پاکستان - اخبار -2018 -1397
کاهش خاموشی ها در اسلام آباد
سفیر چین اعلام کرد خاموشی­های 7 الی8 ساعته اسلام آباد پاکستان که شروع آن از سال 2013 بود کاهش یافته و به صفر رسیده است و گفت تحت نظارت کریدور اقتصادی پاکستان و چین ­(CPEC)، شش نیروگاه برق تکمیل شده­اند. سفیر چین همچنین افزود که همکاری دو کشور با نظارت (CPEC)­ به منظور مقابله با کمبود برق و اجرای پروژه­های گسترده نیروگا­هی در پاکستان، بسیار ضروری است.
(30 ژوئن 2018- منبع: pakistantoday)
انتقاد تند اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان(FPCCI) از پیشرفت کند پروژه­های بادی
هیأتی متشکل از اعضای اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان (FPCCI)­­ اعلام کردند که وزارت انرژی این کشور در طول دو سال گذشته اجرای پروژه­ های نیروگاه­های بادی 2000 مگاواتی را به بهانه­ های مختلف به تعویق انداخته است. اتاق بازرگانی (FPCCI)­ با تشکیل یک کمیته دائمی با هدف بررسی توسعه انرژی­های جایگزین، در گزارشی اعلام کرد که این کشور تا پایان سال جاری 1200مگاوات پروژه­ نیروگاه­های بادی در دست اجرا دارد. به گفته این کمیته اکثر پروژه­های انرژی­های تجدید­پذیر مراحل مهم بررسی مالی و فنی را پشت سر­گذاشته و در انتظار تأمین مالی می­باشند. پاکستان به شدت به نفت وارداتی و RLNG  که برای مصرف­کنندگان هزینه بالا و غیر قابل ­پرداختی دارد، وابسته است. کمیته (FPCCI)­ می­گوید چنانچه منابع انرژی ارزان­تری در ترکیب انرژی مصرفی پاکستان قرار نگیرد، این کشور همچنان چالش هزینه­های بالای برق که موجب کاهش صادرات شده را دارد. این کمیته می­افزاید تعرفه­ نیروگاهی سوخت LNG در ظاهر پایین است، این در حالی است که به دلیل افزایش قیمت نفت در بازارهای بین­المللی، تعرفه­های این سوخت در حدود 50 درصد افزایش یافته است. کمیته FPCCI گفت که علاوه بر این با کاهش ارزش روپیه و افزایش قیمت نفت، قیمتLNG  نیز افزایش خواهد کرد و اعلام کرد که تعرفه انرژی بادی پایین­تر از تعرفه­های فعلی برای LNG است. مشخص است که تعرفه LNG در آینده افزایش می­یابد اما تعرفه­ انرژی از باد ثابت باقی خواهند ماند و می­توان اینگونه نگریست که در حال حاضر استفاده از LNG به عنوان یک راه­حل کوتاه مدت بشمار می­رود.  اعضای کمیته دائمی FPCCI  که با توسعه انرژی جایگزین بسیار موافق هستند از نیروگاه­های LNG سوز انتقاد کردند. آنها بر این باورند که تعهدات غیرقابل توجیهی عمداً در توافق نامه خرید برق گنجانده شده که تأکید بر ادامه خرید برق تولیدی از سوخت LNG بدون در نظر­گرفتن قیمت نفت دارد. در حال حاضر در سراسر جهان بیش از 550000 مگاوات برق بادی و 220000 مگاوات نیروگاه فتوولتائیک فعال می­باشند و این در حالی که پاکستان به طور آشکارا از این فناوری جا مانده است.
( 10ژوئن 2018 منبع: thenews)
عصبانیت مشترکین از تداوم قطع برق
مشترکین استان خیبر­پختونخوا به دلیل تداوم قطع برق در این استان بسیار معترض شدند. تقاضای برق در این استان در ساعات پیک مصرف به 3000 مگاوات در تابستان می­رسد. سهم استان خیبر­پختونخوا 13/5­درصد از کل تولید برق کشور را تشکیل می­دهد. طبق گزارش اعلام شده از سوی نپرا Nepra (سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان)، تقاضای برق کشور 23859 مگاوات و مجموع تولید برق 21500 مگاوات است. تولید برق استان خیبر­پختونخوا 2100 تا 2200 مگاوات است و مجموع کمبود برق در این استان به 800 مگاوات می­رسد و در نتیجه برنامه خاموشی­­ها در این استان بین 10-8 ساعت در مناطق شهری و 16-12 ساعت در مناطق روستایی، اجرا می­شود. کاهش تولید برق و خاموشی­ها منجر به نگرانی مصرف­کنندگان، به ویژه در مناطق پیشاور، مردان و هری­پور شده است. مصرف­کنندگان در این مناطق به مدت چند روز در معرض افزایش قطع برق وکاهش ولتاژ قرار داشتند. پنجشنبه گذشته مشکلاتی در پروژه نیروگاه آبی وارساک (Warsak) با ظرفیت 243 مگاوات رخ داد که منجر به تعطیلی کامل سیستم­ها در نیروگاه و قطع برق در شهر پیشاور شد. خاموشی­های ترانسفورماتورهای سد تارابلا ((Tarbela باعث افزایش خاموشی­ها در مناطق مردان و هزاره شد که ساکنین را با 16-12 ساعت قطع برق مواجه کرد. شوکت افضل، مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق پیشاور­(Pesco) گفت که تقاضای برق در استان خیبر­پختونخوا در تابستان­­ها بین 2000 تا 3000 مگاوات متغیر است. ( 13ژوئن 2018 منبع: thenews)
 
حمایت ازپروژه­های نیروگاهی در پنجاب
سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WADPA) برنامه حداکثر رساندن سهم نیروگاه­های برق آبی در شبکه سراسری و افزایش سهم تولید برق آبی با کمترین هزینه را دارد.  نیروگاه منگلا (Mangla) در منطقه آزاد جامو و کشمیر واقع شده و ظرفیت تولید 1000 مگاوات را دارد، پس از تکمیل کار مرمت آن، این نیروگاه قادر به تولید 350 مگاوات برق مازاد است و ظرفیت کل آن به 1350 مگاوات افزایش می­یابد. در حال حاضر، این نیروگاه دارای 10 واحد تولیدی است که هر یک دارای ظرفیت 100 مگاوات می­باشد. طول عمر هر واحد حدود 30 تا 35 سال است. اولین واحد نیروگاهی آن در سال 1967 نصب و راه­اندازی شد و در حال حاضر تمام واحدهای این نیروگاه فعال و با تمام ظرفیت خود برق تولید می­کنند. یک مقام ارشد در (WADPA) گفت که در این نیروگاه  آخرین فناوری برای بهینه­سازی و افزایش عملکرد تمامی واحدها و افزایش ظرفیت تولید بکار گرفته شده است. پروژه نیروگاهی مانگلا پس از بهینه­سازی قادر خواهد بود به راحتی 1300 مگاوات برق تولید کند. ظرفیت تولید برق پاکستان در سال 2019 به 35000 مگاوات خواهد رسید.
(1 ژوئن 2018 - منبع: researchsnipers)
https://www.researchsnipers.com/mangla-power-plant-capacity-will-be-increased-by-35-after-refurbishing-by-2023/

قطع مکرر برق در استان لاهور پاکستان

با بالاتر رفتن دما، شرکت توزیع برق لاهور مدت زمان اجرای خاموشی­ها را افزایش داده و کمبود برق به بیش از 800 مگاوات افزایش یافته است. مشترکین شرکت توزیع لاهور  (LESCO)­ از کمبود حدود 4 تا 6 ساعت برق در مناطق شهری و روستایی شکایت دارند. مقامات اعلام کردند که نیروگاه­ ها، برق کافی تولید می­کنند و کمبود برق در کشور وجود ندارد. هرچند، خطوط انتقال برق قادر به تحمل افزایش توان نبوده و شرکت توزیع لاهور جهت جلوگیری از افزایش تقاضای برق و آسیب رسیدن به فیدرها، اقدام به خاموش نمودن فیدرها کرده است.  در حال حاضر مقامات رسمی اعلام کردند که کل تقاضای برق در شرکت توزیع برق لاهور 3850 مگاوات است در حالی که این شرکت 3960 مگاوات برق توزیع نموده که این میزان بیش از کل تقاضای برق است. از سویی این شرکت منکر هرگونه قطع برق برنامه­ریزی شده و همچنین تمدید مدت خاموشی در تمام نقاط این استان شده و دلیل خاموشی­ های طولانی مدت را افزایش بار شبکه و صدمه وارد شده به ترانسفورماتورها، می­داند.

(1 ژوئن 2018 - منبع: nation)

https://nation.com.pk/01-Jun-2018/frequent-power-tripping-hits-lahore
تولید برق نیروگاه گاز سوز 230 مگاواتی هاولی بهادر شاه پاکستان
سروزیر استان پنجاب پاکستان شهباز شریف گفت که 1230 مگاوات برق از نیروگاه گاز سوز هاولی بهادر شاه Haveli Bahadur Shah (HBS) تولید خواهد شد. به گفته خبرگزاری­های پاکستان، وی بازدیدی از این نیروگاه داشته و روند احداث آن را مورد بررسی قرار داده است. شهباز شریف در گفتگو با رسانه­ها، اجرای این پروژه را بسیار با اهمیت دانست و گفت این پروژه موجب کاهش چشم­گیر خاموشی­ها خواهد شد. وی گفت که این پروژه با همکاری چین تکمیل خواهد شد. شهباز شریف همچنین افزود در حال حاضر 3600 مگاوات برق در استان پنجاب تولید می­شود و قرار است چهار پروژه بزرگ در پنجاب اجرا شود که در حال حاضر در مرحله صدور گواهی اجرای پروژه­ها از سوی NAB (بانک ملی استرالیا) می­باشد. سر وزیر استان پنجاب از عملکرد پنج ساله دولت ابراز رضایت داشت.
(25می 2018 - منبع: nation)
خرابی نیروگاه تاربلای پاکستان
مشکلات فنی در نیروگاه تارابلا منجر به قطع برق در بیشتر مناطق پنجاب و خیبر پختونخوا شد. کارشناسان نیروگاه گزارش دادند که این اتفاق ناگهانی بر بسیاری از شهرهای مختلف شامل لاهور، مولتان و بهاولپور تأثیر گذاشته است و علاوه بر آن استان خیبر پختونخواه و شهرهایی مانند پیشاور، سوات و لاکی مورات را تحت تأثیر قرار داده است. وزیر برق پاکستان پس از بازدید از محل، زمان مشخصی را برای اتمام تعمیرات اعلام نکرد. هر چند خرابی­های پیشین در نیروگاه نشان داده که معمولاً تعمیرات هفت الی هشت ساعت طول می­کشد.  یک سخنگوی کمیسیون انرژی اتمی پاکستان گفت که قطع برق در خطوط نیروگاه تارابلا موجب شده است تا تمامی 4 نیروگاه هسته­ای چاشما نیز دچار اختلال در ارسال برق شوند.
(16 می 2018- منبع: pakistantoday)
احداث 878 کیلومتر خطوط انتقال برق در سراسر پاکستان توسط یک شرکت چینی
شاهد ­خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، روز دوشنبه اعلام کرد که برای احداث ­878 کیلومتر خطوط فشار قوی­­600 کیلو ولت (HVDC) برای انتقال برق از لاهور در ایالت­پنجاب تا منطقه ماتیاری در ایالت­جنوبی سند، قراردادی میان پاکستان و شرکت برق دولتی چین
(State Grid Corporation of China) که پشتیبان مالی پروژه نیز می­باشد، به امضاء رسید. براساس این موافقتنامه که بخشی از کریدور اقتصادی چین در پاکستان (CPEC) است دو پست تبدیل به همراه پست­های سویچینگ AC در ماتیاری و لاهور و سه پست تقویت کننده در مسیر خطوط نیز احداث خواهد شد. در توافقنامه­های امضاء شده در خصوص راه­اندازی "کریدور اقتصادی چین و پاکستان"،  به اختصار به چالش پیش روی شرکت انتقال و دیسپاچینگ ملی پاکستان در زمینه برنامه­ریزی برای جذب حدود 4000 مگاوات برق از نیروگاه­های در حال احداث تار (Thar)، بند قاسم (Port Qasem) و هسته­ای در هاب پاکستان، اشاره شده است. قرارداد احداث خطوط انتقال ­(HVDC)­ تحت نظارت کریدور اقتصادی چین در پاکستان  (CPEC)در سال 2015 بین شرکت انتقال و توزیع پاکستان و شرکت برق دولتی چین (State Grid Corporation of China) ، امضاء شده است. این پروژه کلیدی و مهم نخستین پروژه در نوع خود در پاکستان است و همچنین اولین باری است که براساس­" قانون سیاستگذاری خطوط انتقال برق پاکستان سال 2015 " احداث، تملک، بهره­برداری و واگذاری نیروگاه ­(BOOT)  به اجرا در می­آید. خطوط انتقال (HVDC) بر اساس توصیه­هایی از سوی مشاوران بین­المللی است که  برای انتقال برق بسیار مقرون به صرفه است و دارای کمترین اتلاف در بخش انتقال در مقایسه با سیستم­های معمولی (HVAC) می­باشد و علاوه بر آن خطوط انتقال ­(HVDC) نسبت به خط HVAC به تصرف زمین کمتری نیاز دارد.
 (17­می 2018- منبع:­­urdupoints )
سه نیروگاه ال ان جی سوز پاکستان
اتاق بازرگانی اسلام آباد (ICST) روز پنج شنبه گفت که سه نیروگاه  LNG سوز با وجود مهلت­های مکرر داده شده به این نیروگاه­ها، نتوانستند به تولید برق برسند. مقامات رسمی این سازمان گفتند که عدم موفقیت پیمانکاران در تحویل به موقع، موجب زیان­های فراوانی شده و دولت باید واردات LNG را کاهش دهد و در انتظار جریمه باشد. شاهد رشید بث، معاون اتاق بازرگانی اسلام آباد، گفت که سه نیروگاه LNG  سوز با ظرفیت 3600 مگاوات نمی­تواند به زودی شروع به تولید تجاری کنند و از این رو دولت باید سرمایه­گذاری بر روی زغال­سنگ را افزایش دهد. ال ان جی سوختی وارداتی است، در حالی که زغال سنگ در کشور تولید می­شود و از لحاظ اقتصادی با صرفه است. بنابراین سرمایه­گذاری بر روی زغال سنگ در منطقه تار پاکستان باید افزایش یابد. معاون اتاق بازرگانی اسلام آباد گفت که تار منطقه دارای پتانسیل بالا انرژی است. 175­میلیارد تن ذخایر موجود زغال­سنگ در منطقه تار می­تواند نیازهای انرژی پاکستان را برای قرن­ها تأمین و میلیاردها دلار صرفه­جویی ارزی در واردات سوخت را موجب شود. وی افزود همچنین این موضوع از سویی می­تواند از طریق صادرات انرژی به کشورهای همسایه، موجب افزایش چشمگیر ورود ارز به کشور شود.
( 20 آوریل 2018 – منبع: thenews)
غلبه بر بحران انرژی در پاکستان
شیخ امیر واحد، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد  (ICCI)گفت که پاکستان دارای پتانسیل زیادی برای تولید هزاران مگاوات برق از طریق انرژی خورشیدی است. برق خورشیدی انرژی پاکی است و علاوه بر این که سازگاری با محیط­زیست دارد، مقرون به صرفه است. شیخ امیر واحد گفت دولت باید توجه بیشتری به انرژی خورشیدی که می­تواند به حل بحران انرژی کمک کند، داشته باشد. رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرد که سال گذشته سرمایه­گذاری­هایی بالغ بر 160 میلیارد دلار در سراسر جهان و بر روی پروژه­های انرژی خورشیدی به منظور تولید برق حدود 98 گیگاوات انجام شده که روند صعودی بهره­گیری از انرژی خورشیدی را نشان می­دهد. وی گفت پاکستان 64 درصد انرژی خود را از نیروگاه­های حرارتی تولید می­کند که بسیار پر هزینه است و باعث افزایش قیمت تولید برق می­شود. او افزود عربستان سعودی باوجود داشتن منابع غنی نفتی، بر روی یک پروژه خورشیدی 200 گیگاواتی کار می­کند. آلمان در دو دهه گذشته در پروژه­های مختلف انرژی خورشیدی 200 میلیارد دلار سرمایه­گذاری انجام داده است. چین در سال 2017 بیش از 86 میلیارد دلار برای احداث نیروگاه خورشیدی 53 گیگاواتی، صرف کرده است. شیخ امیر واحد همچنین گفت که ایالات متحده، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن، هند و بسیاری از کشورهای دیگر هم توجه بیشتری به انرژی خورشیدی داشتند، اما سهم انرژی خورشیدی در مجموع در پاکستان کمتر از 1 درصد بود که نشان دهنده توجه ناکافی به این منبع مهم انرژی بوده است. او افزود در سال 2015 دولت پارک خورشیدی قائد­اعظم را به بهره­برداری رسانده و تولید 1000 مگاوات برق را آغاز کرده است. اگرچه سرعت کار بسیار کند بود و پروژه به تأخیر افتاد. وی گفت که بیشتر مناطق پاکستان از جمله پنجاب در طول سال دارای بیشترین سطح تابش خورشید است و اگر دولت بر افزایش سهم انرژی خورشیدی در ترکیب انرژی خود تمرکز کند راه را برای رشد اقتصادی پایدار کشور هموار می­کند. (13 آوریل 2018- منبع: brecorder)

پروژه نیروگاه  نیلوم – جلوم: راه اندازی  نیروگاه "استراتژیک" در منطقه آزاد کشمیر پاکستان AJK
نخست وزیر پاکستان شاهد خاقان عباسى روز جمعه فاز نخست نیروگاه 242 مگاواتی از نیروگاه 969 مگاواتی نیلوم جلوم را افتتاح کرد. این پروژه­های برق آبی در نزدیکی منطقه آزاد جامو و کشمیر می­باشد. وی در مراسم افتتاحیه گفت که تصمیم نهایی دادگاه، محکوم ­کردن نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان و رأی به رد صلاحیت وی به دلیل هدر دادن زمان و طولانی شدن پروژه است. او همچنین افزود "مردم پاکستان تنها داور و تصمیم­گیر در انتخاب رهبر واجد شرایط برای کشورشان هستند."
(13 آوریل 2018- منبع: tribune)
کاهش خاموشی ها برای 5297 سیستم فیدر شبکه توزیع برق پاکستان
اویس احمد خان لغاری وزیر انرژی پاکستان در روز دوشنبه گفت که دیگر در سیستم­های فیدر شبکه توزیع برق در سراسر کشور که تعدادشان به 5297 می­رسد، خاموشی اتفاق نخواهد افتاد. وی در گفتگو با شبکه­های خبری گفت: "مشترکین و مصرف­کنندگان برق که پول مصرف خود را نمی­پردازند باید با احتمال قطع برق در مناطق مربوطه، مواجه شوند." لغاری در پاسخ به سؤالی گفت اگر دو نیروگاه با سوخت ال ان جی شروع به فعالیت کنند و وارد مدار شوند خاموشی­ها تا ماه ژوئن سال جاری به پایان خواهند رسید و همچنین گفت که خاموشی­ های برق در مناطقی از کراچی موجب نگرانی شده و سازمان نپرا همچنان در حال پیگیری عملکرد شرکت توزیع برق پاکستان است. وی افزود که مشکل خاموشی­ ها پس از عرضه گاز بهK-Electric  حل خواهد شد.
(20 آوریل 2018- منبع: tribune)
تصویب احداث سد دایمر-باشا پس از وقفه طولانی
پاکستان در روز دوشنبه احداث سد دایمر باشا با هزینه پیش بینی شده اولیه 625 میلیارد روپیه (5406 میلیون دلار) را تصویب کرد.  بودجه این طرح عمدتاًً از طریق منابع محلی تأمین می­شود. در این راستا چین چندان تمایلی جهت اجرای پروژه برای احداث این سد مخزنی از خود نشان نداد. به گفته وزارت برنامه­ریزی و توسعه پاکستان، کارگروه مرکزی توسعه پاکستان (CDWP) برای تصویب این پروژه  توضیحاتی را به کمیته اجرایی شورای اقتصاد ملی (ECNEC)  ارائه داد. کارگروه مرکزی توسعه پاکستان (CDWP)  همچنین اجرای پروژه نیروگاه برق آبی "سد مهمند" با هزینه 303 میلیارد روپیه ( معادل2620 میلیون دلار )را برای کمیته اجرایی شورای اقتصاد ملی، توجیه و شفاف­سازی کرد. این پروژه­ها به پاکستان کمک می­کنند تا دو مسئله جدی کمبود آب و تولید برق مورد توجه قرار گیرد. ظرفیت تولید پروژه سد مهمند 800 مگاوات خواهد بود. مجموع هزینه تجمعی سد دایمر- باشا حداقل 1/4 تریلیون روپیه (12 میلیارد دلار) محاسبه شده است. یک مقام مسئول به خبرگزاری­ها گفت که بر اساس سیاست­گذاری و برنامه­ریزی جدید برای بخش آب، کمیسیون برنامه­ریزی، تخصیص اعتبار را بیشتر برای بخش آب توصیه کرده است و افزود بودجه مورد نیاز برای احداث این سد می­تواند به آسانی تأمین شود. دولت برای احداث سد حدود 48 میلیارد روپیه ( 415 میلیون دلار) در سال نیاز دارد.
(25 مارس 2018- منبع:tribune.com )
پاکستان - اخبار -2017 -1396
ادامه خاموشی­ ها در تابستان با وجود افزایش عرضه تولید برق در پاکستان
یک منبع خبری پاکستان اخیراً اعلام کرده که علی رغم افزایش عرضه برق، انتظار می­رود مصرف کنندگان همچنان در ماه­های پیش رو و در فصل تابستان با قطع برق مواجه شوند. از این رو دولت پاکستان تصمیم گرفته است تا مصرف کنندگان برق را به دو دسته تقسیم کند تا یک برنامه کاهش خاموشی­ها را اجرا نماید. ابتدا، مناطقی که تحت پوشش فیدرهایی با کمتر از 10 درصد تلفات در توزیع یا انتقال هستند، این مناطق هیچ گونه خاموشی نخواهند داشت؛ این فیدرها می توانند به 67/2 درصد مصرف کنندگان در سراسر کشور، عرضه برق داشته باشند. گروه دیگرکه تحت پوشش فیدرهایی با 10 تا 20 درصد تلفات هستند و به 21/7 درصد از مصرف کنندگان خدمات برق­رسانی دارند و در ماه­های تابستان متحمل دو تا چهار ساعت خاموشی خواهند شد. مرکز کنترل برق سراسری پاکستان (NPCC) و شرکت­های توزیع برق انتظار دارند که با افزایش تقاضای 10 تا 13 درصدی مصرف کنندگان برق در سال جاری نسبت به سال 2017 روبرو باشند و همچنین انتظار دارند که این میزان کمبود برق 5 تا 7 درصد باشد که از ماه مارس تا ماه اکتبر 2018، متغیر می­باشد. دولت قصد دارد برای تولید برق با استفاده از منابع انرژی آبی با کمبود برق، مقابله کند و انتظار می­رود پروژه­های برق آبی جدید، 1444 مگاوات در ماه آوریل و 1410 مگاوات در ماه آگوست برق به شبکه سراسری بیافزاید و همچنین به طور مشابه، انتظار می­رود سه نیروگاه با سوخت ال.ان.جی در ماه آوریل 2442 مگاوات و از ماه می به بعد 3000مگاوات برق تولید کند. (16 مارس2018منبع: profit.pakistantoday)

https://profit.pakistantoday.com.pk/2018/03/16/summer-load-shedding-to-persist-despite-increased-power-supply/

پروژه نیروگاهی نیلوم جلوم در پاکستان
اولین واحد تولید برق پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم احتمالاً تا پایان ماه مارس سال 2018 وارد مدار شده و تولید برق خود را آغاز خواهد کرد. مقامات رسمی سازمان توسعه آب و برق پاکستان ­(WAPDA)، اعلام کردند که بر اساس برنامه­ریزی­های انجام شده، تولید برق پس از طی شدن فرآیند پر شدن مخازن آب، آغاز می­شود و اولین واحد این نیروگاه کار خود را در پایان ماه جاری آغاز می­کند. همچنین این سازمان اعلام کرد که واحدهای دوم ، سوم و چهارم این نیروگاه به ترتیب در ماه­های آتی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. ظرفیت تجمعی این پروژه نیروگاهی سالیانه 5 گیگاوات است و این در حالی است که درآمد سالانه این پروژه 50 میلیارد روپیه (معادل452 میلیون دلار) تخمین زده می­شود. (16 مارس 2018- منبع:profit.pakistantoday)

https://profit.pakistantoday.com.pk/2018/03/16/neelum-jehlum-project-first-unit-to-start-power-production-by-end-of-march-2018/

