خلیج فارس

كشورهاي شوراي همكاري‌هاي خليج فارس
اخبار 2018-1397
نیاز کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) به 260 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت برق
به گزارش خبرگزاری رویترز روز سه شنبه 17 آوریل، کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) باید در طول 5 سال آینده، حدود 260 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند تا تولید برق را برای تأمین تقاضا، افزایش دهند. به گزارش عرب نیوز، مناطقی که شامل نفت سنگین می‌باشند، از جمله عربستان سعودی، ایران و عراق، باید برای افزایش ظرفیت تولید برق به میزان 117 گیگاوات تا سال 2022 سرمایه گذاری های لازم را انجام دهند. به گفته بانک توسعه انرژی، از این میزان سرمایه‌گذاری، 152 میلیارد دلار جهت تولید برق مورد نیاز است و مابقی برای پروژه‌های انتقال و توزیع استفاده می‌گردد. در حال حاضر طبق برآوردها ظرفیت برق در منطقه منا 321 گیگاوات می باشد که پیش بینی می گردد تا سال 2022، سالانه به طور متوسط 6/4 درصد رشد داشته باشد. طبق برآوردهای شرکت نفت عربستان سعودی، شش کشور متعلق به شورای همکاری خلیج فارس شامل: بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی می‌بایست جهت اضافه کردن 43 گیگاوات برق تا 5 سال آینده، 89 میلیارد دلار هزینه کنند. به گفته این شرکت، امارات متحده عربی و عربستان سعودی می‌بایست هریک به ترتیب به میزان 33 و 21 میلیارد دلار جهت انجام این پروژه­ها سرمایه‌گذاری کنند. ایران نیز می‌بایست 25 گیگاوات برق را به ظرفیت فعلی خود اضافه نماید. سرمایه‌گذاری لازم برای این میزان افزایش، بالغ بر 50 میلیارد دلار می­باشد. همچنین، عراق یکی دیگر از کشورهای غنی نفت می‌باشد که لازم است 39 میلیارد دلار را تا سال 2022 جهت اضافه کردن 12 گیگاوات برق هزینه کند. برآورد شده، مصر به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور در منطقه نیاز به 46 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جهت افزایش 22 گیگاوات برق دارد تا ظرفیت خود را تا سال 2022 به 60 گیگاوات برساند.
(19 آوریل 2018 - منبع: FINANCIAL TURBINE)
https://financialtribune.com/articles/energy/84857/mena-needs-260-billion-in-power-investment
 اخبار 2016-1395
امضای قرارداد بین ایران و رومانی برای احداث نیروگاه 1000 مگاواتی نزدیک مرز عراق
سرمایه‌گذاران ایران و رومانی به تازگی توافقنامه اولیه احداث نیروگاه 1000 مگاواتی، نزدیک مرز ایران با عراق را امضاء کردند. هزینه این پروژه 700 میلیون دلار برآورد شده است. براساس این توافقنامه، 70 درصد از کل پروژه توسط طرف رومانیایی تأمین مالی خواهد شد. طبق گفته مقامات ایرانی، برق تولید شده در این نیروگاه به عراق صادر خواهد شد. در حال حاضر، ایران 1500 مگاوات برق به عراق صادر می‌کند، اما می‌خواهد ظرفیت صادرات به این کشور را افزایش دهد و به 2000 مگاوات برساند. به گفته مقامات ایرانی، عراق از بابت خرید برق از ایران، حدود یک میلیارد دلار بدهکار است. در حال حاضر، دو طرف در حال مذاکره جهت توافق در پرداخت بدهی توسط عراق می‌باشند. علاوه بر این، ایران در نظر دارد تا نیروگاه گازی در شهر بصره عراق احداث نماید که هزینه این پروژه 2/5 میلیارد دلار می‌باشد. این پروژه توسط گروه مپنا ساخته خواهد شد و موجب افزایش ظرفیت برق عراق به میزان 3 هزار مگاوات خواهد شد. عراق در حال حاضر با خاموشی‌های مکرر مواجه است و ظرفیت برق کنونی آن کمتر از 8500 مگاوات می‌باشد.
