ترکمنستان

ترکمنستان - اخبار 2018-1397
نشست مشارکت انرژی در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی در عشق آباد ترکمنستان
به گزارش ترند به نقل از وزارت خارجه ترکمنستان، نشست کاری در زمینه همکاری انرژی منطقه­ای در آسیای مرکزی و جنوبی (RECA) در عشق آباد در تاریخ 27 تا 28 مارس برگزار گردید. وزارت امور خارجه ترکمنستان و وزارت انرژی این کشور برای برگزاری این نشست همکاری نموده­اند. نمایندگان وزارتخانه­ها و ادارات مرتبط و همچنین شرکت­های انرژی از آسیای مرکزی، افغانستان و پاکستان، نمایندگان سازمان­های بین­المللی و منطقه­ای نظیر منشور انرژی، به این رویداد دعوت شده­اند. دستور کار این نشست شامل نقش تجارت انرژی برون مرزی و امنیت انرژی منطقه­ای است. شرکت کنندگان در این نشست درباره روند همکاری­های منطقه­ای انرژی، پروژه­های جدید و وضعیت منابع انرژی تجدید پذیر در آسیای میانه بحث کردند. برگزارکنندگان یادآور ­شدند که این نشست به عنوان یک پلتفرم برای گفتگو در زمینه همکاری­های انرژی برای یکپارچه سازی بازارهای انرژی، تنوع منابع عرضه و دستیابی به توسعه پایدار کمک خواهد کرد. ترکمنستان به ایران، افغانستان و ترکیه برق صادر می­کند. چشم انداز عرضه به کشورهای قفقاز، آسیای مرکزی و جنوبی مورد بررسی قرار گرفت. برنامه­ریزی شده است که تا سال 2024 کل تولید برق ترکمنستان به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد که این میزان تقریباً 30 درصد بیشتر از سال 2018 است.
(28 مارس 2019- منبع : azernews)
ایجاد کار گروه مشترک پاکستان – ترکمنستان برای انتقال برق بین دو کشور
پاکستان و ترکمنستان یک گروه کاری مشترک (JWG) برای بحث و مذاکره در مورد خط انتقال برق از ترکمنستان به پاکستان از طریق افغانستان ایجاد خواهند کرد. تصمیم برای ایجاد یک گروه کاری مشترک (JWG) در روز سه شنبه در جلسه­ای با حضور نمایندگان دو کشور گرفته شد. وزیر انرژی پاکستان از سوی این کشور و وزرای انرژی و امورخارجه از سوی تیم ترکمنستای رهبری این مذاکرات را به عهده دارند. دولت­ها انتظار دارند که ضمن ایجاد فرصت­های تازه­ برای تجارت برق منطقه­ای، فرصت­های سرمایه­گذاری را برای کارآفرینان فراهم آورند.
(12 مارچ 2019- منبع: profit.pakistantoday)
https://profit.pakistantoday.com.pk/2019/03/12/pakistan-turkmenistan-to-form-jwg-on-electricity-transmission-line
 

ترکمنستان در پی افزایش صادرات برق به افغانستان

بنا به گزارشات Trend به نقل از خبرگزاری دولتی ترکمنستان، مقرر گرديده طبق برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان براي سال­های
24-2018، کل تولید برق اين کشور در هفت سال آینده به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش يابد. در همين راستا، افزايش ظرفیت ساخت و ساز در این صنعت، موجب افزايش صادرات برق تركمنستان به ويژه به افغانستان خواهد شد. در حال حاضر، خطوط انتقال امام نظر- اندخوی، سرحدآباد- هرات و رباط کاشان- کالینائو در حال بهره برداري هستند. دولت­های ترکمنستان و افغانستان تفاهم نامه­اي به منظور ساخت خطوط انتقال در مسیر کرکی- خامیاپ-گارکین و توافقنامه­اي براي پروژه خط انتقال برق ترکمنستان- افغانستان-پاکستان (TAP) امضاء کرده­اند. در آخرین سند مبادله شده بين دو كشور، ميزان برقي که به وسیله یک خط انتقال برق جدید به هر يك از دو شهر هرات و قندهار عرضه خواهد شد، 300 مگاوات (مجموعاً 600 مگاوات) قيد شده است که قصد دارند در آینده اين ميزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهند. سال گذشته موافقتنامه­ای با بانک توسعه آسیایی (ADB) مبنی بر تأمین مالی پروژه احداث خطوط داخلی برق در مسير آخال- بالکان و بالکان-داش آغوز امضاء شده است. در این راستا باید تأکید کرد که اتصال شبكه برق ترکمنستان به سیستم انرژی آسیای مرکزی، نقش مهمی در ایجاد فرصت­های بيشتر برای افزایش قابل توجه عرضه برق اين كشور به كشورهاي همكار در پروژه بين المللي(TUTAP)  ترکمنستان- ازبکستان- تاجیکستان- افغانستان- پاكستان ايجاد خواهد كرد.
(14 فوريه 2019- منبع: azernews)          
                 https://www.azernews.az/region/145637.html

ابراز تمايل يك شركت تركيه اي براي سرمايه گذاري در پروژه برق ترکمنستان-افغانستان-پاکستان (TAP)

طلوع نیوز گزارش داد که یک مقام رسمی از شركت برق برشناي افغانستان (DABS) اعلام كرده که یک شرکت ترکیه­اي علاقمند به
سرمایه­گذاری در پروژه برق ترکمنستان-افغانستان-پاکستان (TAP) مي­باشد. (5 فوريه 2019- منبع: timesca)

حمایت بانک توسعه آسیایی از احتمال اتصال مجدد ترکمنستان به سیستم برق آسیای مرکزی
خبرگزاری ترند (Trend) به نقل از بانک توسعه آسیایی (ADB) اعلام کرد که این بانک به منظور اعطای کمک­های فنی منطقه­ای برای حمایت از افزایش تجارت برق منطقه­ای در سیستم برق آسیای مرکزی (CAPS)، بررسی پتانسیل اتصال مجدد ترکمنستان به این سیستم و توسعه آن تا افغانستان، یک وام بلاعوض به ارزش 5/4 میلیون دلار را تصویب کرده است. مدیر بخش انرژی بانک توسعه آسیایی و غرب آسیا اعلام کرد که با افزایش تجارت برق منطقه­ای، کشورها قادر خواهند بود علاوه بر آن که پاسخگوی تقاضای برق داخلی خود باشند، برق مازاد را به همسایگان خود عرضه نمایند. وی افزود که این اقدامات موجب بهبود امنیت انرژی و کاهش میزان کربن حاصل از تقاضای برق در منطقه می­گردد. ترکمنستان برق خود را به ایران و افغانستان صادر می کند. این کشور در نظر دارد تا سال 2020  تا 27/4 میلیارد کیلووات ساعت و تا سال 2030 تا 35/5 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نماید. وزارت انرژی ترکمنستان قبلاً اعلام کرده بود که فرصت­های زیادی برای عرضه برق ترکمنستان به تاجیکستان، پاکستان و هند از طریق افغانستان وجود دارد. (10 ژانویه 2019- منبع: trend)
شرکت های ژاپنی و ترکیه ای در حال ساخت نیروگاه گازی در ترکمنستان

مراسم رسمی برای تأسیس یک نیروگاه گازی با ظرفیت 432 مگاوات واقع در چاردشوکی اتراپ (Chardzhevsky etrap)   ولایت لباپ برگزار شد. این پروژه سرمایه­گذاری مشترک با شرکت سومیتومو کورپوریشن ژاپن  و میتسوبیشی هیتاچی سیستم های برق ژاپن و هلدینگ رنسانس ترکیه اجرا خواهد شد. قرارداد مربوطه با شرکت دولتی برق "Turkmenenergo" در سال 2015 در جریان سفر رسمی نخست وزیر ژاپن به ترکمنستان امضاء شد. برنامه­ریزی شده تا در ساختمان اصلی نیروگاه، سه واحد توربین گازی هر یک به ظرفیت 144 مگاوات نصب شود. علاوه بر واحدهای برق، در جایی که پانل اصلی کنترلHPP، ایستگاه توزیع گاز و همچنین ارتباطات مهندسی و فنی برقرار می­شود، یک ساختمان اداری نیز ساخته خواهد شد. بانک ژاپن برای همکاری­های بین­المللی (JBIC) آمادگی خود را برای تأمین مالی پروژه ساخت یک نیروگاه گازی با ظرفیت 432 مگاوات در منطقه چرجو در منطقه لباپ ترکمنستان اعلام کرد.
(23 نوامبر 2018- منبع: azernews)

https://www.azernews.az/region/141465.html

 
اعطای وام 500 میلیون دلاری  به تركمنستان برای اولین بار توسط بانک توسعه آسیایی
بانک توسعه آسیایی اعطاي یک وام 500 میلیون دلاری را برای بهبود عرضه برق ترکمنستان تصويب کرده است. این پول به این کشور آسیای مرکزی کمک خواهد کرد تا قابلیت اطمینان از عرضه برق خود را بهبود بخشد و صادرات برق را به کشورهای همسایه افزایش دهد. آشوک بورگوا، مدیر بخش انرژی اداره آسیاي مرکزی و غربی بانك توسعه آسيايي گفت: "ترکمنستان پتانسیل قابل توجهی برای افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه دارد که می­تواند به رشد اقتصادی و چشم انداز توسعه آن کمک کند". ترکمنستان با حدود 5/7 میلیون نفر، کمترین جمعیت را در ميان كشورهاي آسیای مرکزی دارد. این کشور همچنین یکی از کشورهای ثروتمند جهان، به ویژه از لحاظ سوخت­های فسیلی می­باشد. این كشور دوازدهمين تولید کننده گازطبیعی در جهان و دهمین تولید کننده بزرگ نفت در آسیا و اقیانوس آرام مي­باشد. این وام از پروژه تقویت شبکه ملی برق ترکمنستان حمایت می­کند که امید است بتواند به رشد اقتصادی بيشتر کمک کند. این اولین پروژه در بخش برق اين کشور است كه توسط یک مؤسسه مالی بین­المللی تأمين مالي مي­شود. این پروژه به ایجاد یک شبکه انتقال ملي برق يكپارچه­تر برای بهبود قابلیت اطمینان و راندمان انرژي شبكه کمک خواهد کرد و قابليت کشور را در تجارت برق با قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان تقویت خواهد کرد. همچنین به افزایش صادرات فعلی برق به افغانستان کمک خواهد کرد. صندوق ژاپن برای کاهش فقر، که توسط دولت ژاپن تأمین مالي
می­شود، برای کمک­های فنی به منظور بهبود راندمان و مهارت­های انرژی که توسط بانک توسعه آسیایی اداره می­شود، مبلغ 1/5 میلیون دلار را تأمین مالي می­کند. کل هزینه اين پروژه که انتظار می­رود تا اواخر سال 2023 تکمیل شود، 675 میلیون دلار است و شرکت دولتی برق تركمنستان (Turkmenenergo) 175 میلیون دلار آن را تأمین مالی می­کند.
(12 نوامبر 2018 – منبع: publicfinanceinternational)
https://www.publicfinanceinternational.org/news/2018/11/500m-loan-first-step-turkmenistans-bid-become-central-asian-power-house

امضای قانون قطع عرضه 25 سال انرژی رایگان به خانوارها توسط رئیس جمهور

 نماینده عالی ترکمنستان و قوه مقننه تصمیم گرفته است از اول ژانویه 2019، عرضه رایگان گاز، برق، آب و نمک را به خانواده­ها متوقف نماید. خبرگزاری دولتی ترکمنستان در روز 25 سپتامبر گزارش داد که قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور این کشور این قانون را امضاء کرد. چگونگی تنظیم قیمت­ها در آینده مشخص خواهد شد؛ در نتیجه تعرفه­ های جدید هنوز منتشر نشده است. شهروندان ترکمنستان از سال 1993 به طور رایگان برق، آب و گاز را دریافت کرده­اند. هر چند اخیراً سهمیه دریافت گاز رایگان هر خانه و قیمت بنزین افزوده شده است. رئیس جمهور ترکمنستان اعلام کرد که درآمد جمعیت به طور قابل توجهی افزایش یافته و هر خانواده فرصت­های زیادی برای کسب درآمد دارد. منابع طبیعی این کشور نه تنها در حال حاضر ، بلکه باید نیاز نسل­های آینده را نیز بر طرف نماید. با این حال ادعای او برای افزایش قابل توجه درآمد نیز سؤال برانگیز است. این کشور صادرات خود به روسیه (2016) و ایران (2017) را متوقف کرده و در حال حاضر تنها به چین فروش دارد. کاهش ارزش و حجم صادرات گاز، به همراه افزایش تقاضای داخلی، دلایل اصلی قطع عرضه رایگان گاز است. این در حالی است که ارزش پول این کشور رسماً 23 درصد کاهش یافته است. (29 سپتامبر 2018- منبع:naturalgasworld )