پاکستان افزایش 10000 مگاوات جهت بهبود وضعیت برق پاکستان
بحران انرژی به طور چشمگیری بر اقتصاد پاکستان تأثیر گذاشته است، اما احتمال دارد با افزوده شدن 10000مگاوات برق به سیستم انتقال، این وضعیت بهبود یابد. مدیر عامل شركت برق پاكستان (­PEPCO) طاهر بشارات گفت که تمرکز و تأکید بر بازسازی و نوسازی واحدهای نیروگاهی قدیمی بسیار مهم است هرچند که انتظار می­رود، با توسعه واحد­های نیروگاهی، 10000­مگاوات به شبکه برق کشور افزوده شود. وی گفت این اقدامات در بهبود قبوض برق و علاوه بر آن کاهش برق دزدی تأثیر مثبتی خواهد داشت. طاهر بشارات مدیر عامل سابق شرکت برق پاکستان گفت که تلفات خطی در ایالت سند با 1/2میلیارد روپیه (معادل 10/8 میلیون دلار) و در شرکت برق لاهور (لسکو) با 2/8 میلیارد روپیه (معادل 25/3 میلیون دلار)  است. او گفت که برق ارزان و قابل دسترس همواره برای چندین دهه یک مشکل اصلی بوده است. فاضل احمد از کارشناسان صنعت برق گفت که رشد مصرف سالانه برق 5 تا 10 درصد است که به دلیل بحران برق، بدتر شده است و افزود که به طور متوسط ​​10 تا 15 بار قطع برق، بر اقتصاد کشور خصوصاً بر روی بخش­های کشاورزی و صنعت تاثیر می­گذارد. وی همچنین گفت که در حال حاضر تقاضای برق 26000 مگاوات است و این در حالی است که تولید برق 18000 مگاوات می­باشد که باید1410  مگاوات از پروژه توسعه تارابلا ، 969 مگاوات از نیروگاه نیلوم جلوم ، 1310مگاوات از نیروگاه مانگلا و 1500 مگاوات از نیروگاه زغالسوز سند و 2000 مگاوات از پروژه­های زغال سوز در پنجاب افزوده شود تا بتوان تولید برق را بهبود بخشید. خالد احمد مالک از دیگر کارشناسان برق پاکستان گفت که بهبود برق در شهرهای پر جمعیت نمی­تواند توجیه کننده وضعیت بد موجود در مناطق روستایی باشد. وی گفت که معوقه­های دایمی، موضوع مهمی در بخش برق است که به طور مستقیم با رشد اقتصادی کشور ارتباط دارد. او گفت ترکیه می­تواند الگوی خوبی باشد زیرا این کشور به خاطر وضعیت مشابه از یک دهه قبل روش صرفه­جویی انرژی در کشور را اجرا کرده است. اشرف قادری از کارشناسان دیگر فعال در زمینه انرژی گفت که بازرگانان و تجار پاکستانی سال­هاست که با قطع برق مواجه هستند و علاوه بر کاهش صادرات، کسب و کارشان در معرض فروپاشی قرار دارد. او همچنین گفت که قطع برق کاهش یافته، اما به بهانه تعمیرات و نگهداری این وضعیت همچنان ادامه دارد. او گفت واردات میلیون­ها وسایل برقی در پاکستان موجب افزایش تقاضای انرژی شده و احداث نیروگاه­های جدید برای تأمین این نیاز است.
(2 مارس 2018- منبع: thenews)

گفتگوی پاکستان با هیأتی از ترکیه در مورد پروژه­های مرتبط با انرژی
محمد شهباز شریف سر وزیر پنجاب هفته گذشته با گروهZorlu Enerji  از ترکیه و فعال در زمینه انرژی نشستی داشت. هیأت ترک در این نشست خواستار گفتگو پیرامون مسائل مختلف مرتبط با نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی قائد اعظم، در بهاولپور در استان پنجاب پاکستان شدند. گروه سرمایه گذار شرکت Zorlu Enerji  توافق کردند که در پنجاب نیروگاه خورشیدی یکصد مگاواتی با تعرفه 5/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت احداث کنند. سروزیر پنجاب اعلام کرد که احداث نیروگاه خورشیدی توسط ترکیه به عنوان یک توسعه مهم بشمار می­رود و افزود که تاکنون هیچ پروژه خورشیدی تا این حد با حداقل تعرفه در پاکستان ساخته نشده است و افزود که دولت پنجاب برای سرمایه­گذاران ترکیه تمام امکانات و امنیت لازم را تأمین می­کند. شهباز شریف گفت که تأمین برق ارزان برای مردم از طریق پروژه نیروگاه خورشیدی قائد اعظم امکان پذیر است و گروه Zorlu Enerji یک شرکت معروف ترک است که صلاحیت کافی و حرفه­ای در بخش انرژی را دارد. وی گفت که روابط دوجانبه و دوستانه میان پاکستان و ترکیه بسیار طولانی است و این ارتباط هم اکنون به همکاری قوی اقتصادی تبدیل شده است
. (20 فوریه 2018- منبع:pakistantoday )

بستن قرارداد پروژه نیروگاه زغال سوز 1320­ مگاواتی
شرکت چینی (CPHGC) موفق به انعقاد قراردادی به ارزش دو میلیارد دلار برای پروژه نیروگاه زغال­سوز با ظرفیت 1320 مگاوات و همچنین احداث یک اسکله در پاکستان شد. در بیانیه منتشر شده آمده که این قرارداد یکی از پروژه­های کریدور اقتصادی چین – پاکستان  (CPEC) است. از شروط نهایی و لازم الاجرا برای بستن قرارداد دو میلیون دلاری شرکت چینی (CPHGC) علاوه بر احداث دو واحد نیروگاه زغال­سوز هر یک با ظرفیت 660 مگاوات، اختصاص یک اسکله جانبی برای واردات زغال­سنگ در منطقه هاب ایالت بلوچستان پاکستان و در بخش ساحلی به نام لاسبلا­(Lasbella)  ­می­باشد. سهم شرکت چینی  (CPHGC)در این قرارداد 74 درصد و شرکت پاکستانی (Hubco) بزرگترین تولید کننده مستقل برق در این کشور، 26 درصد است. منطقه هاب بلوچستان در 45 کیلومتری کراچی واقع شده است. این پروژه نیروگاهی پس از اتمام قادر است در هر سال 9 میلیارد کیلووات ساعت برق در مدت فعالیت تجاری خود تولید و نیازهای 4 میلیون خانواده پاکستانی را تأمین کند. انتظار می­رود که پروژه نیروگاه زغال­سوز در ماه آگوست 2019 مرحله عملیاتی خود را آغاز کند. مدیر اجرایی شرکت چینی ( (CPHGCژائو یوگانگ گفت که این بزرگترین و مهم­ترین رویداد و نقطه عطف پروژه ما است که راه را برای بسیاری از موفقیت­های آینده هموار خواهد ساخت. وی افزود در جلسات جهت انعقاد قرارداد مالی، تمامی نیازهای دولت پاکستان در نظر گرفته شده و از کنسرسیوم بین­المللی بانک­ها جهت تأمین مالی پروژه توسط وام دهندگان بین­المللی نیز دستاورد خوبی، حاصل شده است.
 (24 ژانویه 2018 ­منبع : arka)
شرکت توزیع برق کراچی  و بگارگیری میترینگ
شرکت توزیع برق کراچی )­­(KE­، تنها شرکت برقی که دربخش­های تولید، توزیع و فروش برق در پاکستان فعالیت دارد، مجوز تولید و فروش مازاد برق خورشیدی به شبکه برق کشور را به مشترکان خود داد. این شرکت در بیانیه­ای اعلام کرد که ما درحال پذیرش درخواست­­های مشترکینی هستیم که پانل­های خورشیدی (PV) را روی منازل مسکونی خود نصب کرده­اند و مایل به فروش برق تولیدی و مازاد خود هستند. از تمام مشترکین علاقه­مند، درخواست می­کنیم تا به سایت شرکت توزیع برق کراچی (K-Electric) مراجعه و دستورالعمل­های دقیق را نیز دریافت کنند. سال گذشته، سازمان تنظیم مقررات ملی برق، قوانینی را به تصویب رساند که بر اساس آن مشترکین می­توانند مجوز فروش برق را دریافت کنند. هیأت توسعه انرژی جایگزین (AEDB) برآورد کرده است با بکارگیری سیستم اندازه­گیری نت مترینگ ­­(Net metering)­، تا سال 2021 ، 1000 مگاوات و تا سال  2025 ، 4500 مگاوات برق خورشیدی مازاد تولید شده به شبکه سراسری تزریق خواهد شد. سایت این شرکت اعلام کرده که بیش از 2/5 میلیون نفر در بخش صنعت، تجاری، کشاورزی و مسکونی در کراچی و برخی از مناطق داخلی ایالت سند و بلوچستان، مشترک دارد. تمام مشترکین شرکت توزیع برق کراچیKE)­­ (در این بخش­ها که دارای اتصال 3 فاز (­400 ولت - 11 کیلووات)­ هستند، واجد شرایط برای بکارگیری سیستم نت مترینگ می­باشند.
(19 ژانویه 2018 ­منبع : thenews)        
ناکارآمدی دولت پاکستان در راه­اندازی 260 نیروگاه برق آبی کوچک
با وجود ادعاهای زیاد، حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) نتوانست بر اساس برنامه ­زمان بندی تعداد 356 پروژه نیروگاه برق­آبی مینی جدید در استان خیبر پختونخوا را به اجرا گذارد و به وعده­های خود عمل کند. همچنین به گفته منابع رسمی، 260 نیروگاه برق آبی که رسماً کار احداث آنان آغاز شده بود و قرار بود اخیراً تکمیل شود، متوقف شد. حتی سازمان توسعه انرژی استان پختونخوا (PEDO) نتوانسته سیاستی را برای اجرای پروژه­های انرژی در چهار سال اخیر، اعمال کند که این موضوع عمدتاً ناشی از بی­کفایتی مقامات بوده و پیامد آن عدم تأمین برق در بیشتر قسمت­های محروم و توسعه نیافته در 12 ناحیه در این استان بود. اختصاص هزینه 5 میلیارد روپیه (45 میلیون دلار) برای احداث 356 نیروگاه­ برق آبی مینی که تنها 35 مگاوات تولید برق دارند نمی­تواند حتی یک سنت درآمد را نصیب دولت کنند. دولت این استان برای رسیدن به هدف اول خود تاکنون موفق نبوده و با وجود آنکه حتی مکان یابی برای احداث این نیروگاه­ها را اجرا نکرده اما مصمم است احداث بیش از 672 نیروگاه برق آبی مینی و میکرو را آغاز و از بانک توسعه آسیای (ADB)، مبلغ 8 میلیارد روپیه (72 میلیون دلار) وام دریافت کند. نعیم خان رئیس کمیسیون انرژی ادعا کرده که تا ژوئن 2018، تعداد 356 نیروگاه برق آبی مینی تکمیل می­شود. سازمان توسعه استان خیبر پختونخوا ( (PEDOبا کمک سازمان­های غیر دولتی محلی درسپتامبر سال 2014 کار خود را بر روی این پروژه­ ها آغاز کرده بودند و قرار بود که این پروژه­ها در مدت 18 ماه در ماه مارس 2016 تکمیل شوند. بعداً این تاریخ تا ژوئن 2016 تمدید و سپس تا دسامبر 2017 و اکنون تا ژوئن 2018 میلادی تمدید شده است .
(13ژانویه 2018- منبع:  thenews)
احداث نیروگاه گازی  1200 مگاواتی در پاکستان
شیر علیخان وزیر معادن ولایت پنجاب گفت که دولت پنجاب به زودی نیروگاه گازی 1200 مگاواتی برای تأمین نیازهای آتی انرژی کشور را احداث خواهد کرد. وی افزود ما متعهد به کاهش بحران خاموشی­ها با برنامه­ریزی و استراتژی بهتر هستیم. شیر­علیخان همچنین اظهار داشت که تکمیل به موقع پروژه­های انرژی از اولویت­های دولت پاکستان است و افزود که پروژه­های انرژی برای توسعه و رونق کشور و کاهش خاموشی­ها است. وی اظهار داشت که دولت پنجاب چندین پروژه انرژی در یک دوره زمانی معین تکمیل کرده است که موجب صرفه­جویی میلیاردها روپیه و در نتیجه کاهش قطع برق به علت تکمیل پروژه­های انرژی شده است. شیرعلی­خان اعلام کرد که نیروگاه­های زغال­سنگ ­3600 و 1320 مگاوات ساهیوال بسیارکارآمد هستند و تولید برق کافی برای تأمین نیاز مردم دارند. او در پاسخ به یک سؤال گفت کارشناسان آلمانی برای همکاری فنی در یک نیروگاه 1200 مگاواتی جدید مشغول به کار شده­اند. وی گفت که دولت همچنین هفت نیروگاه کوچک زغال­سنگ برای تولید انرژی احداث می­کند و افزود این نیروگاه­ها در نزدیکی مراکز صنعتی راه­اندازی خواهند شد و در حال حاضر روند شناسایی و مکان­یابی تکمیل شده است.
(10 ژانویه 2018- منبع: pakistantoday)
 
سوالات مطرح شده در پاکستان درمورد توربین­های GE
مقامات ارشد پاکستانی اعلام کردند که توربین­های جنرال­الکتریک از اوایل سال جاری دچار مشکل شده­اند و این موضوع موجب تأخیر در تولید و همچنین قطع برق طولانی در سه نیروگاه جدید الاحداث شده ­است. به گفته مقامات جنرال­الکتریک، هیچگونه شواهدی نسبت به اینکه
توربین­های کلاس  9HA­دارای معایب طراحی پایه­ای باشند، وجود ندارد. اما تا کنون نیروگاه­های پاکستانی که در سال جاری آغاز به کار کرده­اند توان تولید برق آنها در پایین­ترین سطح از ظرفیت واقعی تولید خود می­باشند و این مشکل در ماه­های تابستان گذشته زمانی که درجه حرارت در کشور اغلب به بیش از 40 درجه سانتیگراد رسید، بسیار شدید شده بود. داده­های منتشر شده از سوی آژانس ملی خریدار برق پاکستان ­‌(CPPA) نشان می­دهد که سه نیروگاه بهکی (Bhikki) و هاولی ((Haveli و بلوکی (Balloki) در ماه مرداد، مشترکاً تنها نیمی از ظرفیت فعلی خود تولید برق داشته­اند. یوسف نسیم یک مقام مسئول در وزارت نیرو پاکستان به خبرگزاری رویترز گفت، با وجود آنکه یک ماه بعد هر سه نیروگاه توانستند تولید برق خود را بهبود دهند اما همچنان در کمتر از سطح ظرفیت تولید واقعی خود قرار دارند و افزود این مشکل عواقب خوبی نداشت زیرا میزان تلفات برق می­توانست به هنگام اوج مصرف شبکه در تابستان گذشته، مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر این موضوع از چالش­های
جنرال­الکتریک است که باید تا قبل از آغاز تابستان آینده حل شود. جنرال الکتریک در بیانیه­ی جداگانه­ای اعلام کرد که انتظار می­رود سه نیروگاه، برق کافی برای عرضه به 7/3 میلیون نفر پاکستانی در طول عمر 30 ساله خود تولید کنند که این امر تغییر معنی داری در زندگی روزمره مردم پاکستان بوجود می­آورد.
(27 دسامبر 2017- منبع: thenews)
https://www.thenews.com.pk/latest/261650-in-pakistan-questions-raised-over-ges-flagship-power-turbines
راه ­اندازی نیروگاه هسته­ ای 340 مگاواتی در چاشمای پاکستان
خاقان­عباسی نخست وزیر پاکستان، پنج­شنبه گذشته، پنجمین نیروگاه هسته­ای C-4­ را در چاشما افتتاح کرد. ظرفیت این نیروگاه 340 مگاوات است. وی در مراسم افتتاح این نیروگاه، از چین برای کمک مالی و فنی به این کشور برای احداث نیروگاه  C- 4تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که دو کشور همچنان در بخش انرژی، همکاری­های تنگاتنگی داشته باشند. وی گفت امروز پنجمین پروژه نیروگاهی است که در هشت ماه گذشته افتتاح شده و ابراز امیدواری کرد که پروژه­های نیروگاهی مشکل انرژی را در کشور حل و به بهبود محیط­زیست کمک ­کنند. خاقان­عباسی متعهد شد که پایان دادن به مشکل خاموشی­ها اولویت اصلی دولت است. واحدهای C-2 ,C-1 و C-3 نیروگاه هسته­ای چاشما، به ترتیب از سال 2000، 2011 و 2016 به شبکه ملی متصل شدند. دو نیروگاه هسته­ای بزرگ،  K-2­ و­K-3، در نزدیکی کراچی در حال احداث هستند و قرار است در سال­های 2020 و 2021 به بهره­برداری برسند. این نیروگاه­ها 2200 مگاوات برق به شبکه سراسری تزریق خواهند کرد.
(8 دسامبر2017- منبع: geo)

کلنگ زنی احداث نیروگاه 1263 مگاواتی توسط نخست وزیر پاکستان
کلنگ احداث نیروگاه 1263 مگاواتی پنجاب توسط شاهد خاقان عباسى نخست وزیر پاکستان هفته گذشته به زمین زده شد. این پروژه با هدف برداشتن گامی در جهت کاهش خاموشی­ها است. در این مراسم سر وزیر پنجاب، شهباز شریف وی را همراهی می­کرد. سوخت نیروگاه پنجاب گاز طبیعی مایع شده­­ (­­ (LNGاست که فاز نخست آن 810 مگاوات تولید برق دارد و تکمیل آن به 14 ماه زمان نیاز دارد؛ فاز دوم این پروژه 26 ماه زمان نیاز دارد که به تولید 1263 مگاوات برق خواهد انجامید.
(10 دسامبر2017- منبع: thenews)

راه اندازی نیروگاه زغال سنگی توسط کریدور اقتصادی چین – پاکستان CPEC در بندر قاسم
خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه یک نیروگاه زغال سوز تحت نظارت کریدور اقتصادی چین - پاکستان (CPEC) را در بندر قاسم، افتتاح کرد. نخست وزیر در مراسم افتتاحیه گفت که پایه و اساس پروژه نیروگاه در بندر قاسم از سال 2015 آغاز شده و افزود که این پروژه نیروگاه زغال سوز با محیط زیست سازگار است و همچنین این پروژه موجب افزایش فرصت­های شغلی همراه با افزایش بهره­وری اقتصاد خواهد شد. مقامات مسئول گفتند که نخستین واحد نیروگاهی قادر است 660 مگاوات برق را به شبکه سراسری ارسال کند.
(29 نوامبر2017- منبع: geo)
راه­اندازی پروژه نیروگاهی با سوخت گازطبیعی مایع شده درایالت سند
ایالت سند پاکستان در حال مذاکره با دولت فدرال برای ایجاد نخستین نیروگاه با سوخت گازطبیعی مایع شده­ (RLNG) برای تولید 1200 مگاوات برق است. شریف خاقان عباس، نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه گذشته این پروژه را تأیید کرد وگفت که دولت فدرال اکنون به طور کامل تمرکز خود را بر حل مسائل بخش انرژی، شامل انتقال، توزیع و برق دزدی و همچنین بدهی­های معوقه گذاشته است. شریف خاقان عباس در مراسم افتتاح یک واحد 600 مگاواتی زغال­سوز در بندر­قاسم گفت ما از دولت سند برای راه­اندازی پروژه انرژی 1200 مگاواتی حمایت می­کنیم و افزود که پروژه جدید نیروگاهی با سوخت گاز وارداتی، ایالت سند را قادر می­سازد که برق بیشتر و مازاد تولید کند.
(30 نوامبر2017- منبع: tribune)                    
                         https://tribune.com.pk/story/1572266/1-rlng-fired-power-project-set-sindh/
خط انتقال دوم HVDC در پاکستان
دولت پاکستان تصمیم گرفته است که یک مطالعه دیگر پیرامون پروژه اجرای دومین خط انتقال ولتاژ مستقیم 660 کیلوولت­(HVDC)  بندر قاسم - فیصل ­آباد را انجام دهد و بررسی نماید که آیا اجرای این پروژه ضروری است یا خیر. یک مقام مسئول در وزارت انرژی پاکستان به خبرگزاری  Dawn گفت که در واقع اولین مطالعه با داده­های جریان بار برای خطوط منطقه ­ای در ایالت سند به نام متیاری- لاهور و همچنین بندر قاسم- فیصل آباد حدود چهار سال پیش انجام شده است. در این مطالعه توصیه شده بود که اولین پروژه خط متیاری - لاهور و سپس خط دوم از بندر قاسم تا فیصل آباد اجرا شود. اما اینک دولت قصد دارد مجدداً مطالعه و برآورد کند که با توجه به دیگر پروژه­های آتی تولید برق، آیا کشور به خط دوم HVDC نیاز دارد یا خیر. این پروژه خط انتقال یکی دیگر از پروژه­ه ایی است که  توسط کریدور اقتصادی چین و پاکستان اجرا می­شود. کارشناسان انرژی با انجام تحقیق دوباره پیرامون  ضرورت احداث خط دوم، ارزیابی خواهند کرد که با وجود تعداد نیروگاه ­های موجود در ایالت سند و پنجاب ، و حذف پروژه احداث خطوط انتقال برق از شمال به جنوب و جنوب به شمال، نیاز برق منطقه تأمین خواهد شد یا خیر.
(18 نوامبر2017- منبع: dawn)

