قرقیزستان

قرقیزستان - اخبار 2018-1397
 اخبار 2015
قرقیزستان امیدوار به دریافت برق ارزان از ترکمنستان
قربانقلی بردی محمدف رهبر ترکمنستان اعلام کرد که به قرقیزستان برق ارزان عرضه می­کند. رئیس جمهور قرقیزستان در 5 اوت پس از انجام مذاکرات در شهر بیشکک این کشور، از تعهداتی که هنوز درمرحله ابتدایی است، قدردانی نمود. وی گفت: "من می­خواهم در خصوص آمادگی ترکمنستان برای تحویل برق با قیمت بسیار پایین تشکر ­کنم. من فکر می­کنم که تمامی مسائل مربوط به انتقال برق نیز حل و فصل خواهد شد". در گذشته ثابت شده که ازبکستان یک مسیر غیر قابل اعتماد برای انتقال برق بشمار می­رود. در سال 2009، ازبکستان برق تحویلی از ترکمنستان به تاجیکستان را در زمانی که از شبکه برق شوروی (متصل به کشورهای آسیای مرکزی) جدا شده بود، قطع کرد. در سال 2013، ترکمنستان متعهد شد طی یک دوره بیش از هفت ساله برای افزایش 5 برابری ظرفیت صادرات خود 5 میلیارد دلار سرمایه­گذاری نماید. البته مشخص نیست چرا ترکمنستان می­خواهد به سیستم ناکارای برق قرقیزستان یارانه پرداخت کند. دولت قرقیزستان تمایلی به بروز ناآرامی های سیاسی ناشی از افزایش تعرفه­های برق ندارد. صحبت از یک قرارداد برق میان قرقیزستان و ترکمنستان است که جدید نیست. در سال 2014، رئیس جمهور قرقیزستان در سفر به ترکمنستان اعلام کرد که برای تحویل 1 میلیارد کیلووات ساعت در این سال برخی توافقات حاصل شده که عملی نگردید. با این حال در همان دیدار، قرقیزستان یک قرارداد با قزاقستان به منظور ارائه 4/1 میلیارد کیلووات ساعت در سال منعقد نمود. همچنین در ماه ژوئن، قرقیزستان موافقت کرد که طی­ماه های ژوئن تا سپتامبر، 500 میلیون کیلووات ساعت برق از تاجیکستان خریداری کند. کمبود برق یکی از مسائلی است که می­تواند سبب بروز بحران در قرقیزستان شود. عامل اصلی این مشکل، سطح نگران کننده پایین آب در مخازن اصلی این کشور است. چرا که سیستم تولید برق آبی یکی از اجزای اصلی تولید برق این کشور است. بخشی که با همین میزان اهمیت، در دستور کار مذاکرات بیشکک قرار داشت، مذاکره در خصوص برنامه اتصال خطوط گاز ترکمنستان و چین از طریق قرقیزستان و همچنین ازبکستان و تاجیکستان بود. این مسیر 1000 کیلومتری، چهارمین مسیر خط لوله گاز آسیای مرکزی - چین می­باشد که برای انتقال سالانه 30 میلیارد متر مکعب گاز طراحی شده است و در سال 2016 به بهره برداری می­رسد. رییس جمهور قرقیزستان گفت که "مهم این است که ما بخشی از ساخت خط لوله از ترکمنستان به چین را در دست گرفتیم و من فکر می­کنم ما کار زیادی پیش روی خود داریم".
(5 اوت 2015- منبع: Eurasianet)
2014-  1393
سد كمبار آتا، راه حل قرقيزستان براي گذر از بحران برق
يكي از چالش‌هاي مهم كشور قرقيزستان با جمعيت 5/5 ميليون نفری، کمبود برق است. اين وضعيت در فصل زمستان كه دماي هوا به زير صفر مي‌رسد، بحراني‌تر مي‌شود و از زماني‌ كه ازبكستان، به دليل كاهش دماي هوا در اين كشور و افزايش مصرف داخلي گاز طبيعي، صادرات برق و گاز خود را به قرقيزستان كاهش داده است، شديد‌تر شده است. بنابراين حل اين مشكل به يكي از اولويت‌هاي دولت قرقيزستان تبديل شده است. بسياري از كارشناسان داخلي و خارجي بر اين باورند كه چاره نجات از اين مشكل، ساخت نيروگاه برق آبي كمبرآتا مي‌باشد. اما ساخت اين نيروگاه نيز خود با مشكلاتي همراه است كه تا كنون حل نشده‌اند. بنا بر اظهارات رئيس جمهور قرقيزستان، منابع مالي ساخت نيروگاه به طور كامل توسط روسيه تأمين مي‌گردد ولي از آنجایي كه شركت‌هاي روس سازنده نيروگاه با كسري بودجه مواجه شده‌اند، ساخت واحد دوم اين نيروگاه با تأخير روبرو شده است. به گفته رئيس جمهور اين كشور، كار بر روي واحد دوم نيروگاه تا سال 2016 پايان خواهد يافت و از آن زمان، نيروگاه با تمام ظرفيت كار خواهد كرد. كارشناسان انرژي معتقدند كه چنانچه اين نيروگاه ساخته شود، قرقيزستان از وابستگي انرژي نجات خواهد یافت و به علاوه می تواند به