برنامه ترکمنستان در خصوص ایجاد تنوع در تولید برق و افزایش صادرات برق
رئیس جمهور ترکمنستان، قربانقلی بردی محمدوف، در مراسم افتتاح اولین نیروگاه سیکل ترکیبی این کشور اعلام کرد که ترکمنستان در نظر دارد تا راه­های تأمین برق خود را متنوع ساخته و حجم صادرات برق خود را افزایش دهد. براساس سخنان رهبر ترکمنستان، معرفی فناوری مدرن به این صنعت با کاهش قابل توجه آلاینده­های مضر در جو، شرایط را به منظور ایجاد سازمانی برای تولید برق بدون پسماند بوجود می­آورد، امکان صرفه­ جویی در مصرف گازطبیعی برای تولید برق را فراهم می­نماید و همچنین دستیابی به تولید برق بیشتر بدون مصرف سوخت اضافی را مهیا می­سازد. بردی محمدوف اشاره کرد که انتشار آلاینده­ها به میزان 3/1 میلیون تن در سال کاهش خواهد یافت و در همان دوره زمانی، امکان افزایش صادرات به میزان 3 میلیارد کیلووات ساعت بوجود می­آید. لازم به ذکر است که در ماه فوریه امسال احداث خط انتقال برق ترکمنستان- افغانستان- پاکستان آغاز گردید. ساخت اولین نیروگاه سیکل ترکیبی در استان مری با هدف توسعه بیشتر زیرساخت­ها و گسترش قابلیت­های صادرات صنعت انرژی ترکمنستان بوده است. نیروگاه مری دارای چهار توربین گازی از شرکت آمریکایی جنرال الکتریک هر یک به ظرفیت 263/5  مگاوات و دو توربین بخار هر یک به ظرفیت260 مگاوات می باشد. سایر تجهیزات پیشرفته این نیروگاه نیز نصب شده است. این نیروگاه امکان تولید برق با استفاده از بخار و گاز را فراهم می­کند، باعث کاهش انتشار آلاینده­های مضر در جو شده و راندمان را افزایش می­دهد. کل ظرفیت خروجی آن 1574 مگاوات می­باشد.
(10 سپتامبر 2018- منبع: azernews)        
عرضه پایدار و مطمئن منابع انرژی به مصرف­ کنندگان خارجی به عنوان اولویت ترکمنستان
قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در پیام خود به شرکت کنندگان در کنفرانس بین­ المللی "راه­های اصلی توسعه صنایع انرژی ترکمنستان" که در روز ششم  سپتامبر افتتاح شد، گفت: عرضه پایدار و مطمئن منابع انرژی به مصرف­ کنندگان خارجی یکی از اهداف اولویت دار تركمنستان می­باشد. وی در این پیام اعلام کرد که ما برای اجرای پروژه­ های انرژی در مقیاس بزرگ، به همکاری­های بین­المللی انرژی توجه زیادی می­کنیم. طبق برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی ترکمنستان طی سال­های 2011 تا 2030 و مبانی توسعه صنعت برق طی سال­های 2020-2013، میزان تولید برق به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. به زودی، سیستم­های توزیع، ترانسفورماتورها و پست­های برق در آینده در روستاها و شهرک­های کشور بازسازی خواهند شد. رئیس جمهور گفت: "نرخ توسعه سریع بخش انرژی که تا کنون به دست آمده است، به طور سیستماتیک میزان برق صادراتی در بازارهای خارجی را که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد را افزایش می­دهد."  ظرفیت این بخش با ساخت نیروگاه­های برق در کوتاه مدت و احداث خطوط انتقال جدید افزایش می­یابد. وی همچنین افزود، خطوط بین­ المللی برق، اهمیت اقتصادی و ژئوپلیتیکی مهمی دارند که به تقویت صلح و توسعه پایدار در منطقه و گسترش همکاری میان کشورها کمک می­کند. انتظار می­رود با احداث نیروگاه­ های گازی که در مناطق مختلف کشور در قالب "مبانی توسعه صنعت برق ترکمنستان طی سال­های 2020-2013"ساخته خواهند شد، ظرفیت انرژی کشور به میزان قابل توجهی افزایش یابد. در حال حاضر، پروژه­ های مقیاس بزرگ با هدف ارتقاء نیروگاه­ های گازی موجود و احداث یک نیروگاه جدید در حال اجرا هستند. همچنین خطوط انتقال برق جدیدی در دست ساخت هستند. از سوی دیگر اقداماتی به منظور نوسازی زیرساخت­ های انرژی و سیستم­ های روشنایی در فضاهای باز در پایتخت و سایر مناطق در حال انجام است. این در حالی است که در پروژه ­های اجرایی صنعت انرژی، فناوری­های صرفه­ جویی و تجهیزات بسیار کارآمد به کار گرفته می­شوند. در حال حاضر برق ترکمنستان به افغانستان و ایران صادر می­شود. یک پروژه برای احداث خط 500 کیلوولت در مسیر ترکمنستان- افغانستان- پاکستان در دست اجرا می­باشد. پیش از این گزارش شده است که میزان تولید برق ترکمنستان تا سال 2024 به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت که نسبت به برنامه­ های سال 2018،  27/2درصد بیشتر خواهد بود.
(6 سپتامبر 2018- منبع: menafn)
کاهش هزینه برق از 40 به 6 افغانی (48 به 7 یورو سنت) با بهره برداری از پست جدید باغدیس
محمد اشرف غنی رئیس جمهور  افغانستان در روز پنج شنبه پست جدیدی را در ولایت بادغیس افتتاح کرد. این پست 110/20 کیلوولتی با حضور مقامات محلی، وزیر انرژی ترکمنستان و سفیر ترکمنستان در افغانستان افتتاح شد. این پست دارای یک ترانسفورماتور با ظرفیت 16 مگاوات است که به همراه خط انتقال برق 52 کیلومتری به برق ترکمنستان متصل خواهد شد و حدود 7 هزار خانواده از این پست بهره خواهند برد. رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی خود پس از افتتاح این پست گفت که این پست هزینه هر کیلووات ساعت برق را از 40 افغانی (48 یورو سنت) به حداقل 6 افغانی (7 یورو سنت) کاهش می­دهد.
(27 ژوئیه 2018- منبع: khaama)

راه اندازی خط انتقال برق جدید در ترکمنستان برای افزایش عرضه برق به افغانستان

در تاریخ 26 ژوئیه، یک خط انتقال 110 کیلوولتی جدید در ترکمنستان راه اندازی شد. قربانقلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان در سخنرانی خود به شرکت کنندگان مراسم افتتاحیه خط انتقال برق رباط- کاشان- کالای نو، گفت که این خط نتیجه همکاری مؤثر میان ترکمنستان و افغانستان بر اساس اصول دوستی، برادری و همسایگی خوب است. این خط انتقال، نمونه دیگری از اقدامات سازنده­ای است که ترکمنستان برای افزایش عرضه برق به کشورهای همسایه خود انجام داده است. علاوه بر خطوط موجود امام نظار- اندخوی و سرحدآباد- هرات، این خط جدید برق بیشتری را به مسیرهای کرکی- حمیپ-گارکین، مارساک (ترکمنستان)- مارساک (افغانستان) و رباط کاشان- کالای نو عرضه خواهد کرد. ظرفیت آن به 100 مگاوات خواهد رسید. راه اندازی این خطوط به افزایش عرضه برق به استان­های مختلف افغانستان کمک خواهد کرد. در حال حاضر ترکمنستان دارای 13 نیروگاه است که شش نیروگاه جدید آن تنها در پنج سال اخیر ساخته شده است. پیش از این پیش­بینی شده بود که کل تولید برق ترکمنستان در سال 2024 به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت که این میزان، 27/2 درصد بیش از میزان تولید سال 2018 خواهد بود. ترکمنستان برق خود را به افغانستان، ایران و ترکیه می­فروشد. همچنین عشق آباد در حال بررسی چشم انداز عرضه برق به بازارهای قفقاز، آسیای مرکزی و جنوبی است. هدف صادرات برق به کشورهای آسیای مرکزی نیاز به حمایت جدی بانک توسعه آسیایی (ADB) دارد که اعلام کرده که 150 میلیون دلار (128/7 میلیون یورو) برای پیشبرد طرح برقراری ارتباطات برق با کشورهای همسایه برای سال های 2019-2018 را تأمین می­کند.
(26 ژوئیه 2018- منبع:azernews ) 
افزايش صادرات برق تركمنستان به افغانستان
بر اساس گزارش روز 15 ژوئن خبرگزاري دولتي ترکمنستان، اين كشور عرضه برق خود به افغانستان را افزايش مي­دهد. در اين گزارش قيد گرديده كه ساخت خطوط جدید انتقال برق در آن بخش از افغانستان که بيشترين ميزان افزايش عرضه برق ترکمنستان به مناطق مختلف کشور همسایه را خواهد داشت، تکمیل شده است. ترکمنستان تأمین­کننده قديمي برق افغانستان است و سالانه 700 میلیون کیلووات ساعت برق در دو مسير خط انتقال امام نظر- اندخوي و سرحدآباد- هرات- تورغوندي به دولت همسایه منتقل می­نماید.
(16 ژوئن 2018 – منبع: trend)
https://en.trend.az/business/energy/2917875.html
ترکمنستان - اخبار 2017-1396
ترکمنستان علاقه مند به ادامه همکاری با کارآفرینان ایرانی
رئیس جمهور ترکمنستان برای شرکت­کنندگان در چهاردهمین نمایشگاه تخصصی ایران (1-3 مارس) و اتاق بازرگانی ترکمنستان- ایران که در بخشی از این  نمایشگاه شکل گرفته، پیامی ارسال نمود. برگزار کننده این رویداد، اتاق بازرگانی و صنایع ترکمنستان است. وی در این پیام گفت که ترکمنستان برای ارتقای کالاهای داخلی خود در بازارهای منطقه ای و جهانی، علاقه­مند به همکاری با کارآفرینان ایرانی می­باشد. ایران سومین کشور مهم تجارت خارجی ترکمنستان است. ترکمنستان به طور عمده گاز طبیعی را به ایران و چین صادر می­کند. در حال حاضر ترکمنستان به ایران محصولات نفتی، برق و کالاهای نساجی عرضه می­کند و در مقابل از ایران سبزیجات، میوه، مصالح ساختمانی، محصولاتی از فلزات غیر آهنی و آهنی، پلاستیک، سرامیک و وسایط نقلیه دریافت می­کند.
(1 مارس 2018- منبع: azernews

