افغانستان

  
افغانستان - اخبار 2018-1397
افزایش تولید برق در 3 نیروگاه برق‌آبی در کابل
مسئولین شرکت برشنای کابل از افزایش تولید برق سه نیروگاه برق‌آبی نغلو، ماهی پر و سروبی در پی افزایش بارندگی‌ها خبر دادند. به گفته رئیس این شرکت، هم‌اکنون توربین‌های چهارگانه سد نغلو فعال بوده و بیش از 67 مگاوات برق در هر ساعت تولید می‌کنند. توربین‌های سه گانه نیروگاه برق‌‌آبی ماهی پر نیز فعال می‌باشند و در هر ساعت 58 مگاوات برق تولید می‌کنند. همچنین هر دو توربین نیروگاه برق‌‌آبی سروبی نیز فعال شده و در هر ساعت، 23 مگاوات برق تولید می‌نمایند. به گفته وی، کل تولید برق سه نیروگاه برق‌آبی نغلو، ماهی پر و سروبی بیش از 3540 مگاوات در 24 ساعت می‌باشد. (6 آوریل 2019- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)) شرکت برشنا: تصویب طرح استفاده از برق خورشیدی در ادارات دولتی افغانستان
به گفته سخنگوی شرکت برشنا، طرح استفاده از برق خورشیدی در ادارات دولتی افغانستان که از سوی این شرکت تهیه و به شورای وزیران فرستاده شده بود، به تازگی در این شورا به تصویب رسیده است. وی گفت: این طرح پس از برگزاری چندین جلسه مشورتی با ادارات ذی‌ربط دولتی نهایی و به اجرا گذاشته خواهد شد. به گفته وی، این طرح با همکاری وزارتخانه‌های دارایی، انرژی و آب، اداره ملی حفاظت محیط زیست و اداره ملی استاندارد در مرحله اول در واحدهای مرکزی 15 اداره دولتی اجرا خواهد شد. همچنین وی اظهار داشت: اجرایی شدن این طرح حدود 4 ماه یا بیشتر طول خواهد کشید. (6 آوریل 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/89637/ شرکت-برشنا-شورای-وزیران-طرح-استفاده-برق-آفتابی-ادارات-دولتی-تصویب
 
تأمین واحد تولید برق برای نیروگاه بیات در افغانستان توسط زیمنس
شرکت زیمنس، سفارشی جهت تأمین واحد سیار SGT-A45 فاز یک نیروگاه بیات در افغانستان دریافت کرد. این واحد مجهز به توربین گازی آیرودینامیکی با ظرفیت تولید بیش از 41 مگاوات برق خواهد بود که تقریباً برق 200 هزار خانوار را تأمین خواهد کرد. انتظار می‌رود نیروگاه گازی بیات با واحد تأمین شده توسط زیمنس طی چند ماه آینده تولید برق خود را آغاز نماید. پروژه فاز یک نیروگاه بیات نخستین پروژه جدید نیروگاه گازی در افغانستان از سال 1970 تا کنون خواهد بود. به گفته زیمنس، واحد سیار SGT-A45 آزمایش شده و در مرحله راه‌اندازی قرار گرفته و با توجه به طراحی تریلر آن، کار ساخت و ساز آن نیز در سایت انجام شده است. به گفته معاون ارشد شرکت زیمنس، واحد سیار SGT-A45 قویترین و کارآمدترین توربین گازی سیار در بازار است. در حال حاضر، افغانستان بخش قابل توجهی از نیازهای برق خود را از طریق واردات برق تأمین می‌نماید. پروژه فاز یک نیروگاه بیات به افغانستان اجازه خواهد داد تا وابستگی خود را به واردات برق از کشورهای همسایه کاهش دهد.
 (26 مارس 2019- منبع: POWER TECHNOLOGY)   
تولید 60 مگاوات برق سد سلما در افغانستان در سال آینده
مسئولین شرکت برق هرات نسبت به افزایش میزان تولید برق سد سلما در سال آینده ابراز امیدواری کردند. به گفته مشاور فنی این شرکت، باران‌های فصل زمستان امیدواری‌های زیادی را برای فعال شدن توربین‌های تولید برق این سد در سال آینده ایجاد کرده است. وی از میزان بارش‌های برف و باران‌های اخیر ابراز رضایت کرد و گفت که در نتیجه این بارندگی‌ها، آب این سد به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و امید می‌رود که در سال آینده بتواند 60 مگاوات برق تولید نماید. وی گفت: در طی سال جاری به دلیل کم آبی، از آب این سد بیشتر برای آبیاری زمین‌های زراعتی استفاده گردیده و تنها نزدیک به 10 درصد آن در تولید برق استفاده شده است که در سال آینده، علاوه بر آبیاری زمین‌های زراعتی در تولید برق بیشتر نیز از آن استفاده خواهد شد. (20  فوریه 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/88842/بند-سلما-سال-آینده-۶۰-میگاوات-برق-تولید-می-کند
 
بدهی 2 میلیون افغانی (معادل 2/23765 یورو) بخش خصوصی و دولت به اداره برق هرات و قطع شدن برق مشترکین بدحساب
رئیس اداره برق هرات با اشاره به واردات برق از کشورهای ایران و ترکمنستان گفت: در حال حاضر در هرات ادارات دولتی، شرکت‌های خصوصی و برخی از مشترکین بهای برق خود را نپرداخته و این موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است. بدهی آنها بیش از 2 میلیون افغانی می‌باشد که اگر پرداخت نکنند، برق آنها پس از ارسال اخطار از سوی این شرکت قطع خواهد شد. فرماندار هرات نیز در این مورد گفت: به زودی لیست بدهکاران به اداره برق هرات منتشر خواهد شد و تمامی مشترکین باید به منظور استفاده از برق در این استان بدهی خود را پرداخت نمایند. بیشترین بدهکاری در هرات از سوی ادارات دولتی است که شرکت برق هرات باید کمیته‌ای در این خصوص تشکیل دهد تا پس از بررسی‌های لازم، ادارات دولتی را ملزم به پرداخت بهای برق خود نمایند. (6  فوریه 2019- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
http://af.farsnews.com/economy/news/13971117000636
متوقف شدن تولید برق سد سلما در افغانستان
سد سلما بعد از سال‌ها در هرات افتتاح شد اما در حال حاضر به دلیل کمبود آب، امکان تولید برق را ندارد. از ابتدای افتتاح این سد، مقدار بسیار کمی برق تولید شده که در مواقع ضرورت حدود 20 مگاوات از این سد به برق شهری هرات اضافه شده است. در حال حاضر، بیشتر بر روی آبیاری اراضی از این سد تأکید شده است. سد سلما ظرفیت نگهداری 640 میلیون مترمکعب آب را دارد. این سد در سال 2016 با هزینه‌ای حدود 70 میلیون دلار (معادل 61/4 میلیون یورو) و با کمک کشور هند ساخته شده است. در ابتدای افتتاح این سد گفته می‌شد که سد سلما ظرفیت تولید 42 مگاوات برق را داشته و حدود 80 هزار هکتار زمین زراعی از آن آبیاری می‌شود. به گفته رئیس شرکت برشنای هرات، این استان حدود 80 تا 100 مگاوات برق را از ایران و حدود  50 تا 60 مگاوات برق را از ترکمنستان وارد می‌کند. همچنین به گفته وی، با توجه به مطالعاتی که در زمینه نیاز برق هرات انجام شده، در حال حاضر، این استان حدود 300 تا 400 مگاوات برق نیاز دارد، در حالی که فعلاً 170 مگاوات برق در اختیار دارد. در حال حاضر، سالانه میلیون ها دلار برای خرید برق از کشورهای همسایه هزینه می‌گردد و بنابر گزارش‌ها، سالانه از کشورهای ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان 1000 مگاوات برق خریداری می‌شود.
(22 ژانویه 2019- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/178336/ بند-سلما-حال-حاضر-هیچ-برقی-تولید-نمی-کند
بهره‌برداری از پست برق شهر شبرغان در افغانستان تا 2 ماه آینده
کار ساخت پست برق و نصب تجهیزات آن در شهر شبرغان در افغانستان به اتمام رسیده و قرار است تا دو ماه آینده به بهره‌برداری برسد. به گفته رئیس شرکت برشنای استان جوزجان، احداث این پست برق در زمینی به مساحت 60 هکتار و با هزینه 1/7 میلیون دلار (معادل 1/5 میلیون یورو) بوده که از 3 سال قبل با کمک بانک توسعه آسیایی در غرب شهر شبرغان انجام شده و در حال حاضر 95 درصد آن تکمیل گردیده است. وی افزود: در حال حاضر، مردم این شهر و شهرهای آقچه و خواجه دو کوه، از 15 مگاوات برق استفاده می‌کنند که با تکمیل این پست برق حدوداً به 63 مگاوات افزایش خواهد یافت. اگر بخواهیم از دید دیگری به این پروژه نگاه کنیم، سیستم کهنه و فرسوده برق موجود در شهر شبرغان نیز تعویض می‌شود و به جای آن یک سیستم برق‌رسانی منظم جایگزین می‌گردد.
(24 ژانویه 2019- منبع: آژانس خبری پژواک)
https://www.pajhwok.com/dr/2019/01/24/ سب-استیشن-برق-شهر-شبرغان-تا-دو-ماه-آینده-به-بهره-برداری-سپرده-ميشود
 
بیش از 300 بار تخریب خطوط انتقال و دکل‌های برق در افغانستان در سال گذشته
به گزارش پیام آفتاب، شرکت ملی برق افغانستان با همکاری اداره سازمان‌های محلی این کشور، نشستی را روز سه‌شنبه 12 ژانویه، جهت برق‌رسانی به استان‌های این کشور براساس اولویت بندی، در کابل برگزار کرد. به گفته ریاست شرکت ملی برق افغانستان، یکی از اهداف دولت، ایجاد وحدت ملی در جهت توزیع برق پایدار و ارزان در سراسر کشور می‌باشد. وی گفت: انتقال برق به استان‌های کشور بر اساس اولویت‌بندی شهروندان همان استان‌ها صورت می‌گیرد. به گفته وی، این شرکت در سال آینده 2/5 میلیارد افغانی (معادل 28/9 میلیون یورو) بودجه عمرانی دارد که طبق اولویت بندی شهروندان به مصرف خواهد رسید. وی تأکید کرد که در سال گذشته بیش از 300 مرتبه، خطوط انتقال و دکل‌های برق در سراسر این کشور تخریب شدند و این امر سبب افزایش هزینه‌ها به بیش از 300 میلیون افغانی (معادل 3/5 میلیون یورو) شد. وی خاطر نشان ساخت که شرکت ملی برق با کمبود نیروی متخصص مواجه است و فارغ‌التحصیلان رشته‌های دانشگاهی از توقع بسیار بالایی برخوردار هستند و حاضر نیستند در پست‌های پایین کار کنند. وی تغییر تعرفه مصرف برق از 2 ماه به یک ماه را نیازمند تغییر سیستم و دسته‌بندی‌های مصرف برق دانست و گفت که طرح این برنامه به شورای ملی فرستاده شده است. وی از شهروندان خواست در مصرف برق صرفه‌جویی نمایند تا خانوارهای بیشتری از برق بهره‌مند گردند. در همین حال، به گفته یکی از مقامات اداره سازمان‌های محلی، افغانستان برای رفاه اجتماعی نیاز به رشد اقتصادی 9 درصدی دارد و این هدف زمانی برآورده می‌شود که برنامه‌ریزی دقیق، بودجه سازی منظم و پاسخگویی مالی نهادهای محلی صورت گیرد. وی گفت: متصل شدن استان‌ها و شهرهای کشور به شبکه ملی برق، یک اصل مهم رشد اقتصادی است و وارد شدن نهادهای محلی موجب موفقیت این روند خواهد شد. در این نشست، شرکت ملی برق چهار تفاهم‌نامه همکاری با "بانک پشتنی"، "شرکت خدمات مریخ تکنولوژی"، "شرکت مخابراتی ام حواله اتصالات" و "شرکت تجارتی و لجستیکی کابل الف تا ی"، جهت سهولت در پرداخت قبض برق به امضاء رسانید. در عین حال، شرکت ملی برق از تعویض کنتورهای آنالوگ به کنتورهای دیجیتال و نصب کنتورهای هوشمند جهت آگاهی شهروندان از میزان مصرف برق و همچنین هزینه‌هایشان، خبر داد. این در حالی است که شهروندان افغانستان به ویژه در پایتخت همواره از کمبود برق در فصل زمستان شکایت دارند و شرکت ملی برق را متهم به کم کاری می‌کنند.
(8 ژانویه 2019- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/fa/doc/news/87527/ غالب-سال-گذشته-بیش-۳۰۰-بار-لین-ها-پایه-های-برق-کشور-تخریب
امضای قرارداد پروژه برق‌رسانی گلبهار – پنجشیر در افغانستان
قرارداد پروژه توسعه خط 110 کیلوولت گلبهار – پنجشیر و پست برق 110/20 کیلوولت پنجشیر در جلسه شورای عالی اقتصاد افغانستان مابین وزارت انرژی و آب و شرکت مجری در حضور ریاست جمهوری این کشور به امضاء رسید. هزینه این پروژه 10 میلیون دلار (معادل 8/7 میلیون یورو) می‌باشد. مدت انجام این پروژه 2/5 سال است و انتظار می‌رود با تکمیل شدن این پروژه 64 هزار خانوار از انرژی برق بهره‌مند گردند.
(23 دسامبر 2018- منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))                      
 