احداث نیروگاه هسته­ ای جدید در پاکستان
سخنگوی کمیسیون انرژی اتمی پاکستان اعلام کرد که پاکستان در نظر دارد حداقل سه الی چهار نیروگاه هسته­ای بزرگ با هدف افزایش ظرفیت تولید برق به ظرفیت ­8800 مگاوات را تا سال 2030 احداث نماید. در حال حاضر پاکستان پنج نیروگاه کوچک در حال فعالیت با مجموع ظرفیت بیش از 1300 مگاوات دارد. آخرین واحد (واحد چهارم) نیروگاه هسته­ای چاشما نیز در استان پنجاب توسط شرکت صنایع ملی هسته­ای چین (CNNC) احداث شد که در سپتامبر امسال به بهره ­برداری رسید. همچنین شرکت فناوری هسته­ای و بین­المللی ((Hualong One­ چین در حال احداث دو نیروگاه هسته­ای هریک با ظرفیت 1100 مگاوات در نزدیکی شهر بندری کراچی است. محمد نعیم، رئیس کمیته انرژی اتمی پاکستان، به خبرگزاری رویتر گفت که این نیروگاه­های هسته­ای جدید به ترتیب­60 درصد و ­40 درصد پیشرفت داشته­اند و باید در سال 2020 و 2021 به مرحله عملیاتی و بهره­برداری برسند. پاکستان هم اکنون در مراحل نهایی انعقاد قرارداد برای هشتمین نیروگاه هسته­ای با ظرفیت 1100­مگاوات است که پس از اتمام آن، تقریباٌ ظرفیت کل نیروگاه­های هسته­ای به حدود 5000 مگاوات خواهد رسید. در حال حاضر حدود یک چهارم جمعیت پاکستان دسترسی به برق ندارند. نعیم گفت که پاکستان در حال احداث حداقل سه الی چهار نیروگاه بزرگ هسته­ای تا قبل از سال 2030 است. وی افزود ما برنامه­هایی را در دست اقدام داریم که با بهره­گیری از آخرین فناوری­های روز و اختصاص و تأمین بودجه، عملی خواهند شد. (2 نوامبر 2017- منبع: reuter)
سرمایه گذاری 1/5 میلیارد دلاری برای پروژه­های نیروگاهی پاکستان
کنسرسیومی از بانک­های چینی به رهبری بانک توسعه چین موافقت کردند که هزینه 1/5 میلیارد دلاری توسعه نیروگاه­های زغال­سوز با مجموع  ظرفیت ­1320 مگاوات و همچنین هزینه احداث یک اسکله جانبی در بلوچستان پاکستان را به عهده گیرند. شرکت (CPHGC) وکنسرسیوم بانک­ها به رهبری بانک توسعه چین و بانک صادرات و واردات چین، اسناد مالی پروژه شامل موافقتنامه تسهیلات وام خارجی را به امضاء رساندند. شرکت (CPHGC) احداث دو نیروگاه هر یک با ظرفیت­660 مگاوات با سوخت زغال­سنگ وارداتی و همچنین احداث اسکله در منطقه هاب استان بلوچستان را با کل هزینه­ای معادل 2 میلیارد دلار برآورد کرده است. این پروژه پس از اتمام در هر سال و درمدت فعالیت تجاری خود می­تواند 9 میلیارد کیلووات ساعت برق برای تأمین نیاز 4 میلیون خانواده پاکستان تولید کند. انتظار می­رود این پروژه تا پایان سال جاری تمامی موافقتنامه­های مالی را جاری سازد و اجرای پروژه آغاز شود. (31 اکتبر 2017- منبع:geo)
دستیابی پاکستان به برق مازاد در ماه نوامبر
مقامات رسمی پاکستان در گفتگو با خبرگزاری اکسپرس تریبیون اعلام کردند که مصرف کنندگان برق که چندین سال است با قطع برق روبرو هستند از ماه نوامبر سال جاری از عرضه برق بدون وقفه بهرمند خواهند شد. این دستاورد حاصل تلاش دولت جهت حل مشکلات تولید کنندگان و توزیع کنندگان برق است. طی چهار سال گذشته، دولت اقدامات متعددی را در جهت بهبود تولید برق و همچنین شناسایی و حذف
محدودیت­هایی در جهت عرضه دائم برق، انجام داده است. پیش از این، مصرف­کنندگان برق متحمل خاموشی­های مکرر می­شدند و فعالیت تجاری و زندگی روزمره­شان مختل و موجب کاهش رشد اقتصادی سالیانه در حدود 2 درصد شده بود. پاکستان از ماه نوامبر 2017 با شروع تولید برق از نیروگاه­های جدید از جمله نیروگاه­های بر پایه سوخت گاز طبیعی مایع به مقداری برق مازاد دست یافته است. با این کار، قطع برق و خاموشی به جز مناطقی که میزان تلفات انتقال و توزیع در سطوح بالاتر است، کاهش می­یابد. یک مقام رسمی اظهار داشت کشور به واسطه نیروگاه­های جدید شاهد پیشرفت قابل توجهی در تولید برق است. متوسط افزایش تولید برق از 11804 مگاوات در ماه ژوئن 2013 به 18658 مگاوات در ماه ژوئن 2017 می­باشد که به طور متوسط کمبود برق از 7938 مگاوات به 2888 مگاوات کاهش یافته است. به گفته مقامات، قطع برق نیز از 10 تا 12 ساعت در روز در ماه ژوئن 2013 به 3-4 ساعت در ژوئن 2017 کاهش یافته است. از ژانویه سال  2016 واحدهای صنعتی به طور متناوب برق دریافت نموده­اند. به استثنای ماه رمضان که برق عرضه شده به بخش خانگی اختصاص داده شده است.
(12 اکتبر 2017- منبع: tribune)
نیروگاه سیکل ترکیبی1300 مگاواتی جدید در پاکستان
زیمنس در قراردادی با شرکت ماشین­آلات و تجهیزات چین CMEC متعهد شده تا برای نیروگاه جدید سیکل ترکیبی پنجاب که در حال حاضر در منطقه جیهنگ پاکستان در حال احداث است، تعدادی سیستم انرژی تأمین کند. شرکت CMEC، مسئول این پروژه اعلام کرد که پس از اتمام پروژه این نیروگاه قادر به تولید 1300 مگاوات برق خواهد بود. ارزش این قرارداد 200 میلیون یورو است که بر اساس آن قرار است زیمنس دو توربین گازی SGT5-8000H، یک توربین بخار­SST-5000، دو دستگاه ژنراتور بخار بازیافت حرارت و سیستم­های کنترل و کمکی برای این پروژه را فراهم کند. این شرکت همچنین مهندسی و مدیریت پروژه و نیز خدمات مرتبط با آن را ارائه می­دهد. انتظار می­رود که این نیروگاه تا ماه دسامبر سال 2018 به شبکه متصل گردد. سوخت این نیروگاه گاز طبیعی مایع ­(LNG)، است. مدیر عامل زیمنس گفت این پروژه می­تواند به طور قابل توجهی موجب بهبود عرضه پایدار، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برق برای مردم در استان پنجاب و کل کشورگردد. این بزرگترین سفارش نیروگاهی است که زیمنس تاکنون از پاکستان دریافت کرده است.
(2 اکتبر 2017- منبع: geo)
اجرای پروژه های نیروگاهی از سوی صندوق مقابله با فقر پاکستان PPAF
افزایش درخواست­ها جهت اجرای هرچه بیشتر پروژه­های تجدید­پذیر موجب شد که این مهم در اولویت و دستور کار مؤسسات مالی و بین­المللی قرار گیرد. از این رو صندوق مقابله با فقر پاکستان (PPAF) در سال 2013، واحدی جهت پیاده­سازی و نظارت بر اجرای پروژه­های تجدید­پذیر تأسیس کرد. قرار است این پروژه­ها در مناطق دورافتاده و در مناطقی که خارج از شبکه سراسری پاکستان قرار دارند، اجرا ­شود  و شامل احداث نیروگاه­های برق آبی کوچک، سیستم­های روشنایی خورشیدی، پنل­های خورشیدی کوچک، شبکه و سیستم­های پمپاژ آب، پروژه­های انرژی بادی، سیستم­های هیبرید خورشیدی­- بادی و نیروگاه­های بیوگاز است. صندوق PPAF در تأمین مالی پروژه­های انرژی جایگزین از سال 2003 در تمام بخش­های پاکستان فعالیت می­کند. این صندوق تا ­کنون از اجرای 3611 پروژه انرژی تجدید­پذیر در بخش­ها و ظرفیت­های مختلف از طریق تأمین کمک­های مالی بزرگ و کوچک حمایت کرده است. کمک­های مالی جهت احداث پروژه­ نیروگاه­های آبی، خورشیدی، بادی و بیوگاز برای جوامع بسیار فقیر اختصاص داده می­شود. همچنین این صندوق برای 2775 متقاضی نصب سیستم­های خورشیدی خانگی(SHS)، سیستم­های پمپاژ آب خورشیدی و ایستگاه­های تولید بیوگاز، وام­هایی تأمین کرده است. میزان متوسط ​​این وام­ها از 20000 روپیه پاکستان (معادل 190دلار) تا 75000 روپیه (معادل 711 دلار) متغیر است. نتایج و مزایای اجرای برنامه­ها شامل: تولید­ 11 مگاوات انرژی پاک از منابع انرژی تجدیدپذیر،­ برق دار کردن 34649 خانوار­، جلوگیری از تولید و انتشار سالانه­ 256 تن گازهای گلخانه­ای و مزایای دیگر در قالب بهبود سلامتی، معیشت و امکانات آموزشی می­باشد.
(15 سپتامبر 2017 – منبع: nation)
شتاب چین برای تکمیل پروژه نیروگاهی کاروت در منطقه راولپندی پاکستان
چین در نظر دارد پروژه نیروگاه برق آبی رودخانه جلوم در مرز بین استان پنجاب و آزاد کشمیر را پیش از برنامه به اتمام برساند. احداث این نیروگاه قرار است 9 ماه زودتر از تاریخ تعیین شده یعنی دسامبر سال 2021 به پایان برسد. احداث نیروگاه­های آبی شامل طیف وسیعی از مسائل و مشکلات مختلف است که یکی از آنها جابجایی سکنه و انتقال آنها به مکانی دیگر است. در سال­های اخیر پاکستان با قطع برق متناوب تا 18 ساعت در روز مواجه بوده است و کمبود برق همراه با نرخ بالای برق موجب تأخیر در توسعه کشور شده است. ظرفیت نصب شده پروژه کاروت (Karot) 720 مگاوات است. علاوه بر این، احداث نیروگاه برق آبی، ارزان­ترین منبع تولید برق برای پاکستان است. این پروژه می­تواند به طور مؤثری برای اقتصاد کشور سودمند باشد و به همین دلیل است که می­تواند از حمایت مردم محلی برخوردار باشد. براساس گزارش­های رسیده، سه پروژه بزرگ برق آبی، از جمله نیروگاه کاروت، در كريدور اقتصادي چين-پاكستان CPEC گنجانده شده است. گفته می­شود که اجرای این پروژه­ها اقدامی سریع در منطقه کشمیر است که می­تواند برق مقرون به صرفه برای مردم را مهیا سازد.
( 21 سپتامبر 2017- منبع: brecorder)
 
افتتاح پنجمین نیروگاه هسته­ای پاکستان و حل بحران انرژی
پاکستان جهت حل بحران انرژی، پنجمین نیروگاه هسته­ای خود را راه­اندازی کرد. این نیروگاه ­340 مگاوات برق تولید می­کند که می­تواند نیازهای فزاینده انرژی کشور را تأمین نماید. شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر موقت پاکستان با افتتاح این نیروگاه در منوانلی استان پنجاب، اعلام کرد که این نیروگاه با تولید 340 مگاوات برق، پشتیبان خوبی برای افزایش توان برق کشور است. واحد ­4 نیروگاه هسته­ای چاشما  (C-4)با تلاش بسیار کمیسیون انرژی پاکستان (PAEC) ­و چین، بزودی به مرحله  عملیاتی خواهد رسید و به شبکه برق کشور متصل می­شود. این نیروگاه مراحل مختلف آزمایشی و ایمنی را به خوبی پشت سر گذاشته است. عملیات موفقیت آمیز واحد­4 نیروگاه هسته­ای چاشما دستاورد اصلی کمیسیون انرژی پاکستان است که به طور مؤثر دیدگاه خود را از فناوری هسته­ای برای مقاصد صلح آمیز دنبال می­کند. شاهد خاقان عباسی در مراسم افتتاح این نیروگاه گفت که اين پروژه به حل مشکل انرژي کشور کمک خواهد کرد و افزود دولت پاکستان متعهد به دستیابی به هدف افزایش تولید برق از انرژی هسته­ای تا 8800 مگاوات و افزودن آن به شبکه ملی تا سال 2030 است. عباسی معتقد است که نیروگاه­های هسته­ای پاکستان به میزان قابل توجهی در تأمین برق ارزان برای مردم مؤثر هستند. واحدهای C-1 ،­C-2­ و­C-3­ نیروگاه هسته­ای چاشما از سال­های 2000، 2011 و 2016 به ترتیب با موفقیت به پایان رسیدند و خاقان عباسی نخست وزیر در سخنان خود از دولت چين براي این همکاري تشکر کرد و گفت پروژه­ها بدون حمايت دولت چين کامل نمی­شدند. پاکستان همچنین دو نیروگاه هسته­ای دیگر در کراچی، به نام K-2 و K-3 در دست احداث دارد که قرار است در سال 2020 و 2021 تکمیل شوند و 2200 مگاوات برق را به شبکه ملی اضافه کنند. نخست وزیر، ابراز امیدواری کرد و گفت رشد تولید ناخالص داخلی، تا سال آینده به بیش از 6 درصد خواهد رسید و پروژه­های تولید برق بیشتر در مناطق چاشما و مظفر­آباد راه­اندازی خواهند شد. عباسی همچنین گفت بیش از 10000 مگاوات پروژه­های انرژی دولت نواز شریف می­تواند به رفع خاموشی­ها بسیار کمک کند و دولت را قادر سازد که به این مشکل تا ماه نوامبر 2017، پایان دهد.
(10 سپتامبر 2017- منبع: gulfnews)
کمیسیون انرژی پاکستان (PAEC) به دنبال مجوز برای نیروگاه زغال سوز 50 مگاواتی
کمیسیون انرژی اتمی پاکستان (PAEC) از سازمان ملی تنظیم مقررات برق پاکستان (NEPRA) درخواست کرده است تا مجوز تولید برق نیروگاه 50 مگاواتی زغالسوز در مجاورت مجتمع نیروگاهی KCP در منطقه جوهر آباد خوشاب در ایالت پنجاب را صادر نماید. منابع خبری گفتند که کمیسیون انرژی اتمی پاکستان برنامه­ریزی کرده است تا یک نیروگاه برق زغال­سوز را به منظور تأمین برق مورد نیاز مجتمع نیروگاهی KCP راه­اندازی کند. مجموع ظرفیت نصب شده این نیروگاه 50 مگاوات شامل دو واحد 25 مگاواتی می­باشد. سوخت این نیروگاه زغال قهوه­ای نیمه بیتومین است. انتظار می­رود رسیدن به مرحله عملیاتی و تجاری این نیروگاه در ماه دسامبر 2017 باشد. عمر مفید این تأسیسات نیروگاهی و تولید برق از آن 30 سال خواهد بود.
(8 سپتامبر 2017- منبع:­tribune )
افزودن 5770 مگاوات برق به شبکه سراسری تا ماه مارس 2018
پاکستان قصد دارد تا سال 2018 جهت مقابله با کمبود انرژی که فعالیت بسیاری از کارخانه­ها را متوقف کرده است، 5770 مگاوات برق به شبکه سراسری اضافه کند. پاکستان در حال حاضر حدود 15886 مگاوات برق تولید می­کند که در مقایسه با تقاضای 19500 مگاواتی، 3500 مگاوات کمبود برق دارد. در اوج گرمای تابستان، این کمبود تقریباً به 6000 مگاوات افزایش می­یابد و دولت را مجبور می­کند برای مدیریت تقاضا، برنامه خاموشی 8 تا 12 ساعت در روز را داشته باشد. کارشناسان خارجی برآورد کردند که کمبود انرژی شامل کمبود گاز، در هر سال موجب کاهش 1 تا 2 درصدی تولید ناخالص داخلی ­شود.  بخش نساجی پاکستان در معرض بیشترین آسیب است که بیش از 50 درصد صادرات کشور را تشکیل می­دهد. ایالات متحده همچنین به پاکستان برای حل مشکل انرژی کمک می­کند و این بزرگترین نمونه از کمک­های غیرنظامی ایالات متحده به پاکستان است. منابع انرژی پاکستان شامل نیروگاه­های آبی، گاز طبیعی، باد، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده است. پروژه­های در حال اجرای پاکستان در بخش انرژی عبارتند از: نیروگاه زغال سنگ شایوال (1350 مگاوات)، نیروگاه بندرقاسم (1320 مگاوات)، دو نیروگاه هسته­ای (650 مگاوات)، نیروگاه نیلوم جلوم (950 مگاوات) و تارابلا در چهار مرحله توسعه (مجموعاً 1500 مگاوات). علاوه بر این، دولت همچنین در حال کار بر روی تبدیل و گاز سوز کردن نیروگاه­های برق گودو و نادپور و سه نیروگاه با سوخت LNG در پنجاب است. پیش بینی می­شود همه این پروژه­ها تا اواسط سال 2018 تکمیل شوند.
(8 اوت 2017- منبع:  panorama)
پروژه نیروگاه زغال­سوز تار واقع در پاکستان
فاز اول پروژه­های نیروگاهی زغال سوز منطقه "تار" به دلیل پیشرفت سریع آن و پیش افتادن از مهلت رسمی تعیین شده به مدت چهار ماه، احتمالاً تا ماه ژوئن سال 2019 وارد فاز عملیاتی می­شود. این خبر از سوی محمد ادریس، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان درجلسه­ای مطبوعاتی با رسانه­ها  و طی بازدید از سایت اعلام شد. وی گفت که کار در نیروگاه و معدن زغال سنگ به طور همزمان پیش می­رود و افزود که این نخستین پروژه نیروگاهی زغال­سوز در منطقه تار و یکی از پروژه­های پیشرو در زمینه انرژی در کریدور چین و پاکستان است. او افزود که این تنها پروژه انرژی با حمایت اکثریت بخش خصوصی است و اعلام کرد که در مرحله دوم، دو نیروگاه دیگر هر یک با ظرفیت 330 مگاوات تا دسامبر 2019 به پایان خواهد رسید و به این ترتیب شرکت معدنکاوی SECMC نیز به دو شرکت Thal و Hubco که مجری فاز دوم نیروگاه­ها می­­باشند، متعهد شده تا زغال­سنگ مورد نیاز را تأمین نماید. محمد ادریس گفت که پنج نیروگاه دیگر با سوخت زغال­سنگ تا دسامبر 2021 در منطقه تار احداث می­شود که می­تواند ظرفیت تولید برق را حدود 3000 مگاوات افزایش دهد. وی افزود که هزینه پروژه معادن کاوی زغال سنگ 845 میلیون دلار است که بر اساس یک وام با نسبت سرمایه­گذاری 25و 75 می­باشد که 31/5 درصد آن با وام خارجی و 68/5 درصد با وام داخلی تأمین می­شود. محمد ادریس گفت که پس از اتمام نیروگاه­ها، مصرف کنندگان به برق ارزان دسترسی خواهند داشت و این برق تولیدی به شبکه سراسری تزریق شده و بهای آن 6 تا 7 روپیه (معادل 5 تا 6 سنت دلار) برای هر واحد برق خواهد بود.
(28 جولای 2017 - منبع: thenews)
پاکستان  و افزایش تولید برق تا سال 2020
داده­های رسمی پاکستان نشان می­دهد که این کشور تا سه سال آینده به بالاترین میزان تولید برق دست می­یابد و مازاد برق تولیدی خواهد داشت. ارائه داده­های آماری دو شرکت  توزیع و انتقال برق پاکستان (NTDC) و شرکت کی ‌الکتریک کراچی (K-Electric)  نشان می­دهد که در حال حاضر تولید برق پاکستان به 23234 مگاوات رسیده و کسری تولید برق، حدود 4000 مگاوات است. با این حال، با توجه به قرارگرفتن تعدادی از واحدهای تولید برق در مدار، انتظار می­رود تولید برق تا سال 2020 به 34785 مگاوات برسد که حدود 3000 مگاوات بیشتر از تقاضای پیش­بینی شده می­باشد. همچنین پروژه­های جدیدی با ظرفیت 6000 تا 8800 مگاوات برق در دست اجراست که انتظار می رود تا سال 2020 وارد مدار شوند که بیش از 1000 مگاوات آن از طریق انرژی­های تجدید­پذیر می باشد. سازمان تنظیم مقررات انرژی و برق پاکستان (نپرا) اعلام کرد که دو شرکت (NTDC) و شرکت کی­‌الکتریک کراچی (K-Electric) در نظر دارند تا نسبت به تقویت و بهبود شبکه برق جهت عرضه برق پایدار و قابل اطمینان اقدام نمایند. در این راستا شرکت (NTDC) نیازمند احداث یک شبکه انتقال با زیر ساخت­های گسترده برای انتقال برق تا پنج سال آینده است. تکمیل به موقع پروژه­های پیشنهادی انتقال، مستلزم صرف بودجه 67 میلیارد روپیه (637 میلیون دلار) است. انتظار می­رود رشد تقاضای برق در سه سال آینده به طور متوسط پنج درصد شود. داده­های دو شرکت پاکستانی NTDC-KEL  نشان داد که در سال 2017، تولید برق کشور 15 درصد کمتر از کل تقاضاست. اما پیش­بینی می­شود که این روند تا سال 2020 معکوس گردد و ظرفیت تولید برق برنامه­ریزی شده کشور، 10 درصد بیشتر از تقاضای پیش­بینی شده باشد. یک مقام رسمی در  Nepra­گفت که اگرچه ظرفیت نصب شده بالاتر از تقاضا است، اما قابلیت تولید نیروگاه­های برق ممکن است به دلیل خرابی و عمر تجهیزات نیروگاه و همچنین عامل فصلی، کاهش یاید. نیروگاه­های تولید برق پاکستان بر پایه سوخت­های متعارف و منابع تجدید­پذیر در راستای  كريدور اقتصادي چين - پاكستان CPEC)) در حال احداث می­باشند. این پروژه­ها قرار است کمبود تقاضای برق را کاهش دهند که این موضوع  بستگی زیادی به شرکت­های انتقال و توزیع دارد که سیستم­های خود را تقویت کنند تا بتوانند عرضه برق بدون وقفه به مصرف­کنندگان نهایی را به یک واقعیت تبدیل نمایند. آژانس بین­المللی انرژی پیش­بینی کرده که نیاز به برق در پاکستان تا سال 2025 بیش از 49000 مگاوات باشد و در سند چشم انداز 2025 اهداف دولت تأمین دسترسی مردم به برق از 67 درصد جمعیت کل کشور به بیش از 90 درصد است. (14 ژوئیه 2017- منبع:thenews )
صدور مجوز تولید برق برای سه شرکت
پاکستان به منظور جبران کمبود برق، مجوز تولید برق با پایه سوخت باگاس (تفاله نیشکر) را برای سه شرکت صادر کرد. پیش بینی می­شود که با اجرای این طرح 9700 مگاوات از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر که حداقل پنج درصد از کل ظرفیت تولید برق این کشور است  را می­توان تا سال 2030، تأمین نمود. صدور مجوز برای سه شرکت با نام­های شرکت ایندوس در ایالت پنجاب با تولید 31 مگاوات و میرپورخاس و فاران در ایالت سند برای تولید برق از باگاس  برای هر یک به میزان 26 مگاوات است.  نهاد رگولاتوری نیروی برق پاکستان (نپرا) اعلام کرد که به دلیل ترکیب منابع انرژی موجود، کشور به شدت به سمت نیروگاه­های حرارتی تغییر مسیر داده و بر اساس واردات سوخت­های فسیلی عمل می­کند. بنابراین، برای دستیابی به توسعه پایدار ضروری است که منابع تجدیدپذیر بومی برای تولید برق مورد توجه قرار گیرد و توسعه آنها بیشتر شود. امجد علی رئیس انجمن توسعه انرژی‌های جایگزین (AADB) اعلام کرد که در حال حاضر ظرفیت نصب شده انرژی تجدید­پذیر 1350 مگاوات است. بیش از 1000 مگاوات از منابع تجدیدپذیر شامل انرژی خورشیدی، بادی و باگاس نیشکر، در نیمه دوم سال به سیستم افزوده می­شود. ظرفیت نصب شده نیروگاه­های بادی 790 مگاوات است که به 1240 مگاوات خواهد رسید و این در حالی است که تولید برق از باگاس نیشکر با هدف رسیدن از 160 مگاوات فعلی به 800 مگاوات تا پایان سال 2018 می­باشد. در سال­های اخیر، در زمینه پروژه­های انرژی باگاس­/ زیست­توده رشد چشمگیری صورت گرفته است. امجد­علی افزود که بسیاری از کارخانجات قند در تدارک تولید و تأمین برق خود با استفاده از این منبع انرژی و همچنین تولید و عرضه برق اضافی به شرکت­های توزیع برق می­باشند.
(29 ژوئن 2017- منبع: The News)
کمک چین به پاکستان جهت تحقق بخشیدن به رویاهای درازمدت پاکستان
چین از طرح­های پاکستان برای احداث سدهای حوضه آبریز رود سند یا ایندوس پشتیبانی می­کند. پاکستان به دنبال احداث  سدی عظیم بر روی رودخانه بزرگ سند در منطقه گلگت- بلتستان تا سال 2018 است. پاکستان مدت طولانی است که بلند پروازی احداث ­سدهای پلکانی (Cascade Dam) را بر روی رودخانه بزرگ سند دارد که به دلیل عدم دسترسی به منابع مالی و مخالفت هندوستان، اجرای آن  به تأخیر افتاده است. در حال حاضر قرار است این پروژه توسط کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) تأمین مالی و اجرا شود.
(14  ژوئن 2017-  منبع: newsbytesapp) افزایش 300 مگاوات برق به شبکه سراسری پاکستان
شهباز شریف سر وزیر ایالت پنجاب یکشنبه گذشته بازدید غیر منتظره­ای از نیروگاه گازی بهیکی داشت. مهندسین و کارشناسان جنرال الکتریک و شرکت چینی فعال در نیروگاه، مختصر توضیحاتی پیرامون دلایل فنی که منجر به تعطیلی و از کار افتادن توربین­ها شده بود را دادند و متعهد شدند که نقص فنی نیروگاه به زودی رفع می­شود. شهباز شریف نیز در سخنرانی خود گفت به دلایل نقص فنی توربین گازی نیروگاه بهیکی از کار افتاده که به زودی این موارد به صورت اورژانسی رفع خواهد شد. با رفع این نواقص، بیش از 300 مگاوات برق به شبکه ملی از طریق این نیروگاه اضافه خواهد شد. وی گفت به زودی گام­های مهمی برای رفع مشکلات فنی توربین های  گازی دیگر برداشته می­شود و در این راستا دستوراتی نیز به مقامات شرکت جنرال الکتریک داده شده است.
(11 ژوئن 2017-  منبع: pakistantoday)
نارضایتی نواز شریف از خاموشی ها
نواز­ شریف نخست وزیر پاکستان متعهد شد که نظارت مستقیمی بر روی قطع برق و به حداقل رساندن آن در طول ماه رمضان خواهد داشت. وی در کمیسیون انرژی هیأت دولت (CCE) از برنامه خاموشی­های مداوم ابراز نارضایتی کرد. نخست وزیر بر روی یک رویکرد پیشگیرانه و راه حل نهایی تأکید کرد و از مسئولین خواست که در فصل تابستان نهایت تلاش خود را در تأمین برق و  آسایش شهروندان به عمل آورند. وی همچنین گفت که دولت کاملاً از مشکلاتی که مردم به دلیل قطع برق با آن روبرو هستند مطلع است و تا زمان حل این مشکلات، آرام نخواهد گرفت. وزیر آب و برق پاکستان به طور مختصر ، اقدامات انجام شده در خصوص تصمیمات قبلی که از سوی کمیسیون اتخاذ شده بود را توضیح داد که شامل طرح­های مدیریت بار، پیگیری قبوض و بدهی­های معوقه، پیگیری پروژه­های خطوط انتقال و توزیع، بررسی وضعیت چگونگی استفاده و بهره­وری از نیروگاه­های غیر­فعال بود. وی افزود که کمیسیون (CCE) مطلع شده که دو نیروگاه بهکی ((Bhikki و هاولی بهادور شاه با مشکلاتی در بخش تجهیزات نیروگاه و در بخش توربین­ها مواجه هستند که بزودی این مشکلات توسط شرکت­های تولید کننده و سازنده توربین­ها رفع خواهد شد. وی افزود که وزات نفت و منابع طبیعی در حال بررسی و تغییر سوخت نیروگاه­ها و جایگزین کردن سوخت ال ان جی به جای سوخت­های متعارف می­باشند.
(29 مه 2017- منبع: thenews)   اجرای پروژه های انرژی در پاکستان
چین اظهار کرد که بزودی بسیاری از پروژه­های زود بازده انرژی در پاکستان و تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان  CPEC به اجرا در می­آید و در سال 2019 تکمیل خواهد شد. این خبر از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه چین در روز چهارشنبه در مراسم افتتاح احداث فاز اول نیروگاه زغال سوز ساهیوال در استان پنجاب اعلام شد. وی افزود که این اقدام کمبود برق را رفع می­کند و رفاه ساکنین منطقه را افزایش می­دهد. نیروگاه زغال­سوز ساهیوال دارای ظرفیت تولید 1320 مگاوات است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود در حال حاضر هفده پروژه در چارچوب نظارت  CPEC در حال تکمیل می­باشد. (31 مه 2017- منبع: radio)

