ترکیه

ترکیه - اخبار 2018-1397
 
نیروگاه زمین گرمایی قیزیل دره III دارای بالاترین راندمان در جهان
نیروگاه زمین‌گرمایی قیزیل دره (III) که توسط شرکت زورلوانرژی ترکیه در استان دنیزلی در منطقه اژه در حال ساخت است طوری برنامه‌ریزی شده که دارای بیشترین میزان راندمان در بین نیروگاه‌هایی از این دست در جهان باشد. همچنین این نیروگاه، دارای بیشترین ظرفیت نصب شده ترکیبی (165 مگاوات) می‌باشد. به گفته یکی ازمسئولین زورلو انرژی، این نیروگاه در سال آینده میلادی با تمام ظرفیت به بهره‌برداری خواهد رسید. این نیروگاه دارای دو واحد 100 و 65 مگاواتی است. تاکنون دو نیروگاه قیزیل دره (I) و قیزیل دره (II) با ظرفیت نصب شده به ترتیب 15 و 80 مگاوات به بهره‌برداری رسیده‌اند. با ساخت قیزیل دره (III) میزان سرمایه ­گذاری این شرکت بر روی نیروگاه­های سه‌گانه به 700 میلیون دلار (618/5 میلیون یورو) رسیده است. ظرفیت بالای نیروگاه قزل دره III به دلیل قرار گرفتن این نیروگاه در سایت زمین گرمایی با سیال تک فاز (مایع) می‌باشد. منابع زمین گرمایی در این منطقه با تزریق مجدد آب تغذیه می‌گردند. دمای آب در این سایت 246 درجه سانتیگراد است و بهره‌وری بالای این نیروگاه نیز به دلیل دمای بالای آب است که تولید نیروگاه را تضمین می‌نماید. بالاترین میزان راندمان برای نیروگاه های زمین گرمایی در جهان 15 درصد بوده که در نیروگاه قیزیل دره III این میزان به 18 درصد می‌رسد. دلیل این میزان راندمان این است که بخار تلف شده در واحد شماره یک مجدداً در واحد دیگری به مصرف می‌رسد و منجر به بهره‌وری بالاتر می‌گردد. این نیروگاه اولین نیروگاهی در جهان است که از بخار تلف شده مجدداً استفاده می‌نماید و به همین دلیل نیروگاه زمین گرمایی ترکیبی نامیده شده است. شرکت زورلو انرژی قصد دارد تا با توسعه نیروگاه‌های خود از انرژی زمین‌گرمایی در دو بخش تولید برق و گرمایش و سرمایش استفاده نماید. پتانسیل تولید برق از انرژی زمین گرمایی در شرق ترکیه 3 هزار مگاوات است که این رقم برای سرمایش و گرمایش به 30 هزار مگاوات می‌رسد. این پتانسیل می‌تواند جایگزین 9 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی وارداتی (به ارزش 2/2 میلیارد دلار) گردد.
(30 نوامبر 2018- منبع: Daily Sabah)
https://www.dailysabah.com/energy/2018/11/30/zorlu-energys-geothermal-power-plant-becomes-world-leader-in-efficiency
پایین‌ترین قیمت‌های برق و گاز طبیعی در اروپا برای مصرف کنندگان برق بخش خانگی ترکیه
به نسبت متوسط کشورهای اتحادیه اروپا، ترکیه دارای پایین­ترین قیمت‌های برق و گاز طبیعی در نیمه اول سال 2018 بوده است. متوسط قیمت گاز طبیعی مصرفی برای تولید 100 کیلووات ساعت برق در اتحادیه اروپا 5/91 یورو و همین قیمت در ترکیه 2/16 یورو بوده است. در واقع قیمت گاز مصرفی برای تولید برق در ترکیه به نسبت 28 کشور این اتحادیه دارای پایین ترین سطح بوده است. بنابراین قیمت تعرفه برق مصرفی بخش خانگی نیز پایین­ترین قیمت در میان این کشورها بوده است.  در نیمه اول سال 2018، متوسط قیمت برق برای مصرف کنندگان بخش خانگی، 9/04 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت برق بوده است. در همین دوره، متوسط قیمت برق در اتحادیه اروپا، 20/49 یورو به ازای 100 کیلوات ساعت برق بوده است. کشور بلغارستان با 9/79 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت ، بعد از ترکیه دارای پایین قیمت‌های برق در بخش خانگی است. لیتوانی، مجارستان، مالتا و کروواسی به ترتیب با 10/97، 11/23، 12/58 و 13/11 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت برق پس از ترکیه قرار گرفته‌اند. گران­ترین برق در بخش خانگی نیز مربوط به دانمارک، آلمان، بلژیک، اسپانیا و ایرلند به ترتیب با 31/26، 29/50، 27/33، 23/83 و 23/69 یورو به ازای 100 کیلووات ساعت می‌باشند. بنا بر این گزارش، قیمت گاز طبیعی و برق در ترکیه بسیار پایین‌تر از متوسط اتحادیه اروپا است.
(29 نوامبر 2018- منبع: Daily Sabah)
از مدار خارج نمودن نیروگاه به دلیل افزایش هزینه‌های تولید برق
شکلات ناشی از افزایش هزينه های تولید برق تعطیل نمود. این شرکت از نهاد مقررات گذاری بر بازارهای انرژی ترکیه درخواست نمود که مجوز این نیروگاه را باطل نماید. این نیروگاه در منطقه مانیسا ساخته شده است. این شرکت اعلام نمود که فرصت‌ها برای عرضه قیمت­های رقابتی در بخش تولید برق در ترکیه به شدت کاهش یافته است. بنابراین شرکت آکسا مجبور شده تا این پروژه را تعطیل نموده و به جای آن پروژه‌های خارجی خود را تقویت نموده و درآمدهای ارزی حاصل از آن را به اقتصاد کشور وارد نماید. دولت ترکیه با افزایش قیمت­های برق سعی دارد تا به رشد اقتصادی در این کشور کمک نموده و تورم را کنترل نماید. در نتیجه سود این بخش دچار کاهش شدیدی شده و شرکت‌های تولید کننده بزرگ زیادی را وادار نموده تا با اخذ وام‌‌های خارجی بتوانند نیروگاه‌های خود را سرپا نگه دارند. در نتیجه این اقدام، قیمت سهام شرکت آکسا انرژی دچار کاهش 1/9 درصدی شد و به 3/09 لیر کاهش یافت. سهام این شرکت طی سال گذشته 18/2 درصد از ارزش خود را از دست داده است.یک شرکت تولیدکننده برق در ترکیه (آکسا انرژی) یکی از نیروگاه‌های 115 مگاواتی خود را در شرق این کشور به دلیل م
(14 نوامبر 2018- منبع: Ahvalnews)  
لغو افزایش قیمت گاز طبیعی برای تولید کنندگان برق
شرکت سهامی دولتی انرژی ترکیه افزایش 9 درصدی که طی دو ماه گذشته بر روی گاز فروخته شده  به بخش‌های مختلف اعمال نموده بود را  برای تولیدکنندگان برق این کشور از تاریخ اول نوامبر سال جاری لغو خواهد نمود. این افزایش قیمت برای بخش‌های خانگی و مصارف صنعتی همچنان به قوت خود باقیست.
(
31 اکتبر2018- منبع: Reuters)              https://af.reuters.com/article/commoditiesNews/idAFI7N1X600S
مشکلات آبگیری و بهره برداری از سد ایلیسو ترکیه بر روی رودخانه دجله
سد ایلیسو با ظرفیت 1200 مگاوات یکی از پروژه‌های بزرگ برق‌آبی ترکیه است که ساخت آن از سال 2006 آغاز شده و در سال 2019 به بهره‌برداری خواهد رسید. این سد در جنوب شرقی ترکیه و بر روی رودخانه دجله احداث شده است. اما آغاز آبگیری این سد با اعتراضات فراوانی همراه بوده است. معترضان این طرح معتقدند که آبگیری سد ایلیسو موجب خسارات سنگین بر روی محیط زیست، کشاورزی و حیات انسانی در شهر و روستاهای عراق خواهد شد و بخش‌هایی از این کشور را با کم آبی شدید مواجه خواهد نمود. با آغاز آبگیری این سد در ماه ژوئن و با اعتراض دولت عراق به دلیل افت جریان آب رودخانه دجله در فصل تابستان و کمبود شدید آب در این کشور، آبگیری این سد به تعویق افتاد. اما به نظر می‌رسد که بهره‌برداری از این سد در داخل ترکیه نیز موجب بروز مشکلاتی خواهد بود و تعداد زیادی از اهالی شهرها و روستاهای اطراف را با خطر آوارگی و بی خانمانی رو روبرو خواهد کرد. برای صدها نفر از ساکنان شهر حسن کیف که دارای قدمت 12 هزار ساله است و همچنین برخی از روستاهای همجوار این سد که پس از آبگیری به زیر آب فروخواهند رفت ساکنان مجبور به تخلیه شهر و سکونت گاه خویش خواهند بود. اما قوانین مسکن و شهرسازی ترکیه نیز مانع پیدا کردن محلی برای زندگی در سکونتگاه جدید و مناطق کوهستانی همجوار خواهد بود و بنابراین آوارگی و بی خانمانی شهروندان این مناطق را تهدید می‌نماید. ساکنین و مقامات شهر به رویترز گفتند که افراد بزرگسال مجرد و آن دسته از افرادی که آدرس دیگری در سایت مسکن و شهرسازی برای آنها ثبت شده باشد امکان ثبت نام در سایت مسکن و شهرسازی و درخواست برای مالکیت در سکونتگاه جدید را نخواهند داشت. حال باید دید با بروز این اعتراضات داخلی و خارجی دولت ترکیه چه تمهیدی را برای آبگیری و بهره برداری از این سد خواهد یافت.(10 اکتبر2018- منبع: Reuters)
https://www.reuters.com/article/us-turkey-dam/turkish-hydroelectric-dam-will-leave-hundreds-homeless-idUSKCN1MJ1SR
 
ثبت رکورد جدید برای تولید روزانه برق بادی در ترکیه
روز 26 سپتامبر (4 مهر) رکورد جدیدی برای تولید روزانه برق بادی در ترکیه ثبت گردید و تولید آن در این روز نزدیک به 16/8 درصد از کل برق تولیدی بود. در این روز 130/7 گیگاوات ساعت برق از نیروگاه های بادی طی 24 ساعت از 7 عصر روز سه شنبه 25 سپتامبر تا 7 عصر چهارشنبه 26 سپتامبر، تولید گردید. طی این 24 ساعت برق بادی بیشترین سهم را پس از گازطبیعی (با تولید 213/5 گیگاوات ساعت) و زغال سخت (با تولید 180/6 گیگاوات ساعت)  به خود اختصاص داد. مابقی سهم تولید از کل  780/6 گیگاوات ساعت برق تولیدی در طی روز مورد نظر به تولید نیروگاه­های برق آبی، تولید برق حاصل از انرژی جنبشی رودخانه‌ها، زمین گرمایی، زیست توده، نفت کوره، انرژی خورشیدی، دیزل و ال ان جی اختصاص داشته است. متوسط ساعتی تولید برق بادی طی این روز 5/5 گیگاوات ساعت اعلام گردید. بر اساس گزارش نهاد مقررات گذاری بر بازار انرژی ترکیه (EMRA)، کل ظرفیت نصب شده برق در این کشور تا آخر ماه ژوئن 82 گیگاوات و ظرفیت نصب شده برق بادی تا پایان ژوئن 6/6 گیگاوات اعلام شد. ترکیه قصد دارد طی دهه آتی هر یک از ظرفیت­های بادی و خورشیدی خود را از طریق مناقصه‌های انرژی تجدید پذیر (YEKA) تا 10 گیگاوات افزایش دهد. در این راستا وزارت انرژی و منابع طبیعی تقاضاهای (مرتبط با احداث) بزرگترین مزرعه بادی ساحلی جهان را یا ظرفیت 1/2 گیگاوات، تا 23 اکتبر سال جاری خواهد پذیرفت. سقف قیمت دراین پروژه که بر اساس مزایده معکوس برگزار خواهد شد، 8 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق بادی می‌باشد. در این مناقصه تصریح شده است که برندگان پروژه قرارداد خرید تضمینی برق را تا میزان 50 تراوات ساعت تولید اول نیروگاه با وزارت انرژی ترکیه امضاء خواهند نمود. از الزامات این پروژه استفاده از 60 درصد تجهیزات تولید داخل و 80 درصد پرسنل فنی مهندسی بومی این کشور می‌باشد. شهرهای ساروس و گالیپولی واقع در منطقه مرمره، کاندیدای ساخت این نیروگاه هستند. (28 سپتامبر 2018- منبع: Daily sabah)
سرمایه گذاری شرکت Turkerler  جهت تکمیل و ساخت نیروگاه‌های زمین گرمایی در مانیسا
رییس شرکت سهامی تُرکِرلِر (Turkerler) اعلام نمود که این شرکت که در بخش‌های  انرژی و ساخت و ساز ترکیه فعالیت می‌نماید، قصد دارد 664 میلیون دلار (574/1 میلیون یورو) دیگر نیز بر روی نیروگاه زمین گرمایی شهر مانیسا در ساحل دریای اژه که برنامه­ ریزی برای ساخت آن صورت گرفته، سرمایه‌گذاری نماید. این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام نمود که تا کنون 200 میلیون دلار (173 میلیون یورو) برای تکمیل دو نیروگاه زمین گرمایی (JES1 و JES2) در همین منطقه سرمایه‌گذاری نموده است. ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها 48 مگاوات است و قادر به تولید 360 میلیون کیلووات ساعت برق در سال می‌باشند. درحال حاضر این شرکت درحال ساخت نیروگاه سوم (JES3) است. این نیروگاه نیز قادر خواهد بود تا 220 میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید نماید. میزان سرمایه‌گذاری انجام شده روی این نیروگاه نیز 136 میلیون دلار (117/6 میلیون یورو) است. پس از تکمیل سومین نیروگاه زمین گرمایی در مانیسا این شرکت به ترتیب پروژه ساخت نیروگاه‌های زمین گرمایی چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم (JES4,5,6,7&8) را در این منطقه آغاز خواهد نمود که برآورد سرمایه‌گذاری بر روی این نیروگاه‌ها 664 میلیون دلار (574 میلیون یورو) است. پس از ساخت این نیروگاه‌های 8 گانه، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های زمین گرمایی در منطقه به 248 مگاوات خواهد رسید. مجموع تولید برق سالانه کلیه این نیروگاه‌ها 1/8 میلیارد کیلووات ساعت در سال برآورد می‌گردد.
(6 سپتامبر 2018- منبع: Dailysabah)
افزایش سهم تولید انرژی پاک در ترکیه به 50 درصد تا سال  2023
ترکیه تأیید نمود که گام­های بیشتری را به منظور افزایش سهم تجدیدپذیرها در ترکیب انرژی این کشور تا سال 2023 (سال هدف) برداشته است. پس از انجام بررسی­های لازم، ترکیه تصمیم گرفت که با توجه به شرایط و امکانات موجود، هدف این کشور در تولید انرژی­های تجدیدپذیر تا سال 2023 را از 31 درصد به 50 درصد ارتقاء دهد. ترکیه در نظر دارد که سهم بیشتری را در ترکیب انرژی این کشور به انرژی­های تجدیدپذیر اختصاص دهد. این اقدام با اجرای چندین مناقصه پروژه خورشیدی با ظرفیت کلی 3 گیگاوات و سرمایه­گذاری 4/8 میلیارد دلار (4/1 میلیارد یورو) انجام پذیرفته است. در گام بعدی نیز توسعه ظرفیت 10 هزار مگاواتی برای انرژی خورشیدی و به همین میزان نیز برای انرژی بادی در مناطق دارای پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر (YEKA) در نظر  گرفته شده است.
(27 اوت 2018- منبع: MENAFN
اجرایی شدن افزایش قیمت حامل‌های انرژی از دوم سپتامبر سال جاری
از دوم سپتامبر افزایش قیمت گازطبیعی به میزان 14 درصد در ترکیه اجرا شد. در راستای افزایش قیمت گازطبیعی، نهاد
قیمت ­گذاری ترکیه قیمت برق را نیز به همین میزان افزایش داد. این افزایش قیمت‌ها در پی بحران اقتصادی ترکیه و کاهش ارزش لیر رخ داده است. با ادامه بحران اقتصادی، تورم در ترکیه شدت گرفت. در سال جاری پس از عمیق تر شدن اختلافات و تیر‌گی روابط ترکیه و آمریکا، ارزش لیر42 درصد در برابر دلار کاهش یافت. اقتصاددانان به ویژه نگران ناتوان بودن بانک مرکزی در کنترل تورم هستند که در ماه ژوئیه به بالاترین حد خود در 14 سال اخیر (16 درصد) رسید. شرکت بوتاش اپراتور دولتی خطوط لوله، قیمت‌های گاز طبیعی را تا 14 درصد برای تولید برق در بخش صنعت و 9 درصد برای بخش خانگی افزایش داد. این افزایش از دوم سپتامبر سال جاری اجرایی شده‌ است. به همین ترتیب تعرفه برق نیز به میزان 14 و 9 درصد برای بخش‌های صنعت و خانگی افزایش یافت که آن هم از دوم سپتامبر اعمال شده است. ترکیه برای بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز خود به واردات متکی است. تقریباً یک سوم برق تولیدی ترکیه در سال 2017 از نیروگاه‌های گازی تأمین شده است. (3 سپتامبر 2018- منبع: Kuwaittimes)
سرمایه گذاری 70 میلیون یورویی شرکت زیمنس گامسا در نیروگاه بادی ازمیر
شرکت زیمنس گامسا یکی از اعضای کنسرسیوم سازنده نیروگاه بادی 1000 مگاواتی (تحت پوشش YEKA)، قصد دارد تا نیروگاه بادی دیگری به ارزش  70 میلیون یورو در شهر علی­آقا در جنوب ازمیر احداث نماید. هم اکنون جستجو برای یافتن مکان مناسب در این ناحیه جهت ساخت نیروگاه پایان یافته و شرکت آماده سرمایه‌گذاری بر روی توربین‌های نیروگاه می‌باشد. منطقه صنعتی علی ­آقا برای احداث نیروگاه انتخاب شده که موجب ایجاد اشتغال برای 150 نفر می­شود. بنابر اظهارات یکی از مقامات رسمی، شرکت زیمنس زمینی به مساحت 40 هزار متر مربع در ناحیه صنعتی علی­آقا خریداری نموده است. عملیات ساخت پروژه از ماه جاری آغاز خواهد شد؛ زمان راه اندازی نیروگاه نوامبر سال آینده میلادی عنوان شده است. تقریباً 3000 واحد صنعتی برای تولید این توربین‌ها بکار گرفته خواهند شد که 80 درصد از آنها متعلق به مجتمع صنعتی علی اقا  هستند. وی افزود اجرای این پروژه این فرصت را برای صنایع منطقه ایجاد نموده تا به یکی از عرضه کنندگان عمده در این زمینه تبدیل شوند. همچنین سرمایه­گذاری 70 میلیون یورویی شرکت زیمنس در منطقه موجب سرعت گرفتن عملیات ساخت بندر جاندار در ازمیر خواهد گردید و امید می‌رود که تجهیزات توربین‌های بادی ساخته شده توسط واحدهای صنعتی این منطقه از این پس از طریق این بندر صادر گردد. وی همچنین با اشاره به اهمیت کار با شرکت‌های بزرگ در بخش انرژی و یادگیری این کسب و کار، اظهار نمود که دولت باید تسهیلات ویژه‌ای را برای تولیدکنندگان داخلی تجهیزات در 5 منطقه صنعتی ترکیه  به ویژه برای بخش انرژی تجدیدپذیر، در نظر بگیرد. وی خواستار این بود که قراردادهای ویژه باید نه تنها به شرکت‌های بزرگ بلکه به صنایع زیرمجموعه آنها نیز واگذار گردد. هشت کنسرسیوم، از جمله برخی از بزرگترین تولید کنندگان توربین در جهان، در برگزاری مناقصه YEKA که در تاریخ 3 اوت سال  2017 در ترکیه برگزار گردید شرکت نمودند. کنسرسیوم ترکی-آلمانی Siemens Gamesa-Türkerler-Kalyon برنده مناقصه پروژه با کمترین قیمت 3/48 سنت به ازای هر کیلووات ساعت گردید. کنسرسیوم مورد نظر تا کنون در حدود یک میلیارد دلار بر روی تجهیزات بادی در سراسر جهان سرمایه گذاری نموده است. با توسعه نیروگاه‌های بادی جدید تولید برق به 3 میلیارد کیلووات ساعت خواهد رسید که برای تأمین برق 1/1 میلیون خانوار کافی خواهد بود.
(10 اوت 2018- منبع: ِDailysabah)
ساخت سومین نیروگاه اتمی ترکیه با همکاری چین
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که قصد دارد سومین نیروگاه اتمی این کشور را در منطقه تراکیه (تراس) احداث نماید. این پروژه به صورت سرمایه­گذاری مشترک با چین اجرا خواهد شد. هنوز مکان دقیق این نیروگاه مشخص نشده است. به دلیل تقاضای بالای برق در شهرهای استانبول و مرمره، منطقه تراکیه یا تراس، به عنوان بهترین مکان برای احداث این نیروگاه شناخته شده است. پس از انجام بررسی‌های فنی، مکان مناسب برای ساخت این نیروگاه اعلام خواهد شد. وزیر انرژی ترکیه از چین به عنوان یکی از کشورهای فعال در زمینه ساخت نیروگاه اتمی نام برد که در زمینه انتقال تکنولوژی سیاست‌های بازی دارند. بنابراین چین جهت همکاری مشترک در ساخت این نیروگاه انتخاب شده است. پیش از این برنامه‌ریزی برای ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در ترکیه انجام شده که یکی از آنها (آکویو) با همکاری روسیه در دست احداث است و اولین نیروگاه اتمی در جهان است که به روش ساخت، بهره‌برداری، مالکیت توسط روسیه اجرا می‌گردد. هم اکنون برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه دوم در منطقه سینوپ در شمال ترکیه با مشارکت ژاپن در حال انجام است.
(8 اوت 2018- منبع: Trend)    
 
استفاده از پهپاد برای مبارزه با استفاده های غیر مجاز از برق
اخیراً یکی از شرکت‌های خدمات برق در جنوب شرقی ترکیه از پهپاد برای نظارت بر خطوط برق این شرکت و جلوگیری از استفاده غیر مجاز از برق در این مناطق که بسیار شایع است، استفاده نموده است. شرکت توزیع برق دجله، تعدادی پهپاد را در مناطق روستایی تحت مدیریت این شرکت به کار گرفته تا از استفاده غیر مجاز و برق دزدی که از خطوط برق این شرکت و جهت استفاده در فعالیت‌های کشاورزی منطقه صورت می‌گیرد، جلوگیری نماید. در اولین روز بکارگیری این تجهیزات، پهپادهای مورد نظر موفق به شناسایی پنج ترانسفورماتور که به صورت غیر قانونی برای استفاده غیر مجاز برق توسط اهالی روستایی در استان دیار بکر نصب شده بودند، گردیدند. در عین حال، استفاده از این پهپادها می‌تواند به تشخیص اشکالات فنی خطوط در مناطق دور افتاده و از راه دور کمک نماید. همچنین این پهپادها تصاویری را از برداشت‌های غیر مجاز از برق تهیه می‌نمایند که می‌توانند به صورت مدرک مستند در دادگاه برعلیه افراد خاطی استفاده شود. استفاده غیر مجاز از برق در استان‌های جنوب شرقی ترکیه در بین کشاورزانی که می‌خواهند به هر ترتیب از پرداخت قبض‌های کلان برق مربوط به فعالیت‌های کشاورزی سرباز زنند، بسیار رایج است. اقدامات شرکت‌های برق جهت جمع آوری قبوض کلان پرداخت نشده این شرکت‌ها و جمع آوری تجهیزات غیر مجاز استفاده از برق در بیشتر مواقع منجر به درگیری میان بومیان منطقه و کارکنان این شرکت‌ها می‌گردد.
(2 اوت 2018- منبع: www.dailysabah.com)     
  افزایش قیمت گاز طبیعی مورد استفاده برای تولید برق به میزان 50 درصد
از اول اوت سال جاری، شرکت بوتاش (شرکت دولتی اپراتور خطوط لوله ترکیه) قیمت گاز مصرفی برای تولید برق در این کشور را به میزان 50 درصد افزایش داد. یک منبع رسمی در مصاحبه با نشریه رویترز علت این افزایش را ناشی از افت ارزش لیر اعلام نمود و اظهار داشت که با توجه به وابستگی ترکیه به واردات انرژی برای تولید برق، شرکت بوتاش ناگزیر به افزایش قیمت نفت و گاز می‌باشد. بر این اساس در روز 31 ژوئیه نهاد قیمت­گذاری انرژی ترکیه قیمت‌های برق را برای مصارف صنعتی تا 14 درصد و مصارف بخش خانگی تا 9 درصد افزایش داد. افزایش قیمت‌ها از اول اوت اجرایی می‌گردند. حدود یک سوم از مجموع 293 میلیون کیلووات ساعت برق در ترکیه در سال 2017 از گاز طبیعی تولید شده است. به گفته رویترز قیمت گاز طبیعی برای تولیدکنندگان برق به 1312 لیر (179 یورو) به ازای هزار متر مکعب افزایش یافت.
(1 اوت 2018- منبع: Hurriyet daily news)        
اعلام سقف قیمت انرژی بادی برای مناقصه مزرعه بادی دریایی ترکیه
ترکیه جزئیات اولین مناقصه انرژی بادی واقع در مناطق دریایی این کشور را اعلام نمود. در این پروژه بر مشارکت بالای بخش داخلی تأکید شده است. وزارت انرژی و منابع داخلی ترکیه در اواخر ماه ژوئن مناقصه­ ای را برای یک مزرعه بادی دریایی به ظرفیت 1/2 گیگاوات اعلام نمود. علاوه بر توسعه ظرفیت تولید انرژی­های پاک در این کشور، هدف از این پروژه حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات  انرژی بادی، کاهش وابستگی به انرژی فسیلی وارداتی و کاهش کسری تجاری در این کشور نیز می‌باشد. تحت مقررات وضع شده برای کلیه برندگان مناقصات پروژه­های تجدیدپذیر در مناطق تعیین شده دارای پتانسیل انرژی­های تجدیدپذیر (YEKA) در ترکیه، مناقصه­ای برای یک پروژه بادی نواحی دریایی به ظرفیت 1/2 گیگاوات درسواحل دریای اژه و احتمالا دریای سیاه برگزار خواهد شد. اعلامیه مناقصه در روزنامه رسمی گازت در 21 ژوئن سال جاری میلادی به چاپ رسید. مهلت دریافت پیشنهادات پروژه تا 23 اکتبر سال جاری تعیین شده است. برندگان مناقصه تا اواخر سال 2018 یا اوایل سال 2019  اعلام خواهند شد. سه منطقه ساروس، کِیی کوی و گِلی بِلو در بین مناطق اعلام شده برای پروژه هستند. شرکت کنندگان در مناقصه یا باید دو ناحیه از مناطق بالا را انتخاب نمایند یا دو ناحیه از سایر مناطق واجد شرایط که در لیست یکا قید شده‌اند را انتخاب نمایند. مقرراتی که برای این مناقصه  وضع شده تصریح می‌نماید  که کنسرسیوم‌های انتخابی ابتدا در مرحله اول پروژه را با  840 مگاوات آغاز نمایند و سپس آن را توسعه بخشیده و به مجموع ظرفیت 1/2 گیگاوات برسانند. سقف قیمت برای برق تولیدی این نیروگاه 8 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. از شرایط اصلی مناقصه، تولید  حدود 60 درصد از توربین‌های بادی مورد نیاز نیروگاه در داخل کشور با مشارکت مناطق صنعتی ترکیه و انتخاب 80 درصد از مهندسان شرکت کننده در این پروژه از شهروندان ترکیه می‌باشد. هر توربین باید دارای ظرفیت حداقل 6 مگاوات باشد. اعتبار مجوز این نیروگاه 30 سال است. مناقصه با سیستم حراج معکوس برگزار خواهد شد. پیشنهاد کننده پایین‌ترین قیمت، قرارداد خرید تضمینی برق را که شامل تولید 50 تراوات ساعت برق اولیه است را امضاء خواهد نمود.
(6 ژوئیه 2018- منبع: offshore wind journal)   
                 http://www.owjonline.com/news/view,turkey-sets-ceiling-price-of-us008kwh-for-offshore-windfarm_53413.htm
استفاده توربین های ENLIL از ترافیک برای تولید برق
آیا تاکنون در هنگام ایستادن در پیاده رو و یا ایستگاه‌های اتوبوس متوجه وزش باد بر اثر حرکت وسائط نقیله شده‌اید؟ یک شرکت ترک قصد دارد تا از این وزش باد برای تولید برق به وسیله یک توربین بادی خلاقانه و ابتکاری استفاده نماید. این توربین جدید انلیل ENLIL)) نام دارد. شرکت تولید کننده این توربین شرکت دِواچی است و مقر آن شهر استانبول است. این توربین به صورت عمودی با پره‌های بلند طراحی شده است و جای کمی را اشغال نموده و حمل و نقل و کاربرد آن راحت است. پایداری و دوام این توربین بالا و به راحتی قابل پیاده­سازی و جمع­آوری است. در عین حال، پانل خورشیدی در بالای آن تعبیه شده که قادر به تولید برق بیشتری است. این توربین قابلیت تولید یک کیلووات برق در ساعت را داراست و قادر به پاسخگویی متوسط نیازهای برق روزانه دو خانوار می‌باشد. جدا از تولید برق، این تجهیزات دارای سنسورهایی هستند که می‌توانند میزان دمای هوا، سرعت وزش باد، رطوبت هوا و میزان انتشار دی اکسید کربن را اندازه‌گیری نماید. این توربین‌ها همچنان در حال توسعه هستند. تیم فناوری شرکت دواچی در حال تکمیل طراحی این تجهیزات برای بهبود بهره‌وری و تضمین کاربرد و کیفیت آن قبل از تولید انبوه است. توربین‌های بادی انلیل می‌توانند در پارک‌ها، سواحل و بالای بام‌ها نصب گردند. اما بهترین مکان برای آنها حاشیه جاده‌هاست. ماشین‌هایی که دارای سرعت بالا در بزرگراه‌ها هستند بهترین منبع تأمین انرژی بادی برای توربینها در کل روز خواهند بود. انرژی تولیدی از این توربین‌ها
می­تواند به مکانهای دیگر منتقل گردد و یا برای روشنایی خیابانی مورد استفاده قرار گیرد. اما با اینکه این توربینها هنوز در مرحله توسعه قرار دارند اما انتقاداتی به آنها وارد شده است. یکی از این انتقادات این است که اگر این توربین‌ها در حاشیه جاده‌ها قرار گیرند انرژی ناشی از آنها موجب اصطکاک ماشین‌ها و فعالیت بیشتر موتور و در نتیجه مصرف بیشتر سوخت در موتور وسائط نقلیه خواهد شد. از دیگر نگرانی‌ها، مقایسه هزینه تولید و تعمیر و نگهداری آنها با میزان انرژی تولیدی در چرخه عمر توربین است. در هر حال در صورت تولید انبوه و عملکرد خوب توربین انلیل (با در نظر گرفتن هزینه‌ها) این فناوری می‌تواند در شهرهای بزرگ استفاده شده و موجب افزایش تولید برق، کمک به شبکه و در بلند مدت موجب صرفه جویی در هزینه‌ها گردد.
(28 ژوئن 2018- منبع: Sparkonline.com)     
http://sparkonline.com.ng/2018/06/generating-power-enlil-turbine.html
برنامه‌ریزی ترکیه برای ترکیب پروژه های خورشیدی و ذخیره سازی انرژی
وزارت انرژی ترکیه از مؤسسه DNV GL نروژ (یک شرکت چند ملیتی و از معتبرترین موسسات جهان در خصوص خدمات بازرسی، کنترل کیفیت و صدور انواع گواهینامه) خواسته است تا پروژه امکان سنجی روش‌های ترکیب انرژی خورشیدی و ذخیره‌سازی انرژی را  در این کشور پیاده سازی نماید. هدف از این مطالعه این است که چنانچه ترکیب ذخیره سازی انرژی و انرژی خورشیدی امکان پذیر باشد بهترین روش‌های آن در اختیار وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه قرار بگیرد تا در مناقصه‌ای که به زودی توسط این وزارتخانه برگزار خواهد شد گنجانده شود. این پروژه بخشی از برنامه استراتژیک ترکیه برای دستیابی به هدف ملی تولید 30 درصد از کل تولید برق از منابع تجدیدپذیر تا سال 2030 است. به عنوان بخشی از برنامه‌های استراتژیک ترکیه، وزارت انرژی در اواخر ماه فوریه اعلام کرد که تابستان امسال مناقصه پروژه‌های انرژی تجدید پذیر به ظرفیت 2 گیگاوات را برگزار خواهد نمود که بخشی از آن شامل انرژی خورشیدی است. با این مناقصه جدید، دولت قصد دارد تا سال 2023، ظرفیت نیروگاه­های خورشیدی کشور را به هدف تعیین شده  5 گیگاوات برساند. دولت ترکیه پس از اتمام اولین دورۀ مناقصه انرژی‌های بادی و خورشیدی در این کشور، قصد دارد تا اطمینان حاصل کند که آیا ادغام روش‌های ذخیره سازی انرژی در مناقصه‌های بعدی انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد بود و آیا این پتانسیل را خواهد داشت که بتواند موجب کاهش هزینه‌های انرژی گردد. در سه ماه آینده، DNV GL فناوری ذخیره سازی انرژی را در سراسر جهان بررسی و تجزیه و تحلیل خواهد نمود تا نیازهای ویژه، پیش نیازها و مشخصات فنی مورد نیاز آن در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ترکیه که موجب هزینه‌های هم تراز شده (LCOE) پایین تر انرژی از انرژی خورشیدی می‌گردد را شناسایی نماید. در این ارتباط معاون اجرایی مرکز اروپا و دریای مدیترانه DNV GL اعلام نمود که توجه و اقدام دولت ترکیه در لحاظ نمودن راه حل‌های ذخیره سازی انرژی در مناقصات انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور گام با ارزشی است که توسط دولت ترکیه برداشته شده و سازمان ما که تجربه ترکیب راه حل‌های ذخیره سازی و انرژی‌های تجدیدپذیر را در سایر نقاط دنیا دارد، حالا آماده است تا با تیم خود در داخل ترکیه از اقدام دولت این کشور پشتیبانی نماید تا آنها بتوانند به اهداف آرمانی خود در زمینه انرژی دست یابند.
(
6 ژوئن 2018- منبع: Powerengineeringint.com)
https://www.powerengineeringint.com/articles/2018/06/turkey-plans-solar-with-storage-projects.html
افزایش صادرات برق گرجستان به ترکیه
بنا بر اظهارات وزیر اقتصاد گرجستان، این کشور صادرات برق به ترکیه را افزایش خواهد داد. تا تاریخ 9 می 2018، صادرات برق گرجستان به ترکیه 61/4 درصد به نسبت دوره مشابه در سال 2016 افزایش یافته است. در مجموع صادرات گرجستان به ترکیه تا 9 می 2018، 61/7 میلیون کیلووات ساعت بوده است.  به گفته ایشان، این کشور قصد دارد با افزایش صادرات برق به سایر کشورهای منطقه، گرجستان را به هاب برق تبدیل نماید. وی افزود افزایش صادرات برق به ترکیه در نتیجه همکاری‌های فعال بین دو کشور صورت پذیرفته است. جلسات دوجانبه بین دو کشور مربوط به صادرات برق در فوریه و آوریل سال جاری در آنکارا صورت گرفته است. (12 می 2018- منبع: Azernews.az)     
https://www.azernews.az/region/131869.html
تولید نیمی از انرژی ترکیه از منابع داخلی
بنابر اظهارات معاون وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، نیمی از انرژی تولیدی در این کشور از منابع داخلی کشور تأمین می­گردد. وی در مصاحبه با آژانس خبری آنادولو اظهار نمود در حال حاضر توسعه  منابع داخلی انرژی ترکیه جهت کاهش وابستگی به واردات انرژی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است و دولت تمرکز و توجه بسیاری را به این امر اختصاص داده است. وی افزود دولت برنامه­ریزی نموده تا سال 2030 بیش از دو سوم از تقاضای انرژی کشور را از طریق منابع داخلی تأمین نموده و در این راستا توسعه کاربرد انرژی خورشیدی و باد از جایگاه ویژه­ای برخوردار است. وی همچنین به برگزاری دو مناقصه عمده برای توسعه نیروگاه­های بادی و خورشیدی در سال گذشته میلادی توسط این وزارتخانه اشاره نمود. وی به ساخت تعداد زیادی نیروگاه­های خورشیدی توسط ترکیه در اروپا اشاره نمود و ترکیه را سومین کشور در اروپا به لحاظ استفاده از انرژی باد عنوان کرد. همه این­ها نشان دهنده پتانسیل بالای انرژی­های تجدیدپذیر در ترکیه است. بنابر اظهارات ایشان، در سال 2017، 4 هزار مگاوات برق خورشیدی در ترکیه تولید شده است و برنامه­ریزی برای افزودن هزار مگاوات دیگر تا انتهای سال جاری میلادی در دست انجام است. همچنین برنامه­ریزی برای احداث مزارع بادی به ظرفیت نصب شده 600 مگاوات نیز در حال انجام است. وی در انتها از پیوستن وزارت انرژی به کمپین درخت کاری که توسط رئیس جمهور این کشور راه اندازی شده خبرداد و گفت که این وزارتخانه در نظر دارد به ازای هر مشترک جدید برق و گاز و فروش هر خودرو یک نهال بکارد. از مشارکت در این کمپین توسط بسیاری از شرکت­های انرژی در ترکیه استقبال شده است و انتظار می­رود که 5 میلیون نهال از طریق این کمپین کاشته شود.
(20 آوریل 2018- منبع: dailysabah.com)     
صدور مجوز و آغاز ساخت نیروگاه اتمی آککویو در ترکیه
ولادیمیر پوتین از زمان تصدی مجددش بر مسند ریاست جمهوری روسیه اولین دیدار بین­المللی خود را از آنکارا بعمل آورده که نشان دهنده اهمیت روابط بین دو کشور روسیه و ترکیه می­باشد. این دیدار به مناسبت آغاز به احداث اولین نیروگاه اتمی ترکیه (آککویو) که در منطقه گلنار، بخشی از استان مرسین در جنوب ترکیه ساخته خواهد شد، صورت گرفت. کلنگ آغاز رسمی احداث نیروگاه در تاریخ سوم آوریل (14 فروردین 1397) به زمین زده شد. این پروژه با سرمایه­گذاری 100درصدی روسیه ساخته خواهد شد و بر اساس توافقات بین دولتی دو کشور، 51 درصد از سهام این نیروگاه متعلق به روسیه خواهد بود. هزینه سرمایه­گذاری برای ساخت نیروگاه 20 میلیارد دلار می­باشد. شرکت سازنده این نیروگاه نیز شرکت دولتی روس اتم است. نیروگاه شامل 4 واحد 1200 مگاواتی است. زمانی که هر 4 واحد نیروگاه به بهره­برداری برسند، قادر خواهند بود 10 درصد از برق مورد نیاز ترکیه را تأمین نمایند. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در سخنرانی که به مناسبت افتتاح ساخت این نیروگاه ایراد نمود، اظهار داشت که علیرغم تأخیر در برنامه آغاز به ساخت پروژه،کماکان سال بهره­برداری از واحد یک نیروگاه آککویو سال 2023 برنامه ریزی شده است. نیروگاه آککویو با مجموع ظرفیت 4800 مگاوات و برآورد 20 میلیارد دلار هزینه، بخشی از برنامه چشم انداز ترکیه تا سال 2023 بوده است که در آن مدرن سازی ترکیه طی دوره صد ساله تا سال 2023 و همچنین کاهش وابستگی به انرژی در رأس برنامه­­ها و اهداف دولت قرار دارد. از زمان برنده شدن روسیه در مناقصه ساخت نیروگاه در سال 2010، آغاز پروژه با تأخیر مواجه شده است. ماه گذشته منابع مرتبط با این پروژه اظهار نموده بودند که به احتمال قوی این پروژه تا سالی که برای آن هدف گذاری شده یعنی تا سال 2023 به بهره برداری نخواهد رسید. اما شرکت روس اتم که در حال حاضر در جستجوی یک شرکت داخلی جهت واگذاری (فروش) 49 درصد سهام مابقی نیروگاه است، اظهار نموده که این پروژه از همان چارچوب زمان بندی تعیین شده در قرارداد پیروی خواهد نمود. اخیراً آژانس خبری اینترفاکس به نقل از مدیر ارشد روس اتم، اخباری را مبنی بر به تعویق افتادن فروش مابقی سهام (49 درصد) نیروگاه تا سال 2019 منتشر نمود. اما برخی خبرها حاکی از آن است که شرکت­های داخلی به دلیل میزان بالای اعتبار مورد نیاز برای خرید سهام و نگرانی از عدم کفایت سود حاصل از آن، از خرید سهام نیروگاه، عقب نشینی نموده­اند. 
(5 آوریل 2018- منبع: en.netralnews.com)     
http://www.en.netralnews.com/news/international/read/19971/putin..erdogan.inaugurate.turkey...s.nuclear.power.plant