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش انرژی خورشیدی افغانستان
سرپرست وزارت انرژی و آب افغاستان روز یکشنبه 23 دسامبر، از بخش خصوصی خواست تا در بخش برق خورشیدی سرمایه‌گذاری کنند. وی گفت: پروژه 2 هزار مگاواتی برق خورشیدی در 5 استان کابل، قندهار، بلخ، هرات و ننگرهار عملی خواهد شد. همچنین به گفته وی، در هر منطقه، نیروگاهی با ظرفیت 400 مگاوات ایجاد خواهد شد. وی افزود که حداقل بسته‌های تولید برق، 50 مگاوات است. این طرح حدود یک ماه قبل مطرح شده بود و تا اواخر ماه دسامبر سال جاری فرصت برای اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران وجود دارد. به گفته وی، با اعلام این طرح، شرکت‌های فراوانی ابراز علاقه نموده و شماری از شرکت‌ها برای تولید 800 مگاوات برق اعلام آمادگی کرد‌ه‌اند. همچنین وی امیدوار است که با بهره‌برداری از این بسته 2 هزار مگاواتی، قیمت بهای برق نیز کاهش یابد. هم‌اکنون قیمت هر کیلووات برق وارداتی حدود 9 سنت دلار (معادل 7/9 یورو سنت) است. از سوی دیگر، وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که این کشور نزدیک به 300 روز آفتابی دارد که فرصت خوبی برای تولیدکنندگان برق خورشیدی می‌باشد. در این خصوص، ریاست شرکت برشنا به منظور تقویت انرژی تجدیدپذیر، طرح کاهش یا لغو مالیات بر نیروگاه خورشیدی را ارائه کرد که تا کنون مورد توجه وزارت دارایی قرار نگرفته است. وی خاطر نشان کرد که افغانستان جزو کشورهایی است که بالاترین تعرفه گمرکی را بر نیروگاه خورشیدی دارد، که باید این تعرفه کاهش یابد. در این مورد، ریاست مشارکت خصوصی و عامه وزارت دارایی گفت که این وزارتخانه برای هر پروژه یک مدل خاص دارد و براساس آن مالیات را محاسبه می‌کند. وی افزود که وزارت دارایی به پروژه‌های زیادی تسهیلات مالی پرداخته است. به عنوان مثال، به دو پروژه برق خورشیدی در قندهار اشاره کرد که از طرف این وزارتخانه 14 میلیون دلار (معادل 12/2 میلیون یورو ) حمایت مالی شده‌اند. سال قبل، وزارت انرژی و آب افغانستان به منظور رفع کمبود برق در مجتمع صنعتی استان قندهار، ساخت نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 10 مگاوات را توسط یک شرکت هندی تحت عنوان "داینستی" آغاز کرد. بر اساس گفته‌های مسئولین شرکت برشنا، هزینه این پروژه حدود 20 میلیون دلار (معادل 17/5 میلیون یورو ) برآورده گردیده که 10 میلیون دلار (معادل 8/7 میلیون یورو) آن توسط برنامه توسعه ‌بین‌المللی آمریکا و بقیه توسط شرکت هندی داینستی تأمین شده است. در خصوص پروژه 2 هزار مگاواتی نیز پشتیبانی توسط بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی صورت خواهد گرفت. به گفته سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، طی 2 سال گذشته حدود 370 میلیون دلار (معادل 323/0 میلیون یورو ) در 5 پروژه تولید برق در قندهار، نغلو و منابع گازی در شبرغان و مزار، سرمایه‌گذاری شده است. وی گفت: اگر تمامی این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند، تا 2 سال دیگر سرتاسر افغانستان به شبکه ملی برق وصل خواهد شد. در حال حاضر، حدود 7 استان به برق سراسری متصل هستند. شهروندان بسیاری دیگر از استان‌ها، توسط برق ژنراتور خانه‌هایشان را روشن می‌کنند که هزینه‌های زیادی دارد. (24 دسامبر 2018- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
برنامه افغانستان برای اضافه کردن 340 کیلووات به شبکه برق این کشور  برای اولین بار با استفاده از پروژه برق هیبریدی
قرارداد ساخت پروژه برق هیبریدی بادی خورشیدی در ننگرهار به امضاء رسید که بر اساس آن 340 کیلووات به ظرفیت شبکه برق این استان اضافه خواهد شد. این قرارداد مابین وزارت نوسازی و توسعه روستایی افغانستان، کره جنوبی و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) روز چهارشنبه 26 دسامبر منعقد گردید. به گفته وزیر نوسازی و توسعه روستایی افغانستان، این پروژه با ظرفیت 340 کیلووات شامل 200 پنل خورشیدی و 140 توربین بادی خواهد بود. این پروژه، برق 2 هزار خانوار، در روستاهای مختلف منطقه نور در ننگرهار را تأمین خواهد کرد و ظرف مدت 15 ماه به اتمام خواهد رسید. هزینه این پروژه 340 میلیون افغانی (معادل 4/0 میلیون یورو) می‌باشد که توسط کره جنوبی و برنامه توسعه ملل متحد تأمین خواهد شد. وی اشاره کرد که علاوه بر 2 هزار خانوار، 31 مسجد، 7 مدرسه، 2 درمانگاه و 20 شرکت کوچک از این پروژه بهره‌مند خواهند شد. (26 دسامبر 2018- منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
پایان وابستگی افغانستان به همسایگان در زمینه انرژی
توسعه و کنترل داخلی منابع انرژی برای تأمین بلند مدت امنیت انرژی افغانستان، کاهش آسیب­های زیست محیطی و آینده­ روشن اقتصادی این کشور اهمیت دارد. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت ملی برق افغانستان برشنا (DABS)، این کشور حدود 1000 مگاوات برق خود را از ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان وارد می­کند. با این حال منابع انرژی خارجی می­توانند غیر قابل اعتماد باشند. در ماه ژانویه، ترکمنستان عرضه برق به روستاهای دور افتاده در شمال افغانستان را به دلیل اختلاف قیمت، قطع کرد و خواستار افزایش 100 درصدی قیمت شد. این تلاش برای این که افغانستان مجبور به تسلیم شود، موفق نبود و برق سریعاً وصل شد. اما این اتفاق نشان داد که منابع انرژی داخلی تا چه حد برای امنیت ملی افغانستان اهمیت دارد. اخیراً، در ماه ژوئن سال جاری، ایران به طور ناگهانی میزان صادرات خود به افغانستان را به دلیل به پایین بودن آب پشت سدها در اثر افزایش دمای هوا، کاهش داد.
(4 دسامبر 2018- منبع: newsecuritybeat) واردات برق بیشتر به افغانستان به دلیل کمبود برق
به گفته سخنگوی شرکت برشنا، رئیس عملیاتی و رئیس برنامه شرکت برشنا در حال حاضر به کشورهای ازبکستان و تاجیکستان سفر کردند تا در مورد خرید و ترانزیت برق ازبکستان از طریق تاجیکستان با این کشورها گفتگویی داشته باشند که بعد از توافق، به زودی بیش از 100 مگاوات برق وارد افغانستان خواهد شد. وی در پاسخ به سوال مطرح شده در این مورد که به چه امیدی هنوز شبکه توزیع برق در مناطق حاشیه‌ای شهر کابل توسعه پیدا می‌کند؟ گفت: در نوامبر سال 2019، شرکت برشنا تصمیم به واردات 2 هزار مگاوات برق به کابل را دارد، لذا باید شبکه‌های از قبل وجود داشته باشد تا برق وارد شود و مورد استفاده قرار گیرد. وی گفت: یک جدول طبقه بندی شده در خصوص توزیع برق در مناطق مختلف کابل تهیه شده و تا چند روز آینده، در صفحات اجتماعی قرار خواهد گرفت. طبق این جدول ارگان‌های سیاسی، بیمارستان‌ها، نهادهای امنیتی، ریاست جمهوری و سایر ارگان‌هایی که در آن مسائل ملی مطرح است در دسته نخست قرار دارند. مجتمع‌های صنعتی نیز در این دسته قرار گرفته‌اند و از 7:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر برق دارند، از 4:30 بعد از ظهر تا 10:00 شب برق آنها قطع خواهد شد. سپس از 10:00 شب تا 5:00 صبح مجدداً برق دارند و از 5:00 صبح تا 7:30 صبح برق آنها قطع خواهد شد و به همین منوال این روند هر روز برای این مجتمع‌ها ادامه دارد. وی گفت: از اول ماه ژانویه سال آینده، جهت کاهش قطع برق در کابل از توربین‌های حرارتی جهت تولید برق استفاده خواهد شد.
(11 دسامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))      
       https://www.avapress.com/fa/news/175741/ کمبود-انرژی-برق-کابل-برشنا-واردات-بیشتر-افغانستان-خبر-میدهد
اتصال 150 مگاوات برق به کابل
شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا) اعلام کرد که خط دوم برق وارداتی ازبکستان به کابل پس از ترمیم وصل شده است. به گفته سخنگوی این شرکت، خط وصل شده، 150 مگاوات برق را به استان کابل انتقال می‌دهد. وی گفت: این خط برق وارداتی در کشور ازبکستان، دچار مشکل فنی شده بود و اکنون دوباره ترمیم شده است. این در حالی است که با فرا رسیدن فصل سرما، مشکل بی برقی و نوسانات برق در کشور به وجود خواهد آمد و در پی آن اعتراضات مردمی را به دنبال خواهد داشت. شایان ذکر است که در مجموع 300 مگاوات برق از ازبکستان به افغانستان انتقال داده می‌‌شود.
(30 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/174997/ 150-میگاوات-برق-کابل-وصل
ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی در افغانستان
بزرگترین نیروگاه خورشیدی افغانستان در استان هرات ساخته خواهد شد. این نیروگاه ظرفیت تولید 400 مگاوات برق را دارا می‌باشد و با ساخت آن استان هرات در بخش تولید برق به خودکفایی می‌رسد. به گفته رئیس شرکت برشنای هرات، در حال حاضر، هرات به 300 مگاوات برق نیاز دارد که حدود 180 مگاوات برق از کشورهای ایران و ترکمنستان به این استان وارد می‌شود. دولت افغانستان در نظر دارد تا بیشتر روی منابع انرژی خود سرمایه‌گذاری نماید. هم‌اکنون، کارهای اولیه این نیروگاه آغاز شده و ساخت آن یکی از اولویت‌های دولت می‌باشد. افغانستان در نظر دارد در آینده، چندین نیروگاه بزرگ خورشیدی در استان‌های قندهار، کابل، ننگرهار و بلخ مشابه با طرح انرژی خورشیدی هرات بسازد. همواره با افزایش مصرف برق در فصل‌های تابستان و زمستان، برق وارداتی کشورهای همسایه به هرات، نیاز مشترکین این استان را برطرف نمی‌سازد. امید می‌رود با استفاده از انرژی خورشیدی مشکل برق در هرات از بین برود. استان هرات ظرفیت لازم برای بهره‌برداری از انرژی باد و خورشیدی را دارد. بادهای 120 روزه استان هرات از شهره خاصی برخوردار هستند. دولت باید از این بادها در جهت تولید برق استفاده نماید. رئیس شرکت برشنا گفت: برق خورشیدی و بادی به مراتب ارزان‌تر از برق وارداتی می‌باشد. وی گفت: در حال حاضر، بیش از 1 مگاوات برق در مجتمع صنعتی هرات از انرژی بادی و خورشیدی تولید می‌شود. نیروگاه برق‌آبی سلمای هرات نیز ظرفیت تولید 42 مگاوات برق را دارد. اما به گفته مسئولین شرکت برشنای هرات، این نیروگاه به دلیل اینکه یک نیروگاه برق‌آبی است، همیشه توانایی تولید برق را نخواهد داشت. افغانستان سالانه میلیون‌ها دلار به خاطر خریداری برق از کشورهای همسایه پرداخت می‌کند، اما اقتصاددانان معتقدند که دولت با سرمایه‌گذاری بر روی منابع انرژی برق، حتی می‌‌تواند در آینده به کشورهای همسایه برق صادر نماید.
(29 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
http://www.ufuqnews.com/archives/98103
 