(2 دسامبر 2016- منبع: Romania-insider.com)
امضای قرارداد بین ایران و رومانی برای احداث نیروگاه 1000 مگاواتی نزدیک مرز عراق
سرمایه‌گذاران ایران و رومانی به تازگی توافقنامه اولیه احداث نیروگاه 1000 مگاواتی، نزدیک مرز ایران با عراق را امضاء کردند. هزینه این پروژه 700 میلیون دلار برآورد شده است. براساس این توافقنامه، 70 درصد از کل پروژه توسط طرف رومانیایی تأمین مالی خواهد شد. طبق گفته مقامات ایرانی، برق تولید شده در این نیروگاه به عراق صادر خواهد شد. در حال حاضر، ایران 1500 مگاوات برق به عراق صادر می‌کند، اما می‌خواهد ظرفیت صادرات به این کشور را افزایش دهد و به 2000 مگاوات برساند. به گفته مقامات ایرانی، عراق از بابت خرید برق از ایران، حدود یک میلیارد دلار بدهکار است. در حال حاضر، دو طرف در حال مذاکره جهت توافق در پرداخت بدهی توسط عراق می‌باشند. علاوه بر این، ایران در نظر دارد تا نیروگاه گازی در شهر بصره عراق احداث نماید که هزینه این پروژه 5/2 میلیارد دلار می‌باشد. این پروژه توسط گروه مپنا ساخته خواهد شد و موجب افزایش ظرفیت برق عراق به میزان 3 هزار مگاوات خواهد شد. عراق در حال حاضر با خاموشی‌های مکرر مواجه است و ظرفیت برق کنونی آن کمتر از 8500 مگاوات می‌باشد.
(2 دسامبر 2016- منبع: Romania-insider.com)
نیاز به 85 میلیارد دلار سرمایه گذاری جهت افزایش 69 گیگاواتی ظرفیت تولید برق کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس
کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس به علت افزایش جمعیت و شهرنشینی، افزایش سطح درآمدها، صنعتی شدن و قیمت‌های پایین برق، دارای یکی از بالاترین نرخ‌های رشد مصرف برق در جهان می‌باشند. هم اکنون کشورهای شورای همکاری‌های خلیج فارس ارائه کننده 47 درصد یا 148 گیگاوات از ظرفیت تولید برق در خاورمیانه و شمال آفریقا می‌باشند. اما با وجود این ظرفیت، این کشورها همچنان نیازمند افزایش به ظرفیت فعلی در حدود 69 گیگاوات هستند که این میزان ظرفیت، نیازمند سرمایه‌گذاری در حدود 85 میلیارد دلار می‌باشد. عربستان سعودی، بیشترین سهم را در تأمین این ظرفیت ایفا خواهد نمود. برآورد می‌گردد که کشور عربستان نیازمند سرمایه­گذاری 71 میلیارد دلاری جهت افزایش ظرفیت برق این کشور به میزان 114 گیگاوات می‌باشد. در این راستا، پروژه‌های عمده عربستان شامل پروژه ساخت سه واحد نیروگاهی به ظرفیت 3/1 گیگاوات در پالایشگاه ینبوع (انتظار می‌رود تا پایان سال 2016 وارد مدار شوند) و نیروگاه الشقیق با ظرفیت 2/6 گیگاوات می‌گردند. پیشتر در ماه ژانویه، شرکت برق عربستان (SEC)، موفق به دریافت یک وام 1/4 میلیارد دلاری از یک بانک ژاپنی و همچنین 0/7 میلیارد دلاری از یک بانک داخلی شده بود. امارات متحده عربی نیز نیازمند سرمایه گذاری 34 میلیارد دلاری جهت افزایش 17 گیگاواتی به ظرفیت برق این کشور در میان مدت می‌باشد. این کشور هم اکنون دچار خاموشی‌های دوره‌ای است و امید دارد تا با ادغام و یکپارچه سازی 7 شبکه توزیع گاز در این کشور بر این مشکل غلبه نماید. از راه حل‌های بلند مدت امارات، توسعه سایر گزینه‌های تولید برق مانند انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد. 9/4 گیگاوات از 18 گیگاوات ظرفیت مورد نیاز این کشور در حال حاضر در مرحله ساخت و اجرای عملیات است. همچنین نیروگاه باراکا در ابوظبی نیز  5/6 گیگاوات از این ظرفیت را تأمین خواهد نمود که زمان به بهره­برداری رسیدن کامل نیروگاه بین سال‌های 2017 الی 2020 پیش بینی شده است.  