اعتراضات فعالان محیط زیست به ساخت نیروگاه اتمی ترکیه
هم زمان با کلنگ افتتاح ساخت نیروگاه آککویو، موج مخالفت فعالان محیط زیست نیز ترکیه را در بر گرفته است. برخی از این معترضان معتقدند که با ساخت نیروگاه هسته­ای آککویو، روسیه انتقام سرنگونی هواپیمای جنگنده این کشور توسط ترکیه را گرفته است. این افراد معتقدند که نیروگاه هسته­ای آککویو در یکی از زیباترین و توریستی­ترین سواحل ترکیه در حال ساخت است که ساخت این نیروگاه علاوه بر ایجاد خطرات بی شمار و تهدید طبیعت منطقه، زیبایی این منطقه را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. به علاوه با ساخت این نیروگاه، ترکیه تحت تسلط سیاست­های روسیه قرار خواهد گرفت و در صورت هرگونه اعتراض، روسیه ساخت و یا ادامه بهره­برداری از آن را متوقف خواهد نمود تا ترکیه را مجبور به همراهی با سیاست­های خود بنماید. یکی از اعضای حزب جمهوریت پارلمان ترکیه (حزب مخالف دولت) نیز با ابراز مخالفت حزب متبوع خود نسبت به ساخت این نیروگاه اظهار داشت، ما از تنوع انرژی­ها در کشورمان استقبال می­کنیم و انرژی هسته­ای نیز جزیی از این گوناگونی است. اما فناوری بکار رفته در استفاده از هرگونه انرژی و ایمن بودن و سازگاری آن با محیط زیست کشورمان شرط اول ما است. در عین حال یکی دیگر از استراتژی­های مهم ترکیه تولید انرژی از منابع داخلی این کشور و کاهش وابستگی است که در خصوص این نیروگاه محقق نخواهد شد.
(5 آوریل 2018- منبع: ِDaily Sabah)     
ترکیه - اخبار 2017-1396
تولید 58/4 میلیارد کیلووات ساعت انرژی برق آبی در سال 2017
ترکیه برنامه­ریزی نموده تا پایان سال 2019، 110 میلیارد کیلووات­ساعت برق از منابع برق­آبی این کشور تولید نماید. علیرغم خشکسالی شدید بی­سابقه طی 44 سال گذشته ، ترکیه در سال 2017 موفق به تولید 58/4 میلیارد کیلووات ساعت انرژی برق آبی گردید و قصد دارد تا پایان سال جاری این میزان را به 90 میلیارد کیلووات ساعت برساند. از سال 2003 و همزمان با آغاز سرمایه­ گذاری­های استراتژیک بر روی همکاری­های مشترک بخش دولتی و خصوصی، 511 نیروگاه برق آبی در ترکیه ساخته شده است. در سال 2003، ترکیه دارای 276 نیروگاه برق آبی با تولید 26 میلیارد کیلوواتساعت بود. از آن زمان انرژی برق آبی یکی از منابع قابل اعتماد برای تولید برق در این کشور و همچنین پشتیبانی از اقتصاد ترکیه می­باشد. به گفته وزیر انرژی ترکیه، تقریباً از هر 4 خانه در این کشور، یک خانه توسط برق تولیدی از انرژی آبی، برق دار شده است. وی افزود انرژی برق آبی علاوه بر اینکه انرژی پاک و تجدیدپذیر بدون آلودگی­های زیست محیطی به حساب می­آید، همچنین می­تواند سطح آب را برای جلوگیری از وقوع سیل کنترل نماید. بخش خصوصی تا کنون 56 نیروگاه برق در این کشور ساخته است که هنوز رسماً به بهره برداری نرسیده­اند.
(10 مارس 2018- منبع: Yenisafak)                                            http://renews.biz/110188/summer-kick-off-for-russia-wind/
امضای قرارداد پروژه بادی 1 گیگاواتی در ترکیه توسط شرکت زیمنس گامِسا
شرکت اسپانیایی زیمنس گامِسا (Ziemens Gamesa)، متخصص در زمینه انرژی­های نو، اخیراً قراردادی را جهت تأمین، نصب و راه­اندازی توربین­های بادی تا ظرفیت 1 گیگاوات در ترکیه به امضاء رساند. پس از مشخص شدن نتایج مناقصه انرژی­های بادی ترکیه در اوت 2017 (مرداد 1396)، کنسرسیومی متشکل از شرکت زیمنس گامِسا و دو شرکت داخلی(Kalyon Energy) و (Turkerler Holding) برنده پروژه بادی به ظرفیت 1 گیگاوات با قیمت پیشنهادی 3/48 سنت بر هر کیلووات ساعت تشکیل گردید. علاوه بر تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز و نصب توربین­ها برای چندین مزرعه بادی در سراسر ترکیه، تأمین خدمات این نیروگاه­ها نیز برای 15 سال به  شرکت زیمنس گامِسا واگذار گردید. همچنین قرارداد خرید برق این پروژه­ها در قالب پروژه­های PPA (خرید تضمینی برق) برای یک دوره 15 ساله به امضاء رسید. انتظار می­رود که تا سال 2022، این کنسرسیوم 700 مگاوات از ظرفیت یک گیگاواتی نیروگاه­های بادی را تحویل دهد. جهت عرضه داخلی تجهیزات مورد نیاز، شرکت زیمنس گامِسا، یک مرکز تحقیق و توسعه و یک کارخانه ساخت تجهیزات در ترکیه خواهد ساخت.
(27 فوریه 2018- منبع: Renewsnow.com )                           تبدیل کانال استانبول به نیروگاه برق
در حال حاضر پروژه جدیدی در ترکیه در دست اجراست که کانال استانبول را به ساختاری مجهز خواهد نمود که کلیه نیازهای برق ترکیه را برآورده خواهد ساخت. کانال استانبول که قرار است دریای سیاه را به دریای مرمره متصل نماید یکی از مهمترین مگاپروژه­های کشور ترکیه است و و توسط رییس جمهور این کشور در سال 2011 رونمایی گردید. در این پروژه، نیروگاه توربینی زیر دریایی، مشابه همان مدلی که توسط کانادایی­ها برای استفاده در آب­های عمیق و برای نصب در تنگه جبل­الطارق برنامه­ریزی شده است، بکار خواهد رفت. تولید برق این نیروگاه حدود 14 هزار مگاوات* خواهد بود. طول برنامه­ریزی شده برای کانال استانبول 45 الی 56 کیلومتر است. با در نظر گرفتن طول کانال، این مسیر به 80 نیروگاه هر کدام با  175 توربین نیاز دارد که چنانچه این توربین­ها در فاصله 625 متری از یکدیگر قرار داشته باشند، کل کانال مجموعاً به 14 هزار توربین نیاز خواهد داشت. کانال استانبول 45 الی 56 کیلومتر طول، 150 متر عرض بستر کانال و 120 متر عرض سطحی کانال و 25 متر عمق خواهد داشت. گفته می­شود که این طرح قابلیت اجرا در تمام دریاها را داراست. اما چنانچه هم اکنون در مرحله ساخت کانال، توربین­ها نصب گردند، هزینه سرمایه­گذاری آن به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. چنانچه 14 هزار توربین در قالب 80 نیروگاه در کل مسیر نصب شوند، ظرفیت تولید برق این توربین­ها حدود 56 هزار مگاوات* خواهد بود. در حال حاضر ظرفیت نصب شده تولید برق در ترکیه 80 هزار مگاوات است که درصورت اجرای این طرح کلیه نیاز برق ترکیه پوشش خواهد یافت. درحال حاضر طرح مورد نظر جهت تأیید اداره کل انرژی­های تجدیدپذیر و ارائه به نخست وزیر در اختیار این اداره قرار دارد. میزان جریان بالادستی آبی که از دریای سیاه به تنگه بسفر وارد می­گردد، 260 کیلومتر مکعب و جریان آب پایین دستی که از دریای مرمره به این کانال وارد می­گردد 123 کیلومتر مکعب در سال می­باشد. جریان آبی که از دریای سیاه به دریای مرمره وارد می­شود 57 کیلومتر مکعب در سال است که بیش از رود دانوب است. جریان آب رود آمازون نیز که پرآب ترین رود جهان است، 378 کیلومتر مکعب در سال است. بنابراین در مقایسه با رود آمازون، بسفر نیز در مقام یکی از مهم ترین رودخانه­های جهان است. در عین حال با توجه به عرض 150 متری بستر کانال و عمق 25 متری آن، سرعت آبی که در کانال جریان خواهد داشت بسیار بالا خواهد بود و برای تولید انرژی بسیار مناسب است.
(25 فوریه 2018- منبع: Dailysabah)      * مغایرت آماری موجود در متن خبر مربوط به منبع خبر می باشد.
ساخت نیروگاه زمین گرمایی 12/6 مگاواتی در ترکیه توسط شرکت اکسرژی
اِکسرژی (EXERGY) اعلام نمود که این شرکت قرارداد همکاری با  شرکت­های GCL چین، ND هلند و Energy A.S ایتالیا برای ساخت نیروگاه زمین گرمایی در ترکیه به امضاء رسانده است. این شرکت­ها امور مربوط به سرمایه­گذاری، ساخت و تأمین تجهیزات این نیروگاه را به عهده خواهند داشت. اِکسرژی یک شرکت ایتالیایی و از شرکت­های پیشرو در تولید ­سیستم­های ORC (Organic Rankine Cycle) با فناوری توربین­های جریان شعاعی (Radial Outflow Turbine Technology) و دارای یکی از بزرگترین نیروگاه­های باینری زمین گرمایی با ظرفیت 370 مگاوات در شناسنامه کاری­اش می­باشد. قرارداد برای ساخت یک  نیروگاه زمین گرمایی به ظرفیت 12/6 مگاوات در آلاشهر (Alasehir) واقع در منطقه مانیسا بسته شده است. این نیروگاه از منبع آب با درجه دمای 150 سانتیگراد برای تولید 12/6 مگاوات برق از یک سیستم ORC مجهز به فناوری توربین جریان شعاعی با استفاده از سیستم خنک کننده هوا استفاده می­نماید. بعضی از قطعات این نیروگاه در کارگاه اکسرژی در شهر ازمیر تهیه خواهد شد و ژنراتورهای این نیروگاه نیز توسط شرکت ایتالیایی NIDEC ASI تولید خواهد شد. اما تولید داخلی برخی از قطعات باعث شده تا این پروژه بتواند از تسهیلات بیشتری شامل 2 سنت افزون بر تعرفه خرید تضمینی برق زمین گرمایی به میزان 10/5 سنت بر هر کیلووات ساعت استفاده نماید که موجب افزایش 19 درصدی درآمد مجری پروژه (شرکت اِکسرژی) خواهد گردید.
(15 فوریه 2018- منبع: Thinkgeoenergy.com
)     
صدور مجوز برای 2/1 گیگاوات ظرفیت جدید بادی در ترکیه
در ادامه برگزاری مناقصه­ای که در آخرین روزهای سال 2017 در ترکیه برگزار شد، مجوز 66 پروژه بادی جدید واقع در خشکی برای برندگان این پروژه­ها صادر گردید. در مجموع پیشنهاداتی برای 2130 مگاوات دریافت شد که از این میزان 2110 مگاوات موفق به دریافت مجوز شدند. این پروژه­ها در 38 استان از 81 استان ترکیه اجرا خواهند شد. بر اساس گزارش شرکت تیاش، قیمت برق در پیشنهادات پذیرفته شده در مناقصه از 7/28 دلار تا 9/72 دلار به ازای هر مگاوات ساعت برق تولیدی بسته به محل پروژه، سرعت باد و سایر فاکتورهای فنی مورد نظر متفاوت است. ظرفیت پروژه­ها از 5/0 مگاوات در استانبول تا 5/151 مگاوات در شمال غربی استان بالیک شهر متغیر است. به گزارش نشریات ترکیه این کشور در سال 2017 در حدود 5 میلیارد دلار جهت توسعه انرژی بادی سرمایه­گذاری و مجوز 4000 مگاوات پروژه­های بادی در سراسر این کشور را صادر نموده است.
(11 ژانویه 2018- منبع: your industry news & Renewable news)                                
اعلام آغاز به کار ساخت نیروگاه آکویو
در مراسم رسمی با حضور مدیرعامل شرکت روس اتم و معاون اول وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، تاریخ ساخت نیروگاه اتمی آکویو رسماً اعلام گردید. به گفته مدیرعامل شرکت روس اتم، با شروع ساخت نیروگاه آکویو، صدمین سال همکاری روسیه و ترکیه در زمینه انرژی رقم خورد. انتظار می­رود که جواز ساخت نیروگاه تا ماه مارس صادر شود که پس از آن مرحله اول بتن­ریزی نیروگاه شروع می­گردد. در تاریخ دوم دسامبر (11 آذر)، عملیات حفاری به منظور تعیین محل نصب و ایجاد حفره درون زمین تا عمق مورد نظر برای قرارگیری شافت پایان یافت. این کار توسط یک شرکت ترک و در زمان برنامه­ریزی انجام شد. علاوه بر عملیات ساختمانی در سایت نیروگاه، همزمان مراحل نظارتی زیست محیطی از جمله شرایط جوّی، پارامترهای مربوط به زمین شناسی و زلزله خیزی منطقه، وضعیت آب­های زیر­زمینی، محیط دریایی اطراف نیروگاه و سایر فعالیت­های مربوطه، منطبق با قوانین ترکیه در حال انجام هستند. به گفته مدیرعامل شرکت روس اتم این پروژه فرصت­های ویژه­ای را برای شرکت­های ترکیه ایجاد نموده است. در قرارداد ساخت نیروگاه قید شده بود که 35 الی 40 درصد (به ارزش 6 الی 8 میلیارد دلار) از عملیات ساخت و تأمین تجهیزات و خدمات مورد نیاز نیروگاه باید توسط شرکت­های داخلی انجام شود. بیش از 350 شرکت برای ورود به این فهرست ثبت نام نمودند و اولین شرکت­ها در حال حاضر سفارش­های اولیه برای زیر ساخت­های مورد نیاز نیروگاه را دریافت نموده­اند. تاکنون تعداد پرسنل حاضر در سایت نیروگاه حدود 300 نفر است که بیش از 90 درصد از آنها بومی هستند. نیروگاه آکویو در استان مرسین در جنوب ترکیه احداث می­گردد. ظرفیت نصب شده این نیروگاه 4800 مگاوات و راکتور مدل 1200- VVERمی­باشد. برق تولیدی این نیروگاه سالانه حدود 35 تراوات ساعت و عمر مفید آن حداقل 60 سال خواهد بود.
(12 دسامبر 2017- منبع: world nuclear news)                                                     
افتتاح نیروگاه یک میلیارد دلاری  در ترکیه توسط شرکت سعودی أکوا پاور
 شرکت سعودی أکواپاور (Acwa Power) که سازنده نیروگاه سیکل ترکیبی کیریک کاله در ترکیه است، روز 27 نوامبر (6 آذر) این نیروگاه را در حضور رییس جمهور ترکیه و وزیر انرژی این کشور افتتاح نمود. نیروگاه کیریک کاله دارای ظرفیت هزار مگاوات و قادر به تأمین سه درصد از کل تقاضای برق ترکیه می باشد. به گفته مدیرعامل این شرکت در مراسم افتتاحیه، شرکت أکواپاور یکی از شرکت­های پیشرو در زمینه تولید برق و تولید آب شیرین است.  أکوا در حال حاضر در پروژه­های 10 کشور در خاورمیانه، آفریقای شمالی، آفریقای جنوبی و آسیای جنوب شرقی در زمینه سرمایه­گذاری، ساخت، راه اندازی و بهره­برداری همکاری می­نماید. ساخت این پروژه در ماه دسامبر سال2014 شروع شده بود و 2 هزار نفر از مهندسان و کارگران بومی در پروسه ساخت اشتغال داشتند. این پروژه در میان سه پروژه برتر به لحاظ راندمان در میان نیروگاه­های سیکل ترکیبی گازی ترکیه به شمار می­رود.
(27 نوامبر 2017- منبع: Zawya.com)                                                     
https://www.zawya.com/mena/en/story/Saudi_Acwa_Power_launches_1bln_power_plant_in_Turkey-SNG_104451182/
سرمایه گذاری 5 میلیارد دلاری ترکیه تا پایان سال میلادی جاری
بنابر اظهارات مدیر مؤسسه انرژی بادی ترکیه، این کشور برنامه­ریزی نموده است که تا پایان سال 2017، 5 میلیارد دلار در زمینه انرژی بادی سرمایه­گذاری نماید. این میزان شامل 1 گیگاوات در چارچوب پروژه­های مناطق دارای پتانسیل انرژی­های تجدیدپذیر (YEKA) و سه گیگاوات نیز از طریق مناقصات پروژه­های بادی می­گردد. مناقصه دیگری نیز برای 2130 مگاوات ظرفیت بادی تا پایان ماه جاری (25 دسامبر) برنامه­ریزی شده است که طی یک مهلت 5 روزه مجریان می­توانند پیشنهاداتشان را ارسال نمایند. وی همچنین اظهار نمود اگرچه این ارقام در خصوص انرژی بادی قابل توجه هستند اما ترکیه قادر است ظرفیت برق تولیدی از انرژی­های بادی در این کشور را تا پایان سال به 7 گیگاوات ارتقا دهد. وی توصیه نمود که چنانچه سرمایه­گذاری­ها به همین منوال ادامه یابد می­توان به پتانسیل واقعی این کشور در زمینه انرژی باد دست یافت که دو برابر ظرفیت نصب شده کنونی خواهد بود. وی افزود که پتانسیل فنی و اقتصادی انرژی باد در ترکیه 48 گیگاوات است که درحال حاضر فقط 11 گیگاوات آن محقق شده است. 
(24 نوامبر 2017- منبع: Dailysabah.com)     
ساخت دو پارک خورشیدی در ترکیه به ظرفیت 7/19 مگاوات
شرکت ژووی آلمان که یکی از شرکت­های مطرح در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر است، روز پنج شنبه 10 نوامبر (19 آبان) اعلام نمود که قصد ساخت دو پروژه خورشیدی جدید در کشور ترکیه با مجموع ظرفیت 19/7 مگاوات را دارد. این دو پروژه شامل یک پارک فتوولتائیک 18/6 مگاواتی در منطقه آناتولی مرکزی و یک نیروگاه 1/1 مگاواتی در شهر بوردور است. سابق بر این در پروژه­ای بزرگتر، این شرکت 8 نیروگاه خورشیدی در شهر قونیه و 10 تأسیسات خورشیدی در شهر نوشهیر راه­اندازی کرده بود. این پروژه­ها در مساحتی به اندازه 110 هزار متر مربع نصب گریده و انتظار می‌رود که  سالانه حدود 30 میلیون کیلووات ساعت برق تولید نمایند. یک شرکت ترک با نام (Juwi Yenilenebilir Enerji AS)، نماینده این شرکت در ترکیه و مسئول برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای پروژه‌های جدید است. مدیرعامل این شرکت اعلام نمود که شرکت ژووی آلمان از جایگاه خوبی در بازار انرژی ترکیه برخوردار است و پتانسیل اجرای پروژه­های بسیاری را در این بازار دارد. بنابر تحلیل‌های انجام شده، پتانسیل بازار انرژی خورشیدی در کشور ترکیه 10 میلیارد دلار برآورد شده است. ترکیه در سال 2016، هدفِ خود را دستیابی به 10 هزار مگاوات ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2030 تعیین نمود. در پایان ماه سپتامبر سال 2017، ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در ترکیه 1897 مگاوات بوده است. (10 نوامبر 2017- منبع: Renewables now)     
سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه حرارتی به ارزش 1/7 میلیارد دلار در آدانا
گروهی از سرمایه‌گذاران چینی و ترک، اقدام به ساخت نیروگاه زغالسوز به ظرفیت 1320 مگاوات در جنوب ترکیه و در شهر آدانا نموده‌اند. این نیروگاه، دارای دو واحد 660 مگاواتی است. برآورد سرمایه گذاری برای این نیروگاه 1/7 میلیارد دلار می‌باشد. نیروگاه توسط شرکت برق EMBA ساخته خواهد شد. این پروژه سرمایه‌گذاری مشترک مابین شرکت برق شانگهای، شرکت مهندسی پروژه‌های بین‌المللی Avic از چین و دو سرمایه‌گذار ترک می‌باشد. مدیرعامل شرکت ترک سازنده نیروگاه به همراه دو نفر از مقامات شرکت چینی روز چهارشنبه 23 نوامبر با فراماندار شهر آدانا دیدار نموده و در مورد مراحل ساخت نیروگاه و مجوزهای مورد لزوم گفت و گو نمودند. این پروژه از آخرین فناوری‌های روز نیروگاه‌های زغال سوز با کمترین تأثیرات منفی بر محیط‌زیست منطقه آدانا که شهری تاریخی و دارای جاذبه‌های طبیعی زیباست، بهره خواهد برد. به گفته مجریان پروژه، نیروگاه ایمن، بهینه و سازگار با محیط زیست است  و امید می‌رود که ساخت و بهره‌برداری از آن موجب رونق اقتصادی منطقه به ویژه شهر آدانا گردد. این نیروگاه دارای ظرفیت نصب شده 1320 مگاوات و تولید برق سالیانه حدود 11/5 گیگاوات ساعت خواهد بود. شرکت سرمایه‌گذاری مشترک EMBA، در ماه می سال 2016 مشوق‌ها و معافیتهای مالیاتی به ارزش 927 میلیون دلار برای این پروژه دریافت نمود که شامل معافیت مالیاتی از مالیات بر ارزش افزوده و معافیتهای گمرکی است. دریافت این تسهیلات در نتیجه برنامه‌های دولت ترکیه برای حمایت از  سرمایه‌گذاری بر روی ساخت نیروگاه‌های زغال‌ سوز با استفاده از منابع زغال سنگ داخلی در این کشور می‌باشد. از دیگر مزایای این پروژه ایجاد اشتغال در منطقه برای 500 نفر در زمان بهره‌برداری از نیروگاه و 4 هزار نفر در فاز ساخت است. به گفته فرماندار آدانا این شهر ازجاذبه‌های زیادی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی به ویژه در بخش انرژی برخوردار است.
(26 اکتبر 2017- منبع: Daily sabah)     
تمرکز گروه انرژی زورلوی ترکیه بر روی بازارهای خاورمیانه
ریاست گروه انرژی زورلوی ترکیه در هشتمین نشست انرژی که در آنتالیا برگزار شد اعلام نمود که این شرکت همراه با بانک توسعه آسیایی، یک شرکت انرژی را در دوبی راه اندازی خواهد نمود که این شرکت در پروژه‌های انرژی در منطقه خاورمیانه سرمایه‌گذاری خواهد نمود. انرژی خورشیدی، زمین گرمایی و باد در اولویت سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در منطقه آسیا و خاورمیانه قرار دارند. برنامه‌ریزی و گسترش فعالیت‌های این شرکت به خارج از مرزهای ترکیه، پس از سرمایه‌گذاری 800 میلیون دلاری این شرکت در داخل ترکیه و در بخش‌های مختلف انرژی از توزیع برق تا توسعه انرژی پاک، صورت گرفت. اولین واحد نیروگاه زمین گرمایی کیزیل دره، ساخت شرکت زورلو، در جنوب شرقی ترکیه و در شهر دنیزلی، ماه سپتامبر سال جاری به بهره برداری رسید. ظرفیت نصب شده این نیروگاه، 165 مگاوات است که یکی از مهم­ترین پروژه­های انجام شده توسط این شرکت می‌باشد. برخی از پروژه‌های این شرکت در پاکستان و فلسطین اشغالی در حال حاضر در دست اجراست. این شرکت قصد دارد ظرفیت نصب شده انرژی بادی در کشور پاکستان را از 56/4 مگاوات به 300 مگاوات افزایش دهد. همچنین مجوز ساخت یک نیروگاه 100 مگاواتی خورشیدی توسط مقامات پاکستانی با سرمایه‌گذاری و اجرای شرکت زورلو به تصویب رسیده است. این شرکت موافقت نامه تأمین 25 درصد از برق فلسطین اشغالی را از طریق ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی با شرکت توزیع برق شهر بیت المقدس به امضاء رسانده است. رییس این گروه افزود، با تجربیاتی که در سال‌های گذشته در منطقه آسیا و خاورمیانه به دست آورده‌اند، می‌تواند به یکی از بازیگران اصلی و تأثیرگذار در این منطقه تبدیل گردد.
(18 اکتبر 2017- منبع: Anadolu agency)
ورود شرکت شل به بازار خرده فروشی برق ترکیه
شرکت شل از سال 2014 در بازار عمده فروشی برق در ترکیه فعالیت می‌نماید. اما جدیداً تصمیم گرفته است تا در بازار خرده فروشی برق این کشور به ویژه در بخش صنعت نیز فعالیت کند. این کمپانی عظیم انرژی از سال 1923 مصادف با تأسیس جمهوری در کشور ترکیه فعالیت نموده است و در نظر دارد تا این همکاری را در بخش‌های گاز طبیعی، برق و انرژی‌های غیر کربنی افزایش دهد. در بخش تولید برق، این کشور قصد دارد تا در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت نماید. این همکاری از سال 2018 آغاز خواهد شد. ترکیه چهارمین کشوری است که شرکت شل قصد فروش برق به  مصرف کننده‌های صنعتی آن را دارد. پیش از ترکیه شرکت شل در بازار خرده فروشی کشورهای انگلیس، آلمان و ایتالیا فعالیت نموده است.
(6 اکتبر 2017- منبع: Daily Sabah)
https://www.dailysabah.com/energy/2017/10/06/shell-to-enter-turkeys-retail-electricity-market#pp#pp#pp
امضای قرارداد  همکاری پروژه های زمین گرمایی در ترکیه بین شرکت توشیبا ژاپن و زورلو انرژی ترکیه
شرکت توشیبا اعلام کرد که موافقت‌نامه همکاری را با گروه صنعتی زورلو انرژی ترکیه مبنی بر تأمین توربین‌های بخار و ژنراتور مورد نیاز نیروگاه‌های زمین گرمایی که شرکت زورلو قصد ساخت آنها را دارد به امضاء رسانده است. این دو شرکت تاکنون در ساخت واحدهای یک و دو پروژه‌های نیروگاه کیزیل دره 3 و آلا شهر همکاری داشته‌اند. توشیبا یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنعت ساخت نیروگاه‌های زمین‌گرمایی به شمار می‌رود. این شرکت سازنده اولین توربین بخار و ژنراتوری بود که در سال 1966 در نیروگاه زمین گرمایی ژاپن نصب گردید و از آن زمان 54 توربین ساخت این شرکت در نیروگاه­های زمین گرمایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته‌اند که کل ظرفیت آن­ها به 3519 مگاوات می­رسد که حدود 23 درصد از ظرفیت نصب شده زمین گرمایی جهان است. علاوه بر ترکیه این شرکت در آفریقای شرقی، آمریکای جنوبی و سایر بازارهای مستعد جهان در زمینه انرژی زمین گرمایی مشارکت دارد. 
(20 سپتامبر 2017- منبع: Thinkgeoenergy.com)
http://www.thinkgeoenergy.com/toshiba-signs-supply-agreement-for-geothermal-power-projects-with-zorlu-energy-in-turkey/
امضای قرارداد نیروگاه 70 مگاواتی تبدیل پسماند به انرژی در ترکیه
شرکت سوئیسی به نام هیتاچی زوسن اینوا (Hitachi Zosen Inova AG) که شاخه‌ای از شرکت سهامی  هیتاچی ژاپن می‌باشد، اعلام کرد که سازنده اولین نیروگاه تبدیل پسماند به انرژی در ژاپن خواهد بود. ظرفیت این نیروگاه 70 مگاوات است. در تاریخ 11 سپتامبر کنسرسیومی متشکل از هیتاچی زوسن (HZI) و شرکت ترک ماکیول (Makyol) قراردادی از نوع کلید در دست ((turnkey contract)) را با کارفرمای پروژه که شهرداری استانبول است به امضاء رساندند. این قرارداد شامل طراحی، ساخت، بهره‌برداری و نگهداری از نیروگاه برای حداقل مدت یک سال می‌باشد. پس از سال‌ها مطالعه و تلاش برای توسعه و پیاده‌سازی، نهایتاً پروژه‌های تبدیل انرژی از پسماند با امضای این قرارداد در ترکیه آغاز شد. بنابر اعلام کنسرسیوم سازنده، این پروژه، بزرگترین پروژه از این نوع در اروپا است. این نیروگاه قابلیت تبدیل 1 میلیون تن پسماند به انرژی در سال را دارد که این میزان حدود 15 درصد از پسماندهای جامد شهری استانبول است. این نیروگاه دارای سه خط تولید انرژی از پسماند است و انتظار می‌رود که در سال 2021 به بهره‌برداری برسد.
(15 سپتامبر 2017- منبع: Renewablesnow.com)
        https://renewablesnow.com/news/hitachi-zosen-signs-contract-for-70-mw-wte-plant-in-turkey-583617/tom
 پروژه‌های بیوگاز در ترکیه
جنرال الکتریک از طرف شرکت صنایع مولد انرژی و تجارت (Enerji Uretim Sanayi Ve Ticaret)  مأمور تأمین 16 موتور مولد بیوگاز نیروگاهی Jenbacher J420  گردید. بخش برق شرکت جنرال الکتریک اعلام نمود که این مولدها جهت استفاده در سه سایت دفن زباله جهت تأسیس سه نیروگاه جدید بیوگازسوز در ترکیه استفاده خواهند شد. شرکت صنایع مولد انرژی و تجارت که بزرگترین تولید‌کننده گاز زباله در این کشور است، مالک نیروگاه‌های مذکور می‌باشد. بخش زیست توده این نیروگاه از زایدات سبزیجات و میوه‌های بخش باغداری و کشاورزی تأمین می‌گردد و شامل بیش از 50 درصد از زایدات شهرهای آنتالیا، اسکی‌شهر و آلانیا است. در مجموع این سه محل دفن زباله سالانه 1/4 میلیون تن زایدات جامد شهری را نیز از بخش‌های خانگی اطراف جمع‌آوری می‌نمایند. مدیرعامل شرکت صنایع مولد انرژی و تجارت، اظهار نمود که مولدهای بیوگازسوز راندمان بالای ساخت شرکت جنرال الکتریک، کمک خواهد نمود تا از انتشار دی اکسیدکربن کاسته شود، و ترکیه را برای رسیدن به هدف آینده بدون زایدات (چرخه تبدیل کلیه ضایعات و استفاده مجدد) و تبدیل زایدات طبیعی به برق و حرارت، یاری خواهند نمود. وی در توضیح اظهاراتش اشاره نمود که از حرارت ایجاد شده از سایت زباله‌های جامد، برای گرمایش گلخانه‌های کشت گوجه‌فرنگی و توت‌فرنگی استفاده می‌شود. بنابراین نه تنها مشکلات این دفنگاه مردم اطراف را اذیت نخواهد نمود بلکه از مزایای آن نیزدر تولید محصولات کشاورزی استفاده خواهند کرد. سه دفنگاه موجود زباله زایدات طبیعی را به بیوگاز تبدیل خواهند نمود که می­توان از آن برق و حرارت تجدیدپذیر تولید کرد. بیوگاز تولید شده به عنوان سوخت چهار مولد تولید برق خریداری شده از جنرال الکتریک استفاده خواهد شد. از کل 16 مولد بیوگازسوز خریداری شده، 4 مولد مربوط به دفنگاه واقع در اسکی شهر، 9 مولد برای آنتالیا و سه مولد باقی مانده در دفنگاه آنالیا نصب خواهند گشت که مجموعاً 22 مگاوات به برق شبکه سراسری خواهند افزود. این میزان برق، تقاضای 30 هزار خانوار در سه شهر مزبور را پاسخگو می‌باشد.
(24 آگوست2017- منبع: ِDiesel gas turbin.com)
انتظار کاهش هزینه‌های تولید برق در ترکیه بر اثر مناقصه جدید پروژه بادی (YEKA)
مناقصه هفته قبل برای یکی از پروژه‌های بادی زیرمجموعه یکا (YEKA) موجب پررنگ شدن بسیاری از خط مشی‌های ترکیه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و سایر منابع داخلی انرژی در این کشور گردید. این مناقصه با ثبت رکوردی جدید در خرید تضمینی برق در جهان، موجب طراحی ساز و کار سیاستی جدید برای سرعت بخشیدن به سرمایه‌گذاری بر روی فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر گردید. کنسرسیوم برنده متشکل از شرکت‌های (Siemens – Turkerler – Kalyon)، قیمت 3/48 سنت به ازای هر کیلووات ساعت تولید برق بادی را پیشنهاد کرد که بدین ترتیب رکورد جدیدی را در تعرفه‌های تضمینی انرژی‌های تجدیدپذیر ثبت نمود. وزیر انرژی ترکیه نیز با اعلام این تعرفه، اظهار نمود که تعرفه‌های تضمینی برق در ترکیه از 10/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به 3/5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت کاهش پیدا کرده است. این قیمت حدوداً 40 درصد پایین­تر از قیمت‌های بازار اسپات در ترکیه و 50 درصد پایین‌تر از تعرفه‌های تشویقی کنونی در این کشور است. پس از مقایسه با سایر کشورهای جهان مانند برزیل، مکزیک و آفریقای جنوبی که از مدل مشابه در بخش انرژی­های تجدیدپذیر استفاده کرده بودند، مشخص شد که این مناقصه موجب ثبت رکورد جدید و قیمت‌های مقرون به صرفه‌تری برای تولید برق تجدیدپذیر در جهان نیز شده است. نرخ تعرفه­های تضمینی برق در آفریقای جنوبی، برزیل و مکزیک به ترتیب 4/71، 4/05 و 3/84 سنت به ازای هرکیلووات ساعت ثبت شده است. همچنین مناقصه بادی یک گیگاواتی در اسپانیا که از برندهای معروف همانند کنسرسیوم برنده پروژه بادی ترکیه و تأسیسات تولیدی قابل توجه استفاده نموده نیز دارای تعرفه تضمینی 5/06 سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد. بنابراین تعرفه تضمینی جدید پروژه یکا به عنوان پایین‌ترین رکورد جهانی ثبت و موجب تقویت و استحکام  انرژی‌های تجدیدپذیر  و بخش داخلی انرژی و همچنین اقتصاد ترکیه شد.
(6 اوت 2017- منبع: Dailysabah.com)
https://www.dailysabah.com/energy/2017/08/07/world-record-bid-for-yeka-tender-expected-to-lower-electricity-generation-costs-in-turkey