آغاز عملیات احداث خط انتقال برق به پاکستان توسط ترکمنستان
مراسم افتتاحیه پروژه احداث خط برق ترکمنستان- افغانستان- پاکستان (TAPI) در 23 فوریه برگزار شد. گزارش­های قبلی نشان می­داد که هولدینگ ترکیه­ای کالیک علاقه­مند به شرکت در ساخت این خط 500 کیلوولتی است. ترکمنستان در حال حاضر به همسایه خود افغانستان، برق صادر می­کند. این کشور به منظور افزایش صادرات برق، پست­ها و خطوط ولتاژ بالای بیشتری احداث نموده است. وزارت انرژی ترکمنستان قبلاً اعلام کرده بود که امکانات زیادی برای صادرات برق به تاجیکستان، پاکستان و هند از طریق افغانستان وجود دارد. ترکمنستان برق را به ایران، افغانستان و ترکیه صادر می­کند. عشق آباد قصد دارد تولید برق خود را در سال 2020 به 27/4 میلیارد کیلووات ساعت و در سال 2030 به 35/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش دهد.
(23 فوریه 2018- منبع: azernews)        
تکمیل ساخت نیروگاه گازی در ترکمنستان
روزنامه محلی ترکمنستان گزارش داد که دو توربین گازی 262 مگاواتی در نیروگاه سیکل ترکیبی ساخته شده در شهر ماری واقع در جنوب ترکمنستان، نصب شده است. تأسیساتی با این فناوری بالا با مجموع قدرت 1574 مگاوات متشکل از این دو واحد، برای اولین بار است که در تاریخ صنعت انرژی این کشور نصب می­شود. چهار توربین گاز، چهار مخزن و دو توربین بخار در این نیروگاه دایر خواهند شد. براساس قرار داد، هدف آن است که این پروژه تا پایان سال 2018 عملیاتی شود. ترکیب دو سیکل از تولید برق باعث افزایش قابل ملاحظه راندمان نیروگاه می­شود. در طول چرخه منظم تولید راندمان بین 35- 25 درصد است، در حالی که در طول دوره ترکیبی راندمان بیش از 54 درصد است. این پروژه به طور مشترک توسط شرکت ترکیه­ای "Chalyk Energy" و شرکت آمریکایی "American General Electric " اجرا می­شود. انتظار می­رود این پروژه به منظور تأمین افزایش مصرف برق کشور و افزایش صادرات انرژی باشد. ترکمنستان در حال حاضر برق خود را به افغانستان، ایران و ترکیه عرضه می­نماید.
(6  فوریه 2018- منبع: azernews)                                        
                           https://www.azernews.az/region/126713.html
ابراز نارضایتی رئیس جمهور ترکمنستان از قطع برق در این کشور
روزنامه محلی ترکمنستان گزارش داد که رئیس جمهور این کشور، قربانقلی بردی محمدوف، در یک جلسه هیأت دولت به قطع مکرر برق در ماه ژانویه این کشور پرداخت. آمان گلدی معاون نخست وزیر ترکمنستان، مسئولیت بازرسی جامع در تمام نیروگاه­های این کشور را به عهده داشت. رئیس جمهور گفت که در جلسات قبلی دولت، دستورات متعددی در خصوص آماده­سازی خدمات انرژی برای فصل زمستان داده شده است. وی به طور جدی آمان گلدی معاون نخست وزیر را به دلیل اجرای نامناسب وظایف و کاهش کنترل وزارتخانه­ها و سازمان­های تحت نظارت، با هشدار نهایی برای تصحیح سریع اشتباهات، سرزنش کرد. کل تولید برق ترکمنستان تا سال 2024 به 33 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت که 2/27 درصد بیشتر از برنامه­های سال 2018 است.
(3  فوریه 2018- منبع: azernews)              
https://www.azernews.az/region/126566.html
تأکید رئیس جمهور پاکستان بر اهمیت روابط این کشور با ترکمنستان
مامون حسین رئیس جمهور پاکستان روز سه شنبه گفت که پاکستان اهمیت زیادی برای روابط دوستانه خود با ترکمنستان قائل است و هر دو کشور از یکدیگر در جلسات بین­المللی پشتیبانی می­کنند. وی این سخنان را در دیدار با رشید مریدف وزیر امور خارجه ترکمنستان ایراد نمود. رئیس جمهور پاکستان اعلام کرد که پروژه خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند (TAPI) نه تنها یک پروژه خط لوله گاز بود، بلکه یک راهبرد تجاری و ترانزیت برای کل منطقه بود. رییس جمهور از پیشنهاد تركمنستان برای صادرات 1000 مگاوات برق به پاکستان استقبال كرد و امیدوار بود كه این پروژه به زودی به اجرا درآید. او انتظار داشت که مسائل مربوط به خطوط انتقال به زودی در مذاکرات دوجانبه بین دو کشور حل شود. رئیس جمهور تأکید کرد که تجارت دوجانبه بین دو کشور بسیار کم است و باید افزایش یابد. او افزود که در این راستا لازم است مبادلات مکرر بین هیأت تجاری و صنعتی دو کشور صورت گیرد. او همچنین تأکید کرد که نیاز است سرمایه­گذاری مشترکی بین دو کشور آغاز شود.
(17 ژانویه 2018- منبع:pakistantoday)
دیدار مقامات  افغانستان از ترکمنستان برای مذاکره در خصوص برق
مقامات رسمی شرکت برشنای افغانستان روز چهارشنبه اعلام کردند که در هفته آینده یک هیأت بلند پایه از افغانستان برای دیدار با مقامات ترکمنستان به منظور بحث در زمینه عرضه برق به افغانستان سفر خواهد کرد. پیش از این، دولت ترکمنستان اعلام کرده بود که در پی رد درخواست عشق آباد مبنی بر افزایش 100 درصدی قیمت برق توسط مقامات افغانی، ترکمنستان عرضه برق به نقاط شمالی افغانستان را متوقف خواهد کرد. ترکمنستان پیشنهاد کرده بود که قیمت برق به ازای هر کیلووات ساعت از دو سنت به چهار سنت افزایش یابد. یک استاد دانشگاه گفت: "در حال حاضر شهروندان این کشور با کمبود برق مواجه هستند و دولت برای تولید برق به جای وارد کردن برق از خارج از کشور باید به منابع داخلی توجه نماید". در نتیجه مذاکرات با ترکمنستان، مقامات برشنا اعلام کردند که مقامات ترکمنستان موافقت کرده­اند که برای یک ماه برق را به قیمت 2 سنت به ازای هر کیلووات ساعت به افغانستان صادر نمایند. سخنگوی برشنا گفت که انتظار می­رود که یک هیأت بلند پایه به منظور انجام یک سری مذاکرات به عشق آباد ترکمنستان برود. آنها به اطلاع مقامات ترکمن خواهند رساند که چهار سنت به ازای هر کیلووات ساعت، قیمت بسیار بالایی است و برای شهروندان این کشور مقرون به صرفه نیست.
(18 ژانویه 2018- منبع: tolonews)
یکپارچه سازی سیستم های انرژی ترکمنستان و افغانستان
عشق آباد در چارچوب پروژه ترکمنستان – ازبکستان – تاجیکستان – افغانستان - پاکستان (TUTAP)، در حال اجرای طرح جدیدی در زمینه صادرات برق است. بنا به اظهارت روزنامه بی­طرف ترکمنستان، زمانی که این پروژه اجرایی شود، افغانستان از یک واردکننده برق تبدیل به یک کشور ترانزیت کننده برق خواهد شد. پروژه TUTAP بخشی از برنامه عملیاتی بخش انرژی "برنامه همکاری اقتصادی منطقه آسیای میانه (CAREC)" است که سرمایه گذاری­های اولیه آن به سمت  یکپارچه­سازی سیستم­های انرژی ترکمنستان و افغانستان هدایت می­شوند. احداث یک خط هوايی 500 کيلوولتی برای صادرات برق ترکمنستان به پاکستان مورد مطالعه قرار گرفته است. در حال حاضر ترکمنستان برق را به قیمت ارزان تری به افغانستان عرضه می­نماید.
(19 دسامبر 2017- منبع: pajhwok)
كاهش قيمت برق صادراتي تركمنستان به افغانستان
به گفته مدیر عامل شرکت عبدالله عبدالله افغانستان، ترکمنستان قیمت برق صادراتي به اين كشور را کاهش می­دهد. اين اطلاعيه در طي ديدار معاون نخست وزیر ترکمنستان و وزیر امور خارجه اين كشور با مدیرعامل شركت عبدالله عبدالله منتشر گرديد. وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت که رهبری این کشور تصميم گرفته كه به منظور ايجاد تسهيلات براي مردم استان­هاي شمال غرب افغانستان، هر واحد برق را به ارزش 2 سنت به اين كشور بفروشد. همچنين اين کشور، تسهيلاتي در زمينه بورس تحصيلي دانشجویان افغان برای تحصیلات عالی در رشته­های انرژی و حمل و نقل ارائه می­دهد.
(12 دسامبر 2017- منبع: menafin)
عدم تأخیر روسیه برای تصویب پیمان پاریس
لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه­ای مطبوعاتی اظهار نمود که این کشور دیگر تصویب نهایی جهت عمل به پیمان پاریس را به تعویق نخواهد انداخت و به آن به عنوان اصل و پایه­ای قابل اعتماد برای حل مشکلات زیست­­محیطی در این کشور می­نگرد. بنابر اظهارات وی، مصوبات پیمان پاریس، راه حل­های معتبر و بلند مدتی برای مشکلات تغییرات اقلیم در جهان به شمار می­روند و نقش فعالانه روسیه در تهیه پیش نویس مصوبات را بار دیگر یادآوری نمود. وی اظهار داشت که نماینده روسیه جزو اولین کشورهایی بوده است که در سال 2016 در نیویورک پیمان را امضاء نموده و ابلاغ آن در نوامبر همان سال را با تمایل پذیرفته است. وزیر امور خارجه روسیه افزود روسیه نگرشی مسئولانه در خصوص تعهدات بین­المللی خود دارد و در حال حاضر مشغول آماده­سازی زیرساخت­های لازم برای اجرای کامل مصوبات پیمان پاریس می­باشد. به همین منظور در نوامبر 2016، دولت روسیه برنامه عملیاتی را تنظیم نموده که بر اساس آن تصمیم­گیری نهایی برای توافق پاریس را به سه ماهه اول سال 2019 موکول نموده است. مشارکت روسیه در پیمان پاریس موجب کاهش نشر 70 درصدی گازهای گلخانه­ای نسبت به سطح انتشار در سال 1990 خواهد شد. این بدان معنی است که طی 35 سال روسیه انتشارات خود را در یک سطح ثابت نگه خواهد داشت که جبران رشد انتشار کشورهای سایر مناطق جهان را می­نماید. لاوروف اضافه نمود، دستیابی به این هدف از طریق فناوری­های نوین صرفه­جویی انرژی، افزایش بهینه­سازی انرژی در اقتصاد و توسعه کاربرد انرژی­های تجدیدپذیر و پاک محقق خواهد گردید. همچنین روسیه به کشورهای در حال توسعه جهت اجرای توافقات پاریس کمک خواهد نمود. در این راستا در برنامه سازمان ملل که اعطای کمک­های مالی برای 14 جزیره کوچک در جهان برای افزایش پتانسیل خود جهت دستیابی به اهداف پیمان پاریس است، مشارکت خواهد نمود. پیمان پاریس که جایگزین پروتکل کیوتو است در نوامبر سال 2016 رسماً به اجرا درآمد و توسط 195 کشور جهان امضاء گردید که از این تعداد 147 کشور تاکنون آن را تصویب نهایی نموده­اند. هدف از این پیمان جلوگیری از افزایش متوسط درجه حرارت زمین به بیش از دو درجه سانتیگراد در مقایسه با دوران ماقبل صنعتی شدن جهان تا سال 2100 می­باشد. دانشمندان معتقدند که افزایش درجه حرارت زمین به بیش از این موجب تأثیرات منفی زیان بار غیر قابل برگشتی بر محیط زیست خواهد شد.
(17نوامبر 2017- منبع: Tass.com)
                                                                   http://tass.com/politics/976157
افزایش عرضه برق ترکمنستان به افغانستان
خبرگزاری دولتی  Dovlet Habarlaryترکمنستان گزارش داد که صنعت انرژی ترکمنستان بر روی افزایش عرضه برق به افغانستان کار می­کند. در این مرحله، از طریق خطوط انتقال برق امام نظار- اندخوی و سرحدآباد- هرات- تورغندی، سالانه 700 میلیون کیلووات ساعت برق به کشور همسایه عرضه می­شود. همچنین برای ایجاد همکاری در زمینه عرضه انرژی به استان­های بادغیس و جوزجان برنامه ریزی شده است. این کار در راستای توافقنامه­ای که در ماه ژوئیه 2017 بین وزارت انرژی ترکمنستان و وزارت آب و انرژی افغانستان امضاء شده است، انجام خواهد شد. در این گزارش، بر اساس اسناد و موافقتنامه ­های مربوطه، در حال حاضر اقدامات هدفمند برای افزایش صادرات برق به افغانستان صورت می­گیرد. پیش از این، گزارش شده است که ترکمنستان با قیمت­های ترجیحی برق خود را به کشور همسایه عرضه می­کند. (11 نوامبر 2017- منبع: trend)
تمایل ترکمنستان به عرضه برق به جنوب آسیا
خبرگزاری دولتیDovlet Habarlary  ترکمنستان، اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکتCalik Holding A.S را به حضور پذیرفت. در این دیدار پیشنهاد شد که تحولات مربوط به ساخت خطوط انتقال برق در مسیر خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان، پاکستان- هند (TAPI)، که در حال ساخت است، ارائه شود. پیش از این، گزارش شده بود که به منظور صادرات برق ترکمنستان به پاکستان، مطالعاتی در خصوص احداث یک خط هوایی 500 کیلوولتی صورت گرفته است. ترکمنستان در حال حاضر برق خود را با قیمت­های ترجیحی به همسایه خود افغانستان عرضه می­کند. احداث بخش ترکمن خط لوله TAPI در دسامبر 2015 آغاز شد و کار آماده سازی در بخش­های افغانستان و پاکستان ادامه دارد. ترکمنستان در نظر دارد تا سال 2020، تولید برق خود را تا 27/4 میلیارد کیلووات ساعت و تا سال 2030 تا 35/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش دهد.
(10 نوامبر 2017- منبع:trend)                      
آمادگی ترکمنستان برای صادرات برق به تاجیکستان
رئیس جمهور ترکمنستان در یک دیدار رسمی در روز 2 نوامبر اعلام کرد که ترکمنستان می­تواند در پاییز و زمستان از طریق ترانزیت از افغانستان، برق خود را به تاجیکستان عرضه کند. اجرای پروژه­هایی در زمینه انرژی در دستور کار برنامه همکاری ترکمنستان - تاجیکستان قرار دارد. هیأت تاجیکستان نیز در تاریخ 29-28 نوامبر دعوت شده است تا در جلسه آینده کنفرانس منشور انرژی در عشق آباد شرکت نمایند. قبلاً گزارش شده بود که ترکمنستان در سال­های آینده صادرات برق خود را به افغانستان افزایش خواهد داد و ترکمنستان به مدت 20 سال با قیمت کمی برق کشور همسایه را تأمین خواهد کرد. در حال حاضر، توسعه صادرات برق به ایران نیز در حال انجام است. ترکمنستان در نظر دارد تا سال 2020، 27/4 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کند و این میزان را تا سال 2030  تا 35/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش دهد.
(3 نوامبر 2017 – منبع: azernews)                                                                                                         https://www.azernews.az/region/121624.html
اعلام تعرفه­ های جدید گاز، برق و سایر خدمات در ترکمنستان
خبرگزاری دولتی کشور گزارش داد که تعرفه­های جدید گاز، برق، خدمات حمل و نقل جاده­ای و ارتباطات در ترکمنستان اعلام شده است. پیش از این گزارش شده بود که به منظور ادامه توسعه روابط بازار آزاد در اقتصاد ترکمنستان و نیز تنظیم هزینه خدمات ارائه شده به مردم، رئیس جمهور ترکمنستان، دستور مربوطه را امضا کرده است. براساس این سند، تعرفه­های گاز با توجه به مالیات بر ارزش افزوده به شرح زیر اعلام شده است:
  • برای شهروندان خارجی که سند قانونی مبنی بر حق اقامت در این کشور را دارند و همچنین برای افراد بدون برگه اقامت و پناهندگان: 20 منات (5/71 دلار از اول نوامبر) به ازای هر 1000 متر مکعب گاز طبیعی مصرفی.
  • برای سهم سرمایه­گذاران خارجی در شرکت­هایی که در سرمایه­گذاری خارجی شرکت می­کنند و همچنین شرکت­های ساخت و سازی که براساس قراردادهای خارجی در پروژه­های ساخت و نصب در ترکمنستان فعالیت می­کنند: 50 دلار به ازای هر 1000 متر مکعب گاز طبیعی مصرفی و غیره.
همچنین تعرفه­های برق نیز به شرح زیر بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده اعلام می­شود:
  • برای شهروندان خارجی که سند قانونی مبنی بر حق اقامت در این کشور را دارند و همچنین برای افراد بدون برگه اقامت و پناهندگان: 2/17 منات (61/8 سنت آمریکا) به ازای هر 100 کیلووات ساعت.
  • برای مأموریت­های دیپلماتیک معتبر در ترکمنستان، دفاتر کنسولگری کشورهای خارجی و مأموریت­های دائمی در سازمان­های بین استانی، بین دولتی، بین­المللی این ایالت­ها، و نیز برای سازمان­های بین استانی، بین دولتی، بین­المللی، دفاتر و مأموریت های دائمی آنها در ترکمنستان :3/31 منات (94/3 سنت آمریکا) به ازای هر 100 کیلووات ساعت. (1 نوامبر 2017 – منبع: trend)
اعلام هزینه خدمات عمومی در ترکمنستان
خبرگزاری دولتی ترکمنستان اعلام کرد که هزینه خدمات عمومی، یعنی گاز طبیعی، برق و آب در ترکمنستان اعلام خواهد شد. قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهور این کشور در سخنرانی خود در نشست شورای سالمندان ترکمنستان در 9 اکتبر تأکید کرد که پس از استقلال این کشور، مردم از گاز طبیعی، آب آشامیدنی، برق و نمک به طور رایگان استفاده کردند. هدف اصلی از اعطای این امتیاز بی­سابقه در آن سال­ها، ایجاد شرایط مطلوب در زمانی بود که جهان از لحاظ اقتصادی در شرایط دشواری بسر می برد. امروزه درآمد مردم سال به سال افزایش یافته و تعداد مشاغل زیادی در ترکمنستان ایجاد شده است. در این راستا، رهبر ترکمنستان از این پیشنهاد که به تدریج هزینه­های مربوط به خدمات عمومی در خصوص استفاده از منابع طبیعی منطقی­تر گردد، حمایت می­کند. ادغام عمیق اقتصاد کشور به نظام روابط بازار نیاز به استفاده منطقی و بسیار کارآمد از منابع ملی دارد.
(9 اکتبر 2017- منبع: trend)      
                                 https://en.trend.az/casia/turkmenistan/2805542.html
همکاری های دوجانبه ترکمنستان و افغانستان
دولت ترکمنستان در 11 اکتبر اعلام کرد که قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان و همتای افغانش محمد اشرف غنی تلفنی صحبت کردند. رؤسای جمهور این دو کشور در خصوص ساخت خط لوله بین­المللی ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند  (TAPI)، ایجاد امکانات زیربنایی برق، حمل و نقل و ارتباطات و مسائل اجتماعی در مسیر خط لوله و همچنین همکاری در خصوص صنعت برق به بحث و گفتگو پرداختند. برق ترکمنستان به مناطق شمالی افغانستان با اعطای امتیازاتی عرضه می­شود و پیش بینی می­شود پس از اتمام مراحل ساخت، با ایجاد ظرفیت مازاد، مقدار عرضه برق افزایش یابد.
(11 اکتبر 2017- منبع: trend)    
پياده سازي به موقع پروژه خط لوله گاز TAPIبه نفع منطقه
ممنون حسین رئیس جمهور پاكستان در روز شنبه تأكيد كرد که پروژه خط لوله گاز TAPI (تركمنستان- افغانستان-پاکستان- هند) "مهم ترين كريدور تجاري و ترانزيت" است كه پياده سازي به موقع آن به نفع اين منطقه است. وی این دیدگاه­ها را در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان، قربانقلی بردی محمداف در کاخ ریاست جمهوری در عشق آباد ابراز کرد. رئیس جمهور پاكستان گفت که پروژه TAPI دارای چشم اندازهای وسيعي در خصوص راه­ها، انتقال برق و خطوط فیبر نوری و همچنین ایجاد مناطق اقتصادی است. وی از پیشنهاد ترکمنستان برای صادرات 1000 مگاوات برق به پاکستان از طریق افغانستان استقبال کرد و تأکید کرد که کارشناسان هر دو کشور باید به طور مستمر برای تحقق این پروژه تلاش کنند. وی همچنین اشاره کرد که پاکستان آماده است تا با شرکت مالی بین­المللی (IFC) مذاکره کند و به دنبال حمایت مالی و سرمایه­گذاری در این زمینه باشد. وی بر همکاری میان پاکستان و ترکمنستان در زمینه تجارت، انرژی، کشاورزی، آموزش و پرورش، علم و فناوری، زیرساخت­ها و حمل و نقل، علاوه بر پشتیبانی متقابل یکدیگر در حوزه­های منطقه­ای و بین­المللی، تأکید کرد. رئیس جمهور گفت: با توجه به فرصت­های فراوان در زمینه اکتشاف و تولید بخش نفت و گاز، شرکت­های دولتی در هر دو کشور می­توانند از امکان سرمایه گذاری مشترک استفاده کنند. رئیس جمهور پاكستان اشاره کرد که پاکستان نیز رسماً اعلام کرده که از توافقنامه عشق آباد (کریدور آسیای مرکزی و خاورمیانه) و كريدور لاپیس لازولی استقبال کرده است.
(17 سپتامبر 2017 – منبع: nation.com.pk)
افغانستان و ترکمنستان الگویی برای همکاری اقتصادی منطقه ای
رؤسای جمهور دو کشور افغانستان و ترکمنستان در 3 ژوئیه 2017 در عشق آباد، هفت موافقت­نامه و یادداشت تفاهم همکاری دو جانبه را امضا کردند. دو رهبر در راستای پیشبرد پروسه­های قبلی که بیشتر بر اتصال آسیای مرکزی و جنوبی از طریق افغانستان و ترکمنستان استوار بودند، بر روی پروژه­های دوجانبه و چند جانبه زیربنایی، انرژی و حمل و نقل تأکید داشتند.
(6 ژوئیه 2017 – منبع: The Diplomat)
گفتگوی رؤسای جمهور ترکمنستان و ترکیه در خصوص وضعیت منطقه
رؤسای جمهور ترکمنستان و ترکیه در یک گفت و گوی تلفنی دیدگاه­های متعددی در خصوص برنامه­های منطقه­ای و جهانی داشتند. شرکت­های ترکیه در ترکمنستان پروژه­های بزرگی را در بخش­هایی از قبیل حمل و نقل، سوخت و انرژی، ارتباطات، کشاورزی، ساخت و ساز، تجارت و مدیریت منابع آب اجرا می­کنند. در حال حاضر در ترکمنستان حدود 600 شرکت با سرمایه ترکیه ثبت شده است. کالاهای ترکیه (بیشتر تجهیزات الکترونیکی، ماشین آلات، فلزات و مبلمان) بیش از 25 درصد واردات ترکمنستان را تشکیل می­دهند. ترکیه نیز به نوبه خود برق، پلیمر، پروپیلن، نفت و محصولات نفتی، نخ پنبه و پارچه را از ترکمنستان خریداری می­کند.
(6 ژوئیه 2017 – منبع: Azer News)         
                  https://www.azernews.az/region/115792.html