میزان سرمایه­گذاری مورد نیاز برای این پروژه 20 میلیارد دلار برآورد شده است. ظرفیت مورد نیاز کویت نیز تا پایان سال 2015، 16 گیگاوات بوده که تا پایان سال 2020 به 22 گیگاوات افزایش خواهد یافت. این میزان ظرفیت مازاد، نیازمند 12 میلیارد دلار سرمایه­گذاری می‌باشد. هم اکنون کویت در حال تأسیس 5 پروژه برق است که در مجموع 5/8 گیگاوات به ظرفیت برق این کشور خواهند افزود. از پروژه‌های عمده این کشور در راستای افزایش ظرفیت، می‌توان به پروژه الزور 1 و 2 هر یک به ظرفیت 1/5 گیگاوات و الخیران به ظرفیت 2/5 گیگاوات اشاره نمود. در عمان، رشد تقاضا نیازمند افزایش ظرفیت سالانه به میزان 9/6 درصد خواهد بود. این کشور نیاز دارد تا در میان مدت 4/8 گیگاوات به ظرفیت برق خود بیفزاید که این میزان افزایش ظرفیت نیازمند 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است. برآوردها حاکی از آن است که کشور قطر نیز نیازمند سرمایه­گذاری 9 میلیارد دلاری برای توسعه ظرفیت برق این کشور به میزان 2/5 گیگاوات خواهد بود. (12 می 2016- منبع: www.utilities-me)       
 
کشورهای شورای همکاری خلیج فارس شاهراه برق به اروپا
کارشناسان صنعت برق اعلام کردند در صورتی که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، پروژه­های بلندپروازانه انرژی تجدیدپذیر را اجرا نمایند، شبکه یکپارچه برق کشورهای این حوزه می­تواند به عنوان یک سیستم پشتیبان اضطراری، به یک "شاهراه برق" تبدیل شود و تا خاورمیانه و اروپا توسعه یابد. این شبکه یکپارچه، به منظور به اشتراک گذاشتن ظرفیت در صورت بروز شرایط اضطراری در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) (کویت، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، قطر و عمان ) با حفظ سطح ذخیره حداقل در شبکه ایجاد شده است. تمامی این شش کشور در سال 2011 از نظر الکتریکی به هم متصل شدند. گذشته این شبکه که دارای ظرفیت انتقال حداکثر 1200 مگاوات است، در چند سال دارای حداقل مبادلات تجاری بوده است، اما با توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ، می­تواند یک عامل کلیدی برای استفاده بیشتر از شبکه انتقال، به خصوص برای نقاط مرزی باشد. مدیر عامل شرکت مشاوره فنی و مهندسیCESI  خاورمیانه گفت که در مراحل اولیه توسعه تولید انرژی تجدیدپذیر در کشورهای خلیج فارس، این شبکه باید به عنوان یک شاهراه برق برای بازار داخلی عمل نماید. در مرحله بعد، شبکه باید به صورت متناسب توسعه یابد تا از موانع افزایش تولید جلوگیری شود. او به سایت Zawya گفت: "­ایده­های دیگری نیز با هدف بررسی امکان اتصال از لینک شبه جزیره عربستان با پاکستان مطرح شده، در حالی که برای هموارسازی راه به سوی اروپا، امکان­سنجی برای اتصال به ترکیه در دست بررسی است".