راه اندازی اولین سیستم خورشیدی شناور (FPV) در استانبول
اولین نیروگاه خورشیدی شناور در ترکیه رسماً در تاریخ 4 اوت سال جاری، (جمعه 13 مرداد) راه اندازی گردید. این مرحله به صورت آزمایشی انجام خواهد شد تا در صورت موفقیت توسط شهرداری استانبول در سایر مخازن آبی موجود، دریاچه‌ها و سدها نصب گردد. اداره آب و فاضلاب استانبول و بخش انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت انرژی ترکیه همراه با شهرداری استانبول نصب آزمایشی این سیستم خورشیدی 250 کیلوواتی را به عهده دارند. این سیستم بر روی دریاچه بویوک چکمه جه (Büyükçekmece) نصب خواهد گردید. در این سیستم مجموعاً 960 ماژول مولتی کریستال (60 سلول خورشیدی) 260 وات بکار رفته است. در مرحله تست، میزان تبخیر آب، کیفیت آب، جلبک‌های موجود در آب و همچنین میزان تولید برق سیستم مورد محاسبه و آزمایش قرار خواهد گرفت. شهرداری استانبول اعلام نموده که هدف از این کار، تولید برق توسط خود این ارگان و افزایش پایداری عرضه انرژی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد. در صورت موفقیت این سیستم آزمایشی، شهرداری استانبول قصد دارد جهت افزایش ظرفیت تولید برق استانبول، دو سیستم FPV دیگر در سطح وسیع‌تر بر روی ذخایر آبی سدهای Ömerli و Terkos نصب نماید. سیستم‌های FPV مشابه، قبلاً در هلند، تایوان و سنگاپور نیز نصب شده است. در چین، ژاپن، کره جنوبی، انگلیس و تایلند این سیستم‌ها با ظرفیت بالاتری نصب شده‌اند.
(7 اوت 2017- منبع: PV.Tech.org)
https://www.pv-tech.org/news/istanbul-municipality-launches-first-floating-solar-plant-in-turkey
خاموشی کامل در شبه جزیره کریمه
شبه جزیره کریمه روز جمعه 28 ژوئیه در خاموشی کامل فرو رفت. مشکل قطع برق کریمه به علت وقوع نقص فنی در دو پست برق در منطقه کراسنودار روسیه اتفاق افتاد که مسئولین مربوطه در حال تعمیر 4 خط انتقال در این  منطقه هستند. وزارت انرژی روسیه اعلام نمود که به علت داغ شدن بیش از اندازه تجهیزات برقی در پست برق منطقه کراسنودار، سیستم های اضطراری اطفاء حریق پست را از مدار خارج نموده که این مشکل موجب قطع برق در کریمه شده است. به گزارش تلویزیون دولتی روسیه، با از کار افتادن چراغ های راهنمایی و اتوبوسهای برقی اختلالاتی در ترافیک و حمل و نقل کریمه به وجود آمده است. از اواخر سال 2015، اوکراین عرضه برق به شبه جزیره کریمه را قطع نمود و کریمه برای تأمین برق مورد نیاز خود فقط به خطوط انتقال زیر دریایی که از روسیه به آنجا کشیده شده، وابسته است که این خطوط هم بارها دچار نقص فنی شدهاند. مسکو قصد دارد برای از بین بردن مشکل تأمین برق کریمه ظرفیت‌های تولید برق در خود منطقه کریمه را توسعه بخشد که با وضع تحریمهای اتحادیه  اروپا برای این کشور، این امر به سختی امکان پذیر است. از جمله این مشکلات می‌توان به طرح شکایت شرکت زیمنس روسیه به دلیل انتقال 2 توربین گاز ساخت این شرکت به شبه جزیره کریمه، نام برد.
(
28 ژوئیه 2017- منبع: Agance France Press)
http://fourwaysreview.co.za/afp/291465/crimea-left-in-dark-after-russian-power-shutdown/
چشم توربین سازان بزرگ جهان به دنبال بازار در حال رشد انرژی بادی در ترکیه
اولویت‌های بخش انرژی ترکیه برای توسعه ظرفیت انرژی این کشور از طریق منابع داخلی و انرژی‌های تجدیدپذیر، نظر دست اندرکاران بزرگ انرژی در جهان، را به این بخش جلب نموده است. دریافت پیشنهاد مناقصه برای پروژه بادی به ظرفیت 1000 مگاوات در مناطق بادخیز ترکیه از طرف 8 شرکت مطرح در جهان، شاهدی بر این ادعا است. مرحله دریافت پشنهادات فنی اقتصادی برای این پروژه جهت تولید برق بادی دارای مجوز با استفاده از تجهیزات داخلی، 26 ژوئن سال جاری به پایان رسید. 8 کنسرسیوم شامل 4 شرکت معتبر آلمانی و سایر شرکت‌ها از معروف ترین سازندگان توربین‌های بادی از کشورهای آمریکا، چین و دانمارک، پروپوزال‌های خود را برای این پروژه  به وزارت انرژی و  منابع طبیعی ترکیه ارائه نمودند. در حقیقت ظرفیت 1000 مگاوات تولید برق از یک نیروگاه بادی، تمایل بسیاری از تولیدکنندگان مطرح تجهیزات انرژی باد را به خود جلب نمود. این دومین پروژه‌ای است که در چارچوب استراتژی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مناطق دارای پتانسیل (YEKA) به مناقصه گذاشته شده است. مناقصه قبلی برای یک پروژه 710 مگاواتی بادی ماه گذشته به اتمام رسید. 5 منطقه برای این پروژه تعیین شده که شامل قیصریه – نیغده، سیواس، ادیرنه – کریک لارلی – تکیرداغ ، آنکارا – چانکری – کریک کاله، بیله جیک- کوتاهیه و اسکی شهر می‌‌‌گردد. شرکت‌های مطرح ازکنسرسیوم‌های شرکت کننده در مناقصه نیز وستاس دانمارک، جنرال الکتریک آمریکا، گلدویند چین، زیمنس آلمان، انرکون آلمان، نوردکس آلمان و مینگ یانگ چین به همراهی بسیاری دیگر از شرکت‌های عضو کنسرسیوم‌های شرکت کننده می‌باشند. سهم این شرکت‌ها از بازار انرژی باد در جهان حدود 90 درصد است. سقف قیمت برای این مناقصه 7 سنت به ازای تولید هر کیلووات ساعت برق تعیین شده است. 300 الی 450 توربین بادی در این نیروگاه نصب خواهد گردید که هرکدام حداقل 3/2 مگاوات برق تولید می‌نمایند. مجوز این نیروگاه به مدت 30 سال صادر خواهد شد. کنسرسیوم برنده می‌بایست بالغ بر 1 میلیارد دلار بر روی تجهیزات نیروگاه سرمایه گذاری نماید. حداقل تولید برق این نیروگاه حدود 3 میلیارد کیلووات‌ساعت خواهد بود که تقاضای برق 1/1 میلیون خانوار را برآورده خواهد نمود.
(27ژوئیه2017- منبع: Dailysabah.com)

https://www.dailysabah.com/energy/2017/07/28/top-wind-turbine-makers-eye-turkeys-growing-energy-market
گروگان گرفته شدن پرسنل شرکت توزیع برق دجله در استان شانلی اورفه  ترکیه
نزدیک به 40 نفر از اهالی استان شانلی اورفه در ترکیه، 2 نفر از پرسنل شرکت توزیع برق منطقه  دجله را به دلیل خاموشی‌های مکرر برق در این منطقه به گروگان گرفتند. این حادثه زمانی رخ داد که این دو نفر برای تعمیر ترانسفورماتور به منطقه بگلارباشی رفتند. مردم این دو مأمور تعمیر و نگهداری شرکت توزیع را به گروگان گرفته و مدعی شدند که به دلیل خاموشی‌های مکرر، بسیاری از تجهیزات برقی‌شان به شدت صدمه دیده است و تا تأمین خسارت توسط این شرکت، پرسنل آن را به عنوان گروگان نگه خواهند داشت. پس از حضور نیروهای پلیس در منطقه مردم از شرکت توزیع به پلیس شکایت کردند. مردم مدعی شدند که خاموشی برق دو الی سه بار در روز به مدت چند ساعت اتفاق می‌افتد. آنها اظهار نمودند که با توجه به اینکه شهرشان تأمین کننده میزان زیادی از برق کشور است، نباید مردم منطقه تا این حد از کمبود برق صدمه ببینند. نهایتاً پس از چند ساعت مذاکره پلیس و مردم و قول مساعد برای رسیدگی شرکت توزیع برق دجله به اعتراضات مردم، دو مأمور گروگان گرفته شده آزاد شدند.
( 13ژوئیه2017- منبع: Hurriyetdailynews)
ساخت نیروگاه جدید بیوگاز از ضایعات حیوانی در شهر غازیان تپه (غازی آنتپ) ترکیه
عملیات ساخت نیروگاه جدید بیوگاز در شهر غازیان تپه در حال انجام است. از این نیروگاه برای تولید برق مورد نیاز سیستم حمل و نقل ریلی این شهر استفاده خواهد شد که حدود 60 درصد از نیاز آن را مرتفع خواهد نمود. برآورد هزینه برای ساخت نیروگاه، 3/3 میلیون یورو است که هم اکنون در دست اجراست و انتظار می‌رود تا ماه آگوست (مرداد)  سال 2018 به بهره برداری برسد. بعد از اتمام عملیات ساخت و پس از یک دوره یک الی دو ماهه آزمایشی، عملیات تولید برق نیروگاه آغاز خواهد شد. بیوگاز این نیروگاه از ضایعات حیوانی تولید خواهد شد. جمع آوری و دفع ضایعات حیوانات به ویژه مرغ داری‌ها، معضل بزرگ کشاورزان و دامداران منطقه شده بود که با احداث این نیروگاه هم این مشکل رفع خواهد گردید و هم کمبود برق سیستم قطارهای برقی نیز برطرف خواهد شد. مجری پروژه از طریق برگزاری مناقصه انتخاب شده، اما هنوز نام شرکت برنده اعلام نشده است. شهرداری غازیان تپه موافقت نامه ای را با کشاورزان و دامداران منطقه برای تأمین خوراک مورد نیاز پالایشگاه امضاء نموده است. احداث این نیروگاه یکی از اولین گام ها برای توسعه پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر در منطقه است.
(
14 ژوئن 2017- منبع: Bioenergy News.com)        

 
توسعه فن آوری های پاک در ترکیه
طی دهه گذشته، بانک جهانی برای توسعه و افزایش قابلیت اطمینان تولید و عرضه انرژی‌های پاک و بهینه‌سازی مصرف انرژی مبلغ 5/8 میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری نموده است. مدیر برنامه‌های انرژی مناطق اروپا و آسیای مرکزی بانک جهانی در کنفرانس بین‌المللی زمین­گرمایی اعلام نمود که بانک جهانی با دولت ترکیه برای تجدید ساختار در بازار انرژی این کشور همکاری نموده است که شامل تجدید ساختار در قوانین مربوط به بازارهای برق، گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین توسعه بهینه‌سازی انرژی در بخش‌های فوق، تأسیس نهاد مقررات گذاری بازار انرژی، تغییر ساختار قیمت گذاری بر روی حامل‌های انرژی، ایجاد یک بازار کاربردی برای مبادلات برق و تجدید ساختار شرکت‌های دولتی انرژی می‌باشد. از برنامه‌های آینده بانک جهانی در ترکیه، متمرکز شدن بر روی امنیت انرژی و ترکیب عرضه از طریق سرمایه گذاری بر روی انتقال و توزیع برق، انتقال و ذخیره سازی گاز ، افزایش صرفه جویی انرژی از طریق سرمایه­گذاری های بیشتر بر روی بهینه­ سازی انرژی و افزایش کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر مانند باد، خورشید و زمین گرمایی خواهد بود. ( 29 مه 2017- منبع: aa.com)
روند مناقصات جدید پروژه های بادی و خورشیدی در ترکیه
نهاد مقررات گذاری بازارهای ترکیه (EMRA)، مقررات جدیدی را در خصوص مناقصات پروژه‌های بادی و خورشیدی وضع نمود. بر اساس این مقررات فقط پیشنهاد‌هایی که مطابق با ظرفیت‌های اتصال به شبکه که توسط شرکت توزیع برق ترکیه (TEIAS) اعلام شده  و در پنج روز اول  (اداری) ماه‌های آوریل و نوامبر دریافت گردیده‌اند مورد بررسی قرار خواهند گرفت.  بر اساس مقررات جدید، برنده مناقصه ارائه کننده کمترین قیمت خرید زیر سقف قیمت تضمینی خرید برق اعلام شده برای پروژه‌های تجدیدپذیر خواهد بود که این قیمت در ترکیه برای پروژه‌های بادی 7/3 سنت و برای پروژه‌های خورشیدی 13/3 سنت به ازای هر کیلووات ‌ساعت می‌باشد. چنانچه برنده مناقصه از تجهیزات ساخت داخل استفاده نماید از تسهیلات بیشتری برخوردار خواهد گردید. در 13 می سال جاری، مناقصه پروژه خورشیدی به ظرفیت 1000 مگاوات در ترکیه برگزار شد و اعلام شده که بزودی مناقصه پروژه‌های بادی به مجموع ظرفیت 1000 مگاوات در مناطق تعیین شده اعلام خواهد گردید. مجریان واجد شرایط باید پیشنهادات خود را تا تاریخ 27 ژوئیه سال جاری میلادی به وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه ارسال نمایند. وزارت انرژی به زودی محل­های تعیین شده و شرایط مناقصه را در اختیار علاقه­مندان به شرکت در این مناقصه، قرار خواهد داد.
( 17 می 2017- منبع: Lexology.com)
اختصاص 475/1 میلیون دلار به انرژی های تجدیدپذیر در ترکیه
دولت ترکیه میزان کمک‌های مالی برای تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر را  بر اساس مکانیسم پشتیبانی از این حامل‌ها ، در ماه آوریل به نسبت سال پیش از آن افزایش داد و آن را به 578/5 میلیون لیر (164/2 میلیون دلار) رساند که بدین ترتیب مجموع اعتبار تخصیص داده شده به انرژی‌های تجدید پذیر تا کنون در ترکیه به 1/7 میلیارد لیر (475/1 میلیون دلار) رسیده است. بر اساس این مکانیزم تاکنون در حدود 4/2 میلیارد کیلووات ساعت برق از انرژی‌های برق آبی، 950/8 میلیون کیلووات ساعت برق از انرژی باد و 521 میلیون کیلووات ساعت برق از انرژی بیوگاز، زیست توده، زمین گرمایی و نیروگاه‌های زباله سوز تولید شده است.  ( 19 می 2017- منبع: Daily Sabah)
ساخت 42 مگاوات فتوولتائیک خورشیدی توسط شرکت آسونیم در ترکیه
شرکت فناوری‌های انرژی آسونیم، ساخت دو پروژه فتوولتائیک خورشیدی بدون مجوز مجموعاً به ظرفیت 42 مگاوات در استان ازمیر را آغاز نمود. دو نیروگاه خورشیدی یکی به ظرفیت 20 مگاوات و دیگری به ظرفیت 22 مگاوات با تصویب اولیه شرکت توزیع برق ترکیه تداش توسط شرکت‌های عضو گروه صنعتی آسونیم در حال ساخت می‌باشند. شرکت آسونیم از ماژول­های خورشیدی ساخت جینکو سولار چین و اینورترهای رشته­ای شرکت REFUsol آلمان استفاده می‌نماید.  برنامه­ریزی شده تا نیروگاه­ها در تابستان سال جاری مورد بهره­برداری قرار گیرند. برآورد تولید سالانه برق این دو نیروگاه حدود 56 گیگاوات ساعت می‌باشد. آسونیم اظهار نموده که این دو نیروگاه فتوولتائیک، بزرگترین پروژه‌هایی هستند که این شرکت تاکنون در ترکیه اجرا نموده است. همچنین این شرکت پروژه‌هایی در پرتقال و انگلیس اجرا نموده و  برنامه­ریزی برای اجرای پروژه­های جدید در مصر، شیلی و اسپانیا دارد.
( 25 آوریل 2017- منبع: Renewablesnow.com
آغاز مناقصه پروژه انرژی بادی در ترکیه
وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه اطلاعیه مناقصه جدیدی را در خصوص انرژی بادی در چارچوب پروژه مناطق مستعد انرژی‌های تجدیدپذیر (YEKA) در نشریه رسمی گازت به چاپ رسانده است. سقف اولیه قیمت در این مناقصه 7 سنت به ازای هر کیلووات‌ساعت طی یک بازه زمانی 15 ساله برای خرید برق پروژه اعلام شده که زیر قیمت ده ساله برای خرید تضمینی برق به میزان 7/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت در مدت 10 سال تعیین شده است. این دوره پانزده ساله از زمان امضای موافقت نامه مربوط به حقوق قانونی پروژه (YEKA) آغاز می‌گردد. مناقصه بر روی پروژه‌های تولید برق بادی با مجموع ظرفیت 1000 مگاوات برگزار خواهد شد که به شبکه‌های انتقال توزیع متصل خواهند گردید و در مناطق اتصال نصب خواهند شد و از ظرفیت‌های اتصال این مناطق استفاده خواهند نمود. سرمایه­گذاری مشترک و کنسرسیوم متشکل از یک یا چند نهاد حقوقی برای پروژه پذیرفته خواهد شد. جهت شرکت در مناقصه، شرکت­کنندگان می‌بایست مدارک تجربه‌های کاری مربوط به تولید اجزای اصلی توربین باد با ظرفیت حداقل 2 هزار مگاوات که در گذشته (از اول ژوئن سال 2014 تا اول دسامبر سال 2016) تولید نموده‌اند را برای دبیرخانه مناقصه ارسال نمایند. مدارک ارسالی توسط دفترکل انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه پذیرفته خواهند شد. مهلت ارسال مدارک و شرکت در مناقصه تا ساعت12 نیمه شب 27 ژوئیه سال 2017 تعیین شده است. برندگان مناقصه امکان احداث مزارع بادی در 7 منطقه بادخیز ترکیه را خواهند داشت. ( 14 آوریل 2017- منبع: dailysabah)
تکمیل مطالعات مربوط به امکان سنجی در خصوص نیروگاه اتمی سینوپ ترکیه تا اوایل سال 2018
دولت ترکیه برنامه‌ریزی نموده که تا ماه مارس سال 2018، مطالعات فنی اقتصادی و امکان سنجی نیروگاه اتمی سینوپ را به پایان برساند. انجام این مطالعات به عهده شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی قرار دارد. در ماه می سال 2013، دولت ترکیه طرح پیشنهادی ژاپن جهت نصب 4 راکتور اتمی نیروگاه سینوپ با مجموع ظرفیت 4800 مگاوات را پذیرفت. کمیته‌ای متشکل از کارشناسان مستقل ترک، ژاپنی و اروپایی مسئول ارزیابی دستاوردهای مطالعات امکان سنجی این پروژه هستند. همچنین،کنسرسیومی متشکل از سه شرکت انی فرانسه، ایتوچو ژاپن با مجموع سهم 51 درصد و شرکت تولید برق ترکیه با سهم 49 درصد، حامیان مالی این پروژه هستند. درحال حاضر مطالعات مربوط به پایداری مکان تأسیس نیروگاه انجام پذیرفته است و سایر اقدامات مربوط به طراحی و ساخت بر اساس دستورالعمل­ها و رهنمودهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد یافت. رآکتورهای نیروگاه از نوع ATMEA1، به تازگی طراحی شده‌اند و از ایمنی بالایی برخوردار هستند. این راکتورها به 4 ژنراتور دیزلی و یک توربین گاز برای مواقع اضطراری مجهز شده‌اند. همچنین این راکتورها جهت در امان ماندن از سیل و سونامی، در یک ساختمان ضد آب که دارای ارتفاع زیادی است نصب خواهند شد. دولت ترکیه قصد ساخت سه نیروگاه اتمی در این کشور را دارد. اولین نیروگاه در آکویو، دومین نیروگاه در سینوپ و محل ساخت نیروگاه سوم مشخص نشده است.
( 24 مارس 2017- منبع: aa.com.tr)
ترکیه - اخبار 2017-1395
تصمیم وزارت آب و برق کویت برای کاهش تعرفه‌های جدید آب و برق
وزارت آب و برق کویت تصمیم گرفت تا  تعرفه‌های جدید تصویب شده آب و برق را که قرار بود از ماه می اجرایی گردد، کاهش دهد. بر این اساس قیمت‌های برق برای خانه‌های آپارتمانی که قرار بود فقط برای اتباع خارجی مقیم کویت مورد استفاده قرارگیرد، از 15 فیلس به ازای هرکیلووات ساعت (4/9 سنت) مصوب به 5 فیلس (1/6 سنت) کاهش خواهد یافت. همچنین هر کیلووات‌ساعت برق برای مصارف تجاری نیز از 25 فیلس (8/2 سنت) به 5 فیلس (1/6 سنت) کاهش یافت. تعرفه برق برای بخش­های صنعتی و کشاورزی نیز از 10 فیلس (3/3 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت به 3 فیلس (1/0 سنت) کاهش یافت. تعرفه‌های جدید برق توسط مجلس سابق کویت تصویب شده بود و شامل شهروندان کویتی نمی‌گردد. این تصمیم در پی اعتراض گسترده نمایندگان مجلس جدید کویت با افزایش تعرفه‌های انرژی اخذ گردید. درحال حاضر تعرفه برق در کلیه بخش‌های اقتصادی در کویت 2 فیلس (0/7 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد.
( 3 مارس 2017- منبع: news.kuwaitimes.net)
http://fourwaysreview.co.za/afp/291465/crimea-left-in-dark-after-russian-power-shutdown/