سرمایه گذاری 27 میلیارد دلاری چین و احداث  سد در پاکستان
چین و پاکستان تفاهم نامه­ای برای احداث دو سد بزرگ در گلگت- بلتستان، بخشی از ایالت جامو و کشمیر هند، تحت نظارت دولت پاکستان امضا کرده­اند. این تفاهم نامه اخیراً در جریان بازدید نواز شریف نخست وزیر پاکستان از پکن برای شرکت در پروژه جاده کمربندی چین،  به امضا رسید. روزنامه تایمز ایندیا گزارش کرد که ظرفیت تولید پروژه برق آبی دو سد بانجی و دیامر باشا به ترتیب 7100 و 4500 مگاوات می­باشد. چین جهت احداث این دو سد 27 میلیارد دلار اختصاص داده است. روزنامه تایمز ایندیا گزارش کرد که کشور هند حتی سدی با یک سوم ظرفیت سد بانجی Bunji در تولید برق در کشور خود ندارد. این دو سد در منطقه پاکستانی شمال رودخانه ایندوس که در آن پاکستان در حال احداث 5 سد مخزنی با هزینه 50 میلیارد دلار است، می باشند. این سدها، در مجموع تقریباً 40000 مگاوات برق تولید خواهند کرد. بر اساس این تفاهم نامه­، سازمان ملی انرژی چین، نظارت و تأمین مالی و بودجه این پروژه­ها را به عهده دارد.
(17 ماه می­2017 - منبع:  arka)
نیروگاه زغال سوز ساهیوال پاکستان
تولید برق از واحد نخست نیروگاه زغال سوز ساهیوال آغاز شده است. این نیروگاه660 مگاوات برق تولید شده را  به شبکه سراسری می­افزاید؛ قرار است پس از تکمیل واحد دوم، 1320 مگاوات برق تولید شود. به گفته سخنگوی دولت پنجاب، ظرفیت تولید برق این نیروگاه پس از اتمام فاز دوم افزایش خواهد یافت و 1000 مگاوات آن به شبکه سراسری افزوده خواهد شد. سخنگوی دولت گفت که دولت پنجاب زمینی به مساحت 1700 جریب (معادل 729 هکتار) به صورت رایگان در اختیار شرکت چینی هوآننگ شاندونگ مجری پروژه می­گذارد. وی همچنین افزود که پس از اتمام این پروژه نیروگاهی،خاموشی­های برق کاهش می­یابد.
(18 ماه می­2017- منبع:  dunyanews)
  پایان بخشیدن به خاموشی ها
با دستور نواز شریف نخست وزیر قرار شد وزارت آب و برق پاکستان، تمامی توان خود را برای پایان دادن به خاموشی­ها تا پایان سال جاری بکار ببندد. در این راستا شش نیروگاه با ظرفیت 7442 مگاووات در مدت هشت ماه تکمیل خواهد شد. نیروگاه­هایی که در آینده نزدیک تکمیل
می­شوند شامل: نیروگاه ساهیوال با 1320­مگاوات نیروگاه،­ هاولی بهادر شاه با 1200 مگاوات، نیروگاه بالوکی با 1223 مگاوات، نیروگاه بندر قاسم با 1320­مگاوات­، نیروگاه تاربلا با 1410 مگاوات و نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم با 969 مگاوات می­باشند. نخست وزیر پاکستان به وزارت آب و برق دستور داده است که بازه زمانی اولیه­ای را برای افتتاح هر شش پروژه نیروگاهی و همچنین تصویر روشنی از نقشه راه با هدف پایان دادن به خاموشی­های برق کشور، ارائه دهد. خواجه ­آصف گفت حدود دو سوم از برق کشور در حال حاضر از سوخت­های فسیلی و فقط یک سوم از نیروگاه­های آبی تولید می­شود. از این رو نخست وزیر دستور داده تا تمرکز بر روی نیروگاه­های برق آبی برای تولید برق با هزینه پایین گذاشته شود. یک مقام مسئول در وزارت آب و برق پاکستان گفت که هدف تأمین برق با هزینه کم است و اکنون طرح­هایی آماده شده که در بودجه پیشنهادی 135میلیارد روپیه­ (معادل 1/287 میلیارد دلار) به هفت پروژه نیروگاه برق آبی که در اولویت اجرایی می­باشند، اختصاص داده شده است. وی همچنین بودجه پروژه­های برق آبی داسو را 69 میلیارد روپیه (معادل 658 میلیون دلار)­، گولن گل 12 میلیارد روپیه (معادل 114 میلیون دلار)­، تاربلا 8 میلیارد روپیه (معادل 76 میلیون دلار)­، چیتران 10 میلیارد روپیه (معادل 95 میلیون دلار)­، مانگلا 6 میلیارد روپیه (معادل 57 میلیون دلار)­، وارساک 2 میلیارد روپیه (معادل 19 میلیون دلار) و نیلوم جلوم را 28 میلیارد روپیه (معادل 26 میلیون دلار)­، اعلام نمود. این مقام مسئول گفت وام­های بلاعوضی نیز از سوی سرمایه­گذاران خارجی که در حدود­80 میلیارد روپیه (معادل 762 میلیون دلار) است برای
پروژه­های برق اختصاص داده شده که در سال مالی پیشرو، استفاده می­شود. وی افزود بخشی از این بودجه برای تکمیل پروژه­های کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می­شود. (2 می­2017- منبع: ­thenews)   سرمایه گذاری شرکت­های چینی در بخش نیروگاهی پاکستان
مقامات مسئول در وزارت آب و برق پاکستان گفتند که انتظار می­رود شرکت­های چینی با سرمایه­گذاری حدود 15 میلیارد دلار در مدت 15 سال آینده  برای احداث حدود دوازده نیروگاه زغال­سوز در اندازه­های مختلف در سراسر کشور، اقدام کنند. محمد یونس داغا معاون سابق وزارت آب و برق پاکستان که در حال حاضر سمت معاونت وزارت بازرگانی را بر عهده دارد نسبت به احداث نیروگاه­های زغال­سوز که بخشی از
طر­ح­ها و پروژه­ های بزرگ کریدور اقتصادی چین و پاکستان بشمار می­رود، تأکید بسیار دارد. پروژه­های دیگر کریدور اقتصادی چین و پاکستان شامل احداث نیروگاه­های تجدیدپذیر، نیروگاه­های زغال­سوز و نیز احداث خطوط انتقال و دیگر زیر ساخت­ها می­باشد. یونس داغا گفت که
سرمایه­گذاری کلان کریدور اقتصادی چین و پاکستان موجب افزایش تولید برق در حدود 6000 مگاوات تا پایان سال 2018 می­شود و در مجموع 16000 مگاوات برق تولید و به شبکه سراسری افزوده می­­شود و دولت معتقد است، این میزان بسیار مورد نیاز کشور است. با توجه به
پیش­بینی­های انجام شده مقامات مسئول معتقد هستند که با نصب تجهیزات و فناوری جدید در نیروگاه­های زغالسوز، تولید آلودگی به پایین­ترین سطح کاهش می­یابد.
(3 ماه می 2017 - منبع: ­powerengineeringint)
کنترل بحران برق در ده روز
خواجه آصف وزیر آب و برق پاکستان اعلام کرد که بحران کاهش برق در مدت هشت تا ده روز به پایان خواهد رسید. وی در مجلس شورای ملی پاکستان در مورد خاموشی­های طولانی مدت و بحران برق، اعتراف کرد و گفت که حتی امکان آن می­رود که مصرف­کنندگان با خاموشی بیشتر به مدت 12 ساعت در روز روبرو شوند اما متعهد شد که وضعیت عرضه برق به تدریج بهبود خواهد یافت. خواجه آصف اعلام کرد که تعدادی از نیروگاه­های 2200 مگاواتی جهت تعمیر و نگهداری موقتأ و برای مدت کوتاهی به حالت غیر فعال درخواهند آمد. وی افزود به تازگی یک نیروگاه برق ­760 مگاواتی در شهر شیخ پوره از شهرهای ایالت سند پاکستان، افتتاح شده است و اگرچه با افتتاح این نیروگاه، ­6400 مگاوات برق به شبکه سراسری افزوده می­شود اما کشور همچنان با کمبود 5200 مگاوات برق روبرو است.
(14 آوریل 2017- منبع: geo)     
                                                         https://www.geo.tv/latest/138689-Electricity-crisis-will-be-under-control-in-ten-days-Khawaja-Asif
خرید برق از نیروگاه­های بخش خصوصی در پاکستان
آقای محمد ادریس، رئیس کل فدراسیون اتاق بازرگانی و صنایع پاکستان FPCCI پیشنهاد کرد که به منظور کاهش کمبود برق در کشور و برای جلوگیری از خاموشی­ها، دولت برق مازاد نیروگاه­های برق بخش خصوصی را خریداری کند. اضافه کردن برق مازاد در شبکه ملی، نه تنها مدت زمان خاموشی­ها را می­توان کاهش داد، بلکه به حفظ چرخه اقتصادی کشور کمک خواهد نمود. (20 آوریل 2017- منبع: pakobserver)
برنامه اعمال خاموشی برای ماه آوریل 2017
خواجه محمد آصف وزیر­دفاع پاکستان اعلام کرد که خاموشی­ها تا قبل از پایان ماه آوریل سال جاری در شهر­ها به سه ساعت و در مناطق روستایی به چهار ساعت کاهش خواهدیافت. وی در گفتگو با رسانه­ها گفت که تولید برق از نیروگاه­های برق آبی از 2000 مگاوات کنونی به 3500 مگاوات تا 20 آوریل سال جاری افزایش می­یابد. خواجه آصف افزود که چهار نیروگاه با تولید بیش از 1200 مگاوات که در حال حاضر در حال تعمیرات می­باشند، بزودی وارد مدار می­شوند. وی گفت که نیروگاه ناندیپور که در وضعیت تغییر سوخت به گازطبیعی قرار دارد در این ماه تکمیل می­شود و همچنین نیروگاه گودو نیز در ماه آینده فعالیت خود را از سر خواهد گرفت. خواجه محمد آصف توضیح داد، با وجود تولید اندک نیروگاه­های برق آبی، کل تولید برق همچنان بالاتر از 1000 مگاوات در مقایسه با سال گذشته است و همچنین میزان خاموشی­ها، پایین­تر از سال گذشته می­باشد. خواجه آصف افزود در12 ماه آینده، 10000 مگاوات برق به شبکه اضافه خواهد شد و با اشاره به عملکرد صنعت برق در طی دو سال گذشته، ابراز امیدواری کرد که خاموشی­ها به صفر خواهد رسید. وی در آخر گفت که قیمت تعرفه­های برق برای نیروگاه­های خورشیدی 16 تا 17 روپیه (معادل­15 الی­16سنت)، انرژی بادی حداکثر  6/5 تا 15روپیه (معادل 6 تا 14سنت) و برای نیروگاه­هایی با سوخت LNG، 6/6 تا 9/5 روپیه (معادل 6 تا 9 سنت ) به ازای هر واحد برق، تعیین شده است و انتظار می­رود برای زغال­سنگ به پایین­ترین سطح یعنی 7 تا 5/8 روپیه (معادل 6 تا 8 سنت) برسد. ( 4 آوریل 2017- منبع: timesofislamabad)
https://timesofislamabad.com/federal-minsiter-gives-loadshedding-schedule-for-april/2017/04/04/

بی برقی در پاکستان
 برخلاف تمامی ادعاهای دولت مبنی بر کنترل گسترده خاموشی­ها، قطع برق و اثرات نامطلوب آن بر زندگی مردم، همچنان در سراسر کشورادامه داشته و با توجه به کاهش تولید برق از نیروگاه­های برق آبی و کاهش سوخت­رسانی به نیروگاه­های دولتی و خصوصی، شکاف میان عرضه و تقاضا روز به روز فزونی یافته است. شرکت­های توزیع برق شامل شرکت تأمین برق لاهور با 50 درصد کاهش در عرضه و تقاضای برق روبرو می­باشند و به ناچار 12 ساعت خاموشی در منطقه خود اعمال می­کنند. اگرچه شرکت­های توزیع برق حداکثر عرضه برق خود را به مناطق شهری به ویژه شهرستان­های بزرگ دارند، اما برای جلوگیری از انتقاد رسانه­ها، ارسال برق به مناطق روستایی را بیشتر­کرده­اند. یک مقام مسئول گفت که مناطق جنوبی ایالت­های پنجاب، سند، خیبر پختونخوا و بلوچستان به طور متوسط 16 تا 18 ساعت در روز با خاموشی دست به گریبان بوده­اند. شرکت (لسکو) نیز با کمبود 1500 مگاوات برق مواجه می­باشد و ناچار است در محدوده شهری 8 ساعت و برای مناطق روستایی 14 ساعت خاموشی اعمال کند. این شرکت نیاز به 4000 مگاوات برق دارد تا به تقاضاها پاسخگو باشد، اما کمتر از نیمی از برق را از شبکه سراسری دریافت می­کند. در حال حاضر تقاضای برق 17000 مگاوات است در حالی که حدود 11000مگاوات برق توسط نیروگاه­های برق آبی و حرارتی تولید می­شود.
( 3 آوریل 2017- منبع: nation)                            
پاکستان - اخبار -2017 -1395
تکمیل مرحله اول پروژه برق آبی داسو، در سال 2021
کمبود انرژی پاکستان موجب عقد قراردادی به ارزش 180 میلیارد دلار با یک شرکت چینی برای احداث بخشی از یک پروژه نیروگاه برق آبی بر روی رودخانه ایندوس در شمال غربی استان
خیبر ­پختونخوا شد. سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA) و شرکت استیت­گرید­کورپوریشن چین (CGCC) که وظیفه تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی در کشور چین را برعهده دارد، توافقنامه­ای برای انجام کارهای احداث زیربنایی و اجرای مرحله اول پروژه نیروگاه برق آبی داسو با یکدیگر به امضا رساندند. انتظار می­رود این مرحله از پروژه، در سال 2021 تکمیل و­ به میزان 2160 مگاوات برق تولید کند. انتخاب پیمانکار این پروژه از طریق مناقصه رقابتی و بین­المللی در میان شرکت­های واجد شرایط چینی بوده است. این پروژه بر روی رود سند در منطقه کوهستانی استان در بالادست شهر داسو احداث می­شود. (9 مارس 2017– منبع:  thehindu)
 
اتصال نیروگاه 300 مگاواتی گوادر به شبکه ملی
مقامات وزارت آب و برق پاکستان پنجشنبه گذشته در کمیته بررسی گزارش های حسابرسی (PAC) به ریاست خورشید احمد شاه رهبر اپوزیسیون مجلس ملی اعلام کردند که نیروگاه 300 مگاواتی در منطقه گوادر در جنوب ایالت بلوچستان پاکستان که در حال احداث است، پس از اتمام به شبکه ملی کشور متصل خواهد شد. همچنین در این جلسه محمد یونس داغا معاون وزارت آب و برق پاكستان، توضیحات مفصلی پیرامون پروژه­های کریدور انرژی اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) ارائه کرد. وی گفت در مجموع 19 پروژه نیروگاهی تحت نظارت CPEC است که در حدود 12114 مگاوات برق تولید خواهد کرد. این پروژه­ها شامل نیروگاه­های خورشیدی، بادی و پروژه­های نیروگاه­های زغال­سوز می­باشد. وی افزود از پروژه­های زغال سوز3960 مگاوات، برق آبی 2714 مگاوات و زغال­سنگ وارداتی 4260 مگاوات برق تولید خواهد شد. او همچنین گفت که دولت برای این پروژه­ها چیزی پرداخت نخواهد کرد و تمام سرمایه­گذاری­ها از سوی سرمایه­گذاران چینی می­باشد و همچنین افزود پروژه با سوخت زغال­سنگ وارداتی در بندر قاسم تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد و این در حالی است که پروژه نیروگاه برق آبی نیلم- جلوم در ماه مارس 2018 شروع به تولید برق خواهد کرد که می­تواند 969 مگاوات برق تولید کند. وی همچنین اعلام کرد که مدیریت تمامی پروژه­های نیروگاهی­ برق (CPEC) پس از 25 سال به استانهای مربوطه سپرده خواهدشد و این پروژه­های کلیدی در زمینه انرژی، موجب رشد اقتصادی و افزایش فعالیت­ها و فرصت­های اقتصادی درکشور است.  (10 مارس 2017 منبع: pakistantoday)
شروع به تولید برق دو نیروگاه بادی در ایالت سند  پاکستان تا پایان  سال 2017
مقامات رسمی پاکستان اعلام کردند نصب 33 توربین بادی در هریک از دو نیروگاه بادی در ایالت سند پاکستان در دست اقدام است که تا پایان سال جاری در مجموع برق تولیدی این دو نیروگاه 99 مگاوات خواهد بود. ظرفیت طراحی هر یک از این پروژه­ها 49/5 مگاوات است و این دو پروژه، دو پروژه از 21 پروژه راهبردی همکاری اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) می­باشند. این مزرعه بادی با سرمایه­گذاری شرکت چینی (CGT) به مبلغ 131 میلیون دلار به روش BOO در 90 کیلومتری جنوب بندر کراچی احداث شده که می­تواند برق مورد نیاز 60 هزار خانوار را تأمین ­کند. پاکستان دارای یک خط ساحلی به طول 1046 کیلومتر و پتانسیل فراوان باد با سرعت متوسط 7/4 متر بر ثانیه است که یک پتانسیل عظیم جهت تولید انرژی باد می­باشد. به گفته مقامات شرکت (CGT)، اتمام این پروژه در مرحله احداث برای 1200 نفر از سکنه محلی و پس از اتمام در بخش­های عملیاتی نیروگاه برای 70 نفر از اهالی فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. (20 فوریه2017- منبع: pakobserver)  
تلاش دولت و  نتایج مثبت اقتصادی در پاکستان
محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان به همراه شهباز شریف سر وزیر پنجاب در بازدید از نیروگاه Bhikki در منطقه شیخوپوره در ایالت پنجاب گفت که روند پیشرفت این نیروگاه را شخصاً تحت نظارت و پیگیری دارد و افزود که پاکستان در مرحله توسعه و پیشرفت است و کار در این راستا بسیار سخت و دشوار می­باشد. محمد نواز شریف با تأکید دوباره نسبت به تعهد خود در غلبه بر کاهش قطع برق در کشور گفت که پروژه­های نیروگاهی Bhikki، هاولی Haveli بهادر شاه و پروژه نیروگاهی Baluki از پروژه­های در جریان هستند که می­توانند راهی برای غلبه بر بحران انرژی باشند. او در ادامه اظهار داشت که شفافیت کل فرآیند اجرای پروژه­ نیروگاهی تضمین شده است و احزاب مخالف باید صبر و حوصله نشان دهند. نیروگاه ­Bhikki  یک نیروگاه گازی با ظرفیت کل ­1180 مگاوات است که تا پایان سال 2018 به مرحله عملیاتی خواهد رسید. وی گفت تا کنون­ 84 درصد آن تکمیل شده است و تا قبل از تابستان امسال در مرحله ابتدایی تولید، 716 مگاوات برق تولید خواهد کرد. این نیروگاه دارای کارآمد­ترین توربین­های مولد برق با آخرین فناوری روز است که برای تولید برق بدون اتلاف انرژی و سازگار با محیط­زیست می­باشد. نیروگاه ­Bhikki­ از پروژه­هایی است که دولت به منظور کاهش کمبود برق در کشور در اولویت قرار داده است و برآورد شده که اجرای آن 250 میلیارد روپیه (معادل 2380 میلیون دلار) طی یک دوره ­30 ساله به دلیل کاسته شدن از هزینه­ ها و تجهیزات کارآمد نیروگاهی، صرفه­جویی داشته باشد.
(6 فوریه2017- منبع: dunyanews)                                             
خاموشی­ های مکرر در مراسم امضاء توافقنامه­ها میان چین و پاکستان
رسانه­های پاکستان گزارش کردند که در مراسم امضاء توافقنامه­ میان چین و پاکستان جهت احداث و­ راه­اندازی دو نیروگاه زغال­سوز ­­1650 مگاواتی، خاموشی­های مکرری اتفاق افتاد که موجب به تأخیر افتادن ادامه مراسم شد. به گزارش خبرگزاری پاکستان سرانجام با حضور وزیر دفاع پاکستان و معاون وزیر آب و برق پاکستان یونس داغا، توافقنامه­هایی جهت احداث نیروگاه­های زغال­سوز با شرکت­های چینی­(CPHGC) و­(HUBCO) به امضا رسید. براساس این توافقنامه­ها نیروگاه زغال­سوز 1320 مگاواتی در منطقه هاب استان بلوچستان احداث می­شود که هزینه احداث آن 2 میلیارد دلار برآورد شده و احداث نیروگاه 330مگاواتی در منطقه تار استان سند با هزینه 500 میلیون دلار انجام خواهد شد. پروژه 1320 مگاواتی تا ماه آگوست 2019 و پروژه 330 مگاواتی تا ماه دسامبر همان سال تکمیل خواهد شد. خواجه آصف گفت که دولت به طور کامل پروژه­ها را به اجرا گذاشته است که تا حتی پس از تصدی این دولت و با در نظر گرفتن نیازهای آینده کشور به انرژی، تکمیل گردد. خواجه آصف گفت که اولویت، استفاده از منابع زغال سنگ محلی در منطقه تار برای تولید برق ارزان است. این پروژه­ها فصل تازه­ای در بخش انرژی باز می­کند و اضافه کرد منطقه تار مرکز انرژی کشور در آینده می­باشد و همچنین افزود که اجرای این پروژه­ها نه تنها به صرفه­جویی ارز کمک می­کند بلکه برق تولید شده با نرخ مناسبی به مصرف­کنندگان ارائه می­دهد. وزیر نیروی پاکستان گفت که امضا موافقت نامه­ها یک دستاورد بزرگ بود و در پاسخ به سؤالی گفت پروژه برق 1320 مگاواتی بر پایه فناوری­های ­(SU) (رسیدن به راندمان بالا و استفاده کمتر از زغال­سنگ و در نتیجه کاهش انتشار گاز CO2 ) است. در مورد پروژه تار، او افزود که امیدوار است سرمایه­های بیشتری را در آینده جذب کند. وی همچنین در پاسخ سؤالی دیگر گفت که کار بر روی بروز­رسانی سیستم خطوط انتقال نیز به طور همزمان انجام شده است. آصف در مورد نیروگاه ناندیپورگفت که این نیروگاه در حال تولید و عرضه 430 مگاوات برق است و سیستم فرآیند گازی سازی نیروگاه شروع به کار کرده است که موجب تغییر وضعیت نیروگاه شده و مصرف گاز را ممکن می­سازد. او گفت پرداخت هزینه احداث خط لوله به قطر­30 اینچ به شرکت گاز سوئي شمالی پاکستان برای تأمین گاز نیروگاه انجام شده است.
(28 ژانویه2017- منبع: dailypakistan)
پاکستان - اخبار -2016 -1395
احداث خطوط انتقال نیرو در سراسر پاکستان
نواز شریف نخست وزیر پاکستان در مراسم افتتاح نیروگاه هسته­ای چاشما گفت که قرار است شرکت چینی کورپوریشن برای احداث خط انتقال برق فشار قوی به ظرفیت 4000 مگاوات از شمال تا جنوب پاکستان، 1/5 میلیارد دلار سرمایه­گذاری کند. قرارداد این طرح ( احداث خطوط فشار قوی و خطوط (HVDC) در جریان سفر محمد یونس داغا رئیس سازمان آب و برق پاکستان به پکن، با یک شرکت دولتی چین امضا شد. دولت پاکستان گفت که اﻓﺰﺍﻳﺶ ﻇﺮﻓﻴﺖ ﺧﻄﻮﻁ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ، بخش کلیدی در زیرساخت­های انتقال برق خواهد بود و این خط انتقال برق فشار قوی، به طول بیش از یک هزار کیلومتر، برای انتقال برق از لاهور در ایالت پنجاب تا منطقه ماتیاری در ایالت جنوبی سند احداث می­شود. اجرای این پروژه حدود 20 ماه به طول می­انجامد. مجموعه پروژه های سرمایه گذاری چین و پاکستان به ارزش 55 میلیارد دلار است و این پروژه بخشی از این مجموعه در قالب طرح راهروی اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) است. پاکستان در تلاش است تا برق کافی برای نزدیک به 200 میلیون نفر از شهروندان این کشور که سال­ها با خاموشی گسترده چه در مناطق شهری و چه روستایی مواجه هستند را تأمین کند و به این بحران تا سال 2018 پایان بخشد. دولت توانسته است خاموشی­ها را کاهش دهد، اما همچنان با مشکل وقفه و اختلاف میان تولید و توزیع مواجه می­باشد. نواز شریف هفته گذشته چهارمین نیروگاه هسته­ای پاکستان را افتتاح کرد. همکاری مشترک این کشور با چین به عنوان بخشی از تلاش­های دولت برای پایان دادن به کمبود انرژی، 340 مگاوات برق به ظرفیت شبکه ملی برق می­افزاید. بخش انرژی در تلاش برای تأمین هزینه­های تولید برق به طور سنتی است، در نتیجه دولت باید سالانه 2 میلیارد دلار یارانه پرداخت کند. (5 ژانویه 2017 - ­ منبع:  easterneye)
ساخت دو نیروگاه زغال سوز در پاکستان بر اساس زغال سنگ وارداتی
دولت پاکستان به شرکت برق خصوصی هابکو مجوز احداث و راه­اندازی دو نیروگاه هریک با ظرفیت 660 مگاوات و در مجموع 1320 مگاوات براساس سوخت زغال­سنگ­ وارداتی را داد. در این راستا کمیته امور زیر بنایی و خصوصی­سازی صنعت برق پاکستان (PPIB) درخواست برگزاری نشستی جهت گفتگو و بحث پیرامون تأمین مالی و همچنین اجرای تمامی توافقنامه بر اساس زغال­سنگ وارداتی در منطقه هاب ایالت بلوچستان پاکستان را کرده­اند. یک مقام بلندپایه شرکت هابکو گفت که انتظار می­رود ترتیبات لازم جهت تأمین هزینه مالی برای اجرای پروژه های جدید نیروگاهی تا ماه ژوئن سال 2017 انجام شود. هزینه کل این پروژه به میزان 1/8 میلیارد دلار برآورد شده است. شمس الاسلام قائم مقام شرکت هابکو گفت که یکی از نیروگاه­ها باید به تولید تجاری خود تا ماه دسامبر سال 2018 برسد و دومین نیروگاه تا ماه آگوست سال 2019باید وارد مدار شود.
(7 ژانویه 2017- ­ منبع: pcq)
افتتاح نیروگاه هسته ای توسط نخست وزیر پاکستان
 نواز شریف نخست وزیر پاکستان، نیروگاه هسته­ای چاشما 3 در نزدیکی شهر مینوالی در استان پنجاب را در ماه دسامبر سال ­2016 افتتاح کرد. راه­اندازی این نیروگاه نه تنها موجب کاهش خاموشی و قطع برق می­گردد بلکه کمک می­کند تا پاکستان به تعهدات خود براساس مشارکت کشورهای جهان در برنامه جهانی کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای (INDCs) عمل کند. این پروژه نیروگاهی حاصل همکاری سازمان انرژی اتمی پاکستان و سازمان همکاری­های هسته­ای و ملی چین است. پیشرفت موفقیت­آمیز روند این پروژه، موجب شد تا سازمان انرژی اتمی و بانک صادرات و واردات چین حمایت فنی و مالی خود را نیز افزایش دهند. پروژه هسته­ای چاشما متشکل از چهار نیروگاه هسته­ای است. دو نیرگاه آن با نام­های چاشمای 1و 2 زودتر از موعد به مرحله عملیاتی رسیدند و چاشمای 4 نیز در پایان سال 2017 راه اندازی و مجموعأ به تولید هدف­گذاری شده 8000 مگاوات برق، دست خواهند یافت. علاوه بر آن پاکستان در حال احداث دو نیروگاه هسته­ای با نام­های  K2 و K3 در کراچی است. با راه­اندازی این نیروگاه­ها 8800 مگاوات برق تا سال 2030 به شبکه افزوده می­شود.
(29 دسامبر 2016- منبع: jagranjosh)