(8 فوریه 2016- منبع: Zawya)
بررسی گسترش شبکه برق کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس به سایر کشورهای عربی و اتحادیه اروپا
بنابر اظهارات یکی از مقامات امارات متحده عربی، شورای همکاری‌های خلیج فارس در حال بررسی احتمال اتصال شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس به سایر کشورهای عربی و شبکه برق اروپا می‌باشد. معاون وزارت انرژی امارات متحده عربی و رئیس نهاد اتصال شبکه برق کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس افزود، این شورا تا کنون درخواست­های متعددی مبنی بر اتصال شبکه برق از ترکیه، عراق، لبنان، فلسطین، سوریه، اردن، مصر و لیبی و همچنین کشورهای مغرب شامل، مراکش، الجزایر و تونس دریافت نموده است. درحال حاضر کشورهای عضو شبکه، کویت، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی و عمان می‌باشند. وی افزود این نهاد، قصد گسترش شبکه برق تا دستیابی به بازارهای اروپا و تبادل انرژی از طریق ترکیه را دارد. وی اضافه نمود در این صورت شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس می‌تواند در طول تابستان از اروپا برق وارد نموده و در زمستان به آنها برق صادر نماید. بر اساس اظهارات این مقام مسئول، گزینه دیگر تحت بررسی، اتصال به شبکه برق مراکش و سپس اروپا، از طریق اسپانیا می‌باشد. شبکه برق مراکش از سال 2005 به شبکه برق اسپانیا متصل شده است. شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس در سال 2001 با سرمایه­ای حدود 4/1 میلیارد دلار تأسیس شده است که میزان سهام کشورهای عربستان، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین از کل سرمایه به ترتیب: 6/31، 7/26، 4/15، 7/11 ، 9 و 6/5 درصد می‌باشد.  (6 نوامبر 2015- منبع:middleast,monitor)            

امضای موافقتنامه خرید آب و برق بین شرکت آب و برق قطر برای پروژه برق Umm Al Houl

شرکت آب و برق قطر اعلام کرد در حضور وزیر انرژی و صنایع و شرکت برقUmm al Houl ، (شرکت سرمایه­گذاری مشترک بین شرکت آب و برق قطر، نفت قطر، بنیاد قطر، میتسوبیشی و شرکت برق توکیو) موافقتنامه­ای در خصوص خرید آب و برق را امضا کردند. بر اساس این موافقتنامه شرکت برق AL HOUL طراحی، ساخت و راه­اندازی یک کارخانه تولید همزمان برق و آب (2520 مگاوات برق و 513 میلیون متر مکعب در روز) را به عهده دارد. محصول این کارخانه براساس موافقتنامه خرید آب و برق، برای یک دوره 25 ساله به شرکت کهرماء به فروش می­رسد. این کارخانه در طی مراحل مختلف از سال 2017 تا 2018 راه­اندازی خواهد شد. این پروژه، بزرگترین پروژه در کشور قطر و یکی از بزرگترین تأسیسات آب و برق در خاورمیانه خواهد بود. از طریق این پروژه، شرکت کهرماء، آب و برق مورد نیاز پیش بینی شده این کشور را تأمین خواهد کرد. مدیر کل شرکت آب و برق قطر و رئیس شرکت کهرماء در جلسه­ای با مضمون تقاضای آب و برق در سال 2017 (که یک دوره بحرانی برای توسعه زیرساخت­های مربوط به مسابقات جام جهانی فوتبال سال 2022 است)، بر اهمیت این پروژه برای دولت قطر تأکید کردند. همچنین اعلام کردند که این پروژه از لحاظ اطمینان از انطباق کامل با چشم انداز سال 2030 این کشور دارای اهمیت است. مدیر عامل شرکت نفت قطر اظهار داشت که این پروژه موجب ارتقای اقتصادی کشور قطر خواهد شد. شرکت نفت قطر اعلام کرد که در خصوص این پروژه، متعهد به تأمین گاز هم از لحاظ کمی و هم کیفی، با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی است. پس از اتمام این پروژه، ظرفیت نصب شده برق کشور به 11000 مگاوات و آب به 2025  میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. انتظار می­رود کل هزینه این پروژه 151/3 میلیارد دلار باشد که 85 درصد هزینه آن توسط بانک­های تجاری داخلی و بین­المللی و مؤسسات بیمه اعتبار صادرات تأمین مالی شود و سایر پرداخت­ها توسط صاحبان سهام به نسبت میزان سهام پرداخت خواهد شد که سهم  شرکت آب و برق قطر 6/252 میلیون دلار خواهد بود. (25 می 2015- QWES)

احداث فناوری­های نوین در پارک علم و فناوری کشور قطر توسط چهار شرکت سوئدی
چهار شرکت سوئدی مطابق موافقتنامه­ای با کشور قطر در پارک علم و فناوری شهر دوحه در جهت توسعه پایدار، نصب و احداث فناوری­های ذیل را بر عهده گرفته­اند:
1- شرکت Powercell ، یک نوع پیل سوختی را با 50 درصد کاهش مصرف انرژی ارائه می­کند.
2-شرکت Heliospectra، سیستم­های روشنایی هوشمند را برای مجموعه گلخانه­ها ارائه می­کند که مصرف انرژی آن­ها کمتر است.
