عراق - اخبار -2018 -1397
گروه سوئدی – سوئیسی ABB  برنده سفارشات وزارت برق عراق
گروه سوئدی – سوئیسی ABB برنده سفارشات وزارت برق عراق برای تحویل 5 پست ثابت و 15 پست سیار 132 کیلوولتی جهت تقویت شبکه برق و تأمین برق در مرکز عراق شد. دولت عراق به بازسازی کشور و سرمایه‌گذاری در شبکه برق به عنوان بخشی از برنامه‌های بلندمدت خود از طریق توسعه زیرساخت‌های برق و تأمین نیازهای برق پرداخته است. همچنین گروه ABB، به عنوان بخشی از این پروژه‌ها، ملزم به تأمین محصولات اصلی نظیر، دستگاه‌های گازی و عایق‌های الکتریکی، ترانسفورماتورها و بانک‌های خازنی جهت بهبود کیفیت سیستم‌های اتوماسیون پیشرفته بر پایه IEC 61850 و سیستم‌های حفاظتی و مخابراتی برای کنترل و نظارت از وضعیت پست برق می‌باشد. به گفته رئیس بخش بازاریابی گروه ABB ، نصب پست‌های برق با گسترش ظرفیت و توسعه زیرساخت‌های برق به بهبود تأمین برق عراق کمک خواهد کرد.
(4 ژوئن 2018 - منبع: طلوع نیوز)
انعقاد قرارداد بین عراق و اردن جهت نصب و راه‌اندازی سه  نیروگاه خورشیدی فتوولتاویک در مجموع  با ظرفیت 175 مگاوات در عراق
وزارت برق عراق روز چهارشنبه 18 آوریل، قراردادی را جهت نصب و راه‌اندازی سه نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک در مجموع با ظرفیت 175 مگاوات در استان‌های انبار و واسط با یک شرکت اردنی تحت عنوان ال گونا (El Couna) منعقد کرد. به گزارش سخنگوی رسمی وزارت برق عراق، از این سه نیروگاه، یکی با ظرفیت 100 مگاوات در منطقه امیریات در استان انبار و دو تای دیگر در مناطق بدره و یاسان استان واسط هر یک به ترتیب با ظرفیت 50 و 25 مگاوات احداث خواهد گردید. وی گفت: اجرای این پروژه به مدت 8 ماه و با یک سرمایه‌گذاری 15 ساله طول خواهد کشید و این وزارتخانه برق را از این شرکت به ازای هر کیلووات ساعت 3/5 سنت و یا به ازای هر مگاوات 35 دلار خریداری خواهد نمود.
(18 آوریل 2018 - منبع: NENOSPLACE.FORUMOYION)
راه‌اندازی مجدد نیروگاه 750 مگاواتی  القیاره در موصل عراق به کمک شرکت جنرال الکتریک
وزارت برق عراق به کمک شرکت جنرال الکتریک، در حال انجام تعمیر و بازسازی زیرساخت‌های نیروگاه 750 مگاواتی القیاره در موصل، که اخیراً در جنگ آسیب دیده است، می‌باشند و تصمیم دارند که این نیروگاه را مجدداً راه‌اندازی نمایند. طبق اعلام شرکت جنرال الکتریک در حال حاضر، این شرکت در حال انجام تعمیر 6 توربین گازی GE9E و تعمیر و نگهداری سیستم­های پاکسازی مخازن سوخت می‌باشد. همچنین این تیم، در حال انجام تعمیر و بازسازی سایر تجهیزات نیروگاه با هدف مجدد تولید برق تا پایان سال می‌باشند. به گفته سخنگوی رسمی وزارت برق عراق، نیروگاه‌های موصل طی این درگیری‌ها خسارات زیادی را متحمل شدند که به شدت ظرفیت تولید برق این شهر را کاهش داده است. وی گفت: یکی از اولویت‌های وزارتخانه، بازسازی زیرساخت‌های برق و رفع نیازهای روزانه شهروندان در این شهر می‌باشد. همچنین به گفته رئیس و مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک در آفریقا، هند و خاورمیانه؛ نیروگاه القیاره، بخش مهمی از زیرساخت‌های برق موصل می‌باشد و این شرکت متعهد به همکاری با وزارت برق عراق جهت سرعت بخشیدن به کارهای تعمیر و بازسازی این نیروگاه است که امید می‌رود بتواند تا پایان سال جاری مجدداً برق تولید نماید.
(3 آوریل 2018 - منبع: MECONSTRUCTIONNEWS)
اخبار عراق  2017-1396
تمدید قرارداد واردات برق از ایران توسط عراق
وزیر برق عراق به همراه هیئت عراقی روز یکشنبه 11 مارس به تهران آمد و با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران دیدار کرد. در این دیدار، مقرر گردید، ایران برای یک سال دیگر، برق را به عراق صادر نماید. ایران از طریق 4 خط انتقال برق، 1000 مگاوات برق را به عراق صادر می‌نماید.
(12 مارس 2018 - منبع: The Iraq File
واردات برق از کویت توسط عراق
به گفته سخنگوی وزارت برق عراق در روز چهارشنبه 21 فوریه، عراق به زودی واردات برق از کویت را از طریق خطوط برق آغاز خواهد کرد. وی گفت: این خطوط برق به طول 50 کیلومتر گسترش خواهند یافت تا بتوانند بیش از 200 مگاوات برق را به شبکه ملی برق عراق وارد نمایند. وی خاطر نشان کرد که عراق از طریق 4 خطوط برق نیز، تا 1200 مگاوات برق را از ایران وارد می‌نماید. همچنین وی اشاره کرد که علی‌رغم عدم وجود خطوط برق میان عراق و عربستان سعودی، راه‌حل‌های ویژه جهت انتقال برق میان دو کشور از سوی عراق در حال بررسی است که می‌تواند در بلندمدت اجرا شود.
(21 فوریه 2018 - منبع: IRAQINEWS)
کاهش 800 مگاواتی در ظرفیت شبکه برق ملی عراق به دلیل خسارت به دکل های برق
وزارت برق عراق روز جمعه 19 ژانویه اعلام کرد به دلیل هوای طوفانی و شرایط بد آب و هوایی در استان دیاله، برخی از دکل‌های برق این استان سقوط کردند و به دنبال آن ظرفیت شبکه برق ملی با کاهش 800 مگاواتی مواجه شد. قطع شدن خطوط برق ولتاژ بالای دیاله – کرکوک به دلیل سقوط دکل‌های برق، منجر به کاهش 400 مگاوات در دو شهر کرکوک و موصل گردید، همچنین این موضوع، موجب قطع خطوط توزیع برق مرصاد – دیاله گشته و منجر به کاهش 400 مگاواتی شده و در پی آن، بغداد و استان‌های مناطق مرکزی را نیز تحت تأثیر قرار داده است. سخنگوی وزارت برق عراق گفت: مهندسین و کارکنان فنی بلافاصله شروع به تعمیر دکل‌های برق کردند و کار آنها همچنان ادامه خواهد داشت.
(19 ژانویه 2018 - منبع: IRAQ's ECONOMIC CENTER)
کاهش صادرات گاز به کرکوک عراق توسط ایران
به گفته فرماندار کرکوک، ایران صادرات گاز به کرکوک را کاهش داده و این موضوع موجب کاهش تولید برق و افزایش خاموشی‌ها در این منطقه شده است. وی گفت که این مسئله همزمان با آغاز عملیات پاکسازی منطقه از داعش صورت گرفته است. وی همچنین اظهار داشت، در دیدار با نمایندگان تمامی ادارات برق عراق، توافقنامه‌ای صورت گرفته که به موجب این توافقنامه، وزارت برق عراق می‌بایست 100 – 150 مگاوات برق خط دیاله را جهت جلوگیری از قطعی‌های برق تأمین نماید. همچنین، وی از وزارت برق عراق خواست تا سرعت تعمیر واحدهای تولید در نیروگاه تازا (Taza) با ظرفیت روزانه 260 مگاوات را که توسط شرکت زیمنس انجام می‌شود، افزایش دهد. همچنین خواستار تکمیل پروژه نیروگاه دبیس با ظرفیت 320 مگاوات گردید که توسط یک شرکت ایرانی انجام  می‌شود. در ماه ژوئن سال جاری، ایران صادرات گاز خود را به عراق بعد از چند سال تأخیر شروع کرده بود که مجدداً آن را کاهش داده است. در سال 2013، بین این دو کشور، که هر دو عضو اوپک می‌باشند، توافقنامه‌ای صورت گرفته بود که براساس آن قرار شد ایران سوخت نیروگاه‌های برق عراق را تأمین نماید.
(4 دسامبر 2017 - منبع: Thebaghdadpost)
مدرن سازی چهار نیروگاه در عراق با پشتیبانی زیمنس
زیمنس با هدف کمک به افزایش عرضه انرژی در عراق، توافقنامه­ای را با وزارت برق این کشور امضاء کرد. براساس این توافقنامه، زیمنس خدمات نگهداری و ارتقای 7 واحد تولید برق را در چهار نیروگاه واقع در جنوب بصره، صلاح‌الدین، منطقه میانه و فرات میانه فراهم خواهد کرد. به طور تقریبی با 15700 مگاوات ظرفیت تولید برق در دسترس، وزارت برق عراق قصد دارد در دسترس بودن و قابلیت اطمینان عرضه برق را با کمترین میزان تلفات بهبود بخشد. به گفته وزیر برق عراق، انتظار می‌رود این پروژه خدماتی با همکاری زیمنس از برنامه‌های توسعه صنعتی کشور پشتیبانی کند و تقاضای رو به رشد مردم از برق را تأمین نماید. معاون ارشد اجرایی خدمات تولید برق شرکت زیمنس در خاورمیانه با بیان این توافقنامه گفت: ارتقای نیروگاه‌ها نه تنها قابلیت اطمینان آنها را افزایش می‌دهد، بلکه باعث افزایش کارایی و ظرفیت تولید نیز می‌گردد. همچنین این شرکت کارهای تعمیر و نگهداری از چهار نیروگاه را انجام خواهد داد. خدمات نگهداری و ارتقای این نیروگاه‌ها به افزایش قابلیت اطمینان و کارایی این واحدها کمک می‌کند تا بیش از 1000 مگاوات برق تولید نمایند که 400 مگاوات بیشتر از تولید برقی است که هم‌اکنون دارند و بدین ترتیب، 10 درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد. طبق گفته زیمنس، این میزان جهت تأمین برق قابل اعتماد حدود سه میلیون نفر کافی می‌باشد.
(30 نوامبر 2017 - منبع: TECHNICAL REVIEW MIDDLE EAST)
انعقاد دو قرارداد برق جهت نصب و راه‌اندازی شش نیروگاه خورشیدی در دو استان بابل و انبار عراق
وزارت برق عراق روز جمعه 27 اکتبر، دو قرارداد سرمایه‌گذاری جهت نصب و راه‌اندازی 6 نیروگاه خورشیدی در مجموع با ظرفیت 465 مگاوات در دو استان انبار و بابل با شرکت سما بغداد در اردن به امضاء رسانید. قراردادها توسط اداره کل تولید برق مرکزی و اداره کل تولید برق در منطقه فرات میانه با شرکت سما بغداد در اردن و با همکاری شرکت آمریکایی آسمان آبی جهت نصب و راه‌اندازی 6 نیروگاه خورشیدی منعقد گردید. قرار است 5 نیروگاه در استان انبار در مناطق الرمادی، فلوجه، امریه – آل سمود و کارما به ترتیب با ظرفیت تولید 100، 40، 50 و 50 مگاوات که در مجموع 240 مگاوات می‌باشد، احداث گردد و ششمین نیروگاه به نام نیروگاه اسکندریه در استان بابل با ظرفیت تولید 225 مگاوات احداث شود. زمان اجرای این پروژه 8 ماه و دوره بازگشت سرمایه‌ 15 سال می‌باشد و وزارت برق عراق از شرکت سرمایه‌گذاری شده، برق را به ازای هر کیلووات ساعت 3/5 سنت یعنی 36 دلار در هر مگاوات خریداری خواهد نمود.
(27 اکتبر 2017 - منبع: Dinar Updates)
عقد دو قرارداد جهت نصب چهار نیروگاه خورشیدی در استان‌های مثنی و نجف توسط وزارت برق عراق
وزارت برق عراق روز پنجشنبه 19 اکتبر، دو قرارداد سرمایه‌گذاری جهت نصب چهار نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 230 مگاواتی در استان‌های مثنی و نجف منعقد کرد. کل ظرفیت در استان مثنی 130 مگاوات و برای منطقه حیدریه نجف 100 مگاوات می‌باشد. به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، قرار است این وزارتخانه برق را به مدت 15 سال از شرکت‌های سرمایه‌گذار، به میزان 3/5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت و یا 35 دلار به ازای هر مگاوات ساعت خریداری نماید.
(19 اکتبر 2017 - منبع: IRAQ'S ECONOMIC CENTER)
افزایش تولید برق در نیروگاه هارتای عراق توسط وام اعطایی ژاپن
در تاریخ 7 سپتامبر، جلسه‌ای با حضور معاون وزیر برق عراق، نمایندگان استان بصره و مقامات وزارت برق این کشور، سفیر ژاپن در عراق و نماینده ارشد دفتر همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA) در این کشور برگزار شد. در این جلسه، مقرر گردید واحد شماره 4 نیروگاه حرارتی هارتا (Hartha)، به وسیله وام ODA ژاپن بازسازی گردد و مجدداً کار خود را آغاز کند و 200 مگاوات از برق شبکه را تأمین نماید. نیروگاه حرارتی هارتا در ابتدا، با 4 واحد 200 مگاواتی، در مجموع جهت تولید 800 مگاوات برق ساخته شده بود. این نیروگاه یکی از بزرگترین نیروگاه‌ها در منطقه بصره می‌باشد که در سال 1982 توسط شرکت‌های ژاپنی و نیز کمک مالی ژاپن احداث گردید. با این وجود، به علت پیری و همچنین آسیب‌های جدی در طی درگیری‌های گذشته، دو واحد از 4 واحد این نیروگاه به مدت چندین سال، غیر فعال بوده است. کار دو واحد باقیمانده با شماره‌های 1 و 4، با سعی و تلاش کارکنان وزارت برق عراق، علی‌رغم تضعیف ظرفیت تولید و اختلالات مکرر ادامه دارد. جایکا توافقنامه وام ODA را به میزان 20224 میلیون ین (194 میلیون دلار) در تاریخ 23 فوریه سال 2015 با دولت عراق، برای تأمین مالی پروژه بازسازی واحد 4 این نیروگاه به امضاء رسانید و تا به امروز نیز از این پروژه حمایت مالی کرده است. با اجرای این پروژه، تولید برق سالیانه واحد از 860 گیگاوات ساعت به 1489 گیگاوات ساعت افزایش خواهد یافت که این به معنی تأمین مصرف برق 800 هزار نفر عراقی به مدت یک سال است. همچنین، این پروژه به پایداری تأمین برق کمک می‌کند. جایکا، علاوه بر پشتیبانی مالی از واحد 4 نیروگاه هارتا، وام ODA را جهت بازسازی واحد شماره 1 این نیروگاه نیز در تاریخ 5 اوت 2017 با این کشور به امضاء رسانید. (11 سپتامبر 2017 - منبع: Iraq-business news)
http://www.iraq-businessnews.com/2017/09/11/japanese-loan-boosts-output-at-hartha-power-station/
شرکت ABB برنده سفارش  30 میلیون دلاری به منظور تقویت زیرساخت‌های برق در عراق
شرکت ABB، سفارشی جهت راه‌اندازی و نصب یک پست برق در نیروگاه رمیلا در منطقه بصره در جنوب عراق را دریافت کرد. این نیروگاه توسط گروه هولدینگ شارما (SHG)، یکی از بزرگترین سازندگان خصوصی در صنایع و تولیدکننده مستقل برق، اداره می‌شود. انتظار می‌رود با نصب این پست برق، نیروگاه رمیلا بتواند ظرفیت تولید برق را تا حدود 20 درصد افزایش دهد و به 3 هزار مگاوات برساند که به شبکه ملی برق عراق که در حال حاضر 13 هزار مگاوات است، افزوده می‌گردد. این در حالی است که این میزان از تقاضای پیک بار در این کشور که حدود 23 هزار مگاوات می‌باشد، کمتر است. عراق بین تقاضای بالای برق و ظرفیت تولید کم برق از طریق تعدیل بار، تعادل برقرار می‌کند. به طوری‌که برای 34 میلیون شهروند، روزانه فقط 15 ساعت برق قابل دسترس در نظر گرفته می‌شود. امید می‌رود با احداث نیروگاه جدید، ظرفیت تولید برق افزایش یابد و از رشد اقتصادی این کشور حمایت شود.
(6 سپتامبر 2017 - منبع: CTSS)
 پذیرش توافقنامه خدمات گسترده توسط زیمنس جهت تولید برق در یک نیروگاه گازی در کردستان عراق
گروه تجاری کار (KAR) در منطقه کردستان عراق، توافقنامه خدمات موجود با شرکت زیمنس را توسعه داد. طبق این توافقنامه، شرکت زیمنس عملیات تعمیر و نگهداری (O&M) برای واحدهای جدید نیروگاه گازی واقع در منطقه کردستان عراق را انجام خواهد داد. به گفته زیمنس، نیروگاه خرمله (Khormala) 30 درصد از تقاضای برق مورد نیاز منطقه کردستان عراق را تأمین می­کند و در حال حاضر، نیاز مصرف برق بیش از 4 میلیون عراقی را برطرف می­نماید. طبق این توافقنامه انعطاف پذیری عملیات، در دسترس بودن و عملکرد توربین‌های گازی در 15 سال آینده بهبود خواهد یافت. زیمنس براساس توافق چند ساله نیروگاه خرمله با گروه تجاری کار (KAR)، مسئول عملیات و نگهداری 6 توربین گازی خط SGT5-2000E، 6 ژنراتور خط SGen5-100A و همچنین مسئول سیستم‌های کمکی و فرعی می‌باشد. این شرکت، از سال 2013 تا کنون قرارداد چند ساله­ای جهت برنامه‌های عملیاتی و نگهداری نیروگاه خرمله با گروه کار، بسته است.
(22 اوت 2017 - منبع: EBR)
 سرمایه‌گذاری بر روی دو پروژه برق در عراق توسط انگلیس
منابع مالی انگلیس گزارش دادند که این کشور از مرحله اولیه ساخت دو نیروگاه برق 750 مگاواتی در جنوب عراق حمایت خواهند کرد. جزئیات بیشتری از سایت‌های این دو نیروگاه ارائه نشده است. از سوی دیگر دولت انگلیس موافقت کرده تا وام‌های 10 میلیارد پوندی (13 میلیارد دلار) را جهت تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی که توسط شرکت‌های انگلیسی به اجرا در می‌آیند در اختیار دولت عراق قرار دهد.
(10 اوت 2017 - منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)                                   http://www.iraqtradelinknews.com/2017/08/britain-to-finance-two-electricity.html
 اعطای وام 195 میلیون دلاری به عراق از سوی ژاپن جهت کمک به یک پروژه برق
به گفته یکی از مقامات دولتی عراق، قرار است ژاپن وامی به مبلغ 195 میلیون دلار جهت کمک به تعمیر یک نیروگاه حرارتی در جنوب استان بصره به عراق اعطا نماید. اگرچه عراق یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اوپک می‌باشد، اما کشورش با خطر کمبود برق مواجه است. به گفته آژانس خبری رویترز، قرارداد این وام در طی بازدید وزیر امور خارجه ژاپن با نخست وزیر عراق به امضاء رسید. طبق گفته این آژانس، عراق نیاز به تأمین مالی خارجی دارد تا بتواند کسری بودجه 21/44 میلیارد دلاری در سال جاری را جبران نماید. این کسری بودجه به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت و نیز هزینه‌های مرتبط با جنگ علیه داعش به وجود آمده است.
(8 اوت 2017 - منبع: TECHNICAL REVIEW)
 معامله 30 میلیون دلاری با گروه ABB (گروه عملیاتی در رباتیک، فناوری های برق و اتوماسیون) جهت راه‌اندازی و تأمین نیروگاه  رمیلا در عراق
گروه ABB سفارشی به ارزش30 میلیون دلار جهت تأمین و راه‌اندازی نیروگاه 3 هزار مگاواتی رمیلا در منطقه بصره عراق با هدف افزایش 20 درصدی ظرفیت تولید برق دریافت کرده است. این نیروگاه توسط شرکت شامارا هولدینگ (SHG)، یکی از بزرگترین سازندگان خصوصی صنعتی عراق و تولیدکننده مستقل برق، اداره می‌شود. انتظار می‌رود این نیروگاه با افزایش تقاضای برق روبرو شود. در حال حاضر، تولید برق فعلی عراق 13 هزار مگاوات و کمترین میزان تقاضای پیک بار در کشور حدود 23 هزار مگاوات می‌باشد. هم اکنون عراق در حال مدیریت کردن تقاضای بالای برق و ظرفیت کم تولید در پیک بار می‌باشد و روزانه تقریباً 15 ساعت برق را در اختیار 35 میلیون شهروند خود قرار می‌دهد و این موضوع مانع رشد اقتصادی عراق می‌شود. امید می‌رود عراق از طریق نیروگاه‌های جدید، تولید برق را افزایش دهد و از روند توسعه کشور پشتیبانی نماید. به گفته رئیس شبکه‌های برق ABB، این گروه برای تأمین تقاضای برق عراق، بر افزایش ظرفیت و تقویت زیرساخت‌های برق این کشور متمرکز می‌باشد.
(6 اوت 2017 - منبع: arabianindustry.com)
http://www.arabianindustry.com/utilities/news/2017/aug/6/abb-bags-30mn-substation-deal-for-iraqs-rumaila-power-plant-5793346
 فروش برق به عراق از طریق بخش خصوصی توسط منطقه کردستان عراق
طبق گزارش NRT (رادیو و تلویزیون نایلا)­، منطقه کردستان عراق قصد دارد برق را از طریق بخش خصوصی به استان‌های دیگر عراق صادر نماید. پروتکل تهیه شده توسط این پروژه تحت نظارت وزارت برق و شورای وزیران کردستان عراق می‌باشد. رئیس کمیته پارلمانی انرژی و منابع طبیعی گفت: بغداد و اربیل توافق کرده‌اند که عراق سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های تولید برق را تأمین کند و در عوض، منطقه کردستان عراق، برق استان‌های صلاح‌الدین و موصل را تأمین نماید. این در حالی است که هنوز پارلمان کردستان از این توافقات اطلاع ندارد و تنها دولت اقداماتی در خصوص آن انجام داده است. قرار است برق این منطقه صادر شود در حالی که، هنوز مشترکین این منطقه با کمبود برق مواجه هستند. در حال حاضر، وزارت برق منطقه کردستان عراق، 2500 مگاوات برق تولید می‌کند، در حالی که این منطقه نیاز به 4 هزار مگاوات برق جهت تأمین برق 24 ساعته عمومی دارد.
(6 اوت 2017 - منبع:   ) NRT  
 
