امارات

امارات متحده عربی- اخبار 2018-1397
ساخت آب شيرين كن خورشيدي در دبي
رییس اداره آب و برق دبی در مصاحبه­ای اعلام كرد که دبی امسال به دنبال شرکایي برای ساخت نخستین کارخانه آب شيرين كن خورشیدی است. سعيد محمد الطاير مديرعامل اين اداره افزود كه اين كارخانه با استفاده از تکنولوژی اسمز معکوس، توانایی تولید روزانه 120 میلیون گالن آب آشامیدنی را تا سال 2024 خواهد داشت. الطاير در نشست اجلاس سران جهان در دبی گفت كه سازمان آب و برق دبي، در حال توسعه مخزني برای ذخيره سازي  6 میلیارد گالن آب است و در حال حاضر در اين تأسيسات حدود 700 میلیون گالن ذخیره می­شود. دبی که تأسیساتي را برای تولید 6000 مگاوات برق مي­سازد، تلاش مي­كند توليد برق خود را كه از گازطبيعي بوده از طريق توليد برق خورشيدي و نيروگاه­هاي زغال سوز تنوع بخشد. پروژه­های اداره آب و برق دبی عمدتاً مشارکت با شرکت­های خصوصی است که 40 میلیارد درهم را تأمین مالی کرده­اند. ظرفیت تولید این تأسيسات 10927 مگاوات است که ظرفیت آب شيرين كن آن روزانه 470 میلیون گالن انگليس است.
(12 فوريه 2019 -  منبع: arabianindustry
    https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/12/dubai-to-build-solar-powered-desalination-plant-6038448
تکمیل 98 درصد از پروژه توسعه نيروگاه M در امارات متحده عربی
اداره آب و برق دبی 98 درصد از پروژه توسعه نيروگاه M را كه بزرگترین نيروگاه و کارخانه آب شیرین کن در امارات متحده عربی مي­باشد را تکمیل کرده است. سعید محمد الطایر مدیرعامل اداره آب و برق دبی طی سفر خود توسط نمایندگان شرکت زیمنس از نحوه ساخت و ساز، مهندسی و عملیات بهره­برداري اين پروژه با بیش از 19/5 میلیون ساعت كار مطلع شد. کل ظرفیت فعلی اين نيروگاه 2185 مگاوات و 140 میلیون گالن انگليس آب در روز (MIGD) است. این پروژه شامل واحدهای نيروگاهي جدیدي است كه 700 مگاوات به ظرفيت كنوني مي­افزايد. در این طرح توسعه، دو ژنراتور توربین دوتايي گاز، دو بويلر سيكل تركيبي و یک توربین بخار با راندمان 90 درصد اضافه شده است. اين اقدامات راندمان حرارتي را از 82/4 درصد به 8/85 درصد افزایش می­دهد که این میزان، یکی از بالاترین نرخ­های راندمان حرارتی در جهان است. با تکمیل اين پروژه، ظرفیت کل نيروگاه تا 2885 مگاوات افزایش خواهد یافت. از سال 2015، اداره آب و برق دبي با شرکت زیمنس در  زمينه توسعه اين تأسيسات در جبل علی کار می­کند. هزینه کل ساخت و توسعه اين تأسيسات که مجهز به آخرین دستگاه­های هوشمند و پیشرفته سنگین است، 11/5 میلیارد درهم (2/8 ميليارد يورو) است. اين نيروگاه با هزینه 15/10 میلیارد درهم (2/4 ميليارد يورو) ساخته شده و 6/2 میلیارد درهم (1/5 ميليارد يورو) برای تولید 2185 مگاوات برق از 6 توربین گاز کلاس F زيمنس (هر یک به ظرفیت 255 مگاوات)، 6 بويلر بخار برای بازیافت انرژی و 3 توربین بخار (هر یک به ظرفیت 218 مگاوات) سرمایه گذاری شده است. این پروژه از اواسط سال 2010 به مرحله اجرا درآمده است. هزینه سیستم­های آب شیرین کن بالغ بر 3/95 میلیارد درهم (1/1 ميليارد يورو) بوده است. این سیستم­ها از 8 واحد آب شیرین کن با فناوری تقطیر به کمک چند مرحله انبساط ناگهانی (MSF) استفاده می­کنند که ظرفیت هریک روزانه  17/5 میلیون گالن انگلیس و در کل 140 میلیون بشکه انگلیس در روز است. همچنین از دو بویلر کمکی دوگانه سوز 390 تن در ساعت و 16 مخزن ذخیره نفت کوره هر یک به ظرفیت 20000 متر مکعب در کل با 320000 متر مکعب استفاده می­کنند. اداره آب و برق دبی به طور مداوم برای ساخت یک زیرساخت قوی برای افزایش ظرفیت تولید خود (که در حال حاضر 10927 مگاوات و 470 میلیون گالن انگلیس در روز است) فعالیت می­کند.
(6 فوریه 2019- منبع:  arabianindustry)
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2019/feb/6/uae-dewas-m-station-expansion-at-jebel-ali-98-complete-6035874
اتمام پروژه حتا توسط شركت خدمات انرژي اتحاد در دبي
شرکت خدمات انرژي اتحاد، پروژه خورشیدی حتا‌ را که شامل نصب 7756 پنل خورشیدی فتوولتائیک  بر روی سقف 554 ویلا در حتا است، با موفقيت به پايان رسانده است. اين پروژه، که بخشی از طرح­هاي ابتکاری شمس دبی اداره آب و برق دبي است، با هدف تولید 3612357 کیلووات ساعت انرژی سالانه از 554 ویلا تازه ساخته شده، مي­باشد. متوسط ​​پيك برق سیستم فتوولتائيك نصب شده در هر ویلا 4/5 کیلووات پيك (kWp) و كل سیستم خورشیدی فتوولتائيك نصب شده بر روي تمام ویلاها 2493 كیلووات پيك (kWp) است. با اتمام اين پروژه، سالانه هر ویلا 6520 کیلووات ساعت برق تولید می­کند که كل تولید برق در اين پروژه به 3612357 كيلووات ساعت مي­رسد. علاوه بر این،  از دستاوردهاي مهم اين پروژه مي­توان به کاهش سالانه CO2 به ميزان 2159 تن اشاره كرد. خدمات تعمیر و نگهداری این پروژه نیز توسط شركت خدمات انرژي اتحاد به مدت یک سال پس از پايان پروژه ارائه خواهد شد. مدیر عامل شرکت اتحاد اعلام كرد كه هدف اين شركت ارتقاي 30000 ساختمان تا سال 2030 است  كه اجرای آن 500 ميليون درهم (120/6 ميليون يورو) نياز دارد. (14 فوريه 2019 – منبع: arabianindustry)
افتتاح ایستگاه جدید شبکه هوشمند(SGS) توسط DEWA
ایستگاه جدید شبکه هوشمند(SGS)  توسط شیخ احمد بن سعید المکتوم، رئیس شورای عالی انرژی دبی، افتتاح شد. SGS که با همکاری شرکت برق کره­ای کپکو (KEPCO) ساخته شده است، امکان نظارت و کنترل به موقع از چندین منبع انرژی تجدیدپذیر شامل انرژی خورشید و باد را برای کنترل پیک بار و افزایش راندمان توزیع و مصرف آب و برق فراهم می­کند.SGS   شامل یک سیستم تولید 200 کیلوواتی انرژی فتوولتائیک، 9 کیلووات توربین بادی و یک سیستم باتری ذخیره انرژی یون لیتیوم 500 کیلووات ساعتی است که انرژی را برای مصرف در آینده ذخیره می­کند. همچنین این ایستگاه شامل بیش از 2000 سنسور مبتنی بر فناوری اینترنت اشیاء (IoT) و وسایل اندازه­گیری هوشمند توزیع است که تمام این تأسیسات برای نظارت به موقع بر داده­های تقاضای آب و برق و بهبود مدیریت آب و برق از طریق پتانسیل کاهش تقاضا در زمانی که نیاز به حذف بارهای غیر بحرانی از طریق روشنایی هوشمند، پریز هوشمند و سیستم تهویه مطبوع هوشمند است، می­باشد. همچنین SGS از طریق یک سیستم مدیریت ساختمان با یک سیستم چیلر هوشمند و یک سیستم ذخیره انرژی حرارتی 100 تنی که انرژی سرمایشی مازاد را برای زمان­های مورد نیاز، ذخیره می کند، تکمیل شده است ، بنابراین تقاضای سیستم چیلر هوشمند کاهش می­یابد.
(21 ژانویه 2019- منبع: arabianindustry) بدست آوردن سهام در دو مزعه بادی در ایالات متحده آمریکا توسط شرکت مصدر ابوظبی
شرکت مصدر اعلام کرده است که قرارداد خرید سهام (SPA) دو مزرعه بادی Rocksprings در تگزاس و استرلینگ در نیو مکزیکو در ایالات متحده اجرایی شده است. این اولین بار است که یک شرکت مستقر در ابوظبی در پروژه­های انرژی تجدید پذیر در آمریکای شمالی سرمایه­گذاری کرده است. در پی این قرارداد شرکت مصدر علاقمند به مشارکت با شرکت تولید انرژی تجدیدپذیر فرانسه Akuo Energy و اولین پروژه انرژی بادی مونته نگرو در مزرعه بادی 72 مگاواتی Wind Woods است. پروژه 149 مگاواتی Rocksprings در سال 2017 راه اندازی شده و شامل 53 توربین بادی 2/3 مگاواتی جنرال الکتریک (GE) و 16 توربین 1/72 مگاواتی در یک سایت در وال ورده تگزاس می­باشد.
(15 ژانویه 2019- منبع:arabianindustry)
انجام مذاکرات برای دومین نیروگاه برق آبی امارات متحده عربی
مذاکرات بین اداره فدرال آب و برق امارات متحده عربی(FEWA)  و دولت رأس الخیمه در خصوص توسعه پروژه­های برق آبی در جریان است. اداره آب و برق دبی (DEWA) اولین نیروگاه برق آبی شورای همکاری خلیج فارس (GCC) را در حتا ساخت. این پروژه 250 مگاواتی در حتا واقع در 134 کیلومتری شرق دبی در میان کوه هاجر در مرز عمان، از منابع آبی یک سد موجود با ظرفیت 1716میلیون گالن استفاده می­کند. محمد صالح مدیر کل FEWA گفت که "ما در حال مذاکره با مقامات رأس الخیمه برای توسعه یک نیروگاه برق آبی با محیط توپوگرافی مشابه حتا هستیم". مطالعات پایلوت، دو مکان را پوشش می­دهد که می­توانند برای پروژه مناسب باشند." صالح افزود، نیروگاه برق آبی پیشنهادی بخشی از "استراتژی انرژی 2050" امارات متحده عربی است که در نظر دارد استفاده از منابع انرژی پاک را در ترکیب انرژی این کشور از 25 درصد به 50 درصد تا سال 2050 افزایش دهد. براساس این استراتژی انتظار می­رود که 70 درصد از انتشار کربن کاسته شود و 700 میلیارد درهم (190/6 میلیارد دلار) تا سال 2050 صرفه­جویی شود. انتظار می­رود نیروگاه برق آبی نیز پاسخگوی تقاضای رو به رشد انرژی باشد و رشد پایدار برای اقتصاد کشور را تضمین نماید.
صالح توضیح داد که "ما امیدواریم بتوانیم پاسخگوی افزایش تقاضای رو به رشد انرژی که در امارات شمالی حدود 6 درصد است، باشیم". اداره فدرال آب و برق امارات متحده عربی(FEWA)  به منظور افزایش زیرساخت شبکه برق کشور، توسعه 13 پست برق جدید را در دو سال آینده با هزینه 1/5 میلیارد درهم در برنامه خود دارد. صالح طرح­های خصوصی سازی در سیستم انتقال و  توزیع را غیر محتمل ندانست. وی گفت: "اگر این امر از لحاظ اقتصادی مناسب باشد، در مورد آن فکر می­کنیم. در حال حاضر، هیچ تصمیمی در مورد خصوصی سازی شبکه انتقال و توزیع اتخاذ نشده است". (18 دسامبر 2018 – منبع: arabianindustry)
برنامه 272 میلیون دلاری EGA برای تأسیسات آب و برق در جبل علی امارات متحده عربی
شرکت مبادله (Mubadala) و هلدینگ دوبال (Dubal Holding) در حال توسعه یک تأسیسات برق و آب شیرین کن در کارخانه ذوب آلومینیم امارات (EGA) در جبل علی دبی هستند. این دو شرکت صاحبان مشترک EGA هستند و سرمایه­گذاری مشترکی را در خصوص توسعه این پروژه جدید انجام خواهند داد. ارزش این پروژه یک میلیارد درهم (272 میلیون دلار) است. این قرارداد برای بیش از 25 سال و بر مبنای یک تولید کننده مستقل برق(IPP)  تنظیم شده است. این تأسیسات جدید شامل یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 600 مگاوات و یک کارخانه آب شیرین کن با فرآیند اسمز معکوس می­باشد. شرکت زیمنس نیز برای نصب اولین توربین گاز کلاس H در امارات متحده عربی فعال است. هنگامی که این پروژه با توربین­های کوچکتر و با کارایی کمتر تکمیل ­شود، در سایت برای استفاده در شرایط اضطراری قرار خواهد گرفت. انتظار می­رود این تأسیسات جدید موجب بهبود کارایی برق کارخانه ذوب آلومینیومEGA  و کاهش 10 درصدی انتشار گازهای گلخانه­ای گردد. (18 دسامبر 2018- منبع: desalination.biz)      
 
دعوت شرکت امارات متحده عربی DEWA از شرکت­های لهستانی برای شرکت در پروژه­های انرژی پاک
 شرکت آب و برق دبی (DEWA) از شرکت­های لهستانی دعوت کرده تا در جریان توسعه پروژه­های انرژی پاک و تجدید پذیر در سراسر امارات شرکت کنند. الطایر معاون رئیس شورای عالی انرژی دبی و مدیر عامل شرکت DEWA در سخنرانی خود در جلسه­ای در لهستان، به اهمیت پروژه­های اصلی DEWA در خصوص انرژی پاک و تجدید پذیر تأکید کرد. وی افزود شرکت آب و برق دبی (DEWA) به منظور تأمین تقاضای رو به رشد آب و برق در دبی برای پنج سال آینده، بیش از 22 میلیارد دلار (81 میلیارد درهم) سرمایه گذاری  کرده است. وی در این نشست در مورد پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم، بزرگترین پارک خورشیدی تک سایت جهان که در حال حاضر بر اساس مدل IPP با ظرفیت 5000 مگاوات (تا سال 2030) با استفاده از ترکیبی از فناوری فتوولتائیک و انرژی خورشیدی متمرکز  (CSP) کار می­کند، اشاره  کرد. وی گفت امارات در نظر دارد تا سال 2050، 75 درصد از کل تولید برق دبی از منابع انرژی پاک باشد. وی همچنین افزود که  DEWA سرمایه گذاری­های داخلی زیادی را از بخش خصوصی و بانک­های خارجی جذب کرده است و منجر به ورود جریان نقدی بزرگی در اقتصاد دبی و امارات شده است. در حال حاضر DEWA بیش از 4000 مگاوات پروژهIPP  در خط لوله، با همکاری بخش خصوصی دارد و کل سرمایه­گذاری بیش از 8/1  میلیارد دلار (30 میلیارد درهم) می­باشد. (10 دسامبر 2018- منبع:arabianindustry )
https://www.arabianindustry.com/utilities/news/2018/dec/10/dewa-invites-polish-companies-to-take-part-in-uae-clean-energy-projects-6012344/
آغاز به کار بزرگترین پروژه ترکیبی برق در امارات متحده عربی
نخستین و بزرگترین پروژه یکپارچه ترکیبی برق جهان که ترکیبی از بیوگاز (landfill gas-LFG)، خورشید و محصولات کشاورزی است در امارات متحده عربی ساخته خواهد شد. روز پنج شنبه مقامات دولتی رأس الخیمه در کنفرانس انرژی تجدید پذیر در دبی اعلام کردند که امارات متحده عربی به زودی شاهد توسعه نخستین و بزرگترین پروژه ترکیبی بیوگاز - خورشید- کشاورزی در رأس الخیمه خواهد بود. به گفته مقامات، سازنده نیروگاه 100 میلیون دلار برای توسعه این نیروگاه اختصاص داده است. امارات متحده عربی قصد دارد تا سال 2050، 600 میلیارد درهم (163/4 میلیارد دلار) برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد انرژی این کشور سرمایه­گذاری نماید. کشورهای حوزه خلیج فارس به 85 میلیارد دلار برای اضافه کردن 69000 مگاوات ظرفیت تولید و 52 میلیارد دلار دیگر برای توسعه خطوط انتقال و توزیع در پنج سال آینده نیاز دارند. این پروژه با سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری (367 میلیون درهم)، می­تواند 16 مگاوات برق تولیدی را به مشتریان خود در رأس الخیمه عرضه نماید. (26 اکتبر 2018- منبع:  (thenews     https://www.thenews.com.pk/print/385730-uae-set-to-have-largest-hybrid-power-project
دستیابی امارات متحده عربی به رتبه یازدهم براساس گزارش بانک جهانی در سال 2019
شیخ محمد بن راشد المکتوم نخست وزیر، اظهار داشت که با تلاش­ قابل توجهی که دولت فدرال و سایر ادارات محلی در ایجاد یک محیط تجاری دوستانه در سطح جهانی داشته­­اند، و به واسطه نوآوري، کارآفریني و سرمایه­گذاری، امارات متحده عربي به يك مرکز جهانی تبديل شده است. وي این اظهارات را در پي اعلام نتایج گزارش فضاي كسب و كار بانک جهانی در سال 2019 كه در آن امارات متحده عربی با 10 رتبه بهبود به رده يازدهم رسيده بود، مطرح نمود. بر اساس اين گزارش، امارات متحده عربی بهترین کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است. اين کشور با حذف كامل هزینه­های تجاری و صنعتی مشتركين بالاي 150 کیلو وات، دسترسي به برق را آسانتر ساخت. این بهبود به علت موفقیت در زير بخش برق و اقداماتی كه در راستاي مدرن سازی قوانين به همراه آموزش برای بهبود کارایی صورت گرفته بود، حاصل گردید. رتبه­بندی­ها به ترتيب اهميت با 10 موضوع تعیین می­شوند که هر کدام با توجه به وزن هر موضوع، شامل چندین شاخص مي­باشند. در میان اين ده موضوع، امارات متحدۀ عربی با توجه به عوامل زیادی چون درخواست انشعاب برق (با بالاترين امتیاز 1)، پرداخت مالیات (2)، معامله با مجوز ساخت و ساز (5) ثبت اموال (7)، اجرای قراردادها (9) و حمایت از سرمایه­گذاران كوچك (15) در رده یازدهم قرار گرفت. این گزارش بر پایه چگونگی انجام تجارت، در نظر گرفتن مقررات تجاری، حقوق مالکیت، اجرای قرارداد، قوانین سرمایه گذاری، دسترسی به اعتبار و تعدادی از عوامل دیگر، اقتصاد 190 کشور را رتبه بندي كرده است. (1 نوامبر 2018- منبع: gulftoday)
http://www.gulftoday.ae/portal/3a542b1f-aaf6-4c1b-8acd-4ae325054b63.aspx
افتتاح سه تأسيسات آب شيرين كن در سال 2021 در امارات متحده عربي
براساس گزارش رسانه­هاي محلي، امارات متحده عربي در سال 2021 سه تأسيسات آب شیرین کن افتتاح خواهد نمود. این تأسيسات در شهرهای شمالی رأس الخیمه، ام القيوین و فجيره واقع شده و انتظار می­رود 511 میلیون لیتر (135 میلیون گالن) آب در روز تولید شود. این تأسيسات توسط اداره برق و آب فدرال امارات متحده عربی و شرکت هلدينگ برق MDC متعلق به شرکت سرمایه­گذاری دولتی مبادله (Mubadala) اداره می­شوند. زمان بندی و اندازه اين تأسيسات بر اساس راه­حل­های مطلوب فنی و جذابیت تجاری تعیین شده است. نخستین مرحله اين پروژه بر اساس برنامه زمان بندي تا سال 2021 به پایان خواهد رسيد. تکنولوژی اسمز معکوس در هر سه کارخانه استفاده می­شود که انرژی کمتری نسبت به روش تقطیر نیاز دارد. (26 اكتبر 2019 – منبع: urdupoint)
https://www.urdupoint.com/en/world/united-arab-emirates-to-open-3-new-desalinati-465165.html
 
تصویب اعطای وام قرض الحسنه به تأسیسات زباله سوز شارجه توسط صندوق توسعه ابوظبی
صندوق توسعه ابوظبی (ADFD)پرداخت یک وام قرض الحسنه به مبلغ 33 میلیون دلار (121 میلیون درهم) را برای توسعه یک تأسیسات زباله­ سوز در شارجه امارت تصویب کرده است. انتظار می­رود این تأسیسات، با بیش از 300 هزار تن ضایعات جامد شهری (MSW) در سال یا 37/5 تن در ساعت، ظرفیت تولید حدود 30 مگاوات انرژی را دارا باشد. با توجه به این که این تأسیسات در اوایل سال 2021 به اتمام خواهد رسید، هدف آن دستیابی به دفن صفر زباله در دفنگاه شارجه می­باشد و هدف امارات متحدۀ عربی در سال 2021، هدایت 75 درصد از زباله­های جامد شهری خود به دفنگاه زباله خواهد بود. تخمین زده می­شود با اجرای این پروژه سالانه از انتشار حدود 450 هزار تن دی اکسید کربن جلوگیری می­شود و معادل 45 میلیون متر مکعب در مصرف گازطبیعی صرفه­جویی
می­گردد. (5 سپتامبر 2018- منبع: zawya)
 