 
تمایل رهبر ترکمنستان به پایان بخشش رایگان برق، گاز و آب
رئيس جمهور ترکمنستان، قربانقلی بردی محمدوف، از سیاست کشورش در خصوص بخشیدن انرژی و آب به شهروندان انتقاد کرد و گفت کمک تنها باید به افراد نیازمند ارائه شود. یارانه­ها از 24 سال پیش اعلام شده بودند. بر اساس مقررات موجود به هر شهروند ماهانه 35 کیلووات ساعت برق و 50 متر مکعب گازطبیعی اختصاص می­یابد. دولت همچنین روزانه 250 لیتر (66 گالن) آب را تأمین می­کند. این یارانه­ها در سال 1993 توسط دیکتاتور این کشور، صفرمراد نیازوف اعلام شده بود. (7 ژوئن 2017 – dw.com)

 
توافق ازبكستان و تركمنستان در خصوص ترانزيت برق
ازبکستان شبکه­های انرژی خود را برای انتقال برق از ترکمنستان به قزاقستان و قرقیزستان تجهیز می­کند. این امر در پی تفاهم نامه همکاری است که در 20 مه بین شرکت ازبک انرژی و وزارت انرژی ترکمنستان امضا گردید. این سند در ملاقات رئیس جمهور ازبکستان با رئیس جمهور ترکمنستان که در 20-19 مه صورت گرفت، امضا شد. این تفاهم نامه به منظور توسعه همکاری در زمینه ترانزیت برق از ترکمنستان به قزاقستان و قرقیزستان از طریق سیستم انرژی ازبکستان مبادله شده و براساس شرایط آن، ترکمنستان در ازای بدهی­های خود به شرکت ازبک انرژی، به ازبکستان برق صادر خواهد کرد. پیش از این، ترکمنستان برای عرضه برق به قرقیزستان تا 1 میلیارد کیلووات ساعت ابراز آمادگی کرده بود، که این موضوع با ترانزیت برق از طریق خاک ازبکستان حل خواهد شد. در زمان اتحاد جماهیر شوروی، یک ساختار انرژی واحد آسیای مركزي به منظور عرضه برق به تمام جمهوری­های آسیای مرکزی، ایجاد شد. ترکمنستان در سال 2003 و در پي آن تاجیکستان در سال 2009 اين ساختار را ترک کردند. قزاقستان و ازبکستان نیز بارها و بارها آمادگی خود را برای خروج از ساختار انرژی واحد اعلام كرده­اند. با خروج قزاقستان و ازبکستان از شبکه برق آسیای مرکزی ممکن است دسترسي تمام کشورهای منطقه به این سیستم يكپارچه برق مشترک قطع شود. این امر ممکن است عواقبی نظیر ایجاد بحران شدید انرژی در تاجیکستان و قرقیزستان، ایجاد اختلال در کار سیستم­های انرژی مجزا و اصلاح توافقنامه تقسیم آب داشته و در نتیجه موجب بی ثباتی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی منطقه ­شود. (23 مه 2017 – منبع: Azernews)
برنامه صادرات برق ترکمنستان به کشورهای آسیای مرکزی
به گزارش روزنامه ترکمنستان، این کشور در نظر دارد از طریق خاک ایران به کشورهای قفقاز برق صادر نماید. به منظور افزایش میزان صادرات برق، کشورهای آسیای مرکزی در نظر دارند خطوط انتقال با ولتاژ بالای مری- سرخس- مشهد (ایران) و بلخان آباد - گنبد (ایران) را احداث نمایند. براساس این گزارش، راه­اندازی این خطوط، این کشور را قادر به افزایش صادرات برق به ایران و همچنین انتقال برق از طریق سیستم انرژی ایران به ترکیه و سایر کشورهای منطقه قفقاز می­نماید. این کشور همچنین قصد دارد یک خط انتقال برق در مسیر خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند (TAPI) که از دسامبر سال 2015 ساخته شده، بسازد. پیش­بینی شده در آینده، برق به تاجیکستان و پاکستان عرضه شود و همچنین صادرات آن به افغانستان افزایش یابد. تولید برق در ترکمنستان تا سال 2020 به بیش از 26 میلیارد کیلووات ساعت خواهد رسید. این در حالی است که صادرات آن تقریباً 6/1 میلیارد کیلووات ساعت خواهد بود و سرمایه­گذاری برای توسعه این صنعت از 5 میلیارد دلار تجاوز خواهد کرد. در حال حاضر، سیستم برق ترکمنستان شامل 13 نیروگاه با ظرفیت نصب شده 5432 مگاوات است که شامل 14 توربین بخار، 32 توربین گازی و همچنین 3 توربین آبی در نیروگاه برق آبی هندوکش است. تمامی نیروگاه­های حرارتی با گازطبیعی، با سوخت دریافتی از نزدیکترین میدان گازی کشور کار می­کنند و نفت کوره و نفت گاز را از پالایشگاه­های نفت به عنوان سوخت ذخیره استفاده می­کنند. در پایان سال 2016، ترکمنستان بیش از 24 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده که این میزان 5 درصد بالاتر از میزان تولید سال 2015 می­باشد. ترکمنستان در حال سرمایه­گذاری در صنعت برق است تا بتواند پتانسیل صادرات خود را افزایش دهد. این بخشی از سیاست کلی کشور برای ایجاد تنوع در مسیرهای صادرات انرژی در منطقه است. ترکمنستان در نظر دارد طی سال­های 2020-2013، توسعه صنعت برق با ساخت 14 نیروگاه گازی ساخته و سیستم انتقال برق و پست­های توزیع توسعه دهد. در حال حاضر، ترکمنستان به ایران، ترکیه و افغانستان برق صادر می­کند.
(20 آوریل 2017 – منبع: Azernews)                                                                      http://www.azernews.az/region/111749.html

 
افزایش صادرات برق ترکمنستان
بنا به گزارش خبرگزاری دولتی ترکمنستان، این کشور صادرات برق خود را در سه ماهه اول سال جاری افزایش داد. معاون نخست وزیر ترکمنستان در جلسه کابینه وزیران که برای اعلام نتایج برنامه توسعه اجتماعی و اقتصادی در ماه­های ژانویه تا مارس سال 2017  اختصاص یافته بود، اعلام کرد که در طی این دوره 6/2 میلیارد کیلووات ساعت برق در این کشور تولید شده بود که این مقدار در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 106/2 درصد افزایش داشت. از این مقدار 972/1 میلیون کیلووات ساعت برق صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 104/1 درصد رشد داشته است. بازار انرژی ترکمنستان توسط دولت کنترل می­شود. سرمایه­گذاری در صنعت برق، بخشی از سیاست­های کلی این کشور در راستای تنوع بخشیدن به مسیرهای صادرات انرژی در منطقه می­باشد. ترکمنستان به افغانستان، ایران و ترکیه برق صادر می­کند. بر اساس توافق­نامه­های سال 2017، ترکمنستان عرضه برق به افغانستان را از 100 مگاوات به 150 مگاوات افزایش خواهد داد و این میزان را در سال 2018 تا 300 مگاوات خواهد رساند. از دیگر مسیرهای صادرات برق، به ویژه، پاکستان و تاجیکستان نیز در نظر گرفته شده­اند. وزیر انرژی گفت که ترکمنستان در سال 2020 تولید برق خود را به 27/4 میلیارد کیلووات ساعت و در سال 2030 به 35/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد داد. برق یکی از بخش­های اصلی در اقتصاد ترکمنستان می­باشد که هدف آن تأمین نیازهای بخش­های صنعت، کشاورزی و اجتماعی و همچنین افزایش صادرات ترکمنستان است. (6 آوریل 2017- منبع: Azernews)    
ترکمنستان - اخبار 2017-1395
برنامه ترکمنستان برای صادرات برق از طریق ازبکستان
به گزارش سرویس خبری دولتی ترکمنستان (Turkmen Dovlet Habarlary) در روز 6 مارس، همکاری بین ترکمنستان و ازبکستان در زمینه برق در حال افزایش است. رئیس جمهور ترکمنستان پس از مذاکره با همتای ازبک خود که در 6 و 7 مارس در یک سفر رسمی در ترکمنستان بود، به خبرنگاران گفت که این کشور به عنوان بخشی از پروژه تأمین برق از آسیای مرکزی به جنوب آسیا از طریق مسیر ترکمنستان- ازبکستان -تاجیکستان -افغانستان- پاکستان، آماده ارتقاء سطح همکاری است.  قبلاً اعلام شده بود که کار در زمینه توسعه صادرات برق ترکمنستان به افغانستان و ایران در جریان است و فرصت­های انتقال برق به قزاقستان و کشورهای قفقاز در حال بررسی است. ترکمنستان در نظر دارد تا سال 2020، 27/4 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کند و این رقم را تا سال 2030 به 35/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش دهد. (6 مارس 2017، منبع: trend)


