روسیه

روسیه -1397-2018
توافق نامه همکاری مابین شَرکت اِنل و روسیه برای ساخت پروژه 90 مگاواتی بادی در این کشور
شعبه روسی شرکت ایتالیایی اِنِل، تقاضای دریافت وام به مبلغ 127 میلیون یورو از بانک توسعه اروپایی (EDB) برای نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه 90 مگاواتی بادی در  منطقه روستوف در روسیه را نموده است. این مبلغ برای ساخت نیروگاه 90 مگاواتی ازوفسکایا هزینه خواهد شد. انتظار می‌رود این نیروگاه تا سال 2020 به بهره‌برداری برسد. ماه گذشته شرکت زیمنس گامسا اعلام نمود که سفارش ساخت 26 توربین SG 132-3/4 را برای مزرعه بادی آزوفسکایا دریافت نموده است. این پروژه در چارچوب یکی از دو پروژه‌ای است که سال گذشته در مناقصه دولتی پروژه های تجدیدپذیر اعلام و شرکت اِنِل برنده آن گردید. پروژه بعدی نیروگاه 201 مگاواتی مورمانسک است که برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از آن سال 2021 اعلام شده است.
(22 نوامبر 2018- منبع: Renewablesnow.com)
پیشتازی انرژی‌های متعارف در بخش انرژی روسیه با وجود افزایش سرعت توسعه کاربرد تجدیدپذیرها
مناقصه اخیر انرژی‌های تجدیدپذیر در روسیه موجب جذب سرمایه­گذاران خارجی به این کشور گردیده است اما انرژی های متعارف همچنان  بر دیگر انواع انرژی غلبه دارند. نفت و گاز به دلیل حمایت‌های ویژه دولت از این بخش نقش عمده‌ای را در ترکیب تولید برق روسیه ایفا می‌نماید و به نظر می­رسد این نقش محوری همچنان در آینده نیز ادامه خواهد یافت. در عین حال از سال 2013 برگزاری مناقصه­های پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در روسیه آغاز شده است که منجر به کاهش قیمت تولید برق تجدیدپذیر و رقابتی شدن آنها حتی نسبت به تولید برق از انرژی­های متعارف گردیده است. بنابراین تولید برق تجدید پذیر در روسیه بسیار مقرون به صرفه است و گفته می­شود که این شانس را دارد که در آینده رقیبی جدی برای تولید برق از گازطبیعی گردد. به گفته کارشناسان انرژی، انرژی بادی و خورشیدی طی سال­های 2018 تا 2030 بیشترین رشد را در مقایسه با سایر سوخت‌های متعارف برای تولید برق در روسیه خواهند داشت. اما با این وجود تا سال 2030، میزان ظرفیت نصب شده آنها تنها 3/9 درصد از کل ظرفیت نصب شده برق در روسیه را تشکیل خواهد داد. این در حالی است که سهم تولید برق حرارتی 66 درصد و برق آبی 19/3 درصد و انرژی هسته ای 10/8 درصد خواهد بود. بر اساس خط مشی­های انرژی روسیه تا سال 2030، این کشور قصد دارد تا 50 درصد از تولید برق این کشور از انرژی برق آبی و هسته‌ای را کاهش دهد که برای اینکار به جای توسعه سایر تجدیدپذیرها به سمت منابع انرژی ارزان متعارف در این کشور روی آورده است که به اعتقاد کارشناسان بخش انرژی این کشور، از ایرادات بزرگ برنامه عملیاتی بخش انرژی روسیه تا سال2030 قلمداد می‌گردد. (26 اکتبر 2018- منبع: Renewablesnow.com)
https://renewablesnow.com/news/russias-renewables-gaining-speed-but-traditional-power-still-dominates-globaldata-630986
آغاز صادرات پانلهای خورشیدی ساخت روسیه به اروپا
معاون وزیر انرژی روسیه در حاشیه مراسم هفته انرژی روسیه اعلام نمود که صادرات پانل‌های خورشیدی ساخت این کشور به اروپا آغاز و اولین محموله از کارخانجات نووچبوکسارسک (Novocheboksarsk)  به اروپا ارسال شده است. روسیه هم اکنون درحال اجرای برنامه­ای برای حمایت از انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2024 می‌باشد. توسعه این برنامه فرصت ورود به بازارهای بین­المللی انرژی­های تجدیدپذیر را برای شرکت­های مهندسی و ساخت قطعات و تجهیزات مربوطه نیز فراهم خواهد نمود تا بتوانند با عرضه محصولات خود وارد بازارهای جهانی انرژی­های تجدیدپذیر گردند. مقامات رسمی روسیه بسیار اصرار دارند تا تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر تولید داخلی این کشور در سطح جهانی مطرح شوند و بتوانند جایگاه صادراتی ویژه و تقاضای زیادی را در بازارهای جهانی کسب نمایند. هفته انرژی روسیه از سوم تا ششم اکتبر (11 الی 14 مهر) در سالن نمایشگاه­های شهر مسکو برگزار گردید. هدف اصلی این رویداد ارائه چشم انداز صنایع سوخت و انرژی روسیه و باز نمودن درهای جدید و توسعه پتانسیل همکاری‌های بین المللی در بخش انرژی است. این رویداد به عنوان محلی برای بحث و بررسی مشکلات عمده پیش روی بخش انرژی و موانع راه توسعه آن در بخش‌های نفت، گاز، برق، صنایع زغال سنگ، پتروشیمی و بهینه سازی انرژی به شمار می‌رود. (5 اکتبر 2018- منبع: tass.com)
افزایش تمایل به توسعه انرژی های تجدیدپذیر در روسیه
روسیه یکی از بزرگترین دارندگان انرژی‌های متعارف در جهان می‌باشد، این در حالی است که این کشور برنامه‌های تشویقی برای توسعه ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر (در قالب  برگزاری مناقصات و اعطای تسهیلات و طرح‌های حمایتی به ویژه در مناطق شرق دور روسیه که دارای پتانسیل وسیعی برای انرژی بادی و برق آبی است)، دارد و روز به روز افزایش می‌یابد. درسال 2013، روسیه مقرراتی را تدوین نمود که خرید تضمینی برق از طریق قراردادهای بلند مدتی که برگشت سرمایه توسعه دهندگان انرژی­های تجدیدپذیر را تضمین می­نمود، مجاز کرد. تا امروز6 مناقصه انرژی تجدیدپذیر در روسیه اجرا شده است. آخرین مناقصه در ژوئن 2018 برگزار شد که منجر به توسعه ظرفیت 1 گیگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر در قالب 39 پروژه  تولید برق تجدیدپذیرگردید. از مجموع این یک گیگاوات، 853 مگاوات به پروژه های بادی، 148 مگاوات به پروژه‌های خورشیدی و 40 مگاوات به پروژه‌های برق آبی کوچک اختصاص یافته است. مناقصه اخیر مورد استقبال و رقابت بالایی میان شرکت کنندگان قرار گرفت. به ویژه پروژه های برق آبی کوچک و بادی که در مناقصات قبلی چندان مورد توجه قرار نگرفته بودند در مناقصه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفتند. دلیل عدم توجه به این پروژه­ها در دوره­های قبل، الزام به استفاده حداکثری از منابع و تجهیزات داخلی و عدم تولید این تجهیزات در داخل روسیه و در مناطق مورد نظرعنوان شده بود. این تجهیزات در حال حاضر توسط شرکت وستاس روس به مقدار مورد نیاز در منطقه نیژنی نووگراد تولید می‌گردد. در اوایل سال 2018 شرکت وستاس تولید توربین‌های بادی  با سرمایه گذاری 5/2 میلیون دلار  (4/4 میلیون یورو) و ایجاد 50 هزار شغل در منطقه را آغاز نمود. شرکت‌های دیگری همچون زیمنس گامسا و لاگِر وِی (Lagerway) آماده ورود به بازار روسیه هستند. درحال حاضر نیاز به تولید تجهیزات مورد نیاز انرژی خورشیدی نیز در روسیه بالاست و تعدادی از این پانل‌ها در حال حاضر در این کشور تولید می‌گردد که در برخی از پروژه های خورشیدی بکار گرفته شده‌اند. به گفته شرکت کنندگان در مناقصه، افزایش رقابت در مناقصه اخیر، منجر به کاهش قابل توجهی در هزینه­های سرمایه­ای شده است.
(10 سپتامبر 2018- منبع: Lexology.com)
خاموشی سراسری در شبه جزیره کریمه بدنبال از مدار خارج شدن نیروگاه روسیه
در روز 13 ژوئن (چهارشنبه 23 خرداد) پس از بروز حادثه در نیروگاهی در روسیه و از مدار خارج شدن این نیروگاه، کل شبه جزیره کریمه در خاموشی فرو رفت. در پی این حادثه وزرات انرژی روسیه اعلام نمود که اشکال فنی مبنی بر یک تغییر ولتاژ ناگهانی در نیروگاه تامان در جنوب روسیه موجب به کار افتادن سیستم‌های ایمنی و خاموشی اتوماتیک نیروگاه  و از مدار خارج شدن آن شده که در پی این حادثه کلیه بخش‌های شبه جزیره کریمه دچار خاموشی کامل شده‌اند. از زمان جدا شدن شبه جزیره کریمه از اوکراین، تأمین برق این شبه جزیره به عهده روسیه بوده است که توسط کابل زیر دریایی و از طریق تنگه کرچ، برق را از روسیه به کریمه منتقل می‌نماید. شرکت نظارت بر شبکه برق روسیه در همان روز اعلام نمود که مشکل پیش آمده ظرف تقریباً یک ساعت برطرف گردیده و برق شبه جزیره کریمه مجدداً متصل شده است.
(13ژوئن 2018- منبع: Reuters)     
تست باطری‌های ‌ ساخت شرکت اِنِل  بر روی شبکه حمل و نقل ریلی روسیه
گروه انرژی ایتالیایی اِنِل، اعلام نمود که این شرکت قرارداد همکاری با شبکه ریلی روسیه برای توسعه سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی جهت نصب در راه آهن سراسری این کشور منعقد نموده است. بدین منظور کنسرسیومی متشکل از شرکت انل، شرکت اِی اس اِن و شرکت حمل و نقل ریلی روسیه با یکدیگر قرارداد همکاری امضاء نموده‌اند. هدف از این پروژه افزایش پایداری شبکه برق راه آهن محلی (منطقه ای) به منظور بهبود بهره‌وری عملیات ریلی و جلوگیری از اتلاف هزینه‌های زیاد برای ارتقای شبکه می­باشد. شرکت انل همچنین اعلام نمود که این اولین بار است که از این فناوری برای صنعت حمل و نقل ریلی استفاده می‌شود. در عین حال شرکت انل که سال گذشته برنده مناقصه دو پروژه 201 و 90 مگاواتی بادی در دو منطقه مورمانسک و و روستوف شده بود اعلام نمود که به دنیال سرمایه­گذار مطمئن جهت سرمایه‌گذاری بر روی این دو پروژه می‌باشد و هم اکنون در حال مذاکره با بسیاری از مؤسسات جهت تأمین اعتبار مورد نیاز پروژه است. به گفته ریاست ارشد این شرکت، این مرحله و یافتن سرمایه‌گذار مطمئن به دلیل حساسیت این فاز از پروژه، پروسه بسیار طولانی خواهد داشت که شاید چندین ماه به طول بیانجامد. در عین حال شرکت زیمنس گامسا یکی دیگر از طرفین پروژه  (شرکت همکار انل) که وظیفه  ساخت و تولید تجهیزات مورد نیاز نیروگاه بادی در روسیه را به عهده دارد، درحال جستجو برای یافتن مکان مناسب از بین سه مکان موجود است. گفته می­شود که مبلغ سرمایه­گذاری مورد نیاز این دو پروژه 463 میلیون دلار است که بخشی از آن توسط شرکت انل تأمین خواهد شد.
(28 می 2018- منبع: Renewablesnow)     
منفعت شرکت‌های روس، چین و ترکیه از خروج آمریکا از برجام
با وجود اینکه روسیه خروج یک طرفه آمریکا از توافق برجام را به شدت محکوم نموده است، اما به نظر می‌رسد که روسیه به نسبت اتحادیه اروپا از این شرایط دچار تنش کمتری شده و شرکت‌های آن می‌توانند حتی از این شرایط اقتصادی منفعت بیشتری کسب نمایند. برجام و برداشته شدن تحریم‌ها از ایران در سال 2015 باعث بازگشت شرکت‌های اروپایی به ایران شد. اما با برگشت تحریم‌ها و احتمال خروج شرکت‌های اروپایی از  بازار ایران، جا برای شرکت‌های انرژی روسی در ایران باز خواهد شد. همانطور که در سال 1990 پس از خروج شرکت آلمانی سازنده نیروگاه هسته‌ای بوشهر از ایران، روسیه با وجود تحریم‌های ایران تکمیل آن را به عهده گرفت. تا اواخر دهه 2000 تجارت دوجانبه بین ایران و روسیه در حدود 3 میلیارد دلار بوده است، اما در سال‌ 2017 پس از ورود مجدد شرکت‌های اروپایی به بازار ایران، تجارت بین ایران و روسیه به 1/7 میلیارد دلار کاهش یافته بود که 20 درصد کمتر از سال پیش از آن بود. چین هم مانند روسیه اعلام نموده که تحریم‌های جدید تأثیری بر روی همکاری چین با ایران نخواهد گذاشت. در حال حاضر چین در حال تأمین اعتبار پروژه‌های میلیارد دلاری برق و زیر‌ساخت‌های آن در ایران می‌باشد. روسیه نیز یکی از نقش‌های اصلی در بخش برق ایران را به عهده خواهد گرفت. همچنین مسکو اعلام نموده که پیمان تجاری در بخش‌های انرژی و سایر بخش‌های اقتصادی و تجاری درهفته آینده بین ایران، اتحادیه اقتصادی اورآسیا شامل قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان امضاء خواهد شد. ترکیه نیز اعلام نموده که آنکارا به همکاری با ایران ادامه خواهد داد و خروج آمریکا از برجام را فرصتی مغتنم برای ترکیه برشمرده است. به گفته کارشناسان انرژی و اقتصادی، خروج شرکت‌های اروپایی و امریکایی از ایران که پس از توافق سال 2015 به بازار ایران وارد شده بودند، برای آنها زیان‌های میلیارد دلاری به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه دسترسی به یک بازار بزرگ جدید صادراتی را از دست خواهند داد. به گفته این کارشناسان روزهای انزوای بین‌المللی ایران به سر رسیده است و دیگر نمی‌توان ایران را به شرایط پیش از سال 2015 برگرداند.
(
12 می 2018- منبع: Dailitimes.com)  
هدف گذاری روسیه برای ساخت تجهیزات مورد نیاز شبکه  هوشمند برق در این کشور
در راستای هدف گذاری روسیه برای دستیابی به شبکه برق هوشمند، اپراتور شبکه برق روسیه در حال گفتگو با شرکت جنرال الکتریک برای ساخت تجهیزات مورد نیاز آن در روسیه می­باشد. در عین حال آماده­سازی زیرساخت‌های مورد نیاز این شبکه نیز هم اکنون در دست اجراست. رییس هیئت مدیره اپراتور شبکه برق روسیه و مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک در اروپا، روسیه و کشورهای حوزه قفقاز، مسئولیت انجام مذاکرات و توسعه همکاری‌ها بین شرکت‌ها جهت تولید تجهیزات الکتریکی مدرن و نو به ویژه ساخت تجهیزات مورد نیاز سیستم‌های کنترلی (سوئیچگیر) پست‌های توزیع واقع شده در فضای باز را در داخل روسیه  بر عهده دارند. دستور کار این تیم مذاکره شامل انتقال اطلاعات بین دو شرکت در خصوص طراحی، ساخت و بهره برداری از پست­های دیجیتال با استفاده از راه­کارهای استاندارد IEC61850 (یک استاندارد بین­ المللی است که پروتکل­های ارتباطی را برای تجهیزات الکترونیکی هوشمند در پست‌های برق تعریف می­کند)، ترانس‌های جریان فیبر نوری و سیستم‌های جدید تشخیص و ارزیابی وضعیت فنی تجهیزات پست نیز هست. شرکت شبکه برق فدرال روسیه، مدیر و اپراتور شبکه یکپارچه برق در روسیه شامل خطوط انتقال فشار قوی و دارای مالکیت انحصاری آن است. دارایی­های این شرکت شامل 139 هزار کیلومتر از خطوط انتقال برق با ظرفیت 1150 کیلوولت و 931 پست برق می‌گردد که با در نظر گرفتن طول خطوط انتقال و ظرفیت نصب شده ترانس‌ها، این شرکت بزرگترین شرکت انتقال برق در جهان می­باشد. در عین حال به عنوان بخشی از برنامه اجرای اقتصاد دیجیتالی توسط دولت روسیه، کلیه شرکت‌های دولتی و بنگاه‌های اقتصادی موظف به منصوب نمودن مقام اجرایی ارشد جهت پرداختن به مسائل مربوط به تحولات دیجیتال می­باشند. چندی پیش، رییس جمهور روسیه اعلام نمود که دولتش آماده معرفی فناوری‌های نوین در زمینه تولید، ذخیره­سازی و رله انرژی است و برنامه­ریزی­ها برای جذب 1/5 تریلیون روبل (24/4 میلیارد دلار) سرمایه­ گذاری بخش خصوصی برای نوسازی بخش تولید برق طی شش سال آینده در دست انجام است و کلیه سیستم­های برق در کلیه کشور باید به فناوری های دیجیتال مجهز باشند. همچنین روسیه باید بتواند در آینده­ای نزدیک از روش­های مشهور تولید پراکنده برای برق­ رسانی به نقاط دورافتاده استفاده نماید.