امضاي يادداشت تفاهمي بين امارات متحده عربی و اوكراين در زمينه اجراي پروژه­های سرمایه­گذاری انرژی در زمينه بهينه­سازي انرژي
آژانس دولتی بهره ­وری انرژی و صرفه­ جویی انرژی اوکراین و وزارت انرژی و صنعت امارات متحده عربی یادداشت تفاهمي در مورد
بهره­وری انرژی و انرژی­های تجدیدپذیر امضاء کردند. سرویس مطبوعاتی آژانس اوکراینی در روز شنبه اعلام كرد كه اين دو كشور با همکاری يكديگر در پروژه­های مشترک سرمایه­گذاری در زمینه بهره وری انرژی، انرژی پاک و پردازش زباله، تجربه ­هاي خود را تبادل خواهند نمود. آژانس اوکرایني می­گوید که امارات متحده عربی یکی از پیشرفته­ترین کشورهای خلیج فارس است که اين هدف را براي خود تعيين كرده كه در تراز انرژي سال 2050 خود حداقل به 44 درصد از انرژی پاک دست يابد. علاوه بر این، مقر آژانس بین­المللی انرژی­هاي تجدید پذیر (IRENA) که اوکراین نيز در آن عضو است، در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی قرار دارد. همچنين بزرگترین پارک خورشیدی در نزدیکی دبی ساخته شده است. ظرفیت انرژی­های تجدیدپذیر پیش بینی شده در سال 2020 يك گیگاوات و در سال 2050، 5 گیگاوات گردد
. (20 اوت 2018 – منبع: open4business.com.ua)
پیشرفت کار پروژه  523  میلیون دلاری نیروگاه تلمبه ذخیره ای حتا در دبی
مطالعات مهندسی نیروگاه تلمبه ذخیره­ای حتا به ارزش 523 میلیون دلار (1/92 میلیارد درهم - 448/6 میلیون یورو) به پایان رسیده است. اداره آب و برق دبی (DEWA) در حال توسعه نیروگاه 250 مگاواتی است که از آب ذخیره شده در سد حتا استفاده می­کند. این مطالعات مهندسی بخشی از قرارداد مشاوره­ای 16 میلیون دلاری (58 میلیون درهم - 13/7میلیون یورو) است که در ژوئن 2017 توسط اداره آب و برق دبی به شرکت فرانسوی EDF واگذار شده است. این قرارداد شامل خدمات مشاوره­ای برای طراحی تونل آب عمیق، مخزن بالا و نیروگاه برق آبی، مناقصه برای تأمین مواد، نظارت بر کار ساخت و ساز، نصب سایت، راه اندازی آزمایشی و دائم است. پروژه حتا با استفاده از آب سد که می­تواند بیش از 1/7 میلیارد گالن باشد، برق تولید می­کند. مخزن بالادست نیز در ارتفاع 330 متر بالاتر از سطح سد در کوه­ ها قرار خواهد گرفت که ظرفیت ذخیره سازی اضافی 880 میلیون گالن را فراهم خواهد کرد. توربین­هایی که از انرژی پاک و ارزان خورشید استفاده می­کنند، آب را در ساعات غیر پیک از مخزن پایین­تر به مخزن بالا پمپ می­کنند، در حالی که در ساعات پیک، توربین با استفاده از سرعت ریزش آب مخزن بالا برای تولید برق کار می­کنند. این نیروگاه به شبکه برق DEWA متصل خواهد شد. حسن سعید محمد الطایر، مدیر عامل اداره آب و برق دبی (DEWA) در این خصوص اظهار داشت: "این پروژه به عنوان بخشی از استراتژی انرژی پاک دبی 2050 است که توسط معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی عنوان شده است. ما چندین پروژه از جمله نیروگاه برق آبی را با هزینه 523 میلیون دلار (448/6 میلیون یورو) راه اندازی کرده­ایم".

(15 ژوئیه 2018- منبع:arabianindustry )
https://www.arabianindustry.com/construction/news/2018/jul/15/dubais-523m-hatta-hydroelectric-plant-progresses-5953727/

سرمایه­ گذاری شرکت سرمایه­گذاری جاده ابریشم در دبی
وب سایت خبری caixinglobal.com اعلام کرد که شرکت سرمایه­ گذاری جاده ابریشم 24 درصد از سهام پروژه خورشیدی دبی امارات متحده عربی را به دست آورد. بر اساس گزارش­های رسانه­ ای، پروژه انرژی خورشیدی 700 مگاواتی (Concentrating Solar Power -CSP)، بزرگترین واحد تولیدی CSP در جهان است که  توسط شرکت سرمایه­ گذاری جاده ابریشم، اداره آب و برق دبی و شرکت  ACOWA Power Barka SAOG عربستان سعودی توسعه خواهد یافت. انتظار می­رود که این پروژه بتواند برق را با تعرفه 7/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت که قیمتی قابل رقابت با برق تولید شده توسط سوخت­های فسیلی بدون یارانه است، ارائه نماید.
(26 ژوئیه 2018- منبع:ecns.cn )

سرمایه ­گذاری بیش از 136 میلیون دلار (116/7 میلیون یورو) در خصوص بهینه ­سازی انرژی در دبی
تا سال 2017 دوبی به میزان 136/7 میلیون دلار (500 میلیون درهم - 116/7 میلیون یورو) در زمینه بهینه­ سازی انرژی سرمایه­گذاری­ نموده است. براساس گزارش منتشره توسط اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB)، امارات متحده عربی در سال 2017، 68 میلیون دلار (250 میلیون درهم- 58/3 میلیون یورو) در پروژه­ه ای بهینه­ سازی انرژی هزینه کرده است که یک سوم بیشتر از هزینه­ های مشابه در سال 2016 می­باشد. با این اقدامات انتظار می­رود 21 درصد در مصرف برق و 31 درصد در مصرف آب صرفه­ جویی رخ دهد. همچنین این گزارش به پیشرفت قابل توجه حاصل از پروژه­های تولید کننده برق مستقل (IPP) شامل فاز 4، 700 مگاواتی پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم دبی، اشاره کرد. نیروگاه خورشیدی متمرکز (CSP) دارای بلندترین برج خورشیدی جهان در 260 متری است و همچنین بزرگترین سرمایه­ گذاری CSP در جهان خواهد بود که ظرفیت ذخیره­سازی 15 ساعت انرژی حرارتی را خواهد داشت. در گزارش اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB) اشاره شده که شرکت­های منطقه ­ای سرمایش در دبی در خصوص بهره­ وری منابع مشارکت داشتند، و در سال 2017، 40 درصد از نیاز سرمایش خود را با استفاده از آب بازیافتی به جای آب شیرین شده تأمین کردند. این کار با حمایت شهرداری دبی حاصل شد. از سال 2014، شرکت­های خدمات انرژی، برنامه­ های بهره­ وری را به ارزش 54/5 میلیون دلار (200 میلیون درهم – 46/7 میلیون یورو) در 2500 ساختمان در دبی اجرا کرده­اند. اداره تنظیم مقررات و نظارت (RSB) اعلام کرد که این پروژه­ها بخشی از برنامه تکمیلی ساختمان در امارات است که به منظور افزایش بهره ­وری انرژی و آب می­باشد. سعید محمد الطایر، معاون شورای عالی انرژی دبی گفت که بیش از 30 هزار ساختمان در دبی  تکمیل شده­ اند که به لحاظ تأمین انرژی کارا بوده­اند. وی ادامه داد: "در حال حاضر هزینه­ این پروژه استراتژیک تقریباً 8/2 میلیارد دلار (30 میلیارد درهم – 7/0 میلیارد یورو) است که بازگشت آن 22/3 میلیارد دلار (82 میلیارد درهم – 19/1 میلیارد یورو) و سود فعلی خالص آن 14/2 میلیارد دلار (52 میلیارد درهم -12/2 میلیارد یورو) می­باشد.
(22 ژوئیه 2018- منبع:arabianindustry)
الگو قرار گرفتن امارات متحده عربی برای عربستان سعودی در خصوص نحوه انتشار صورتحسابهای برق
در ماه گذشته مصرف­کنندگان عربستان سعودی با مشاهده قبوض برق خود و افزایش دو برابری تعرفه­های برق، شوکه شدند. قبوض برق آنان با توجه به گرمای تابستان و استفاده از سیستم­های تهویه مطبوع افزایش چشمگیری یافته بود. متخصصان معتقدند که خانوارها می­توانند اقداماتی را برای کاهش این شوک انجام دهند. چندین سال پیش اداره آب و برق دبی (DEWA) جزئیات صورتحساب­ها را ارائه داد. این جزئیات به مشتریان اجازه می­داد مصرف دقیق آب و برق خود از جمله میزان انتشار کربن را مشاهده کنند. با استفاده از نرم افزارهای هوشمند این شرکت، شهروندان می­توانند صورتحساب خود را تجزیه و تحلیل کنند و ماهانه و سالانه مصرف انرژی را از طریق نمودارها مشاهده نمایند. اداره آب و برق ابوظبی (ADWEA)  نیز برنامه­های جدید فناوری­ و پایداری را به منظور کمک به مصرف­کنندگان به اجرا در آورده است. این تغییرات با توجه به مصرف شهروندان امارات متحده عربی که به طور متوسط بیش از 20 هزار کیلو وات ساعت در سال و 550 لیتر آب در روز است، بسیار مهم هستند. مدیر عامل یکی از شرکت­های خدمات مدیریت که با DEWA کار کرده است، گفت: "امارات متحده عربی برای ایجاد یک کشور از لحاظ انرژی کارا و پایدار تلاش می­کند، اما موفقیت این ابتکارات بستگی به مصرف خانوارها دارد. یکی از استراتژی­های کلیدی ایجاد "آگاهی مصرف" است. پس از تحقیقات گسترده، هر دو ارائه دهنده برق (اداره آب و برق دبی(DEWA)  و آب و برق ابوظبی (ADWEA) ) متوجه شدند که بسیاری از مصرف کنندگان صورتحساب­های مربوطه خود را می­خوانند اما نمی­دانند چه هزینه­ای برای آنها لحاظ شده است. وی افزود صورتحساب سبز آب و برق دبی (DEWA)  در سال 2012 برای حفاظت از محیط زیست و ترویج پایداری ایجاد شد. مصرف­کنندگان می­توانند این صورتحساب را از هر جایی به دست بیاورند، مصرفشان را تجزیه و تحلیل کرده و صورتحساب خود را آنلاین پرداخت نمایند. این صورتحساب علاوه بر توضیح ساده­ای در مورد مصرف، راهکارهایی را در زمینه صرفه­جویی انرژی و حفاظت از آب ارائه می­دهد. وی افزود که زمان مصرف مورد توجه مشتریان است. زمان پیک بین ظهر و پنج بعد از ظهر است، به طوری که اداره آب و برق دبی(DEWA)   مصرف­کنندگان را در صورت کاهش مصرف در این محدوده زمانی تشویق می­کند. مصرف­کنندگان به ویژه در هنگام تجزیه و تحلیل صورتحساب خود به هزینه مصرف نیز توجه می­کنند و می­توانند صورتحساب خود را با آمار همسایگان خود مقایسه کنند، به این ترتیب آنها می­توانند اهداف مدیریت انرژی واقعی را تعیین نمایند. همچنین می­توان استراتژی­های فصلی را در خانوار اجرا نمود. یک مثال، محدود کردن استفاده از سیستم­های تهویه مطبوع در تابستان است. ضروری است که مشتری­ها از هزینه­های انرژی و هزینه­های احتمالی انرژی خود آگاهی یابند. شفافیت در صدور صورتحساب به مصرف کنندگان کمک می­کند مصرف خود و در نتیجه بودجه خود را مدیریت نمایند.
(11 ژوئیه 2018- منبع: (arabnews


 
ذخیره انرژی بادی دریایی توسط دو شرکت انرژی
مزارع بادی دریایی به عنوان یک منبع انرژی پاک مهم بشمار می­آیند، اما بیشترین برق آنها در شب زمانی که نیاز در حداقل سطح ممکن خود است، تولید می­شود. ذخیره انرژی باد برای تولیدکنندگان برق مشکلاتی را بوجود آورده است. شرکت نروژی Equinor که در گذشته تحت عنوان استات اویل شناخته می­شد، با همکاری شرکت مصدر (Masdar) امارات متحده عربی در نظر دارند باتری را به منظور ذخیره سازی انرژی باد بسازند. این پروژه، که به نام Batwind شناخته می­شود، در اسکاتلند در نزدیکی محل یک مزرعه بادی دریایی اجرا خواهد شد. برق تولید شده در Hywind اسکاتلند توسط کابل به یک پست واقع در خشکی، جایی که باتری­های 1 مگاواتی به شبکه متصل هستند، انتقال داده می­شود. ظرفیت باطری­ها معادل 128000 تلفن هوشمند است. ذخیره سازی Batwind مانند یک انبار انرژی کار می­کند. به طوری که در زمان نیاز، برق را به شبکه می فرستد.
(27 ژوئن 2018- منبع:(houstonchronicle
https://www.houstonchronicle.com/business/energy/article/Two-energy-companies-say-they-can-store-off-shore-13030881.php
دبی آماده برای آزمایش استفاده از باتری ذخیره­ ساز
دبی در حال آماده شدن برای آزمایش استفاده از باتری ذخیره­سازی است که به پارک عظیم خورشیدی واقع در صحرا متصل خواهد شد. شرکت ژاپنی ceramics، عرضه کننده شبکه متصل ذخیره­سازی (NAS) و عایق­های NGK، 1/2 مگاوات از سیستم باتری بزرگ شبکه متصل ذخیره­سازی (NAS-Network Attached Storage) خود را برای یک پروژه پایلوت در فاز اول پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم عرضه کرده است. این شرکت اعلام کرد که در حال حاضر کل ظرفیت ذخیره­سازی این باتری­ها که در تأسیسات خورشیدی نصب می­شوند، 7/2 مگاوات است. باتری NAS  برای تثبیت نوسانات خروجی برق خورشیدی و همچنین سایر برنامه­های شبکه از جمله زمان انتقال انرژی و کنترل فرکانس استفاده می­شود. عرضه کننده ژاپنی همچنین ادعا می­کند که باتری NAS آنها تنها فناوری ذخیره­سازی است که موفقیت عملیاتی در خاورمیانه را ثابت کرده است. سعید محمد الطایر، مدیرعامل و مدیر اجرایی اداره آب و برق دبی (DEWA) در مصاحبه اخیر خود با سایت خبری Middle East Utilities گفت این باتری­ها قبل از  تأیید نهایی باید آزمایش شوند. وی همچنین افزود ما در حال حاضر تحت عنوان یک پروژه تحقیق و توسعه (R&D) در حال نصب ذخیره ساز NDK برای حدود 1/2 مگاوات هستیم. اما از آنجا که این فناوری هنوز ثابت نشده است، به زمان نیاز داریم تا آن را آزمایش کنیم و اثربخشی آن را تعیین کنیم. (29 ژوئن 2018- منبع: arabianindustry)
http://www.arabianindustry.com/utilities/news/2018/jun/29/dubai-to-trial-large-scale-battery-storage-5947734/#close
اميد امارات متحده عربی به در اختيار داشتن چهار راكتور هسته اي تا سال 2020
امارات متحده عربی برنامه­های خود را براي راه­اندازی اولین راکتور هسته­اي، حداقل تا پایان سال 2019 به تعویق انداخته است. شرکت نوا انرژي (Nawah Energy)، اپراتور نيروگاه هسته­ اي بار كه (Barakah)، اعلام کرد که بررسي­هاي لازم به منظور به روزرسانی برنامه راه­اندازی نيروگاه را به اتمام رسانده است. اين شركت در بیانیه­ای اعلام کرد كه پیش بینی مي­نمايد که بارگذاری اجزای سوخت هسته­ای مورد نیاز برای شروع عملیات واحد 1 اين نيروگاه در انتهاي سال 2019 تا اوایل سال 2020 رخ دهد. نیروگاه ابوظبی بزرگترین پروژه هسته­ای در دست احداث در جهان و اولین نيروگاه هسته­اي در جهان عرب خواهد بود. امارات متحده عربی قبلاً در برنامه راه­اندازي نیروگاه عنوان کرده بود که اولین رآکتور در سال 2017 عملیات خود را آغاز خواهد کرد. انتظار می­رود تا سال 2021، 27 درصد از نیاز برق اين کشور از انرژی هسته ­ای و انرژی تجدیدپذیر تأمين گردد. بر اساس گزارش وزارت انرژی امارات متحده عربی، در صورت تكميل عمليات چهار راکتور، اين نيروگاه قادر خواهد بود تا 5600 مگاوات برق تولید نمايد. به همین ترتیب، عربستان سعودی  نيز امیدوار است که به انرژی هسته ­ای دست يابد و در ماه جاری برنامه­ های خود را برای ساخت دو راکتور هسته ­ای تسریع نموده است.
(29 مي 2018- منبع: alaraby)
برنامه­ريزي جهت صرفه­جويي 20 درصدي در مصرف انرژي در فرودگاه بین­المللی دبی
آژانس خبري امارات متحده عربی (WAM) گزارش داد که فرودگاه بین­المللی دبی برای 20 درصد صرفه­جویی سالانه انرژی، از تجزیه و تحلیل داده­های زیمنس و فناوري ساختمان هوشمند استفاده خواهد کرد. هدف این فرودگاه کاهش مصرف انرژی با انجام اقداماتي در ترمینال­های 1، 2، 3 و سالن اجتماعات B در اين فرودگاه است. این اقدامات بر روی سیستم­ های هوا و آب فرودگاه انجام خواهد شد و انتظار می­رود که اين پروژه هفت ساله، میزان انتشار دی اکسید کربن را حدود 25000 تن کاهش دهد و موجب صرفه­جویی سالانه حدود 50 گیگاوات ساعت برق و 21 میلیون گالن آب گردد. يك راه حل ويژه بهینه­سازی مصرف انرژی براي اين پروژه توسط شركت زیمنس طراحی شده که شامل طیف وسیعی از فناوری­ های فیزیکی و دیجیتالی نظير درایوهای فرکانس، سنسورها، اندازه­ گیری انرژی و تجهيزات کاراي آب را در بر مي­گيرد. به گفته وزیر انرژی امارات متحده عربی، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با 99 درصد نیاز داخلی انرژی به نفت و گاز، به عنوان عمده ­ترين عرضه­ كنندگان نفت، قصد دارند سهم انرژی­هاي پاک را كه تا سه سال پيش نزدیک به صفر بود تا سال 2050 به 50 درصد افزایش دهند. امارات متحده عربی معاهده تغيير اقليم پاريس را در سپتامبر 2016 تصویب کرده است.
(22 مي 2018- منبع: xinhuanet)
امضاي قرارداد فاز چهارم پارک خورشیدی دبی در چین
قرارداد جدید فاز چهار پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم، بزرگترین پروژه سرمایه­گذاری در خصوص نيروگاه خورشيدي متمركز در جهان، امضاء شد. اين قرارداد مهندسی، تدارکات و ساخت (EPC) براي فاز چهارم با ظرفيت 700 مگاوات در شانگهای چین، با شركت برق آكواي عربستان سعودی و شركت برق شانگهای چین به عنوان پیمانکاران اصلی پروژه امضاء شد. سعید محمد الطایر مدیر عامل شرکت آب و برق دبی (دوا)، در سخنرانی خود در مراسم امضای اين قرارداد گفت: تجارت دو جانبه بین امارات متحده عربی و چین در 9 ماهه اول سال 2017، بیش از 35 میلیارد دلار (128/4 ميليارد درهم) بوده است. وی افزود: ماه گذشته، فاز چهارم اين پارک خورشیدی در قالب يك تولید کننده مستقل برق آغاز شد. هدف اين پارک ایجاد تنوع در انرژی پاک با ظرفیت 5000 مگاوات و کل سرمایه­گذاری 13/6 ميلیارد دلار (50 میلیارد درهم) تا سال 2030 می باشد. با توجه به اهداف بلندپروازانه امارات متحده عربي تا سال 2050، این کشور حداقل به 42000 مگاوات انرژی تجدیدپذیر نیاز دارد و این پروژه يكی از ارکان کلیدی این هدف می باشد.
 (14 آوريل 2018 – منبع: Gulf News)
كاهش يك میلیون تن دی اکسید کربن تا سال 2030، براساس هدف جدید تعیین شده توسط شرکت خدمات انرژی اتحاد
طبق اهداف جدیدي که توسط شرکت خدمات انرژی اتحاد (Etihad ESCO)، در چهارمین سالگرد نشست سالانه Retrofit Tech دبی اعلام شد، تا سال 2030 بیش از يك میلیون تن دی اکسید کربن کاهش خواهد یافت و 1/7 تراوات ساعت برق در همان سال در دبی صرفه­جويي خواهد شد. افزایش سرمایه­گذاری­های انجام شده، اجراي پروژه­هاي صرفه­جویی در مصرف برق، کاهش مصرف آب و افزایش آگاهی از كارايي انرژی در دبی، از نكات برجسته مطرح شده در اين نشست مي­باشد. علی الجاسم مدیر عامل شرکت خدمات انرژی اتحاد، هدف را تا سال 2030، صرفه­جويي 5/6 میلیارد گالن انگليسي آب از طریق نوآوري­هاي جدید قرار داد. در خصوص پروژه­های خورشیدی نیز تمرکز بر توليد 1000 کیلووات برق از طريق پشت بام­هاي مرکز تجارت جهانی دبی و همچنین 3000 کیلووات از پانل­های خورشیدی روی سقف 640 ویلا در هاتا خواهد بود. الجاسم بر این موضوع تأكيد کرد که دبی مي­تواند از طريق اجراي پروژه­های سودآور برق و پروژه­های صرفه­جويي تقاضاي آب، به یک الگوی در كارايي انرژي تبدیل شود. وی همچنین اظهار داشت که همکاری با دانشگاه انگلیسی (British University) در دبی، که توسط شورای عالی دبی حمایت می­شود، موفقیتي بلند مدت در برنامه­های آموزشی برای مدیران اجرایی، مهندسین، تکنسین­ها و سرمایه­داران است. این برنامه به منظور افزايش بخش خورشیدی و رسیدن به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برنامه­ریزی شده است. مطالعات موردی در این نشست نشان دادند که شرکت آب و برق دبی (دوا) از طريق تكميل پروژه­ها توانسته است 30 درصد صرفه­جويي انرژي و همچنین 2 میلیون درهم (544/6 هزار دلار) در يك سال صرفه جویی مالي، ايجاد نمايد. این نتیجه ناشي از جایگزینی سیستم­های خنک­ کننده نيروگاه­ها، ارتقاي قابل توجه سیستم­های HVAC و تکمیل هفت ساختمان شرکت آب و برق دبی (دوا) در دبی مي­باشد. در اين نشست، روشنايي نيز به عنوان يك جنبه کلیدی در كارايي انرژی مطرح و تأثیر آن بر صرفه­جویی انرژی مورد بررسي قرار گرفت.  به عنوان مثال پروژه مسكوني محمد بن راشد از پروژه­هاي مورد بررسی بود كه شامل تأسیسات روشنایی 1656 ویلا و 110000 چراغ­ روشنايي جدید بود که منجر به 80 درصد صرفه جویی در انرژی و 0/57 میلیون درهم (155/2 هزار دلار) در سال گرديد. شورای عالی انرژی دبی هدفگذاري نموده كه تا سال 2030، تقاضای انرژی را 30 درصد کاهش دهد و 30000 ساختمان را نیز تکمیل کند. بازسازی و ترمیم ساختمان­های موجود نيز به عنوان استراتژی­های اصلی کاهش تقاضای کلی انرژی مطرح شده است. (11 آوریل 2018- منبع: zawya)
آغاز ساخت نیروگاه حرارتی خورشیدی (CSP) 700 مگاواتی در دبی
ساخت یکی از بزرگترین پروژه­های نیروگاه­های حرارتی خورشیدی (CSP) در جهان در امارات متحده عربی آغاز شده است. اداره آب و برق دبی (DEWA) با همکاری کنسرسیومی متشکل از شرکت ACWA Power عربستان سعودی و شرکت چینی شانگهای الکتریک، در حال توسعه پروژه 700 مگاواتی است. این پروژه،  فاز چهارم پروژه پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم دبی است که انتظار می­رود تا سال 2030، با 50 میلیارد درهم (13 میلیلرد دلار) سرمایه گذاری، 5000 مگاوات تولید نماید. این پروژه برای فازهای توسعه از یک نیروگاه سهموی 600 مگاواتی و یک برج خورشیدی 100 مگاواتی به ارتفاع 260 متر استفاده خواهد کرد. این طرح توسعه بر اساس مدل تولید کننده مستقل برق (IPP) و بر روی زمینی به مساحت 43 کیلومتر مربع ساخته خواهد شد. در این پروژه طراحی شده که برق بیش از 270 هزار خانه از  انرژی تجدیدپذیر تأمین گردد. همچنین پیش بینی شده که با اجرای این پروژه، سالانه 1/4 میلیون تن از انتشار کربن کاسته شود. ساخت این پروژه ملزم به 14/2 میلیارد درهم (3/8 میلیارد دلار) سرمایه­گذاری است؛ همچنین هزینه همتراز شده برق (LCOE) این پروژه به 7/3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خواهد رسید. فاز اول پروژه فتوولتائیک خورشیدی با ظرفیت 13 مگاوات در سال 2013 و پس از آن فاز دوم با ظرفیت 200 مگاوات در ماه مارس سال گذشته انجام شد.
برنامه­ریزی شده فاز سوم 800 مگاواتی این پروژه تا سال 2020 عملیاتی شود، در حالی که مرحله اول فاز چهارم 700 مگاواتی در فصل چهارم سال 2020 به بهره برداری خواهد رسید. امارات متحده عربی برای دستیابی به استراتژی انرژی پاک دبی 2050 جهت تبدیل دبی به یک مرکز جهانی انرژی پاک و اقتصاد سبز تا سال 2050 به بیش از 42000 مگاوات انرژی پاک و تجدید پذیر نیاز خواهد داشت
 (21 مارس 2018 – منبع: power-technology)
در مشارکت استراتژیک امارات متحده عربی و کره جنوبی در زمینه انرژی تجدید پذیر و ذخیره انرژی
شرکت مصدر ابوظبی تفاهم نامه­ای را با آژانس انرژی کره جنوبی (KEA) به منظور همکاری در زمینه انرژی تجدیدپذیر و سرمایه­گذاری بین کره جنوبی و امارات  متحده عربی امضاء کرده است. هدف شرکت مصدر وKEA ، ایجاد یک همکاری استراتژیک برای تشویق سرمایه ­گذاری انرژی تجدیدپذیر و توسعه تعدادی از پروژه­های انرژی تجدیدپذیر با بکارگیری انرژی خورشیدی، باد، ذخیره انرژی، نیروگاه شناور خورشیدی و فناوری­های تبدیل زباله به انرژی در کره جنوبی است. همچنین هر دو طرف تفاهم نامه ممکن است دامنه همکاری های خود را در آینده در زمینه حسابرسی انرژی، شبکه­های هوشمند و دیگر زمینه­های مرتبط توسعه دهند. این تفاهم نامه پس از جلسه شورای همکاری­های دوجانبه دوجانبه بین دو کشور در ماه مارس امضاء گردید.
(28 مارس 2018- منبع: energy-storage.news)
https://www.energy-storage.news/news/united-arab-emirates-and-south-korea-in-strategic-partnership-on-renewables