افزایش هزینه نگهداری از دکل‌های برق در افغانستان
به گفته مسئولین شرکت برشنا، در برخی از شهرهای افغانستان، قدرتمندان محلی به بهانه‌های گوناگون تلاش می‌کنند که حتی در پروژه‌های راه‌اندازی و انتقال برق نیز سهیم باشند. سال جاری، به دلیل تخریب دکل‌های برق و قطع سیم‌های برق در افغانستان بدترین سال برای شرکت برشنا بوده است. مسئولین شرکت برشنا می‌گویند که با توسعه شبکه برق در کشور، برخی از مسیرهای انتقال برق در جنوب و شرق کشور برای این شرکت بسیار پرهزینه بوده است. به گفته رئیس این شرکت، با هر بار قطع شدن سیم‌های برق وارداتی در مسیر ارغنده – غزنی، مردم از این شرکت برای راه‌اندازی مجدد خطوط برق در زمین‌هایشان پول درخواست می‌کنند. علاوه بر این، در سال جاری شرکت برشنا به دلیل تخریب سه دکل برق در کندز، بیش از 8 میلیون دلار (بیش از 7 میلیون یورو) خسارت دیده است. هزینه‌های این شرکت در بخش نگهداری و مراقبت از دکل‌های برقی از 250 میلیون افغانی (معادل 2/9 میلیون یورو) به 450 میلیون افغانی (معادل 5/2 میلیون یورو) رسیده است. در حال حاضر، نگهداری و مراقبت از پروژه‌های برق در افغانستان یک منبع درآمد برای قدرتمندان محلی تبدیل شده، که دولت نمی‌تواند در این مورد کاری انجام دهد. براساس اطلاعات داده شده از سوی شرکت برشنا، با تخریب هر دکل برق در کشور به طور میانگین تا 200 هزار دلار (معادل 175/1 هزار یورو) به این شرکت خسارت وارد می‌گردد. (12 نوامبر 2018 - منبع: طلوع نیوز)
https://www.tolonews.com/fa/sport/ افزایش-هزینۀ-مراقبت-پایه‌های-برق-برای-برشنا-درپی-مداخله-زورمندان
 
بدهی صدها میلیون افغانی ادارات دولتی و کارخانه‌های مجتمع‌های صنعتی به اداره برق هرات
رئیس اداره برق هرات از بدهکاری 850 میلیون افغانی (معادل 8/9 میلیون یورو) کارخانه‌های مجتمع‌های صنعتی، ادارات و مشترکین برق این استان به اداره برق هرات خبر داد. وی گفت: این اداره با همکاری فرماندهی پلیس هرات تاکنون توانسته مقداری از طلب خود را به دست آورد و امید می‌رود تا باقی‌مانده آن نیز با همکاری پلیس هرات جمع‌آوری گردد. همچنین وی از ادامه کار برق‌رسانی در شهرهای استان هرات خبر داد و گفت علاوه بر نصب و راه‌اندازی دکل‌های برق و خطوط برق و همچنین راه‌اندازی پست برق در شهرهای کرخ، چشت و اوبه، در حال حاضر نیز کارها و فعالیت‌های این اداره در شهر پشتون زرغون نیز ادامه دارد. از سوی دیگر، وی از رفع مشکلات احتمالی شهروندان در فصل سرما صحبت کرد و افزود: برخی اقدامات از سوی این اداره برای جلوگیری از بروز مشکلات از جمله نوسانات و قطعی برق در فصل سرما انجام شده، که می‌توان به امتداد خطوط کمکی، خارج کردن دکل‌های برق از مسیر سیلاب‌ها و جایگزینی آنها در مکان‌‌های امن و تبدیل برخی از دکل‌های فرسوده و خطوط برق آسیب دیده اشاره کرد. (4 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173483/ صدها-میلیون-افغانی-بدهی-اداره-برق-هرات-هنوز-پرداخت-نشده-است
امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری جهت خط برق 500 کیلوولتی TAP
به گفته سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری جهت خط برق 500 کیلوولتی TAP روز چهارشنبه 7 نوامبر، با شرکت سرمایه‌گذار ترکی چالیک هولدینگ به امضاء رسید. ارزش این سرمایه‌گذاری 2- 1/6 میلیارد دلار (1/8- 1/4 میلیارد یورو) در سه کشور ترکمنستان، افغانستان و پاکستان اعلام شده است. همچنین وی گفت: با انتقال برق از ترکمنستان به پاکستان علاوه بر اینکه افغانستان از دریافت  1000 مگاوات برق بهره‌مند خواهد شد، جهت ترانزیت برق ترکمنستان به پاکستان نیز سالیانه حدود 100 میلیون دلار (معادل 87/6 میلیون یورو) حق ترانزیت دریافت خواهد کرد. براساس این تفاهم‌نامه، شرکت ترکی چالیک هولدینگ در طی 6 ماه اول، طرح پیشنهادی مالی و فني پروژه را تهیه و به وزارت انرژی و آب افغانستان ارائه خواهد کرد. سرمایه‌گذاری این شرکت شامل امتداد خط 500 کیلوولت و دو مدار با ظرفیت 2 هزار مگاوات برق در داخل خاک ترکمنستان و افغانستان و راه‌اندازی پست‌های برق 500 کیلوولت ترکمنستان و افغانستان می‌باشد که طی 3 سال تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید. طول اين خط برق 500 کیلوولتي در داخل خاک افغانستان 750 کیلومتر است و با آغاز از بندر تورغندی به شهرهای هرات، فراه، قندهار و سرانجام به سپین بولدک در امتداد شاهراه عمومی، امتداد خواهد یافت. وی با تأکید بر اهمیت اقتصاد داخلی و منطقه‌ای این پروژه گفت: راه‌اندازی پروژه TAP می‌تواند در تأمین صلح و امنیت در افغانستان نیز تأثیر مثبت به جا گذارد.
(7 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173651/ فاهمنامه-سرمایه-گذاری-روی-خط-برق-500-کیلوولت-tap-امضا
قطع برق در استانهای لغمان و ننگرهار افغانستان : تعطیلی صدها کارخانه و بیکاری 1000 نفر
به گزارش اتاق تجارت و صنایع ننگرهار، برق استان‌های لغمان و ننگرهار از یک ماه قبل تا به حال قطع است و تولیدات صدها کارخانه متوقف شده است. یکی از اعضای اتاق تجارت و صنایع ننگرهار در روز یکشنبه 8 نوامبر گفت که با قطع شدن خطوط برق ننگرهار، 360 کارخانه در این استان از فعالیت بازمانده و 1000 کارگر بیکار شده‌اند. این در حالی است که استانداری ننگرهار و لغمان و همچنین دولت برای حل این مشکل هنوز هیچ اقدام اساسی انجام نداده‌اند و همین موضوع سبب اعتراضات مردمی گشته است. با اینکه دفتر استانداری ننگرهار مشکلات ناشی از بی برقی‌ها در این استان را قبول دارد، اما برای وصل مجدد خطوط برق، از علمای دینی و بزرگان قومی کمک خواسته تا این مشکل را حل نمایند. سخنگوی استانداری ننگرهار گفت: برای حل دائمی این مشکل، استاندار ننگرهار با رئیس شرکت برق، مشاور شورای امنیت ملی و مسئولین برخی از نهادهای دولتی گفتگو کرده و امید می‌رود تا مسیر انتقال خطوط برق از نغلو به ننگرهار تغییر یابد. شرکت برق، قطع خطوط برق ننگرهار و لغمان را کار مخالفان مسلح دولت عنوان کرده است. یک ماه قبل، خطوط برق سد نغلو به شهر بادیخ لغمان از سوی طالبان قطع شده و مخالفین تاکنون اجازه وصل مجدد برق را نداده‌اند.
(8 نوامبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/173530/ قطع-برق-لغمان-ننگرهار-تعطیلی-صدها-فابریکه-بیکاری-یک-هزار-نفر
کلنگ زنی سه پروژه برق‌رسانی در استان بامیان در افغانستان توسط رئیس جمهور این کشور
رئیس جمهور افغانستان در سفر به استان بامیان کلنگ سه پروژه برق‌رسانی با هزینه‌ای حدود 80 میلیون دلار را به زمین زد. پروژه اول، پست برق 220/20 کیلوولت در منطقه دشت اژدر استان بامیان با ظرفیت 32 مگاوات و به ارزش 11/6 میلیون دلار (معادل 10/2 میلیون یورو) می‌باشد. کار اجرايي این پروژه توسط شرکت چینی "ام اس زینجاینگ" انجام می‌شود. پروژه دوم، امتداد خط انتقال 220 کیلوولت با ظرفیت 300 مگاوات از پست برق دوشی به شهر بامیان و به ارزش 43/8 میلیون دلار (معادل 38/4 میلیون یورو) می‌باشد که کار اجرايي آن توسط شرکت هندی KEC انجام خواهد شد. پروژه سوم ساخت شبکه برق‌رسانی شهر بامیان به ارزش 24/1 میلیون دلار (معادل 21/1 میلیون یورو) می‌باشد. کار اجرايي این پروژه توسط شرکت هندی "شیاماپاور" انجام خواهد شد. هزینه مالی هر سه پروژه یاد شده از سوی بانک توسعه آسیایی تأمین می‌شود و قرار است این پروژه‌ها طی 2 سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسند.
(10 نوامبر 2018 - منبع: FARS NEWS AGENCY)
http://af.farsnews.com/economy/news/13970819000319
 
امضای قرارداد مابین ترکمنستان و افغانستان جهت تأمین برق افغانستان
به گزارش ترکمنستان امروز، قراردادی مابین وزارتخانه‌های انرژی ترکمنستان و افغانستان برای پروژه خط انتقال ترکمنستان- افغانستان- پاکستان در عشق آباد امضاء شد. در این قرارداد به ویژه به حجم صادرات برق از طریق خطوط انتقال جدید برق 300 مگاواتی به هرات و هر یک از شهرهای قندهار اشاره شده است. در آینده نزدیک، ترکمنستان قصد دارد این میزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهد. سال‌هاست که افغانستان از طریق خطوط انتقال برق یمامنازار – اندخوی (Ymamnazar-Andkhoy) و سرهتابات – هرات (Serhetabat-Herat) از ترکمنستان برق و (گازمایع) را با قیمت‌های کم وارد می‌نماید. ترکمنستان در تابستان سال جاری جهت تأمین برق افغانستان، برق 100 مگاواتی را از طریق خطوط انتقال مرزی رباط – کاشان – کالای نو (Rabat-Kashan-Kalay nau) به این کشور صادر کرد. به گزارش ترکمنستان امروز، در راستای انجام این پروژه تاکنون کارهای زیادی صورت گرفته است که می‌توان به احداث و راه‌اندازی پست‌های جدید برق و همچنین راه‌اندازی خطوط انتقال 112 کیلومتری اشاره کرد. (13 اکتبر 2018 - منبع: AZERNEWS) امضای قرارداد 25 میلیون دلاری (معادل 7/21 میلیون یورو) پروژه آبیاری و تولید برق شهرستان خان آباد در استان قندوز افغانستان
قرارداد پروژه آبیاری و تولید برق خان آباد در استان قندوز افغانستان میان وزارت انرژی و آب این کشور و یک شرکت هندی با حضور رئیس جمهور افغانستان به امضاء رسید. هدف از امضای این قرارداد، بهبود و توسعه سیستم آبیاری و تولید برق در این شهرستان می‌باشد. این پروژه با هزینه 25 میلیون دلار (معادل 7/21 میلیون یورو) به بهره‌برداری خواهد رسید و علاوه بر تولید 4/10 مگاوات برق، 47 هزار هکتار زمین زراعتی را نیز تحت آبیاری قرار خواهد داد و 18 هزار خانوار از آن بهره‌مند خواهند شد. (14 اکتبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
 
