قوی جریان مستقیم ­660 کیلوولت (HVDC) لاهور در ایالت­پنجاب - منطقه ماتیاری
(Matiari-lahore) را به عهده دارد که اولين در نوع خود در پاکستان است که توسط کریدر اقتصادی چین و پاکستان  (CPEC)نظارت می­شود. خط انتقال (HVDC) ماتیاری-لاهور برق را از جنوب به قسمت­های مرکزی و شمالی کشور منتقل می­کند. (10 اکتبر 2018- منبع: profit.pakistantoday)
سرمایه­ گذاری دانمارک در پروژه­ انرژی بادی پاکستان
دانمارک پیشنهاد داده که در پروژه­های جدید برق بادی پاکستان با شرایط آسان و توافقی در بازپرداخت بدهی و حتی نرخ سود صفر درصد به منظور کمک به کاهش مصرف سوخت­های فسیلی گران قیمت برای تولید برق در پاکستان، سرمایه­گذاری کند. سفیر دانمارک در سومین نشست بین­المللی انرژی بادی که در کراچی برگزار شد، گفت که هدف ما 100 درصد تولید برق از منابع انرژی­های تجدید­پذیر در پاکستان، تا سال 2030 می‌باشد. وی تأکید کرد که احداث واحدهای تصفیه فاضلاب در فیصل آباد، با سرمایه‌گذاری 100 تا 150 میلیون دلار یکی از نمونه‌های حمایت مالی این کشور از پاکستان بوده است. وی همچنین گفت که مسئله سرقت برق باید سریعأ مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه سوء‌ استفاده‌کنندگان جریمه و مجازات نشوند هیچ بخشی نمی­تواند بهبود و توسعه یابد. سفیر دانمارک افزود که باید قوانین مربوط به سرقت برق در کشورهای در حال توسعه گسترش یابد و ادامه داد که دانمارک در حال حاضر 60 درصد برق خود را از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر تولید می‌کند و قصد دارد تا سال 2030 از طریق منابع جایگزین، تولید برق را به  100 درصد برساند. سفیر دانمارک گفت: ما انتظار داریم تا قبل از سال 2030 به این هدف دست یابیم و افزود چهل سال پیش دقیقاً در موقعیتی که اکنون شما در آن قرار دارید بودیم و تنها پنج درصد تولید برق بر اساس انرژی تجدید­پذیر بود. اما درحال حاضر به 60 درصد رسیده است. سفیر دانمارک گفت که  اکنون وضعیت کاملاً متفاوت است و پاکستان به راحتی می­تواند مشکلاتی را که در این فرآیند وجود دارند را مدیریت نماید. نماینده دانمارک گفت که پاکستان اگر بخواهد برق تولیدی از انرژی تجدیدپذیر را به پایین­ترین قیمت به مصرف­کنندگان از طریق فرآیند تعرفه­های رقابتی ارائه دهد، باید به مناقصه پروژه‌های انرژی بادی با ظرفیت تولید بیش از 400 مگاوات روی آورد. (15 اکتبر 2018- منبع: profit)
پیشرفت درتکمیل 90 درصد از نیروگاه 660 مگاواتی زغال سوز تار
اولین نیروگاه زغال­سوز 660 مگاواتی در منطقه تار (Thar) پاکستان با پیشرفت 90 درصد و حداقل پنج ماه زودتر از برنامه ­زمانبندی شده، تا دسامبر 2018 به پایان خواهد رسید و برق تولیدی خود را به شبکه سراسری ارسال خواهد کرد. سید مرتضی اظهر ریزوی مدیر عملیات معادن و اکتشاف شرکت (Engro Energy Limited (EEL)) ­پاکستان گفت که با افزایش جمعیت و توسعه اقتصادی، نیاز انرژی پاکستان از عرضه انرژی ملی خود فراتر رفته است. افزایش شکاف میان عرضه و تقاضای انرژی ناشی از استفاده از ترکیب سوخت­های ناسازگار با محیط زیست در تولید برق است که سهم بالای تولید برق از نیروگاه­های نفت سوز را به بیش از 32 درصد رسانده و در نتیجه هزینه تولید برق را افزایش داده است. ریزوی گفت علاوه بر آن، وابستگی بسیار به سوخت­های وارداتی، منجر به کاهش مبادلات تجاری و عدم کنترل کافی بر روی زنجیره عرضه سوخت برای نیروگاه­ها شده است. وی افزود این ترکیب نامناسب سوخت­های مصرفی موجب ، تلفات انرژی در تمام سطوح زنجیره ارزش شده و تولید ناکافی برق و در نتیجه قطع برق و به دنبال آن گران شدن هزینه تولید برق و بدهی­های پی در پی شده است. ریزوی افزود که شرکت معدنکاوی­ (SECMC­) متعهد شد که چه از لحاظ فنی و تجاری پروژه استخراج از معادن زغال سنگ در بلوک دو منطقه تار (Thar Block-II) را توسعه دهد و امنیت انرژی برای پاکستان را ایجاد کند. مجموع ذخایر "بلوک دو منطقه تار" برای تأمین تولید 5000 مگاوات برق در مدت 50 سال کافی است و می­تواند کشور را از بحران انرژی رها سازد. (2 اکتبر 2018- منبع: thenews) آب فراوان در ایالت خیبر­پختونخوا برای تولید برق
محمود­خان، سر­ وزیر ایالت خیبر­پختونخوا، هفته گذشته گفت که این ایالت منابع آب فراوان دارد و باید با احداث سدهایی برای تولید برق سازماندهی شده و مورد بهره­برداری قرار گیرد. او در مراسم افتتاحیه نیروگاه برق آبی دارال خاور­(­Daraal Khwar)  واقع در منطقه سوات بحرین (Swat Bahrain) در ایالت خیبر­پختونخوا پاکستان گفت که منابع آب در نواحی شمالی و به ویژه در بخش مالیکند (Malakand­) ایالت خیبر­پختونخوا می­تواند هزاران مگاوات برق ارزان تولید کند. وی گفت که دولت استانی در حال فعالیت بر روی پروژه­های برق­آبی در منطقه سوات است که شامل پروژه­ نیروگاهی­84 مگاواتی متالتان (Mataltan)­­ و ­­110­مگاواتی گابارال­کلام (Gabral Kalam) است و همچنین ­40 پروژه نیروگاهی کوچک در مناطق بدون برق برای مردم احداث کرده که برق ارزان و مقرون به صرفه را در تمام طول روز برای آنها تأمین خواهد کرد. سر وزیر ایالت خیبر­پختونخوا اظهار داشت که پروژه دارال خاور­ به شبکه سراسری متصل شده و درآمد سالانه آن ­1/20 میلیارد روپیه (معادل­14­میلیون یورو) است. این مبلغ، درآمد دولت مرکزی که برنامه تولید برق ارزان با استفاده از منابع آب را در پیش گرفته، افزایش می­دهد. محمود­خان گفت که دولت استانی همچنین فعالیت­هایی در زمینه برنامه انرژی (EAP) انجام داده است که در آینده نزدیک این استان را در مرحله جدیدی از توسعه و رونق قرار خواهد داد. وی افزود که استفاده محتاطانه از منابع آب می­تواند راه را برای تولید برق کافی، سیستم آبیاری بهتر و ارتقاء صنایع کوچک در این ایالت هموار کند. (30 سپتامبر 2018- منبع: pakobserver)
رکورد تولید برق 7500 مگاوات نیروگاه های برق آبی پاکستان
نیروگاه­های سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA)­ در اواسط سپتامبر 2018 بیش از 7500 مگاوات برق تولید کردند. این نیروگاه­های برق آبی در طول ساعات اوج مصرف طی دو روز بالاترین تولید برق به میزان 7500 مگاوات را برای اولین بار در پاکستان داشتند. بر اساس بیانیه­ای که روز سه­شنبه منتشر شد نیروگاه­های برق آبی­ WAPDA­، به میزان 7571 و 7513 مگاوات برق را به شبکه ملی در ساعات اوج بار به ترتیب در 16 و 17 سپتامبر تزریق کردند. این میزان در مقایسه با سال­های گذشته حدود 1000 مگاوات افزایش را نشان می­دهد. این امر به دنبال آغاز تولید برق در چهارمین مرحله پروژه توسعه تاربلا و پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم، میسر شد.
(18 سپتامبر 2018 منبع: tribune)

تمایل پاکستان به استفاده از انرژی های تجدید پذیر
الماس حیدر  کارشناس برجسته انرژی می­گوید که یک تغییر پارادایمی در جهت بکارگیری انرژی­های تجدید­پذیر و سوخت­های زیستی لازم است تا مشکلات و کمبود انرژی در پاکستان حل شود. الماس حیدر در گفتگو با رسانه­ها و در نشست انرژی و امنیت گفت که استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر به ویژه انرژی خورشیدی و باد باید در اولویت قرار گیرند. وی افزود آلمان به پاکستان کمک می­کند تا سهم انرژی­های تجدیدپذیر خود را افزایش دهد. زیرا در حال حاضر ارزان­ترین منبع تولید برق قابل دسترس در پاکستان، انرژی خورشیدی است. الماس حیدر گفت که نباید انرژی خورشیدی و باد را نادیده گرفت و افزود در دو سال گذشته، سرمایه­گذاری ایالات متحده در انرژی خورشیدی به میزان 37 درصد، انرژی باد 25 درصد، گاز طبيعی 37 درصد و انرژی برق آبی به پایین­ترین سطح رسیده است. الماس حیدر همچنین گفت نه تنها ایالات متحده، بلکه تمامی اقتصادهای پیشرو شامل چین، هند و اتحادیه اروپا، سرمایه­گذاری در نیروگاه­های آبی را به کمترین مقدار رسانده­اند. وی با اشاره به مدل و سناریوی انرژی در پاکستان گفت، کشور با کمبود شدید انرژی مواجه است و این موضوع بر رشد اقتصادی کشور تأثیر منفی گذاشته است. او گفت ترکیب انرژی در پاکستان از نیروگاه­های برق آبی و نیروگاه­هایی با سوخت فسیلی در طول سه دهه گذشته باید تغییر یابد و دلیل اصلی و مهم این تغییر افزایش تقاضای انرژی است. او همچنین گفت که افزایش وابستگی پاکستان به منابع انرژی وارداتی منجر به محدود شدن منابع داخلی برای تولید و صرف هزینه های بالای اقتصادی می گردد. پاکستان در اواخر ماه می 2018 ظرفیت نصب شده خود را به­­ 28704 مگاوات رساند. متوسط تقاضا 25389 مگاوات می­باشد.
(14 سپتامبر 2018 منبع:tribune)
سرمایه گذاری در زمینه انرژی خورشیدی در پاکستان از سوی شرکت سعودی
یک مقام رسمی در پاکستان اعلام کرد که یک شرکت سعودی در نظر دارد یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 50 مگاوات و سرمایه­گذاری شش میلیارد روپیه (معادل 70 میلیون یورو) در ایالت خیبر پختونخوا، احداث کند. این شرکت سعودی به نام FAS Energy توانست همچنین موافقت سازمان تنظیم مقررات ملی برق پاکستان (نپرا) را به منظور صدور مجوز برای نصب تجهیزات نیروگاه خورشیدی در شهر دیره اسماعیل‌خان (شهری در ایالت مرزی شمال غربی ) پاکستان با برآورد سرمایه­ معادل 47/8 میلیون دلار بدست آورد. دولت قبلی پاکستان نیز تولید برق و کاهش خاموشی­ها در بخش خانگی و صنعت را در اولویت می­دانست. منابع انرژی تجدیدپذیر سهم ناچیزی در کل تولید برق در پاکستان را دارد و درحال حاضر سوخت غالب و مورد استفاده گاز مایع (24/3 درصد)، گاز طبيعی (21/3 درصد)، نفت کوره (16/1 درصد)، زغال سنگ (14/5 درصد) و انرژی  برق آبی (10درصد) است. شرکت سعودی FAS Energy با ابراز تمایل خود در حال پیگیری اجرای پروژه مستقل نیروگاه فتوولتائیک 50 مگاواتی در نزدیکی کلاچی Kulachi در ایالت خیبر پختونخوا است.
 (21 سپتامبر 2018 منبع : thenews)
تولید برق از زغال سنگ تا اواخر سال 2018 در پاکستان
پس از گذشت چند دهه از اکتشاف ذخایر زغال سنگ در منطقه تار پاکستان، این کشور آمادگی خود را برای تولید برق تا پایان سال 2018­، اعلام کرد. در این مدت خطوط انتقال برق نیز تکمیل و آماده ارسال برق به شبکه ملی می­باشد. رئیس شرکت معدنکاوی زغال سنگ انگرو (Engro) واقع در استان سند گفت که معادن زغال سنگ منطقه تار در عمق 160 متری واقع شده است. تا ماه دسامبر 2018، 660 مگاوات برق از منطقه تار برای سراسر پاکستان تولید خواهد شد. در ماه می شرکت انگرو  (Engro)­تصمیم گرفت تا با 2/5 میلیارد روپیه (معادل 17/5 میلیون یورو) در پروژه نیروگاهی منطقه تار سرمایه­گذاری کند. مدیر اجرایی شرکت معدنکاوی SECMC گفت که این لحظه­ای است که پاکستانی­ها 25 سال منتظر آن بودند. مدیر اجرایی شرکت معدنکاوی SECMC گفت که ما پنج ماه جلوتر از برنامه می­باشیم و هدف­گذاری ما صرفه­جویی 110 میلیون دلاری از بودجه پیش­بینی شده ­است که برای پروژه­های بزرگ مانند این پروژه بی­سابقه می باشد.
(3­ اوت 2018- منبع: researchsnipers)