رسیدن عراق به میزان تولید برق بیش از حد انتظار برای اولین بار
وزارت برق عراق اعلام کرد: برای اولین بار به تولید برق بیش از حد انتظار رسیده است، که این موضوع در تاریخ عراق بی سابقه می­باشد. طبق گفته این وزارتخانه، تولید برق بیش از 15 هزار مگاوات بوده است. عراق در دهه‌های گذشته با بحران کمبود تولید برق و توزیع آن مواجه بوده و این بحران از سال 2003 به بعد، علی‌رغم وجود میلیاردها دلار سرمایه­گذاری، به دلیل فساد و شکست پروژه‌ها و هزینه‌های بالای تولید برق، افزایش یافته و منجر به ساعت‌ها قطع جریان برق شده است. حدود یک سال است که وزارت برق عراق در زمینه­های خصوصی­سازی و سرمایه­ گذاری در بخش برق فعالیت­های گسترده­ای را انجام داده و همچنین در تلاش است تا مصرف برق را تا حد ممکن کاهش دهد.
(20 ژوئیه 2017- منبع: IRAQ'S ECONOMIC CENTER)
تأمین روزانه 700 مگاوات برق دو استان نینوا و صلاح‌الدین
وزیر نفت عراق روز چهارشنبه مورخ 19 ژوئیه اعلام کرد به همراه وزارت برق این کشور، قراردادی را با یک شرکت خودروسازی جهت تأمین برق روزانه استان‌های نینوا و صلاح‌الدین به میزان 700 مگاوات، منعقد کرده است. در این قرارداد قید شده است که این شرکت می‌بایست برق این دو استان را تأمین و به شبکه ملی متصل نماید. وی گفت: در این خصوص، دو وزارت برق و نفت عراق نیز، جهت هماهنگی و ادامه خدمات به شهروندان موظف به اجرای تعهدات در این قرارداد می‌باشند.
(19 ژوئیه 2017- منبع: IRAQ NEWS)
تهیه چهار توربین گازی GT13E2 برای نیروگاه منصوریه در عراق توسط جنرال الکتریک
شرکت جنرال الکتریک، چهار تورین گازی GT13E2 را برای نیروگاه منصوریه در استان دیاله در عراق تهیه کرده است. در حال حاضر، دو واحد از این توربین‌ها با ظرفیت 180 مگاوات با شبکه برق عراق هماهنگ شده‌اند و کار دو واحد دیگر نیز در حال انجام است. ساخت و ساز این نیروگاه به دلیل نزاع و درگیری در منطقه آسیب دیده و این امر سبب کندی پیشرفت کار شده است. این نیروگاه پس از راه‌اندازی تا 3 ماه اول توسط شرکت جنرال الکتریک اداره خواهد شد و پس از آن مستقیماً تحت نظارت وزارت برق عراق خواهد بود. انتظار می‌رود اگر این نیروگاه به سیکل ترکیبی تبدیل شود، بهره‌وری آن حداکثر 55 درصد گردد. به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، تمرکز این کشور بیشتر بر روی بازسازی و تقویت زیرساخت‌های برق عراق به ویژه با توجه به افزایش تقاضا در فصل تابستان می‌باشد.
(19 ژوئیه 2017- منبع: POWERTECHNOLOGY.COM)
نیاز عراق به گاز ایران به مدت 7 سال جهت تولید برق
وزیر برق عراق روز پنجشنبه مورخ 13 ژوئیه اعلام کرد که عراقی‌ها جهت تأمین سوخت نیروگاه‌های برق خود تا 7 سال آینده نیاز به منابع پایدار گاز طبیعی ایران خواهند داشت. این امر به این دلیل است که گازطبیعی تولید شده از میادین این کشور در جنوب استان بصره جهت تولید برق، کافی نمی‌باشد. به گفته وزیر برق عراق، گاز میادین بصره نمی‌تواند به طور مستقیم تا قبل از عبور از مراحل پالایش و جداسازی به سمت مولدهای برق هدایت شود. طی دو سال گذشته، وزارت برق عراق سوخت نیروگاه­های خود را افزایش داده، انتظار می­رود این میزان افزایش در آینده، بیشتر نیز گردد. بدین ترتیب در صورت رفع نیاز گازطبیعی از طریق واردات، به زودی نیروگاه‌های جدید نیز وارد عمل خواهند شد. ایران در ماه ژوئن سال جاری، پس از چند سال وقفه، صادرات گاز خود را به عراق شروع کرد. صادرات گاز ایران به عراق از 7 میلیون مترمکعب در روز آغاز و به 35 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید. در این خصوص، دو قرارداد جداگانه جهت تأمین سوخت نیروگاه‌های برق در بغداد و بصره مابین ایران و عراق امضاء گردیده است. (13 ژوئیه 2017- منبع: IRAQI NEWS)

امضای قرارداد مابین وزارت نفت عراق و جمعی از شرکت‌های وابسته به وزارت برق این کشور جهت تأمین برق استان نینوا به مدت 3 سال

وزارت نفت عراق، قراردادی را با جمعی از شرکت‌های وابسته به وزارت برق عراق، جهت تأمین برق استان نینوا با ظرفیت 875 مگاوات و به مدت 3 سال به امضاء رساند. هزینه سرمایه‌گذاری در این قرارداد به ازای هر مگاوات برق، 2/3 دلار می‌باشد. این استان در حال حاضر، به دلیل عملیات نظامی جهت از بین بردن داعش، از کمبود زیرساخت‌ها به ویژه کمبود برق، رنج می‌برد.
(10 ژوئیه 2017- منبع: IRAQS ECONOMIC CENTER)
http://en.economiciraq.com/2017/07/10/the-ministry-of-oil-signed-a-contract-with-a-coalition-of-iraqi-companies-to-equip-nineveh-power-for-three-years
امضای قرارداد جدید جهت خصوصی سازی بخش توزیع برق در عراق
وزارت برق عراق روز سه شنبه مورخ 30 مه اعلام کرد، قرارداد جدیدی جهت خصوصی‌سازی بخش توزیع برق در بغداد مابین اداره کل توزیع برق عراق و شرکت هلال المجد (Hilal Al Majd) به امضاء رسید. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد:"پس از موفقیت به دست آمده با مشارکت بخش خصوصی‌سازی در بخش توزیع برق مناطق کرخه و رصافه (Rusafa)، مدیرکل ادراه کل توزیع برق عراق، قرارداد دیگری با شرکت هلال المجد جهت تعمیر و نگهداری از تجهیزات برقی و همچنین خدمات برق‌رسانی به 10 فروشگاه، 49 روستای منطقه رشیدیه و دو ناحیه 215 و 223 در منطقه حسینه را، به امضاء رسانید.
(30 مه 2017- منبع:The I.Q.D. Team Connection )
نیاز عراق به 22 هزار مگاوات برق جهت رفع بحران برق در این کشور
طبق گفته وزارت برق عراق، این کشور جهت رفع بحران برق نیاز به 22 هزار مگاوات برق دارد. در حال حاضر، برق قابل دسترس در این کشور، 14 هزار مگاوات می‌باشد. در سال 2015، وزارت برق عراق شروع به خصوصی‌سازی پروژه‌های برقی در مناطق زیونه (Zayouna) و یرموک (Yarmouk) کرد، اما تعداد زیادی از استان‌های جنوبی به بهانه حمایت از فقرا، خصوصی‌سازی پروژه‌های برقی را رد کردند.
 (30 آوریل 2017- منبع: IRAQI DINAR
تأمین برق  منطقه کردستان عراق توسط وزارت برق عراق
وزارت برق عراق در حال برنامه‌ریزی جهت تأمین برق موصل و مناطق اطراف آن در منطقه کردستان عراق می‌باشد. وزیر این وزارتخانه در دیدار با مجتمع گروه صنعتی در اربیل عراق، خواستار پیدا کردن مکانیزمی جهت تأمین برق مناطق آزاد در موصل و دشت نینوا گردید. طبق اطلاعات به دست آمده، وزیر برق این کشور از مجتمع گروه صنعتی‌ خواست تا 700 مگاوات برق مناطق آزاد از استان نینوا را تأمین نماید، در عوض دولت نیز موافقت می‌نماید تا گاز و نقدینگی این مجتمع را تأمین کند. به گفته مدیر اجرایی این مجتمع، در حال حاضر، مجتمع گروه صنعتی موافقت خودش را اعلام کرده و اگر منطقه کردستان عراق نیز بتواند از بغداد تأییدیه بگیرد، این مجتمع، قادر خواهد بود تا برق موصل را تأمین نماید. با توجه به بحران مالی به وجود آمده در منطقه کردستان عراق به واسطه جنگ با داعش، فعالیت چندین نیروگاه برق این منطقه، به دلیل عدم تأمین سوخت لازم جهت تولید برق، به صورت تعلیق درآمده است. (18 آوریل 2017- منبع: K24)
-
ساخت نیروگاه برق در عراق با ظرفیت تولید 7 هزار مگاوات برق  توسط مجتمع گروه صنعتی اردن
مجتمع گروه صنعتی اردن در ساخت یک نیروگاه بزرگ برق در شهر بغداد در عراق، با شرکت جنرال الکتریک همکاری خواهد نمود. این نیروگاه پس از اتمام، قادر به تولید 7 هزار مگاوات برق خواهد شد. پروژه جدید که توسط مجتمع گروه صنعتی اردن ساخته خواهد شد، قادر خواهد بود پس از اتمام، 3 هزار مگاوات مازاد برق را به شبکه برق وارد نماید. به گفته این مجتمع، فعالیت شرکت جنرال الکتریک در حال حاضر ارائه تجهیزات پیشرفته برای نیروگاه‌های برق در اربیل، سلیمانیه و دهوک است که در مجموع، ظرفیت نصب شده برای آنها 4 هزار مگاوات می‌باشد و توسط این مجتمع اداره می‌شوند. این مجتمع، اداره این پروژه جدید در بغداد را نیز پس از اتمام به عهده خواهد گرفت. (14 آوریل 2017- منبع: Trade Arabia)  
برنامه‌های کمیسیون انرژی بصره برای  خرید برق از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در عراق
کمیسیون انرژی استان بصره پیشنهاد داده است تا از شرکت‌های تولید برق در دسترس، برق خریداری نماید. رئیس این کمیسیون پیشنهاد داد، برق را از نیروگاه 100 مگاواتی تولید برق الهرتا (Al-Hartha) که تولید خود را از ماه نوامبر 2016 متوقف کرده است، خریداری نمایند. در حال حاضر، تولید برق در این استان به 2800 مگاوات رسیده، اما این مقدار را شبکه ملی برق دریافت می‌کند. این در حالی است که این استان در فصل زمستان به 1500 مگاوات برق نیاز دارد و در فصل تابستان به دلیل گرما و شرجی بودن مناطق جنوبی استان، برق بیشتری مورد نیاز است.
(11 مارس 2017- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)