پشتیبانی نیروگاه جدید خورشیدی در افغانستان توسط IFC  (مؤسسه مالی بین‌المللی و یکی از اعضای بانک جهانی)
IFC (مؤسسه مالی بین‌المللی و یکی از اعضای بانک جهانی) قراردادی را جهت طراحی یک نیروگاه خورشیدی 40 مگاواتی در افغانستان با این کشور به امضاء رسانید. ظرفیت این نیروگاه دو برابر ظرفیت فعلی انرژی خورشیدی در این کشور خواهد بود. در افغانستان، حدود 28 درصد از مردم از نعمت برق برخوردارند. سه دهه جنگ و درگیری در افغانستان به سیستم برق این کشور آسیب رسانیده است. 80 درصد برق افغانستان از برق وارداتی تأمین می‌شود و خاموشی‌های مکرر در برخی از نقاط این کشور به 15 ساعت در روز نیز رسیده است. طی یک برنامه بلندمدت، افغانستان در نظر دارد تا 2 هزار مگاوات انرژی خورشیدی را جهت افزایش تولید برق فراهم نماید و در حال حاضر قراردادی را جهت نصب و راه‌اندازی یک نیروگاه خورشیدی 40 مگاواتی با IFC به امضاء رسانیده تا این مدل جدید شروعی برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی بعدی باشد تا بتواند این کشور را به هدف تولید 2 هزار مگاوات برق برساند.
(19 سپتامبر 2018 - منبع: Web Wire)
جلوگیری از قطع برق وارداتی ایران به هرات به درخواست استاندار  هرات
روز چهارشنبه 5 سپتامبر، تعدادی از مقامات محلی هرات به ایران سفر کردند و در مدت سفر سه روزه‌شان به ایران در بخش‌های مختلف با مقامات ایران گفتگو کردند. در این حال، استاندار هرات هنگام بازدید از تأسیسات زیربنایی شبکه برق شهر مشهد در ایران، خواستار جلوگیری از قطع برق شهروندان هرات شد. زیرا، برق نیمی از شهروندان هرات از طریق استان خراسان رضوی در ایران تأمین می‌شود. به گفته سخنگوی استانداری هرات، استانداری خراسان رضوی از سرمایه‌گذاران هرات درخواست سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق در ایران کرده تا برق صادراتی ایران به هرات قطع نشود. قطعی برق در هرات موجب نگرانی صنعتگران و مردم شده است. این در حالی است که در تابستان سال جاری به دلیل کاهش تولید برق در ایران، برق وارداتی به استان هرات قطع گردیده بود.
(8 سپتامبر 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
افزایش چشمگیر صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
تاجیکستان صادرات برق خود را به کشورهای همسایه افزایش داد. براساس آمار برآورد شده، ارزش صادرات برق این کشور در 8 ماه اول سال جاری بیش از 62/2 میلیون دلار (معادل 52/9 میلیون یورو) بوده که 56/6 درصد یا 22/5 میلیون دلار (معادل 19/2 میلیون یورو) بیش از مقدار مشابه در سال گذشته می‌باشد. در طی این 8 ماه، تولید برق در این کشور بیش از 5/13 میلیارد کیلووات ساعت بوده که 10/1 درصد بیشتر از ماه‌های ژانویه تا اوت در سال 2017 می‌باشد. حدود 12/9 میلیارد کیلووات ساعت از کل مجموع تولید توسط نیروگاه‌های برق آبی بوده که تنها در ماه اوت، این کشور 1/9 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است. خریداران عمده برق این کشور، افغانستان و ازبکستان می‌باشند. تاجیکستان در نظر دارد در سال جاری، صادرات برق به افغانستان را 200 میلیون کیلووات ساعت افزایش دهد. در سال گذشته تاجیکستان 1/3 میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان صادر کرده است. براساس توافقنامه میان این دو کشور، این رقم در سال جاری به 1/5 میلیارد کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت. طبق گزارش اعلام شده، در سال 2017، تاجیکستان برق را به افغانستان با قیمت 4/081 سنت (معادل 3/5 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت صادر کرده است .تعرفه برق صادراتی تاجیکستان به افغانستان سالانه، 3 درصد افزایش می‌یابد. صادرات برق تاجیکستان به افغانستان در سال گذشته، 52/3 میلیون دلار (معادل 43/8 میلیون یورو) بوده است. (18 سپتامبر 2018 - منبع: AZERNEWS)
تلاش‌ها جهت تسریع روند کار پروژه انتقال برق 1000 مگاواتی از ازبکستان به افغانستان
به گزارش خبرگزاری آوا، یک هیأت ازبکستانی به همراه وزیر امور خارجه این کشور جهت دیدار با رئیس عملیاتی و رئیس مالی و اداری شرکت برشنای افغانستان وارد کابل شدند. این هیأت تعهد نمودند که اقدامات جدی را در خصوص تسریع پروژه انتقال برق 1000 مگاواتی از ازبکستان به افغانستان انجام دهند و تا زمان مقرر این پروژه را به اتمام برسانند. بدین ترتیب، به گفته مقامات شرکت برشنا، طی هشت ماه آینده کار اتصال خطوط برق از سرخان به کابل به اتمام خواهد رسید و مطابق با قرارداد از طرف ازبکستانی درخواست گردید تا در زمان تعیین شده کار این پروژه را در کشورش به اتمام برساند. در حال حاضر، ازبکستان 300 مگاوات برق به افغانستان صادر می‌نماید که در خصوص افزایش برق وارداتی ازبکستان از 300 مگاوات به 500 مگاوات نیز بین طرفین بحث و گفتگو صورت گرفت. رئیس عملیات شرکت برشنا گفت: جهت تحقق این امر، علاوه بر تعویض کابلی که از بالای دریای آمو به افغانستان وصل است، باید ظرفیت پست‌ها را نیز در داخل خاک ازبکستان افزایش دهند. به گفته وی، در آینده، هیأتی از شرکت برشنای افغانستان به ازبکستان سفر خواهد کرد تا در خصوص خرید تجهیزات برقی اعم از: ترانسفورماتورها، دستگاه­های اندازه­گیری هوشمند، دستگاه­های اندازه­گیری پیش پرداخت، دستگاه­های اندازه­گیری دیجیتالی و دیگر تجهیزات مورد نیاز با شرکت‌های ازبکستان وارد گفتگو شوند.
(28 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)) 
بدهکاری تعدادی از مشترکین برق استان فاریاب به شرکت برشنای افغانستان
به گفته یکی از مسئولین شرکت برشنا، تعدادی از مشترکین برق در چهار شهرستان استان فاریاب در افغانستان (پشتونکوت، خواجه سبزپوش، شیرین تگاب و دولت آباد)، حدود 182 میلیون افغانی (معادل 2/13 میلیون یورو) به این شرکت بدهکار هستند که تداوم این کار، موجب قطع برق وارداتی از سوی ترکمنستان خواهد شد. به گفته وی، به دلیل تهدیدات بیش از حد امنیتی، کارمندان این اداره نمی‌توانند به این شهرها رفته و برق مشترکینی را که پول خود را پرداخت نکرده‌اند قطع نمایند. وی گفت: از طرفی، گروه طالبان در شهرهای شیرین تگاب و دولت آباد، اقدام به جمع‌آوری پول برق کرده‌اند که این امر، خود چالشی در برابر این شرکت می‌باشد. وی با بیان اینکه، شرکت برشنا مسئول خرید برق از ترکمنستان و عرضه به مردم است. در صورتی که مشترکین برق بدهی‌های خود را پرداخت ننمایند و طالبان نیز به جمع‌آوری پول برق ادامه دهد، این امر موجب می‌گردد تا این شرکت نتواند پول ترکمنستان را به موقع پرداخت نماید و بدین ترتیب ترکمنستان برق صادراتی‌اش را به افغانستان قطع خواهد کرد. در حال حاضر، مشترکین شهر میمنه مرکز استان فاریاب و 8 شهر دیگر این استان از برق وارداتی کشور ترکمنستان استفاده می‌کنند. طبق آمار اعلام شده توسط رئیس شرکت برشنای فاریاب، تعرفه نرخ برق جهت مصرف منازل شخصی در این استان به ازای هر کیلووات ساعت 3/75 افغانی (معادل 4/4 یورو سنت) می‌باشد که ارزانترین نرخ به تناسب سایر مناطق در این کشور است.
(29 اوت 2018 - منبع: آژانس خبری پژواک)
کاهش تولید برق در استان‌های هلمند و قندهار  افغانستان به دلیل کمبود آب در سد کجکی
به گفته رئیس برق هلمند، در نتیجه کم شدن آب در سد کجکی، تولید برق در این سد به 11 مگاوات کاهش یافته است. وی گفت: این سد در گذشته، 51 مگاوات برق تولید می‌کرده، اما در سال جاری به دلیل کم شدن آب و خشکسالی، ظرفیت تولید برق به 40 مگاوات تنزل یافته است. وی از مشترکین برق در قندهار و هلمند درخواست کرد تا مصرفشان را کاهش دهند و پول برق را نیز به موقع پرداخت نمایند. همچنین به گفته وی، کشاورزان نیز از آب این سد استفاده کرده و از آنها نیز تقاضا شده تا در مصرف آب محتاط باشند که در آینده با مشکل کمبود آب مواجه نشوند. در حال حاضر در اواخر شب، در این دو استان، برق به نوبت توزیع می‌شود که در صورت همکاری و صرفه‌جویی مردم و مدیریت درست آب، به زودی این مشکل برطرف خواهد شد. شایان ذکر است که در حال حاضر، یک شرکت ترکیه‌ای برای نصب چهار توربین دیگر در سد کجکی، سرویسی را راه‌اندازی کرده که با فعال شدن توربین‌ها، ظرفیت تولید برق این نیروگاه، به ۱۵۱ مگاوات افزایش خواهد یافت که استان‌های همجوار نیز از آن بهره‌مند خواهند شد.
(25 اوت 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
سرمایه‌گذاری 50 میلیون دلاری (معادل 43/8 میلیون یوروی ) چینی‌ها در بخش انرژی خورشیدی در هرات افغانستان
به گفته مسئولین اتاق صنایع و معادن هرات، چینی‌ها 50 میلیون دلار (معادل 43/8 میلیون یورو) در شهرک صنعتی هرات در بخش انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری می‌کنند. در روز پنجشنبه 9 اوت، تفاهم نامه این پروژه با ظرفیت 50 مگاوات، مابین صنعتگران هرات و شرکت چینی "کاسا" به امضاء رسید. به گفته مدیر این شرکت، انرژی خورشیدی بهترین نوع انرژی تجدیدپذیر است و هرات آب و هوای مناسب برای این انرژی را دارا می‌باشد که با سرمایه‌گذاری در این بخش می‌توان برق خورشیدی را جایگزین برق فعلی کرد. این در حالی است که به دلیل مشکلات برق وارداتی از ایران، تجار شهرک صنعتی هرات با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند. هرات با داشتن شدت بالای تابش خورشید و بادهای 120 روزه قابلیت استفاده از انرژی خورشیدی و بادی را دارد.
(9 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری افق)
افتتاح سه پروژه برق‌رسانی در استان کاپیسای افغانستان
رئیس جمهور افغانستان، سه پروژه برق‌رسانی در شهرهای گلبهار و کوهستان استان کاپیسا را افتتاح نمود. به گزارش آوا، این پروژه‌ها شامل توسعه خطوط انتقال برق 220 کیلوولت از پشته سرخ به گلبهار، پست برق 20/20 کیلوولت گلبهار و خطوط انتقال برق 110 کیلوولتی از پست برق گلبهار به پست برق تپه احمد بیک می‌باشد. هزینه کل این پروژه‌ها 65/8 میلیون دلار (معادل 57/6 میلیون یورو) بوده که توسط ارتش آمریکا تأمین مالی شده است. ظرفیت کل پست برق گلبهار با دو ترانسفورماتور 110/220 کیلوولت، 160×2 مگاولت آمپر است که مربوط به استان پنجشیر و شهرهای تگاب و نجراب می‌باشد. همچنین، ظرفیت دو ترانسفورماتور توزیع دیگر 20/220 کیلوولت، 16×2 مگاولت آمپر می‌باشد که بخش‌هایی از استان‌های کاپیسا و پروان را تحت پوشش قرار می‌دهد. از طرفی دیگر، پست برق گلبهار به عنوان نقطه ارتباطی بین برق وارداتی و آبی می‌باشد که فعلاً تا حدود 70 مگاوات برق را به ننگرهار انتقال داده است. در حال حاضر، شرکت برق کاپیسا، خدمات برق‌رسانی به 11100 مشترک را عهده‌دار می‌باشد که با بهره‌برداری از پروژه‌های فوق‌الذکر، بیشتر از 30 هزار مشترک جدید به این تعداد نیز افزوده خواهد شد. (8 اوت 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
بهره‌برداری از یک پروژه برق وارداتی در بادغیس افغانستان
رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه 26 ژوئیه، در سفرش به استان بادغیس، پروژه 16 مگاواتی برق وارداتی ترکمنستان را در این استان افتتاح کرد. احداث این پروژه، 6 سال قبل از شهر رباط کشان ترکمنستان به مرکز استان بادغیس آغاز گردید و قرار بود که طی مدت یک سال و نیم به پایان برسد. با بهره‌برداری از این پروژه، 7 هزار خانوار در قلعه نو از نعمت برق بهره‌مند شدند و قرار است به زودی، 10 هزار خانوار دیگر در شهرهای قادس، مقر و آبکمری نیز از انرژی برق برخوردار شوند. پیش از این، تعداد کمی از مشترکین مرکز استان بادغیس از برق حرارتی و آنهم با پرداخت 40 افغانی (معادل 47/3 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت برق استفاده می‌کردند که با بهره‌برداری از این پروژه این هزینه‌ها به 6 افغانی (معادل 7/0 یورو سنت) به ازای هر کیلوات ساعت برق کاهش یافته است. همزمان با بهره‌برداری از این پروژه، یک تفاهم نامه دیگر میان سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان و وزیر انرژی ترکمنستان امضاء گردید که بر اساس آن، یک خط انتقال برق 110 کیلوولتی از منطقه اتا مراد ترکمنستان به شهرهای خم آب و قرقین جوزجان افغانستان کشیده خواهد شد و همچنین در این شهرها دو پست برق نیز احداث خواهد شد. امتداد خطوط برق 110 کیلوولت از مرز کشور ترکمنستان تا قلعه نو در استان بادغیس به طول 52 کیلومتر می‌باشد. ساخت پست برق آن که در ابتدا به یک شرکت ایرانی به نام صانیر واگذار شده بود، از سوی شرکت شهاب نیرو که یک شرکت داخلی است، با هزینه 14 میلیون دلار (معادل 12/0 میلیون یورو) تکمیل گردید. (26 ژوئیه 2018 - منبع: طلوع نیوز)
انتقال 76 مگاوات برق به ننگرهای افغانستان توسط یک ترانسفورماتور جدید
به گفته مقامات استان ننگرهای افغانستان، با فعال‌سازی یک ترانسفورماتور جدید ظرفیت انتقال برق به این استان تا 76 مگاوات افزایش یافته است. به گفته فرماندار استان ننگرها، 4 ترانسفورماتور پس از تعمیر فعال شده‌‌اند که هزینه تعمیر آنها 3/5 میلیون دلار (3 میلیون یورو) بوده و می‌توانند نیازهای برق ساکنین و مجتمع‌های صنعتی این استان را رفع نمایند. با این وجود، همچنان واردات برق از تاجیکستان به این استان ادامه دارد و خطوط انتقال برق از تاجیکستان به ننگرها متصل می‌باشد. در عین حال، پروژه احداث یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 100 مگاوات در شهر رودات آغاز شده و به گفته مقامات، بخش‌ خصوصی نیز می‌تواند در ساخت و ساز این پروژه شرکت و سرمایه‌گذاری نماید. به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، براساس دستور‌العمل‌های رئیس جمهوری این کشور، دولت تلاش‌های خود را در حل مسائل مربوط به عرضه برق در تمامی استان‌ها افزایش داده است.
(1 جولای 2018 - منبع: KHAMMA PRESS)
راه‌اندازی خط انتقال جدید برق در افغانستان توسط ازبکستان
ازبکستان خط انتقال جدید برق سرخان پلخمری به افغانستان را راه‌اندازی خواهد کرد. در حال حاضر، مطالعات امکان‌سنجی این پروژه در حال نهایی شدن است و به زودی قرارداد احداث خط انتقال جدید برق با ازبکستان امضاء خواهد شد. کل هزینه اولیه ساخت این پروژه 150 میلیون دلار (128/3 میلیون یورو) خواهد بود که توسط بانک توسعه اسلامی تأمین مالی خواهد شد. 32 میلیون دلار (27/4 میلیون یورو) هزینه در نظر گرفته شده برای کشور ازبکستان و 118 میلیون دلار (100/9 میلیون یورو)  باقیمانده هزینه در نظر گرفته شده برای افغانستان می‌باشد. دوره بازپرداخت این پروژه، 12 سال و زمان اتمام آن حداکثر 2 سال می­باشد. طول این خط 260 کیلومتر  است که 45 کیلومتر آن در خاک ازبکستان و 215 کیلومتر آن در افغانستان می‌باشد. ظرفیت این خط انتقال جدید 1000 مگاوات است که امکان صادرات برق به میزان 24 میلیون کیلووات ساعت در روز و یا 6 میلیارد کیلووات ساعت در سال را دارد. از سال 2002 تا کنون، ازبکستان یکی از تأمین‌کنندگان اصلی برق افغانستان در زمان بحران بوده است. در این سال، میزان عرضه برق این کشور به افغانستان، تنها 62 میلیون کیلووات ساعت بوده که سالانه 200 میلیون کیلووات ساعت به این میزان افزوده شده است. نهایتاً در سال 2018، قراردادی مبنی بر تأمین حدود 2 میلیارد کیلووات ساعت برق ما بین این دو کشور به امضاء رسید.
(25 ژوئن 2018 - منبع: AZERNEWS)  
تلاش برشنا برای نصب چهارمین توربین تولید برق در نیروگاه برق‌آبی نغلو
با راه اندازی چهارمین توربین در نیروگاه‌ برق‌آبی نغلو تا کمتر از 4 ماه آینده، ظرفیت تولید این نیروگاه به 100 مگاوات خواهد رسید. شرکت برشنا اعلام نمود که تجهیزات لازم برای راه اندازی توربین سوم این نیروگاه از روسیه خریداری شده و با انتقال و نصب آنها کار بازسازی این توربین پایان می‌یابد. به گزارش بانک جهانی، بازسازی این دو توربین که از سال 2012 تا به امروز از کار افتاده‌اند، دستاورد بزرگی برای توسعه زیرساخت انرژی برق‌آبی در افغانستان می‌باشد. همچنین با بهره‌برداری از این پروژه، 40 روستا در کاپیسا و 17 روستا در شهر سروبی استان کابل از انرژی برق بهره‌مند خواهند شد. به گفته یکی از مقامات، اگر این نیروگاه که دارای 4 توربین می‌باشد و ظرفیت تولید 100 مگاوات برق را دارد، به درستی عمل نماید می‌تواند انرژی با ثبات و پایداری را در افغانستان به وجود آورد، به ویژه می‌تواند تا حدی نیاز شهر کابل به برق را بر طرف سازد. (6 ژوئن 2018 - منبع: طلوع نیوز)       https://www.tolonews.com/fa/business/تلاش-برشنا-برای-نصب-چهارمین-توربین-تولید-برق-در-بند-نغلو
آغاز پروژه برق‌رسانی به 21 روستای استان بادغیس افغانستان
در راستای پروژه انتقال برق از ترکمنستان به شهر قلعه نو مرکز استان بادغیس، روز چهارشنبه 30 مه پروژه برق‌رسانی به 21 روستا به ارزش 1/8 میلیون دلار آمریکا، توسط وزیر انرژی و آب افغانستان و مسئولین محلی در بادغیس آغاز شد. قرار است این پروژه طی 18 ماه آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسد. به گفته وزیر انرژی و آب این کشور، با اتمام این پروژه 4 هزار خانوار از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد. این پروژه توسط یک شرکت خصوصی هندی تحت عنوان "سوپریم" انجام خواهد شد. کار این پروژه در روستاهای مقر و قلعه نو در حالی صورت می‌گیرد که تا کنون پروژه انتقال برق از ترکمنستان به شهر قلعه نو به اتمام نرسیده است. پروژه انتقال برق از ترکمنستان به قلعه نو، 7 سال پیش از سوی مسئولین پیشین وزارت انرژی و آب افغانستان آغاز گردیده و هنوز ادامه دارد؛ ولی به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، این پروژه در هفته‌های آتی تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
(31 مه 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)