(19 آوریل 2018- منبع: engineeringint.comِPower)     
امضای قرارداد همکاری میان روسیه و قزاقستان برای توسعه ظرفیت­های جدید تجدیدپذیردر  قزاقستان
شرکت عظیم نفتی و گازی روسیه تحت عنوان لوک اویل (lukoil)، روز چهارشنبه اعلام نمود که با شرکت سهامی قزاقمیس (Kazakhmys) قرارداد همکاری برای توسعه پروژه­های تجدیدپذیر قزاقستان امضاء نموده است. این دو شرکت در فاز اول سایت­های دارای پتانسیل تجدیدپذیر در قزاقستان را در نظر خواهند گرفت و سپس بر روی مراحل اجرای کار با توجه به تسهیلات در نظر گرفته شده در این کشور برای توسعه انرژی­های تجدیدپذیر به توافق خواهند رسید. در خصوص این قرارداد همکاری هیچگونه خبر تفضیلی ارائه نشده است. در حال حاضر کارنامه شرکت لوک اویل در خصوص اجرای پروژه­های تجدیدپذیر شامل ساخت و اجرای 4 پروژه برق آبی در جنوب روسیه با مجموع ظرفیت 300 مگاوات، نصب مزرعه بادی 84 مگاواتی بر روی خشکی در رومانی و سه پارک خورشیدی در رومانی، بلغارستان و روسیه می­گردد. چند ماه قبل نیز این شرکت یک نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی را در استان ولگوگراد بهره برداری نمود.
(5 آوریل 2018- منبع: Renewablesnow.com)     
اخبار 2017 -1395
آغاز پروژه جدید بادی روسیه از تابستان
شرکت JSC VetroOGK از شرکت­های زیر مجموعه روس اتم، از ساخت پروژه 150 مگاواتی بادی در منطقه خودگردان آدیغیه در روسیه خبر داد. ساخت این پروژه از تابستان سال جاری میلادی آغاز خواهد گردید. در این پروژه از توربین­های Lagerway استفاده خواهد شد و آغاز بهره برداری از آن دسامبر 2018 و یا ژانویه 2019 خواهد بود. همچنین ساخت یک پست انتقال 220 کیلوولتی و خط انتقال 220 کیلو ولتی به طول 14 کیلومتر در دستور کار این پروژه قرار دارد. انتظار می­رود که مجوزهای ساخت پروژه در ماه مارس سال جاری صادر گردد. همچنین این شرکت برنامه­ریزی برای ساخت مزارع بادی تا ظرفیت 200 مگاوات را برای نواحی Yeisk و Temryuk  در منطقه کراسنودار کرای در دستور کار خود دارد. قرارداد این پروژه در 15 فوریه سال جاری در مجمع سرمایه­گذاری روسیه در سوچی با فرماندار کراسنودار کرای به امضاء رسید. بهره­برداری از این پروژه نیز سال 2019 تعیین شده است. مجموع ظرفیت کل پروژه­های بادی که در مجمع سرمایه­گذاری برای JSC VetroOGK به امضاء رسید، حدود 600 مگاوات است.
(17 فوریه 2018- منبع: Renews business)  
مذاکرات شرکت روس اتم برای ساخت نیروگاه اتمی در کویت
شرکت روس اتم اعلام نمود که در حال انجام مذاکرات با مقامات کویتی برای ساخت نیروگاه اتمی در این کشور می­باشد. وزیر انرژی روسیه نیز در مصاحبه خبری با یک کانال روس اظهار نمود که روسیه علاوه بر ساخت نیروگاه اتمی در صدد همکاری­های بیشتری با این کشور در حیطه انرژی است. وی همچنین با اشاره به نیروگاه اتمی اعلام نمود که مذاکرات بین دو کشور در جریان است و شرکت روس اتم پیشنهاد خود را در این خصوص به طرف کویتی ارائه نموده است. وی همچنین از تمایل این کشور برای صدور گاز طبیعی مایع (ال ان جی) به کویت سخن گفت. او افزود، همکاران ما قصد دارند از ال ان جی برای تولید برق استفاده نمایند. اقدام کویت برای ساخت نیروگاه اتمی، این کشور را در شمار کشورهای عرب پیشتاز پس از امارات متحده عربی جهت استفاده از انرژی اتمی برای تولید برق قرار خواهد داد. هم­اکنون پروژه ساخت نیروگاه اتمی در امارات متحده عربی در مراحل پایانی خود قرار دارد. شرکت روس اتم در نظر دارد با عربستان سعودی نیز در زمینه انرژی هسته­ای و سایر
انرژی­های تجدیدپذیر همکاری نماید­ نماید. عربستان سعودی نیز اخیراً اعلام نمود که مناقصه­­ای برای دو راکتور اتمی مجموعاً به ظرفیت 3/5 گیگاوات در سال جاری برگزار خواهد نمود. مقامات پروژه ساخت "شهر اقتصادی ملک عبدالله" تفاهم­نامه و نقشه راه زیرساخت­های انرژی این شهر که توسط انرژی هسته­ای و سایر انرژی­های تجدیدپذیر تأمین می­گردد را با شرکت روس اتم امضاء نموده­اند." شهر اقتصادی ملک عبدالله" یکی از چهار شهر جدیدی است که پادشاه سابق عربستان جهت چاره اندیشی برای زمانی که نفت این کشور تمام خواهد شد، در نظر گرفته بود. این شهر در شمال جده بین دریای سرخ و بیابان­های پر خار و خاشاک واقع است و با یک ساعت و نیم رانندگی می­توان از جده به این شهر در دست ساخت رسید. براساس اعلامیه روس اتم، نقشه راه شامل گام­هایی است که باید در مراحل مختلف و با مشارکت طرفین و براساس تفاهم نامه همکاری که در تاریخ 5 اکتبر 2017 (13 مهر 1396) در سفر ملک سلمان به مسکو منعقد گردید، برداشته شود.
(26 ژانویه 2018- منبع: Utilities-me)    
  افزایش سهم تجدیدپذیرها در روسیه در سال 2017
به گزارش شرکت روس­اتم، نیروگاه­های تجدیدپذیر روسیه، 18/9 درصد از برق مورد نیاز این کشور در سال 2017 را تأمین نموده­اند. در سال 2016، سهم این نیروگاه­ها از کل تولید برق حدود 18/6 درصد بود. سال گذشته نیروگاه­های هسته­ای روسیه (پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی) رکوردی را در تاریخ تولید برق روسیه به ثبت رساندند: تولید 202/6 میلیارد کیلووات ساعت برق در مقایسه با 196/3 میلیارد کیلووات ساعت سال 2016. ظرفیت نصب شده نیروگاه­های هسته­ای روسیه 25242 مگاوات است. بیشترین میزان تولید برق توسط نیروگاه­های هسته­ای، متعلق به سال 1989 پیش از فروپاشی شوروی سابق به میزان 212/5 میلیارد کیلووات ساعت بوده که این میزان تولید شامل تولید نیروگاه­های هسته­ای اوکراین، لیتوانی و ارمنستان نیز می­گردید. در سال 2017، کل برق تولیدی در روسیه با میانگین رشد سالانه 2 درصد به 1/07 تریلیون کیلووات ساعت رسید.
(
26 ژانویه 2018- منبع: financeapprise.com
)http://www.financeapprise.com/share-nuclear-power-russia-increases-2017
تصویب ساخت اولین نیروگاه هسته ای شناور در دنیا توسط روسیه
نهاد بررسی و رسیدگی به پیشنهادات و مطالعات فنی پروژه­ها در روسیه، پس از بررسی پیشنهاد فنی پروژه ساخت نیروگاه هسته­ای شناور، نظر مثبت خود را برای ساخت این پروژه در شمالی­ترین شهر ناحیه خودگردان چوکوتکا به نام پِوِک (Pevek) اعلام نمود. سازنده این پروژه شرکت روس اِنِرگواتم (Rosenenergoatom) که بخشی از شرکت دولتی روس اتم است، می­باشد. این نیروگاه قابلیت تولید برق و حرارت و همچنین شیرین سازی آب دریا تا 240 هزار متر مکعب در روز را داراست. این نیروگاه شناور مجهز به دو راکتور KLT-40S و دارای ظرفیت نامی 70 مگاوات می­باشد. این میزان برق قادر به تأمین تقاضای برق یک شهر 100 هزار نفری است. زمان بهره­برداری از این نیروگاه سپتامبر سال 2019 اعلام شده است. در این راستا، ساخت خطوط انتقال 110 کیلوولتی به طول 235 کیلومتر بین روستای (Peschanka) و شهر (Bilibino) در منطقه چوکوتکا آغاز شده است.
(10 ژانویه 2018- منبع: www.public.bg)     
رد دادخواست شرکت زیمنس برای استفاده از توربین­های ساخت این شرکت در کریمه توسط یک دادگاه روسی
دادگاهی در روسیه، ادعای شرکت زیمنس مبنی بر انتقال توربین­های ساخت این شرکت به شبه جزیره کریمه را نپذیرفته و رد کرد. 4 ماه پیش دادگاهی در روسیه  ادعای شرکت زیمنس را به این دلیل که قبل از اثبات جرم در دادگاه، فعالیت­های خود را در روسیه متوقف نموده و تحریم­هایی را بر علیه این کشور اعمال نموده، مردود دانست. پس از این اقدام شرکت زیمنس مجدداً به حکم وارده اعتراض نمود که این ادعا مجدداً توسط دادگاه داوری مسکو رد شد. در ماه ژوئیه شرکت زیمنس اعلام نمود که 4 توربین گازی ساخت این شرکت که برای استفاده در نیروگاه تامان در جنوب روسیه از این شرکت خریداری شده­اند، در نهایت به صورت غیر قانونی به کریمه منتقل شده­اند. بر اساس تحریم­های اتحادیه اروپا بر علیه روسیه، پس از جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و الحاق غیر قانونی آن به این کشور، کشورهای عضو این اتحادیه اجازه ندارند هیچگونه داد و ستدی در زمینه صنایع انرژی با شبه جزیره کریمه داشته باشند. بر اساس ادعای شرکت زیمنس اتحادیه اروپا نسبت به اعمال تحریم­های بیشتری بر علیه روسیه اقدام نمود. وزارت امور خارجه روسیه این اقدام را گامی غیر دوستانه و ناموجه در ارتباط بین این کشور و اتحادیه اروپا اعلام نمود.
(17 دسامبر 2017- منبع: neweurope.eu
امضای قرارداد مابین مسکو و قاهره برای ساخت اولین نیروگاه اتمی در مصر
امضای قرارداد همکاری مابین روسیه و مصر برای ساخت اولین نیروگاه هسته­ای در شهر الدبا در ساحل دریای مدیترانه، به صورت زنده توسط شبکه تلوزیونی دولتی مصر پوشش داده شد. در این مراسم سران ارشد دو کشور، ولادیمیر پوتین و عبدل فتاح سیسی حضور داشتند. پس از امضای قرارداد رییس جمهور روسیه اظهار نمود که با امضای این قرارداد مصر نه تنها به نیروگاه هسته­ای بلکه به جدید­ترین فناوری­های روز نیز مجهز خواهد شد. این قرارداد بین شرکت روس اتم و وزارت برق و انرژی­های تجدیدپذیر مصر تبادل شد. بر اساس بیانیه شرکت روس­اتم، این شرکت متعهد به ساخت 4 راکتور 1200 مگاواتی و همچنین تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه در تمام طول عمر این نیروگاه خواهد بود. وی افزود تأسیس این نیروگاه به رقابت در بازار برق مصر و تضمین قیمت­های رقابتی در یک دوره 60 ساله در این کشور منجر خواهد شد. همچنین شرکت روس اتم نسبت به آموزش پرسنل نیروگاه و کمک به بهره­برداری و نگهداری از آن نیز متعهد گشته است. خبرگزاری دولتی روسیه "تاس"، هزینه ساخت این نیروگاه را 30 میلیارد دلار اعلام نمود. اولین واحد نیروگاه الدبا، تا سال 2026 به بهره­برداری خواهد رسید. بر اساس قرارداد روسیه نسبت به تأمین مالی و ساخت نیروگاه متعهد گردیده است.
(12 دسامبر 2017- منبع: Business community.com)     
عدم تأخیر روسیه برای تصویب پیمان پاریس
لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه­ای مطبوعاتی اظهار نمود که این کشور دیگر تصویب نهایی جهت عمل به پیمان پاریس را به تعویق نخواهد انداخت و به آن به عنوان اصل و پایه­ای قابل اعتماد برای حل مشکلات زیست­­محیطی در این کشور می­نگرد. بنابر اظهارات وی، مصوبات پیمان پاریس، راه حل­های معتبر و بلند مدتی برای مشکلات تغییرات اقلیم در جهان به شمار می­روند و نقش فعالانه روسیه در تهیه پیش نویس مصوبات را بار دیگر یادآوری نمود. وی اظهار داشت که نماینده روسیه جزو اولین کشورهایی بوده است که در سال 2016 در نیویورک پیمان را امضاء نموده و ابلاغ آن در نوامبر همان سال را با تمایل پذیرفته است. وزیر امور خارجه روسیه افزود روسیه نگرشی مسئولانه در خصوص تعهدات بین­المللی خود دارد و در حال حاضر مشغول آماده­سازی زیرساخت­های لازم برای اجرای کامل مصوبات پیمان پاریس می­باشد. به همین منظور در نوامبر 2016، دولت روسیه برنامه عملیاتی را تنظیم نموده که بر اساس آن تصمیم­گیری نهایی برای توافق پاریس را به سه ماهه اول سال 2019 موکول نموده است. مشارکت روسیه در پیمان پاریس موجب کاهش نشر 70 درصدی گازهای گلخانه­ای نسبت به سطح انتشار در سال 1990 خواهد شد. این بدان معنی است که طی 35 سال روسیه انتشارات خود را در یک سطح ثابت نگه خواهد داشت که جبران رشد انتشار کشورهای سایر مناطق جهان را می­نماید. لاوروف اضافه نمود، دستیابی به این هدف از طریق فناوری­های نوین صرفه­جویی انرژی، افزایش بهینه­سازی انرژی در اقتصاد و توسعه کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر و پاک محقق خواهد گردید. همچنین روسیه به کشورهای در حال توسعه جهت اجرای توافقات پاریس کمک خواهد نمود. در این راستا در برنامه سازمان ملل که اعطای کمک­های مالی برای 14 جزیره کوچک در جهان برای افزایش پتانسیل خود جهت دستیابی به اهداف پیمان پاریس است، مشارکت خواهد نمود. پیمان پاریس که جایگزین پروتکل کیوتو است در نوامبر سال 2016 رسماً به اجرا درآمد و توسط 195 کشور جهان امضاء گردید که از این تعداد 147 کشور تاکنون آن را تصویب نهایی نموده­اند. هدف از این پیمان جلوگیری از افزایش متوسط درجه حرارت زمین به بیش از دو درجه سانتیگراد در مقایسه با دوران ماقبل صنعتی شدن جهان تا سال 2100 می­باشد. دانشمندان معتقدند که افزایش درجه حرارت زمین به بیش از این موجب تأثیرات منفی زیان بار غیر قابل برگشتی بر محیط زیست خواهد شد.
(17نوامبر 2017- منبع: Tass.com)