قصد عراق جهت افزایش تولید برق به 15 هزار مگاوات در فصل تابستان
وزارت برق عراق اعلام کرد که در نظر دارد تولید برق خود را در فصل تابستان، برای به حداقل رساندن کمبود برق در این فصل، به 15 هزار مگاوات برساند. در حال حاضر و با توجه به برآوردهای مختلف تولید برق در عراق به 12 هزار مگاوات رسیده است. بحران برق در عراق از سال 1990 به دلیل تحریم‌های آمریکا و انهدام نیروگاه‌های برق به دلیل جنگ آغاز گردید. طبق گزارش‌های منابع وزارتی، نیاز برق این کشور در فصل تابستان به 21 هزار مگاوات خواهد رسید.
(26 مارس 2017- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)

احداث پست برق در عراق با هزینه 60 میلیارد ین (540 میلیون دلار) توسط شرکت ژاپنی تویوتا سوشو
شرکت تجاری تویوتا سوشو روز پنجشنبه، 30 مارس اعلام کرد که قرار است پست برقی را با هزینه 60 میلیارد ین (540 میلیون دلار) در عراق احداث نماید. این شرکت از سوی وزارت برق عراق سفارشاتی را برای ساخت 4 پست برق ثابت و 12 پست برق سیار جهت تأمین برق خانوارها و دفاتر اداری در بغداد و همچنین تأمین برق مناطق جنوبی شهر بصره دریافت کرده است. انتظار می‌رود، این پروژه تا سال 2021 طبق برنامه زمان­بندی شده به اتمام برسد و برق 1/3 میلیون خانوار تأمین گردد. شرکت تویوتا سوشو گفت: تجهیزات مورد نیاز از دو شرکت ژاپنی توشیبا و میدنشا (Meidensha) تأمین خواهد شد.
(30 مارس 2017- منبع: 4-traders)
اخبار 2017-1395
امضای قرارداد عراق با شرکت تویوتای ژاپن جهت احداث نیروگاه
وزارت برق عراق با شرکت تویوتای ژاپن قراردادی را به مبلغ 500 میلیون دلار جهت احداث پست برق، به امضاء رسانید. این پروژه توسط وامی که ژاپن به عراق اعطا کرده، تأمین مالی می‌شود. وزارت برق عراق در اطلاعیه­ای اعلام کرد که محل احداث این پست­ها در استان­های بصره (شط العرب)، المثنی، میسان و نصیریه می­باشد.
(7 مارس 2017- منبع : Iraq Tradelink News Agency)
دستور دولت عراق برای نصب پنل‌های خورشیدی به تمامی وزارتخانه‌ها
دولت عراق به تمامی وزارتخانه‌ها دستور داد تا برای به حداقل رساندن مصرف برق در این کشور، سیستم‌های خورشیدی نصب نمایند. پیش از این، دولت از وزارتخانه‌ها خواسته بود که مصرف برق را به خصوص در فصل تابستان تا 50 درصد کاهش دهند. وزارت برق عراق از اینکه سازمان‌های دولتی حاضر نیستند مصرف برق خود را کاهش دهند، ابراز نارضایتی کرد. (8 فوریه 2017- منبع: REBUILDING IRAQ)