 
کمبود برق بیش از 6000 مگاوات در پاکستان
کمبود برق در پاکستان از مرز 6000 مگاوات عبور کرد و مناطق روستایی و شهری را به ترتیب با 14 و 10 ساعت قطع برق روبرو کرده است. در حال حاضر تقاضای برق در کشور بیش از 25000 مگاوات است، اما تولید تنها 18900 مگاوات است. مناطق سند، خیبر پختونخوا و جنوب پنجاب با کمبود برق شدید مواجه می­باشند.
ادعاهای دولت قبل(حزب مسلم لیگ نواز شریف (PMLN)، در مورد پایان دادن به قطع برق و خاموشی­ ها، به دلیل کمبود تقریباً 6000 مگاوات برق به شعارهای تو خالی تبدیل شده است. منابع اظهار داشتند که کمبود آب در سدها علت کاهش و کمبود 35000 مگاوات برق بوده است. منابع خبری اعلام کردند که دولت موقت، با توجه به وضعیت فعلی با بدهی­های معوقه و پرداخت نشده، تمایلی به افزایش هزینه تولید برق ندارد و چنانچه عرضه برق را بطور کامل و بدون قطع برق انجام دهد، بدهی­های معوقه به میلیاردها روپیه، افزایش می­یابد.
(2 ­اوت 2018- منبع: nation)            
تصویب احداث نیروگاه زباله سوز در پاکستان
سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان ­(نپرا) Nepra مجوز تولید برق به شرکت Lahore Xingzhong (فعال در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر) برای تأسیس نیروگاه برق مبتنی بر سوخت زباله شهری با ظرفیت­40 مگاوات در استان پنجاب را تصویب کرد. این شرکت نخستین نیروگاه زباله­ سوز با ظرفیت تولید 40 مگاوات را در لخودیر  Lakhodairدر منطقه لاهور (مرکز استان پنجاب) راه ­اندازی خواهد کرد. یک سخنگوی نپرا گفت که این شرکت پیشرفته­ ترین تجهیزات سوزاندن ضایعات زباله جهت تولید برق و مناسب­ترین فناوری تبدیل زباله به انرژی را نصب خواهد کرد. لازم به ذکر است که این پروژه روزانه 2000 تن از ضایعات جامد شهری را برای تولید برق بکار می­برد. پیاده ­سازی موفقیت آمیز این پروژه، راه را برای دیگر برنامه­ های مشابه برای حل مشکلات دفع زباله و چالش­ فضای محدود برای دفن زباله­ها، انتشار گازها و در نتیجه ایجاد شهرهای پاکیزه و زندگی سالم را هموار خواهد ساخت. پنج شهر عمده کشور روزانه 35000 تن زباله تولید می­کنند و اگر به درستی به مشکلات آن پرداخته نشود ، زمین کشاورزی، منابع آب و محیط­زیست از بین خواهند رفت. سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان ­(نپرا) با در نظر گرفتن مسائل زیست­محیطی و افزاش زباله­ها، تصمیم گرفت تعرفه پایه برای تولید برق از مواد ضایعات جامد شهری را تهیه و اعلام نماید. در پاکستان، تقریباً بیش از 20 میلیون تن زباله جامد شهری با نرخ رشد سالیانه 2/4 درصد تولید می­شود. همه شهرهای بزرگ از جمله اسلام­آباد، لاهور، کراچی، پیشاور، کویته و غیره با مشکالات فراوان در مقابله با زباله­های شهری مواجه هستند. نپرا درمورد نیروگاه­ های MSW (زباله­سوز) گفت که نه تنها برق تولیدی به شبکه ملی ارسال می­شود بلکه فرصت­های شغلی برای ساکنین منطقه ایجاد می­شود و نقش حیاتی در رشد اقتصادی کشور را بازی خواهد کرد.
(17 ژوئیه 2018- منبع:nation )
احداث نیروگاه زغالسوز 660 مگاواتی در پاکستان
شرکت جنرال الکتریک اعلام کرد که نخستین نیروگاه فوق بحرانی (ultra-supercritical power plant) با سوخت زغال سنگ (لیگنیت) را در بن قاسم کراچی با ظرفیت تولید 660 مگاوات، احداث خواهد کرد. جنرال الکتریک افزود این نوع نیروگاه نخستین نیروگاه در خاورمیانه، منطقه شمال آفریقا و ترکیه خواهد بود و از تولید برق کارا، قابل اعتماد، انعطاف‌پذیر، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست با هزینه­های قابل رقابت برخوردار است و برق 1/3 میلیون خانوار پاکستانی و همچنین صنایع پاکستان را تأمین خواهد کرد. این نیروگاه برنامه­ریزی شده تا در سال 2021 مرحله عملیاتی خود را آغاز کند. شرکت مهندسی چینی SEPCOIII­، احداث این نیروگاه را بر عهده دارد. شرکت چینی SEPCOIII برای چندین سال با شرکت جنرال الکتریک همکاری داشته است. آقای سریم شیخ مدیر اجرایی شرکت جنرال الکتریک در پاکستان گفت که فناوری نیروگاه فوق بحرانی نه تنها قابل اعتماد و مقرون به صرفه است بلکه راه حلی کارآمد است که به کاهش گازهای گلخانه­ای کمک می­کند. توربین­ها تا 660 مگاوات برق تولید خواهند کرد و کمک می­کنند تا فاصله میان عرضه و تقاضای موجود را کاهش دهند. این نیروگاه دارای بویلرهایی است که از آسیاب و فناوری آماده سازی زغال­سنگ استفاده می­کنند. بویلرهای پیشرفته شرکت جنرال الکتریک کمک می نماید تا بتوان از زغال لیگنیت منطقه تار که مدتها به دلیل مشکلاتی نظیر ارزش حرارتی پائین و رطوبت بالا مورد توجه نبود، برق ارزان، کارا و مطمئن تولید نماید.
(5 ژوئن 2018- منبع: thenews)
افزایش تولید برق نیروگاه نیلوم جلوم به 726 مگاوات در پاکستان
تولید برق پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم که بسیار مهم و استراتژیک می­باشد در روز 10ژوئیه 2017 به 726 مگاوات افزایش یافت. این نیروگاه دارای 4 واحد تولیدی است و در حال حاضر، سه واحد از چهار واحد آن به شبکه ملی  متصل شده و با حداکثر ظرفیت، به تولید برق رسیدند. از زمان بهره­برداری از این نیروگاه تا کنون حدود 336 میلیون کیلووات ساعت برق به سیستم تزریق شده است. پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم در منطقه آزاد کشمیر پاکستان و بر روی رودخانه نیلوم با ظرفیت نصب شده 968 مگاوات احداث شده است. هر یک از چهار واحد نیروگاه تولید برق دارای ظرفیت تولید 242 مگاوات است. این پروژه قادر خواهد بود سالانه حدود 5 میلیارد کیلووات ساعت برق، به شبکه سراسری ارسال نماید.
(10 ژوئیه 2018- منبع:wapda )
کاهش خاموشی ها در اسلام آباد
سفیر چین اعلام کرد خاموشی­های 7 الی8 ساعته اسلام آباد پاکستان که شروع آن از سال 2013 بود کاهش یافته و به صفر رسیده است و گفت تحت نظارت کریدور اقتصادی پاکستان و چین ­(CPEC)، شش نیروگاه برق تکمیل شده­اند. سفیر چین همچنین افزود که همکاری دو کشور با نظارت (CPEC)­ به منظور مقابله با کمبود برق و اجرای پروژه­های گسترده نیروگا­هی در پاکستان، بسیار ضروری است.
(30 ژوئن 2018- منبع: pakistantoday)
انتقاد تند اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان(FPCCI) از پیشرفت کند پروژه­های بادی
هیأتی متشکل از اعضای اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان (FPCCI)­­ اعلام کردند که وزارت انرژی این کشور در طول دو سال گذشته اجرای پروژه­ های نیروگاه­های بادی 2000 مگاواتی را به بهانه­ های مختلف به تعویق انداخته است. اتاق بازرگانی (FPCCI)­ با تشکیل یک کمیته دائمی با هدف بررسی توسعه انرژی­های جایگزین، در گزارشی اعلام کرد که این کشور تا پایان سال جاری 1200مگاوات پروژه­ نیروگاه­های بادی در دست اجرا دارد. به گفته این کمیته اکثر پروژه­های انرژی­های تجدید­پذیر مراحل مهم بررسی مالی و فنی را پشت سر­گذاشته و در انتظار تأمین مالی می­باشند. پاکستان به شدت به نفت وارداتی و RLNG  که برای مصرف­کنندگان هزینه بالا و غیر قابل ­پرداختی دارد، وابسته است. کمیته (FPCCI)­ می­گوید چنانچه منابع انرژی ارزان­تری در ترکیب انرژی مصرفی پاکستان قرار نگیرد، این کشور همچنان چالش هزینه­های بالای برق که موجب کاهش صادرات شده را دارد. این کمیته می­افزاید تعرفه­ نیروگاهی سوخت LNG در ظاهر پایین است، این در حالی است که به دلیل افزایش قیمت نفت در بازارهای بین­المللی، تعرفه­های این سوخت در حدود 50 درصد افزایش یافته است. کمیته FPCCI گفت که علاوه بر این با کاهش ارزش روپیه و افزایش قیمت نفت، قیمتLNG  نیز افزایش خواهد کرد و اعلام کرد که تعرفه انرژی بادی پایین­تر از تعرفه­های فعلی برای LNG است. مشخص است که تعرفه LNG در آینده افزایش می­یابد اما تعرفه­ انرژی از باد ثابت باقی خواهند ماند و می­توان اینگونه نگریست که در حال حاضر استفاده از LNG به عنوان یک راه­حل کوتاه مدت بشمار می­رود.  اعضای کمیته دائمی FPCCI  که با توسعه انرژی جایگزین بسیار موافق هستند از نیروگاه­های LNG سوز انتقاد کردند. آنها بر این باورند که تعهدات غیرقابل توجیهی عمداً در توافق نامه خرید برق گنجانده شده که تأکید بر ادامه خرید برق تولیدی از سوخت LNG بدون در نظر­گرفتن قیمت نفت دارد. در حال حاضر در سراسر جهان بیش از 550000 مگاوات برق بادی و 220000 مگاوات نیروگاه فتوولتائیک فعال می­باشند و این در حالی که پاکستان به طور آشکارا از این فناوری جا مانده است.
( 10ژوئن 2018 منبع: thenews)
عصبانیت مشترکین از تداوم قطع برق
مشترکین استان خیبر­پختونخوا به دلیل تداوم قطع برق در این استان بسیار معترض شدند. تقاضای برق در این استان در ساعات پیک مصرف به 3000 مگاوات در تابستان می­رسد. سهم استان خیبر­پختونخوا 13/5­درصد از کل تولید برق کشور را تشکیل می­دهد. طبق گزارش اعلام شده از سوی نپرا Nepra (سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان)، تقاضای برق کشور 23859 مگاوات و مجموع تولید برق 21500 مگاوات است. تولید برق استان خیبر­پختونخوا 2100 تا 2200 مگاوات است و مجموع کمبود برق در این استان به 800 مگاوات می­رسد و در نتیجه برنامه خاموشی­­ها در این استان بین 10-8 ساعت در مناطق شهری و 16-12 ساعت در مناطق روستایی، اجرا می­شود. کاهش تولید برق و خاموشی­ها منجر به نگرانی مصرف­کنندگان، به ویژه در مناطق پیشاور، مردان و هری­پور شده است. مصرف­کنندگان در این مناطق به مدت چند روز در معرض افزایش قطع برق وکاهش ولتاژ قرار داشتند. پنجشنبه گذشته مشکلاتی در پروژه نیروگاه آبی وارساک (Warsak) با ظرفیت 243 مگاوات رخ داد که منجر به تعطیلی کامل سیستم­ها در نیروگاه و قطع برق در شهر پیشاور شد. خاموشی­های ترانسفورماتورهای سد تارابلا ((Tarbela باعث افزایش خاموشی­ها در مناطق مردان و هزاره شد که ساکنین را با 16-12 ساعت قطع برق مواجه کرد. شوکت افضل، مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق پیشاور­(Pesco) گفت که تقاضای برق در استان خیبر­پختونخوا در تابستان­­ها بین 2000 تا 3000 مگاوات متغیر است. ( 13ژوئن 2018 منبع: thenews)
 
حمایت ازپروژه­های نیروگاهی در پنجاب
سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WADPA) برنامه حداکثر رساندن سهم نیروگاه­های برق آبی در شبکه سراسری و افزایش سهم تولید برق آبی با کمترین هزینه را دارد.  نیروگاه منگلا (Mangla) در منطقه آزاد جامو و کشمیر واقع شده و ظرفیت تولید 1000 مگاوات را دارد، پس از تکمیل کار مرمت آن، این نیروگاه قادر به تولید 350 مگاوات برق مازاد است و ظرفیت کل آن به 1350 مگاوات افزایش می­یابد. در حال حاضر، این نیروگاه دارای 10 واحد تولیدی است که هر یک دارای ظرفیت 100 مگاوات می­باشد. طول عمر هر واحد حدود 30 تا 35 سال است. اولین واحد نیروگاهی آن در سال 1967 نصب و راه­اندازی شد و در حال حاضر تمام واحدهای این نیروگاه فعال و با تمام ظرفیت خود برق تولید می­کنند. یک مقام ارشد در (WADPA) گفت که در این نیروگاه  آخرین فناوری برای بهینه­سازی و افزایش عملکرد تمامی واحدها و افزایش ظرفیت تولید بکار گرفته شده است. پروژه نیروگاهی مانگلا پس از بهینه­سازی قادر خواهد بود به راحتی 1300 مگاوات برق تولید کند. ظرفیت تولید برق پاکستان در سال 2019 به 35000 مگاوات خواهد رسید.
(1 ژوئن 2018 - منبع: researchsnipers)
https://www.researchsnipers.com/mangla-power-plant-capacity-will-be-increased-by-35-after-refurbishing-by-2023/

قطع مکرر برق در استان لاهور پاکستان

با بالاتر رفتن دما، شرکت توزیع برق لاهور مدت زمان اجرای خاموشی­ها را افزایش داده و کمبود برق به بیش از 800 مگاوات افزایش یافته است. مشترکین شرکت توزیع لاهور  (LESCO)­ از کمبود حدود 4 تا 6 ساعت برق در مناطق شهری و روستایی شکایت دارند. مقامات اعلام کردند که نیروگاه­ ها، برق کافی تولید می­کنند و کمبود برق در کشور وجود ندارد. هرچند، خطوط انتقال برق قادر به تحمل افزایش توان نبوده و شرکت توزیع لاهور جهت جلوگیری از افزایش تقاضای برق و آسیب رسیدن به فیدرها، اقدام به خاموش نمودن فیدرها کرده است.  در حال حاضر مقامات رسمی اعلام کردند که کل تقاضای برق در شرکت توزیع برق لاهور 3850 مگاوات است در حالی که این شرکت 3960 مگاوات برق توزیع نموده که این میزان بیش از کل تقاضای برق است. از سویی این شرکت منکر هرگونه قطع برق برنامه­ریزی شده و همچنین تمدید مدت خاموشی در تمام نقاط این استان شده و دلیل خاموشی­ های طولانی مدت را افزایش بار شبکه و صدمه وارد شده به ترانسفورماتورها، می­داند.