افتتاح 2 پروژه برق در بلخ به ارزش 7/6 میلیون یورو توسط رئیس جمهور افغانستان
دو پروژه برق در شمال استان بلخ واقع در مناطق خلم و مارمول (Khulm & Marmol) در افغانستان، توسط ریاست جمهوری این کشور افتتاح گردید. هزینه این دو پروژه 7/6 میلیون یورو برآورد گردیده که توسط کشور آلمان حمایت مالی می‌شوند. به گفته دفتر ریاست جمهوری این کشور، اولین پروژه پست برق 220/22 کیلوولت می‌باشد که در منطقه خلم واقع شده و دومین پروژه، شبکه توزیع برق می‌باشد که در منطقه مارمول واقع شده است. با افتتاح این دو پروژه، 18 هزار خانوار از مزایای آن بهره خواهند برد.
(30 مه 2018 - منبع: KHAMMA PRESS)
احیای مجدد بزرگترین پروژه برق آبی افغانستان (نغلو) با سرمایه‌گذاری بانک جهانی
نیروگاه نغلو به عنوان بزرگترین نیروگاه برق آبی افغانستان با بازسازی و تعمیر یکی از چهار واحد توربین خود، توانست پس از 6 سال، برق تولید نماید. این نیروگاه 100 مگاواتی با کمک اتحاد جماهیر شوروی در سال 1960 ساخته شده، اما از سال 2012 غیر فعال گردیده است. این نیروگاه در کنار رودخانه کابل واقع شده و برق‌رسانی به استان‌های کابل، کاپیسا و ننگرها را انجام می‌دهد. نوسازی و بازسازی نیروگاه نغلو توسط بانک جهانی و با همکاری شرکت برشنا افغانستان از سال 2006 آغاز شده است. شرکت برشنا با تکیه بر واردات برق از کشورهای همسایه بیشتر نیازهای خود را برطرف می‌نماید. بازسازی این نیروگاه نقش مهمی در تولید برق و رفع کمبود برق در این کشور دارد. هزینه سرمایه­گذاری جهت تعمیر و بازسازی نیروگاه نغلو توسط بانک جهانی 83 میلیون دلار می‌باشد. در حال حاضر، شرکت برشنا تمرکز خود را بر تعمیر و بازسازی واحد شماره 3 گذاشته که امید می‌رود تا ماه اکتبر عملیاتی شود.
(15 مه 2018 - منبع: HYDROWORLD.COM)
افتتاح خطوط انتقال برق ارغندی – لوگر توسط رئیس جمهور افغانستان
به گزارش خبرگزاری ارگ افغانستان، پروژه خطوط انتقال برق 220 کیلوولتی ارغندی – لوگر توسط ریاست جمهوری افغانستان در حضور مسئولین و بزرگان  قومی استان لوگر افتتاح گردید. با افتتاح این پروژه، علاوه بر برق‌رسانی به 13 هزار مشترک، مکان‌های تجاری و صنعتی نیز از انرژی برق بهره‌مند خواهند شد.
(15 مه 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
احداث دو پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در ننگرهار افغانستان
شرکت برشنا از اجرای دو پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در استان ننگرهار خبر داد. به گفته مسئولین این شرکت، این دو پروژه با ظرفیت تولید 200 مگاوات، بخشی از نیاز دو استان لغمان و ننگرهار را رفع خواهند کرد. به گفته رئیس شرکت برشنا، این دو پروژه، یکی در منطقه بابا و دیگری در کنار پروژه 40 مگاوات برق خورشیدی شیخ مصری، احداث خواهند شد که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، ظرفیت بزرگی از برق به وجود خواهد آمد. شرکت برشنا گفت: هزینه این پروژه‌ها 300 میلیون دلار برآورد شده است که توسط بانک زیرساخت‌های آسیا به صورت وام پرداخت خواهد شد. در حال حاضر، کمبود برق در ننگرهار یکی از دلایل رکود سرمایه‌گذاری در این استان است. راه‌اندازی این پروژه‌ها، موجب توسعه صنعت در ننگرهار خواهد شد.
(14 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز)
https://www.tolonews.com/fa/business/برشنا-دو-پروژۀ-بزرگ-تولید-برق-نوری-را-در-ننگرهار-عملی-می‌سازد

