افغانستان

  
افغانستان - اخبار 2018-1397
بدهی 2 میلیون افغانی (معادل 2/23765 یورو) بخش خصوصی و دولت به اداره برق هرات و قطع شدن برق مشترکین بدحساب
رئیس اداره برق هرات با اشاره به واردات برق از کشورهای ایران و ترکمنستان گفت: در حال حاضر در هرات ادارات دولتی، شرکت‌های خصوصی و برخی از مشترکین بهای برق خود را نپرداخته و این موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است. بدهی آنها بیش از 2 میلیون افغانی می‌باشد که اگر پرداخت نکنند، برق آنها پس از ارسال اخطار از سوی این شرکت قطع خواهد شد. فرماندار هرات نیز در این مورد گفت: به زودی لیست بدهکاران به اداره برق هرات منتشر خواهد شد و تمامی مشترکین باید به منظور استفاده از برق در این استان بدهی خود را پرداخت نمایند. بیشترین بدهکاری در هرات از سوی ادارات دولتی است که شرکت برق هرات باید کمیته‌ای در این خصوص تشکیل دهد تا پس از بررسی‌های لازم، ادارات دولتی را ملزم به پرداخت بهای برق خود نمایند. (6  فوریه 2019- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
http://af.farsnews.com/economy/news/13971117000636
متوقف شدن تولید برق سد سلما در افغانستان
سد سلما بعد از سال‌ها در هرات افتتاح شد اما در حال حاضر به دلیل کمبود آب، امکان تولید برق را ندارد. از ابتدای افتتاح این سد، مقدار بسیار کمی برق تولید شده که در مواقع ضرورت حدود 20 مگاوات از این سد به برق شهری هرات اضافه شده است. در حال حاضر، بیشتر بر روی آبیاری اراضی از این سد تأکید شده است. سد سلما ظرفیت نگهداری 640 میلیون مترمکعب آب را دارد. این سد در سال 2016 با هزینه‌ای حدود 70 میلیون دلار (معادل 61/4 میلیون یورو) و با کمک کشور هند ساخته شده است. در ابتدای افتتاح این سد گفته می‌شد که سد سلما ظرفیت تولید 42 مگاوات برق را داشته و حدود 80 هزار هکتار زمین زراعی از آن آبیاری می‌شود. به گفته رئیس شرکت برشنای هرات، این استان حدود 80 تا 100 مگاوات برق را از ایران و حدود  50 تا 60 مگاوات برق را از ترکمنستان وارد می‌کند. همچنین به گفته وی، با توجه به مطالعاتی که در زمینه نیاز برق هرات انجام شده، در حال حاضر، این استان حدود 300 تا 400 مگاوات برق نیاز دارد، در حالی که فعلاً 170 مگاوات برق در اختیار دارد. در حال حاضر، سالانه میلیون ها دلار برای خرید برق از کشورهای همسایه هزینه می‌گردد و بنابر گزارش‌ها، سالانه از کشورهای ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان 1000 مگاوات برق خریداری می‌شود.
(22 ژانویه 2019- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/178336/ بند-سلما-حال-حاضر-هیچ-برقی-تولید-نمی-کند
بهره‌برداری از پست برق شهر شبرغان در افغانستان تا 2 ماه آینده
کار ساخت پست برق و نصب تجهیزات آن در شهر شبرغان در افغانستان به اتمام رسیده و قرار است تا دو ماه آینده به بهره‌برداری برسد. به گفته رئیس شرکت برشنای استان جوزجان، احداث این پست برق در زمینی به مساحت 60 هکتار و با هزینه 1/7 میلیون دلار (معادل 1/5 میلیون یورو) بوده که از 3 سال قبل با کمک بانک توسعه آسیایی در غرب شهر شبرغان انجام شده و در حال حاضر 95 درصد آن تکمیل گردیده است. وی افزود: در حال حاضر، مردم این شهر و شهرهای آقچه و خواجه دو کوه، از 15 مگاوات برق استفاده می‌کنند که با تکمیل این پست برق حدوداً به 63 مگاوات افزایش خواهد یافت. اگر بخواهیم از دید دیگری به این پروژه نگاه کنیم، سیستم کهنه و فرسوده برق موجود در شهر شبرغان نیز تعویض می‌شود و به جای آن یک سیستم برق‌رسانی منظم جایگزین می‌گردد.
(24 ژانویه 2019- منبع: آژانس خبری پژواک)
https://www.pajhwok.com/dr/2019/01/24/ سب-استیشن-برق-شهر-شبرغان-تا-دو-ماه-آینده-به-بهره-برداری-سپرده-ميشود
 
بیش از 300 بار تخریب خطوط انتقال و دکل‌های برق در افغانستان در سال گذشته
به گزارش پیام آفتاب، شرکت ملی برق افغانستان با همکاری اداره سازمان‌های محلی این کشور، نشستی را روز سه‌شنبه 12 ژانویه، جهت برق‌رسانی به استان‌های این کشور براساس اولویت بندی، در کابل برگزار کرد. به گفته ریاست شرکت ملی برق افغانستان، یکی از اهداف دولت، ایجاد وحدت ملی در جهت توزیع برق پایدار و ارزان در سراسر کشور می‌باشد. وی گفت: انتقال برق به استان‌های کشور بر اساس اولویت‌بندی شهروندان همان استان‌ها صورت می‌گیرد. به گفته وی، این شرکت در سال آینده 2/5 میلیارد افغانی (معادل 28/9 میلیون یورو) بودجه عمرانی دارد که طبق اولویت بندی شهروندان به مصرف خواهد رسید. وی تأکید کرد که در سال گذشته بیش از 300 مرتبه، خطوط انتقال و دکل‌های برق در سراسر این کشور تخریب شدند و این امر سبب افزایش هزینه‌ها به بیش از 300 میلیون افغانی (معادل 3/5 میلیون یورو) شد. وی خاطر نشان ساخت که شرکت ملی برق با کمبود نیروی متخصص مواجه است و فارغ‌التحصیلان رشته‌های دانشگاهی از توقع بسیار بالایی برخوردار هستند و حاضر نیستند در پست‌های پایین کار کنند. وی تغییر تعرفه مصرف برق از 2 ماه به یک ماه را نیازمند تغییر سیستم و دسته‌بندی‌های مصرف برق دانست و گفت که طرح این برنامه به شورای ملی فرستاده شده است. وی از شهروندان خواست در مصرف برق صرفه‌جویی نمایند تا خانوارهای بیشتری از برق بهره‌مند گردند. در همین حال، به گفته یکی از مقامات اداره سازمان‌های محلی، افغانستان برای رفاه اجتماعی نیاز به رشد اقتصادی 9 درصدی دارد و این هدف زمانی برآورده می‌شود که برنامه‌ریزی دقیق، بودجه سازی منظم و پاسخگویی مالی نهادهای محلی صورت گیرد. وی گفت: متصل شدن استان‌ها و شهرهای کشور به شبکه ملی برق، یک اصل مهم رشد اقتصادی است و وارد شدن نهادهای محلی موجب موفقیت این روند خواهد شد. در این نشست، شرکت ملی برق چهار تفاهم‌نامه همکاری با "بانک پشتنی"، "شرکت خدمات مریخ تکنولوژی"، "شرکت مخابراتی ام حواله اتصالات" و "شرکت تجارتی و لجستیکی کابل الف تا ی"، جهت سهولت در پرداخت قبض برق به امضاء رسانید. در عین حال، شرکت ملی برق از تعویض کنتورهای آنالوگ به کنتورهای دیجیتال و نصب کنتورهای هوشمند جهت آگاهی شهروندان از میزان مصرف برق و همچنین هزینه‌هایشان، خبر داد. این در حالی است که شهروندان افغانستان به ویژه در پایتخت همواره از کمبود برق در فصل زمستان شکایت دارند و شرکت ملی برق را متهم به کم کاری می‌کنند.
(8 ژانویه 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/fa/doc/news/87527/ غالب-سال-گذشته-بیش-۳۰۰-بار-لین-ها-پایه-های-برق-کشور-تخریب
امضای قرارداد پروژه برق‌رسانی گلبهار – پنجشیر در افغانستان
قرارداد پروژه توسعه خط 110 کیلوولت گلبهار – پنجشیر و پست برق 110/20 کیلوولت پنجشیر در جلسه شورای عالی اقتصاد افغانستان مابین وزارت انرژی و آب و شرکت مجری در حضور ریاست جمهوری این کشور به امضاء رسید. هزینه این پروژه 10 میلیون دلار (معادل 8/7 میلیون یورو) می‌باشد. مدت انجام این پروژه 2/5 سال است و انتظار می‌رود با تکمیل شدن این پروژه 64 هزار خانوار از انرژی برق بهره‌مند گردند.
(23 دسامبر 2018- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))                      
 
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش انرژی خورشیدی افغانستان
سرپرست وزارت انرژی و آب افغاستان روز یکشنبه 23 دسامبر، از بخش خصوصی خواست تا در بخش برق خورشیدی سرمایه‌گذاری کنند. وی گفت: پروژه 2 هزار مگاواتی برق خورشیدی در 5 استان کابل، قندهار، بلخ، هرات و ننگرهار عملی خواهد شد. همچنین به گفته وی، در هر منطقه، نیروگاهی با ظرفیت 400 مگاوات ایجاد خواهد شد. وی افزود که حداقل بسته‌های تولید برق، 50 مگاوات است. این طرح حدود یک ماه قبل مطرح شده بود و تا اواخر ماه دسامبر سال جاری فرصت برای اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران وجود دارد. به گفته وی، با اعلام این طرح، شرکت‌های فراوانی ابراز علاقه نموده و شماری از شرکت‌ها برای تولید 800 مگاوات برق اعلام آمادگی کرد‌ه‌اند. همچنین وی امیدوار است که با بهره‌برداری از این بسته 2 هزار مگاواتی، قیمت بهای برق نیز کاهش یابد. هم‌اکنون قیمت هر کیلووات برق وارداتی حدود 9 سنت دلار (معادل 7/9 یورو سنت) است. از سوی دیگر، وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که این کشور نزدیک به 300 روز آفتابی دارد که فرصت خوبی برای تولیدکنندگان برق خورشیدی می‌باشد. در این خصوص، ریاست شرکت برشنا به منظور تقویت انرژی تجدیدپذیر، طرح کاهش یا لغو مالیات بر نیروگاه خورشیدی را ارائه کرد که تا کنون مورد توجه وزارت دارایی قرار نگرفته است. وی خاطر نشان کرد که افغانستان جزو کشورهایی است که بالاترین تعرفه گمرکی را بر نیروگاه خورشیدی دارد، که باید این تعرفه کاهش یابد. در این مورد، ریاست مشارکت خصوصی و عامه وزارت دارایی گفت که این وزارتخانه برای هر پروژه یک مدل خاص دارد و براساس آن مالیات را محاسبه می‌کند. وی افزود که وزارت دارایی به پروژه‌های زیادی تسهیلات مالی پرداخته است. به عنوان مثال، به دو پروژه برق خورشیدی در قندهار اشاره کرد که از طرف این وزارتخانه 14 میلیون دلار (معادل 12/2 میلیون یورو ) حمایت مالی شده‌اند. سال قبل، وزارت انرژی و آب افغانستان به منظور رفع کمبود برق در مجتمع صنعتی استان قندهار، ساخت نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 10 مگاوات را توسط یک شرکت هندی تحت عنوان "داینستی" آغاز کرد. بر اساس گفته‌های مسئولین شرکت برشنا، هزینه این پروژه حدود 20 میلیون دلار (معادل 17/5 میلیون یورو ) برآورده گردیده که 10 میلیون دلار (معادل 8/7 میلیون یورو) آن توسط برنامه توسعه ‌بین‌المللی آمریکا و بقیه توسط شرکت هندی داینستی تأمین شده است. در خصوص پروژه 2 هزار مگاواتی نیز پشتیبانی توسط بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی صورت خواهد گرفت. به گفته سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، طی 2 سال گذشته حدود 370 میلیون دلار (معادل 323/0 میلیون یورو ) در 5 پروژه تولید برق در قندهار، نغلو و منابع گازی در شبرغان و مزار، سرمایه‌گذاری شده است. وی گفت: اگر تمامی این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند، تا 2 سال دیگر سرتاسر افغانستان به شبکه ملی برق وصل خواهد شد. در حال حاضر، حدود 7 استان به برق سراسری متصل هستند. شهروندان بسیاری دیگر از استان‌ها، توسط برق ژنراتور خانه‌هایشان را روشن می‌کنند که هزینه‌های زیادی دارد. (24 دسامبر 2018- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
برنامه افغانستان برای اضافه کردن 340 کیلووات به شبکه برق این کشور  برای اولین بار با استفاده از پروژه برق هیبریدی
قرارداد ساخت پروژه برق هیبریدی بادی خورشیدی در ننگرهار به امضاء رسید که بر اساس آن 340 کیلووات به ظرفیت شبکه برق این استان اضافه خواهد شد. این قرارداد مابین وزارت نوسازی و توسعه روستایی افغانستان، کره جنوبی و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) روز چهارشنبه 26 دسامبر منعقد گردید. به گفته وزیر نوسازی و توسعه روستایی افغانستان، این پروژه با ظرفیت 340 کیلووات شامل 200 پنل خورشیدی و 140 توربین بادی خواهد بود. این پروژه، برق 2 هزار خانوار، در روستاهای مختلف منطقه نور در ننگرهار را تأمین خواهد کرد و ظرف مدت 15 ماه به اتمام خواهد رسید. هزینه این پروژه 340 میلیون افغانی (معادل 4/0 میلیون یورو) می‌باشد که توسط کره جنوبی و برنامه توسعه ملل متحد تأمین خواهد شد. وی اشاره کرد که علاوه بر 2 هزار خانوار، 31 مسجد، 7 مدرسه، 2 درمانگاه و 20 شرکت کوچک از این پروژه بهره‌مند خواهند شد. (26 دسامبر 2018- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
پایان وابستگی افغانستان به همسایگان در زمینه انرژی
توسعه و کنترل داخلی منابع انرژی برای تأمین بلند مدت امنیت انرژی افغانستان، کاهش آسیب­های زیست محیطی و آینده­ روشن اقتصادی این کشور اهمیت دارد. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت ملی برق افغانستان برشنا (DABS)، این کشور حدود 1000 مگاوات برق خود را از ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان وارد می­کند. با این حال منابع انرژی خارجی می­توانند غیر قابل اعتماد باشند. در ماه ژانویه، ترکمنستان عرضه برق به روستاهای دور افتاده در شمال افغانستان را به دلیل اختلاف قیمت، قطع کرد و خواستار افزایش 100 درصدی قیمت شد. این تلاش برای این که افغانستان مجبور به تسلیم شود، موفق نبود و برق سریعاً وصل شد. اما این اتفاق نشان داد که منابع انرژی داخلی تا چه حد برای امنیت ملی افغانستان اهمیت دارد. اخیراً، در ماه ژوئن سال جاری، ایران به طور ناگهانی میزان صادرات خود به افغانستان را به دلیل به پایین بودن آب پشت سدها در اثر افزایش دمای هوا، کاهش داد.
(4 دسامبر 2018- منبع: newsecuritybeat) واردات برق بیشتر به افغانستان به دلیل کمبود برق
به گفته سخنگوی شرکت برشنا، رئیس عملیاتی و رئیس برنامه شرکت برشنا در حال حاضر به کشورهای ازبکستان و تاجیکستان سفر کردند تا در مورد خرید و ترانزیت برق ازبکستان از طریق تاجیکستان با این کشورها گفتگویی داشته باشند که بعد از توافق، به زودی بیش از 100 مگاوات برق وارد افغانستان خواهد شد. وی در پاسخ به سوال مطرح شده در این مورد که به چه امیدی هنوز شبکه توزیع برق در مناطق حاشیه‌ای شهر کابل توسعه پیدا می‌کند؟ گفت: در نوامبر سال 2019، شرکت برشنا تصمیم به واردات 2 هزار مگاوات برق به کابل را دارد، لذا باید شبکه‌های از قبل وجود داشته باشد تا برق وارد شود و مورد استفاده قرار گیرد. وی گفت: یک جدول طبقه بندی شده در خصوص توزیع برق در مناطق مختلف کابل تهیه شده و تا چند روز آینده، در صفحات اجتماعی قرار خواهد گرفت. طبق این جدول ارگان‌های سیاسی، بیمارستان‌ها، نهادهای امنیتی، ریاست جمهوری و سایر ارگان‌هایی که در آن مسائل ملی مطرح است در دسته نخست قرار دارند. مجتمع‌های صنعتی نیز در این دسته قرار گرفته‌اند و از 7:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر برق دارند، از 4:30 بعد از ظهر تا 10:00 شب برق آنها قطع خواهد شد. سپس از 10:00 شب تا 5:00 صبح مجدداً برق دارند و از 5:00 صبح تا 7:30 صبح برق آنها قطع خواهد شد و به همین منوال این روند هر روز برای این مجتمع‌ها ادامه دارد. وی گفت: از اول ماه ژانویه سال آینده، جهت کاهش قطع برق در کابل از توربین‌های حرارتی جهت تولید برق استفاده خواهد شد.
(11 دسامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))      
       https://www.avapress.com/fa/news/175741/ کمبود-انرژی-برق-کابل-برشنا-واردات-بیشتر-افغانستان-خبر-میدهد
اتصال 150 مگاوات برق به کابل
شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا) اعلام کرد که خط دوم برق وارداتی ازبکستان به کابل پس از ترمیم وصل شده است. به گفته سخنگوی این شرکت، خط وصل شده، 150 مگاوات برق را به استان کابل انتقال می‌دهد. وی گفت: این خط برق وارداتی در کشور ازبکستان، دچار مشکل فنی شده بود و اکنون دوباره ترمیم شده است. این در حالی است که با فرا رسیدن فصل سرما، مشکل بی برقی و نوسانات برق در کشور به وجود خواهد آمد و در پی آن اعتراضات مردمی را به دنبال خواهد داشت. شایان ذکر است که در مجموع 300 مگاوات برق از ازبکستان به افغانستان انتقال داده می‌‌شود.
(30 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/174997/ 150-میگاوات-برق-کابل-وصل
ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی در افغانستان
بزرگترین نیروگاه خورشیدی افغانستان در استان هرات ساخته خواهد شد. این نیروگاه ظرفیت تولید 400 مگاوات برق را دارا می‌باشد و با ساخت آن استان هرات در بخش تولید برق به خودکفایی می‌رسد. به گفته رئیس شرکت برشنای هرات، در حال حاضر، هرات به 300 مگاوات برق نیاز دارد که حدود 180 مگاوات برق از کشورهای ایران و ترکمنستان به این استان وارد می‌شود. دولت افغانستان در نظر دارد تا بیشتر روی منابع انرژی خود سرمایه‌گذاری نماید. هم‌اکنون، کارهای اولیه این نیروگاه آغاز شده و ساخت آن یکی از اولویت‌های دولت می‌باشد. افغانستان در نظر دارد در آینده، چندین نیروگاه بزرگ خورشیدی در استان‌های قندهار، کابل، ننگرهار و بلخ مشابه با طرح انرژی خورشیدی هرات بسازد. همواره با افزایش مصرف برق در فصل‌های تابستان و زمستان، برق وارداتی کشورهای همسایه به هرات، نیاز مشترکین این استان را برطرف نمی‌سازد. امید می‌رود با استفاده از انرژی خورشیدی مشکل برق در هرات از بین برود. استان هرات ظرفیت لازم برای بهره‌برداری از انرژی باد و خورشیدی را دارد. بادهای 120 روزه استان هرات از شهره خاصی برخوردار هستند. دولت باید از این بادها در جهت تولید برق استفاده نماید. رئیس شرکت برشنا گفت: برق خورشیدی و بادی به مراتب ارزان‌تر از برق وارداتی می‌باشد. وی گفت: در حال حاضر، بیش از 1 مگاوات برق در مجتمع صنعتی هرات از انرژی بادی و خورشیدی تولید می‌شود. نیروگاه برق‌آبی سلمای هرات نیز ظرفیت تولید 42 مگاوات برق را دارد. اما به گفته مسئولین شرکت برشنای هرات، این نیروگاه به دلیل اینکه یک نیروگاه برق‌آبی است، همیشه توانایی تولید برق را نخواهد داشت. افغانستان سالانه میلیون‌ها دلار به خاطر خریداری برق از کشورهای همسایه پرداخت می‌کند، اما اقتصاددانان معتقدند که دولت با سرمایه‌گذاری بر روی منابع انرژی برق، حتی می‌‌تواند در آینده به کشورهای همسایه برق صادر نماید.
(29 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
http://www.ufuqnews.com/archives/98103
 
افزایش هزینه نگهداری از دکل‌های برق در افغانستان
به گفته مسئولین شرکت برشنا، در برخی از شهرهای افغانستان، قدرتمندان محلی به بهانه‌های گوناگون تلاش می‌کنند که حتی در پروژه‌های راه‌اندازی و انتقال برق نیز سهیم باشند. سال جاری، به دلیل تخریب دکل‌های برق و قطع سیم‌های برق در افغانستان بدترین سال برای شرکت برشنا بوده است. مسئولین شرکت برشنا می‌گویند که با توسعه شبکه برق در کشور، برخی از مسیرهای انتقال برق در جنوب و شرق کشور برای این شرکت بسیار پرهزینه بوده است. به گفته رئیس این شرکت، با هر بار قطع شدن سیم‌های برق وارداتی در مسیر ارغنده – غزنی، مردم از این شرکت برای راه‌اندازی مجدد خطوط برق در زمین‌هایشان پول درخواست می‌کنند. علاوه بر این، در سال جاری شرکت برشنا به دلیل تخریب سه دکل برق در کندز، بیش از 8 میلیون دلار (بیش از 7 میلیون یورو) خسارت دیده است. هزینه‌های این شرکت در بخش نگهداری و مراقبت از دکل‌های برقی از 250 میلیون افغانی (معادل 2/9 میلیون یورو) به 450 میلیون افغانی (معادل 5/2 میلیون یورو) رسیده است. در حال حاضر، نگهداری و مراقبت از پروژه‌های برق در افغانستان یک منبع درآمد برای قدرتمندان محلی تبدیل شده، که دولت نمی‌تواند در این مورد کاری انجام دهد. براساس اطلاعات داده شده از سوی شرکت برشنا، با تخریب هر دکل برق در کشور به طور میانگین تا 200 هزار دلار (معادل 175/1 هزار یورو) به این شرکت خسارت وارد می‌گردد. (12 نوامبر 2018 - منبع: طلوع نیوز)
https://www.tolonews.com/fa/sport/ افزایش-هزینۀ-مراقبت-پایه‌های-برق-برای-برشنا-درپی-مداخله-زورمندان
 
بدهی صدها میلیون افغانی ادارات دولتی و کارخانه‌های مجتمع‌های صنعتی به اداره برق هرات
رئیس اداره برق هرات از بدهکاری 850 میلیون افغانی (معادل 8/9 میلیون یورو) کارخانه‌های مجتمع‌های صنعتی، ادارات و مشترکین برق این استان به اداره برق هرات خبر داد. وی گفت: این اداره با همکاری فرماندهی پلیس هرات تاکنون توانسته مقداری از طلب خود را به دست آورد و امید می‌رود تا باقی‌مانده آن نیز با همکاری پلیس هرات جمع‌آوری گردد. همچنین وی از ادامه کار برق‌رسانی در شهرهای استان هرات خبر داد و گفت علاوه بر نصب و راه‌اندازی دکل‌های برق و خطوط برق و همچنین راه‌اندازی پست برق در شهرهای کرخ، چشت و اوبه، در حال حاضر نیز کارها و فعالیت‌های این اداره در شهر پشتون زرغون نیز ادامه دارد. از سوی دیگر، وی از رفع مشکلات احتمالی شهروندان در فصل سرما صحبت کرد و افزود: برخی اقدامات از سوی این اداره برای جلوگیری از بروز مشکلات از جمله نوسانات و قطعی برق در فصل سرما انجام شده، که می‌توان به امتداد خطوط کمکی، خارج کردن دکل‌های برق از مسیر سیلاب‌ها و جایگزینی آنها در مکان‌‌های امن و تبدیل برخی از دکل‌های فرسوده و خطوط برق آسیب دیده اشاره کرد. (4 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173483/ صدها-میلیون-افغانی-بدهی-اداره-برق-هرات-هنوز-پرداخت-نشده-است
امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری جهت خط برق 500 کیلوولتی TAP
به گفته سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری جهت خط برق 500 کیلوولتی TAP روز چهارشنبه 7 نوامبر، با شرکت سرمایه‌گذار ترکی چالیک هولدینگ به امضاء رسید. ارزش این سرمایه‌گذاری 2- 1/6 میلیارد دلار (1/8- 1/4 میلیارد یورو) در سه کشور ترکمنستان، افغانستان و پاکستان اعلام شده است. همچنین وی گفت: با انتقال برق از ترکمنستان به پاکستان علاوه بر اینکه افغانستان از دریافت  1000 مگاوات برق بهره‌مند خواهد شد، جهت ترانزیت برق ترکمنستان به پاکستان نیز سالیانه حدود 100 میلیون دلار (معادل 87/6 میلیون یورو) حق ترانزیت دریافت خواهد کرد. براساس این تفاهم‌نامه، شرکت ترکی چالیک هولدینگ در طی 6 ماه اول، طرح پیشنهادی مالی و فني پروژه را تهیه و به وزارت انرژی و آب افغانستان ارائه خواهد کرد. سرمایه‌گذاری این شرکت شامل امتداد خط 500 کیلوولت و دو مدار با ظرفیت 2 هزار مگاوات برق در داخل خاک ترکمنستان و افغانستان و راه‌اندازی پست‌های برق 500 کیلوولت ترکمنستان و افغانستان می‌باشد که طی 3 سال تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید. طول اين خط برق 500 کیلوولتي در داخل خاک افغانستان 750 کیلومتر است و با آغاز از بندر تورغندی به شهرهای هرات، فراه، قندهار و سرانجام به سپین بولدک در امتداد شاهراه عمومی، امتداد خواهد یافت. وی با تأکید بر اهمیت اقتصاد داخلی و منطقه‌ای این پروژه گفت: راه‌اندازی پروژه TAP می‌تواند در تأمین صلح و امنیت در افغانستان نیز تأثیر مثبت به جا گذارد.
(7 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173651/ فاهمنامه-سرمایه-گذاری-روی-خط-برق-500-کیلوولت-tap-امضا
قطع برق در استانهای لغمان و ننگرهار افغانستان : تعطیلی صدها کارخانه و بیکاری 1000 نفر
به گزارش اتاق تجارت و صنایع ننگرهار، برق استان‌های لغمان و ننگرهار از یک ماه قبل تا به حال قطع است و تولیدات صدها کارخانه متوقف شده است. یکی از اعضای اتاق تجارت و صنایع ننگرهار در روز یکشنبه 8 نوامبر گفت که با قطع شدن خطوط برق ننگرهار، 360 کارخانه در این استان از فعالیت بازمانده و 1000 کارگر بیکار شده‌اند. این در حالی است که استانداری ننگرهار و لغمان و همچنین دولت برای حل این مشکل هنوز هیچ اقدام اساسی انجام نداده‌اند و همین موضوع سبب اعتراضات مردمی گشته است. با اینکه دفتر استانداری ننگرهار مشکلات ناشی از بی برقی‌ها در این استان را قبول دارد، اما برای وصل مجدد خطوط برق، از علمای دینی و بزرگان قومی کمک خواسته تا این مشکل را حل نمایند. سخنگوی استانداری ننگرهار گفت: برای حل دائمی این مشکل، استاندار ننگرهار با رئیس شرکت برق، مشاور شورای امنیت ملی و مسئولین برخی از نهادهای دولتی گفتگو کرده و امید می‌رود تا مسیر انتقال خطوط برق از نغلو به ننگرهار تغییر یابد. شرکت برق، قطع خطوط برق ننگرهار و لغمان را کار مخالفان مسلح دولت عنوان کرده است. یک ماه قبل، خطوط برق سد نغلو به شهر بادیخ لغمان از سوی طالبان قطع شده و مخالفین تاکنون اجازه وصل مجدد برق را نداده‌اند.
(8 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173530/ قطع-برق-لغمان-ننگرهار-تعطیلی-صدها-فابریکه-بیکاری-یک-هزار-نفر
کلنگ زنی سه پروژه برق‌رسانی در استان بامیان در افغانستان توسط رئیس جمهور این کشور
رئیس جمهور افغانستان در سفر به استان بامیان کلنگ سه پروژه برق‌رسانی با هزینه‌ای حدود 80 میلیون دلار را به زمین زد. پروژه اول، پست برق 220/20 کیلوولت در منطقه دشت اژدر استان بامیان با ظرفیت 32 مگاوات و به ارزش 11/6 میلیون دلار (معادل 10/2 میلیون یورو) می‌باشد. کار اجرايي این پروژه توسط شرکت چینی "ام اس زینجاینگ" انجام می‌شود. پروژه دوم، امتداد خط انتقال 220 کیلوولت با ظرفیت 300 مگاوات از پست برق دوشی به شهر بامیان و به ارزش 43/8 میلیون دلار (معادل 38/4 میلیون یورو) می‌باشد که کار اجرايي آن توسط شرکت هندی KEC انجام خواهد شد. پروژه سوم ساخت شبکه برق‌رسانی شهر بامیان به ارزش 24/1 میلیون دلار (معادل 21/1 میلیون یورو) می‌باشد. کار اجرايي این پروژه توسط شرکت هندی "شیاماپاور" انجام خواهد شد. هزینه مالی هر سه پروژه یاد شده از سوی بانک توسعه آسیایی تأمین می‌شود و قرار است این پروژه‌ها طی 2 سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسند.
(10 نوامبر 2018 - منبع: FARS NEWS AGENCY)
http://af.farsnews.com/economy/news/13970819000319
 