 
هدف­ گذاری ترکیه برای تأمین دو سوم از تولید برق از منابع داخلی این کشور طی 10 سال آینده
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در سخنرانی که به مناسبت پانزدهمین سال تأسیس نهاد مقررات‌گذاری بازار انرژی ترکیه (EMRA) ایراد نمود، اظهار کرد که بر اساس برنامه هدف‌گذاری شده تا 10 سال آینده، این کشور قصد دارد تا دو سوم از برق تولیدی را توسط منابع داخلی این کشورتأمین نماید. وی اضافه نمود علیرغم بحران‌های جهانی در سال‌های اخیر، بخش انرژی ترکیه همچنان شاهد رشد و توسعه بوده است. بنا بر اظهارات وی، ترکیه یکی از کشورهایی است که نسبت به متنوع نمودن منابع انرژی، توسعه زیر ساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی به ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر خود اقدام نموده است. وی افزود سال 2016 یکی از سال‌های شاخص ترکیه به لحاظ تولید برق بوده است. در این سال ترکیه موفق شده 49/3 درصد از تولید برق این کشور را با استفاده از منابع داخلی انرژی خود تولید کند. وی با تأکید بر اینکه ترکیه باید تا 10 سال آتی، دو سوم نیازهای انرژی خود را از طریق منابع داخلی تأمین نماید، افزود که کشورش باید تا 10 سال آینده جزو کشورهای صادرکننده انرژی باشد. ترکیه سالانه 50 میلیارد دلار برای واردات انرژی و مواد معدنی هزینه می­کند. به گفته وزیر انرژی ترکیه، دولت قصد دارد انرژی را با کیفیت بهتر و قیمت کمتر به دست مردم برساند و همچنین قصد دارد نقش عمده و برجسته‌تری در بخش انرژی جهان داشته باشد. وی تأکید نمود که جهت تحقق تأمین دو سوم برق از منابع داخلی طی 10 سال، باید همه دست اندرکاران بخش انرژی در بخش­های زیر ساخت‌ها، مقررات، تسهیلات و مشوق‌ها و قوانین، دست در دست یکدیگر بگذارند تا این امر مهم محقق گردد. وی همچنین در این راستا به ساخت ظرفیت‌های جدید برق با استفاده از زغال سنگ تولید داخل به ظرفیت 5000 مگاوات اشاره نمود. وی همچنین اضافه نمود که مناقصاتی برای تولید برق از زغال‌سنگ تولید داخل و انرژی‌های بادی و خورشیدی (با استفاده از تجهیزات داخلی) هر کدام به ظرفیت هزار مگاوات در دست تهیه می‌باشد. البایراک اظهار نمود که تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در ترکیه بسیار بیشتر از متوسط تولید اروپا (حدود 28 الی 29 درصد) است و باید به 35 درصد برسد. در عین حال اظهار نمود که تولید برق از منابع داخلی زغال سنگ ترکیه از 12 درصد به 16 درصد رسیده است.
(22 فوریه 2017- منبع: daily Sabah)
  کاهش 34 درصدی واردات برق در سال 2016، به واسطه افزایش تولید داخلی برق به ویژه تجدیدپذیرها
واردات برق در ترکیه در سال 2016 به واسطه افزایش تولید داخلی در این کشور به ویژه از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر کاهش یافت. کل مبلغی که برای واردات برق پرداخت شده از 1/325 میلیون دلار در سال 2015 به 6/213 میلیون دلار در سال 2016 کاهش پیدا کرده است که موجب صرفه­جویی 111 میلیون دلاری در هزینه‌های انرژی گردید. در سال 2015، ترکیه، 31/5 میلیارد کیلووات ساعت برق از کشورهای یونان، بلغارستان، گرجستان، عراق و ایران وارد نمود. در سال 2016، میزان واردات برق از یونان، بلغارستان، گرجستان و آذربایجان با 8/17درصد کاهش نسبت به سال قبل به 36/4 میلیارد کیلووات ساعت رسید. بلغارستان منبع اصلی واردات برق ترکیه محسوب گردیده و 74/2 میلیارد کیلووات ساعت برق به مبلغ 4/127 میلیون دلار به ترکیه صادر نموده است. کشورهای یونان با 750 میلیون کیلووات ساعت، آذربایجان با 645 میلیون کیلووات ساعت و گرجستان با 224 میلیون کیلووات ساعت در رتبه­های بعدی صادرات برق به ترکیه قرار دارند. هزینه واردات برق از این سه کشور به ترتیب 6/42، 9/34 و 42/9 میلیون دلار بوده است. ماه سپتامبر سال گذشته، بیشترین رکورد واردات برق به ترکیه به میزان 477 میلیون کیلووات ساعت و به مبلغ 24 میلیون دلار بوده است. ( 3 فوریه 2017- منبع: daily Sabah)
درخواست سرمایه‌گذاران جهت اختصاص تسهیلات برای توسعه پروژه‌های زمین گرمایی در ترکیه
رییس انجمن سرمایه‌گذاران پروژه‌های زمین گرمایی ترکیه (GESDER) اعلام نمود که جهت افزایش ظرفیت پروژه‌های زمین گرمایی 105، 120، 130 و 140 درجه سانتیگراد، نیاز به تعرفه‌های تشویقی مضاعفی بالاتر از 10/5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خرید تضمینی برق برای درجه حرارت‌های مختلف از 90 الی 140 درجه سانتیگراد می‌باشد. پتانسیل تولید برق زمین گرمایی در ترکیه در حدود 5000 مگاوات است و بنابراین نیاز به اختصاص مشوق‌های مالی مضاعفی برای درجه حرارت­های مختلف آب در نیروگاه‌های زمین گرمایی می‌باشد تا بتوان به پتانسیل مورد نظر دست یافت. به گفته رییس انجمن ((GESDER هم اکنون ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های زمین گرمایی در ترکیه حدود 800 مگاوات است که در آینده نزدیک 350 مگاوات دیگر به آن افزوده خواهد شد. وی افزود، انرژی زمین گرمایی یکی از منابع مهم انرژی‌های تجدیدپذیر به لحاظ پایداری و امنیت عرضه انرژی به شمار می‌رود. هرچقدر درجه حرارت آب در نیروگاه‌های زمین گرمایی افزایش یابد، نیازمند تجهیزات بیشتر و متفاوت‌تری برای تولید برق خواهد بود و ویژگی­های فنی توربین‌ها نیز بسته به درجه حرارت آب تغییر می‌نماید که این به معنای هزینه‌های مضاعف برای سرمایه گذار می‌باشد. بنابراین با افزودن مبلغ مضاعف تسهیلات برای هر درجه حرارت، تولید برق زمین گرمایی در هر دو دمای بالا و پایین بسیار اقتصادی‌تر خواهد بود. این انجمن مبالغ مضاعفی را برای درجه حرارت‌های مختلف آب از 105 تا  140 درجه سانتیگراد پیشنهاد نموده است. مبلغ پیشنهادی برای نیروگاه زمین گرمایی با درجه حرارت 105 سانتیگراد، 10/5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد که به این نرخ برای نیروگاه‌های 120، 130 و 140 درجه سانتیگراد به ترتیب 2/9، 1/3 و 0/3 سنت افزوده شده است. چنانچه این مبالغ مضاعف به نرخ تضمینی خرید برق اضافه شده و به سرمایه‌گذاران پروژه‌های زمین‌گرمایی پرداخت گردد، حتی می‌توان دستیابی به ظرفیت 1000 مگاواتی تا سال 2023 را تا پنج برابر افزایش داد. در سال 2016، سهم انرژی زمین گرمایی در ترکیب برق ترکیه حدود 1/6 درصد بوده است.
(17 ژانویه 2017- منبع: thinkgeoenergy.com)
ترکیه - اخبار 2016-1395
 
اختصاص سقف قیمت از طرف شرکت‌ نظارت  بر بازارهای انرژی ترکیه برای قیمت‌های برق
شرکت نظارتشرکت نظارت بر مقررات بازارهای انرژی ترکیه (EPDK)، پس از اینکه قیمت‌های برق در ترکیه به بالاترین سطح خود رسیدند برای شرکت‌های تولید برق سقف قیمت در نظر گرفت که این سقف 500 لیر (1/138 دلار) به ازای هر مگاوات ‌ساعت می‌باشد. مصرف روزانه گازطبیعی در ترکیه از ماه دسامبر به علت افزایش برودت هوا در ترکیه به بالاترین میزان خود رسید. بعد از آن قیمت برق تغییر نمود و به 586 لیر (162 دلار) به ازای هر مگاوات ‌ساعت رسید. بنابراین در تصمیمی که توسط نشریه رسمی گازت به چاپ رسید، شرکت نظارت بر مقررات بازارهای انرژی ترکیه سقف قیمت‌های برق را 500 لیر (1/138 دلار) به ازای هر مگاوات‌ساعت از ششم ژانویه تا اول مارس 2017، تعیین نمود. به گفته  فعالین این بخش، این قیمت‌ها بالاترین قیمت‌ها در سال‌های اخیر هستند. با این تصمیم، EPDK سعی دارد از مصرف کنندگان، عرضه و تولیدکنندگان برق در برابر نوسانات بیش‌بینی نشده و تأثیرات شرایط جوی بر روی قیمت برق حمایت نماید. اما مجدداً روز پس از اخذ این تصمیم، قیمت برق توسط شرکت تولید برق ترکیه با سقف 8/636 لیر (176دلار) به ازای هر مگاوات‌ ساعت ارائه گردید که این امر موجب نارضایتی دست اندرکاران بخش برق گردید و از عدم برنامه­ریزی، مدیریت و نظارت صحیح بخش دولتی انتقاد گردید. در عین‌حال، شرکت بهره‌بردار دولتی خطوط گاز نیز،  75 درصد از گازطبیعی سوخت نیروگاه‌های گازی ترکیه را قطع کرده و به صنایع بزرگ نیز توصیه نمود که از فعالیت‌های غیر ضروری در مصرف گاز پرهیز نمایند. برف سنگین و طوفان شدید نیز باعث صدمه دیدن خطوط انتقال برق شده و بسیاری از مناطق استانبول دچار قطعی برق گردید. وزیر انرژی ترکیه نیز اعلام نمود که 4 خط انتقال از 7 خط انتقالی که دچار صدمه شده بودند درحال حاضر تعمیر شده است. به نظر می‌رسد که عملیات خرابکارانه علاوه بر شرایط جوی در قطعی خطوط برق دست داشته‌اند زیرا تیم‌های ارسالی برای رفع خرابی خطوط برق اعلام نمودند که تعدادی از کابل­ها از زیرزمین قطع شده است. همچنین وزیر انرژی ترکیه اعلام نمود که واردات گازطبیعی از ایران همچنان ادامه دارد اگرچه به دلیل اشکال فنی که در ماه دسامبر اتفاق افتاد میزان این واردات کمتر از  میزان مقرر است. در این راستا، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که با وجود مشکلات و افزایش هزینه‌های اخیر، قیمت‌های برق و گاز برای مصرف­کنندگان افزایش نخواهد یافتبر مقررات بازارهای انرژی ترکیه (EPDK)، پس از اینکه قیمت‌های برق در ترکیه به بالاترین سطح خود رسیدند برای شرکت‌های تولید برق سقف قیمت در نظر گرفت که این سقف 500 لیر (1/138 دلار) به ازای هر مگاوات ‌ساعت می‌باشد. مصرف روزانه گازطبیعی در ترکیه از ماه دسامبر به علت افزایش برودت هوا در ترکیه به بالاترین میزان خود رسید. بعد از آن قیمت برق تغییر نمود و به 586 لیر (162 دلار) به ازای هر مگاوات ‌ساعت رسید. بنابراین در تصمیمی که توسط نشریه رسمی گازت به چاپ رسید، شرکت نظارت بر مقررات بازارهای انرژی ترکیه سقف قیمت‌های برق را 500 لیر (1/138 دلار) به ازای هر مگاوات‌ساعت از ششم ژانویه تا اول مارس 2017، تعیین نمود. به گفته  فعالین این بخش، این قیمت‌ها بالاترین قیمت‌ها در سال‌های اخیر هستند. با این تصمیم، EPDK سعی دارد از مصرف کنندگان، عرضه و تولیدکنندگان برق در برابر نوسانات بیش‌بینی نشده و تأثیرات شرایط جوی بر روی قیمت برق حمایت نماید. اما مجدداً روز پس از اخذ این تصمیم، قیمت برق توسط شرکت تولید برق ترکیه با سقف 8/636 لیر (176دلار) به ازای هر مگاوات‌ ساعت ارائه گردید که این امر موجب نارضایتی دست اندرکاران بخش برق گردید و از عدم برنامه­ریزی، مدیریت و نظارت صحیح بخش دولتی انتقاد گردید. در عین‌حال، شرکت بهره‌بردار دولتی خطوط گاز نیز،  75 درصد از گازطبیعی سوخت نیروگاه‌های گازی ترکیه را قطع کرده و به صنایع بزرگ نیز توصیه نمود که از فعالیت‌های غیر ضروری در مصرف گاز پرهیز نمایند. برف سنگین و طوفان شدید نیز باعث صدمه دیدن خطوط انتقال برق شده و بسیاری از مناطق استانبول دچار قطعی برق گردید. وزیر انرژی ترکیه نیز اعلام نمود که 4 خط انتقال از 7 خط انتقالی که دچار صدمه شده بودند درحال حاضر تعمیر شده است. به نظر می‌رسد که عملیات خرابکارانه علاوه بر شرایط جوی در قطعی خطوط برق دست داشته‌اند زیرا تیم‌های ارسالی برای رفع خرابی خطوط برق اعلام نمودند که تعدادی از کابل­ها از زیرزمین قطع شده است. همچنین وزیر انرژی ترکیه اعلام نمود که واردات گازطبیعی از ایران همچنان ادامه دارد اگرچه به دلیل اشکال فنی که در ماه دسامبر اتفاق افتاد میزان این واردات کمتر از  میزان مقرر است. در این راستا، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که با وجود مشکلات و افزایش هزینه‌های اخیر، قیمت‌های برق و گاز برای مصرف­کنندگان افزایش نخواهد یافت.
(6 ژانویه 2017- منبع: news.trust.org)
افزایش مصرف برق در ترکیه با ورود به فصل زمستان
مصرف برق در ترکیه در ماه نوامبر با وجود کند شدن سرعت رشد اقتصادی در این کشور و معتدل بودن دمای هوا در این فصل از سال، افزایش یافته است. بر‌اساس گزارش مجمع مهندسین برق از داده‌های مصرف برق که توسط شرکت توزیع برق ترکیه، تیاش منتشر شده است، تصمیم دولت مبنی بر عدم تغییر ساعت در این کشور نه تنها موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی نشده بلکه موجب افزایش مصرف برق در این کشور شده است. ترکیه در سال 1940 قانون تغییر ساعت برای بهره‌مندی از حداکثر نور خورشید به منظور صرفه­جویی در مصرف انرژی را اعمال نمود و این قانون از سال 1970 تا سال جاری بدون وقفه انجام شده بود. امروزه این قانون در بین 28 کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا اعمال می‌شود. اما امسال ساعت‌ها در آخر ماه اکتبر بر خلاف سال‌های گذشته، یک ساعت به عقب کشیده نشدند و به این ترتیب، ساعت رسمی ترکیه سه ساعت از ساعت رسمی به وقت گرینویچ جلوتر است. این تصمیم ظاهراً به منظور صرفه­جویی انرژی به میزان 1 میلیارد لیر (283/5 میلیون دلار) با بهره­مندی از حداکثر روشنایی روز گرفته شده است. اما با تمام این تصمیمات، مصرف برق در ماه نوامبر 6/5 درصد افزایش داشته که یکی از بالاترین رکوردها در 5 سال گذشته است. در نوامبر سال 2015 مصرف برق ترکیه، 21/3 میلیارد کیلووات ساعت بوده که این میزان در نوامبر سال 2016 به 22/7 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یافته است. بر همین اساس مصرف سالانه برق نیز با عدم تغییر ساعت افزایش یافته است و از 221/2 میلیارد کیلوات ساعت در 11 ماهه منتهی به نوامبر سال 2015، به 227 میلیارد کیلووات‌ساعت در همین دوره در سال 2016 افزایش یافته است. این تصمیم دولت انتقادات بسیاری را در پی داشت زیرا خورشید در بسیاری از استان‌های غربی مانند استانبول تا ساعت 08:30 صبح طلوع نمی‌نماید و چنانچه آن ساعت از روز را مبنای شروع روز کاری در نظر بگیرند، استان‌های دیگر باید خود را با استان‌های غربی منطبق نمایندکه تداخل­هایی در ساعات کاری استان‌ها ایجاد می‌گردد. وزیر انرژی ترکیه نهایتاً مجبور شده است در تصمیم تغییر ساعت زمستانی در ترکیه که موجب اختلاف ساعت با اروپا نیز شده است، تجدید نظر نماید زیرا این تصمیم اثرات اقتصادی و اجتماعی زیادی را بر این کشور خواهد داشت.
  Hurriyetdailynews: دسامبر 2016- منبع 22)(
انتخاب بهترین پروژه انرژی پایدار در مقیاس کوچک  در ترکیه توسط بانک اروپایی بازسازی و توسعه
در مراسمی در استانبول بانک اروپایی بازسازی و توسعه به همراه شرکای محلی‌اش در ترکیه، بهترین پروژه مقیاس کوچک در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی را که از تسهیلات اعتباری برای توسعه پروژه‌های انرژی پایدار استفاده نموده‌اند، انتخاب و جوایزی به آن اعطا نمودند. این برنامه در سال 2010 با هدف اعطای اعتبار به شرکت­های کوچک و متوسط انرژی که بهترین روش‌های بهینه سازی مصرف را بکار می‌گیرند، آغاز شد. در فاز دوم پروژه در حدود 500 پروژه به مبلغ 254 میلیون یورو تأمین اعتبار شده است. از بانک‌های داخلی که در این راه با بانک توسعه و بازسازی اروپا همکاری نموده‌اند می‌توان به Isbank فعال در زمینه تأمین اعتبار برای شرکت‌های مرتبط با فتوولتائیک خورشیدی (مجموع ظرفیت نصب شده به میزان 90 مگاوات(،vakifbank فعال در زمینه اعطای تسهیلات به شرکت‌های فعال در زمینه بهینه­سازی مصرف انرژی با مجموع پرداخت اعتبار به 160 پروژه Yapikredi فعال در 740 پروژه در زمینه محیط زیست که این بانک طی 4 سال این برنامه بزرگترین بانک اعطای تسهیلات به شمار می‌رود و Denizbank که با اعطای تسهیلات موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای معادل جمع‌آوری 240 هزار خودرو از سطح جاده‌ها شده است که این بانک از لحاظ عملکرد دارای بهترین نتیجه شده است. به همین دلیل بانک اروپایی توسعه و بازسازی، جهت کمک به بانک‌های داخلی همیار این پروژه، تسهیلاتی را در غالب نصب و راه­اندازی فناوری‌های سبز به این بانک‌ها ارائه نموده است. به همین منظور به بانک Vakifbank تسهیلات مربوط به اعطای وام اجرای راه­کارهای بهینه­سازی انرژی در ساختمان­های تجاری و همچنین وام بهبود موتورهای الکتریکی، به بانک Isbank تسهیلات مربوط به اعطای وام به پروژه­های تولید برق بدون مجوز، و به بانک Yapikredi با هدف دستیابی به توسعه پایدار و پشتیبانی از اعتبارات بخش انرژی تسهیلات مربوط به اعطای وام توسعه سیستم‌های سبز واگذار گردید. از سال 2010 و سال آغاز اجرای برنامه توسط بانک اروپایی توسعه و بازسازی، مبلغ 600 میلیون یورو به بانک­های داخلی ترکیه واگذار نموده تا در غالب تسهیلات به پروژه­های مقیاس کوچک و متوسطی که در رابطه با انرژی پایدار فعالیت نمایند، واگذار گردد. از سال 2010 تا کنون در حدود 680 پروژه تأمین مالی شده است. برآورد می­گردد که این پروژه­ها سالانه موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای معادل 2 میلیون تن دی اکسید کربن گردد. مجموع صرفه­جویی انرژی به دست آمده در ترکیه در اثر راهکارهای بهینه­سازی مصرف انرژی معادل مصرف برق 3 میلیون نفر می‌باشد.در نهایت شرکت Dogu Star، به عنوان شرکت برگزیده برای اجرای پروژه کاهش تغییرات اقلیم برگزیده شد. این پروژه توسط شرکت دنیز بانک برای ساخت و بهره­برداری از یک نیروگاه زباله سوز 2/4 مگاواتی تأمین اعتبار شده است. پروژه مورد نظر باعث کاهش انتشار گازهای کلخانه­ای معادل با انتشار دی اکسید کربن حاصل از سوخت 35 هزار خودرو گردیده است.
( 15 دسامبر 2016- منبع: finchannel.com)
 
ظرفیت  28 میلیارد دلاری سرمایه گذاری در ترکیه برای انرژی های تجدیدپذیر
مؤسسه مالی بین‌المللی (IFC) که یکی از اعضای وابسته به گروه بانک جهانی است، پیش‌بینی نموده است که ترکیه نیازمند جذب سرمایه‌گذاری  در حدود 28 میلیارد دلار در زمینه انرژی‌های نو تا سال 2020 می‌باشد. تمایل به سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه که یکی از واردکنندگان عمده انرژی است و سعی دارد تا با توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، وابستگی به انرژی وارداتی را کمتر نماید، به تدریج درحال افزایش است. براساس گزارش مؤسسه مالی بین­ الملل تحت عنوان "فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای در حال ظهور"، رشد تولید ناخالص داخلی در ترکیه، بسیاری دیگر از کشورهای گروه 20 را پشت سر گذاشته است، و همین نکته موجب تمایل سرمایه‌گذاران برای ادامه سرمایه‌گذاری علیرغم مشکلات سیاسی موجود در این کشور شده است. براساس گزارش مذکور، پتانسیل سرمایه­گذاری ترکیه در بخش انرژی‌های پاک تا سال 2020، 27/7 میلیارد دلار است که از این میزان، 16/4 میلیارد دلار به انرژی باد، 7/4 میلیارد دلار به انرژی خورشیدی، 3/4 میلیارد دلار به انرژی زمین گرمایی و 560 میلیون دلار به پروژه‌های برق آبی تعلق می‌گیرد. تحقق این هدف از اهم برنامه‌های ترکیه در زمینه انرژی‌های تجدید‌پذیر است. ترکیه قصد دارد تا سال 2023، 37 درصد از تولید برق در این کشور را از منابع انرژی تجدیدپذیر تأمین نماید. بدین منظور در سال 2015، حدود 9/1 میلیارد دلار در صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری شده است.
(15 نوامبر 2016- منبع: Hurriyetdailynews.com)
معجزه ترکیه در آب‌های بین‌المللی
کشتی­های ترک طی مراسمی در 13 نوامبر در آب­های توزلا در شرق استانبول به آب انداخته شدند. در میان این کشتی­ها بعضی از آن­ها با ابعاد 300 متر طول و 50 متر عرض، بسیار غول پیکر به نظر می‌رسند. البته در مورد این کشتی‌ها نه تنها اندازه شان بلکه وظیفه‌ای که به عهده دارند نیز مهم است. این کشتی‌ها، معجزه‌های شناور ترکیه در آب‌های بین‌المللی هستند. در حقیقت این کشتی‌ها، نیروگاه‌های شناوری هستند که برای تأمین برق به نقاط دیگر فرستاده می‌شوند و ظرفیت تأمین تقاضای برق شهرها را دارا هستند. این کشتی‌ها توسط شرکت سهامی کارادنیز ساخته می‌شوند. یکی از این کشتی‌ها، نیروگاه 480 مگاواتی است که به غنا ارسال خواهد شد. کشتی دیگر یک نیروگاه 480 مگاواتی دیگر است که به آب‌های میانمار ارسال خواهد شد. در خصوص ارسال مولد شناور به میانمار، شرکت‌های آمریکایی و چینی نیز در مناقصه شرکت نمودند ولی شرکت کارادنیز توانست برنده مناقصه گردد. سپس دو کشتی مولد برق 120 مگاواتی نیز به اندونزی ارسال خواهند شد. البته کشتی‌های دیگری هم بوده‌اند که قبلاً ارسال شده‌اند و در حال حاضر در آب­های بین‌المللی مشغول بهره‌برداری هستند. برای نمونه، 15 درصد از برق جنوب عراق، 22 درصد از تقاضای برق لبنان، 22 درصد از برق غنا، 16 درصد از برق زامبیا و 31 درصد از  تأمین برق جزیره سولاوسی اندونزی بر عهده این کشتی­ها می‌باشد. در حقیقت هر نیروگاه شناور با  ظرفیت 480 مگاوات، قادر به تأمین برق شهری با جمعیتی حدود 2/5 میلیون نفر خواهد بود. آفریقا یکی از قاره­هایی است که قیمت برق در آن بسیار بالاست، بنابراین این قاره از مشتریان پر و پا قرص برق ارزانی است که به این شیوه از ترکیه خریداری می‌گردد. قیمت برق در قاره آفریقا 30 سنت بر هر کیلووات ساعت است، در حالی که برق تولیدی از این کشتی­ها 10 سنت بر هر کیلووات ساعت خریداری می‌گردد. ساخت این کشتی‌ها اعم از کل ساختار فنی، فناوری سوخت مایع یا گاز، طراحی، بهره برداری، همه بر عهده مهندسین ترک بوده است. این کشتی­ها در مقایسه با نمونه­های خارجی خود، بسیار کارآمد تر عنوان شده­اند. در حال حاضر 18 کشتی مولد دیگر در ترکیه سفارش ساخت گرفته­اند. گفته میشود که یکی از این کشتی­ها از طرف انگلیس سفارش داده شده است. هر یک از این کشتی‌های مولد 500 مگاواتی در حدود 500 میلیون دلار ارزش دارند. در ترکیه ارزش 6000 مگاوات برق در حدود 6 میلیارد دلار  چه به لحاظ انرژی و چه به لحاظ تولید و توسعه اقتصادی است.
(  15 نوامبر 2016- منبع: Hurriyetdailynews.com)
http://www.hurriyetdailynews.com/a-turkish-miracle-in-international-waters.aspx?pageID=449&nID=106122&NewsCatID=508

افزایش مصرف زغال سنگ همراه با  بهبود استانداردهای حفظ کیفیت هوا
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که این کشور قصد دارد تا استفاده از ذخایر داخلی زغال سنگ در این کشور را توسعه دهد. اما در این راه از بالاترین استانداردهای کنترل کیفیت هوا استفاده خواهد نمود. ترکیه که تلاش زیادی جهت کاهش انتشار کربن در این کشور دارد یکی از کشورهایی است که دارای کمترین میزان آلودگی آب و هوایی در دنیاست. وزیر انرژی ترکیه افزود که این کشور قصد دارد که سطح استانداردهای کنترل کیفیت هوا برای تولید زغال سنگ را به دو برابر استانداردهای موجود در اروپا برساند. سهم زغال سنگ در تولید برق در ترکیه، در 9 ماهه اول سال 2016 نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، 16 درصد افزایش یافته است. وزیر انرژی ترکیه افزود که با وجود اعتراضات حامیان محیط زیست بر علیه زغال­سنگ، مصرف این حامل 40 درصد از تولید برق جهان را شامل می‌گردد. ترکیه قصد ساخت نیروگاه زغال سوز 720 مگاواتی در منطقه (Cayirhan) در آنکارا را دارد. به گفته وزیر انرژی ترکیه، استانداردهای کنترل کیفی که در این نیروگاه به کار گرفته خواهد شد، بسیار بالاتر از اروپا خواهد بود. وی افزود، امروزه در اروپا، میزان مجاز انتشار کربن، 40 میکروگرم در یک متر مکعب هوا در روز و 50 میکروگرم در سال می‌باشد. البته 50 میکروگرم در سال هدفی است که برای سال 2024، در نظر گرفته شده است. اما  میزان انتشار نیروگاه 720 مگاواتی آنکارا، 23 میکروگرم در روز و 18/07 میکروگرم در سال خواهد بود.  طی 10 سال گذشته، 7 میلیارد تن ذخایر زغال سنگ در ترکیه کشف شده که ترکیه قصد دارد از این ذخایر برای بهبود وضعیت انرژی در این کشور و کاهش وابستگی به منابع انرژی وارداتی استفاده نماید. گفته می‌شود که منابع جدید زغال سنگ ترکیه، دارای ارزش حرارتی بالاتری هستند.
( 9 نوامبر 2016- منبع: aa.com.tr)
وام بانک جهانی به مبلغ 290 میلیون دلار جهت توسعه پروژه زمین گرمایی در ترکیه
بانک جهانی یک بسته مالی 290 میلیون دلاری را جهت توسعه انرژی زمین گرمایی در ترکیه تصویب نمود. این پروژه با هدف تشویق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه انرژی زمین گرمایی در ترکیه و ارائه ساز و کارهایی جهت کاهش خطرات احتمالی آن برنامه‌ریزی شده است. این ساز و کارها در خصوص اطمینان از وجود منابع مکفی زمین گرمایی در محل جهت شروع عملیات استخراج و تست مراحل مختلف حفاری ارائه شده است که ارائه آن شامل بخش اول پروژه و سپس مرحله بندی اعطای وام برای مراحل مختلف از اکتشاف تا ساخت و راه اندازی نیروگاه، می‌گردد. 
( 2 نوامبر 2016- منبع: thinkgeoenergy.com) آغاز مناقصه  جهت ساخت نیروگاه فتوولتائیک هزار مگاواتی در ترکیه
دولت ترکیه مناقصه برای اعطای تسهیلات جهت ساخت نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 1000 مگاوات را در دسامبر (دی ماه) سال جاری میلادی آغاز خواهد نمود. این نیروگاه در نوع خود، بزرگترین نیروگاه خورشیدی در جهان می باشد. ‌این نیروگاه در یک سایت 2 هزار هکتاری در شهر کاراپینار در استان قونیه ساخته خواهد شد و توانایی برق رسانی برای 6 هزار خانه را دارا می‌باشد. تاریخ پایان این پروژه برای انتهای سال 2018 برنامه‌ریزی شده است. وزیر انرژی ترکیه اعلام نمود که شرکت کنندگان در این مناقصه باید قادر  به نصب تجهیزات فتوولتائیک حداقل به ظرفیت 500 مگاوات در سال باشند. انتظار می‌رود شرکت‌های پیشرو از چین، ایالات متحده آمریکا و چندین کشور اروپایی در این مناقصه شرکت نمایند. این پروژه موجب جذب بالغ بر 1میلیارد دلار سرمایه در قونیه خواهد گردید. پیش بینی می‌گردد مورد مشابهی از این مناقصات برای پروژه بادی در ترکیه با ظرفیت مشابه برای بازه زمانی سه ماه اول 2017، اقدام گردد. ( 3 نوامبر 2016- منبع: tradearabia.com)
http://www.tradearabia.com/news/CONS_316068.htm
 
بیست و سومین کنگره جهانی انرژی در استانبول
بیست و سومین کنگره جهانی انرژی (WEC) روز یکشنبه 9 اکتبر در استانبول آغاز شد و روز پنجشنبه 13 اکتبر به کار خود خاتمه داد. یونگ هون دیوید کیم، رئیس آینده شورای جهانی انرژی گفت: "جهان باید به دنبال فناوری­های جدید برای ایجاد انرژی­های جایگزین در آینده و همچنین به دنبال حفظ تعادل امنیت انرژی، پایداری و قیمت باشد." وی گفت: غیر ممکن به نظر نمی­رسد که در آینده نزدیک بتوانیم بدون نیاز به سوخت­های فسیلی، پاسخگوی تقاضای انرژی باشیم. اما وی تأکید داشت تا سال 2050، همچنان 59 درصد از ترکیب انرژی جهانی از سوخت­های فسیلی می­باشند. به گفته وی، جهان باید هنوز به دنبال راهکارهای کارآمد جهت ایجاد و استفاده از سوخت­های فسیلی باشد که هنوز نقش مهمی را ایفا می­نمایند. ماریا خوزه نادو، رئیس کنونی شورای جهانی انرژی گفت: "مسائل زیست محیطی نیز نقش مهمی در عرصه سیاست انرژی در آینده بازی خواهند کرد." برخی جزئیات این کنگره بدین شرح می­باشد: یکی از نقاط عطف این کنگره امضای توافقنامه خطوط انتقال گاز «جریان ترک» بود. این توافقنامه بین دولتی، که براساس آن گاز روسیه از طریق ترکیه به اروپا منتقل می­شود پس از حدود 2 سال فعالیت بر روی آن، در استانبول به امضاء رسید. پروژه "جریان ترک" نخستین بار در 25 می 2014 از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مطرح و در دستور کار قرار گرفت و به امضای برات آلبیراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه و الکساندر نوواک همتای روسی وی رسید. در حاشیه کنگره بیست و سوم، آلبیراک همچنین با سونات آتون وزیر اقتصاد و انرژی قبرس شمالی قرارداد همکاری در زمینه برق امضاء کرد. از سوی دیگر، شرکت سعودی آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان سعودی) با 18 شرکت ترکیه­ای به صورت جداگانه یادداشت تفاهم امضاء کرد و بدین ترتیب شرکت­های ترکیه­ای حق آن را خواهند داشت تا در مزایده پروژه­های مختلف سعودی آرامکو شرکت کنند. بیست و سومین کنگره جهانی انرژی که اعضای مهم بازار انرژی جهانی را گرد‌هم آورد و همچنین معروف به "المپیاد انرژی" است، با حمایت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برگزار شد. قرار شد بیست و چهارمین کنگره جهانی شورای انرژی (WEC) در سال 2019 در شهر ابوظبی امارات متحده عربی برگزار گردد. (13 اکتبر 2016- منبع: خبرگزاری آناتولی AA)
http://aa.com.tr/en/economy/world-energy-congress-in-istanbul-ends-with-ceremony/664506
http://aa.com.tr/fa/ ترکیه/پایان-بیست-و-سومین-کنگره-جهانی-انرژی-در-استانبول/664534