 
مطالعات تأمین برق عراق با وارد کردن گاز از این کشور توسط کویت
وزیر نفت، برق و آب کویت اعلام کرد، کویت در حال مطالعه پروژه‌ای جهت تأمین برق عراق با وارد کردن گاز از این کشور می‌باشد. با توجه به بیانیه رسمی کویت، تصمیم گرفته شد تا کویت روزانه، 50 میلیون فوت مکعب (1/4 میلیون مترمکعب) گاز وارد نماید که این رقم قرار است به 200 میلیون فوت مکعب (5/6 میلیون مترمکعب) در روز برسد. در یک بیانیه مطبوعاتی، وزیر نفت افزود که مازاد برق در کویت به 3 هزار مگاوات هم خواهد رسید که می‌توان آن را صادر کرد. اکثر ناظران معتقدند که تصمیم کویت برای این کار، بیشتر به دلیل قطع صادرات برق ایران به عراق، به جهت بدهی‌های بیش از حد عراق می‌باشد. مقامات ایرانی اعلام کردند، زمانی مجدداً برق را به عراق صادر خواهند کرد که عراق بدهی 1/2 میلیارد دلاری خود را پرداخت نماید.
(1 فوریه 2017- منبع: REBUILDING IRAQ)
تضمین 1/4 میلیارد دلاری شرکت جنرال الکتریک به منظور اضافه کردن  ظرفیت تولید برق در عراق
شرکت جنرال الکتریک سفارشاتی به ارزش بیش از 1/4 میلیارد دلار از وزارت برق عراق جهت ساخت نیروگاه‌های برق در این کشور و ارائه ارتقای فناوری و خدمات تعمیر و نگهداری دریافت کرده است. طبق این توافقنامه، این شرکت موظف به تأمین 2 گیگاوات برق و توزیع 1/75 گیگاوات برق موجود به شبکه ملی می‌باشد. همچنین، این شرکت موظف به ساخت دو نیروگاه سماوه و ذی قر (Samawa & Dhi Qar) است که موجب تزریق 1500 مگاوات برق مازاد به شبکه خواهد شد. این توافقنامه، برق قابل اطمینان تر و پایدارتری را برای کشور عراق فراهم می‌کند و کمک می‌کند تا این کشور به عملیات بهتر و سطوح بالاتری از فناوری برسد. این پروژه شامل دو مرحله است: در مرحله اول، نصب 4 توربین گازی E9 تا سال آینده در یک چرخه ساده در هر سایت از این پروژه و در ادامه تبدیل آنها به چرخه ترکیبی می‌باشد. در مرحله دوم، شرکت جنرال الکتریک، از طریق ارتقاء و بازسازی چهار نیروگاه، بیش از 580 مگاوات برق را به شبکه ملی توزیع خواهد کرد و همچنین، توزیع 1/75 گیگاوات برق موجود را از طریق تعمیر و نگهداری توربین‌های گازی E9 در 6 نیروگاه مختلف در کشور، تضمین می‌نماید.
(20 ژانویه 2017- منبع: power-technology.com)
اجرای نیروگاه گازی سماوه در عراق توسط شرکت جنرال الکتریک
مقامات دولتی استان موتانا (Muthanna) اعلام کردند، انتظار می‌رود شرکت جنرال الکتریک، اجرای نیروگاه گازی سماوه را در ماه ژانویه عملی سازد. ماه گذشته، توافقنامه‌ای بین شرکت جنرال الکتریک و وزارت برق عراق جهت تکمیل نیروگاه گازی 750 مگاواتی در این استان به امضاء رسید. همچنین، از طرفی دیگر اعلام گردید، اولین پروژه انرژی پاک (خورشیدی) نیز، با ظرفیت 250 مگاوات ساخته خواهد شد و مقرر گردید تا شرکت جنرال الکتریک طبق نیاز برقی این استان، ساخت دو واحد تولید برق 125 مگاواتی از این پروژه را، طی دو سال به اتمام برساند.
(14 ژانویه 2017- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)
اخبار 2016-1395
تصویب وام از سوی ژاپن جهت تعمیرات بخش آسیب دیده برق در عراق
دولت عراق با کشور ژاپن موافقتنامه‌ای را مبنی بر اعطای وام از سوی توکیو به بغداد به منظور پوشش‌دهی کسری بودجه در عراق به امضاء رسانید. این وام با هدف بازسازی زیرساخت‌های بخش برق، به ویژه در مناطقی است که از داعش پس گرفته شده‌ است.
(11 ژانویه 2017- منبع: Iraq news)
موافقت ژاپن در پرداخت وام به مبلغ 240 میلیون دلار به بخش برق عراق
ژاپن موافقت کرد تا مبلغ 27/2 میلیارد ین معادل (240 میلیون دلار) وام جهت بازسازی زیرساخت‌های بخش برق عراق، به ویژه در مناطقی که از گروه تروریستی داعش پس گرفته شده است، به این کشور اعطا نماید. این کشور، همچنین در نظردارد تا وام دیگری به مبلغ 21/5 میلیارد ین معادل (187/8 میلیون دلار) جهت تعمیر نیروگاه حرارتی در استان بصره به عراق ارائه دهد، علاوه بر این کمک‌های دیگری تقریباً معادل 100 میلیون دلار از سایر سازمان‌ها و ارگان‌های بشر دوستانه به کشور عراق، انجام خواهد شد. قرارداد این وام توسط وزیر امور خارجه ژاپن به امضاء رسید.
(13 ژانویه 2017- منبع: Iraq – business news)
امضای قرارداد برقی عراق با شرکت جنرال الکتریک جهت تعمیر و نگهداری  و بهره‌برداری از دومین نیروگاه گازی
وزارت برق عراق قراردادی را روز سه شنبه، 27 دسامبر با شرکت جنرال الکتریک جهت تعمیر و نگهداری و بهره‌برداری از دومین نیروگاه گازی در جنوب بغداد به امضاء رسانید. این قرارداد شامل نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از هشت واحد گازی، در نیروگاه دوم گازی در جنوب بغداد، با ظرفیت طراحی شده 26/2 مگاوات به ازای هر واحد می‌باشد. مدت این پروژه 300 روز است. این قرارداد بخشی از یک وام برای حمایت ایالات متحده آمریکا از عراق است. (28 دسامیر 2016- منبع: Dinar Updates)
راه‌اندازی نیروگاه گازی قیاره (Qayara) در استان نینوای عراق
وزارت برق عراق موفق به راه‌اندازی اولین واحد تولید برق نیروگاه گازی قیاره (Qayara) با ظرفیت 60 مگاوات گردید. این نیروگاه دارای 6 واحد 125 مگاواتی است که در مجموع ظرفیت آن 750 مگاوات می‌باشد. ساخت این نیروگاه در سال 2014 به اتمام رسیده، اما توربین‌های این نیروگاه و همچنین مخازن ذخیره سوخت آن با ظرفیت‌های مختلف از یک تا 14 میلیون لیتر توسط گروهک تروریستی داعش نابود شده است. در حال حاضر، وزارت برق عراق جهت تأمین برق، دو مخزن سوخت با ظرفیت 500 هزار لیتر از فرآورده‌های نفتی را برای این نیروگاه فراهم کرده است.
(16 دسامیر 2016- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)
انفجار دکل‌های برق منطقه قره تپه(Qaratapa) و جلولا (Jalawla)  در عراق توسط داعش
گروه تروریستی داعش، روز یکشنبه 27 نوامبر، سه دکل انتقال برق را بمب‌گذاری کرد. بدین ترتیب برق بخش‌هایی از مناطق قره تپه (Qaratapa) و جلولا (Jalawla) در عراق قطع شد. خرابی 3 دکل انتقال برق منجر به قطع برق بیش از 83 روستا در این مناطق گردید. به گفته یکی از مسئولین شرکت برق، 7 روز طول می‌کشد تا تیم مهندسی برق بتوانند این سه دکل را تعمیر و بازسازی کنند و برق را به نواحی نزدیکتر به این مناطق بازگردانند. طبق توافقنامه امضاء شده بین ایران و عراق، ایران برق این دو منطقه را از طریق مرز خانقین تأمین می‌نماید. قره تپه در شرق استان دیاله واقع می‌باشد و بیشتر به چند ملیتی بودن (عرب، کرد و ترکمن) شناخته شده است.
(29 نوامبر 2016- منبع: NRT)
افزایش توان مالی بخش برق عراق
شرکت جنرال الکتریک روز چهارشنبه 30 نوامبر اعلام کرد تفاهم نامه‌ای را با بانک تجارت عراق (TBI) و بانک استاندارد چارترد بریتانیا (SCB) برای سرعت بخشیدن به توسعه پروژه‌ها و زیرساخت‌های برق عراق به امضاء رسانید. این شرکت از طریق بانک تجارت عراق در تأمین مالی قراردادهای خود، از دولت عراق حمایت خواهد کرد. گفته می‌شود، پیش از این نیز قراردادی مشابه این قرارداد بین سه طرف و وزارت برق عراق در اوایل سال جاری منعقد گردیده بود که به تکمیل فاز اول "طرح افزایش ظرفیت برق" کمک ‌کرده و 700 مگاوات برق را به شبکه وارد نموده است.
(30 نوامبر 2016- منبع: Timberexec.co)            
حمله به بیش از  80 دکل برق در استان الانبار عراق و کشته شدن 2 نفر
وزارت برق عراق روز پنجشنبه 1 دسامبر از حملات شدید تروریستی به بیش از 80 دکل برق و کشته شدن دو نفر از اعضای تیم مهندسی ارتش عراق خبر داد. خطوط انتقال برق بین شهر فلوجه و بخش شرقی شهر رمادی به شدت مورد حمله قرار گرفت و بیش از 80 دکل برق تخریب گردید. به گفته سخنگوی این وزارتخانه، این سومین حمله طی چند روز گذشته می‌باشد و هنوز تعدادی از بمب‌های دست ساز بین دکل‌های برق شماره 72-71-70 وجود دارد. (1 دسامبر 2016- منبع: IRAQ NEWS TODAY)    
                                                           http://iq.hathalyoum.net/25029
ترک کشتی تولید برق ترکیه از بندر بصره
براساس اعلام اداره بنادر کشتیرانی عراق، با اتمام قرارداد کشتی تولید برق ترکیه به نام دوگان بی (Dogan Bey)، این کشتی بندر بصره را ترک کرد. سال گذشته، بصره با کمبود برق مواجه گردیده بود و دولت عراق مجبور به استفاده از سه کشتی تولید برق با تولید 350 مگاوات برق شده بود.
(2 نوامبر 2016- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY
بازسازي دو نيروگاه برق عراق توسط شركت جنرال الكتريك
وزرات برق عراق اعلام كرد كه با شركت جنرال الكتريك جهت بازسازي دو نيروگاه نصيريه و سماوا (Nassiriya and Samawa) به توافق رسيدند. انتظار مي‌رود، اين دو نيروگاه تا تابستان سال بعد تكميل شده و در مجموع 400 مگاوات برق توليد نمايند. (10 اكتبر 2016- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)
ساخت 12 نيروگاه خورشيدي در عراق
به گفته يك شبكه خبري محلي روز پنجشنبه 20 اكتبر، وزارت برق عراق از شركت‌ها جهت سرمايه‌گذاري در ساخت 12 نيروگاه خورشيدي در مكان‌هاي مختلف در سرتاسر عراق دعوت به همكاري كرد. به نقل از خبرگزاري السومریه (Al- Sumeia)، سخنگوي وزارت برق عراق گفت: اين نيروگاه‌ها تا سال 2020 ظرفيت توليد 1500 مگاوات برق را خواهند داشت. در حال حاضر، اين وزارتخانه امتياز ساخت يك نيروگاه خورشيدي 500 مگاواتي در شهر جنوبي سماوه (Samawah) را به يك شركت بين‌المللي اعطا كرده است. (20 اكتبر 2016- منبع: THOMSON REUTERS ZAWYA)
نیروگاه سيكل تركيبي بسمايه در عراق
نيروگاه سيكل تركيبي بسمايه با ظرفيت 3 هزار مگاوات و هزينه برآوردي 5/4 ميليارد دلار، در 25 كيلومتري جنوب شرق بغداد، توسط وزارت برق عراق احداث خواهد شد. اين نيروگاه، برق بيش از 5 ميليون خانوار را تأمين خواهد کرد. توسعه اين نيروگاه، بخشي از پروژه شهر جديد بازسازي شده بسمايه پس از جنگ و اغتشاش مي‌باشد. اين نيروگاه در دو مرحله 1500 مگاواتي توسعه يافته كه به هر يك میزان گاز مشخصي تخصيص می­يابد. طبق برنامه زمان­بندي، قرار است آغاز عمليات در مرحله اول با يك چرخه ساده و در ماه اكتبر باشد، در حالي كه انتظار مي‌رود عمليات اصلی در اكتبر سال 2017 شروع شود. اين نيروگاه از چهار بلوك سيكل تركيبي 750 مگاواتي تشکیل شده كه هر يك از اين بلوك‌ها، شامل دو واحد توربين گازي 260 مگاواتي GE-9FA، دو بويلر بازيافت حرارت و يك واحد توربين بخار GE-C7 مي‌باشند. توربين‌هاي گازي اين نيروگاه با گازطبيعي و نفت گاز كار مي‌كنند. گازطبيعي سوخت اصلي اين نيروگاه است، در حالي كه نفت گاز به عنوان سوخت دوم مي‌باشد. نفت گاز مورد نياز براي اين نيروگاه در شش تانكر 10 هزار مترمكعبي ذخيره مي‌شود.
(6 اكتبر 2016- منبع: Power-technology.com )
معامله بزرگ برق شركت جنرال الكتريك با عراق
شركت جنرال الكتريك قرارداد بلندمدتي را به ميزان 520 ميليون دلار با مجتمع گروه‌هاي انرژي در عراق به امضاء رسانيد. اين قرارداد شامل: ارائه تجهيزات، خدمات عملياتي و تعمير و نگهداري و همچنين ارائه راه‌حل‌هاي پيشرفته صنعتي براي نيروگاه گازي 3000 مگاواتی بسمايه در عراق مي‌باشد. به گفته رئيس مجتمع گروه‌هاي انرژي عراق، به دنبال اين قرارداد، نيروگاه بسمايه، شبكه ملي برق عراق را تغذيه خواهد كرد و همه بخش‌هاي جامعه را بهره‌مند خواهد نمود. اين قرارداد بلندمدت به دنبال قرارداد قبلي كه جهت فراهم نمودن 8 توربين گازي FA9 و 4 توربين بخار C7 براي نيروگاه بسمايه بوده، بسته شده است. اين پروژه شامل دو مرحله مي‌باشد كه در هر مرحله، 1500 مگاوات برق تأمین خواهد شد. علاوه بر احداث، خدمات عمليات و تعمير و نگهداري اين نيروگاه نیز توسط شركت جنرال الكتريك انجام خواهد شد. به گفته شركت جنرال الكتريك، تا به حال بيش از 130 توربين (به استثناي توافقنامه جديد) جهت حمايت از نيروگاه‌هاي برق در سرتاسر عراق توسط اين شركت احداث شده است. از اين تعداد، بيش از 56 توربين گازي با ظرفیتی حدود 7600 مگاوات جهت پروژه‌هاي مختلف وزارت برق عراق و به منظور گسترش زيرساخت‌هاي برق اين كشور و كمك به رشد اقتصادي به كار گرفته شده‌اند. (8 سپتامبر 2016- منبع: Diesel & Gas Turbine WORLDWIDE)
http://dieselgasturbine.com/ge-huge-iraq-power-deal/#.V9Ob7jUsCDc
متوقف شدن توليد برق توسط شركت تركيه‌اي در عراق
وزارت برق عراق روز سه شنبه مورخ 9 اوت اعلام كرد كه شركت تركيه‌اي كاركي (Karkey)، يكي از شركت‌هاي تابع مجموعه كارادنيز (Karadeniz)، توليد برق خود را در شهر بصره – مركز صنعت نفت عراق، با ظرفيت كل 415 مگاوات، به دليل بدهي‌هاي عراق به اين شركت، متوقف كرد. به گفته سخنگوي وزارت برق عراق، اين وزارتخانه مي‌بايست بابت 415 مگاوات برق توليدي توسط شركت كاركي، از ماه جون تا اكتبر، مبلغ 85 ميليون دلار به اين شركت پرداخت مي‌كرده كه تاكنون نتوانسته كل آن را پرداخت نمايد. چهارم اوت، وزير برق اين كشور گفت: عمليات عليه داعش و درگيري بين داعش و نيروهاي امنيتي، سيستم برق مناطق شمال و غرب كشور از جمله شهرهاي موصل، صلاح‌الدين، ديالي و انبار را دچار اختلال كرده است. وي گفت: در حال حاضر، اين وزارتخانه قادر به پرداخت كامل بدهي خود به شركت كاركي تركيه نمي‌باشد. همچنين وي گفت: وزارت برق عراق 85 ميليون دلار به اين شركت بدهي دارد كه تاكنون توانسته فقط 15 ميليون دلار از بدهي خود را به اين شركت پرداخت نمايد.
(10 اوت 2016- منبع: AA ENERGY NEWS TERMINAL)
خصوصي‌سازي برق كردستان عراق جهت حل مشكل كمبود برق
وزارت برق منطقه كردستان عراق، در حال برنامه‌ريزي جهت خصوصي‌سازي سيستم برق اين منطقه به دليل رشد سريع جمعيت و مصرف بيش از حد برق مي‌باشد. اين منطقه حتي پس از تقريباً 25 سال كه به صورت نيمه مستقل درآمده، بازهم از كمبود برق رنج مي‌برد. به گفته سخنگوي اين وزارتخانه، دو شركت مشاوره بين‌المللي توسط اين وزارتخانه جهت همكاري با بانك جهاني استخدام شده‌اند تا به سيستم برقي اين منطقه هم در توزيع و هم در مصرف آن كمك نمايند. در ماه آوريل، شركت مالي بين‌المللي (IFC) كه يكي از شركت‌هاي مطرح سرمايه‌گذاري بخش خصوصي بانك جهاني مي‌باشد، گفت که حاضر به پرداخت 375 ميليون دلار به شركت برق عراق مي‌باشد تا اين شركت بتواند برق ميليون‌ها نفر از مردم را، در منطقه كردستان و بغداد  تأمين كند. مجتمع جهاني انرژي سليمانيه از اين بودجه جهت اضافه كردن 500 مگاوات برق به ظرفيت 1000 مگاواتي نيروگاه برق در منطقه كردستان عراق استفاده كرد تا بتواند برق 3 ميليون مشترك را تأمين نمايد. این وزارتخانه می‌گوید: تا کنون هیچ قراردادي با شرکت‌هاي خارجي جهت خصوصي‌سازي بخش برق بسته نشده است، تنها چند قرارداد با شركت‌هاي داخلي واجد شرايط كه از تجربه كافي برخوردار مي‌باشند به امضاء رسيده است. سخنگوي وزارت برق منطقه كردستان عراق گفت: با رشد سريع جمعيت كه از حدود 3/8 ميليون نفر در سال 2003 به 5/5 ميليون نفر در سال 2015 رسيد و نيز پذيرش 1/8ميليون پناهنده فراري از تروريسم در شهرهاي اين منطقه، توزيع برق مورد نياز در اين شهرها، يكي از چالش‌هاي عمده براي اين منطقه محسوب مي‌شود. نيروگاه‌هاي بزرگ برق اين منطقه كه داراي ژنراتورهاي بنزين سوز مي‌باشند و نيز تعدادي از سدها و نيروگاه‌هاي برق‌آبي در اين منطقه در مجموع 2800 مگاوات برق توليد مي‌كنند كه بين سه استان سليمانيه، اربيل و دهوك توزيع مي‌گردد. وي گفت: اين منطقه به 5 هزار مگاوات برق جهت مقابله با فشارهاي به وجود آمده نياز دارد كه بخشي از آن توسط كركوك تأمين مي‌شود. استان‌هاي موصل و كركوك بيشتر برق خود را از سد موصل كه از سال 2014 تحت كنترل نيروهاي پيشمرگه مي‌باشد، تأمين مي‌نمايند. كمبود برق در ديگر مناطق عراق از جمله بغداد و كربلا كه روزانه از 10 ساعت برق برخوردار مي‌باشند نيز يكي ديگر از چالش‌هاي بزرگ عراق محسوب مي‌شود. هيأت مديره بخش سرمايه‌گذاري در منطقه كردستان عراق در نظر دارد برق اين منطقه را به بخش خصوصي‌ واگذار نمايد و از مردم خواست تا در اين بخش سرمايه‌گذاري كنند. (11 اوت 2016- منبع: Neno’s Place)
تحویل 27 ترانسفورماتور به شبكه برق عراق توسط شركت زيمنس
تست اولين ترانسفورماتور 132 كيلوولتي با ظرفيت 90/72 مگاولت آمپر توسط شركت زيمنس جهت ارائه خدمات به شبكه ملي برق عراق و ثبات آن، با موفقيت انجام شد. به گفته زيمنس، ترانسفورماتورها براساس تفاهمنامه‌هاي بين وزارت برق عراق و زيمنس كه شامل دو قرارداد ساخت و ساز پست‌هاي برق در عراق توسط اين شركت مي‌باشد، به اين كشور ارائه گرديد. اين خدمات عبارتند از: تحویل 27 ترانسفورماتور 132 كيلوولتي با ظرفيت 90/72 مگاولت آمپر كه در شهر ترينتوي(Trento) ايتاليا ساخته شده­اند. (3 اوت 2016- منبع: Transformers)
http://www.transformers-magazine.com/tm-news/3391-siemens-to-supply-27-transformers-for-iraqi-power-grid.html
حصول بيش از 14 هزار مگاوات تولید برق در عراق  براي اولين بار
وزارت برق عراق روز جمعه، 15 جولاي اعلام كرد كه در 24 ساعت شبانه روز گذشته، توليد برق اين كشور به بيش از 14 هزار مگاوات رسيده است. به گفته سخنگوي وزارت برق عراق، تولید برق اين وزارتخانه روز پنجشنبه 14 جولاي، بالغ بر 14100 مگاوات بوده است كه اين مقدار توليد قبلاً در سيستم شبكه ملي برق اين كشور مشاهده نشده بود. وي اضافه كرد كه جهت تأمین 16 الی 24 ساعت برق در طی شبانه روز برای استان بغداد حدود 3900 مگاوات مورد نیاز است. توزيع برق در استان بصره نيز به صورت كامل و شبانه روزی است و ساير استان‌ها نيز بيش از 18 ساعت برق خواهند داشت. در عراق، درجه حرارت هوا بيش از 45 درجه سانتيگراد مي‌باشد كه اين موضوع نيز دليلي براي افزايش تقاضاي برق خواهد بود. همچنين وي از مردم خواست كه در روزهاي گرم تابستان در مصرف برق تا جايي كه ممكن است صرفه جويي نمايند. (15 جولاي 2016- منبع: Nenosplace)
تهدید به اخراج كشتي مولد برق تركيه از عراق توسط فرماندار بصره
منابع آگاه گزارش دادند كه فرماندار بصره  در عراق به همراه نیروی امنیتی ، جهت رسیدگی به مشکل موجود در خصوص كشتي مولد برق تركيه که در بندر جنوبی این استان پهلو گرفته بود به آب­های منطقه وارد شد. وزارت برق عراق اعلام نمود كه مشکل موجود در پی خودداری این کشتی از تأمین برق مورد نیاز استان که موجب بحران برق در استان بصره شد، روی داد. این کشتی یکی از سه مولد شناوری است که طی قرارداد وزارت برق عراق با یک شرکت ترک جهت تأمین برق مورد نیاز  بصره  به سه بندر خور آل زبیر، ام‌القصر و ابو فلوس ارسال شده است و وظیفه تأمین 410 مگاوات برق روزانه در استان را بر عهده دارند. شرکت ترک نیز دلیل این عمل را عدم پرداخت بهای برق و تسویه بدهی وزارت برق عراق با این شرکت ذکر کرد.  ميزان بدهي وزارت برق عراق به شرکت ترک برای دوره‌هاي قبل به 85 ميليون دلار رسيده است.
 
(28 ژوئن 2016- منبع:IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY )             
تهدید به اخراج كشتي مولد برق تركيه از عراق توسط فرماندار بصره
منابع آگاه گزارش دادند كه فرماندار بصره  در عراق به همراه نیروی امنیتی ، جهت رسیدگی به مشکل موجود در خصوص كشتي مولد برق تركيه که در بندر جنوبی این استان پهلو گرفته بود به آب­های منطقه وارد شد. وزارت برق عراق اعلام نمود كه مشکل موجود در پی خودداری این کشتی از تأمین برق مورد نیاز استان که موجب بحران برق در استان بصره شد، روی داد. این کشتی یکی از سه مولد شناوری است که طی قرارداد وزارت برق عراق با یک شرکت ترک جهت تأمین برق مورد نیاز  بصره  به سه بندر خور آل زبیر، ام‌القصر و ابو فلوس ارسال شده است و وظیفه تأمین 410 مگاوات برق روزانه در استان را بر عهده دارند. شرکت ترک نیز دلیل این عمل را عدم پرداخت بهای برق و تسویه بدهی وزارت برق عراق با این شرکت ذکر کرد.  ميزان بدهي وزارت برق عراق به شرکت ترک برای دوره‌هاي قبل به 85 ميليون دلار رسيده است.
(28 ژوئن 2016- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)
بازسازي زيرساخت‌هاي برق عراق
نبود برق قابل اعتماد در عراق براي بسياري از مردم و كسب و كار آنها نگراني‌هايي را به وجود آورده است. اين كشور چندين دهه است كه با مشكلات حاصل از جنگ و عدم سرمايه‌گذاري لازم دست و پنجه نرم مي‌كند. بدتر از آن، قيمت پايين نفت و به دنبال آن فشار مالي بر عموم مردم حتي تأمين مالي كوتاه مدت را نيز براي اين كشور دشوار كرده است. براي كمك به اين موضوع، شركت مالي بين‌المللي (IFC) با همكاري بانك آئودي لبنان، در مجموع با سرمايه‌گذاري 375 ميليون دلار، اجازه خواهند داد تا مجتمع جهاني انرژي واقع در سليمانيه، 500 مگاوات به يك نيروگاه با ظرفيت 1000 مگاوات در منطقه كردستان عراق اضافه نمايد. همچنين سرمايه‌گذاري صورت گرفته، كمك خواهد كرد تا اين مجتمع ساخت يك نيروگاه جديد نزديك به بغداد را به اتمام برساند كه حدود نيمي از نيازهاي برق پايتخت عراق را تأمين خواهد نمود. گسترش ظرفيت برق و ترميم خطوط انتقال، راه طولاني براي رفع نيازهاي مهم در توسعه عراق مي‌باشد. خاموشي و كمبود برق در سرتاسر اين كشور به ويژه در منطقه كردستان عراق وجود دارد. منطقه‌اي كه در حال حاضر، پناهگاه يك ميليون عراقي فراري از خشونت داعش و 250 هزار پناهنده سوري است. (17مي 2016- منبع:IFC)