امضای قرارداد مابین ترکمنستان و افغانستان جهت تأمین برق افغانستان
به گزارش ترکمنستان امروز، قراردادی مابین وزارتخانه‌های انرژی ترکمنستان و افغانستان برای پروژه خط انتقال ترکمنستان- افغانستان- پاکستان در عشق آباد امضاء شد. در این قرارداد به ویژه به حجم صادرات برق از طریق خطوط انتقال جدید برق 300 مگاواتی به هرات و هر یک از شهرهای قندهار اشاره شده است. در آینده نزدیک، ترکمنستان قصد دارد این میزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهد. سال‌هاست که افغانستان از طریق خطوط انتقال برق یمامنازار – اندخوی (Ymamnazar-Andkhoy) و سرهتابات – هرات (Serhetabat-Herat) از ترکمنستان برق و (گازمایع) را با قیمت‌های کم وارد می‌نماید. ترکمنستان در تابستان سال جاری جهت تأمین برق افغانستان، برق 100 مگاواتی را از طریق خطوط انتقال مرزی رباط – کاشان – کالای نو (Rabat-Kashan-Kalay nau) به این کشور صادر کرد. به گزارش ترکمنستان امروز، در راستای انجام این پروژه تاکنون کارهای زیادی صورت گرفته است که می‌توان به احداث و راه‌اندازی پست‌های جدید برق و همچنین راه‌اندازی خطوط انتقال 112 کیلومتری اشاره کرد. (13 اکتبر 2018 - منبع: AZERNEWS) امضای قرارداد 25 میلیون دلاری (معادل 7/21 میلیون یورو) پروژه آبیاری و تولید برق شهرستان خان آباد در استان قندوز افغانستان
قرارداد پروژه آبیاری و تولید برق خان آباد در استان قندوز افغانستان میان وزارت انرژی و آب این کشور و یک شرکت هندی با حضور رئیس جمهور افغانستان به امضاء رسید. هدف از امضای این قرارداد، بهبود و توسعه سیستم آبیاری و تولید برق در این شهرستان می‌باشد. این پروژه با هزینه 25 میلیون دلار (معادل 7/21 میلیون یورو) به بهره‌برداری خواهد رسید و علاوه بر تولید 4/10 مگاوات برق، 47 هزار هکتار زمین زراعتی را نیز تحت آبیاری قرار خواهد داد و 18 هزار خانوار از آن بهره‌مند خواهند شد. (14 اکتبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
 
پشتیبانی نیروگاه جدید خورشیدی در افغانستان توسط IFC  (مؤسسه مالی بین‌المللی و یکی از اعضای بانک جهانی)
IFC (مؤسسه مالی بین‌المللی و یکی از اعضای بانک جهانی) قراردادی را جهت طراحی یک نیروگاه خورشیدی 40 مگاواتی در افغانستان با این کشور به امضاء رسانید. ظرفیت این نیروگاه دو برابر ظرفیت فعلی انرژی خورشیدی در این کشور خواهد بود. در افغانستان، حدود 28 درصد از مردم از نعمت برق برخوردارند. سه دهه جنگ و درگیری در افغانستان به سیستم برق این کشور آسیب رسانیده است. 80 درصد برق افغانستان از برق وارداتی تأمین می‌شود و خاموشی‌های مکرر در برخی از نقاط این کشور به 15 ساعت در روز نیز رسیده است. طی یک برنامه بلندمدت، افغانستان در نظر دارد تا 2 هزار مگاوات انرژی خورشیدی را جهت افزایش تولید برق فراهم نماید و در حال حاضر قراردادی را جهت نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه خورشیدی 40 مگاواتی با IFC به امضاء رسانیده تا این مدل جدید شروعی برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی بعدی باشد تا بتواند این کشور را به هدف تولید 2 هزار مگاوات برق برساند.
(19 سپتامبر 2018 - منبع: Web Wire)
جلوگیری از قطع برق وارداتی ایران به هرات به درخواست استاندار  هرات
روز چهارشنبه 5 سپتامبر، تعدادی از مقامات محلی هرات به ایران سفر کردند و در مدت سفر سه روزه‌شان به ایران در بخش‌های مختلف با مقامات ایران گفتگو کردند. در این حال، استاندار هرات هنگام بازدید از تأسیسات زیربنایی شبکه برق شهر مشهد در ایران، خواستار جلوگیری از قطع برق شهروندان هرات شد. زیرا، برق نیمی از شهروندان هرات از طریق استان خراسان رضوی در ایران تأمین می‌شود. به گفته سخنگوی استانداری هرات، استانداری خراسان رضوی از سرمایه‌گذاران هرات درخواست سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق در ایران کرده تا برق صادراتی ایران به هرات قطع نشود. قطعی برق در هرات موجب نگرانی صنعتگران و مردم شده است. این در حالی است که در تابستان سال جاری به دلیل کاهش تولید برق در ایران، برق وارداتی به استان هرات قطع گردیده بود.
(8 سپتامبر 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
افزایش چشمگیر صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
تاجیکستان صادرات برق خود را به کشورهای همسایه افزایش داد. براساس آمار برآورد شده، ارزش صادرات برق این کشور در 8 ماه اول سال جاری بیش از 62/2 میلیون دلار (معادل 52/9 میلیون یورو) بوده که 56/6 درصد یا 22/5 میلیون دلار (معادل 19/2 میلیون یورو) بیش از مقدار مشابه در سال گذشته می‌باشد. در طی این 8 ماه، تولید برق در این کشور بیش از 5/13 میلیارد کیلووات ساعت بوده که 10/1 درصد بیشتر از ماه‌های ژانویه تا اوت در سال 2017 می‌باشد. حدود 12/9 میلیارد کیلووات ساعت از کل مجموع تولید توسط نیروگاه‌های برق آبی بوده که تنها در ماه اوت، این کشور 1/9 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است. خریداران عمده برق این کشور، افغانستان و ازبکستان می‌باشند. تاجیکستان در نظر دارد در سال جاری، صادرات برق به افغانستان را 200 میلیون کیلووات ساعت افزایش دهد. در سال گذشته تاجیکستان 1/3 میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان صادر کرده است. براساس توافقنامه میان این دو کشور، این رقم در سال جاری به 1/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت. طبق گزارش اعلام شده، در سال 2017، تاجیکستان برق را به افغانستان با قیمت 4/081 سنت (معادل 3/5 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت صادر کرده است .تعرفه برق صادراتی تاجیکستان به افغانستان سالانه، 3 درصد افزایش می‌یابد. صادرات برق تاجیکستان به افغانستان در سال گذشته، 52/3 میلیون دلار (معادل 43/8 میلیون یورو) بوده است. (18 سپتامبر 2018 - منبع: AZERNEWS)
تلاش‌ها جهت تسریع روند کار پروژه انتقال برق 1000 مگاواتی از ازبکستان به افغانستان
به گزارش خبرگزاری آوا، یک هیأت ازبکستانی به همراه وزیر امور خارجه این کشور جهت دیدار با رئیس عملیاتی و رئیس مالی و اداری شرکت برشنای افغانستان وارد کابل شدند. این هیأت تعهد نمودند که اقدامات جدی را در خصوص تسریع پروژه انتقال برق 1000 مگاواتی از ازبکستان به افغانستان انجام دهند و تا زمان مقرر این پروژه را به اتمام برسانند. بدین ترتیب، به گفته مقامات شرکت برشنا، طی هشت ماه آینده کار اتصال خطوط برق از سرخان به کابل به اتمام خواهد رسید و مطابق با قرارداد از طرف ازبکستانی درخواست گردید تا در زمان تعیین شده کار این پروژه را در کشورش به اتمام برساند. در حال حاضر، ازبکستان 300 مگاوات برق به افغانستان صادر می‌نماید که در خصوص افزایش برق وارداتی ازبکستان از 300 مگاوات به 500 مگاوات نیز بین طرفین بحث و گفتگو صورت گرفت. رئیس عملیات شرکت برشنا گفت: جهت تحقق این امر، علاوه بر تعویض کابلی که از بالای دریای آمو به افغانستان وصل است، باید ظرفیت پست‌ها را نیز در داخل خاک ازبکستان افزایش دهند. به گفته وی، در آینده، هیأتی از شرکت برشنای افغانستان به ازبکستان سفر خواهد کرد تا در خصوص خرید تجهیزات برقی اعم از: ترانسفورماتورها، دستگاه­های اندازه­گیری هوشمند، دستگاه­های اندازه­گیری پیش پرداخت، دستگاه­های اندازه­گیری دیجیتالی و دیگر تجهیزات مورد نیاز با شرکت‌های ازبکستان وارد گفتگو شوند.
(28 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)) 
بدهکاری تعدادی از مشترکین برق استان فاریاب به شرکت برشنای افغانستان
به گفته یکی از مسئولین شرکت برشنا، تعدادی از مشترکین برق در چهار شهرستان استان فاریاب در افغانستان (پشتونکوت، خواجه سبزپوش، شیرین تگاب و دولت آباد)، حدود 182 میلیون افغانی (معادل 2/13 میلیون یورو) به این شرکت بدهکار هستند که تداوم این کار، موجب قطع برق وارداتی از سوی ترکمنستان خواهد شد. به گفته وی، به دلیل تهدیدات بیش از حد امنیتی، کارمندان این اداره نمی‌توانند به این شهرها رفته و برق مشترکینی را که پول خود را پرداخت نکرده‌اند قطع نمایند. وی گفت: از طرفی، گروه طالبان در شهرهای شیرین تگاب و دولت آباد، اقدام به جمع‌آوری پول برق کرده‌اند که این امر، خود چالشی در برابر این شرکت می‌باشد. وی با بیان اینکه، شرکت برشنا مسئول خرید برق از ترکمنستان و عرضه به مردم است. در صورتی که مشترکین برق بدهی‌های خود را پرداخت ننمایند و طالبان نیز به جمع‌آوری پول برق ادامه دهد، این امر موجب می‌گردد تا این شرکت نتواند پول ترکمنستان را به موقع پرداخت نماید و بدین ترتیب ترکمنستان برق صادراتی‌اش را به افغانستان قطع خواهد کرد. در حال حاضر، مشترکین شهر میمنه مرکز استان فاریاب و 8 شهر دیگر این استان از برق وارداتی کشور ترکمنستان استفاده می‌کنند. طبق آمار اعلام شده توسط رئیس شرکت برشنای فاریاب، تعرفه نرخ برق جهت مصرف منازل شخصی در این استان به ازای هر کیلووات ساعت 3/75 افغانی (معادل 4/4 یورو سنت) می‌باشد که ارزانترین نرخ به تناسب سایر مناطق در این کشور است.
(29 اوت 2018 - منبع: آژانس خبری پژواک)
کاهش تولید برق در استان‌های هلمند و قندهار  افغانستان به دلیل کمبود آب در سد کجکی
به گفته رئیس برق هلمند، در نتیجه کم شدن آب در سد کجکی، تولید برق در این سد به 11 مگاوات کاهش یافته است. وی گفت: این سد در گذشته، 51 مگاوات برق تولید می‌کرده، اما در سال جاری به دلیل کم شدن آب و خشکسالی، ظرفیت تولید برق به 40 مگاوات تنزل یافته است. وی از مشترکین برق در قندهار و هلمند درخواست کرد تا مصرفشان را کاهش دهند و پول برق را نیز به موقع پرداخت نمایند. همچنین به گفته وی، کشاورزان نیز از آب این سد استفاده کرده و از آنها نیز تقاضا شده تا در مصرف آب محتاط باشند که در آینده با مشکل کمبود آب مواجه نشوند. در حال حاضر در اواخر شب، در این دو استان، برق به نوبت توزیع می‌شود که در صورت همکاری و صرفه‌جویی مردم و مدیریت درست آب، به زودی این مشکل برطرف خواهد شد. شایان ذکر است که در حال حاضر، یک شرکت ترکیه‌ای برای نصب چهار توربین دیگر در سد کجکی، سرویسی را راه‌اندازی کرده که با فعال شدن توربین‌ها، ظرفیت تولید برق این نیروگاه، به ۱۵۱ مگاوات افزایش خواهد یافت که استان‌های همجوار نیز از آن بهره‌مند خواهند شد.
(25 اوت 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
سرمایه‌گذاری 50 میلیون دلاری (معادل 43/8 میلیون یوروی ) چینی‌ها در بخش انرژی خورشیدی در هرات افغانستان
به گفته مسئولین اتاق صنایع و معادن هرات، چینی‌ها 50 میلیون دلار (معادل 43/8 میلیون یورو) در شهرک صنعتی هرات در بخش انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری می‌کنند. در روز پنجشنبه 9 اوت، تفاهم نامه این پروژه با ظرفیت 50 مگاوات، مابین صنعتگران هرات و شرکت چینی "کاسا" به امضاء رسید. به گفته مدیر این شرکت، انرژی خورشیدی بهترین نوع انرژی تجدیدپذیر است و هرات آب و هوای مناسب برای این انرژی را دارا می‌باشد که با سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توان برق خورشیدی را جایگزین برق فعلی کرد. این در حالی است که به دلیل مشکلات برق وارداتی از ایران، تجار شهرک صنعتی هرات با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند. هرات با داشتن شدت بالای تابش خورشید و بادهای 120 روزه قابلیت استفاده از انرژی خورشیدی و بادی را دارد.
(9 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری افق)
افتتاح سه پروژه برق‌رسانی در استان کاپیسای افغانستان
رئیس جمهور افغانستان، سه پروژه برق‌رسانی در شهرهای گلبهار و کوهستان استان کاپیسا را افتتاح نمود. به گزارش آوا، این پروژه‌ها شامل توسعه خطوط انتقال برق 220 کیلوولت از پشته سرخ به گلبهار، پست برق 20/20 کیلوولت گلبهار و خطوط انتقال برق 110 کیلوولتی از پست برق گلبهار به پست برق تپه احمد بیک می‌باشد. هزینه کل این پروژه‌ها 65/8 میلیون دلار (معادل 57/6 میلیون یورو) بوده که توسط ارتش آمریکا تأمین مالی شده است. ظرفیت کل پست برق گلبهار با دو ترانسفورماتور 110/220 کیلوولت، 160×2 مگاولت آمپر است که مربوط به استان پنجشیر و شهرهای تگاب و نجراب می‌باشد. همچنین، ظرفیت دو ترانسفورماتور توزیع دیگر 20/220 کیلوولت، 16×2 مگاولت آمپر می‌باشد که بخش‌هایی از استان‌های کاپیسا و پروان را تحت پوشش قرار می‌دهد. از طرفی دیگر، پست برق گلبهار به عنوان نقطه ارتباطی بین برق وارداتی و آبی می‌باشد که فعلاً تا حدود 70 مگاوات برق را به ننگرهار انتقال داده است. در حال حاضر، شرکت برق کاپیسا، خدمات برق‌رسانی به 11100 مشترک را عهده‌دار می‌باشد که با بهره‌برداری از پروژه‌های فوق‌الذکر، بیشتر از 30 هزار مشترک جدید به این تعداد نیز افزوده خواهد شد. (8 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
بهره‌برداری از یک پروژه برق وارداتی در بادغیس افغانستان
رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه 26 ژوئیه، در سفرش به استان بادغیس، پروژه 16 مگاواتی برق وارداتی ترکمنستان را در این استان افتتاح کرد. احداث این پروژه، 6 سال قبل از شهر رباط کشان ترکمنستان به مرکز استان بادغیس آغاز گردید و قرار بود که طی مدت یک سال و نیم به پایان برسد. با بهره‌برداری از این پروژه، 7 هزار خانوار در قلعه نو از نعمت برق بهره‌مند شدند و قرار است به زودی، 10 هزار خانوار دیگر در شهرهای قادس، مقر و آبکمری نیز از انرژی برق برخوردار شوند. پیش از این، تعداد کمی از مشترکین مرکز استان بادغیس از برق حرارتی و آنهم با پرداخت 40 افغانی (معادل 47/3 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت برق استفاده می‌کردند که با بهره‌برداری از این پروژه این هزینه‌ها به 6 افغانی (معادل 7/0 یورو سنت) به ازای هر کیلوات ساعت برق کاهش یافته است. همزمان با بهره‌برداری از این پروژه، یک تفاهم نامه دیگر میان سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان و وزیر انرژی ترکمنستان امضاء گردید که بر اساس آن، یک خط انتقال برق 110 کیلوولتی از منطقه اتا مراد ترکمنستان به شهرهای خم آب و قرقین جوزجان افغانستان کشیده خواهد شد و همچنین در این شهرها دو پست برق نیز احداث خواهد شد. امتداد خطوط برق 110 کیلوولت از مرز کشور ترکمنستان تا قلعه نو در استان بادغیس به طول 52 کیلومتر می‌باشد. ساخت پست برق آن که در ابتدا به یک شرکت ایرانی به نام صانیر واگذار شده بود، از سوی شرکت شهاب نیرو که یک شرکت داخلی است، با هزینه 14 میلیون دلار (معادل 12/0 میلیون یورو) تکمیل گردید. (26 ژوئیه 2018 - منبع: طلوع نیوز)
انتقال 76 مگاوات برق به ننگرهای افغانستان توسط یک ترانسفورماتور جدید
به گفته مقامات استان ننگرهای افغانستان، با فعال‌سازی یک ترانسفورماتور جدید ظرفیت انتقال برق به این استان تا 76 مگاوات افزایش یافته است. به گفته فرماندار استان ننگرها، 4 ترانسفورماتور پس از تعمیر فعال شده‌‌اند که هزینه تعمیر آنها 3/5 میلیون دلار (3 میلیون یورو) بوده و می‌توانند نیازهای برق ساکنین و مجتمع‌های صنعتی این استان را رفع نمایند. با این وجود، همچنان واردات برق از تاجیکستان به این استان ادامه دارد و خطوط انتقال برق از تاجیکستان به ننگرها متصل می‌باشد. در عین حال، پروژه احداث یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 100 مگاوات در شهر رودات آغاز شده و به گفته مقامات، بخش‌ خصوصی نیز می‌تواند در ساخت و ساز این پروژه شرکت و سرمایه‌گذاری نماید. به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، براساس دستور‌العمل‌های رئیس جمهوری این کشور، دولت تلاش‌های خود را در حل مسائل مربوط به عرضه برق در تمامی استان‌ها افزایش داده است.
(1 جولای 2018 - منبع: KHAMMA PRESS)
راه‌اندازی خط انتقال جدید برق در افغانستان توسط ازبکستان
ازبکستان خط انتقال جدید برق سرخان پلخمری به افغانستان را راه‌اندازی خواهد کرد. در حال حاضر، مطالعات امکان‌سنجی این پروژه در حال نهایی شدن است و به زودی قرارداد احداث خط انتقال جدید برق با ازبکستان امضاء خواهد شد. کل هزینه اولیه ساخت این پروژه 150 میلیون دلار (128/3 میلیون یورو) خواهد بود که توسط بانک توسعه اسلامی تأمین مالی خواهد شد. 32 میلیون دلار (27/4 میلیون یورو) هزینه در نظر گرفته شده برای کشور ازبکستان و 118 میلیون دلار (100/9 میلیون یورو)  باقیمانده هزینه در نظر گرفته شده برای افغانستان می‌باشد. دوره بازپرداخت این پروژه، 12 سال و زمان اتمام آن حداکثر 2 سال می­باشد. طول این خط 260 کیلومتر  است که 45 کیلومتر آن در خاک ازبکستان و 215 کیلومتر آن در افغانستان می‌باشد. ظرفیت این خط انتقال جدید 1000 مگاوات است که امکان صادرات برق به میزان 24 میلیون کیلووات ساعت در روز و یا 6 میلیارد کیلووات ساعت در سال را دارد. از سال 2002 تا کنون، ازبکستان یکی از تأمین‌کنندگان اصلی برق افغانستان در زمان بحران بوده است. در این سال، میزان عرضه برق این کشور به افغانستان، تنها 62 میلیون کیلووات ساعت بوده که سالانه 200 میلیون کیلووات ساعت به این میزان افزوده شده است. نهایتاً در سال 2018، قراردادی مبنی بر تأمین حدود 2 میلیارد کیلووات ساعت برق ما بین این دو کشور به امضاء رسید.
(25 ژوئن 2018 - منبع: AZERNEWS)  
تلاش برشنا برای نصب چهارمین توربین تولید برق در نیروگاه برق‌آبی نغلو
با راه اندازی چهارمین توربین در نیروگاه‌ برق‌آبی نغلو تا کمتر از 4 ماه آینده، ظرفیت تولید این نیروگاه به 100 مگاوات خواهد رسید. شرکت برشنا اعلام نمود که تجهیزات لازم برای راه اندازی توربین سوم این نیروگاه از روسیه خریداری شده و با انتقال و نصب آنها کار بازسازی این توربین پایان می‌یابد. به گزارش بانک جهانی، بازسازی این دو توربین که از سال 2012 تا به امروز از کار افتاده‌اند، دستاورد بزرگی برای توسعه زیرساخت انرژی برق‌آبی در افغانستان می‌باشد. همچنین با بهره‌برداری از این پروژه، 40 روستا در کاپیسا و 17 روستا در شهر سروبی استان کابل از انرژی برق بهره‌مند خواهند شد. به گفته یکی از مقامات، اگر این نیروگاه که دارای 4 توربین می‌باشد و ظرفیت تولید 100 مگاوات برق را دارد، به درستی عمل نماید می‌تواند انرژی با ثبات و پایداری را در افغانستان به وجود آورد، به ویژه می‌تواند تا حدی نیاز شهر کابل به برق را بر طرف سازد. (6 ژوئن 2018 - منبع: طلوع نیوز)       https://www.tolonews.com/fa/business/تلاش-برشنا-برای-نصب-چهارمین-توربین-تولید-برق-در-بند-نغلو
آغاز پروژه برق‌رسانی به 21 روستای استان بادغیس افغانستان
در راستای پروژه انتقال برق از ترکمنستان به شهر قلعه نو مرکز استان بادغیس، روز چهارشنبه 30 مه پروژه برق‌رسانی به 21 روستا به ارزش 1/8 میلیون دلار آمریکا، توسط وزیر انرژی و آب افغانستان و مسئولین محلی در بادغیس آغاز شد. قرار است این پروژه طی 18 ماه آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسد. به گفته وزیر انرژی و آب این کشور، با اتمام این پروژه 4 هزار خانوار از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد. این پروژه توسط یک شرکت خصوصی هندی تحت عنوان "سوپریم" انجام خواهد شد. کار این پروژه در روستاهای مقر و قلعه نو در حالی صورت می‌گیرد که تا کنون پروژه انتقال برق از ترکمنستان به شهر قلعه نو به اتمام نرسیده است. پروژه انتقال برق از ترکمنستان به قلعه نو، 7 سال پیش از سوی مسئولین پیشین وزارت انرژی و آب افغانستان آغاز گردیده و هنوز ادامه دارد؛ ولی به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، این پروژه در هفته‌های آتی تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
(31 مه 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)

افتتاح 2 پروژه برق در بلخ به ارزش 7/6 میلیون یورو توسط رئیس جمهور افغانستان
دو پروژه برق در شمال استان بلخ واقع در مناطق خلم و مارمول (Khulm & Marmol) در افغانستان، توسط ریاست جمهوری این کشور افتتاح گردید. هزینه این دو پروژه 7/6 میلیون یورو برآورد گردیده که توسط کشور آلمان حمایت مالی می‌شوند. به گفته دفتر ریاست جمهوری این کشور، اولین پروژه پست برق 220/22 کیلوولت می‌باشد که در منطقه خلم واقع شده و دومین پروژه، شبکه توزیع برق می‌باشد که در منطقه مارمول واقع شده است. با افتتاح این دو پروژه، 18 هزار خانوار از مزایای آن بهره خواهند برد.
(30 مه 2018 - منبع: KHAMMA PRESS)
احیای مجدد بزرگترین پروژه برق آبی افغانستان (نغلو) با سرمایه‌گذاری بانک جهانی
نیروگاه نغلو به عنوان بزرگترین نیروگاه برق آبی افغانستان با بازسازی و تعمیر یکی از چهار واحد توربین خود، توانست پس از 6 سال، برق تولید نماید. این نیروگاه 100 مگاواتی با کمک اتحاد جماهیر شوروی در سال 1960 ساخته شده، اما از سال 2012 غیر فعال گردیده است. این نیروگاه در کنار رودخانه کابل واقع شده و برق‌رسانی به استان‌های کابل، کاپیسا و ننگرها را انجام می‌دهد. نوسازی و بازسازی نیروگاه نغلو توسط بانک جهانی و با همکاری شرکت برشنا افغانستان از سال 2006 آغاز شده است. شرکت برشنا با تکیه بر واردات برق از کشورهای همسایه بیشتر نیازهای خود را برطرف می‌نماید. بازسازی این نیروگاه نقش مهمی در تولید برق و رفع کمبود برق در این کشور دارد. هزینه سرمایه­گذاری جهت تعمیر و بازسازی نیروگاه نغلو توسط بانک جهانی 83 میلیون دلار می‌باشد. در حال حاضر، شرکت برشنا تمرکز خود را بر تعمیر و بازسازی واحد شماره 3 گذاشته که امید می‌رود تا ماه اکتبر عملیاتی شود.
(15 مه 2018 - منبع: HYDROWORLD.COM)
افتتاح خطوط انتقال برق ارغندی – لوگر توسط رئیس جمهور افغانستان
به گزارش خبرگزاری ارگ افغانستان، پروژه خطوط انتقال برق 220 کیلوولتی ارغندی – لوگر توسط ریاست جمهوری افغانستان در حضور مسئولین و بزرگان  قومی استان لوگر افتتاح گردید. با افتتاح این پروژه، علاوه بر برق‌رسانی به 13 هزار مشترک، مکان‌های تجاری و صنعتی نیز از انرژی برق بهره‌مند خواهند شد.
(15 مه 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
احداث دو پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در ننگرهار افغانستان
شرکت برشنا از اجرای دو پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در استان ننگرهار خبر داد. به گفته مسئولین این شرکت، این دو پروژه با ظرفیت تولید 200 مگاوات، بخشی از نیاز دو استان لغمان و ننگرهار را رفع خواهند کرد. به گفته رئیس شرکت برشنا، این دو پروژه، یکی در منطقه بابا و دیگری در کنار پروژه 40 مگاوات برق خورشیدی شیخ مصری، احداث خواهند شد که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، ظرفیت بزرگی از برق به وجود خواهد آمد. شرکت برشنا گفت: هزینه این پروژه‌ها 300 میلیون دلار برآورد شده است که توسط بانک زیرساخت‌های آسیا به صورت وام پرداخت خواهد شد. در حال حاضر، کمبود برق در ننگرهار یکی از دلایل رکود سرمایه‌گذاری در این استان است. راه‌اندازی این پروژه‌ها، موجب توسعه صنعت در ننگرهار خواهد شد.
(14 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز)
https://www.tolonews.com/fa/business/برشنا-دو-پروژۀ-بزرگ-تولید-برق-نوری-را-در-ننگرهار-عملی-می‌سازد