 
شروع مناقصه پروژه‌های انرژی خورشیدی به ظرفیت 1 گیگاوات تا اواخر سال 2016
آخرین بخش از مناقصه پروژه‌های انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ در ترکیه و با ظرفیت 600 مگاوات، در آوریل سال 2015 پایان پذیرفت. اما هنوز هیچ کدام از این پروژه‌ها نصب و راه‌انداری نشده است. یکی از دلایل عدم نصب و راه‌اندازی پروژه‌های برنده مناقصه قبلی، هزینه بالای صدور مجوز برای هر پروژه بوده است. اخیراً وزیر انرژی ترکیه از برگزاری یک مناقصه دیگر برای پروژه‌های انرژی خورشیدی تا اواخر سال میلادی جاری خبر داد. این مناقصه با ظرفیت یک گیگاوات انرژی فتوولتائیک و الزام برای استفاده از تجهیزات تولید داخل برگزار خواهد شد. به گفته وزیر انرژی ترکیه، یکی از دلایل اصلی برگزاری این مناقصه حمایت از تولید‌کنندگان داخلی تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد. در حال حاضر ظرفیت نصب شده فتوولتائیک در ترکیه حدود 650 مگاوات است که بیشتر آن­ها پروژه­های کوچک بدون مجوز هستند. ( 3 اکتبر 2016- منبع: pv-magazine.com)
سفارش ساخت دو توربین بخار مقیاس کوچک  توسط  زیمنس  از طرف ترکیه و روسیه
شرکت زیمنس به تازگی دو سفارش از کشورهای ترکیه و روسیه برای توربین مقیاس کوچک SST-111 دریافت نموده است. یکی از این توربین‌ها توسط شرکت فولاد سازی روسیه به نام روسال سفارش داده شده و تا پایان سال 2017 به این کشور تحویل داده خواهد شد. توربین دیگر نیز توسط شرکت ترک سازنده بویلر به نام میمسان به زیمنس سفارش داده شده است. از این توربین در یک نیروگاه بیوماس در شهری کوچک در استان چوروم در 250 کیلومتری شرق  آنکارا  استفاده خواهد شد و انتظار می‌رود تا پایان سال 2017 تحویل گردد و به بهره برداری برسد. هر دو توربین در شهر فرانکنتال در آلمان ساخته خواهند شد. شرکت روسال دومین تولید کننده فولاد در جهان می‌باشد. با استفاده از توربین SST-111، تلفات حرارتی کارخانه به برق تبدیل خواهد شد که این میزان در حدود 8 مگاوات پیش بینی می‌گردد که به مصرف داخلی کارخانه خواهد رسید. توربین دوم نیز در نیروگاه بیوماس در ترکیه استفاده خواهد شد در این نیروگاه از زایدات فندق برای سوخت نیروگاه استفاده می‌شود. منطقه دریای سیاه در ترکیه که این نیروگاه در آنجا ساخته می‌شود، تولید کننده سه چهارم از عرضه فندق در جهان است.
( 23 سپتامبر 2016- منبع: tradearabia.com)
نیروگاه­های زغال سنگ سوز در انتظار یارانه های دولتی
ترکیه قصد دارد تا طی چند سال آینده 80 نیروگاه زغال سوز جدید به بخش انرژی این کشور اضافه نماید. در حال حاضر 25 نیروگاه زغال سوز در ترکیه موجود است. اخیراً لایحه انرژی به مجلس ترکیه ارائه شده که در آن نیروگاه‌های زغال سوز را علاوه بر دریافت یارانه از مقررات زیست محیطی نیز معاف می‌نماید. با اینکه ترکیه از  اعضای "گروه 20" می‌باشد و بر اساس موافقتنامه تغییرات اقلیم پاریس کشورهای عضو پذیرفته‌اند تا پرداخت یارانه‌های انرژی برای سوخت‌های فسیلی را هر چه زودتر متوقف نمایند، اما تصویب طرح پرداخت یارانه به نیروگاه‌های زغال سوز که تحت عنوان ماده 80 در ترکیه از آن نام برده می‌شود، در دستور کار مجلس ترکیه قرار گرفته است. برخی از نمایندگان مجلس معتقدند که این لایحه جدید می‌تواند درهای جهان را بر روی بخش زغال‌سنگ ترکیه بگشاید و سرمایه‌های بسیاری را به این بخش جذب نماید. بر اساس ماده 80، هر طرحی که به نوعی جزء سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک محسوب گردد می‌تواند از هرگونه مالیات، عوارض و ممنوعیت‌ها و ارزشیابی‌های زیست‌محیطی معاف گردد. مجریان نیروگاه‌های زغال سوز می‌توانند زمین‌های مورد استفاده را بدون پرداخت هزینه استفاده نمایند، و از 50 درصد تخفیف روی قبض‌های برق بهره‌مند خواهند بود. همچنین از یارانه‌های دولتی برای پرداخت دستمزد، معافیت‌های بیمه‌ای و تضمین سود سرمایه نیز برخوردار خواهند شد. در عین حال تعرفه تضمینی توسط دولت به میزان 5 یورو سنت به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی از زغال‌سنگ پیشنهاد گردیده است و دولت متعهد می‌گردد که سالانه تا 6 میلیارد کیلووات ساعت برق از این نیروگاه‌ها خریداری نماید. برآورد می‌گردد که این پشتیبانی مالی 1/1 الی 2 میلیارد دلار در سال برای دولت هزینه داشته باشد و انتظار می‌رود قیمت‌ برق را تا 29 درصد افزایش دهد. ( 6 سپتامبر 2016- منبع: Thegurdian.com).
https://www.theguardian.com/environment/2016/sep/06/turkish-coal-plants-in-line-for-public-subsidies
احتمال انصراف رومانی از پروژه  ساخت خط انتقال زیر دریایی  برق به ترکیه
معاون بین‌الملل وزارت انرژی رومانی اعلام نمود که ساخت خط انتقال برق به ترکیه در خط مشی جدید وزارت انرژی این کشور قرار نخواهد داشت. وی اظهار نمود که به ساخت این خط انتقال تنها توسط رومانی اعتقاد ندارد و انجام این پروژه منوط به تضمین منافع طرفین و نیازمند همکاری مشترک سایر کشورهای درگیر از جمله بلغارستان و ترکیه است که به نظر می‌رسد طرف ترک به انجام این پروژه تمایلی ندارد زیرا برای افزایش ظرفیت برق در این کشور، بیشتر متمایل به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد. در دسامبر سال 2013، دولت رومانی توافق نامه مشترکی با ترکیه برای ساخت خط انتقال 400 کیلوولت زیر دریایی از طریق دریای سیاه  به امضاء رساند. براساس این تفاهم نامه سهم سرمایه­گذاری رومانی در این پروژه 7/58 درصد بود. ( 25 اوت 2016- منبع: Business Review)
http://www.business-review.eu/news/romania-might-abandon-undersea-power-cable-project-with-turkey-116825
افزایش مشارکت شرکت first solar آمریکا در بازار انرژی خورشیدی ترکیه با دو پروژه تولید ماژول‌های خورشیدی مجموعاً به ظرفیت 160 مگاوات
شرکت آمریکایی First Solar از شرکت های پیشرو در زمینه تولید ماژول‌های فتوولتائیک، برنده دو قرارداد مجموعاً به ظرفیت 160 مگاوات برای دو پروژه در ترکیه گردید. این دو قرارداد در نیمه اول سال 2016 بین شرکت First Solar و دو شرکت ترک به امضا رسیده است. 100 مگاوات از ماژول‌های فتوولتائیک به شرکت Zurlo Energy، یکی از شرکت‌های ترک طرف قرارداد  تحویل داده خواهد شد که انتظار می‌رود این پروژه در اواسط سال 2017 به بهره‌برداری برسد و 60 مگاوات مابقی به شرکت دیگر، Basariarge Energy تحویل داده خواهد شد. در سال جاری، بازار فتوولتائیک‌ها در ترکیه با افزایش سرمایه‌گذاری مواجه بوده است. همچنین، پیشنهادهای زیادی از شرکت‌های مختلف برای بهره‌برداری نیروگاه‌های فتوولتائیک دریافت شده است. در مجموع، اقدامات اخیر ضد دامپینگ در ترکیه (مخالفت با تبعیض قیمت بین بازار داخل و خارج از یک کشور)، که برای شرکت‌های چینی اعمال شده است، توسعه دهندگان پروژه‌های فتوولتائیک را ترغیب خواهد نمود که تولیدکنندگان تجهیزات انرژی خورشیدی را از کشورهای دیگری به جز چین نیز انتخاب نمایند. شرکت First Solar از اولین شرکت‌هایی است که پتانسیل انرژی خورشیدی را در ترکیه شناسایی و شاخه‌ای از این شرکت را در سال 2014 در استانبول راه اندازی نمود. از سال 2014 در حدود 300 مگاوت ماژول­های فتوولتائیک توسط این شرکت در ترکیه به فروش رسیده است.
 (11 اوت 2016- منبع: pv-magazine.com) تأیید گرجستان برای بدهی های برقی پرداخت نشده  به ترکیه
گرجستان تصدیق نمود که به دلیل عدم پرداخت بدهی‌های این کشور در ازای برق دریافتی از ترکیه در دهه 90 به مدت 7 سال به این کشور بدهکار است و این بدهی را طی 20 سال آینده پرداخت خواهد نمود. طی سال‌های 1990 الی 1997، گرجستان 1/7 میلیارد کیلووات ساعت برق از ترکیه وارد نموده بود. در تاریخ 12 اوت سال جاری، وزیر انرژی گرجستان تأیید نمود که این بدهی وجود دارد و شیوه بازپرداخت آن با انتقال 1 میلیارد کیلووات ساعت برق از گرجستان به ترکیه خواهد بود که بر اساس قراردادی که در سال 1997 توسط وزرای وقت انرژی دو کشور به امضا رسید طی 20 سال پرداخت خواهد شد. ترکیه پس از قرارداد 9 آوریل 2015، در خصوص تبادلات برق با گرجستان و ساخت خط انتقال برق بین دو کشور، بدهی‌های گرجستان به این کشور را کاهش داد و زمان بازپرداخت آن‌ را طی 20 سال مقرر نمود.
(12 اوت 2016- منبع: Agenda.ge)
http://agenda.ge/news/63516/eng
مذاکرات ترکیه با همسایگان این کشور برای ادغام بازارهای انرژی
بورس انرژی استانبول (Energy Exchange Istanbul, EXIST)، درحال مذاکره با سایر کشورهای منطقه و همچنین اروپا برای ادغام بازارهای انرژی بین این کشورهاست. مدیرکل این شرکت، در مصاحبه با آژانس آنادولو اظهار نمود که این مؤسسه در ماه ژوئن سال جاری، به عضویت یوروپکس (بورس انرژی اروپا) درآمده است و نشست این مجمع در سال آینده در ترکیه برگزار خواهد شد. وی افزود در حال حاضر مذاکره با کشورهای گرجستان و بلغارستان جهت ادغام بازارهای انرژی به مراحل نهایی رسیده است و مذاکره با بوسنی هرزگوین و رومانی در خصوص همکاری‌های انرژی شتاب گرفته است. وی افزود درحال حاضر ترکیه آمادگی دارد تا با هر کشوری در منطقه که تمایل به ادغام و اتصال به شبکه برق ترکیه را دارد مذاکره نماید. وی ادعا نمود که با توجه به وضعیت استراتژیک این کشور و حجم ظرفیت نصب شده انرژی و تقاضای روز افزون برق، ترکیه در سال‌های آتی به هاب انرژی منطقه تبدیل خواهد شد. به گفته وی تمایل و امکان ادغام بازارهای انرژی ترکیه با گرجستان، ایران کشورهای عربی، قبرس و کشورهای حوزه قفقاز  وجود دارد. انتظار می‌رود که ادغام بازارهای انرژی ترکیه و گرجستان و بلغارستان تا سال 2018 و یا 2019 انجام گیرد.
(15 جولای 2016- منبع: Daily Sabah).
http://www.dailysabah.com/energy/2016/07/15/energy-exchange-istanbul-in-talks-with-turkeys-neighbors-to-merge-markets
اشتباه تاریخی ترکیه در سرمایهگذاری بر روي زغال‌سنگ و جایگزینی آن با گاز برای تولید برق
ترس از قطع گاز وارداتی از روسیه، ترکیه را به سمت سرمایه‌گذاری و استفاده از زغال‌سنگ سوق داده است که از نظر برخی از اقتصاد دانان، اشتباه بزرگی برای این کشور و اقلیم آن خواهد بود. یکی از اقدامات دولت ترکیه برای کم کردن وابستگی به گاز وارداتی از روسیه، سرمایه‌گذاری‌های میلیونی برای توسعه زغال‌سنگ و پاسخ‌گویی به نیاز انرژی از طریق بالا بردن سهم این حامل در سبد انرژی کشور تا سال 2030 بوده است. رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان پس از ایجاد تیرگی در فضای روابط سیاسی روسیه و ترکیه و به جهت ترس از قطع جریان گاز وارداتی از این کشور، یکی از حامیان سرسخت این سیاست بوده است. درسایه روابط سرد بین دو کشور، در سال 2016، واردات گاز روسیه به ترکیه، 15 درصد نسبت به سال 2015 کاهش یافته است. همچنین در راستای هدف افزایش 50 گیگاواتی در ظرفیت برق ترکیه تا سال 2030، ساخت نیروگاه‌های زغال‌سوز جدید در دستور کار بخش انرژی ترکیه قرار گرفته است. براساس آمارهای ارائه شده از طرف دولت ترکیه، تقاضای حامل‌های انرژی برای تولید برق به ترتیب، گاز 35 درصد، زغالسنگ 28/5 درصد، نفت 27 درصد، برق آبی 7 درصد و انرژی‌های تجدیدپذیر 2/5 درصد بوده‌اند. به نظر می‌رسد وقتی وزیر انرژی ترکیه اعلام می‌نماید که انرژی‌های برق آبی، بادی و خورشیدی جایگزین گاز خواهند شد، باوجود برنامه‌ریزی برای ساخت، نصب، راه‌اندازی و یا بازسازی 80 نیروگاه زغال‌سوز در مراحل مختلف، نقش عمده زغال‌سنگ را فراموش کرده است. نیروگاههای زغال سوزی که سوخت اصلی آن لیگنیت خواهد بود، حدود 1/1 الی 2میلیارد دلار برای یارانه های عمومی سالانه دولت (annual public subsidies) هزینه در برخواهد داشت و موجب بالا رفتن قیمت‌های برق بین 19 تا 29 درصد خواهد شد. با درنظر گرفتن این افزایش قیمت، این بحث مطرح می‌شود که سرمایه‌گذاری بر روی انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان یک سرمایه‌گذاری پایدار به صرفه‌تر خواهد بود. تابش بالای نور خورشید، وجود زمین‌های پهناور و بادخیز و برخورداری از منابع بالای برق آبی، ترکیه را برای توسعه انرژی‌های پاک بسیار مستعد نموده است. اما در حقیقت برنامه‌ریزی‌های دولت ترکیه مغایر با شعارهای سبز آن می‌باشد. ظرفیت نصب شده ناچیز 300 مگاواتی برای انرژی خورشیدی در این کشور در مقایسه با کشورهای اسپانیا و آلمان به ترتیب با 7 و 40 گیگاوات، گواهی بر این مدعاست. همچنین، هدف ترکیه برای توسعه انرژی باد تا سال 2030، محدود به 16 گیگاوات گردیده، زیرا دولت این کشور تمرکز خود را بر روی انرژی فتوولتائیک و دو برابر نمودن آن طی 15 سال آینده قرار داده است. کاهش گازهای گلخانه‌ای تا 21 درصد تا سال 2030 نیز در مقایسه با افزایش 389 درصدی آن نسبت به سال 1990 و 110 درصدی آن نسبت به سال 2012، بسیار ناکافی خواهد بود و چنانچه این هدف محقق نشود میزان انتشار گازهای گلخانه ای ترکیه به نسبت انتشار سال 1990، 512 درصد و نسبت به سال 2012، 162 درصد خواهد بود. از طرف دیگر برخلاف گفته‌های دولت ترکیه که سرمایه‌گذارانی از کشورهای ژاپن، عربستان سعودی و قطر آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری بر روی نیروگاه‌های زغال‌سوز اعلام نموده­اند، اما در واقعیت به نظر می‌رسد که سرمایه‌های جهانی برای سرمایه‌گذاری بر روی این حامل بسیار محدود شده‌اند. گروه اعتبارات صادراتی OECD  (OECD Export Credit Group) و بانک جهانی و بانک اروپایی توسعه و بازسازی از جمله  موسسات و سازمان‌هایی هستند که اعطای اعتبارات برای توسعه فعالیت‌های مربوط به توسعه انرژی‌های فسیلی را محدود نموده‌اند و این ریسک وجود خواهد داشت که پروژه‌های در دست اقدام ترکیه در زمینه زغال سنگ با خطر عدم حمایت مالی آنها مواجه شوند و در نهایت با توجه به کاهش سرعت رشد اقتصادی ترکیه به دلیل وجود ناآرامی‌ها در مرزهای این کشور و جنگ و ناآرامی در منطقه،  به نظر می‌رسد که برآورد تقاضای انرژی این کشور توسط دولت بسیار بیشتر از واقعیت تخمین زده شده است. براساس برآورد انستیتوی تحلیل مالی و اقتصادی انرژی (IEEFA)، تقاضای انرژی در ترکیه تا سال 2016، 6 درصد و تا سال 2024، 15 درصد پائین‌تر از پیش‌بینی‌های دولت این کشور خواهد بود. (22 ژوئن 2016- منبع: Climate change news)
مشوق‌های دولت و تضمین خرید برق از منابع تجدیدپذیر در ترکیه
اهمیت منابع انرژی تجدیدپذیر  پس از چالش‌های زیست محیطی پیش آمده در جهان بر اثر استفاده از سوخت‌های فسیلی و بحران‌های اقتصادی مربوط به آن، روز به روز بیشتر می‌شود. در ترکیه، خرید تضمینی برق و مشوق‌هایی در راستای قانون 5346 (RENL) و قانون مربوط به بازار برق انرژی در ترکیه (EML)، به تولیدکنندگان برق از منابع تجدیدپذیر پرداخت می‌گردد. قانون مربوط به تجدیدپذیرها (RENL)، در راستای گسترش و توسعه استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، ایجاد تنوع در ترکیب انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و حفاظت از محیط زیست، تصویب گردیده است. قیمت، شرایط و پرداخت‌هایی که به توسعه‌دهندگان انرژی‌های تجدیدپذر تعلق می‌گیرد در چارچوب "مکانیزم حمایت از منابع انرژی تجدیدپذیر" خواهد بود. به علاوه، مشوق‌هایی نیز در نظر گفته شده تا چنانچه قطعات و فناوری‌های مورد استفاده در تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر، ساخت داخل باشد، به آن دسته از توسعه‌دهندگان پرداخت گردد. از سوی دیگر، در قانون بازار برق ترکیه (EML)، قوانین مربوط به تولید، انتقال، توزیع، عمده فروشی، خرده فروشی، و خدمات مربوط به خرده فروشی برق، واردات و صادرات برق، حقوق و وظایف کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی درگیر در این بازار مشخص شده است. بند 6 قانون توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، مربوط به خرید تضمینی برق از انرژی‌های تجدیدپذیر است که در راستای آن خرید برق از دارندگان مجوز تولید برق که از تاریخ 1 ژانویه 2016، الی 31 دسامبر 2020 در حال بهره‌برداری هستند یا به بهره‌برداری رسیده‌اند، به مدت 10 سال تضمین می‌گردد. تاریخ اجرای این قانون 18 می 2016 در نظر گرفته شده است. بر اساس همین بند، مقدار، قیمت، شرایط و نوع منبع انرژی تعیین شده است و خرید تضمینی برق به مدت 4 الی 10 سال به آن دسته از توسعه­دهندگان واجد شرایط تعلق خواهد گرفت. تعرفه مصوب برای یک کیلووات ساعت برق حاصل از انرژی برق آبی 3/7، بادی 3/7، زمین گرمایی 5/10، زیست توده (شامل گاز حاصل از نیروگاه های زباله سوز) 3/13 و خورشیدی 3/13  سنت تعیین شده است. همانطور که پیشتر اشاره شد، براساس بند 6 قانون تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، چنانچه هر یک از توسعه دهندگان از فناوری‌های ساخت داخل در تولید برق استفاده نمایند، از تسهیلات تشویقی دیگری  نیز به مدت 5 سال از زمان بهره‌برداری پروژه، برخوردار می­گردند. بر اساس این قانون میزان این تسهیلات، بسته به نوع انرژی و فناوری مورد استفاده متغیر خواهد بود. برای آن دسته از اشخاص حقوقی دارای مجوز که پروژه آنها تا 31 دسامبر 2020 به بهره‌برداری برسد، تخفیف 50 درصدی در مورد هزینه‌های سیستم انتقال به مدت 5 سال از آغاز بهره‌برداری، در نظر گرفته خواهد شد. همچنین با توجه به اولویت حوزه سرمایه‌گذاری، مشوق‌هایی بر روی سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر گرفته شده است. برای مثال تولید توربین و ژنراتور برای تولید برق از انرژی تجدیدپذیر و پره برای مهار انرژی باد جزء سرمایه‌گذاری‌های دارای اولویت در نظر گرفته شده‌اند. در عین حال بسته به مناطق مختلف جغرافیایی در ترکیه، این کشور به 6 منطقه تقسیم شده که مناطق دارای اولویت سرمایه­گذاری از تسهیلات بیشتری برخوردار هستند. برای سرمایه‌گذاری در مناطق واجد شرایط، مبلغ سرمایه‌گذاری باید یک میلیون لیر ترکیه (342 هزار دلار) در مناطق یک و دو، و 500 هزار لیر (171 هزار دلار) در مناطق 3، 4، 5 و 6 باشد. تسهیلات در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذاری‌های واجد شرایط، شامل معافیت از مالیات بر ارزش افزوده، معافیت‌های گمرکی، معافیت از مالیات بر درآمد، می‌باشد. مورد آخر فقط شامل منطقه 6 جغرافیایی در ترکیه می‌گردد. علاوه بر مواردی که ذکر شد، پروژه­های دیگری نیز هستند که از آنها به عنوان پروژه­های استراتژیک نام برده می­شود و به سرمایه­گذاران در مورد این دسته از پروژه­ها، کلیه مشوق‌های موجود تعلق می‌گیرد. پروژه‌های استراتژیک به پروژه‌هایی اطلاق می‌گردد که به تولید محصولاتی  که ترکیه به واردات آن وابستگی دارد، می‌پردازد. (11 ژوئن 2016- منبع: Mondaq.com)
http://www.mondaq.com/turkey/x/499976/Renewables/Government+Incentives+and+Purchasing+Guarantees+for+Electricity+Generation+from+Renewable+Energy+Sources
به روز رسانی مقررات مربوط به برآورد تقاضای برق در ترکیه
ترکیه دستورالعمل و اصول مربوط به ارزیابی، محاسبه و تأیید برآورد تقاضای برق در این کشور را به روز رسانی نمود. این مقررات پس از تأیید به شرکت انتقال برق ترکیه (تیاش)، مراکز صنعتی، شرکت‌های توزیع و شرکت‌های عرضه برق ابلاغ گردید. مقررات مربوط به برآورد تقاضای بار مصرفی در نشریه رسمی گازت شماره 29705، مورخ 7 می 2016 (18 اردیبهشت 1395) به چاپ رسید و از همان تاریخ نیز به اجرا درآمده است. شرکت‌های تولید و توزیع موظف به تهیه برآورد تقاضای سالانه و ارائه آن به نهاد مقررات‌گذاری بازار انرژی ترکیه هستند. شرکت‌های توزیع برق، برآورد تقاضای بار خود را بر مبنای منطقه تحت پوشش و شرکت‌های عرضه، بر مبنای منبع خرده‌فروشی نهایی، فروش خرده‌فروشان و مصرف مصرف‌کنندگان آزاد محاسبه می‌نمایند. تخطی از این دستورالعمل موجب ابطال مجوز و یا جریمه شرکت‌ها خواهد گردید. (2 ژوئن 2016- منبع: Lexology.com)
کاهش سهم گاز طبیعی در تولید برق در ترکیه
سهم گاز طبیعی در تولید برق در ترکیه به 6/32 درصد در سه ماهه اول سال 2016، کاهش پیدا کرد. بر اساس آمار رسمی، این سهم کمترین میزان استفاده از این حامل برای تولید برق در طی سال‌های اخیر بوده است. این درحالی است که زغال‌سنگ در دوره مذکور دارای بیشترین رشد برای تولید برق بوده و سهم انرژی برق آبی نیز در حال افزایش می‌باشد. براساس آمار جمع‌آوری شده توسط آژانس آنادولو، از مجموع 70 میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در سه ماهه اول سال 2016، 4/21 میلیارد کیلووات‌ ساعت آن با استفاده از گاز طبیعی، 4/20 میلیارد کیلووات ساعت برق با استفاده از زغال‌سنگ تولید داخلی ترکیه و 2/10 میلیارد کیلووات ساعت برق نیز با استفاده از زغال‌سنگ وارداتی به ترکیه تولید شده است. سهم تولید برق از زغال‌سنگ استخراج شده در داخل کشور 2 درصد نسبت به همین دوره در سال 2015 افزایش پیدا کرده است. و سهم زغال‌سنگ وارداتی 1 درصد به نسبت همین دوره کاهش داشته است. سهم انرژی برق‌آبی نیز 4/26 درصد از مجموع تولید برق به میزان 4/17 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. بر اساس آمار ارائه شده، سهم انرژی بادی در تولید برق 6/3 میلیارد کیلووات ساعت بوده است که نشان‌دهنده کاهش رشد 1/1 درصدی سالانه آن است. تا پایان ماه مارس سال میلادی جاری، ظرفیت نصب شده تولید برق ترکیه به  به 74039 مگاوات رسید. بیشترین سهم ظرفیت نصب شده مربوط به نیروگاه‌های برق‌آبی می‌باشد که در حدود 4/35 درصد است و جایگاه بعدی به نیروگاه‌های گازی با 6/28 درصد اختصاص می‌یابد. نیروگاه‌های زغال‌سوز در این ميان با سهم 5/21 درصد در پله بعدی قرار گرفته‌اند. سهم نیروگاه‌های بادی نیز، 2/6 درصد است. نیروگاه‌هایی که با چند سوخت مختلف کار می‌کنند نیز دارای 3/8 درصد از کل ظرفیت نصب شده برق در ترکیه هستند. (30 می 2016- منبع: Hurriyetdailynews)
خصوصی سازی کامل شرکت‌های توزیع برق تا 4 سال آینده در ترکیه
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام نمود که این کشور قصد دارد در یک دوره 4 ساله بین سال‌های 2016 الی 2020، کلیه شرکت‌های توزیع برق در این کشور را خصوصی‌ نموده و وظیفه نظارت کامل بر این شرکت‌ها به عهده وزارت انرژی و منابع طبیعی خواهد بود. به گفته وزیر انرژی، میزان بهره‌وری مفید شرکت‌های توزیع برق مشخص شده است و شرکت‌هایی که کیفیت و عملکردشان مغایر با این دستورالعمل باشد و تعداد و ساعت‌های خاموشی از سطح مورد انتظار بیشتر شود، موظف به جبران خسارت خواهند بود. به گفته نمایندگان شرکت‌های توزیع، این دستورالعمل که براساس ارزیابی عملکرد شرکت‌های توزیع توسط وزارت انرژی تهیه شده و به این شرکت‌ها ابلاغ شده است، مانند نقشه راهی برای این شرکت‌ها عمل خواهد کرد و این شرکت‌ها را نسبت به کمبودهایشان واقف خواهد نمود. وزیر انرژی ترکیه همچنین اضافه نمود که کیفیت فنی شرکتهای توزیع توسط تجهیزاتی که برای خطوط دارای ولتاژ  متوسط و کم نصب خواهد شد، کنترل می‌شود. این تجهیزات در نقاط خاصی نصب گردیده و نتیجه حاصله به صورت ماهانه توسط شرکت‌های تابعه وزارت انرژی مورد نظارت و ارزیابی قرار خواهد گرفت. وی افزود نصب تجهیزات اندازه­گیری موجب خواهد شد تا در صورت ردیابی هرگونه نقص و کم کاری در عملکرد سیستم، سریعاً نسبت به شناخت و برطرف کردن مشکل در آن منطقه اقدام گردد  و همچنین با ارائه عملکرد ماهیانه، مکانیزم تشویقی - تنبیهی برای کلیه شرکت‌ها در نظر گرفته خواهد شد. وی با بیان این نکته که ترکیه با دارا بودن 780 هزار کیلومتر مربع خطوط توزیع و 40 میلیون مشترک، یکی از بزرگترین خطوط توزیع برق در دنیاست و برنامه­ریزی برای سرمایه‌گذاری در حدود 101 میلیارد لیر (34 میلیارد دلار) بر روی آن طی 10 سال آینده انجام گرفته است، تأکید نمود که این سطح سرمایه‌گذاری نیازمند نظارت و مدیریت دقیق می‌باشد. (8 می 2016- منبع: Daily Sabah)
درخواست وزیر انرژی  ترکیه از گروه های زیست محیطی برای اعتراض به نیروگاه اتمی ارمنستان
وزیر انرژی ترکیه اعلام نمود که گروه‌های زیست محیطی اگر به فعالیت هسته‌ای اعتراض دارند بهتر است به جای نیروگاه اتمی اکویوی ترکیه، به فعالیت نیروگاه فرسوده اتمی ارمنستان که در مرز این کشور با ترکیه قرار دارد، اعتراض نمایند. وی افزود، انرژی هسته‌ای یکی از پاک‌ترین و امن‌ترین گزینه‌های انرژی در دنیاست و صرفنظر نمودن از آن برای ترکیه غیر ممکن می­باشد. چنانچه اعتراضی هست باید به سمت فعالیت نیروگاه اتمی متسامور که در 20 کیلومتری ترکیه واقع شده و ادامه فعالیت آن نه تنها برای ترکیه بلکه برای کل جهان مخاطره آمیز است، تغییر جهت داده شود. وی ادامه داد بهتر است گروه‌های مخالف چنانچه می‌خواهند به کشور خود خدمت کنند انرژی­شان را در راه ممنوعیت فعالیت این نیروگاه به کار اندازند. عمر این نیروگاه 40 سال و یا حتی بیشتر است و خطر بزرگی برای دو کشور ارمنستان و ترکیه محسوب می‌گردد. وی در بخشی دیگر از سخنانش در خصوص تفاوت الگوی تولید و مصرف برق در نقاط مختلف ترکیه توضیح داد. وی افزود: درحالیکه منطقه مرمره در حدود 35 درصد از کل تولید برق در ترکیه را مصرف می‌نماید اما نمی‌تواند به همین میزان برق تولید کند. بنابراین برق تولیدی در آناتولی به این منطقه انتقال می­یابد. وی همچنین وعده داد تا تولید برق در منطقه مرمره افزایش یابد. وی اضافه نمود که برنامه‌هایی برای توسعه سرمایه­گذاری و افزایش تولید برق از نیروگاه­های زغال سوز در این کشور در دست اقدام است. (29 آوریل 2016- منبع: Hurriet Daily News
http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-energy-minister-calls-for-environmentalist-groups-to-protest-armenian-nuclear-plant.aspx?pageID=238&nID=98524&NewsCatID=348
برگزاری مناقصه برای تجدیدپذیرها در ترکیه
نهاد مقررات‌گذاری انرژی در ترکیه، اولین مجوز ساخت نیروگاه خورشیدی طی دوره 16- 2015 را در اواخر سال 2015 صادر نمود. این مجوز جهت ساخت نیروگاه خورشیدی 8 مگاواتی در استان الازیگ واقع در شرق ترکیه  برای تولید برق به یک شرکت ترک داده شده است. مدت اعتبار مجوز تولید برق این نیروگاه 49 سال است. مقررات‌گذاران ترکیه طی سال‌های 2014 و 2015، چندین مناقصه برای توسعه انرژی خورشیدی در نقاط مختلف این کشور برگزار نمودند. از آنجایی که تعداد زیادی پیشنهاد برای پروژه "الازیگ" دریافت شد، به همین منظور مناقصه برنده نهایی را تعیین نمود. در کل، استقبال از مناقصات بسیار بالا بوده و پیشنهادهای دریافتی به 9 گیگاوات بالغ گشته است. درحالی که ظرفیت ارائه شده در مناقصه 600 مگاوات بود. در حقیقت 600 مگاوات هدف ملی است و مجوزهای صادره نباید بیشتر از این میزان افزایش یابد. سیاست­گذاران بخش انرژی ترکیه، دستیابی به هدف 5 گیگاوات ظرفیت خورشیدی را تا سال 2030 تنظیم نموده‌اند. اما سؤالی که ذهن دست اندرکاران بخش انرژی­های تجدیدپذیر را به خود مشغول ساخته این است که چه زمانی ظرفیت  600 مگاوات افزایش خواهد یافت و یا دور بعدی مناقصات چه زمانی برگزار خواهد شد. بعضی از دست‌اندرکاران بازار معتقدند که این ظرفیت پس از آماده شدن شبکه انتقال مورد نیاز، افزایش خواهد یافت. بعضی دیگر معتقدند که ترکیه نگرانی در خصوص شبکه انتقال و توزیع ندارد و توسعه ظرفیت دور بعدی مناقصات، در زمان مورد نظر تصمیم گیرندگان انجام خواهد شد. پس از برنده شدن مناقصه، شرکت‌های برنده موظفند روند اخذ مجوز را پیش از دریافت مجوز تولید طی نمایند. در طی این دوره که یک سال طول می‌کشد، توسعه­دهندگان باید برای احداث نیروگاه، نسبت به تحویل ضمانت نامه که براساس ظرفیت نصب شده پروژه محاسبه شده، انجام مراحل حقوقی مربوط به زمین محل احداث، دریافت سایر مجوزهای منطقه‌ای و زیست‌محیطی لازم اقدام نمایند. این دوره می‌تواند تا 24 ماه تمدید گردد مگر اینکه اجبار و یا اتفاق ناگهانی که توسط نهاد مقررات گذاری تأیید گردد این مدت را بیشتر از 24 ماه تمدید نماید. عمده‌ترین تسهیلات ارائه شده برای انرژی خورشیدی در ترکیه، تعیین تعرفه تضمینی خرید برق به میزان 3/13 سنت به ازای هر کیلووات‌ ساعت تولید برق است که برای 10 سال در مورد پروژه‌هایی که تا دسامبر سال 2020 آغاز گردند، در نظر گرفته شده است. تعرفه مازاد دیگری تا 7/6 سنت دلار به ازای هر کیلووات ساعت برای استفاده از امکانات و ظرفیت‌های بومی در نظر گرفته شده است. همچنین تسهیلات دیگری از قبیل کاهش هزینه صدور مجوز و سایر هزینه‌های پروسه اخذ مجوز و اولویت در اتصال به شبکه سراسری برق برای توسعه­دهندگان در نظر گرفته شده است. در پروژه‌های بادی، زمین گرمایی، زیست توده و برق آبی معافیت‌های مالیاتی و کاهش نرخ بهره برای تولید توربین، ژنراتور و پره در پروژه‌های واجد شرایط در نظر گرفته می‌شود که این موارد برای تولید پنل‌های خورشیدی و سایر اجزاء نیروگاه خورشیدی، کاربرد ندارد.
(18 ژانویه 2016- منبع: Renewable.energy world)   
تغییر ساعت زمان رسمی در ترکیه
ترکیه زمان رسمی این کشور را برای حداکثر استفاده از روشنایی روز، تغییر داد. از یکشنبه 26 مارس (7 فروردین)، ساعت 3 صبح، زمان رسمی ترکیه یک ساعت به جلو کشیده شده است. این تغییر طی ماه‌های مارس تا اکتبر (فروردین الی آبان) در ترکیه اجرا خواهد شد تا بتوان از نور خورشید یک ساعت بیشتر استفاده نمود. میزان صرفه­جویی برق حاصل از اجرای این طرح در ترکیه 800 میلیون الی 1 میلیارد کیلووات ساعت برآورد شده است که معادل تولید  برق سالانه یک نیروگاه برق‌آبی متوسط تخمین زده می‌شود. در سال جاری زمان پایان این طرح 30 اکتبر (9 آبان) است که ساعت‌ها یک ساعت به عقب کشیده خواهند شد. (26 مارس 2016- منبع: Daily Sabah)          
بررسی دلایل افزایش قیمت برق در پارلمان ترکیه توسط حزب عدالت و توسعه
افزایش اخیر قیمت برق در ترکیه موجب اعتراضاتی در این کشور شده است. حتی حزب عدالت و توسعه که حامی دولت است، از وزیر انرژی ترکیه خواسته تا در پارلمان این کشور به ارائه توضیح برای افزایش 8/6 درصدی قیمت برق که از اول ژانویه سال جاری اجرایی شده است، بپردازد.  به گفته نماینده حزب عدالت و توسعه، شهروندان ترکیه به افزایش قیمت برق اعتراض دارند و بیش از نیمی از مبلغ قبض برق مربوط به هزینه‌های توزیع آن می‌گردد. در توضیحی که توسط وزیر انرژی ترکیه ارائه شده است، دلایل افزایش قیمت برق مربوط به افزایش هزینه‌های انتقال و توزیع و افزایش دستمزدها می‌باشد. بالا رفتن برخی از هزینه‌های سرمایه­ای و تملکی شرکت تتاش (شرکت قراردادها و تجارت برق ترکیه) موجب بالارفتن هزینه­های این شرکت به میزان 6/2 درصد شده است که در افزایش قیمت‌های نهایی برق به میزان 9/1 درصد تأثیر داشته است. فاکتورهای دیگری نظیر افزایش حداقل دستمزدها نیز بر روی قیمت­های برق تأثیر گذاشته است. همچنین افزودن هزینه‌های مصارف غیر مجاز برق به قبض‌های برق مصرف­کنندگان نیز موجب افزایش قیمت‌ها شده که در کل همه این عوامل با هم موجب بالا رفتن قیمت‌های برق به میزان 8/6 درصد شده­اند. اما این افزایش همچنان از طرف نمایندگان مجلس ترکیه قابل قبول نبوده است. در گذشته بارها اقدامات قانونی توسط مصرف­کنندگان علیه دست اندرکاران بازار برق در ترکیه انجام شده که منجر به لغو افزایش قیمت شده‌اند. بازیگران بازار برق ترکیه حاضرند مبالغ هنگفتی را برای برنده شدن این پرونده‌ها در دادگاه هزینه کنند تا احتساب این هزینه‌ها در قوانین برق ترکیه درج گردد. ایشان معتقدند ناگریز به محاسبه این هزینه‌ها در قیمت نهایی برق هستند و دیر یا زود این تغییر باید در قوانین برق ترکیه روی دهد، وگرنه موجب زیانهای مالی شدیدی برای شرکت‌های برق خواهد شد. (فوریه 2016- منبع:Hurriyetdaily.news)            
افزایش قیمت‌های برق در ترکیه به واسطه نگرانی‌های موجود در رابطه با عرضه گاز
به گفته نماینده شرکت گازپروم، مذاکرات این شرکت با مشتریان مستقل در ترکیه با جوی مثبت و سازنده ادامه دارد. نتایج نهایی پس از پایان مذاکرات اعلام خواهد شد. وی افزود که شرکت گازپروم علاقمند به ادامه روابط با مشتریان ترک خود است. قیمتهای برق در ترکیه به دلیل نگرانیهای موجود بر سر کاهش عرضه گاز از روسیه به ترکیه به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در هفته اخیر پس از انتشار خبر از مدار خارج شدن نیروگاه­های گازی ترکیه از ماه مارس، قیمت‌های برق در ترکیه افزایش یافت. هرچند این خبر  توسط هیچ مقام رسمی دولت ترکیه تأیید نشده است. بر همین اساس، قیمت­های پایه برق در بازار برق استانبول و بورسا تا 11 درصد افزایش یافته است و از 114 لیر به ازای هر مگاوات ساعت (8/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت) به 126 لیر به ازای هر مگاوات ساعت (2/4 سنت به ازای هر کیلووات ساعت) افزایش یافته است. انتشار چنین خبری پس از اختلاف روسیه و ترکیه بر سر قیمت گاز وارداتی از روسیه و بروز اختلاف بین دو کشور، رخ داد. بر اساس شنیده‌ها روسیه قصد کاهش میزان صادرات گاز به ترکیه را دارد. از 11 فوریه سال جاری میزان واردات گاز ترکیه از روسیه از طریق ورودی مال کوچلر (Malkoclar) به میزان یک سوم کاهش یافته و به 8/27 میلیون متر مکعب در روز رسیده است. تا قبل از این تاریخ روزانه 41 الی 42 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از روسیه به ترکیه وارد می‌شده است. (25 فوریه 2016- منبع:ISIC.com )           