تلاش عراق براي بازگرداندن چهار خط برق از ايران

وزارت برق عراق اعلام کرد که اين كشور با طرف ايراني خود جهت برقرار كردن مجدد 4 خط انتقال برق كه از طريق آنها برق كشور عراق، تأمين مي‌شده، تجديد قرارداد نمود. منابع خبري گزارش‌هايي را كه در آن، بدهي‌هاي پرداخت نشده عراق به ايران به عنوان يكي از دلايل اصلي قطع برق عنوان شده بود، تكذيب كردند. طبق گزارش‌هاي موجود، ايران خواستار 700 ميليون دلار جهت فروش برق به عراق شده است. انتظار مي‌رود كه چهار خط برق ايران 1600 مگاوات برق عراق را تأمين نمايد كه تنها 400 مگاوات آن به استان بصره اختصاص خواهد يافت. (20 مي 2016- منبع:IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY )
لغو قرارداد نيروگاهي 264 ميليون دلاري در عراق توسط شركت سيستم‌هاي انرژي (BGR)
شركت سيستم‌هاي انرژي (BGR) با مسئوليت محدود، سفارش راه‌اندازي يك توربين گازي نيروگاه 500 مگاواتي واقع در منطقه آل ناصريه عراق را لغو كرد. اين شركت قراردادي را به روش (EPC)، در 13 اكتبر سال 2013 با وزارت نيروي اين كشور جهت احداث نيروگاهي به ظرفيت 500 مگاوات (125×4) و به ارزش 246 ميليون دلار منعقد كرده بود. براساس اين قرارداد، مقرر گرديده بود تا وزارت نيروي عراق اعتبارنامه‌اي براي 50 درصد از ارزش قرارداد را به نفع شركت انرژي (BGR) فراهم كند و شركت، ضمانت‌نامه اجرايي معادل 5 درصد از مبلغ قرارداد (3/12 ميليون دلار) را به نفع وزارت نيروي عراق صادر نمايد. اين شركت اعلام كرد كه به دليل شرايط فورس ماژور نظير حملات تروريستي در بخش‌هاي مختلف در اين كشور، نمي‌تواند به همكاري با اين كشور ادامه دهد. وزارت نيروي عراق در تاريخ 21 آوريل، اخطار قانوني مبني بر حق خود به فسخ قرارداد صادر كرد و با شرايط فورس ماژور مطرح شده توسط اين شركت مخالفت نمود. طبق اين اخطاريه، وزارت نيروي عراق خواستار غرامت به ميزان 10 درصد از مبلغ قرارداد، ظرف مدت 60 روز گرديد. شركت (BGR) نيز به دنبال مشاوره حقوقي جهت رد ادعاي وزارت نيروي عراق مي‌باشد. (27 مي 2016- منبع:moneycontrol)
اختصاص تسهیلات 375 ميليون دلاری براي پروژه‌هاي برق عراق
مؤسسه مالي بين‌المللي (IFC)، كه يكي از اعضای گروه بانك جهاني مي‌باشد، جهت تأمين مالي پروژه‌هاي برق عراق، به شركت برق منطقه سليمانيه، 375 ميليون دلار تسهیلات اختصاص داد. این مبلغ توسط شركت برق منطقه سلیمانیه جهت افزايش ظرفيت توليد برق از 1000 به 1500 مگاوات در نيروگاه برق این منطقه هزينه می‌شود كه انتظار ‌مي‌رود بتواند نياز برق 3 ميليون نفر را تأمين نمايد. طبق گفته IFC، كشور عراق نياز به افزايش ظرفيت توليد برق خود تا 70 درصد جهت پاسخگويي به تقاضاي فعلي دارد. (5 مي 2016- منبع: Transformers)
امضاي توافقنامه راهبردي عراق با شركت جنرال الكتريك جهت افزايش  ظرفیت تولید  برق
وزير نفت عراق، روز يكشنبه مورخ 24 آوريل گفت: اين كشور "توافقنامه بلندمدت راهبردي" كه شامل چندين پروژه جهت افزايش ظرفیت تولید برق مي‌باشد، با شركت جنرال الكتريك به امضاء رسانيد. به گفته وي، يكي از اين پروژه‌ها مي‌تواند بيش از 400 مگاوات برق را در فصل تابستان براي تأسيسات نفتي اين كشور توليد نمايد. هدف از طرح‌هاي ديگر، حفظ زيرساخت‌هاي موجود و كاهش گاز سوزانده شده از ميادين نفتي جهت افزايش توليد برق براي استفاده در بخش‌هاي صنعتي و انرژي مي‌باشد. بين توليد و مصرف برق در عراق به ويژه در فصل تابستان، زماني كه گرماي هوا به 50 درجه سانتيگراد مي‌رسد و مردم از سيستم‌هاي تهويه هوا جهت خنك شدن استفاده مي‌نمايند، خلأ بزرگي وجود دارد. در اين فصل تقاضاي برق حدود 21 هزار مگاوات مي‌باشد، در حالي كه فقط 13 هزار مگاوات برق توزيع مي‌شود. عراق در ماه ژانويه با شركت جنرال الكتريك قراردادي را مبني بر افزايش ظرفيت توليد برق تا 1000 مگاوات و با هزينه 328/8 ميليون دلار به امضاء رساند. (24 آوريل 2016- منبع: REUTERS)

امضاي توافقنامه زيمنس جهت تعمير سيستم‌هاي برقي عراق
شركت زيمنس، جهت نوسازي سيستم‌هاي توليد و توزيع برق كشور عراق، تفاهمنامه‌اي را با اين كشور به امضاء رسانيد. عضو هيأت مديره شركت زيمنس گفت: "اين شركت به منظور توسعه يك سيستم پايدار و مدرن برق و نيز به جهت اطمينان از توسعه اقتصادي و اجتماعي اين كشور، از دولت عراق حمايت و پشتيباني خواهد كرد." تخریب سیستم‌های برق در عراق بعد از جنگ سال 2003 خلیج فارس و سپس، تلاش‌هاي بعدي برای بازگرداندن ظرفیت تولید، یکی از اقدامات کلیدی در عراق مي‌باشد. همچنين وزارت برق عراق جهت طرح افزايش برق در اين كشور قراردادي به مبلغ 1 ميليارد دلار در ماه ژانويه سال جاري با شركت جنرال الكتريك به امضاء رسانيد. در اين قرارداد، مجموعه‌اي از راه‌حل‌هاي فنی جهت ارتقاي پروژه افزايش برق مطمئن از طریق افزايش 700 مگاوات برق به شبكه ملي برق اين كشور در فصل تابستان ارائه شده است.
(8 آوريل 2016- منبع:GCR 
مذاكرات زيمنس جهت احداث نيروگاه 750 مگاواتي در عراق
يك تیم از مديران ارشد اجرایی شرکت مهندسی آلمانی زیمنس روز پنجشنبه مورخ 24 مارس، جهت عقد قرارداد ساخت و احداث نيروگاه 750 مگاواتي در عراق، به اين كشور سفر كردند. در اين سفر، معاون ارشد اجرايي گاز و برق خاورميانه و شرق اين شركت با نخست وزير عراق ديدار و گفتگو كرد. موضوعات مورد بحث ديگري نيز در اين ديدار مطرح گرديد از جمله، بستن قراردادهاي خدماتي، ايجاد پست‌هاي توزيع و احداث نيروگاه‌هاي جديد برق در عراق، كه يكي از مهمترين موضوعات بحث شده، برنامه‌ريزي در خصوص احداث نيروگاه 750 مگاواتي در اين كشور با هزينه برآوردي 500 ميليون دلار مي‌باشد كه اگر اين مذاكرات به نتيجه برسد، كار آن به زودي آغاز خواهد شد.
(24 مارس 2016- منبع:  آژانس خبري پژواك)        

شركت ABB   برنده سفارش 100 ميليون دلاري
شركت ABB سفارشی را از هلدینگ جهاني مس ((Mass به ارزش 100 میلیون دلار دریافت کرده است که با تحویل يك پست برق GIS، می­تواند 3 هزار مگاوات برق تولید شده با استفاده از منابع گازطبيعي عراق در یک نيروگاه سيكل تركيبي را منتقل کند. به گفته رئيس بخش شبكه‌هاي برق ABB، اين پست GIS پيشرفته، كمك خواهد كرد تا برق مورد نياز بيشتري با توسعه ظرفيت و گسترش زيرساخت‌هاي برق عراق توليد گردد. اين شركت مسئول طراحي، مهندسي، تأمين، نصب و راه‌اندازي اين پست مي‌باشد. اين پست، بزرگترين پست 132/400 كيلوولت GIS عراق است.
(3 مارس 2016- منبع:  Power Online)           
احتمال واگذاري قسمت‌هايي از بخش برق منطقه كردستان عراق به بخش خصوصي جهت تأمين شكاف مالي
به گفته معاون نخست وزير منطقه كردستان عراق، اين منطقه جهت تأمين شكاف مالي بوجود آمده از كاهش قيمت‌هاي نفت در جهان، احتمال دارد قسمت‌هايي از صنعت برق خود را به بخش خصوصي واگذار نمايد. این منطقه به دلیل افت قیمت­های نفت که تا دو سال پیش بالغ بر 100 دلار به فروش می­رسیده ولی هم اکنون به 30 دلار به ازای هر بشکه نفت خام کاهش یافته است، با کسری بودجه به میزان 380 الی 400 میلیارد دینار عراق (معادل 370-350 میلیون دلار) مواجه شده است. اين منطقه در قراردادهاي مشاركت در توليد با شركت‌هاي نفتي بين‌المللي، روزانه 600 هزار بشكه نفت توليد مي‌‌كند.
(16 ژانویه 2016- منبع: Yahoo News)
ورود 120 ترانسفورماتور برق به سليمانيه عراق
قرار است حداقل 120 ترانسفورماتور برق جهت كمك به بهبود تأمين برق شهر سليمانيه كه به شدت از كمبود برق رنج مي‌برد، در این منطقه نصب شود. اداره برق محلي در بيانيه‌اي به نصبترانسفورماتورهاي جديد كه به حل بحران كمبود برق در محله‌هاي اين شهرستان كمك خواهد نمود، اشاره كرد. در اين بيانيه آمده است كه بخشي از مشكل برق با ورود این تجهیزات برطرف خواهد شد. وزارت برق، روز 13 ژانويه، 13 ترانسفورماتور را به منطقه سليمانيه تحويل داده است. اين روزها، ساكنين مناطق كردستان عراق به شدت از كمبود برق رنج مي‌برند و جهت تأمين آن به ژنراتورهاي محلي اتكا دارند. اين زمستان، دولت، برق كمتري را فراهم كرده و مقامات كرد مي‌گويند كه اين منطقه نمي‌تواند علی رغم تقاضاي بالا، برق كافي توليد نمايد. همچنين اين مقامات، وزارت منابع طبيعي را به جهت سوخت‌رساني كمتر به نيروگاه‌ها سرزنش كردند. وزير برق قبلاً اشاره كرده بود كه خاموشي‌هاي مكرر برق، مناطق دهوك، اربيل و سليمانيه را تحت تأثير قرار خواهد داد. (23 ژانویه 2016- منبع: NRT)
تعمیر و نگهداری نيروگاه‌هاي برق عراق  توسط شرکت جنرال الكتريك
دولت عراق مجوز انعقاد قرارداد با شرکت جنرال الکتریک جهت انجام عملیات تعمیر و نگهداری از نیروگاه­های برق در سراسر این کشور را به وزارت برق اعطا نمود. گزارش شده است كه اين قرارداد 56 ژنراتور را در 14 سايت در بغداد و ساير استان‌ها پوشش خواهد داد. وزارت برق عراق انتظار دارد كه اين توافق، توليد برق كشور را تحت تأثير قرار دهد.
(21 ژانویه 2016- منبع: IRAQ TRADELINK NEW AGENCY)
توافق بين عراق و شركت جنرال الكتريك در مورد پروژه‌هاي اصلي برق
شركت جنرال الكتريك و وزارت برق عراق در قراردادي به مبلغ بيش از 1 ميليارد دلار جهت حل بحران توليد برق و تعمير و نگهداري از پروژه‌هاي برق در سرتاسر كشور به توافق رسيدند. به گفته جنرال الكتريك، برنامه افزايش برق، شامل يك سري از راه‌حل‌هاي تكنولوژيكي و به روزرساني پروژه‌ها مي‌باشد كه جهت تضمين افزایش تولید برق لازم‌الاجرا هستند. در حال حاضر، سرمايه مالي براي مرحله نخست اين پروژه، 328 ميليون دلار مي‌باشد. جنرال الكتريك انتقال لوازم و تجهیزات مورد نیاز به سایت پروژه­ها را به پایان رسانده و عملیات اجرایی در محل پروژه­ها آغاز شده است. وزارت نفت عراق نيز سوخت سايت‌هايي را كه با تكنولوژي نفت كوره سنگين به دليل كمبود منابع گازطبيعي فعاليت مي‌كنند، تأمين خواهد كرد و نقطه قوتی براي ظرفيت واحدهاي جديد در طول فصل تابستان خواهد شد. تا به امروز بيش از 130 توربين در سرتاسر عراق توسط شركت جنرال الكتريك نصب شده است.
(28 ژانویه 2016- منبع: Diesel & Gas Turbine WORLDWIDE )

كاهش توزيع برق در منطقه كردستان عراق  به دليل انفجار بمب
به گفته رئيس پليس و يكي از مقامات برق عراق روز جمعه 29 ژانويه، يك خط لوله گاز مورد استفاده براي توليد حدود نيمي از برق منطقه شمالي كردستان عراق توسط بمب منفجر شد. اين خط لوله گاز از ميدان خورمور (Khor Mor) گاز دو نيروگاه واقع در استان‌هاي اربيل و سليمانيه را جهت توليد برق در منطقه كردستان عراق تأمين مي‌كرده است. رئيس شركت توزيع برق در كردستان گفت كه اين انفجار در ابتدا موجب گرديد تا ظرفیت توليد كل برق منطقه حدود 400 مگاوات (از 2850 مگاوات) كاهش يابد. (29 ژانویه 2016- منبع: Reuters)
 
دليل استعفاي وزير برق كردستان عراق
وزير برق كردستان عراق به دليل كمبود بودجه و عدم پشتيباني دولت از اين وزارتخانه، استعفا داد. وي گفت: "اين وزارتخانه به خدمات‌رساني به مردم اميدوار بود، اما به دليل بحران مالي، انجام آن امكان‌پذير نمي‌باشد". از سوي ديگر، فرماندار سليمانيه بحران برق را هشداري خطرناك جهت خاموشي كامل برق در منطقه دانست. وي از دولت خواستار آماده‌سازي يك برنامه بلندمدت براي اين بخش گرديد. به گفته وي، استان سليمانيه به 2 هزار مگاوات برق نياز دارد. اما در حال حاضر، برق توزيع شده به بيش از 600 الي 700 مگاوات نمي‌رسد. به عبارتي ديگر، متوسط زمان توزيع برق در اين استان، 6 ساعت در روز مي‌باشد. وي گفت بهتر است كه آب و برق را به بخش خصوصي واگذار نمايند. 24 ژنراتور برق در منطقه كردستان وجود دارد كه برق را به طور همزمان به سه استان اربيل، دهوك و سليمانيه توزيع مي‌كنند. در حال حاضر تنها 10 واحد از اين تعداد، در حال كار كردن هستند (5 واحد در دهوك، 3 واحد در اربيل و 2 واحد در سليمانيه). كارشناسان برآورد كرده‌اند كه در حال حاضر، بهترين حالت ممكن براي اين منطقه اين است كه توليد برق آن به 2800 مگاوات برسد. در گذشته اين منطقه 4 هزار مگاوات برق توليد می­کرده است. دليل اصلي كاهش اين ميزان توليد، عدم دسترسي به واردات سوخت از تركيه مي‌باشد. چرا كه، مرز خبور (Khabour) (خليل) توسط دولت تركيه بسته شده است. (4 ژانويه 2016- منبع:  IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)