بازسازی توربین شماره یک سد نغلو در افغانستان و بهره‌برداری از آن
کار بازسازی توربین شماره یک سد نغلو روز پنجشنبه 12 آوریل به اتمام رسید. با بهره‌برداری از این توربین، 25 مگاوات برق به ظرفیت تولید این سد اضافه گردید. تا 6 ماه دیگر کار بازسازی توربین شماره سه آن نیز به پایان می‌رسد. به گفته رئیس شرکت برشنا، این شرکت توانسته تا کنون بر روی پروژه‌های متعددی از جمله: خورشیدی، بادی، برق‌آبی کوچک و بزرگ کار کند و امید می‌رود که در آینده بتواند به جای وارد کردن برق، آن را صادر نماید. هزینه پروژه بازسازی دو توربین سد نغلو 6/6 میلیون دلار برآورد شده که توسط بانک جهانی پرداخت گردیده و کار بازسازی این توربین‌ها به یک شرکت روسی سپرده شده است. سد و نیروگاه نغلو با چهار توربین و ظرفیت تولید 100 مگاوات برق در سال 1960 توسط یک شرکت روسی ساخته شده، اما پس از 8 سال، دو توربین آن غیر فعال گردید. هم‌اکنون، سه توربین سد نغلو با ظرفیت تولید 75 مگاوات برق فعال می‌باشند که به گفته مسئولین شرکت برشنا به دلیل کم آبی، در حال حاضر فقط از 50 درصد این ظرفیت استفاده می‌شود. به گفته آنها، سطح آب ذخیره شده در این سد، در مقایسه با ماه آوریل در سال گذشته، 14 متر پائین آمده است.
(12 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز) صادرات برق ایران به افغانستان و پاکستان
رسانه‌های چین گزارش کردند که ایران درصدد است تا از ظرفیت‌های بالای خود برای صادرات برق به افغانستان و پاکستان استفاده نماید. به گفته این رسانه‌ها، ایران در حال تبدیل شدن به یک مرکز و پایانه تأمین برق در کل منطقه می‌باشد و برای تحقق این هدف، از توان بالقوه بالایی برخوردار است. طبق اعلام رسانه‌های چین، در حال حاضر، ایران 1400 مگاوات برق به عراق صادر می‌نماید و در حال گفتگو با افغانستان و پاکستان برای صادرات برق از ایران به این کشورها می‌باشد. مطابق با گزارش‌های اعلام شده، ایران در حال افزایش تبادلات برق با کشورهای منطقه خلیج فارس، روسیه، تاجیکستان و برخی از کشورهای آسیای مرکزی است و از طریق ترکیه می‌تواند این تبادلات برق را با کشورهای اروپایی نیز برقرار سازد.
(10 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز) تهدید 25 درصد از  دکل های برق افغانستان
مسئولان شرکت برشنا می‌گویند در حال حاضر در شهرستان‌ها و روستاهای استان‌های کندز، سرپل، جوزجان، هلمند، هرات و بخشی از استان بغلان، حدود ۲۵ درصد از دکل­های برق شرکت برشنا عملاً در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح دولت قرار دارند و این شرکت قادر به ترمیم این دکل­ها نیست. به گفته رئیس شرکت برشنا، در هر کیلومتر 2 دکل برق نصب شده و ده‌ها دکل برق با خطر انهدام از سوی مخالفان مواجه هستند.
(16 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان) وصل شدن مجدد برق کابل
سه روز پیش، برق وارداتی ازبکستان به کابل توسط شورشیان در 38 کیلومتری شهر پلخمری قطع شد. شرکت برشنا گفت: یکی از دکل­های برق منفجر شده است. به گفته این شرکت، در حال حاضر حدود 90 کیلووات برق حرارتی به صورت نوبتی در شهر کابل توزیع می‌شود. پس از این موضوع، مسئولین شرکت برشنا از آغاز کار ترمیم دکل تخریب شده برق وارداتی ازبکستان به کابل خبر دادند. به گفته آنها، با همکاری شورای امنیت ملی، مقام‌های محلی بغلان و بزرگان قومی در گفتگو با طالبان بر سر ترمیم دکل ‌برق وارداتی به توافق رسیدند. به گفته رئیس این شرکت، پس از توافق، کار ترمیم دکل برق منهدم شده آغاز شده و سعی بر آن است که در مرحله اول یک کابل با ظرفیت انتقال 200 مگاوات برق، وصل شود. وی ابراز امیدواری کرد که مهندسین این شرکت بتوانند تا ساعات پایانی روز دوشنبه 16 آوریل، 300 مگاوات برق ازبکستان را به صورت کامل دوباره وصل کنند. وی گفت: این موضوع به شرایط امنیتی نیز بستگی دارد و در صورت تأمین امنیت محل انهدام دکل، وصل برق ممکن خواهد بود.
(16 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)   
                                                http://af.farsnews.com/economy/news/13970127000488
کاهش قیمت برق وارداتی افغانستان توسط ازبکستان
نماینده ویژه ازبکستان در افغانستان در دیدار با رئیس جمهور افغانستان، از کاهش قیمت برق وارداتی به این کشور خبر داد. وی گفت: قیمت برق از 8/5 سنت به 5 سنت کاهش می‌یابد و این کاهش از ماه ژوئیه سال جاری قابل اجرا خواهد بود. همچنین قرار است که 1000 مگاوات برق از منطقه سرخان ازبکستان به بغلان وصل شود و مشکل برق در کابل و تعداد زیادی از استان‌های افغانستان برطرف خواهد شد. طی ماه‌های اخیر، 7 استان افغانستان از نعمت برق برخوردار گشته‌اند و در استان‌های بادغیس و غزنی، قیمت برق به ترتیب به میزان 6 و 6/75 افغانی (معادل 8/6 و 9/6 سنت) کاهش یافته است. پیش از این قیمت برق در این دو استان به ازای هر کیلووات ساعت 35 افغانی (معادل 50 سنت) بوده است. به گزارش ارگ، مشکل برق در استان‌های شمالی افغانستان نیز تا حدودی حل شده و مراحل تدارکاتی برق مناطق مرکزی این کشور تکمیل و در حال اجرا می‌باشد.
(9 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)      
آغاز احداث خطوط انتقال برق به افغانستان توسط ازبکستان
به گفته رئیس شرکت برق ازبکستان روز دوشنبه 26 مارس، احداث خطوط جدید انتقال برق سورخون – پولی – خومری به افغانستان آغاز شده و احداث این خطوط جدید انتقال برق در خاک افغانستان نیز در تابستان آغاز می‌شود. به گفته وی، این خطوط جدید انتقال برق به طول 260 کیلومتر، حجم انتقال برق از ازبکستان به افغانستان را 70 درصد افزایش می‌دهد. کل هزینه مورد نیاز برای اجرای این طرح 150 میلیون دلار برآورد شده است که 32 میلیون دلار آن را ازبکستان تأمین می‌نماید. وی گفت: این خطوط انتقال برق علاوه بر افزایش 70 درصدی حجم انتقال برق به افغانستان، امکان ورود به بازار برق پاکستان را نیز فراهم می‌نماید. وی با اشاره به اینکه حجم انتقال برق در سال 2002 میلادی از ازبکستان به افغانستان فقط 62 میلیون کیلووات ساعت بوده، گفت: خطوط جدید انتقال برق می‌توانند تا 1000 مگاوات برق را انتقال دهند که روزانه 24 میلیون کیلووات ساعت و سالانه 6 میلیارد کیلووات ساعت برق از ازبکستان به افغانستان صادر خواهد شد. توافقنامه ساخت خطوط جدید انتقال برق "سورخون – پولی – خومری" در ماه دسامبر سال 2017 میلادی در جریان سفر ریاست جموری افغانستان به ازبکستان به امضاء رسید.
(26 مارس 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/78881/ ازبکستان-احداث-خط-انتقال-برق-افغانستان-آغاز
شرکت برشنا: وصل برق کابل به زودی
شرکت برشنا می‌گوید: 200 مگاوات برق قطع شده دوباره به کابل رسیده و قرار است به زودی پایه‌های تخریب شده بازسازی شوند. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، چنانچه برای تأمین امنیت تأسیسات برقی کاری انجام نشود و تدبیر لازم صورت نگیرد، جای نگرانی وجود دارد. در حال حاضر، نیاز شهر کابل به برق در طی یک شبانه روز 400 مگاوات می‌باشد، اما میزان تولید برق نیروگاه‌های برق‌آبی و حرارتی و تزریق آن به شبکه برق کابل، 120 مگاوات است. شهروندان کابل از مخالفان مسلح دولت می‌خواهند که برای رسیدن به اهدافشان، به پروژه‌های توسعه‌ای آسیب نرسانند.
(28 مارس 2018 - منبع: طلوع نیوز)                           
https://www.tolonews.com/fa/business/ شرکت-برشنا-برق-کابل-به-زودی-وصل-می‌شود

افتتاح پست برق گردیز و پروژه خطوط  برق 220 کیلوولتی ارغندی – گردیز  توسط رئیس جمهور افغانستان
رئیس‌جمهور افغانستان در سفر به استان پکتیا در گام نخست، پروژه خطوط برق 220 کیلوولت ارغندی - گردیز و پست برق 220 کیلوولتی گردیز، در مرکز این استان را افتتاح کرد. این پروژه در راستای توسعه سیستم برق کشور در حوزه شمال شرق و جنوب شرق کشور می‌باشد. به گفته شرکت برشنا، ظرفیت خطوط برق 220 کیلووت ارغندی – گردیز 300 مگاوات بوده که در حال حاضر 32 مگاوات برق را به پست برق گردیز انتقال می‌دهد. این شرکت می‌گوید: حدود 40 هزار خانوار از برق این پست بهر‌ه‌مند خواهند شد. به گفته رئیس روابط عمومی شرکت برشنا، خطوط انتقال برق شمال شرق از ارغندی به پل علم و از پل علم به گردیز و نیز خطوط انتقال برق از چاریکار به نجراب تکمیل شده است. وی خاطرنشان کرد که پست برق گردیز نیز به برق وصل گردیده و پست برق گلبهار نیز برای اتصال برق آماده می‌باشد. بر اساس قراردادی که در سال ۲۰۱۶ تنظیم گردید، کار پروژه امتداد خطوط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از دشت الوان شهر پلخمری به ارغندی کابل به طول ۲۳۴ کیلومتر در سال ۲۰۱۹ به اتمام خواهد رسید که ظرفیت انتقال ۱۰۰۰ مگاوات برق را دارا می‌باشد. این خطوط از مسیر استان‌های بغلان، پروان و کابل عبور نموده و برق استان‌های میدان وردک، غزنی، زابل، قندهار، لوگر، خوست، پکتیا و پکتیکا را تأمین می‌نماید.
(1 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
http://www.avapress.com/fa/report/160990/ رییس-جمهور-سب-استیشن-گردیز-پروژه-لین-برق-220-کیلوولت-ارغندی-افتتاح
ساخت یک نیروگاه برق در افغانستان توسط نیروگاه برق بیات
نیروگاه برق بیات ابلاغیه‌ای را از دولت افغانستان جهت ساخت یک نیروگاه گازی در این کشور دریافت کرده است. نیروگاه گازی بیات – 1 در شبرغان مرکز استان جوزجان ساخته خواهد شد. همچنین، نیروگاه برق بیات یک توافقنامه خرید برق (PPA) را امضاء کرده است تا 40 مگاوات برق تولید شده از این نیروگاه جدید را به دولت افغانستان بفروشد. برقی که تحت توافقنامه خرید برق فروخته می‌شود برای کسب و کارهای متعدد و یک میلیون خانوار در افغانستان کافی خواهد بود. به گفته بنیانگذار و مدیرعامل نیروگاه برق بیات، برای پروژه بیات – 1، این نیروگاه از توربین‌های پیشرفته شرکت زیمنس تحت عنوان SGT-45 جهت تولید برق استفاده خواهد کرد. همچنین به گفته وی، فاز اول این پروژه به استقلال برق افغانستان، بازسازی صنعت گاز داخلی و توسعه اقتصادی این کشور کمک می­نماید. برق تولید شده از این پروژه توسط شرکت ملی برق افغانستان (برشنا)، توزیع خواهد شد. (4 آوریل 2018 - منبع: POWERTECHNOLOGY)
افغانستان - اخبار 2017 -1396
امضای قرارداد تولید و خریداری برق از بخش دوم  سد و نیروگاه کجکی در هلمند افغانستان
قرارداد تولید و خریداری برق از فاز دوم سد و نیروگاه کجکی با یک شرکت ترکی در نهاد ریاست جمهوری افغانستان به امضاء رسید. بر اساس اطلاعات به دست آمده، این شرکت ترکی بیش از 174 میلیون دلار برای تولید برق در فاز دوم سد و نیروگاه کجکی سرمایه‌گذاری کرده و تا 2/5 سال دیگر، این پروژه به بهره‌‌برداری خواهد رسید. به گفته مسئولین وزارت دارایی، فاز دوم سد و نیروگاه کجکی در چارچوب مشارکت بخش خصوصی و عمومی ساخته خواهد شد. از طرفی شرکت برشنا نیز می‌گوید که این شرکت ترکی برق را به ازای هر کیلووات به میزان 7/5 سنت خریداری خواهد نمود، که ممکن است با تغییر وضعیت اقتصادی، این قیمت نیز تغییر یابد. طبق گفته وزارت دارایی، با بهره‌برداری از فاز دوم این نیروگاه، تولید برق از 51 مگاوات به 151 مگاوات افزایش خواهد یافت. به گفته سخنگوی وزارت دارایی، اجرای این طرح دو امتیاز دارد. یکی اینکه موجب افزایش ظرفیت برق می‌گردد و دیگر آنکه، سالانه حدود یک میلیارد مترمکعب آب در مخازن این نیروگاه ذخیره می‌شود. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، شرکت ترکی، حدود بیست سال از این سد و نیروگاه برق تولید می‌کند و سپس آن را به دولت افغانستان و شرکت برشنا واگذار می‌نماید. سد و نیروگاه کجکی یک از سدهای مهم جهت تأمین برق و آب برای کشت در استان‌های جنوبی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که با عملی شدن فاز دوم این پروژه گذشته از استان‌های قندهار و هلمند، مشکلات کمبود آب و برق در استان‌های ارزگان و نیمروز را تا حدی نیز برطرف خواهد کرد. (6 مارس 2018 - منبع: طلوع نیوز)
فراهم کردن منابع مالی پروژه تاپی توسط بانک توسعه آسیایی
پروژه تاپی، بزرگترین پروژه انتقال 1000 مگاوات برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان است که در کنار آن، خطوط لوله گاز، خط آهن و نیروگاه فتوولتائیک نیز از دهلیز اقتصادی این پروژه عبور می‌کند. به گفته رئیس بانک توسعه آسیایی در افغانستان، این بانک متعهد به تأمین مالی این پروژه می‌باشد و به انجام بررسی‌های امکان‌سنجی این پروژه و نیز برآورد هزینه‌ها و امتداد خطوط انتقال برق کمک می‌نماید. طبق اعلام شرکت برشنا، هزینه عملی سازی این پروژه در خاک افغانستان، 70 میلیون دلار است. رئیس بانک توسعه آسیایی در افغانستان در این باره می‌گوید: گذشته از منفعت‌های برق‌رسانی بیشتر، همکاری خوب اقتصادی نیز میان کشورها به وجود آمده که این امر نمایانگر اهمیت زیاد آن و حاشیه­ای شدن مسائل امنیتی و سیاسی و ایجاد ثبات در منطقه است. از طرفی شرکت برشنا، تأمین برق و فراهم شدن زمینه‌های کاری برای تعدادی از مشترکین را از منفعت‌های دیگر این پروژه برای افغانستان می‌داند. وزارت انرژی و آب افغانستان پیش از این گفته است که این کشور، سالانه 50 میلیون دلار حق ترانزیت نیز از این طریق به دست خواهد آورد. (01 مارس 2018 - منبع: طلوع نیوز)
اهدای 80 هکتار زمین جهت راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی توسط شهروندان استان غور در افغانستان
مقام‌های محلی استان غور می‌گویند که شهروندان این استان برای راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی، 80 هکتار زمین به دولت اهدا کردند. سرپرست استانداری این استان، از اقدام شهروندان روستای قدس برای اهدای زمین‌هایشان جهت افتتاح نیروگاه خورشیدی ابراز خشنودی نمود. در همین راستا، رئیس حوزه دریایی هریرود – مرغاب در گفتگو با خبرگزاری افق گفت: پس از طی مراحل تدارکاتی، احداث پروژه برق خورشیدی به ظرفیت 5 مگاوات در این استان عملیاتی خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد و گفت که با بهره‌برداری از این پروژه، برق به مشترکین شهر فیروزکوه (مرکز استان غور) خواهد رسید. این استان از جمله استان‌های محروم در کشور به شمار می‌آید. بارها شهروندان این استان با برپایی تجمع‌های اعتراضی، دولت را به بی توجهی در خصوص راه‌اندازی پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی متهم کرده‌اند. (11 مارس 2018 - منبع: خبرگزاری افق)
امضای قرارداد پروژه تولید 30 مگاوات برق خورشیدی قندهار
به گزارش نهاد ریاست جمهوری افغانستان، رئیس جمهور این کشور با حضور شماری از نمایندگان و بزرگان استان قندهار، در پایان جلسه شورای عالی توسعه شهری، قرارداد پروژه تولید برق خورشیدی قندهار با ظرفیت 30 مگاوات را امضاء کرد. این قرارداد بین شرکت برشنای افغانستان و رؤسای شرکت‌های خصوصی ساختمانی ۷۷ و زولرستان به امضا رسید.  این پروژه از نوع پروژه‌های مشارکت عمومی و خصوصی بوده که هزینه آن، 47/3 میلیون دلار برآورد شده است که دولت افغانستان مکلف به پرداخت 14 میلیون دلار آن می‌باشد. مابقی هزینه توسط دولت‌های کمک‌کننده پرداخت می‌گردد. ساخت این پروژه یک سال طول خواهد کشید. قرار است پس از تکمیل پروژه، شرکت برشنا برق آن را برای 20 سال خریداری نماید.
(19 فوریه 2018 - منبع: خبرگزاری خامه فارسی)                                                                    
کمک 70 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به عملی سازی پروژه برق وارداتی سرخان (ازبکستان) – پلخمری (افغانستان)
این پروژه قرار است تا 3 سال دیگر عملی شود. پس از گذشت 3 ماه از امضای توافقنامه عملی سازی پروژه برق سرخان- پلخمری، اکنون شرکت برشنا از کمک­های مالی بانک توسعه آسیایی برای عملی سازی این پروژه خبر می‌دهد. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، قرار است خطوط برق 500 کیلوولت سرخان تا پلخمری احداث شود که بانک توسعه آسیایی 70 میلیون دلار هزینه آن را متقبل شده است. این پروژه در کنار پروژه انتقال برق 500 کیلوولت از ترکمنستان به افغانستان، از پروژه‌های بزرگ وارداتی برق افغانستان به شمار می‌رود. گفته می‌شود با عملی شدن آنها بخش عمده­ای از برق مورد نیاز شهروندان افغانی در بیش از 10 استان تأمین خواهد شد. پیش از این، شرکت برشنا گفته است که ازبکستان متعهد گردیده تا با عملی شدن این پروژه، برق را با بهای مناسب به افغانستان بفروشد. در چارچوب پروژه برق وارداتی سرخان – پلخمری، خطوط برق 500 کیلوولت از سرخان دره در ازبکستان به پست برق پلخمری که قبل از این کار ساخت آن آغاز شده، کشیده خواهد شد.
(16 فوریه  2018 - منبع: طلوع نیوز)
                    https://www.tolonews.com/fa/business/بانک-توسعۀ-آسیایی-۷۰-میلیون-دالر-به-پروژۀ-وارداتی-برق-کمک-می‌کند

کاهش قیمت صادرات برق ازبکستان به افغانستان
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امنیت ملی افغانستان (NSA)، ازبکستان تصمیم گرفته است که قیمت صادرات برق را به افغانستان کاهش دهد. ازبکستان هزینه برق صادراتی به افغانستان را از 7/6 سنت به 5 سنت کاهش داده است. قیمت جدید از این ماه عملیاتی خواهد شد. (14 فوریه  2018 - منبع: MENAFN)  
     
52 بار قطعی خطوط برق استان فاریاب افغانستان در 9 ماه گذشته به دلیل درگیری‌ها
به گفته یکی از مقامات رسمی افغانستان در روز یکشنبه 14 ژانویه، خطوط اصلی انتقال برق در شمال غرب استان فاریاب، طی 9 ماه گذشته به دلیل درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی و طالبان، 52 بار قطع گردیده است. به گفته رئیس شرکت برشنا، خطوط برق 100 کیلوولتی بین میمنه و اندخوی، 52 بار قطع شده و اختلالاتی را در توزیع برق به مدت 860 ساعت به وجود آورده است. وی گفت: بیش از 2/5 میلیون افغانی (36/0 هزار دلار) ضرر وارد شده که شامل: آسیب به تجهیزات برق، کابل‌ها، دکل‌های برق و همچنین آسیب به پرسنل می‌باشد. همپنین به گفته وی، حدود 60 کیلومتر خطوط برق در خواجه سبزپوش، شیرین تگاب و ناحیه دولت آباد به قدری آسیب دیده‌اند که حتی می‌توانند با کمترین باد و هوای سرد از بین بروند. بنابراین آنها نیز باید تعمیر شوند. وی گفت: حدود 57 هزار خانوار در استان‌های پشتونکات، شیرین تگاب، خواجه سبزپش و ناحیه دولت آباد از خط انتقال 100 کیلوولتی میمنه و اندخوی استفاده می‌کنند.
(14 ژانویه 2018 - منبع: PAJHWOK AFGHAN NEWS)
توسعه شبکه برق ملی به منطقه غزنی افغانستان
توسعه شبکه برق ملی به منطقه غزنی در افغانستان توسط رئیس جمهور این کشور رسماً افتتاح گردید. این امر، گویای نقطه عطف مهمی در توسعه زیرساخت‌های برق افغانستان است که نشان می‌دهد برای نخستین بار، ساکنین غزنی دسترسی مستقیم به برق وارداتی را خواهند داشت. مشترکین برق در غزنی در حال حاضر به ظرفیت اولیه 10 مگاوات دسترسی دارند، که قرار است در ماه آینده توسط شرکت برق افغانستان (برشنا) افزایش یابد. این موضوع تقریباً ظرفیت تولید برق غزنی را دو برابر خواهد کرد. دسترسی شبکه برای بخش خصوصی محلی که شامل مجتمع صنعتی غزنی می‌باشد و توسط اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا پشتیبانی می‌گردد، سودمند خواهد بود. با گسترش شبکه برق ملی به غزنی، مشترکین برق محلی می‌توانند انتظار کاهش شدید در صورتحساب برق را داشته باشند. این کاهش بین 40-35 افغانی معادل (57/3- 50/1 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد که قبلاً مشترکین برق برای ژنراتورهای دیزلی پرداخت می‌کردند. همچنین، دسترسی به برق متصل به شبکه به معنای پایداری قیمت برای مشترکین مسکونی و تجاری است، زیرا نرخ دیزل بسته به موقعیت فصل و مکان متفاوت است. شرکت برشنا، در قالب پروژه قابلیت و توسعه انتقال خطوط برق، پست برق غزنی را با طول خطوط انتقال برق 111 کیلومتری به ارغندی که توسط اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا پشتیبانی می‌گردد، احداث نمود. همچنین، این پروژه شامل احداث دومین پست برق در منطقه سیدآباد نیز می‌باشد که تا قبل از آن هرگز به برق دسترسی نداشته است. بدین ترتیب، برق‌رسانی موفقیت آمیز پست برق غزنی، خبر خوبی برای مردم این منطقه است و دستاورد قابل توجهی برای شبکه برق ملی افغانستان می‌باشد.
(11 ژانویه 2018 - منبع: MENAFN)      
    
         http://menafn.com/1096339820/about.html
تصویب پروژه تولید 30 مگاوات برق خورشیدی استان قندهار افغانستان
پروژه تولید 30 مگاوات برق خورشیدی استان قندهار در شورای عالی افغانستان تصویب شد. به گفته سخنگوی وزارت دارایی این کشور، با امضاء قرارداد این پروژه با دو شرکت برنده، کار آن به زودی آغاز خواهد شد. شرکت برشنا می‌گوید: پس از بهره‌برداری از این پروژه، برق تولید شده از پنل‌های خورشیدی قندهار به مجتمع‌های صنعتی، توزیع خواهند شد. هزینه این پروژه 39 میلیون دلار برآورد شده است. به گفته سخنگوی وزارت دارایی، با وجود این پروژه، اولاً، افغانستان می‌تواند به جای برق حرارتی از برق خورشیدی که قیمت آن نیز کمتر است، استفاده نماید. ثانیاً، این امر یک سرمایه‌گذاری داخلی است و بدین ترتیب می‌توان سرمایه‌گذاران افغانستان را به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف تشویق نمود. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، برق این پروژه تنها برای مصرف روز است و فقط برای کارخانه‌هایی است که در منطقه شوراندم قندهار تأسیس شده‌اند. اما هرگاه برق تولید شده بیش از نیاز این کارخانه‌ها بود، در بخش‌هایی از شهر و دیگر مراکز تجاری نیز توزیع خواهد شد. براساس اطلاعات شرکت برشنا، شرکت‌های پیمانکار پروژه برق خورشیدی قندهار مکلفند از 39 میلیون دلار هزینه کل این پروژه، 25 میلیون دلار را تأمین نمایند و مابقی پول از سوی دولت پرداخت خواهد شد.
(9 ژانویه 2018 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ تصویب‌شدن-پروژۀ-۳۰میگاوات-برق-خورشیدی-به-ولایت-کندهار
رئیس جمهور افغانستان خواستار خودکفایی در راستای تولید برق در این کشور
رئیس جمهور افغانستان، در بیانیه‌ای گفته است که این کشور در آینده، تبدیل به یک مرکز انتقال برق خواهد شد که می‌تواند 15000 مگاوات برق از آسیای مرکزی به جنوب آسیا صادر کند. طبق گزارشات اعلام شده، رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه یک پروژه برای انتقال 220 کیلوولت برق وارداتی از وردک به غزنی در جنوب غربی کابل، اظهار داشت که هدف دولت این است که کشور را در راستای تولید برق به خودکفایی برساند و افغانستان را به یک مرکز انتقال برق تبدیل نماید. همچنین، برق را به استان‌هایی برساند که نمی‌توانند از طریق انرژی خورشیدی، گاز و انرژی باد دسترسی به برق داشته باشند. بخش اول این پروژه احداث خط انتقال 220 کیلوولت از استان ارغندی به غزنی با هزینه 95 میلیون دلار و بخش دوم آن به ارزش 47/6 میلیون دلار توسط بانک توسعه ایالات متحده آمریکا تأمین خواهد شد. قبل از اجرای این پروژه، غزنی و وردک برای تولید برق به ازای هر کیلووات ساعت 30 افغانی معادل (43/0 سنت) هزینه می‌کردند. این پروژه­ها شامل خط انتقال برق از غزنی به ورداک و ساخت دو پست برق توسط شرکت هندی بود. به گفته ساکنین غزنی و ورداک، آنها 4 سال صبر خواهند کرد تا پروژه به اتمام برسد و روشنایی برق به خانه‌هایشان آورده شود.
(5 ژانویه 2018 - منبع: طلوع نیوز)
تصویب قراردادی به ارزش 113 میلیون دلار به منظور اجرای دو پروژه برق در افغانستان
کاخ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه مورخ 1 ژانویه 2018 گفت که دولت قراردادهایی را برای دو پروژه برق به ارزش 113 میلیون دلار تأیید کرده است که به طور مشترک توسط بخش خصوصی و عمومی اجرا می‌شود. این قراردادها در جلسه کمیسیون تدارکات ملی تحت نظارت ریاست جمهوری این کشور تصویب گردید. یکی از این پروژه‌ها جهت احداث یک نیروگاه گازی برای تولید برق در شهر شبرغان پایتخت استان جوزجان شمالی می‌باشد. این پروژه به ارزش 38/8 میلیون دلار توسط شرکت برق بیات سرمایه‌گذاری شده است. پروژه دوم جهت احداث یک نیروگاه برق در مزارشریف می‌باشد. این پروژه با سرمایه‌گذاری کل 75 میلیون دلار توسط گروه غزنفر و شرکت بین‌المللی مالی ساخته خواهد شد. مؤسسات دولتی از جمله شرکت برشنا، وزارت انرژی و آب، وزارت نفت و معادن و سازمان املاک و مستغلات نیز در اجرای این پروژه مشارکت خواهند داشت. ظرفیت برق نیروگاه گازی شبرغان 40 مگاوات و در نیروگاه مزارشریف 50 مگاوات خواهد بود.
(1 ژانویه 2018 - منبع: MENAFN
فعال شدن بزرگترین نیروگاه تولید برق حرارتی در کابل افغانستان
به گفته مسئولین شرکت برشنا، با فعال شدن نیروگاه حرارتی تره خیل (Tarakhil)، روزانه 250 مگاوات برق به شبکه برق کابل اضافه خواهد شد. آنها می‌گویند: با ارائه سوخت بیشتر به این نیروگاه، تولید برق آن نیز دو برابر خواهد شد. به گفته آنها، این نیروگاه بزرگترین نیروگاه تولید برق حرارتی در پایتخت است که در طی چند سال گذشته و با کمک 300 میلیون دلاری آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا (USAID) ساخته شده است. این نیروگاه برای تولید 300-250 مگاوات برق، شش هزار لیتر سوخت در هر ساعت مصرف می­کند. به گفته شرکت برشنا، قرار است از این نیروگاه در حالات ضروری و در فصل زمستان استفاده شود. به گفته مدیر نیروگاه تولید برق حرارتی تره خیل، قدم اول این است که با فعال کردن این نیروگاه، کمبودهای شبکه برق پایتخت مرتفع گردد و اگر مشکل رفع نشد، نیروگاه برق حرارتی شمال غرب پایتخت را نیز فعال خواهیم ساخت. وی گفت تمامی بخش‌های این نیروگاه با کامپیوتر کنترل می‌شود. به گفته مدیر فنی این نیروگاه، تکنولوژی که در این نیروگاه استفاده شده، در سایر نیروگاه وجود ندارد. فناوری این نیروگاه بسیار پیشرفته است و تمام مسائل امنیتی و مدیریتی در این نیروگاه در نظر گرفته شده‌ است. به گفته شرکت برشنا، به ازای تولید هر کیلووات برق در این نیروگاه، 40 افغانی (معادل 57/6 سنت) هزینه می‌گردد. شرکت برشنا می‌گوید، این کارخانه از 4:30 بعد از ظهر تا 2:30 صبح فعال است، زیرا این زمان پیک مصرف برق است و هر شب 300-250 مگاوات برق به شبکه برق کابل تزریق می‌گردد.
(24 دسامبر 2017 - منبع: Tolonews)
http://www.tolonews.com/business/thermal-power-plant-activated-kabul