 
افزایش تولید برق ترکمنستان
براساس گزارش دولت ترکمنستان از ابتدای سال 2017، 234/2 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید شده است. در این گزارش، نرخ رشد تولید برق نسبت به مدت مشابه سال قبل، 4/107 درصد اعلام شده است. در حال حاضر، این کشور در حال کار برای افزایش صادرات برق به افغانستان و ایران است. امکانات انتقال برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز به خوبی فراهم شده است. ترکمنستان در حال سرمایه­گذاری در صنعت برق، برای افزایش پتانسیل صادرات این کشور است. این بخشی از سیاست کلی تنوع بخشیدن به مسیرهای صادرات انرژی این کشور در منطقه است. پیش از آن گزارش شده که ترکمنستان در نظر دارد یک خط انتقال فشار قوی با ولتاژ 500 کیلوولت را در طول مسیر خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند (تاپی) و خط لوله انتقال گاز افغانستان که از دسامبر سال 2015  در حال ساخت است، طراحی نماید. ترکمنستان در درجه اول به دلیل وجود زیرساخت­های مناسب، به صادرات برق خود به افغانستان توجه دارد. این پروژه برای پاکستان و تاجیکستان که هر دو در معرض کمبود شدید انرژی هستند نیز مهم است. در حال حاضر، ترکمنستان به ایران، ترکیه و افغانستان با کمترین قیمتی که در بیست سال گذشته وجود داشته، برق عرضه می­کند. برای توسعه صنعت برق ترکمنستان طی سال­های2020-2013، در نظر است 14 نیروگاه توربین گازی، خط انتقال و پست­های توزیع برق ساخته شود. ترکمنستان در نظر دارد تولید برق خود را به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2020 و به 5/35 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2030 برساند.
(13 فوریه 2017- منبع: Azer News)
برنامه ترکمنستان برای صادرات برق از طریق افغانستان
ترکمنستان از طرح احداث یک خط انتقال فشار قوي در مسير خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هندوستان (تاپی)، که از دسامبر سال 2015 در حال ساخت است، خبر داد. دولت ترکمنستان در پیامی در 19 ژانویه اعلام کرد که "این طرح، علاوه بر تأمین برق تمام تأسیسات زیربنایی خط اصلی، امکان صادرات برق به کشورهای دیگر از طریق افغانستان را فراهم می­کند". ترکمنستان همچنین گفت که افزایش صادرات برق چشم­اندازی را در درجه اول در افغانستان که ایجاد یک زیرساخت مناسب در آن، امکان ایجاد شغل جدید را فراهم می­کند، بوجود می­آورد. ترکمنستان در 20 سال گذشته، برق افغانستان را با قیمت کمتری تأمین کرده است. ترکمنستان در نظر دارد در سال 2020، شروع به تولید 27/4 میلیارد کیلووات ساعت برق نماید و این رقم را در سال 2030 به 35/5 میلیارد کیلووات ساعت برساند.
(19 ژانویه 2017 – منبع: Trend)
ترکمنستان - اخبار 2016-1395
مذاکره در خصوص پروژه­های همکاری بین ترکمنستان و شرکت جنرال الکتریک
رئیس جمهور ترکمنستان قربانقلی بردی محمداف با رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت جنرال الکتریک ملاقات کرد. رئیس جمهور اشاره کرد که ترکمنستان برای همیشه باب روابط تجاری دو جانبه سودمندی را با نمایندگان برجسته دنیای تجارت، از جمله بازار تجاری ایالات متحده، باز کرده است. قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور در بیان نتایج همکاری با جنرال الکتریک تأکید داشت که ترکمنستان اهمیت زیادی به افزایش پتانسیل صنعت برق می­دهد. در این جلسه چشم­انداز همکاری در این مسیر با توجه به بخش نوآورانه استراتژی اقتصادی ترکمنستان در نظر گرفته شد. رهبر ترکمن­ها و مهمان وی بر اهمیت پروژه­های نوسازی سیستم برق ترکمنستان که کمکی در راستای تأمین برق مطمئن و پایدار در سراسر کشور و افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه هستند، تأکید کردند.
(12 دسامبر 2016، منبع: akipress)
برنامه ترکمنستان برای تنوع بخشی به منابع برق این کشور
ترکمنستان با دارا بودن بزرگترین ذخایر گاز طبیعی در میان کشورهای آسیای مرکزی و ششمین کشور در جهان، در نظر دارد صادرات انرژی این کشور را افزایش دهد. رئیس جمهور ترکمنستان در مراسم افتتاحیه یک مرکز کنترل در عشق آباد ترکمنستان،  در روز 19 اکتبر به روزنامه بی­طرف ترکمنستان اعلام کرد که در نظر دارد منابع برق خود را تنوع ببخشد. وی گفت: "اقدامات انجام شده در این زمینه می­تواند به طور کامل برق مورد نیاز مصرف کنندگان این کشور را تأمین نماید و می­تواند برق مازاد خود را  به کشورهای همسایه (افغانستان و ایران) عرضه نماید". او اشاره کرد که ترکمنستان در نظر دارد ضمن ایجاد تنوع در عرضه برق، مقدار آن را در آینده افزایش دهد. براساس طرح توسعه صنعت برق ترکمنستان برای سال­های 2020-2013، برای ساخت 14 نیروگاه گازی در مناطق مختلف این کشور برنامه­ریزی شده است. در حال حاضر، 6 نیروگاه در استان­های آخال، لباب و مری ساخته شده و به بهره برداری رسیده است. نیروگاه­های سیکل ترکیبی، به سرعت در استان مری ساخته شده است. علاوه بر احداث بخشی از خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند، به طور موازی در دسامبر 2015، احداث سیستم برق با ولتاژ بالا آغاز شده است.  پیش از آن گزارش شده بود که ترکمنستان در حال شناسایی گزینه­های احتمالی برای صادرات برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز است. پیش از این، وزارت انرژی این کشور میزان تولید برق در سال 2015 را 22/5 میلیارد کیلووات ساعت گزارش کرده بود. مقدار صادرات به کشورهای همسایه در این دوره 3/2 میلیارد کیلووات ساعت بود. ترکمنستان در نظر دارد با توجه به طرح توسعه صنعت برق این کشور، تولید برق خود را تا 27/4 و 35/5 میلیارد کیلووات ساعت به ترتیب در سال­های 2020 و 2030 افزایش دهد. (19 اکتبر 2016- منبع: Azer news)       