احداث شبکه برق سراسری در پاکستان
دولت پاکستان اعلام کرد که شرکت برق دولتی چین قرار است با سرمایه­گذاری 1/5 میلیارد دلار، خطوط انتقال نیرو در سراسر پاکستان را با هدف انتقال 4000 مگاوات برق از شمال به جنوب کشور احداث کند. مقامات چینی و پاکستانی یک موافقتنامه را در پکن به امضا رساندند که بر اساس آن چین خطوط انتقال را به صورت جریان مستقیم با ولتاژ بالا در پاکستان، احداث کند. خطوط انتقال برق به صورت شبکه سراسری از جنوبی­ترین شهر پاکستان به نام ماتیاری در ایالت سند پاکستان آغاز و تا شرقی­ترین شهر یعنی لاهور به طول 1000 کیلومتر کشیده می­شود. نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفت که دولت متعهد شده تا در تلاش همه جانبه­ای تا سال 2018، برق کافی برای نزدیک به 200 میلیون شهروند خود را تأمین کند. نواز شریف در مراسم افتتاح چهارمین نیروگاه هسته­ای گفت همکاری­های مشترک با چین، بخشی از تلاش­های دولت برای پایان دادن به کمبود انرژی است که موجب افزایش 340 مگاوات برق به شبکه ملی می­گردد. (30 دسامبر 2016- منبع: economictimes)
احداث سد دیامر باشای پاکستان در سال آینده
عابد شیرعلی وزیر آب و برق دولت نواز شریف جمعه گذشته گفت که مراحل خرید زمین برای احداث سد دیامر باشا، تقریباً به اتمام رسیده است و از سال آینده کار احداث آن، آغاز خواهد شد. او گفت دولت­های قبلی هیچ گام عملی برای احداث سد در کشور برنداشته­اند و افزود دولت فعلی، کار بر روی هشت تا نه سد جدید را آغاز کرده که با هر یک از آنها می­توان به تولید بیش از 50 مگاوات برق دست یافت. عابد شیرعلی همچنین گفت که پروژه­های نیروگاهی کریدور اقتصادی چین و پاکستان بر اساس اولویت­بندی و اهمیت پروژه­ها تفکیک و دسته­بندی شده است. مرحله نخست آن با 10400 مگاوات برق اجرا و به اتمام رسیده و پروژه­های بعدی نیز با 6645 مگاوات برق در حال اجرا است که تا رسیدن به ظرفیت کل 17045 مگاوات پیش خواهد رفت. این پروژه­ها شامل پروژه­های نیروگاه­های بادی، خورشیدی، آبی و پروژه­ نیروگاهی زغال­سوز است. وی افزود تمامی این پروژه­ها با ­روش احداث، بهره‌برداري و مالكيت (BOO)، توليدكنندگان مستقل برق (IPP) ­انجام می­شود و پیشرفت آن از سوی انجمن توسعه انرژی­های جایگزین پاکستان (AEDB) و کمیته امور زیر بنایی و خصوصی­سازی صنعت برق پاکستان (PPIB)، کنترل و نظارت می­شود. عابد شیرعلی افزود هدف از اجرای این پروژه­ها تولید برق با هزینه کم و حمایت از مصرف کننده می­باشد. (17دسامبر2016، منبع: pakobserver)
اختصاص وام 81 میلیون دلاری آمریکا به پاکستان
آمریکا توافقنامه­ای مبنی بر اعطای یک وام 8/5 میلیارد روپیه­ای (معادل 81 میلیون دلار) به سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA) برای احداث سدی در وزیرستان از مناطق خودمختار و قبایلی در پاکستان را به امضاء رساند. این منطقه خارج از کنترل ۴ ایالت پنجاب، سند، سرحد و بلوچستان است. دیوید هیل سفیر آمریکا در پاکستان در سخنرانی خود گفت که آمریکا  سابقه همکاری طولانی در زمینه انرژی با پاکستان دارد. با تکمیل شدن فاز نخست این پروژه بیش از 16 هزار جریب نزدیک به (6500 هکتار) زمین زراعتی آبیاری و 18 مگاوات برق تولید و به شبکه افزوده خواهد شد. از سال 2009 تاکنون، ایالات متحده بیش از 53/1 میلیارد روپیه (معادل 508 میلیون دلار) به منظور توسعه بخش برق در پاکستان در جهت رفاه 28 میلیون پاکستانی و افزایش بیش از 2400 مگاوات برق به شبکه سراسری سرمایه­گذاری کرده است.
(14 دسامیر 2016، منبع:  economictime)
نیروگاه گودو پاکستان
گودو بزرگترین نیروگاه حرارتی پاکستان در روز یکشنبه به دلیل مه غلیظی که بسیاری از بخش­های کشور را تحت تأثیر خود قرار داده بود، از مدار خارج شد و در نتیجه خرابی نیروگاه، تولید و عرضه برق در داخل ایالت­های سند، بلوچستان و بخش­های دیگر کشور به حالت تعلیق درآمد و منجر به تعطیلی تمام واحدهای تولید برق شد. در این راستا برای بازگرداندن واحد 3 این نیروگاه، تلاش­هایی صورت گرفته است. نیروگاه گودو 650 مگاوات برق تولیدی خود را به شبکه سراسری می­افزاید. این نیروگاه یکی از قدیمی­ترین نیروگاه­ها در کشور است و دارای سه خط انتقال بزرگ است که خروجی آن برای تأمین برق ایالت­های پنجاب، سند و بلوچستان است.
(12 دسامیر 2016، منبع:  pakobserver)
اختصاص وام 325 میلیون دلاری از سوی بانک توسعه آسیا به پاکستان
بانک توسعه آسیا (ADB) جهت بهره­گیری از منابع انرژی پاک و نصب تجهیزات بادی و خورشیدی، مبلغ 325 میلیون دلار وام به پاکستان اختصاص داده است. این بودجه همچنین در زمینه افزایش دسترسی به برق در دو ایالت­ بزرگ خیبر پختونخوا KPP و پنجاب پاکستان، صرف خواهد شد. بانک توسعه آسیا همچنین در نظر دارد مبلغ 750 هزار دلار دیگر در بخش­های فنی برای توسعه ظرفیت و نظارت بر اجرای پروژه فوق، اختصاص دهد. این پروژه شامل نصب نیروگاه­های انرژی تجدیدپذیر و همچنین احداث 1000 نیروگاه برق آبی میکرو (MHPs) در مناطق خارج از شبکه استان خیبر پختونخوا می­باشد. علاوه بر این پروژه، پنل­های خورشیدی سقفی برای 23 هزار مدرسه و 2500 درمانگاه و مرکز بهداشتی در دو استان و یک دانشگاه در بهاولپور پنجاب، نصب خواهد شد. یک متخصص انرژی گفت که اجرای این پروژه، پاسخگوی تقاضای فزاینده انرژی بوده و نیاز بخش­های فعال اقتصادی را تأمین خواهد کرد و ضمن تأمین برق مورد نیاز جوامع آسیب پذیر دو ایالت پنجاب و خیبر پختونخوا، موجب افزایش دسترسی به انرژی پایدار خواهد بود. در مجموع، انتظار می­رود با راه اندازی­های نیروگاه برق آبی میکرو MHPS  و نیروگاه­های خورشیدی، نیاز  1/5 میلیون نفر از ساکنین مناطق روستایی تأمین شود.
( 28نوامبر 2016- منبع: energy-business)
http://www.energy-business-review.com/news/adb-approves-325m-funding-to-help-improve-clean-energy-access-in-pakistan-281116-5680962
تولید 34000 مگاوات برق در سال 2018
خواجه آصف وزیر فدرال آب و برق پاکستان در روز سه شنبه گفت که این کشور در سال 2018 به تولید 34000 مگاوات برق دست می­یابد که این میزان می­تواند برای رفع نیازهای کشور کافی باشد. وی در مصاحبه­ای گفت که تمام پروژه­های برق در سال 2018 تکمیل می­شوند و تعهد نخست وزیر نسبت به پایان بخشیدن به خاموشی­ها تحقق می­یابد. وی در پاسخ به یک پرسش گفت بیشتر نیروگاه­های تولید برق در شمال کشور در نزدیکی مراکز انتقال بار هستند و دیگر نیازی به احداث خطوط طولانی انتقال برق نیست. او گفت ترتیبات لازم برای تست نیروگاه بندر قاسم واقع در کراچی، داده شده و افزود با دستیابی کشور به برق مازاد در سال 2018 دیگر نیازی به راه اندازی نیروگاه­های دیزلی نخواهد بود و از برق مازاد نیز در موارد اضطراری استفاده خواهد شد.
( 22نوامبر 2016- منبع: pakistantoday)
http://www.pakistantoday.com.pk/2016/11/22/business/asif-predicts-34000-mw-power-generation-in-2018/
گزارش معاون وزارت آب و برق پاكستان
محمد یونس داغا معاون وزارت آب و برق پاكستان گفت دولت پاکستان در تلاش جهت بهبود بخش­های تولید، انتقال و توزیع برق با هدف رفع کامل خاموشی­ها و قطع برق تا سال  2018 می­باشد. در یک مصاحبه، او گفت که حداکثر کمبود برق 6500 مگاوات است و افزایش 10000 مگاوات به تولید برق  تا سال 2018، می­تواند در رفع کامل خاموشی­ها بسیار تأثیر گذار باشد. وی افزود ماحاصل تازه­ترین پروژه­ها که در سال 2018 به مرحله اتمام و عملیاتی می­رسند، دو نیروگاه هسته­ای هر یک با ظرفیت 350 مگاوات، سه پروژه نیروگاهی LNG سوز هریک با ظرفیت  1200 مگاوات، دو پروژه زغال­سوز هریک با ظرفیت 1320 مگاوات و پروژه­های نیروگاه برق آبی­ نیلوم- جلوم و تاربلا می­باشد. پیش بینی شده تا سال 2022 و در برنامه­­ای بلند مدت، تولید برق به میزان 30000 مگاوات افزوده ­شود که 14000 مگاوات آن از نیروگاه­های برق آبی بدست می­آید. معاون وزیر آب و برق پاکستان گفت که دولت بیش از یک میلیارد دلار صرف بروزکردن سیستم انتقال برق کشور کرده است.
(10 نوامبر 2016- منبع: samaa­)

عملیاتی شدن نیروگاه زغالسوز منطقه تار تا ماه ژوئن سال 2019
شمس­الدین احمد شیخ، مدیر اجرایی شرکت حفاری و اکتشاف زغال­سنگ در ایالت سند پاکستان(SECMC)  دوشنبه گذشته گفت که پروژه نیروگاه زغال­سوز 660 مگاواتی در منطقه تار پاکستان تا 3 ژوئن سال 2019 به مرحله عملیاتی خواهد رسید. به گزارش خبرگزاری­ها، شمس­­الدین احمد در ارتباط با این پروژه گفت که تمامی توافقات مالی پروژه در تاریخ 4 آوریل 2016 به امضاء رسیده و از آن تاریخ تاکنون 10/2 درصد از کل کار تکمیل شده است. وی افزود کار بر روی نیروگاه و  عملیات حفاری و استخراج زغال سنگ به طور همزمان پیش می­رود. شیخ همچنین گفت که این اولین پروژه نیروگاهی زغال­سوز در منطقه تار است و یکی از پروژه­های انرژی پیشرو کریدور اقتصادی چین پاکستان می­باشد و افزود قرار است تا پایان سال 2021 پنج نیروگاه دیگر زغال سوز در همان منطقه احداث و راه اندازی شود و تولید برق تا میزان 3000 مگاوات افزایش یابد.
(15 نوامبر 2016- منبع: dailypakistan­)
تولید برق از انرژی بادی در پاکستان
انجمن توسعه انرژی‌های جایگزین پاکستان (AEDB)، اعلام کرد که مجموع ظرفیت نصب شده پروژه­ نیروگاه­های بادی با 12 پروژه در کشور به 5/590 مگاوات رسید. ­6 پروژه برق بادی جدید به تازگی توانسته­اند مجوز بهره­برداری تجاری را کسب کنند.
هدف­گذاری دولت افزایش 1000مگاوات برق به شبکه ملی تا سال 2018 از طریق کریدور بادی و در نتیجه، جذب سرمایه­گذاران بیشتر به تولید انرژی بادی می باشد. کریدور بادی پاکستان در منطقه تاتا 50 هزار مگاوات پتانسیل تولید برق دارد که می­تواند برق مورد تقاضای کشور را تأمین نماید. اگرچه در حال حاضر ظرفیت بالقوه تولید زیاد است اما سیستم­های ضعیف و فرسوده انتقال برق، یک مانع بزرگ برای نیروگاه­ها در بهره­برداری کامل از ظرفیت نیروگاه­ها محسوب می­شوند. مناطق ساحلی استان بلوچستان کشور پاکستان نیز پتانسیل بالایی برای تولید انرژی پاک و جایگزین دارند اما فاقد امکانات زیربنایی می­باشد و دولت در این زمینه هماهنگی­های لازم را انجام نداده است و نیروگاه­های برق بادی به دلیل سیستم ضعیف انتقال، تاکنون حدود 200 مرتبه از مدار خارج شده­اند.
(28 نوامبر 2016- منبع: pakistankakhudahafiz­)
شروع به کار  نیروگاه هسته ای 340 مگاواتی پاکستان
رسانه­ های رسمی دولت پاکستان به نقل از مسئولان سازمان انرژی اتمی این کشور خبر از آغاز فعالیت چهارمین نیروگاه هسته­ای واقع در فاز سوم مجتمع نیروگاه هسته­ای چشمه در منطقه میانوالی ایالت پنجاب دادند. به گفته مسئولان این سازمان، هم اکنون این نیروگاه مرحله آزمایشی خود را می­گذراند و پس از گذراندن مراحل آزمایشی در ماه دسامبر سال جاری (حدود دو ماه دیگر) با ظرفیت کامل 340 مگاوات به شبکه توزیع برق پاکستان می­پیوندد. اولین نیروگاه هسته­ای پاکستان KANUPP در کراچی است که مدت فعالیت آن به 44 سال می­رسد. دو نیروگاه هسته­ای دیگر C-1  و C-2 در مجتمع چشمه می­باشند که در حال حاضر­600 مگاوات برق تولید و به شبکه ارسال می­کنند. همچنین دو نیروگاه بزرگ دیگر نیز به نام­های K-2 و  K-3 نزدیک کراچی در حال احداث می­باشند که هریک به ترتیب در سال­های 2020 و 2021 به اتمام خواهند رسید. (17 اکتبر 2016- منبع: siasat)        
 
خشنودی مقامات چین و پاکستان  برای احداث نیروگاه زغال سوز
شهباز شریف سر وزیر ایالت پنجاب پاکستان به همراه سفیر چین سان ویدونگ (Sun Weidong) دیداری از پروژه نیروگاه زغال سوز 1320­مگاواتی در منطقه قادر آباد پاکستان داشتند. در این بازدید آنها از سرعت پیشرفت کار این پروژه بسیار ابراز خشنودی کردند. به گفته  شهباز شریف پروژه نیروگاه زغال سوز قادر آباد فصل تازه­ای در توسعه پاکستان بوجود خواهد آورد. او گفت چین با سرمایه­گذاری­های متعدد خود نقش مهمی را در به حداقل رساندن خاموشی­ها در پاکستان بازی کرده و ادامه روند همکاری های دو کشور می­تواند منجر به رفع کامل خاموشی­ها و قطع برق تا سال 2018 در کشور گردد. ( 15 اکتبر 2016- منبع:­nation )
شروع تولید برق در مزرعه بادی 52/8 مگاواتی
مزرعه بادی 52/8 مگاواتی در منطقه کریدور بادی ایالت سند پاکستان پس از اتمام یک دوره آزمایشی و موفقیت آمیز هفت روزه فعالیت خودش را آغاز کرد. این مزرعه بادی با حمایت شرکت مستر گروه فعال در زمینه انرژی­های تجدید پذیر و تولید کننده تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و همچنین با حمایت مالی سرمایه­گذاران داخلی و خارجی در این منطقه احداث شده است. این نیروگاه بادی دارای 33 توربین بادی XLE 1/6 مگاواتی بسیار مدرن می­باشد و از 13 اکتبر شروع به تولید برق کرده است. احداث این نیروگاه بخشی از اقدامات دولت برای تولید انرژی از منابع پاک است. (22 اکتبر 2016- منبع:tribune )  