سرمایه‌گذاری 400 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی جهت توسعه پروژه‌های افغانستان
وزارت دارایی افغانستان روز یکشنبه 17 دسامبر، توافقنامه‌ای را با بانک توسعه آسیایی جهت توسعه پروژه‌های افغانستان به میزان 400 میلیون دلار به امضاء رسانید. به گفته مقامات وزارت دارایی این کشور، این سرمایه‌گذاری به جهت بازسازی بزرگراه کابل – قندهار، احداث جاده قیصر – دارابم و امتداد خطوط برق 220 کیلوولت از ناحیه ارغندی در کابل تا شهر جلال آباد در ننگرهار می‌باشد. با تکمیل پروژه انتقال خطوط برق وارداتی از ارغندی تا شهر جلال آباد، حدود ۳۰۰ مگاوات برق به استان‌‌های شرقی کشور وارد خواهد شد. مسئولین بانک توسعه آسیایی، اجرایی شدن پروژه‌های انتقال برق را در کشور بسیار مهم می‌دانند. به گفته معاون بانک توسعه آسیایی، پروژه انتقال برق وارداتی از ارغندی تا شهر جلال آباد، بخشی از برنامه سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی خورشیدی با هزینه 1/2 میلیارد دلاری است که از سال 2015 شروع شده و تا 2024 ادامه خواهد داشت.
(17 دسامبر 2017 - منبع: Tolonews) تأمین 60 درصد از برق هرات توسط ایران
رئیس اداره برق هرات با اشاره به میزان استفاده از انرژی برق در هرات که از 2 کشور ترکمنستان و ایران تأمین می‌شود، گفت: در حال حاضر بیشترین برق وارداتی به شهر هرات توسط ایران و به میزان 60 درصد صورت می‌گیرد. در کنار برق وارداتی ایران، برق وارداتی کشور ترکمنستان و برق تولیدی سد سلما در هرات نیز 40 درصد دیگر مصرف برق را در این استان تأمین می‌کند. برق تولیدی سد سلما در حال حاضر 18 مگاوات و میزان برق وارداتی ترکمنستان هم 47 مگاوات است. به گفت وی، برق وارداتی ایران، نیاز 141600 مشترک این شهر را تأمین می‌نماید. علاوه بر این، شهرستان‌های همجوار و مهمتر از همه، بیش از 10 مگاوات برق مورد نیاز مجتمع‌های صنعتی هرات نیز از برق ایران تأمین می‌شوند. به گفته مسئولین اداره برق هرات، قرار است تا در آینده نزدیک برای جذب بیشتر برق وارداتی از ایران، در مراکز توزیع برق در شهر هرات ظرفیت سازی صورت گیرد و گفته می‌شود که در حال حاضر ظرفیت مراکز توزیع برق وارداتی ایران در هرات 120 مگاوات می‌باشد.
(16 دسامبر 2017 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
44/76 میلیون دلار جهت تأمین مالی ساخت یک نیروگاه فتوولتائیک در افغانستان
بانک توسعه آسیایی مبلغ 44/76 میلیون دلار جهت تأمین مالی ساخت یک نیروگاه فتوولتائیک 20 مگاواتی متصل به شبکه را تصویب کرده است. در بیانیه‌ای، بانک توسعه اسلامی اعلام کرد که تولید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در افغانستان را افزایش خواهد داد به طوری که حداقل 43 هزار مگاوات ساعت برق از انرژی خورشیدی تأمین شود. این نیروگاه فتوولتائیک در ناحیه نغلو در روستای سروبی از شهرستان کابل قرار دارد. به گفته مدیرکل بانک توسعه آسیا در افغانستان، تقاضا برای برق در این کشور به سرعت در حال رشد است و توسعه اقتصادی و فرصت‌های درآمدی بستگی به منابع انرژی کافی دارد. به گفته وی، این پروژه جدید تولید برق خورشیدی در افغانستان، بزرگترین پروژه از این نوع در کشور می‌باشد که نه تنها دسترسی به منبع انرژی پاک و قابل اعتماد را فراهم می‌کند، بلکه نشان‌دهنده پایداری سرمایه‌گذاری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق همکاری‌های بخش دولتی و خصوصی در آینده خواهد بود. بانک توسعه آسیایی، پتانسیل منابع انرژی تجدیدپذیر در افغانستان را بیش از 300 هزار مگاوات تخمین زده که بیش از دو سوم آن، از خورشید است.
(27 نوامبر 2017 - منبع: NBC)
تأمین توربین گازی نیروگاه بیات 1 در افغانستان توسط شرکت زیمنس
زیمنس تفاهنامه‌ای را با نیروگاه بیات و دولت افغانستان جهت تأمین توربین گازی SGT-A45 برای نیروگاه بیات 1 به امضاء رسانید. این نیروگاه در شبرغان واقع شده و قادر به تولید 25 مگاوات برق می‌باشد. این تفاهم نامه اولین مورد از یک پروژه سه مرحله‌ای است که انتظار می‌رود پس از اتمام، بیش از 200 مگاوات برق تولید کند. انتظار می‌رود کل خروجی این پروژه جهت پاسخگویی به نیازهای بیش از 700 هزار واحد مسکونی و تجاری کافی باشد. این پروژه تحت برنامه سرمایه‌گذاری تولید کنندگان مستقل برق (به میزان 250 میلیون دلار ) توسعه می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود مشاغل مختلفی در زمینه‌ فعالیت‌های کشاورزی، معدنی و صنایع تولیدی ایجاد نماید. به گفته رئیس نیروگاه بیات، فاز اول این پروژه به استقلال انرژی افغانستان، بازسازی صنعت گاز داخلی و توسعه اقتصادی این کشور کمک می‌نماید. توربین گازی SGT-A45 در نیروگاه بیات 1 استفاده خواهد شد و این توربین توانایی تولید برق تا 44 مگاوات را دارد. این توربین کم وزن می‌تواند به سرعت و کمتر از دو هفته نصب و راه‌اندازی گردد.
(16 نوامبر 2017 - منبع: POWER TECHNOLOGY)
راه‌اندازی خط انتقال برق جدید در افغانستان توسط ازبکستان
به گفته شرکت برشنای افغانستان، کشور ازبکستان خط انتقال برق جدیدی را در استان بغلان افغانستان راه‌اندازی خواهد نمود. خط انتقال از منطقه سرخان به پلخمری در استان بغلان منتقل خواهد شد و تا 1000 مگاوات برق را انتقال خواهد داد. این پروژه توسط نمایندگان دو کشور در حاشیه کنفرانس همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی در افغانستان (RECCA) که در روزهای 15-14 نوامبر در عشق‌آباد برگزار شد، مورد توافق قرار گرفت. از دیدگاه کارشناسان، اجرای چنین پروژه‌های انرژی، مشکل کمبود برق در افغانستان را حل خواهد کرد. طبق اطلاعات رسمی افغانستان، این کشور حدود 1300 مگاوات برق مصرف می‌کند که بیشتر آن از ازبکستان، ایران، ترکمنستان و تاجیکستان وارد می‌شود. ازبکستان بزرگترین تولیدکننده برق در آسیای مرکزی است. کل ظرفیت نصب شده نیروگاه برق این کشور بیش از 12/4 گیگاوات می‌باشد. این کشور دارای 12 نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از 10/7 گیگاوات و 31 نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت 1/7 گیگاوات می‌باشد.
(30 نوامبر 2017 - منبع: AZERNEWS)
                                  https://www.azernews.az/region/123125.html
افغانستان خواستار همکاری مردم با نیروهای امنیتی جهت جلوگیری از تخریب دکل‌های برق وارداتی
به گزارش پیام آفتاب، دکل انتقال برق ایران به هرات، روز پنجشنبه 2 نوامبر در شهرستان غوریان توسط طالبان تخریب شد که به دنبال آن برق نیمی از مشترکین شهر هرات به مدت یک روز کاملاً قطع گردید. در پی این حادثه، کارمندان شرکت برشنا در هرات فوراً به محل اعزام گردیده و عملیات بازسازی را آغاز کردند. سخنگوی استانداری هرات از شهروندان این شهر درخواست کرد تا در جلوگیری از تخریب دکل‌های برق و پایه‌های انتقال برق ایران و ترکمنستان به این شهر با نیروهای امنیتی همکاری نمایند تا در فصل زمستان در توزیع برق به این شهر مشکلی پیش نیاید. در حال حاضر شهروندان هرات و شهرستان‌های مربوط به این منطقه از برق وارداتی ایران و ترکمنستان استفاده می‌کنند. (5 نوامبر 2017 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
کمک 150 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به پروژه انتقال برق
بانک توسعه آسیایی در نشست اخیر مابین وزارتخانه‌های کشورهای گروه «کریک» در تاجیکستان، متعهد به کمک جهت عملی‌سازی پروژه انتقال برق گردید. قرار است این بانک ۱۵۰ میلیون دلار جهت اجرای بخش اول پروژه انتقال برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان کمک نماید. به گفته مسئول پروژه‌های این بانک در افغانستان، علی‌رغم کمک مالی، بانک توسعه آسیایی همکاری‌های فنی را نیز در سه کشوری که این پروژه به آنها مربوط می‌شود، فراهم خواهد ساخت. با عملی شدن پروژه سه جانبه ترکمنستان، افغانستان و پاکستان (TAP)، تا 2 هزار مگاوات برق تولید شده در ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان انتقال خواهد یافت. از طرفی به گفته رئیس شرکت برشنا، تفاهمنامه مابین وزارتخانه‌های سه کشور برای عملی سازی این پروژه، در نشست «ریکا» در عشق آباد به امضاء خواهد رسید. وی در نشستی در کابل گفت: برنامه عمومی این است که افغانستان بتواند خطوط برق را به صورت حلقه ای در افغانستان ایجاد نماید تا از این طریق امنیت انرژی برق را بالا ببرد. (1 نوامبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ بانک-توسعۀ-آسیایی-۱۵۰-میلیون-دالر-به-پروژۀ-انتقال-برق-کمک-می‌کند
جمع‌آوری پول برق در پنج شهر افغانستان توسط طالبان
مسئولین شرکت برشنا می‌گویند، به دلیل بالا بودن سطح تهدیدات امنیتی در برخی از مناطق کشور، طالبان پول برق را در این مناطق از مردم جمع‌آوری می‌کند. رئیس شرکت برشنا روز سه‌شنبه 31 اکتبر، در یک نشست خبری در کابل اظهار داشت که مشترکین برخی از مناطق در شهرهای کندوز، هلمند، هرات، جوزجان و فراه پول برق‌شان را به گروه طالبان تحویل می‌دهند. وی گفت: عدم دسترسی مأمورین شرکت برشنا در این مناطق برای جمع‌آوری پول برق باعث شده، تلفات برق وارداتی تا ۳۳ در صد افزایش یابد و مشترکین شهرهای بزرگ کشور با کمبود برق مواجه شوند. رئیس شرکت برشنا می‌گوید: همچنین عدم پرداخت پول برق از سوی تعدادی از مشترکین، از دیگر چالش‌های این شرکت می‌باشد، طوری که در حال حاضر، بدهی‌های آنها به ۱۱ میلیارد افغانی (160/4 میلیون دلار) رسیده که این موضوع امسال باعث توقف برخی برنامه‌های شرکت برشنا شده ‌است. وی گفت: این اداره برنامه‌های جدیدی مانند تبدیل لامپ‌های معمولی به لامپ‌های کم مصرف، بازسازی خطوط فرسوده، افزایش پست‌های برق در شهر کابل و فعال‌سازی سیستم گویای شکایات را در دست اجرا دارد که با اجرای این برنامه‌ها، تلفات برق کاهش یافته و روند جمع‌آوری پول برق نیز آسان خواهد شد. در همین حال، رئیس عملیاتی شرکت برشنا در این نشست از افزایش۲۰ درصدی دسترسی شهروندان به انرژی برق تا دو سال آینده خبر داد. وی گفت: هم اکنون تنها ۴۰ درصد شهروندان (حدود۱۳میلیون شهروند) به انرژی برق دسترسی دارند که این رقم تا دو سال آینده به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت. طبق گفته وی، شهروندان در مجموع به 1087 مگاوات برق نیاز دارند که در حال حاضر، ۷۴۴ مگاوات برق از منابع مختلف داخلی و خارجی تأمین می‌شود و ۳۴۳ مگاوات برق مورد نیاز است. شایان ذکر است در حال حاضر، حدود ۷۹ درصد برق مورد استفاده در افغانستان از منابع خارجی و تنها ۲۰ درصد این انرژی از منابع داخلی تأمین می‌شود. این در حالی است که مسئولین دولت همواره تأکید دارند که براساس برنامه‌های استراتژیک دولت تا چهار سال آینده این کشور از جهت تولید برق به خود کفایی خواهد رسید. (31 اکتبر 2017 - منبع: پایگاه اطلاع‌‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/75481/ رئیس-برشنا-پول-برق-پنج-ولایت-طالبان-جمع-آوری-می-کنند
چالش در کارخانه‌های تولیدی افغانستان به دلیل کمبود برق در این کشور
کارخانه‌داران می‌گویند با وجود وعدههای مکرر، دولت افغانستان تا کنون قادر نبوده مشکل کمبود برق را در مجتمع‌های صنعتی برطرف سازد و این امر سبب کاهش تولیدات کارخانهها شده است. به گفته آنان، کمبود مستمر برق، یکی از چالش‌های اساسی در توسعه صنایع می‌باشد و بدین ترتیب آنها نمی‌توانند تولیداتشان را افزایش دهند. آنها می‌گویند، در حال حاضر در روز تنها 8 ساعت برق دارند و با هر بار قطعی برق، تا صدها هزار دلار خسارت خواهند دید، طوری که بسیاری از آنها به فکر انصراف از کار خود افتاده‌اند. آنها تأکید دارند که دولت باید برای رشد تولیدات داخلی، برق کافی را در اختیار کارخانه‌داران قرار دهد. به گفته سخنگوی اتاق صنایع و بازرگانی این کشور، "با آنکه بخش خصوصی قیمت بالایی بابت خرید برق می‌پردازد، اما متأسفانه به اندازه کافی برق دریافت نمی­کند." با این حال، شرکت برشنا می‌گوید که نیاز کارخانه‌داران به برق  نسبت به گذشته افزایش یافته و در حال حاضر، 100 مگاوات برق در اختیار مجتمع‌های صنعتی قرار داده می­شود. تأمین برق کارخانه‌ها در اولویت کاری شرکت برشنا است. به گفته کارخانه­داران، با رسیدن فصل سرما، مشکلات آنها در بخش برق افزایش می‌یابد، لذا شرکت برشنا در تلاش است تا با تأمین منابع مالی، 160 مگاوات برق را در این فصل به مجتمع‌های صنعتی توزیع کند تا از قطعی‌های برق جلوگیری نماید.
(20 اکتبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
ارائه خدمات اینترنتی از طریق شبکه برق به شهروندان افغانستان
به گزارش خبرگزاری فارس افغانستان، شرکت برشنا اعلام کرده است که این شرکت از طریق خطوط برق، می‌تواند زمینه دسترسی به اینترنت را در افغانستان فراهم نماید. با اجرای این طرح، خدمات اینترنتی به طور استاندارد و بدون خط جداگانه برای شهروندان این کشور عرضه خواهد شد. در حال حاضر، این شرکت مراحل تدارکاتی این طرح را انجام می‌دهد و قرار است اجرای آن به بخش خصوصی واگذار شود. تا کنون، چندین شرکت خدمات اینترنتی علاقه خودشان را برای اجرای این طرح اعلام کرده‌اند.
(14 اکتبر 2017 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
استقبال مشترکین برق کابل از عملی شدن پروژه برق ترکمنستان
با تکمیل پروژه خطوط برق 500 کیلوولت ترکمنستان در افغانستان، تا سال 2019 میلادی علاوه بر کابل، 13 استان دیگر افغانستان از برق وارداتی ترکمنستان بهره‌مند خواهند شد. ساخته شدن دکل­ها و پست‌های برق در مسیر کابل- قندهار، مشترکین برق روستاهای اطراف این پروژه را خوشحال ساخته، چرا که با رسیدن برق به این روستاها، بخش زیادی از مشکلاتشان حل خواهد شد. به گفته مسئولین شرکت برشنا، این پروژه 65 درصد پیشرفت داشته و امید است که با تکمیل و بهره‌برداری از آن، بیش از 100 هزار مشترک در استان‌های کابل، وردک و غزنی از نعمت برق بیشتر بهره‌مند شوند.
(1 اکتبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ استقبال-شهروندان-از-عملی-شدن-پروژه-برق-ترکمنستان

پروژه‌های تجارت بین المللی برق شامل استراتژی پنج ساله وزارت انرژی و آب افغانستان
در حالی که بخش بزرگی از مردم افغانستان هنوز از نعمت برق بی­بهره‌اند، وزارت انرژی و آب این کشور از تهیه استراتژی 5 ساله و گنجاندن پروژه‌های تجارت بین‌المللی برق در این استراتژی خبر داد. به گفته وزیر این وزارتخانه، این استراتژی برای سه مرحله آماده شده است. مرحله اول ایجاد زیرساخت‌های بخش برق، مرحله دوم تولید برق از منابع داخلی و مرحله سوم پایداری انرژی برق می‌باشد. وی متذکر گردید، در مرحله دوم تجارت بین‌المللی برق مطرح می­شود و پروژه‌های متعددی را در بر می‌گیرد. همچنین در مرحله سوم، بحث پایداری انرژی برق در نظر گرفته شده و به ضرورت‌های جهانی از جمله استفاده از انرژی پاک می‌پردازد. با این که افغانستان سرشار از منابع انرژی جهت تولید برق می­باشد، اما از آن به تولید داخلی برق متکی است و بخش بزرگ برق مورد نیازش را از کشورهای همسایه وارد می‌نماید. اگرچه در سه سال اخیر، چند سد از جمله، سد سلما در هرات نیز تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است و یا قرارداد ساخت و بازسازی آنها آغاز گردیده، اما تا کنون تنها برخی از شهرهای بزرگ افغانستان آنهم به شکل ناکافی از انرژی برق برخوردارند و مناطق دوردست این کشور از این امر مستثنی می‌باشند. با این حال، وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید: قرار است در این کشور برای تولید 2 هزار مگاوات برق، 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گیرد.
(25 سپتامبر 2017 - منبع: خبرگزاری خامه پرس فارسی)      
آغاز کار پروژه برق‌رسانی بادغیس افغانستان تا دو روز دیگر
مقام‌های محلی در بادغیس افغانستان می‌گویند، به زودی کار پروژه انتقال برق وارداتی از ترکمنستان به این استان از سر گرفته خواهد شد. به گزارش  خبرگزاری صدای افغان (آوا)، معاون استانداری بادغیس در گفتگوی تلفنی به خبرگزاری آوا گفت که کار عملی پروژه انتقال برق ترکمنستان به این استان تا دو روز دیگر رسماً آغاز می‌شود. وی گفت که کار این پروژه چند سال قبل توسط یک شرکت ایرانی آغاز شده و به 12 کیلومتری "بندر توره شیخ" رسیده، اما به دلیل حضور طالبان متوقف گردیده است. اما اکنون، مسئولین در اداره برق بادغیس می‌گویند: کار این پروژه به یکی از شرکت‌های داخلی سپرده شده و این شرکت می‌بایست در مدت 4 ماه کار را به اتمام برساند. تا کنون این پروژه 98 درصد پیشرفت داشته است. برقی که قرار است از ترکمنستان به بادغیس وارد شود، 16 مگاوات است و تمام شهرهای این استان را صاحب برق می‌نماید. منطقه"بندر توره شیخ"، نقطه مرزی با کشور ترکمنستان است که در فاصله 53 کیلومتری در شمال استان بادغیس قرار دارد.
(26 سپتامبر 2017 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
وارد شدن 2 مگاوات برق تولید داخلی به شبکه برق افغانستان
افغانستان روز یکشنبه 17 سپتامبر برای نخستین بار پروژه‌ای را افتتاح کرد که با کمک نیروی باد و خورشید، 2 مگاوات برق تولید می‌کند. قرارداد این پروژه یک سال قبل در وزارت انرژی و آب افغانستان از سوی وزیر انرژی و آب این کشور با شرکت کواترو، سفیر ژاپن و مؤسسه UNOPS به امضاء رسید. کار عملی این پروژه، مدتی بعد از امضای قرارداد روی 40 هکتار زمین در شهرک صنعتی شهر هرات آغاز شد. به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، این پروژه با هزینه 3/5 میلیون دلار و با همکاری کشور ژاپن اجرا شده که امور اجرایی آن توسط شرکت کواترو و با همکاری UNOPS انجام می‌شود. در این نیروگاه، 5320 پنل خورشیدی نصب شده است که  توانایی تولید 71 مگاوات برق را دارد و 300 کیلووات دیگر توسط سه توربین بادی تولید می‌شود. این وزارتخانه تصمیم دارد با کمک انرژی‌های تجدیدپذیر، 300 مگاوات برق تولید نماید. این پروژه می‌تواند برای 1000 خانواده یا 10 هزار نفر از شهروندان و همچنین حدود 100 کارخانه کوچک صنعتی، برق تولید کند.
(17 سپتامبر 2017 - منبع: شبکه اطلاع‌رسانی افغانستان)   
       
                                                                                  http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=138800
ادامه روند توسعه خطوط انتقال 500 کیلوولت دشت الوان پلخمری تا ارغندی کابل
شرکت برشنا اعلام کرد: براساس قراردادی که بین شرکت برق افغانستان و دو شرکت هندی – افغانی (KPPL-FGM) در سال 2016 به امضاء رسید، کار توسعه خطوط انتقال 500 کیلوولت در سال 2019 تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید. به گزارش خبرگزاری آوا، پروژه مزبور به طول 234 کیلومتر و ظرفیت انتقال 1000 مگاوات برق از دشت الوان شهر پلخمری تا ارغندی کابل امتداد می‌یابد. این خطوط از مسیر استان‌های بغلان، پروان و کابل عبور کرده و برق استان‌های میدان وردگ، غزنی، زابل، قندهار، لوگر، خوست، پکتیا و پکتیکا را تأمین می‌نماید. هزینه این پروژه 115 میلیون دلار می‌باشد که از بودجه بانک توسعه آسیایی به افغانستان پرداخت می‌گردد. همچنین، کار امتداد خطوط انتقال 220 کیلوولت کابل – خوست تکمیل و به اتمام رسیده و کار ساخت شبکه توزیعی آن در استان‌های لوگر، پکتیا و خوست ادامه دارد، و نیز کار توسعه خطوط انتقال 220 کیلووت کابل – غزنی تکمیل و به اتمام رسیده است. ضمناً کار توسعه خطوط انتقال 220 کیلوولت غزنی تا قندهار 50 درصد پیشرفت داشته و قرار است، قرارداد احداث 5 پست برق از غزنی تا قندهار در آینده نزدیک بسته شود.
(19 سپتامبر 2017 - منبع: شبکه اطلاع‌رسانی افغانستان)    واردات آزمایشی برق به استان غزنی افغانستان
روز دوشنبه 11 سپتامبر، برای اولین بار برق وارداتی به شکل آزمایشی و موقت به استان غزنی افغانستان رسید. واردات برق غزنی از کشور ترکمنستان بوده و قرار است این کشور، حدود 30 مگاوات برق به استان غزنی صادر نماید. به گفته سخنگوی استانداری غزنی، در مرحله اول، برق 30 هزار خانواده تأمین خواهد شد، اما بعداً طول خطوط برق تا مناطق دیگر نیز امتداد خواهد یافت و مناطق بیشتری از نعمت برق بهره‌مند خواهند شد. به گفته وی، کار نصب دکل‌های برق وارداتی از شهر کابل به غزنی نیز تکمیل شده است. همچنین تمام کارهای انتقال برق وارداتی به غزنی، در شش ماه آینده نیز تکمیل خواهد شد. با رسیدن برق وارداتی به غزنی، کارخانه‌های مختلفی در غزنی تأسیس خواهند گردید و بدین ترتیب، زمینه ایجاد شغل و کاریابی برای مردم فراهم خواهد شد. طبق گفته رئیس برق این استان، در حال حاضر 27 درصد از شهروندان غزنی به برق دسترسی دارند که قیمت آن به ازای هر کیلووات ساعت 30 افغانی معادل (43/8 سنت) می‌باشد.
(20 سپتامبر 2017 - منبع: آژانس خبری افغان)
آغاز کار احداث بزرگترین پروژه برق خورشیدی در قندهار  افغانستان به زودی
به گفته مسئولین شرکت برشنا، قرار است تا یک ماه دیگر، کار احداث بزرگترین پروژه برق خورشیدی که ظرفیت تولید 10 مگاوات برق را خواهد داشت، در استان قندهار آغاز شود. به گفته رئیس این شرکت، کارهای اولیه جهت راه‌اندازی این پروژه به اتمام رسیده و به زودی توسط یک شرکت مشترک افغانی – هندی احداث و راه‌اندازی خواهد شد. وی گفت: این شرکت پیمانکار موظف است تا یک سال بعد از شروع کار این پروژه، آن را به بهره‌برداری برساند و شرکت برشنا می­بایست تا 15 سال برق تولیدی شرکت مزبور را به قیمت 7 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خریداری نماید. همچنین به گفته وی، چون سازمان توسعه جهانی آمریکا، 10 میلیون دلار به این پروژه کمک می‌کند، قیمت برق به ازای هر کیلووات ساعت باید کمتر از 7/5 سنت باشد. به گفته مسئولین شرکت پیمان‌کار، دولت باید زمینه‌های لازم جهت عملی شدن این پروژه را فراهم سازد. به گفته مسئول فنی شرکت پیمانکار، اگر تأخیری هم در انجام این پروژه به وجود آید، تنها دلیل آن بزرگی این پروژه می‌باشد، چون برای نخستین بار است که چنین پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در افغانستان عملی می‌شود. به گفته شرکت برشنا، بعد از تکمیل کار این پروژه، در مرحله اول برق (مورد نیاز ) مجتمع‌های صنعتی از این منبع، تأمین خواهد شد.
(8 سپتامبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
 
طرح تازه برشنا؛ استفاده بخشی از کابل از برق خورشیدی
شرکت برشنا از عملی ساختن طرح تازه‌ای خبر می‌دهد که براساس آن، نهادهای دولتی و تعدادی از خانه‌های پایتخت افغانستان از برق خورشیدی بهره‌مند خواهند شد. گفته می‌شود، نصب پنل‌های خورشیدی بر روی پشت بام خانه‌ها و وزارتخانه‌ها جهت تولید برق، از طرح‌های میان مدت شرکت برشنا جهت رفع کمبود برق در پایتخت می‌باشد. رئیس شرکت برشنا می‌گوید، با تأمین مالی این برنامه توسط بانک توسعه آسیایی، حدود 50 درصد از هزینه پنل‌های خورشیدی به مشترکین پرداخت می‌شود و برق تولیدی در خانه‌ها و نهادهای دولتی از طریق شبکه برق به دیگر مشترکین شرکت برشنا نیز توزیع خواهد شد. امید می‌رود این طرح تا پایان سال جاری و یا شروع سال آینده در وزارتخانه‌ها اجرایی گردد. از طرفی مشترکین برق کابل، با استقبال از این برنامه شرکت برشنا می‌گویند، در حال حاضر کمبود برق از چالش‌های اساسی پایتخت می‌باشد و دولت باید برای حل مشکل آن، برنامه‌های درازمدت را عملی سازد. مسئولین شرکت برشنا می‌گویند با اجرایی شدن این طرح در مرحله اول، 15 مگاوات برق برای تعدادی از وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی تا سال آینده تأمین خواهد شد و در مرحله دوم، برنامه نصب پنل‌های خورشید بر روی پشت بام خانه‌ها آغاز خواهد شد.
(19 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
تلاش‌ها برای افزایش تولید برق داخلی در افغانستان
به گفته مشاور رئیس جمهور افغانستان در بخش زیربناها، افغانستان ۲۳ هزار مگاوات ظرفیت برق‌آبی، ۲۲ هزار مگاوات ظرفیت برق خورشیدی و 70 هزار مگاوات ظرفیت برق بادی دارد. اما در حال حاضر فقط 500 مگاوات از نیروگاه­های برق آبی تولید می‌نماید. وی همچنین گفت: تولید 500 مگاوات برق خورشیدی در کشور آغاز شده و  عملیات احداث سه نیروگاه برق زغال‌سوز نیز در حال انجام است. (10 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
 