 
ساخت یک نیروگاه گازی در ترکمنستان توسط یک شرکت ژاپنی
شرکت سومیتومو ژاپن، یک نیروگاه گازی در استان لباب ترکمنستان واقع در شمال شرقی این کشور در نزدیکی مرز افغانستان می­سازد. این نیروگاه گازی قرار است در سال 2018 راه اندازی شود. سخنگوی این شرکت به یک روزنامه بی­طرف ترکمنستان اعلام کرد که این قرارداد اولین قرارداد این شرکت در احداث یک نیروگاه در ترکمنستان است. شرکت سومیتومو نقش پیمانکار اصلی را دارد و مسئول کلیه امور از جمله خرید تجهیزات اصلی ­می­باشد و شرکت ساختمانی رنسانس Rönesans)) ترکیه و شرکت ژاپنی میتسوبیشی که سه توربین گازی این نیروگاه را عرضه خواهند کرد، پیمانکاران فرعی این پروژه هستند. شرکت سومیتومو در اکتبر 2015، یک قرارداد مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC) به ارزش حدود 300 میلیون دلار با شرکت برق ترکمنستان "ترکمن انرگو" امضاء کرد. این کشور از آغاز سال 2018 یک قرارداد خرید برق (PPA) با دولت افغانستان امضاء کرده که هدف آن صادرات برق ارزان به منظور حمایت از بازسازی افغانستان می­باشد. (19 سپتامبر 2016- منبع: Azernews)
http://www.azernews.az/region/102421.html
امکان صادرات برق ترکمنستان به پاکستان و تاجیکستان
دولت ترکمنستان اعلام کرد که  چشم انداز این کشور بیشتر بر صادرات برق ترکمنستان به ویژه به پاکستان و تاجیکستان، تمرکز دارد. در این پیام اعلام شده که فرصت­های صادراتی می­تواند به لطف راه­اندازی نیروگاه گازی با ظرفیت 254 مگاوات در بیک ترکمن‌باشی واقع در منطقه لب آب ترکمنستان گسترش یابد. این پروژه توسط  شرکت کالیک انرژی ترکیه اجرا خواهد شد. بنابراین، منطقه شرقی این کشور می­تواند پایگاهی برای صادرات برق ترکمنستان در درجه اول به افغانستان (که می­تواند به عنوان یک قلمرو ترانزیت در آینده باشد) باشد. براساس این گزارش که در اواخر ماه ژوئن ارائه شد، ترکمنستان به افغانستان با شرایط آسانی برق صادر می­کند و این سبب می­شود که میزان صادرات برق به کشور همسایه افزایش یابد. همچنین گزارش شده که این فرصتی برای افزایش صادرات برق از 200 به 400 میلیون کیلووات ساعت، به افغانستان از مسیر سرحدآباد هرات - تورغندی است. (12 جولای 2016 منبع:  Trend)  
افزایش صادرات برق ترکمنستان به افغانستان
به گزارش روزنامه بی طرف ترکمنستان، از طریق خط انتقال برق امام نظر- اندخوی 300 میلیون کیلووات ساعت و از طریق خط انتقال برق سرحدآباد- هرات -  تورغندی 200 میلیون کیلووات ساعت، برق به افغانستان صادر می­کند. این روزنامه افزود که ترکمنستان خط­مشی مناسبی را برای اطمینان از نوسازی جامع و توسعه صنعت برق و افزایش ظرفیت خود اتخاذ کرده است. اجرای این خط مشی، فرصت افزایش صادرات برق به افغانستان از طریق مسیر سرحدآباد- هرات- تورغندی را از 200 میلیون کیلووات ساعت به 400 میلیون کیلووات ساعت فراهم می­کند.
(26 ژوئن 2016- منبع:Trend
                                                        http://en.trend.az/casia/turkmenistan/2550220.html
عرضه برق ترکمنستان به افغانستان تا سال 2027
دولت ترکمنستان در 7 ژوئن اعلام کرد که شرکت دولتی ترکمنگرو، قراردادی را به منظور تأمین برق از ترکمنستان به افغانستان برای یک دوره زمانی از اول ژانویه 2018 تا 31 دسامبر 2027، با شرکت برشنای افغانستان منعقد نموده است. توافق­های بیشتری نیز برای تمدید زمان قراردادهای گذشته تأمین برق تا تاریخ 31 دسامبر 2017 امضاء شد. (7 ژوئن 2016 – منبع: Trend)
حذف امکان  استفاده رایگان از برق، گازطبیعی و برق در ترکمنستان
در 8 ژوئن، قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهور ترکمنستان در دیداری با کارآفرینان داخلی در اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان ترکمنستان اعلام کرد که بودجه دولت به طریقی است که باید از منافع مردم ترکمنستان حمایت نمود. در حال حاضر، برنامه موجود به طریقی است که استفاده از برق، گازطبیعی و آب برای شهروندان ترکمنستان رایگان است. وی همچنین گفت "در حال حاضر اقتصاد جهانی در حال تجربه یک وضعیت پیچیده در خصوص قیمت­ جهانی مواد خام است که به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در چنین چالشی، ما برای دستیابی به تولید ناخالص داخلی با نرخ رشد 6 درصد مدیریت کردیم تا این امکان وجود داشته باشد که بتوانیم بودجه دولت را با سرمایه لازم برای حفظ منافع شهروندان براساس قانون و برنامه­های اجتماعی پیش بینی شده، تنظیم کنیم". وی هفته گذشته در جلسه هیأت دولت، با یک ابتکار عمل، استفاده رایگان از این منابع را حذف کرد و آن را مانعی برای انتقال به اقتصاد بازار دانست. وی اعلام کرد که امروزه سطح زندگی مردم خیلی بالا رفته و استفاده رایگان از این منابع، مشکلاتی را برای انتقال به اقتصاد بازار بوجود می آورد. (16 ژوئن 2016 – منبع: The Times of Central Asia)
افزایش تولید برق ترکمنستان
براساس اعلام وزارت انرژی ترکمنستان، این کشور در ماه­های ژانویه تا آوریل 2016، 7/6 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده که 1/6 درصد بیش از مدت مشابه در سال 2015 بوده است. در سال 2015، میزان تولید  و صادرات برق ترکمنستان به ترتیب 22/5 و 3/2 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. در حال حاضر نیز کار بر روی توسعه صادرات برق به افغانستان و ایران در جریان است. همچنین امکان صادرات برق به کشورهای تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و منطقه قفقاز تحت بررسی است. براساس برنامه توسعه صنعت برق ترکمنستان برای سال­های 20- 2013، ساخت 14 نیروگاه گازی در مناطق مختلف این کشور برنامه­ریزی شده است. (10 می 2016 –  منبع: Trend)
وضعیت صنعت برق ترکمنستان
صنعت تولید برق ترکمنستان که دولتی می­باشد، در سال­های اخیر در راستای تعقیب سیاست کلان تنوع بخشی به صادرات انرژی و با استفاده از ذخایر گازطبیعی، توسعه صنعت برق در زمینه­های نوسازی و ساخت نیروگاه و تجهیز و گسترش شبکه­های انتقال و توزیع برق را در دستور کار خود قرار داده است. بدین ترتیب با توسعه نیروگاه­های برق خود که از گازطبیعی تغذیه می­شوند به یکی از صادرکنندگان برق در منطقه تبدیل شده است. این کشور به شبکه برق آسیای مرکزی وصل است و به افغانستان، ایران و ترکیه برق صادر می­کند. این کشور در نظر دارد به کشورهای قزاقستان، تاجیکستان ، پاکستان و ارمنستان نیز برق صادر نماید. دولت این کشور پس از استقلال به همه مردم خود برق رایگان ارائه می­نموده است. اما در سال 2014 محدودیت­هایی را در این رابطه اتخاذ نمود. بدین ترتیب که دولت تنها بهای برق مصرفی مازاد بر 90 کیلووات ساعتدر ماه را از مردم دریافت می­کند و مصرف کمتر از این میزان رایگان است. این کشور دارای 11 نیروگاه فعال و در مجموع 40 توربین (شامل 14 توربین بخار و 26 توربین گازی) است. در سال 2015، تولید و صادرات برق این کشور 22/5 و 3/2 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. براساس برنامه توسعه برق ترکمنستان، قرار است تولید برق خود را در سال­های 2020 و 2030 به ترتیب به 27/4 و 35/5 میلیارد کیلووات ساعت برساند. همچنین به موجب برنامه توسعه صنایع برق، به منظور 5 برابر کردن صادرات برق، 5 میلیارد دلار در توسعه این بخش سرمایه­گذاری می­شود. این کشور در نظر دارد تا به منظور افزایش صادرات برق به میزان 9/6 میلیارد کیلووات ساعت تا سال 2020، 14 نیروگاه گازی با ظرفیت کلی 3854 مگاوات تأسیس کند که برق صادراتی به ایران، افغانستان و ترکیه را تأمین خواهند کرد. برنامه توسعه صنعت برق در دو فاز 16-2013 و 20-2017 اجرا می­شود. در فاز اول ساخت 8 دستگاه نیروگاه توربین گازی، بازسازی 3 نیروگاه موجود، احداث و تعویض خطوط انتقال برق پیش بینی شده است. در اجرای فاز 2، ساخت 6 نیروگاه بزرگ دیگر پیش­بینی شده که نیروگاه­های گازی را به سیکل ترکیبی تبدیل می­کند و بدین ترتیب بدون مصرف گازطبیعی بیشتر، افزایش تولید برق را موجب خواهد شد. (29/1/95 – منبع: وزارت امور خارجه)
برنامه ساخت خطوط انتقال برق به پاکستان و تاجیکستان توسط ترکمنستان
قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان اعلام کرد که ترکمنستان در نظر دارد خطوط انتقال برق به پاکستان و تاجیکستان را بسازد. وزارت انرژی اعلام کرده که در حال حاضر، صحبت از افزایش حجم صادرات برق به ایران و افغانستان است که در مجموع 470 مگاوات ساعت برق به این کشورها عرضه می­شود. بردی محمدوف به اهمیت این اقدام در توسعه و افزایش پتانسیل صادرات برق این کشور تأکید کرد و گفت این اقدام نقش مهمی را برای ترکمنستان ایفا می­کند تا بتواند به سرعت به یک کشور در حال توسعه صنعتی تبدیل شود. وی افزود یکی از نتایج این اقدام، افزایش قابل توجه ظرفیت تولید صنعت انرژی است که می­تواند برق مورد نیاز مصرف­کنندگان داخلی را  به طور کامل تأمین و شرایط لازم برای صادرات آن را به کشورهای همسایه به ویژه به ایران و افغانستان ایجاد نماید. در حال حاضر، 12 نیروگاه در ترکمنستان در حال بهره­برداری هستند. همچنین سه نیروگاه گازی با مجموع ظرفیت 2260 مگاوات در استان لباب ترکمنستان و مری در حال ساخت می­باشند. پس از راه­اندازی نیروگاه­های جدید، ظرفیت نیروگاه­های برق این کشور به 7438 مگاوات خواهد رسید.
(12 آوریل 2016- منبع: Trend)
توافق ترکمنستان و پاکستان در خصوص عرضه برق
در 17 مارس دولت ترکمنستان به نقل از محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان پس از دیدار  با رئیس جمهور ترکمنستان قربانقلی بردی محمدوف، اعلام کرد که ترکمنستان و پاکستان در خصوص عرضه برق به توافق رسیدند. همچنین نواز شریف اعلام کرد که دو کشور، در گذشته تفاهم نامه­ای را در خصوص عرضه برق از طریق افغانستان امضا کرده بودند. در سال 2015، تولید برق ترکمنستان 22/5 میلیارد کیلووات ساعت و صادرات برق به کشورهای همسایه 3/2 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.
(17 مارس 2016- منبع: Trend)
احداث خط انتقال جدید برق از ترکمنستان به افغانستان
در 26 مارس دولت ترکمنستان اعلام کرد که خط انتقال برق 146 کیلومتری یولوتن- طاهابازار از ترکمنستان به افغانستان ساخته شده است. نقشه مسیر خط انتقال جدید در نشست کابینه وزیران این کشور به قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان تحویل داده شد. پس از بهره­برداری از این خط، می­توان از تأمین برق مطمئن نه تنها برای مصرف­کنندگان محلی، بلکه برای مردم واقع در افغانستان نیز اطمینان حاصل نمود. ترکمنستان با شرایط مناسبی به افغانستان برق عرضه می­کند. در حال حاضر، کار بر روی توسعه صادرات برق به افغانستان، ایران و ترکیه در حال اجراست. امکانات انتقال برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز در حال بررسی است. ترکمنستان در نظر دارد در سال 2030، 35/5 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نماید. (28 مارس 2016- منبع: Trend)
نصب سه توربین گاز  M701 DAو ژنراتور در نیروگاه برق ترکمنستان
شرکت سیستم­های برق میتسوبیشی هیتاچی(MHPS)  سفارش سه دستگاه توربین گاز M701 DA را از ترکمنستان دریافت کرده است. این واحدها در نیروگاه گازسوز 400 مگاواتی زرگر (Zerger) در ترکمنستان نصب خواهد شد. این نیروگاه تحت مالکیت ترکمن انرگو  (مؤسسه ملی وابسته به وزارت انرژی ترکمنستان) است و در استان لباب واقع در 600 کیلومتری شمال شرقی عشق آباد پایتخت ترکمنستان، ساخته خواهد شد. براساس یک توافقنامه خرید برق، دولت ترکمنستان به افغانستان برای 10 سال برق صادر می­کند. این توافقنامه، بخشی از پروژه­ای است که برای کمک به بازسازی پس از جنگ داخلی افغانستان است. ترکمنستان در سال­های اخیر شاهد رشد پایدار اقتصادی بوده است. دولت به شدت توسعه محصولات با ارزش افزوده بالای حاصل از  گازطبیعی، تنوع صادرات و کانال­های فروش را ترویج می­نماید. شرکت سومیتومو به عنوان شرکت مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC)، پیمانکار پروژه می­باشد. انتظار می­رود که  این نیروگاه در سال 2018 به بهره برداری برسد. (31 مارس 2016- منبع: cmi energy)
ترکمنستان به دنبال راه­هایی برای افزایش صادرات برق
وزارت انرژی ترکمنستان در 16 فوریه اعلام کرد که در سال 2015، تولید برق این کشور 5/22 و صادرات آن به کشورهای همسایه 2/3 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. در حال حاضر، اقداماتی جهت افزایش صادرات برق ترکمنستان به افغانستان، ایران و ترکیه در دست اجراست. در عین حال، این کشور امکان صادرات برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز را نیز در نظر دارد. با توجه به تصویر کلی توسعه صنعت برق ترکمنستان برای سال­های 20-2013،  برنامه­ریزی برای ساخت 14 نیروگاه گازی در مناطق مختلف این کشور انجام شده است. این کشور در نظر دارد تولید برق خود را به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2020 و 5/35 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2030 افزایش دهد.
(16 فوریه – منبع: Trend)                   
صادرات برق ترکمنستان به ایران
دولت ترکمنستان در 30 ژانویه اعلام کرد که ترکمنستان در نظر دارد صادرات برق به ایران را افزایش دهد. برای این منظور برنامه­ریزی شده تا دو خط انتقال احداث شود: خطوط برق به طول 150 کیلومتر از نیروگاه مری تا شهر سرخس و تأسیسات انتقال به طول 15 کیلومتر از سرخس تا مرز  که به عهده ایران است. این پروژه بر اساس تفاهم نامه­ای که قبلاً بین دولت­های دو کشور در مورد همکاری در خصوص احداث خطوط برق از نیروگاه مری (ترکمنستان) به مشهد (ایران) امضا شده است، در حال اجرا می­باشد. این پروژه در جلسه دولت مطرح شد و رئيس جمهور ترکمنستان بر اهمیت پروژه­های نوسازی موجود و نیروگاه­های جدید با ظرفیت بالا و خطوط انتقال در دست اجرای با ولتاژ بالا که به طور مستقیم به توسعه صنعت برق کشور و افزایش صادرات ترکمنستان کمک می­کند، تأکید کرد. (30 ژانویه 2016-  Trend)
ترکمنستان - اخبار 2015-1394
سفارش ساخت یک نیروگاه حرارتی در ترکمنستان به شرکت سومیتومو
شرکت سومیتومو روز دوشنبه اعلام کرد که یک سفارش 36 میلیارد ینی (7/298 میلیون دلار) از شرکت ملی برق ترکمنستان برای ساخت یک نیروگاه حرارتی گازسوز دریافت کرده است. خانه تجارت اعلام کرد که امیدوار است که سفارش این نیروگاه 400 مگاواتی بتواند تجارت برق در آسیای مرکزی را قوت بخشد. شرکت سومیتومو گفت که ساخت این نیروگاه در 600 کیلومتری شمال شرقی عشق آباد، پایتخت این کشور، قبل از ماه مارس آغاز خواهد شد و قرار است در سال 2018 تکمیل شود. (26 اکتبر 2015- منبع: Japan Times)
راه اندازی نیروگاه جدید حرارتی در ترکمنستان
بر اساس گزارش 14 سپتامبر روزنامه ترکمنستان، یک نیروگاه حرارتی جدید گازسوز در منطقه دروازه استان آخال ترکمنستان راه
­اندازی شده است. براساس این گزارش، نیروگاه جدید می­تواند تقاضای برق استان و شهر عشق آباد را تأمین کند. این نیروگاه با ظرفیت نصب شده 4/504 مگاوات توسط شرکت کالیک انرژی ترکیه ساخته شده است. این نیروگاه حرارتی جدید که در منطقه­ای به مساحت 32 هکتار واقع شده، دارای مجموعه­ای از امکانات و فناوری­های مدرن می­باشد. این نیروگاه دارای 4 توربین گازی GE 9E است که توسط شرکت آمریکایی جنرال الکتریک ساخته شده است. ظرفیت هر واحد این نیروگاه 1/126 مگاوات است. این منبع اعلام کرد که با راه­اندازی این توربین­های گازی، این نیروگاه روزانه امکان تولید 12 میلیون کیلووات ساعت برق را خواهد داشت. بر اساس این گزارش، برق تولیدی جهت تأمین تقاضای برق استان و پایتخت، از طریق پست­ها و خطوط انتقال برق 110 و 220 کیلوولت توزیع خواهد شد.
(14 سپتامبر 2015- منبع: Trend)
افزایش صادرات برق ترکمنستان به افغانستان
وزارت انرژی ترکمنستان اعلام کرد که ترکمنستان و افغانستان، تفاهم­نامه­ای برای توسعه هر چه بیشتر همکاری­ها در حوزه انرژی امضا کرده­اند. برق تولید شده در ترکمنستان، به مناطق شمال افغانستان عرضه می­شود. به منظور افزایش میزان صادرات برق به شرق، واحدهای نیروگاه دولتی مری بازسازی شد و یک خط انتقال برق 500 کیلوولتی از نیروگاه مری به مرز ترکمنستان با افغانستان کشیده شد. رئیس جمهور ترکمنستان گفت که موضع این کشور در قبال کشور همسایه افغانستان بدون تغییر باقی مانده و ترکمنستان، مشتاق ارائه کمک­های واقعی به مردم افغانستان برای ایجاد یک زندگی آرام و مرفه و احیای زیرساخت­های اجتماعی و اقتصادی آن است. رئیس دولت افزود که حوزه برق یکی از حوزه­های اولویت­دار در همکاری بین ترکمنستان و افغانستان است. پس از ساخت تجهیزات جدید زیرساخت­های استان لباب و مری، میزان عرضه برق حتی بیشتر افزایش خواهد یافت.
(11 سپتامبر 2015- منبع: Trend)
افزايش صادرات برق تركمنستان به افغانستان
 رييس جمهور تركمنستان در اجلاسي كه در كابل برگزار شد، اعلام نمود كه براي افزايش صادرات برق تا 5 برابر به افغانستان آمادگي دارد. اين اعلام آمادگي به دليل احداث نيروگاه‌هاي برق در دو استان مرو و لباب مي‌باشد. وي قبلاً نيز اظهار نموده بود كه برنامه‌هايي براي توسعه صادرات برق به كشورهاي افغانستان، ايران و تركيه در پيش دارد. همچنين احتمال صادرات برق به تاجيكستان، قزاقستان، پاكستان و كشورهاي حوزه قفقاز نيز در دست بررسي است. تركمنستان قصد دارد تا سال 2020، تولید برق اين كشور را به 4/27 ميليارد كيلووات‌ساعت برساند و سپس آن را تا سال 2030 به 5/35 ميليارد كيلووات‌ساعت افزايش دهد. صادرات برق تركمنستان نيز تا سال 2020 به 9/6 ميليارد كيلووات ساعت افزايش خواهد يافت. هم اكنون ميزان صادرات برق تركمنستان بالغ بر 8/2 ميليارد كيلووات ساعت است.   (28 اوت 2015 – منبع: Trend)
افزايش صادرات برق تركمنستان
تركمنستان قصد دارد به منظور افزايش صادرات برق اين كشور به 9/6 ميليارد كيلووات ساعت تا سال 2020، 14 نيروگاه گازي احداث نماید.  نصب نيروگاه هاي گازي با مجموع ظرفيت 3854 مگاوات، موجبات افزایش صادرات برق به كشورهاي ايران، افغانستان و تركيه را فراهم خواهد نمود. هم اکنون اين كشور در حال ساخت خط انتقال برق 400 كيلوولت از بالكان آباد (Balkanabat) به علي آباد (گنبد) و از مرو به سرخس و مشهد مي‌باشد. درعين حال ساخت خط 500 كيلوولت برق از مرو به آتاميرات، توسط شركت تركي لوتوس انرژي در مرحله پاياني قرار دارد. همچنين اين كشور قصد دارد تا در راستاي برنامه توسعه صنعت برق طي سال‌هاي 2013 الي 2020 در تركمنستان، توليد برق خود را تا سال 2020 به 4/27 ميليارد كيلووات‌ساعت و سپس تا سال 2030 به 5/35 ميليارد كيلووات‌ساعت افزايش دهد. بر اساس اين برنامه، بودجه 5 ميليارد دلاري به اين امر اختصاص داده شده است. توسعه صنعت برق تركمنستان در دو مرحله انجام خواهد شد. يكي طي سال‌هاي 2013 الي 2016 و دیگری از سال  2017 الي 2020. جهت اجراي مرحله اول برنامه، نيروگاه‌هاي گازي در استان‌هاي آخال مرو و لباب، هر يك به ظرفيت 149 مگاوات، در سال 2014 ساخته و راه اندازي شده است. همچنين نيروگاه گازي در منطقه بوگداي با ظرفيت 2/252 مگاوات نيز نصب شده است. نيروگاه گازي منطقه دروزين با ظرفيت 4/504 مگاوات در مراحل پاياني ساخت مي‌باشد و دو نيروگاه ديگر در استان لباب  يكي به ظرفيت 2/252 مگاوات در حال ساخت، و ديگري به ظرفيت 400 مگاوات براي سال آينده ميلادي برنامه‌ريزي شده است. مرحله بعد كه سال آغاز آن 2017 و سال پايان 2020 است شامل برنامه‌ريزي براي ساخت 6 نيروگاه ديگر است. نيروگاه‌هاي جديد، از نوع سيكل‌تركيبي خواهند بود كه با ساخت اين نيروگاه‌ها، تولید برق تركمنستان به 38/26 ميليارد كيلووات ساعت افزايش خواهد يافت. سياست ايجاد تنوع در تركيب انرژي تركمنستان اين مزيت را خواهد داشت تا تمام مناطق اين كشور در كل ماه‌هاي سال بتوانند از جريان برق بدون خاموشي بهره‌مند گردند و برق مازاد به كشورهاي ديگر صادر شود. تركمنستان درحال بررسي فرصت‌هاي صادرات برق به تاجيكستان، قزاقستان، پاكستان و كشورهاي حوزه قفقاز مي‌باشد. در حال حاضر تركمنستان داراي 11 نيروگاه فعال با 40 توربين، شامل 14 توربين بخار و 26 توربين گاز مي‌باشد. همچنين اين كشور گزارش نموده است كه سالانه 8/2 ميليارد كيلووات ساعت برق به كشورهاي همسايه صادر مي‌نمايد. اين رقم 15 درصد از كل توليد برق در اين كشور را در برمي‌گيرد. (5 اوت 2015 – منبع: Azernews.az )
افزایش صادرات برق ترکمنستان
یک روزنامه بی­طرف ترکمنستان اعلام کرد که این کشور صادرات برق خود را به 9/6 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2020 افزایش می­دهد. در این خصوص اقدامات اولیه­ای در کشور جهت ساخت خطوط انتقال برق با ولتاژ بالا (400 کیلوولت) نظیر بلخان آباد- علی آباد (ایران) و مری - مشهد (ایران) در دست اجرا می­باشد. بهره برداری از این خطوط، ضمن امکان افزایش صادرات برق به ایران، منجر به رشد درآمد ارزی دولت نیز می­شود. با توجه به این گزارش، احداث یک خط انتقال برق با ولتاژ بالا (500 کیلوولت) از مری به آتامیرات نیز در حال تکمیل است. این خط توسط شرکت انرژی لوتوس ترکیه ساخته می­شود. پیش از این گزارش شده بود که صادرات برق ترکمنستان به کشورهای همسایه، سالانه بیش از 2/8 میلیارد کیلووات ساعت است که این رقم حدود 15 درصد کل تولید برق این کشور می­باشد. در حال حاضر، این کشور بر روی توسعه صادرات خود به افغانستان، ایران و ترکیه کار می­کند. همچنین مطالعاتی برای بررسی فرصت­های انتقال برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز در حال انجام دارد. ترکمنستان در نظر دارد تولید برق خود را در سال 2020 به 27/4 میلیارد کیلووات ساعت و در سال 2030 به 35/5 میلیارد کیلووات ساعت برساند. (31 ژوئیه 2015 – منبع:Trend )
 