قرارداد شرکت ABB با  DEWA در امارات متحده عربی در زمینه انرژی خورشیدی
اخیراً قراردادی به ارزش بیش از 90 میلیون دلار از سوی اداره آب و برق دبی تأمین مالی گردیده است. براساس این قرارداد شرکت ABB مسئول ساخت پست 400 کیلو ولت شمس خواهد بود که برق خورشیدی حاصل از فازهای پروژه پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم را به شبکه برق دبی متصل می­کند. بر اساس این قرارداد، همچنین این شرکت مسئولیت طراحی، تأمین، نصب و حق العمل پست 132/400 کیلو ولت شمس را دارد که ظرفیت بیش از 2000 مگاولت آمپر را خواهد داشت.  انتظار می­رود پس از اتمام فاز 3 این پروژه در سال 2020، تولید بیش از 1000 مگاوات برق خورشیدی فتوولتائیک صورت گیرد. به عنوان بخشی از این پروژه، این شرکت تابلوهای برق، ترانسفورماتورهای برق، سیستم­های حفاظتی، اتوماسیون و کنترل همراه با  سیستم­های نظارت و ارتباطات را تأمین نماید. این دومین پست این شرکت برای این پارک است که امکان تحویل برق قابل اطمینان به تأسیسات و مشتریان صنعت را در کنار بخش خدمات و زیرساخت فراهم می­نماید.
(4 آوریل 2018 – منبع: ZACKS)
 
تکمیل واحد 1 نیروگاه هسته­ای براکه امارات متحده عربی
اولین نیروگاه هسته­ای امارات متحده عربی که در حال ساخت بود، تکمیل شده است. واحد 1 نیروگاه هسته­ای براکه به طور رسمی توسط رئیس جمهور کره جنوبی مون جائه و محمد بن زاید آل نهیان در اواخر ماه مارس افتتاح شد. برنامه­ریزی شده است که تمامی چهار واحد این نیروگاه تا سال 2020 به مرحله بهره­برداری برسند. چهار راکتور هسته­ایAPR1400 ، بیش از 25 درصد نیاز برق امارات متحده عربی را تأمین می­کنند و سالانه مانع از انتشار 21 میلیون تن دی اکسید کربن می­گردند. (4 آوریل 2018- منبع:pngindustrynews.net)
امارات متحده عربی - اخبار 2017-1396
رونمایی شرکت اطلس کپکو از سه محصول جدید در نمایشگاه برق خاورمیانه
شرکت اطلس کپکو از سه محصول برقی این شرکت در نمایشگاه برق خاورمیانه که از 6 الی 8 مارس در دوبی، امارات متحده عربی برگزار شد رونمایی نمود. این محصولات شامل ژنراتورهای القایی سرعت متغیر دارای راندمان بالا و بار کم، ژنراتورهای کانتینری دوقولو با مصرف سوخت بهینه برای نیروگاه­های مدولار و پایه­های روشنایی LED با مصرف بهینه انرژی می­باشند. نمایشگاه برق خاورمیانه یکی از بزرگترین رویدادها در حیطه برق در جهان است که تولید، توزیع و انتقال برق را پوشش می­دهد. نمایشگاه برق خاورمیانه یکی از بزرگترین مکان­ها برای ملاقات متخصصان و کارشناسان صنعت برق در بیش از 100 کشور جهان است. این نمایشگاه امسال در تاریخ 6 الی 8 مارس (15 الی 17 اسفند) در امارات متحده عربی، دوبی برگزار گردید.
(5 مارس 2018- منبع: Meconstructionnews)     
مناسب بودن آب شیرین کن­های خورشیدی از لحاظ تجاری در ابوظبی
شرکت مصدر اعلام کرده است که برنامه پایلوت آب شیرین کن از طریق انرژی تجدیدپذیر در قنتوت ابوظبی، نشان می­دهد که آب شرین کن طراحی شده برای انرژی خورشیدی در ابوظبی امارات متحده عربی از لحاظ تجاری مناسب است. شرکت مصدر به منظور بررسی امکان سنجی استفاده از انرژی­های تجدید پذیر در آب شیرین کن دریایی، پنج برنامه پایلوت دارد. نتایج پروژه­های پایلوت نشان می­دهد که  استفاده از آب شیرین کن خورشیدی با استفاده از فناوری­های اسمز معکوس، یک راه حل جذاب، کم هزینه و بلند مدت پایدار برای شیرین سازی دریا در خلیج فارس ارائه می­نماید. این شرکت نشان داد که از طریق این برنامه در مقایسه با تکنولوژی­های موجود در امارات متحده عربی، بیش از 75 درصد بهبود در بهره­وری انرژی به دست می­آید.
(14  فوریه 2018- منبع: menafn)
http://www.menafn.com/1096466732/UAE-Solar-Energy-Powered-Desalination-Commercially-Viable-in-Abu-Dhabi
بررسی امکانات بالقوه برای یک نیروگاه تلمبه ذخیره­ای 2/5 گیگاواتی در دبی
امکانات بالقوه برای یک نیروگاه تلمبه ذخیره­ای 400 مگاوات / 2500 مگاوات ساعت در دبی در حال بررسی است. بدین منظور دولت امارات متحده عربی، از طریق اداره آب و برق دبی (DEWA)، با گروه مهندسی زیست محیطی و مهندسی دریایی بلژیک(DEME)  و اداره ارتباطات شورای همکاری خلیج فارس  (GCCIA)یک یادداشت تفاهم امضاء کرده است. این توافقنامه در هفته جاری در اجلاس آینده انرژی در ابوظبی امضاء شد. در این بررسی امکان سنجی اقتصادی و زیست محیطی، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. این در حالی است که تا کنون هیچ مکانی برای این پروژه مطرح نشده و تنها عنوان شده که در منطقه خلیج فارس قرار خواهد گرفت. همچنین اداره آب و برق دبی قرارداد مشاوره­ای را به یکی از شعب شرکت EDF به منظور اجرای پروژه در حال توسعه تلمبه ذخیره­ای 250 مگاواتی در سد حتا واقع در کوه­های حجر امارات متحده عربی، اعطا نموده است. برای پروژه سد حتا تنها یک مخزن آب در بالای کوه ساخته خواهد شد. مدیر عامل اداره آب و برق دبی در خصوص تأسیسات سد حتا گفت که "در این پروژه نوآورانه تنها یک مخزن ساخته خواهد شد و آب از خلیج فارس با استفاده از توربین­های خورشیدی پمپ خواهد شد. زمانی که تقاضای انرژی فزونی یابد و هزینه­های تولید افزایش ­یابند، برای تولید برق از توربین­هایی که با ریزش آب از مخزن بالایی کار می­کنند، به منظور پاسخگویی فوری به تقاضای انرژی استفاده می­گردد". بر اساس استراتژی بلند مدت انرژی پاک دبی، امارات متحده عربی قرار است تا سال 2050، 75 درصد کل برق خود را از منابع تجدیدپذیر تولید نماید و دبی را تبدیل به هاب جهانی شناخته شده برای انرژی پاک و اقتصاد سبز نماید.
(17 ژانویه 2018- منبع:energy-storage.news)
دعوت ابوظبی از شرکت های بین المللی برای شرکت در مناقصه کارخانه عظیم آب شیرین کن
یک مقام ارشد در روز چهارشنبه دهم ژانویه 2018 گفت که ابوظبی به منظور رفع نیاز تقاضای خود از طریق افزایش ظرفیت، از شرکت­های بین­المللی برای ساخت یکی از بزرگترین کارخانه­های آب شیرین­کن جهان دعوت کرده است. مدیر خصوصی سازی اداره آب و برق ابوظبی (ADWEA) به رویترز گفت که این پروژه با برآورد هزینه­ای­ بین 600 میلیون دلار تا 1/2 میلیارد دلار، 200 میلیون گالن در روز ظرفیت خواهد داشت. او گفت که شرکت­ها در سه ماهه دوم امسال (با یک توسعه دهنده برای پروژه انتخابی در سه ماهه سوم) ارزیابی اولیه می­شوند. ظرفیت تولید آب در ابوظبی از 10 کارخانه آب شیرین کن، حدود 960 میلیون گالن در روز است.
(10 ژانویه 2018- منبع: reuters)
https://www.reuters.com/article/us-emirates-water-bid/abu-dhabi-invites-bids-for-giant-water-desalination-plant-idUSKBN1EZ102
ساخت نیروگاه 181 میلیون دلاری در عجمان توسط اداره فدرال آب و برق امارات متحدۀ عربی (FEWA)
اداره فدرال آب و برق امارات متحدۀ عربی (FEWA) اعلام کرده است که در نظر دارد عرضه برق در امارت عجمان را از طریق احداث نیروگاه­های جدیدی با هزینه 181 ملیون دلار، افزایش دهد. به گفته مدیر اجرایی این اداره، انتظار می­رود با این ظرفیت نصب شده اضافی بتوان از پروژه­های آتی مجتمع­های مسکونی، صنعتی و گردشگری در امارات حمایت نمود. این اداره طرح­هایی را نیز در خصوص احداث یک پست 11/132 کیلوولت و خط انتقال 132 کیلوولت در منطقه جدید عجمان با هزینه 95 میلیون درهم (25/9 میلیون دلار) نهایی نموده که انتظار می­رود مناقصه این طرح­ها در سال 2019 اجرا و تا سال 2022 به اتمام برسند. همچنین امید آن می­رود که در سال 2018 تأسیساتی از جمله تأسیسات مربوط به پروژه احداث پست 132/33/11 کیلوولت و خط 132 کیلوولت در منطقه تپه جدید، منطقه جدید الجرف و شهر جدید امارات با هزینه 443 میلیون درهم (120/6 میلیون دلار)، از پیمانکاران تحویل گرفته شود. بر اساس گزارش مدیر اجرایی اداره فدرال آب و برق امارات متحدۀ عربی (FEWA)، پروژه­های احداث  پست 11/33 کیلوولت و خطوط برق 33 کیلوولت در منطقه جدید صفیا و منطقه صنعتی عجم با هزینه 78 میلیون درهم (21/2 میلیون دلار) در حال ساخت می­باشند. وی خاطر نشان کرد که این اداره در حال برگزاری مناقصه ای برای ساخت یک پست 33/11 کیلوولت و خط 33 کیلوولت در منطقه جدید المونتزه با هزینه 58 میلیون درهم (15/8 میلیون دلار) است. (24 دسامبر 2017- منبع: (utilities-me
http://www.utilities-me.com/article-5186-uaes-fewa-to-build-181mn-power-plants-in-ajman/
استخرهای خورشیدی، رقیب سوخت­های فسیلی در امارات متحده عربی
طبق تحقیقات جدید انجام شده توسط دانشگاه امارات متحده عربی، می­توان از تالاب­ها و نمکزارهای اطراف سواحل امارات متحده عربی به عنوان منبع جدید تولید انرژی پاک استفاده کرد. انرژی تولید شده از این "استخرهای خورشیدی" می­تواند جایگزینی مناسب و سازگار با محیط زیست برای گازطبیعی مایع شده و دیگر سوخت­های فسیلی، به ویژه در مناطق روستایی که سرشار از نمک هستند، باشد. دکتر سمیر ابوایشا، استاد مهندسی شیمی در دانشگاه العین گفت: انتظار می­رود حرارت حاصل از استخرهای خورشیدی با استفاده از گازطبیعی مایع شده LNG  و برق در مناطق روستایی رقابت نماید. این استخرها برای تولید نمک و همچنین تولید انرژی حرارتی مورد نیاز در فرآیند آب شیرین کن استفاده می­شود. وی اظهار کرد که فناوری استخرهای خورشیدی گرادیان نمکی (SGSP) می­تواند از آب شور برای ذخیره گرمایش حرارتی استفاده نماید.
(21 نوامبر 2017- منبع:arabnews)


 
وزیر انرژی امارات متحده عربی: یارانه­ های انرژی نمی تواند ادامه یابد
وزیر انرژی امارات متحده عربی، خواستار افزایش بهره­وری شد چرا که جهان به سوی استفاده از LNG و گاز طبیعی حرکت می­کند. او اشاره کرد که نمی­توان یارانه­های گاز و برق را برای بلند مدت به شرکت­های تولید کننده انرژی تخصیص داد. بنابراین باید روی بهره­وری کار کرد. از طریق بهره­ وری، می­توان مقدار زیادی از گازی را که امروزه سوزانده می­شود ذخیره کرد، محیط زیست را پاکیزه تر نمود و گاز صرفه­جویی شده را برای نیازهای آینده به ویژه در بخش برق عرضه نمود. وزیر انرژی امارات متحده عربی اشاره کرد که LNG منبع انرژی کارآمد و پاکیزه­ای است که باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای، کاهش مصرف سوخت فسیلی، بهبود جنگل زدایی و همچنین شرایط محیطی خواهد شد.
(15 نوامبر 2017 – منبع: zawya)
https://www.zawya.com/mena/en/story/Energy_subsidies_cant_continue_says_UAE_minister-SNG_103704562/

بهره برداری تجاری از نیروگاه تولید همزمان برق و آب شیرین میرفا در ابوظبی
شرکتEngie SA  اعلام کرده است که نیروگاه تولید همزمان برق و آب شیرین میرفا (IWPP) در ابوظبی اکنون به بهره برداری تجاری رسیده است. این واحد آب شیرین کن با 1600 مگاوات ظرفیت برق و 52/5 میلیون گالن (حدود 200 هزار متر مکعب) آب در روز، توان تأمین 10 درصد از ظرفیت تولید برق مورد نیاز ابوظبی و بیش از 5 درصد از تولید آب امارات را دارد. ساخت این واحد 1/5 میلیارد دلاری واقع در 160 کیلومتری ابوظبی، در اکتبر 2014 آغاز شد. مالکیت این شرکت متعلق به شرکت Engie  ابوظبی (20 درصد)، اداره آب و برق ابوظبی) (ADWEA) 60 درصد) و گروه مالی ابوظبی (20 درصد) است. این کارخانه پس از راه اندازی به مدت 25 سال، بر اساس موافقتنامه خرید آب و برق با اداره آب و برق ابوظبی، خدمات آب و برق را به این اداره به عنوان یک خریدار عرضه خواهد کرد. شرکتEngie  همچنین مسئولیت عملیات و تعمیر و نگهداری نیروگاه را برای یک دوره 25 ساله به عهده دارد.
(8 نوامبر 2017- منبع: (utilities-me
 امضاي قرارداد 653/4 میلیون دلاري شرکت ملی اوراق قرضه براي تأمين مالي پروژه هاي انرژي پاك
سازمان آب و برق دبی (DEWA) روز سه شنبه اعلام کرد که توافقنامه­ای را به ارزش 2/4 میلیارد درهم امارات متحده عربی (653/4 میلیون دلار) با شرکت ملی اوراق قرضه برای راه اندازی صندوق سبز منعقدکرد. شرکت ملی اوراق قرضه، صد در درصد تحت مالکیت صندوق ثروت ملي سرمایه­گذاری دبی است. این سرمایه گذاری، نخستین سرمایه­گذاری بزرگ 100 میلیارد درهمی (27/2 میلیارد دلار) "صندوق سبز دبی" است که توسط سازمان آب و برق دبی به منظور سرمایه­گذاری در زمينه انرژی سبز به عنوان بخشی از استراتژی انرژی پاک دبی 2050 که از دو سال پیش آغاز شده بود، صورت گرفته است. حدود 50 میلیارد درهم امارات متحده عربی، ارزش سرمایه­گذاری در پروژه­های خورشیدی دبی تا سال 2030 مي­باشد كه بخشی از استراتژی تأمين 75 درصد از کل تولید برق امارات از منابع انرژی پاک تا سال 2050 خواهد بود.
(24 اكتبر 2017 – منبع: zawya) افزایش بهره­ وری انرژی در خانه­های دبی از طریق مشاوره شخصی
برنامه بهره­وری انرژی دبی اعلام کرد که "برنامه مشاوره انرژی خانگی" كه به صورت آزمايشي اجرا شده با موفقيت به اتمام رسيد. این برنامه در 60 خانه واقع در دبی با حمايت  سازمان آب و برق دبی (DEWA) برای دستیابی به برنامه هوشمند اين شهر به عنوان بخشی از پروژه اصلی "ابتكار خانه ایده آل" اجرا شد. برنامه "مشاوره انرژی خانگی" به عنوان بخشی از استراتژی مديريت طرف تقاضا (DSM) با هدف کاهش مصرف انرژی تا 30 درصد در سال 2030 و برای بالا بردن آگاهی در مورد بهره­وری انرژی در میان ساکنان دبی اجرا شده و به صاحبان خانه در خصوص نحوه کاهش مصرف انرژی خود توصیه­هايي مي­كند. به عنوان بخشی از اين برنامه آزمایشی، تیم­هایی از 60 خانه در دبی بازدید کردند تا اطلاعات مربوط به مصرف برق و آب و شاخص­هاي رفتاری و همچنین انجام آزمایش های فنی اولیه، از جمله آزمایش جریان آب را مشاهده کنند. برنامه مشاوره انرژی خانگی نه تنها ساکنان را با مشاوره و اطلاعات در مورد روش­هایی برای به حداقل رساندن مصرف انرژی در خانه ياري مي­نمايد، بلکه به کاهش صورتحساب­های انرژی نيز کمک می­کند. پس از آن بازدیدکنندگان، گزارش صرفه­جویی انرژی در خانه را به زبان انگلیسی و عربی در اختيار ساکنان هر خانه قرار دادند تا امکان صرفه­جویی در مصرف آب و برق را از طریق اقدامات و راهكار­های صرفه­جویی در مصرف انرژی مورد توجه قرار دهند.
(22 اكتبر 2017 – منبع: MENAFIN)
http://www.menafn.com/1095973121/Energy-Matters-Boosting-Energy-Efficiency-in-Dubai-Homes-through-Personalised-Advice