تحت فشار قرار گرفتن نیروگاه های گازی به دلیل قیمت‌های پایین انرژی تجدیدپذیر  در ترکیه
قیمت­های لحظه­ای برق در ترکیه به دلیل کاهش تقاضا در این کشور و همینطور کاهش تعرفه­های وارداتی کالاها همچنان در حال کاهش هستند. اگرچه طبق برنامه بلند مدت ترکیه تصمیم بر آن‌ است که در حدود 5 گیگاوات از ظرفیت حرارتی برق این کشور طی سال‌های 2018 و 2019 از مدار خارج شود، ولی همچنان برنامه جدید برای وارد نمودن نیروگاه‌های چرخه ترکیبی به ظرفیت برق ترکیه وجود ندارد. دلیل این امر عدم سودآوری این نیروگاه­ها و امکان توقف واردات گاز از روسیه است. در حدود 5 گیگاوات و یا 7 درصد از ظرفیت حرارتی نصب شده موجود در ترکیه حدود 20 سال پیش تحت قراردادهای مشارکت در ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) و ساخت، تملک و بهره‌برداری (BOO) ساخته شده‌اند. بیشتر این نیروگاه­ها به آخر عمر بهره‌برداری خود نزدیک شده­اند و به تدریج تا پایان سال 2020 از چرخه تولید خارج می‌شوند. مؤسسات سرمایه­گذاری نیز از اعطای وام و اعتبار به نیروگاه‌های گازی به دلیل عدم اطمینان در پرداخت سود و اصل سرمایه خودداری می‌نمایند. این مشکلات متأثر از احتمال قطع واردات گاز از روسیه است که  هر وقفه‌ای می‌تواند تأثیر مستقیم در بازپرداخت بدهی و یا سرمایه‌گذاری برای ساخت نیروگاه‌های جدید داشته باشد. گارانتی بانک ترکیه ظرفیت حرارتی قابل ساخت برای ده سال آینده در ترکیه را 5/13 گیگاوات برآورد نموده است. این درحالیست که سهم نیروگاه‌های گازی در 6 سال گذشته از 50 درصد به کمتر از 20 درصد کاهش یافته است. اعمال سیاست صرفه­جویی مصرف گاز توسط دولت در زمستان سال جاری، می‌تواند موجب کاهش مصرف نیروگاه‌های چرخه ترکیبی، گازی و یا تغییر سوخت این نیروگاه‌ها به سمت نفت کوره گردد. اگرچه برق حاصل از گاز طبیعی تنها 29 درصد از ظرفیت 5/72 گیگاواتی نصب شده در ترکیه را شامل می‌شود، اما تولید این نیروگاه‌های انعطاف پذیر، سهم عمده‌ای در حدود 5/50 درصد از برق مصرفی در ترکیه در طول هر ماه را در بر می‌گیرد. (23 فوریه 2016- منبع: Gastoppowerjournal)   
به حداقل رساندن وابستگی انرژی ترکیه
وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، از نقشه راه این کشور که به تازگی برای بخش انرژی به روز رسانی گردیده است، رونمایی نمود. بر اساس برنامه جدید، سرمایه‌گذاری مورد نیاز در این بخش بالغ بر 110 میلیارد دلار می‌باشد. همچنین قراردادهایی با مجموع 16 میلیارد دلار نیز برای شرکت‌های داخلی جهت تولید تجهیزات و مواد مورد نیاز نیروگاه‌های اتمی سینوپ و آککویو ترکیه در نظر گرفته شده است. در این نقشه راه جدید، وابستگی ترکیه به سایر کشورها به ویژه روسیه را تا 50 درصد تا پایان سال 2019 کاهش خواهد داد. برنامه استراتژیک ترکیه که اخیراً توسط وزیر انرژی این کشور جهت تأیید به پارلمان این کشور و کمیسیون بودجه ارائه شده، در راستای امنیت عرضه، منابع انرژی جایگزین، تنوع بخشی منابع انرژی، استفاده از منابع انرژی داخلی و انرژی­های تجدیدپذیر در اقتصاد کشور و مقررات‌زدایی بازارهای انرژی و افزایش بهره‌وری انرژی تنظیم شده است. در این برنامه، اولویت به منابع داخلی و افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در ترکیب انرژی کشور داده شده است. همچنین کشورهای صادر کننده نفت و گاز دارای تنوع بیشتری از سابق هستند و سهم تولید برق از گازطبیعی به زیر 38 درصد از کل تولید برق تا سال 2019، کاهش داده شده است. 110 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مورد نیاز در بخش انرژی طی 10 سال آینده، بیشتر از طریق بخش خصوصی تأمین خواهد شد و مقررات مورد نیاز برای تحقق این امر تنظیم خواهد گردید. همچنین نوسان تقاضای فصلی و تضمین امنیت عرضه نیازمند افزایش ظرفیت ذخیره سازی انرژی است. در عین حال در نتیجه مبادلات انرژی، ترکیه به عنوان هاب منطقه‌ای و ترمینال انرژی، ایفای نقش خواهد نمود. یکی دیگر از اهداف انرژی ترکیه، وارد نمودن انرژی هسته‌ای در سبد تولید برق در ترکیه است. با افزایش واحدهای تولید انرژی در دستور کار بخش انرژی ترکیه، ظرفیت تولید برق این کشور به میزان 4288 مگاوات افزایش یافته است. این درحالی است که تعداد نیروگاه‌های برق این کشور که تا سال 2002 در حدود 300 نیروگاه بود تا انتهای سال 2015 به 1515 نیروگاه افزایش یافته که نشان دهنده افزایش 5 برابری در تعداد نیروگاه‌های برق ترکیه است. همچنین طول خطوط انتقال و توزیع برق ترکیه در رتبه پنجم بین کشورهای جهان قرار دارد. (10 فوریه 2016- منبع:Daily Sabah )            
احداث نیروگاه خورشیدی در ترکیه، توسط فونیکس سولار آلمان
شرکت فونیکس سولار (Phoenix Solar AG) و شریک ترکش، آسونیم انرژی تکنولوژی (Asunim Energy Technology)، از طرف دولت ترکیه، به عنوان برندگان پروژه ساخت 4 نیروگاه فتوولتائیک با مجموع ظرفیت اسمی 4/9 مگاوات در مجتمع صنعتی اینجزو در قیصریه در آناتولی مرکزی اعلام شدند. فونیکس سولار یک شرکت پیشرو آلمانی در زمینه ساخت سیستم‌های برتر فتوولتائیک در سطح جهان محسوب می‌گردد. آسونیم در حال حاضر درگیر پروژه قدیمیتری شامل نصب ماژول‌های خورشیدی پلی کریستال و مبدلهای شرکت  SMA آلمان می‌باشد که برق تولیدی به شبکه فروخته خواهد شد. سخنگوی منطقه اقتصادی اینجزو اظهار داشت که پروژه فتوولتائیک 4/9 مگاواتی قسمتی از استراتژی این منطقه صنعتی جهت ترکیب منافع استفاده از انرژی‌های پاک و کاهش دی‌اکسید‌کربن همراه با رشد و توسعه اقتصادی منطقه قیصریه می‌باشد. رییس بخش خاورمیانه شرکت فونیکس نیز اظهار نمود که با اعتماد مشتریان و سرمایه‌گذاران و همکاری شریک تجاری و استراتژیک شرکت فونیکس، شرکت آسونیم، هم اکنون نیروگاه‌های خورشیدی با مجموع ظرفیت  13 مگاوات در ترکیه توسط فونیکس در حال ساخت است.
(20ژانویه 2016- منبع: Hurriet daily News )              
 راه اندازی 99 نیروگاه برق آبی در ترکیه جهت کاهش وابستگی انرژی این کشور
روز 14 ژانویه 2016 ( 24 دی ماه 1394) مراسمی به منظور تکمیل پروژه ساخت و راه اندازی 99 نیروگاه برق آبی به ارزش 10 میلیارد لیر (2/3 میلیارد دلار)  با مجموع ظرفیت نصب شده  2194 مگاوات و تولید برق سالانه به میزان 4/7 میلیارد کیلووات‌ساعت، توسط رییس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان برگزار گردید. این نیروگاه‌ها با همکاری مشترک بخش­های خصوصی و دولتی ساخته شده است. راه‌اندازی این پروژه‌ها منجر به 1/1 میلیارد لیر (2/362 میلیون دلار) منافع اقتصادی در ترکیه خواهد شد.  بنابر اظهارات وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه که در مراسم حضور داشتند، سهم بخش خصوصی در تولید برق در ترکیه با انجام این سرمایه‌گذاری‌ها و اتمام پروژه‌های برق آبی هم اکنون به 72 درصد رسیده است. (14ژانویه 2016- منبع: dailysabah )           
ترکیه - اخبار 2015-1394
ضعف سیستم توزیع برق در ترکیه در آستانه زمستان
دولت ترکیه در سپتامبر سال 2013 جهت کاهش قیمت برق و حفظ امنیت انرژی، شرکت‌های توزیع برق در این کشور را خصوصی‌سازی نمود. ولی از آن زمان، وقوع اشکالات بسیار در توزیع برق برای مصرف کنندگان امری رایج بوده است. خاموشی سراسری ترکیه در ماه مارس سال گذشته که بزرگترین خاموشی در تاریخ ترکیه بوده است، 79 استان از 81 استان این کشور را در تاریکی فرو برد. اما دولت به جای سخت‌گیری به شرکت‌های توزیع با تصویب قوانین اصلاحی در بازارهای انرژی، این شرکت ها را ملزم به انجام سرمایه گذاری‌های زیربنایی لازم برای جلوگیری از قطع برق و بروز هرگونه اشکالی در تأمین آن نمود. بسیاری از دست اندرکاران این بخش، دلیل این مشکلات را عدم نظارت لازم و فرسوده بودن زیرساخت‌ اعلام نموده و معتقدند که چنین تجهیزات فرسوده‌ای تاب مقاومت در برابر بلایای طبیعی یا یک زمستان سخت و یا شرایط مشابه آن را نخواهند داشت. آنها همچنین معتقدند که این شرکت‌ها حتی اقدام به سرمایه‌گذاری برای بهبود زیر ساخت‌های‌شان، ننموده‌اند و این به دلیل عدم نظارت لازم در این بخش است. اما آژانس مقررات گذاری بازارهای انرژی در ترکیه، تقصیر را به گردن مردم و استفاده بیش از حد از برق به دلیل شرایط آب و هوایی می‌اندازد. استفاده از تجهیزات سرمایشی در تابستان و استفاده از تجهیزات گرمایشی و روشنایی در زمستان، موجب افزایش تقاضای برق و افزایش قیمت آن خواهد شد. به ویژه در زمستان به دلیل قطع جریان گاز وارداتی به ترکیه و خاموشی نیروگاه‌ها قیمت انرژی به اوج خود می‌رسد. برق دزدی نیز یکی دیگر از دلایلی است که موجب بروز مشکلات در این بخش می‌گردد. به گفته یکی از  تجار و سرمایه‌گذاران بخش برق در مناطق کرد نشین ترکیه، وی از ادامه همکاری با شرکت توزیع برق دجله منصرف شده است زیرا با ادامه همکاری یا باید زیان‌های متوجه این شرکت را بپذیرد و یا باید برای جبران خسارت‌ها به قطع برق در منطقه اقدام نمایند. (30دسامبر 2015- منبع: Hurrietdailynews )            
بحران میان روسیه و ترکیه و دشوارتر شدن وضعیت انرژی در ترکیه
بحران سیاسی اخیر میان ترکیه و روسیه که با هدف قراردادن هواپیمای روسی توسط ترکیه در 24 نوامبر آغاز شده است، شکنندگی شرایط منطقه را بیشتر در معرض نمایش قرار داده است. یکی از این واقعیت‌ها، نیاز ترکیه به ایجاد تنوع در ترکیب انرژی در این کشور است. تأمین امنیت انرژی و تنوع در سبد انرژی در هر کشوری، یکی از گام‌هایی است که مسیر رشد و توسعه در آن کشور را هموار می‌سازد. اما بحران اخیر در منطقه و تیره شدن روابط میان روسیه و ترکیه، شرایط وخیم انرژی در ترکیه به دلیل وابستگی بسیار زیاد این کشور به منابع انرژی روسیه را آشکار ساخته است. براساس آمار نهاد نظارتی ترکیه (نهاد مقررات‌گذاری بازارهای انرژی: EPDK)، در سال 2014، 55 درصد از تقاضای گاز طبیعی در ترکیه که در حدود 26 میلیارد متر مکعب از کل واردات گاز طبیعی این کشور به میزان 50 میلیارد متر مکعب است، توسط روسیه تأمین شده است. در عین حال، نیمی از تولید برق در ترکیه نیز توسط گاز طبیعی صورت می­گیرد. این بدان معنی است که در صورت بروز هرگونه اختلال در جریان گاز صادراتی از روسیه به ترکیه، تولید برق در این کشور دچار مشکل خواهد شد. این مشکلات مسئولین ترک را به تکاپو انداخته تا به دنبال گزینه های دیگر انرژی برای خارج شدن از این بحران باشند. همه این‌ها در حالی است که شرکت گازپروم روسیه اعلام نموده که بحران سیاسی موجود هیچ تأثیری در روند صادرات گاز روسیه به ترکیه نخواهد داشت. اما به نظر می‌رسد که اقدامات جهت تأمین امنیت عرضه انرژی در ترکیه، خیلی پیش از این‌ها باید توسط مسئولان این کشور انجام می‌گرفت. از جمله این اقدامات می‌توان به افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی اشاره نمود. همچنین، ترکیه به منظور تنوع بخشیدن به سبد انرژی در این کشور از کشورهای غنی انرژی از جمله قطر و آذربایجان به منظور ایجاد پروژه­های مشترک انرژی بازدید داشته است. اما نهایی شدن این پروژه­ها سه تا چهار سال طول می­کشد. در هرحال بحران سیاسی میان این دو کشور منطقه، عواقب زیادی را بر بخش انرژی ترکیه خواهد داشت که حتی می‌تواند شامل نیروگاه‌های اتمی در دست ساخت ترکیه به دست روسیه نیز باشد. (4دسامبر 2015- منبع: hurriyetdailynews )
توسعه مشوق‌ها برای انرژی‌های تجدیدپذیر در ترکیه
ترکیه مشوق‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر تنظیم نموده است. این اقدام به آن دلیل است که تولید برق در این کشور متکی بر سرمایه‌های داخلی صورت می‌گیرد و ترکیه با در نظر گرفتن مشوق‌های جدید سعی دارد سرمایه‌های خارجی را نیز به این کشور جذب نماید. براساس ماده قانونی که اخیراً در این کشور به تصویب رسیده است، تولیدکنندگان تجهیزات مانند توربین ها و ژنراتورها و پره های بادی، از اولویت سرمایه‌گذاری برخوردار هستند و واجد شرایط  معافیت از مالیات بر ارزش افزوده ، کاهش مالیاتی، حمایت از نرخ بهره و کمک‌های دیگری همچون اختصاص زمین و تخصیص بیمه خواهند شد. برنامه حمایتی ترکیه شامل نوع سرمایه‌گذاری، میزان و محل سرمایه‌گذاری می‌گردد. بر اساس طبقه‌بندی این برنامه، ترکیه به 6 منطقه جغرافیایی به تفکیک میزان توسعه اقتصادی تقسیم می‌گردد و سرمایه گذاری‌هایی که در مناطق دارای اولویت بالاتر (محروم­تر)انجام شود، از حمایت‌های بالاتری برخوردار می‌گردد. کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تأمین تقاضای انرژی ترکیه تا سال 2030 به میزان 440 تراوات‌ساعت، در حدود 130 میلیارد دلار آمریکا برآورد شده است که درصورت تأمین این میزان سرمایه و راه اندازی پروژه‌های مربوطه، درحدود یک سوم ظرفیت نصب شده برق به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص خواهد یافت. (1 دسامبر 2015- منبع:Balkan.news )            
فروش 3 نیروگاه جدید برق آبی در ترکیه توسط شرکت Enejisa
شرکت Enerjisa که با سرمایه­گذاری مشترک گروه صنعتی Sabanci و شرکت E.ON آلمان تشکیل شده است، قصد دارد تا جهت منطقی نمودن دارایی‌ها و هزینه‌های این شرکت و کاهش بدهی­ها، سه نیروگاه برق آبی تحت مالکیت این شرکت را به فروش برساند. سه نیروگاهی که برای فروش به بانک واگذار شده‌اند شامل، نیروگاه 400 مگاواتی پرواری (Parvari)، نیروگاه 280 مگاواتی آلپاسلان (Alpaslan) و 4/168 مگاواتی اینجیر (Incir) هستند که هر سه این نیروگاه­ها در دست ساخت می‌باشند. انتظار می‌رود که هر سه این نیروگاه‌ها در 4 ماهه اول سال 2018 به بهره‌برداری برسند. شرکت انرژی‌سا از هر گونه اظهار‌نظری در این خصوص احتراز نموده است. اعطای مشوق و حمایت‌های مالی دولت به صنعت برق ترکیه، ظرفیت برق در این کشور را به 70 گیگاوات توسعه داده است که از تقاضای برق پیشی گرفته و باعث کاهش قیمت‌های برق در این کشور شده است. این موضوع، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده برق را به تجدیدنظر در مورد میزان سهام و دارایی‌های خود در این صنعت وا داشته است. طی دهه گذشته، صنعت انرژی ترکیه 64 میلیارد دلار سرمایه را به این صنعت جذب نموده که بیش از 60 درصد آن از طریق وام و اوراق قرضه بوده است. شرکت انرژی‌سا نیز در همین دوره حدود 11 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نموده است. بدهی بالای شرکت‌های انرژی، آنها را مجبور نموده که دارایی‌های غیر بهینه خود را واگذار نمایند. اما مشکل اینجاست که برای فروش این دارایی‌ها، خریدار زیادی وجود ندارد. انتظار می‌رود که تقاضای برق ترکیه در سال 2015، 5/2 درصد افزایش یابد که از پیش‌بینی رشد 3 درصدی اقتصاد ترکیه اندکی کمتر است و همین دلیل موجب کاهش قیمت‌ها خواهد بود. ( 28 اکتبر 2015- منبع: Reuters)
 مزایده سالانه  ظرفیت  برق کشورهای ترکیه، یونان و بلغارستان
بر اساس گزارش شرکت اپراتور شبکه، تیاش، بازار برق ترکیه وارد مرحله مهمی از تاریخ خود شده است. مزایده سالانه واگذاری ظرفیت برق بین ترکیه و یونان به زودی برگزار می‌گردد.  این مزایده تحت نظارت و حمایت اداره واگذاری و تخصیص  جنوب شرق اروپای مرکزی برگزار خواهد شد. همچنین نماینده تیاش اظهار نمود که بزودی چنین مزایده‌ای در مرزهای بلغارستان نیز برگزار خواهد شد ولی تاریخ آن هنوز دقیقاً مشخص نشده است. وی افزود درحال حاضر این شرکت مشغول مذاکره در مورد تعیین میزان  ظرفیت برق می‌باشد که به زودی نتایج آن اعلام خواهد گردید. یک منبع نزدیک به بازار برق یونان نیز اعلام نمود، ظرفیت قابل ارائه برای این مزایده از طرف یونان بالای 100 مگاوات در مرزهای ترکیه و یونان خواهد بود. از زمانی که ترکیه در تاریخ ژوئن سال 2011، شبکه برق خود را به شبکه برق کشورهای همسایه اروپایی خود، یعنی یونان و بلغارستان متصل نموده است، انتظار برگزاری چنین مزایده‌ای می‌رفت. اما دلیل این تأخیر، افزایش تدریجی ظرفیت برق در نقاط اتصال شبکه بود، حال این که طرفین بر روی مزایده ماهانه ظرفیت تأکید داشته‌اند. در مذاکره جداگانه­ای که بین کشورهای ترکیه و بلغارستان برای تعیین قیمت های ماه نوامبر انجام شد، دو کشور بر روی قیمت 20/1 یورو به ازای هر مگاوات ساعت توافق نمودند. ( 20 اکتبر 2015- منبع: ICIS.com)
لغو پروژه ساخت نیروگاه حرارتی در ترکیه توسط شرکت فرانسوی
شرکت دولتی انجی (Engie) فرانسه، پروژه ساخت نیروگاه حرارتی در نقاط جنوبی ترکیه در منطقه اسکندرون را به دنبال اعتراضات داخلی و بین‌المللی طرفداران محیط‌زیست به این پروژه لغو نمود. شرکت انجی، رسماً توقف پروژه و بسیاری از پروژه­های ساخت نیروگاه­ های حرارتی در نقاط دیگر جهان را اعلام نموده است. اعتراضات بسیاری علیه این شرکت که یکی از حامیان اصلی نشست سازمان ملل در ماه نوامبر در مورد تغییرات آب و هوایی می باشد، درگرفته است. نماینده این شرکت اعلام نمود که پروژه احداث نیروگاه زغال سوز در ترکیه نیز شامل این تصمیم خواهد بود و ما مسیرمان در ترکیه را به سمت انرژی تجدیدپذیر تغییر خواهیم داد. متخصصین انرژی ترکیه اعلام نموده‌اند که با توجه به پتانسیل بالای انرژی های تجدیدپذیر در مناطق جنوبی ترکیه، هرگونه تلاشی برای ساخت نیروگاه حرارتی در این منطقه با اعتراضات بسیار گسترده مواجه خواهد شد. لابی گروه طرفداران محیط زیست در پارلمان فرانسه، رییس جمهور این کشور را مجبور نمودند تا شرکت دولتی انجی را از سرمایه‌گذاری در پروژه ساخت نیروگاه زغال سوز در ترکیه منصرف نماید. شرکت انجی با همکاری با یک شرکت ترک قصد ساخت یک نیروگاه 1320 مگاواتی زغال سوز در جنوب ترکیه در منطقه اسکندرون در استان هاتای را داشتند. ( 21 اکتبر 2015- منبع: Hurriyetdailynews)
هدف گذاری برای کاهش انتشار 20 درصدی کربن
بر اساس گزارشی که توسط بنیاد جهانی طبیعت و مرکز سیاست‌گذاری استانبول تهیه شده است، ترکیه می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا 20 درصد طی 15 سال با افزایش کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر کاهش دهد. سیاست‌های سازگار با محیط زیست شاید در ابتدا موجب هزینه‌های بسیاری برای بخش انرژی گردد ولی در بلند مدت این هزینه‌ها جبران خواهد شد. هدف از تهیه و چاپ این گزارش پیش از برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیم سازمان ملل در پاریس در ماه دسامبر، ارائه سیاست‌های جدید برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در ترکیه است. براساس این گزارش، سهم استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله خورشید، باد و زمین گرمایی برای تولید برق باید تا 40 درصد تا سال 2030 در ترکیه افزایش یابد تا بتوان 20 درصد از انتشار کربن را در این کشور کاهش داد. انتشار سرانه دی اکسید کربن در ترکیه تا سال 2010 ، 13/4 تن بوده است که زیر نرخ متوسط کشورهای OECD به میزان 12/10 تن است. اما ذکر این نکته ضروری است که براساس گزارش مؤسسه آمار ترکیه،  انتشار گازهای گلخانه‌ای در ترکیه از سال 1990 تا سال 2013، 4/110 درصد افزایش یافته است. در راستای سیاست‌های جدید و با افزایش کاربرد بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر، مشاغل جدیدی ایجاد شده و اقتصاد ترکیه نیز رونق بیشتری خواهد یافت. سیاست‌های جدید انرژی در ترکیه موجب کاهش کسری بودجه کنونی این کشور تا حدود 25 درصد خواهد شد، امنیت انرژی در ترکیه را افزایش خواهد داد و در نهایت موجب پاکسازی محیط زیست می‌گردد. ( 7 اکتبر 2015- منبع: Daily Sabah)
http://www.dailysabah.com/energy/2015/10/07/carbon-report-envisions-20-percent-cut-in-turkeys-emissions
تأمین ترانسفورماتورهای برق نیروگاه شناور کارادنیز ترکیه توسط شرکت آلستوم
گروه انرژی کارادنیز قرارداد تأمین ترانسفورماتورهای کشتی تولید برق 486 مگاواتی کارادنیز موسوم به عثمان خان را با شرکت آلستوم منعقد نمود. تحت مفاد این قرارداد، طراحی، مهندسی، تولید، تأمین و تست و راه اندازی ترانسفورماتورهای 200 مگاولت آمپری این کشتی تولید برق به شرکت آلستوم واگذار گردید. ترانسفورماتورها در سایت تولید شبکه آلستوم در شهر گبزه (Gebze)ترکیه ساخته خواهند شد. انتظار می­رود که ترانسفورماتورها تا اوایل سال 2016 میلادی آماده تحویل باشند. این قرارداد نشانه کیفیت بالا و عملکرد خوب ترانسفورماتورهای ساخت شرکت آلستوم و تخصص فنی این شرکت در زمینه این ترانسفورماتورهاست. نیروگاههای شناور یا کشتی‌های تولید برق قادر هستند برق تولیدی خود را در صورت کمبود برق و یا بروز مشکل بلافاصله به شبکه منتقل نمایند. بنابر اعلام شرکت آلستوم کشتی تولید برق کارادنیز بزرگترین نیروگاه شناور جهان است. شرکت کارادنیز قصد دارد قدرت نصب شده نیروگاه­های شناور خود را از 1500 مگاوات کنونی (9 کشتی تولید برق) به 5000 مگاوات تا انتهای 2017 افزایش دهد.
(7اکتبر 2015- منبع: Power.technology.com)            
http://www.power-technology.com/news/newsalstom-to-supply-power-transformers-for-karadeniz-powership-in-turkey-4687183
برق خورشیدی هوشمند، راه حلی برای بازار در حال رشد ترکیه
تقاضا برای محصولات با کیفیت تولیدی شرکت Solar World در ترکیه رو به افزایش است. شرکتSolar World  یک شرکت آلمانی فعال در زمینه تولید و بازاریابی محصولات فتوولتاییک در سرتاسر دنیاست. این شرکت چهار پروژه تحقیقاتی را در ترکیه که دارای بالاترین سطح تابش در میان کشورهای اروپایی است با استفاده از ماژول‌های خورشیدی ساخت این شرکت، اجرا نموده است. به علاوه، در حال حاضر سفارش محصول از این شرکت طی چند ماه آینده، بیش از 15 مگاوات است. به گفته دکتر فرانک آسبک مدیر ارشد اجرایی این شرکت، مشتریان آنها در ترکیه برای طول عمر و بازده محصولات اهمیت قائل بوده و این دقیقاً آن چیزی است که در تولید ماژول­های Solar World به آن توجه شده است. یکی از پروژه‌های این شرکت استفاده از ماژول‌های خورشیدی تک کریستالی برای ساختمان اصلی شرکت OPET Petrolculuk A.S واقع در مرسین است. شرکت Bursagaz / Botas عرضه کننده گازطبیعی در ترکیه نیز به برق خورشیدی روی آورده است. در پشت بام یکی از ساختمان‌های جدید این شرکت در بورسا یک سیستم برق خورشیدی نصب شده که سالانه حدود 60000 کیلووات ساعت برق پاک برای مصرف مستقیم تولید می کند. همچنین در سپتامبر 2015 سیستم خورشیدی دانشگاه سابانکی  یکی از معتبرترین دانشگاههای مهندسی و علوم طبیعی در این کشور، به شبکه متصل شده است. این دانشگاه با استفاده از یک سیستم 110 کیلوواتی، انرژی کافی برای ساختمان محل آموزش و تحصیل دانشجویان این دانشگاه را تأمین می‌نماید. یکی دیگر از کاربردهای انرژی خورشیدی مربوط به واحدی در محل کاخ قدیمی ریاست جمهوری ترکیه است. با نصب ماژول­های شیشه‌ای دو جداره شرکت Solar World روی یک گلخانه جدید در باغچه کاخ، می‌توان از برق تولیدی برای انرژی مورد نیاز گلخانه و امور مربوط به کاشت میوه و سبزیجات خانگی استفاده نمود.
( 17سپتامبر 2015- منبع: pv-magazine)
آزاد سازی تعرفههای برق در ترکیه
نهاد تنظیم مقررات بازار انرژی ترکيه (EMRA) در 22 اوت 2015 مقررات تعرفه بازار برق را منتشر نمود. در مقررات مزبور، قوانین تعرفه­های منطقه­ای و تعرفه عرضه کننده فعلی (Supplier of Last Resort) تدوین و تعیین شده است. این مقررات از اول ژانویه 2016 اجرایی شده و برای دوره 5 ساله 2016 الی 2020 نافذ خواهد بود. EMRA  از سال 2006 مقادیر پایه برای سقف­های قیمتی، سقف­های درآمدی و هزینه­های انتقال را که برای تعیین تعرفه مصرف‌کنندگان نهایی در دوره­های 5 ساله مورد استفاده قرار می­گیرند، تدوین نموده است. این ساختار قیمت‌گذاری بر مبنای هزینه، بر آزاد‌سازی سیستم تعرفه تأثیرگذار است. اگرچه براساس این مقررات (جدید)، بخش اعظم قواعد قیمت‌گذاری و نحوة اجرای آن تغییر نکرده، اما تغییرات قابل توجهی به شرح زیر بوجود آمده است: براساس ماده 6446 قانون بازار برق، یارانه­های متقاطع در بازار برق از 31 دسامبر سال جاری حذف خواهند شد. بنابراین تعرفه­های ملی که اجازه می­دهند هزینه­ها در مناطق مختلف و از طریق یک مکانیسم یکسان سازی قیمت ثابت بماند، با تعرفه­های منطقه­ ای جایگزین خواهد شد و این امر در راستای روند آزادسازی در بازار برق است. تعرفه عرضه کننده فعلي (Supplier of Last Resort Tariff) برای برق عرضه شده توسط شرکت منطقه­ای به مشترکین واجد شرايطی که برق خود را از شرکتی به جز این شرکت تأمین نمی­کنند، تعیین شده است. EMRA تا 31 مارس 2016 یعنی 3 ماه پس از حذف یارانه متقاطع، ابلاغیه رسمی مربوط به تعرفة عرضه کنندة فعلی را منتشر خواهد کرد. تا آن زمان، EMRA یک تعرفه مشروط (موقتي) را بکار خواهد برد. تعرفه عرضه کنندة فعلی دو بخشی خواهد بود و بین مصرف کنندگانی که دارای مصرف برق بالا هستند با مصرف کنندگانی که مصرف برق کمی دارند تفکیک قائل می­شود. مصرف کنندگان با مصرف برق بالا، در معرض تعرفه بالاتر هستند تا بدینوسیله تشویق شوند که وارد بازار عرضه رقابتی برق شوند. با پایان یافتن و حذف یارانه­های متقاطع، قیمت­ها بین مناطق مختلف ترکیه متفاوت خواهد شد. با این وجود EMRA برای حمایت از مصرف کنندگان کوچک (برای مثال خانواده­ها) در مقابل اثرات معکوس مقررات زدایی بازار برق، اقدامات حمایتی را به اجرا گذاشته است؛ در حالی که همزمان از طریق تعیین تعرفه­های بالاتر، مصرف کنندگان بزرگ (برای مثال کارخانه­ها) را تشویق می­کند که بطور فعال در جستجوی رقابتی­ترین قیمت­ها باشند. (11 سپتامبر 2015 – منبع: Baker & McKenzie)
http://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=a79a5067-78e2-4d15-88eb-9fc504cba4aa
 