پیشنهاد همکاری­های جدید ترکیه به ترکمنستان
دولت ترکمنستان طی پیامی در اول آوریل اعلام کرد که ترکیه در خصوص همکاری در زمینه­های مختلف، پیشنهادهای جدیدی را به این کشور ارائه نموده است. این پیشنهادها در دیدار رئیس جمهور ترکمنستان با رئیس اتحادیه اتاق بازرگانی ترکیه در عشق آباد ارائه شد. در این پیام اعلام شده که ترکیه بخشی از پروژه­های مشترک را در مقیاس بزرگ در ترکمنستان اجرا خواهد نمود که این امر می­تواند نقش اساسی در ثبات و توسعه اجتماعی و اقتصادی پایدار نه تنها در دو کشور، بلکه در کل منطقه داشته باشد. گزارش شده که تا پایان سال 2014، ترکیه مقام دوم را در کل معاملات تجاری ترکمنستان داشته است. حجم گردش مالی تجاری دو جانبه نسبت به مدت مشابه در سال 2013، با 6/26 درصد افزایش به بیش از 6 میلیارد دلار رسیده است. در بخش برق نیز تعامل سازنده­ای صورت خواهد گرفت. شرکت­های ترکیه­ای، در به روزرسانی سیستم­های عرضه برق عشق آباد و ساخت نیروگاه­های بزرگ در استان­های لباپ و مری ترکمنستان اقداماتی را انجام خواهند داد. (1 آوریل 2015 – منبع: Trend)
اخبار 2014
ترکمنستان با هدف صادرات سیلیکون "خورشیدی"
روزنامه ترکمنستان در چهارم دسامبر اعلام کرد که این کشور در نظر دارد سیلیکون را که یک عنصر شیمیایی اساسی برای تجهیزات ساختمانی است و امکان دستیابی به برق سازگار با محیط زیست را مهیا می­سازد، به بازارهای جهانی صادر نماید. این روزنامه اعلام کرد که این موضوع در عشق آباد در کنفرانس بین­المللی "نوآوری در استفاده از انرژی­های تجدید پذیر" مورد بحث قرار گرفت. در مقاله این روزنامه گفته شده که ترکمنستان امکانات وسیع و چشم انداز روشنی برای بکارگیری گسترده از انرژی­های تجدیدپذیر، با هدف کاهش تأثیرات منفی بخش صنعت بر محیط زیست، سلامت مردم و انتشار گازهای گلخانه­ای مضر در جو دارد. در سال 2012 گزارش شد که آکادمی علوم ترکمن، به اولین نمونه از سیلیکون فنی حاصل از ماسه کوارتز با استفاده از انرژی خورشیدی دست یافت. علاوه بر این دانشمندان این کشور، توانایی توسعه مراتع دور دست را در شرایط بیابانی، با آب و انرژی در طی یک سال، با ایجاد سیستم ترکیبی خودکار انرژی خورشیدی و بادی دارند. همچنین واحدهای آب شیرین کن خورشیدی و گلخانه خورشیدی با بکارگیری از حرارت زمین را در دست توسعه دارند. با توجه به نظر کارشناسان بین­المللی، ممکن است تولید باتری خورشیدی در ترکمنستان به منظور صادرات نیز آغاز شود. این پروسه می­تواند با تولید ماده اولیه (مونوکریستالین یا پلی کریستالین) در ترکمنستان، حتی در فیلدهای سایز متوسط آغاز شود. چرا که این کشور با توجه به منابع وسیع نفت و گاز آن، این مزیت را دارد که انرژی مورد نیاز تولید سیلیکون به قیمتی واقعاً ارزان تأمین کند. همچنین این کشور در نظر دارد واحدهایی را در مقیاس­های بزرگ شامل نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی، فوتوبیوراکتور خورشیدی، خشک کن، آب شیرین­کن، تأسیسات بادی- خورشیدی دفع زباله و کلکتور خورشیدی با استفاده از ترکیب انرژی باد و خورشید ایجاد نماید. این پروژه براساس مطالعه قابلیت تولید سیلیکون برای سلول­های فتوولتائیک خورشیدی در ترکمنستان در جریان است. طول روزهای آفتابی در ماه جولای در ترکمنستان به 16 ساعت می­رسد. تابش خورشید کاهش یافته و  به 800 وات بر متر مربع می­رسد. سالانه در این کشور حدود 300 روز آفتابی وجود دارد و زمان روزهای آفتابی به 3000-2500 ساعت در سال می­رسد.
(4 دسامبر 2014- منبع:Trend )                                                                                             
ازبکستان مانعی برای واردات برق قرقیزستان از ترکمنستان
رئیس جمهور قرقیزستان اعلام کرد ترکمنستان آماده است تا بخشی از تولید برق کشورش را به قرقیزستان عرضه نماید. اما وی پس از گفتگو با رئیس جمهور ترکمنستان در عشق آباد در 11 نوامبر به خبرنگاران گفت که در ابتدا ازبکستان باید با از سرگیری ترانزیت برق ترکمنستان به قرقیزستان موافقت نماید. هفته گذشته، رئیس جمهور قرقیزستان برای بحث در خصوص همکاری در زمینه انرژی با همسایه خود، در قزاقستان حضور داشت که طرف قزاق موافقت خود را در این مورد اعلام نمود.
(11 نوامبر 2014 – منبع: Radio Free Euroupe Radio Liberty)    
افزایش صادرات برق ترکمنستان به ایران
 بنا به گزارش دولت ترکمنستان در 24 اکتبر، رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه هیأت دولت این کشور، دستور مربوط به "انعقاد موافقت­نامه­های تکمیلی در خصوص قرارداد ارسال برق به جمهوری اسلامی ایران" را امضا کرد. پیش از این گزارش شده بود که ترکمنستان در نظر دارد خطوط انتقال برق مری - مشهد (ایران) و بالکان آباد - علی آباد (ایران) با ولتاژ 400 کیلوولت را احداث نماید. خطوط انتقال برق جدید، امکان اجرای برنامه­های بلند مدت جهت صادرات برق به ایران و ترکیه را از طریق ترانزیت شبکه برق ایران مهیا می­سازد. قبلاً گزارش شده بود که میزان صادرات سالانه برق ترکمنستان به کشورهای همسایه بیش از 8/2 میلیارد کیلووات ساعت (15-13 درصد از کل تولید) است. در حال حاضر ترکمنستان، توسعه انتقال برق به افغانستان را در دستور کار خود دارد. همچنین امکان انتقال برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای حوزه قفقاز نیز در دست مطالعه است. با توجه به برنامه توسعه صنعت برق ترکمنستان برای سال­های 2030-2020، احداث 14 توربین گازی در استان­های مختلف کشور برنامه­ریزی شده است. ترکمنستان در نظر دارد تولید برق خود را تا سال 2020 به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت و تا سال 2030 به 5/35 میلیارد کیلووات ساعت برساند.
(24 اکتبر 2014- منبع:Trend )      
برنامه ترکمنستان به منظور افزایش صادرات برق
رئیس شرکت برق ترکمن انرگواعلام کرد که ترکمنستان سالانه بیش از 8/2 میلیارد کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه خود صادر می­کند. این میزان 15-13 درصد از کل تولید برق این کشور است. او گفت که افزایش صادرات برق به خارج از کشور در حال پیگیری است. ویاشاره کرد که خطوط انتقال برق فشار قوی 500 کیلوولتی از نیروگاه مری به پستآتامیرات در دست ساخت هستند.ویتأکید کرد که خطوط انتقال برق220 کیلوولتی سردار- فراپ، فراپ-وطن و آتامیرات-پلورتساخته شده و پست­های220 کیلوولتی وطن، فراپ و پاراخاتبه منظور بهبود عرضه برق به مصرف­کنندگان و افزایش برق صادراتی بازسازی شدند. همچنین برای ساخت خطوط انتقال فشار قوی برق400 کیلوولتی نظیر مری - مشهد (ایران) و بالکان آباد - علی آباد (ایران) برنامه­ریزی شده است. اجازه اجرای برنامه صادرات برق به ایران و ترکیه از طریق سیستم عرضه برق ایران داده شده است. برای توسعه صنعت برق ترکمنستان طی سال­های 2013-2020، ساخت 14 نیروگاه حرارتی گازی در استان­های مختلف کشور برنامه ریزی شده است.
( . 20سپتامبر 2014 – منبع: Trend (
دولتی بودن تأسیسات و تجهیزات سیستم انرژی کشور ترکمنستان
براساس قانون صنعت برق ترکمنستان، تأسیسات و تجهیزات سیستم انرژی کشور از اموال دولت بشمار می­روند. این قانون حقوقی، اقتصادی و سازمانی مصوب صنعت برق، در روز 26 آگوست در رسانه­های ترکمن منتشر گردید. هدف این قانون ایجاد ظرفیت­های جدید در سیستم برق کشور به منظور نوسازی بیشتر صنعت، بکارگیری فن­آوری­های نوین صرفه­جویی در انرژی و تجهیزات است. صنعت برق یکی از بخش­های عمده اقتصاد ترکمن است. در حال حاضر، اقدامات لازم جهت افزایش صادرات برق به ایران و ترکیه اجرایی شده است. همچنین مطالعاتی در زمینه امکان صادرات برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز در حال انجام است. ترکمنستان قصد دارد تا سال 2020 تولید برق خود را به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت و تا سال 2030 به 5/35 میلیارد کیلووات ساعت افزایش دهد.
(26 آگوست 2014 – منبع: Trend)
شرکت روسی، آماده بازسازی نیروگاه ترکمن
شرکت سهامیESK Soyuz روسیه برای اولین بار در ترکمنستان قراردادی را به منظور بررسی شرایط فنی اساسی یک واحد بویلردر نیروگاه مری آغاز کرد. این شرکت در 16 آگوست اعلام کرد: "بر اساس توافق نامه، شرکتESK Soyuz ، بازرسی دقیقی از بویلر را انجام خواهد داد. همچنینESK Soyuz در نظر دارد با توجه به گسترش حضور خود در بازار انرژی ترکمنستان، در مناقصه ساخت و بازسازی واحدهای نیروگاه برق این کشور نیز شرکت نماید. نیروگاه مری، بزرگترین نیروگاه برق در ترکمنستان می­باشد که در سال 1973 راه اندازی شده است. ظرفیت نصب شده این نیروگاه 1685 مگاوات است که بیش از 40 درصد برق این کشور را تولید می­کند. در حال حاضر این کشور در حال انجام اقداماتی جهت توسعه صادرات برق به افغانستان، ایران و ترکیه می­باشد و امکان انتقال برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای ناحیه قفقاز را نیز در دست بررسی دارد.ترکمنستان قصد دارد تا سال 2020 تولید برق خود را به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت و در سال 2030 به 5/35 میلیارد کیلووات ساعت برساند.(16 آگوست 2014 – منبع: Acquire Media)
ترکمنستان آماده ارائه برق به پاکستان
رشید مردوف معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان روز جمعه اعلام کرد که کشورش آماده ارائه برق به پاکستان است. ترکمنستان یکی از کشورهای غنی در زمینه تولید برق از نیروگاه­های حرارتی گازسوز است.این مطلب را مردوف در دیدار با وزیر فدرال آب و برق پاکستان، خواجه آصف، در اسلام آباد اعلام کرد. همچنین مقرر گردید گروه کاری مشترک، نشستی را در این زمینه در ماه اکتبر به منظور آماده سازی و امکان سنجی پروژه­ها برگزار نماید. خواجه محمد آصف گفت که همکاری در زمینه انرژی، روابط ژئوپلتیک دو کشور را تقویت خواهد نمود.وی همچنین گفت که پیشنهاد ارائه شده توسط ترکمنستان عملی است و می­توان خط انتقال اختصاصی را  برای رفع نیازهای انرژی کشور احداث نمود. (8 آگوست 2014- منبع: PT)
 
 
بازار انرژی ترکمنستان در یک نگاه

بخش برق ترکمنستان در انحصار شرکت دولتی Turkmenenergo است که تمام فعالیت­های­ نیروگاه­ها، انتقال و توزیع را کنترل می­نماید. این شرکت توسط وزارت انرژی ترکمنستان کنترل می­شود. تولید برق ترکمنستان متکی بر نیروگاه­های گازسوز است، به طوری که این نیروگاه­ها 9/99 درصد از برق مورد نیاز این کشور را تأمین می­نمایند. ترکمنستان ششمین کشور بزرگ دارای ذخایر گاز در جهان است. مابقی برق مورد نیاز از نفت و برق آبی تولید می­شود، هر چند پتانسیل برق آبی این کشور کم است. با وجود این که این کشور دارای پتانسیل عظیمی از انرژی خورشیدی و بادی است، هنوز این نوع از انرژی­ها را به کار نگرفته است. ترکمنستان صادر کننده خالص برق است و برای پاسخگویی به افزایش تقاضا و پتانسیل صادرات، دولت در حال برنامه­ریزی برای سرمایه­گذاری به میزان 5 میلیارد دلار در بخش برق تا سال 2020 می­باشد. پیش نویس طرح توسعه نیروگاهی این کشور تهیه شده که در دو مرحله به منظور افزایش تولید برق و توسعه شبکه انتقال و توزیع اجرا خواهد شد.