 
آغاز به كار نخستين پروژه تبديل زباله به انرژي
یک مقام ارشد پروژه اعلام كرد كه کار احداث نخستین پروژه تبديل زباله به انرژي در شارجه امارات متحده عربی آغاز شده است. مدیر عامل گروه محیط زیست شارجه، گفت: "ما در حال حاضر در فاز اول، ساخت اين پروژه را آغاز کرده­ایم که بیش از 300 هزار تن ضایعات جامد شهری را در بر می­گیرد و 35 مگاوات برق تولید می­کند". این پروژه توسط شركت اماراتي تبديل زباله به انرژی (EWEC)، توسعه یافته و انتطار مي­رود طي 30 ماه به اتمام برسد. همچنین اين پروژه فازهاي دیگري نيز خواهد داشت. اين پروژه 70 درصد ضایعات شارجه را پوشش مي­دهد و در نظر است 30 درصد از ضایعات باقیمانده در زمین دفن شود. انتظار مي­رود تا سال 2020 كه اين كارخانه تكميل مي­شود، تقریباً دفن زباله در شارجه وجود نداشته باشد.
(24 سپتامبر 2017 – منبع: Zawya)

آیا پارکینگ رایگان می­خواهید؟ با خودرو برقي در دبی رانندگي كنيد.
دبی، با 14 بزرگراه و ساكنان وابسته به خودرو برای تشویق رانندگان جهت استفاده از خودرو برقي، پارکینگ رایگان و رانندگی رایگان را به عنوان راهی برای کاهش انتشار کربن در امارات متحده عربی در نظر گرفته است. سعيد الطاير مدیر عامل اداره برق و آب دبی گفت که اين اداره قصد دارد تا سال 2020، 32000 خودروي برقي و تا سال 2030، 42000 دستگاه خودرو را در جاده­های محلی داشته باشد. وي افزود كه اين اداره تا سال 2015، 100 ایستگاه شارژ را در سراسر شهر نصب کرده و قصد دارد تا پایان سال آینده 100 ايستگاه دیگر را نیز اضافه کند.
(24 سپتامبر 2017 منبع: bloomberg)   
روابط نزديك قزاقستان و امارات متحده عربی در زمينه چرخه سوخت هسته ای
شركت اتمي قزاقستان (KazAtomProm)، تولید کننده اورانیوم قزاقستان و شرکت انرژی هسته­ ای امارات متحده عربي (Enec) در روز 5 سپتامبر تفاهم نامه­ همکاری استفاده صلح آمیز از سوخت هسته­ای و تولید برق را امضاء کرده­اند. این تفاهم نامه شامل تأمین اورانیوم طبیعی برای نیروگاه­های هسته ­ای امارات متحده عربی و همچنین امکان همکاری­های آتي در زمینه تولید سوخت، تبادل تخصص در زمينه احداث نیروگاه هسته­ای و چرخه سوخت هسته­ ای است. شرکت انرژی هسته­ ای امارات متحده عربي (Enec) در حال ساخت 4 واحد هسته­ ای AP1400 در باراکه واقع در منطقه الظفره ابوظبی است. نخستين فعالیت­های احداث باراكه 1 در ماه مه تکمیل گردید. براساس برنامه زمان­بندي، این واحد در سال 2018 به بهره­ برداری خواهد رسید. ساخت واحد 2 آن از سال 2013 شروع شد. انتظار می­رود که با تكميل اين نيروگاه، حدود یک چهارم برق برق امارات تأمين شود. قزاقستان دارای 12 درصد از منابع اورانیوم جهان است و بخش استخراج آن در حال توسعه است به طوري که در سال 2016 حدود 24575 تن تولید اورانيوم داشته كه البته در آينده اين روند کاهش می­یابد. در سال 2009، اين كشور تولید کننده اورانیوم پیشرو در جهان بود و حدود 28 درصد تولید جهانی را داشت. اين سهم در سال 2010، 33 درصد، در سال 2014، 41 درصد و در سال 2015 و 2016، 39 درصد بود.
(11 سپتامبر 2017 – منبع: world-nuclear-news) انعقاد قرارداد 8/3 ميليارد دلاري براي توسعه 700 مگاوات نيروگاه برق خورشيدي در امارات متحده عربي
سازمان آب و برق دبی (DEWA) يك قرارداد به ارزش 14/8 میلیارد درهم (3/8 میلیارد دلار) را به یک کنسرسیوم متشكل از شركت برق عربستان سعودی (ACWA) و شركت چيني شانگهای الکتریک براي احداث يك نيروگاه 700 مگاواتي برق خورشيدي در امارات متحده عربی سپرده است. این قرارداد در پي پیشنهاد هزینه تراز شده برق (LCOE) 7/3 سنت به ازاي هر کیلووات ساعت به كنسرسيوم اعطا شده است. این نيروگاه در واقع فاز چهارم پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم خواهد بود و یکی از بزرگترین پروژه­های با استفاده از توان متمرکز خورشیدی (CSP) در جهان است که بر اساس مدل توليدكنندگان مستقل برق (IPP) می­باشد. انتظار می­رود که توافقنامه خرید برق نیروگاه و مسائل مالي آن به زودی نهايي شود.
(19 سپتامبر 2017- منبع: power-technology.com)
یافته های اولیه امیدوارکننده برای توسعه سایت­های زمین گرمایی امارات متحده عربی
بنا به گزارش­های محلی، مطالعه جدیدی در خصوص پتانسیل استفاده از انرژی زمین گرمایی به عنوان یک منبع انرژی پاک و تجدید پذیر برای امارات متحده عربی توسط محققان دانشگاه امارات متحده عربی (UAEU) در حال انجام است. این مطالعه امکان استفاده از منابع زمین گرمایی در منطقه العین و رأس الخیمه امارات، مخازن آب گرم و آنالیز دما و اندازه مخزن را بررسی کرده است. این پروژه در اوایل سال جاری آغاز شد. این گروه سنجش مغناطیس زمین را برای شناخت ساختار زمین شناسی سایت­ها و جمع­آوری و نمونه برداری از آب برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی بیشتر انجام داده است. یافته های اولیه، نشان دهنده منابع آب در عمق 3000 متر با دمای حدود 120 درجه سانتیگراد می­باشد. بنا به گفته دکتر صایبی، یافته­ها حاکی از امکان استفاده از انرژی زمین گرمایی در امارات متحده عربی است. به گفته وی: "پتانسیل استفاده از انرژی زمین گرمایی خوب است. بر اساس یافته­های­ ما و داده­های جمع­آوری شده در سایت­ها، ما می­توانیم حدود 1000 مگاوات برق را با استفاده از انرژی های زمین گرمایی از این مناطق تولید کنیم".
(28 اوت 2017 – منبع: ThinkGeoEnergy)
امضای قرارداد شهر ورزشی دبی با شرکت بحری و مزروعی برای تأمین برق روشنایی خیابان­ها از طریق انرژی خورشیدی
در ماه مه سال 2017، شهر ورزشی دبی قرارداد بلندمدتی را با شرکت بازرگانی بحری و مزروعی (BMTC) برای تأمین روشنایی خیابان از طریق انرژی خورشیدی و نظارت بر آن امضا کرد. بر اساس مفاد قرارداد، این شرکت موافقت کرد که سیستم روشنایی مزبور را همراه با کنترل هوشمند برای نظارت از راه دور و تحلیل داده ها بکار گیرد. بر اساس این استراتژی انتظار می­رود که راندمان عملیاتی در این منطقه افزایش یابد. این پروژه شامل جایگزینی روشنایی خیابانی موجود در شهر ورزشی دبی، طراحی سطح یکنواخت روشنایی و اضافه کردن تیرهای چراغ برق جدید است. این قرارداد عرضه، نصب، راه اندازی و نگهداری دیود لامپهای LED، پانل­های خورشیدی و نظارت را نیز پوشش می دهد. هدف این قرارداد کاهش وابستگی به قراردادهای روشنایی متعارف خیابانی است. در واقع، این شرکت این سیستم را به طریقی طراحی کرده که منحصراً از انرژی خورشیدی استفاده خواهد کرد. این شرکت در ماه ژوئن 2017 کار خود را بر روی این برنامه آغاز کرده است.
(2 سپتامبر 2017 – منبع: constructionweekonline)  
 
ب هره­ برداری از ماژول­های شرکت ترینا (Trina) در شهر پایدار 10 مگاواتی دبی
از ماژول­های شرکت ترینا (Trina) در شهر پایدار 10 مگاواتی دبی که یک پروژه نوآورانه برای تأمین نیازهای انرژی جامعه از طریق منابع انرژی پاک است، بهره­برداری شد. این مجموعه مسکونی و تجاری به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای پایدار در خاورمیانه شناخته شده و دارای تأسیسات متعدد شامل 500 ویلای مسکونی، هتل با 170 اتاق، مسجد، مدرسه، استخر شنا و باشگاه اسب سواری است. با توجه به شرایط سخت زیست محیطی در خاورمیانه، 40 هزار پنل  Duomax نصب و راه اندازی خواهد شد. طراحی اولیه این پنل بدون قاب است و مانع تجمع گرد و غبار می­شود و حداقل نیاز را برای تمیز کردن دارد و منطبق بر استانداردهای محیط زیست است. این شهر پایدار که نخستین شهر پایدار در خاورمیانه بشمار می­آید، بر زمینی به مساحت 5 میلیون فوت مربع واقع در 18 کیلومتری شهر دبی ساخته شده و انتظار می­رود که جمعیت آن حدود 2000 نفر باشد. با نصب چندین تأسیسات بزرگ تحت این عنوان، برآورد می­شود که تولید سالانه آن حدود 16 گیگاوات ساعت باشد. انور زابین، مدیر عامل شرکت شهر خورشیدی اظهار داشت: تکمیل فاز اول این پروژه با نصب 24170 پانل خورشیدی تاکنون، نقطه عطف مهمی در کار ما در خصوص شهر پايدار است. وی افزود کار ادامه دارد و ما منتظر شروع فاز دوم که نصب 15000 پانل خورشیدی است، هستیم. ما همچنان در تلاش برای محقق کردن هدف 40 هزار پنل خورشیدی هستیم که در نهایت در حداکثر ظرفیت می­تواند 10 مگاوات برق تولید نماید. انرژی تولید شده در هر سال برابر با 16 هزار مگاوات ساعت خواهد بود که می تواند میزان انتشار کربن را سالانه 8000 تن کاهش دهد.
(13 اوت 2017 – منبع: prnewswire)
 
 امضای قرارداد ابوظبی با شرکت جنرال الکتریک و شرکت اسپانیایی (TSK) به منظور احداث اولین مزرعه بادی در عمان
آژانس خبری امارات متحده عربی (WAM) اعلام کرد که شرکت انرژی­های تجدید پذیر ابوظبی مصدر، قراردادی را با شرکت جنرال الکتریک و شرکت اسپانیایی (TSK) به منظور احداث اولین مزرعه بادی مقیاس بزرگ در استان ظفار کشور عمان امضاء کرده است. این آژانس خبری اعلام کرد که شرکت جنرال الکتریک تعداد 13 توربین برای مزرعه بادی 50 مگاواتی در جنوب این کشور را تأمین خواهد کرد. این در حالی است که شرکت (TSK)، دیگر بخش­های این تأسیسات را که با کمک دولت ابوظبی تأمین مالی شده، خواهد ساخت. این منبع خبری اعلام می­کند که این پروژه در حالی تکمیل خواهد شد که شرکت دولتی برق روستایی عمان در سال گذشته گفته بود، انتظار می­رود احداث این مزرعه بادی 125 میلیون دلار هزینه داشته باشد.
(20 اوت 2017- منبع: .Reuters)
اتمام تست CHT در واحد دوم نیروگاه هسته­ای باراکای امارات متحده عربی
شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC)، تست هیدرواستاتیکی سرد (CHT) را در واحد دو نیروگاه هسته­ای باراکا در امارات متحده عربی انجام داده است. این ارزیابی در پی آزمایشات متعدد CHT که در سال گذشته در واحد یک انجام شده بود صورت گرفته و نشان دهنده تعهد ENEC برای دستیابی به استانداردهای ایمنی بالا است. این تست تأیید کرده است که جوش­ها، اتصالات، لوله­ها و اجزای سیستم خنک کننده راکتور و سیستم­های فشار بالا مرتبط با آن با مقررات ناظر هسته­ای امارات (FANR) مطابقت دارد. همچنین این آزمایشات به آماده­سازی واحد دو برای انجام عملیات هسته­ای کمک کرده­ است. محمد حمدی مدیر عامل شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC) اعلام کرد که اتمام این آزمایشات به این معناست که واحد دوم در حال دستیابی به هدف خود برای افزایش امنیت انرژی و همچنین پایداری زیست محیطی از طریق برق تولیدی با انتشار کربن نزدیک به صفر است. قبل از این آزمایشات، واحد سیستم­ تأمین بخار هسته­ای (NSSS) از آب معدنی استفاده می­کرد. در تست CHT شرکت برق کره­ (KEPCO)، نیروگاه هسته­ای و آبی کره (KHNPFANR و شرکت انرژی نواه (Energy Nawah) نیز شرکت داشتند.
(26 ژوئیه 2017- منبع: Power-technology.com)
قرارداد جدید آب شیرین کن شارجه به منظور کمک به توسعه بازار
اداره آب و برق شارجه (SEWA) طی قراردادی، ساخت یک پروژه اسمز معکوس دریایی را به شرکت تأسیسات آلفای امارات متحده عربی سپرده است. این پروژه 10000 متر مکعبی در روز بر اساس قرارداد ساخت، بهره­برداری و واگذاری (BOT) تحویل داده خواهد شد و در كلباء واقع در مرز فجیره و عمان واقع خواهد شد. راشد الليم رئیس اداره آب و برق شارجه (SEWA) اعلام کرد: "این دومین پروژه BOT در شارجه است، اما برای SEWA این اولین پروژه است و در نظر است که این موارد را تشویق کنیم".
(25 ژوئیه 2017- منبع: Water and Wastewater International)
درخواست دبی از ساکنین خود برای کاهش مصرف برق در ساعتهای پیک بار
خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی اعلام کرد که سازمان آب و برق دبی (DEWA) در روز چهارشنبه 28 ژوئن از ساکنان خود درخواست کرده که استفاده از وسایل الکتریکی را در ساعات پیک بار تابستان که از ساعت 12:00 الی 18:00 به وقت محلی است، محدود نمایند. در این خبر آمده که این درخواست به عنوان بخشی از کمپین سالانه سازمان آب و برق دبی (DEWA) تحت عنوان "بیایید این تابستان را سبز کنیم" است که هدف آن افزایش آگاهی در مورد اهمیت اتخاذ شیوه های پایدار است. این کمپین همچنین با هدف حمایت عقلانی از سوی مردم، حفظ منابع طبیعی و کاهش اثرات کربن است. براساس این گزارش، در خصوص کاهش مصرف انرژی در تابستان زمانی که تقاضای انرژی بیشتر است و به ویژه در ساعت­های پیک بار که منجر به افزایش تولید انرژی و هزینه سوخت بیشتر می­شود، نکاتی ارائه شده است. بر اساس گزارش سازمان آب و برق دبی (DEWA) طی سال­های 2009 الی 2016، مشتریان این سازمان بیش از 1/54 تراوات ساعت در مصرف برق و 6/2 میلیارد گالن در مصرف آب صرفه­جویی کرده­اند که ارزش آن بیش از 957 میلیون درهم (حدود 260/76 میلیون دلار) است و حدود 831 هزار تن از انتشار کربن کاسته شده است.
(28 ژوئن 2017- منبع: xinhuanet
واگذاری قرارداد مشاوره­ای­ 15/8 میلیون دلاری به شرکت فرانسوی EDFتوسط سازمان آب و برق دبی (دوا)
سازمان آب و برق دبی (دوا) اعلام کرد که یک قرارداد مشاوره­ای­ به مبلغ 15/8 میلیون دلار را به شرکت فرانسوی EDF بابت پروژه تلمبه ذخیره­ای 250 مگاواتی سد هتا واقع در دبی به ارزش 523 میلیون دلار واگذار کرده است. دوا اعلام کرد این قرارداد مشاوره­ای طراحی، هیدروژئولوژیک، زمین شناسی، محیط زیست، ژئوتکنیک و مطالعات حفاری عمیق را پوشش می­دهد. همچنین شامل مشاوره در طراحی تونل در اعماق آب، سد و نیروگاه برق آبی، مناقصه برای تأمین مواد، نظارت کار ساخت و ساز، نصب و راه اندازی سایت، تست در محل و راه اندازی می­باشد. دوا برای تولید برق با استفاده از آب موجود ذخیره شده در سد هتا که می­تواند تا 1716 میلیون گالن ذخیره کند، و یک مخزن بالایی که در کوه ساخته شده و می­تواند تا 880 میلیون گالن ذخیره کند، یک نیروگاه برق آبی خواهد ساخت. مخزن بالایی 300 متر بالاتر از سطح سد خواهد بود. بهره­وری تولید برق با 90 ثانیه زمان واکنش به تقاضای برق، به 90 درصد خواهد رسید. در نوامبر سال 2016، دوا اعلام کرد قصد دارد این تأسیسات را که انتظار می رود عمر آن 60 تا 80 سال باشد را بسازد. (13 ژوئن 2017 - utilities-me)

قیمت پایین برق خورشیدی در مناقصه دبی
امارات متحده عربی پایین­ترین رکورد قیمت برق تجدید پذیر را در مناقصه­ای که برای نیروگاه 200 مگاواتی حرارت خورشیدی و ذخیره­سازی برگزار شده بود با 94/5 دلار به ازای هر مگاوات ساعت به ثبت رساند. سازمان آب و برق دبی (دوا) قیمت­های چهار کنسرسیوم شرکت کننده در مناقصه بخشی از پارک خورشیدی 1000 مگاواتی محمد بن راشد المکتوم را این هفته اعلام کرد. قیمت شرکت Solar Reserve در مناقصه برای آفریقای جنوبی حدود 125 دلار به ازای هر مگاوات ساعت بود که این رقم بالاتر از 80 دلار به ازای هر مگاوات ساعتی است که سال گذشته پیشنهاد اول بود. سه مناقصه دیگر از 10/58 سنت تا 17/35 سنت به ازای هر کیلووات ساعت بود. تصمیم نهایی در ماه آینده گرفته خواهد شد و احداث آن در سال 2021 تکمیل خواهد گردید. این تأسیسات، بزرگترین برج خورشیدی دارای فنآوری ذخیره­سازی در جهان خواهد بود.
(8 ژوئن 2017 – reneweconomy)    تأمین مالی بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان در ابوظبی
بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان در ابوظبی ساخته خواهد شد. این نیروگاه که در نیمه دوم سال 2019 تکمیل می­شود یک تلاش مشترک بین­المللی بین سازمان آب و برق ابوظبی و شرکت­های ژاپنی و چینی است. براساس مقاله رویترز، این نیروگاه می­تواند برای صدها هزار خانوار، حدود 1177 مگاوات برق تولید نماید. کل پروژه با هزینه 870 میلیون دلار، در شهر سویحان ساخته می­شود.
(5 ژوئن 2017 – energymatters)

 
انتقال مجموعه سوخت واحد 1 و ذخيره سازي آن در نيروگاه باراكا
شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اعلام کرد که مجموعه سوخت مورد نیاز برای تولید برق واحد 1 نيروگاه باراكا را از كره دريافت كرده و تا زمان صدور مجوزهای بهره­برداري برای واحدهای 1 و 2 توسط ناظر هسته­اي امارات (FANR)، این مجموعه­ سوخت به صورت ايمن در باراكا ذخيره خواهد شد. مجموعه­های سوخت با بالاترین استانداردهای کیفیت و ایمنی حمل با توجه به توصیه­ های آژانس بین­المللی انرژی اتمی (IAEA)، ناظر هسته­اي امارات (FANR) و همچنين سازمان حفاظت از زیرساخت­های حیاتی و ساحلی (CICPA) منتقل شدند. (27 مه 2017- منبع: abudhabicityguide)    
              

سرمايه­گذاري شركت مصدر براي ساخت نيروگاه زباله سوز در نزديكي شارجه
شرکت انرژی­های تجدید پذیر مصدر ابوظبی سرمایه­گذاری برای ساخت یک نیروگاه زباله سوز را انجام داده است. امارات متحده عربی به دنبال تنوع بخشیدن به منابع برق خود است. شركت مصدر با همکاری شركت بيئه، در بیانیه­اي در روز پنجشنبه اعلام كردند كه شرکت
Emirates Waste to Energy  را به منظور مدیریت زباله­های دولتي در نزدیکی شارجه ایجاد مي­كنند. اولین پروژه آنان یک نیروگاه 30 مگاواتی برای تبديل 300 هزار تن زباله جامد در سال خواهد بود. امارات متحده عربی با دارا بودن حدود 6 درصد از ذخایر جهانی نفت، با ساخت نیروگاه­های خورشیدی و راکتورهای هسته­ای در حال ايجاد تنوع در عرضه انرژی خود با هدف تأمين نیمی از نیازهای انرژی داخلی خود از منابع غیر از نفت و گازطبیعی تا سال 2050 است.  سهیل المزروعي وزیر انرژی در ماه ژانویه گفت كه این کشور در خصوص هزینه­های جدیدش برای تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی خود، 600 میلیارد درهم (163 میلیارد دلار) تخصیص مي­دهد. براساس بيانيه شركت مصدر و بيئه، شركت زباله امارات در نظر دارد نیروگاه دیگري در منطقه بسازد. شركت مصدر و بيئه یک توافقنامه خرید برق براي فروش برق تأسيسات شهري شارجه امضا کردند.
(25 مه 2017 – منبع: Bloomberg)
افتتاح اولین ایستگاه گاز مجهز به برق خورشیدی در دبی
یک شرکت نفت دولتی در امارات متحده عربی، اولین ایستگاه گاز خود مجهز به برق خورشیدی را در دبی افتتاح کرده است. در تاریخ 26 آوریل، شرکت ملی نفت امارات (ENOC) متعلق به دبی اعلام کرد که ایستگاه خدمات­رسانی جاده شیخ زاید با پانل­های خورشیدی که می­توانند تا 120 کیلووات ساعت برق تولید کنند، مجهز شده است. این شرکت اعلام کرد که این ایستگاه حدود 30 درصد انرژی مازاد دارد که این مازاد برق را به شبکه برق شهری تحویل می­دهد. این ایستگاه برای کاهش سالانه 195میلیون تن دی اکسید کربن برنامه­ریزی شده و از جمله روش­های کاهش مصرف انرژی می­باشد.
(27 آوریل 2017- منبع: The statesman)
http://www.thestatesman.com/business/uae-s-first-solar-powered-gas-station-opens-in-dubai-1493289499.html