بازسازی توربین شماره یک سد نغلو در افغانستان و بهره‌برداری از آن
کار بازسازی توربین شماره یک سد نغلو روز پنجشنبه 12 آوریل به اتمام رسید. با بهره‌برداری از این توربین، 25 مگاوات برق به ظرفیت تولید این سد اضافه گردید. تا 6 ماه دیگر کار بازسازی توربین شماره سه آن نیز به پایان می‌رسد. به گفته رئیس شرکت برشنا، این شرکت توانسته تا کنون بر روی پروژه‌های متعددی از جمله: خورشیدی، بادی، برق‌آبی کوچک و بزرگ کار کند و امید می‌رود که در آینده بتواند به جای وارد کردن برق، آن را صادر نماید. هزینه پروژه بازسازی دو توربین سد نغلو 6/6 میلیون دلار برآورد شده که توسط بانک جهانی پرداخت گردیده و کار بازسازی این توربین‌ها به یک شرکت روسی سپرده شده است. سد و نیروگاه نغلو با چهار توربین و ظرفیت تولید 100 مگاوات برق در سال 1960 توسط یک شرکت روسی ساخته شده، اما پس از 8 سال، دو توربین آن غیر فعال گردید. هم‌اکنون، سه توربین سد نغلو با ظرفیت تولید 75 مگاوات برق فعال می‌باشند که به گفته مسئولین شرکت برشنا به دلیل کم آبی، در حال حاضر فقط از 50 درصد این ظرفیت استفاده می‌شود. به گفته آنها، سطح آب ذخیره شده در این سد، در مقایسه با ماه آوریل در سال گذشته، 14 متر پائین آمده است.
(12 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز) صادرات برق ایران به افغانستان و پاکستان
رسانه‌های چین گزارش کردند که ایران درصدد است تا از ظرفیت‌های بالای خود برای صادرات برق به افغانستان و پاکستان استفاده نماید. به گفته این رسانه‌ها، ایران در حال تبدیل شدن به یک مرکز و پایانه تأمین برق در کل منطقه می‌باشد و برای تحقق این هدف، از توان بالقوه بالایی برخوردار است. طبق اعلام رسانه‌های چین، در حال حاضر، ایران 1400 مگاوات برق به عراق صادر می‌نماید و در حال گفتگو با افغانستان و پاکستان برای صادرات برق از ایران به این کشورها می‌باشد. مطابق با گزارش‌های اعلام شده، ایران در حال افزایش تبادلات برق با کشورهای منطقه خلیج فارس، روسیه، تاجیکستان و برخی از کشورهای آسیای مرکزی است و از طریق ترکیه می‌تواند این تبادلات برق را با کشورهای اروپایی نیز برقرار سازد.
(10 آوریل 2018 - منبع: طلوع نیوز) تهدید 25 درصد از  دکل های برق افغانستان
مسئولان شرکت برشنا می‌گویند در حال حاضر در شهرستان‌ها و روستاهای استان‌های کندز، سرپل، جوزجان، هلمند، هرات و بخشی از استان بغلان، حدود ۲۵ درصد از دکل­های برق شرکت برشنا عملاً در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح دولت قرار دارند و این شرکت قادر به ترمیم این دکل­ها نیست. به گفته رئیس شرکت برشنا، در هر کیلومتر 2 دکل برق نصب شده و ده‌ها دکل برق با خطر انهدام از سوی مخالفان مواجه هستند.
(16 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان) وصل شدن مجدد برق کابل
سه روز پیش، برق وارداتی ازبکستان به کابل توسط شورشیان در 38 کیلومتری شهر پلخمری قطع شد. شرکت برشنا گفت: یکی از دکل­های برق منفجر شده است. به گفته این شرکت، در حال حاضر حدود 90 کیلووات برق حرارتی به صورت نوبتی در شهر کابل توزیع می‌شود. پس از این موضوع، مسئولین شرکت برشنا از آغاز کار ترمیم دکل تخریب شده برق وارداتی ازبکستان به کابل خبر دادند. به گفته آنها، با همکاری شورای امنیت ملی، مقام‌های محلی بغلان و بزرگان قومی در گفتگو با طالبان بر سر ترمیم دکل ‌برق وارداتی به توافق رسیدند. به گفته رئیس این شرکت، پس از توافق، کار ترمیم دکل برق منهدم شده آغاز شده و سعی بر آن است که در مرحله اول یک کابل با ظرفیت انتقال 200 مگاوات برق، وصل شود. وی ابراز امیدواری کرد که مهندسین این شرکت بتوانند تا ساعات پایانی روز دوشنبه 16 آوریل، 300 مگاوات برق ازبکستان را به صورت کامل دوباره وصل کنند. وی گفت: این موضوع به شرایط امنیتی نیز بستگی دارد و در صورت تأمین امنیت محل انهدام دکل، وصل برق ممکن خواهد بود.
(16 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)   
                                                http://af.farsnews.com/economy/news/13970127000488
کاهش قیمت برق وارداتی افغانستان توسط ازبکستان
نماینده ویژه ازبکستان در افغانستان در دیدار با رئیس جمهور افغانستان، از کاهش قیمت برق وارداتی به این کشور خبر داد. وی گفت: قیمت برق از 8/5 سنت به 5 سنت کاهش می‌یابد و این کاهش از ماه ژوئیه سال جاری قابل اجرا خواهد بود. همچنین قرار است که 1000 مگاوات برق از منطقه سرخان ازبکستان به بغلان وصل شود و مشکل برق در کابل و تعداد زیادی از استان‌های افغانستان برطرف خواهد شد. طی ماه‌های اخیر، 7 استان افغانستان از نعمت برق برخوردار گشته‌اند و در استان‌های بادغیس و غزنی، قیمت برق به ترتیب به میزان 6 و 6/75 افغانی (معادل 8/6 و 9/6 سنت) کاهش یافته است. پیش از این قیمت برق در این دو استان به ازای هر کیلووات ساعت 35 افغانی (معادل 50 سنت) بوده است. به گزارش ارگ، مشکل برق در استان‌های شمالی افغانستان نیز تا حدودی حل شده و مراحل تدارکاتی برق مناطق مرکزی این کشور تکمیل و در حال اجرا می‌باشد.
(9 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)      
آغاز احداث خطوط انتقال برق به افغانستان توسط ازبکستان
به گفته رئیس شرکت برق ازبکستان روز دوشنبه 26 مارس، احداث خطوط جدید انتقال برق سورخون – پولی – خومری به افغانستان آغاز شده و احداث این خطوط جدید انتقال برق در خاک افغانستان نیز در تابستان آغاز می‌شود. به گفته وی، این خطوط جدید انتقال برق به طول 260 کیلومتر، حجم انتقال برق از ازبکستان به افغانستان را 70 درصد افزایش می‌دهد. کل هزینه مورد نیاز برای اجرای این طرح 150 میلیون دلار برآورد شده است که 32 میلیون دلار آن را ازبکستان تأمین می‌نماید. وی گفت: این خطوط انتقال برق علاوه بر افزایش 70 درصدی حجم انتقال برق به افغانستان، امکان ورود به بازار برق پاکستان را نیز فراهم می‌نماید. وی با اشاره به اینکه حجم انتقال برق در سال 2002 میلادی از ازبکستان به افغانستان فقط 62 میلیون کیلووات ساعت بوده، گفت: خطوط جدید انتقال برق می‌توانند تا 1000 مگاوات برق را انتقال دهند که روزانه 24 میلیون کیلووات ساعت و سالانه 6 میلیارد کیلووات ساعت برق از ازبکستان به افغانستان صادر خواهد شد. توافقنامه ساخت خطوط جدید انتقال برق "سورخون – پولی – خومری" در ماه دسامبر سال 2017 میلادی در جریان سفر ریاست جموری افغانستان به ازبکستان به امضاء رسید.
(26 مارس 2018 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/78881/ ازبکستان-احداث-خط-انتقال-برق-افغانستان-آغاز
شرکت برشنا: وصل برق کابل به زودی
شرکت برشنا می‌گوید: 200 مگاوات برق قطع شده دوباره به کابل رسیده و قرار است به زودی پایه‌های تخریب شده بازسازی شوند. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، چنانچه برای تأمین امنیت تأسیسات برقی کاری انجام نشود و تدبیر لازم صورت نگیرد، جای نگرانی وجود دارد. در حال حاضر، نیاز شهر کابل به برق در طی یک شبانه روز 400 مگاوات می‌باشد، اما میزان تولید برق نیروگاه‌های برق‌آبی و حرارتی و تزریق آن به شبکه برق کابل، 120 مگاوات است. شهروندان کابل از مخالفان مسلح دولت می‌خواهند که برای رسیدن به اهدافشان، به پروژه‌های توسعه‌ای آسیب نرسانند.
(28 مارس 2018 - منبع: طلوع نیوز)                           
https://www.tolonews.com/fa/business/ شرکت-برشنا-برق-کابل-به-زودی-وصل-می‌شود