 
                                                                   http://tass.com/politics/976157
خاموشی در 17 شهر روسیه به دلیل طوفان سایکلون
طوفان سایکلون در جزیره ساخالین در شرق دور روسیه موجب خاموشی برق در 17 شهر این منطقه گردید. دفتر مدیریت بحران وزارت انرژی این کشور، پیشتر نسبت به بارش باران و وزش باد شدید با سرعت 30 متر بر ثانیه  هشدار داده بود. از ساعات اولیه  روز یکشنبه 12 نوامبر (21 آبان ماه)، 17 شهر درمنطقه ساخالین دچار قطع برق و خاموشی شدند. 33 تیم از بخش مربوطه مشغول اجرای عملیات تعمیر و اتصال مجدد جریان برق می‌باشند.
(12 نوامبر 2017- منبع: Business news)                                                     
افزایش  ترکیب تولید برق از منابع پاک در روسیه تا سال 2035 و رسیدن به 90 درصد
رییس جمهور روسیه اعلام نمود که درحال حاضر 84 درصد از برق این کشور توسط انرژی‌های پاک تأمین می‌شود و انتظار می‌رود که این رقم تا سال 2035 به 90 درصد افزایش یابد. بنابر اظهارات وی، ترکیب انرژی روسیه یکی از پاک‌ترین ترکیبات انرژی در میان اقتصادهای کلان جهان می‌باشد. هم اکنون یک سوم از برق روسیه از انرژی هسته‌ای، انرژی برق آبی و سایر انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌گردد. گاز طبیعی نیز تأمین کننده 50 درصد از  ترکیب عرضه برق در این کشور است که به طور قابل توجهی موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گردیده است. وی افزود در راستای اجرای استراتژی ملی انرژی در روسیه ، تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تا دو دهه آینده چند برابر خواهد شد. تغییرات رو به رشد در تراز انرژی روسیه موجب کاهش مصرف داخلی نفت خواهد گردید و روش‌های استفاده از زغال سنگ پاک و سازگار با محیط زیست توسعه روز افزون خواهد یافت. این اظهارات در مجمع عمومی هفته انرژی روسیه (Russian Energy Week, REW) صورت گرفت. این رویداد در دو شهر مسکو و سن پترزبورگ برگزار می‌گردد و تا 10 اکتبر ادامه خواهد داشت. شرکت‌کنندگان در این رویداد در خصوص توسعه اقتصادی ابعاد مختلف بخش‌های اقتصادی نفت، گاز، زغال سنگ و صنایع پتروشیمی بحث خواهند نمود. در حدود 8 هزار نماینده از سازمان‌های دولتی، کمپانی‌های انرژی داخلی و خارجی و بخش‌های آکادمیک، علمی و  کارشناسی در این مجمع شرکت می‌نمایند. نمایندگان از 70 کشور مختلف به این مجمع دعوت می‌شوند.
(
5 اکتبر 2017- منبع: xinhuanet
)                    
      
http://news.xinhuanet.com/english/2017-10/05/c_136659150.htm
زنجیره انرژی آسیا
ایده اولیه زنجیره انرژی آسیا از روسیه شکل گرفت. این پروژه در رابطه با ایجاد یک شبکه واحد بین روسیه و کشورهای آسیای پاسیفیک می‌باشد. در حقیقت هدف از ایجاد این شبکه، انتقال برق از روسیه به ژاپن است که در این بین کلیه کشورهای مسیر این شبکه را در بر خواهد گرفت. در این شبکه برق تولیدی مازاد کشورهای منطقه به شبکه برای انتقال به سایر کشور ها تزریق خواهد شد. ایده اولیه در سال 1990 شکل گرفت و هدف آن اتصال شبکه کشورهای روسیه، چین، مغولستان،کره شمالی و جنوبی و نهایتاٌ ژاپن بود. اما اجرای آن به دلایل زیادی به تعویق افتاد تا اینکه در سال 2011 و پس از حادثه انفجار راکتور اتمی فوکوشیما پس از سونامی ژاپن و از رده خارج شدن تعدادی از نیروگاه‌های اتمی، تأمین تقاضای برق در این کشور با کمبود مواجه شد. روسیه به دلیل وضعیت خاص جغرافیایی و برخورداری از ذخایر عظیم برق آبی و تولید 8 الی 10 گیگاوات برق مازاد سالیانه، گزینه خوبی برای صادرات برق به ژاپن به شمار می‌رود. ایجاد این زنجیره موجب عایدات سه الی چهار میلیارد دلاری در سال برای شرکت‌های اجرا کننده این پروژه خواهد شد. همچنین این پروژه موجب صرفه جویی  ژاپن در واردات برق تا 7 میلیارد دلار در سال می‌گردد. از چالش‌های پیش روی روسیه در اجرای این پروژه، نیاز به ساخت نیروگاه­های برق آبی جدید به منظور افزایش تولید برق برای صادرات است که تمرکز بیشتر این نیروگاه­ها در مناطق شرق دور و سیبریای شرقی روسیه خواهد بود. ظرفیت این نیروگاه­ها حدود 40 گیگاوات با برآورد تولید سالیانه 200 میلیارد کیلووات ساعت خواهد بود. روسیه در حال حاضر مشغول به ساخت 15 خط انتقال جدید است که در مرحله بعدی این خطوط پس از ساخت به یک خط انتقال 10 کیلومتری متصل خواهند شد. همچنین چین نیز در ماه مارس سال 2016، تفاهم‌نامه‌ای را برای توسعه پروژه در شمال شرقی آسیا با یکی از بزرگترین شرکت‌های انرژی روسیه (Rossetti)، شرکت دولتی مدیریت شبکه برق چین (SGCC) و شرکت کپکو از کره جنوبی و سافت بانک ژاپن امضا نمود. ژاپن نیز اعلام نموده که قصد دارد 10 میلیارد دلار برای ساخت خطوط انتقال زیر دریایی برق در اطراف ژاپن سرمایه گذاری نماید.
(
6 سپتامبر 2017- منبع: TASS, Russian News Agency
     
http://tass.com/economy/964156
خاموشی برق در روسیه و توقف صادرات برق روسیه به چین
در روز اول اوت سال جاری (سه شنبه 10 مرداد) بیش از 1/5 میلیون نفر در شرق دور و منطقه سیبری به دلیل خطای اتصال کوتاه در خطوط انتقال برق در روسیه دچار خاموشی و قطع برق شدند. این حادثه که موجب قطع جریان برق در بخش گسترده‌ای از مناطق روسیه گردید، بزرگترین حادثه قطع برق در روسیه پس از اتفاق سنت پترزبورگ در سال 2010 بوده است. این حادثه موجب تأخیر در حرکت 8 قطار مسافربری و توقف صادرات برق به یکی از شهرهای مرزی چین شد. کارشناسان خسارات ناشی از این خاموشی را بین 2/8 تا 3/3 میلیون دلار تخمین زده‌اند. اتصال جریان برق پس از ساعت‌ها مجدداً برقرار گردید. دلیل حادثه درشبکه برق منطقه شرق دور روسیه، اتصال کوتاه در مدار الکتریکی خطوط انتقال این منطقه بوده است که موجب فعال شدن سوئیچ ایمنی و قطع جریان برق در 5 خط انتقال هوایی فشار قوی برق گردید. یکی از این خطوط بین منطقه آمور در روسیه و شهر مرزی های‌هه (Heiheh) در استان هی‌لونگ‌جیانگ چین واقع شده است که موجب قطع 477 مگاوات برق صادراتی از روسیه به چین شد. این مشکل موجب از مدار خارج شدن نیروگاه حرارتی بلاگوو چنسکایا (Blagoveshchenskaya) و دو نیروگاه برق آبی زیا (Zeya) و  بوریسکایا(Bureyskaya) گردید. اشکال فنی و خاموشی برق 1250 مگاوات ازظرفیت برق منطقه را تحت تأثیر قرار داد. خبرگزاری‌های چین اعلام نمودند که قطع برق که مشکلات بسیاری را در سیبری و مناطق خاور دور روسیه ببار آورده، تأثیری در شهر چینی های‌هه نگذاشته زیرا این مشکل با افزایش تولید برق از نیروگاه‌‌های چین جبران شده است. کارشناسان اعلام نمودند که این خاموشی و اشکال فنی در خطوط برق، یکی از بزرگترین حوادث فنی رخ داده طی 7 سال گذشته در بخش برق این کشور بوده است. منطقه خبراوسک (Khabarovsk) بیشتر از سایر مناطق تحت تأثیر پیامدهای ناشی از این اتفاق قرار گرفت. 730 هزار مشترک در این منطقه در خاموشی کامل فرو رفتند. همچنین در منطقه آمور، 498 هزار مشترک و در پریمورسکایا، 430 هزار مشترک بدون برق ماندند.
( 3 اوت 2017- منبع: Atimes.com)
http://www.atimes.com/article/russian-blackout-worst-7-years-halts-power-exports/
 
شکایت شرکت زیمنس از یک شرکت دولتی در روسیه
شرکت زیمنس شکایتی را بر علیه یک شرکت دولتی مطرح نموده است. این شکایت به دلیل نصب دو توربین گازی ساخت این شرکت که قرار بوده در روسیه استفاده شوند و اما در کریمه استقرار یافته­اند، مطرح گردیده است. شبه جزیره کریمه جزو مناطق تحت تحریم اتحادیه اروپا برای انتقال هرگونه فناوری انرژی است. به گفته یکی از منابع مطلع شرکت زیمنس، به دلیل مشکلات پیش آمده، این شرکت در حال تجدید نظر در کلیه قراردادهای خود با روسیه است. زیمنس، آلمان و اتحادیه اروپا پس از اینکه خبرگزاری رویترز فاش نمود که توربین‌های خریداری شده توسط روسیه از زیمنس به شبه جزیره کریمه منتقل شده و  بخشی از شرکت روسی که در مالکیت زیمنس قرار دارد کمک نموده تا این توربین‌ها نصب شوند، تحت فشار قرار گرفته‌ و باید اثبات نمایند که به تحریم‌های اعمال شده در این خصوص پایبند بوده و نقشی در این ماجرا نداشته‌اند. مسکو به این توربین‌ها جهت نصب در نیروگاه‌های روسیه نیاز داشت تا بتواند نسبت به قولی که رییس جمهور این کشور در زمینه تأمین برق شبه جزیره کریمه داده بود، عمل نماید. پیش از این کریمه به شبکه  برق اوکراین متصل بود و از آن طریق تغذیه می‌گردید ولی در حال حاضر برای تأمین برق مورد نیاز به روسیه وابسته است. اخیراً شرکت زیمنس 4 توربین را به روسیه فروخته است که گفته می‌شود دو عدد از این توربین‌ها بدون اطلاع این شرکت و بر خلاف قرارداد منعقده مابین شرکت روسی و زیمنس به کریمه منتقل شده است.
( 11ژوئیه 2017- منبع: Reuters)
http://www.reuters.com/article/us-ukraine-crisis-crimea-siemens-idUSKBN19W1AG?il=0