(1 ژوئن 2018 - منبع: nation)

https://nation.com.pk/01-Jun-2018/frequent-power-tripping-hits-lahore
تولید برق نیروگاه گاز سوز 230 مگاواتی هاولی بهادر شاه پاکستان
سروزیر استان پنجاب پاکستان شهباز شریف گفت که 1230 مگاوات برق از نیروگاه گاز سوز هاولی بهادر شاه Haveli Bahadur Shah (HBS) تولید خواهد شد. به گفته خبرگزاری­های پاکستان، وی بازدیدی از این نیروگاه داشته و روند احداث آن را مورد بررسی قرار داده است. شهباز شریف در گفتگو با رسانه­ها، اجرای این پروژه را بسیار با اهمیت دانست و گفت این پروژه موجب کاهش چشم­گیر خاموشی­ها خواهد شد. وی گفت که این پروژه با همکاری چین تکمیل خواهد شد. شهباز شریف همچنین افزود در حال حاضر 3600 مگاوات برق در استان پنجاب تولید می­شود و قرار است چهار پروژه بزرگ در پنجاب اجرا شود که در حال حاضر در مرحله صدور گواهی اجرای پروژه­ها از سوی NAB (بانک ملی استرالیا) می­باشد. سر وزیر استان پنجاب از عملکرد پنج ساله دولت ابراز رضایت داشت.
(25می 2018 - منبع: nation)
خرابی نیروگاه تاربلای پاکستان
مشکلات فنی در نیروگاه تارابلا منجر به قطع برق در بیشتر مناطق پنجاب و خیبر پختونخوا شد. کارشناسان نیروگاه گزارش دادند که این اتفاق ناگهانی بر بسیاری از شهرهای مختلف شامل لاهور، مولتان و بهاولپور تأثیر گذاشته است و علاوه بر آن استان خیبر پختونخواه و شهرهایی مانند پیشاور، سوات و لاکی مورات را تحت تأثیر قرار داده است. وزیر برق پاکستان پس از بازدید از محل، زمان مشخصی را برای اتمام تعمیرات اعلام نکرد. هر چند خرابی­های پیشین در نیروگاه نشان داده که معمولاً تعمیرات هفت الی هشت ساعت طول می­کشد.  یک سخنگوی کمیسیون انرژی اتمی پاکستان گفت که قطع برق در خطوط نیروگاه تارابلا موجب شده است تا تمامی 4 نیروگاه هسته­ای چاشما نیز دچار اختلال در ارسال برق شوند.
(16 می 2018- منبع: pakistantoday)
احداث 878 کیلومتر خطوط انتقال برق در سراسر پاکستان توسط یک شرکت چینی
شاهد ­خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، روز دوشنبه اعلام کرد که برای احداث ­878 کیلومتر خطوط فشار قوی­­600 کیلو ولت (HVDC) برای انتقال برق از لاهور در ایالت­پنجاب تا منطقه ماتیاری در ایالت­جنوبی سند، قراردادی میان پاکستان و شرکت برق دولتی چین
(State Grid Corporation of China) که پشتیبان مالی پروژه نیز می­باشد، به امضاء رسید. براساس این موافقتنامه که بخشی از کریدور اقتصادی چین در پاکستان (CPEC) است دو پست تبدیل به همراه پست­های سویچینگ AC در ماتیاری و لاهور و سه پست تقویت کننده در مسیر خطوط نیز احداث خواهد شد. در توافقنامه­های امضاء شده در خصوص راه­اندازی "کریدور اقتصادی چین و پاکستان"،  به اختصار به چالش پیش روی شرکت انتقال و دیسپاچینگ ملی پاکستان در زمینه برنامه­ریزی برای جذب حدود 4000 مگاوات برق از نیروگاه­های در حال احداث تار (Thar)، بند قاسم (Port Qasem) و هسته­ای در هاب پاکستان، اشاره شده است. قرارداد احداث خطوط انتقال ­(HVDC)­ تحت نظارت کریدور اقتصادی چین در پاکستان  (CPEC)در سال 2015 بین شرکت انتقال و توزیع پاکستان و شرکت برق دولتی چین (State Grid Corporation of China) ، امضاء شده است. این پروژه کلیدی و مهم نخستین پروژه در نوع خود در پاکستان است و همچنین اولین باری است که براساس­" قانون سیاستگذاری خطوط انتقال برق پاکستان سال 2015 " احداث، تملک، بهره­برداری و واگذاری نیروگاه ­(BOOT)  به اجرا در می­آید. خطوط انتقال (HVDC) بر اساس توصیه­هایی از سوی مشاوران بین­المللی است که  برای انتقال برق بسیار مقرون به صرفه است و دارای کمترین اتلاف در بخش انتقال در مقایسه با سیستم­های معمولی (HVAC) می­باشد و علاوه بر آن خطوط انتقال ­(HVDC) نسبت به خط HVAC به تصرف زمین کمتری نیاز دارد.
 (17­می 2018- منبع:­­urdupoints )
سه نیروگاه ال ان جی سوز پاکستان
اتاق بازرگانی اسلام آباد (ICST) روز پنج شنبه گفت که سه نیروگاه  LNG سوز با وجود مهلت­های مکرر داده شده به این نیروگاه­ها، نتوانستند به تولید برق برسند. مقامات رسمی این سازمان گفتند که عدم موفقیت پیمانکاران در تحویل به موقع، موجب زیان­های فراوانی شده و دولت باید واردات LNG را کاهش دهد و در انتظار جریمه باشد. شاهد رشید بث، معاون اتاق بازرگانی اسلام آباد، گفت که سه نیروگاه LNG  سوز با ظرفیت 3600 مگاوات نمی­تواند به زودی شروع به تولید تجاری کنند و از این رو دولت باید سرمایه­گذاری بر روی زغال­سنگ را افزایش دهد. ال ان جی سوختی وارداتی است، در حالی که زغال سنگ در کشور تولید می­شود و از لحاظ اقتصادی با صرفه است. بنابراین سرمایه­گذاری بر روی زغال سنگ در منطقه تار پاکستان باید افزایش یابد. معاون اتاق بازرگانی اسلام آباد گفت که تار منطقه دارای پتانسیل بالا انرژی است. 175­میلیارد تن ذخایر موجود زغال­سنگ در منطقه تار می­تواند نیازهای انرژی پاکستان را برای قرن­ها تأمین و میلیاردها دلار صرفه­جویی ارزی در واردات سوخت را موجب شود. وی افزود همچنین این موضوع از سویی می­تواند از طریق صادرات انرژی به کشورهای همسایه، موجب افزایش چشمگیر ورود ارز به کشور شود.
( 20 آوریل 2018 – منبع: thenews)
غلبه بر بحران انرژی در پاکستان
شیخ امیر واحد، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد  (ICCI)گفت که پاکستان دارای پتانسیل زیادی برای تولید هزاران مگاوات برق از طریق انرژی خورشیدی است. برق خورشیدی انرژی پاکی است و علاوه بر این که سازگاری با محیط­زیست دارد، مقرون به صرفه است. شیخ امیر واحد گفت دولت باید توجه بیشتری به انرژی خورشیدی که می­تواند به حل بحران انرژی کمک کند، داشته باشد. رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرد که سال گذشته سرمایه­گذاری­هایی بالغ بر 160 میلیارد دلار در سراسر جهان و بر روی پروژه­های انرژی خورشیدی به منظور تولید برق حدود 98 گیگاوات انجام شده که روند صعودی بهره­گیری از انرژی خورشیدی را نشان می­دهد. وی گفت پاکستان 64 درصد انرژی خود را از نیروگاه­های حرارتی تولید می­کند که بسیار پر هزینه است و باعث افزایش قیمت تولید برق می­شود. او افزود عربستان سعودی باوجود داشتن منابع غنی نفتی، بر روی یک پروژه خورشیدی 200 گیگاواتی کار می­کند. آلمان در دو دهه گذشته در پروژه­های مختلف انرژی خورشیدی 200 میلیارد دلار سرمایه­گذاری انجام داده است. چین در سال 2017 بیش از 86 میلیارد دلار برای احداث نیروگاه خورشیدی 53 گیگاواتی، صرف کرده است. شیخ امیر واحد همچنین گفت که ایالات متحده، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن، هند و بسیاری از کشورهای دیگر هم توجه بیشتری به انرژی خورشیدی داشتند، اما سهم انرژی خورشیدی در مجموع در پاکستان کمتر از 1 درصد بود که نشان دهنده توجه ناکافی به این منبع مهم انرژی بوده است. او افزود در سال 2015 دولت پارک خورشیدی قائد­اعظم را به بهره­برداری رسانده و تولید 1000 مگاوات برق را آغاز کرده است. اگرچه سرعت کار بسیار کند بود و پروژه به تأخیر افتاد. وی گفت که بیشتر مناطق پاکستان از جمله پنجاب در طول سال دارای بیشترین سطح تابش خورشید است و اگر دولت بر افزایش سهم انرژی خورشیدی در ترکیب انرژی خود تمرکز کند راه را برای رشد اقتصادی پایدار کشور هموار می­کند. (13 آوریل 2018- منبع: brecorder)

پروژه نیروگاه  نیلوم – جلوم: راه اندازی  نیروگاه "استراتژیک" در منطقه آزاد کشمیر پاکستان AJK
نخست وزیر پاکستان شاهد خاقان عباسى روز جمعه فاز نخست نیروگاه 242 مگاواتی از نیروگاه 969 مگاواتی نیلوم جلوم را افتتاح کرد. این پروژه­های برق آبی در نزدیکی منطقه آزاد جامو و کشمیر می­باشد. وی در مراسم افتتاحیه گفت که تصمیم نهایی دادگاه، محکوم ­کردن نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان و رأی به رد صلاحیت وی به دلیل هدر دادن زمان و طولانی شدن پروژه است. او همچنین افزود "مردم پاکستان تنها داور و تصمیم­گیر در انتخاب رهبر واجد شرایط برای کشورشان هستند."
(13 آوریل 2018- منبع: tribune)
کاهش خاموشی ها برای 5297 سیستم فیدر شبکه توزیع برق پاکستان
اویس احمد خان لغاری وزیر انرژی پاکستان در روز دوشنبه گفت که دیگر در سیستم­های فیدر شبکه توزیع برق در سراسر کشور که تعدادشان به 5297 می­رسد، خاموشی اتفاق نخواهد افتاد. وی در گفتگو با شبکه­های خبری گفت: "مشترکین و مصرف­کنندگان برق که پول مصرف خود را نمی­پردازند باید با احتمال قطع برق در مناطق مربوطه، مواجه شوند." لغاری در پاسخ به سؤالی گفت اگر دو نیروگاه با سوخت ال ان جی شروع به فعالیت کنند و وارد مدار شوند خاموشی­ها تا ماه ژوئن سال جاری به پایان خواهند رسید و همچنین گفت که خاموشی­ های برق در مناطقی از کراچی موجب نگرانی شده و سازمان نپرا همچنان در حال پیگیری عملکرد شرکت توزیع برق پاکستان است. وی افزود که مشکل خاموشی­ ها پس از عرضه گاز بهK-Electric  حل خواهد شد.
(20 آوریل 2018- منبع: tribune)
تصویب احداث سد دایمر-باشا پس از وقفه طولانی
پاکستان در روز دوشنبه احداث سد دایمر باشا با هزینه پیش بینی شده اولیه 625 میلیارد روپیه (5406 میلیون دلار) را تصویب کرد.  بودجه این طرح عمدتاًً از طریق منابع محلی تأمین می­شود. در این راستا چین چندان تمایلی جهت اجرای پروژه برای احداث این سد مخزنی از خود نشان نداد. به گفته وزارت برنامه­ریزی و توسعه پاکستان، کارگروه مرکزی توسعه پاکستان (CDWP) برای تصویب این پروژه  توضیحاتی را به کمیته اجرایی شورای اقتصاد ملی (ECNEC)  ارائه داد. کارگروه مرکزی توسعه پاکستان (CDWP)  همچنین اجرای پروژه نیروگاه برق آبی "سد مهمند" با هزینه 303 میلیارد روپیه ( معادل2620 میلیون دلار )را برای کمیته اجرایی شورای اقتصاد ملی، توجیه و شفاف­سازی کرد. این پروژه­ها به پاکستان کمک می­کنند تا دو مسئله جدی کمبود آب و تولید برق مورد توجه قرار گیرد. ظرفیت تولید پروژه سد مهمند 800 مگاوات خواهد بود. مجموع هزینه تجمعی سد دایمر- باشا حداقل 1/4 تریلیون روپیه (12 میلیارد دلار) محاسبه شده است. یک مقام مسئول به خبرگزاری­ها گفت که بر اساس سیاست­گذاری و برنامه­ریزی جدید برای بخش آب، کمیسیون برنامه­ریزی، تخصیص اعتبار را بیشتر برای بخش آب توصیه کرده است و افزود بودجه مورد نیاز برای احداث این سد می­تواند به آسانی تأمین شود. دولت برای احداث سد حدود 48 میلیارد روپیه ( 415 میلیون دلار) در سال نیاز دارد.
(25 مارس 2018- منبع:tribune.com )
پاکستان - اخبار -2017 -1396
ادامه خاموشی­ ها در تابستان با وجود افزایش عرضه تولید برق در پاکستان
یک منبع خبری پاکستان اخیراً اعلام کرده که علی رغم افزایش عرضه برق، انتظار می­رود مصرف کنندگان همچنان در ماه­های پیش رو و در فصل تابستان با قطع برق مواجه شوند. از این رو دولت پاکستان تصمیم گرفته است تا مصرف کنندگان برق را به دو دسته تقسیم کند تا یک برنامه کاهش خاموشی­ها را اجرا نماید. ابتدا، مناطقی که تحت پوشش فیدرهایی با کمتر از 10 درصد تلفات در توزیع یا انتقال هستند، این مناطق هیچ گونه خاموشی نخواهند داشت؛ این فیدرها می توانند به 67/2 درصد مصرف کنندگان در سراسر کشور، عرضه برق داشته باشند. گروه دیگرکه تحت پوشش فیدرهایی با 10 تا 20 درصد تلفات هستند و به 21/7 درصد از مصرف کنندگان خدمات برق­رسانی دارند و در ماه­های تابستان متحمل دو تا چهار ساعت خاموشی خواهند شد. مرکز کنترل برق سراسری پاکستان (NPCC) و شرکت­های توزیع برق انتظار دارند که با افزایش تقاضای 10 تا 13 درصدی مصرف کنندگان برق در سال جاری نسبت به سال 2017 روبرو باشند و همچنین انتظار دارند که این میزان کمبود برق 5 تا 7 درصد باشد که از ماه مارس تا ماه اکتبر 2018، متغیر می­باشد. دولت قصد دارد برای تولید برق با استفاده از منابع انرژی آبی با کمبود برق، مقابله کند و انتظار می­رود پروژه­های برق آبی جدید، 1444 مگاوات در ماه آوریل و 1410 مگاوات در ماه آگوست برق به شبکه سراسری بیافزاید و همچنین به طور مشابه، انتظار می­رود سه نیروگاه با سوخت ال.ان.جی در ماه آوریل 2442 مگاوات و از ماه می به بعد 3000مگاوات برق تولید کند. (16 مارس2018منبع: profit.pakistantoday)

https://profit.pakistantoday.com.pk/2018/03/16/summer-load-shedding-to-persist-despite-increased-power-supply/

پروژه نیروگاهی نیلوم جلوم در پاکستان
اولین واحد تولید برق پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم احتمالاً تا پایان ماه مارس سال 2018 وارد مدار شده و تولید برق خود را آغاز خواهد کرد. مقامات رسمی سازمان توسعه آب و برق پاکستان ­(WAPDA)، اعلام کردند که بر اساس برنامه­ریزی­های انجام شده، تولید برق پس از طی شدن فرآیند پر شدن مخازن آب، آغاز می­شود و اولین واحد این نیروگاه کار خود را در پایان ماه جاری آغاز می­کند. همچنین این سازمان اعلام کرد که واحدهای دوم ، سوم و چهارم این نیروگاه به ترتیب در ماه­های آتی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. ظرفیت تجمعی این پروژه نیروگاهی سالیانه 5 گیگاوات است و این در حالی است که درآمد سالانه این پروژه 50 میلیارد روپیه (معادل452 میلیون دلار) تخمین زده می­شود. (16 مارس 2018- منبع:profit.pakistantoday)

https://profit.pakistantoday.com.pk/2018/03/16/neelum-jehlum-project-first-unit-to-start-power-production-by-end-of-march-2018/