3-شرکت Air to Air ، فناوری تبادل رطوبت و گرما را برای کنترل بهتر فضای محیط داخلی با حداقل انرژی مصرفی ممکن ارائه می­نماید.
4- شرکت Solar Wave: نوعی از سیستم­های تصفیه آب و نمکزدایی را ارائه می­کند که با انرژی خورشیدی کار می­کند. کوچکترین نوع آن به اندازه یک کوله پشتی است. (ژوئیه 2015- منبع : Power Grid International)
صادرات برق عربستان به مصر با ظرفيت 3000 مگاوات از طريق احداث خط HVDC  
طبق تفاهم نامه صورت گرفته بين دو كشور عربستان و مصر، قرار است احداث خط HVDC  جهت صادرات 3000 مگاوات برق عربستان به مصر عملي گردد. با توجه به اختلاف پيك موجود بين دو كشور  (پيك عربستان از ساعت 13 الي 17 و پيك كشور مصر از ساعت 18 الي 22 مي­باشد)، صادرات برق عربستان در زمانهاي غير پيك انجام خواهد شد. لازم به ذكر است كه مطالعات امكان‌سنجي موضوع مذكور توسط شركت مهندسي تراكتبل بلژيك انجام و نهايي شده است. طول خط مزبور 1250 كيلومتر خواهد بود كه از شهر مدينه در عربستان به شهر تبوك و از آنجا تا كشور مصر ادامه خواهد يافت. بخشي از خط به طول  تقريبي 20 كيلومتر به صورت كابل زيردريايي از خليج عقبه عبور خواهد كرد. با احداث اين خط، شبكه برق كشورهاي حوزه خليج فارس به شبكه برق كشور مصر نيز متصل خواهد شد. هزينه احداث پروژه حدود 5/1 ميليارد دلار تخمين زده شده است كه حدود 610 ميليون دلار آن را كشور مصر و مابقي را كشور عربستان متقبل خواهد شد. پيش­بيني مي­شود كه احداث خط مزبور 3 سال بطول انجامد و عملاً از سال 2019 صادرات برق كشور عربستان به مصر شروع گردد. (14 می 2014 – Zawya)
سوپر شبکه بازارهای انرژی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس
در پی پیامدهای گرمایش جهانی، کشورها در حال حاضر اقدامات جدی را در خصوص انتقال به سمت یک اقتصاد کم کربن پایدار انجام داده­اند. براساس مطالعات انجام شده، تا سال 2050، 57 درصد از برق جهان از انرژی­های تجدیدپذیر تولید می­شود و تقاضای انرژی از هشت منبع مختلف شامل زغال­سنگ، نفت، گاز، هسته­ای، آبی، زیست توده، باد و انرژی خورشیدی تأمین می­گردد. این تحولات سریع، ناشی از دسترسی به فناوری­های نوین تولید، انتقال و توزیع برق است. همچنین افزایش تقاضا و وابستگی زیاد به عرضه برق مطمئن، موجب گردیده شبکه HVDC شکل گیرد که نتیجه این اقدام، انتقال هوشمند، مطمئن و انعطاف پذیر برق را تضمین کرده است. یکی از اولین خطوط HVDC در سال 1986، اتصال زیر آب IFA 2000 که شبکه­های ملی فرانسه و انگلستان را به هم متصل می­نمود، راه­اندازی شد. در خاورمیانه، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، اولین شبکه سوپر 400 کیلوولت را که شبکه برق شش کشور خلیج فارس یعنی بحرین، قطر، کویت، عمان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی را به هم متصل می­کند، اجرا کرده­اند. به منظور مقابله با خطر قطع برق در هر یک از شبکه­های ملی کشورها و همچنین به منظور به اشتراک گذاشتن منابع انرژی آنها، شبکه برق همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به هم متصل می­باشند. با پست اصلی HVDC واقع در عربستان سعودی، اتصال 900 کیلومتر از خطوط هوایی ولتاژ بالا به شبکه، یک کابل 37 کیلومتری زیردریایی به بحرین و هفت پست 400 کیلوولت پوشش داده شده است و آن را تبدیل به بزرگترین پست مبدل پشت به پشت HVDC در جهان با ظرفیت 1800مگاوات ساخته است. همچنین این پست دارای یک ویژگی منحصر به فرد است که امکان مبادله برق را به منظور مقابله با افزایش تقاضا بدون تولید بیشتر را فراهم می­کند. به غیر از ایجاد یک شبکه HVDC که قابلیت انتقال و کنترل مقادیر زیادی برق در مسیرهای طولانی را دارد، شرکت آب و برق قطر (Kahrama) اقدام به چند مورد سرمایه­گذاری دیگر به طور همزمان برای تقویت سیستم انتقال خود از جمله نصب و راه اندازی سیستم­های خورشیدی فتوولتائیک در شبکه توزیع و سیستم اندازه گیری هوشمند نموده است.