 
برطرف کردن مشکلات فنی پست انتقال 400 کیلوولتی برق خور الزبیر توسط شرکت برق جنوب عراق
با رفع مشکلات فنی پست انتقال 400 کیلوولتی برق در شهر خورالزبیر(Khor al –Zubair) توسط متخصصین فنی، مجدداً تمامی ترانسفورماتورهای آن راه‌اندازی شد. با تعطیلی این پست، برخی از مناطق جنوب عراق با کمبود برق مواجه بودند که با توانایی هر چه سریع‌تر تیم‌های تعمیر و نگهداری این مشکل بر طرف گردید.
(27 ژوئن 2017- منبع: IRAQ'S ECONOMIC CENTER)
افزایش سهم انرژی برق در بغداد
وزارت برق عراق تصمیم دارد در روزهای آتی، روزانه 1000 مگاوات برق را جهت افزایش ساعات تأمین برق به سهم برق شهر بغداد اضافه نماید و بدین ترتیب توزیع برق به مشترکین در روزهای آینده افزایش خواهد یافت. در حال حاضر بغداد، روزانه 2700 مگاوات برق دریافت می‌کند که کافی نیست، و با اضافه شدن این مقدار برق به سهم برق این شهر، همچنان برخی از مناطق محروم بغداد طبق جدول زمانبندی، دوساعت برق و دو ساعت خاموشی خواهند داشت.
(27 ژوئن 2017- منبع: Dinar Updates)
http://www.dinarupdates.com/showthread.php?51030-Electricity-increases-Baghdad-s-share-of-energy
 
قطعی برق در مرز غربی موصل
یک منبع محلی به روزنامه بغداد روز سه شنبه مورخ 20 ژوئن گفت: که مرز غربی منطقه موصل پس از هدف قرار دادن شبکه برق اربیل-کرکوک خاموش شده است. این منبع اعلام کرد که هنوز تکنسین‌ها در حال تعمیر شبکه منهدم شده می‌باشند. گروه تروریستی داعش در بسیاری از شهرها نیز، چندین دکل برق را مورد هدف قرار داده است تا از این طریق بتواند برق را در شهرهای تحت کنترل نیروها و قبایل عراقی کاهش دهد.
(20 ژوئن 2017- منبع: The Baghdad Post) 
کاهش تعرفه‌های برق مناطق شرق دور روسیه 
روسیه قصد دارد تعرفه برق مصارف صنعتی در مناطق شرق دور این کشور را کاهش دهد تا بتواند توسعه این صنایع را به سطح متوسط ملی در روسیه برساند و با ارائه چنین تسهیلاتی، سرمایه‌گذاری در منطقه را افزایش دهد. مناطق شرق دور روسیه به دلیل وسعت زیاد، واقع شدن در سواحل اقیانوس آرام، تراکم اندک جمعیت و پراکندگی آن و تعداد سیستم‌های برق مجزا و غیر متصل به شبکه اصلی، دارای تعرفه‌های متفاوت زیادی است. بنابر اظهارات وزیر توسعه مناطق شرق دور روسیه، هزینه‌های بالای برق در این مناطق مانع توسعه منطقه شده است. کاهش تعرفه‌های برق در پنج منطقه از مناطق شرق دور روسیه، می‌تواند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های صنایع منطقه به میزان 460 میلیون دلار در سال گردد. این پنج منطقه عبارتند از منطقه خودگردان چاکوتکا، استان ماگادان، کامچاتکا کرای، جمهوری ساخا (جمهوری یاقوتستان یا یاکوتیا) و منطقه ساخالین. بیشترین کاهش در تعرفه‌های منطقه خودگردان چاکوتکا با 70 درصد صورت خواهد گرفت، منطقه بعدی جمهوری ساخا با 51 درصد کاهش و مناطق بعدی کامچاتکا و ماگادان هر یک با 38 درصد و آخرین منطقه ساخالین با کاهش تعرفه 35/5 درصد خواهد بود. درحال حاضر تعرفه برق جمهوری ساخا، دوبرابر و در چاکوتکا، 3/5 برابر بیشتر از متوسط تعرفه‌های روسیه فدرال می‌باشد. تعرفه‌های کنونی موجب عدم رقابتی شدن تولید و افزایش هزینه‌های زندگی و عدم جلب سرمایه گذار در این مناطق می‌گردد. این در حالی است که مناطق شرق دور روسیه از لحاظ منابع انرژی مناطق بسیار غنی هستند و مستعد توسعه می‌باشند و چنین تسهیلاتی قطعاً منجر به جذب سرمایه‌گذاری و توسعه این مناطق خواهد گردید. (29 ژوئن2017- منبع: Atimes.com)   
شرکت انل (ENEL) ایتالیا برنده مناقصه 291 مگاوات پروژه بادی در روسیه
شرکت انل ایتالیا برنده اخیر مناقصه پروژه بادی به ظرفیت 291 مگاوات بود که توسط دولت روسیه برگزار گردید. این مناقصه ورود شرکت‌های انرژی ایتالیا را به بازار انرژی‌های تجدیدپذیر روسیه رقم زد. شرکت انل در روسیه از طریق شرکت تابعه خود (PJSC Enel Russia) عمل خواهد کرد. بخش انرژی‌های تجدیدپذیر  شرکت انل، دو نیروگاه بادی به ارزش 456 میلیون دلار احداث خواهد نمود. پس از بهره برداری از نیروگاه‌های مذکور، برق تولیدی در بازار عمده فروشی برق روسیه به فروش خواهد رسید و دولت با مکانیسم پرداخت ثابت برای ظرفیت تولید (capacity payment)  نسبت به خرید آن اقدام خواهد نمود. این دو پروژه که در دو شهر آزوف و مورمانسک اجرا می‌گردد به ترتیب دارای ظرفیت 90 و 201 مگاوات هستند. پارک بادی آزوف در جنوب منطقه روستوف احداث خواهد شد و تولید سالیانه آن حدود 300 گیگاوات ساعت برآورد می‌گردد. پیش‌بینی بهره‌برداری از این نیروگاه تا سال  2020 خواهد بود. اما در مورد نیروگاه بزرگتر، برنامه‌ریزی گردیده تا این نیروگاه در شمال شرقی منطقه مورمانسک احداث و تا سال 2021 به بهره برداری برسد. برآورد تولید سالیانه برق این نیروگاه، 730 گیگاوات ساعت و کاهش انتشار 241 هزار تن دی اکسید کربن خواهد بود.
( 15ژوئن2017- منبع: Renewablesnow.com)
  تعهد روسیه تحت معاهده پاریس برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از  25 الی 30 درصد تا سال 2030
بر اساس معاهده پاریس، روسیه ملزم خواهد بود تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه­ای در این کشور را حدود 25 الی 30 درصد کاهش دهد. در راستای این تعهد در سال 2017، روسیه استراتژی ملی امنیت زیست محیطی در این کشور را اتخاذ نمود که اهداف اصلی آن مبارزه با آلودگی هوا، اجرای فناوری‌های نوین و پاک و تولید انرژی‌های پاک و مطابق با محیط زیست است. با وجود سرمایه­گذاری این کشور در راستای این استراتژی برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر (53 میلیارد دلار تا سال 2035)، آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر بر این باور است که که تا سال 2030 روسیه از دیگر کشورهای جهان در این زمینه عقب خواهد ماند. درحال حاضر، 65 درصد از تولید برق روسیه از طریق نیروگاه‌های مرسوم تولید برق و حرارت تأمین می‌گردد و انرژی‌های جایگزین، کمتر از 1 درصد برق روسیه را تولید می­کنند. چالش‌های کلیدی مرتبط با تغییرات اقلیم در روسیه عبارتند از بهینه­سازی انرژی در شرکت‌های دولتی، تولید برق، بخش‌های تولید و حمل و نقل، اجرای سیستم حمل و نقل پاک و مطابق با محیط زیست،  بهینه­سازی انرژی در بخش ساختمان، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی هسته‌ای.
(29 مه 2017- منبع: TASS, Russian News Agency)                                                                        
قطع برق در سه منطقه روسیه پس از طوفان شدید در این کشور
طوفان شدید که نواحی گسترده‌ای از روسیه را در برگرفت، موجب قطع برق در سه منطقه از این کشور شد و 30 هزار نفر از شهروندان این کشور همچنان در خاموشی به سر می‌برند. طوفان از بعدازظهر روز 29 می (8 خرداد) آغاز شد و 6 منطقه در مرکز روسیه شامل مسکو، تولا (Tula)، ریازان (Ryazan)، کالوگا(Kaluga) ، تیور(Tver)  و ولادیمیر(Vladimir) را درنوردید. خطوط انتقال برق همچنان در سه منطقه اول در دست تعمیر هستند. در ساعت 13 به وقت مسکو، 127 شهرک در این منطقه، به اضافه 20 منطقه شهری  و 9 هزار خانه که مجموعاً محل اسکان 30 هزار نفر از مردم منطقه بود دچار خاموشی شدند. گفته می­شود که سرعت این طوفان حدود 28 متر در ثانیه بوده است. در مجموع، بیش از 1370 نفر و 468 واحد در تلاش برای بهبود اوضاع و رفع مشکل قطعی برق پس از این حادثه هستند. بر اساس گزارش­های اولیه حدود 11 نفر در این حادثه کشته و 140نفر نیز در مسکو مجروح شدند. (30 مه 2017- منبع: TASS, Russian News Agency)
هدف گذاری روسیه برای دستیابی به 29 تراوات ساعت تولید برق تجدیدپذیر تا 2035
روسیه برنامه‌ریزی نموده تا تولید برق در این کشور از منابع انرژی تجدید‌پذیر را از 2 میلیارد کیلووات ساعت کنونی به 29 میلیارد کیلووات ساعت افزایش دهد. روسیه اظهار می‌کند که از برنامه جهانی گذر به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و بدون کربن پشتیبانی مینماید و در ادامه اضافه می‌کند که در حال حاضر انرژی برق آبی 17 درصد از تولید برق در روسیه را در بر می‌گیرد. این تصمیم و هدف‌گذاری در راستای برنامه سازمان ملل برای ارزیابی چندجانبه کشورهای عضو کنوانسیون تغییرات اقلیم و مشارکت کشورهای توسعه یافته برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای صورت گرفته است. در مرحله اول این روند شامل 18 کشور توسعه یافته از جمله روسیه می‌گردد. طی هفته‌های گذشته اخبار جالبی در خصوص برنامه‌های روسیه برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به گوش می‌رسد، از جمله سرمایه گذاری شرکت دولتی روس اتم برای ساخت پارک بادی در جمهوری آدیغیه با سرمایه‌ای بالغ بر 20 میلیارد روبل (358 میلیون دلار) و یا پروژه دیگری مبنی برسرمایه گذاری مشترک شرکت فورتوم Oij نروژ با شرکت دولتی نانوتکنولوژی روسانو برای ساخت یک پروژه بزرگ بادی دیگر در روسیه.
( 5 می 2017- منبع: Renewablesnow.com)
افزایش 8/9 درصدی تولید سالانه نیروگاه‌های اتمی روسیه
به گزارش اپراتور نیروگاه‌های هسته‌ای روسیه، تولید برق این نیروگاه‌ با افزایش سالانه 8/9 درصد در ماه آوریل سال جاری به 16 میلیارد کیلووات‌ساعت رسید. ضریب بهره‌برداری نیروگاه‌های اتمی از آغاز سال در حدود 88/9 درصد بوده است. نیروگاه‌های اتمی در حدود 18/3 درصد از کل تولید برق روسیه را تولید می­کنند. شرکت متولی نیروگاه‌های اتمی روسیه (Rosenergoatom) شامل 10 نیروگاه اتمی روسیه و شرکت های بهره بردار وابسته به این نیروگاه‌ها می‌باشد. 35 واحد نیروگاهی با ظرفیت نصب شده 27/9 گیگاوات هم اکنون در 10 نیروگاه اتمی روسیه در حال بهره‌برداری می‌باشند. ( 4می 2017- منبع: tass.com)
بررسی اتصال سیستم‌های انرژی ایران و روسیه از طریق آذربایجان و ارمنستان
ایران و روسیه در حال بررسی اتصال سیستم‌های انرژی خود از طریق دو مسیر هستند. یکی از مسیرها، روسیه - آذربایجان - ایران و دیگری روسیه گرجستان ارمنستان - ایران است. به گفته آقای نواک، وزیر انرژی روسیه، هریک از این مسیرها، قابل بررسی هستند و نیاز به یک مطالعه دقیق و حساب شده جهت اتصال سیستم‌های انرژی این کشورها به یکدیگر دارند. به گفته ایشان دوکارگروه متشکل از کشورهای مذکور برای ارزیابی هر یکی از این مسیرها در نظر گرفته شده است. وی افزود با توجه به زمان­های مختلف اوج بار در این کشورها، به نظر می­رسد که این پروژه‌ها تأثیر مثبت بر سیستم انرژی کشورهای ذیربط خواهد داشت. برای مثال، اوج مصرف بار در ایران در فصل تابستان و در روسیه بر خلاف ایران در زمستان است و در صورت اتصال سیستم‌های برق این کشورها با یکدیگر، در صورت وجود انرژي مازاد بر مصرف در سیستم برق هر یک از کشورها تبادل انجام خواهد شد که این تبادل در قالب قراردادهایی انجام خواهد گرفت و منافع حاصل از این قراردادها به بهینه‌سازی سیستم‌های برق هر یک از طرفین کمک خواهد نمود.
(
22 فوریه 2017- منبع: Abc.az)          
                                   http://abc.az/eng/news_22_02_2017_102189.html
گام‌های مقدماتی روسیه برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر
چالش‌های اخیر انرژی و محیط‌زیست در جهان، روسیه را برآن داشته تا نسبت به متنوع نمودن منابع انرژی در این کشور و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام نماید. روسیه پتانسیل وسیعی از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق مختلف این کشور شامل باد، زیست توده، برق آبی‌های کوچک، زمین گرمایی و انرژی‌های خورشیدی دارد که هنوز توسعه نیافته‌اند. سرمایه‌های دولتی در روسیه بر روی توسعه ذخایر غنی نفت و گاز این کشور که منبع اصلی تأمین ارز خارجی و درآمدهای جاری این کشور هستند و یا برق آبی‌های بزرگ که حدود 90 درصد از کل تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را در بر گرفته‌اند، تمرکز یافته است. سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در روسیه از مجموع ظرفیت نصب شده این کشور (چنانچه سهم 20/3 درصدی برق آبی‌های بزرگ در نظر گرفته نشود)، بیشتر از 0/5 درصد نیست. اما به نظر می‌رسد که اخیراً روسیه وارد مسیر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق افزایش سرمایه‌گذاری در دو بخش دولتی و خصوصی شده است. بدین منظور، هم از طریق اقدام مستقیم و سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های دولتی و هم با در نظر گرفتن مشوق‌های مالی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی اقدام نموده است. در این راستا از سال 2013، مناقصاتی توسط دولت برای افزایش رقابت در این بخش ارائه شده است. 20 برابر شدن تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در دستور کار برنامه استراتژیک روسیه تا سال 2035 قرار دارد. براساس این برنامه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر باید از 2/3 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2015، به 29 تا 46 میلیارد کیلووات ساعت تا سال 2035 برسد. یکی از اولین اقدامات در این زمینه، مشارکت شرکت دولتی روس اتم در پروژه‌های تجدیدپذیر بود. اولین مزرعه بادی توسط این شرکت در سال 2018 به بهره‌برداری خواهد رسید. 26 پروژه بادی با ظرفیت 610 مگاوات توسط این شرکت به مناقصه گذاشته شده است.  شرکت روس اتم در نظر دارد تا 150 مگاوات از ظرفیت بادی را تا سال 2018، 200 مگاوات در سال 2019 و 260 مگاوات در سال 2020 به بهره‌برداری برساند. علاوه بر انرژی‌های بادی طی سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در زمینه انرژی خورشیدی در روسیه، صورت گرفته است. در سال 2009، مشارکت دو بخش دولتی و خصوصی منجر به افزایش قابل توجه در بخش انرژی خورشیدی گردید و در سال 2015 اولین پروژه سیکل خورشیدی در روسیه به بهره‌برداری رسید. شرکت (Hevel) یکی از شرکت‌های دولتی فعال در این زمینه است. برنامه‌ریزی این شرکت برای سرمایه‌گذاری 45 میلیارد روبل (758 میلیون دلار) بر روی ساخت نیروگاه‌های خورشیدی طی سال­های 2015 الی 2020 می‌باشد که از این مبلغ تا کنون 10 میلیارد روبل (168/4 میلیون دلار) سرمایه‌گذاری شده است.
(6 فوریه 2017- منبع: breakbulk.com)
      http://www.breakbulk.com/russias-energy-investment/
اخبار 2016-1395
شرکت روسی اینتر رائو  به دنبال افزایش مشارکت و ایفای نقش جدی تر در ترکیه
شرکت دولتی برق روسیه، اینتررائو، قصد دارد تا پس از بهبود مجدد روابط ترکیه و روسیه نقش این شرکت در ترکیه را افزایش دهد. پیش از تیرگی روابط دو کشور، ترکیه پنجمین شریک تجاری روسیه به شمار می‌رفت. دو کشور مجدداً تصمیم گرفته‌اند که همکاری‌های مشترک و روابط تجاری خود را توسعه دهند. یکی از مقامات ارشد  شرکت روسی اینتررائو، تمایل این شرکت برای سرمایه‌گذاری در بازار برق ترکیه پس از عادی شدن روابط تجاری بین دو کشور را عنوان نمود. هم اکنون شرکت اینتررائو، مالک نیروگاه تراکیا در ترکیه میباشد. این نیروگاه در سال 2012 به مبلغ 5/67 میلیون دلار توسط اینتررائو خریداری شد. اروپا تحریمهای شدیدی را پس از بحران اوکراین در سال 2014 برای روسیه اعمال نموده که شرکت اینتررائو از  این تحریم‌ها مستثنی است.  مقام مذکور همچنین تمایل این شرکت برای توسعه روابط با کشورهای آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین را اعلام نمود و اضافه کرد که اینتررائو علاقمند است تا سهم 10 الی 20 درصدی از بازارهای برق مناطق مورد نظر  را داشته باشد. وی افزود، در سال جاری صادرات برق اینتررائو تقریباً به میزان سال گذشته یکسان خواهد بود. شرکت اینتررائو به اغلب کشورهای همسایه روسیه از جمله فنلاند، لیتوانی، چین و روسیه سفید برق صادر مینماید. خالص درآمد شرکت اینتررائو در سال 2016، در حدود 60 میلیارد روبل (5/922 میلیون دلار) برآورد شده است.
(22 سپتامبر 2016- منبع: Reuters)
http://www.reuters.com/article/us-russia-inter-rao-ues-turkey-idUSKCN11L10C
برنامه ریزی روسیه برای دستیابی به ظرفیت  56/1 گیگاوات فتوولتائیک خورشیدی تا سال 2020
روسیه از تعهد این کشور برای دستیابی به ظرفیت  56/1 گیگاواتی فتوولتائیک خورشیدی تا سال 2020 خبر داد، که حدود 1/1 گیگاوات آن می‌بایست تا سال 2019 ساخته شود. در حال حاضر  ظرفیت فتوولتائیک خورشیدی در روسیه تنها 60 مگاوات است. پارک‌های فتوولتائیک تولیدکنندگان داخلی سه برابر بیشتر از پروژه‌هایی که با تجهیزات خارجی به بهره‌برداری رسیده‌اند، تعرفه تشویقی دریافت خواهند نمود. بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی انرژی فتوولتائیک که با تجهیزات خارجی راه اندازی شده‌اند، اقتصادی نخواهد بود. به هرحال برای تحقق هدف مورد نظر مناقصاتی برای پروژه های فتوولتائیک برگزار خواهد شد و برنده پروژه، شرکتی است که کمترین هزینه سرمایه را برای پروژه پیشنهاد نماید. پس از آن تعرفه تضمینی بر اساس هزینه سرمایه­ای تعیین می‌گردد و این تعرفه تا 15 سال ثابت خواهد بود. تعرفه­ای که معمولاً برای پروژه­های فتوولتائیک در روسیه تعیین می­گردد، 42 میلیون روبل (647 دلار) به ازای هر کیلووات در سال است. درحالی که دولت سعی دارد تعرفه­ای را تنظیم نماید که منجر به نرخ بازده داخلی حدود 14 درصد گردد. همچنین دولت روسیه در نظر دارد در صورت استفاده از تجهیزات داخلی، سرمایه­گذاران پروژه از تسهیلاتی مانند نرخ ارز ثابت استفاده نمایند. (13 سپتامبر 2016- منبع: pv-magazine.com)
http://www.pv-magazine.com/news/details/beitrag/russia--156-gw-of-solar-pv-by-2020_100026088/#ixzz4LF34g1XS
 