  تبدیل نیروگاه­های مستقل به نیروگاه­های هوشمند
سازمان آب و برق دبی (دوا) در راستای یکپارچه سازی شبکه، تغییراتی را در تمام نیروگاه­های مستقل برق فعال خود در راستای ایجاد یک شبکه از نیروگاه­های هوشمند، به اتمام رسانده است. به عنوان بخشی از پروژه، سازمان آب و برق دبی (دوا) سیستم­های اطلاعاتی را در هر نیروگاه برای انتقال داده­های عملکرد مجهز کرده است. این پروژه بخشی از استراتژی مبتنی بر نوآوری شرکت است که هدف آن اتخاذ طرح­های جدید و فناوری­هایی برای حمایت از استراتژی نوآوری ملی امارات متحده عربی است. در سال 2014، طراحی شده که سیستم هوشمند نیروگاه­های سازمان آب و برق دبی (دوا) داده­های نیروگاه­های موجود را در گزارشاتی که می­تواند برای تصمیم­گیری متخصصان شرکت استفاده ­شود، وارد نماید. داده­های جمع­آوری شده برای تجزیه و تحلیل ساده­تر، در یک صفحه نمایش گرافیکی ارائه شده است. این سیستم یک شناخت کلی از آخرین وضعیت نیروگاه­ها را ارائه می­دهد که کارکنان می­توانند به ارزیابی مسائل مختلف، از جمله مشکلات فنی بپردازند. این سیستم به سرعت و دقت در تصمیم­گیری به خصوص در مواقع اضطراری کمک می­کند. سازمان آب و برق دبی (دوا) از داده­های مربوط به ارزیابی حوادث و صدور گزارش­های هوشمند استفاده می­کند و سطح بالایی از پشتیبانی را برای تصمیم­گیرندگان بوجود می­آورد. همچنین این سیستم امکان نظارت بر تجهیزات هر یک از تأسیسات، مقایسه عملکرد با نیروگاه­های دیگر را فراهم می­کند که با این کار روند رفع مشکلات متعدد سرعت می­یابد.
(2 می 2017- منبع: Power Technology)
  تأخیر در راه اندازی اولین راکتور هسته­ای امارات متحده عربی
براساس اخبار منتشره در روز 5 مارس، امارات متحده عربی با یک سال تأخیر در راه­اندازی اولین رآکتور هسته­ای ساخت کره خود (باراکا)، به دلیل عدم دریافت مجوزهای لازم واحد نظارت بر فعالیت­های هسته­ای شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC) مواجه است. (5 می 2017- منبع: reuters)
اتصال اولين نيروگاه هسته­ اي امارات متحده عربي به شبكه
امارات متحده عربی اولین نيروگاه هسته­ای متصل به شبکه را خواهد داشت. در حال حاضر نیروگاه هسته­ای 5600 مگاواتي باراكا در دست ساخت است و اولين راكتور از چهار راکتور برنامه­ریزی شده آن که در ماه مي سال 2017 به بهره­برداري مي­رسد، به این ترتیب اين كشور اولین کشور عربی داراي برنامه انرژی هسته­ای خواهد بود. در حال حاضر در راستای یک پروژه انتقال برق به ارزش 63 میلیون درهم امارات (13/77 ميليون پوند)، چهار خط برق به منظور تضمین کارایی و تداوم عرضه برق در ابوظبی نصب خواهد شد.
کابل­ های برق با طولي بیش از 89 کیلومتر به دو نیروگاه اصلی در شهر زاید و باب 2 و همچنین شبکه شرکت حمل و نقل عمومی ابوظبی وصل مي­شوند. انتظار می­رود برق هسته­ای، برق کم کربن را براي تعداد زيادي از واحدهای مسکونی جدید در هر دو منطقه تأمين نمايد. سه راکتور 1400 مگاواتي باقي مانده نیز در حال ساخت است و به تدریج تا ماه مي سال 2020 به شبکه متصل خواهند شد. اين پروژه­ها با ارزش کلی 235 میلیون درهم امارات (51/33 ميليون پوند) بخشی از طرح­های انرژی و زیرساختی ابوظبی را تشکیل می­دهند.
(21 مارس 2017 – منبع: Energy Live News) افتتاح فاز دوم پروژه نیروگاه خورشیدی محمد بن راشد المکتوم امارات متحده عربی
نخست وزیر امارات متحده عربی شیخ محمد بن راشد المکتوم، فاز دوم 200 مگاواتی پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم را در دبی افتتاح کرده است. ساخت این فاز با سرمایه­گذاری 1/2 میلیارد درهم (320 میلیون دلار) توسط سازمان آب و برق دبی (دوا) و با همکاری یک کنسرسیوم به رهبری شرکت برق عربستان سعودی (ACWA) و شرکت اسپانیاییTSK  توسعه خواهد یافت. شرکت برق ACWA به عنوان توسعه دهنده اصلی و شرکت TSK به عنوان مقاطعه کار اولیه برای این پروژه عمل می­کند. تأسیسات برق خورشیدی المکتوم اولین و بزرگترین پروژه انرژی خورشیدی در منطقه می­باشد که به صورت شرکت برق مستقل (IPP) ساخته شده است. مدیر عامل و مدیر ارشد اجرایی دوا اعلام کرد که با اجرای این پروژه در نهایت بیش از 6/5 میلیون تن کربن در سال صرفه­جویی خواهد شد. این بزرگترین تک سایت پارک خورشیدی در جهان به صورت IPP و با ظرفیت برنامه­ریزی شده  1000مگاوات تا سال 2020 و 5000 مگاوات تا سال 2030 و با کل سرمایه­گذاری 50 میلیارد درهم (13/6 میلیارد دلار) است. فاز دوم این پروژه دارای 3/2 میلیون پنل­ خورشیدی نصب شده در یک منطقه 4/5 کیلومتر مربعی است که قادر به تولید انرژی کافی برای تأمین 50000 خانه در دبی خواهد بود .علاوه بر این، فاز دوم این پروژه قادر به کاهش انتشار کربن به میزان 214 هزار تن در سال خواهد بود.
(22 مارس 2017- منبع: power Technology)
http://www.power-technology.com/news/newsuae-pm-inaugurates-second-phase-of-mohammed-bin-rashid-al-maktoum-solar-plant-5768541
صرفه­ جویی عظیم حاصل از جانشینی انرژی با منابع گازطبیعی
امارات متحده عربی پیش­بینی می­کند که در اواسط قرن حاضر نیمی از برق مورد نیاز این کشور را از طریق انرژی پاک تأمین نماید و صرفه­ جویی ناشی از این جایگزینی از هزینه سرمایه­گذاری بیشتر باشد. وزیر انرژی امارات سهیل المزروعی در یک کنفرانس در برلین گفت که این کشور در نظر دارد تا سال 2050، 119 میلیارد پوند (150 میلیارد دلار) در زمینه برق تجدیدپذیر سرمایه­گذاری نماید و به تدریج وابستگی این کشور را به یارانه عظیم گازطبیعی قطع کند. او گفت، منابع انرژی پاک به صرفه­جویی 153 میلیارد پوندی (192 میلیارد دلاری) کمک خواهد کرد. هزینه­های انرژی خورشیدی به سرعت در حال کاهش است. در ماه سپتامبر سال گذشته، شرکت چینی JinkoSolar و شرکت ژاپنی MARUBENI با پیشنهاد رکورد 2/42 سنت به ازای هر کیلووات ساعت، برنده مناقصه یک نیروگاه خورشیدی در ابوظبی شدند. از سال 2007 تا کنون حدود 795 میلیون پوند (یک میلیارد دلار) برای نیروگاه­های خورشیدی در امارات متحده عربی سرمایه گذاری شده است.
(28 مارس 2017 – منبع: Independent)
قرارداد پروژه برق خورشیدی ابوظبی
ابوظبی، قرارداد توسعه یک پروژه برق فتوولتائیک در امارات متحده عربی را که بزرگترین نیروگاه خورشیدی در خاورمیانه است، به کنسرسیومی متشکل از شرکت MARUBENI ژاپن و شرکتJinkoSolar چین سپرد. در اطلاعیه منتشره بر روی وب سایت شرکتMARUBENI  در روز چهارشنبه اول مارس عنوان شده که بر اساس قرارداد امضا شده با شرکت آب و برق ابوظبی، نیروگاه 1177 مگاواتی در منطقه سویحان، طی یک قرارداد خرید برق 25 ساله، به صورت ساخت، تملک، بهره­برداری و نگهداری نصب خواهد شد. در این بیانیه آمده که "بر اساس این قرارداد، تمام برق تولیدی به شرکت دولتی آب و برق ابوظبی فروخته خواهد شد. انتظار می­رود کار ساخت این نیروگاه در آوریل سال 2019  به پایان برسد و توسط وام­دهندگان بین­المللی تأمین مالی شود. در این اطلاعیه آمده که این پروژه "یکی از بزرگترین و رقابتی­ترین پروژه­های برق فتوولتائیک در جهان و اولین پروژه تجدید پذیر برای شرکت آب و برق ابوظبی (ADWEC) و سازمان آب و برق ابوظبی (ADWEA) است". در ماه سپتامبر گذشته، روزنامه ابوظبی گزارش داد که دو شرکت MARUBENI و Jinko در آن زمان که ظرفیت مناقصه 350 مگاوات بود، پایین­ترین پیشنهاد قیمت را برای پروژه سویحان داده بودند. این روزنامه اعلام کرده بود که این کنسرسیوم پیشنهاد 2/42 سنت آمریکا به ازای هر کیلووات ساعت را ارسال کرده بود، در حالی که دومین پیشنهاد قیمت در مناقصه متعلق به یک کنسرسیوم به رهبری شرکت مصدر ابوظبی با 2/54 سنت به ازای هر کیلووات ساعت بود. در ماه ژوئن سال 2016، سازمان آب و برق دبی (DEWA) که شرکت اصلی تولید برق دبی است، قراردادی را برای فاز سوم پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم به کنسرسیومی متشکل از شرکت مصدر، شرکت اسپانیایی (Fotowatio Renewable Ventures) و گروه Gransolar، به منظور نصب 800 مگاوات با تعرفه 2/99 سنت به ازای هر کیلووات ساعت سپرد.
(1 مارس 2017، منبع: Zawya)
امارات متحده عربی - اخبار 2017-1395
توسعه بزرگترین نیروگاه فتوولتائیک جهان در امارات متحده عربی توسط شرکت ماروبني (MARUBENI)
براساس اعلام روزنامه ژاپنی نیکی، مجتمع ژاپنی ماروبني (MARUBENI) با پشتیبانی شركت JinkoSolar و سازمان آب و برق ابوظبی، در حال برنامه­ریزی برای ساخت بزرگترين نیروگاه خورشیدی جهان با ظرفيت 18/1 گيگاوات در امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی در نظر دارد مجموعه­ای برای یک پروژه عظیم خورشیدی ديگر نصب كند. با توجه به گزارش ژاپن، شرکت ماروبني (MARUBENI) در حال برنامه­ریزی بر روي يك نيروگاه 18/1 گيگاواتی در اين کشور است. این پروژه می­تواند بزرگترین نیروگاه خورشیدی روی زمین باشد. این نيروگاه قرار است در بیاباني در شرق ابوظبی در مساحتي معادل 8/7 كيلومترمربع و با استفاده از ماژول­هاي شركت JinkoSolar توسعه يابد. این امر با کمک­های مالی شركت Jinko بر روی این پروژه امكان پذير است که گفته شده که 20 درصد آن را تأمین مالی مي­نماید. قرار است سازمان آب و برق ابوظبی 60 درصد و شرکت ماروبني (MARUBENI) 20 درصد مابقی پروژه را تأمین مالی كنند. کل سرمایه­گذاری مورد انتظار در این منطقه 100 میلیارد ین (868 ميليون دلار) می­باشد. انتظار می­رود، قرارداد اين نيروگاه در هفته آینده امضاء شود. گزارش­هاي فعلي بیان می­دارند که برق براساس یک قرارداد خرید 25 ساله به فروش می­رسد. پيش بيني مي­شود اين نيروگاه در سال 2019 به بهره­برداري برسد. (30 ژانويه 2017 – منبع:PV magazine )
https://www.pv-magazine.com/2017/01/30/marubeni-to-develop-worlds-largest-pv-plant-in-uae-according-to-reports/

 
افتتاح پروژه 315 کیلوواتی پشت بام خورشیدی شرکت ABB توسط سازمان آب و برق دبی(DEWA)
سازمان آب و برق دبی DEWA ، توسعه یک نیروگاه 315 کیلوواتی پشت بام­های ­خورشیدی فتوولتائیک را توسط شرکت سوئیسی ABB آغاز کرده است. این نیروگاه که یکی از بزرگترین نیروگاه­ها در نوع خود در منطقه می­باشد، در منطقه صنعتی القوز دبی واقع شده است. برق تولید شده توسط این تجهیزات پشت بامی می­تواند برق دفاتر شرکت ABB را تأمین و برق مازاد را به شبکه برق سازمان آب و برق دبیDEWA  منتقل نماید. سعید محمد الطایر مدیر عامل سازمان آب و برق دبی گفت که سازمان آب و برق دبی مجری اهداف استراتژیک انرژی امارات متحده عربی (افزایش سهم انرژی­های پاک در کل ترکیب انرژی به میزان 50  درصد تا سال2050) می­باشد. این پروژه بخشی از ابتکار عمل نیروگاه شمس دبی است که برای تشویق مشتریان به استقرار پانل­های خورشیدی در پشت بام خود معرفی شده است.
(25 ژانویه 2017 - منبع: power Technology.com) شرکت یوکوگاوا (YOKOGAWA) ژاپن برنده اولین سفارش سیستم­های کنترل در امارات متحده عربی
شرکت یوکوگاوا (YOKOGAWA) خاورمیانه و آفریقا که یک شرکت تابعه شرکت یوکوگاوای ژاپن است برای اولین بار، یک سیستم کنترل توزیع برای یک نیروگاه و آب شیرین کن به امارات متحده عربی عرضه می­کند. این شرکت در پی توسعه تجارت سیستم­های کنترل برق و بازار زیرساخت­های آب است. این سفارش از سوی سازمان آب و برق شارجه برای سیستم­های کنترل نیروگاه و تأسیسات آب شیرین کنLayyah  می­باشد. این پروژه برای مقاوم­سازی سیستم­های کنترل، امکانات جانبی و کاربرد در واحدهای هفت و هشت که هر یک شامل یک نیروگاه حرارتی 75 مگاواتی نفت سوز و گازسوز و یک تأسیسات آب شیرین کن چند مرحله­ای 27000 متر مکعبی در روز است، می­باشد. شرکت یوکوگاوا در هر واحد، سیستم کنترل تولید یکپارچه CENTUM VP خود برای بویلر، تنظیم­کننده توربین، سیستم حفاظت توربین و آب شیرین کن و همچنین سیستم ایمنیProSafe-RS  برای مدیریت مشعل و حفاظت بویلر را عرضه می­کند. این شرکت همچنین ابزار دقیق، از جمله فشار دیفرانسیل سری DPharp EJA/ انتقال فشار، سیستم­های نظارت مستمر بر آلودگی و سیستم­های آنالیز آب و حرارت را عرضه می­نماید. مهندسی، نصب و راه اندازی سیستم­ها، با تمام کارها در پایان ماه سپتامبر سال 2017 تکمیل خواهد شد.
(25 ژانویه 2017- منبع: desalination.biz)
استراتژی جدید انرژی امارات متحده عربی
سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، این هفته در اجلاس جهانی آینده انرژی (WFES) در ابوظبی، استراتژی جدید انرژی امارات را اعلام کرد. وی در یک پانل با عنوان "اهداف انرژی­های تجدید پذیر امارات متحده عربی" مطرح کرد که کشورش تصمیم گرفته بود که در سال 2050، 44 درصد از ظرفیت نصب شده برق از انرژی­های تجدید پذیر باشد. سهم انرژی هسته­ای، گاز سبز (گازی که منشاء غیر فسیلی دارد) و زغال­سنگ پاک به ترتیب بیش از 6، 38 و 12 درصد خواهد بود. وی همچنین گفت که فناوری انرژی بر پایه سوخت­های فسیلی در حال تبدیل به انرژی پاک­ است. با این حال، تمام سرمایه­گذاری­های آینده، برای هر دو نیروگاه تجدیدپذیر و متعارف، نیاز به سرمایه گذاران خصوصی و حدود 190 میلیون دلار سرمایه گذاری دارد. المزروعی گفت که دولت امارات متحده عربی می­داند که یارانه­های سوخت فسیلی مانعی برای توسعه بازار است و در نتیجه دولت به تدریج یارانه نفت­گاز و بنزین را حذف خواهد کرد. دولت امارات متحده عربی تصمیم گرفته که اجازه دهد انرژی­های تجدیدپذیر به رقابت در بازار انرژی بپردازند، اما علاوه بر اهمیت پایداری سیستم انرژی، استطاعت پرداخت قیمت­های برق انرژی تجدیدپذیر برای دولت حائز اهمیت است.
(18 ژانویه 2017- pv-magazine)
سرمایه­ گذاری 163 میلیارد دلاری امارات متحده عربی برای تنوع بخشیدن به انرژی
امارات متحده عربی اعلام کرد قصد دارد 600 میلیارد درهم (163 میلیارد  دلار) در پروژه­های تولید انرژی الکتریکی که تقریباً نیمی از آن مربوط به نیازهای برق این کشور از انرژی­های تجدیدپذیر است، سرمایه­گذاری نماید. نخست وزیر این کشور شیخ محمد بن راشد المکتوم اعلام کرد که "هدف ما ایجاد تعادل بین نیازهای اقتصادی و  اهداف زیست محیطی است". امارات متحده عربی یکی از مهمترین صادرکنندگان نفت است، اما اقداماتی از جمله ساخت تأسیسات هسته­ای برای تولید برق را به منظور کاهش وابستگی خود به سوخت­های فسیلی انجام داده است. همچنین شیخ محمد بن راشد المکتوم گفت که ترکیب انرژی این کشور تا سال 2050، 44 درصد از انرژی­های تجدیدپذیر، 38 درصد از گاز، 12 درصد از سوخت­های فسیلی پاک و 6 درصد از انرژی هسته­ای خواهد بود. وی گفت: "هدف از این طرح، افزایش40 درصدی بهره­وری مصرف انرژی و افزایش سهم انرژی پاک تا 50 درصد است". در ماه ژوئن، دبی طرح­ احداث 1000 مگاوات نیروگاه خورشیدی تا سال 2030 (سال هدف بهره­برداری از انرژی­های تجدید پذیر به منظور تأمین 25 درصد نیاز برق)، را ارائه داد. در سال 2013، ابوظبی بزرگترین نیروگاه در دست ساخت جهان با استفاده از برق خورشیدی متمرکز را (که برای تأمین برق 20 هزار خانوار کفایت می­کند)، شروع کرد. همچنین شرکت­های کره جنوبی ساخت چهار راکتور هسته­ای را در غرب ابوظبی در دست ساخت دارند که انتظار می­رود تا سال 2020، 1400 مگاوات به ظرفیت تولید انرژی الکتریکی امارات اضافه نمایند. به طور کلی برنامه انرژی این کشور، کاهش 70 درصد از انتشار دی اکسید کربن ناشی از تولید برق در نیروگاه­های این کشور است.
(11 ژانویه 2017 – منبع:geo  و  nbc)
نقاط عطف ساخت واحدهای 3 و 4 نیروگاه باراکه امارات متحده عربی
شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اعلام کرده است که احداث واحدهای سوم و چهارم پروژه باراکه امارات متحده عربی نقطه عطفی در سیستم برق این کشور است. در حال حاضر احداث چهار واحد این نیروگاه هسته­ای 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. از جمله اقدامات برجسته اخیر در خصوص احداث این واحدها، تنظیم پوشش ایمنی گنبد راکتور واحد 3 در محل و کار بر روی سقف ساختمانی که در آن مخزن رآکتور در ماه جولای سال 2016 نصب شده، بوده است. شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اعلام کرد که کار بر روی عملیات بتن­ریزی و تکمیل ساختمان به طور مستمر در حال پیشرفت است و انتظار می­رود براساس برنامه زمان­بندی، در سه ماهه اول سال 2017 تکمیل شود و در حال حاضر کار ساخت ساختمان توربین و بتن­های قسمت داخلی و بیرونی پوشش ایمنی راکتور واحد 4 آغاز شده است. معاون مدیر عامل شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) گفت که انتظار می­رود این شرکت در اواسط سال 2017، آماده نصب و راه­اندازی مخازن تحت فشار راکتور واحد 4 خواهد بود. او گفت: " در حال حاضر واحد 4 به میزان 35 درصد تکمیل شده و از برنامه زمان­بندی جلوتر است". ساخت چهار راکتور APR1400 باراکه در سال 2012 آغاز شده و در سال 2020 تکمیل خواهد شد. با بهره­برداری از چهار راکتور این نیروگاه، انتظار می­رود تا یک چهارم برق مورد نیاز امارات متحده عربی تأمین شده و سالانه از انتشار حداکثر 12 میلیون تن کربن کاسته شود. (9 ژانویه 2017- منبع:world nuclear news)