مصاحبه نشريه ماهانه "World Energy Focus" وابسته به شوراي جهاني انرژي با وزير انرژي و منابع طبيعي تركيه
تركيه دومين كشوري است كه پس از چين داراي بالاترين رشد تقاضاي برق و گاز است و ناچار است سه چهارم انرژي مورد نياز خود را از طريق واردات تأمين نمايد. به علاوه، تمايل دارد كه مركز اتصال و يا هاب انرژي مابين شرق و غرب باشد و در عين‌حال به تعهدات زيست‌محيطي نيز پايبند بماند. و اما فردي كه مسئول متوازن نگاه داشتن  كليه اين امور است، تانر ييلديز، وزير انرژي و منابع طبیعی تركيه است كه از سال 2009، سكان‌دار پست وزارت انرژي است. با توجه به اينكه كميته ملي انرژي تركيه، ميزبان كنگره جهاني انرژي در سال آينده ميلادي خواهد بود، به همين بهانه نشريه ماهانه World Energy Focus مصاحبه­اي را با ايشان در خصوص بخش انرژي تركيه انجام داده كه گزيده آن ارائه مي‌‌گردد:
يكي از اولويت‌هاي برنامه استراتژيك بخش انرژي تركيه، عرضه مطمئن انرژي است. آقاي ييلديز معتقد است يكي از راه­حل‌هاي تأمين امنيت عرضه انرژي، ايجاد يك بازار رقابتي انرژي است كه توسط بخش خصوصي اداره گردد. در حقيقت دولت بايد سرمايه گذاري خود را به پروژه‌هاي زیر بنایی و اجتماعي اختصاص دهد و سرمايه‌گذاري در بازار انرژي را به  بخش خصوصي بسپارد.
درخصوص انرژي هسته‌اي كه تركيه مجوزهاي ساخت اولين نيروگاه اتمي را براي شركت روس‌اتم جهت ساخت نيروگاه اتمي آكويو در استان مرسين صادر نموده، ايشان معتقد است، تركيه به شدت به افزايش تولید پايه در ميان مدت نيازمند است و انرژي هسته‌اي يكي از بهترين گزينه‌ها در اين خصوص مي‌باشد كه مي‌تواند امنيت عرضه را تا حدودي تأمين نمايد. در واقع، اجراي پروژه‌هاي اتمي نه تنها به دليل هزينه‌هاي منطقي بلكه به عنوان بخشي از استراتژي بخش انرژي تركيه در نظر گرفته شده‌اند. همچنين وي تأكيد كرد كه دو پروژه اتمي تاكنون تأييد شده‌اند كه يكي نيروگاه آكويو با ظرفيت 4800 مگاوات و دیگری نيروگاه سينوپ با ظرفيت 4400 مگاوات مي‌باشند. وي در مورد افزايش ظرفيت انرژي اتمي در ترکيه تا سقف 10 هزار مگاوات اشاره نمود که این امر به آينده اين پروژه­ها، بازار انرژي، موفقيت پروژه‌ها و بررسي ساير گزينه‌هاي موجود بستگي خواهد داشت. وي همچنين اظهار داشت كه ايمني نيروگاه‌هاي اتمي يكي از بزرگترين دغدغه­ها براي ساخت آن بوده و به شدت مراعات مي‌شود و رعايت موارد ايمني چه به لحاظ بلاياي طبيعي و چه از حیث استانداردهاي زيست محيطي، بسيار بالاتر از استانداردهاي موجود در سطح جهان مي‌باشد.
در خصوص توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير كه هم اكنون 28 درصد از كل تركيب انرژي تركيه را در بر مي‌گيرد و عمدتاً نيز مربوط به انرژي برق آبي است، اين كشور در نظر دارد طي 5 سال آينده، ظرفيت برق آبي را از 25 گيگاوات به 32 گيگاوات، بادي را از 5 گيگاوات به 10 گيگاوات، و زمين گرمايي را به 700 مگاوات افزايش دهد و حمايت‌هاي دولت از انرژي‌هاي تجديدپذير به شكل اختصاص قيمت‌هاي تضميني به خرید برق توليدي از اين انرژي‌ها و انواع ديگر سازوكارهاي حمايتي خواهد بود.
در خصوص كاهش سهم گازطبيعي از تركيب توليد برق و منافات آن با آرزوي ديرينه اين كشور براي تبديل شدن به نقطه اتصال و يا هاب گازي بين شرق و غرب، وي اظهار نمود كه هم اكنون يكي از بزرگترين دلايل كسري تجاري تركيه، گاز طبيعي است. گازطبيعي نيمي از سوخت مورد نياز براي توليد برق در تركيه را تشكيل مي‌دهد و 98 درصد از اين سوخت از طريق واردات تأمين مي‌گردد. يكي از اهداف و اولويت‌هاي بخش انرژي تركيه كاهش گازطبيعي در تركيب توليد برق از 44 درصد كنوني به 38 درصد تا سال 2019 است كه منافاتي با تبديل شدن به هاب انرژي در منطقه نخواهد داشت. در خصوص پروژه ساخت خط لوله جديد ترانزيت گاز روسيه به تركيه و اروپا، موسوم به "تركيش استريم"، اين پروژه با توجه به مناسبات خوب بين دو كشور روسيه و تركيه قابل اجرا خواهد بود. در خصوص توسعه  منابع شل گازي تركيه نيز، درحال حاضر، برخي از مخازن موجود شناسايي گرديده و درصورت قابل استفاده بودن، با در نظر گرفتن ملاحظات زيست‌محيطي، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
در مورد افزايش سهم نيروگاه‌هاي زغال­سوز در تركيه، ايشان اظهار نمودند كه پس از انرژي‌هاي تجديدپذير، زغال ليگنيت و سخت تنها گزينه‌هاي موجود در تركيه جهت رويارويي با تقاضاي روزافزون انرژي است و بنابراين دولت، توسعه سهم نيروگاه‌هاي زغال سوز را به عنوان بخشي از اهداف توسعه از 40 تراوات موجود به 50 تراوات ساعت تا سال 2017 و 60 تراوات ساعت تا سال 2019 در برنامه دارد. وي افزود در حال‌حاضر تركيه برنامه‌هايي براي نوسازي نيروگاه‌هاي موجود و ساخت نيروگاه‌هاي زغال سوز جديد جهت افزايش راندمان و كاهش تأثيرات منفي اين نيروگاه‌ها بر محيط زيست در دست اجرا دارد. با توجه به اينكه انتشار دي‌اكسيدكربن تركيه پايين‌تر از متوسط سطح اتحاديه اروپاست، بنابراين حتي پس از افزايش سهم نيروگاه‌هاي زغال‌سوز مشكلي محيط زيست را تهديد نخواهد كرد.
در راستاي مديريت بخش تقاضا، بهينه‌سازي و صرفه‌جويي انرژي و توجه و تأكيد دو چندان به اين امر در برنامه توسعه تركيه، ايشان اظهار نمود كه تركيه داراي پتانسيل بالايي براي بهينه‌سازي انرژي به ويژه در بخش‌هاي ساختمان، صنعت و حمل و نقل است. در واقع مي‌توان به بهينه‌سازي انرژي به عنوان منبع مازاد و جبراني انرژي نگاه كرد. در اين راستا وزارت انرژي تركيه سعي دارد بهينه‌سازي مصرف انرژي را در بالاترين سطح موجود اعمال نمايد. بدين منظور مؤسسه‌اي براي انجام وظايف مربوطه و هماهنگ‌سازي فعاليت‌هاي مربوط به بهبود و ارتقاء روش‌هاي موجود و تكنولوژي‌هاي جديد، آموزش، آگاه‌سازي و اصلاح چارچوب مقرراتي موجود، سازماندهي شده است. نقشه راه و برنامه توسعه بهينه‌سازي انرژي در تركيه تا سال آينده تكميل خواهد شد. درخصوص دست آوردهاي مورد انتظار از گفتگوهاي مربوط به تغييرات اقليم در پاريس در دسامبر سال جاري، وي اظهار داشت كه با تشخيص شرايط ويژه تركيه در نشست كانكون مكزيك در دسامبر سال 2010 و  نشست دوحه در سال 2012، حمايت‌هاي تكنولوژيك، ظرفيت‌سازي و مكانيزم‌هاي مالي براي تركيه در نظر گرفته شده است. بنابراين اين موارد تركيه را نسبت به نشست پاريس و پيامدهاي آن خوش‌بين مي‌سازد. اما با توجه به اينكه اين پروژه بسيار عظيم است و پيشرفت‌هايي در اين زمينه در حال انجام است، با توجه به وسعت آن، پيشرفت‌ها از سرعت بالایی برخوردار نيست.
(14 اوت 2015 – منبع: world Energy Focus)

اجراي مناقصه پروژه‌هاي انرژي بادي به ظرفيت 2000مگاوات در سال آينده ميلادي  در تركيه
بنابر اعلام رسانه‌ها، تركيه قصد دارد مناقصات مربوط به پروژه‌هاي بادي در اين كشور را جهت تسريع در توسعه  برنامه انرژي تجديدپذير، زودتر از موعد و در سال آينده ميلادي برگزار نمايد. نهاد مقررات‌گذاري بازارهاي انرژي در تركيه، فراخوان  ارسال پيشنهادها جهت اجراي 2000 مگاوات انرژي بادي را در اكتبر سال 2016 اعلام نموده است. اين مناقصه سهم بزرگي از اهداف تركيه جهت نصب 20000 مگاوات انرژي بادي در راستاي توسعه انرژي تجديدپذير تا سال 2030 را در بر مي‌گيرد. پيش‌تر در سال جاري، دولت تركيه 3000 مگاوات انرژي باد را به مناقصه گذاشته بود كه تعداد زيادي پيشنهاد مجموعاً به ظرفيت 42000 مگاوت، دريافت نمود. هم اكنون ظرفيت نصب‌شده انرژي باد در تركيه بالغ بر 4000 مگاوات است كه تا ژوئیه سال جاري، مجموعاً حدود 100 پروژه بادي را در بر مي‌گيرد. ماه گذشته، بانك توسعه و بازسازي اروپا (EBRD)، اعلام نمود كه مبلغ 180 ميليون يورو جهت تأمين اعتبار پروژه‌هاي تجديدپذير توسط بخش خصوصي، در اختيار دو بانك ترك قرار خواهد داد. اين دو بانك وظيفه دارند تا اعتبار مذكور را از 10 الي 40 ميليون يورو در اختيار توسعه‌دهندگان پروژه‌هاي تجديدپذير از بخش خصوصي قرار دهند. تركيه برنامه‌ريزي نموده است تا سال 2023، 30 درصد از برق مورد نياز اين كشور را انرژي‌هاي تجديدپذير تأمین نمايد. بر اين مبنا تركيه علاوه بر انرژي باد، توسعه 34000 مگاوات پروژه‌هاي برق‌آبي، 5000 مگاوات انرژي خورشيدي، 1000 مگاوات زمين گرمايي و  توليد 1000 مگاوات برق از پروژه‌هاي بيوماس را تا سال 2023، در برنامه دارد.
(12 اوت 2015 – منبع: om.Cleantechnica)
اثرات خصوصی سازی برق در ترکیه
طراحي نيروگاه‌هاي حرارتي متعارف برق طوري انجام مي‌گيرد كه بتوان از اين نيروگاه‌ها به مدت 30 سال بهره‌برداري نمود. اما به هرحال، در عمل اين نيروگاه‌ها بيشتر از 20 سال، فعاليت نمي‌كنند. حتي به ندرت نيروگاهي را مي‌توان يافت كه 10 سال به طور مداوم بهر‌ه‌برداري شده باشد ولي تحت تعميرات اساسي قرار نگرفته باشد. امروزه با طراحي پيچيده و تجهيزات بي كيفيتي كه بيشتر هم از طرف سازندگان آسياي شرقي براي نيروگاه‌ها ارائه مي‌گردد، كمتر نيروگاهي را مي‌توان يافت كه بتواند بدون مشكل جدي و خاموشي، مرحله آزمايشي دو الي سه ساله را طي نمايد. چنين نيروگاه‌هاي بدون كيفيتي را نمي‌توان در اروپا و يا آمريكاي شمالي پيدا كرد. طي دهه‌هاي گذشته، شركت توليد برق تركيه، قانوني را براي نيروگاه‌هاي جديد اعمال مي‌نمود كه هر نيروگاهي مي‌بايست 60 روز بدون توقف فعاليت نمايد تا بتواند موفق به اخذ مجوز موقت توليد برق گردد. به اين معني كه اين نيروگاه‌ها در مرحله اول 72 ساعت بدون توقف با ظرفيت كامل مورد بهره برداري قرار مي‌گرفتند، سپس طي مدت باقي مانده از 60 روز، با حداقل ظرفيت 75 درصد فعاليت نموده و بيشتر از 5 بار در بهره برداري مداوم، متوقف نشوند و درصورت توقف مدت آن از 24 ساعت تجاوز ننمايد و چنانچه نيروگاه قادر به تأمين اين شرايط نبود، سازنده موظف گردد تمهيدات مورد نياز را براي رفع اشكالات انجام دهد و اين پروسه مجدداً اجرا گردد. سپس درصورت موفقيت در اين مرحله، نيروگاه وارد مرحله آزمون بهره‌برداري دو ساله مي‌شد كه شامل 5 هزار ساعت بهره‌برداري مداوم از نيروگاه در حداكثر ظرفيت بار بدون توقف عمده و 3 هزار ساعت فعاليت در بار 50 درصد، مي‌گرديد. از اين رو، سازندگان نيروگاه‌ها موظف به تضمين كيفيت و قابليت اطمينان نيروگاهها قبل از اخذ مجوز فعاليت دو ساله  آزمايشي بودند. پس از تفكيك اين شركت به 4 شركت، اين قانون به غير از شركت توليد برق تركيه (EUAS)، در ساير شركت‌ها به اجرا در نيامد و اين شركت نيز بودجه براي سرمايه‌گذاري روي نيروگاه‌هاي جديد نداشت. امروزه سرمايه‌گذاري بر روي نيروگاه‌هاي جديد برق در تركيه، عمدتاً توسط بخش خصوصي صورت مي‌گيرد و اين بخش نيز، ارزانترين نيروگاه‌ها و تجهيزات موجود در بازارهاي بين‌المللي را خريداري مي‌نمايد كه اغلب نيز توسط سازندگان آسياي شرقي ارائه مي‌شود. همچنين با توجه به اينكه برق توليدي در آزمون اوليه راه اندازي نيروگاه به صورت رايگان به شبكه سراسري توليد برق منتقل مي‌گردد، بنابراين سرمايه‌گذاران تمايل دارند كه كه اين پروسه را به 10 الي 30 روز كاهش دهند. اين پروسه ناكارامد در بلند مدت موجب بروز مشكلات مي‌گردد به نحوي كه نيروگاه‌هاي جديد تقريباً پس از دو الي سه سال فعاليت، دچار ايرادات جدي مي‌شوند و تعميرات آنها بسيار پرهزينه و زمان بر خواهد بود. بنابراين به نظر مي‌رسد كه نظارت بيشتري براي خريد نيروگاه‌هاي حرارتي جديد در تركيه مورد نياز است و همچنين قانون 60 روز عمليات بدون توقف بايد مجدداً براي نيروگاه‌هاي حرارتي و هسته‌اي در اين كشور به اجرا درآيد. (8 اوت 2015 – منبع: Turkish weekly.net)
عدم افزايش تعرفه برق در تركيه طي ماه اوت
وزير انرژي و منابع طبيعي تركيه اعلام نمود كه در حال حاضر هيچ تصميمي براي افزايش قيمت‌هاي برق و گازطبيعي وجود ندارد. وي طي ديدار رسمي كه همراه با رييس جمهور تركيه از كشور اندونزي انجام شد، اظهار نمود كه با وجود 7 الي 8 درصد افزايش در قيمت وارداتي گازطبيعي به دليل افزايش نرخ دلار، وزارت انرژي تركيه هيچگونه تصميمي براي افزايش تعرفه گاز و برق در ماه جاري (ماه اوت) در اين كشور ندارد و قيمت‌ها در سطح ماه ژوئن باقي خواهند ماند. روسيه گاز وارداتي خود را با 10/25 درصد تخفيف به تركيه مي‌فروشد، اما به دليل افزايش نرخ دلار، واردات گاز براي تركيه در حدود 20 درصد افزايش يافته است كه پس از كسر تخفيف روسيه، افزايش قيمت خريد گاز به 7 الي 8 درصد مي‌رسد. اما دولت تركيه قصد ندارد بار اين افزايش قيمت را به مردم اين كشور منتقل نمايد و تصميم گرفته تا بدون تغيير در قيمت برق و گاز، اين افزايش را به صورت يارانه توسط شركت دولتي توزيع گاز تركيه (BOTAS) پرداخت نمايد. تركيه اعلام نموده كه از ميزان تخفيف روسيه بر روي قيمت‌هاي گاز وارداتي به اين كشور راضي نيست و معتقد است كه با توجه به سقوط قيمت نفت در ماه‌هاي اخير، ميزان تخفيف بايد بيشتر باشد.  تركيه به عنوان واردكننده محض گازطبيعي، بر روي قيمت‌هاي گاز كه در طول فصل سرما به صورت گسترده‌اي براي گرمايش استفاده مي­گردد، يارانه مي‌پردازد و سعي دارد كه با متنوع نمودن تركيب انرژي در اين كشور، وابستگي زياد به گاز وارداتي كشورهاي روسيه، آذربايجان و ايران را كاهش دهد. (اول اوت 2015 – منبع: Daily Sabah)
http://www.dailysabah.com/energy/2015/08/01/no-increase-in-electricity-natural-gas-prices-in-august-energy-minister-yildiz
افتتاح نيروگاه برق 220 ميليون دلاري تركيه- گرجستان در 22 ژوئیه 2015
نيروگاه سيكل­تركيبي230 مگاواتي گرجستان در شهر گارداباني كه با همكاري تركيه ساخته شده است، در 22 ژوئیه سال جاري مورد بهره‌برداري قرار گرفت. اين نيروگاه كه در 39 كيلومتري جنوب شهر تفليس واقع شده است، 15 درصد از تقاضاي برق گرجستان را تأمین خواهد کرد. وزير انرژي و منابع طبيعي تركيه در مراسم افتتاح اين نيروگاه اظهار نمود كه شركت چاليك انرژي (Calik Energy)، سه ماه زودتر از موعد مقرر، عمليات ساخت و راه­اندازي آن را به پايان رسانده است. وي افزود، "وجود چنين تأسيساتي براي ادامه همكاري‌هاي انرژي بين گرجستان و تركيه بسيار ضروري است و اين پروژه منجر به انجام پروژه‌هاي مشترك ديگري بين دو كشور خواهد شد". همچنين در مراسم افتتاحيه نيروگاه، نخست وزير گرجستان نيز اعلام نمود كه راه‌اندازي اين نيروگاه، به خود‌اتكايي اين كشور در زمينه انرژي و در بازارهاي انرژي كمك زيادي خواهد نمود. گرجستان 80 درصد از نیاز انرژي خود را از طريق واردات از ساير كشورها مرتفع مي‌سازد. اگرچه 85 درصد از برق گرجستان از طريق منابع برق آبي در اين كشور عرضه مي‌گردد، اما با اين وجود تنها يك پنجم از پتانسيل منابع برق آبي موجود در گرجستان مورد استفاده قرار گرفته است. (23 ژوئیه 2015 – منبع: Hurriyetdailynews)

آغاز عمليات بهره­برداری شركت اكسرژي از نيروگاه زمين گرمايي در تركيه
شركت ايتاليايي توليدكننده توربين، اكسرژي (Exergy)، عمليات مورد نياز براي بهره برداري از  نيروگاه زمين گرمايي 4 مگاواتي با انتالپي پايين (مقدار گرماي سيستم در فشار ثابت)، واقع در منطقه دنيزلي تركيه را آغاز نمود. اين شركت با موفقيت، نصب تجهيزات مورد نياز را به پايان رسانده است. با نصب تجهیزات مذكور، سايت زمين گرمايي آكچا، اولين سايتي خواهد بود كه از سيستم داراي دو سطح فشار بر روي توربين تك صفحه‌اي برخوردار است. طراحي ويژه توربين، آن را قادر خواهد ساخت كه 20 درصد بيشتر از ساير مدل‌هايي كه به سيستم‌هاي تك فشاره مجهزند، برق توليد نمايد. نيروگاه توسط شركت آكچا انرژي، مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت. تست‌هاي انجام شده بر روي عملكرد نيروگاه، راندمان بالاي توربين‌ها (حتي تا 5 درصد بالاتر از مقدار تضمين شده توسط سازندگان آن) را تأييد نموده‌ است. انتظار مي‌رود كه این نيروگاه جديد دو مداره امكان اجراي نيروگاه‌هاي 38 مگاواتي با انتالپي پايين، زير دماي100 درجه سانتيگراد را افزايش دهد. همچنين اين فناوري امكانات بيشتري را براي مشتريان اكسرژي ايجاد خواهد نمود تا بتوانند از منابع زمين گرمایي كوچك با انتالپي پايين، به صورت اقتصادي تر و با راندمان بالاتر استفاده نمايند.  (17 ژوئیه 2015 – منبع: review Geothermal. Energy business)
مزایده براي خصوصي سازي دو نيروگاه در تركيه
اداره امور خصوصي سازي تركيه اقدام به برگزاري مزایده­ای براي خصوصي‌سازي نيروگاه سيكل تركيبي علي آقا در استان ازمير- منطقه اژه، و نيروگاه گازي بورسا در شمال غربي تركيه نموده است. تاريخ نهايي براي تحويل پيشنهادهای مرتبط با نيروگاه علي آقا، اول اكتبر سال ميلادي جاري و برای نيروگاه بورسا، 15 اكتبر تعيين شده است. مبلغ ضمانت جهت شرکت در مزایده نيروگاه علي آقا، 10 ميليون دلار و نيروگاه بورسا، 15 ميليون دلار تعيين شده است. افراد حقوقي و كنسرسيوم‌ها نيز مي‌توانند، پيشنهادهای خود را ارسال نمايند. اشخاص حقيقي و سرمايه­گذاران خصوصي فقط مي­توانند درصورتي كه عضوي از يك كنسرسيوم متشكل از حداقل يك شخص حقوقي باشند، در مزایده شركت نمايند. تركيه قصد دارد تا 29 نيروگاه برق‌آبي و گازي تحت پوشش شركت توليد برق تركيه را به بخش خصوصي‌ واگذار نمايد. پايان برنامه خصوصي‌سازي اين نيروگاه‌ها سال 2020، تعيين شده است. اين نيروگاه‌ها با انتقال حق بهره‌برداري و يا دارايي‌هاي نيروگاه‌، به بخش خصوصي واگذار خواهند شد. (20 ژوئیه 2015 – منبع: Hurriyetdailynews)
نوسازي نيروگاه سيكل تركيبي 1200 مگاواتي حميدآباد
شركت پيمانكاري گاما پاور سيستم (GAMA Power System)، شركت بلك اند ويتچ (Black &Veatch) را براي جایگزینی نیروگاه 1200 مگاواتی سیکل ترکیبی حمید آباد در ترکیه (شامل 8 واحد گازی و 4 واحد بخش بخار هر واحد به ظرفیت 100 مگاوات) برگزيده است. 4  واحد سيكل تركيبي  موجود در اين نيروگاه به دو واحد تك محوره (single shaft) تبديل خواهند شد. هر دو واحد از جديدترين‌ توربين‌هاي احتراقي 50 هرتز كلاس H زيمنس به همراه توربين‌هاي بخار با حداكثر مجموع توليد 1200 مگاوات، بهره‌مند خواهند شد. اين تعويض علاوه بر تسهيل بهره‌برداري از نيروگاه به بهبود راندمان توليد از 38 درصد به 62 درصد كمك خواهد نمود. انتظار مي‌رود كه عمليات نوسازي نيروگاه تا نيمه دوم سال 2017 به پايان برسد. نيروگاه حميدآباد اولين نيروگاه گازي تركيه است كه بين سال هاي 1985 الي 1989 در منطقه كيركلارلي (Kirklareli) توسط شركت ملي توليد برق تركيه (EUAS) احداث گرديد. (1 جولاي 2015 – منبع: energy-news.co)
نوسازي نيروگاه سيكل تركيبي 1200 مگاواتي حميدآباد
شركت پيمانكاري گاما پاور سيستم (GAMA Power System)، شركت بلك اند ويتچ (Black &Veatch) را براي جایگزینی نیروگاه 1200 مگاواتی سیکل ترکیبی حمید آباد در ترکیه (شامل 8 واحد گازی و 4 واحد بخش بخار هر واحد به ظرفیت 100 مگاوات) برگزيده است. 4  واحد سيكل تركيبي  موجود در اين نيروگاه به دو واحد تك محوره (single shaft) تبديل خواهند شد. هر دو واحد از جديدترين‌ توربين‌هاي احتراقي 50 هرتز كلاس H زيمنس به همراه توربين‌هاي بخار با حداكثر مجموع توليد 1200 مگاوات، بهره‌مند خواهند شد. اين تعويض علاوه بر تسهيل بهره‌برداري از نيروگاه به بهبود راندمان توليد از 38 درصد به 62 درصد كمك خواهد نمود. انتظار مي‌رود كه عمليات نوسازي نيروگاه تا نيمه دوم سال 2017 به پايان برسد. نيروگاه حميدآباد اولين نيروگاه گازي تركيه است كه بين سال هاي 1985 الي 1989 در منطقه كيركلارلي (Kirklareli) توسط شركت ملي توليد برق تركيه (EUAS) احداث گرديد. (1 جولاي 2015 – منبع: energy-news.co)
خصوصي سازي حدود 30 نيروگاه تا سال 2020 در تركيه
29 نيروگاه برق آبي و گازسوز مربوط به شركت سهامي توليد برق تركيه (EUTAS) تحت برنامه خصوصي سازي قرار گرفته­اند. گروه صنعتي الكترومكانيك تركيه (TEMSAN) كه فعاليت­هاي مربوط به  تأسيس، نصب، بهره­برداري و تعميرات تأسيسات انرژي را بر عهده دارد نيز در فهرست مؤسسات در دست خصوصي­سازي قرار گرفته است. برنامه­ريزي شده كه خصوصي­سازي واحدهاي مورد نظر تا سال 2020 به پايان برسد. بر اساس بيانيه شركت يوتاش، خصوصي­سازي نيروگاه­ها پس از انتقال دارايي­ها و حقوق مربوط به بهره­برداري از نيروگاه آغاز خواهد شد. در سال 2014، تعدادي از نيروگاه­هاي حرارتي و برق آبي به بخش خصوصي واگذار شد كه عمدتاً توسط سرمايه­گذاران داخلي خريداري گرديدند. بنابر اعلام وزارت انرژي و منابع طبيعي تركيه، در پايان سال 2014، سهم انرژي توليدي توسط بخش خصوصي به 72 درصد رسيد. اين ميزان در سال 2003، 57 درصد بوده است. اما تركيه، نيروگاه‌هاي برق آبي بزرگ اين كشور را در فهرست نيروگاه‌هاي در دست واگذاري به بخش خصوصي قرار نداده است. هرچند كه به گفته وزير انرژي تركيه در دسامبر سال گذشته، خريداران حتي تا مبلغ 20 ميليارد دلار تنها براي يكي از اين نيروگاه­ها پيشنهاد داده­اند. (25 ژوئن 2015 – منبع: Hurriet daily news )
اعطاي وام 95 ميليون دلاري مؤسسه مالي اعتباري بين الملل به شركت مديريت مواد  زايد جامد در تركيه
شركت هگزاگون (Hexagon) فعال در زمينه مديريت مواد زايد جامد موفق به دريافت وام به مبلغ 95 ميليون دلار از مؤسسه مالي و اعتباري بين المللي (International Finance Corporation) جهت ساخت و بهره‌برداري از كارخانه بازيافت مواد و زايدات جامد و توليد كود آلي گرديد. مؤسسه مالي اعتباري بين‌المللي، يكي از شاخه‌هاي بانك جهاني است. اعطاي اين وام براي ساخت دو كارخانه بازيافت در مناطق پاموكوا (Pamukova) و بيلجيك (Bilecik) اختصاص خواهد يافت. علاوه بر اين دو كارخانه در دست احداث، شركت هگزاگون، سه كارخانه جديد ديگر (در مراحل مختلف توسعه) در مناطق بيلجيك، سوك و اودميس دارد. چنانچه كليه اين واحدها فعال گردند، اين شركت قادر به جمع‌آوري 211 هزار تن زايدات جامد شهري و توليد و فروش 425 هزار تن كود آلي در سال خواهد بود. به گفته رييس هيئت مديره اين شركت، توليدات هگزاگون شامل بيوگاز، كمپوست و توليد كودهاي آلي از زايدات خانگي و حيواني است. به گفته هيئت مديره مؤسسه مالي و اعتباري بين الملل، هدف از اعطاي اين وام، توسعه تبديل مواد زايد جامد به كودهاي آلي و همچنين بازيافت انرژي از اين مواد در تركيه به عنوان يك مدل تجاري  مي­باشد. (25 ژوئن 2015 – منبع: recycling and waste  management. Clean technology business review)
http://recyclingandwastemanagement.cleantechnology-business-review.com/news/ifc-provides-95m-loan-to-turkish-solid-waste-management-firm-250615-4609245
 