پاکستان افزایش 10000 مگاوات جهت بهبود وضعیت برق پاکستان
بحران انرژی به طور چشمگیری بر اقتصاد پاکستان تأثیر گذاشته است، اما احتمال دارد با افزوده شدن 10000مگاوات برق به سیستم انتقال، این وضعیت بهبود یابد. مدیر عامل شركت برق پاكستان (­PEPCO) طاهر بشارات گفت که تمرکز و تأکید بر بازسازی و نوسازی واحدهای نیروگاهی قدیمی بسیار مهم است هرچند که انتظار می­رود، با توسعه واحد­های نیروگاهی، 10000­مگاوات به شبکه برق کشور افزوده شود. وی گفت این اقدامات در بهبود قبوض برق و علاوه بر آن کاهش برق دزدی تأثیر مثبتی خواهد داشت. طاهر بشارات مدیر عامل سابق شرکت برق پاکستان گفت که تلفات خطی در ایالت سند با 1/2میلیارد روپیه (معادل 10/8 میلیون دلار) و در شرکت برق لاهور (لسکو) با 2/8 میلیارد روپیه (معادل 25/3 میلیون دلار)  است. او گفت که برق ارزان و قابل دسترس همواره برای چندین دهه یک مشکل اصلی بوده است. فاضل احمد از کارشناسان صنعت برق گفت که رشد مصرف سالانه برق 5 تا 10 درصد است که به دلیل بحران برق، بدتر شده است و افزود که به طور متوسط ​​10 تا 15 بار قطع برق، بر اقتصاد کشور خصوصاً بر روی بخش­های کشاورزی و صنعت تاثیر می­گذارد. وی همچنین گفت که در حال حاضر تقاضای برق 26000 مگاوات است و این در حالی است که تولید برق 18000 مگاوات می­باشد که باید1410  مگاوات از پروژه توسعه تارابلا ، 969 مگاوات از نیروگاه نیلوم جلوم ، 1310مگاوات از نیروگاه مانگلا و 1500 مگاوات از نیروگاه زغالسوز سند و 2000 مگاوات از پروژه­های زغال سوز در پنجاب افزوده شود تا بتوان تولید برق را بهبود بخشید. خالد احمد مالک از دیگر کارشناسان برق پاکستان گفت که بهبود برق در شهرهای پر جمعیت نمی­تواند توجیه کننده وضعیت بد موجود در مناطق روستایی باشد. وی گفت که معوقه­های دایمی، موضوع مهمی در بخش برق است که به طور مستقیم با رشد اقتصادی کشور ارتباط دارد. او گفت ترکیه می­تواند الگوی خوبی باشد زیرا این کشور به خاطر وضعیت مشابه از یک دهه قبل روش صرفه­جویی انرژی در کشور را اجرا کرده است. اشرف قادری از کارشناسان دیگر فعال در زمینه انرژی گفت که بازرگانان و تجار پاکستانی سال­هاست که با قطع برق مواجه هستند و علاوه بر کاهش صادرات، کسب و کارشان در معرض فروپاشی قرار دارد. او همچنین گفت که قطع برق کاهش یافته، اما به بهانه تعمیرات و نگهداری این وضعیت همچنان ادامه دارد. او گفت واردات میلیون­ها وسایل برقی در پاکستان موجب افزایش تقاضای انرژی شده و احداث نیروگاه­های جدید برای تأمین این نیاز است.
(2 مارس 2018- منبع: thenews)

گفتگوی پاکستان با هیأتی از ترکیه در مورد پروژه­های مرتبط با انرژی
محمد شهباز شریف سر وزیر پنجاب هفته گذشته با گروهZorlu Enerji  از ترکیه و فعال در زمینه انرژی نشستی داشت. هیأت ترک در این نشست خواستار گفتگو پیرامون مسائل مختلف مرتبط با نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی قائد اعظم، در بهاولپور در استان پنجاب پاکستان شدند. گروه سرمایه گذار شرکت Zorlu Enerji  توافق کردند که در پنجاب نیروگاه خورشیدی یکصد مگاواتی با تعرفه 5/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت احداث کنند. سروزیر پنجاب اعلام کرد که احداث نیروگاه خورشیدی توسط ترکیه به عنوان یک توسعه مهم بشمار می­رود و افزود که تاکنون هیچ پروژه خورشیدی تا این حد با حداقل تعرفه در پاکستان ساخته نشده است و افزود که دولت پنجاب برای سرمایه­گذاران ترکیه تمام امکانات و امنیت لازم را تأمین می­کند. شهباز شریف گفت که تأمین برق ارزان برای مردم از طریق پروژه نیروگاه خورشیدی قائد اعظم امکان پذیر است و گروه Zorlu Enerji یک شرکت معروف ترک است که صلاحیت کافی و حرفه­ای در بخش انرژی را دارد. وی گفت که روابط دوجانبه و دوستانه میان پاکستان و ترکیه بسیار طولانی است و این ارتباط هم اکنون به همکاری قوی اقتصادی تبدیل شده است
. (20 فوریه 2018- منبع:pakistantoday )
بستن قرارداد پروژه نیروگاه زغال سوز 1320­ مگاواتی
شرکت چینی (CPHGC) موفق به انعقاد قراردادی به ارزش دو میلیارد دلار برای پروژه نیروگاه زغال­سوز با ظرفیت 1320 مگاوات و همچنین احداث یک اسکله در پاکستان شد. در بیانیه منتشر شده آمده که این قرارداد یکی از پروژه­های کریدور اقتصادی چین – پاکستان  (CPEC) است. از شروط نهایی و لازم الاجرا برای بستن قرارداد دو میلیون دلاری شرکت چینی (CPHGC) علاوه بر احداث دو واحد نیروگاه زغال­سوز هر یک با ظرفیت 660 مگاوات، اختصاص یک اسکله جانبی برای واردات زغال­سنگ در منطقه هاب ایالت بلوچستان پاکستان و در بخش ساحلی به نام لاسبلا­(Lasbella)  ­می­باشد. سهم شرکت چینی  (CPHGC)در این قرارداد 74 درصد و شرکت پاکستانی (Hubco) بزرگترین تولید کننده مستقل برق در این کشور، 26 درصد است. منطقه هاب بلوچستان در 45 کیلومتری کراچی واقع شده است. این پروژه نیروگاهی پس از اتمام قادر است در هر سال 9 میلیارد کیلووات ساعت برق در مدت فعالیت تجاری خود تولید و نیازهای 4 میلیون خانواده پاکستانی را تأمین کند. انتظار می­رود که پروژه نیروگاه زغال­سوز در ماه آگوست 2019 مرحله عملیاتی خود را آغاز کند. مدیر اجرایی شرکت چینی ( (CPHGCژائو یوگانگ گفت که این بزرگترین و مهم­ترین رویداد و نقطه عطف پروژه ما است که راه را برای بسیاری از موفقیت­های آینده هموار خواهد ساخت. وی افزود در جلسات جهت انعقاد قرارداد مالی، تمامی نیازهای دولت پاکستان در نظر گرفته شده و از کنسرسیوم بین­المللی بانک­ها جهت تأمین مالی پروژه توسط وام دهندگان بین­المللی نیز دستاورد خوبی، حاصل شده است.
 (24 ژانویه 2018 ­منبع : arka)
شرکت توزیع برق کراچی  و بگارگیری میترینگ
شرکت توزیع برق کراچی )­­(KE­، تنها شرکت برقی که دربخش­های تولید، توزیع و فروش برق در پاکستان فعالیت دارد، مجوز تولید و فروش مازاد برق خورشیدی به شبکه برق کشور را به مشترکان خود داد. این شرکت در بیانیه­ای اعلام کرد که ما درحال پذیرش درخواست­­های مشترکینی هستیم که پانل­های خورشیدی (PV) را روی منازل مسکونی خود نصب کرده­اند و مایل به فروش برق تولیدی و مازاد خود هستند. از تمام مشترکین علاقه­مند، درخواست می­کنیم تا به سایت شرکت توزیع برق کراچی (K-Electric) مراجعه و دستورالعمل­های دقیق را نیز دریافت کنند. سال گذشته، سازمان تنظیم مقررات ملی برق، قوانینی را به تصویب رساند که بر اساس آن مشترکین می­توانند مجوز فروش برق را دریافت کنند. هیأت توسعه انرژی جایگزین (AEDB) برآورد کرده است با بکارگیری سیستم اندازه­گیری نت مترینگ ­­(Net metering)­، تا سال 2021 ، 1000 مگاوات و تا سال  2025 ، 4500 مگاوات برق خورشیدی مازاد تولید شده به شبکه سراسری تزریق خواهد شد. سایت این شرکت اعلام کرده که بیش از 2/5 میلیون نفر در بخش صنعت، تجاری، کشاورزی و مسکونی در کراچی و برخی از مناطق داخلی ایالت سند و بلوچستان، مشترک دارد. تمام مشترکین شرکت توزیع برق کراچیKE)­­ (در این بخش­ها که دارای اتصال 3 فاز (­400 ولت - 11 کیلووات)­ هستند، واجد شرایط برای بکارگیری سیستم نت مترینگ می­باشند.
(19 ژانویه 2018 ­منبع : thenews)        
ناکارآمدی دولت پاکستان در راه­اندازی 260 نیروگاه برق آبی کوچک
با وجود ادعاهای زیاد، حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) نتوانست بر اساس برنامه ­زمان بندی تعداد 356 پروژه نیروگاه برق­آبی مینی جدید در استان خیبر پختونخوا را به اجرا گذارد و به وعده­های خود عمل کند. همچنین به گفته منابع رسمی، 260 نیروگاه برق آبی که رسماً کار احداث آنان آغاز شده بود و قرار بود اخیراً تکمیل شود، متوقف شد. حتی سازمان توسعه انرژی استان پختونخوا (PEDO) نتوانسته سیاستی را برای اجرای پروژه­های انرژی در چهار سال اخیر، اعمال کند که این موضوع عمدتاً ناشی از بی­کفایتی مقامات بوده و پیامد آن عدم تأمین برق در بیشتر قسمت­های محروم و توسعه نیافته در 12 ناحیه در این استان بود. اختصاص هزینه 5 میلیارد روپیه (45 میلیون دلار) برای احداث 356 نیروگاه­ برق آبی مینی که تنها 35 مگاوات تولید برق دارند نمی­تواند حتی یک سنت درآمد را نصیب دولت کنند. دولت این استان برای رسیدن به هدف اول خود تاکنون موفق نبوده و با وجود آنکه حتی مکان یابی برای احداث این نیروگاه­ها را اجرا نکرده اما مصمم است احداث بیش از 672 نیروگاه برق آبی مینی و میکرو را آغاز و از بانک توسعه آسیای (ADB)، مبلغ 8 میلیارد روپیه (72 میلیون دلار) وام دریافت کند. نعیم خان رئیس کمیسیون انرژی ادعا کرده که تا ژوئن 2018، تعداد 356 نیروگاه برق آبی مینی تکمیل می­شود. سازمان توسعه استان خیبر پختونخوا ( (PEDOبا کمک سازمان­های غیر دولتی محلی درسپتامبر سال 2014 کار خود را بر روی این پروژه­ ها آغاز کرده بودند و قرار بود که این پروژه­ها در مدت 18 ماه در ماه مارس 2016 تکمیل شوند. بعداً این تاریخ تا ژوئن 2016 تمدید و سپس تا دسامبر 2017 و اکنون تا ژوئن 2018 میلادی تمدید شده است .
(13ژانویه 2018- منبع:  thenews)
احداث نیروگاه گازی  1200 مگاواتی در پاکستان
شیر علیخان وزیر معادن ولایت پنجاب گفت که دولت پنجاب به زودی نیروگاه گازی 1200 مگاواتی برای تأمین نیازهای آتی انرژی کشور را احداث خواهد کرد. وی افزود ما متعهد به کاهش بحران خاموشی­ها با برنامه­ریزی و استراتژی بهتر هستیم. شیر­علیخان همچنین اظهار داشت که تکمیل به موقع پروژه­های انرژی از اولویت­های دولت پاکستان است و افزود که پروژه­های انرژی برای توسعه و رونق کشور و کاهش خاموشی­ها است. وی اظهار داشت که دولت پنجاب چندین پروژه انرژی در یک دوره زمانی معین تکمیل کرده است که موجب صرفه­جویی میلیاردها روپیه و در نتیجه کاهش قطع برق به علت تکمیل پروژه­های انرژی شده است. شیرعلی­خان اعلام کرد که نیروگاه­های زغال­سنگ ­3600 و 1320 مگاوات ساهیوال بسیارکارآمد هستند و تولید برق کافی برای تأمین نیاز مردم دارند. او در پاسخ به یک سؤال گفت کارشناسان آلمانی برای همکاری فنی در یک نیروگاه 1200 مگاواتی جدید مشغول به کار شده­اند. وی گفت که دولت همچنین هفت نیروگاه کوچک زغال­سنگ برای تولید انرژی احداث می­کند و افزود این نیروگاه­ها در نزدیکی مراکز صنعتی راه­اندازی خواهند شد و در حال حاضر روند شناسایی و مکان­یابی تکمیل شده است.
(10 ژانویه 2018- منبع: pakistantoday)
 