(24 ژوئن 2015- منبع:Zawya )
نیاز مبرم به انرژی جایگزین در کشورهای منطقه خلیج فارس
تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، در صورت تمایل به ادامه بهره برداری از منابع نفت و گاز و صیانت از این منابع و حفظ صادرات خود، مجبور به بکارگیری از انرژی­های جایگزین در مقیاس صنعتی هستند. تصمیم عربستان سعودی مبنی بر به تعویق انداختن استراتژی انرژی­های تجدید پذیر به مدت هشت سال، اعتماد سرمایه­گذاران را به شدت تحت تأثیر قرار داد. کویت، طرح پارک انرژی­های تجدیدپذیر الشقایا را بسیار آهسته پیش می­برد و شرکت­های فناوری پاک (clean-tech) امارات متحده عربی نیز خواستار تنظیم کننده­ای برای تعرفه خرید تضمینی برق خورشیدی هستند. بخش اعظمی از ثروت نفت عربستان سعودی صرف تولید برق و آب شیرین می­شود. جاستین دارگین، کارشناس انرژی جهانی در دانشگاه آکسفورد به هفته نامه عرب گفت که موقعیت این کشور با افزایش سالانه تقاضای برق، با توجه به نوسان جهانی نفت در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت. در کویت که وابسته به نفت است، افزایش تقاضای برق موجب می­شود که قطع برق ماه­های تابستان، در ماه­های زمستان نیز ادامه یابد. امارات متحده عربی با یسناریوی متفاوتی مواجه است. اگر چه این کشور، هفتمین کشور بزرگ دارنده ذخایر تثبیت شده گازطبیعی در جهان است، اما از سال 2008 به یک واردکننده خالص گازطبیعی تغییر وضعیت داده است. موقعیت امارات متحده عربی از آنجا که بخش اعظمی از برق آن از گازطبیعی و نه فرآورده های نفتی تولید می­شود، کاملاً متفاوت است. دبی، با ذخایر نفت متوسط، نیز به ویژه در مقابل نوسان قیمت سوخت آسیب پذیر است. با وجود ذخایر نفت، امارات متحده عربی نیز مجبور به استفاده از انرژی­های جایگزین است. شرکت مصدر امارات متحده عربی، در ابتدا به یک نیروگاه فتوولتائیک 10 مگاواتی و اخیراً به نیروگاه 100مگاواتی شمس 1 دست یافته است. در حال حاضر از یک پروژه 1 گیگاواتی، یک نیروگاه فتوولتائیک 13 مگاواتی به اتمام رسیده و مناقصه یک نیروگاه فتوولتائیک 200 مگاواتی برگزار گردیده است. امارات متحده عربی در زمینه توسعه انرژی­های تجدیدپذیر پیشرو است و میلیاردها دلار برای توسعه هر دو انرژی جایگزین (هسته­ای و تجدیدپذیر) در سراسر کشور صرف کرده است. دیگر کشورهای خلیج فارس نیز طرح­هایی را انجام داده یا در حال انجام دارند، اما امارات متحده عربی به طور قابل توجهی از همسایگان خود پیشتر است. در حالی که استراتژی اصلی عربستان سعودی این بود که در سال 2032، 54 گیگاوات انرژی­های تجدید پذیر داشته باشد، در اوایل سال جاری این مقیاس به 30 گیگاوات در سال 2040 تقلیل یافت. بازار حالت ثبات ندارد. شرکت آرامکو عربستان آماده برگزاری مناقصه برای پروژه­های دیزل – خورشیدی 300 مگاواتی شده است و شرکت برق عربستان سعودی نیز در حال تلفیق دو نیروگاه متمرکز خورشیدی "دوبا1 "و "وعد الشمال" است. بسیاری از این پروژه­های خاتمه یافته از حمایت توسعه دهندگان خارجی مجرب بهره­مند شده­اند. به طور نمونه شرکت اسپانیایی Abengoa در ساخت نیروگاه شمس 1 مشارکت داشته و به توسعه اولین واحد نمکزدایی خورشیدی عربستان