ساخت خط انتقال برق  به طول 43 کیلومتر مابین روسیه و ژاپن
روابط دیپلماتیک روسیه و ژاپن از اوت سال 1945 و پس از نبرد موکدن در منچوری همیشه سرد بوده است. اما در ماه‌های اخیر موجباتی فراهم گردیده که این روابط بهبود یابد و در حال حاضر مقدمات دیدار مستقیم رؤسای دو کشور در ولادی وستوک در ماه سپتامبر در حال آماده سازی است. یکی از این موارد، پروژه پل برق بین روسیه با منابع غنی برق آبی و ژاپن که دچار کمبود آن است، می‌باشد. اهمیت چنین پروژه‌ای پس از زلزله سال 2011 در ژاپن که موجب از کار افتادن 54 راکتور اتمی در این کشور شد، مشخص گردید. پس از این حادثه، ژاپن ناگزیر به افزایش واردات انرژی غیر فسیلی به این کشور تا میزان 25 درصد شد. این میزان معادل یک سوم از بودجه ارزی کشور ژاپن است. بنابراین ایده ایجاد پل برق بین روسیه و ژاپن برای این کشور قابل تأمل گردید. این پروژه شامل 43 کیلومتر خط انتقال زیر دریایی در تنگه لاپروز  و بازسازی و نوسازی نیروگاه‌ها و زیر ساخت‌های موجود در مسیر این خط انتقال می‌گردد. هم اکنون دو شرکت روس هایدرو  و میتسویی ژاپن در حال مذاکره در خصوص این پروژه هستند. در حال حاضر طرف روس در انتظار برآورد مشخصات فنی پروژه توسط طرف ژاپنی شامل برآورد هزینه و جدول زمانبندی پروژه، می‌باشد. همچنین  نیاز است تا برخی قوانین و مقررات ژاپن مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد تا واردات برق به این کشور قانونی گردد. (11 اوت 2016- منبع: Global construction review)
http://www.globalconstructionreview.com/news/43km-power-bridge-may-help-e7nd-russia7s-71-ye5ar/
تحریم‌های اروپا  مانعی بر سر راه  ساخت نیروگاه در روسیه
در مناقصه برگزار شده توسط دولت روسیه برای ساخت نیروگاهی در جنوب این کشور، به دلیل تحریم روسیه توسط اتحادیه اروپا، هیچ پیشنهادی دریافت نشده است، زیرا شرکت‌های سازنده واهمه دارند که مورد تحریم اروپا قرار بگیرند. بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا، نباید به هیچ وجه برق به اطراف شبه جزیره کریمه انتقال داده شود.  ساخت این نیروگاه برای تأمین برق منطقه کراسنودار در جنوب روسیه برنامه­ریزی شده است. اما بر اساس مدارکی که از طرف وزیر انرژی روسیه سال گذشته انتشار یافت، بخشی از برق این نیروگاه به شبه جزیره کریمه انتقال خواهد یافت. همین موضوع باعث شده که شرکت‌های سرمایه‌گذار هیچ علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه از خود نشان ندهند که از جمله این شرکت‌ها می‌توان به E’ON آلمان، انل (Enel) فرانسه و فرتوم (Fortum) فنلاند اشاره نمود. این شرکت­ها معتقدند که شرکت در ساخت و سرمایه­گذاری بر روی این پروژه می‌تواند آنها را با خطر تحریم‌های اتحادیه‌ اروپا در خصوص ممانعت از سرمایه­گذاری کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی تحت تابعیت اتحادیه اروپا بر روی پروژه‌های زیربنایی بخش حمل و نقل، مخابرات و انرژی در شبه جزیره کریمه، مواجه نماید. البته گفته می‌شود که ترس از تحریم‌های اتحادیه اروپا، تنها دلیل عدم ارسال پیشنهاد برای این پروژه نیست. مهلت کوتاه برای ساخت و تکمیل پروژه و مسائل مالی مطرح شده برای بازگشت سرمایه از طریق فروش برق نیروگاه پس از بهره‌برداری، از دلایل دیگر عدم تمایل شرکت‌ها بر روی سرمایه‌گذاری روی این پروژه بوده است. مکان برنامه‌ریزی شده برای ساخت پروژه، شبه جزیره تامان است که نزدیک‌ترین بخش از خاک روسیه به شبه جزیره کریمه است. جایی که روسیه در سال جاری یک خط انتقال برق زیر دریایی برای انتقال برق به شبه جزیره کریمه ساخته است. این پروژه یکی از آخرین پروژه‌های روسیه محسوب می‌گردد که با شرایط خاص مالی توسط دولت به مناقصه گذاشته شده است. در این پروژه، شرکت بهره­بردار، سود سهام تضمین شده به مدت 15 سال را دریافت می‌نماید که این امر موجب حفظ سرمایه در مقابل نوسانات اقتصادی بازار می‌شود. (21 ژوئیه 2016- منبع: News trust.org)
تصمیم اروپا برای قطع وابستگی کشورهای حوزه بالتیک به روسیه
اتحادیه اروپا تصمیم دارد تا در زمینه اتصال شبکه‌های برق و گاز در این اتحادیه و با تمرکز بر کشورهای حوزه بالتیک سرمایه‌گذاری نماید. کمیسیون اروپا روز 15 جولای (25 تیر) اعلام نمود که 28 کشور عضو این اتحادیه، بر روی مبلغ 263 میلیون یورو برای پروژه توسعه زیر ساخت انرژی "ترانس­ یروپا" موافقت نموده‌اند. بیشترین سهم این اعتبار جهت توسعه زیر‌ساخت‌های گاز طبیعی حوزه دریای بالتیک تخصیص خواهد یافت و مابقی آن صرف حمایت از بخش برق اتحادیه اروپا خواهد شد. براساس برنامه تسهیلات حمایتی از اتصال شبکه‌های انرژی اروپا ( Connecting Europe Facility)، این اتحادیه مبلغ 5/35 میلیارد یورو برای توسعه زیر ساخت‌ها جهت اتصال و ادغام شبکه‌های انرژی اتحادیه اروپا طی دوره 2014 الی 2020، اختصاص داده است. این پروژه با هدف افزایش امنیت انرژی، اتصال کشورهای جدا افتاده (isolated) اروپایی به شبکه انرژی اتحادیه و تضمین انرژی پایدار، ایمن و قابل استطاعت برای کلیه شهروندان اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی شده است. به نظر می‌رسد که با توجه به تمرکز این برنامه‌های حمایتی بر روی کشورهای حوزه بالتیک، اتحادیه اروپا کوشش می‌نماید که وابستگی این کشورها را به روسیه هر چه بیشتر کاهش دهد. در مجموع اعتباری حدود 125 هزار یورو برای انجام مطالعات جهت اجرای عملیات امن و پایا جهت توسعه سیستم برق کشورهای حوزه بالتیک در نظر گرفته شده است. (15 جولای 2016- منبع: oil Price.com)
فروش بخشی از سهام نیروگاه اتمی اکویو ترکیه توسط روسیه
شرکت دولتی روس اتم تصمیم دارد در حدود 49 درصد از سهام این شرکت در نیروگاه اتمی اکویو ترکیه را به دلایل بروز مشکلات مالی در این شرکت به فروش رساند. یکی از منابع آگاه در این خصوص اعلام نمود که این تصمیم در پی بروز مشکلات اقتصادی در روسیه مربوط به کاهش قیمت‌های جهانی نفت و گاز و همچنین تحریم این کشور توسط غرب برای درگیری‌های مابین اوکراین و روسیه، پیش آمده است و ارتباطی با اختلافات موجود بین دو کشور روسیه و ترکیه ندارد. کارشناسان معتقدند که با شرایط موجود اقتصادی در روسیه، فروش بخشی از سهام نیروگاه اکویو امری طبیعی است. اما کارشناسان انرژی ترکیه نگرانند که این مسئله بر روی اقداماتی که برای انجام آن توافق شده بود تأثیر منفی بگذارد. نیروگاه اتمی آکویو یکی از سه نیروگاه در دست ساخت ترکیه جهت کاهش وابستگی این کشور به انرژی وارداتی از کشورهای صادر کننده مانند روسیه و ایران است. این نیروگاه اولین نیروگاه اتمی ترکیه خواهد بود که مذاکرات آن با شرکت روس اتم در سال 2010 انجام شد. این پروژه 20 میلیارد دلاری از 4 واحد هر یک به ظرفیت 1200 مگاوات  برق تشکیل شده است. انتظار می‌رود که این نیروگاه پس از تکمیل سالانه در حدود 35 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نماید. عمر این نیروگاه حدود 60 سال برآورد شده است. پیش‌بینی آغاز بهره­برداری از نیروگاه، سال 2023 است. (28 آوریل 2016- منبع: Daily Sabah)
http://www.dailysabah.com/energy/2016/04/28/rosatom-to-sell-49-pct-of-akkuyu-nuclear-plant-due-to-financial-issues
عدم توازن گزینه‌های انرژی تجدیدپذیر در روسیه
با توجه به تمایل بالای سرمایه‌گذاران به انرژی خورشیدی در روسیه، احتمال افزایش ظرفیت ساخت نیروگاه‌های خورشیدی طی دوره 2016 الی 2019 توسط وزارت انرژی این کشور وجود دارد. در مجموع، طی این دوره، وزارت انرژی روسیه، 23 درخواست برای سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های تجدیدپذیر شامل ساخت 20 نیروگاه خورشیدی، یک مزرعه بادی و دو نیروگاه برق‌آبی دریافت نموده است. در مناقصه پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حیطه انرژی‌های تجدیدپذیر، بیشترین تمایل به سمت انرژی‌های خورشیدی بوده است و این نشان می‌دهد که پیدا کردن سرمایه‌گذار برای پروژه‌های بادی و برق آبی، تقریباً با شکست مواجه شده است. در کل به نظر می‌رسد که وزارت انرژی روسیه مشکلی با این عدم توازن ندارد و هیچگونه اقدام انگیزشی و یا تسهیلاتی برای جلب سرمایه‌گذار به این دو بخش به عمل نیاورده است و با افزودن سهم این دو پروژه به بخش خورشیدی ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر را بیشتر نموده و احتمال  افزایش پروژه‌های ساخت نیروگاه خورشیدی به 30 نیروگاه وجود دارد. در عین حال، عدم توازن در پراکندگی جغرافیایی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در روسیه نیز به چشم می‌خورد و بیشترین تمایل برای ساخت نیروگاه خورشیدی در  مناطق خاور دور روسیه و سیبری مشاهده می‌گردد. دلیل عدم توازن در پراکندگی جغرافیایی سرمایه‌گذاری بر روی انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر با کمبود تسهیلات و عدم برخورداری از جذابیت‌های مالی لازم از طرف دولت برای سایر مناطق، مرتبط است. به دلیل هزینه های بالا برای تأمین سوخت‌های متعارف برای تولید برق در مناطق خاور دور و  سیبری، دولت تسهیلات زیادی را برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در این بخش‌ها قائل شده است درحالی که این تسهیلات برای سایر مناطق فراهم نشده‌اند و در عین حال میزان تسهیلات مالی توسط دولت طی دو سال گذشته به شدت کاهش یافته است. پیش‌تر، وزیر انرژی روسیه الکساندر نوواک برآورد نموده بود که تا سال 2020، صنایع انرژی‌های تجدیدپذیر روسیه تا 561 میلیارد روبل (16/8 میلیارد دلار) سرمایه‌های مالی برای توسعه ظرفیت‌ها به میزان 6 گیگاوات در مناطق مختلف کشور جذب نماید و بدین ترتیب، سهم انرژی­های تجدیدپذیر در کل سیستم انرژی کشور از 9/0 درصد به 5/2 درصد افزایش یابد. اما با شدت گرفتن بحران اقتصادی روسیه در سال 2015، ساخت و اجرای بسیاری از پروژه­ها توسط سرمایه‌گذاران برای سال‌های 2015 و 2016 لغو گردید و بنابراین بر طبق پیش‌بینی‌ها سهم انرژی‌های تجدیدپذیر نیز کاهش خواهد یافت. لذا بسیاری از مؤسسات تأمین مالی، روسیه مدیران بخش انرژی را برای تغییر روند فعلی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر احضار نموده‌اند. زیرا به گفته ایشان با ادامه وضعیت موجود، انرژی‌های تجدیدپذیر به سختی امکان رقابت با انرژی‌های هیدروکربوری را خواهند داشت.
(31 مارس 2016- منبع: Renewable.energy world
شرکت‌های بزرگ تنها شرکت‌کنندگان مناقصه پروژه خورشیدی روسیه
به واسطه مشکلات موجود بر سر راه روبل روسیه، سال گذشته، تنها برندهای معروف تجاری توانستند در مناقصه پروژه 365 مگاواتی روسیه  شرکت نمایند؛ به نحوی که شرکت فرتوم فنلاند (Fortum) تنها شرکت کننده جدید در این مناقصه به شمار می‌آید. با تمدید مهلت مراحل انتخاب برندگان مناقصه از اواسط دسامبر به اواسط ژانویه، نهایتاً قراردادهای جدید برای ایجاد ظرفیت‌های جدید انرژی تجدیدپذیر با حمایت دولت و برای سال های 2016 الی 2019 به امضا رسید. شرکت فورتوم فنلاند با در نظر گرفتن این نکته که اکنون بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تجدیدپذیر روسیه است و شانس برنده شدن پروژه بسیار بالاست، به این مناقصه وارد شد. شرکت فورتوم تنها پیشنهاد دهنده برای پروژه باد با ظرفیت 35 مگاوات بوده است. حجم سرمایه گذاری در حدود 65 میلیون یورو است. انتظار می‌رود که پروژه مزرعه بادی 35 مگاواتی تا سال 2017 به بهره‌برداری رسیده و تولید برق آن به مصرف شهر یولیانوسک و حومه برسد. تعداد پیشنهادهای رسیده برای مناقصه، 20 پیشنهاد برای انرژی خورشیدی، 2 پیشنهاد برای برق آبی و تنها یک پیشنهاد برای پروژه بادی بوده است. عدم تمایل برای پروژه‌های برق آبی و بادی، مربوط به الزام جدید دولت روسیه در خصوص تأمین 70 درصد از نیاز برق از سال 2017، از طریق انرژی باد و برق آبی است. بسیاری از توسعه‌دهندگان انرژی‌های تجدیدپذیر بر این باورند که این کاری بس دشوار  است. انتظار می‌رود که طی 4 سال آینده، برندگان مناقصه 48 میلیارد روبل ( 597 میلیون دلار) در پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر در روسیه سرمایه‌گذاری نمایند. دولت روسیه برای پروژه‌های مورد نظر یک دوره برگشت سرمایه 15 ساله، با 14 درصد نرخ برگشت سود برای پروژه‌هایی که قبل از سال 2017 به بهره‌برداری برسند و 12 درصد برای پروژه‌هایی که بعد از سال 2017 به بهره‌برداری برسند، تضمین نموده است. بسیاری از شرکت‌کنندگان در مناقصه به خاطر عملکرد ضعیف روبل به دلیل بحران روسیه و غرب، نگران هستند و بنابراین با پروژه‌های کوچکتر و میزان سرمایه‌گذاری کمتری در مناقصه شرکت نموده‌اند. کل ظرفیت تجدید پذیر در مناقصه شامل 3 پروژه خورشیدی با مجموع ظرفیت 280 مگاوات، یک پروژه بادی به ظرفیت 35 مگاوات و ساخت دو سد برق آبی به ظرفیت هر یک 25 مگاوات، می‌گردد.
(27ژانویه 2016- منبع: renewable.SeeNews )            
چالش قیمت‌های برق در روسیه تا سال 2020
به گزارش سرویس سرمایه‌گذاران مودی (Moody Investors Service) قیمت‌های برق روسیه تا سال 2017 به دلیل ظرفیت مازاد، کاهش تقاضای برق مربوط به آرام‌تر شدن آهنگ رشد اقتصادی در روسیه و رشد محدود تعرفه‌های گاز، رشد چندانی نخواهند داشت. براساس پیش بینی موسسه مودی، قیمت­های برق طی 12 الی 18 ماه آینده، در  مناطق اروپایی و منطقه اورال  (منطقه 1) که عمدتاً توسط نیروگاه‌های گاز سوز اداره می‌گردد، در محدوده 16 الی 20 یورو بر هر مگاوات ساعت و برق تولیدی در منطقه سیبری (منطقه 2) که بیشتر توسط نیروگاه‌های زغال سوز تولید می‌گردد، بین 11 الی 16 یورو بر هر مگاوات ساعت باقی خواهد ماند. همچنین انتظار می‌رود که قیمت‌های عمده فروشی برق در روسیه به طور گسترده‌ای طی 12 الی 18 ماه آینده در مقایسه با قیمت کنونی 6/17 یورو در منطقه 1 و 5/12یورو در منطقه 2، یکنواخت باقی بمانند که تداوم این شرایط و بازار اقتصادی مشوش در روسیه موجب ضرر شرکت‌های تولید برق در این کشور خواهد شد. (24 اکتبر 2015- منبع:Econotime )