سوالات مطرح شده در پاکستان درمورد توربین­های GE
مقامات ارشد پاکستانی اعلام کردند که توربین­های جنرال­الکتریک از اوایل سال جاری دچار مشکل شده­اند و این موضوع موجب تأخیر در تولید و همچنین قطع برق طولانی در سه نیروگاه جدید الاحداث شده ­است. به گفته مقامات جنرال­الکتریک، هیچگونه شواهدی نسبت به اینکه
توربین­های کلاس  9HA­دارای معایب طراحی پایه­ای باشند، وجود ندارد. اما تا کنون نیروگاه­های پاکستانی که در سال جاری آغاز به کار کرده­اند توان تولید برق آنها در پایین­ترین سطح از ظرفیت واقعی تولید خود می­باشند و این مشکل در ماه­های تابستان گذشته زمانی که درجه حرارت در کشور اغلب به بیش از 40 درجه سانتیگراد رسید، بسیار شدید شده بود. داده­های منتشر شده از سوی آژانس ملی خریدار برق پاکستان ­‌(CPPA) نشان می­دهد که سه نیروگاه بهکی (Bhikki) و هاولی ((Haveli و بلوکی (Balloki) در ماه مرداد، مشترکاً تنها نیمی از ظرفیت فعلی خود تولید برق داشته­اند. یوسف نسیم یک مقام مسئول در وزارت نیرو پاکستان به خبرگزاری رویترز گفت، با وجود آنکه یک ماه بعد هر سه نیروگاه توانستند تولید برق خود را بهبود دهند اما همچنان در کمتر از سطح ظرفیت تولید واقعی خود قرار دارند و افزود این مشکل عواقب خوبی نداشت زیرا میزان تلفات برق می­توانست به هنگام اوج مصرف شبکه در تابستان گذشته، مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر این موضوع از چالش­های
جنرال­الکتریک است که باید تا قبل از آغاز تابستان آینده حل شود. جنرال الکتریک در بیانیه­ی جداگانه­ای اعلام کرد که انتظار می­رود سه نیروگاه، برق کافی برای عرضه به 7/3 میلیون نفر پاکستانی در طول عمر 30 ساله خود تولید کنند که این امر تغییر معنی داری در زندگی روزمره مردم پاکستان بوجود می­آورد.
(27 دسامبر 2017- منبع: thenews)
https://www.thenews.com.pk/latest/261650-in-pakistan-questions-raised-over-ges-flagship-power-turbines
راه ­اندازی نیروگاه هسته­ ای 340 مگاواتی در چاشمای پاکستان
خاقان­عباسی نخست وزیر پاکستان، پنج­شنبه گذشته، پنجمین نیروگاه هسته­ای C-4­ را در چاشما افتتاح کرد. ظرفیت این نیروگاه 340 مگاوات است. وی در مراسم افتتاح این نیروگاه، از چین برای کمک مالی و فنی به این کشور برای احداث نیروگاه  C- 4تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که دو کشور همچنان در بخش انرژی، همکاری­های تنگاتنگی داشته باشند. وی گفت امروز پنجمین پروژه نیروگاهی است که در هشت ماه گذشته افتتاح شده و ابراز امیدواری کرد که پروژه­های نیروگاهی مشکل انرژی را در کشور حل و به بهبود محیط­زیست کمک ­کنند. خاقان­عباسی متعهد شد که پایان دادن به مشکل خاموشی­ها اولویت اصلی دولت است. واحدهای C-2 ,C-1 و C-3 نیروگاه هسته­ای چاشما، به ترتیب از سال 2000، 2011 و 2016 به شبکه ملی متصل شدند. دو نیروگاه هسته­ای بزرگ،  K-2­ و­K-3، در نزدیکی کراچی در حال احداث هستند و قرار است در سال­های 2020 و 2021 به بهره­برداری برسند. این نیروگاه­ها 2200 مگاوات برق به شبکه سراسری تزریق خواهند کرد.
(8 دسامبر2017- منبع: geo)

کلنگ زنی احداث نیروگاه 1263 مگاواتی توسط نخست وزیر پاکستان
کلنگ احداث نیروگاه 1263 مگاواتی پنجاب توسط شاهد خاقان عباسى نخست وزیر پاکستان هفته گذشته به زمین زده شد. این پروژه با هدف برداشتن گامی در جهت کاهش خاموشی­ها است. در این مراسم سر وزیر پنجاب، شهباز شریف وی را همراهی می­کرد. سوخت نیروگاه پنجاب گاز طبیعی مایع شده­­ (­­ (LNGاست که فاز نخست آن 810 مگاوات تولید برق دارد و تکمیل آن به 14 ماه زمان نیاز دارد؛ فاز دوم این پروژه 26 ماه زمان نیاز دارد که به تولید 1263 مگاوات برق خواهد انجامید.
(10 دسامبر2017- منبع: thenews)
راه اندازی نیروگاه زغال سنگی توسط کریدور اقتصادی چین – پاکستان CPEC در بندر قاسم
خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه یک نیروگاه زغال سوز تحت نظارت کریدور اقتصادی چین - پاکستان (CPEC) را در بندر قاسم، افتتاح کرد. نخست وزیر در مراسم افتتاحیه گفت که پایه و اساس پروژه نیروگاه در بندر قاسم از سال 2015 آغاز شده و افزود که این پروژه نیروگاه زغال سوز با محیط زیست سازگار است و همچنین این پروژه موجب افزایش فرصت­های شغلی همراه با افزایش بهره­وری اقتصاد خواهد شد. مقامات مسئول گفتند که نخستین واحد نیروگاهی قادر است 660 مگاوات برق را به شبکه سراسری ارسال کند.
(29 نوامبر2017- منبع: geo)
راه­اندازی پروژه نیروگاهی با سوخت گازطبیعی مایع شده درایالت سند
ایالت سند پاکستان در حال مذاکره با دولت فدرال برای ایجاد نخستین نیروگاه با سوخت گازطبیعی مایع شده­ (RLNG) برای تولید 1200 مگاوات برق است. شریف خاقان عباس، نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه گذشته این پروژه را تأیید کرد وگفت که دولت فدرال اکنون به طور کامل تمرکز خود را بر حل مسائل بخش انرژی، شامل انتقال، توزیع و برق دزدی و همچنین بدهی­های معوقه گذاشته است. شریف خاقان عباس در مراسم افتتاح یک واحد 600 مگاواتی زغال­سوز در بندر­قاسم گفت ما از دولت سند برای راه­اندازی پروژه انرژی 1200 مگاواتی حمایت می­کنیم و افزود که پروژه جدید نیروگاهی با سوخت گاز وارداتی، ایالت سند را قادر می­سازد که برق بیشتر و مازاد تولید کند.
(30 نوامبر2017- منبع: tribune)                    
خط انتقال دوم HVDC در پاکستان
دولت پاکستان تصمیم گرفته است که یک مطالعه دیگر پیرامون پروژه اجرای دومین خط انتقال ولتاژ مستقیم 660 کیلوولت­(HVDC)  بندر قاسم - فیصل ­آباد را انجام دهد و بررسی نماید که آیا اجرای این پروژه ضروری است یا خیر. یک مقام مسئول در وزارت انرژی پاکستان به خبرگزاری  Dawn گفت که در واقع اولین مطالعه با داده­های جریان بار برای خطوط منطقه ­ای در ایالت سند به نام متیاری- لاهور و همچنین بندر قاسم- فیصل آباد حدود چهار سال پیش انجام شده است. در این مطالعه توصیه شده بود که اولین پروژه خط متیاری - لاهور و سپس خط دوم از بندر قاسم تا فیصل آباد اجرا شود. اما اینک دولت قصد دارد مجدداً مطالعه و برآورد کند که با توجه به دیگر پروژه­های آتی تولید برق، آیا کشور به خط دوم HVDC نیاز دارد یا خیر. این پروژه خط انتقال یکی دیگر از پروژه­ه ایی است که  توسط کریدور اقتصادی چین و پاکستان اجرا می­شود. کارشناسان انرژی با انجام تحقیق دوباره پیرامون  ضرورت احداث خط دوم، ارزیابی خواهند کرد که با وجود تعداد نیروگاه ­های موجود در ایالت سند و پنجاب ، و حذف پروژه احداث خطوط انتقال برق از شمال به جنوب و جنوب به شمال، نیاز برق منطقه تأمین خواهد شد یا خیر.
(18 نوامبر2017- منبع: dawn)
احداث نیروگاه هسته­ ای جدید در پاکستان
سخنگوی کمیسیون انرژی اتمی پاکستان اعلام کرد که پاکستان در نظر دارد حداقل سه الی چهار نیروگاه هسته­ای بزرگ با هدف افزایش ظرفیت تولید برق به ظرفیت ­8800 مگاوات را تا سال 2030 احداث نماید. در حال حاضر پاکستان پنج نیروگاه کوچک در حال فعالیت با مجموع ظرفیت بیش از 1300 مگاوات دارد. آخرین واحد (واحد چهارم) نیروگاه هسته­ای چاشما نیز در استان پنجاب توسط شرکت صنایع ملی هسته­ای چین (CNNC) احداث شد که در سپتامبر امسال به بهره ­برداری رسید. همچنین شرکت فناوری هسته­ای و بین­المللی ((Hualong One­ چین در حال احداث دو نیروگاه هسته­ای هریک با ظرفیت 1100 مگاوات در نزدیکی شهر بندری کراچی است. محمد نعیم، رئیس کمیته انرژی اتمی پاکستان، به خبرگزاری رویتر گفت که این نیروگاه­های هسته­ای جدید به ترتیب­60 درصد و ­40 درصد پیشرفت داشته­اند و باید در سال 2020 و 2021 به مرحله عملیاتی و بهره­برداری برسند. پاکستان هم اکنون در مراحل نهایی انعقاد قرارداد برای هشتمین نیروگاه هسته­ای با ظرفیت 1100­مگاوات است که پس از اتمام آن، تقریباٌ ظرفیت کل نیروگاه­های هسته­ای به حدود 5000 مگاوات خواهد رسید. در حال حاضر حدود یک چهارم جمعیت پاکستان دسترسی به برق ندارند. نعیم گفت که پاکستان در حال احداث حداقل سه الی چهار نیروگاه بزرگ هسته­ای تا قبل از سال 2030 است. وی افزود ما برنامه­هایی را در دست اقدام داریم که با بهره­گیری از آخرین فناوری­های روز و اختصاص و تأمین بودجه، عملی خواهند شد. (2 نوامبر 2017- منبع: reuter)
سرمایه گذاری 1/5 میلیارد دلاری برای پروژه­های نیروگاهی پاکستان
کنسرسیومی از بانک­های چینی به رهبری بانک توسعه چین موافقت کردند که هزینه 1/5 میلیارد دلاری توسعه نیروگاه­های زغال­سوز با مجموع  ظرفیت ­1320 مگاوات و همچنین هزینه احداث یک اسکله جانبی در بلوچستان پاکستان را به عهده گیرند. شرکت (CPHGC) وکنسرسیوم بانک­ها به رهبری بانک توسعه چین و بانک صادرات و واردات چین، اسناد مالی پروژه شامل موافقتنامه تسهیلات وام خارجی را به امضاء رساندند. شرکت (CPHGC) احداث دو نیروگاه هر یک با ظرفیت­660 مگاوات با سوخت زغال­سنگ وارداتی و همچنین احداث اسکله در منطقه هاب استان بلوچستان را با کل هزینه­ای معادل 2 میلیارد دلار برآورد کرده است. این پروژه پس از اتمام در هر سال و درمدت فعالیت تجاری خود می­تواند 9 میلیارد کیلووات ساعت برق برای تأمین نیاز 4 میلیون خانواده پاکستان تولید کند. انتظار می­رود این پروژه تا پایان سال جاری تمامی موافقتنامه­های مالی را جاری سازد و اجرای پروژه آغاز شود. (31 اکتبر 2017- منبع:geo)
دستیابی پاکستان به برق مازاد در ماه نوامبر
مقامات رسمی پاکستان در گفتگو با خبرگزاری اکسپرس تریبیون اعلام کردند که مصرف کنندگان برق که چندین سال است با قطع برق روبرو هستند از ماه نوامبر سال جاری از عرضه برق بدون وقفه بهرمند خواهند شد. این دستاورد حاصل تلاش دولت جهت حل مشکلات تولید کنندگان و توزیع کنندگان برق است. طی چهار سال گذشته، دولت اقدامات متعددی را در جهت بهبود تولید برق و همچنین شناسایی و حذف
محدودیت­هایی در جهت عرضه دائم برق، انجام داده است. پیش از این، مصرف­کنندگان برق متحمل خاموشی­های مکرر می­شدند و فعالیت تجاری و زندگی روزمره­شان مختل و موجب کاهش رشد اقتصادی سالیانه در حدود 2 درصد شده بود. پاکستان از ماه نوامبر 2017 با شروع تولید برق از نیروگاه­های جدید از جمله نیروگاه­های بر پایه سوخت گاز طبیعی مایع به مقداری برق مازاد دست یافته است. با این کار، قطع برق و خاموشی به جز مناطقی که میزان تلفات انتقال و توزیع در سطوح بالاتر است، کاهش می­یابد. یک مقام رسمی اظهار داشت کشور به واسطه نیروگاه­های جدید شاهد پیشرفت قابل توجهی در تولید برق است. متوسط افزایش تولید برق از 11804 مگاوات در ماه ژوئن 2013 به 18658 مگاوات در ماه ژوئن 2017 می­باشد که به طور متوسط کمبود برق از 7938 مگاوات به 2888 مگاوات کاهش یافته است. به گفته مقامات، قطع برق نیز از 10 تا 12 ساعت در روز در ماه ژوئن 2013 به 3-4 ساعت در ژوئن 2017 کاهش یافته است. از ژانویه سال  2016 واحدهای صنعتی به طور متناوب برق دریافت نموده­اند. به استثنای ماه رمضان که برق عرضه شده به بخش خانگی اختصاص داده شده است.
(12 اکتبر 2017- منبع: tribune)
نیروگاه سیکل ترکیبی1300 مگاواتی جدید در پاکستان
زیمنس در قراردادی با شرکت ماشین­آلات و تجهیزات چین CMEC متعهد شده تا برای نیروگاه جدید سیکل ترکیبی پنجاب که در حال حاضر در منطقه جیهنگ پاکستان در حال احداث است، تعدادی سیستم انرژی تأمین کند. شرکت CMEC، مسئول این پروژه اعلام کرد که پس از اتمام پروژه این نیروگاه قادر به تولید 1300 مگاوات برق خواهد بود. ارزش این قرارداد 200 میلیون یورو است که بر اساس آن قرار است زیمنس دو توربین گازی SGT5-8000H، یک توربین بخار­SST-5000، دو دستگاه ژنراتور بخار بازیافت حرارت و سیستم­های کنترل و کمکی برای این پروژه را فراهم کند. این شرکت همچنین مهندسی و مدیریت پروژه و نیز خدمات مرتبط با آن را ارائه می­دهد. انتظار می­رود که این نیروگاه تا ماه دسامبر سال 2018 به شبکه متصل گردد. سوخت این نیروگاه گاز طبیعی مایع ­(LNG)، است. مدیر عامل زیمنس گفت این پروژه می­تواند به طور قابل توجهی موجب بهبود عرضه پایدار، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برق برای مردم در استان پنجاب و کل کشورگردد. این بزرگترین سفارش نیروگاهی است که زیمنس تاکنون از پاکستان دریافت کرده است.
(2 اکتبر 2017- منبع: geo)
اجرای پروژه های نیروگاهی از سوی صندوق مقابله با فقر پاکستان PPAF
افزایش درخواست­ها جهت اجرای هرچه بیشتر پروژه­های تجدید­پذیر موجب شد که این مهم در اولویت و دستور کار مؤسسات مالی و بین­المللی قرار گیرد. از این رو صندوق مقابله با فقر پاکستان (PPAF) در سال 2013، واحدی جهت پیاده­سازی و نظارت بر اجرای پروژه­های تجدید­پذیر تأسیس کرد. قرار است این پروژه­ها در مناطق دورافتاده و در مناطقی که خارج از شبکه سراسری پاکستان قرار دارند، اجرا ­شود  و شامل احداث نیروگاه­های برق آبی کوچک، سیستم­های روشنایی خورشیدی، پنل­های خورشیدی کوچک، شبکه و سیستم­های پمپاژ آب، پروژه­های انرژی بادی، سیستم­های هیبرید خورشیدی­- بادی و نیروگاه­های بیوگاز است. صندوق PPAF در تأمین مالی پروژه­های انرژی جایگزین از سال 2003 در تمام بخش­های پاکستان فعالیت می­کند. این صندوق تا ­کنون از اجرای 3611 پروژه انرژی تجدید­پذیر در بخش­ها و ظرفیت­های مختلف از طریق تأمین کمک­های مالی بزرگ و کوچک حمایت کرده است. کمک­های مالی جهت احداث پروژه­ نیروگاه­های آبی، خورشیدی، بادی و بیوگاز برای جوامع بسیار فقیر اختصاص داده می­شود. همچنین این صندوق برای 2775 متقاضی نصب سیستم­های خورشیدی خانگی(SHS)، سیستم­های پمپاژ آب خورشیدی و ایستگاه­های تولید بیوگاز، وام­هایی تأمین کرده است. میزان متوسط ​​این وام­ها از 20000 روپیه پاکستان (معادل 190دلار) تا 75000 روپیه (معادل 711 دلار) متغیر است. نتایج و مزایای اجرای برنامه­ها شامل: تولید­ 11 مگاوات انرژی پاک از منابع انرژی تجدیدپذیر،­ برق دار کردن 34649 خانوار­، جلوگیری از تولید و انتشار سالانه­ 256 تن گازهای گلخانه­ای و مزایای دیگر در قالب بهبود سلامتی، معیشت و امکانات آموزشی می­باشد.
(15 سپتامبر 2017 – منبع: nation)
شتاب چین برای تکمیل پروژه نیروگاهی کاروت در منطقه راولپندی پاکستان
چین در نظر دارد پروژه نیروگاه برق آبی رودخانه جلوم در مرز بین استان پنجاب و آزاد کشمیر را پیش از برنامه به اتمام برساند. احداث این نیروگاه قرار است 9 ماه زودتر از تاریخ تعیین شده یعنی دسامبر سال 2021 به پایان برسد. احداث نیروگاه­های آبی شامل طیف وسیعی از مسائل و مشکلات مختلف است که یکی از آنها جابجایی سکنه و انتقال آنها به مکانی دیگر است. در سال­های اخیر پاکستان با قطع برق متناوب تا 18 ساعت در روز مواجه بوده است و کمبود برق همراه با نرخ بالای برق موجب تأخیر در توسعه کشور شده است. ظرفیت نصب شده پروژه کاروت (Karot) 720 مگاوات است. علاوه بر این، احداث نیروگاه برق آبی، ارزان­ترین منبع تولید برق برای پاکستان است. این پروژه می­تواند به طور مؤثری برای اقتصاد کشور سودمند باشد و به همین دلیل است که می­تواند از حمایت مردم محلی برخوردار باشد. براساس گزارش­های رسیده، سه پروژه بزرگ برق آبی، از جمله نیروگاه کاروت، در كريدور اقتصادي چين-پاكستان CPEC گنجانده شده است. گفته می­شود که اجرای این پروژه­ها اقدامی سریع در منطقه کشمیر است که می­تواند برق مقرون به صرفه برای مردم را مهیا سازد.
( 21 سپتامبر 2017- منبع: brecorder)
 