افتتاح پست برق گردیز و پروژه خطوط  برق 220 کیلوولتی ارغندی – گردیز  توسط رئیس جمهور افغانستان
رئیس‌جمهور افغانستان در سفر به استان پکتیا در گام نخست، پروژه خطوط برق 220 کیلوولت ارغندی - گردیز و پست برق 220 کیلوولتی گردیز، در مرکز این استان را افتتاح کرد. این پروژه در راستای توسعه سیستم برق کشور در حوزه شمال شرق و جنوب شرق کشور می‌باشد. به گفته شرکت برشنا، ظرفیت خطوط برق 220 کیلووت ارغندی – گردیز 300 مگاوات بوده که در حال حاضر 32 مگاوات برق را به پست برق گردیز انتقال می‌دهد. این شرکت می‌گوید: حدود 40 هزار خانوار از برق این پست بهر‌ه‌مند خواهند شد. به گفته رئیس روابط عمومی شرکت برشنا، خطوط انتقال برق شمال شرق از ارغندی به پل علم و از پل علم به گردیز و نیز خطوط انتقال برق از چاریکار به نجراب تکمیل شده است. وی خاطرنشان کرد که پست برق گردیز نیز به برق وصل گردیده و پست برق گلبهار نیز برای اتصال برق آماده می‌باشد. بر اساس قراردادی که در سال ۲۰۱۶ تنظیم گردید، کار پروژه امتداد خطوط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت از دشت الوان شهر پلخمری به ارغندی کابل به طول ۲۳۴ کیلومتر در سال ۲۰۱۹ به اتمام خواهد رسید که ظرفیت انتقال ۱۰۰۰ مگاوات برق را دارا می‌باشد. این خطوط از مسیر استان‌های بغلان، پروان و کابل عبور نموده و برق استان‌های میدان وردک، غزنی، زابل، قندهار، لوگر، خوست، پکتیا و پکتیکا را تأمین می‌نماید.
(1 آوریل 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
http://www.avapress.com/fa/report/160990/ رییس-جمهور-سب-استیشن-گردیز-پروژه-لین-برق-220-کیلوولت-ارغندی-افتتاح
ساخت یک نیروگاه برق در افغانستان توسط نیروگاه برق بیات
نیروگاه برق بیات ابلاغیه‌ای را از دولت افغانستان جهت ساخت یک نیروگاه گازی در این کشور دریافت کرده است. نیروگاه گازی بیات – 1 در شبرغان مرکز استان جوزجان ساخته خواهد شد. همچنین، نیروگاه برق بیات یک توافقنامه خرید برق (PPA) را امضاء کرده است تا 40 مگاوات برق تولید شده از این نیروگاه جدید را به دولت افغانستان بفروشد. برقی که تحت توافقنامه خرید برق فروخته می‌شود برای کسب و کارهای متعدد و یک میلیون خانوار در افغانستان کافی خواهد بود. به گفته بنیانگذار و مدیرعامل نیروگاه برق بیات، برای پروژه بیات – 1، این نیروگاه از توربین‌های پیشرفته شرکت زیمنس تحت عنوان SGT-45 جهت تولید برق استفاده خواهد کرد. همچنین به گفته وی، فاز اول این پروژه به استقلال برق افغانستان، بازسازی صنعت گاز داخلی و توسعه اقتصادی این کشور کمک می­نماید. برق تولید شده از این پروژه توسط شرکت ملی برق افغانستان (برشنا)، توزیع خواهد شد. (4 آوریل 2018 - منبع: POWERTECHNOLOGY)
افغانستان - اخبار 2017 -1396
امضای قرارداد تولید و خریداری برق از بخش دوم  سد و نیروگاه کجکی در هلمند افغانستان
قرارداد تولید و خریداری برق از فاز دوم سد و نیروگاه کجکی با یک شرکت ترکی در نهاد ریاست جمهوری افغانستان به امضاء رسید. بر اساس اطلاعات به دست آمده، این شرکت ترکی بیش از 174 میلیون دلار برای تولید برق در فاز دوم سد و نیروگاه کجکی سرمایه‌گذاری کرده و تا 2/5 سال دیگر، این پروژه به بهره‌‌برداری خواهد رسید. به گفته مسئولین وزارت دارایی، فاز دوم سد و نیروگاه کجکی در چارچوب مشارکت بخش خصوصی و عمومی ساخته خواهد شد. از طرفی شرکت برشنا نیز می‌گوید که این شرکت ترکی برق را به ازای هر کیلووات به میزان 7/5 سنت خریداری خواهد نمود، که ممکن است با تغییر وضعیت اقتصادی، این قیمت نیز تغییر یابد. طبق گفته وزارت دارایی، با بهره‌برداری از فاز دوم این نیروگاه، تولید برق از 51 مگاوات به 151 مگاوات افزایش خواهد یافت. به گفته سخنگوی وزارت دارایی، اجرای این طرح دو امتیاز دارد. یکی اینکه موجب افزایش ظرفیت برق می‌گردد و دیگر آنکه، سالانه حدود یک میلیارد مترمکعب آب در مخازن این نیروگاه ذخیره می‌شود. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، شرکت ترکی، حدود بیست سال از این سد و نیروگاه برق تولید می‌کند و سپس آن را به دولت افغانستان و شرکت برشنا واگذار می‌نماید. سد و نیروگاه کجکی یک از سدهای مهم جهت تأمین برق و آب برای کشت در استان‌های جنوبی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که با عملی شدن فاز دوم این پروژه گذشته از استان‌های قندهار و هلمند، مشکلات کمبود آب و برق در استان‌های ارزگان و نیمروز را تا حدی نیز برطرف خواهد کرد. (6 مارس 2018 - منبع: طلوع نیوز)
فراهم کردن منابع مالی پروژه تاپی توسط بانک توسعه آسیایی
پروژه تاپی، بزرگترین پروژه انتقال 1000 مگاوات برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان است که در کنار آن، خطوط لوله گاز، خط آهن و نیروگاه فتوولتائیک نیز از دهلیز اقتصادی این پروژه عبور می‌کند. به گفته رئیس بانک توسعه آسیایی در افغانستان، این بانک متعهد به تأمین مالی این پروژه می‌باشد و به انجام بررسی‌های امکان‌سنجی این پروژه و نیز برآورد هزینه‌ها و امتداد خطوط انتقال برق کمک می‌نماید. طبق اعلام شرکت برشنا، هزینه عملی سازی این پروژه در خاک افغانستان، 70 میلیون دلار است. رئیس بانک توسعه آسیایی در افغانستان در این باره می‌گوید: گذشته از منفعت‌های برق‌رسانی بیشتر، همکاری خوب اقتصادی نیز میان کشورها به وجود آمده که این امر نمایانگر اهمیت زیاد آن و حاشیه­ای شدن مسائل امنیتی و سیاسی و ایجاد ثبات در منطقه است. از طرفی شرکت برشنا، تأمین برق و فراهم شدن زمینه‌های کاری برای تعدادی از مشترکین را از منفعت‌های دیگر این پروژه برای افغانستان می‌داند. وزارت انرژی و آب افغانستان پیش از این گفته است که این کشور، سالانه 50 میلیون دلار حق ترانزیت نیز از این طریق به دست خواهد آورد. (01 مارس 2018 - منبع: طلوع نیوز)
اهدای 80 هکتار زمین جهت راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی توسط شهروندان استان غور در افغانستان
مقام‌های محلی استان غور می‌گویند که شهروندان این استان برای راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی، 80 هکتار زمین به دولت اهدا کردند. سرپرست استانداری این استان، از اقدام شهروندان روستای قدس برای اهدای زمین‌هایشان جهت افتتاح نیروگاه خورشیدی ابراز خشنودی نمود. در همین راستا، رئیس حوزه دریایی هریرود – مرغاب در گفتگو با خبرگزاری افق گفت: پس از طی مراحل تدارکاتی، احداث پروژه برق خورشیدی به ظرفیت 5 مگاوات در این استان عملیاتی خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد و گفت که با بهره‌برداری از این پروژه، برق به مشترکین شهر فیروزکوه (مرکز استان غور) خواهد رسید. این استان از جمله استان‌های محروم در کشور به شمار می‌آید. بارها شهروندان این استان با برپایی تجمع‌های اعتراضی، دولت را به بی توجهی در خصوص راه‌اندازی پروژه‌های توسعه‌ای و زیربنایی متهم کرده‌اند. (11 مارس 2018 - منبع: خبرگزاری افق)
امضای قرارداد پروژه تولید 30 مگاوات برق خورشیدی قندهار
به گزارش نهاد ریاست جمهوری افغانستان، رئیس جمهور این کشور با حضور شماری از نمایندگان و بزرگان استان قندهار، در پایان جلسه شورای عالی توسعه شهری، قرارداد پروژه تولید برق خورشیدی قندهار با ظرفیت 30 مگاوات را امضاء کرد. این قرارداد بین شرکت برشنای افغانستان و رؤسای شرکت‌های خصوصی ساختمانی ۷۷ و زولرستان به امضا رسید.  این پروژه از نوع پروژه‌های مشارکت عمومی و خصوصی بوده که هزینه آن، 47/3 میلیون دلار برآورد شده است که دولت افغانستان مکلف به پرداخت 14 میلیون دلار آن می‌باشد. مابقی هزینه توسط دولت‌های کمک‌کننده پرداخت می‌گردد. ساخت این پروژه یک سال طول خواهد کشید. قرار است پس از تکمیل پروژه، شرکت برشنا برق آن را برای 20 سال خریداری نماید.
(19 فوریه 2018 - منبع: خبرگزاری خامه فارسی)                                                                    
کمک 70 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به عملی سازی پروژه برق وارداتی سرخان (ازبکستان) – پلخمری (افغانستان)
این پروژه قرار است تا 3 سال دیگر عملی شود. پس از گذشت 3 ماه از امضای توافقنامه عملی سازی پروژه برق سرخان- پلخمری، اکنون شرکت برشنا از کمک­های مالی بانک توسعه آسیایی برای عملی سازی این پروژه خبر می‌دهد. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، قرار است خطوط برق 500 کیلوولت سرخان تا پلخمری احداث شود که بانک توسعه آسیایی 70 میلیون دلار هزینه آن را متقبل شده است. این پروژه در کنار پروژه انتقال برق 500 کیلوولت از ترکمنستان به افغانستان، از پروژه‌های بزرگ وارداتی برق افغانستان به شمار می‌رود. گفته می‌شود با عملی شدن آنها بخش عمده­ای از برق مورد نیاز شهروندان افغانی در بیش از 10 استان تأمین خواهد شد. پیش از این، شرکت برشنا گفته است که ازبکستان متعهد گردیده تا با عملی شدن این پروژه، برق را با بهای مناسب به افغانستان بفروشد. در چارچوب پروژه برق وارداتی سرخان – پلخمری، خطوط برق 500 کیلوولت از سرخان دره در ازبکستان به پست برق پلخمری که قبل از این کار ساخت آن آغاز شده، کشیده خواهد شد.
(16 فوریه  2018 - منبع: طلوع نیوز)
                    https://www.tolonews.com/fa/business/بانک-توسعۀ-آسیایی-۷۰-میلیون-دالر-به-پروژۀ-وارداتی-برق-کمک-می‌کند

کاهش قیمت صادرات برق ازبکستان به افغانستان
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امنیت ملی افغانستان (NSA)، ازبکستان تصمیم گرفته است که قیمت صادرات برق را به افغانستان کاهش دهد. ازبکستان هزینه برق صادراتی به افغانستان را از 7/6 سنت به 5 سنت کاهش داده است. قیمت جدید از این ماه عملیاتی خواهد شد. (14 فوریه  2018 - منبع: MENAFN)  
     
52 بار قطعی خطوط برق استان فاریاب افغانستان در 9 ماه گذشته به دلیل درگیری‌ها
به گفته یکی از مقامات رسمی افغانستان در روز یکشنبه 14 ژانویه، خطوط اصلی انتقال برق در شمال غرب استان فاریاب، طی 9 ماه گذشته به دلیل درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای امنیتی و طالبان، 52 بار قطع گردیده است. به گفته رئیس شرکت برشنا، خطوط برق 100 کیلوولتی بین میمنه و اندخوی، 52 بار قطع شده و اختلالاتی را در توزیع برق به مدت 860 ساعت به وجود آورده است. وی گفت: بیش از 2/5 میلیون افغانی (36/0 هزار دلار) ضرر وارد شده که شامل: آسیب به تجهیزات برق، کابل‌ها، دکل‌های برق و همچنین آسیب به پرسنل می‌باشد. همپنین به گفته وی، حدود 60 کیلومتر خطوط برق در خواجه سبزپوش، شیرین تگاب و ناحیه دولت آباد به قدری آسیب دیده‌اند که حتی می‌توانند با کمترین باد و هوای سرد از بین بروند. بنابراین آنها نیز باید تعمیر شوند. وی گفت: حدود 57 هزار خانوار در استان‌های پشتونکات، شیرین تگاب، خواجه سبزپش و ناحیه دولت آباد از خط انتقال 100 کیلوولتی میمنه و اندخوی استفاده می‌کنند.
(14 ژانویه 2018 - منبع: PAJHWOK AFGHAN NEWS)
توسعه شبکه برق ملی به منطقه غزنی افغانستان
توسعه شبکه برق ملی به منطقه غزنی در افغانستان توسط رئیس جمهور این کشور رسماً افتتاح گردید. این امر، گویای نقطه عطف مهمی در توسعه زیرساخت‌های برق افغانستان است که نشان می‌دهد برای نخستین بار، ساکنین غزنی دسترسی مستقیم به برق وارداتی را خواهند داشت. مشترکین برق در غزنی در حال حاضر به ظرفیت اولیه 10 مگاوات دسترسی دارند، که قرار است در ماه آینده توسط شرکت برق افغانستان (برشنا) افزایش یابد. این موضوع تقریباً ظرفیت تولید برق غزنی را دو برابر خواهد کرد. دسترسی شبکه برای بخش خصوصی محلی که شامل مجتمع صنعتی غزنی می‌باشد و توسط اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا پشتیبانی می‌گردد، سودمند خواهد بود. با گسترش شبکه برق ملی به غزنی، مشترکین برق محلی می‌توانند انتظار کاهش شدید در صورتحساب برق را داشته باشند. این کاهش بین 40-35 افغانی معادل (57/3- 50/1 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد که قبلاً مشترکین برق برای ژنراتورهای دیزلی پرداخت می‌کردند. همچنین، دسترسی به برق متصل به شبکه به معنای پایداری قیمت برای مشترکین مسکونی و تجاری است، زیرا نرخ دیزل بسته به موقعیت فصل و مکان متفاوت است. شرکت برشنا، در قالب پروژه قابلیت و توسعه انتقال خطوط برق، پست برق غزنی را با طول خطوط انتقال برق 111 کیلومتری به ارغندی که توسط اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا پشتیبانی می‌گردد، احداث نمود. همچنین، این پروژه شامل احداث دومین پست برق در منطقه سیدآباد نیز می‌باشد که تا قبل از آن هرگز به برق دسترسی نداشته است. بدین ترتیب، برق‌رسانی موفقیت آمیز پست برق غزنی، خبر خوبی برای مردم این منطقه است و دستاورد قابل توجهی برای شبکه برق ملی افغانستان می‌باشد.
(11 ژانویه 2018 - منبع: MENAFN)      
    