 
امارات متحده عربی - اخبار 2016-1395
امضای ارزان ترین قرارداد انرژی خورشیدی جهان در دبی
امارات متحده عربی، پایین­ترین مبلغ قراردادهای انرژی خورشیدی در جهان را دارد که این موضوع باعث شده که نوعی بی­اعتمادی و تردید در خصوص امکان پذیر بودن این پروژه بوجود بیاید. با این حال، امروز این مگا- پروژه با امضای یک موافقت نامه خرید برق (PPA) بین سازمان برق و آب دبی (دوا) و شرکت مصدر ابوظبی برای فاز سوم پارک بزرگ خورشیدی دبی به ارزش 29/9 دلار به ازای هر مگاوات ساعت گام دیگری برداشت. در تجزیه و تحلیل این که چگونه شرکت مصدر می­تواند در چنین موافقت نامه خرید برقی (PPA) با مبلغ پایین سود ببرد، بلومبرگ عوامل مختلی را از جمله سرمایه کم و هزینه­های عملیاتی پائین، ضریب ظرفیت 25 درصد، و توانایی دسترسی به وام­هایی با نرخ بهره کمتر از 4 درصد ذکر کرده است. در حالی که 29/9 دلار یک رکورد جدید است، مناقصه­های کمتر از 24/2 دلار به ازای هر مگاوات ساعت در ابوظبی در ماه سپتامبر یک حراج بود. در زمان تکمیل، ظرفیت پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم 3 گیگاوات خواهد شد. در ماه ژوئیه، فاز دوم 200 مگاواتی  آن را که انتظار می­رود در آوریل 2017 تکمیل شود، تأمین مالی شد.
(29 نوامبر 2016 – منبع: pv magazine)
https://pv-magazine-usa.com/2016/11/29/worlds-cheapest-solar-power-contract-signed-for-dubai-mega-project/

 
گام بعدی رهبری زیست محیطی در امارات متحده عربی توسط شرکت  الفطیم (FUTTAIM MOTORS)
شرکت الفطیم (FUTTAIM MOTORS) که توزیع کننده انحصاری خودروهای تویوتا و لکسوس در امارات متحده عربی می­باشد، در راستای همکاری با شرکت تویوتا موتور، پیشنهاد نمود مطالعه جدیدی در زمینه سیستم حمل و نقل پایدار برای ایجاد یک جامعه مبتنی بر هیدروژن در امارات متحده عربی انجام شود. به عنوان بخشی از این مطالعه، طرح پایلوتی به منظور تست تکنولوژی پیل سوختی با آلودگی صفر از طریق تعدادی خودروهای پیل سوختی تویوتای میرایی (Toyota Mirai) که هیدروژن را به نیروی برق تبدیل می­کند، برای بررسی امکان تحقق آن در امارات متحده عربی اجرا خواهد شد. شرکت الفطیم (FUTTAIM MOTORS) نیز خبر امضای همکاری با شرکت  AIR LIQUIDEرا که یکی از مهمترین عرضه کنندگان جایگاه­های هیدروژن در جهان است، را اعلام نمود. شرکت الفطیم و تویوتا در ارزیابی خود، از هیدروژن به عنوان یک راه حل انرژی پاک برای امارات متحده عربی حمایت خواهند کرد و در حال حاضر، راه اندازی اولین جایگاه­ سوخت­گیری هیدروژن در دبی را برای اجرای طرح پایلوت در دست اجرا دارند.
(14 نوامبر 2016 – منبع: البوابه)
اولین موافقت نامه خرید برق هسته­ ای امارات متحده عربی
شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اعلام کرد که سازمان آب و برق ابوظبی (ADWEC) اولین موافقت نامه­ خرید برق تولیدی از نیروگاه هسته­ای باراکای امارات متحده عربی را امضاء کرده است. موافقت نامه خرید برق بین شرکت سهامی عام باراکا 1 و سازمان آب و برق ابوظبی (ADWEC) در مراسمی در ابوظبی امضاء شد. مدت این قرارداد بین این دو نهاد برای تولید برق در باراکا، بیش از 60 سال است. رئیس شرکت انرژی هسته ­ای امارات (ENEC) گفت که این قرارداد برای بخش انرژی امارات متحده عربی مؤثر بوده است. او گفت: "امروز گام بزرگ دیگری به سوی تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی امارات متحده عربی و انرژی امن­تر و پایدار سازگار با محیط زیست است". رئیس سازمان آب و برق ابوظبی (ADWEA) به نمایندگی از این سازمان موافقت نامه را امضاء کردند. وی گفت: "امضای این موافقت نامه، تحولات مستمر در ترکیب انرژی ابوظبی را نشان می­دهد. علاوه بر این، ما از انرژی هسته ­­ای ایمن و پایدار کم کربن به منظور افزایش تنوع در تولید برق استقبال می­کنیم". چهار واحد راکتور آب تحت فشارAPR-1400  طراحی کره جنوبی، در دست ساخت هستند که انتظار می­رود در سال 2017 به بهره برداری برسند. در حال حاضر میزان پیشرفت کار این چهار واحد هسته­ای بیش از 72 درصد است. شرکت باراکا1، در ماه اکتبر به نمایندگی از پروژه باراکا توسط شرکت انرژی هسته­ ای امارات متحده عربی (ENEC) و شرکت برق کره جنوبی (KEPCO) تأسیس شد که شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC) 82 درصد و شرکت برق کره جنوبی (KEPCO) دارای 18 درصد سهام می­باشند.
(1 نوامبر 2016- منبع: World Nuclear News)
تأمین مالی پروژه انرژی هسته ای امارات متحده عربی به ارزش 24/4 میلیارد دلار
در 20 اکتبر، تأمین مالی پروژه انرژی هسته­ای امارات متحده عربی به ارزش 24/4 میلیارد دلار برای اولین نیروگاه این کشور که اکثر وجه نقد آن از منابع دولتی است، صورت گرفت. در سال 2009 شرکت برق کره جنوبی (KEPCO)، در مناقصه ساخت چهار واحد 1400 مگاواتی راکتور هسته­ای که با هدف پاسخگویی به تقاضای فزاینده برق امارات متحده عربی در حال ساخت در نیروگاه باراکا است، برنده شد. شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) و شرکت برق کره جنوبی (KEPCO) به طور مشترک، پروژه نیروگاه هسته­ای باراکا را اجرا می­کنند. این میزان وام برای دو شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) و شرکت برق کره جنوبی (KEPCO) در مجموع به ارزش 4/7 میلیارد دلار و همچنین یک وام 250 میلیون دلاری از سوی بانک ملی ابوظبی، بانک First Gulf Bank، بانکHSBC  و بانک استاندارد چارترد (Standard Chartered) می­باشد. خلدون خلیفه المبارک، رئیس شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) گفت: "با ایجاد این چارچوب مالی، این شرکت قادر به ارائه برق امن و مطمئن به شبکه امارات متحده عربی می­باشد". براساس برنامه زمان­بندی شده، نیروگاه باراکا  که ساخت آن در سال 2012 شروع شده است، در سال 2020 تکمیل می­شود. پس از آغاز به کار چهار راکتور آن، یک چهارم نیاز برق امارات متحده عربی تأمین خواهد شد و سالانه تا 12 میلیون تن در انتشار کربن صرفه­جویی می­شود. به طور کلی در حال حاضر بیش از 71 درصد احداث واحدهای 1 تا 4 تکمیل شده است.
(20 اکتبر 2016- منبع: Reuters)
900 میلیون دلار سرمایه گذاری کره جنوبی در شرکت فعال در نیروگاه هسته ای امارات متحده عربی
وزارت انرژی کره جنوبی روز پنجشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی برق کره جنوبی با  900 میلیون دلار سرمایه­گذاری در شرکتی که در اولین نیروگاه هسته­ای امارات متحده عربی فعال است، موافقت کرد. با توجه به اعلام وزارت انرژی کره جنوبی شرکت دولتی برق کره جنوبی (KEPCO) انتظار دارد این میزان سرمایه­گذاری، موجب شود درآمد این شرکت طی 60 سال آینده حدود 50 میلیارد دلار افزایش یابد. همچنین در این بیانیه اعلام شده که شرکت دولتی برق کره جنوبی (KEPCO) و شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC) قراردادی را به منظور سرمایه­گذاری مشترک در شرکت نیروگاه برق هسته­ای باراکای امارات متحده عربی برای مدت شصت سال امضا کردند. در سال 2009، یک کنسرسیوم به رهبری KEPCO برنده مناقصه ساخت چهار واحد 1400 مگاواتی راکتور هسته­ای شد که در حال حاضر به منظور رفع نیاز تقاضای فزاینده برق امارات متحده عربی در نیروگاه باراکا در حال ساخت است. کره جنوبی پنجمین کشور استفاده کننده از انرژی هسته­ای در جهان است که از طریق شرکت KEPCO راکتورهای خود را ساخته و عملیاتی می­سازد. (20 اکتبر 2016- منبع: gulf business)
اعلام نتایج مثبت و صرفه­ جویی حاصل از اجرای خط مشی مدیریت جانب تقاضای دبی تا سال 2030
شورای عالی انرژی دبی گزارش سال 2015 خود در خصوص خط مشی مدیریت جانب تقاضا را در نمایشگاه آب، انرژی، فناوری و محیط زیست (WETEX 2016) ارائه نمود. این شورا نتایج مثبت حاصل از اجرای خط مشی مدیریت جانب تقاضای دبی را مبنی بر بیش از 5 درصد صرفه­جویی در مصرف برق و بیش از 3 درصد صرفه­جویی در مصرف آب اعلام کرد. این میزان صرفه­جویی به ترتیب برابر با صرفه­جویی 1/2 تراوات ساعت انرژی نهایی و 4/3 میلیارد گالن آب شیرین در سال است. شورای عالی انرژی دبی در ژوئن سال 2013، خط مشی مدیریت جانب تقاضا را برای برق و آب با هدف غایی 30 درصد صرفه­جویی در مصرف برق و 30 درصد در مصرف آب تا سال 2030، اجباری کرد. خط مشی مدیریت جانب تقاضا دوره زمانی 2030-2013 را در بر می­گیرد و شامل 9 برنامه از جمله مقررات ساختمان، تعمیرات اساسی ساختمان، سرمایش ناحیه­ای، استانداردها و برچسب­های لوازم و تجهیزات برقی، مدیریت منابع آب، استفاده مجدد از آب به منظور آبیاری، روشنایی معابر، مدیریت تعرفه­ها، تأمین تقاضا و نیروگاه خورشیدی شمس دبی می­باشد. (6 اکتبر 2016- منبع: zawya)
دریافت پایین­ترین پیشنهاد هزینه برای پروژه برق خورشیدی ابوظبی
ابوظبی شش پیشنهاد برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی 350 مگاواتی در امارات دریافت کرده که یکی از آنها که توسط سازمان آب و برق ابوظبی(ADWEA)  مطرح شده، دارای کمترین هزینه تولید برق خورشیدی است. پیشنهاد نیروگاه سویحان (Sweihan) ابوظبی، بخشی از تلاش­های پایتخت امارات متحده عربی برای تنوع بخشیدن به سبد انرژی خود بر پایه انرژی­های تجدیدپذیر است که در نظر دارد تا سال 2020، 7 درصد برق خود را از شیوه­های نوین سبز تولید نماید. سازمان دولتی آب و برق ابوظبی(ADWEA)  در بیانیه­ای اعلام کرده که از شش پیشنهاد  این نیروگاه، پایین­ترین پیشنهاد برابر 42/2 سنت به ازای هر کیلووات ساعت است. در این بیانیه عنوان شده که "این قیمت نشان دهنده یکی از رقابتی­ترین قیمت­های مشاهده شده تا به امروز در صنعت جهانی خورشیدی فتوولتائیک می­باشد. هزینه تولید برق خورشیدی در نتیجه بهبود هزینه­های فنی کاهش یافته است. این در حالیست که کشورهای خاورمیانه به دلیل مزیت منطقه در دارا بودن آفتاب در طول سال، به دنبال کاهش قیمت­هایشان برای پروژه­های خورشیدی هستند. دبی در ماه مه اعلام کرد که برای فاز سوم پروژه شیخ محمد بن راشد المکتوم سازمان آب و برق دبی، پایین­ترین پیشنهاد را به ازای هر کیلووات ساعت، 99/2 سنت دریافت کرده است.
(20 سپتامبر 2016- منبع: DAWN)
http://www.dawn.com/news/1284972/abu-dhabi-solar-power-project-attracts-lowest-bid
نصبژنراتور بخار واحد سوم نیروگاه باراکا
نصب دو ژنراتور بخار واحد 3 نیروگاه هسته­ای در حال ساخت باراکای امارات متحده عربی به پایان رسید. تمامی چهار واحد این نیروگاه باید تا سال 2020 عملیاتی شوند. این ژنراتور توسط شرکت صنایع سنگین دوسان کره جنوبی طی چهار سال ساخته شده است. این ژنراتور بخار، حرارت تولیدی داخل راکتور ناشی از آب مصرفی را به واحد خنک کننده هسته در یک مدار ثانویه منتقل می­کند. این بخار تولیدی برای توربین­های مولد برق استفاده می­شود. این ژنراتور حاوی لوله­های ساخته شده از آلیاژ نیکل-کروم-آهن است که در برابر خوردگی در دما و فشار بالا مقاوم است. شرکت انرژی هسته­ای امارات اعلام کرد در طول شش ماه آینده، کار اتصال لوله­هایی که برای اتصال ژنراتور بخار واحد 3 به مخزن رآکتور بکار می­رود، توربین ژنراتورها و کندانسور را انجام خواهد داد. نصب مخازن تحت فشار راکتور در واحد 3، ماه گذشته به پایان رسید. این شرکت اعلام کرد که در حال حاضر کار ساخت واحد 3 بیش از 54 درصد تکمیل شده است. در حال حاضر تقریباً 68 درصد کار ساخت تمامی چهار واحد این نیروگاه انجام شده است. بر اساس برنامه زمان­بندی واحد 1 در سال 2017 راه­اندازی می­شود. انتظار می­رود این چهار راکتور حدود 25 درصد برق امارات متحده عربی را تأمین نمایند و باعث کاهش سالانه 12 میلیون تن انتشار گازهای گلخانه­ای شوند. (17 اوت 2016- منبع:World Nuclear News)    
                                       http://www.world-nuclear-news.org/NN-Steam-generators-installed-at-third-Barakah-unit-1708164.html

آمادگی دبی به افزایش ظرفیت آب شیرین کن نیروگاه برق جبل علی
سازمان آب و برق دبی (DEWA) جزئیات قرارداد توسعه تأسیسات جدید آب شیرین کن در نیروگاه جبل علی را با شرکتی که نامش ذکر نشده، اعلام کرده است. در حال حاضر سایت نیروگاه جبل علی دبی روزانه 636 هزار متر مکعب آب از هشت واحد آب شیرین کن خود تولید می­کند. 3/16 میلیون درهم (4/4 میلیون دلار)، هزینه قرارداد خدمات مشاوره مربوط به کارخانه­ای با ظرفیت روزانه 182 هزار متر مکعب است که در سال 2020 تکمیل می­گردد. نیروگاه جبل علی بزرگترین تأسیسات تولید برق و آب شیرین کن در امارات متحده عربی، با تولید روزانه 636 هزار متر مکعب آب، از هشت واحد آب شیرین کن است. این سازمان در راستای استراتژی انرژی پاک دبی 2050 و به منظور مقاوم­سازی نیروگاه­های موجود با پانل­های خورشیدی فتوولتائیک، می­خواهد وابستگی به آب شیرین کن با تقطیر فلش چند مرحله­ای را به نفع فناوری با کارایی بیشتر انرژی اسمز معکوس، کاهش دهد. سعید محمد الطایر مدیر عامل سازمان آب و برق دبی اعلام کرد که فناوری اسمز معکوس انتخابی این سازمان نسبت به فناوری تقطیر فلش چند مرحله­ای، 90 درصد برق کمتری مصرف می­کند. دبی روزانه 1/2 میلیون متر مکعب آب شیرین تولید می­کند که 6 درصد آن از طریق اسمز معکوس است. قراردادی جهت توسعه نیروگاه جبل علی شامل افزودن دو دستگاه توربین بخار بازیافت حرارت و یک دستگاه توربین بخار Back Pressure با شرکت زیمنس در سال 2015 منعقد شده که مطابق برنامه­ریزی انجام شده در سال 2018 تکمیل خواهد شد. (23 اوت 2016 – منبع: water desalination reuse)
موافقتنامه حمایت کارشناسی کره جنوبی از عملیات نیروگاه هسته ای امارات متحده عربی
براساس موافقتنامه خدمات پشتیبانی عملیاتی (OSSA) که توسط شرکت آب و برق هسته­ای کره جنوبی (KHNP) و شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) امضا شده، کارشناسان هسته­ای شرکت آب و برق هسته­ای کره جنوبی (KHNP) از عملیات نیروگاه هسته­ای باراکای امارات متحده عربی پشتیبانی می­کنند. براساس این موافقتنامه شرکت آب و برق هسته­ای کره جنوبی (KHNP) پرسنل با تجربه و واجد شرایط شامل اپراتورهای اتاق کنترل اصلی و اپراتورهای محلی را برای پشتیبانی از شرکت انرژی نوا (Nawah) که از شرکت­های تابعه شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) است، اعزام می­کند. بر اساس این توافق، 400 نفر از کارشناسان این شرکت کره­ای از عملیات سایت امارات متحده عربی تا سال 2030 (ده سال پس از تکمیل واحد چهارم نیروگاه باراکا) پشتیبانی می­کنند.
(25 ژوئیه 2016- منبع: World Nuclear News) تست فناوری جدید استفاده از شن و ماسه برای ذخیره حرارت خورشیدی توسط مؤسسه مصدر 
یک گروه تحقیقاتی در ابوظبی در تلاش است تا در پروژه­ای با استفاده از شن و ماسه، انرژی خورشیدی را ذخیره نماید. این فناوری جدید توسط دانشمندان انستیتو علم و صنعت مصدر بوجود آمده که پس از چند دوره تست، ثابت شده که ممکن است به کاهش هزینه تبدیل حرارت خورشیدی به برق کمک کند. همچنین ثابت شده که در یک شبانه روز تبدیل انرژی بهبود می­یابد، چون ماسه­ها می­توانند انرژی را برای تبدیل در شب ذخیره کنند. در یک آزمایش در مقیاس کوچک مشخص شده که ماسه­ها می­توانند بیش از 1832 درجه فارنهایت (1000 درجه سانتیگراد) حرارت خورشیدی را ذخیره کنند. در حال حاضر در سیستم­های ذخیره­سازی انرژی حرارتی (TES) معمولاً از روغن مصنوعی و نمک مذاب که گران هستند و لزوماً سازگار با محیط زیست نیستند، استفاده می­شود. جایگزینی مواد ذخیره­ساز انرژی حرارتی (TES) با شن و ماسه که یک منبع ارزان و فراوان است، ­می­تواند تأثیر به سزایی در صنعت انرژی خورشیدی در مقیاس نیروگاهی داشته باشد. (10 اوت 2016- منبع: inhabitat)
نصب مخزن راکتور واحد 3 نیروگاه هسته­ای باراکا
مخزن راکتور واحد 3 نیروگاه هسته­ای در دست ساخت باراکا در امارات متحده عربی نصب شد. تمامی چهار واحد این نیروگاه تا سال 2020 عملیاتی خواهند شد. مراسمی به مناسبت نصب مخزن راکتور واحد 3 نیروگاه برگزار شد. این مخزن با ارتفاع 14/8 متر، قطر 5/5 متر و وزن 533 تن توسط شرکت کره­ای صنایع سنگین دوسان ساخته و واحد 1 آن در ماه مه  2014 و واحد 2 در ماه ژوئن 2015 نصب شد. محمد الحمادی مدیر عامل شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC) گفت: "راه­اندازی امن و موفق مخزن راکتور سوم این شرکت، حاصل سال­ها کار سخت و فداکاری است". او افزود: این شرکت متعهد به ارائه یک برنامه انرژی هسته­ای در سطح جهانی است و همانطور که از مرحله ساخت به مرحله عملیاتی پیش می­رویم، اصلاحاتی را به ویژه در سطح مدیریت کل پروژه انجام می­دهیم. شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC)، طی قرارداد 20 میلیارد دلاری در ماه دسامبر سال 2009، کنسرسیومی را به رهبری شرکت برق کره جنوبی برای ساخت چهار راکتورAPR-1400  در باراکا واقع در حدود 50 کیلومتری شهر الرویس انتخاب نمود. در حال حاضر بیش از 65 درصد از کل چهار واحد این نیروگاه تکمیل شده است. برنامه­ریزی شده که واحد 1 آن در سال 2017 و واحدهای دیگر هر یک به فاصله یک سال راه اندازی شوند. انتظار می­رود این چهار راکتور حدود 25 درصد برق امارات متحده عربی را تأمین نموده و باعث کاهش 12 میلیون تن در سال در انتشار گازهای گلخانه­ای شوند.
(21 ژوئیه 2016 – منبع:World Nuclear News ) صرفه جویی بیش از 8 درصد، در ماه نخست کمپین تابستانی "آغاز صرفه­جویی در 24 درجه سانتیگراد"
شرکت سیستم­های سرمایش مرکزی امارات اعلام کرد در ماه نخست کمپین تابستانی "آغاز صرفه­جویی در 24 درجه سانتیگراد" که به منظور کاهش مصرف برق، حفاظت از محیط زیست و کمک به کاهش انتشار  CO2برگزار گردید، در تمام بخش­های مصرف کننده نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، بیش از 8 درصد در مصرف انرژی صرفه­جویی شده است. در این راستا با دستورات شیخ محمد بن راشد المکتوم، معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی، مبنی بر اهمیت حفظ منابع انرژی و نیاز به آموزش تمام اقشار جامعه در حفاظت از انرژی، شرکت سیستم­های سرمایش مرکزی امارات به حمایت خود از فلسفه استفاده بهینه از منابع طبیعی و حمایت از برنامه­های توسعه پایدار ادامه می­دهد. بخشی از کمپین تابستانی این شرکت به مشتریان خود راهکارهای زیادی را به منظور کاهش مصرف سرمایش ناحیه­ای (نظیر تنظیم دمای داخلی ساختمان در سیستم­های تهویه مطبوع در °C24، که درجه حرارت ایده­آل برای استفاده از سیستم­های تهویه مطبوع بدون اتلاف انرژی است و آسایش داخلی به خطر نمی­افتد)، ارائه نمود.  بازتاب این اقدام، در بهره­وری خدمات و کاهش صورتحساب برق بوده است. (17 ژوئیه 2016- منبع: Zawya)
امضای قرارداد فاز یک نیروگاه زغال سوز دبی
شرکت انرژی حصیان یک قرارداد مهندسی، تدارکات و ساخت با شرکت بین­المللی برق هاربین و شرکت جنرال الکتریک، برای توسعه فاز اول یک نیروگاه زغال سوز در دبی امضا کرد. این پروژه 2400 مگاواتی با استفاده از زغال­سنگ برق تولید می­کند. انتظار می­رود فاز اول این نیروگاه در ماه مارس 2020، قبل از نمایشگاه 2020 دبی عملیاتی شود. سعید الطایر، مدیر عامل سازمان آب و برق دبی اعلام کرد که این پروژه نشان دهنده تعهد ما به پیروی از چشم انداز طراحی شده برای تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی و توسعه منابع کشور ما برای دستیابی به استراتژی انرژی پاک دبی تا سال 2050 است که تولید برق با استفاده از زغال­سنگ را یک جزء کلیدی می­داند. شرکت حصیان از فناوری جهانی زغال­سنگ پاک با آخرین استانداردهای زیست محیطی استفاده می­کند. این پروژه به شیوه BOO اجرا خواهد شد. فاز اول این پروژه شامل چهار واحد 600 مگاواتی برق است که به ترتیب در ماه مارس سال 2020، مارس 2021، مارس 2022 و مارس 2023 عملیاتی  خواهند شد.
(3 جولای 2016- منبع: constructionweekonline)
رکورد جدید جهانی در خصوص هزینه انرژی خورشیدی برای بزرگترین نیروگاه خورشیدی زمین
در 1 مه سال 2016، سازمان آب و برق دبی رکورد جدید جهانی را در خصوص هزینه تولید برق خورشیدی با دریافت پیشنهاد مناقصه برای فاز سوم 800 مگاواتی پارک خورشیدی شیخ مکتوم به میزان کمتر از 3 سنت به ازای هر کیلووات ساعت دریافت کرده است. در مراسم بازگشایی اسناد مناقصه، سازمان آب و برق دبی، اسناد مرتبط با 200 مگاوات را گشود، اما این اختیار را دارد که این ظرفیت را با توجه به اینکه این پروژه پتانسیل بیشتری دارد تا به بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان تبدیل شود، به 800 مگاوات برساند. این پروژه به شیوه تولیدکننده مستقل و با پیشنهادهای شرکت­کنندگان در مناقصه در خصوص راه حل­های فنی و مالی برای ساخت، تملک و بهره برداری این نیروگاه طی  25 سال اجرا خواهد شد. پایین ترین پیشنهاد توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت مصدر ابوظبی و شرکت توسعه دهنده اسپانیایی FRV ارائه شد. دومین پیشنهاد قیمت، متعلق به شرکت چینی سازنده ماژول و شرکت توسعه دهنده Jinkosolar با قیمت 3/69 سنت به ازای هر کیلووات ساعت بوده است که این رقم با قیمت پیشنهادی 3/96 سنت به ازای هر کیلووات ساعت توسط کنسرسیوم شرکت برق عربستان سعودی (اکوا) و دو شرکت آمریکایی در رقابت تنگاتنگی بود. دو کنسرسیوم به رهبری فرانسه قیمتی بیش از  این را اعلام کردند. اما شرکت GDF Suez به همراه شرکت ژاپنی موبنی (Maubeni) رقم 4/44 سنت به ازای هر کیلووات ساعت  را مطرح کردند. همچنین شرکت فرانسوی EDF و شرکت برق نبراس (Nebras) قطر نیز رقم 4/48 سنت به ازای هر کیلووات ساعت را پیشنهاد دادند. (2 مه 2016 – منبع: Apricum)
معرفی پوشش جدید برای پانل­های خورشیدی توسط مهندسان MIT و شرکت مصدر
دو هفته پیش دستگاه حرارتی خورشیدی جدیدی که قادر به تبدیل هر چه بیشتر انرژی خورشیدی به حرارت کارآمد بود، مطرح شد و اکنون مهندسان MIT و شرکت مصدر، نوآوری دیگری را عنوان کردند که منجر به افزایش قابل توجهی در میزان برق تولیدی از پانل­های خورشیدی خواهد گردید. چند تیم به طور مشترک، یک "پوشش فوق العاده" خود پاک کننده را که مانع از تجمع گرد و خاک بر روی سطح ماژول­های صفحات خورشیدی می­شود، ارائه کردند. این موضوع به ویژه در بیابان­های منطقه مانند مرکز شرکت مصدر ابوظبی اهمیت دارد. گرد و غبار، بازدهی تبدیل یک سلول خورشیدی را به شدت کاهش می­دهد. فقط چهار گرم گرد و غبار در هر متر مربع از سطح یک سلول خورشیدی، می­تواند انرژی خروجی را حدود 40 درصد کاهش دهد. هر چند پانل­های خورشیدی جدید خود پاک کننده نیستند (پانل­های خورشیدی معمولی روی پشت بام با استفاده از آب باران خود را پاک می­کنند)، اما محققان شرکت مصدر و MIT می­گویند این پوشش انقلابی پنج مزیت کلیدی بیش از فناوری پانل استاندارد شامل توانایی خود تمیز کردن، مقاومت سایشی، خود تعمیری، ضد انعکاس بودن و خواص آنتی استاتیک را دارد.
(30 ژوئن 2016- منبع: Energy matters)                                   
                 