 (14 جولای 2014 – منبع: xprt Environmental)
 
احداث خط انتقال برق در ترکمنستان توسط شرکت ترکیه­ای
طی حکمی از سوی ریاست جمهوری ترکمنستان به وزارت حمل و نقل ریلی این کشور، اجازه امضای قراردادی با شرکت مشاوره(Net Yapi)  ترکیه، جهت احداث خطوط انتقال برق در بخش راه آهن(Bereket Etrek)  داده شد. این قرارداد با هدف توسعه بیشتر صنعت حمل و نقل ریلی داخلی و اجراي خط آهن(Gizilgaya-Bereket-Etrek)  با استانداردهای بین‌المللی به امضا رسید. این پروژه شامل احداث خطوط انتقال برق (110 کیلوولت)، پست ترانسفورماتور (110/10 کیلوولت)، تهیه تجهیزات سیستم­های هشدار دهنده و ارتباطی، طرح، اجرا، ساخت، نصب و راهاندازی و همچنین طراحی و ساخت امکانات خدماتی - تجهیزات فنی برای برقراری ارتباطات و تأمین برق پست (Bereket) می­باشد. انتظار می­رود این امکانات، به طور کامل در اکتبر 2015 راهاندازی شوند. این پروژه در چارچوب توافق­نامه احداث راه آهن "شمال - جنوب"، که توسط ترکمنستان، ایران و قزاقستان در سال 2007 امضا شده، اجرا شده است. ارتباط راه آهن، در مرز قزاقستان و ترکمنستان در ماه مه 2013 برقرار شده است. (9 جولای 2014 – منبعAzernews : 
عرضه برق ترکمنستان به ترکیه از طریق ایران
بنا به گزارش خبری دنیای اقتصاد، ترکمنستان قصد دارد برق خود را از طریق ترانزیت از ایران، به ترکیه عرضه نماید. این کشور قصد دارد تا سال 2020 به یکی از بزرگترین صادرکنندگان برق منطقه تبدیل شود. بدین منظور توافق نامه­ای را با یک شرکت خصوصی ترکیه­ای به منظور صادرات برق به پایتخت ترکیه، آنکارا، امضا کرده است. در حال حاضر ایران از ترکمنستان برق خریداری می­کند. اما با توجه به توافق نامه اخیر، ایران نیز برای ترانزیت برق از ترکمنستان مبلغی را دریافت خواهد کرد. در ماه مه، وزرای انرژی و صنایع ترکمنستان گزارش دادند که ترکمنستان در نظر دارد صنعت برق خود را در سال­های 2013 تا2020 به منظور تأمین تقاضای بخش­های صنعتی و کشاورزی ترکمنستان، تأمین امنیت زیست محیطی، ایجاد اشتغال جدید و افزایش حجم صادرات برق توسعه دهد. رئیس جمهور ترکمنستان معتقد است "سیاست انرژی کشور نه تنها باید به وضوح اولویت­های آتی توسعه بخش انرژی را مشخص نماید، بلکه باید اقداماتی را در راستای هماهنگی با سیستم انرژی جهان اتخاذ نماید". (3 جولای2014- منبع: Azernews)   
 
گزارش تحقیقات بازار برق ترکمنستان در MarketOptimizer.org
 
بخش برق ترکمنستان که تمام فعالیت نیروگاه­ها و خطوط انتقال و توزیع را کنترل می­کند، در انحصار شرکت دولتی Turkmenenergo می­باشد. ترکمنستان برای تولید 9/99 درصد از نیاز برق خود، به منابع گازی متکی است و ششمین کشور دارنده ذخایر عظیم گازی در جهان است. این در حالی است که این کشور دارای پتانسیل انرژی خورشیدی و بادی عظیمی است که هنوز از آن استفاده نشده است. ترکمنستان صادر کننده صرف برق است و برای پاسخگویی به افزایش تقاضا و افزایش پتانسیل صادرات آن، دولت در حال برنامه­ریزی است که تا سال 2020، 5 میلیارد دلار در بخش برق سرمایه­گذاری نماید. پیش نویس طرح توسعه نیروگاهی این کشور تهیه شده که در دو مرحله تولید برق و شبکه انتقال و توزیع اجرا خواهد شد.
24 می 2014 – منبع: Digital Journal

افزایش صادرات برق ترکمنستان به افغانستان

 به گزارش وزارت انرژی ترکمنستان، یک نیروگاه جدید حرارتی توسط شرکت بازرگانی صنایع انرژی چالیک ترکیه، با ظرفیت 2/149 مگاوات در منطقه سردارآباد استان لباب ترکمنستان به بهره­برداری رسید. در این گزارش اشاره شده که با راه اندازی این نیروگاه حرارتی جدید، صادرات برق به افغانستان افزایش می­یابد. بر اساس این گزارش، سه توربین گازی جنرال الکتریک آمریکا، با ظرفیتی بیش از 49 مگاوات در نیروگاه نصب شده و امکان تولید حدود 6/3 میلیون کیلووات ساعت برق را در روز خواهد داشت. مازاد برق تولید شده از این نیروگاه حرارتی از طریق خطوط انتقال ولتاژ بالا به افغانستان صادر خواهد شد. از جمله برنامه­های ترکمنستان، احداث خطوط برق جدید است که صادرات برق به کشورهای همسایه را افزایش خواهد داد. برق از بخش­های عمده اقتصاد ترکمنستان است. در حال حاضر، کار بر روی توسعه صادرات به ایران و ترکیه در جریان است و امکان انتقال برق به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز در حال مطالعه می­باشد. ترکمنستان قصد دارد حجم تولید برق خود را در سال 2020 به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت و تا سال 2030 به 5/35 میلیارد کیلووات افزایش دهد.

10 می 2014- منبع: CIHAN

 http://en.cihan.com.tr/news/Turkmenistan-to-increase-electricity-exports-to-Afghanistan_8014-CHMTQyODAxNC80
 

امکان صادرات برق ترکمنستان به تاجیکستان از طریق افعانستان

 رئیس جمهور ترکمنستان اعلام کرد که در دستور کار همکاری با تاجیکستان، اجرای پروژه­های انرژی، به ویژه احداث خط انتقال برق ترکمنستان- افغانستان- تاجیکستان قرار گرفته است. در این راستا، او اعلام کرد کشورش آمادگی لازم را دارد تا تمام امکانات موجود را به کار گیرد. نیروگاه­های جدید در حال احداث واقع در استان­های لباب و ماری ترکمنستان، افزایش پنج برابری عرضه برق به افغانستان را تضمین خواهند کرد. او همچنین اعلام کرد، در صورت تمایل تاجیکستان، ترکمنستان می­تواند برق را در پاییز و زمستان از طریق افغانستان به تاجیکستان صادر نماید. برق یکی از بخش­های مهم اقتصاد ترکمنستان است. در حال حاضر، کار بر روی توسعه صادرات به ایران و ترکیه در جریان است. همچنین امکان انتقال برق به قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز در حال مطالعه می­باشد. این کشور در راستای توسعه صنعت برق خود تا سال 2020، پیش بینی 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این صنعت را نموده است. ترکمنستان در نظر دارد تولید برق خود را به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2020 و به 5/35 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2030 افزایش دهد.

6 می 2014- منبع: Trend
 

http://en.trend.az/regions/casia/turkmenistan/2271234.html

فزایش صادرات برق ترکمنستان به افغانستان

دولت ترکمنستان در تاریخ 18 آوریل اعلام کرد که با راه اندازی نیروگاه جدیدی در استان لباب این کشور، امکان افزایش صادرات برق به افغانستان بوجود خواهد آمد. این مسئله در نشست کابینه وزیران این کشور مورد بحث قرار گرفت و تأکید شد که مراسم افتتاح توربین گازی نیروگاه حرارتی در استان لباب در اوایل ماه مه برگزار خواهد شد. رییس جمهور ترکمنستان اعلام کرد که در فوریه 2014 این کشور آماده است تا پیشنهاد افزایش عرضه برق خود به افغانستان را مطرح نماید. برق نقش اساسی در اقتصاد ترکمنستان دارد. در حال حاضر، فعالیت­هایی در زمینه گسترش صادرات برق به ایران و ترکیه در جریان است. همچنین امکان انتقال برق ترکمنستان به تاجیکستان، قزاقستان، پاکستان و کشورهای قفقاز در حال مطالعه می­باشد. ترکمنستان قصد دارد حجم تولید برق خود را تا سال 2020 به 4/27 و تا سال 2030 به 5/35 میلیارد کیلووات ساعت افزایش دهد.

 

21 آوریل 2014 – منبع: topnews.az

 

 

http://topnews.az/en/news/112375/Turkmenistan-to-increase-electricity-export-to-Afghanistan.html

 

عرضه کنتور برق به ترکمنستان توسط یک شرکت اسکاتلندی
یک شرکت برق از ترکمنستان، قصد دارد قراردادی را با یک شرکت اسکاتلندی جهت خرید کنتور برق امضا کند. قرار است این شرکت اروپایی، 154هزار کنتور برق به ترکمنستان تحویل دهد. صنعت برق یکی از بخش­های عمده اقتصاد ملی ترکمنستان است. این کشور با بیش از 5 میلیارد دلار سرمایه­گذاری در این حوزه، برنامه­ریزی نموده تا سال 2020، صنعت برق خود را توسعه دهد.علاوه بر این ترکمنستان در نظر دارد، صادرات برق خود را به افغانستان، ایران و ترکیه گسترش دهد. این کشور قصد دارد تولید برق خود را به 4/27 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2020 و به 5/35 میلیارد کیلووات ساعت تا سال 2030 برساند..
3 آوریل 2014 – منبع: Intelligent Utility
حضور شرکت های بلژیکی در بازار ترکمنستان
کنسول افتخاری ترکمنستان در بلژیک، در دیدار با رئيس جمهور ترکمنستان، اعلام نمود که کشور بلژیک علاقمند به همکاری متقابل در زمینه پروژه­هایصنعتی، برقرسانی و به ویژه احداث زیرساخت­های برق می­باشد. شرکت بلژیکی ENEX نمایندگی رسمی خود را در عشق آباد به منظور همکاری در زمینه صنایع شیمیایی، ارتباطات راه دور، و همچنین بکارگیری فناوری­های صرفه جویی انرژی سازگار با محیط زیست، افتتاح نمود. در سال 2010، این شرکت به عنوان بخشی از یک کنسرسیوم با شرکت برق اشنایدر فرانسه، موافقت نامه­ای را با دولت ترکمنستان در زمینه تأمین انرژی پایتخت ترکمنستان به امضا رساند. هدف از این پروژه، بهبود کیفیت و ارتقاء سیستم عرضه برق و تأمین رشد مصرف انرژی در عشق آباد بوده است. این پروژه تا سال 2017  اجرا خواهد شد.
 
22 فوریه 2014- منبع: TREND
 
 
همکاری ترکمنستان با تاجیکستان در زمینه های مختلف از جمله برق
سفیر جدید ترکمنستان در تاجیکستان، اولویت­ دو کشور را همکاری در بخش­های تجاری و اقتصادی، برق، نساجی، کشاورزی و حمل و نقل اعلام کرد. در سال 2013، احداث راه آهن ترکمنستان ، افغانستان و تاجیکستان آغاز شد که امکان اتصال به چین، قرقیزستان و ایران را خواهد داشت. زیرساخت­های موجود انتقال برق در ترکمنستان، اجازه صدور برق به ترکیه، افغانستان، ایران و آسیای مرکزی را می­دهد. در سپتامبر 2013، رؤسای جمهور ترکمنستان و چین در خصوص مسیر چهارم خط لوله گاز ترکمنستان و چین به توافق رسیدند. انتظار می­رود خط جدید انتقال گاز، در مسیر ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و چین باشد.
 25 فوریه 2014- منبع: TREND
 
افزايش صادرات برق به افغانستان توسط تركمنستان
براساس گفته رئيس جمهور تركمنستان در جلسه هيأت دولت، اين كشور آماده ارائه طرح پيشنهادي افزايش صادرات برق به افغانستان و نيز گسترش زيرساخت‌هاي انرژي خود با هدف تولید بيشتر و اتصال به افغانستان مي‌باشد. ترکمنستان به منظورافزایش حجمصادراتبرق به کشورهای همجوار خود، به بازسازی واحدهای نیروگاه مری، و همچنین بهتوسعهخطوط انتقال برق مابینترکمنستانو افغانستان ادامه مي‌دهد. تركمنستان در نظر دارد تا حجم توليد برق خود را به 4/27 ميليارد كيلووات ساعت تا سال 2020 و 5/35 ميليارد كيلووات ساعت تا سال 2030 برساند. 7 فوریه – منبع: Azernews
کاهش سهمیه گازطبیعی در ترکمنستان
دولت ترکمنستان (دارنده چهارمین ذخایر گاز طبیعی جهان) پس از 21 سال پرداخت یارانه برق و گاز برای بخش خانگی در نظر دارد میزان سهمیه رایگان گاز طبیعی در این بخش را کاهش می­دهد. اختصاص این یارانه از سال 1993 آغاز شد. زمانی که اولین رئیس جمهور این کشور، صفر مراد نیازف، پس از اعلام استقلال ترکمنستان، مصرف آب، برق و گاز را برای بخش خانگی رایگان اعلام نمود.
دولت کنتورهای اندازه گیری در منازل نصب می نماید که میزان مصرف گاز طبیعی توسط شهروندان را ثبت خواهد نمود. رئیس جمهور فعلی ترکمنستان قربانگلی بردی محمدف اعلام نمود، دولت قیمتی را برای گاز طبیعی تعیین می نماید تا افرادی که بیشتر از سهمیه مجاز، مصرف نمایند نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.
در ترکمنستان هر خانواده براساس تعداد نفرات موجود دارای سهمیه رایگان برای مصرف گاز طبیعی می باشد. در سال 2007 در این کشور، سهمیه ماهانه بنزین 120 لیتر رایگان برای هر خودروی مسافری تعیین شده است. در عین حال، شهروندان ترکمنستان از 35 کیلووات ساعت برق برای هر نفر در ماه به صورت رایگان برخوردارند. 18 ژانویه 2014- منبع: World Bulletin
 
پرداخت پول برای مصرف گاز توسط مردم ترکمنستان
رئيس جمهور ترکمنستان اعلام کردکه دولت او با نصب کنتورهای گاز، به عرضه نامحدود گاز رایگان خاتمه می­دهد . دولت امیدوار است که با این شیوه مردم به مصرف بهینه انرژی تشویق شوند. او متعهد به گسترش این سیاست تا سال 2030 می­باشد.
18 ژانویه 2014- منبع: abc News
 
 
برگزاری سمیناری تحت عنوان "تنظیم مجدد" به منظور توسعه برق؛ و بحث و بررسی در حوزه انرژی­های تجدیدپذیر و فناوری شبکه­ های هوشمند توسط آژانس توسعه بین المللی آمریکا.
در سمینار "امنیت، کارایی و تجارت منطقه­ای انرژی" به منظور توسعه برق، بررسی نقش منابع تجدید پذیر در کل فرآیند تولید برق، فناوری تولید و ذخیره­سازی برق، امکانات و محدودیت­های استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر و ادغام آنها در سیستم تأمین برق مورد بحث قرار گرفت. در این سمینار حوزه­های اولویت­ دار برق ترکمنستان: استفاده از منابع جایگزین انرژی، انرژی خورشیدی، باد ، آب، زمین گرمایی، بیوگاز و غیره عنوان شد. این کشور دارای مناطق مستعد برای توسعه انرژی­های تجدید پذیر می­باشد.
 9 ژانویه 2014- منبع: Trend
اخبار 2013

تولید برق ترکمنستان
 تولید برق ترکمنستان در 11 ماه از سال 2013، 302/18 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. 644/2 میلیارد کیلووات ساعت آن صادر و 39/2 میلیارد کیلووات ساعت برق بلاعوض به مردم ترکمنستان تحویل داده شده است.
18 دسامبر 2013

http://caspianbarrel.org/index.php/en/features-mainmenu-47/5305-turkmenistan-increases-electricity-generation

 
اجرای پروژه­های مختلف
در حال اجرای پروژه­های مختلف از جمله برق می­باشد. این کشور همچنین آماده ارائه برق به مردم افغانستان در راستای موافقت نامه های دو جانبه موجود می باشد.
11 دسامبر 2013