کشورهای همسایه نیز برق صادر کند. اما مشكلات و اختلاف نظرهاي بين دو كشور روسيه و قرقيزستان همچنان به قوت خود باقي است. در عين حال ساخت نيروگاه كمبرآتا، دستخوش بي‌ثباتي سياسي حاكم در قرقيزستان نيز شده است. اين وضعيت، فضاي سرمايه‌گذاري در اين كشور را دچار مشكل نموده است. سرمايه‌گذاران و صاحبان صنايع كوچك و متوسط از كشورهاي ايران، تركيه، قزاقستان و بسياري ديگر از كشورها، از سرمايه‌گذاري در اين كشور واهمه دارند و به اين دليل، قرقيزستان هيچ سرمايه گذار ديگري به غير از روسيه براي ساخت نيروگاه كمبرآتا نيافته است. با عنايت به مشكلات موجود، به نظر مي‌رسد كه قرقيزستان نبايد براي رهايي از وابستگي، تنها به انرژي برق آبي متكي باشد. اين كشور داراي ذخاير 4/1 ميليارد تنی زغال‌سنگ است كه توسعه نيروگاه­های زغال سوز را به خوبی توجیه می­ کند. كارشناسان انرژي معتقدند مشكلات انرژي قرقيزستان با جايگزين نمودن زغال سنگ به جاي گاز قابل حل است.  (3 دسامبر 2014- منبع: Azernews)                                     
                                   
 
تأخير روسيه در پرداخت تعهدات مالي به قرقيزستان جهت توسعه برق آبي در اين كشور
سد توكتوگال در قرقيزستان كه در حال حاضر بزرگترين سد اين كشور مي‌باشد، توسط اتحاد جماهير شوروي سابق در سال 1960 در اين كشور ساخته شده و از سال 1974 به بهره‌برداري رسيده است. اما به دليل فرسودگي سد، تلاش براي تأمين تقاضاي روز افزون برق توسط آن به سختي صورت مي‌گيرد. تابستان از فصل‌هايي است كه مردم قرقيزستان مي‌توانند طي آن نگران كمبود برق نباشند، ولي در سال جاري با اعلام دولت مبني بر واردات برق از طريق تاجيكستان، اين نگراني همچنان وجود خواهد داشت. كم آبي امسال دليل كمبود برق تابستان ذكر شده است، مسئولين اميدوارند كه با واردات برق از تاجيكستان بتوانند موجودي آب سدها را براي زمستان پيش رو ذخيره نمايند. كارشناسان نسبت به افزايش سه برابري تقاضاي برق در طول زمستان هشدار داده‌اند. احتمال واردات 500 ميليون كيلووات ساعت برق طي فصل زمستان وجود دارد. عليرغم اخطارهاي فراوان نسبت به آسیب پذیری سيستم برق در قرقيزستان و تأكيد براي تغيير ساختار و سرمايه گذاري بر روي آن، هنوز هيچگونه اقدامي در اين خصوص در سال‌هاي اخير صورت نگرفته است. تقاضاي برق سالانه 4 درصد در اين كشور افزايش مي‌يابد. اين در حالي است كه بخش خانگی 67 درصد از كل برق كشور را مصرف نموده و ميزان اندكي از آن جهت مصارف بخش صنعت باقي مي‌ماند که اثرات منفي آن بر توسعه اقتصادي بر كسي پوشيده نيست. در اين ميان يكي از اقدامات دولت قرقيزستان جهت رويارويي با مشكل صنعت برق، ساخت چهار سد و نيروگاه برق آبي با ظرفيت 240 مگاوات در اطراف آبشار نارين، با حمايت  مالي شركت دولتي "روس هايدرو" روسيه  به مبلغ 727 ميليون دلار بوده است. قرار است اين پروژه تا پايان سال 2019 به اتمام رسيده و اولين واحد از آن در سال 2016 به بهره برداري برسد. پروژه ديگري كه از سال 1980 تا به حال همچنان به تعويق افتاده، ساخت سد 275 متري كمبار آتا به ظرفيت 1900 مگاوات در قرقيزستان است كه با وجود قول­های مکرر مسئولين روسيه برای ساخت آن، تاكنون به تعويق افتاده است. به گفته تحليگران سياسي، دليل اين تأخير در انجام تعهدات از طرف روسيه، وجود پايگاه­هاي هوايي آمريكا در مناس مي­باشد و شايد به همين دليل روسيه از پرداخت كمك 7/1 ميليارد دلاري كه كرملين در سال 2009 قول آنرا جهت توسعه بخش برق قرقيزستان داده بود، سرباز مي‌زند و آن را به عنوان گرو براي برچيده شدن پايگاه‌هاي هوايي آمريكا از قرقيزستان نگه داشته است. اما هم‌اكنون نكته بسيار حائز اهميت اين است كه با توجه به بحران برق قرقيزستان، چگونه اين كشور توافق با بانك جهاني براي قرارداد (كاسا-1000) به مبلغ 2/1 ميليارد دلار جهت انتقال برق از قرقيزستان و تاجيكستان به افغانستان و پاكستان را امضاء نموده است! (24 ژوئن 2014- منبع:Eurosianet.org)