افتتاح پنجمین نیروگاه هسته­ای پاکستان و حل بحران انرژی
پاکستان جهت حل بحران انرژی، پنجمین نیروگاه هسته­ای خود را راه­اندازی کرد. این نیروگاه ­340 مگاوات برق تولید می­کند که می­تواند نیازهای فزاینده انرژی کشور را تأمین نماید. شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر موقت پاکستان با افتتاح این نیروگاه در منوانلی استان پنجاب، اعلام کرد که این نیروگاه با تولید 340 مگاوات برق، پشتیبان خوبی برای افزایش توان برق کشور است. واحد ­4 نیروگاه هسته­ای چاشما  (C-4)با تلاش بسیار کمیسیون انرژی پاکستان (PAEC) ­و چین، بزودی به مرحله  عملیاتی خواهد رسید و به شبکه برق کشور متصل می­شود. این نیروگاه مراحل مختلف آزمایشی و ایمنی را به خوبی پشت سر گذاشته است. عملیات موفقیت آمیز واحد­4 نیروگاه هسته­ای چاشما دستاورد اصلی کمیسیون انرژی پاکستان است که به طور مؤثر دیدگاه خود را از فناوری هسته­ای برای مقاصد صلح آمیز دنبال می­کند. شاهد خاقان عباسی در مراسم افتتاح این نیروگاه گفت که اين پروژه به حل مشکل انرژي کشور کمک خواهد کرد و افزود دولت پاکستان متعهد به دستیابی به هدف افزایش تولید برق از انرژی هسته­ای تا 8800 مگاوات و افزودن آن به شبکه ملی تا سال 2030 است. عباسی معتقد است که نیروگاه­های هسته­ای پاکستان به میزان قابل توجهی در تأمین برق ارزان برای مردم مؤثر هستند. واحدهای C-1 ،­C-2­ و­C-3­ نیروگاه هسته­ای چاشما از سال­های 2000، 2011 و 2016 به ترتیب با موفقیت به پایان رسیدند و خاقان عباسی نخست وزیر در سخنان خود از دولت چين براي این همکاري تشکر کرد و گفت پروژه­ها بدون حمايت دولت چين کامل نمی­شدند. پاکستان همچنین دو نیروگاه هسته­ای دیگر در کراچی، به نام K-2 و K-3 در دست احداث دارد که قرار است در سال 2020 و 2021 تکمیل شوند و 2200 مگاوات برق را به شبکه ملی اضافه کنند. نخست وزیر، ابراز امیدواری کرد و گفت رشد تولید ناخالص داخلی، تا سال آینده به بیش از 6 درصد خواهد رسید و پروژه­های تولید برق بیشتر در مناطق چاشما و مظفر­آباد راه­اندازی خواهند شد. عباسی همچنین گفت بیش از 10000 مگاوات پروژه­های انرژی دولت نواز شریف می­تواند به رفع خاموشی­ها بسیار کمک کند و دولت را قادر سازد که به این مشکل تا ماه نوامبر 2017، پایان دهد.
(10 سپتامبر 2017- منبع: gulfnews)
کمیسیون انرژی پاکستان (PAEC) به دنبال مجوز برای نیروگاه زغال سوز 50 مگاواتی
کمیسیون انرژی اتمی پاکستان (PAEC) از سازمان ملی تنظیم مقررات برق پاکستان (NEPRA) درخواست کرده است تا مجوز تولید برق نیروگاه 50 مگاواتی زغالسوز در مجاورت مجتمع نیروگاهی KCP در منطقه جوهر آباد خوشاب در ایالت پنجاب را صادر نماید. منابع خبری گفتند که کمیسیون انرژی اتمی پاکستان برنامه­ریزی کرده است تا یک نیروگاه برق زغال­سوز را به منظور تأمین برق مورد نیاز مجتمع نیروگاهی KCP راه­اندازی کند. مجموع ظرفیت نصب شده این نیروگاه 50 مگاوات شامل دو واحد 25 مگاواتی می­باشد. سوخت این نیروگاه زغال قهوه­ای نیمه بیتومین است. انتظار می­رود رسیدن به مرحله عملیاتی و تجاری این نیروگاه در ماه دسامبر 2017 باشد. عمر مفید این تأسیسات نیروگاهی و تولید برق از آن 30 سال خواهد بود.
(8 سپتامبر 2017- منبع:­tribune )
افزودن 5770 مگاوات برق به شبکه سراسری تا ماه مارس 2018
پاکستان قصد دارد تا سال 2018 جهت مقابله با کمبود انرژی که فعالیت بسیاری از کارخانه­ها را متوقف کرده است، 5770 مگاوات برق به شبکه سراسری اضافه کند. پاکستان در حال حاضر حدود 15886 مگاوات برق تولید می­کند که در مقایسه با تقاضای 19500 مگاواتی، 3500 مگاوات کمبود برق دارد. در اوج گرمای تابستان، این کمبود تقریباً به 6000 مگاوات افزایش می­یابد و دولت را مجبور می­کند برای مدیریت تقاضا، برنامه خاموشی 8 تا 12 ساعت در روز را داشته باشد. کارشناسان خارجی برآورد کردند که کمبود انرژی شامل کمبود گاز، در هر سال موجب کاهش 1 تا 2 درصدی تولید ناخالص داخلی ­شود.  بخش نساجی پاکستان در معرض بیشترین آسیب است که بیش از 50 درصد صادرات کشور را تشکیل می­دهد. ایالات متحده همچنین به پاکستان برای حل مشکل انرژی کمک می­کند و این بزرگترین نمونه از کمک­های غیرنظامی ایالات متحده به پاکستان است. منابع انرژی پاکستان شامل نیروگاه­های آبی، گاز طبیعی، باد، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده است. پروژه­های در حال اجرای پاکستان در بخش انرژی عبارتند از: نیروگاه زغال سنگ شایوال (1350 مگاوات)، نیروگاه بندرقاسم (1320 مگاوات)، دو نیروگاه هسته­ای (650 مگاوات)، نیروگاه نیلوم جلوم (950 مگاوات) و تارابلا در چهار مرحله توسعه (مجموعاً 1500 مگاوات). علاوه بر این، دولت همچنین در حال کار بر روی تبدیل و گاز سوز کردن نیروگاه­های برق گودو و نادپور و سه نیروگاه با سوخت LNG در پنجاب است. پیش بینی می­شود همه این پروژه­ها تا اواسط سال 2018 تکمیل شوند.
(8 اوت 2017- منبع:  panorama)
پروژه نیروگاه زغال­سوز تار واقع در پاکستان
فاز اول پروژه­های نیروگاهی زغال سوز منطقه "تار" به دلیل پیشرفت سریع آن و پیش افتادن از مهلت رسمی تعیین شده به مدت چهار ماه، احتمالاً تا ماه ژوئن سال 2019 وارد فاز عملیاتی می­شود. این خبر از سوی محمد ادریس، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان درجلسه­ای مطبوعاتی با رسانه­ها  و طی بازدید از سایت اعلام شد. وی گفت که کار در نیروگاه و معدن زغال سنگ به طور همزمان پیش می­رود و افزود که این نخستین پروژه نیروگاهی زغال­سوز در منطقه تار و یکی از پروژه­های پیشرو در زمینه انرژی در کریدور چین و پاکستان است. او افزود که این تنها پروژه انرژی با حمایت اکثریت بخش خصوصی است و اعلام کرد که در مرحله دوم، دو نیروگاه دیگر هر یک با ظرفیت 330 مگاوات تا دسامبر 2019 به پایان خواهد رسید و به این ترتیب شرکت معدنکاوی SECMC نیز به دو شرکت Thal و Hubco که مجری فاز دوم نیروگاه­ها می­­باشند، متعهد شده تا زغال­سنگ مورد نیاز را تأمین نماید. محمد ادریس گفت که پنج نیروگاه دیگر با سوخت زغال­سنگ تا دسامبر 2021 در منطقه تار احداث می­شود که می­تواند ظرفیت تولید برق را حدود 3000 مگاوات افزایش دهد. وی افزود که هزینه پروژه معادن کاوی زغال سنگ 845 میلیون دلار است که بر اساس یک وام با نسبت سرمایه­گذاری 25و 75 می­باشد که 31/5 درصد آن با وام خارجی و 68/5 درصد با وام داخلی تأمین می­شود. محمد ادریس گفت که پس از اتمام نیروگاه­ها، مصرف کنندگان به برق ارزان دسترسی خواهند داشت و این برق تولیدی به شبکه سراسری تزریق شده و بهای آن 6 تا 7 روپیه (معادل 5 تا 6 سنت دلار) برای هر واحد برق خواهد بود.
(28 جولای 2017 - منبع: thenews)
پاکستان  و افزایش تولید برق تا سال 2020
داده­های رسمی پاکستان نشان می­دهد که این کشور تا سه سال آینده به بالاترین میزان تولید برق دست می­یابد و مازاد برق تولیدی خواهد داشت. ارائه داده­های آماری دو شرکت  توزیع و انتقال برق پاکستان (NTDC) و شرکت کی ‌الکتریک کراچی (K-Electric)  نشان می­دهد که در حال حاضر تولید برق پاکستان به 23234 مگاوات رسیده و کسری تولید برق، حدود 4000 مگاوات است. با این حال، با توجه به قرارگرفتن تعدادی از واحدهای تولید برق در مدار، انتظار می­رود تولید برق تا سال 2020 به 34785 مگاوات برسد که حدود 3000 مگاوات بیشتر از تقاضای پیش­بینی شده می­باشد. همچنین پروژه­های جدیدی با ظرفیت 6000 تا 8800 مگاوات برق در دست اجراست که انتظار می رود تا سال 2020 وارد مدار شوند که بیش از 1000 مگاوات آن از طریق انرژی­های تجدید­پذیر می باشد. سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا) اعلام کرد که دو شرکت (NTDC) و شرکت کی­‌الکتریک کراچی (K-Electric) در نظر دارند تا نسبت به تقویت و بهبود شبکه برق جهت عرضه برق پایدار و قابل اطمینان اقدام نمایند. در این راستا شرکت (NTDC) نیازمند احداث یک شبکه انتقال با زیر ساخت­های گسترده برای انتقال برق تا پنج سال آینده است. تکمیل به موقع پروژه­های پیشنهادی انتقال، مستلزم صرف بودجه 67 میلیارد روپیه (637 میلیون دلار) است. انتظار می­رود رشد تقاضای برق در سه سال آینده به طور متوسط پنج درصد شود. داده­های دو شرکت پاکستانی NTDC-KEL  نشان داد که در سال 2017، تولید برق کشور 15 درصد کمتر از کل تقاضاست. اما پیش­بینی می­شود که این روند تا سال 2020 معکوس گردد و ظرفیت تولید برق برنامه­ریزی شده کشور، 10 درصد بیشتر از تقاضای پیش­بینی شده باشد. یک مقام رسمی در  Nepra­گفت که اگرچه ظرفیت نصب شده بالاتر از تقاضا است، اما قابلیت تولید نیروگاه­های برق ممکن است به دلیل خرابی و عمر تجهیزات نیروگاه و همچنین عامل فصلی، کاهش یاید. نیروگاه­های تولید برق پاکستان بر پایه سوخت­های متعارف و منابع تجدید­پذیر در راستای  كريدور اقتصادي چين - پاكستان CPEC)) در حال احداث می­باشند. این پروژه­ها قرار است کمبود تقاضای برق را کاهش دهند که این موضوع  بستگی زیادی به شرکت­های انتقال و توزیع دارد که سیستم­های خود را تقویت کنند تا بتوانند عرضه برق بدون وقفه به مصرف­کنندگان نهایی را به یک واقعیت تبدیل نمایند. آژانس بین­المللی انرژی پیش­بینی کرده که نیاز به برق در پاکستان تا سال 2025 بیش از 49000 مگاوات باشد و در سند چشم انداز 2025 اهداف دولت تأمین دسترسی مردم به برق از 67 درصد جمعیت کل کشور به بیش از 90 درصد است. (14 ژوئیه 2017- منبع:thenews )
صدور مجوز تولید برق برای سه شرکت
پاکستان به منظور جبران کمبود برق، مجوز تولید برق با پایه سوخت باگاس (تفاله نیشکر) را برای سه شرکت صادر کرد. پیش بینی می­شود که با اجرای این طرح 9700 مگاوات از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر که حداقل پنج درصد از کل ظرفیت تولید برق این کشور است  را می­توان تا سال 2030، تأمین نمود. صدور مجوز برای سه شرکت با نام­های شرکت ایندوس در ایالت پنجاب با تولید 31 مگاوات و میرپورخاس و فاران در ایالت سند برای تولید برق از باگاس  برای هر یک به میزان 26 مگاوات است.  نهاد رگولاتوری نیروی برق پاکستان (نپرا) اعلام کرد که به دلیل ترکیب منابع انرژی موجود، کشور به شدت به سمت نیروگاه­های حرارتی تغییر مسیر داده و بر اساس واردات سوخت­های فسیلی عمل می­کند. بنابراین، برای دستیابی به توسعه پایدار ضروری است که منابع تجدیدپذیر بومی برای تولید برق مورد توجه قرار گیرد و توسعه آنها بیشتر شود. امجد علی رئیس انجمن توسعه انرژی‌های جایگزین (AADB) اعلام کرد که در حال حاضر ظرفیت نصب شده انرژی تجدید­پذیر 1350 مگاوات است. بیش از 1000 مگاوات از منابع تجدیدپذیر شامل انرژی خورشیدی، بادی و باگاس نیشکر، در نیمه دوم سال به سیستم افزوده می­شود. ظرفیت نصب شده نیروگاه­های بادی 790 مگاوات است که به 1240 مگاوات خواهد رسید و این در حالی است که تولید برق از باگاس نیشکر با هدف رسیدن از 160 مگاوات فعلی به 800 مگاوات تا پایان سال 2018 می­باشد. در سال­های اخیر، در زمینه پروژه­های انرژی باگاس­/ زیست­توده رشد چشمگیری صورت گرفته است. امجد­علی افزود که بسیاری از کارخانجات قند در تدارک تولید و تأمین برق خود با استفاده از این منبع انرژی و همچنین تولید و عرضه برق اضافی به شرکت­های توزیع برق می­باشند.
(29 ژوئن 2017- منبع: The News)
کمک چین به پاکستان جهت تحقق بخشیدن به رویاهای درازمدت پاکستان
چین از طرح­های پاکستان برای احداث سدهای حوضه آبریز رود سند یا ایندوس پشتیبانی می­کند. پاکستان به دنبال احداث  سدی عظیم بر روی رودخانه بزرگ سند در منطقه گلگت- بلتستان تا سال 2018 است. پاکستان مدت طولانی است که بلند پروازی احداث ­سدهای پلکانی (Cascade Dam) را بر روی رودخانه بزرگ سند دارد که به دلیل عدم دسترسی به منابع مالی و مخالفت هندوستان، اجرای آن  به تأخیر افتاده است. در حال حاضر قرار است این پروژه توسط کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) تأمین مالی و اجرا شود.
(14  ژوئن 2017-  منبع: newsbytesapp) افزایش 300 مگاوات برق به شبکه سراسری پاکستان
شهباز شریف سر وزیر ایالت پنجاب یکشنبه گذشته بازدید غیر منتظره­ای از نیروگاه گازی بهیکی داشت. مهندسین و کارشناسان جنرال الکتریک و شرکت چینی فعال در نیروگاه، مختصر توضیحاتی پیرامون دلایل فنی که منجر به تعطیلی و از کار افتادن توربین­ها شده بود را دادند و متعهد شدند که نقص فنی نیروگاه به زودی رفع می­شود. شهباز شریف نیز در سخنرانی خود گفت به دلایل نقص فنی توربین گازی نیروگاه بهیکی از کار افتاده که به زودی این موارد به صورت اورژانسی رفع خواهد شد. با رفع این نواقص، بیش از 300 مگاوات برق به شبکه ملی از طریق این نیروگاه اضافه خواهد شد. وی گفت به زودی گام­های مهمی برای رفع مشکلات فنی توربین های  گازی دیگر برداشته می­شود و در این راستا دستوراتی نیز به مقامات شرکت جنرال الکتریک داده شده است.
(11 ژوئن 2017-  منبع: pakistantoday)
نارضایتی نواز شریف از خاموشی ها
نواز­ شریف نخست وزیر پاکستان متعهد شد که نظارت مستقیمی بر روی قطع برق و به حداقل رساندن آن در طول ماه رمضان خواهد داشت. وی در کمیسیون انرژی هیأت دولت (CCE) از برنامه خاموشی­های مداوم ابراز نارضایتی کرد. نخست وزیر بر روی یک رویکرد پیشگیرانه و راه حل نهایی تأکید کرد و از مسئولین خواست که در فصل تابستان نهایت تلاش خود را در تأمین برق و  آسایش شهروندان به عمل آورند. وی همچنین گفت که دولت کاملاً از مشکلاتی که مردم به دلیل قطع برق با آن روبرو هستند مطلع است و تا زمان حل این مشکلات، آرام نخواهد گرفت. وزیر آب و برق پاکستان به طور مختصر ، اقدامات انجام شده در خصوص تصمیمات قبلی که از سوی کمیسیون اتخاذ شده بود را توضیح داد که شامل طرح­های مدیریت بار، پیگیری قبوض و بدهی­های معوقه، پیگیری پروژه­های خطوط انتقال و توزیع، بررسی وضعیت چگونگی استفاده و بهره­وری از نیروگاه­های غیر­فعال بود. وی افزود که کمیسیون (CCE) مطلع شده که دو نیروگاه بهکی ((Bhikki و هاولی بهادور شاه با مشکلاتی در بخش تجهیزات نیروگاه و در بخش توربین­ها مواجه هستند که بزودی این مشکلات توسط شرکت­های تولید کننده و سازنده توربین­ها رفع خواهد شد. وی افزود که وزات نفت و منابع طبیعی در حال بررسی و تغییر سوخت نیروگاه­ها و جایگزین کردن سوخت ال ان جی به جای سوخت­های متعارف می­باشند.
(29 مه 2017- منبع: thenews)   اجرای پروژه های انرژی در پاکستان
چین اظهار کرد که بزودی بسیاری از پروژه­های زود بازده انرژی در پاکستان و تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان  CPEC به اجرا در می­آید و در سال 2019 تکمیل خواهد شد. این خبر از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه چین در روز چهارشنبه در مراسم افتتاح احداث فاز اول نیروگاه زغال سوز ساهیوال در استان پنجاب اعلام شد. وی افزود که این اقدام کمبود برق را رفع می­کند و رفاه ساکنین منطقه را افزایش می­دهد. نیروگاه زغال­سوز ساهیوال دارای ظرفیت تولید 1320 مگاوات است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود در حال حاضر هفده پروژه در چارچوب نظارت  CPEC در حال تکمیل می­باشد. (31 مه 2017- منبع: radio)
سرمایه گذاری 27 میلیارد دلاری چین و احداث  سد در پاکستان
چین و پاکستان تفاهم نامه­ای برای احداث دو سد بزرگ در گلگت- بلتستان، بخشی از ایالت جامو و کشمیر هند، تحت نظارت دولت پاکستان امضا کرده­اند. این تفاهم نامه اخیراً در جریان بازدید نواز شریف نخست وزیر پاکستان از پکن برای شرکت در پروژه جاده کمربندی چین،  به امضا رسید. روزنامه تایمز ایندیا گزارش کرد که ظرفیت تولید پروژه برق آبی دو سد بانجی و دیامر باشا به ترتیب 7100 و 4500 مگاوات می­باشد. چین جهت احداث این دو سد 27 میلیارد دلار اختصاص داده است. روزنامه تایمز ایندیا گزارش کرد که کشور هند حتی سدی با یک سوم ظرفیت سد بانجی Bunji در تولید برق در کشور خود ندارد. این دو سد در منطقه پاکستانی شمال رودخانه ایندوس که در آن پاکستان در حال احداث 5 سد مخزنی با هزینه 50 میلیارد دلار است، می باشند. این سدها، در مجموع تقریباً 40000 مگاوات برق تولید خواهند کرد. بر اساس این تفاهم نامه­، سازمان ملی انرژی چین، نظارت و تأمین مالی و بودجه این پروژه­ها را به عهده دارد.
(17 ماه می­2017 - منبع:  arka)
نیروگاه زغال سوز ساهیوال پاکستان
تولید برق از واحد نخست نیروگاه زغال سوز ساهیوال آغاز شده است. این نیروگاه660 مگاوات برق تولید شده را  به شبکه سراسری می­افزاید؛ قرار است پس از تکمیل واحد دوم، 1320 مگاوات برق تولید شود. به گفته سخنگوی دولت پنجاب، ظرفیت تولید برق این نیروگاه پس از اتمام فاز دوم افزایش خواهد یافت و 1000 مگاوات آن به شبکه سراسری افزوده خواهد شد. سخنگوی دولت گفت که دولت پنجاب زمینی به مساحت 1700 جریب (معادل 729 هکتار) به صورت رایگان در اختیار شرکت چینی هوآننگ شاندونگ مجری پروژه می­گذارد. وی همچنین افزود که پس از اتمام این پروژه نیروگاهی،خاموشی­های برق کاهش می­یابد.
(18 ماه می­2017- منبع:  dunyanews)
  پایان بخشیدن به خاموشی ها
با دستور نواز شریف نخست وزیر قرار شد وزارت آب و برق پاکستان، تمامی توان خود را برای پایان دادن به خاموشی­ها تا پایان سال جاری بکار ببندد. در این راستا شش نیروگاه با ظرفیت 7442 مگاووات در مدت هشت ماه تکمیل خواهد شد. نیروگاه­هایی که در آینده نزدیک تکمیل
می­شوند شامل: نیروگاه ساهیوال با 1320­مگاوات نیروگاه،­ هاولی بهادر شاه با 1200 مگاوات، نیروگاه بالوکی با 1223 مگاوات، نیروگاه بندر قاسم با 1320­مگاوات­، نیروگاه تاربلا با 1410 مگاوات و نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم با 969 مگاوات می­باشند. نخست وزیر پاکستان به وزارت آب و برق دستور داده است که بازه زمانی اولیه­ای را برای افتتاح هر شش پروژه نیروگاهی و همچنین تصویر روشنی از نقشه راه با هدف پایان دادن به خاموشی­های برق کشور، ارائه دهد. خواجه ­آصف گفت حدود دو سوم از برق کشور در حال حاضر از سوخت­های فسیلی و فقط یک سوم از نیروگاه­های آبی تولید می­شود. از این رو نخست وزیر دستور داده تا تمرکز بر روی نیروگاه­های برق آبی برای تولید برق با هزینه پایین گذاشته شود. یک مقام مسئول در وزارت آب و برق پاکستان گفت که هدف تأمین برق با هزینه کم است و اکنون طرح­هایی آماده شده که در بودجه پیشنهادی 135میلیارد روپیه­ (معادل 1/287 میلیارد دلار) به هفت پروژه نیروگاه برق آبی که در اولویت اجرایی می­باشند، اختصاص داده شده است. وی همچنین بودجه پروژه­های برق آبی داسو را 69 میلیارد روپیه (معادل 658 میلیون دلار)­، گولن گل 12 میلیارد روپیه (معادل 114 میلیون دلار)­، تاربلا 8 میلیارد روپیه (معادل 76 میلیون دلار)­، چیتران 10 میلیارد روپیه (معادل 95 میلیون دلار)­، مانگلا 6 میلیارد روپیه (معادل 57 میلیون دلار)­، وارساک 2 میلیارد روپیه (معادل 19 میلیون دلار) و نیلوم جلوم را 28 میلیارد روپیه (معادل 26 میلیون دلار)­، اعلام نمود. این مقام مسئول گفت وام­های بلاعوضی نیز از سوی سرمایه­گذاران خارجی که در حدود­80 میلیارد روپیه (معادل 762 میلیون دلار) است برای
پروژه­های برق اختصاص داده شده که در سال مالی پیشرو، استفاده می­شود. وی افزود بخشی از این بودجه برای تکمیل پروژه­های کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می­شود. (2 می­2017- منبع: ­thenews)   سرمایه گذاری شرکت­های چینی در بخش نیروگاهی پاکستان
مقامات مسئول در وزارت آب و برق پاکستان گفتند که انتظار می­رود شرکت­های چینی با سرمایه­گذاری حدود 15 میلیارد دلار در مدت 15 سال آینده  برای احداث حدود دوازده نیروگاه زغال­سوز در اندازه­های مختلف در سراسر کشور، اقدام کنند. محمد یونس داغا معاون سابق وزارت آب و برق پاکستان که در حال حاضر سمت معاونت وزارت بازرگانی را بر عهده دارد نسبت به احداث نیروگاه­های زغال­سوز که بخشی از
طر­ح­ها و پروژه­ های بزرگ کریدور اقتصادی چین و پاکستان بشمار می­رود، تأکید بسیار دارد. پروژه­های دیگر کریدور اقتصادی چین و پاکستان شامل احداث نیروگاه­های تجدیدپذیر، نیروگاه­های زغال­سوز و نیز احداث خطوط انتقال و دیگر زیر ساخت­ها می­باشد. یونس داغا گفت که
سرمایه­گذاری کلان کریدور اقتصادی چین و پاکستان موجب افزایش تولید برق در حدود 6000 مگاوات تا پایان سال 2018 می­شود و در مجموع 16000 مگاوات برق تولید و به شبکه سراسری افزوده می­­شود و دولت معتقد است، این میزان بسیار مورد نیاز کشور است. با توجه به
پیش­بینی­های انجام شده مقامات مسئول معتقد هستند که با نصب تجهیزات و فناوری جدید در نیروگاه­های زغالسوز، تولید آلودگی به پایین­ترین سطح کاهش می­یابد.
(3 ماه می 2017 - منبع: ­powerengineeringint)
کنترل بحران برق در ده روز
خواجه آصف وزیر آب و برق پاکستان اعلام کرد که بحران کاهش برق در مدت هشت تا ده روز به پایان خواهد رسید. وی در مجلس شورای ملی پاکستان در مورد خاموشی­های طولانی مدت و بحران برق، اعتراف کرد و گفت که حتی امکان آن می­رود که مصرف­کنندگان با خاموشی بیشتر به مدت 12 ساعت در روز روبرو شوند اما متعهد شد که وضعیت عرضه برق به تدریج بهبود خواهد یافت. خواجه آصف اعلام کرد که تعدادی از نیروگاه­های 2200 مگاواتی جهت تعمیر و نگهداری موقتأ و برای مدت کوتاهی به حالت غیر فعال درخواهند آمد. وی افزود به تازگی یک نیروگاه برق ­760 مگاواتی در شهر شیخ پوره از شهرهای ایالت سند پاکستان، افتتاح شده است و اگرچه با افتتاح این نیروگاه، ­6400 مگاوات برق به شبکه سراسری افزوده می­شود اما کشور همچنان با کمبود 5200 مگاوات برق روبرو است.
(14 آوریل 2017- منبع: geo)     
                                                         https://www.geo.tv/latest/138689-Electricity-crisis-will-be-under-control-in-ten-days-Khawaja-Asif
خرید برق از نیروگاه­های بخش خصوصی در پاکستان
آقای محمد ادریس، رئیس کل فدراسیون اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان FPCCI پیشنهاد کرد که به منظور کاهش کمبود برق در کشور و برای جلوگیری از خاموشی­ها، دولت برق مازاد نیروگاه­های برق بخش خصوصی را خریداری کند. اضافه کردن برق مازاد در شبکه ملی، نه تنها مدت زمان خاموشی­ها را می­توان کاهش داد، بلکه به حفظ چرخه اقتصادی کشور کمک خواهد نمود. (20 آوریل 2017- منبع: pakobserver)
برنامه اعمال خاموشی برای ماه آوریل 2017
خواجه محمد آصف وزیر­دفاع پاکستان اعلام کرد که خاموشی­ها تا قبل از پایان ماه آوریل سال جاری در شهر­ها به سه ساعت و در مناطق روستایی به چهار ساعت کاهش خواهدیافت. وی در گفتگو با رسانه­ها گفت که تولید برق از نیروگاه­های برق آبی از 2000 مگاوات کنونی به 3500 مگاوات تا 20 آوریل سال جاری افزایش می­یابد. خواجه آصف افزود که چهار نیروگاه با تولید بیش از 1200 مگاوات که در حال حاضر در حال تعمیرات می­باشند، بزودی وارد مدار می­شوند. وی گفت که نیروگاه ناندیپور که در وضعیت تغییر سوخت به گازطبیعی قرار دارد در این ماه تکمیل می­شود و همچنین نیروگاه گودو نیز در ماه آینده فعالیت خود را از سر خواهد گرفت. خواجه محمد آصف توضیح داد، با وجود تولید اندک نیروگاه­های برق آبی، کل تولید برق همچنان بالاتر از 1000 مگاوات در مقایسه با سال گذشته است و همچنین میزان خاموشی­ها، پایین­تر از سال گذشته می­باشد. خواجه آصف افزود در12 ماه آینده، 10000 مگاوات برق به شبکه اضافه خواهد شد و با اشاره به عملکرد صنعت برق در طی دو سال گذشته، ابراز امیدواری کرد که خاموشی­ها به صفر خواهد رسید. وی در آخر گفت که قیمت تعرفه­های برق برای نیروگاه­های خورشیدی 16 تا 17 روپیه (معادل­15 الی­16سنت)، انرژی بادی حداکثر  6/5 تا 15روپیه (معادل 6 تا 14سنت) و برای نیروگاه­هایی با سوخت LNG، 6/6 تا 9/5 روپیه (معادل 6 تا 9 سنت ) به ازای هر واحد برق، تعیین شده است و انتظار می­رود برای زغال­سنگ به پایین­ترین سطح یعنی 7 تا 5/8 روپیه (معادل 6 تا 8 سنت) برسد. ( 4 آوریل 2017- منبع: timesofislamabad)
https://timesofislamabad.com/federal-minsiter-gives-loadshedding-schedule-for-april/2017/04/04/