بهره‌برداری از سه پروژه برق در استان کاپیسای افغانستان
سه پروژه برق به ارزش 18/5 میلیون یورو که 15/5 میلیون یورو آن از سوی کشور فرانسه و 3 میلیون یورو آن از سوی افغانستان تأمین شده است، در استان کاپیسا با حضور رهبر ائتلاف ملی، وزیر انرژی و آب و رئیس روابط عمومی شرکت برشنای افغانستان افتتاح گردید. به گزارش خبرگزاری آوا، این سه پروژه بزرگ توسعه که شامل خطوط انتقال و پست برق می‌باشد، تحت نظر وزارت انرژی و آب به بهره‌برداری رسیده­اند. این پروژه‌ها شامل توسعه خطوط برق 110 کیلوولتی از سد نغلو کابل تا تپه احمد بیگ در شهر نجراب استان کاپیسا به طول 44 کیلومتر، ساخت پست برق 20/110 کیلوولت در تپه احمد بیگ در شهر نجراب استان کاپیسا و شبکه‌های توزیع برق 20-0/4 کیلوولت در شهر تگاب استان کاپیسا می‌باشد. با افتتاح این پروژه‌ها، 12 هزار خانواده از انرژی برق بهره‌مند می‌شوند که از این میان 8 هزار خانواده مشترکین شهر نجراب و 4 هزار مابقی مشترکین شهر تگاب استان کاپیسا می‌باشند. خطوط انتقال فشار قوی برق با در نظر داشتن پست‌های برق گلبهار به ظرفیت 320 مگاوات و تپه سرخ به ظرفیت 32 مگاوات، استان‌های پروان، کاپیسا، پنجشیر و استان‌های شرقی افغانستان را به منابع وارداتی و منابع آبی کشور متصل می‌نمایند. (13 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
  http://www.avapress.com/vdcc14qs42bq0s8.ala2.html
بحث پیرامون احداث سد و نیروگاه شورابک در افغانستان
جلسه‌ای که پیرامون کار احداث سد و نیروگاه شورابک در ترکیه برگزار شده بود، در تاریخ 12 اوت به اتمام رسید. این جلسه با حضور نمایندگان وزارت دارایی و استان بدخشان، رئیس روابط عمومی شرکت برشنا، نماینده سازمان KFW آلمان، شرکت مشاوره‌ای آلمانی فیشنر و شرکت قراردادی ترکی فیکا برگزار شد. کار این پروژه با هزینه 31/8 میلیون یورو با کمک دولت آلمان از چند سال پیش آغاز شد و تا کنون چندین بار متوقف شده است. ظرفیت تولید این پروژه 7/2 مگاوات است که کار آن توسط شرکت ترکی فیکا پیش می‌رود.
(12 اوت 2017 - منبع: آژانس خبری باختر)             
                           http://www.bakhtarnews.com.af/dari/business.html

 
تخریب دکل‌های برق توسط طالبان علت قطع برق و خاموشی بیشتر در پایتخت افغانستان
سخنگوی شرکت برق افغانستان اعلام کرد: در اثر حمله طالبان، یک دکل برق دیگر نیز در استان کندوز تخریب شد که منجر به کاهش 150 مگاوات برق در شهر کابل گردیده است. هدف قرار دادن دکل های برق از سوی این گروه تروریستی، به طور مستمر اتفاق می­افتد و مشکلات فراوانی را برای شهروندان این کشور به ویژه اهالی کابل به وجود آورده است. در روزهای اخیر نیز شهر کابل با مشکل کمبود برق و قطع و وصل آن مواجه بوده و بدین ترتیب منجر به خراب شدن اکثر لوازم برقی شده است. وی گفت: این دکل برق، برق را از تاجیکستان به افغانستان انتقال می‌داده است. به دنبال این وقایع، بنا به درخواست افغانستان از ازبکستان، قرار است ازبکستان بدون انعقاد قرارداد، موقتاً 80 مگاوات برق را به 300 مگاوات برقی که قبلاٌ به افغانستان صادر می‌کرده اضافه نماید. برق وارداتی از ازبکستان بین استان‌های کندوز، تخار و بلخ توزیع خواهد شد.
(19 ژوئیه 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
  مواجه شدن پروژه 10 مگاواتی برق خورشیدی قندهار افغانستان با موانع
مسئولین شرکت برق و صنعتکاران قندهار می‌گویند که پروژه ده مگاوات برق خورشیدی براى مجتمع صنعتى قندهار، از دو سال گذشته تا به حال با موانعی مواجه شده و تاکنون راه‌اندازی نشده است. آنها مى‌گويند که در اين مدت، ده­ها بار تعهد آغاز کار پروژه صورت گرفته، اما عملى نشده است. اين درحالى است که ١٥٤ کارخانه صنعتى قندهار به علت کمبود برق تعطیل شده و توليد ١٣٥ کارخانه ديگر از نصف هم پائین­تر آمده است. قرار بود که مرکز توليد برق خورشیدی قندهار، با هزينه ١٥ ميليون دلاری اداره توسعه بين‌المللى ايالات متحده آمريکا ايجاد و در ظرف ٩ ماه به بهره‌بردارى برسد، اما کارهاى عملى اين پروژه تاکنون آغاز نشده است. به گفته رئیس شرکت برشنای قندهار، این شرکت مسئولیت‌های خود را در خصوص این پروژه انجام داده و تأخیر در شروع این پروژه از سوی اداره توسعه بین‌المللی آمریکا می‌باشد. مسئولیت‌های شرکت برشنا شامل: مالکیت ١٦٠ هکتار زمين، ساخت نقشه، امتداد خطوط انتقال برق و نصب ١٣٥ دکل برق بوده است. وی گفت: این اداره اخیراٌ از شرکت برشنا خواسته تا یک حساب مستقل ایجاد کند و یک میلیون دلار به شکل ضمانت در آن واریز نماید. تا اگر احیاناٌ مالکین کارخانه­ها پول برق را نپردازند یا دیر پرداخت کنند، از آن برداشت نماید. شرکت برشنای قندهار از اداره مرکزی درخواست کرده، این پول را واریز نماید تا کار عملی این پروژه آغاز شود. به گفته وی، این نیروگاه در حال حاضر در 6 روز هفته، روزانه 8 مگاوات برق تولید می‌کند که کافی نیست. امید می‌رود هرچه زودتر این مشکلات رفع گردد و این نیروگاه بدون هیچ وقفه‌ای راه‌اندازی شود.
(22 ژوئیه 2017- منبع: آژانس خبری پژواک)
پایان مشکلات فنی برق کابل در خاک تاجیکستان
در پی بروز بی نظمی در روند برق‌رسانی در کابل، سخنگوی شرکت برق افغانستان اعلام کرد که بی نظمی‌های اخیر، ناشی از مشکلات فنی برق در خاک تاجیکستان می‌باشد که به زودی بر طرف خواهد شد. شهر کابل و تعدادی از شهرهای نزدیک کابل در چند روز اخیر، اکثراً به دلیل بی برقی در تاریکی به سر می‌برند و به این ترتیب بی نظمی شدیدی در برق‌رسانی به وجود آمده است که دلیل آن بروز مشکل فنی در یک پست برق در نزدیکی مرز افغانستان – تاجیکستان و در خاک تاجیکستان می‌باشد. به گفته وی، مهندسان شرکت برق افغانستان به تاجیکستان اعزام شده‌اند و با همکاری مهندسان تاجیک در حال رفع مشکلات فنی می‌باشند. قرار است به زودی برق به کابل و مناطق همجوار برگردد.
(11 جولای 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
پیشرفت 90 درصدی کار ساخت اولین نیروگاه مختلط بادی و خورشیدی در هرات
مسئولین شهر هرات از پیشرفت 90 درصدی کار ساخت اولین نیروگاه مختلط بادی و خورشیدی خبر دادند. طبق گزارش اعلام شده، کار ساخت این نیروگاه در تاریخ 5 سپتامبر 2016 آغاز گردیده بود که تا کنون 90 درصد آن تکمیل شده است. این نیروگاه که قابلیت تولید دو مگاوات برق تجدیدپذیر را دارد در زمینی به مساحت 4 هکتار در شهرک صنعتی واقع در روستای گذره در شهر هرات ساخته شده است. این پروژه با هزینه 5 میلیون دلار و با کمک کشور ژاپن ساخته می‌شود. به گفته ریاست حوزه دریایی هریرود- مرغاب، تاکنون در این نیروگاه بیش از 5 هزار پنل خورشیدی نصب شده و قرار است، سه توربین بادی نیز هر کدام با ظرفیت تولید 100 کیلووات ساعت در آینده نزدیک نصب شود. از 2 مگاوات ظرفیت پروژه مزبور، 1700 کیلووات آن از انرژی خورشیدی و 300 کیلووات دیگر آن از انرژی بادی به دست می‌آید که مسئولیت اجرای این طرح را اداره خدمات پروژه‌های سازمان ملل (UNOPS) با همکاری وزارت انرژی و آب افغانستان و شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) و پیمان کاران داخلی افغانستان به عهده دارند. به گفته مسئولان حوزه دریایی هریرود – مرغاب، قرار است این پروژه در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار گیرد. لازم به ذکر است که وزارت انرژی و آب افغانستان پروژه‌های بیشتری از انرژی باد و خورشیدی در ناحیه غربی این کشور را در دست اقدام دارد که به زودی به مرحله اجرا می‌رسند.
(27 ژوئن 2017- منبع: آژانس خبری باختر)
 
رفع 75 درصد افت بار الکتریکی  در منطقه جلال آباد افغانستان با نصب پست ترانسفورماتور جدید در این منطقه
طبق گزارش اعلام شده، سومین پست ترانسفورماتور در شهر جلال آباد استان ننگرهار نیز نصب گردید که می‌تواند برق بیشتری را به میزان 40 مگاوات علاوه بر 72 مگاوات برقی را که پیش از این دریافت می‌کرده، عرضه نماید. به گفته فرماندار این شهر، این پست ترانسفورماتور می‌تواند 75 درصد از افت ولتاژ الکتریکی را رفع نماید و برق را به 16 هزار نفر از ساکنین این شهر عرضه نماید. همچنین وی گفت: با نصب خط انتقال برق ظرفیت لازم جهت انتقال 220 مگاوات برق اضافی نیز در آینده نزدیک فراهم خواهد شد.
(10 ژوئن 2017- منبع: MENAFN_ WADSAM)
افزایش 100 مگاواتی صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
طبق اعلام شرکت برشنای برق افغانستان، تاجیکستان آمادگی صادرات 100 مگاوات برق بیشتر به افغانستان را دارد. افغانستان به طور متوسط، سالانه حدود 300 تا 320 مگاوات برق از تاجیکستان وارد می‌نماید. اما این مقدار واردات به ویژه در فصل زمستان کافی نمی‌باشد. طبق توافق صورت گرفته میان افغانستان و تاجیکستان، قرار است واردات برق افغانستان از تاجیکستان به 400 مگاوات برسد. افغانستان تنها 25 درصد از برق مورد نیازش را از منابع داخلی تولید می‌کند و به شدت به واردات برق از کشورهای همسایه نظیر تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران وابسته می‌باشد. به گفته یکی از نمایندگان مجلس این کشور، افغانستان می‌تواند در آینده به یک کشور مولد برق تبدیل شود، به شرط اینکه از منابع طبیعی خود به نحو احسن و کارآ استفاده نماید. شرکت برشنا اعلام کرد، به دنبال توافق با تاجیکستان بر سر کاهش قیمت واردات برق از این کشور می‌باشد.
(28 مه 2017- منبع: The Iraq File)
انتقاد شهروندان کابل از تداوم قطعی برق
در حال حاضر، با قطع خطوط برق وارداتی، تنها 150 مگاوات برق در شبکه برق کابل موجود است که آنهم با قطعی‌های مکرر برق به بخش‌هایی از پایتخت توزیع می‌شود. شهروندان کابل از تداوم قطعی برق در این شهر انتقاد داشته و شرکت برشنا را به بی توجهی و کم کاری در این بخش متهم کردند. همزمان با آغاز درگیری‌ها در استان بغلان، دو خط برق وارداتی تاجیکستان در منطقه باغ امیر این استان قطع شده که در نتیجه شهر کابل از داشتن 200 مگاوات برق بی نصیب شده است. شهروندان کابل از شرکت برشنا به شدت انتقاد کردند و می‌گویند که تأخیر در تعمیر و بازسازی این خطوط از سوی شرکت برشنا، مشکلات زیادی را به جهت نبود برق در این شهر به وجود آورده است. اما به گفته سخنگوی شرکت برشنا در روز شنبه مورخ 16 ماه مه، تلاش‌ها برای بازسازی خطوط برق وارداتی تاجیکستان در بغلان آغاز شده و  هم‌اکنون مشکلات کمبود برق در پایتخت حل شده و در کنار 100 مگاوات برق وارداتی از ازبکستان به پایتخت، 50 مگاوات برق نیز از منابع داخلی تأمین می‌شود و همچنین  کار بازسازی این خطوط ادامه خواهد داشت. در حال حاضر، شهر کابل به 350 مگاوات برق نیاز دارد که 300 مگاوات آن از طریق برق وارداتی تاجیکستان و 50 مگاوات آن از طریق منابع داخل تأمین می‌گردد. (16 مه 2017- منبع: طلوع نیوز)

اخاذی شرکت برشنا از مردم تحت عنوان توزیع "برق خیالی"
تعدادی از نمایندگان مجلس با انتقاد شدید از افزایش هزینه‌های برق در افغانستان می‌گویند که شرکت برشنا برای برقی که اصلاً مصرف نشده "برق خیالی" از مردم پول زیادی جمع‌آوری می‌کند.  به طوری که، در تمامی استان‌ها پول برق مصرفی کشاورزان و کارمندان دولت به ده‌ها هزار افغانی می‌رسد. نمایندگان تأکید دارند که این شرکت در بسیاری از موارد، هزینه‌های برق را تا 6 برابر افزایش داده تا بتواند بدینوسیله از مردم اخاذی کند. این نمایندگان خواستار انحلال شرکت برشنا و سپردن مسئولیت آن به وزارت انرژی و آب شدند. به گفته یکی از نمایندگان، تحمیل هزینه هنگفت برق بر مردم زمینه‌ساز یک بحران است و دولت باید هرچه زودتر جلوی این بحران را بگیرد. وی می‌گوید: شرکت برشنا این پول هنگفت را از مردم فقیر و عادی جامعه جمع‌آوری می‌کند، چرا که قدرتمندان از پرداخت آن اجتناب می‌نمایند. نماینده دیگری می‌گوید: این شرکت دروغ می‌گوید که افزایش قیمت دلار هزینه‌های برق را بالا برده است، بلکه دلیلش این است که چندین میلیون افغانی هزینه برق از سوی قدرتمندان پرداخت نشده و بنابراین این شرکت، پول را از مردم جمع‌آوری می‌کند. همچنین وی از ارائه خدمات این شرکت نیز انتقاد کرد و گفت که حتی در کابل نیز شهروندان زیادی هستند که از خدمات برق به طور یکسان بهر‌ه‌مند نمی‌شوند. یکی از شکایاتی که همواره مردم مطرح کرده‌اند این است که شرکت برشنا، قبض برق را هر دو ماه یکبار جمع‌آوری می‌کند، بدین ترتیب ضریب هزینه‌های برق بالا می‌رود و به ضرر مشترکین برق خواهد بود. یکی دیگر از نمایندگان می‌گوید، طبق مصوبه مجلس، این شرکت می‌بایست پول برق را هر ماه از مردم جمع‌آوری کند ولی به این مصوبه احترام نمی‌گذارد و هر دو ماه یکبار جمع‌آوری می‌کند. نمایندگان مجلس افغانستان پیش از این نیز، از فساد گسترده در شرکت برشنا انتقاد کرده‌اند، اما تا کنون این مشکلات حل نشده است.
(21 مه 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
پرداخت قبوض برق به صورت ماهیانه در افغانستان
مسئولین شرکت برشنا می‌گویند که تا چند ماه آینده قبوض برق به صورت ماهیانه توزیع خواهند شد. این شرکت برای عملی ساختن این روند، به جذب نیروی انسانی بیشتر پرداخته است. به گفته مسئولین این شرکت، همزمان با عملی ساختن برنامه پرداخت هزینه برق به شکل ماهیانه، تعرفه‌های برق نیز تغییر خواهد کرد. در حال حاضر، مشترکین شرکت برشنا، جهت مصرف 200 کیلووات ساعت برق، به ازای هر کیلووات ساعت 2/5 افغانی (معادل 3/7 سنت) پرداخت می‌نمایند و اگر مصرف برق به 400 کیلووات ساعت برسد، می‌بایست به ازای هر کیلووات ساعت 3/5 افغانی (معادل 5/2 سنت) بپردازند و برای مصارف بالاتر، قیمت نیز بیشتر خواهد شد. اما مسئولین شرکت برشنا می‌گویند که اگر قبوض برق به صورت ماهیانه توزیع شود، این شرکت افزایش قیمت مصرف برق را از 100 کیلووات ساعت محاسبه خواهد کرد. شهروندان افغانستان از توزیع قبوض برق به صورت ماهیانه استقبال کردند، اما خواستار تغییر نیافتن قیمت کنونی برق هستند. از طرف دیگر، وزارت انرژی و آب افغانستان در حال مذاکره با کشورهای صادرکننده برق به افغانستان می‌باشد تا تعرفه‌های برق را کاهش دهند. (3 مه 2017- منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ شرکت-برشنا-از-ماهانه-ساختن-صرفیه-برق-خبر-داد

 

آغاز پروژه تولید برق از گاز شبرغان در افغانستان به زودی
به گفته مقامات وزارت انرژی و آب افغانستان، تا یک ماه دیگر، کار پروژه تولید برق از چاه‌های گاز شبرغان توسط یک شرکت خصوصی و با سرمایه‌گذاری 60 میلیون دلاری آغاز خواهد شد. این وزارتخانه اعلام کرده است که در مرحله اول این پروژه، 52 مگاوات برق تولید خواهد شد. به گفته معاونت فنی این وزارتخانه، قرار است این پروژه در سه مرحله، مجموعاً 250 مگاوات برق تولید نماید که در حال حاضر فقط تولید52 مگاوات برق از سوی این وزارتخانه در نظر گرفته شده است. همچنین به گفته مسئولین شرکت برشنا، کار احداث خطوط انتقال برق و نصب پایه‌ها جهت توزیع برق در شهر شبرغان نیز آغاز شده که با تولید برق به مشترکین این شهر و مناطق اطراف آن توزیع خواهد شد. افغانستان سرشار از منابع آب، خورشید، باد، زغال­سنگ و گاز جهت تولید برق می‌باشد. با وجود فرصت تولید بیش از ۳۰۰ هزار مگاوات برق از منابع گوناگون، افغانستان هم اکنون ۸۰ درصد برق مصرفی‌اش را از کشورهای همسایه وارد می‌کند. (29 مارس 2017- منبع: طلوع نیوز)

http://www.tolonews.com/fa/business/ تأکید-افغانستان-و-امریکا-بر-گسترش-روابط-بازرگانی-میان-این-دو-کشور
تصویب طرح سرمایه‌گذاری جهت تولید 30 مگاوات برق خورشیدی در قندهار افغانستان
شورای عالی اقتصاد افغانستان، طرح سرمایه‌گذاری جهت تولید 30 مگاوات برق خورشیدی در استان قندهار را تصویب کرد. بر اساس مصوبه دولت مقرر گردیده است که در مجموع 100 مگاوات برق تجدیدپذیر توسط 30 پروژه مختلف و در 20 استان تولید شود. از مجموع این 100 مگاوات، 65 مگاوات به انرژی خورشیدی، 14 مگاوات به انرژی باد، 13/5 مگاوات به زیست توده (زباله‌های شهری) و 7/5 مگاوات به انرژی برق‌آبی کوچک مربوط می‌گردد. براساس این طرح، 7 شرکت تمایل به سرمایه‌گذاری در این پروژه را داشتند که از میان آنها 2 شرکتی که واجد شرایط بودند، در نظر گرفته شدند. (29 مارس 2017- منبع: طلوع نیوز)
امضای قرارداد 113 میلیون دلاری پروژه برق غزنی –  قندهار بین افغانستان و هندوستان
قراردادی به ارزش 113 میلیون دلار برای پروژه غزنی - قندهار بین شرکت برق برشنای افغانستان و یک شرکت بین­‌المللی هندی تحت عنوان KEC =Kamani Engineering Corporation به امضاء رسید. کار این شرکت ساخت و ساز دکل‌های انتقال برق می‌باشد. به گفته مقامات افغانی، این پروژه بخشی از پروژه برق 500 کیلوولتی ترکمنستان و شامل خطوط انتقال برق 220 کیلوولتی از غزنی به جنوب استان قندهار می‌باشد. رئیس شرکت برق برشنای افغانستان گفت: این پروژه با کمک مالی آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده آمریکا تأمین خواهد شد. وی گفت تا زمانی که پروژه خطوط انتقال برق تکمیل گردد، 5 پست برق نیز در شهرهای قره‌باغ، مقر، شاه جوی، قلات و شرق قندهار (Qarabagh, Moqor, Shahjoi, Qalat & East of Kandahar) احداث خواهد شد. این در حالی است که تلاش دولت افغانستان برای احداث پروژه‌های زیربنایی از جمله خطوط انتقال برق می‌باشد. پیش از این شرکت برشنای افغانستان، قراردادی جهت پروژه خطوط انتقال برق 300 مگاواتی از شمال دوشی به استان مرکزی بامیان منعقد کرده بود. (27 فوریه 2017- منبع: KHAMMA PRESS)

 
افغانستان - اخبار 2017 -1395
احداث پست برق در شهرستان سروبی کابل
یک پست برق 110/20 کیلوولتی با ظرفیت 20 مگاولت آمپر، با کمک 3/6 میلیون دلاری بانک جهانی،در شهرستان سروبی کابل، احداث خواهد شد. قرارداد ساخت این پست برق، روز چهارشنبه 22 فوریه، میان شرکت برشنای افغانستان و یک شرکت ترک به نام (AK-AY) امضاء شد. به گفته رئیس شرکت برشنا، با تکمیل این پست برق، بیش از 20 هزار مشترک در سروبی و برخی مناطق نزدیک آن، از نعمت برق بهره‌مند خواهند شد. وی گفت: کار احداث این پست برق به زودی آغاز خواهد شد و 15 ماه طول خواهد کشید تا تکمیل شود.
(22 فوریه 2017- منبع: آژانس خبری پژواک)                                    
  http://www.pajhwok.com/dr/2017/02/22/ يک-سب-استيشن-برق-در-سروبى-کابل-ساخته-مى-شود
امضای قرارداد 55 میلیون دلاری جهت تأمین برق استان‌های لوگار، پختیا و خوست (Logar, Paktia & Khost) افغانستان
قراردادی به ارزش 55/8 میلیون دلار جهت تأمین برق استان‌های لوگار، پختیا و خوست افغانستان، مابین شرکت‌های بین‌المللی انگلیسی جگوار، شرکت هندی آنجلیک و شرکت برق برشنای افغانستان و با حضور رئیس جمهور این کشور به امضاء رسید. به گفته رئیس شرکت برشنای افغانستان، این قرارداد براساس کمک هزینه غیر قابل استرداد و توسط بانک توسعه آسیایی تأمین خواهد شد. وی گفت: این پروژه نزدیک به دو سال، تا زمانی که پروژه خط انتقال 500 کیلوولتی برق آسیای مرکزی تکمیل گردد، طول خواهد کشید. به گفته وی، اجرای این پروژه به تأمین برق استان‌های دور و نزدیک در این کشور کمک خواهد کرد. تکمیل این پروژه به تأمین برق 13 هزار مشترک در شهر پل علم (Pul-e-Alam) استان لوگار، 18500 مشترک در استان پختیا و 13 هزار مشترک در استان خوست کمک خواهد کرد. نماینده بانک توسعه آسیا نیز گفت: جای افتخار است که بانک به افغانستان در تأمین برق و دیگر پروژه‌های زیرساختی کمک می‌نماید. همچنین، با اتمام پروژه مذکور، فرصت شغلی برای ساکنین استان‌های لوگار، پختیا و خوست ایجاد می‌شود. (28 ژانویه 2017- منبع: KHAAMA PRESS)
آغاز کاری پروژه برق – گازی در شبرغان افغانستان
به زودی کار پروژه برق – گازی در سه مرحله و به ارزش 250 میلیون دلار در شهر شبرغان افغانستان آغاز خواهد شد. به گفته سخنگوی وزارت معادن و نفت، این پروژه در مرحله اول 52 مگاوات، در مرحله دوم 33 مگاوات و در مرحله سوم 119 مگاوات برق را به شهر شبرغان توزیع خواهد کرد. با اتمام مرحله سوم، به غیر از شهر شبرغان، استان جوزجان نیز از انرژی برق بهره‌مند خواهد شد. وی گفت: این پروژه با همکاری بنیاد بیات انجام خواهد شد. (25 ژانویه 2017- منبع: آژانس خبری باختر)
نیاز افغانستان به 4 الی 5 میلیارد دلار جهت خودکفایی در تولید برق
وزارت انرژی و آب افغانستان، به دنبال تعهدات نشست بروکسل، گفتمان مشترکی را با حضور وزارتخانه‌ها و نمایندگان کشورهای کمک کننده به افغانستان، در کابل برگزار کرد. این وزارتخانه تمامی طرح‌ها و برنامه‌های پنج ساله‌اش را در خصوص خودکفایی در تولید برق، به کشورهای کمک کننده ارائه کرد و مسئولین ارشد این وزارتخانه، خواستار روشن شدن تعهدات این کشورها در بخش برق شدند. به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، این کشور برای رسیدن به خودکفایی در تولید برق به 4 الی 5 میلیارد دلار نیاز دارد. وی گفت: در حال حاضر، بخش خصوصی، برای تولید برق از منابع داخلی افغانستان به میزان 800 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. وی گفت: اگر این کمک‌ها براساس طرح دولت افغانستان انجام شود، تا پنج سال آینده این کشور به خودکفایی در تولید برق می‌رسد. به گفته ریاست شرکت برق افغانستان (برشنا)، این کشور منابع زیادی برای تولید برق دارد و ضروری است تا این منابع به طور درست تنظیم گردیده و برای تولید برق، سرمایه‌گذاری‌های لازم صورت گیرد. در حال حاضر 75 الی 80 درصد برق این کشور از کشورهای همسایه خریداری می‌شود. با این وجود، هنوز مردم افغانستان از نبود برق رنج می‌برند، که این چالش به اقتصاد افغانستان نیز ضربه سختی وارد کرده است.
(26 ژانویه 2017- منبع: آژانس پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
www.payam-aftab.com/fa/doc/news/63562/ خودکفایی-تولید-برق-۴-الی-۵-میلیارد-دالر-نیاز-داریم

 
نصب سومین توربین تولید برق در سد کجکی افغانستان
سومین توربین تولید برق بر روی سد کجکی در مسیر رودخانه هیرمند نصب شد که با این اقدام، 18/5 مگاوات برق وارد شبکه برق استان هلمند می‌شود. به گفته سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان، هم اکنون 33 مگاوات برق از سد کجکی تولید می‌شود که با نصب توربین سوم، ظرفیت آن به 51/5 مگاوات افزایش می‌یابد. سد کجکی با ظرفیت 1800 میلیون مترمکعب آب بر روی رودخانه هیرمند احداث شده است. در حال حاضر، برق تولیدی از سد کجکی در استان‌های هلمند و قندهار مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه نصب توربین سوم را اداره توسعه آمریکا یا (USID) تأمین کرده است. ساخت فاز دوم سد کجکی در حال انجام است و قرار است بر روی این سد 3 توربین جدید نصب شود که ظرفیت تولید آنها 100 مگاوات خواهد بود. به گفته وی، قرار است شرکت ترکیه‌ای به نام "77" با سرمایه‌گذاری 200 میلیون دلار، این توربین‌ها را نصب کند و پس از نصب و تولید برق، هزینه آن را از محل فروش برق از شرکت توزیع برق برشنا دریافت نماید. وی در مورد سد کمال خان نیز توضیحاتی ارائه داد: این سد یکی از اولویت‌های دولت افغانستان است و در تفاهم نامه آب میان ایران و افغانستان به آن اشاره شده و می‌تواند برای تنظیم میزان سرازیرشدن آب به ایران مطابق با قرارداد سال 1351 مورد استفاده قرار گیرد. مطابق با این قرارداد، سالانه 850 میلیون مترمکعب آب به ایران سرازیر خواهد شد. وی اشاره کرد، این سد، دارای سه مرحله است که فاز اول و دوم آن تکمیل شده و کار مطالعاتی فاز سوم نیز پایان یافته و به زودی ساخت آن به یک شرکت معتبر واگذار خواهد شد.
(24 ژانویه 2017- منبع: آژانس پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
 