استفاده از لامپ هاي ال اي دي شركت وستل براي تأمين روشنايي معابر تركيه
شركت تجارت و صنايع الكترونيك وستل (vestel)، در حال تعويض چراغ‌هاي روشنايي معابر تركيه با چراغ‌هاي ال اي دي توليدي اين شركت مي‌باشد. در اين راستا دو پروژه نمونه در دو شهر قيصريه و اسكي شهير در حال اجراست. محصولات روشنايي وستل توسط مهندسين داخلی طراحي و در کارخانه­های این شرکت واقع در شهر مانيسا توليد مي­گردند. توليدات اين شركت به دليل سطح بالاي صرفه­جويي انرژي به كاهش كسري بودجه تركيه كمك نموده‌اند. وستل از سال 2012 كه وارد عرصه توليد صنايع روشنايي ال اي دي شده، يكي از شركت هاي پيشرو در اين زمينه بوده و توانسته است در زمان كوتاهی 14 درصد از سهم بازار اين محصولات را به انحصار خود درآورد. محصولات روشنايي ال اي دي اين شركت به نسبت ساير محصولات قديمي تا 80 درصد صرفه­جويي ایجاد مي‌نمايند. اين ميزان براي لامپ هاي فلورسنت 50 درصد است.  توليدات ال اي دي وستل نقش مهمي را در تبديل سيستم روشنايي معابر تركيه به چراغ‌هاي ال اي دي ايفا مي‌نمايند. به گفته مدير بازاريابي و فروش شركت وستل، دولت تركيه به صورت گسترده‌اي از اين شركت داخلي حمايت مي‌نمايد. در حال حاضر 15 ميليون پايه روشنایی در خيابان­هاي تركيه وجود دارد كه در صورت تعويض با لامپ هاي ال اي دي موجب صرفه جويي 80 درصدي در مصرف انرژي خواهد شد. لامپ‌هاي ال اي دي اين  توليد‌كننده داخلي مجهز به سيستم كنترلي هستند كه سطح نور را طي روز بر مبناي ترافيك خيابان‌ها و پياده‌روها تنظيم مي‌كنند.  به گفته مدير بازاريابي اين شركت، عمر لامپ‌هاي معمولي در صورت استفاده 12 ساعته در طول شبانه روز از 6 ماه الي 3 سال به پايان خواهد رسيد، در حاليكه عمر لامپ‌هاي ال اي دي در همان شرايط حداقل 8 سال خواهد بود. شهر اسكي شهير يكي از دو شهري است كه تعويض لامپ‌هاي ال اي دي براي روشنايي معابر آن توسط وستل آغاز شده است. در معابر اين شهر 53 پايه روشنايي، شامل لامپ‌هاي بخار سديم پرفشار 220 وات وجود دارد كه در صورت تعويض با لامپ‌هاي ال اي دي وستل 128 وات، حدود 50 درصد در مصرف انرژي صرفه جويي خواهد شد. پروژه ديگري كه توسط وستل در حال اجراست، تعويض لامپ هاي بخار سديم پرفشار 250 وات موجود در خيابان نوح ناجي يازگان ((Nuh Naci Yazgan قيصريه با لامپ‌هاي ال اي دي است. برآورد مي‌گردد كه پس از تعويض لامپ‌هاي پر مصرف با 12 لامپ ال اي دي 90 وات و 6 لامپ ال اي دي 128 وات، حدود 70 درصد در مصرف برق صرفه جويي شود. همچنين اين امكان وجود دارد كه در صورت استفاده از سيستم اتوماسيون پي ال سي (power line communication) كه امكان كنترل و خاموش و روشن نمودن پايه‌هاي روشنايي را از راه دور ايجاد مي‌نمايد، ميزان صرفه جويي حاصله به 80 درصد نيز افزايش يابد. همچنين اين سيستم مي‌تواند هرگونه نقص و خرابي را از راه دور به سرعت گزارش نمايد. يكي ديگر از پروژه‌هاي مقياس بزرگ وستل در راستاي نصب چراغ‌هاي ال اي دي در بازار عمده فروشي استانبول اجرا شده است. معابر با بيش از 6000 باب مغازه واقع در اين بازار به لامپ‌هاي ال اي دي مجهز شده‌اند كه تا 70 درصد صرفه جويي انرژي و تا 10 برابر ميزان تابش بيشتر نور را به همراه داشته است. منطقه صنعتي مانيسا نيز يكي ديگر از نقاطي است كه در آن 1321 لامپ بخار سديم با لامپ‌هاي ال اي دي تعويض شده‌اند. فعاليت‌هاي شركت وستل فقط به داخل تركيه محدود نشده و در مناقصه برگزار شده در قبرس شمالي نيز جهت تعويض لامپ هاي ال اي دي شركت نموده و در دور اول مناقصه شامل  تعويض10 هزار پايه روشنايي موجود در شهر نيكوزيا با 55 هزار پايه روشنايي ال اي دي برنده شده است. انتظار مي‌رود كه اين پروژه كه در سطح جهان كمتر اتفاق افتاده است موجب 5/8 ميليون لير (1/3 ميليون دلار) صرفه جويي مالي و 19 ميليون كيلووات‌ساعت صرفه جويي در مصرف برق شود. (23 آوريل 2015 – منبع:ٍ Electricityturkey.com )
درخواست شركت توزيع برق مناطق جنوب شرقي تركيه از مردم براي صرفه‌جويي در مصرف برق
مدير اجرايي شركت سهامي توزيع برق دجله ((DEDAS از مصرف‌كنندگان برق مناطق جنوب شرقي تركيه درخواست نمود تا در مصرف برق صرفه‌جويي نمايند. وي در توضيحاتي كه در اين خصوص در روز چهارشنبه سوم ژوئن در شهر دياربكر ارائه نمود اظهار داشت كه در حدود 5/20 ميليارد كيلووات ساعت برق سالانه در مناطق جنوب شرقي تركيه مصرف مي‌گردد كه اين ميزان در حدود 10 درصد از كل مصرف برق تركيه را شامل می‌شود. در حال حاضر كل توليد برق از دو سد كبان (Keban) كاراكايا (Karakaya) كه بر روي رودخانه فرات در جنوب شرقي آناتولي احداث شده‌اند، حتي براي پوشش تلفات برق و مصارف غير مجاز در اين منطقه نيز كافي نيست. وي اضافه كرد چنانچه مردم در مصرف برق صرفه‌جويي نمايند حتي با وجود مقادير بالاي مصارف غير مجاز برق در اين منطقه، باز هم مي‌توان حدود 8 ميليارد كيلووات ‌ساعت در مصرف برق صرفه‌جويي نمود كه ارزش آن سالانه حدود 4/2 ميليارد لير تركيه (890 ميليون دلار) می‌باشد. سيستم برق مناطق جنوب شرقي تركيه مدتهاست كه شديداً درگير مصارف غير مجاز و برق دزدي است و شركت سهامي دداش كه برنده مناقصه توزيع برق در اين منطقه بوده است تلاش مي‌نمايد كه خسارات ناشي از عدم پرداخت قبوض و تلفات ناشي از مصارف غير مجاز برق را جبران نمايد. صد درصد سهام برق شركت سهامي دداش متعلق به شركت توزيع برق تركيه است و مسئوليت برق‌رساني به استان‌هاي دياربكر، شانليورفا، سيرت، باتمان، ماردين و سيرناك در جنوب شرقي تركيه را به عهده دارد. (6 ژوئن 2015 – منبع:Dailysabah )
http://www.dailysabah.com/energy/2015/06/04/if-you-use-electricity-illegally-do-it-but-do-not-waste-it-turkeys-distribution-company
افزايش انتشار گازهای گلخانه‌اي در تركيه
آمار منتشره توسط آژانس دولتي آمار و اطلاعات تركيه، توركست (Turksat)، نشان مي­دهد كه انتشار گازهاي گلخانه­اي تا 20 ميليون تن افزايش پيدا كرده و در سال 2013 به 1/459 ميليون تن رسيده است. بخش انرژي با 8/67 درصد، بالاترين سهم انتشار دي اكسيد كربن را در سال مورد نظر داشته است. تركيه داراي منابع محدود انرژي به غير از زغال­سنگ است و براي تأمين انرژي به شدت به ساير كشورها وابسته مي‌باشد. اين كشور سعي دارد منابع انرژي خود را متنوع نموده و برق مورد نیاز خود را به ويژه از انرژي بادي و هسته‌اي تأمين نمايد. مطالعات توركست نشان مي­دهد كه سرانه انتشار گازهاي گلخانه‌اي در اين كشور بين سال­هاي 1990 و 2013 بیش از 110 درصد افزايش يافته و از 3 تن به 04/6 تن رسيده است. فرآيندهاي صنعتي و توليدي با 6/17 درصد، پس از بخش انرژي، مقام دوم انتشار دي اكسيد كربن را دارند. تركيه يكي از آلوده­ترين كشورها در زمينه انتشار گازهاي گلخانه­اي است و سعي دارد به تدريج فعاليت­هاي خود را پاكسازي نمايد. در اين راه استفاده بيشتر انرژي­هاي تجدیدپذیر براي توليد برق از جمله سياست‌هاي كاهش انتشارات گازهاي گلخانه‌اي به شمار مي‌روند. ماه گذشته وزير انرژي و منابع طبيعي تركيه اعلام نمود كه اين كشور قصد دارد 4000 مگاوات به ظرفيت برق كشور بيفزايد که 95 درصد آن توسط منابع انرژي داخلي و تجديدپذيرها تأمين خواهد شد. مصرف رو به افزايش انرژي در تركيه با جمعيت 77 ميليون نفري، اين كشور را به يكي از بزرگترين مصرف‌كنندگان انرژي در جهان تبديل مي‌نمايد. اقتصاد در حال رشد يكي ديگر از محرك‌هاي مصرف انرژي و افزايش تقاضاست و بخش صنعت، نيمي از كل مصرف انرژي را به خود اختصاص مي‌دهد. در حال حاضر صنعت برق تركيه به صورت گسترده‌اي بر روي انرژي برق‌آبي، به ويژه در نقاط روستايي استوار است و منابع انرژي فسيلي نيز همچنان از طريق واردات تأمين مي‌گردد. پارلمان تركيه در سال 2009 پيوستن به پروتكل کیوتو براي مبارزه با گرمايش جهاني را به تصويب رساند كه براساس آن كشور متعهد مي‌گردد انتشار گازهاي گلخانه‌اي را كاهش داده، پروژه‌هاي بيشتري را در زمينه انرژي‌هاي تجديدپذير به انجام رساند و مشوق‌هايي را به بخش انرژي به ويژه بهينه­سازي انرژي اختصاص دهد. (25 مي 2015 – منبع:Dailysabah )
صادرات برق از طريق روماني به تركيه به وسيله خطوط انتقال زير دريايي
مذاكرات براي احداث خط انتقال برق از روماني به تركيه به سال 2006 باز مي‌گردد. در آن زمان سرمايه مورد نياز پروژه 400 الي 500 ميليون يورو برآورد گرديده بود. در ژوئن سال 2009، قرارداد پروژه امكان سنجي خط انتقال روماني-تركيه توسط دو شركت (Transelectrica) و (Vattenfall power consultant) سوئد به امضا رسيد. هزينه انجام پروژه امکان سنجی 24/1 ميليون تخمين زده شده است. انتظار مي‌رود كه خط مورد نظر جهت انتقال برق بين كشورهاي روسيه، اوكراين، مولداوي، روماني و تركيه مورد استفاده قرار گیرد. ساير گزينه­ها همچون انتقال برق مابين كشورهاي تركيه، روماني، لهستان، صربستان و مجارستان و ساير كشورهاي اروپايي توسط نتايج پروژه امكان سنجي مشخص خواهد گرديد. شركت ملي شبكه برق ترانس الكتريك و گروه ايتاليايي پريسمان، تفاهم نامه‌اي را براي احداث اين خط انتقال زير دريايي بين روماني و تركيه امضا نموده‌اند. اين تفاهم نامه شامل طراحي، برنامه‌ريزي، تأمين مالي، ساخت و بهره‌برداري از پروژه مي‌گردد. پس از  تكميل پروژه، خط انتقال زير دريايي 400 كيلوولت DC، دو بازار منطقه بالكان را به يكديگر متصل خواهد کرد. (28 مي 2015 – منبع:Business-review )
اقدامات دولت تركيه براي جلوگيري از قطع برق در روز انتخابات
با توجه به اينكه تا هفتم ژوئن، روز انتخابات عمومي در تركيه، تنها يك هفته باقي مانده است آنكارا احتياط‌هاي لازم جهت پيشگيري از هر رخداد ناگهاني را انجام مي‌دهد. با توجه به خاموشي سال 2011 در روز انتخابات عمومي تركيه و انتخابات داخلي سال 2014، به دليل وارد شدن گربه به  داخل ايستگاه‌هاي توزيع برق، وزير انرژي تركيه از شركت‌هاي توزيع درخواست نموده كه مراقب پيش آمدهايي از اين دست باشند. بدين منظور 5000 نگهبان روستايي در جنوب و شرق تركيه موظف به نگهباني از ايستگاه‌هاي توزيع برق در مناطق حساس شده‌اند. همچنين نيروهاي پليس در مناطق شهري به خدمت گرفته شده‌اند تا جلوي بروز هرگونه اغتشاش و ناامني را به ويژه در مناطق پايين شهر بگيرند. سه تيم مختلف از شركت انتقال برق تركيه (تياش)، مأمور نظارت بر يك ميليون كيلومتر خط انتقال برق در سراسر تركيه در روز انتخابات شده‌اند و چنانچه مشكل و يا نقص فني بروز كند موظفند بلافاصله نيروي متخصص را جهت رفع نقص به منطقه اعزام نمايند. در عين حال ژنراتورهاي برق اضطراری به مراكز انتخاباتي ارسال شده­اند تا در صورت خاموشي احتمالي از آنها براي تأمين برق استفاده گردد. در طول انتخابات رياست جمهوري سال گذشته در تاريخ 10 آگوست مواردي از خاموشي در شهرهاي تركيه مشاهده شد كه موجب بروز شبهه‌هايي از طرف شوراي عالي انتخابات در خصوص عدم صحت انتخابات و تقلب در آن گرديد. اقدامات خرابكارانه نيز در اين خصوص در شرق تركيه مورد توجه قرار گرفته‌اند. (24 مي 2015 – منبع:Daily Sabah )

تركيه ميزبان ششمين اجلاس جهاني مقررات گذاري بخش انرژي
بنا به اظهار نهاد نظارت و مقررات‌گذاري بازارهاي انرژي تركيه (Energy Market Regulatory Authority) ششمين اجلاس جهاني مقررات‌گذاري بخش انرژي، نقش قابل تأملي را در تنظيم مقررات انرژي ايفا مي‌نمايد. اين اجلاس در سالن همايش و نمايشگاه بين‌المللي لطفي كردار، در استانبول از تاريخ 25 الي 28 مي برگزار خواهد شد و بسياري از شركت‌كنندگان داخلي و بين‌المللي جهت بحث و بررسي آخرين دست‌آوردهاي بخش انرژي در آن شركت خواهند نمود. 120 سخنران و مدير بخش انرژي از سراسر جهان براي اين اجلاس بعد از 14 ماه بحث و بررسي انتخاب شده‌اند. انتظار مي‌رود اين رويداد، مقررات گذاران، متخصصين، دانشگاهيان و نمايندگان و مقامات ارشد بخش‌هاي دولتي، خصوصي و نهاد‌هاي غير دولتي فعال در زمينه برق و مقررات گزاري انرژي را از سراسر جهان دور هم جمع نمايد. چهار سر فصل اصلي اين اجلاس شامل: هم سويه  نمودن منافع دست اندركاران بخش انرژي،  مقررات گذاري و پايداري، بهره‌مندي از نوآوري و ابداعات و راه‌هاي دست‌يابي به مقررات شفاف و منطقي مي‌باشد.  (22 مي 2015 – منبع:worlbulletin )
استقبال بسيار زياد مجريان پروژه از برگزاري مناقصات پروژه‌هاي انرژي بادي از طرف دولت تركيه
انرژي باد، در مناقصاتی که اخیراً در خصوص انرژی های تجدیدپذیر برگزار شده با استقبال بسيار زياد توسعه دهندگان پروژه‌ها مواجه شد. تركيه به عنوان يكي از بازارهاي در حال توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير، از شركت‌هاي توسعه دهنده انرژي‌هاي تجديدپذير دعوت نمود تا در مناقصه پروژه‌هاي انرژي بادي در اين كشور با مجموع ظرفيت  3 گيگاوات شركت نمايند. مؤسسه مقررات گذاري بازار انرژي تركيه اعلام كرد كه تا اوايل ماه جاري تعداد زيادي پيشنهاد انجام پروژه مجموعأ براي نصب 42 گيگاوات يعني 14 برابر ظرفيت مورد نظر، دريافت شده است. پيشنهاد انجام پروژه‌ها از تاريخ 24 الي 30 آوريل دريافت شده و سه استان در اولويت قرار گرفته‌اند كه استان چاناك‌كاله در ساحل جنوبي درياي مرمره اولين انتخاب توسعه دهندگان پروژه‌ها براي احداث نيروگاه بادي به شمار مي‌رود. 115 درخواست به مجموع ظرفيت 5/5 گيگاوات براي برگزاري پروژه‌ها در اين استان اختصاص دارد. متوسط ظرفيت نيروگاه‌هاي پيشنهادي براي اين استان 50 مگاوات است. استان‌هاي در اولويت بعدي به ترتيب شامل 5 گيگاوات پيشنهاد پروژه در استان جنوبي كارامان- مرسين و 5/4 گيگاوات در استان غربي باليك اسير مي‌باشد. هر دو استان مذكور به دريا راه نداشته ولي به دليل نزديكي به دريا از پتانسيل انرژي بادي بالايي برخوردار هستند. اين استقبال بي نظير از برگزاري مناقصه پروژه‌هاي انرژي باد، به دولت تركيه كمك خواهد كرد تا به هدف نصب 20 گيگاوات انرژي بادي تا سال 2023 دست يابد. تركيه در نظر دارد تا سال 2023، 30 درصد از تقاضاي برق خود را از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير تأمين نمايد. اين كشور همچنين قصد دارد تا با توسعه ساير فن‌آوري‌هاي انرژي‌هاي تجديدپذير براي احداث 34 گيگاوات انرژي برق آبي، 5 گيگاوات انرژي خورشيدي، 1 گيگاوات زمين گرمايي و 1 گيگاوات زيست توده تا سال 2023 اقدام نمايد.
(11 مي 2015 – منبع:clean technica )      
هشدار وزير انرژي تركيه نسبت به خطرات احتمالي نيروگاه اتمي ارمنستان
وزير انرژي تركيه در روز چهارشنبه ششم مي اعلام نمود كه نيروگاه اتمي متسامور در ارمنستان با الزامات آژانس بين المللي انرژي مطابقت ندارد. دولت ارمنستان در روز سه شنبه پنجم مي اعلام نموده بود كه تنها نيروگاه اتمي در اين كشور  تا سال 2026 به فعاليت خود ادامه خواهد داد. آقاي تانر ييلديز وزير انرژي تركيه در افتتاحيه بيست و يكمين كنفرانس و نمايشگاه انرژي و محيط زيست ((ICCI 2015 در استانبول اظهار نمود كه استفاده از نيروگاه اتمي متسامور در ارمنستان به دليل عمر بالاي نيروگاه، وضعيت و شرايط آن، خطرات زيست محيطي و عدم تطابق با استانداردهاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، گزينه مناسبي نيست. وزير انرژي تركيه افزود، تركيه نمي‌تواند تنها به دليل نياز ارمنستان به انرژي، خطرات استفاده از نيروگاه اتمي اين كشور در نزديكي مرزهاي خود را بپذيرد و اقداماتي را جهت مخالفت و ممانعت از اجراي تصميم دولت ارمنستان آغاز نموده است. وي گفت : " حتي اگر ارمنستان از تصميم خود براي افزايش طول عمر اين نيروگاه دفاع كند و ادعا نمايد كه بدون نيروگاه اتمي متسامور، ارمنستان بدون برق خواهد ماند، ما همچنان معتقديم كه گزينه‌هاي بهتر و امن‌تري براي تأمين نيازهاي انرژي در اين كشور وجود خواهد داشت". نيروگاه اتمي متسامور، تنها 16 كيلومتر با مرزهاي تركيه فاصله دارد و در دهه 1970 ساخته شده است. اين نيروگاه در حدود 40 درصد از تقاضاي برق ارمنستان را تأمين مي‌نمايد. ارمنستان جهت احداث نيروگاه اتمي جديد به كمك‌هاي خارجي نياز دارد و ميزان اعتبار مورد نياز براي اين كار 5 ميليارد دلار تخمين زده شده است. (6 مي 2015 – منبع:Anadolu Agency )
وعده شركت توليد برق تركيه براي تأمين برق در روز انتخابات
شركت توليد برق تركيه (EUAS)، اعلام نمود كه براي روز 7 ژوئن، روز انتخابات سراسري در تركيه آمادگي كامل دارد. بيست و پنجمين انتخابات عمومي مجلس در تركيه در تاريخ 7 ژوئن برگزار خواهد شد و 550 كانديداي پارلمان از 20 حزب مختلف در اين انتخابات شركت خواهند نمود. مدير اجرايي اين شركت در افتتاحيه كنفرانس انرژي و محيط زيست به خبرنگار آژانس آنادولو اعلام نمود كه مرخصي كليه پرسنل اين شركت تا روز انتخابات هفتم ژوئن لغو گرديده است. وي اطمينان داد كه كشور درطي تابستان كه تقاضاي برق بالاست دچار هيچگونه مشكلي براي عرضه و يا قطعي برق مانند اتفاق ماه مارس در اين كشور، نخواهد شد. وي افزود، در سال جاري تركيه داراي بارش‌هاي خوبي در فصل زمستان بوده است و كليه سدهاي برق آبي در اين كشور به حداكثر ظرفيت خود رسیده‌اند. همچنين مازاد عرضه برق از منابع مختلف انرژي نيز موجود است. (8 مي 2015 – منبع:Daily Sabah )


كاهش قيمت‌هاي مبادلات برق در تركيه پس از اتصال به شبكه برق اروپا
از زماني كه شبكه برق تركيه به شبكه اروپا متصل شده و مبادلات برق در اين منطقه را آغاز نموده است، قيمت‌هاي مبادلات برق در تركيه كاهش يافته است. اين كاهش قيمت‌ها ناشي از قيمت‌هاي نزولي انرژي از اوايل سال 2015 می‌باشد كه متأثر از مهار مصرف و افزايش كاربرد انرژي‌هاي تجديدپذير در منطقه اروپا بوده است. از زمان اتصال تركيه به بلغارستان و يونان براي مبادله برق، تركيه يا به صورت مستقيم يا از طريق ترانزيت از روماني و مجارستان (چنانچه قيمت‌هاي تبادل آنها قابل ملاحظه‌تر باشند) برق وارد نموده است. اين بدان معني است كه جهت صادرات برق، از غرب اروپا به شرق آن بوده است. با توجه به كاهش شديد قيمت‌هاي لحظه­ای انرژي در تركيه، قيمت‌ها در بلغارستان، روماني و مجارستان نيز كاهش يافته‌اند. اما بيشترين كاهش در تركيه مشاهده شده است. بنا به اظهار نظر یک تاجر ترک در زمینه مبادلات برون مرزی برق، شركت‌هاي برق تركیه معتقدند چنانچه كاهش نزولي قيمت‌های تبادل به همين شكل ادامه داشته باشد، از مشاركت در مبادلات برون مرزي دلسرد خواهند شد. (23 آوريل 2015 – منبع:ICIS.com)
امضاي قرارداد 10 ساله اتصال تركيه به شبكه برق اروپا
روز چهارشنبه 15 آوريل، قرارداد 10 ساله­ای توسط نماينده وزارت انرژي تركيه (شركت انتقال برق تركيه، تياش) و رياست شبكه برق اروپا (ENTSO-E) امضا گرديد. اين قرارداد جديد اتصال شبكه برق تركيه به شبكه برق اروپا را تضمين خواهد نمود و بدين وسيله شبكه برق و بازار برق تركيه به شبكه و بازار برق اروپا متصل خواهد شد. وزير انرژي تركيه در مصاحبه با آژانس آنادولو اعلام نمود كه در قرارداد روز 15 آوريل، تركيه به صورت دائم به شبكه برق اروپا متصل شده است. وي افزود، تركيه دارای 2/1 ميليون كيلومتر خطوط انتقال برق است و اتصال این شبکه به شبكه برق اروپا مي‌تواند فرصت‌هاي بهتر و مطمئن‌تري را جهت تبادل برق با همسايگان اروپايي در اختيار اين كشور قرار دهد. وي افزود، با امضاي اين قرارداد جديد، تركيه داراي قوي‌ترين بازار برق در منطقه خواهد شد و همچنانكه اسپانيا مركز بازار برق اروپا در غرب اين قاره مي‌باشد، تركيه نيز به مركز شرقي آن تبديل خواهد شد. وزير انرژي تركيه همچنين خاطر نشان ساخت كه با توجه به اتصال تركيه به شبكه برق اروپا، رقابت در بازار برق اين كشور افزايش خواهد يافت و مصرف‌كنندگان برق اولين كساني خواهند بود كه از اين امر بهره‌مند خواهند شد. با امضاي قرارداد اتصال برق به شبكه برق اروپا، ظرفیت تبادل برق تركيه به 1000 مگاوات افزايش خواهد يافت. در حال حاضر 41 شركت برق مربوط به 34 كشور اروپايي عضو شبكه برق اروپا (ENTSO-E) هستند و شركت انتقال برق تركيه عضو ناظر اين شبكه خواهد شد و اين فرصت را دارد تا به عضويت گروه كاري شبكه اروپا بپيوندد. (6 آوريل 2015 – منبع:DailySabah)

     http://www.dailysabah.com/energy/2015/04/16/turkish-electrical-grid-to-gain-competitive-power-with-links-to-europe

شكايت شركت برق از هزاران شهروند در استان هاي كردنشين تركيه
شركت توزيع برق تركيه DEDASH­، از 24000 مشترك اين شركت در استان‌هاي كردنشين به دليل استفاده غير مجاز و سرقت برق شكايت كرد. اين استان­ها شامل باتمان، دياربكر، ماردين، سيرت، شيرناك و شانليورفا هستند. نماينده اين شركت همچنين اظهار داشت كه نيمي از این مشترکین (12 هزار مصرف كننده) از افرادي كه متهم به استفاده غير مجاز از برق هستند، مقيم استان شانليورفا مي­باشند. استفاده غير مجاز از برق يكي از مشكلات اصلي استان‌هاي جنوب شرقي تركيه است و آمار در بعضي مواقع از 70 درصد نيز در اين استان­ها فراتر ميرود.
(15آوريل 2015 – منبع: Todayzaman)  

                             http://www.bdlive.co.za/world/europe/2015/04/08/big-turkey-blackout-raises-fears-of-global-hacking

خاموشي مجدد در استانبول
روز 14 آوريل، تقريباً دو هفته پس از خاموشي وسيع برق در 79 استان تركيه، تاريكي براي سومين بار طي روزهاي اخير خيابان‌هاي استانبول را در خود فرو برد. در ساعت 8 و نيم شامگاه سه شنبه 14 آوريل، تعدادي از محلات تركيه به ويژه در مركز اين شهر، دچار قطع برق شدند. اين محلات بيشتر در نواحي اروپايي استانبول قرار داشتند. اين در‌حالي است كه در حدود 10 روز پس از خاموشي وسيع برق در ماه مارس، مشكل فني ديگري نيز در نيمه شب يكشنبه 12 آوريل، 20 استان اين كشور را براي بار دوم دچار خاموشي نمود. با توجه به اينكه تركيه در 2 ماه آينده شاهد انتخابات خواهد بود، به نظر مي‌رسد كه اين خاموشي‌ها امنيت انتخابات را در اين كشور تهديد مي‌نمايد. (15 آوريل 2015 – منبع: Todayzaman)
 
كناره گيري مقام ارشد شركت برق تركيه، پس از خاموشي گسترده برق در اين كشور
دولت تركيه روز دوشنبه 16 فروردين (6 آوريل) اعلام كرد كه مقام ارشد اجرايي شركت انتقال برق تركيه، پس از خاموشي گسترده برق در اين كشور، از مقام خود كنار گيري نموده است. وزير انرژي تركيه نيز اعلام نمود، كه خاموشي گسترده برق كه تقريباً بيشتر نقاط كشور را فرا گرفته بود به دليل اختلال در سيستم برق كه توسط شركت انتقال برق تركيه (تياش) اداره مي‌شود، بروز نموده است و آقاي ييلدير بالاترين مقام اجرايي در اين شركت خود را در اين اتفاق مسئول می­دید، از سمت خود استعفا داده است. همچنين تعداد ديگري از مقامات مسئول در اين شركت نيز از سمت شان بركنار شده اند. وي افزود، اطمينان بيش از حد به پاياي�%