کاهش 2 هزار مگاواتي تولید برق در عراق
وزارت برق عراق اعلام كرد كه اين وزارتخانه به دليل كم كاري وزارت نفت اين كشور در تأمين گاز و سوخت براي نيروگاه‌ها، نزديك به 2 هزار مگاوات کاهش تولید برق داشته است. اين در حالي است كه طبق اعلام اين وزارتخانه، به زودی به دلیل ادامه کمبود نفت و گاز، نیروگاه های دیگری نیز از مدار خارج می شوند. به گفته سخنگوي اين وزارتخانه، اين مقدار کمبود، اثر منفي در توزيع برق در استان‌هاي جنوبي و مركزي و همچنين فرات ميانه داشته است. (3 ژانويه 2016- منبع:  Dinar Vets)
عراق- اخبار 2015
وزارت برق عراق: بصره شاهد ثبات سيستم الكتريكي در سال آينده
روز سه شنبه 22 دسامبر، وزارت برق عراق اعلام كرد كه در سال آينده، استان بصره شاهد ثبات سيستم الكتريكي بعد از اختصاص تعدادي ترانسفورماتور به اين استان خواهد بود. به گفته سخنگوي اين وزارتخانه، بخش پروژه‌هاي ترانسفورماتور به دنبال احداث يك پست جديد 400 كيلوولت جهت سرويس‌دهي در سال آينده، پس از اتمام خطوط هوايي و اتصال آن به شبكه ملي مي‌باشد. وي گفت: پست جديد علاوه بر تأمين ميادين نفتي، به پشتيباني از شبكه ملي تا زماني كه تنگناهاي برقي در مناطق شمالي استان حل و فصل گردد، كمك خواهد كرد. اين پروژه توسط شركت زيمنس اجرا مي‌گردد. همچنين وي گفت: در حال حاضر اين وزارتخانه به كمك شركت فرانسوي آلستوم در حال اجراي پست  400 كيلوولتي است كه به حل مشكلات شبكه ملي برق در اين استان كمك مي‌كند. به گفته وي، بيشتر استان‌هاي عراق از بي ثباتي و قطعي برق رنج مي‌برند، اين در حالي است كه اين موارد در فصل تابستان با توجه به رشد مصرف، افزايش مي‌يابد. (23 دسامبر 2015- منبع:IRAQI NEWS)
محدود كردن برق خانگي در منطقه كردستان عراق
وزارت برق منطقه كردستان عراق در تلاش است جهت رفع بحران بلند مدت كمبود برق در منطقه، مصرف برق خانگي را كاهش دهد. به گفته سخنگوي اين وزارتخانه، اميد مي‌رود با تنظيم اين برنامه، بتوان برق را بدون وقفه در منطقه ارائه كرد. به گفته وي، هر سه استان اين منطقه مايل به اجراي اين طرح هستند و اين طرح به زودي و از اوايل ماه مارس سال آينده اجرا خواهد شد. همچنين وي گفت: با رشد مداوم جمعيت از حدود 8/3 ميليون نفر در سال 2003 به 5/5 ميليون نفر در سال 2015، و نزديك به 5/1 ميليون نفر پناهنده در منطقه كردستان عراق، توزيع برق چالش بزرگي براي اين منطقه محسوب مي‌گردد. به گفته وي، نيروگاه بزرگ برق در منطقه و ديزل ژنراتورها و تعدادي از سدهاي برق‌آبي، حدود 2800 مگاوات برق توليد مي‌نمايند كه برق سه استان سليمانيه، ابريل و دهوك را تأمين مي‌كنند. اما در حال حاضر، اين منطقه به 5 هزار مگاوات برق جهت مقابله با فشارهاي موجود نياز دارد، تا جايي كه حتي بخشی از اين كمبود را از طريق كركوك تأمين مي‌نمايد. در حال حاضر، مشتركين اين منطقه روزانه بين 18 تا 20 ساعت برق مصرف مي‌نمايند، اين در حالي است كه اگر مصرف برق به بيش از اين مقدار افزايش يابد، امکان تأمین آن وجود ندارد. اين چالش حتي در شهرهاي ديگر عراق مانند بغداد و كربلا نيز مشاهده شده است و اغلب اين شهرها روزانه مي‌توانند 10 ساعت برق را براي مشتركين خود تأمين نمايند. در اوايل ماه دسامبر، هيأت مديره سرمايه‌گذاران در منطقه كردستان تصميم گرفت تا با انجام خصوصی سازی در صنعت برق و واگذاری و فروش سهام این بخش به مردم، بحران كمبود برق منطقه را حل نماید.
(11 دسامبر 2015- منبع: RUDAW)                                                                                                  
http://rudaw.net/english/kurdistan/11122015
افتتاح نيروگاه گازي در استان ميسان در عراق
يك نيروگاه گازي 500 مگاواتي توسط وزير برق عراق در استان ميسان (Maysan) اين كشور افتتاح گرديد. اين نيروگاه توسط شركت كره‌اي (Stx) ساخته شده و احداث گرديده است. به گفته وزير برق عراق، راه‌اندازي اين نيروگاه، كار بزرگي است كه وي در يك دوره دشوار زماني و بحران مالي تجربه كرده است. وي گفت: عراق با مشكلات شديد كمبود برق مواجه است، بنابراين راه‌اندازي نيروگاه‌هاي متعدد در آينده، جهت حل بحران كمبود برق در اين كشور ضروری خواهد بود. این نیروگاه شامل 4 واحد 125 مگاواتی است که با هزینه 149 میلیون دلار احداث شده است.
(14 نوامبر 2015- منبع: Bond Ladys Corner

قابليت صادرات برق به تركيه و اروپا توسط عراق
به گفته وزير برق عراق، این کشور مي‌تواند در طي فصل زمستان به تركيه و در آينده نزديك به اروپا برق صادر نمايد. وي گفت: تابستان گذشته، اوج مصرف برق در عراق 21 هزار مگاوات بود، اما در حال حاضر، حدود 6200 مگاوات مي‌باشد. وي در اين خصوص گفت كه دولت عراق تصميم دارد تا مازاد برق خود را به كشورهايي كه تمايل به واردات برق دارند، صادر نمايد. در گذشته تركيه و عراق با يكديگر مبادله برق داشتند، اما اين مبادله بيش از 3 سال است كه به دليل خسارات وارده به زيرساخت‌هاي عراق در جنگ با داعش متوقف شده است. علاوه بر اين، براي تحقق بخشيدن به اين مبادله، عراق نياز به تكميل خطوط انتقال برق خود از موصل در بخش شمالي كشور به مرز تركيه دارد. اين در حالي است كه خطوط برق تركيه در خاك خود، كامل و آماده مي‌باشند. علاوه بر اين، تركيه داراي زيرساخت‌هاي لازم براي ترانزیت برق از منطقه خليج فارس به اروپا مي‌باشد. همچنين وزير برق عراق گفت، كشورش قراردادهاي موفقيت‌آميزي را با نيروگاه‌ها جهت توليد برق به امضاء رسانده است. تاكنون ظرفيت نصب شده عراق به 9 هزار مگاوات رسيده است، در حالي كه پيش بيني شده، 6 هزار مگاوات ديگر نيز تا سال 2018 به آن اضافه گردد. وي گفت: كشورش، بخش انرژي را در اولويت اول خود قرار داده است و این کشور به دنبال توليد انرژي زمين‌گرمايي و فناوري‌هاي مربوط به آن براي تأمين برق مورد نيازش مي‌باشد. وي اظهار داشت كه عراق مي‌تواند در بلندمدت در بخش انرژي، سرمايه‌گذاري‌هاي پرباري با تركيه داشته باشد، از اين رو، خواستار گسترش همكاري با كشور تركيه گرديد.
(4 نوامبر 2015- منبع: ENERGY NEWS TERMINAL AA)                         
فراهم كردن توربين‌هاي گازي براي نيروگاه جديد برق در عراق توسط شركت جنرال الكتريك
شركت جنرال الكتريك از سوي شركت سرمايه‌گذاري جهاني مس (Mass) جهت تأمین 8 توربين گازي پيشرفته براي يك نيروگاه جديد در بسمايه در فاصله 30 كيلومتري از بغداد، امتياز عقد قراردادي را دريافت كرده است. نيروگاه جديد 3000 مگاواتي بسمايه در عراق قادر به توليد برق مورد نياز جهت تأمين برق بيش از 5 ميليون خانوار عراقي در بسمايه و بغداد خواهد بود. اين پروژه به صورت توليد برق مستقل (IPP) براي اولين بار بين وزارت برق عراق و شركت سرمايه‌گذاري جهاني مس (Mass) منعقد شده است. به گفته مديرعامل شركت جنرال الكتريك در عراق و شام، نيروگاه بسمايه حقيقتاً نقطه عطفي است كه به تأمین افزايش نياز اين كشور به برق، كمك مي‌نمايد. با ساخت يك نيروگاه گازسوز، وزارت برق عراق و شركت سرمايه‌گذاري جهاني مس (Mass) به دنبال افزايش استفاده صحيح از منابع غني اين كشور هستند. نيروگاه گازسوز بسمايه به عراق براي رسيدن به اهداف بزرگتر كمك مي‌كند و شركت جنرال الكتريك 8 واحد از توربين‌هاي گازي پيشرفته 9F.03 را براي اين نيروگاه تأمين مي‌نمايد. اين پروژه در 2 مرحله اجرا مي‌شود كه هر يك متشكل از دو بلوك 1500 مگاواتي مي‌باشد. شركت سرمايه‌گذاري جهاني مس (Mass) با شركت ENKA تركيه مقدمات ابلاغ قرارداد (EPC) را امضاء كرده است كه در حال حاضر نهايي شده و در حال برنامه‌ريزي براي فاز دوم مي‌باشد. (7 اكتبر 2015- منبع:TECHNICAL REVIEW)
 
دسترسی به برق سرتاسری در ساعات بیشتری از شبانه‌روز در منطقه کردستان عراق
طبق اعلام اداره کل برق استان کردستان در عراق، این استان در اواسط ماه سپتامبر در تمامی ساعات شبانه روز به برق سرتاسری دسترسی خواهد داشت. بر این اساس جلسه‌ای در وزارت برق این منطقه تشکیل گردید که طی آن مقرر شد سه ناحیه برق را کنترل نمایند و اداره کل برق این منطقه طبق جدول زمانبندی برای ماه سپتامبر، برق را توزیع کند. در این جلسه همچنین تصمیم به افزایش تولید برق­ به 2 برابر میزان کنونی گرفته شد. با تدابیر در نظر گرفته شده در این جلسه مقرر گردید، در نیمه اول ماه سپتامبر، برق رسانی از 15 ساعت در هر دوره به 21 الی 22 ساعت در شبانه روز برسد. (1 سپتامبر 2015 – منبع: DinarVets)
ارائه توضیحات وزیر برق عراق به مجلس در خصوص مشکلات موجود برق در این کشور
وزیر برق عراق در مجلس به دفاع از خود پرداخت و از اینکه اعلام شده که وزارت برق این کشور به دلیل عدم تأمین برق و تنها تأمین چند ساعت برق در روز در اوج گرما و کیفیت پائین خدمات رسانی، موجب بروز خشم عمومی و تظاهرات در این کشور گردیده، انتقاد کرد. وی روز شنبه 29 اوت، در مجلس به انبوهی از مشکلات که به کمبود برق دامن زده و در پی آن، تظاهرات و خشم عمومی را به دنبال داشته است، اشاره کرد. وی از مسئولین پیشین این وزارتخانه به دلیل آنکه تنها به افزایش تولید برق (بدون توجه به توسعه شبکه توزیع) توجه داشتند، انتقاد کرد. وی گفت در این خصوص، نمونه اصلی بغداد است که صرفنظر از سطح تولید، حداکثر ظرفیت شبکه 3500 مگاوات می‌باشد. وی  به دلیل اصلی کمبود تولید برق در سرتاسر عراق اشاره کرد، بدین ترتیب که در فصل تابستان، تقاضای برق 21 هزار مگاوات می‌باشد، این در حالی است که تولید آن تنها 13400 مگاوات بوده است. وی، وجود 40 هزار کارمند مازاد و کمبود سوخت برای نیروگاه‌های گازی را از دیگر دلایل کمبود برق می‌داند. همچنین به گروه‌های تروریستی اشاره کرد که با حملات خود، معضل دیگری برای زیرساخت‌های برق  ایجاد می­کنند. وی گفت: این وزراتخانه برنامه‌های مختلفی را در کوتاه مدت جهت رسیدگی به مشکلات برق به ویژه در بغداد آماده کرده است. اما این موضوع، نیازمند همکاری و هماهنگی در کل دولت و نه تنها وزارت برق این کشور  می‌باشد. در پی صحبت‌های وزیر برق عراق، رئیس مجلس این کشور گفت که پاسخ وزیر برق قانع کننده بوده و این بحث خاتمه یافت. بدین ترتیب وزیر برق عراق دوباره رأی اعتماد گرفت.
(30 اوت 2015 – منبع: MIDDLE EAST EYE)

فشارهای وارده بر وزیر برق عراق از طرف رئیس پارلمان این کشور
رئیس مجلس عراق روز سه شنبه 25 اوت، وزیر برق این کشور را تهدید کرد چنانچه نتواند طی 4 روز به بحران برق به وجود آمده در این کشور پاسخ دهد، رأی عدم اعتماد خواهد گرفت. در میان موج گرما و دمای 50 درجه سانتیگراد، هزاران نفر در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور به خیابان‌ها رفتند و اعتراض خود را نشان دادند و مقامات را تحت فشار گذاشتند تا تغییرات جدیدی ایجاد نمایند. هفته‌هاست که تظاهرکنندگان علیه فساد و خدمات ضعیف، به ویژه به دلیل قطعی پی در پی برق و تنها داشتن چند ساعتی برق در طی روز، اعتراض دارند. مخاطب اصلی اعتراض کنندگان، وزیر برق این کشور است. به گفته رئیس مجلس، اگر وزیر برق این کشور در آخرین جلسه استیضاح که روز شنبه 29 اوت می‌باشد، حضور نیابد، این جلسه به طور غیابی برگزار خواهد شد و وی را برکنار خواهد کرد.
(26 اوت 2015 – منبع: THE DAILY STAR )

جلوگیری از هدررفت گاز مشعل با تولید برق
یکی از اعضای اتحاد ملی مجلس عراق، اعلام کرد که در حال حاضر، سرمایه‌گذاری در بخش برق، برای رفع بحران برق در عراق، یک موضوع استراتژیک است. وی افزود: باید به بخش خصوصی اجازه داد تا نیروگاه‌های برق را، راه‌اندازی نماید. بدین ترتیب، در طول 2 سال مشکلات برق عراق از این طریق حل خواهند شد. به گفته این عضو مجلس، عراق روزانه 20 میلیون دلار به دلیل هدررفت گاز مشعل ضرر می‌کند. وی تأکید کرد عراق، یکی از بزرگترین کشورهای جهان در امر سوزاندن گاز می‌باشد، اما با این وجود، به منظور تأمین خوراک تعدادی از نیروگاه‌ها، گاز را از ایران وارد می‌کند. (4 اوت 2015 – منبع: The I.Q.D Team Connection )
 

تلاش در جهت رفع مشکل برق در استان بصره

وزارت برق عراق اعلام کرد: پروژه خطوط انتقال برق هرتا – قرنه، در اواخر ماه ژوئیه به منظور کاهش بحران برق در مناطق شمالی استان بصره اتمام و به بهره‌برداری خواهد رسید، چرا که طی چند روز گذشته، میان مردم و نیروهای نظامی این استان بر سر کمبود برق درگیری صورت گرفت. در حال حاضر، 11 تیم به طور همزمان به منظور تسریع در تکمیل این پروژه کار می‌کنند. به گفته معاون وزیر برق عراق، خط جدید 70 مگاوات برق را برای مناطق شمالی این استان اضافه خواهد کرد. در حال حاضر، میزان خاموشی‌های برق در این استان، 4 ساعت خاموشی در طی روز و 5 ساعت خاموشی در طی شب می‌باشد که با تکمیل خطوط انتقال برق این پروژه و سایر پروژه‌ها، از میزان خاموشی‌ها کاسته خواهد شد. به گفته یکی از مدیران کل این وزارتخانه، با تکمیل این پروژه، برق استان بصره پس از چند روز، در مجموع به 250 مگاوات افزایش خواهد یافت که 150 مگاوات آن از طریق خطوط جدید انتقال (هرتا – قرنه) و 100 مگاوات هم از طریق خطوط انتقال رومیلا  می‌باشد. وی گفت: تا اواسط ماه آینده، ظرفیت نیروگاه جدید در منطقه قرنه به 1000 مگاوات خواهد رسید و امید است که همزمان با اتمام خطوط جدید برق، مشکلات برق نیز در مناطق شمالی این استان رفع گردد. (25 ژوئیه 2015 – منبع: The I.Q.D Team Connection)
 