 
ثبت رکورد جدید در امارات متحده عربی در خصوص انرژی خورشیدی ارزان
امارات متحده عربی در اوایل این هفته با پیشنهاد 2/99 سنتی به ازای هر کیلووات ساعت برای ساخت یک پارک خورشیدی در دبی توسط توسعه­دهندگان انرژی­های تجدیدپذیر، رکورد جدیدی را برای انرژی خورشیدی مقرون به صرفه در جهان ثبت کرد. برای توسعه­دهندگان فاز سوم 800 مگاواتی پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم برای سازمان آب و برق دبی، مناقصه­ای برگزار شد. براساس گزارش جدید بلومبرگ، رکورد قبلی شکسته شد و قیمت پیشنهادی 15 درصد پایین­تر از رکورد ماه گذشته مکزیک است. سرپرست تحلیل خورشیدی در خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد "این مناقصه به ما نشان می­دهد که برخی از شرکت­کنندگان در مناقصه حاضرند ریسک زیادی را متحمل شوند تا افتخار عنوان ارزان­ترین توسعه دهنده خورشیدی را به خود اختصاص دهند. هیچ کس نمی­داند که این کار چه معنایی دارد". کشورهای دیگری نظیر عربستان سعودی، پرو و ​​مکزیک، عنوان ارزان­ترین دارنده انرژی خورشیدی در جهان را در طی سال­های اخیر داشتند.
(19 می 2016- منبع: Clean Energy Authority)
امضای موافقتنامه­ای با گروه DP World برای اجرای فاز اول بزرگترین پروژه پشت بام خورشیدی در خاورمیانه
شرکت انرژی سبز فردا موافقتنامه­ای را با گروه DP World برای اجرای فاز اول بزرگترین پروژه پشت بام خورشیدی در خاورمیانه امضا کرده است. این گروه در سال گذشته اعلام کرد که برنامه­ای برای راه­اندازی یک پروژه بزرگ انرژی تجدیدپذیر با نصب پنل­های خورشیدی فتوولتائیک در ساختمان­ها برای تولید برق دارد. با اجرای این پروژه، پانل­های خورشیدی بر پشت بام­ ساختمان­های منطقه آزاد جبل علی، سایبان پارکینگ، و چند ساختمان ترمینال کشتی­های کروز در بندر رشید نصب می­شود. این پروژه بخشی از تلاش­های دبی برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی در راستای چشم انداز دبی 2021 و استراتژی یکپارچه انرژی دبی 2030 می­باشد. (7 می 2016- منبع: Arabian Business)
افتتاح یک پروژه جریان مستقیم فتوولتائیک در دبی
سازمان آب و برق دبی از یک پروژه جریان مستقیم فتوولتائیک 1/5 مگاواتی در نیروگاه جبل علی بهره­برداری کرده است. برق تولیدی که برای تأمین نیاز برق نیروگاه جبل علی استفاده می­شود، سالانه 2666 مگاوات ساعت است. به نقل از رسانه­های محلی، سایز این پروژه، آن را به یکی از بزرگترین پروژه­های خورشیدی تک پشت بامی در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) مبدل کرده است. سعید محمدالطایر مدیر عامل سازمان برق و آب دبی اظهار داشت که این پروژه خورشیدی با موفقیت به شبکه متصل شده است. وی افزود، تجهیزات 5240 پنل فتوولتائیک بر روی سقف مخزن آب نیروگاه جبل علی که جدیدترین و بزرگترین مولد برق و واحد نمکزدایی در امارات متحده عربی می­باشد، نصب شده است. (18 آوریل 2016- منبع: ESI Africa)
تکمیل گنبد بتنی واحد 2 نیروگاه باراکا
دفتر ارتباطات پروژه باراکا در روز سه شنبه اعلام کرد که گنبد بتنی واحد 2 راکتور در سایت در دست احداث نیروگاه هسته­ای باراکا تکمیل شده که این یک نقطه عطف بزرگ برای شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC) در جهت ساخت چهار راکتور هسته­ای است. این گنبد، آخرین جزء ساختار راکتور است. شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی اعلام کرد که قطر این گنبد بتنی 51/4 متر، ارتفاع آن 24 متر  و وزن آن تقریباً 9000 تن است که در 9 مرحله ساخته شده است. در ماه فوریه، نصب لوله­های سیستم خنک کننده راکتور، اتصال مخزن راکتور (RV) با پمپ­های خنک کننده راکتور و مولد بخار به پایان رسید. علاوه بر این، تمام اجزای اصلی توربو ژنراتور به سایت رسیده و نصب شده است. شرکت انرژی هسته­ای امارات متحده عربی (ENEC) اعلام کرد که در حال حاضر بیش از 87 درصد واحد 1 نیروگاه باراکا، 68 درصد واحد 2 و 47 درصد واحد 3 و 29 درصد واحد 4 تکمیل شده است. این شرکت اعلام کرد که در حال حاضر در مجموع 62 درصد کل چهار راکتور این پروژه تکمیل شده است. قرار است این 4 راکتور تا سال 2020 تحویل داده شوند. انتظار می­رود با بهره برداری از این نیروگاه، 25 درصد برق مورد نیاز امارات متحده عربی تأمین شود. (19 آوریل 2016- منبع: Nuclear Street)
پیشنهاد پایین­ترین تعرفه برق خورشیدی به امارات
کاهش هزینه همتراز شده برق (LCOE) نیروگاه فتوولتائیک در خاورمیانه و شمال آفریقا به منابع تأمین مالی رقابتی و پروژه­های با ظرفیت بالاتر، نیاز دارد. در اواخر سال 2014­ شرکت برق عربستان سعودی (ACWA) برای پروژه 200 مگاواتی پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم امارات متحده عربی، قیمت 59/8 دلار بر مگاوات ساعت را به شرکت آب و برق دبی پیشنهاد داد که این رکورد جدیدی در قیمت برق خورشیدی بدون سوبسید است. استفاده از برق خورشیدی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا افزایش یافته است. مناقصه­های اخیر در اردن نشان داد که قیمت دبی این رکورد را بدست آورده است. از چهار پروژه خورشیدی پیشنهادی در اردن، شرکت سیستم فتوولتائیک SunRise، با 61/3 دلار به ازای هر مگاوات ساعت، کمترین تعرفه را پیشنهاد داد. (27 آوریل 2016- منبع: PV Insider)
استفاده از انرژی خورشیدی در کارخانه­های آب شیرین کن
یک شرکت مهندسی فرانسوی توسط گروه انرژی پاک مصدر، از پنل­های خورشیدی برای تأمین برق یک پروژه نوآورانه آب شیرین کن در ابوظبی استفاده خواهد کرد. این شرکت از روش پشت بام خورشیدی خارج از شبکه برای تأمین برق پروژه غنتوت استفاده می­کند. رئیس این شرکت اعلام کرد که انتظار می­رود در این پروژه 8/2 کیلووات ساعت برق به ازای هر متر مکعب آب مصرف شود. این پروژه، پنجمین پروژه­ای است که در غنتوت در کنار سایر پروژه­های متصل به شبکه­ای که توسط چهار شرکت دیگر اجرا شده، ساخته می­شود. شرکت مصدر اعلام کرده که اگر پروژه این شرکت موفقیت آمیز باشد، این فناوری برای استفاده در نقاط دور افتاده، به ویژه در جزایر مناسب خواهد بود. وی گفت که در حال حاضر کارخانه­های آب شیرین کن امارات متحده عربی عمدتاً حرارتی و قدیمی هستند و باید به فناوری مبتنی بر غشاء که کارآمدتر از فرآیندهای حرارتی هستند و گاه 40 سال پیش نصب شده­اند، تغییر وضعیت بدهند. انتظار می­رود این پنج کارخانه آب شیرین کن در سال 2017 به بهره­برداری برسند. (19 ژانویه 2016- منبع:Renewable Energy World)
توجه گزارش اقتصاد سبز به آینده امارات متحده عربی
در روز دوشنبه رهبران اقتصاد سبز در امارات متحده عربی، گزارشی را درخصوص بهترین شیوه و نوآوری اقتصاد بدون کربن برای فردایی پایدار را ارائه کردند. گزارش اقتصادی دولت سبز 2016، توسط مرکز کربن دبی با حمایت دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد و بر پایه تصمیمات کنفرانس تغییرات آب و هوا در پاریس (21 COP) ، تهیه شده است. سعید محمد الطایر، نایب رئیس شورای عالی انرژی و مدیر عامل شرکت آب و برق دبی (Dewa) و ولید سلمان رئیس مرکز کربن دبی در اظهارات خود ضمن تشکر از شرکای خود به گزارش "سیاست­های روشن امارات متحده عربی با هدف تبدیل شدن به یک الگوی اقتصاد سبز" اشاره کردند. این بدان معناست که می­توان در سال 2021 به 24 درصد از انرژی پاک با حداقل اثرات زیست محیطی ­رسید و به رشد و توسعه دست یافت. محمد الطایر گفت که این گزارش، الزامات "استراتژی انرژی پاک دبی 2050" را که هدف آن صرفه­جویی 7 درصدی منابع انرژی تا سال 2020، 25 درصدی تا سال 2030 و 75 درصدی در سال 2050 از طریق بکارگیری انرژی­های تجدیدپذیر نظیر انرژی خورشیدی است، بررسی می­کند. در این گزارش، ولید سلمان نیز اعلام کرد که برای"گذار انعطاف­پذیر به سوی یک اقتصاد سبز" به بخش خصوصی و دولتی امارات متحده عربی کمک خواهد شد. (8 آوریل 2016- منبع: Gulf News)
تایید 75 درصد صرفه­جویی درمصرف روشنایی نیروگاه برق دوا
شرکت خدمات انرژی اتحاد، پروژه بهسازی تجهیزات روشنایی را در نیروگاه دوا در جبل علی و العویر را اجرایی کرده است. این پروژه شامل جایگزینی 8500 عدد از تجهیزات روشنایی با کارایی بالایLED  است که منجر به 75 درصد صرفه­جویی در مصرف برق داخلی (معادل 15 گیگاوات ساعت کاهش سالانه ) می­شود. این صرفه­جویی انرژی از جایگزینی چراغ­های LED با راندمان بالای فیلیپس با چراغ­های قدیمی در فضای باز و خیابان­های نیروگاه­های برق جبل علی و العویر حاصل می­شود. از طریق این پروژه میزان انتشار دی اکسید کربن نیروگاه دوا 6286 تن کاهش خواهد یافت. هزینه سرمایه­گذاری اولیه پروژه 21 میلیون درهم (5/7 میلیون دلار) بوده ، که با احتساب قیمت برق تجاری هر ساله 6/6 میلیون درهم (1/8 میلیون دلار) صرفه­جویی می­گردد؛ بدین ترتیب دوره بازگشت سرمایه کمتر از 3/5 سال خواهد بود. ضمناً سیستم روشنایی جدید نیروگاه به مدت 6 سال نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد. شرکت خدمات انرژی اتحاد، از طریق ممیزی که در گذشته انجام شده بود، زیرساخت روشنایی را در نیروگاه قدیمی دوا  شناسایی نمود و به منظور کاهش مصرف انرژی، بهسازی قابل توجهی را اجرایی کرد. (20 مارس 2016- منبع: Zawya)
برگزاری یازدهمین جلسه کمیته اجرایی مدیریت سمت تقاضای انرژی شورای عالی دبی
کمیته اجرایی مدیریت سمت تقاضای انرژی شورای عالی دبی، یازدهمین جلسه خود را برگزار نمود. در راستای چشم­انداز شیخ محمد بن راشد المکتوم، معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی، و مطابق با استراتژی انرژی پاک دبی- 2050 مبنی بر اینکه دبی یک مرکز جهانی برای انرژی پاک و اقتصاد سبز شود، این کمیته در حال کار در خصوص اجرای استراتژی مدیریت تقاضای انرژی است. این استراتژی دارای 9 برنامه برای مدیریت تقاضا انرژی است. این استراتژی­ها عبارتند از قوانین ساختمان سبز­، نوسازی ساختمان­های موجود، سرمایش ناحیه­ای، استفاده مجدد از فاضلاب، قوانین و استانداردهایی در راستای بالا بردن بهره­وری، صرفه جویی در انرژی روشنایی خیابان­ها و پیش گامی "شمس دبی" در تولید برق خورشیدی در ساختمان­ها.
(29 مارس 2016- منبع: البوابه)
تولید 25 درصد از برق امارات متحده عربی از طریق انرژی هسته­ای
شرکت برق کره جنوبی (KEPCO) تست ساختار قلب راکتور هسته­ای خود را در نیروگاه هسته ای باراکا واقع در امارات متحده عربی آغاز کرد. این مرحله جهت آماده سازی این نیروگاه هسته­ای و اجرای عملیات تجاری آن بسیار مهم است. شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اتمام تست هیدرواستاتیک سرد (CHT) واحد 1 نیروگاه باراکا را اعلام کرد. محمد الحمادی، مدیر عامل شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اعلام کرد: "با تکمیل تست CHT در واحد 1 و تأمین برق سوئیچ­یارد، ما در حال حرکت به سوی دستیابی به هدف خود، یعنی تأمین حدود یک چهارم از نیاز برق کشور از طریق منابع با کربن کمتر هستیم". شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اعلام کرد که در حال حاضر بیش از 84 درصد از واحد 1 نیروگاه باراکا تکمیل شده و تاریخ مورد نظر راه­اندازی آن سال 2017 است. در حال حاضر 64 درصد از ساخت واحد 2 که در سال 2013 آغاز شده تکمیل گردیده است. این در حالی است که کار بر روی واحدهای 3 و 4 در سال­های 2014 و 2015 آغاز شده است. به طور کلی، 58 درصد از این چهار واحد در دست ساخت کامل شده است. (17 فوريه 2016- منبع: الشرق الاوسط)
افزایش اقدامات بهره وری انرژی در خاورمیانه و شمال آفریقا
پروژه­های بهره­وری انرژی در خاورمیانه و شمال آفریقا، فرصت­هایی را برای جذب سرمایه­گذاری به ویژه در کشورهای حوزه خلیج فارس با رویکرد کاهش مصرف انرژی بوجود می­آورد.  ابوظبی در نظر دارد در سال 2017، نمایشگاه جدیدی را در خصوص بهره­وری انرژی، به عنوان یک بخش از اجلاس آینده انرژی جهان برگزار کند که انتظار می­رود با توجه به رشد سالانه 3/8 درصدی تقاضای انرژی بین­سال­های 2013 الی 2019، راه­حل­هایی را در زمینه بهره­وری انرژی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ارائه نماید. (1 فوریه 2016- منبع: Zawya)

 
توافق نیروگاه هسته ای باراکا با شبکه توزیع انتقال و توزیع امارات متحده عربی
شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) و شرکت انتقال و توزیع ابوظبی (TRANSCO) اعلام کردند که در خصوص انتقال برق به توافق رسیده­اند. این توافق موجب می­شود تا نیروگاه هسته­ای باراکا در ابوظبی بتواند برق خود را به شبکه امارات متحده عربی تحویل دهد. شرکت انرژی هسته­ای امارات (ENEC) اعلام کرد که با توجه به توافقنامه موجود، می­توان پروسه برق­رسانی که شامل تست ایمنی تجهیزات الکتریکی جدید است و گامی مهم برای برنامه انرژی هسته­ای صلح آمیز امارات متحده عربی است را آغاز کند. انتظار می­رود نیروگاه هسته­ای باراکا، در سال 2020 تکمیل شود. (11 فوریه 2016- منبع: Gulf News Journal)
امارات متحده عربی خواهان حذف یارانه های نفت و گاز
سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات متحده عربی اعلام کرد که کشورش در حال بررسی گزینه­های قطع یارانه نفت و گاز فروخته شده به شرکت­های مولد انرژی است. وی این پیشنهاد را در مجمع جهانی اقتصاد که در داووس سوئیس برگزار گردید، مطرح کرد. وی در جلسه­ای تحت عنوان اصلاحات اقتصادی در جهان عرب گفت که "مصرف­کنندگان باید قیمت واقعی را پرداخت کنند. در حال حاضر مصرف­کنندگان این کار را برای بنزین و نفت­گاز انجام می­دهند و باید برای برق نیز انجام دهند و در نظر است که این رویه برای فروش گاز یارانه­ای به تولیدکنندگان برق نیز انجام شود". او گفت مصرف­کنندگان، فشار زیادی را در اثر حذف یارانه احساس نمی­کنند و این کار تنها مصرف­کنندگان با مصرف بالای انرژی را تحت تأثیر قرار می­دهد. او گفت: حذف یارانه­های انرژی امارات متحده عربی بخشی از یک استراتژی گسترده­تر یعنی کاهش وابستگی کشور به درآمد نفت است. المزروعی گفت: "از زمان آغاز این کار در امارات متحده عربی، تنوع انرژی بوجود آمده و حتی اگر درآمدهای نفتی همواره وجود داشته باشند، ما به یک اقتصاد مستقل از نفت نیاز داریم". (22 ژانویه 2016 – منبع: ibTimes)

http://www.ibtimes.com/davos-2016-united-arab-emirates-wants-eliminate-energy-subsidies-oil-gas-2276170