بی برقی در پاکستان
 برخلاف تمامی ادعاهای دولت مبنی بر کنترل گسترده خاموشی­ها، قطع برق و اثرات نامطلوب آن بر زندگی مردم، همچنان در سراسر کشورادامه داشته و با توجه به کاهش تولید برق از نیروگاه­های برق آبی و کاهش سوخت­رسانی به نیروگاه­های دولتی و خصوصی، شکاف میان عرضه و تقاضا روز به روز فزونی یافته است. شرکت­های توزیع برق شامل شرکت تأمین برق لاهور با 50 درصد کاهش در عرضه و تقاضای برق روبرو می­باشند و به ناچار 12 ساعت خاموشی در منطقه خود اعمال می­کنند. اگرچه شرکت­های توزیع برق حداکثر عرضه برق خود را به مناطق شهری به ویژه شهرستان­های بزرگ دارند، اما برای جلوگیری از انتقاد رسانه­ها، ارسال برق به مناطق روستایی را بیشتر­کرده­اند. یک مقام مسئول گفت که مناطق جنوبی ایالت­های پنجاب، سند، خیبر پختونخوا و بلوچستان به طور متوسط 16 تا 18 ساعت در روز با خاموشی دست به گریبان بوده­اند. شرکت (لسکو) نیز با کمبود 1500 مگاوات برق مواجه می­باشد و ناچار است در محدوده شهری 8 ساعت و برای مناطق روستایی 14 ساعت خاموشی اعمال کند. این شرکت نیاز به 4000 مگاوات برق دارد تا به تقاضاها پاسخگو باشد، اما کمتر از نیمی از برق را از شبکه سراسری دریافت می­کند. در حال حاضر تقاضای برق 17000 مگاوات است در حالی که حدود 11000مگاوات برق توسط نیروگاه­های برق آبی و حرارتی تولید می­شود.
( 3 آوریل 2017- منبع: nation)                            
پاکستان - اخبار -2017 -1395
تکمیل مرحله اول پروژه برق آبی داسو، در سال 2021
کمبود انرژی پاکستان موجب عقد قراردادی به ارزش 180 میلیارد دلار با یک شرکت چینی برای احداث بخشی از یک پروژه نیروگاه برق آبی بر روی رودخانه ایندوس در شمال غربی استان
خیبر ­پختونخوا شد. سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA) و شرکت استیت­گرید­کورپوریشن چین (CGCC) که وظیفه تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی در کشور چین را برعهده دارد، توافقنامه­ای برای انجام کارهای احداث زیربنایی و اجرای مرحله اول پروژه نیروگاه برق آبی داسو با یکدیگر به امضا رساندند. انتظار می­رود این مرحله از پروژه، در سال 2021 تکمیل و­ به میزان 2160 مگاوات برق تولید کند. انتخاب پیمانکار این پروژه از طریق مناقصه رقابتی و بین­المللی در میان شرکت­های واجد شرایط چینی بوده است. این پروژه بر روی رود سند در منطقه کوهستانی استان در بالادست شهر داسو احداث می­شود. (9 مارس 2017– منبع:  thehindu)
 