                                       http://tribune.com.pk/story/1205951/electrified-52-8mw-wind-farm-starts-production/
نصب دومین توربین نیروگاه Bhikki پاکستان
به گزارش منابع خبری پاکستان برای حمل توربین 358 مگاواتی از بندر قاسم واقع در کراچی به شیخوپوره (در ایالت پنجاب) پاکستان، ترتیبات ویژه اتخاذ شده است. این دومین توربین از سه توربین گازی است که از فرانسه وارد و در نیروگاه در حال احداث  Bhikki در شیخوپوره، نصب می­شود. اولین توربین این نیروگاه حدود 45 روز قبل به نیروگاه منتقل شده است. این دو توربین، تولید برق خود را در تابستان سال آینده شروع خواهند کرد و جمعاً 716 مگاوات برق به شبکه سراسری با هدف به حداقل رساندن خاموشی­ها در کشور، می­افزایند. توربین 9HA در کتاب رکوردهای جهانی گینس به دلیل بالا بودن راندمان آن  به ثبت رسیده است و از همین نوع توربین در نیروگاه Beauchene ­فرانسه به دلیل راندمان 3/62 درصدی به عنوان بهترین توربین تولید برق بکار گرفته شده است. عمليات اجرايي نیروگاه Bhikki تا کنون به میزان 50 درصد پیشرفت داشته است. نیروگاه ­1180 مگاواتی Bhikki از گاز LNG به عنوان سوخت اصلی که بالاترین بهره­وری برای تجهیزات نیروگاه را دارد و هزینه برق برای مصرف کننده نهایی را به حداقل ممکن می­رساند، استفاده خواهد کرد. این نیروگاه با سرمایه­گذاری 55­ میلیارد روپیه ( معادل 529 میلیون دلار­)­ مشترکاً توسط دو شرکت بین­المللی با نام­های Harben چین و جنرال الکتریک راه­اندازی می­شود.  (5 اکتبر2016- منبع: tribune)
شرکت کره­ای KHNP برنده مناقصه 530 میلیون دلاری پاکستان
شرکت کره ای­KHNP فعال در زمینه احداث نیروگاه­های برق آبی و هسته­ای اعلام کرد، انعقاد قرارداد 530 میلیون دلاری احداث نیروگاه را (به روشBOT)، در رقابتی با دو شرکت پاکستانی (PPIB) سرمایه‌گذار در بخش خصوصی وزارت آب و برق پاکستان و همچنین انجمن زیر سازه نیروگاه­های برق آبی پاکستان از آن خود کرد. شرکت کره­ای KHNPبرای اجرای این پروژه، کنسرسیومی نیز از شرکت­های صنعتی با نام Daelim و مهندسی Lotte تشکیل داده است. نیروگاه برق آبی 350 مگاواتی قرار است در 210 کیلومتری شمال شرق پایتخت پاکستان احداث و راه اندازی شود و برای مدت 30 سال تا قبل از انتقال آن به دولت پاکستان، در اختیار این شرکت باقی بماند.
(5 اکتبر2016- منبع:  tribune)
بهره برداری از یک نیروگاه جدید در پاکستان
محمد یونس داغا، معاون وزارت آب و برق پاكستان گفت که کار احداث نیروگاه LNG سوز بالوکی (Balloki) ­واقع در منطقه قصور در ایالت پنجاب پاکستان­، به خوبی پیش می­رود و در ماه سپتامبر 2017 به مرحله بهره­برداری خواهد رسید. این نیروگاه که مجهز به جدیدترین فناوری است، کارآمدترین نیروگاه پاکستان تا به امروز می­باشد که تولید برق آن 1223 مگاوات خواهد بود. وی افزود تولید برق این نیروگاه با بازدهی 62 درصد با هیچ نیروگاه دیگری در کشور قابل مقایسه نیست. محمد یونس داغا در بازدید از این نیروگاه گفت که با برآورد کارشناسان برق ارزانتر تولید شده این نیروگاه، حدود 18 میلیارد روپیه (7/171 میلیون دلار) صرفه جویی برای مصرف کنندگان خواهد داشت و برق تولید شده با نرخ 30/6 روپیه ( معادل 6 سنت) در اختیار مصرف کننده قرار خواهد گرفت. هزینه این پروژه 86 میلیارد روپیه (معادل­820 میلیون دلار) است و نیاز 6 میلیون خانوار را در سراسر کشور تأمین خواهد کرد. معاون وزارت آب و برق پاكستان گفت که دولت در حال کار بر روی 9 پروژه نیروگاهی عظیم برق با هدف کاهش خاموشی­ها در کشور تا سال 2018 است. این پروژه­ها در مجموع 11 هزار مگاوات برق تهیه خواهند کرد. (23 سپتامبر 2016- منبع: geo)
حمل توربین گازی به سوی نیروگاه Bhikki پاکستان
منصور­ علی­ خان مهندس ارشد پروژه احداث نیروگاه سیکل­ترکیبی  Bhikkiخبرداد که اولین توربین گاز 9HA به وزن 372 تن، ساخت شرکت جنرال الکتریک (GE) با ظرفیت1180 مگاوات جهت نصب در نیروگاه سیکل­ترکیبی ­Bhikki نزدیک شهر شیخ پوره در ایالت پنجاب، منتقل شده است. همچنین یکی از سه ژنراتور توربین گازی دیگر نیز که توسط جنرال الکتریک ساخته شده بود از نیویورک وارد و به سایت نیروگاه منتقل می­شود. دو توربین گازی باقی مانده و بسیاری از ژنراتورها که توسط جنرال الکتریک تولید می­شوند در موعد مقرر به پاکستان خواهند رسید. منصور علی خان گفت که تا کنون بیش از 70 درصد از کار احداث تکمیل شده و در ماه مارس سال 2017 با 750 مگاوات انتقال برق به شبکه سراسری، کار خود را آغاز خواهد کرد و تا پایان سال آینده به ظرفیت کامل تولید برق خواهد رسید. منصور علی­خان گفت که نیروگاه Bhikki یک نقطه عطف برای بخش برق پاکستان است که با بهره­وری بالاتر، هزینه تولید کمتری خواهد داشت. این امر در نهایت به نفع مصرف­کنندگان تمام خواهد شد. او افزود این نیروگاه سیکل­ترکیبی ممکن است با نفت گاز و گاز طبیعی به فعالیت خود ادامه دهد و با اتمام آن برق بیش از شش میلیون خانه تأمین خواهد شد. (24 اوت 2016 - منبع: nation)
تولید 20000 مگاوات برق در پاکستان
دکتر مفتاح اسماعیل مشاور عالی نخست وزیر و رئیس سازمان سرمایه­گذاری پاکستان روز جمعه گذشته گفت که 20000 مگاوات برق پس از تکمیل پروژه­های مختلف در کشور تولید خواهد شد. دکتر مفتاح اسماعیل در گفتگو با رادیو پاکستان گفت نیروگاه کراچی و زغال سنگ ساهیوال در سال 2017 و پروژه زغال سنگ تار در سال 2018 تکمیل خواهد شد. او گفت سه پروژه انرژی بادی نیز در منطقه سند و همچنین دو نیروگاه زغال­سنگ در منطقه تار در حال احداث است که اتمام این پروژه­ها به غلبه بر بحران انرژی کمک خواهد کرد. او در ادامه گفت که کریدور اقتصادی پاکستان و چین (CPEC) نیز یک پروژه عظیم است که نه تنها به نفع استان بلوچستان است بلکه برای سایر استان­های کشور و همچنین برای کشورهای منطقه نیز مفید می­باشد. او گفت: دولت در تلاش برای اتمام به موقع آن است و پروژه CPEC اثرات بلندمدت در پاکستان داشته و فرصت­های شغلی جدیدی را برای جوانان کشور فراهم می­کند. (19 اوت 2016 - منبع: brecorder)
تعهد نواز شریف به تکمیل به موقع پروژه های نیروگاهی
نواز شریف نخست وزیر پاکستان جمعه گذشته گفت که دولت او در نظر دارد جهت پایان دادن به قطع مکرر برق و افزایش رشد صنعتی در کشور، تمامی پروژه­های برق را بر طبق برنامه زمانبندی، پیش ببرد. نخست وزیر گفت که شخصاً بر روی پروژه نیروگاه برق آبی نیلوم جلوم (NJHP)، نظارت دارد . این پروژه برای تولید 969 مگاوات برق طراحی شده تا تکیه بر تولید برق حرارتی کاهش یابد. نخست وزیر گفت که سعی ما بر این است که به وعده­هایی که در پایان بخشیدن به خاموشی­ها به مردم داده­ایم، پایبند باشیم و در راه رسیدن به هدفمان هر گونه مانع را از سر راه برداریم. نواز شریف همچنین اشاره کرد که با اجرای این پروژه، 78 درصد فرصت شغلی به مردم محلی اختصاص داده خواهد شد. این پروژه دارای چهار توربین هریک با توان 242/25 مگاوات است. این پروژه که مجری آن یک شرکت چینی به نام­­(CGGC)  می­باشد، در ژانویه 2008 آغاز و به احتمال زیاد تا اواسط سال 2017 به پایان خواهد رسید. بر طبق گزارش­های ارائه شده از سوی وزیران دارایی، آب و برق و اطلاعات به نخست وزیر، پیشرفت این پروژه 85/3 درصد بوده است. (11 اوت 2016- منبع: brecorder)
بحران انرژی در بلوچستان
متأسفانه در ایالت بلوچستان پاکستان که دارای منابع سرشار انرژی است، موضوع انرژی که یک نیاز قطعی در جهان معاصر است­، کاملاً نادیده گرفته شده و موجب گردیده که در شهر بندری گوادر در جنوب این ایالت، بحران انرژی بیشتر به چشم بخورد و به دنبال آن شکاف میان عرضه و تقاضای برق، بیشتر شود. ساکنین برخی از مناطق این استان با 22 ساعت قطع برق و خاموشی روبرو هستند که این موضوع موجب بروز نارضایتی آنها شده است. مرکز ایالت بلوچستان پاکستان شهر کویته با خاموشی­های 16 ساعته روبرو است و نقص فنی و باران­های سیل­آسا بخشی از دلایل بروز خاموشی­ها در این شهر شده که جهت رفع آن هیچگونه تمهیدات و اقدامات فوری بکار بسته نمی­شود. برآورد شده است که ایالت بلوچستان پاکستان به 1650­مگاوات برق نیاز دارد اما شرکت انتقال این استان حداکثر توان انتقال برق تا 650 مگاوات را در اختیار دارد. به گفته مقامات مسئول، برق تولید شده در این ایالت می­تواند نیاز تمامی مناطق این استان را تأمین کند، اما متاسفانه مقدار زیادی از برق تولید شده به شبکه سراسری منتقل می شود. ایالت بلوچستان پاکستان دارای 4 نیروگاه با توان تولیدی تقریباً 2200  مگاوات برق است اما متأسفانه تنها 400 مگاوات آن در این ایالت به مصرف می­رسد که بسیار اندک است و در مقابل سایر شهرهای پاکستان حداکثر استفاده را از برق تولید شده از این منطقه را می­برند. ساکنین دو شهر بسیار گرم این ایالت یعنی تربت و سیبی نیز با  مشکلات مشابه روبرو هستند و در گرمای 50 درجه سانتیگراد با خاموشی­های 10 تا 20 ساعت در روز روبرو می­باشند. (30 ژوئیه 2016- منبع: pakobserver)
احداث دو نیروگاه در جنوب پاکستان
یک مقام پاکستانی گفت که شرکت چینی ­­تری گورجس، یکی از بزرگترین شرکت­های فعال در زمینه انرژی در جهان، قرار است از اواخر این ماه، احداث دو نیروگاه­ بادی دیگر در جنوب استان سند پاکستان را آغاز کند. این دو پروژه، با نام­های دومین و سومین پروژه مزرعه بادی تری گورجس پاکستان هریک با ظرفیت تولید 49/5 مگاوات برق می­باشند. این پروژه­ها از مجموع 21 پروژه همکاری انرژی، تحت نظارت کریدور اقتصادی چین و پاکستان ­(CPEC)­ می­باشد. وو دی، رئیس بخش اجرایی فاز نخست پروژه انرژی بادی تری گورجس گفت که سرمایه­گذاری شرکت ­CTG، در این دو پروژه 224 میلیون دلار خواهد بود. وی همچنین افزود این دو نیروگاه ظرف 18 ماه تکمیل خواهند شد و مکان اجرای آن در جیمپیر در منطقه جنوب تاتا در ایالت سند است. شرکت چینی تری­گورجس نخستین مزرعه بادی پاکستان را با روش BOO و هزینه 130/3 میلیون دلار با توان تولید 49/5 مگاوات در نوامبر 2014 شروع و پس از مدت 17 ماه با موفقیت به اتمام رساند. نخستین پروژه مزرعه بادی این شرکت واقع در 90 کیلومتری شرق شهر بندری کراچی و­ با فاصله 80 کیلومتر از دریا و توان تولید 146/3 میلیون کیلووات ساعت در سال است. این مزرعه دارای 33 توربین بادی است که نیاز حدود 60 هزار خانوار را تأمین می­کند. فاز دوم و سوم این پروژه هریک با 33 توربین بادی، 99 مگاوات برق تا پایان سال آینده تولید می­کنند که می­توانند مشکل حدود 120 هزار خانواده را حل کنند. پاکستان دارای یک خط ساحلی به طول 1046­کیلومتر می­باشد که زمین­های باد خیز فراوان با سرعت متوسط باد 7/4 متر بر ثانیه در نواحی ساحلی، پتانسیلی عظیم از انرژی باد را می­تواند فراهم کند. به گفته وو دی، نخستین پروژه مزرعه بادی پاکستان­600 شغل جدید برای مردم محلی در مدت زمان احداث و 35 شغل در مرحله عملیاتی شدن پروژه ایجاد کرده و فاز دوم و سوم نیز فرصت­های شغلی برای 1200پاکستانی در مدت زمان احداث و در مراحل عملیاتی پروژه نیز حدود 70 شغل برای ساکنین محلی ایجاد خواهد کرد.
(4 جولای 2016- منبع: chinadaily)
عملیات نوسازی نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی قائد اعظم در پنجاب پاکستان
نیروگاه خورشیدی100مگاواتی قائد اعظم، در بهاولپور در استان پنجاب پاکستان اولین سیستم­های تأمین برق مستقل از شبکه IPP است که در سال 2015 نصب شد و در آگوست 2015 به مرحله عملیاتی رسیده است. نیروگاه قائد اعظم ماه­هاست که در حال تولید برق است و میزان تولید آن بیش از هدف تعیین شده از سوی سازمان ملی تنظیم مقررات برق پاکستان NEPRA می­باشد. این نیروگاه که با تکنولوژی مولتی کریستال فتوولتائیک ساخته شده، در حال تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده برق با بالاترین ظرفیت به میزان 1000­مگاوات، در­جهان است. (23 ژوئن 2016- منبع: renewableenergyworld)
کمک جنرال الکتریک در تولید برق بیشتر
صریم شیخ، مدیر اجرایی نمایندگی شرکت ­جنرال الکتریک در پاکستان، در مصاحبه­ای گفت که پاکستان می­تواند به منظور کاهش قطع برق در کشور با استفاده از آخرین فناوری­ها، 600 مگاوات برق به شبکه ملی­ اضافه کند. وی افزود پاکستان این میزان تولید برق را با بکارگیری آخرین فناوری­ها در نیروگاه­های موجود و نیروگاه­های در دست احداث بدست می­آورد. وی همچنین گفت مبلغ 50 میلیون دلار جهت سرمایه­گذاری در سه حوزه مهم، از جمله پروژه­های انرژی پاک، حمل و نقل، و مراکز آموزشی اختصاص داده شده است. صریم شیخ گفت شرکت جنرال­الکتریک تاکنون تجهیزات یک سوم از کل 57 توربین گازی و تجهیزات مختلف برای پروژه­های آبی و LNG را تأمین کرده است. او گفت، در مورد بخش برق، راندمان در حال حاضر کم و فقط 35 تا 36 درصد در نیروگاه­های قدیمی است که در نیروگاه‌های جدید تا میزان 60 درصد، بهبود یافته است. راندمان نیروگاه گودو در حال حاضر حدود 57 درصد است.
(30 ژوئن 2016- منبع: thenews)
افزایش بیش از 12 هزار مگاوات برق به شبکه سراسری پاکستان تا سال 2018
وزیر آب و برق پاکستان گفت که با تکمیل تعدادی از پروژه­های نیروگاهی تا سال 2018، بیش از 12 هزار مگاوات برق به شبکه سراسری، اضافه خواهد شد. وی همچنین گفت که در یک برنامه بلند مدت، ظرفیت تولید این کشور تا سال 2022، حدود 31 هزار مگاوات، از طریق پروژه­هایی مانند نیلوم جلوم، هسته­ای چاشما، نیروگاه­های بادی­، برق آبی، LNG و پروژه­های نیروگاه­های زغال­سوز اضافه خواهد شد. بر اساس همکاری­های  اقتصادی چین و پاکستان CPEC تا سال 2018، حدود 8630 مگاوات برق تولید خواهد شد. (13 ژوئن 2016- منبع: radio)

پروژه های انرژی کریدور اقتصادی چین - پاکستان CPEC
دولت پاکستان بیش از چهار صد میلیارد روپیه (معادل 82/3 میلیارد دلار) به پروژه­های مختلف برق در کشور، تحت برنامه توسعه سالانه 2017-2016 اختصاص داده است. بیش از پنج هزار مگاوات برق تا پایان سال آینده به شبکه سراسری افزوده خواهد شد. علاوه بر آن، با اجرایی شدن پروژه­های انرژی کریدور اقتصادی چین – پاکستان بیش از ده هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه­های زغال سوز، برق آبی و بادی تا سال 2018 به شبکه اضافه خواهد شد. کار بر روی پروژه­های مختلف برق آبی داسو، نیلوم -جلوم و پروژه توسعه سد تاربلا  نیز به سرعت در حال انجام است.  پروژه­های نیروگاه­های حرارتی در بخش دولتی با ظرفیت 4020 مگاوات برق نیز در راه است. عرضه برق به 7092 روستا، بخشی از طرح توسعه سالانه است. این اقدامات نه تنها موجب عرضه و تداوم تأمین برق می­شود، بلکه موجب تغییر قابل توجهی در ترکیب انرژی با کاهش متوسط هزینه تولید برق خواهد شد. (12 ژوئن 2016- منبع: radio)
قطع برق تا پایان ماه ژوئن 2018 در پاکستان
معاون وزیر آب و برق پاکستان گفته است که تا ماه ژوئن سال 2018، قطعی و تلفات برق به پایان خواهد رسید. محمد یونس داغا، معاون وزارت آب و برق پاكستان در کنفرانس تولید برق که در اسلام آباد برگزار شده بود گفت که با اجرای یک سری از پروژه­ها، ظرفیت تولید برق از 20 هزار مگاوات کنونی به 30 هزار مگاوات در دو سال آینده خواهد رسید. وی همچنین افزود خاموشی­ها در زمستان امسال نیز به دلیل متصل شدن تعدادی نیروگاه به شبکه کاهش می­یابد. یونس داغا گفت که چندین پروژه شامل نیروگاه­های برق آبی، زغال‌سنگ‌سوز و انرژی­های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده­اند، که می­تواند به نیازهای فزاینده کشور پاسخ دهد. وی همچنین افزود که پروژه­های برق­ آبی و زغال­سنگ منطقه تار تا سال 2022 شروع به تولید برق خواهند کرد و ظرفیت نصب شده به 53 هزار مگاوات خواهد رسید. یونس داغا گفت که 25­ پروژه انرژی تجدیدپذیر نیز در برنامه می­باشد و در حدود 2700 مگاوات برق از انرژی های بادی و خورشیدی تا سال 2018 به شبکه اضافه خواهد شد. معاون وزیر آب و برق پاکستان گفت که جهت بهبود بهره­وری در سیستم توزیع و حرکت به سوی صرفه­جویی انرژی با هدف کاهش مصرف انرژی گام­هایی نیز برداشته شده و افزود تلفات توزیع برق در مدت ده سال گذشته، بسیار کاهش یافته است. (26 می 2016- منبع: pakistantoday)                                    

جذب سرمایه گذاران چینی برای سد دیامر باشا
كارشناسان انرژی پاکستان از نواز شریف خواستند تا در دیدار خود با آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین نسبت به سرمایه‌گذاری بر روی پروژه سد دیامر باشا که مدت زمانی است به تعویق افتاده­، بیشتر تلاش کند. آنها همچنین خواستند که از سرمایه­گذاران چینی برای احداث سد برق آبی کمک گرفته شود و بر این باورند که احداث سد برق آبی می­تواند بهترین راه حل برای غلبه بر بحران انرژی کشور و همچنین بخش مهمی از ترکیب انرژی کشور  باشد. این خواست کارشناسان انرژی در سمیناری تحت نظارت و حمایت مؤسسه مطالعات و سیاست­گذاری، مطرح شد. همکاری­های اقتصادی چین و پاکستان به واسطه اجرای پروژه­های گسترده نیروگاه­های زغال‌سوز­، بیشتر در بخش انرژی است. کارشناسان انرژی از دولت خواستند تا چین را به سرمایه‌گذاری در احداث سد دیامر باشا و پروژه‌های خطوط انتقال گاز در پاکستان ترغيب کند. سید اختر علی عضو کمیسیون برنامه­ریزی انرژی پاکستان و سخنران میزگرد گفت که 76 درصد از سهم پروژه­های نیروگاه­های زغال­سوز در ترکیب فعالیت­های کریدور اقتصادی چین و پاکستان ­(CPEC)، شامل 22 پروژه به ارزش 8/33 میلیارد دلار قرار دارد. وی همچنین به كارگیری تکنولوژی­های منسوخ در نیروگاه‌های زغال‌سوز را تفکري غلط دانست و آن را رد کرد و نوید داد که تمامی اهداف کوتاه مدت در زمینه انرژی مربوط به دولت کنونی انجام و 10 هزار مگاوات برق به شبکه ملی کشور اضافه خواهد شد و  قطع برق و خاموشی­ها در سال 2018 به صفر خواهد رسید. (2 ژوئن 2016- منبع: pakistantoday)
 
 
احداث قریب الوقوع سه نیروگاه زغال سوز و LNG  سوز
دولت پاکستان تصمیم گرفته که سه نیروگاه دیگر زغال سوز و همچنین  LNGسوز مجموعاً با ظرفیت 880 مگاوات با همکاری بخش خصوصی احداث کند. دو نیروگاه زغال­سوز این پروژه­ها، در منطقه تار هر یک با ظرفیت 330 مگاوات و سرمایه­گذاری بخش خصوصی و با هزینه­ای در حدود 800 میلیون دلار احداث می­شود. تصمیم اجرای این پروژه­ها در جلسه­­ای به ریاست وزیر آب و برق  پاکستان خواجه محمد آصف گرفته شد و خبر آن از سوی یک مقام رسمی دولت به روزنامه Daily Times گزارش شد. این مقام رسمی همچنین گفت که دولت مدت زمانی است احداث 2500 مگاوات نیروگاه زغال­سوز را در منطقه تار با سرمایه­گذاری­های بخش خصوصی و دولتی در دستور کار دارد. وی افزود منابع تولید برق منطقه تار می­تواند میزان قابل توجهی برق ارزان به شبکه منتقل کند و اضافه کرد که این منطقه با داشتن 175 میلیارد تن ذخایر غنی زغال­سنگ تا کنون توانسته شمار بسیاری از سرمایه­گذاران داخلی و خارجی را که مایل به مشارکت در احداث نیروگاه می­باشند، به خود جذب کند. در حال حاضر شرکت چینیEngro Powergen ، فعالیت احداث دو پروژه­ نیروگاهی زغال سوز 660 مگاواتی را آغاز کرده است. با توجه به امتیاز انحصاری تأمین مالی پروژه­ها از سوی چین، مناقصه­ها ممکن است در سطوح بالاتر ارائه شوند. در حال حاضر، پاکستان و چین بر روی شبکه سراسری برق کشور کار می­کنند که این نشان می­دهد پکن می­تواند نیروگاه­های زغال سوز بسیاری را در پاکستان برای تأمین نیازهای انرژی این کشور راه­اندازی کند و همچنین  قرار است در آینده پروژه­های نیروگاه­های زغال سوز با ظرفیت 10000 مگاوات را توسعه دهد. یک سخنگوی سازمان آب و برق به روزنامه دیلی تایمز گفت که ما در حال حاضر بر روی پروژه­های نیروگاهی زغال سوز کار می­کنیم که حتی الامکان خاموشی­ها را کاهش دهد. (9 می 2016 – منبع: dailytimes)
http://dailytimes.com.pk/islamabad/09-May-16/three-more-lng-coal-based-power-plants-on-cards
تمایل کشور ایتالیا به سرمایه گذاری در بخش نیروگاهی پاکستان
هیأتی از سرمایه­گذاران ایتالیایی ملاقاتی با اعضای اتاق بازرگانی و صنعت (ICCI) اسلام آباد پاکستان داشتند. دو نماینده عالی رتبه شرکت  M/s Natali در طول ملاقات، تمایل زیادی به سرمایه­گذاری در بخش انرژی خورشیدی­، بهره­وری انرژی در مناطق مسکونی­، ساختمان­های صنعتی و تجاری نشان دادند. این هیأت معتقد است که شیوه معماری و سبک ساخت و ساز در پاکستان موجب هدر رفتن انرژی و مصرف بیش از حد برق می­شود و افزود که فناوری جدید و بکارگیری آنها در ساخت و ساز و بناها می­تواند هزینه­های انرژی در پاکستان را تا یک دهم کاهش دهد و موجب صرفه جویی شود. هیأت ایتالیایی گفت که آنها در حال بهره­برداری از انرژی خورشیدی و زمین گرمایی و بکارگیری آنها در سازه­ها می­باشند که می­توانند دمای آسایش را در فصول تابستان و زمستان حفظ کند. آنها همچنین گفتند که با احداث نیروگاه­های خورشیدی و نیروگاه­هایی با انرژی بیوماس و انرژی­های جایگزین، پاکستان می­تواند بر بحران انرژی غلبه کند. شیخ پرویز احمد رئیس اتاق بازرگانی و صنعت پاکستان (ICCI) نیز در مورد فرصت­های سرمایه­گذاری برای سرمایه گذاران خارجی در پاکستان توضیحاتی ارائه داد. (10 می2016– منبع: thenews)
نیروگاه با سوخت زغال سنگ
بانک توسعه آسیا (ADB) وامی به ارزش 900 میلیون دلار به اولین نیروگاه زغال­سوز در جمشور پاکستان اختصاص خواهد داد. این اقدام ترکیب استفاده از انرژی­ها را تغییر و در نتیجه هزینه برق را کاهش خواهد داد. انتظار می­رود این پروژه تا سال 2018 تکمیل شود. بانک توسعه آسیا همچنین پشتیبانی استفاده از فناوری­های جدید، تعمیر و نگهداری از تجهیزات نیروگاه به مدت پنج سال را به عهده خواهد گرفت. فناوری­های جدید در بویلرها قادر به کنترل آلاینده­ها و حفظ محیط زیست است. سوخت زغال­سنگ در نیروگاه جمشور 80 درصد از طریق واردات و 20 درصد از طریق داخل تأمین می­شود. عدم دانش و فناوری جدید در چگونگی استفاده از این منبع بومی که به وفور در طبیعت یافت می­شود، تاکنون مانع استفاده از این منبع بوده است. زغال سنگ منطقه تار که به زغال­سنگ قهوه­ای مشهور می­باشد از کیفیت پایینی برخوردار است که لازم است فرآوری­های خاص قبل از آماده شدن برای استفاده در نیروگاه­ها بر روی آنها انجام شود. احداث نیروگاه جمشور می­تواند گامی در جهت افزایش مصرف زغال سنگ تار باشد و در نهایت آن را به یک منبع انرژی مهم  تبدیل کند. نیروگاه دیگری که با زغال­سنگ کار خواهد کرد و در حال حاضر در دست احداث می­باشد، پروژه نیروگاهی Gadani است. این پروژه با هدف تولید 6600 مگاوات جهت برطرف نمودن نیازهای فزاینده بخش صنعت، تجاری و خانگی کشور است. کمبود انرژی پاکستان در طول سالیان متمادی به دلیل سوء مدیریت و برنامه­ریزی ناصحیح دولت افزایش یافته است. پاکستان به سوخت نفت بسیار وابسته است و افزایش قیمت این سوخت به دلایل مختلف مانند بحران­های مالی بین­المللی در سال 2008، حادثه یازده سپتامبر و جنگ در خاورمیانه و تروریسم و فساد در کشور، پاکستان را مجبور به تأمین نیاز خود با استفاده از گازطبیعی، انرژی برق آبی و زغال سنگ کرده است. آینده پاکستان وابسته به دسترسی به انرژی مقرون به صرفه است. بنابراین استفاده از زغال سنگ تار گامی در این راستا می­باشد
10 می2016- منبع:(dailytimes)
 
انعقاد قرار داد برای احداث نیروگاه 660 مگاواتی در پاکستان
شرکت  LCبزرگترین تولید و صادر کننده سیمان پاکستان در نظر دارد که یک نیروگاه زغال­سوز 660 مگاواتی در منطقه هاب صنعتی در نزدیکی شهرکراچی، احداث کند. در این راستا، با پیمانکاران شرکت مهندسیEPC  نیز مذاکراتی صورت گرفته و در ماه می امسال قرارداد مربوطه نیز منعقد خواهد شد. همچنین در ماه مارس، کمیته سرمایه‌گذاری بخش خصوصی وزارت آب و برق پاکستان (PPIB) مجوز احداث نیروگاه زغال­سوز را در شهر بن قاسم صادر کرده است. به گفته تحلیلگران، هزینه اجرای این پروژه حدود 1 میلیارد دلار خواهد بود. انتظار می­رود که شرکت سیمان پاکستان LC­، 25 درصد از سرمایه­گذاری مورد نیاز را تأمین کند و 75 درصد باقی مانده را از مؤسسات مالی داخلی تأمین نماید. (27 آوریل 2016- منبع: cemnet)
نصب آخرین توربین بادی در مزرعه بادی 49/5 مگاواتی پاکستان
شرکت چینی "ساینو هایدرو"  اعلام کرد که نصب و راه اندازی آخرین توربین را در نیروگاه بادی 49/5 مگاواتی داوود در ایالت سند پاکستان به پایان رسانده است. این مزرعه بادی، واقع در حومه شهر کراچی دارای 33 واحد توربین 1/5مگاواتی است. به دلیل نزدیک بودن این نیروگاه به دریا، پیمانکاران به هنگام احداث و پی­ریزی پایه­ها، اقداماتی جهت جلوگیری از فرسایش تجهیزات نیروگاه نیز انجام داده­اند. (28 آوریل 2016- منبع: renewables)
احداث دو نیروگاه LNG سوز پاکستان تا پایان سال 2017
کمیسیون برنامه­ریزی، توسعه و اصلاحات مجلس سنا پاکستان SSCP، مطلع شد که دو پروژه نیروگاهی 1200 مگاواتی با سوخت LNG سال آینده، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. در جلسه توجیهی کمیسیون SSCP که در ساختمان پارلمان برگزار شد، یک مقام مسئول در وزارت آب و برق پاکستان گفت این دو پروژه در منطقه بالوکی (Balloki) و هاولی بهادرشاه (Haveli Bahadurshah)، به اجرا درآمده که تا پایان سال 2017 مجموعاً­1200مگاوات برق، تولید خواهند کرد. این مقام مسئول همچنین گفت که اقدامات عمرانی به میزان 45 درصد پیشرفت داشته است. علاوه بر این، وی گفت که 28000 حلقه چاه کشاورزی با نرخ­ یارانه­ای در بلوچستان برقدار شده­اند که به عنوان بخشی از این طرح، تعداد 140 پمپ سرچاه خورشیدی تاکنون نصب شده که بخشی از نیاز آبیاری استان را رفع نموده است. مقام رسمی وزارت آب و برق پاکستان افزود که سد داراوات (Darawat dam) در منطقه جمشورو در ماه جون سال جاری 98 درصد آن تکمیل خواهد شد. سد ساتپارا (Satpara) نیز تا سال آینده آماده بهره­برداری است و17 مگاوات برق تولید خواهد کرد. (29 آوریل 2016- منبع: pakistantoday)
 