سعودی کمک کرده است. شرکت مهندسی اسپانیایی  TSKنیز در این منطقه از طریق شرکت در مناقصه پروژه الشقایای کویت و ساخت نیروگاه فتوولتائیک 200 مگاواتی با همکاری سازمان آب و برق دبی فعال بوده است. به طور مشابه، اولین توسعه دهنده آمریکایی نیروگاه 13 مگاواتی خورشیدی در دبی، پروژه 200 مگاواتی سازمان آب و برق دبی را ارائه کرده است. امارات متحده عربی در زمینه انرژی هسته­ای، نیز از عربستان سعودی پیشتر است و 61 درصد از اولین راکتور و بیش از 50 درصد از دومین راکتور (از چهار راکتور) خود را تکمیل کرده است. چهار واحد نیروگاه هسته ای باراکا در مجموع، یک چهارم نیاز برق این کشور را فراهم خواهند کرد. کشورهای مختلف شورای همکاری خلیج فارس به شیوه­های مختلف تلاش در جایگزینی انرژی دارند. امارات متحده عربی در هر دو زمینه انرژی­های تجدید پذیر و هسته­ای پیشرو است. عربستان سعودی نقشه های بزرگی دارد اما هنوز بسیاری از آنها را انجام نداده است. در حال حاضر کویت در حال انجام اقداماتی است؛ عمان نیز در این خصوص فکر می­کند؛ قطر و بحرین نیز اقدامات کمی انجام داده است.
(25 می 2015- Global Arab Network)
تلاش كشورهاي حوزه خليج فارس براي راه حل هايي جهت پاسخ گويي به افزايش مصرف برق
كشورهاي عضو شوراي همكاري‌هاي خليج فارس در طي سال­های اخير داراي رشد اقتصادي چشم‌گيري بوده‌اند. رشد اقتصادي، موجب افزايش تقاضاي انرژي شده است و بنابراين در حال حاضر نياز به افزايش ظرفيت به ويژه در بخش برق در اين كشورها بسيار محسوس است. خاموشي‌هاي پي در پي در اغلب كشورهاي حاشيه خليج فارس نشان مي‌دهد كه حتي كشورهاي ثروتمند جهان نيز از بحران‌هاي برق ايمن نيستند. مؤسسه عربي سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي نفتي، ميزان سرمايه‌گذاري لازم براي پاسخگويي به تقاضاي برق در منطقه را 316 ميليارد دلار تا سال 2020 برآورد نموده است. اقدامات مختلفي براي اين منظور در نظر گرفته شده است كه يكي از آنها حذف يارانه‌هاي انرژي است. كشورهاي عربي جزء كشورهايي هستند كه بيشترين ميزان يارانه را به شهروندان خود پرداخت مي‌نمايند كه علاوه بر بار مالي شديد بر دوش دولت، موجب مصرف بي‌رويه انرژي نيز مي‌گردد. راه حل دوم متنوع نمودن منابع انرژي براي توليد برق است. نفت كوره از جمله منابع غير بهينه براي توليد برق به شمار مي‌رود و بسياري از كشورها گاز طبيعي، برق آبي، انرژي هسته‌اي و تجديدپذيرها را جايگزين نفت براي توليد برق نموده‌اند. راه حل ديگر تأسيس شبكه برق مشترك بين اين كشورهاست. اين شبكه تاكنون موجب صرفه جويي به میزان 3 ميليارد دلار در سرمايه‌گذاري بين كشورهاي عضو شوراي همكاري هاي خليج فارس شده است. در مرحله بعد اين شورا قصد دارد ظرفيت مازاد شبكه مشترك برق بين اين كشورها را كه جهت موارد اضطراري مورد استفاده قرار مي‌گرفته ، افزايش دهد و به صورت تجاري بين كشورهاي عضو تبادل نمايد كه موجب كاهش هزينه سوخت براي توليد برق و آزادسازي بازارهاي برق در حيطه كشورهاي عضو خواهد شد.
(5 مي 2015 – منبع:gulfbusiness.com )
https://gulfbusiness.com/2015/05/gulf-countries-scramble-generate-power-consumption-surges/