پول برق در جیب طالبان
به گفته مسئولین شرکت برشنا شهر کندوز در افغانستان، طالبان به مشترکین مناطق تحت سلطه‌شان اخطار داده­اند که از این به بعد ‌باید پول برق را به گروه طالبان پرداخت نمایند. به گفته رئیس شرکت برشنای کندوز، طالبان ضمن اخطار به مردم، مدعی شده­اند که 95 درصد از کندوز را در اختیار دارد، بنابراین اگر این پول به آنها پرداخت نشود، مردم را مجازات خواهند کرد. وی گفت: بیش از 20 هزار خانوار در مناطق زیر سلطه طالبان زندگی می‌کنند که اگر بخواهند پول برق خود را به این گروه بپردازند، شرکت برشنا، برق وارداتی از تاجیکستان را قطع خواهد کرد. به گفته عضو شورای شهر کندوز، جمع‌آوری پول برق از سوی طالبان نگران کننده است و ادامه این وضعیت زیان‌های مالی برای شرکت برق برشنا و دولت به بار خواهد آورد. طالبان زمانی اقدام به جمع‌آوری پول برق در مناطق تحت نفوذشان کردند که خطوط برق وارداتی تاجیکستان به این شهر، سه روز است که از طرف ایشان قطع شده و تا کنون، مسئولین شرکت برشنا به علت ناامن بودن منطقه قادر به وصل این خطوط نشده‌اند.
(11 ژانویه 2017- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
افغانستان - اخبار 2016 -1395
امضای توافقنامه  415 میلیون دلاری جهت تأمین برق در افغانستان
وزیر دارایی افغانستان روز دوشنبه 19 دسامبر، یک توافقنامه 415 میلیون دلاری را با بانک توسعه آسیا (ADB) جهت گسترش برق در این کشور به امضاء رسانید. بخشی از این پول توسط کشورهای کمک کننده و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی و مابقی آن توسط بانک توسعه آسیا پرداخت خواهد شد. به گفته وزیر دارایی افغانستان، در چارچوب این پروژه یک پست جدید برق در شهرستان پلخمری در استان بغلان، در جایی که مسیر انتقال برق وارداتی از ترکمنستان به استان‌های مرکزی است، ساخته خواهد شد. برق تولید شده داخلی نیز از طریق همین پست به استان‌های کشور توزیع خواهد گردید. براساس این توافقنامه، این پست با ظرفیت انتقال 500 مگاوات برق ساخته خواهد شد که با اتصال به خط جدید 500 مگاواتی برق وارداتی ترکمنستان، و با امتداد خط 500 مگاواتی، به شهر کابل وصل می‌شود. به گفته وی، با اتمام این پروژه، 150 هزار نفر می‌توانند از نعمت برق، بهره‌مند گردند. به گفته رئیس بانک توسعه آسیا، کمبود برق در افغانستان تأثیرات ناگواری بر رشد اقتصاد این کشور داشته که با عملی شدن این پروژه، مشکلات مردم حل خواهد شد. تاکنون، بانک توسعه آسیا جهت تأمین برق افغانستان، بیش از دو میلیارد دلار به این کشور کمک کرده و  به کمک‌های خودش ادامه خواهد داد.
(20 دسامیر 2016- منبع: طلوع نیوز) http://www.tolonews.com/fa/business/امضای-توافق‌نامه-چهارصد-میلیون-دالری-با-بانک-آسیایی-برای-تامین-ان
شارژ کردن اضافی مشترکین برق افغانستان توسط شرکت برشنا
شورای عالی مردمی "جنبش روشنایی" با بیان اینکه برشنا (شرکت برق افغانستان) از مردم اخاذی می‌کند، مدعی است که برشنا ده‏ها کیلووات برق اضافی به حساب مشتریان مینویسد. طبق گفته مقامات این شورا، مأموران قرائت کنتور برق، بدون بازدید از کنتورها، رقم دلخواه خود را می‌نویسند. این شورا، اسنادی را به رسانه‌ها ارایه کرده‌ است که نشان می‌دهد رقم برق مصرفی در غرب کابل، ۲۲ روز پس از قرائت کنتور، کمتر از رقم حساب شده زمان قرائت می‌‌باشد. به گفته یکی از مقامات جنبش روشنایی، شرکت برشنا با شارژ کردن پول برق از مردم، برق دولتمندان و ادارات دولتی را تأمین می‌نماید. وی ادامه داد؛ برشنا تلاش میکند تا با اضافه شارژ کردن پول مصرف برق مردم، بهای برق ازبکستان را نیز، بپردازد و جلوی ورشکست شدن خودش را بگیرد. به گفته یکی از مشترکین، وی در دو دوره کنتورخوانی، 154 کیلووات ساعت برق مصرف کرده، اما برشنا برای وی 530 کیلووات ساعت نوشته است، یعنی پول 376 کیلووات ساعت را اضافه گرفته است. گفتنی است که براساس قانون وضع شده از سوی شرکت برشنا، قیمت هر کیلووات ساعت برق کمتر از 200 کیلووات ساعت،  2/5 افغانی (معادل 3/8 سنت)،  از 200 الی 400 کیلووات ساعت، 3/25 افغانی (معادل 4/9 سنت) و از 400 الی 700 کیلووات ساعت، 6/25 افغانی (معادل 9/4 سنت) و بالاتر از آن ۸ افغانی (معادل 12/0 سنت) است .با این حساب اکثر شهروندان در دو ماه بیشتر از 700 کیلووات ساعت برق مصرف میکنند و موظفند پول زیادی را بابت مصرف برق‌شان بپردازند. قبض برق در افغانستان هر دو ماه یکبار صادر می‌شود که پرداخت آن برای مشترکین برق بسیار سنگین است. شورای عالی مردمی از شرکت برشنا تقاضا کرد تا قبوض برق را ماهیانه صادر و توزیع نماید.
(13 دسامیر 2016- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))

کاهش تولید سد سلما در افغانستان به میزان 14 مگاوات به دلیل کمبود آب
به گفته رئیس حوزه دریایی هریرود مرغاب، در حال حاضر سد سلما به دلیل کمبود آب، می‌تواند 14 مگاوات برق را تولید و وارد شبکه نماید؛ چرا که فقط یکی از توربین‌های آن، در حال تولید است. این سد توانایی تولید 42 مگاوات برق را دارد که به دلیل فعال نبودن هر سه توربین و کمبود آب نمی‌تواند این مقدار را تولید کند. ظرفیت عبور آب برای هر یک از سه توربین، 21 مترمکعب در ثانیه می‌باشد. وی از احداث دو سد دیگر برای کاهش مشکلات آب و برق در شهر هرات خبر داد که در حال حاضر در دست ساخت می‌باشند. سد سلما یا همان سد دوستی افغان – هند در سال جاری توسط مقامات ارشد دو کشور افغانستان و هند افتتاح شد. هزینه این سد 300 میلیون دلار بوده که توسط هندوستان در روستای چشت شهر هرات ساخته شد.
(30 دسامبر 2016- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))  
   http://www.avapress.com/vdcbaab8zrhbfsp.uiur.html
خودکفایی افغانستان در تولید برق تا 4 سال آینده
وزارت انرژی و آب افغانستان اعلام کرد این وزارتخانه در نظر دارد تا 4 سال آینده از منابع تجدیدپذیر مانند آب، باد و خورشید حدود 2 هزار مگاوات برق تولید کند. با این حجم تولید، این کشور در تولید انرژی برق خودکفا خواهد شد. به گزارش خبرگزاری آوا، سخنگو و معاون وزارت انرژی و آب افغانستان به بی بی سی گفت: افغانستان برای تولید این مقدار برق به حدود 6 میلیارد دلار پول نیاز دارد. به گفته وی، تا کنون 1/5 میلیارد دلار تعهدات جهانی وجود داشته و دولت افغانستان نیز متعهد گردیده تا 1/5 میلیارد دلار را تأمین نماید. وی گفت: دولت افغانستان تلاش می‌کند تا 3 میلیارد دلار باقیمانده را از جامعه جهانی کمک بگیرد و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را تشویق به سرمایه‌گذاری در این بخش نماید. وی افزود: هزینه تولید یک مگاوات برق در کشور 3 الی 5 میلیون دلار می‌باشد. همچنین وی گفت: دولت فعالیت‌هایی را آغاز کرده که به کمک بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی، سایر اعطاکنندگان بین‌المللی و بانک‌های افغانستان زمینه حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در بخش عرضه انرژی را فراهم کند. فراهم کردن امکانات مالی از جمله دسترسی به وام، بخشی از این تلاش‌ها است. به گفته وی، افغانستان ظرفیت حدود 310 هزار مگاوات برق را دارد که قریب 80 درصد آن از منابع تجدیدپذیر است. 222 هزار مگاوات از انرژی خورشیدی و 23 هزار مگاوات نیز از آب تولید می‌گردد. با توجه به تمام تلاش‌هایی که دولت در سال‌های اخیر کرده، افغانستان بیشتر به انرژی وارداتی از کشورهای ازبکستان، ایران، ترکمنستان و تاجیکستان وابسته است. در حال حاضر، برق شهر کابل نیز، جیره‌بندی شده و بیشتر ساکنین شهر در شبانه‌روز کمتر از 6 ساعت برق دارند، ولی دولت اعلام کرده که قادر است در شبانه‌روز 16 ساعت برق ارائه دهد. شرکت برشنا پیش از این اعلام کرده بود که 35 درصد از مردم افغانستان به برق دسترسی دارند و حدود 75 درصد برق مصرفی افغانستان نیز وارداتی می‌باشد.
(29 دسامبر 2016- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
 
http://www.avapress.com/vdcgzt9q3ak9wn4.rpra.html
فعال شدن مجدد یک توربین برق  سه مگاوات در منطقه پلخمری افغانستان
توربین شماره 2 شرکت برق غوری پلخمری که از چهار سال قبل غیر فعال بوده، بازسازی گردید و فعالیت خود را آغاز کرد. به گفته رئیس شرکت برق غوری، این توربین بیش از این به دلیل مسائل فنی و کمبود تجهیزات لازم، غیر فعال گردیده بود که با تلاش کارمندان بخش فنی این شرکت بازسازی و بعد از سه ماه مجدداً فعالیت خود را آغاز و آماده تولید برق گردید. شرکت برق غوری دارای سه توربین بوده که یکی از آنها فعال و سه مگاوات برق تولید می‌کرده است. در حال حاضر، با فعال شدن توربین دوم، ظرفیت تولید برق از 3 مگاوات به 6 مگاوات برق افزایش یافته است.
 (2 نوامبر 2016- منبع: آژانس خبری باختر)

بدهي 3 ميليارد و 300 ميليون افغاني (معادل 50 ميليون دلار) دولت افغانستان به شركت برق برشنا
به گفته شركت برشنا، دولت افغانستان حدود 3 ميليارد و 300 ميليون افغاني (معادل 50 ميليون دلار) به شركت برق برشنا بدهكار است كه از اين مقدار، حدود 1 ميليارد و 600 ميليون افغاني (معادل 24/3 ميليون دلار) مربوط به نهادهاي دولتي مي‌باشد. طبق گفته شوراي وزيران، قرار است اين بدهي از بودجه اداراتي كه به اين شركت مقروض هستند، مستقيماً به شركت برشنا انتقال داده شود. به گفته رئيس شركت برشنا، حدود 783 ميليون افغاني (معادل 11/9 ميليون دلار) از بدهي كل به شركت‌‌هاي تجاري و حدود 700 ميليون افغاني (معادل 10/6 ميليون دلار) به مشتركيني كه داراي شغل آزاد هستند مربوط مي‌گردد كه حاضر به پرداخت بدهی خود نمي‌باشند. سخنگوي شركت برشنا در نشست خبري گفت: اگر بدهكاران توان پرداخت يكباره را ندارند، مي‌توانند بدهي خود را به صورت اقساط پرداخت كنند. تا كنون 65 درصد مشترکین اعلام آمادگي كرده­اند و مابقي مشتركين به دادستاني و ادارات مربوطه معرفي خواهند شد.
(17 اكتبر 2016- منبع: پايگاه اطلاع‌رساني پيام آفتاب)
شكايت شهروندان سمنگان در افغانستان از افزايش هزینه برق
ده‌ها تن از مشتركين شهر ايبك مركز استان سمنگان از افزايش هزینه برق شكايت داشته و ادعا كرده­اند كه شركت برشناي اين شهر، تعرفه برق را بیش از 25 درصد افزايش داده است. رئيس شوراي توسعه روستاي آئين چه در شهرستان ايبك گفت: قبل از اين قيمت برق براي مشتركين خانگي به ازاي هر كيلووات ساعت به مبلغ 4/50 افغاني (معادل 6/8 سنت) و براي مشتركين تجاري 12 افغاني (معادل 18/2 سنت) محاسبه مي‌شد. اما در حال حاضر براي مشتركين خانگي به ازاي هر كيلووات ساعت به مبلغ 6/25 افغاني (معادل 5/9 سنت) و براي مشتركين تجاري به ازاي هر كيلووات ساعت به مبلغ 16/85 افغانی (معادل 25/5 سنت) محاسبه مي‌شود و قبوض برق نيز براي مشتركين توزيع شده است. اين در حالي است كه هم‌اكنون پول برق در شهر كابل و مزار شريف به ازاي هر كيلووات ساعت به ترتيب 1/50 افغانی (معادل 2/3 سنت) و 2/50 افغانی (معادل 3/8 سنت) محاسبه مي‌گردد. رئيس شركت برشناي سمنگان نيز افزايش تعرفه برق را در اين استان، تأييد كرده و گفت: به دليل اينكه قيمت دلار در افغانستان نسبت به سال‌هاي قبل افزايش يافته و نظر به اينكه برق اين استان وارداتي مي‌باشد، لذا قيمت برق در اين استان 25 درصد افزايش داشته است. مشتركين استان سمنگان از شركت برشناي اين استان خواستار كاهش هزينه برق شدند و همچنين خواستند تا هزينه برق آنها مانند هزينه برق مشتركين استان بلخ محاسبه گردد. قيمت برق در استان بلخ بر اساس طبقه‌بندي مصرف آن، از 2/25 الي 10 افغاني (از 3/4 الي 15/2 سنت) محاسبه مي‌شود. براساس توافقی كه چندي قبل ميان شوراي ملي سمنگان و مسئولين شركت برشنا صورت گرفت، قرار است، هزينه برق اين استان نيز مطابق با استان بلخ محاسبه گردد. (20 اكتبر 2016- منبع: آژانس خبري باختر)

امضاي تفاهم نامه ساخت دومین نیروگاه گازی در شهر  شبرغان در شمال  افغانستان
تفاهم نامه توليد 52 مگاوات برق از گازطبيعي شبرغان در روز دوشنبه 3 اكتبر، بين وزارت انرژي و آب افغانستان و شركت بيات پاور افغانستان در حضور رئيس جمهور اين كشور به امضاء رسيد. به گفته وزير انرژي و آب افغانستان، شركت بيات پاور سه ماه فرصت دارد تا طرح پيشنهادي خود را به وزارت انرژي و آب اين كشور ارائه دهد، كه پس از بررسي، به منظور اخذ تأييديه نهايي به شوراي عالي اقتصاد ارائه خواهد گرديد. وي گفت: شركت بيات پاور در طرح اوليه خود پیشنهاد نموده در سه مرحله 192 مگاوات برق توليد خواهد كرد كه هزينه آن 252 ميليون دلار مي‌باشد. شوراي عالي اقتصادي فقط با توليد 52 مگاوات برق از مرحله اول موافقت كرده است. به گفته وي، شركت بيات پاور طي سه ماه براي توليد برق از گاز، پيشرفته‌ترين فناوري‌ها را معرفي خواهد كرد كه بايد شامل موضوعات مختلف به ويژه محيط زيست، قيمت مناسب برق و گاز و تمام مسايل فنی باشد. وي گفت: شركت مذكور بايد شرايط امور اجرايي و فني قرارداد و منابع مالي اين پروژه را مشخص نمايد. مدت اين پروژه، پس از امضاي نهايي، شش ماه خواهد بود. شركت بيات گفت كه در فاز دوم ظرفيت به 152 مگاوات و در فاز سوم به 192 مگاوات افزايش خواهد يافت. وزير انرژي و آب افغانستان گفت، از طریق تولید 152 مگاوات برق، افغانستان سالانه 900 ميليون افغاني (معادل 6/13 ميليون دلار) به دست خواهد آورد كه با تكميل فاز سوم، به 3/2 ميليارد افغاني (معادل 9/34 ميليون دلار) خواهد رسيد. (3 اكتبر 2016- منبع: خبرگزاري دري نيوز)
http://www.darinews.com/ تفاهمنامۀ-تولید-انرژی-برق-از-گاز-شبرغا
امضاي قرارداد ساخت مرحله دوم سد و نيروگاه كجكي افغانستان
قرارداد ساخت مرحله دوم سد و نيروگاه كجكي بين افغانستان و مجري طرح اين پروژه كه يك شركت ترکیه­ای است، به امضاء رسيد. اين قرارداد روز شنبه 1 اكتبر، توسط وزير انرژي و آب افغانستان و رئيس شركت 77 ترکیه­ای در حضور رئيس جمهور، وزراي دارايي، شهرسازي و توسعه روستاهای افغانستان و همچنين سفير تركيه در كابل به امضاء رسيد. سد و نيروگاه كجكي در بين سال‌هاي 1950 الي 1958 توسط يك شركت آمريكايي ساخته شد و قرار بود با تكميل مرحله اول آن، مرحله دوم نيز ساخته شود، اما به دليل جنگ اين امر تحقق نيافت. در حال حاضر، سد كجكي ظرفيت توليد 51 مگاوات انرژي برق را دارد كه با تكميل بخش دوم آن، اين ظرفيت به 150 مگاوات افزايش خواهد يافت. به گفته وزير انرژي و آب افغانستان، اين پروژه يك آغاز خوب براي بخش خصوصي‌ در امر سرمايه‌گذاري در بخش توليد برق است. قرار است پروژه مرحله دوم اين سد، طي 3 سال آينده تكميل شود و گفته مي‌شود شركت 77، حدود 170 ميليون دلار در اين پروژه سرمايه‌گذاري خواهد كرد. (1 اكتبر 2016- منبع: خامه پرس - فارسي)

اتمام  بررسي‌ مسير خط انتقال برق دوشي- باميان  افغانستان توسط  شركت فشنر آلمان  و شركت برشنا 
بررسي‌ مسير خط انتقال برق دوشي- باميان توسط تيم ويژه‌اي متشكل از كارشناسان فني شركت برشنا و شركت فشنر آلمان به اتمام رسید. به گزارش خبرگزاري آوا، اين تيم در تاريخ 3 سپتامبر، جهت ارزيابي و مطالعات فني، زيست محيطي و اجتماعي به منطقه باميان اعزام گرديد. در این بررسی، مکانیابی پست برق باميان و بازسازی مسير انتقال برق دوشي- باميان و مناطق تحت پوشش آن، توسط شركت توزيع برق باميان انجام شد. به دنبال اين بررسي‌ها، طرح‌هاي تفصيلي و توسعه‌اي مرتبط با این پروژه از ادارات دارايي، كشاورزي، محيط زيست، اطلاعات و فرهنگ، سازمان احياء و توسعه دهات، برنامه اسكان بشر سازمان ملل (UN-Habitat)، شهرداري و شهرسازي، جمع‌آوري گرديد. همچنين مناطق باستاني كه از جانب يونسكو، احداث شهرسازي در آنها ممنوع اعلام شده است، شناسايي و خانه‌هايي كه در مسير خط ولتاژ بالا قرار دارند، مشخص شده و تمام روستاهاي تحت پوشش شبكه برق‌رساني نيز، شناسايي گرديد. شركت فشنر نيز، عهده‌دار بخش مشاوره­ای اين پروژه است كه شامل تهیه اسناد، طراحي نهايي شبكه توزيع و ادامه مسير خطوط برق مي‌باشد. شركت برشنا اعلام كرد كه هزينه اين قسمت از پروژه، بيش از 6 ميليون دلار است كه از طرف بانك توسعه آسيايي پرداخت خواهد شد. اين پروژه شامل ساخت پست برق به ظرفيت 32 مگاوات در باميان، افزايش ظرفيت پست برق دوشي، ساخت شبكه جديد توزيع برق براي استان باميان با ظرفيت انتقال 300 مگاوات برق از شهر دوشي به مركز استان باميان مي‌باشد. اين پروژه قرار است تا سال 2019 تكميل شود. در مرحله نخست، برق بيش از 20 هزار خانوار تأمین خواهد شد.
(10 سپتامبر 2016- منبع: خبرگزاري صداي افغان (آوا))
نياز 9 ميليارد دلاري بخش انرژی افغانستان
وزير انرژي و آب افغانستان در كنفرانسي كه با هدف جذب سرمايه‌‌گذاري در بخش انرژي در "دبي" برگزار شد، اعلام كرد كه كشورش براي توليد انرژي (مورد نیاز) به 9 ميليارد دلار سرمایه نياز دارد. وي گفت: افغانستان براي پروژه‌هاي زيربنايي خود در بخش توليد انرژي به 9 ميليارد دلار نياز دارد و تا كنون موفق به جذب 2 ميليارد دلار سرمايه از طرف اداره توسعه بين‌المللي آمريكا شده است. وي تأكيد كرد، اين رقم كمتر از ميزاني است كه افغانستان به آن نياز دارد. به گفته معاون وزير انرژي و آب اين كشور، 32 كشور جهان و نهادهايي از جمله بانك جهاني، بانك توسعه آسيايي، بانك اسلامي و بانك توسعه آلمان (KFW)، علاقمند به همكاري با افغانستان مي‌باشند.
(19 سپتامبر 2016- منبع: پايگاه اطلاع‌رساني پيام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/fa/doc/news/55868/ نیاز-۹-میلیارد-دالری-افغانستان-بخش-انرژی

اولين نيروگاه برق خورشيدي در هرات افغانستان
اولين نيروگاه برق خورشيدي در هرات، با همكاري دفتر خدمات پروژه سازمان ملل متحد (UNOPS)، وزارت انرژي و آب افغانستان و شركت برق افغانستان (برشنا)، اجرا خواهد گرديد. ساخت اين نيروگاه در ماه مارچ سال 2017 به اتمام مي‌رسد. اين نيروگاه در شهر هرات در زميني به مساحت 4 هكتار در روستاي گذره ساخته مي‌شود. گفته مي‌شود اين نيروگاه ظرفيت توليد 1700 كيلووات انرژي خورشيدي و 300 كيلووات انرژي بادي را دارد و هزينه آن توسط كشور چين تأمين مي‌گردد. با ساخت اين نيروگاه، وابستگي به برق وارداتي كاهش مي‌يابد و بيش از 15 هزار خانوار و همچنين 100 كارگاه فني و حرفه‌اي صاحب برق مي‌گردند. مسئولين اين پروژه اعلام كردند كه با ساخت كامل اين نيروگاه، پيش‌بيني مي‌شود كه سالانه 3 هزار مگاوات ساعت برق توليد شود كه وارد شبكه برق اين شهر خواهد شد. پيش از اين رئيس جمهور افغانستان گفته بود كه اين كشور، قابليت توليد 316 هزار مگاوات ساعت برق را با استفاده از انرژي آبي، بادي و خورشيدي دارد. (3 سپتامبر 2016- منبع: خبرگزاري بخدي)
افزايش صادارت برق به افغانستان توسط تركمنستان
رئيس جمهور تركمنستان در نشست بين‌المللي انرژي در عشق آباد از افزايش صادرات برق خود به افغانستان خبر داد. وي اظهار داشت: كشورش در راستاي احياي اقتصاد افغانستان حاضر است صادرات برق خود به اين كشور را افزايش دهد. وي گفت: ولتاژ خط انتقال برق به افغانستان از طريق شهر آتاميرت تقويت شده است كه زمينه را براي انتقال برق با كيفيت به افغانستان فراهم مي‌كند.
(10 سپتامبر 2016- منبع: پايگاه اطلاع‌رساني پيام آفتاب)

اقدام جهت برقدار شدن 30 روستا در پنجشير افغانستان
سد پارنده كه حدود هشت سال قبل به منظور توليد برق براي روستائيان بازارك – پنجشير احداث گرديده، تا سال قبل، به دلايل مختلفي تكميل نشده و به بهره‌برداري نرسيده بود. اما هم اكنون، با سعي و تلاش وزارت انرژي و آب افغانستان، كار تکمیل ساخت اين سد كه ظرفيت توليد 4 مگاوات برق را دارد، آغاز گرديده و تا نيمه سال 2017 تكميل شده و به بهره‌برداري خواهد رسيد. هزينه ساخت اين سد، بيش از 6 ميليون دلار مي‌باشد و تعداد 30 روستاي همجوار را برقدار خواهد نمود.
(25 اوت 2016- منبع: شبكه اطلاع‌رساني افغانستان)
http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=120122
افزایش توليد برق در سد كجكي
تفاهم نامه توسعه سد كجكي با شركت تركي موسوم به "77" در كابل امضا شد. به گزارش شبكه اطلاع‌رساني افغانستان، براساس اين تفاهنامه در مرحله اول، 2 توربين به ظرفيت توليد 33 مگاوات ساخته خواهد شد و همچنين توربين شماره 2 اين سد به ظرفيت توليد 5/18 مگاوات تكميل مي‌گردد كه تا ماه سپتامبر، ظرفيت كل توليد برق اين سد به 5/51 مگاوات خواهد رسيد. با تكميل مرحله دوم سد كجكي، با نصب 4 توربين، هريك به ظرفيت 25 مگاوات، در مجموع 100 مگاوات برق توليد مي‌گردد كه مجموع توليد برق اين سد در پايان كار به 5/151 مگاوات خواهد رسيد. اين سد در شهرستان كجكي استان هلمند واقع شده است كه ظرفیت آن نسبت به سد سلما 5/1 برابر و توليد برق آن 2 برابر مي‌باشد.
(25 اوت 2016- منبع: شبكه اطلاع‌رساني افغانستان) 
قانون تنظيم خدمات انرژي برق براي اولين بار در افغانستان
قانون تنظيم خدمات انرژي برق براي اولين بار از سوي وزارت انرژي و آب افغانستان تهيه و به مراجع قانون‌گذاري سپرده شد كه سرانجام از سوي رئيس جمهوري اين كشور تصويب و تأييد گرديد. رياست جمهوري در متن اين قانون نوشته است: "به پيروي از حكم ماده هفتاد و نهم قانون اساسي افغانستان، قانون تنظيم خدمات انرژي برق براساس مصوبه شماره 19 مورخ 4/6/1394 دولت جمهوري اسلامي افغانستان مشتمل بر 12 فصل و 35 ماده تصويب گرديد." اين قانون به منظور تأمين انرژي برق از منابع طبيعي كشور، بهبود كمي و كيفي خدمات انرژي برق، رشد و ارتقاي آن، رشد و توسعه اقتصادي كشور و رفاه عموم، دسترسي عموم به خدمات انرژي برق با قيمت عادلانه، دسترسي بدون تبعيض عرضه‌كنندگان خدمات انرژي برق به بازار برق، تنظيم امور انرژي برق در سطح كشور، تهيه و در جرايد رسمي منتشر گرديد. به منظور تحقق اهداف مندرج در اين قانون و عرضه خدمات مؤثر و بهتر انرژي برق، وزارت انرژي و آب افغانستان و به ويژه رياست تنظيم خدمات انرژي برق كه مسئوليت اجراي احكام اين قانون را در سطح كشور دارد، مي‌تواند خدمات انرژي برق را، خود و يا از طريق ساير ادارت دولتي، بخش خصوصي داخلي يا خارجي و يا ترکیبی از آنها ارائه نموده و همچنین می تواند جهت ایجاد تسهيلات براي جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي در عرصه خدمات انرژي برق، تدوین برنامه توسعه ملي، تأمين انرژي برق روستاها و استفاده از منابع تجديدپذير، تنظيم و تضمين كميت و كيفيت انرژي برق، ثبت، تمديد، صدور و لغو گواهی نامه فعاليت، رسيدگي به شكايات مشتركين، ايجاد سيستم يكپارچه محاسبات و ... تلاش نمايد.
در اين قانون تصريح گرديده كه به جهت توليد، انتقال، توزيع و صدور انرژي برق و جلوگيري از تخلفات و بي قانوني، براي شركت‌هاي واجد شرايط، ‌مجوز فعاليت صادر می­گردد و هيچ شخص يا شركتي نمي‌تواند بدون كسب مجوز و عقد قرارداد به احداث ساختمان و مونتاژ تجهيزات، تأسيسات توليد، انتقال، توزيع و صدور انرژي برق اقدام نمايد. دارندگان مجوز مطابق اين قانون مكلف به رعايت و شرايط مشروحه مي‌باشند: تأمين و عرضه خدمات انرژي برق، ارائه برنامه كار، بودجه و ساير اطلاعات، جبران خسارات وارده ناشي از فعاليت مربوط به عرضه خدمات انرژي برق به فرد متضرر، ارائه گزارشي از فعاليت و صورت‌حساب‌ها، حفظ و نگهداري اسناد و دفاتر حسابداری، رعايت قوانين و مقررات امور بهداشتي، زيست محيطي و ايمني، پرداخت ماليات بر درآمد و پرداخت مصارف و عوارض گمركي.
(22 اوت 2016- منبع: وزارت انرژي و آب افغانستان)
احتمال بسته شدن كارخانه­های افغانستان به دليل هزينه بالاي برق
اتحاديه سراسرى صنایع افغانستان هشدار داد که اگر شركت برشنا هزينه برق را کاهش ندهد، اولاً پول برق خود را پرداخت نخواهد كرد و در صورت ادامۀ اين مشکل، صنايع و كارخانه­های‌ كشور، کارشان را متوقف خواهند کرد. شرکت برشنا در تاريخ 1 مي، اعلام کرد که به دنبال پايين آمدن ارزش افغانى در برابر دلار، قیمت برق را در کابل و ١٣ ولايت ديگر که از برق وارداتى استفاده مي‌كنند، ٢٥ درصد افزايش داده است. رئيس اتحاديه سراسري صنايع افغانستان گفت كه در حال حاضر، در بيش از 1800 كارخانه كوچك و متوسط صنعتي فعال در كشور، 200 هزار نفر مشغول به كار هستند كه در صورت بسته شدن كارخانه­ها‌، بيكار خواهند شد. وي گفت تا زماني كه 25 درصد افزايش حذف نشود و به خواسته‌هاي ما پاسخ مثبت داده نشود، كارخانه­ها پول برق خود را پرداخت نخواهند كرد و دست به تظاهرات خواهند زد. اين در حالي است كه مأموران شركت برشنا امروز، مورخ 22 اوت به مجتمع‌هاي صنعتي پلچرخي كابل آمده و برق آن دسته از صنايعی را كه پول برق خود را در سال گذشته و همچنين در چند ماه اخير پرداخت نكرده بودند، قطع كردند. اگر اين روند ادامه پيدا كند، احتمال دارد تا چند روز آينده، برق تمام كارخانه‌­های توليدي قطع گردد. اين در حالي است كه سخنگوي شركت برشنا در اين خصوص به آژانس خبري پژواك گفت: تا زماني كه ارزش دلار در برابر افغاني كاهش نيابد، اين افزايش 25 درصدي پول برق كم نخواهد شد. وي گفت: شركت برشنا، برق را به دلار خريدي مي‌كند، به همين دليل اين شركت ناگزير به افزايش 25 درصدي پول برق مي‌باشد. همچنين به گفته وي، اگر مشتركين برق، هزينه برق خود را چه در سال گذشته و چه در ماه‌هاي اخير پرداخت نكنند، برق آنها قطع خواهد شد و اين روند ادامه خواهد داشت. (22 اوت 2016- منبع: آژانس خبري پژواك)
http://www.pajhwok.com/dr/2016/08/22/
 