احداث دو نیروگاه در تارپارک پاکستان
نواز شریف نخست وزیر پاکستان به زودی در مراسم آغاز احداث دو نیروگاه 660 مگاواتی در منطقه تارپارک (Tharparkar) ایالت سند، شرکت خواهد نمود. شفیق احمد نماینده و ناظر رسمی دولت در شهر میر­پورخاص ایالت سند به رادیو حیدرآباد پاکستان گفت 660  مگاوات برق از نیروگاه­های زغال سوز در منطقه تار تولید خواهد شد و افزود در نظر است تولید برق از این منطقه تا سال 2025 به 15000 مگاوات افزایش یابد. وی همچنین گفت که در این راستا کار در منطقه تار به دلیل حمایت و پشتیبانی دولت به سرعت شتاب گرفته است.
(12 آوریل2016- منبع: pakobserver)           
تلاش برای تأمین بودجه جهت اتمام پروژه­های نیروگاهی پاکستان
کمیسیون انرژی اتمی پاکستان در تلاش است تا بودجه کافی برای اتمام به موقع نیروگاه­های هسته­ای این کشور را با مجموع ظرفیت تولید 2880 مگاوات تأمین نماید. محمد نعیم رئیس کمیسیون انرژی اتمی پاکستان (PAEC) مکرراً از دولت برای پشتیبانی مالی کمک خواسته و اعلام کرده که نیروگاه هسته­ای چاشما -3 با ظرفیت تولید 340 مگاوات برق در ماه اوت امسال شروع به تولید برق می­نماید و نیروگاه اتمی چاشما-4، با ظرفیت مشابه، در سه ماهه اول سال 2017، شروع به تولید برق خواهد کرد. کمیسیون انرژی اتمی پاکستان (PAEC)، از دولت 15 میلیارد روپیه (معادل 143 میلیون دلار) برای سال مالی جاری جهت سرعت بخشیدن به نیروگاه­های هسته­ای چاشما تقاضا کرده است. وی همچنین افزود که کمیسیون انرژی اتمی پاکستان نیازمند بودجه­ای در حدود 200 میلیارد روپیه (معادل 910/1 میلیارد دلار) برای اتمام کار دو نیروگاه هسته­ای K2 و K3 می­باشد. برنامه­ریزی شده که این دو نیروگاه تا سال 2022 و 2023 تکمیل شوند. احسان اقبال وزیر برنامه­ریزی گفت که نیروگاه­های گازسوز این کشور نیز که بر پایه سوختLNG  هستند، قادر به تولید 3600 مگاوات برق می­باشند و تا پایان سال 2018 به بهره­برداری می­رسند.(15 آوریل2016- منبع:tribune)                                 
افزوده شدن 270 مگاوات برق به شبکه ملی پاکستان
دولت پاکستان اعلام کرد که به دلیل فعالیت مجدد مجموعه نیروگاه حرارتی برق گودو که در منطقه سند پاکستان قرار گرفته است، 270 مگاوات برق به شبکه ملی اضافه خواهد شد. تولید برق این نیروگاه در سال 2013 به دلیل از کار افتادن دو توربین گازی و یک توربین بخار متوقف شده بود. محمد یونس داقا، یکی از مقامات ارشد وزارت آب و برق پاکستان، در مراسم افتتاحیه پروژه افزایش تولید برق گفت که علاوه بر این پروژه، انتظار می­رود که حدود 450 مگاوات از نیروگاه هسته­ای چاشما3 و برخی از پروژه­های انرژی بادی، قبل از تابستان امسال به شبکه اضافه شود. با تکمیل و تعمیر دو توربین در مجموع، 270 مگاوات برق به شبکه و همچنین 100 مگاوات دیگر با تعمیر توربین گازی جنرال الکتریک (GE) به سیستم شبکه برق کشور تا پایان آوریل اضافه خواهد شد. وزارت آب و برق پاکستان همچنین در جلسه­ کمیته هماهنگی اقتصادی (ECC) پیشنهاد مطرح شده برای نوسازی خط لوله گاز سوئی- گودو جهت دریافت گاز بیشتر از میدان گازی سویی در منطقه دیره بگتی، برای مجموعه نیروگاهی را پذیرفته است. این مجموعه نیروگاهی توان تولید بیش از 1700 مگاوات را دارد. وزارت آب و برق مصمم است به بیش از 1500مگاوات تولید برق از مجموعه نیروگاهی گودو تا تابستان سال2016­، دست یابد. (10 مارس 2016- منبع:Nation)
http://nation.com.pk/business/12-Mar-2016/270mw-added-to-national-grid-100mw-more-by-april
 
تکمیل فاز نخست کریدور اقتصادی چین و پاکستان  CPEC  تا دسامبر 2017
فاز اول کریدور اقتصادی چین و پاکستان(CPEC)­ که شامل پروژه­های انرژی است تا ماه دسامبر سال آینده میلادی تکمیل می­شود. یک مقام ارشد در وزارت برنامه­ریزی­، توسعه و اصلاحات پاکستان گفت که این پروژه به زودی تکمیل و به بهره­برداری خواهد رسید و تغییرات مهمی در سناریوی اجتماعی و اقتصادی کشور به ارمغان خواهد آورد. وی گفت که شرکت­های چینی برای اتمام به موقع پروژه­های تولید انرژی جهت تولید 10 هزار مگاوات برق به طور شبانه روز در حال فعالیت می­باشند. وی همچنین افزود نیروگاه زغال­سوز تار در ایالت سند با استفاده از منابع غنی زغال­سنگ این منطقه­، پس از نصب و راه اندازی، 6600 مگاوات برق تولید خواهد کرد. همچنین تحت نظارت ((CPEC­­، مسیرهای غربی کشور در برنامه توسعه قرار خواهند گرفت تا مناطق توسعه نیافته بلوچستان نیز در تعادل با مناطق توسعه یافته قرار گیرند. (7 مارس 2016- منبع: radio)

 
توسعه  انرژی هسته ای
محمد نعیم رئیس کمیسیون انرژی اتمی پاکستان­(PAEC) ، اعلام کرد که دولت فدرال پاکستان در نظر دارد تولید برق از انرژی هسته­ای را تا سال 2050، به  40000 مگاوات برساند. وی این  سخنرانی را در مؤسسه فناوری­های هسته­ای در بخش غذایی و کشاورزی (NIA)، بیان کرد و افزود تا سال 2030 باید میزان انرژی هسته­ای برای اتصال به شبکه سراسری  به 8800  مگاوات افزایش یابد. محمد نعیم گفت که برق، کلید توسعه اقتصادی کشور است و دولت فعلی در تلاش است تا از تمام گزینه­های موجود برای پاسخگویی به رشد نیاز انرژی کشور استفاده نماید. کمیسیون انرژی اتمی (AEC)، نیروگاه هسته­ای کراچی (KANUPP) را با موفقیت راه­اندازی کرد و در حال حاضر دو پروژه عظیم دیگر K-2 و K-3 را نیز در دست اجرا و تکمیل دارد که می­تواند برق قابل توجهی را به شبکه ملی  بیفزاید.
(26 فوریه 2016- منبع: pakobserver)                 
شروع تولید برق نیروگاه خورشیدی شهر واه (Wah ) در ایالت پنجاب پاکستان
وزیر فدرال در امور زیربنایی دفاعی پاکستان، رانا تنویر حسین در روز سه شنبه گذشته، نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی را در مجموعه صنعتی، دفاعی و مهمات­سازی در بخش گروه صنعتی نوبل واه (Wah) (گروه صنعتی چند ملیتی تولید کننده مهمات) در ایالت پنجاب پاکستان ­، افتتاح کرد. تنویر حسین، به مقامات عالی رتبه کشور که در مراسم افتتاحیه حضور داشتند گفت که این نیروگاه با بهره­گیری از انرژی خورشیدی می­تواند گامی مهم جهت دستیابی به خودکفایی در بخش انرژی باشد. وی افزود که اجرای این پروژه یکی از بزرگترین اقدامات در شرایط دشوار کشور است و اجرای این پروژه علاوه بر تأمین انرژی سبز و ارزان برای این مجموعه صنعتی، محرکی برای بخش صنعت و شرکت­های بزرگ نیز می­باشد. عمر محمود هیئت یکی از فرماندهان ارتش گفت که این اقدام، دستاوردی چشمگیر و نقطه عطفی در بخش انرژی خورشیدی و برای صنایع دفاعی Wah به شمار می­رود. همچنین افزود که پروژه نیروگاه خورشیدی منبعی الهام بخش برای سایر مجموعه­های صنعتی و کارآفرین نیز می­باشد. شیراز الله چودری، مدیر اجرایی گروه صنعتی نوبل گفت که یک چنین پروژه­هایی شکاف بین عرضه و تقاضا برق را  از بین خواهد برد.
(23 فوریه 2016- منبع: nation)

 
اهمیت زغال سنگ منطقه تار برای دولت
احسان اقبال وزیر برنامه­ریزی و توسعه پاکستان گفت که توسعه نیروگاه زغال­سوز منطقه تار، اولویت دولت است و براساس برآورد انجام شده با وجود مخازن عظیم زغال سنگ 5000 مگاوات برق برای 400 سال قابل تولید خواهد بود. احسان اقبال در جلسه­ای در روز سه شنبه گذشته در حضور دکتر سمر مبارک مند دانشمند پاکستانی که بررسی پیشرفت پروژه­­های تبدیل زﻏﺎل­سنگ ﺑﻪ ﮔﺎز در منطقه تار را بعهده دارد، بطور خلاصه پیرامون سامانه­های خالص­سازی گاز سنتزی، نصب هشت ژنراتور برق و همچنین پیرامون ماشین­آلات حفاری افقی، توضیحاتی را ارائه کرد و افزود این تجهیزات در آینده نزدیک نصب خواهند شد. دکتر سمر مبارک­مند نیز در آن جلسه گفت که می­توان 322 میلیون متر مکعب گاز همراه با سایر فرآورده­های مهم، از جمله سوخت دیزل تولید کرد. وی در ادامه توضیح داد که این نیروگاه هیچگونه تولید گازهای خطرناک در هوا و محیط زیست، نخواهد داشت. احسان اقبال در ادامه سخنرانی خود خواستار تهیه گزارش امکان سنجی و بررسی توجیه مالی این پروژه شد و گفت که امکان جذب سرمایه­گذاری­های بخش خصوصی و یا دولتی برای این پروژه تجاری، وجود دارد.
(10 فوریه 2016- منبع: thenews)
انرژی تجدید پذیر پاکستان
بخش انرژی­های تجدید­پذیر­ پاکستان (RE) در طول یک سال گذشته، سرمایه­گذاری­ خارجی قابل توجهی را جذب کرده که این بیانگر دارا بودن پتانسیل بالا برای سرمایه­گذاری در این بخش و همچنین حاصل ابتکار عمل­های کارآمدی است که تاکنون جهت بهره برداری از منابع و بهبود وضعیت کشور اتخاذ شده است. امجد علی اعوان مدیر اجرایی و ارشد انجمن توسعه انرژی‌های جایگزین پاکستان (AEDB)گفت که با توجه به چارچوب سیاست­گذاری قوی و بالقوه، ساختارهای پر سود تعرفه و همچنین اسناد قابل نقل و انتقال بانکی، پاکستان را به یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاران بخش خصوصی تبدیل کرده است. امجد علی اعوان گفت که دولت گام­های عملی و مهمی جهت بهره­برداری و تحت کنترل درآوردن پتانسیل انرژی­های تجدید­پذیر و تنوع بخشی به ترکیب انرژی مصرفی خود و تضمین امنیت انرژی و توسعه انرژی پایدار در کشور برداشته است. وی اظهار کرد که با توجه به ارتقاء و توسعه فناوری انرژی­های تجدیدپذیر در کشور، سرمایه­گذاری­های بی­سابقه­ای فقط در مدت یک سال انجام شده که بیانگر علاقه سرمایه­گذاران به این بخش می­باشد. امجد علی اعوان گفت که ارزیابی دقیقی از منابع انرژی بادی، خورشیدی و زیست توده در کشور از سوی برنامه کمک به بخش مدیریت انرژی (ESMAP) بانک جهانی انجام شده است. نصب و راه اندازی تجهیزات زمینی برای اندازه­گیری تابش خورشیدی نیز در چندین بخش از کشور صورت گرفته است. وی گفت که انجمن توسعه انرژی‌های جایگزین پاکستان  (AEDB)­تا­کنون بیش از 25 سند در مذاکرات تجاری (LOI)[1] برای پروژه­های مختلف خورشیدی با مجموع ظرفیت 663 مگاوات، صادر کرده است. امجد علی اعوان گفت که پارک خورشیدی قائد اعظم در حال حاضر عملیاتی شده و در حال تولید و عرضه 100 مگاوات برق به شبکه سراسری است و تا پایان سال 2016 در حدود 300 مگاوات به آن افزوده و تا پایان سال 2017 به 1000 مگاوات تولید خواهد رسید.
(14 فوریه 2016- منبع:  thenews)
 
احداث نیروگاه بزرگ هسته ای در پاکستان
احسان اقبال وزیر برنامه­ریزی و توسعه پاکستان گفت که دولت در نظر دارد احداث بزرگترین نیروگاه هسته­ای را در کشور آغاز کند. وی گفت که این اولین بار در تاریخ این کشور است که یک پروژه نیروگاه هسته­ای با ظرفیت تولید برق 2000 مگاوات به اجرا در می­آید. اقبال افزود علی­رغم آنکه منطقه تهر در ایالت سند دارای ذخایر غنی زغال­سنگ می­باشد، اما دولت برای غلبه بر کمبود برق در کشور تصمیم به استفاده از منابع دیگری دارد. اقبال همچنین گفت که با وجود مشکلات بسیار، پاکستان به طور پیوسته برنامه انرژی هسته­ای خود را دنبال می­کند. در اواخر سال گذشته، گزارشی که توسط ایالات متحده منتشر شد پیش­بینی کرده بود که پاکستان می­تواند تا سال 2025 به پنجمین کشور هسته­ای در جهان تبدیل شود. نواز شریف نخست وزیر متعهد شده است تا در طول دوره تصدی دولت خود، به مشکل خاموشی­های سراسری در کشور و پایان دهد.
(27ژانویه 2016- منبع:  dailykashmirimages)
توربین های ساخت جنرال الکتریک برای نیروگاه بهادر شاه پاکستان
شرکت مهندسی SEPCO فعال در طرح­های جامع پروژه­های برق (شامل­: سرمایه­گذاری، تأمین مالی، طراحی، تأمین تجهیزات، احداث نیروگاه، راه­اندازی و بهره­برداری)، انتخاب شده تا توربین­های گازی  9HA با بهره­وری بالا و همچنین دو ژنراتور بازیافت بخار و یک توربین بخار برای نیروگاه 2/1 گیگاواتی Haveli بهادر­شاه در ایالت پنجاب پاکستان را تأمین کند. جنرال­الکتریک در حال انعقاد قرار­داد جهت تأمین توربین­هایی برای نیروگاه­های سیکل ترکیبی ­Bhikki نزدیک شهر شیخ پوره در ایالت پنجاب و نیروگاه Balloki واقع در منطقه قصور در همان ایالت در پاکستان، می­باشد. انتظار می­رود این سه نیروگاه­ بتوانند برق مورد نیاز 20 میلیون خانوار پاکستانی را تأمین کنند. رئیس بخش سیستم های گازی جنرال الکتریک و مدیرعامل شرکت Joe Masterngelo  گفت که فناوری­های بکا­ر گرفته شده در این سه نیروگاه دارای حداکثر بهره­وری است و کمک می­کند تا برق را به شبکه منتقل و کم و کاستی و نیاز مبرم پاکستان به انرژی را برطرف سازد. این شرکت چندین توافقنامه کلیدی با پاکستان و یک یادداشت تفاهم با دولت پاکستان برای توسعه منابع انرژی امضا کرده است. بر اساس برآوردهای انجام شده تقاضای انرژی در پاکستان تا پایان سال 2020  به 54000 مگاوات  خواهد رسید.
(26 ژانویه 2016- منبع:  fossilfuel.energy-business-review)
معرفی طرح های پیشنهادی نیروگاه­های جدید برق آبی در سال 2016
دولت ایالتی پاکستان برای سال 2016، طرح­های تازه­ای جهت سرمایه­گذاری در زمینه نیروگاه­های برق آبی با شرایط مناسب و سرمایه­گذار پسند، تدارک دیده است. هدف این طرح­ها و سیاست­گذاری­های جدید، گسترش دامنه سرمایه­گذاری در بخش نیروگاه­های برق­آبی است. دولت تمامی برنامه­های خود را طی یک گزارش منتشر کرده و قرار است این برنامه­های پیشنهادی، درکابینه استانی در طول برگزاری جلسات آتی، مورد بحث و بررسی قرارگیرد. در این گزارش به منظور تقویت اقتصادی، مشوق­های خاص و استثنایی برای اجرای طرح­ها­ به سرمایه­گذاران مطرح می­شود. هیئت مدیره سازمان توسعه انرژی ایالت پختونخوا (PEDO) در روز جمعه نشستی داشت که در این نشست مدیر اجرایی این سازمان  برای حضار پیرامون طرح های پیشنهادی در بخش نیروگاه­های برق آبی در سال 2016­، توضیحاتی داد. (16 ژانویه 2016- منبع:  tribune)

 
قطع برق نیروگاه های تاربلا و منگلا به دلیل نقص فنی
سخنگوی سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA) گفت که به دلیل نقص فنی در نیروگاه­های تاربلا و منگلا، بسیاری از مناطق ایالت پنجاب و خیبر­پختونخوا در جمعه گذشته در خاموشی فرو رفتند. این سازمان گفت که خرابی ناگهانی و قطع برق به دلیل نقص فنی نامشخص در هر دو نیروگاه اتفاق افتاده است. مهندسان سازمان توسعه آب و برق پاکستان در حال کار و انجام اقدامات لازم برای رفع مشکل و همچنین وصل مجدد برق می­باشند. مقامات مسئول در سازمان گفتند که راه­اندازی مجدد این نیروگاه و آوردن تمام واحدهای نیروگاهی با تمام ظرفیت به خط تولید، نیازمند 15 ساعت زمان است. لازم به ذکر است که دو نیروگاه مانگلا و تاربلا به ترتیب 1000 و 3400 مگاوات برق تولید می­کنند. این دو نیروگاه برق مورد نیاز شمال کشور را تأمین می­کنند. (15 ژانویه 2016- منبع: dailypakistan)

تلاش پاکستان در کنترل انرژی بادی و انتقال برق
پاکستان با هدف تغییر در ترکیب انرژی مصرفی و کاهش انتشارگازهای آلاینده­، مصمم به استفاده از انرژی بادی و تشویق سرمایه­گذاری در بخش خصوصی شده است. در این راستا یک مزرعه بادی نزدیک شهر جیمپیر (Jhimpir) منطقه تاتا در 100 کیلومتری شمال کراچی برگزیده شده است. دولت پاکستان اجرای 4 پروژه بادی در نزدیکی شهر جیمپیر و دو پروژه دیگر در منطقه قارو در ایالت سند را دردست اقدام داردکه در مجموع 309 مگاوات برق به شبکه می­افزاید. ساخت پروژه­های منطقه قارو با تأمین هزینه 125 میلیون دلار و هر پروژه با 66 درصد وام­ خارجی و 34 درصد وام از موسسات داخل کشور و همچنین تحت نظارت بنیاد انرژی باد، پیش خواهد رفت. (7 ژانویه 2016- منبع: eco-business)
پاکستان - اخبار 2015-1394
تصمیم پاکستان به تولید 1000 مگاوات برق تا سال 2018
پاکستان تصمیم دارد از طریق کریدور بادی، 1000 مگاوات برق تولید و به شبکه ملی کشور تا سال 2018 اضافه کند و در این میان بسیاری از سرمایه­گذاران، تمایل خود را به سرمایه­گذاری بر روی این منبع تولید انرژی نشان داده­اند. مظفر حسین رئیس موسسه نیروگاه­های بادی گفت که کریدور بادی پاکستان در منطقه تاتا Thatta در ایالت سند دارای پتانسیل تولید برق بالایی است و پاسخگوی تقاضا برای تأمین نیاز آینده کشورخواهد بود. وی در بیانیه­ای گفت که مناطق ساحلی بلوچستان نیز پتانسیل عظیمی برای تولید انرژی جایگزین و پاکیزه را دارند. وی همچنین بر نیاز به بهبود امکانات زیربنایی و انجام فعالیت مطالعاتی در این زمینه تأکید کرد. (22 دسامبر 2015- منبع:  brecorder)

تکمیل پروژه نیروگاهی بن قاسم تا دسامبر 2017
محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان از پروژه نیروگاهی زغال­سوز 1320 مگاواتی بن قاسم کراچی  بازدید کرد و دستور داد که این پروژه تا ماه دسامبر سال 2017 تکمیل شود. مقامات چینی مسئول این پروژه توضیح دادند که ارزش پروژه 5/1 میلیارد دلار شامل دو واحد نیروگاهی هر یک با ظرفیت تولید 660 مگاوات است که پس از تکمیل به شبکه برق کشور متصل می­شود. سال گذشته، نخست وزیر گفته بود که پایه و اساس اين پروژه بخشی از برنامه کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) است. مقامات چینی همچنین گفتند بخش اولیه از این بودجه به مبلغ 200 میلیون دلار برای این پروژه صرف شده و سازمان بین المللی استاندارد در طول احداث پروژه نظارت خواهد کرد. دولت پاکستان در حال مطالعه و برنامه­ریزی بر روی پروژه­های برق بر پایه سوخت ال ان جی جهت تولید 3600 مگاوات برق نیز می­باشد. (28 دسامبر 2015- منبع: tribune)
جنرال الکتریک برنده مناقصه
شرکت بین­المللی برق هاربین (HEI) قرارداد تأمین دو توربین گازی به نام هریت 9HA را به شرکت جنرال الکتریک GE واگذار کرد. این قرارداد شامل تأمین و تکمیل تجهیزات نیروگاه سیکل ترکیبی 1200 مگاواتی بلوکی Balloki  واقع در منطقه قصور در ایالت پنجاب  پاکستان است. بر اساس این قرار داد شرکت جنرال الکتریک­یک عدد توربین بخار به همراه تجهیزات مرتبط به نیروگاه با هدف حل مشکل بحران برق در کشور را طراحی و عرضه خواهد نمود. شرکت جنرال الکتریک گفت که توربین گاز 9HA­ برای تأمین راندمان بیش از 61 درصد در فناوری چرخه ترکیبی طراحی شده است. راشد محمد لنگریال مدیر‌عامل شرکت توسعه انرژی‌های جایگزین (CEO) و دارنده سهام نیروگاه Balloki گفت که بخشی از تغییر رویکرد ما پیرامون این نیروگاه، حرکت به سوی نوآوری و تأمین انرژی پایدار و کارآمد و همچنین پاسخگویی به تقاضای رو به رشد برق پاکستان است. در ماه اکتبر گذشته شرکت جنرال الکتریک از سوی شرکت بین­المللی برق هاربین (HEI) انتخاب شد تا دو عدد توربین­ گازی مدل­9HA.01  و توربین بخاری جدید 1100 مگاواتی برای نیروگاه سیکل ترکیبی Bhikki در نزدیک شهر شیخ پوره در ایالت پنجاب تولید و تأمین کند. انتظار می­رود برق تولیدی دو نیروگاه نیاز بیش از 12 میلیون خانواده را در پاکستان تأمین کند. 
(18دسامبر 2015- dailytimes)
 
وام 800 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا جهت بالا بردن توان بخش انرژی پاکستان
بانک توسعه آسیا دو توافقنامه پرداخت وام با دولت پاکستان جمعاً به مبلغ 800 میلیون دلار با هدف تقویت زیرساخت­های بخش برق این کشور به امضاء رسانده است. پاکستان در نظر دارد از این بودجه برای نصب سیستم اندازه گیری پیشرفته (AMI) با هدف ارائه یک ساختار جامع برای کنترل و نظارت بر شرکت­های توزیع برق در سراسر کشور، استفاده نماید. انتظار می­رود این سیستم­های اندازه­گیری، ظرفیت مدیریت بار شرکت­ها را افزایش داده و توانایی مالی این بخش را با کاهش تلفات افزایش دهد. بخش دوم این وام نیز به مبلغ 400 میلیون دلار جهت توسعه پایدار بخش انرژی پاکستان در نظر گرفته خواهد شد. این سرمایه­گذاری برای حمایت از اصلاحات در سیاست­گذاری آتی کشور با هدف توسعه بخش انرژی است که مقرون به صرفه، کارآمد و ایمن ­باشد. ورنر لی پک مدیرعامل بانک توسعه آسیا گفت که اجرای این دو برنامه اقدام مهمی جهت حل بحران انرژی پاکستان است و بکارگیری سیستم اندازه گیری جدید، تلفات را به حداقل می­رساند و اجازه می­دهد مدیریت بار، موثر و شفاف عمل کند. بحران برق در این کشور به دلیل وجود سیستم­های توزیع و انتقال نا­کارآمد و ناکافی،  توسعه اقتصادی این کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است.
( 27 نوامبر 2015- منبع: power-technology)
 
از سر گیری فعالیت نیروگاه ناندی­پور
نیروگاه ناندی پور با ظرفیت 525 مگاوات، با تأخیری طولانی، پس از باز­گشایی در ماه می سال جاری فعالیت دوباره خود را با عرضه 430 مگاوات و ارسال آن به سیستم شبکه ملی از سر گرفته است. مقامات رسمی این نیروگاه به خبرگزاری پاکستان گفته­اند که این نیروگاه با نفت کوره راه­اندازی شده و درصورت تبدیل سوخت این نیروگاه به گاز طبیعی و صرف زمان پنج ماه به ظرفیت 525 مگاوات خواهد رسید. به گفته مقامات مسئول، تغییر وضعیت سوخت این نیروگاه با استفاده از تبدیل مجدد به گاز سوخت LNG (RLNG) برق بسیار ارزان­تر تولید خواهد کرد. به گفته آنها، تصور می­شد که سوخت این نیروگاه در آینده تنها با گازطبیعی تأمین شود ولی به دلیل عدم آگاهی سرمایه­داران برای سرمایه­گذاری در اجرای این پروژه، در حال حاضر تصمیم گرفته شد که این نیروگاه از دو نوع سوخت استفاده کند. به گفته مقامات رسمی این پروژه در طول دوران پرویز مشرف تأیید شده است. با این حال، در طول دوره تصدی دولت فدرال قبلی، این پروژه برای حدود چهار سال و در نتیجه افزایش هزینه­های آن از 329 میلیون دلار به 847 میلیون دلار به تعویق افتاد. به گفته این منابع، مرحله تست این نیروگاه با موفقیت پشت سر گذاشته شد و در مرحله بعد به دلیل لغو توافقنامه بهره­برداری و نگهداری با شرکت­های مالزیایی، تعطیل شد. همچنین آنها گفتند که نیروگاه ناندی پور کارآمد ترین نیروگاه حرارتی پس از نیروگاه گودو با ظرفیت تولید 747 می­باشد. (5 اکتبر 2015- منبع: pakistanherald)
 
سدهای کوچک و متوسط در ایالت بلوچستان پاکستان
دولت فدرال پاکستان 500 میلیون روپیه (­معادل 8/4 میلیون دلار) به برنامه توسعه بخش عمومی اختصاص داده است. سازمان توسعه آب و برق پاکستان (WAPDA) سدهای کوچک و متوسطی را با هدف حفظ آب در مناطق کمتر توسعه یافته و مناطق دور از دسترس در ایالت بلوچستان­، احداث خواهد نمود. (18 اکتبر  2015 – منبع: ‌Radio)
 