ادامه همکاری روسیه و ترکیه در بخش انرژی هسته ای
روسیه و ترکیه، همکاری‌های خود در زمینه انرژی هسته‌ای را ادامه خواهند داد. در این راستا می‌توان ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه به ظرفیت 1200×4 مگاوات به وسیله شرکت روس اتم در آوریل سال 2015 اشاره نمودکه تولید برق حاصل از این نیروگاه در آینده نزدیک قادر خواهد بود یک سوم برق مورد نیاز کشور را تأمین نماید. این پروژه دارای ویژگی‌های منحصر به فردی از لحاظ اقتصادی خواهد بود که هر دو کشور ترکیه و روسیه از منافع آن بهره برداری خواهند نمود. این نیروگاه موجب کاهش واردات سوخت برای ترکیه تا 14 میلیارد دلار در سال خواهد بود و با توجه به اینکه نیروگاه پس از ساخت توسط متخصصین روس اداره خواهد شد، روسیه نیز از این طریق از مزایای اقتصادی آن منتفع خواهد گردید. از آنجایی که ترکیه تا پیش از این هیچگونه تجربه‌ای در خصوص نیروگاه اتمی نداشته است، بنابراین تمایل به بهره برداری از این نیروگاه با توجه به مزایای آن در این کشور وجود دارد و اولین قرارداد بین این کشور و شرکت روس اتم از نوع ساخت، مالکیت و بهره برداری می‌باشد. به این معنی که روسیه نه تنها وظیفه ساخت نیروگاه را به عهده دارد بلکه وظیفه راه اندازی، بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری این نیروگاه تا زمان خارج شدن از رده نیز به عهده شرکت روس اتم است.  در حقیقت مسئولیت کل  این نیروگاه به عهده روسیه است. تمایل ترکیه بیشتر بر مدیریت این نیروگاه توسط کارشناسان ترک و ورود در حیطه سیاست‌گذاری و مقرراتی آن برای توسعه مقررات واستانداردهای مرتبط با انرژی اتمی است. البته تعدادی از کارشناسان ترکیه جهت آموزش‌های لازم به روسیه اعزام شده­اند. براساس قرارداد اولیه، روسیه وظیفه آموزش 600 نفر از کارشناسان ترک را به عهده دارد.    (5 اکتبر 2015- منبع: vestnikkavkaza.net)

http://vestnikkavkaza.net/news/Russia-provides-nuclear-future-for-Turkey.html

قرارداد صادرات برق ارمنستان به ایران و نقش روسیه
صادرات برق ارمنستان به ایران باعث نخواهد شد که این کشور بتواند به صورت مستقل در بازار انرژی منطقه عمل نماید. قرارداد جدید برقی مابین ایران و ارمنستان این انتظار را ایجاد کرده است که ارمنستان در صورت رفع تحریم کشورهای غربی از ایران بتواند به عنوان هاب انرژی در منطقه عمل نماید اما به نظر نمی‌رسد که روسیه تمایلی به این امر داشته باشد و اجازه دهد که این اتفاق بیفتد. در تاریخ 9 اوت سال جاری قراردادی بین ایران و ارمنستان برای ساخت خط فشار قوی انتقال برق (سومین خط در نوع خود ) جهت صادرات برق از ارمنستان به ایران به امضا رسید. ارمنستان بیشتر گازطبیعی مورد نیاز خود را از طریق روسیه تأمین می‌نماید. همکاری این کشور با ایران همیشه کمتر از روسیه بوده است بدین نحو که این کشور  قسمتی از گاز مورد نیاز نیروگاه‌های خود را از ایران تأمین نموده و در برابر برق به ایران صادر می‌نموده است. اما این قرارداد جدید باعث می‌شود که ارمنستان در برابر صادرات برق خود از ایران پول دریافت نماید. این بزرگترین قرارداد انرژی بین ایران و ارمنستان بوده است. ایران تاکنون به دلیل وجود تحریم‌ها و کمبود منابع ارزی، اجرای این قرارداد را به تعویق انداخته است. اما برخی نگرانی‌ها از طرف ارمنستان وجود دارد که در صورت برداشته شدن تحریم ها و امکان ایران برای امضای قرارداد با بسیاری از کشورها، ارمنستان اهمیت خود را برای ایران از دست بدهد. اما فارغ از تصمیمات ایران برای قراردادهای پس از تحریم، واکنش و تمایلات روسیه در برابر ارمنستان نیز بسیار حائز اهمیت است. دو شرکت دولتی گازپروم و اینتر رائو، در حال‌حاضر شبکه‌های توزیع گاز و برق در داخل ارمنستان را مدیریت می‌نمایند. در ژوئن سال 2015، روسیه مالکیت خطوط لوله گاز در منطقه‌ای که گاز ارمنستان را به مرزهای ایران صادر می‌کند، به عهده گرفت. این بدین معنی است که روسیه در صورت بروز هرگونه مشکل و تهدید منافعش می‌تواند سد راه همکاری انرژی ایران و ارمنستان گردد. این اتفاق می‌تواند برای خط انتقال برق بین ایران و ارمنستان نیز بیفتد. شرکت گازپروم این حق را کسب نموده که از خط انتقال برق مورد نظر برای صادرات برق استفاده نماید. این شرکت مالک قسمتی از نیروگاه گازی رازدان ارمنستان است و قرارداد 9 اوت امکان دسترسی این شرکت از طریق نیروگاه رازدان را به این خط انتقال فراهم می‌آورد و اجازه فروش برق به ایران را می‌دهد. به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی ارمنستان، این نیز یکی از راه‌های تحمیل نظرات روسیه به ارمنستان است. این قرارداد حتی شاید باعث تحکیم جایگاه سیاسی روسیه در ارمنستان گردد و توسعه همکاری‌های انرژی بین ایران و ارمنستان را خنثی نماید. اما مقامات ارمنی معتقدند اینکه شرکتی ایرانی، روسی و یا ارمنی صادرات برق در این خط را انجام می‌دهد برای روسیه اهمیتی نخواهد داشت، تنها نکته مهم این است که این خط به گازپروم این امکان را می‌دهد که بتواند برای برق تولیدی نیروگاه رازدان مشتری مطمئنی پیدا کند.
 