غيرفعال شدن سد و نيروگاه كجكي افغانستان
مدير امور اجرايي شركت برشناي افغانستان از افزايش ظرفيت سد و نيروگاه كجكي خبر داد و گفت: سد و نيروگاه كجكي از 50 الي 60 روز آينده به دلیل نصب توربين شماره دوم اين نيروگاه، غير فعال مي‌شود. وي گفت: قرار است پس از فعال شدن توربين دوم، دو توربين ديگر اين نيروگاه نيز ترميم و بازسازي شوند. با تكميل پروژه سد و نيروگاه كجكي، اين شركت مي‌تواند با افزايش ظرفيت 18/5 مگاوات برق، توزيع برق را براي مشتركين اين دو استان افزايش دهد. وي اظهار داشت: اين شركت در حال توسعه سيستم برق شمال کشور، جهت افزايش مقدار برق وارداتي از تركمنستان به استان‌هاي شمال شرقي و هرات مي‌باشد. در همين راستا با ساخت خط انتقال برق، ببرای بيش از 20 هزار خانوار در باميان و ديگر استان‌هاي مركزي، برق تأمین مي‌شود. (10 اوت 2016- منبع: خبرگزاري صداي افغان (آوا))
پيشنهاد تعرفه جديد برق مصرفي در مزار شريف
رئیس شركت برشناي بلخ، طي یک نشست خبری، تعرفه جديد برق مصرفي را اعلام کرد و از مردم خواست تا قبوض برق‌شان را به موقع پرداخت نمايند. بدين ترتيب، قيمت برق مصرفي از ۵ افغانی به 6/25 افغانی (معادل 7/4 به 9/2سنت) در شهر مزارشریف مرکز استان بلخ افزایش یافت كه اعتراضات مردمي را به دنبال داشت. به گفته رئيس شركت برشناي بلخ، مقدار زیادی از برق افغانستان از کشورهای همسایه (ازبکستان، تاجيکستان، ترکمنستان و ایران) به صورت ارزی خريداري می‌گردد و به مشتركين برق به افغانی فروخته می­شود. این اواخر به دليل بالا رفتن قيمت دلار در برابر افغاني، شركت برشناي افغانستان با خسارات هنگفتي مواجه گردید. به همين دليل، اين شركت جهت جلوگیری از ورشکستگی و تأمین برق مشترکین برق، مجبور به افزايش 25 درصدي قيمت برق (به ازاي هر كيلووات ساعت برق از 5 افغاني به 6/25 افغاني) در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵ گرديد كه اعتراضات شديد مردمي را به دنبال داشت. در پي اين اعتراضات، شوراي شهر بلخ براساس نامه‌اي به شركت برشناي اين شهر پيشنهاد تعرفه جديد بلخ را همانند تعرفه برق شهر كابل، به شكل زير ارائه داد:
از ۱ الی ۲۰۰ کیلووات ساعت = 2/5 افغانی(معادل 3/7 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت
از ۲۰۱ الی ۴۰۰ کیلووات ساعت = 3/75 افغاني (معادل 5/5 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت
از ۴۰۱ الی ۷۰۰ کیلووات = 6/25 افغاني (معادل 9/2 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت
از ۷۰۱ الی ۲۰۰۰ کیلووات ساعت = 8/75افغانی (معادل 12/9 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت
از ۲۰۰۰ کیلووات ساعت به بالا = ۱۰ افغاني (معادل 14/7سنت) به ازای هر کیلووات ساعت
رئيس شركت برشناي بلخ گفت: به اين موضوع رسيدگي خواهد كرد و اين پيشنهاد را در نظر خواهد گرفت. اين در حالي است كه مسئولين اين شركت مي‌گويند: اين اداره بيش از 130 هزار مشترك برق دارد كه شامل منازل، شهرک­های صنعتی و اماكن تجاري و بازرگاني مي‌باشد. همچنين، رئيس شركت برشناي بلخ، از مردم خواست تا پول قبوض برق خود را به ويژه پول برق مصرفي سه ماهه اول را پرداخت نمايند تا در ارتقاء و تقويت اين شركت مشاركت داشته باشند. در ضمن وي از مردم تقاضا كرد تا در مصرف برق به ويژه در ساعات اوج مصرف يعني از 5 الي 8 صبح و نيز از 6 الي 8 بعد از ظهر، صرفه‌جويي نمايند، تا بدين طريق اين شركت بتواند برق مورد نياز تمام مشتركين را تأمين كند. (2 اوت 2016- منبع: پيام آفتاب)                   

پروژه توتاپ، دليل تظاهرات در كابل افغانستان
روز شنبه مورخ 23 ژوئیه، در كابل به دليل پروژه انتقال برق 500 كيلوولتي توتاپ از منطقه سالنگ تجمع گسترده‌اي صورت خواهد گرفت. معاون دوم رياست جمهوري از مردم خواست تا هوشيار باشند و فريب افراد خاص را نخورند و از حركات غير ضروري كه منجر به هرج و مرج خواهد شد، خودداري نمايند. وي گفت: مردم بايد به اين توافقنامه اعتماد كنند و بدانند كه اين توافقنامه به نفع كشور خواهد بود. همچنين وي گفت: پيش از اين، مذاكراتي جهت حل و فصل و ساماندهي به اين موضوع، از طريق دفتر معاون دوم رياست جمهوري با دولت صورت گرفته و كميسيوني نيز در اين خصوص، تشكيل شده است. پس از اتمام جلسه اين كميسيون و بررسي‌هاي به عمل آمده، نتايج آن در بخشنامه­ای توسط رياست جمهوري ابلاغ گرديد كه بدين شرح مي‌باشد: احداث پروژه خطوط انتقال برق 220 كيلوولتي (دو مداره) از منطقه دوشي تا استان‌هاي مركزي مي‌تواند تا 300 مگاوات برق را به كل استان‌هاي مركزي منتقل كند. آغاز اين پروژه اوايل ماه ژوئن سال جاري و پايان آن در سال 1398 شمسي (2019 ميلادي) خواهد بود. همچنين وي گفت كه همزمان با اجراي اين پروژه نيز، مي‌بايست پست برقي در استان باميان احداث شود كه اتمام آن نيز مي‌بايست در سال 1398 شمسي (2019 ميلادي) باشد. در اين بخشنامه اشاره شده است كه شبكه توزيع برق مي‌بايست در استان باميان احداث گردد تا بتواند برق حداقل 20 هزار خانوار را تأمين نمايد. (22 ژوئیه 2016- منبع: KHAAMA PRESS)

اعتراض مردم بلخ افغانستان به قيمت بالاي برق
مشتركين استان بلخ در افغانستان به قيمت بالاي برق اعتراض كردند. شهروندان مناطق مختلف اين استان مي‌گويند كه از چهار ماه پيش قيمت برق در اين استان به ازاي هر كيلووات ساعت، از 2/5 افغاني به 6/25 افغاني (معادل 3/7 به 9/2 سنت دلار) افزايش يافته است و اكثر مردم توان پرداخت آن را ندارند. آنها حكومت مركزي را به تبعيض نسبت به ساكنين اين استان متهم مي‌كنند و مي‌گويند كه در اكثر استان‌هاي همجوار بلخ (جوزجان، سرپل، سمنگان و كابل) قيمت برق به ازاي هر كيلووات ساعت، 2 افغاني (معادل 2/9 سنت) مي‌باشد. اين در حالي است كه مشتركين شهر مزار شريف به ازاي هر كيلووات ساعت برق 6/25 افغاني (معادل 9/2 سنت) پرداخت مي‌نمايند. ساكنين استان بلخ خواستار رسيدگي دولت به مشكل قيمت برق شدند و اعلام كردند كه در غير اين صورت دست به تظاهرات گسترده خواهند زد. در پاسخ به ساكنين بلخ، رئيس شركت برشناي اين استان گفت كه دليل افزايش قيمت برق در این استان آن است كه اين شركت، برق را از كشورهاي همسايه به قيمت‌هاي مختلف خريداري مي‌كند. وي گفت: استان‌هايي كه از برق وارداتي تركمنستان استفاده مي‌كنند نسبت به استان‌هايي كه از برق وارداتي ازبكستان استفاده مي‌كنند، پول كمتري پرداخت مي‌نمايند به دليل اينكه قيمت برق وارداتي از ازبكستان نسبت به تركمنستان بالا‌تر است.
(16 جولاي 2016- منبع: آژانس خبري باختر)
 

امضاي قرارداد خط انتقال 300 مگاواتي برق از منطقه دوشي به باميان در افغانستان
قرارداد خط انتقال برق 220 كيلوولت با ظرفيت 300 مگاوات، از منطقه دوشي بغلان به باميان، ما بين دولت افغانستان و بانك توسعه آسيا به امضا رسيد. اين قرارداد روز يكشنبه 19 ژوئن با حضور رياست جمهوري افغانستان، معاونين رياست جمهوري، رياست مجلس، اعضاي دولت افغانستان و رياست بانك توسعه آسيا به امضا رسيد. رياست بانك توسعه آسيا طي مراسمي به همين منظور در كابل گفت كه با احداث اين پروژه براي نخستين بار مناطقي كه محروم هستند از نعمت برق برخوردار خواهند شد. به گفته وي، بانك توسعه آسيا نسبت به انتقال برق به باميان تعهد داشته و برخي از پروژه‌هاي ديگر افغانستان را نيز در دست اجرا دارد. به گفته وزير امور شهرسازي و عضو كميسيون ملي بررسي انتقال برق به باميان، اين پروژه به دليل نارضايتي‌هاي موجود كه در رابطه با مسير پروژه انتقال برق توتاپ وجود داشت، عملي گرديد تا بدين ترتيب به اعتراضات مردمي رسيدگي گردد. وزير انرژي و آب افغانستان گفت كه اين پروژه شامل سه بخش توليد، انتقال و توزيع برق مي‌باشد كه به كمك بانك توسعه آسيا احداث خواهد شد. هدف از احداث اين پروژه، انتقال 300 مگاوات برق به باميان و تأمين برق 20 هزار خانوار در مرحله نخست مي‌باشد. كار اين پروژه در تيرماه سال جاري آغاز و در آذرماه سال 1398 به پايان خواهد رسيد.
(19 ژوئن 2016- منبع: خبر – گزارش و تحليل خامه فارسي)  
تأمين برق جايگزين براي قندهار با قطع برق سد كجكي
مسئولين شركت برشنا مى‌گويند که قرار است برق قندهار، با هدف نصب توربين دوم سد کجکى، به مدت دو ماه قطع شود. اما استاندار و مردم قندهار مى‌گويند که در اين فصل گرم، بايد براي شركت برق اين استان، امکانات لازم فراهم گردد، تا بتواند برق جايگزين براي اين استان را تأمين نمايد. سد کجکى، در حال حاضر ظرفيت توليد ٣٣ مگاوات برق را دارد که با نصب توربين دوم آن، ظرفيت برق اين سد به ٥٢ مگاوات افزايش خواهد يافت. در حال حاضر، استان قندهار 15 مگاوات برق دارد كه 3 مگاوات آن از طريق ژنراتورهاي ديزلي براي مجتمع صنعتي و 12 مگاوات ديگر از طريق سد كجكي براي مشتركين اين شهر توليد مي‌گردد، اين در حالي است كه اين استان به 150 مگاوات برق نياز دارد. همچنين، در خصوص پروژه خورشیدي در اين كشور، مدير بازرگاني شركت برشنا گفت، قرار بود كه يك مركز توليد برق خورشیدی به هزينه 15 ميليون دلار توسط اداره توسعه بين‌المللي ايالات متحده آمريكا در قندهار ساخته شود و تا فصل تابستان سال جاري به بهره‌برداري برسد، اين در حالي است كه اين پروژه بسيار به تعويق افتاده و تاكنون كارهاي عملي آن آغاز نشده است. فعلاً  امور مقدماتي مربوط به اين پروژه در قندهار تکميل شده و شرکت برنده، تا چند هفته آينده اعلام خواهد شد. همچنين وي گفت، 90 درصد از كار احداث نيمي از پايه‌هاى برق وارداتى از کابل تا غزنى و نيز 40 درصد از کار  امتداد خطوط برق تكميل گرديده است و در مرحله بعدي، كارهاي نصب پايه‌ها و امتداد خطوط برق از غزني تا قندهار نيز، آغاز خواهد شد. در استان قندهار، حدود 200 كارخانه فعاليت دارند كه به دليل نبود برق يا تعطیل شده­‌اند يا نيمه فعال مي‌باشند كه سرمايه‌گذاران را با مشكلات شديدي مواجه كرده است. در حال حاضر، مجتمع صنعتي قندهار از 24 ساعت شبانه روز، 4 ساعت در روز و 4 ساعت در شب برق دارد كه كافي نمي‌باشد.
(21 ژوئن 2016- منبع: آژانس خبري پژواك)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
امضاي قرارداد انتقال برق 500 كيلوولت از مسير پلخمري – ارغنده در افغانستان
مسئولين شركت برق برشنا از امضاي قرارداد انتقال برق 500 كيلوولتی از مسير پلخري – ارغنده خبر دادند. در خبرنامه‌اي كه اين شركت روز سه شنبه مورخ 7 ژوئن، منتشر كرده، آمده است كه تكميل اين پروژه حدود 5/2 ماه زمان مي‌برد. با وجود اعتراض‌هاي گسترده به تغيير مسير پروژه برق وارداتي 500 كيلووات تركمنستان، شركت برشنا اعلام كرده كه قرارداد اجرايي اين پروژه را از دشت الوان پلخمري – ارغنده كابل به ارزش حدود 119 ميليون دلار آمريكا با شركت خصوصي مشترك‌ المنافع (KPTL-RGM JV) به امضاء رسانده است. به گفته شركت برشنا، اين پروژه براي بخش برق افغانستان بسيار مهم مي‌باشد. اين قرارداد براي طراحي تفصيلي، تهيه تجهيزات، احداث، نصب، تست و مونتاژ خطوط انتقال برق 500 كيلوولت منعقد گرديد. اين هزينه از كمك‌هاي بلاعوض بانك توسعه آسيايي تأمين خواهد شد. براساس اطلاعیه شرکت برشنا، طول خطوط انتقال برق ترکمنستان از دشت الوان شهرستان پلخمری استان بغلان تا منطقه ارغنده کابل حدود 209 کیلومتر و با ظرفیت انتقال 1000 مگاوات برق مي‌باشد. به گفته اين شركت، با بهره‌برداري از اين پروژه، مشكلات كمبود برق استان‌هاي كابل، ميدان وردك، غزني، زابل، قندهار، لوگر، پكتيا و خوست حل مي‌شود. اين قرارداد در حالي به امضاء رسيده است كه اعتراضات گسترده‌اي را در داخل و خارج كشور، جهت تغيير مسير پروژه برق 500 كيلوولت تركمنستان از باميان به سالنگ در پي داشته است. به دنبال افزايش اعتراضات، كميسيون ويژه‌اي براي حل اين موضوع تشكيل گرديد ولي در نهايت اين كميسيون نيز اعلام كرد كه خطوط برق 500 كيلوولت بايد از مسير سالنگ بگذرد. اما به منظور برق‌رساني به باميان نيز، تصميم گرفته شد تا خطوط برق 220 کیلوولتي با ظرفيت 300 مگاوات از استان پلخمري به باميان كشيده شود. (7 ژوئن 2016- منبع:خبرگزاري بخدي)
انتقاد صنعت کاران افغانستان از افزایش ۲۵ درصدی قیمت برق
مسئولين بخش‌های صنعتی افغانستان در نشست خبری مشترک، روز شنبه 28 مي در کابل از افزایش ۲۵ درصدی قیمت برق وارداتی انتقاد کرده و مي‌گويند که رقم بالای قیمت برق، صنعت افغانستان را متضرر می‌سازد. رئیس انجمن صنایع افغانستان گفت: اگر دولت قیمت برق را کاهش ندهد، بخش صنايع، توان جبران را نداشته و نمی‌تواند در بازار آزاد رقابت نمايد. این در حالی است که قبلاً، مسئولين شرکت برق برشنا اعلام کرده بودند که به دلیل بالا رفتن ارزش دلار و پایین بودن ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی، این شرکت مجبور است قیمت برق وارداتی را ۲۵ درصد افزایش دهد. وي در ادامه گفت: این دور از انصاف است که مصرف یک کیلووات ساعت برق در کشور پاکستان ۴ افغانی (معادل 8/5 سنت)، ایران و دیگر کشورهای آسياي میانه یک افغانی (معادل 5/1 سنت) باشد، در حاليكه در افغانستان 6 افغاني (معادل 7/8 سنت) كه از قبل بوده و در حال حاضر، 25 درصد نيز به آن اضافه شده است. در اين صورت، افغانستان توانایی آنرا نخواهد داشت تا با دیگر کشور های همسایه رقابت نمايد. همچنين وي گفت: دولت نباید تنها از یک بخش خصوصی "شرکت برشنا" حمایت کند بلكه باید از تمامی بخش‌های خصوصی، صنایع و كارخانه‌های تولیدی حمایت نمايد. در غیر اين صورت، هیچ شركتي حاضر به سرمایه‌گذاری در افغانستان نمی‌شود. وي ضمن قدرداني از امضای موافقتنامه‌هاي بزرگ در بندر چابهار، پروژه كاسا – 1000، برق توتاب و سد سلما، از دولت خواست تعرفه برق را کاهش دهد تا در اين صورت افغانستان بتواند در بسیاری از پروژه‌ها خودکفا شود. وي از وزارت اقتصاد، وزارت دارايي، شرکت برشنا و اداره آیسا که سهامداران شرکت برشنا هستند خواست که مانع این بحران شوند و از رکود صنایع کشور جلوگیری نمايند.
(28 مي 2016- منبع: خبرگزاري بخدي)
سد سلما، آغاز پروژه‌هاي توسعه‌اي در افغانستان
سد دوستی افغانستان گشایش یافت. با گشایش این سد به انتظار چهل ساله هراتی‌ها پایان داده شد. اهمیت این سد چنان برای مردم هرات زیاد و شادی آفرین است که برای استقبال از گشایش آن، شهر را مزين كردند. به گفته سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان، سد سلما پروژه‌ای بسیار بزرگ است و كشور هندوستان، بیش از 300 میلیون دلار در اين پروژه سرمایه‌گذاری كرده است. سلما سدي است با ارتفاع 107 متر، طول 550 متر و در حدود 640 میلیون متر مکعب آب، ظرفیت ذخیره دارد. همچنین، داراي سه توربین توليد برق مي‌باشد. در حال حاضر، تمام کارهای این پروژه به اتمام رسيده، توربین‌ها تست گرديده و برق نيز به صورت آزمایشی وارد شبکه برق شهر هرات شده است. به گفته وي، كار مطالعات مقدماتي این پروژه در سال 1339 توسط سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) شروع شد و در سال‌هاي 1355-1351، کار مطالعات اساسی زمین شناسی، تست‌های خاک شناسی و ... توسط اين سازمان انجام گرديد. سپس در سال 1355 کار ساختمانی آن آغاز شد. در آن زمان هزينه پیش‌بینی شده براي اين پروژه، حدود 74 میلیون دلار بوده است. این پروژه در سال 1357 به خاطر مسائل جنگ، متوقف شد. در سال 2005، تفاهمنامه‌ای میان دولت افغانستان و هند امضا شد تا هند این سد را برای افغانستان راه‌اندازي و تکمیل نمايد. این سد برای هندوستان بيش از 300 میلیون دلار هزینه داشته و بیشترين کار اين سد در یک سال اخیر انجام گرفته است. وي گفت: سدسازي در افغانستان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، اما متأسفانه در چهارده سال اخير، به غير از سد دوستي افغان – هند يا سد سلما، هيچ سدي در افغانستان توسط كشورهاي كمك كننده، تأمين مالي نشده است. بنابراين، سياست وزارت انرژي و آب افغانستان بر اين است كه سرمايه‌گذاري خصوصي و بين‌المللي جذب نمايد. به طور مثال، در سد كجكي تصميم بر آن است كه از يك سرمايه‌گذار خارجي استفاده شود، تا بتواند چهار توربين جديد براي اين سد نصب نمايد. سد باغ دره هم قرار است توسط يك شركت خارجي سرمايه‌گذاري شود، كه با افتتاح اين سد، 240 مگاوات برق توليد خواهد گرديد.
(4 ژوئن 2016- منبع: شبكه اطلاع رساني افغانستان)
                                                        

 
ملحق شدن اقليت هزاره (Hazara)  افغانستان به معترضين خطوط برق در كابل
هزاران نفر از تظاهركنندگان از اقليت هزاره  (Hazara)افغانستان در راه‌پيمايي روز دوشنبه 16 مي، رئيس جمهور (اشرف غني) را به دليل تغيير مسير پروژه خطوط انتقال برق و خارج نمودن استان‌هاي آنها از اين مسير و به دنبال آن بهره نبردن اين اقليت از اين پروژه چند ميليون دلاري، متهم كردند. متعرضين خواستار آن شدند تا مسير برنامه‌ريزي شده براي خط انتقال 500 كيلوولت ارتباط تركمنستان با كابل تغيير يافته و از طريق دو استان باميان و وردك كه بيشترين جمعيت هزاره را دارد عبور نمايد. يكي از مقامات دولتي گفت: حتي اگر خط انتقال اصلي از اين دو استان به طور مستقيم عبور نكند، باز هم برق كافي به اين مناطق خواهد رسيد. خط در نظر گرفته شده، بخشي از پروژه گسترده توتاپ مي‌باشد كه قرار است برق 10 استان را تأمين نمايد. اين پروژه توسط بانك توسعه اسلامي كه يك ارتباط قوي انرژي بين كشورهاي تركمنستان، ازبكستان و تاجيكستان به همراه افغانستان و پاكستان به وجود آورده است، حمايت مي‌گردد. در اين خصوص كميسيوني تشكيل گرديد كه ظرف مدت 10 روز به حل اين مشكل بپردازد. چرا كه اقليت هزاره پروژه توتاپ را حق مسلم خود مي‌دانند. براساس برنامه‌ريزي‌هاي فعلي، اجراي اين پروژه در سال 2018 خواهد بود و قرار است تا با تغيير مسير خط از پست تبديل در شمال شهر پلخمري و پس از عبور از كوه‌هاي سالنگ به شهر كابل برسد.
(4 ژوئن 2016- منبع:The Gulf Today)                                
 
افزايش 25 درصدي قيمت برق وارداتي در افغانستان توسط شركت برشنا
مسئولين شركت برق افغانستان (برشنا) اعلام كردند كه به دليل بالا رفتن ارزش دلار و پائين بودن ارزش افغاني در برابر ارزهاي خارجي، اين شركت مجبور است تا قيمت برق وارداتي را 25 درصد افزايش دهد. به گفته سخنگوي شركت برشنا، افزايش قيمت تنها براي برق‌ وارداتي اعمال مي‌شود و توليدات داخلي به همان نرخ سابق ارائه مي‌گردد. وي گفت: اين شركت، برق را از كشورهاي ايران، تركمنستان، تاجيكستان و ازبكستان به دلار خريداري مي‌كند و آن را با قيمت بالا به شهروندان خود مي‌فروشد. به گفته وي، تفاوت زياد بين دلار و افغاني سبب گرديده تا به اين شركت بين 17 الي 18 ميليون دلار خسارت وارد گردد. از ديگر دلايلي كه باعث ضرر زياد به اين شركت شده است، عدم پرداخت پول برق توسط برخي از مشتركين بوده است. همچنين، اين شركت در سال گذشته به دليل تخريب دو پايه برق توسط شورشيان در شهر بغلان نيز 5/2 ميليون دلار ضرر كرده است. وي گفت: وارد كردن هر كيلووات ساعت برق براي افغانستان حدود 9 سنت هزينه دارد. به گفته وي، اين شركت، سالانه بين 220 تا 270 ميليون دلار از كشورهاي مذكور، برق وارد مي‌نمايد. توليدات داخلي برق، تنها 30 درصد از نياز افغانستان را برطرف مي‌كند.
(1 مي 2016- منبع: خبرگزاري بخدي)         
فعاليت مجدد 102 كارخانه در استان بلخ در افغانستان
با بهره­برداری از يك پست برق در پارك صنعتي بلخ، 102 كارخانه در اين استان مجدداً فعاليت خود را آغاز كردند. اين پست، در پارك صنعتي علي شيرنوايي واقع در شهر مزارشريف در تاريخ 7 مي و با هزينه 1 ميليون دلار، افتتاح گرديد. به گفته مسئول اداره حمايت از سرمايه‌گذاري (آيسا)، پست برق مذكور، برق 116 كارخانه توليدي را فراهم مي‌نمايد. در چند سال گذشته، فقط 14 كارخانه فعاليت داشتند كه با راه‌اندازي اين پست، 102 كارخانه تعطیل شده، مجدداً فعاليت خود را آغاز كردند. اما به گفته معاونت اتاق بازرگاني استان بلخ، كارخانه‌هاي توليدی پارك صنعتي مذكور، هنوز هم داراي مشكلات جدي هستند. زيرساخت‌، جاده‌سازي و سيستم فاضلاب نامناسب و نيز بي تجربگي پرسنل، از جمله مشكلات جدي در اين كارخانه‌ها به شمار مي‌آيند. (7 مي 2016- منبع: آ‍ژانس خبري پژواك)
http://www.pajhwok.com/dr/2016/05/07/ در-بلخ-١٠٢-فابريکه-دوباره-به-فعاليت-آغاز-کرد
 

تشكيل كميسيون جهت بازنگري پروژه انتقال برق توتاپ
رئيس جمهور افغانستان كميسيوني را جهت بازنگري پروژه انتقال برق آسياي ميانه تحت عنوان "توتاپ" تعيين كرد. وي گفت: در خصوص پروژه انتقال وارداتي از آسياي ميانه، ديدگاه‌هاي متفاوتي از جانب رهبران سياسي، نهادهاي شهري، فعالان اجتماعي و متخصصان اين عرصه مطرح شده است. وي افزود: "به منظور اینکه این دیدگاه‌ها به شکل همه جانبه بازتاب پیدا کند و گام‌های انکشافی (توسعه‌ای) بزرگ با جوامع ملی به اجرا گذاشته شود، در اين خصوص کمیسیون ملی تشكيل گرديد كه اعضای آن شامل، نمایندگان مردم، فعالان سیاسی، شهري و تخصصی مي‌باشند. اين كميسيون موظف است تا با مرور و بررسی همه جانبه اسناد، اوراق و اقدامات مربوط به این پروژه ملی، دیدگاه کامل و منسجمی را كه هم بعد اقتصادي و هم تأثيرات اجتماعي آن بررسي شده و آينده روشني پيش رو دارد را به دولت ارائه دهد تا دولت بتواند در پيشبرد آن در آينده، تصميماتي را اتخاذ نمايد. دولت افغانستان در تاريخ 30 آوريل تصمیم گرفت تا خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت معروف به توتاپ، از راه سالنگ عبور نمايد. اين تصميم دولت، اعتراضات گسترده‌اي را در ميان رهبران، نمايندگان و مردم مناطق مركزي افغانستان به دنبال داشت و شماري از فعالان اجتماعي و سياسي هشدار دادند كه اگر حكومت وحدت ملي مسير خط انتقال برق وارداتي از آسياي ميانه را از باميان و ميدان به مسير ديگري تغيير دهد، با اعتراضات گسترده‌اي مواجه خواهد شد. (9 مي 2016- منبع: BBC فارسي)
http://www.bbc.com/persian/afghanistan/2016/05/160509_zs_ashraf_ghani_commission_tutop
 