افتتاح نیروگاه در شهر شیخ پورا در ایالت پنجاب
نواز شریف نخست وزیر پاکستان عملیات احداث نیروگاه Bhikki در نزدیک شهر شیخ پوره Sheikhupra در ایالت پنجاب را طی مراسمی، آغاز کرد.  نیروگاه Bhikki دارای ظرفیت تولید 1180 مگاوات برق خواهد بود. در این مراسم، محمد رفیق رجونا فرماندار پنجاب و شهباز شریف سر وزیر ایالت پنجاب وی را همراهی کردند. این نیروگاه براساس قرارداد همکاری مشترک با دو شرکت چینی و آمریکایی به نام‌های Harben Electric International و ‌‌American General Electric با هزینه 55 میلیارد روپیه ( معادل527 میلیون دلار) احداث می­شود.
(9 اکتبر 2015 – منبع: ‌dailypakistan)                 

 
تصمیمات دولت در مورد برون سپاری برنامه راه اندازی نیروگاه ناندی پور 
جنجال بر سر پروژه نیروگاه 425 مگاواتی ناندی‌پور، بالا گرفته است. دولت تصمیم دارد بر اساس قرار داد EPC جهت برون سپاری عملیات بهره برداری، مدیریت و راه‌اندازی این نیروگاه به مدت شش ماه از شرکت‌های مهندسی و پیمانکاران چینی استفاده نماید. هفته گذشته، هیأت مدیره شرکت برق نیروگاه ناندی پور‌، پیشنهاد یک شرکت مالزیایی برای اداره و تعمیر و نگهداری این نیروگاه را رد کرد. اما این روزها‌، هیأت مدیره تصمیم گرفته است از پیشنهادهای رقابتی و مناقصه‌های بین‌المللی استقبال کند. به گفته مقامات رسمی پاکستان، قراردادهای EPC، پیمانکار را موظف می‌کند به مفاد قرارداد که تأمین کالا و کل تجهیزات نیروگاهی است، عمل کند. تضمین و تعهد اجرای آن مبلغ 35 میلیون دلار است که در صورت عملکرد غیر مسئولانه پیمانکار، این تضمین و تعهد مالی، ممکن است نقد شود. در حال حاضر راه اندازی ناندی پور با تمام ظرفیت شکست خورده و نواز شریف نخست وزیر دستور بررسی فوری موضوع را صادرکرده است. یک مقام مسئول پاکستانی گفت که مشکل اصلی ظرفیت پایین واحدهای تصفیه نفت کوره نیروگاهی است که موانعی را بر عملکرد نیروگاه ناندی‌پور ایجاد کرده است. این نیروگاه نیازمند واحدهای تصفیه نفت کوره با ظرفیت 30 میلیون تن است اما در حال حاضر ظرفیت آن تنها 19 میلیون تن می‌باشد. (18 سپتامبر 2015 - منبع:  ‌ tribune)
پاکستان از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای تا سال 2050 به تولید 40 هزار مگاوات برق خواهد رسید. این دستاورد به مقابله با کمبود انرژی و قطع مکرر برق در کشور کمک می‌کند. خبر افزایش تولید برق هسته‌ای از سوی محمد نعیم رئیس کمیسیون انرژی اتمی پاکستان(PAEC)  در پنجاه و نهمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی در وین اتریش، اعلام شد. نصب و راه‌اندازی ظرفیت تولید برق هسته‌ای 40 هزار مگاواتی، بخشی از چشم انداز بلند مدت انرژی هسته‌ای2050، است. او گفت که مقابله با بحران انرژی کمک مهمی به بخش اجتماعی و اقتصادی در این کشور می کند و دستاوردهای آن برنامه‌های کاربرد صلح آمیز فناوری هسته‌ای برای توده‌ مردم خواهد بود. وی افزود که کمیسیون انرژی اتمی پاکستان در نظر دارد خدمات خود را به عموم مردم از طریق ایجاد مراکز پزشکی هسته‌ای بیشتر کند
(17سپتامبر 2015 - منبع:  ‌ economictimes)
تأمین برق 320 هزار خانواده با بزرگترین مزرعه خورشیدی در جهان
چین با پاکستان برای ساختن بزرگترین مزرعه خورشیدی جهان، همکاری می‌کند. شرکت چینی Xinjiang SunOasis تنها طی 3 ماه توانست مرحله نخست این پروژه نیروگاهی را با 400 هزار پنل خورشیدی و با ظرفیت 100 مگاوات در پاکستان نصب و اجرا کند. این نیروگاه در ماه گذشته فروش برق خود به شبکه سراسری را آغاز کرده است. مزرعه خورشیدی قائد اعظم یک پروژه 130 میلیون دلاری در مساحتی  حدود 500 جریب ( معادل202 هکتار)  در بیابان چالستان در ایالت پنجاب است و بخش نخست آن، یکی از بزرگترین پروژه‌های کریدور اقتصادی به ارزش 46 میلیارد دلاری چین و پاکستان است. این پروژه مزرعه خورشیدی پس از تکمیل در سال 2017 با داشتن5/2 میلیون سلول فتوولتائیک می‌تواند 1000 مگاوات برق معادل یک نیروگاه زغال سوز، برق تولید کند. نجم الدین احمد شاه مدیر اجرایی مزارع خورشیدی گفت که این مزارع می‌توانند از سوختن 57500 تن زغال سنگ در سال جلوگیری کرده و انتشار آلاینده ها را 90750 تن کاهش دهند. (9سپتامبر 2015- منبع: ecowatch)
 
درخواست احداث سد کالاباغ
رئيس اتاق بازرگانی و صنایع لاهور (LCC‌I)‌­گفت که پروژه احداث سد کالاباغ نه تنها موجب تولید برق بیشتر خواهد ‌شد بلکه مانع از ویرانی ناشی از سیل می‌شود. انجمن تجاری پاکستان روز سه شنبه گذشته خواستار احداث هر چه سریع­تر سد کالاباغ (KBD) شده و معتقد است که کشور در حال تبدیل شدن به یک کشور تولید کننده محصولات کشاورزی است‌ و نمی‌تواند متحمل زیان مالی ناشی از هدر رفت منابع آبی که به سرعت در حال تحلیل رفتن است، باشد. سخنگوی اتاق بازرگانی پاکستان گفت که کمبود آب نه تنها به بخش کشاورزی،  بلکه به بخش صنعتی نیز آسیب وارد می‌کند. وی همچنین افزود که ما نمیتوانیم زمان بیشتری را هدر بدهیم و دولت باید راه را برای مراحل اولیه احداث سد کالاباغ هموار کند که این تنها چاره مقابله با کمبود آب و برق است. او در ادامه گفت که اقتصاد پاکستان بر پایه کشاورزی است و بر این اساس نمی‌تواند بدون منابع آب کافی زنده بماند و هر گونه تأخیر، لطمات جبران ناپذیزی به دنبال دارد. (2 سپتامبر 2015- منبع: dailytimes)


 
خروج از بن بست مالی در پروژه نیروگاهی زغال سوز پاکستان
شرکت حفاری سند اینگرو پاکستان‌(SECMC)، اجرای مرحله نخست پروژه نیروگاهی زغالسوز پاکستان با توان تولید660 مگاوات برق را آغاز می­­­کند. این شرکت گزارش کرده که توانسته با کمک دولت فدرال پاکستان، بن‌بست مالی این پروژه را حل کند. هزینه اجرای این پروژه 1/2 میلیارد دلار است که 900 میلیون دلار آن مربوط به هزینه پروژه حفاری معدن می‌باشد. نقطه عطف و مرحله مهم این انتظار طولانی با سفر اخیر تیم پاکستانی به رهبری شهباز شریف و سایر وزرا شامل وزرای برنامه‌ریزی، توسعه و اصلاحات و دبیر شورای آب و برق پاکستان یونس داگا به چین، محقق شده است. دبیر شورای آب و برق پاکستان در پاسخ به سؤالی گفت دولت چین به هیأت پاکستانی اطمینان داده که مشکلات مالی سه پروژه دیگر نیز در ماه سپتامبر حل شود. این پروژه نیروگاه زغال‌سوز ‌1320 مگاواتی بندر‌ قاسم‌کراچی که توسط دو شرکت چینی و قطری انجام می‌شود، است. دومین آن، پروژه نیروگاهی ساهیوال پنجاب با سوخت زغال‌سنگ وارداتی است که تحت حمایت و مسئولیت یک شرکت چینی به نام Huneng Shandong Ruvi (Pakistan) Energy می‌باشد و سومین آن پروژه برق خورشیدی است که توسط شرکت Zonergy در بهاولپور در استان پنجاب پاکستان‌‌، اجرا می‌شود. یکی از اعضای هیئت اعزامی به چین پس از بازگشت از پکن گفت چین بسیار امیدوار است مشکلات برقی را که پاکستان با آن مواجه است، تا قبل از پایان دوره دولت کنونی، حل و فصل کند. وی افزود در حال حاضر محدودیت و مشکل مالی پروژه‌های 150 مگاواتی برق بادی سچل، 99 مگاواتی برق بادی (UEP) و 870 مگاواتی برق آبی سوکی کیناری (Sukki Kinari) حل شده است.  پروژه برق آبی سوکی Suki در منطقه‌Kinari  ایالت پختونخوا یکی از بزرگترین طرحهای برق آبی بخش خصوصی در پاکستان است. انتظار می‌رود این پروژه به تنهایی بتواند ظرفیت تولید برق قابل دسترس را بیش از پنج درصد افزایش دهد. این پروژه در سال 2020 به بهره برداری می­رسد. (29 اوت 2015 – منبع:brecorder )         
 


 

ضرورت  احداث سدهای متعدد برای کاهش تلفات سالانه

اتاق بازرگانی و صنعت اسلامآباد (ICCI) از دولت خواست تا بر روی احداث  سدهای متعدد، به ویژه در مناطق سیلخیز با هدف مقابله با سیل و تولید‌ انرژی ارزان، تمرکز کند. حسین صبری رئیس اتاق بازرگانی گفت که جهت مقابله با سیل‌های ویرانگر، احداث سد و مخازن جمع‌آوری آب در کشور، بسیار ضروری است. وی افزود که به دلیل عدم وجود سد و مخازن آب، پاکستان ضررهای زیادی را به دلیل آسیب وارده به زیر ساخت‌های کشور و نابودی محصولات کشاورزی، متحمل شده است.
(18 اوت 2015 – منبع: tribune )

http://tribune.com.pk/story/939849/economic-calamity-dams-needed-to-reduce-annual-losses/

اجرای پروژه نیروگاه هسته‌ای توسط چینی‌ها

نواز شریف نخست وزیر پاکستان در مراسمی، کار احداث پروژه نیروگاه هسته‌ای کی‌2 در کراچی را آغاز کرد. این پروژه نیروگاهی با ظرفیت 1100 مگاوات و با حمایت و سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری چین انجام می‌شود. نخست وزیر پاکستان در این مراسم گفت که چین همواره بزرگترین سرمایه‌گذار و حامی در بخش انرژی و پروژه‌های زیر‌بنایی پاکستان است و تأکید کرد که اجرای این پروژه، نمونه‌ای از مناسبات خوب کاری میان دو کشور چین و پاکستان است. او همچنین از ادامه حمایت بیشتر دولت چین از پاکستان سپاسگزاری کرد. وی از کمیسیون انرژی اتمی پاکستان به خاطر اقدام به موقع اجرای این پروژه که مراحل مقدماتی آن از نوامبر سال 2013 آغاز شده بود نیز تشکر کرد. این پروژه با هزینه ده میلیارد دلار همچنان در کانون توجه فعالان مدنی است. زیر آنها معتقدند که اجرای این پروژه ناقض قوانین زیست‌محیطی است.
 

امضا قرارداد پروژه نیروگاه زغال سوز منطقه تار
شرکت شانگهای الکتریک(SEP‌)، در راستای پروژه نیروگاه زغال‌سوز منطقه تار، توافقنامه‌ای را با دولت پاکستان در روز جمعه گذشته به امضا رساند. خواجه آصف وزیر فدرال آب و برق پاکستان گفت که ارزش این پروژه ‌2 میلیارد دلار و ظرفیت آن 1320 مگاوات می‌باشد. قیمت تعیین شده برای تعرفه اولیه به ازای هر واحد برق آن 8 روپیه (معادل 12 سنت) محاسبه خواهد شد. خواجه آصف گفت که پروژه نیروگاهی منطقه تار بخش حیاتی کریدور اقتصادی چین و پاکستان است. این پروژه در سال 2018 تکمیل خواهد شد. (20 اوت 2015 – منبع: economictimes )

http://dunyanews.tv/index.php/en/Pakistan/294557-Shanghai-Electric-Power-govt-sign-Thar-coal-power

برق‌رسانی در شبکه: رکورد زنی تولید برق توسط نیروگاه‌های برق آبی
نیروگاه­های برق آبی پاکستان در ماه ژوئیه امسال با هزینه پایین، حدود 4/434 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید شده را به شبکه ملی کشور ارسال کردند. این میزان تولید، بالاترین میزان تولید در یک ماه است. برق تولیدی از نیروگاه‌های برق آبی حدود 41 درصد از کل برق تولید شده کشور را شامل می‌شود. برق تولیدی از نیروگاه­های برق آبی در  ژوئیه 2015، در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته یک افزایش 1/19 درصدی ( 711 میلیون کیلووات ساعتی) را نشان می‌دهد. این سهم اضافی تولید شده نه تنها کمک به کاهش خاموشی‌ها کمک کرد بلکه متوسط ​​تعرفه برق ‌را نیز کاهش داد. در ماه‌های پر آب، دو سد تاربلا و مانگلا قادر به ارسال برق بیش از ظرفیت نصب شده خود می‌باشند. در طول ماه ژوئیه سال جاری، تاربلا و مانگلا به ترتیب با ظرفیت نصب شده 3478 و 1000 مگاوات، برق تولیدی به میزان 3606 مگاوات  و 1115 مگاوات داشته‌اند. گفته می‌شود شرکت‌های خارجی تولید‌کننده توربین که از نیروگاه­های برق آبی بازدیدی داشته‌اند از عملکرد موثر و نگهداری بهینه از تجهیزات شگفت‌زده شده‌اند.
(4آگوست 2015 – منبع: tribune )                                                  
 
احداث نیروگاه‌های زغال‌سوز در پنجاب پاکستان
شهباز شریف، سر وزیر ایالت پنجاب پاکستان در مراسم افتتاح احداث نیروگاه‌های زغال‌سوز ‌1320‌ مگاواتی، واقع در منطقه ساهیوال در ایالت پنجاب، از سرمایه‌داران پاکستانی درخواست کرد تا دارایی‌هایشان را بیشتر در بخش اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کنند و افزود جای تأسف است که شرکت‌های چینی اعتماد خودشان را نسبت به همکاری در بخش‌های اقتصاد کشور نشان داده‌اند، اما شرکت‌های محلی همچنان به این اقدام بی‌میل هستند. شهباز شریف گفت بر اساس توافق به امضا رسیده با شرکت چینی این نیروگاه­ها در ماه سپتامبر 2017 تکمیل و ماه دسامبر همان سال، تولید برق خواهند داشت. در این نیروگاه‌ها از جدیدترین تجهیزات و فناوری‌ها که بسیار سازگار با محیط زیست است، استفاده خواهد شد. وی افزود در حالی که پاکستان درگیر مبارزه علیه تروریسم داخلی است. دولت چین مصمم به همکاری با پاکستان و انجام تعهدات 43 میلیارد دلاری خود است که بخشی از این تعهدات (‌33‌ میلیارد دلار) برای توسعه پروژه‌های تولید انرژی در کشور می‌باشد.
(1 اوت 2015 – منبع:tribune  )
/
احداث بزرگترین  نیروگاه خورشیدی در پاکستان توسط چین
رسانه‌های دولت چین گزارش دادند که یک شرکت چینی در بهاولپور در استان پنجاب پاکستان یک نیروگاه احداث کرده است. این نیروگاه خورشیدی در پارک قائد اعظم به مساحت 229 هکتار و در بیابان چالستان پاکستان به عنوان بخش نخست برنامه جاده ابریشم چین می‌باشد. بر اساس گزارش روزنامه‌های چین، نیروگاه با ظرفیت 100 مگاوات و با هزینه و سرمایه‌گذاری 215 میلیون دلاری تنها در مدت سه ماه نصب و راه‌اندازی شده است. این سرمایه‌گذاری بخشی از کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CEPC) می‌باشد. هدف از ساخت این نیروگاه حمایت از توسعه زیربنایی در کشورهایی است که در امتداد کمربند تجاری قرار دارند. پاکستان یکی از همان کشورهایی است که در خط کمربندی قرار دارد و پارک قائد اعظم اولین گام برای ایجاد این اتصال است. به گفته مدیر شرکت چینی TBEA، این نیروگاه توانسته از زمان وارد شدن در مدار، 39 میلیون کیلووات ساعت برق برای پنجاب تولید کند.
(30 ژوئیه 2015 – منبع:valuewalk )    
درخواست احداث سد و توقف پروژه متروی پنجاب  از سوی دولت پنجاب 
آقای میان منظور احمد وتو رئیس حزب مردم پاکستان ‌((PPP‌ و وزیر سابق پنجاب، از دولت پنجاب درخواست کرد پروژه متروی لاهور را تا مدت نامحدودی به تعویق اندازد و در ازای آن مبلغ 165 میلیارد روپیه (معادل 62/1 میلیارد دلار) را صرف احداث سدهای متعدد جهت جمع‌آوری آب باران برای آینده کشاورزی در بزرگترین استان پاکستان کند. احمد وتو گفت که پاکستان براساس یافته‌های مطالعات جهانی، سومین کشور جهان است که به دلیل مشکلات تغییرات آب و هوایی آسیب بسیاری دیده است. احمد وتو همچنین گفت که قرار است چنانچه دولت این پروژه را  متوقف نکند، حزب مردم پاکستان ((PPP‌، در حمایت از احداث سدها در برابر اجرای پروژه متروی لاهور، جنبش بسیج اعتراضات مردمی را راه بیندازد. او گفت بطور مثال پروژه مترو لاهور از استراتژی­های نادرست بخش توسعه دولت پنجاب به رهبری شهباز شریف بود. او گفت که دولت نواز شریف حدود دو دهه است که در پنجاب بر سرکار بوده اما به احداث مخازن آب در این استان توجه نداشته است که این امر علاوه بر آنکه کوته‌نظری رهبری این دولت را نشان می­دهد، بیانگر عدم توانایی در پیش‌بینی خطرات ناشی از خشکسالی درآینده می‌باشد. (29 ژوئیه 2015 – منبع:dailytimes )   

توقف شش پروژه نیروگاه زغال سوز پاکستان

پاکستان کار بر روی شش پروژه نیروگاهی زغال‌سوز با ظرفیت مجموعاً 14000 مگاوات برق را به دلایل مهم زیست ‌محیطی، عدم وجود زیر ساختهای لازم و نبود سرمایه‌گذاری خارجی متوقف کرد. نواز شریف و آصف علی‌زرداری رئيس جمهور سابق پاکستان در ژانویه 2014 برای کاهش بحران انرژی، کلنگ احداث اولین پروژه نیروگاه زغال‌سوزی را به زمین زدند که هزینه کل آن 6 تا 8 میلیارد دلار و تاریخ تکمیل آن برای سال 2017 برنامه‌ریزی شده بود. دولت انتظار داشت از اولین پروژه 6600 مگاوات برق تولید کند. ایالت پنجاب پاکستان نیز به دنبال این رویداد اعلام کرد که پنج پروژه نیروگاهی زغال­سوز با ظرفیت مجموعاً 7400 مگاوات در مناطق مختلف این ایالت احداث خواهد کرد. اما عمر رسول یک مقام ارشد در وزارت آب و برق پاکستان اعلام کرد که اجرای تمامی این پروژه‌ها در حال حاضر متوقف شده‌ است و دولت در نظر دارد تا از LNG برای تولید برق استفاده کند. دولت به خوبی از خطرات زیست‌محیطی پروژه‌های نیروگاهی زغال‌سوز آگاه است و به همین دلیل در حال برنامه‌ریزی است تا از منابع جایگزین مانند گازطبیعی برای تولید برق استفاده کند. وی همچنین گفت با این حال دولت پاکستان با مقامات چینی برای حفظ امنیت سرمایه‌گذاری برای اجرای حداقل دو پروژه نیروگاه برق زغال‌سوز، مذاکراتی انجام داده و افزود راه حل غلبه بر بحران انرژی استفاده از انرژی ترکیبی است، اما برای اجرای این پروژه‌ها به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز است. در حال حاضر اولین محموله 6 هزار تنی LNG در 26 مارس از قطر به پاکستان رسیده‌ و قرار است دولت این میزان سوخت را به چهار نیروگاه تولیدکننده برق مستقل، اختصاص دهد. (31 مارس 2015- منبع:CounterCurrents

  http://www.countercurrents.org/saeed310315.htm

انرژی های تجدید پذیر در آینده پاکستان

مشاهد‌الله خان وزیر تغییر اقلیم پاکستان در جلسه‌ای اعلام کرد که انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی پاک و سازگار با محیط زیست و ميراث با ارزشي براي نسل­هاي آینده پاکستان است. پاکستان دارای منابع انرژی تجدید‌پذیر بسیار است که می‌تواند به این کشور برای مقابله با بحران انرژی کمک کند و راه را برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار هموار ‌سازد. وی گفت به دلیل رویدادهای جهانی، استفاده از پتانسیل انرژی‌های تجدید‌پذیر و رسیدن به اهداف توسعه پایدار از جمله ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی، تأمین آب آشامیدنی سالم و امکانات اولیه بهداشتی بسیار ضروری است. وی پیرامون شناسایی مناطقی که از منابع انرژی تجدید‌پذیر بیشتری برخوردار هستند گفت که شمال پاکستان دارای پتانسیل انرژی برق آبی است‌ و بخش‌های غربی و شرقی دارای انرژی خورشیدی و جنوب پاکستان به دلیل وزش بادهای تند، دارای پتانسیل انرژی بادی بیشتری می‌باشد. سناتور مشاهد‌الله خان همچنین گفت که پاکستان در حال حاضر به شدت به منابع زغال­سنگ، نفت و گازطبیعی برای تولید برق وابستگی دارد. وی هشدار داد این سوخت‌های فسیلی غیر قابل تجدید برای محیط زیست بسیار مضر هستند و در نهایت روزی به پایان خواهند رسید. در مقابل، بسیاری از انواع منابع انرژی تجدید‌پذیر مانند باد و انرژی خورشیدی به طور مداوم در دسترس بوده و هرگز تمام نمی‌شوند. وزیر تغییر اقلیم پاکستان افزود که پاکستان به دلیل دارا بودن پتانسیل­های مناسب برای انرژی برق آبی، بیوماس و خورشیدی، توان توسعه پروژه‌های تجدیدپذیر را دارد. (31 مارچ 2015- منبع: DailyTimes)

 http://www.dailytimes.com.pk/national/30-Mar-2015/renewable-energy-is-future-of-pakistan-mushahidullah-khan

 
اجرای پنج پروژه بادی در استان سند پاکستان

انجمن توسعه انرژی‌های جایگزین پاکستان (AEDB) اجرای پنج پروژه برق بادی به ظرفیت 230 مگاواتی و به ارزش 600 میلیون دلار در استان سند پاکستان را به تصویب رساند. این پروژه‌ها در مدت 18 ماه توسط پنج شرکت تکمیل خواهند شد. انتظار می‌رود تا پایان سال 2016 تمامی این نیروگاه‌ها شروع به تولید برق کنند. (28 مارس 2015- منبع:Greentechlead )

  http://www.greentechlead.com/wind/aedb-approves-construction-of-five-wind-projects-in-sindh-of-pakistan-22815
 


هشدار کارشناسان، بحران انرژی در پاکستان و سرنگونی دولت
حزب لیگ پاکستان با پیروزی در انتخابات 2013، وعده حل مشکل قطع برق در پاکستان تا سال 2017 را داد. سالهاست که پاکستان با کمبود شدید انرژی در نقاط مختلف کشور (تا 20 ساعت در روز)، دست به گریبان است. اگرچه این کشور دارای ظرفیت نصب شده 22797 مگاوات می‌باشد، اما تولید برق آن 12000 مگاوات است. در سال‌های اخیر، تقاضای برق به 19000 مگاوات افزایش یافته است. مایکل گوگلمن کارشناس انرژی و عضو ارشد برنامه آسیای جنوب‌ شرقی در مرکز ویلسون گفت که موضوع انرژی میتواند موجب شکست دولت شود. فضای سیاسی دولت نواز شریف در رویارویی با ارتش توانمند پاکستان به سرعت در حال ضعیف شدن می‌باشد. وی گفت اگر کمبود برق موجب کشاندن تعداد زیادی از مردم به خیابان‌ها شده و تظاهرات در کشور سراسری شود و چند روز ادامه یابد، ارتش ممکن است نواز شریف را وادار به انتخابات زود هنگام کند. در ماه ژانویه گذشته کمبود سوخت موجب به هم خوردن زندگی در بسیاری از شهرهای مهم در استان پنجاب از جمله اسلام آباد شد و این کمبود برق موجب ناتوانی وزارت آب و برق پاکستان در پرداخت 171 میلیارد روپیه (معادل 7/1 میلیارد دلار) بدهی به شرکت نفت گردید. به گزارش رسانه‌های پاکستان، دولت در همان ماه، ادامه عملیات پروژه نیروگاه زغال سوز 6600 مگاواتی در پارک گوادانی استان بلوچستان را متوقف کرد. دکتر قیصر بنگالی اقتصاددان برجسته پاکستان، پروژه گوادانی را از همان ابتدا محکوم کرد و گفت که این نیروگاه‌ها غیر اقتصادی هستند زیرا نیازمند ساخت اسکله، حمل و نقل گران و واردات زغال است، و استفاده از این منبع انرژی موجب تولید گرد و غبار زغال سنگ و رسیدن این آلودگی به کراچی می‌شود. (6 مارچ 2015- منبع: Down )