(15سپتامبر 2015- منبع:Global voices )                 
https://iwpr.net/global-voices/armenias-power-deals-iran-russia
نجات شهرهاي دورافتاده روسيه از تنگناي انرژي توسط انرژي‌هاي تجديدپذير
هرچند روسيه از جمله كشورهايي است كه از منابع عظیم انرژي‌هاي فسيلي برخوردارند، اما اين مسئله باعث نمي‌شود كه انرژي‌هاي پاك سهمي در تركيب انرژي اين كشور نداشته باشند. از مصادیق بارز كاربرد انرژي‌هاي تجديدپذير مي‌توان به شهر كوچك و دورافتاده اوكتيابرسكي با جمعيت 1685 نفر اشاره نمود. اين شهر يكي از معروف­ترين مناطق ماهيگيري در روسيه است. شايد از لحاظ جغرافيايي بتوان شهر اوكتيابرسكي را به ايالت آلاسكا در آمريكا تشبيه نمود. اين شهر از شبكه سراسري برق كشور بسيار دور است و منبع اصلي تأمين انرژي آن سوخت آلوده ديزل است. تأمين سوخت مورد نياز، يكي از بالاترين هزينه‌ها در اين شهر محسوب مي‌گردد. اما بالاخره در سال 2014، فرصتي دست داد تا اين شهر از هزينه‌هاي بالاي استفاده از ديزل و اثرات مخرب ناشي از آلودگي‌هاي آن بر محيط زيست و سلامتي افراد منطقه، خلاص گردد. در اين سال روسيه نسبت به توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير در مناطق شرقي اين كشور اقدام نمود. هم اكنون، توربين­هاي بادي، 30 درصد از حجم تقاضاي انرژي شهر اوكتيابرسكي را تأمين مي‌نمايند. پس از اين شهر، شهر كوچك باتاگاي نزديك قطب شمال از مزيت‌هاي استفاده از انرژي‌هاي نو بهره‌مند مي‌گردد. در واقع، حتي جزو یکی از بزرگترين كشورهاي غني به لحاظ منابع هيدروكربوري بودن، مانع از اين نيست كه شهرهاي دورافتاده‌اي همچون اوكتيابرسكي و باتاگاي در محدوديت شديد انرژي قرار نداشته باشند. اما مزيتي كه در اين شهرها وجود دارد قرارگرفتن آنها در نزديك نوار قطب شمال است. جايي كه خورشيد 24 ساعت در آسمان مي‌تابد. در ژوئن سال 2015، بالاخره شهر كوچك باتاگاي توانست از اين پديده طبيعي مدد جويد و توسط شركت رائو انرژي سيستم، ساخت يك مزرعه خورشيدي 4 مگاواتي در اين منطقه آغاز شد. شايد در مقايسه با تجهيزات بادي نصب شده در آمريكا، چين، استراليا، هند و آلمان و يا كشور برخوردار از منابع غني نفت و گاز مانند عربستان، اين تجهيزات بسيار كوچك به شمار روند اما، اين نشانه‌اي است كه در دنياي كنوني ما، حتي توليد‌كنندگان عمده نفت و گاز همچون روسيه نيز به سمت استفاده از انرژي‌هاي پاك گام برداشته‌اند. بخش انرژي‌هاي تجديدپذير روسيه با توسعه انرژي باد و خورشيد پيشگام بوده‌ است. اما بازهم با وجود نشانه‌هاي حاكي از پيشرفت در اين بخش، انرژي‌هاي تجديدپذير در اين كشور بسيار نوپا هستند. تا پايان سال 2015، روسيه تنها  داراي 60 مگاوات ظرفيت انرژي خورشيدي بهره‌برداري شده خواهد بود. اين درحالي است كه ظرفیت نصب شده خورشيدي در ايالات متحده امريكا در حال حاضر 21 گيگاوات است. اما در بخش انرژي باد، شرايط اندكي بهتر است. در حال حاضر ظرفيت در دست بهره برداري انرژي باد در روسيه در حدود 7/1 گيگاوات است. اما در مقايسه با كشوري مانند آلمان با 30 گيگاوات ظرفيت نصب شده بادي، اين مقدار نيز اندك به نظر مي‌رسد. شايد دليل اين ضعف، برخورداري از منابع غني نفت و گاز در روسيه باشد. درحال حاضر روسيه نيز مانند هر كشور توسعه يافته ديگري نگران محيط زيست است و همين امر استفاده از انرژي هاي تجديدپذير را امري اجتناب ناپذير مي‌سازد.
(1 سپتامبر 2015 – منبع: Huffingtonpost)

تخفيف در قيمت برق نيروگاه هسته‌اي روسيه به دليل كاهش تقاضا
نيروگاه هسته‌اي كولا (Kola) ناگزير شد به دليل وجود برق مازاد بر نياز در بازارهاي داخلي، برق توليدي توسط اين نيروگاه را با 10 درصد تخفيف به مشتريان ارائه نمايد. اما به نظر كارشناسان، اين نيروگاه بيشتر از حد مورد نياز، برق توليد مي‌كند و اين ميزان توليد باعث مي‌شود كه راكتورهاي فرسوده نيروگاه بيش از حد كار كنند. سخنگوي نهاد هسته‌اي روسيه، (Rosenergoatom) نيز اعلام نمود كه ما مجبوريم برق توليدي توسط نيروگاه را در زمان تزريق به شبكه با تخفيف ارائه نماييم. در عين حال نهادهاي فروش برق در منطقه نيز قراردادهاي بلند مدتي با شرايط ويژه با مصرف‌كنندگان عمده برق منطقه مورمانسك منعقد مي‌نمايند كه اين قراردادها فقط زماني ارائه مي‌گردد كه شرکت مصرف كننده موافقت كند برق بيشتري مصرف نمايد. متوسط قيمت برق در منطقه مورمانسك در سال 2014، 870 روبل به ازاي هر مگاوات ساعت (3/1 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت) بوده است. اين راكتور در سال 1974 ساخته شده و تاريخ از رده خارج شدن آن سال 2018 اعلام شده است. نيروگاه كولا، 60 درصد از برق منطقه مورمانسك را تأمين مي‌نمايد. (27 اوت 2015 – منبع: Bellona.org)
 

 
هزينه 800 ميليون دلاري انتقال برق به شبه جزيره كريمه توسط روسيه
اگرچه روسيه، شبه جزيره كريمه را در ماه مارس سال گذشته از اوكراين جدا نمود، اما همچنان وابستگي انرژي كريمه به اوكراين بيش از 70 درصد مي‌باشد؛ حتي بنا به گزارش برخي از منابع، اين رقم در زمان پيك به 90 درصد نيز افزايش مي‌يابد. در ژوئیه سال جاري، اوكراين تعرفه برق كريمه را تا 15 درصد افزايش داد. اخيراً، وزير انرژي روسيه قراردادي به ارزش 3/47 ميليارد روبل (830 ميليون دلار) براي احداث خط انتقال برق از روسيه به كريمه امضا نموده است. روسيه به شدت كوشش مي‌نمايد كه وابستگي انرژي شبه جزيره كريمه به اوكراين را محدود نمايد. در اين راستا، پروژه‌اي براي احداث خط انتقال برق از طريق تنگه كرچ (Kerch strait) جهت اتصال كريمه به منطقه كراسنودار در جنوب روسيه، برنامه‌ريزي شده است كه انتظار مي‌رود تا سال 2020 به اتمام برسد. آژانس دولتي انرژي روسيه به عنوان مجري پروژه در نظر گرفته شده است، اما هنوز پیمان کار اين پروژه مشخص نيست. تأسيس زيرساخت­هاي انرژي، قسمتي از برنامه روسيه براي توسعه شبه جزيره كريمه تا سال 2020 مي‌باشد. گفته مي‌شود كه تأسيس زير ساخت‌هاي مناسب براي عرضه مطمئن آب و برق به كريمه، دو الي سه سال به طول مي‌انجامد. بودجه در نظر گرفته شده براي تأسيسات انرژي شبه جزيره كريمه به مبلغ 736 ميليارد روبل (13 ميليارد دلار) از محل بودجه فدرال روسيه است. (17 ژوئیه 2015 – منبع: Themoscowtimes)
امضاي قرارداد اتمي بين روسیه و عربستان سعودي
به گفته يكي از مقامات دولتي عربستان، عربستان سعودي و روسيه قرارداد توسعه همكاري‌هاي بين دو كشور‌ را امضا نمودند. تلویزيون دولتي العربيه به نقل از يك منبع غير رسمي اعلام نمود كه اين كشور قصد ساخت 16 راكتور اتمي را دارد و روسيه در بهره‌برداري از اين راكتورها نقش مهمي را ايفا مي‌نمايد. نهاد انرژي‌هاي تجديدپذير و انرژي هسته‌اي عربستان تاكنون قراردادهايي را با كشورهايي كه قادر به ساخت راكتور اتمي هستند شامل آمريكا، فرانسه، روسيه كره جنوبي، چين و آرژانتين به امضا رسانده است. در سال 2012، عربستان اعلام نمود كه يكي از اهداف انرژي اين كشور تا سال 2023، دستيابي به 17 گيگاوات برق هسته‌اي مي‌باشد. عربستان يكي از كشورهايي است كه هنوز داراي نيروگاه اتمي نيست. انرژي هسته‌اي و خورشيدي گزينه‌هاي بيشتري را براي توليد برق در داخل عربستان فراهم خواهد كرد و موجب صرفه‌جويي در مصرف نفت خواهد شد و به ‌اين‌ طريق ميزان نفت بيشتري جهت صادرات فراهم مي‌گردد. (19 ژوئن 2015 – منبع: uk.reuters )
انرژي برق آبي در روسيه
انرژي برق‌آبي در روسيه يكي از منابع اصلي توليد برق در اين كشور مي‌باشد. انرژي برق آبي در حدود 17 درصد از كل تركيب توليد برق در روسيه را تشكيل مي‌دهد كه حدود 99 درصد از كل توليد برق از انرژي‌هاي تجديدپذير در سال 2014 مي‌باشد. بخش برق آبي روسيه به صورت ويژه‌اي از حمايت‌هاي مالي و سياست‌هاي خاص دولت اين كشور بهره‌مند مي‌گردد. كشور روسيه يكي از كشورهاي برتر جهان در زمينه انرژي است زيرا داراي منابع متنوع انرژي، اعم از نفت، گاز و زغال سنگ است. روسيه پنجمين توليد كننده برق از انرژي‌هاي تجديدپذير در جهان به شمار مي‌رود. صنعت انرژي‌هاي تجديدپذير روسيه عمدتاً بر انرژي برق آبي و زمين گرمايي استوار است كه منابع آن به وفور در محيط طبيعي اين كشور يافت مي‌شود. روسيه داراي 102 نيروگاه برق آبي است که ظرفيت بیشتر این نیروگاه­ها بالای 100 مگاوات مي‌باشد كه روسیه را در رتبه پنجمين كشور جهان در زمينه توليد برق آبي و رتبه دوم جهان به لحاظ پتانسيل برق آبي قرار مي‌دهد. اين در‌حالي است كه تنها 20 درصد پتانسيل برق‌آبي اين كشور توسعه يافته است. از برنامه‌هاي آينده دولت روسيه، تأكيد بيشتر بر انرژي‌هاي تجديدپذير و استفاده از پتانسيل‌ها و فرصت‌هاي موجود در اين زمينه در اين كشور مي‌باشد. (18 مي 2015 – منبع:businesswire.com )

جلب رضايت اتحاديه اروپا با ارائه قيمت هاي پايين و تضمين شده برق توسط روسيه
يكي از مقامات شركت روس اتم در نشستی كه توسط گروه NEW NUCLEAR WATCH EUROPE در بروكسل به منظور بررسي آخرين دستاوردها و بررسي وضعيت نيروگاه‌هاي هسته‌اي اين اتحاديه برگزار گرديد، اعلام نمود كه شركت روس اتم مي‌تواند چنانچه كشورهاي اروپايي بسته كامل خدمات اين شركت را انتخاب نمايند، برق را با قيمت پايين 50 دلار به ازاي هر مگاوات ساعت (5 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت)  ارائه نموده و تضمين نمايد. وي افزود، اكثر نيروگاه‌هاي هسته­اي موجود در اتحاديه اروپا داراي عمر زيادي بوده و فرسوده شده‌اند و چنانچه اين وضعيت ادامه پيدا كند، نيمي از ظرفيت توليد برق اروپا در دهه پيش رو از چرخه توليد خارج خواهند شد. اين مقام شركت روس اتم افزود، چنين قيمتي در مقايسه با ساير قيمت‌هاي توليد برق از ساير منابع، بسيار رقابت پذير است و اين شركت قادر خواهد بود در صورتي كه خدمات فني و فناوري‌هاي خود را در ساخت نيروگاه‌هاي جديد پياده سازد، برق را با اين قيمت ارائه نمايد. شركت روس اتم هم اكنون در حال ساخت 9 نيروگاه اتمي در داخل خاك روسيه و 11 نيروگاه در خارج از مرزهاي اين كشور است كه هر كدام داراي ظرفيت 1000 يا 1200 مگاوات هستند. (17 آوريل 2015 – منبع:Euroactive)  