 
تكميل پروژه توليد برق خورشيدي در هرات با كمك ژاپن
به گفته مسئولين محلي استان هرات، قرار است تا سال آينده پروژه مركز توليد برق خورشيدي به كمك دولت ژاپن در اين استان تكميل گردد. اين پروژه بين استاندار شهر هرات و مقامات ناظر سازمان ملل متحد "UNODF" نهايي شده و ژاپن 5 ميليون دلار براي تكميل اين پروژه به اين استان اختصاص داده است. با نهايي شدن اين پروژه در طول مدت يك سال آينده در شهرك صنعتي هرات، 10 هزار خانواده و 100 شركت توليدی از انرژي برق خورشيدي استفاده خواهند كرد.
(14 آوريل 2016- منبع: خبرگزاري فارس افغانستان)
 

رفع مشكل كمبود برق هفتاد هزار خانواده در هرات
قرارداد تکمیل پروژه خط جديد برق تركمنستان- هرات بين شركت برشناي افغانستان و يك شركت چيني با هزينه بيش از 5 ميليون دلار به امضاء رسيد و با تکمیل اين پروژه، ظرفيت انتقال برق از 25 به 50 مگاوات افزايش خواهد يافت. به گفته رئيس شركت برشنا، طول اين خط 103 كيلومتر مي‌باشد كه با اتمام آن، مشكل كمبود برق هفتاد هزار خانواده در هرات بر طرف خواهد شد. وي گفت، قبلاً ولتاژ خط انتقال برق در اين مسير 110 كيلوولت بوده كه با تكميل اين پروژه، به 220 كيلوولت افزايش خواهد يافت. به گفته نماينده شركت چيني، كار اين پروژه به زودي آغاز خواهد شد و حدود 10 ماه طول خواهيد كشيد.
(28 مارس 2016- منبع:  آژانس خبري پژواك)
http://www.pajhwok.com/dr/2016/03/28/ مشکل-کمبود-برق-هفتاد-هزار-خانواده-در-هرات-حل-ميشود
طلب 850 ميليون افغاني (معادل 4/12 ميليون دلار)  اداره برق برشناي افغانستان از مشتركين خود
رياست شركت برق برشنا در هرات اعلام كرد كه این شرکت بيش از 30 ميليون افغاني (معادل 439 هزار دلار) از صورتحساب برق مشتركين متخلفی را كه هزينه برق خود را پرداخت نكرده بودند، جمع‌آوري كرده ولي همچنان850 ميليون افغاني (معادل 4/12 ميليون دلار)  دیگر طلب دارد. رئيس اداره برق هرات گفت: از يك هفته پيش به اين طرف 1400 انشعاب برق مشتركين متخلف را قطع كرده و اين مسئله موجب شده كه برخي از اين مشتركين، هزينه‌هاي برق خود را پرداخت كنند. مسئولين اداره برق هرات مي‌گويند: در صورتي كه بدهي ديگر مشتركين اين اداره پرداخت شود، دستگاه‌هاي تقويت کننده مورد نیاز خريداري شده و مشكلات نوسانات برق هرات برطرف خواهد شد.
(22 فوريه 2016- منبع: خبرگزاري فارس افغانستان)  
                                    http://af.farsnews.com/economy/news/13941203001341
5/2 ميليون دلار  زیان در جريان قطع برق كابل
مسئولين شركت برشنا مي‌گويند كه طي چهار هفته قطع خط برق ازبكستان به كابل، برای تأمين بخشي از كمبود برق این شهر توسط ژنراتورهاي ديزلي، بيش از دو و نيم ميليون دلار هزينه كرده‌اند. به گفته رئيس اين شركت، اين خط در نتيجه تخريب يك دکل برق در مسير بزرگراه پلخمري – كندز توسط طالبان و قطع خط در چندين نقطه آسیب دیده بوده، اما شركت برشنا توانست با استفاده از ژنراتورهاي ديزلي و همچنان برق وارداتي از تاجيكستان، تا 50 درصد نياز مشتركين پايتخت به برق را برطرف سازد. وي گفت: علاوه بر آن، ‌دکل­هاي ديگری نيز در مناطق "دند شهاب‌الدين" و "امن تن" توسط طالبان تخريب شده بود كه به موقع از سوي پرسنل اين اداره بازسازی گرديد. همچنين وي به افزایش نرخ تبدیل دلار به افغاني اشاره كرد و گفت كه در اين خصوص افغانستان، 18 ميليون دلار متضرر شده است. به گفته وي، برق وارداتي از كشورهاي همسايه به دلار خريداري مي‌گردد و به دليل افزايش ارزش دلار در برابر افغاني، هزینه مصرف برق نيز بايد افزايش يابد. لذا تصميم گرفته شد تا اين مبلغ از مشتركين دريافت شود و مقرر گرديد در سال آينده، به ازاي هر كيلووات ساعت برق، 05/0 افغانی ( معادل 07/0 سنت) افزايش يابد. براساس آمار ارائه شده از سوي اين شركت، در حال حاضر كابل به حدود 600 مگاوات برق نياز دارد، اما تنها 420 تا 450 مگاوات آن از طريق كشورهاي آسياي ميانه و منابع داخلي تأمين مي‌شود. (23 فوريه 2016- منبع:  آژانس خبري پژواك)    
http://www.pajhwok.com/dr/2016/02/23/ در-جریان-قطع-برق-به-کابل،-دو-و-نیم-میلیون-دالر-ضرر-کرده-ایم
 
بی بهره ماندن کابل از 100 مگاوات برق وارداتی از تاجیکستان
مقامات استان بغلان روز پنجشنبه 11 فوريه اعلام کردند كه دکل­های برق مربوط به واردات برق از تاجيكستان در كندز و بغلان مورد اصابت قرار گرفته و صدمه ديده‌اند. بنابراين، كابل از داشتن 100 مگاوات برق وارداتي ديگر نيز بي‌بهره گرديد. به گفته رئيس شركت برشنا در استان بغلان، خطوط برق در اين استان قطع نشده و برق مي‌تواند جريان داشته باشد، اما در شهر كندز خطوط برق آسيب ديده و قطع شده است. رئيس بازرگاني شركت برشنا نيز قطع برق وارداتي تاجيكستان به كشورش را تأئيد كرد، اما گفت كه تلاش‌ براي بازسازي هر چه سریع­تر دكل‌ها و خطوط برق آغاز شده است. پس از قطع برق وارداتي از ازبكستان در دند شهاب‌الدين شهر پلخمري، اکنون با قطع جريان برق كشور تاجيكستان از سوي طالبان در شهر كندز و استان بغلان، ميزان برق وارداتي به پايتخت افغانستان به صفر رسيده است.
(11 فوريه 2016- منبع: طلوع نيوز)
 
تأمين بخشي از برق مورد نياز كابل از طريق تاجيكستان
با تعمير دكل برق وارداتي تاجيكستان در كندز، تا حدي مشكل برق كابل حل خواهد شد و تلاش‌ براي خريد برق بيشتر از تاجيكستان در حال انجام است. در تاريخ 27 ژانويه، يك دكل برق در منطقه دند شهاب‌الدين (مركز استان بغلان) تخريب شد و پس از آن، با قطع حدود 300 مگاوات برق وارداتي ازبكستان، ساكنين كابل تنها چند ساعت از شبانه‌روز از برق برخوردار بودند. اين دكل تاكنون به دليل مشكلات امنيتي تعمير نشده و عمليات نيروهاي دولتي ادامه دارد. همچنين در تاريخ 9 فوريه، دكل ديگر انتقال برق وارداتي تاجيكستان به كابل، در شهر كندز، از سوی مخالفين دولت تخريب گرديد. با تخريب اين دكل، مشكلات برق در شهر كابل افزايش يافت. اين در حالي است كه رئيس اداره برق كابل گفت كه پايه تخريب شده در كندز، تعمير شده و تا 12 فوریه 2016 حدود 80 مگاوات برق تاجيكستان دوباره به كابل وصل گرديده است. اين در حالي است كه كابل به 600 مگاوات برق نياز دارد. به گفته مدير ارشد پروژه برق بانك آسيايي در كابل، گفتگوها با مقامات تاجيكستان جريان دارد تا ميزان برق وارداتي آن به كشور به افغانستان را به 300 مگاوات برسانند. (13 فوريه 2016- منبع: پايگاه اطلاع‌رساني پيام آفتاب)
 
قطع برق در پايتخت افغانستان به دليل خرابكاري‌هاي طالبان
به گفته مقامات افغانستان، طالبان روز چهارشنبه 27 ژانويه، خطوط برق را در شمال استان بغلان مورد هدف قرار داد و سبب قطع برق وارداتي كابل از ازبكستان شد. به گفته سخنگوي شركت برق برشنا، اين خرابکاری، موجب از بين رفتن يك دکل انتقال برق شده است. همچنين روز سه شنبه 26 ژانويه، دو دکل ديگر نيز در منطقه دنده شهاب الدين نزديك بزرگراه مابين استان‌هاي بغلان و كندوز هدف اين گروه قرار گرفته و تخریب شدند. به گفته وي، كارگران فني به سرعت جهت تعمير به اين منطقه عازم شدند، اما تا استقرار نيروهاي امنيتي نتوانستند كاري انجام دهند. (27 ژانویه 2016- منبع: The New York Times )

 
تسهيلات مالي بانك جهاني براي نيروگاه برق‌آبي 100 مگاواتي نغلو در افغانستان
بانك جهاني توافقنامه‌اي را با وزارت دارايي افغانستان، جهت كمك به نوسازي نيروگاه برق‌آبي 100 مگاواتي نغلو به امضاء رسانيد. كمك مالي بانك جهاني 128 ميليون دلار مي‌باشد كه 83 ميليون دلار آن به طور ويژه به نوسازي نيروگاه نغلو اختصاص يافته و مابقي آن براي پروژه مديريت آب در مزارع افغانستان اختصاص يافته است. به گفته وزير دارايي افغانستان، "هر دو پروژه مطرح شده، به بهبود روند استفاده از آب در افغانستان و توسعه اقتصادي و اجتماعي مردم افغانستان كمك مي‌نمايند." همچنين از اين دو پروژه به منظور بهبود آبياري، دسترسي به برق، ايجاد اشتغال و فراهم كردن فرصت‌هاي بيشتر شغلی در بخش كشاورزي در مناطق روستايي استفاده مي‌گردد.
(25 ژانویه 2016- منبع: HYDROWORLD.com )

 
ساخت و ساز نيروگاه‌ برق آبي در منطقه كُنار (Kunar) افغانستان به درخواست معترضين
روز پنجشنبه 21 ژانويه، صدها نفر از مردم كُنار (Kunar)، با برگزاري تظاهرات خواستار ساخت يك نيروگاه برق‌آبي در اين استان شدند. به گفته معترضين، دولت مي‌بايست يك سد بر روي رودخانه كُنار در منطقه صور طاق (Soor Taq) از روستاي اسمار (Asmar) احداث نمايد. براساس يك نظرسنجي، ساخت اين سد مي‌تواند صدها مگاوات برق توليد نمايد و ده‌ها هزار هكتار زمين را آبياري نمايد. به گفته معترضين، همچنين ساخت اين سد مي‌تواند فرصت شغلي ايجاد كند، نيازهاي اقتصادي و انرژي كشور را تأمين نمايد، مشكلات امنيتي را حل و فصل و از مهاجرت نيروي جوان به خارج از كشور جلوگيري نمايد. افغانستان از نعمت آب فراوان برخوردار است، اما نمي‌تواند از آن استفاده کند. اگر اين نيروگاه برق‌آبي در كُنار ساخته شود، نه تنها مي‌تواند نياز داخلي به برق را برطرف نمايد، بلكه مي‌تواند برق را به كشورهاي ديگر نيز صادر كند. فرصت‌هاي خوبي براي احداث سد در منطقه كُنار وجود دارد. بر اساس آمار وزارت انرژي و برق اين كشور، سد و نيروگاه شال (Shal) در منطقه اسمار مي‌تواند نزديك به 796 مگاوات برق و سد و نيروگاه صور طاق مي‌تواند 1000 مگاوات برق تولید کند. همچنین پتانسیل تولید 300 مگاوات برق از منطقه ساقی (Sagi) در حومه شرقی اسد آباد وجود دارد. سد صور طاق در دوران ریاست جمهوری سردار داوود خان مورد بررسي قرار گرفت و ظرفيت توليد آن 1000 مگاوات برآورد گرديد، اما اين پروژه به دليل انقلاب ثور نتوانست اجرا شود.
(21 ژانویه 2016- منبع: PAGHWOK AFGHAN NEWS)
 
تظاهرات در استان دايكندي در افغانستان در اعتراض به تغيير مسير پروژه برق توتاپ

ده‌ها تن از مردم استان دایکندی به انحراف عمدی و مغرضانه مسیر عبور خط برق توتاپ از سوی دولت و شرکت برشنا، اعتراض كرده و در مرکز این استان تظاهرات کردند. معترضين از دولت خواستند تا در اجرای این پروژه، عدالت اجتماعی و منافع ملی را در نظر بگیرد و با انحراف مسیر این پروژه از بامیان به سالنگ، مرتکب "خیانت ملی" نشود. آنها با تأکید بر بی خطر بودن مسیر بامیان برای این پروژه، عبور آن از این مسیر را برای تسریع روند استخراج معادن و ایجاد کارخانه‌های تولیدی در این مناطق نیز مؤثر خواندند. توتاپ از پروژه‌های بزرگ انتقال برق ترکمنستان از طریق ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان به پاکستان است. این خط ۵۰۰ کیلوولت برق ترکمنستان را از خاک افغانستان به پاکستان انتقال می‌دهد. با آنکه شرکت آلمانی فیشنر، مسیر بامیان را برای عبور پروژه توتاپ مناسب تشخیص داده است، اما برخلاف نظر متخصصين این شرکت، دولت افغانستان تصمیم گرفته که این خط را از دره سالنگ عبور دهد. معترضين در قطعنامه خود از نهادهای ملی و بین‌المللی مدافع حقوق بشر نیز خواستار آن شده‌اند تا با اعمال فشار بر دولت افغانستان از طریق هماهنگی با نهادهای کمک کننده، جلو انحراف مسیر این پروژه را بگیرند. تغییر مسیر پروژه توتاپ از سوی دولت و شرکت برشنا، به یکی از جنجالی‌ترین موضوعات در افغانستان تبدیل شده است. این موضوع واکنش‌های تند فعالان شهري، رهبران احزاب سیاسی، مشتركين مناطق مرکزی و نمایندگان آنان در مجلس را در پي داشته است. به دنبال این اعتراضات، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون ریاست جمهوری پیشین  اين كشور گفت که پروژه توتاپ "خط قرمز" مردم مناطق مرکزی است. محمد سرور دانش و محمد محقق معاونین ریاست جمهوری نیز با انتقاد از تصمیم دولت مبنی بر تغییر مسیر پروژه برق توتاپ اعلام کردند که قرارداد این پروژه متوقف شده است.
15 ژانويه 2016- منبع:  گزارش بخدي

اختلاس در ساخت سد و نيروگاه دهله قندهار در افغانستان
در كار ساخت سد و نيروگاه دهله قندهار در افغانستان اختلاس شده است. به گفته فرماندار قندهار، بخش اول سد و نيروگاه دهله با هزينه­ای حدود 17 ميليون دلار تكميل شده است. اين بخش شامل ساختمان سد، ورودي، برج آبگیر، يك مخزن آب، تونل جديد، چهار دریچه آب سد مي‌باشد. وي گفت: هزینه به کار رفته شده در بازسازی این سد خیلی بیشتر از آنچه می باشد که در ابتدا برآورده شده است. به گفته وي، هزينه در نظر گرفته شده براي اين پروژه بيشتر از 20 ميليون دلار نبوده است. وي گفت: به همين دليل از كابل خواستار اعزام يك هيأت فنی شده تا موضوع را بررسي كنند. شايان ذكر است كه كل هزينه‌هاي اين پروژه از سوي اداره توسعه ايالات متحده آمريكا پرداخت شده است. (14 ژانويه 2016- منبع:  آژانس خبري باختر)

احداث پست­های برق در هرات با هزينه 35 ميليون دلار
وزیر انرژی و آب افغانستان از اختصاص 35 میلیون دلار جهت احداث پست­های برق در روستاهاي شرق استان هرات خبر داده است. به گفته وي، این مبلغ برای ایجاد پست‌های برق در روستاهاي چشت شريف، اوبه، پشتون زرغون و كرخ که در مسیر سد‌ سلما قرار دارند به شركت برشنا پرداخت شده است و نيز جهت انتقال برق از سد سلما به پست‌هاي برق (نور و جهاد) در شهر هرات، نياز به ايجاد پست‌هاي برق ديگری در اين روستاها مي‌باشد. وي گفت: كار آبگيري سد دوستي افغانستان – هند (سلما) تا بهار سال آينده تكميل خواهد شد و قرار است در اين سد، ابتدا دو توربين با ظرفيت 28 مگاوات نصب و راه‌اندازي گردد و توربين سومي نيز در ماه ژوئن نصب خواهد شد و پس از آن ظرفيت توليد برق اين سد به 42 مگاوات خواهد رسيد. به گفته وزير انرژي و آب اين كشور، به منظور توسعه  یا تعمیر خط 110 كيلوولت و ساخت نيروگاه برق، 17 ميليون افغاني (معادل 7/247 هزار دلار) در نظر گرفته شده است. وي گفت: به دليل افزایش برق وارداتي تركمنستان به هرات، نياز به زيرساخت‌هاي بزرگ است و تركمنستان از چندي پيش آماده انتقال برق بيشتر به استان هرات است. اما خط 110 كيلوولت انتقال برق، توانايي افزايش واردات برق را ندارد. (12 ژانويه 2016- منبع:  خبرگزاري اطلس)
افغانستان - اخبار2015
وعده رئيس جديد شركت برشناي افغانستان جهت افزايش توليد برق
رئيس جديد شركت برشناي افغانستان روز سه شنبه 22 دسامبر گفت: با استفاده از انرژي خورشيدي، بادي، زغالسنگ و جلوگيري از تلفات خطوط انتقال برق، ظرفيت توليد برق را افزايش خواهد داد. به گفته وي، اگرچه دسترسي افغان‌ها به برق از 10 درصد به 35 درصد افزايش يافته است، اما اين دسترسي بايد باز هم افزايش يافته و به 70 درصد برسد. وي به اهميت انرژي خورشيدي در افغانستان اشاره كرد، زيرا كشورش سالانه بيش از 260 روز آفتابي دارد. بنابراين استفاده از انرژي خورشيدي مفيدتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود. همچنين وي گفت، افغانستان داراي منابع آبي، زغالسنگ و گاز به اندازه كافي، جهت توليد برق مي‌باشد. به گفته وي، 22 درصد تلفات برق در كشور وجود دارد كه سعي خواهد نمود از آن جلوگيري نمايد. همچنين وعده داد كه شركت‌هاي خصوصي را جهت سرمايه‌گذاري در توليد برق تشويق خواهد كرد. وي گفت: من هر نوع اختلاس و بي مسئوليتي را در شركت قبول نمي‌كنم و به طور جدي اقدام مي‌كنم تا هيچ شكايتي از سمت مشتركين برق در رابطه با شركت وجود نداشته باشد.
(22 دسامبر 2015- منبع:PAJHWOK AFGHAN NEWS )
بهره‌برداری از بزرگترین نيروگاه برق درشمال کابل
پست برق جبل‌السراج استان پروان با حضور رئيس اجرايي دولت وحدت ملي و سفير هند در كابل به بهره‌برداري رسيد. اين پست يكي از بزرگترين پست‌هاي برق در شمال كشور افغانستان مي‌باشد كه برق وارداتي تاجيكستان را با ظرفيت 220 مگاوات به استان پروان، باميان، كاپيسا و پنجشير مي‌رساند. اين در حالي است كه 50 تا 80 درصد مردم اين چهار استان در شمال، شمال شرق و شمال غرب كابل تاكنون از نعمت برق محروم بوده‌اند. هزينه ساخت اين پست 32 ميليون دلار بوده كه توسط كشور هند پرداخت شده است. به گفته وزير انرژي و آب افغانستان، ده‌ها پروژه تأمين برق و آب در اين كشور با كمك هند در دست اقدام است. سفير هند نيز گفت: اين نيروگاه، چهارمين پروژه كمك شده از سوي هند در سال جاري است كه در افغانستان به بهره‌برداري رسيده است. وي گفت: كشورش همچنان به كمك‌هايش در بازسازي افغانستان ادامه خواهد داد. اين كشور پس از سقوط طالبان، تاكنون بيش از دو ميليارد دلار در بازسازي افغانستان كمك كرده است.
 (31 دسامبر 2015- منبع: آژانس خبري باختر)  
تصويب 2/1 ميليارد دلاركمك مالي توسط بانك توسعه آسيايي جهت حمايت از امنيت انرژي افغانستان
بانك توسعه آسيايي (ADB)، 2/1 ميليارد دلار كمك مالي را جهت تقويت پروژه‌هاي انرژي در حال اجراي افغانستان طي دوره 10 ساله از سال 2015 تا 2025، تصويب كرد. اين بانك در بيانيه‌اي اعلام كرد كه بخش اول اين تسهيلات در امر توسعه خطوط برق تركمنستان – افغانستان مي‌باشد كه اجازه مي‌دهد تركمنستان از طريق افغانستان واردات برق خود را افزايش دهد. اين پروژه شامل ساخت بيش از 300 كيلومتر از خط انتقال 500 کیلوولتی از شبرغان به دشت الوان و بيش از 60 كيلومتر از خط انتقال 220 كيلوولتی از اندخوي به شبرغان مي‌باشد. همچنين به گفته شركت برشنا، اين حمایت، به منظور توسعه برنامه‌هاي تجاري و ساختار تعرفه براي شركت‌هاي برق دولتي خواهد بود. همچنين در اين بيانيه اعلام گرديد كه بخش بعدي اين تسهيلات، بيشتر در جهت ارتقاء شبكه انتقال برق و نیز جهت حمایت از پروژه‌هاي داخلي انرژي‌هاي تجديدپذير، افزايش توليد داخلي گاز و واردات آن از طريق خط لوله گاز تركمنستان – افغانستان – پاكستان و هندوستان مي‌باشد.
(8 دسامبر 2015- منبع: KHAAMA PRESS)                   

واردات برق به پاكستان از طريق افغانستان
كشورهاي تركمنستان، افغانستان و پاكستان موافقتنامه سه جانبه­ای را در مورد خريد برق و انتقال آن از منطقه مري تركمنستان از طريق افغانستان (هرات، هلمند و قندهار) به كشور پاكستان، به امضاء رساندند. اين خط انتقال برق قرار است در امتداد خط لوله گاز تاپي از مناطق غربي و جنوب غربي افغانستان به دليل اراضي مناسبي كه اين مناطق دارند، کشیده شود. به نقل از روزنامه اقتصادي، اين پروژه براساس پيشنهاد دولت جمهوري اسلامي افغانستان با در نظر گرفتن ظرفيت موجود بالاي برق در تركمنستان و نياز روزافزون پاكستان به برق مطرح گرديده است. همچنين، از اين طريق افغانستان مي‌تواند نياز خود به برق را كاهش داده و حق ترانزيت انتقال برق از داخل خاك خود را نيز دريافت نمايد. اين پروژه همانند پروژه‌هاي تاپي و كاسا – 1000 علاوه بر نزديك كردن كشورهاي منطقه، در زمينه تأمين ثبات سياسي، امنيتي، رشد اقتصادي و رفاه اجتماعي در هر سه كشور نيز تأثيرات مثبتي را به دنبال خواهد داشت. شايان ذكر است به زودي موافقتنامه فني كه شامل مطالعات علمي، همكاري‌هاي فني و تخصصي و تطبيق پروژه مي‌باشد، ميان سه كشور بسته خواهد شد و هر سه كشور موظف هستند تا اعتبار مورد نیاز برای اين پروژه مهم و ضروري را فراهم نمايند.
(17 دسامبر 2015- منبع: شبكه اطلاع‌رساني افغانستان) 
افزايش برق وارداتي هرات از ايران
به گفته سرپرست اداره برق هرات، برق وارداتي از ايران به استان هرات افزايش مي‌يابد. به گزارش خبرگزاري آوا، سرپرست اداره برق هرات همچنين اظهار داشت: قرارداد نصب پايه‌هاي برق كه سال گذشته (1393) به امضاء رسيده بود، از اواخر ماه دسامبر اجرا مي‌شود. به گفته وي، با احداث این خط انتقال، برق وارداتي از ايران 30 درصد افزايش مي‌يابد. وي همچنين گفت: كار اجرای این خط 10 ماه طول مي‌كشد، اما جمهوري اسلامي ايران وعده داد كه تا دو ماه ديگر كار آن را به اتمام برساند. با اين حال وي تأكيد مي‌كند كه اين افزايش ولتاژ انتقال، باعث فقط به دليل كاهش نوسانات برق در دو فصل تابستان و زمستان مي‌شود و نگراني‌هاي مردم استان نيز كمتر خواهد شد.

(16 دسامبر 2015- منبع: خبرگزاري صداي افغان(آوا))                                       
                                 http://www.avapress.com/vdciruazpt1arp2.cbct.html
 
احداث دومين نيروگاه خورشيدي در شهر قندهار افغانستان

رئيس همكاري‌هاي اقتصادي وزارت خارجه افغانستان گفت، قرار است به زودي دومين نيروگاه خورشيدي، در استان قندهار احداث گردد. به گفته وي، ظرفيت توليد برق اين نيروگاه 10 مگاوات مي‌باشد. مراحل فني اين نيروگاه طي 12 ماه آينده به اتمام خواهد رسيد و بايد تا 24 ماه ديگر به مرحله توليد برق برسد. وي گفت، مطالعات اوليه اين نيروگاه تكميل شده و چند روز قبل، ساخت اين نيروگاه در كشور امارات متحده به مناقصه گذاشته شد و 48 شركت در اين مناقصه شركت داشتند. به زودي نشست ديگري جهت بررسي‌هاي فني و تكنيكي اين نيروگاه برگزار خواهد شد. رئيس همكاري‌هاي اقتصادي وزارت خارجه افغانستان گفت، هزينه ساخت اين نيروگاه را دفتر توسعه بين‌المللي آمريكا (USAID) پرداخت خواهد كرد و بخش خصوصي نيز در ساخت آن سهم خواهد داشت. به گفته وي، افغانستان با داشتن 300 روز آفتابي و 3 هزار ساعت آفتاب تابان در سال، امكان زيادي براي استفاده از انرژي خورشيدي و توليد آن را دارد. از حدود 1000 مگاوات برق مورد نياز افغانستان، 560 مگاوات از كشورهاي ايران (22 درصد)، تاجيكستان (4 درصد)، تركمنستان (17 درصد) و ازبكستان (57 درصد) وارد مي‌شود و تنها 340 مگاوات در داخل كشور توليد مي‌شود. اولين نيروگاه خورشيدي افغانستان با كمك كشور نيوزلند در استان باميان ساخته شده است. به گفته مقامات محلي، ظرفيت اين پروژه 03/1 مگاوات است و در حال حاضر برق را به طور شبانه روز براي بيش از 1500 خانواده تأمين مي‌كند.

(28 نوامبر 2015- منبع: پايگاه اطلاع‌رساني پيام آفتاب)

http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/46419/دومین-نیروگاه-انرژی-خورشیدی-افغانستان-قندهار-ساخته-می-شود

توليد 28 مگاوات برق از نيروگاه برق‌آبي سلما تا بهار سال آينده

به گفته وزير انرژي و آب افغانستان، كار توليد برق از بند دوستي افغان – هند (سلما) در هرات رو به اتمام است و تا بهار سال آينده، دو توربين برق اين نيروگاه افتتاح و 28 مگاوات برق توليد مي‌نمايد. وي گفت، پس از افتتاح دو توربين برق، يك توربين ديگر در ماه ژوئن سال آينده افتتاح خواهد شد و توليد برق اين نيروگاه به 42 مگاوات خواهد رسيد. همچنين وي گفت، با توليد 28 مگاوات برق از اين دو توربين، قسمتي از برق شهر هرات تأمين خواهد شد. وي روند كار سد دوستي افغان – هند را مثبت ارزيابي كرد و گفت: "هيچ چالشي به جز مشكلات امنيتي، اين سد را تهديد نمي‌كند." وزير انرژي و آب اين كشور گفت، پس از توليد كامل برق از سه توربين، رئيس جمهور و وزارت انرژي و آب اين كشور تصميم خواهند گرفت كه برق توليد شده در كدام مناطق استان هرات توزيع گردد.
(2 دسامبر 2015- منبع: آژانس خبري پژواك)

http://www.pajhwok.com/dr/2015/12/02/تا-بهار-سال-آینده-٢٨-میگاوات-برق-از-سلما-تولید-می-گردد