اتصال نیروگاه 300 مگاواتی گوادر به شبکه ملی
مقامات وزارت آب و برق پاکستان پنجشنبه گذشته در کمیته بررسی گزارش های حسابرسی (PAC) به ریاست خورشید احمد شاه رهبر اپوزیسیون مجلس ملی اعلام کردند که نیروگاه 300 مگاواتی در منطقه گوادر در جنوب ایالت بلوچستان پاکستان که در حال احداث است، پس از اتمام به شبکه ملی کشور متصل خواهد شد. همچنین در این جلسه محمد یونس داغا معاون وزارت آب و برق پاكستان، توضیحات مفصلی پیرامون پروژه­های کریدور انرژی اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) ارائه کرد. وی گفت در مجموع 19 پروژه نیروگاهی تحت نظارت CPEC است که در حدود 12114 مگاوات برق تولید خواهد کرد. این پروژه­ها شامل نیروگاه­های خورشیدی، بادی و پروژه­های نیروگاه­های زغال­سوز می­باشد. وی افزود از پروژه­های زغال سوز3960 مگاوات، برق آبی 2714 مگاوات و زغال­سنگ وارداتی 4260 مگاوات برق تولید خواهد شد. او همچنین گفت که دولت برای این پروژه­ها چیزی پرداخت نخواهد کرد و تمام سرمایه­گذاری­ها از سوی سرمایه­گذاران چینی می­باشد و همچنین افزود پروژه با سوخت زغال­سنگ وارداتی در بندر قاسم تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد و این در حالی است که پروژه نیروگاه برق آبی نیلم- جلوم در ماه مارس 2018 شروع به تولید برق خواهد کرد که می­تواند 969 مگاوات برق تولید کند. وی همچنین اعلام کرد که مدیریت تمامی پروژه­های نیروگاهی­ برق (CPEC) پس از 25 سال به استانهای مربوطه سپرده خواهدشد و این پروژه­های کلیدی در زمینه انرژی، موجب رشد اقتصادی و افزایش فعالیت­ها و فرصت­های اقتصادی درکشور است.  (10 مارس 2017 منبع: pakistantoday)
شروع به تولید برق دو نیروگاه بادی در ایالت سند  پاکستان تا پایان  سال 2017
مقامات رسمی پاکستان اعلام کردند نصب 33 توربین بادی در هریک از دو نیروگاه بادی در ایالت سند پاکستان در دست اقدام است که تا پایان سال جاری در مجموع برق تولیدی این دو نیروگاه 99 مگاوات خواهد بود. ظرفیت طراحی هر یک از این پروژه­ها 49/5 مگاوات است و این دو پروژه، دو پروژه از 21 پروژه راهبردی همکاری اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) می­باشند. این مزرعه بادی با سرمایه­گذاری شرکت چینی (CGT) به مبلغ 131 میلیون دلار به روش BOO در 90 کیلومتری جنوب بندر کراچی احداث شده که می­تواند برق مورد نیاز 60 هزار خانوار را تأمین ­کند. پاکستان دارای یک خط ساحلی به طول 1046 کیلومتر و پتانسیل فراوان باد با سرعت متوسط 7/4 متر بر ثانیه است که یک پتانسیل عظیم جهت تولید انرژی باد می­باشد. به گفته مقامات شرکت (CGT)، اتمام این پروژه در مرحله احداث برای 1200 نفر از سکنه محلی و پس از اتمام در بخش­های عملیاتی نیروگاه برای 70 نفر از اهالی فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. (20 فوریه2017- منبع: pakobserver)  
تلاش دولت و  نتایج مثبت اقتصادی در پاکستان
محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان به همراه شهباز شریف سر وزیر پنجاب در بازدید از نیروگاه Bhikki در منطقه شیخوپوره در ایالت پنجاب گفت که روند پیشرفت این نیروگاه را شخصاً تحت نظارت و پیگیری دارد و افزود که پاکستان در مرحله توسعه و پیشرفت است و کار در این راستا بسیار سخت و دشوار می­باشد. محمد نواز شریف با تأکید دوباره نسبت به تعهد خود در غلبه بر کاهش قطع برق در کشور گفت که پروژه­های نیروگاهی Bhikki، هاولی Haveli بهادر شاه و پروژه نیروگاهی Baluki از پروژه­های در جریان هستند که می­توانند راهی برای غلبه بر بحران انرژی باشند. او در ادامه اظهار داشت که شفافیت کل فرآیند اجرای پروژه­ نیروگاهی تضمین شده است و احزاب مخالف باید صبر و حوصله نشان دهند. نیروگاه ­Bhikki  یک نیروگاه گازی با ظرفیت کل ­1180 مگاوات است که تا پایان سال 2018 به مرحله عملیاتی خواهد رسید. وی گفت تا کنون­ 84 درصد آن تکمیل شده است و تا قبل از تابستان امسال در مرحله ابتدایی تولید، 716 مگاوات برق تولید خواهد کرد. این نیروگاه دارای کارآمد­ترین توربین­های مولد برق با آخرین فناوری روز است که برای تولید برق بدون اتلاف انرژی و سازگار با محیط­زیست می­باشد. نیروگاه ­Bhikki­ از پروژه­هایی است که دولت به منظور کاهش کمبود برق در کشور در اولویت قرار داده است و برآورد شده که اجرای آن 250 میلیارد روپیه (معادل 2380 میلیون دلار) طی یک دوره ­30 ساله به دلیل کاسته شدن از هزینه­ ها و تجهیزات کارآمد نیروگاهی، صرفه­جویی داشته باشد.
(6 فوریه2017- منبع: dunyanews)                                             
خاموشی­ های مکرر در مراسم امضاء توافقنامه­ها میان چین و پاکستان
رسانه­های پاکستان گزارش کردند که در مراسم امضاء توافقنامه­ میان چین و پاکستان جهت احداث و­ راه­اندازی دو نیروگاه زغال­سوز ­­1650 مگاواتی، خاموشی­های مکرری اتفاق افتاد که موجب به تأخیر افتادن ادامه مراسم شد. به گزارش خبرگزاری پاکستان سرانجام با حضور وزیر دفاع پاکستان و معاون وزیر آب و برق پاکستان یونس داغا، توافقنامه­هایی جهت احداث نیروگاه­های زغال­سوز با شرکت­های چینی­(CPHGC) و­(HUBCO) به امضا رسید. براساس این توافقنامه­ها نیروگاه زغال­سوز 1320 مگاواتی در منطقه هاب استان بلوچستان احداث می­شود که هزینه احداث آن 2 میلیارد دلار برآورد شده و احداث نیروگاه 330مگاواتی در منطقه تار استان سند با هزینه 500 میلیون دلار انجام خواهد شد. پروژه 1320 مگاواتی تا ماه آگوست 2019 و پروژه 330 مگاواتی تا ماه دسامبر همان سال تکمیل خواهد شد. خواجه آصف گفت که دولت به طور کامل پروژه­ها را به اجرا گذاشته است که تا حتی پس از تصدی این دولت و با در نظر گرفتن نیازهای آینده کشور به انرژی، تکمیل گردد. خواجه آصف گفت که اولویت، استفاده از منابع زغال سنگ محلی در منطقه تار برای تولید برق ارزان است. این پروژه­ها فصل تازه­ای در بخش انرژی باز می­کند و اضافه کرد منطقه تار مرکز انرژی کشور در آینده می­باشد و همچنین افزود که اجرای این پروژه­ها نه تنها به صرفه­جویی ارز کمک می­کند بلکه برق تولید شده با نرخ مناسبی به مصرف­کنندگان ارائه می­دهد. وزیر نیروی پاکستان گفت که امضا موافقت نامه­ها یک دستاورد بزرگ بود و در پاسخ به سؤالی گفت پروژه برق 1320 مگاواتی بر پایه فناوری­های ­(SU) (رسیدن به راندمان بالا و استفاده کمتر از زغال­سنگ و در نتیجه کاهش انتشار گاز CO2 ) است. در مورد پروژه تار، او افزود که امیدوار است سرمایه­های بیشتری را در آینده جذب کند. وی همچنین در پاسخ سؤالی دیگر گفت که کار بر روی بروز­رسانی سیستم خطوط انتقال نیز به طور همزمان انجام شده است. آصف در مورد نیروگاه ناندیپورگفت که این نیروگاه در حال تولید و عرضه 430 مگاوات برق است و سیستم فرآیند گازی سازی نیروگاه شروع به کار کرده است که موجب تغییر وضعیت نیروگاه شده و مصرف گاز را ممکن می­سازد. او گفت پرداخت هزینه احداث خط لوله به قطر­30 �%