توسعه نیروگاه 200 مگاواتی فتوولتائیک در اردن توسط شرکت مصدر ابوظبی
بنا به گزارش آژانس خبری امارات متحده عربی، شرکت انرژی­های تجدید­پذیر مصدر ابوظبی، از یک موافقتنامه تجاری به ظرفیت 200 مگاوات نیروگاه فتوولتائیک برای وزارت انرژی و منابع معدنی اردن، خبر داده است. همچنین  پس از یک ماه موافقتنامه­ای در مورد مزرعه بادی 117 مگاواتی تفیلا در اردن، با سرمایه­گذاری مشترک شرکت­های Inframed ،EP Global Energy و مصدر، آغاز می­شود. هر دو پروژه خورشیدی و مزرعه بادی تفیلا، در راستای چشم انداز اردن برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی و ترویج هر چه بیشتر انرژی­های تجدیدپذیر و تحقق قانون انرژی­های تجدید پذیر اردن در سال 2010 هستند که در نظر دارد تا سال 2020، حدود 15 درصد برق خود را از منابع تجدید پذیر تأمین نماید. شرکت مصدر با سرمایه گذاری بیش از 7/1 میلیارد دلاری، اقدام به توسعه انرژی­های تجدیدپذیر نموده که با این میزان سرمایه­گذاری، احداث حدود 0/1 گیگاوات انرژی پاک در امارات متحده عربی و سایر کشورها را تأمین مالی می­کند. (21 ژانویه 2016- منبع: Bernama)
همکاری دو شرکت چینی و آلمانی جهت شرکت در مناقصه پروژه 800 مگاواتی برق خورشیدی در دبی
توسعه­دهندگان پروژه از سراسر جهان آماده رقابت در یک مناقصه انرژی خورشیدی می­شوند. تولیدکننده چینی پنل­های خورشیدی JinkoSolar با شرکت آلمانی RWE تیمی را برای شرکت در مناقصه فاز سوم پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم امارات متحده عربی تشکیل دادند. این فاز جدید پارک انرژی خورشیدی، 800 مگاوات ظرفیت دارد. با راه­اندازی فاز سوم، ظرفیت نصب شده در این پارک انرژی خورشیدی به یک گیگاوات خواهد رسید. فاز اول پارک خورشیدی شامل نصب و راه­­اندازی 13 مگاوات ظرفیت است و فاز دوم به ظرفیت 200 مگاوات با متوسط تعرفه 84/5 سنت به ازای هر کیلووات ساعت، نیز در طی مناقصه­ای به شرکت برق عربستان سعودی سپرده شد. هدف اولیه این پارک خورشیدی تا سال 2019، نصب یک گیگاوات ظرفیت بود. در حالی که، در سال گذشته سازمان آب و برق دبی اعلام کرد که ظرفیت این پارک تا سال2020، با 3 میلیارد دلار سرمایه­گذاری برآوردی به 3 گیگاوات افزایش خواهد یافت. این پارک خورشیدی هدف اصلی سازمان آب و برق دبی، برای تأمین 7 درصد از کل برق تولیدی دبی تا سال 2020 و 15 درصد تا سال 2030، از منابع انرژی تجدیدپذیر است. (28 ژانویه 2016- منبع: Clean Technica)
ادامه نقش رهبری سازمان آب و برق ابوظبی در منطقه در خصوص انرژی­های تجدیدپذیر
سازمان آب و برق ابوظبی (ADWEA) و مجموعه شرکت­های آن، جهت دستیابی به پایداری در زمینه تولید برق، بهبود بهره­وری نیروگاه­های قدیمی با تکیه بر نوآوری­هایی در راستای توسعه تولید پایدار از جمله استفاده از پیشرفته­ترین وسایل به­روز و فناوری کارآمدتر و هوشمند، تلاش­های قابل توجهی انجام داده است. در این راستا و در پیشبرد سیاست­های دولت با هدف تقویت پایداری و تنوع بخشیدن به منابع تولید، سازمان آب و برق ابوظبی، اولین پروژه بزرگ خود را در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر با ایجاد یک نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 350 مگاوات در منطقه سویحان ابوظبی با استفاده از فناوری فتوولتائیک، اجرا خواهد کرد. این پروژه یکی از بزرگترین پروژه­های انرژی خورشیدی در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است. شایان ذکر است که علاوه بر تولید 350 مگاوات از انرژی­های تجدیدپذیر، سود اضافی در اثر کاهش مصرف گاز مورد نیاز نیروگاه­های برق قدیمی بدست خواهد آمد. (26 ژانویه 2016 – منبع:Zawya)
ذخیره انرژی حرارتی کارا در شن های بیابان­های امارات متحده عربی
محققان مؤسسه علم و صنعت مصدر در امارات متحده عربی، ماده جدیدی را جهت ذخیره انرژی خورشیدی، کشف کرده­اند، شن­های بیابان. آزمایش­ها نشان می­دهد که شن­های بیابان می­توانند تا 1000 درجه سانتیگراد مقاومت کنند و ماده­ای ایده آل برای ذخیره­سازی انرژی خورشیدی است. نیکولا کالوت محقق و استادیار دانشگاه در رشته مهندسی مکانیک و مواد به روزنامه ناسیونال  گفت: "می­توان برای افزایش کارایی تولید برق، درجه حرارت را افزایش داد". راه­های متعددی برای جذب نیروی خورشید وجود دارد. بیشتر فناوری­های انرژی خورشیدی از فتوولتائیک استفاده می­کنند، به ویژه مواد نیمه هادی که نور خورشید را به طور مستقیم به جریان الکتریکی تبدیل می­کند. در این روش شن­ها کاربردی ندارند. گزینه دیگر، فناوری استفاده از انرژی متمرکز کننده خورشیدی (CSP) است که با استفاده از ردیف­هایی از آینه، نور خورشید بر روی یک نقطه متمرکز می­شود تا انرژی حرارتی در آن ذخیره و به برق تبدیل شود. ساختار ذخیره­سازیCSP  اغلب به شکل یک برج بلند است. آخرین تحقیقات نشان می­دهد که شن و ماسه بیابان می­تواند یک ماده ایده آل برای فناوری­های CSP باشد. کوارتز و ذرات کربنات قادرند به نحو مطلوب انرژی حرارتی را جذب و ذخیره نمایند. همچنین به راحتی در دسترس هستند. کالوت اعلام کرد: "در دسترس بودن این ماده در بیابانی نظیر بیابان امارات متحده عربی اجازه می­دهد تا هزینه نیروگاه­های CSP به میزان قابل توجهی کاهش یابد که ممکن است از آن، هم به عنوان مواد ذخیره کننده انرژی حرارتی (Thermal Energy Storage- TES) و هم جاذب خورشیدی استفاده نمود؛ موفقیت پروژه Sandstock قابلیت­ها و مزایای عملی شن­های بیابان را نشان می­دهد". (7 ژانویه 2016 – منبع: UPI)
 
کاهش مصرف انرژی 3/1 میلیارد کیلووات ساعتی در سال 2015 توسط شرکت تبرید
شرکت ملی تولیدکننده سیستم­های سرمایشی مرکزی تبرید، مقدار انرژی مصرفی به منظور سرمایش را تا سال 2015، در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس حدود 3/1 میلیارد کیلووات ساعت کاهش داده است. این میزان کاهش برای تأمین برق سالانه حدود 44000 خانه در امارات متحده عربی کفایت می­کند. این کاهش مصرف انرژی که با بکارگیری سیستم­های سرمایش منطقه­ای به جای سیستم­های تهویه مطبوع رایج بدست می­آید، مانع از انتشار بیش از 650 هزار تن دی اکسید کربن در جو می­شود که این میزان معادل کاهش گازهای گلخانه­ای حاصل از 130 هزار وسیله نقلیه در سال است. براساس برنامه زیست محیطی سازمان ملل متحد(UNEP) ، سیستم­های سرمایش منطقه­ای به دلیل بازده قابل توجه انرژی (حدود 50 درصد کاهش مصرف انرژی)، در مقایسه با سیستم­های تهویه مطبوع رایج دارای مزیت هستند. جاسم حسین ثابت، مدیر ارشد اجرایی شرکت تبرید گفت: "امارات متحده عربی اولویت زیادی را در خصوص حفاظت از محیط زیست قائل است و نقش سازنده­ای را در کاهش انتشار CO2 دارد. سیستم های سرمایشی به لحاظ تاریخی یک مصرف­کننده اصلی انرژی در منطقه می­باشند که بیش از 50 درصد از تقاضای انرژی سالانه را به خود اختصاص می­دهند. سازمان­های آینده نگر باید بدانند که استفاده از فناوری سیستم­های سرمایش منطقه­ای به جای سیستم­های تهویه مطبوع معمولی، می­تواند میزان انرژی مصرفی سرمایشی را نصف کند و در نتیجه به تلاش­های منطقه­ای ما برای کاهش انتشار کربن، کمک قابل توجهی ­نماید. شرکت تبرید مفتخر به حمایت از بسیاری از پروژه­های مهم در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است و با کار در کنار شرکای دولتی و خصوصی خود توانسته به توسعه پایدار منطقه کمک نماید". (13 ژانویه 2016 – منبع: zawya)
امارات متحده عربی - اخبار 2015-1394
پروژه باراکا، پلتفرمی بین امارات متحده عربی و کره جنوبی
پروژه نیروگاه هسته­ای باراکا، پروژه­ای به منظور ساخت یک نیروگاه هسته­ای 4 واحدی در امارات متحده عربی و نخستین نیروگاه هسته­ای اين كشور است. انتظار می­رود چهار راکتور هسته­ای نیروگاه  1400-APR ، بین سال­های 2017 تا 2020 بتوانند عرضه برق خود را آغاز نمایند. ارزیابی صلاحیت شرکت­کنندگان مناقصه در 6 مه 2009 آغاز شد. در دسامبر سال 2009، شرکت انرژی هسته­ای امارات به منظور ساخت اولین نیروگاه هسته­ای امارات متحده عربی، این پروژه را با هزینه 20 میلیارد دلار به گروهی به سرپرستی شرکت برق کره (کپکو-(KEPCO  سپرد. هر چند امارات متحده عربی سومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است، اما اعلام کرده که تنها نیروگاه هسته­ای می­تواند انرژی مورد نیازش را تأمین نماید. کنسرسیوم برنده در مناقصه شامل سامسونگ، هیوندای و صنایع سنگین دوسان، و همچنین شرکت آمریکایی وستینگهاوس و توشیبای ژاپن است. ساخت این نیروگاه در ژانویه 2010 آغاز شد. تمامی راکتورهای هسته­ای اين نيروگاه باید تا سال 2020 ساخته شوند چرا که انتظار می­رود تا این سال، تقاضای برق امارات متحده عربی بیش از دو برابر شود. در ماه مه سال 2013 ساخت واحد دوم آغاز شده که انتظار می­رود پنج سال به طول بینجامد. در سپتامبر سال 2014، اولین بتن‌ريزي واحد 3 انجام شد. ساخت واحد 4 نیز در سپتامبر 2015 آغاز شد. کره جنوبی با برنده شدن در پروژه باراکا، ششمین کشور جهان در صادرات یک پروژه هسته­ای شد. با توجه به مقیاس و زمان استفاده، پروژه باراکا یک چارچوب برای مشارکت بلندمدت بین امارات متحده عربی و کره است. (21 دسامبر 2015- منبع: Business Korea)
  ساخت دستگاه جدیدی برای متمرکز کردن انرژی خورشیدی در ابوظبی
محققان ابوظبی، دستگاه کم هزینه­ای را که می­تواند از طریق شکست نور خورشید به رنگ­های تشکیل دهنده آن، پانل­های خورشیدی کارآمد تر را ایجاد کند، ساختند. دستگاه پلاستیکی که نور خورشید را هم متمرکز و هم طیف­های آن را به تمام رنگ­های قابل مشاهده از رنگین کمان و اشعه نامرئی مادون قرمز تفکیک می­کند. محققان می­گویند: این به لایه بندی سلول­های خورشیدی کمک می کند که هر اشعه رنگی بر روی پانل‌های خورشیدی طراحی شده برای تبدیل این رنگ با حداکثر کارایی معطوف شود. یکی از محققین مؤسسه مصدر توضیح می­دهد که این دستگاه جدید، ترکیبی است از یک منشور که طول موج­های مختلف نور خورشید را جدا می­کند و یک لنز که نور را متمرکز می کند و می­تواند برای کمک به مهار بیشتر انرژی خورشیدی کمک نماید. محققان در مقاله­ای که در مجله اپتیک منتشر شده، توضیح دادند که سلول­های فتوولتائیک سنتی از سیلیکون برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی استفاده می­کنند، اما این روش می­تواند فقط بعضی از طول موج‌های نورخورشید، از طیف نور مرئی را جذب کند. با چنین سلول­هایی در جذب طول موج­های کوتاه آبی و سبز، تنها می توان 15 تا 18 درصد این نور را به برق تبدیل کرد و اصلاً نمی توان نور حاصل از اشعه مادون قرمز خورشید را جذب نمود. با تجزیه نور و دسته­بندی سلول­های خورشیدی، حدود 40 درصد از انرژی حاصل از رنگ­های با طول موج کوتاه­تر را می­توان به برق تبدیل نمود. علاوه بر این، ساخت این دستگاه از پلاستیک به معنای ارزان بودن آن است و می تواند به صورت انبوه تولید شود. لایه‌بندی سلول­های خورشیدی، باعث بهبود بهره­وری سلول­ها شده و با متمرکز کردن نور خورشید، برق بیشتری تولید می­کند. کشورهای حوزه خلیج فارس دارای پتانسیل عظیمی برای تولید برق از انرژی خورشیدی (حدود 150 میلیارد مگاوات ساعت در سال یا 400 برابر تقاضای منطقه) هستند. همانطور که کشورهای منطقه در برنامه­های اقدام ملی در چارچوب کنوانسیون تغییر آب و هوای سازمان ملل به منظور تنظیم استراتژی کاهش آلاینده­های خود اعلام کردند، همه کشورها با تولید انرژی خورشیدی تلاش دارند از وابستگی به نفت خود بکاهند. بر اساس برنامه‌هاي امارات متحده عربی در بخش انرژي، ابوظبی در نظر دارد تا سال 2020، 7 درصد از انرژی مورد نیاز خود را از برق خورشیدی تولید نماید. یکی از مهندسین دانشگاه قطر اعلام کرد که این دستگاه جدید نیاز به تست بیشتر برای اطمینان از توان مقابله آن با شرایط گرم و گرد و غبار خلیج فارس را دارد. او اشاره می­کند که نوع پلاستیک بکارگرفته شده در دستگاه در معرض طولانی مدت نور خورشید، ممکن است تاب بردارد. شرایط آب و هوایی نظیر رطوبت و گرد و غبار، می­تواند موجب واگرایی نور شده و سبب تضعیف توانایی دستگاه برای بهبود کارایی سلول­های خورشیدی شود. با این حال، محققان می­خواهند به دلیل قیمت پايین، به پلاستیکی دست یابند که ابزار جذاب­تری برای بهبود سیستم­های برق خورشیدی در کشورهای در حال توسعه باشد.
(29 دسامبر 2015- منبع:allAfrica ) 
 
 
الزام به دستیابی به پشت بام های خورشیدی در دبی در سال 2030
شیخ محمد بن راشد، رهبر سیاسی دبی، به تازگی استراتژی انرژی پاک دبی تا سال 2050 را که شامل اهداف انرژی تجدید پذیر است، اعلام کرد. قابل توجه­ترین این اهداف، استفاده تمام پشت بام­­­های واقع در شهرها تا سال 2030، از  پانل­های خورشیدی است. البته ممکن است برخی معتقد باشند که هدف تولید 75 درصد انرژی شهری تا سال 2050 از انرژی خورشیدی، بیشتر قابل توجه است. برای دستیابی به این هدف لازم است که تا سال 2030، 25 درصد انرژی مورد نیاز توسط انرژی خورشیدی تأمین شود. دیگران ممکن است داستان پر اهمیت­تر را تأمین مالی با نرخ بهره پائین برای انرژی پاک، به دلیل سرمایه گذاری 27 میلیارد دلاری برای ایجاد صندوق سبز دبی بدانند. پروژه پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم نیز تا سال 2030، به 5000 مگاوات افزایش خواهد یافت. شیخ محمد توضیح داد که در حال حاضر استراتژی ما در بخش انرژی طی سه دهه شکل خواهد گرفت.  هدف ما این است که مناطق شهری ما تا سال 2050، کمترین میزان انتشار کربن در جهان را داشته باشند. در حال حاضر بیشتر برق دبی با احتراق گاز طبیعی تولید می­شود.
(10 دسامبر 2015 – منبع: Clean Technica)

 
اتمام عملیات توسعه تأسیسات 200 میلیون دلاری امارات متحده عربی توسط گروه صنعتی Sembcorp
گروه UTILITIES  صنایع Sembcorp  سنگاپور اعلام کرد که پروژه حدوداً 200 میلیون دلاری توسعه تأسیسات آب و برق در امارات متحده عربی را به اتمام رسانده و بهره­برداری تجاری از آن آغاز شده است. این گروه اعلام کرد که ظرفیت تأسیسات آب شیرین کن 30 درصد افزایش یافته و به 600 هزار متر مکعب در روز رسیده است. در حال حاضر این تأسیسات، یکی از بزرگترین تأسیسات آب شیرین کن به روش اسمز معکوس در خاورمیانه است. این گروه صنعتی اعلام کرد که حدود 140 هزار متر مکعب در روز آب اضافی این تأسیسات آب شیرین کن را به شرکت دولتی  آب و برق ابوظبی می­فروشد. این موافقتنامه فروش آب به مدت 20 سال خواهد بود که درآمد اضافی را برای این تأسیسات به ارمغان خواهد آورد. این گروه اعلام کرد که سهام این تأسیسات را که تأسیسات آب و برق مستقل فجیره 1 نامیده می­شود، خریداری کرده است.
(8 دسامبر 2015- منبع:
Business Times
برگزاری کنفرانسRetrofitTech  امارات متحده عربی
کنفرانسRetrofitTech  امارات متحده عربی، تنها کنفرانس تخصصی است که چالش­ها و فرصت­های بازار در حال ظهور مقاوم سازی دبی را برای دستیابی به بهره­وری انرژی بیشتر و پایدار، بررسی می­کند. این رویداد در روزهای 14 و 15 مارس 2016 در امارات متحده عربی رخ خواهد داد. بازسازی ساختمان­های موجود با توجه به استانداردهای سبزتر، به عنوان یک گام کلیدی در توسعه پایدار اقتصادی این کشور شناخته شده است. مصرف انرژی در بخش ساختمان­ تقریباً 40 درصد انرژی مصرفی در جهان است، در نتیجه مکانیزم­های به کار گرفته شده برای کاهش مصرف آب و برق، موجب کاهش انرژی مصرفی کشور می­گردد. شورای عالی انرژی دبی هدف را کاهش تقاضای30 درصدی انرژی تا سال 2030 اعلام کرده است. برای رسیدن به این هدف، مقاوم سازی و نوسازی ساختمان­های موجود به عنوان یک استراتژی اصلی برای کاهش تقاضای کل انرژی تعیین شده است.
(7 دسامبر 2015 – منبع:My Solution info)      برنامه­ریزی برای راه اندازی یک پارک انرژی خورشیدی 350 مگاواتی در ابوظبی
پس از دبی، منطقه دیگری در امارات متحده عربی با هدف افزایش سهم انرژی­های تجدیدپذیر در مصرف انرژی خود، برای راه­اندازی پروژه­های انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ برنامه­ریزی می­کند. سازمان آب و برق ابوظبی (ADWEA) در حال برنامه­ریزی برای راه اندازی یک پارک انرژی خورشیدی 350 مگاواتی است که به احتمال زیاد طی چند ماه آینده، مناقصه آن برگزار می­شود. بنا به گزارش رسانه­های محلی، انتظار می­رود این سازمان یک توسعه دهنده را برای این پروژه تا اواسط سال 2016 انتخاب نماید. در حال حاضر، سازمان آب و برق ابوظبی هیچ تأسیساتی در زمینه انرژی­های تجدید پذیر ندارد و از طریق 11 نیروگاه گازسوز، خدمات خود را ارائه می­کند. شرکت انرژی سبز مصدر نیز در ابوظبی، نیروگاه حرارتی خورشیدی شمس 1 را دارد که در حومه این شهر قرار دارد و برق شهر مصدر واقع در ابوظبی را تأمین می­کند.  پس از مشارکت جدی توسعه­دهندگان پروژه­های بین­المللی در توسعه فاز 2 پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم در دبی، امارات شروع به برنامه­ریزی در خصوص پروژه­های دیگری در زمینه انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ نمود. در اوایل سال جاری، سازمان آب و برق فدرال  (FEWA)که خدمات پنج امارات شارجه، عجمان، ام القیوین، راس الخیمه و فجیره را در امارات متحده عربی را به عهده دارد، اعلام کرد قصد دارد یک پروژه انرژی خورشیدی 100 مگاواتی را راه­اندازی نماید.
(15 دسامبر 2015 – منبع: Clean Technica)