امضای قرارداد بین وزارت برق عراق و شرکت زیمنس

وزارت برق عراق روز چهارشنبه 29 ژوئیه اعلام کرد که با شرکت زیمنس قراردادی را شامل:  فراهم کردن تجهیزات و کارهای ساخت و ساز جهت راه‌اندازی 4 پست مهم انتقال 132 کیلوولت، در پایتخت این کشور به امضاء رسانید. طبق این قرارداد، این 4 پست جدید جایگزین پست‌های قدیمی کاظمیه (Kadhimiya)، الغزالی (Al-Ghazali)، بغداد جدید (Baghdad al-Jadida) و یرموک (al-Yarmouk) خواهند شد. به گفته معاون مدیر پروژه‌های پست‌های انتقال برق، پست‌های جدید 132 کیلوولت از نوع (J.A.M) با عایق گازی می‌باشند. وی گفت: تأمین تجهیزات و احداث پست­ها 485 روز طول خواهد کشید. وی افزود: انجام این پروژه ضروری می‌باشد، زیرا در بهبود حل مشکلات برق در کرخه (Karkh) و رصافه (Rusafa) تأثیر خواهد داشت. (30 ژوئیه 2015 – منبع: ZAWYA)

اعلام احتمال استعفا از طرف وزیر برق عراق در صورت عدم  رفع مشکلات برق در این کشور

وزیر برق عراق اعلام کرد که اگر قادر به حل مشکلات برق در کشورش نباشد، استعفا خواهد داد. وی گفت که یکی از مشکلات برق در این کشور این است که استفاده از انرژی پاک مانند باد برای تولید برق مقدور نمی‌باشد، چرا که عراق کشور بادخیزی نیست. وی گفت: بخش برق در عراق با مسائل متعددی دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از آنها بودجه‌های اختصاص یافته برای این بخش در سال جاری است که کافی نمی‌باشند و تا کنون بودجه ویژه­ای به طور کامل در اختیار این وزارتخانه قرار داده نشده است. وی به دنبال رفع مشکلات برق از طریق امکانات موجود می‌باشد.
(26 ژوئیه 2015 – منبع: The I.Q.D Team Connection)

اعلام احتمال استعفا از طرف وزیر برق عراق در صورت عدم  رفع مشکلات برق در این کشور

وزیر برق عراق اعلام کرد که اگر قادر به حل مشکلات برق در کشورش نباشد، استعفا خواهد داد. وی گفت که یکی از مشکلات برق در این کشور این است که استفاده از انرژی پاک مانند باد برای تولید برق مقدور نمی‌باشد، چرا که عراق کشور بادخیزی نیست. وی گفت: بخش برق در عراق با مسائل متعددی دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از آنها بودجه‌های اختصاص یافته برای این بخش در سال جاری است که کافی نمی‌باشند و تا کنون بودجه ویژه­ای به طور کامل در اختیار این وزارتخانه قرار داده نشده است. وی به دنبال رفع مشکلات برق از طریق امکانات موجود می‌باشد. (26 ژوئیه 2015 – منبع: The I.Q.D Team Connection)

نیاز عراق به 21 هزار مگاوات برق

وزیر برق عراق با اشاره به استفاده از انرژی خورشیدی گفت: عراق به 21 هزار مگاوات برق نیاز دارد، در حالی که تنها 11 هزار مگاوات برق در این کشور تولید می‌شود. وی گفت: وزارت برق پیش از این، جهت افزایش تولید برق از طریق سرمایه‌گذاری با شرکت‌های ذی صلاح برنامه‌ریزی کرده است، اما هنوز مشکلات مالی وجود دارد. به گفته وی، هر پروژه برق سال‌ها طول می‌کشد تا تکمیل شود، اما تأمین سوخت، بزرگترین مانع است. بنابراین این وزارتخانه به دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه‌های خورشیدی می‌باشد. وی گفت: متوقف شدن پالایشگاه نفت بایجی که تأمین‌کننده نیمی از محصولات نفتی کشور می‌باشد، در حال حاضر در تأمین سوخت کشور تأثیر گذاشته است. (25 ژوئیه 2015 – منبع: Kuwait Nes Agency(KUNA))

نیاز بغداد به 6 هزار مگاوات برق

وزیر برق عراق گفت: استان بغداد به 6 هزار مگاوات برق نیاز دارد و این در حالی است که برق در دسترس این استان، تنها 4 هزار مگاوات است. (25 ژوئیه 2015 – منبع: All Iraq News Agency)    
مدیریت ضعیف بخش برق در عراق
به گفته یکی از مسئولین بخش انرژی عراق، مدیریت ضعیف بخش برق در عراق، سبب شده تا اقتصاد این کشور، طی 8 سال گذشته حدود 300 میلیارد دلار متضرر گردد. احتمال می‌رود این ضرر بیشتر به دلیل کمبود تولید برق از طریق ژنراتورهای گازی مدرن از سال 2006 به بعد باشد. خسارت‌های اقتصادی ناشی از کمبود تولید برق، سالیانه 40 میلیارد دلار برآورده شده است که به بخش‌های مختلف اقتصاد عراق به دلیل عدم دسترسی به برق، آسیب رسانیده است. کمبود تولید برق باعث شده که تمامی استان‌های عراق، به خصوص پایتخت آن بغداد، از کمبود برق رنج ببرند و این موضوع در فصل تابستان تشدید شده و سبب اعتراضات عموم نسبت به آن شده است. (18 ژوئیه 2015 – منبع: IRAQI DINAR)
وارد شدن چهار شرکت خارجی به خصوصی‌سازی برق در عراق
وزارت برق این کشور از ورود چهار شرکت خارجی به پروژه‌های خصوصی‌سازی در بخش تولید برق خبر داد و گفت که این شرکت‌ها می‌توانند 14 هزار مگاوات برق تولید نمایند. به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، این وزارتخانه با دو شرکت برای خصوصی‌سازی بخش برق و تولید 7 هزار مگاوات برق قرارداد بسته است. وی گفت که به زودی جهت تولید 7 هزار مگاوات باقیمانده با دو شرکت دیگر قرارداد خواهد بست. همچنین وی اشاره کرد که نیروگاه اول در شهر بغداد و در جنوب پایتخت در منطقه بسمایه و دومین نیروگاه در شهر بصره راه‌اندازی خواهند شد. احداث این دو نیروگاه تقریباً 2 سال طول خواهد کشید. به گفته وزیر برق عراق، هدف این وزارتخانه، سرمایه‌گذاری در خصوصی‌سازی بخش برق و پایان دادن به مشکل انرژی در این کشور قبل از به پایان رسیدن دولت فعلی می‌باشد. (24 ژوئیه 2015 – منبع: BOND LADYS CORNER)

گسترش روابط همکاری بین منطقه کردستان عراق و برنامه توسعه سازمان ملل جهت بهبود بخش برق در این منطقه
وزارت برق دولت منطقه‌ای کردستان و برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) همکاری خود را جهت بهبود بخش برق گسترش دادند. (UNDP) از طریق ایجاد یک مرکز آموزش در استان اربیل، نقش محوری را در بروزرسانی طرح جامع و تقویت ظرفیت نهادی منطقه کردستان ایفا می‌نماید. همچنین (UNDP)، به ادامه اجرای تدارکات بهترین شیوه‌های بین‌المللی، ایجاد پست‌ها و خطوط انتقال در سه استان اربیل، دهوک و سلیمانیه تا ماه مارچ 2018 کمک می‌کند. به گفته وزیر برق این منطقه، ایجاد یک مرکز آموزش، ظرفیت سازمانی را جهت پاسخگویی به نیازهای فعلی و آینده، تحت عنوان طرح جامع برق افزایش خواهد داد. به گفته یکی از مقامات (UNDP)، در سالیان اخیر، بخش برق کردستان عراق از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده و ارائه خدمات دولتی نقش کلیدی در رشد کارآمد و فراگیر و نیز توسعه بخش خصوصی داشته است. در سال 2008، دولت منطقه‌ای کردستان از طریق آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA) موفق به دریافت وام (4/11 میلیون دلاری) جهت بازسازی بخش برق گردید. این توافقنامه در سال 2013 اصلاح شد و طبق آن مقرر گردید که (UNDP) علاوه بر ارائه کمک‌های فنی برای نصب و راه‌اندازی پست‌های سیّار در سه استان ذکر شده، موظف به ساخت یک پست فرعی و دو مدار خطوط انتقال در استان سلیمانیه گردد. توافق جدید در حال حاضر، شامل ساخت یک خط انتقال در حلبچه به منظور ارائه برق به شهرهای شرقی استان سلیمانیه می‌باشد. در مجموع ارزش این پروژه 450 میلیون دلار جهت بازسازی بخش برق عراق بوده که از اواسط سال 1990 توسط (UNDP) پشتیبانی شده است. (6 جولای 2015 – منبع: Iraqi Dinar News Today)
تأمین مالی پروژه‌های برق و آب و فاضلاب عراق توسط ژاپن
وزیر دارایی عراق تفاهم‌نامه‌ای را با کاردار ژاپن جهت تأمین مالی دو پروژه توسعه در عراق توسط این کشور، به امضاء رسانید. پروژه اول شامل یک وام 450 میلیون دلاری برای بازسازی بخش برق عراق و پروژه دوم مربوط به تأمین مالی بازسازی سیستم آب و فاضلاب شهر اربیل با هزینه‌ای معادل 285 میلیون دلار می‌باشد. (1 ژوئن 2015 – منبع: Iraq-business news)

خودکفایی عراق در تولید گاز مایع
به گفته وزیر نفت عراق، این کشور در تولید گاز مایع که عمدتاً برای تأمین نیازهای پخت و پز در بخش خانگی مورد استفاده قرار می­گیرد، به خودکفایی رسیده و دیگر نیاز به واردات آن نمی‌باشد. وی گفت: میزان گاز همراهی که در گذشته می‌سوخته در حال حاضر، از 7/70 میلیون مترمکعب تقریباً به 3/28 میلیون مترمکعب کاهش یافته است. وی همچنین گفت: پیشرفت قابل توجهی در تولید گازطبیعی جهت تولید برق وجود دارد و ما به تولید 17 میلیون مترمکعب رسیده‌ایم. (4 ژوئن 2015 – منبع: Oil Review Middle East)
 

تحویل  برق به عراق توسط کشتی مجهز به برق کارادنیز ترکیه
شرکت کارادنیز(Karadeniz)  ترکیه، 40 درصد از برق بصره و 10 درصد از کل برق عراق را تأمین می‌نماید. این شرکت قرارداد خدمات تولید برق خود را با کشور عراق، روز دوشنبه 18 می، مجدداً تمدید کرده است. به گفته مدیر بازرگانی گروه انرژی کارادنیز، "عراق یکی از مهمترین و با ثبات‌ترین کشورها برای کشتی‌های برق‌رسان می‌باشد. توافق اولیه با 250 مگاوات آغاز گردید و هم‌ اکنون به 410 مگاوات افزایش یافته است." این پروژه در سال 2010 با دو کشتی برق‌رسان آغاز شد و به سه کشتی برق‌رسان در سال 2011 و چهار کشتی برق‌رسانی در سال 2012 رسید. توسعه پروژه کارادنیز، به عنوان یک رویکرد نوآورانه برای حل نیازهای انرژی کشورهای خاورمیانه، آسیایی و آفریقایی است. نیروگاه شناور برق، برق مطمئن و مقرون به صرفه را برای نیاز فوری کشورها به برق فراهم می‌نماید. فناوری سوخت کشتی‌های برق‌رسان می‌تواند برق را با هر دو سوخت مایع و گازطبیعی تولید نماید. این کشتی‌ها به رفع نیازهای برقی نه تنها یک شهر، بلکه هر گوشه از کشورهایی که دارای شبکه ملی برق با خطوط ولتاژ بالا هستند، کمک می‌کنند. انتظار می‌رود ساخت این کشتی‌ها در ترکیه در آینده نزدیک تحت پروژه کارادنیز افزایش یابد که این امر به افزایش تقاضای جهانی انرژی پاسخ خواهد داد . بهره­برداری از این کشتی‌ها نه تنها در کشورهای خاورمیانه و آفریقا در حال افزایش است، بلکه در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته از کره جنوبی گرفته تا ژاپن، از شیلی تا آمریکا و از انگلستان تا مالتا نیز گسترده خواهد شد. (18 مي 2015 – منبع: AA ENERGY NEWS TERMINAL)

بهره‌برداری موفقیت آمیز از نیروگاه توربین گازی 500 مگاواتی دیوانیه عراق
شرکت چند ملیتی تجهیزات و سیستم‌های برق (ELSEWEDYPSP) به دلیل بهره‌برداری موفقیت آمیز از نیروگاه توربین گازی 500 مگاواتی دیوانیه به وزیر برق عراق و پرسنل عملیاتی این نیروگاه صمیمانه تبریک گفت. مقام مسئول این شرکت گفت: افتخار ما این است که به  عنوان یکی از سهامداران در طرح و اجرای 4 واحد توربین گازی 125 مگاواتی و متعادل‌سازی نیروگاه از لحاظ الکتریکی و مکانیکی در این پروژه، همکاری نموده‌ایم. (18 مي 2015 – منبع: ZAWYA)

رد لایحه قیمت‌های جدید برق عراق توسط مجلس و درخواست تجدیدنظر قیمت‌ها از شورای وزیران
مجلس عراق روز شنبه 16 می، اعلام کرد که موافق با قیمت‌های جدید برق عراق نیست و در بیانیه‌ای از شورای وزیران درخواست کرد تا در مورد قیمت‌های جدید برق تجدیدنظر نموده و مجدداً آن را به مجلس اعلام نمایند. (18 مي 2015 – منبع: ZAWYA)

اعطای قرارداد زیرساخت‌های برق در عراق به شرکت سیستم‌های صنایع پیشرو در کره جنوبی (LSIS)
شرکت سیستم‌های صنایع پیشرو در کره جنوبی (LSIS) برنده قرارداد راه‌اندازی زیرساخت‌های برق در بخش بزرگی از پروژه شهر جدید بسمایه (BNCP) در عراق شد. این شرکت در تاریخ 10 می اعلام کرد که موفق به کسب قرارداد جهت ساخت پست­های GIS در بخشی از پروژه شهر جدید بسمایه در عراق گردید که توسط شرکت ساخت و ساز  و مهندسی کره‌ای به نام هانوا(Hanwha)  اداره می‌گردد. کل هزینه این پروژه 10 میلیارد دلار می‌باشد که در سال 2019 به بهره‌برداری خواهد رسید. (LSIS) برای انجام این پروژه، قرارداد 147 میلیون دلاری با شرکت هانوا جهت تأمین تجهیزات برقی امضاء کرده است. براساس این قرارداد، شرکت هانوا ساخت تمامی پست­های GIS را تا سال 2019 به عهده گرفت که می‌تواند برق منطقه بسمایه را تأمین نماید. پست­های GIS، شامل دو پست 132 کیلوولت، 6 پست انتقال 132 کیلوولت و دو پست توزیع 24 و 33 کیلوولت می‌باشد. در حال حاضر، (LSIS) به دنبال افزایش ارائه تجهیزات برقی کره جنوبی در بازارهای برق عراق می‌باشد که تا به امروز در انحصار شرکت‌های زیمنس و ABB بوده است. (13 مي 2015 – منبع: ‍Business Korea)

تصویب سه قرارداد سرمایه‌گذاری در زمینه برق توسط کابینه عراق
کمیته انرژی شورای وزیران عراق به سه شرکت خارجی در زمینه تولید و  بهره­برداری نیروگاه برق و تعمیر و نگهداری آن، فرصت سرمایه‌گذاری داده است. این کمیته، امتیاز تولید برق، مجوز سرمایه‌گذاری در نیروگاه 730 مگاواتی رومیلا (Rumaila) و نیروگاه 625 مگاواتی شط­البصره (Shatt al- Basra) را به مدت 15 سال و سازماندهی عملیاتی و تعمیر و نگهداری از این نیروگاه‌ها را به مدت 5/17 سال به شرکت آمریکایی کار (Carr) اعطا کرده است. همچنین این کمیته تصمیم دارد درخواست وزارت برق این کشور برای عقد قرارداد با شرکت جنرال الکتریک (GE) جهت سرمایه‌گذاری در این پروژه تصویب کند. این تصمیم زمانی اتخاذ می‌گردد که شرکت جنرال الکتریک، پیشنهاد خود را جهت تولید برق با کمترین قیمت ممکن به این کمیته ارائه دهد. همچنین این کمیته تصمیم دارد قراردادی را با  شرکت الظهیر (ALDHAHIR) جهت سرمایه‌گذاری در یک نیروگاه 1000 مگاواتی در جنوب بغداد، به امضاء برساند. (5 می 2015- منبع: ZAWYA )