                           http://www.euractiv.com/sections/energy/rosatom-woos-eu-guaranteed-low-electricity-price-313884

لغو واردات برق اوكراين از روسيه

معاون وزير انرژي و صنايع زغال‌سنگ اوكراين در كنفرانس خبري 2 مارس در كيف، پايتخت اين كشور، اظهار داشت كه اين كشور به محض اينكه نيازي به واردات برق از روسيه نداشته باشد و خطر خاموشي كشورش را تهديد ننمايد، واردات برق از روسيه را متوقف خواهد نمود. وي افزود در حال حاضر نيز اوكراين واردات برق از روسيه را كاهش و آن را به 300 مگاوات تقليل داده است. اين در حالي است كه ميزان قرارداد براي واردات برق از روسيه 1500 مگاوات بوده است. وي همچنين اظهار داشت كه اوكراين ناچار بوده است كه به دليل كمبود زغال‌سنگ و مشكلات مربوط به حمل آن به نيروگاه‌هاي حرارتي، از روسيه برق وارد نمايد و به محض اينكه اين كشور فصل زمستان را پشت سر بگذارد و تقاضاي برق كاهش يابد، واردات برق از روسيه متوقف خواهد شد و در اين صورت زيان اقتصادي متوجه كشور نخواهد گشت.    (3 مارچ 2015- منبع:Interfax.com )

http://en.interfax.com.ua/news/economic/253435.html

دعوت سوريه از شركت هاي روس جهت سرمايه گذاري در پروژه هاي برق و انرژي‌هاي جايگزين

وزير برق سوريه از شركت هاي روس جهت سرمايه­گذاري در پروژه‌هاي توليد برق در این کشور دعوت نمود. وي از روسیه خواست تا به بازسازي نيروگاه‌هاي برق و شبكه‌هاي توزيع سوریه كه در طول 4 سال جنگ دچار خسارات فراواني شده‌اند، کمک کند. وي در جلسه‌اي كه با سفير روسيه در سوریه داشت، از وي درخواست نمود كه از كشورش بخواهد تا نسبت به امضاي قرارداد بلند مدت با شركت‌هاي روسي در خصوص ساخت نيروگاه‌هاي جديد و تأمين سوخت لازم براي نيروگاه‌هاي موجود اقدام نمايد. وي همچنين درخواست تشكيل كميته‌اي، متشكل از كارشناسان دو كشور جهت رفع مشكلات بخش برق اين كشور را نمود. طرف روسي نيز به نوبه خود از تمايل كشورش براي تحكيم روابط با سوريه و توسعه مناسبات در همه زمينه‌ها به ويژه انرژي خبر داد.  (12 فوريه 2015 – منبع: Syriaonline)

http://www.syriaonline.sy/?f=Details&pageid=14359&catid=30

اخبار 2014

آغاز فروش برق به گرجستان و صدور آن به تركيه توسط اينتر رائوي روسيه
به گزارش خبرگزاري TASS روسيه، شركت اينتر رائو (Inter RAO)، كه در زمينه تبادلات انرژي در روسيه فعاليت مي‌نمايد، فروش برق روسيه به گرجستان را از طريق خط انتقال 400 كيلوولت بورچا- آخلاسيخه، آغاز نموده است. در عين حال از اين خط انتقال براي صدور برق به تركيه نيز استفاده مي‌گردد. ميزان تبادل برق بين روسيه و گرجستان، به مسائل فني مربوط به سيستم برق دو كشور و  تقاضاي فصلي برق در فصول سرد سال در دو كشور بستگي خواهد داشت كه در حال حاضر مقدار آن 300 مگاوات پيش بيني مي‌شود. اينتر رائو قصد دارد تا با فعال شدن در بازار برق تركيه، صادرات برق روسيه به اروپا را افزايش دهد. (4 دسامبر 2014- منبع: vestnikkavkaza.net)

http://vestnikkavkaza.net/news/economy/62925.html

درخواست اوكراين از روسيه براي عرضه برق به اين كشور به  ظرفيت 1500 مگاوات
وزير انرژي روسيه اظهار نمود كه كشور اوكراين از روسيه درخواست نموده تا 1500 مگاوات برق به اين كشور عرضه نمايد. وي افزود روسيه در حال حاضر، 500 مگاوات برق را در راستاي تبادل متقابل برق به اوكراين ارسال نموده و در مقابل هيچ دريافتی نداشته است. هم اكنون اوكراين از روسيه درخواست نموده كه اين ميزان را به 1500 مگاوات افزايش دهد. وي در خصوص اينكه آيا روسيه با درخواست اوكراين موافقت نموده است يا خير هيچ گونه اظهار نظری نکرد. در تاريخ 7 دسامبر 2014، دولت اوكراين پيشنهاد وزارت انرژي اين كشور، مبني بر واردات برق براي جلوگيري از قطع برق را پذيرفت و قصد دارد تا 10 درصد كسري شبكه ملي برق خود را از طريق واردات پوشش دهد. در روز چهارشنبه 10 دسامبر، وزير انرژي اوكراين اعلام نمود كه روسيه و اوكراين در حال مذاكره در مورد احتمال صادرات برق روسيه به اوكراين مي‌باشند و تصميم قطعي به زودي اتخاذ خواهد شد. وي اضافه كرد، من با اطمينان مي‌گويم كه اتخاذ اين تصميم براي متعادل نمودن سيستم برق اوكراين در وضعيت دشوار كنوني، بسيار ضروري است. هرچند برداشتن اين گام از لحاظ سياسي بسيار سخت است، اما انجام آن بسيار ضروري است. (10 دسامبر 2014- منبع: focus News Agencyt)

http://www.focus-fen.net/news/2014/12/08/356713/russia-receives-ukraines-request-for-supply-of-1500-mw-of-electricity-energy-minister.html

همكاري روسيه و چين براي ساخت پروژه هاي برق آبي به ظرفيت 2000 مگاوات

شركت روس هايدرو، سرمايه گذاري مشتركي را با شركت Three Gorges چين  براي ساخت 2000 مگاوات پروژه‌هاي برق‌آبي در شرق دور روسيه آغاز نموده است. روسيه و چين به ترتيب 51 و 49 درصد از سهام اين پروژه‌ها را پس از ساخت دارا مي‌باشند. سدهاي برق‌آبي به ظرفيت دو هزار مگاوات در دو منطقه آمور اوبلاست و خبرووسكي كراي، در شرق دور روسيه ساخته خواهند شد. هزينه ساخت اين پروژه­ها 2/3 ميليارد يورو (0/4 ميليارد دلار) برآورد شده است. پروژه‌هايي كه در اين چارچوب تاكنون نهايي شده‌اند شامل ساخت سد نيژه زسكايا به ظرفيت 400 مگاوات، سلمژينسكايا به ظرفيت 300 مگاوات، گيلوسكايا به ظرفيت 462 مگاوات و نيژه نيمانسكايا به ظرفيت 600 مگاوات مي‌باشند. به گفته مدير اجرايي شركت روس هايدرو، اين 4 سايت علاوه بر افزايش ظرفيت بخش برق در كشور، پتانسيل صادرات برق به چين را فراهم نموده و نقطه عطفي در همكاري‌هاي دو كشور محسوب گرديده و راه سرمايه­گذاري چيني‌ها در بخش برق روسيه را هموار مي‌نمايند. رياست شركت چيني نيز اضافه نمود كه اميدوار است چين و روسيه به دستاوردهاي مستحكمي در زمينه توسعه انرژي‌هاي پاك و همكاري‌هاي استراتژيك ميان چين و روسيه دست يابند. (10 نوامبر 2014- منبع: Renews.biz)  

                   
http://renews.biz/78825/russia-china-link-on-2gw-hydro/

مذاكرات روسيه و سوريه براي توسعه همكاري‌ها در بخش برق

در پي مذاكراتي كه روز پنج شنبه 18 سپتامبر مابين وزير انرژي سوريه و نمايندگان شركت روسي اينتر- رائو در شهر دمشق صورت گرفت، ابعاد همكاري‌هاي دو كشور در بخش برق چه در حال حاضر و چه در آينده، مورد بحث و بررسي قرار گرفت. شركت اينتر-رائو يك شركت سهامي انرژي روسي است كه شعبه مركزي آن در مسكو واقع شده و در زمينه توليد برق و حرارت، تجارت بين المللي انرژي، طراحي، مهندسي و توسعه زير ساخت‌هاي برق فعاليت مي‌نمايد. اعضاي هيئت روس، تمايل كشورشان را براي توسعه همكاري‌ها در بخش برق با كشور سوريه اظهار نمودند و نسبت به ادامه همكاري‌هاي مشترك چه در مورد پروژه­هاي كنوني مانند توسعه نيروگاه تشرين و چه در مورد همكاري‌هاي آتي ابراز تمايل نمودند. اين هيئت همچنين آمادگي خود را براي ساخت نيروگاه‌هاي جديد برق در سوريه اعلام كردند. وزير انرژي سوريه نيز به نوبه خود، نسبت به انجام همكاري‌هاي كوتاه و بلند مدت با شرکت‌هاي روسي ابراز اميدواري كرد و با اشاره به روابط تاريخي دو كشور و حمايت­هاي روسيه از كشورش، قول مساعد براي برداشتن موانع موجود بر سر راه همكاري دو كشور در بخش انرژي را داد. (20 سپتامبر 2014- منبع: Syrian Radio and TV)

http://www.syriaonline.sy/?f=Details&pageid=12192&catid=30

تصميم روسيه جهت پيوستن به آژانس بين المللي انرژي‌هاي تجدیدپذیر

آژانس خبري روسيه RIA از تصميم اين كشور براي پيوستن به آژانس بين‌المللي انرژي‌هاي تجدیدپذیر(IRENA)  خبر داد. بر اساس اسناد دولتي اين كشور، پيوستن به اين آژانس دسترسي به جديدترين روش­ها و فن‌آوري‌هاي موجود حاصل از مطالعات و پژوهش‌هاي صورت گرفته در زمينه انرژي‌هاي تجدیدپذیر را فراهم خواهد نمود و كشور را در مسير توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير با تجهيز به استانداردهاي بين‌المللي و بهره گيري از مشاركت و همكاري در سطح جهاني قرار خواهد داد. بنابر اظهارات سخنگوي آژانس بين‌المللي انرژي‌هاي تجدیدپذیر، اين آژانس در جريان اخبار مربوط به تصميم روسيه جهت پيوستن به اين آژانس قرار گرفته، ولي هنوز هيچ اعلاميه رسمي مبني بر پيوستن اين كشور به آژانس دريافت ننموده است. وي افزود، ايرنا، از كليه اعضاي سازمان ملل كه اخيراً به اين آژانس پيوسته‌اند درخواست مي‌كند تا با عضويت در آژانس به جمع 133 عضو حاضر بپيوندند و ما را در فعاليت‌هايمان جهت پيشبرد و پذيرش استفاده پايدار از انرژي‌هاي نو ياري دهند. وي همچنين اضافه كرد كه اميدوار است ايرنا بتواند نسبت به جذب كليه كشورها، چه آنهايي كه از انرژي‌هاي تجدیدپذیر جهت متنوع نمودن سبد انرژي مصرفي‌شان بهره جسته‌اند و چه آنهايي كه هنوز آن را به عنوان يكي از منابع عمده تأمين انرژي به رسميت نمي‌شناسند، اقدام نمايد. چرا که ما بر اين عقيده‌ايم كه وظيفه و مأموريت اصلي ما، ترغيب به مشاركت و همكاري در سطح جهان براي توسعه كاربرد انرژي‌هاي تجدیدپذیر مي‌باشد. انتظار مي‌رود كه وزراي انرژي، امور خارجه و دارايي روسيه اقدامات لازم جهت پيوستن اين كشور به ايرنا را فراهم نمايند. تركيب انرژي در روسيه عمدتاً به نفت و گاز وابسته است و انرژي‌هاي تجدیدپذیر نقش كوچك ولي در حال افزايشي را در اين ميان ايفاء مي‌نمايند. (4 سپتامبر 2014- منبعIRENA)

http://www.pv-magazine.com/news/details/beitrag/russia-set-to-join-irena_100016324/#axzz3CbJ2mpPu
 

اعلام آمادگي روسيه مبني بر ساخت نيروگاه‌هاي برق براي ايران

وزير انرژي روسيه در جلسه‌اي كه مابين ايشان و مقامات ايراني در مسكو برگزار گرديد، از پيشرفت همكاري‌هاي انرژي بين دو كشور اظهار خرسندي و رضايت نمود. وي اظهار داشت گام اصلي با موافقت رؤساي جمهور دو كشور جهت اعتلاي همكاري‌هاي مشترك انرژي مابين كشورهاي متبوع ايشان برداشته شده است و ساخت نيروگاه‌هاي برق براي ايران در صدر برنامه‌هاي مسكو براي همكاري در بخش انرژي قرار دارد. سفير ايران در روسيه نيز، افزايش روابط با روسيه را براي ايران داراي اهميت ويژه‌اي خواند و تقويت و پيشرفت همكاري‌ها در بخش انرژي و بانكداري و بيمه دو كشور را از اولويت‌هاي برنامه همكاري دو طرف ذكر نمود. وزير انرژي روسيه پيشتر در ماه مي، از گسترش حجم مبادلات دو كشور در زمينه برق به ميزان 10 ميليارد دلار خبر داده بود. وي همچنين آمادگي شركت­هاي روسي براي ساخت تأسيسات برق در ايران با ظرفيت توليد سالانه 5 الي 6 هزار مگاوات برق را اعلام نمود. (2 جولاي 2014- منبع: Zawya.com)

 
 

https://www.zawya.com/story/Russia_ready_to_build_electric_power_plants_for_Iran_Russian_Minister-ZAWYA20140703070131/