جنگ در عراق، علیه واردات برق از ایران
کمیسیون امنیت استان دیاله خبر داد که خطوط انتقال برق وارداتی از ایران در یک عملیات جنگی "سازمان یافته" در داخل این استان تخریب شده است. این کمیسیون خواستار بررسی فوری این موضوع گردید. طبق اعلام این منبع، طی چند هفته گذشته، چندین دکل برق تخریب شده و بدین ترتیب برق‌رسانی در این استان برای چندین روز مختل شده است. (29 آوریل 2015- منبع: IRAQ TRADELINK NEWS AGENCY)
 
اعلام وزارت برق عراق: از دست رفتن بیش از 1800 مگاوات برق
وزارت برق عراق روز چهارشنبه 22 آوریل،  اعلام کرد که بیش از 1800 مگاوات برق از دست رفته است که از جمله دلایل آن گرمای بیش از حد هوا و افزایش تقاضا برای انرژی و کمبود نفت کوره و گاز بوده است. به گفته سخنگوی وزارت برق عراق، این موضوع تأثیر منفی بر تأمین برق استان‌های این کشور داشته است. به گفته وزیر برق عراق، وزارت برق این کشور به 12 تریلیون دینار  (معادل 12/10 میلیارد دلار) جهت تأمین سوخت و تعمیر و نگهداری تجهیزات نیاز دارد. (22 آوریل 2015- منبع:  IRAQI NEWS)
 
عراق به دنبال سرمایه‌گذاران در زمینه پروژه‌های بادی و خورشیدی
دولت عراق تصمیم دارد سه نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 5 تا 10 مگاوات و نیز یک نیروگاه بادی را با ظرفیت مشابه در چندین استان این کشور راه‌اندازی نماید. عراق، برای راه‌اندازی این پروژه‌ها، از سرمایه‌گذاران خارجی دعوت می‌نماید. نیروگاه‌های خورشیدی در استان‌های دیوانیه Diwaniya)) و نجف Najaf)) راه‌اندازی می‌گردند و نیروگاه بادی در استان میسان Misan)) راه‌اندازی خواهد شد. دو نیروگاه خورشیدی در استان دیوانیه در دو محل جداگانه، یکی به مساحت 5/12 و دیگری به مساحت 15-5/12 هکتار ساخته خواهند شد. برای ساخت نیروگاه خورشیدی در استان نجف نیز، مساحت 50 هکتاری در نظر گرفته شده است. طبق اعلام کمیسیون سرمایه‌گذاری ملی این کشور، سرمایه‌گذارانی که مایل به سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها هستند باید نامه‌ای را مبنی بر تمایل به سرمایه‌گذاری و مطابق با مقررات وزارت برق این کشور، شامل مطالعه امکان‌سنجی، طرح‌های مهندسی مقدماتی، جزئیات تأمین مالی پروژه و فهرست پروژه­های اجرا شده قبلی، ظرف مدت 30 روز به این کمیسیون ارائه نمایند. (16 آوريل 2015- منبع: Pv Magazine)      
 
نرخ جدید هزینه‌های برق در عراق
روز سه شنبه مورخ 7 آوریل در جلسه شورای وزیران عراق، نرخ جدید مصرف برق برای بخش‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، عمومی و کشاورزی به شرح زیرتصویب گردید:
سنت آمریکا دینار مصرف  برق بخش
6/2 30 از 1 الی 500 کیلووات ساعت خانگی
3/4 50 از 501 الی 1000 کیلووات ساعت
7/7 90 از 1001 الی 1500 کیلووات ساعت
0/12 140 از 1501 الی 2000 کیلووات ساعت
6/14 170 از 2001 الی 3000 کیلووات ساعت
2/17 200 از 3001 الی 4000 کیلووات ساعت
3/19 225 از 4001 کیلووات ساعت به بالا
3/13 155 از 1 الی 1000 کیلووات ساعت تجاری
1/15 175 از 1001 الی 2000 کیلووات ساعت
2/17 200 از 2001 الی 3000 کیلووات ساعت
5/21 250 از 3001 الی 4000 کیلووات ساعت
8/25 300 از 4001 کیلووات ساعت به بالا
9/12 150 از 1 الی 5000 کیلووات ساعت عمومی
1/15 175 از 5001 الی 10000 کیلووات ساعت
2/17 200 از 10001 الی 20000 کیلووات ساعت
3/19 225 از 20001 الی 40000 کیلووات ساعت
5/21 250 از 40001 کیلووات ساعت به بالا
2/14-9/12 165-150 در چهار دسته به ازای هر کیلووات ساعت صنایع
6/8 100 به ازای هر کیلووات ساعت کشاورزی
 
 (8 آوریل 2015، منبع: DinarVets)

ارتقای واحد 4 نیروگاه حرارتی برق هرتا (Hartha) در عراق توسط شرکت سیستم‌های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS)

وزارت برق عراق، امتیاز قرارداد ارتقای 200 مگاوات، واحد 4 نیروگاه حرارتی برق هرتا (Hartha) را به شرکت سیستم‌های برق هیتاچی میتسوبیشی (MHPS) اعطا کرد. براساس این قرارداد، این شرکت، مسئول جایگزین کردن قطعات اصلی‌ و بزرگتری است که به طور جدی آسیب دیده و امکان تولید برق را ندارند. این نیروگاه در شهر بصره در جنوب عراق واقع شده است و شامل هر دو واحد گازسوز و نفت سوز می‌باشد و تجهیزات اصلی آن توسط شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی (MHI) توسعه داده شده است. شرکت سیستم‌های برق هیتاچی میتسوبیشی، تجهیزات اصلی واحد 4 را که شامل بویلرها، توربین‌های بخار و ژنراتورها می‌باشد تعویض خواهد نمود و همچنین یک سیستم کنترل توزیع جدید (DCS) را به منظور افزایش بیشتر قابلیت اطمینان در این نیروگاه، نصب خواهد کرد. شرکت مهندسی و قراردادی سیستم‌های برق گاما (GAMA) مسئول نصب و سایر کارها در این نیروگاه خواهد بود.
(2 آوریل 2015، منبع: EBR Power Generation)

 

تعمیر خطوط برق تخریب شده در عراق
وزارت برق عراق روز چهارشنبه (25 مارس) گفت که سه خط انتقال برق پس از آن که تروریست‌ها چند روز پیش آنها را از مدار خارج کرده بودند در جنوب بغداد تعمیر شدند. مدیر امور فنی این وزارتخانه گفت: «گروه‌های فنی، خطوط اصلی انتقال برق را که توسط گروه تروریستی داعش، در المدائن در جنوب بغداد منفجر شده و از سرویس دهی خارج گردیده بودند در بغداد و منطقه مرکزی تعمیر نمودند». وی همچنین تأیید کرد که هم‌اکنون برق‌رسانی در این مناطق به طور کامل انجام می‌شود. (25 مارس 2015، منبع: الشرفه)

تصویب پروژه‌های جدید برق با هزینه 216 میلیون دلار در بصره
استانداری بصره اعلام کرد، 60 پروژه جدید برق را به ارزش کل 218 میلیون دلار در بودجه سال 2015 خود تأیید کرده است.

(15 مارس 2015، منبع: Central Asia Online)                    

      http://www.iraq-businessnews.com/2015/03/15/basra-approves-216m-power-projects

وصل مجدد برق در شبکه حدیثه پس از حمله داعش

وزارت برق عراق روز پنجشنبه، 5 مارس اعلام کرد که: "شبکه برق حدیثه که در اثر حمله گروه تروریستی داعش قطع شده بود، دوباره برقرار شده است." براساس گفته این وزارتخانه، داعش نیروگاه‌ها و خطوط انتقال برق را پیش از آزادسازی شهر از سوی نیروهای امنیتی عراقی منفجر کرده است. سخنگوی این وزارتخانه به الشرفه گفت: "تیم‌های مهندسی، خدمات برق‌رسانی به حدیثه و مناطق اطراف آن را که در اثر خرابکاری تروریست‌های داعش از کار افتاده بود‌، دوباره از سر گرفتند." وی همچنین گفت: "کار بازسازی با سرعت تمام در شهرهای آزاد شده، به ویژه در مناطقی که ساکنین در حال بازگشت به آن هستند مانند حدیثه و بروانه پیش می‌رود". (5 مارس 2015، منبع: الشرفه)
موافقت پرداخت وام از طرف کشور ژاپن برای تعمیر نیروگاه‌ها
آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA) موافقت کرده است که جهت بازسازی واحد چهارم نیروگاه حرارتی الهارثه در بصره، وام پرداخت نماید. این نیروگاه در ابتدا توسط یک شرکت ژاپنی در اواخر سال 1970 ساخته شده و شامل 4 واحد 200 مگاواتی، در مجموع 800 مگاوات می‌باشد. به گزارش سایت utilities-me.com در سال 2010 واحد 1 این نیروگاه در اثر آتش سوزی و واحدهای 2 و 3 نیز در طول جنگ اول خلیج فارس آسیب دیده و از ادامه کار باز ماندند. اولین واحد این نیروگاه در سال 2010 بازسازی و شروع به کار کرد و طبق برنامه زمانبندی واحدهای دوم و سوم نیز در اواخر سال گذشته بازسازی شدند. قرارداد بازسازی این سه واحد بین عراق و شرکت آلمانی زیمنس بسته شده است. (1 مارس 2015، منبع: Iraq-business news)
 

برقراری مجدد برق در استان  فلوجه عراق بعد از گذشت سه ماه

وزیر برق عراق گفت: برق‌رسانی در استان فلوجه پس از گذشت سه ماه وقفه، مجدداً صورت گرفت. وی گفت: کارکنان و متخصصین با تلاش بی وقفه خود، قادر به برقراری مجدد برق در این استان شدند. وی همچنین اشاره کرد که وزارت برق این کشور با تمام انرژی خود تلاش خواهد کرد تا مجدداً برق‌رسانی در کل مناطق آزاد شده صورت گیرد.
(24 فوريه 2015- منبع: Dinnar Nuggets)

اعطای وام به عراق جهت بازسازی نیروگاه حرارتی پروژه هرتا توسط ژاپن
سفیر عراق در ژاپن، توافقنامه دریافت وام از سوی این کشور جهت بازسازی نیروگاه حرارتی پروژه هرتا (فاز 4) را امضا کرد. در بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده است که طرف ژاپنی موافقتنامه، به عنوان نماینده از طرف کشور خود و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در این جلسه حضور داشته است. همچنین در این بیانیه ذکر شده است که دو طرف تمایل مشترک خود را برای تحکیم روابط میان دو کشور ابراز داشتند.
(24 فوريه 2015- منبع: Dinnar daddy's Tidbits)

سرمایه گذاری در بخش گاز جهت افزایش تولید برق
کمیته امور مالی مجلس عراق روز یکشنبه 22 فوریه، تأیید کرد که سرمایه‌گذاری در بخش گاز سبب افزایش تولید برق و نیز افزایش عرضه ارز در این کشور خواهد شد. این موضوع مبتنی بر بهره‌برداری کامل و درست از منابع طبیعی می‌باشد. به گفته یکی از اعضای این کمیته، منابع طبیعی شده است که در طول دوره گذشته مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌اند و به دلیل عدم سرمایه‌گذاری مناسب باعث به هدر رفتن میلیاردها دلار شده‌اند. وی گفت: تا به حال میلیاردها دلار، بیهوده صرف واردات گاز جهت تأمین سوخت نیروگاه‌های برقی شده که وابسته به گاز هستند. وی اشاره کرد به جای واردات گازطبیعی، سرمایه‌گذاری در این بخش جهت تأمین سوخت نیروگاه‌ها علاوه بر افزایش تولید مشتقات گازی، برای کادر مهندسی و فنی و همچنین افراد بیکار ایجاد شغل می‌نماید. وی همچنین گفت: سرمایه‌گذاری در بخش گاز سبب افزایش تولید برق در عراق و سبب تشویق بخش خصوصی جهت توسعه صنایع پتروشیمی خواهد شد.
(22 فوريه 2015- منبع: Dinnar vets)

هزینه سالیانه مصرف برق 3 میلیارد دلاری توسط کردستان عراق
به گفته نخست وزیر اقلیم کردستان، هزینه مصرف برق در این منطقه، سالیانه 3 میلیارد دلار می‌باشد. وی گفت: مستقل شدن این منطقه از عراق، دلیلی برای کمبود برق در این منطقه نمی‌باشد. روز دوشنبه 16 فوریه، وی به همراه معاونش از وزارت برق این منطقه بازدید کرد و در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که "ما از وزارت برق، وزیر و اتحادیه اسلامی کردستان حمایت می‌کنیم و آنها مسئول کمبود برق در منطقه کردستان نیستند." وی همچنین گفت: "هر ساله، ما 3 میلیارد دلار صرف هزینه برق می‌کنیم و باید این میزان را کاهش دهیم. مردم برق را هدر می‌دهند و این موضوع تبدیل به یک سنت شده است.
(16 فوريه 2015- منبع: Iraq Energy)
تمدید واردات برق از ایران توسط بغداد
وزارت برق عراق اعلام کرد قرارداد واردات برق از ایران به میزان 1200 مگاوات برای یک سال دیگر تمدید گردیده است. در حال حاضر، عراق 1000 مگاوات برق را از طریق 4 خط وارد می‌کند، این در حالی است که 1000 مگاوات برق نیز از ترکیه وارد این کشور می‌شود. کشور عراق از سال 1990 تا به امروز با کمبود شدید برق مواجه است و زندگی مردم به ژنراتورهای کوچک برق وابسته است.
(17 فوريه 2015- منبع:Iraq Tradelink News Agency ) 

بازگرداندن برق به مناطق آزاده شده از دست داعش درعراق

وزارت برق عراق روز دوشنبه (2 فوریه) گفت که برنامه‌ای را برای برقراری مجدد برق در مناطقی که از داعش پس گرفته شده‌اند، آغاز کرده است. به گفته وزیر برق این کشور، این وزارتخانه با هماهنگی نیروهای امنیتی به منظور تعمیر "ویرانی‌های ناشی از تروریسم" و راه‌اندازی مجدد تجهیزات، تیم‌های فنی و مهندسی را تشکیل داده است. وی گفت: "داعش به طور گسترده و نظام‌مند سیستم انرژی را تخریب و منهدم کرده است تا ماهیت واقعی و بد اندیشانه خود را نشان دهد." وی همچنین گفت: "ما اکنون مطابق برنامه‌ای تحت سرپرستی این وزارتخانه، مشغول تعمیر شبکه‌های برق هستیم." (2 فوریه 2015- منبع: الشرفة)

بازسازی ژنراتورهای برق عراق توسط شرکت دولتی التحادی

شرکت دولتی التحادی (Altahady) وابسته به وزارت صنایع و معادن عراق، جهت همکاری با وزارت برق این کشور اعلام آمادگی کرد. رئیس این شرکت توافق خود را با وزارت برق عراق برای بازسازی کلیه ژنراتورهای برق در سرتاسر این کشور اعلام کرد. این شرکت تعدادی قرارداد با مسئولین شرکت‌های توزیع برق در شمال و جنوب عراق امضا کرد. رئیس شرکت التحادی همچنین گفت که این شرکت در حال انجام پروژه ساخت نیروگاه برق با ظرفیت 21 مگاوات برای کارخانه سیمان در استان کرکوک می‌باشد. (29 ژانويه 2015- منبع: معلومات مباشر)

http://english.mubasher.info/ISX/news/2692522/Altahady-to-rehabilitate-Iraq-electric-generators#.VMxYhyyj8ow
 

کاهش برق رسانی‌ در  بغداد  به 12 ساعت در شبانه‌روز

وزارت برق عراق روز پنجشنبه 29 ژانویه اعلام کرد، برق‌رسانی در بغداد به 12 ساعت در طول شبانه‌روز کاهش یافته و همچنین اشاره کرد که در تابستان آینده وضعیت برق در این استان بهتر خواهد شد. طبق گفته سخنگوی رسمی این وزارتخانه به روزنامه "ال سومریه نیوز" طی یک شبانه روز، کلیه استان­ها بین 22 تا 24 ساعت برق دارند، اما به دلیل حمله به دو خط انتقال برق برای سومین بار در شمال لطیفیه (Latifia) که منبع اصلی تغذیه 800 مگاوات برق بغداد بوده‌اند، برق‌رسانی به این استان در طول شبانه‌روز به 12 ساعت کاهش یافته است. %