         http://menafn.com/1096339820/about.html
تصویب پروژه تولید 30 مگاوات برق خورشیدی استان قندهار افغانستان
پروژه تولید 30 مگاوات برق خورشیدی استان قندهار در شورای عالی افغانستان تصویب شد. به گفته سخنگوی وزارت دارایی این کشور، با امضاء قرارداد این پروژه با دو شرکت برنده، کار آن به زودی آغاز خواهد شد. شرکت برشنا می‌گوید: پس از بهره‌برداری از این پروژه، برق تولید شده از پنل‌های خورشیدی قندهار به مجتمع‌های صنعتی، توزیع خواهند شد. هزینه این پروژه 39 میلیون دلار برآورد شده است. به گفته سخنگوی وزارت دارایی، با وجود این پروژه، اولاً، افغانستان می‌تواند به جای برق حرارتی از برق خورشیدی که قیمت آن نیز کمتر است، استفاده نماید. ثانیاً، این امر یک سرمایه‌گذاری داخلی است و بدین ترتیب می‌توان سرمایه‌گذاران افغانستان را به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف تشویق نمود. به گفته سخنگوی شرکت برشنا، برق این پروژه تنها برای مصرف روز است و فقط برای کارخانه‌هایی است که در منطقه شوراندم قندهار تأسیس شده‌اند. اما هرگاه برق تولید شده بیش از نیاز این کارخانه‌ها بود، در بخش‌هایی از شهر و دیگر مراکز تجاری نیز توزیع خواهد شد. براساس اطلاعات شرکت برشنا، شرکت‌های پیمانکار پروژه برق خورشیدی قندهار مکلفند از 39 میلیون دلار هزینه کل این پروژه، 25 میلیون دلار را تأمین نمایند و مابقی پول از سوی دولت پرداخت خواهد شد.
(9 ژانویه 2018 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ تصویب‌شدن-پروژۀ-۳۰میگاوات-برق-خورشیدی-به-ولایت-کندهار
رئیس جمهور افغانستان خواستار خودکفایی در راستای تولید برق در این کشور
رئیس جمهور افغانستان، در بیانیه‌ای گفته است که این کشور در آینده، تبدیل به یک مرکز انتقال برق خواهد شد که می‌تواند 15000 مگاوات برق از آسیای مرکزی به جنوب آسیا صادر کند. طبق گزارشات اعلام شده، رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه یک پروژه برای انتقال 220 کیلوولت برق وارداتی از وردک به غزنی در جنوب غربی کابل، اظهار داشت که هدف دولت این است که کشور را در راستای تولید برق به خودکفایی برساند و افغانستان را به یک مرکز انتقال برق تبدیل نماید. همچنین، برق را به استان‌هایی برساند که نمی‌توانند از طریق انرژی خورشیدی، گاز و انرژی باد دسترسی به برق داشته باشند. بخش اول این پروژه احداث خط انتقال 220 کیلوولت از استان ارغندی به غزنی با هزینه 95 میلیون دلار و بخش دوم آن به ارزش 47/6 میلیون دلار توسط بانک توسعه ایالات متحده آمریکا تأمین خواهد شد. قبل از اجرای این پروژه، غزنی و وردک برای تولید برق به ازای هر کیلووات ساعت 30 افغانی معادل (43/0 سنت) هزینه می‌کردند. این پروژه­ها شامل خط انتقال برق از غزنی به ورداک و ساخت دو پست برق توسط شرکت هندی بود. به گفته ساکنین غزنی و ورداک، آنها 4 سال صبر خواهند کرد تا پروژه به اتمام برسد و روشنایی برق به خانه‌هایشان آورده شود.
(5 ژانویه 2018 - منبع: طلوع نیوز)
تصویب قراردادی به ارزش 113 میلیون دلار به منظور اجرای دو پروژه برق در افغانستان
کاخ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه مورخ 1 ژانویه 2018 گفت که دولت قراردادهایی را برای دو پروژه برق به ارزش 113 میلیون دلار تأیید کرده است که به طور مشترک توسط بخش خصوصی و عمومی اجرا می‌شود. این قراردادها در جلسه کمیسیون تدارکات ملی تحت نظارت ریاست جمهوری این کشور تصویب گردید. یکی از این پروژه‌ها جهت احداث یک نیروگاه گازی برای تولید برق در شهر شبرغان پایتخت استان جوزجان شمالی می‌باشد. این پروژه به ارزش 38/8 میلیون دلار توسط شرکت برق بیات سرمایه‌گذاری شده است. پروژه دوم جهت احداث یک نیروگاه برق در مزارشریف می‌باشد. این پروژه با سرمایه‌گذاری کل 75 میلیون دلار توسط گروه غزنفر و شرکت بین‌المللی مالی ساخته خواهد شد. مؤسسات دولتی از جمله شرکت برشنا، وزارت انرژی و آب، وزارت نفت و معادن و سازمان املاک و مستغلات نیز در اجرای این پروژه مشارکت خواهند داشت. ظرفیت برق نیروگاه گازی شبرغان 40 مگاوات و در نیروگاه مزارشریف 50 مگاوات خواهد بود.
(1 ژانویه 2018 - منبع: MENAFN
فعال شدن بزرگترین نیروگاه تولید برق حرارتی در کابل افغانستان
به گفته مسئولین شرکت برشنا، با فعال شدن نیروگاه حرارتی تره خیل (Tarakhil)، روزانه 250 مگاوات برق به شبکه برق کابل اضافه خواهد شد. آنها می‌گویند: با ارائه سوخت بیشتر به این نیروگاه، تولید برق آن نیز دو برابر خواهد شد. به گفته آنها، این نیروگاه بزرگترین نیروگاه تولید برق حرارتی در پایتخت است که در طی چند سال گذشته و با کمک 300 میلیون دلاری آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا (USAID) ساخته شده است. این نیروگاه برای تولید 300-250 مگاوات برق، شش هزار لیتر سوخت در هر ساعت مصرف می­کند. به گفته شرکت برشنا، قرار است از این نیروگاه در حالات ضروری و در فصل زمستان استفاده شود. به گفته مدیر نیروگاه تولید برق حرارتی تره خیل، قدم اول این است که با فعال کردن این نیروگاه، کمبودهای شبکه برق پایتخت مرتفع گردد و اگر مشکل رفع نشد، نیروگاه برق حرارتی شمال غرب پایتخت را نیز فعال خواهیم ساخت. وی گفت تمامی بخش‌های این نیروگاه با کامپیوتر کنترل می‌شود. به گفته مدیر فنی این نیروگاه، تکنولوژی که در این نیروگاه استفاده شده، در سایر نیروگاه وجود ندارد. فناوری این نیروگاه بسیار پیشرفته است و تمام مسائل امنیتی و مدیریتی در این نیروگاه در نظر گرفته شده‌ است. به گفته شرکت برشنا، به ازای تولید هر کیلووات برق در این نیروگاه، 40 افغانی (معادل 57/6 سنت) هزینه می‌گردد. شرکت برشنا می‌گوید، این کارخانه از 4:30 بعد از ظهر تا 2:30 صبح فعال است، زیرا این زمان پیک مصرف برق است و هر شب 300-250 مگاوات برق به شبکه برق کابل تزریق می‌گردد.
(24 دسامبر 2017 - منبع: Tolonews)
http://www.tolonews.com/business/thermal-power-plant-activated-kabul

سرمایه‌گذاری 400 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی جهت توسعه پروژه‌های افغانستان
وزارت دارایی افغانستان روز یکشنبه 17 دسامبر، توافقنامه‌ای را با بانک توسعه آسیایی جهت توسعه پروژه‌های افغانستان به میزان 400 میلیون دلار به امضاء رسانید. به گفته مقامات وزارت دارایی این کشور، این سرمایه‌گذاری به جهت بازسازی بزرگراه کابل – قندهار، احداث جاده قیصر – دارابم و امتداد خطوط برق 220 کیلوولت از ناحیه ارغندی در کابل تا شهر جلال آباد در ننگرهار می‌باشد. با تکمیل پروژه انتقال خطوط برق وارداتی از ارغندی تا شهر جلال آباد، حدود ۳۰۰ مگاوات برق به استان‌‌های شرقی کشور وارد خواهد شد. مسئولین بانک توسعه آسیایی، اجرایی شدن پروژه‌های انتقال برق را در کشور بسیار مهم می‌دانند. به گفته معاون بانک توسعه آسیایی، پروژه انتقال برق وارداتی از ارغندی تا شهر جلال آباد، بخشی از برنامه سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی خورشیدی با هزینه 1/2 میلیارد دلاری است که از سال 2015 شروع شده و تا 2024 ادامه خواهد داشت.
(17 دسامبر 2017 - منبع: Tolonews) تأمین 60 درصد از برق هرات توسط ایران
رئیس اداره برق هرات با اشاره به میزان استفاده از انرژی برق در هرات که از 2 کشور ترکمنستان و ایران تأمین می‌شود، گفت: در حال حاضر بیشترین برق وارداتی به شهر هرات توسط ایران و به میزان 60 درصد صورت می‌گیرد. در کنار برق وارداتی ایران، برق وارداتی کشور ترکمنستان و برق تولیدی سد سلما در هرات نیز 40 درصد دیگر مصرف برق را در این استان تأمین می‌کند. برق تولیدی سد سلما در حال حاضر 18 مگاوات و میزان برق وارداتی ترکمنستان هم 47 مگاوات است. به گفت وی، برق وارداتی ایران، نیاز 141600 مشترک این شهر را تأمین می‌نماید. علاوه بر این، شهرستان‌های همجوار و مهمتر از همه، بیش از 10 مگاوات برق مورد نیاز مجتمع‌های صنعتی هرات نیز از برق ایران تأمین می‌شوند. به گفته مسئولین اداره برق هرات، قرار است تا در آینده نزدیک برای جذب بیشتر برق وارداتی از ایران، در مراکز توزیع برق در شهر هرات ظرفیت سازی صورت گیرد و گفته می‌شود که در حال حاضر ظرفیت مراکز توزیع برق وارداتی ایران در هرات 120 مگاوات می‌باشد.
(16 دسامبر 2017 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
44/76 میلیون دلار جهت تأمین مالی ساخت یک نیروگاه فتوولتائیک در افغانستان
بانک توسعه آسیایی مبلغ 44/76 میلیون دلار جهت تأمین مالی ساخت یک نیروگاه فتوولتائیک 20 مگاواتی متصل به شبکه را تصویب کرده است. در بیانیه‌ای، بانک توسعه اسلامی اعلام کرد که تولید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در افغانستان را افزایش خواهد داد به طوری که حداقل 43 هزار مگاوات ساعت برق از انرژی خورشیدی تأمین شود. این نیروگاه فتوولتائیک در ناحیه نغلو در روستای سروبی از شهرستان کابل قرار دارد. به گفته مدیرکل بانک توسعه آسیا در افغانستان، تقاضا برای برق در این کشور به سرعت در حال رشد است و توسعه اقتصادی و فرصت‌های درآمدی بستگی به منابع انرژی کافی دارد. به گفته وی، این پروژه جدید تولید برق خورشیدی در افغانستان، بزرگترین پروژه از این نوع در کشور می‌باشد که نه تنها دسترسی به منبع انرژی پاک و قابل اعتماد را فراهم می‌کند، بلکه نشان‌دهنده پایداری سرمایه‌گذاری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق همکاری‌های بخش دولتی و خصوصی در آینده خواهد بود. بانک توسعه آسیایی، پتانسیل منابع انرژی تجدیدپذیر در افغانستان را بیش از 300 هزار مگاوات تخمین زده که بیش از دو سوم آن، از خورشید است.
(27 نوامبر 2017 - منبع: NBC)
تأمین توربین گازی نیروگاه بیات 1 در افغانستان توسط شرکت زیمنس
زیمنس تفاهنامه‌ای را با نیروگاه بیات و دولت افغانستان جهت تأمین توربین گازی SGT-A45 برای نیروگاه بیات 1 به امضاء رسانید. این نیروگاه در شبرغان واقع شده و قادر به تولید 25 مگاوات برق می‌باشد. این تفاهم نامه اولین مورد از یک پروژه سه مرحله‌ای است که انتظار می‌رود پس از اتمام، بیش از 200 مگاوات برق تولید کند. انتظار می‌رود کل خروجی این پروژه جهت پاسخگویی به نیازهای بیش از 700 هزار واحد مسکونی و تجاری کافی باشد. این پروژه تحت برنامه سرمایه‌گذاری تولید کنندگان مستقل برق (به میزان 250 میلیون دلار ) توسعه می‌یابد و پیش‌بینی می‌شود مشاغل مختلفی در زمینه‌ فعالیت‌های کشاورزی، معدنی و صنایع تولیدی ایجاد نماید. به گفته رئیس نیروگاه بیات، فاز اول این پروژه به استقلال انرژی افغانستان، بازسازی صنعت گاز داخلی و توسعه اقتصادی این کشور کمک می‌نماید. توربین گازی SGT-A45 در نیروگاه بیات 1 استفاده خواهد شد و این توربین توانایی تولید برق تا 44 مگاوات را دارد. این توربین کم وزن می‌تواند به سرعت و کمتر از دو هفته نصب و راه‌اندازی گردد.
(16 نوامبر 2017 - منبع: POWER TECHNOLOGY)
راه‌اندازی خط انتقال برق جدید در افغانستان توسط ازبکستان
به گفته شرکت برشنای افغانستان، کشور ازبکستان خط انتقال برق جدیدی را در استان بغلان افغانستان راه‌اندازی خواهد نمود. خط انتقال از منطقه سرخان به پلخمری در استان بغلان منتقل خواهد شد و تا 1000 مگاوات برق را انتقال خواهد داد. این پروژه توسط نمایندگان دو کشور در حاشیه کنفرانس همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی در افغانستان (RECCA) که در روزهای 15-14 نوامبر در عشق‌آباد برگزار شد، مورد توافق قرار گرفت. از دیدگاه کارشناسان، اجرای چنین پروژه‌های انرژی، مشکل کمبود برق در افغانستان را حل خواهد کرد. طبق اطلاعات رسمی افغانستان، این کشور حدود 1300 مگاوات برق مصرف می‌کند که بیشتر آن از ازبکستان، ایران، ترکمنستان و تاجیکستان وارد می‌شود. ازبکستان بزرگترین تولیدکننده برق در آسیای مرکزی است. کل ظرفیت نصب شده نیروگاه برق این کشور بیش از 12/4 گیگاوات می‌باشد. این کشور دارای 12 نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از 10/7 گیگاوات و 31 نیروگاه برق‌آبی با ظرفیت 1/7 گیگاوات می‌باشد.
(30 نوامبر 2017 - منبع: AZERNEWS)
                                  https://www.azernews.az/region/123125.html
افغانستان خواستار همکاری مردم با نیروهای امنیتی جهت جلوگیری از تخریب دکل‌های برق وارداتی
به گزارش پیام آفتاب، دکل انتقال برق ایران به هرات، روز پنجشنبه 2 نوامبر در شهرستان غوریان توسط طالبان تخریب شد که به دنبال آن برق نیمی از مشترکین شهر هرات به مدت یک روز کاملاً قطع گردید. در پی این حادثه، کارمندان شرکت برشنا در هرات فوراً به محل اعزام گردیده و عملیات بازسازی را آغاز کردند. سخنگوی استانداری هرات از شهروندان این شهر درخواست کرد تا در جلوگیری از تخریب دکل‌های برق و پایه‌های انتقال برق ایران و ترکمنستان به این شهر با نیروهای امنیتی همکاری نمایند تا در فصل زمستان در توزیع برق به این شهر مشکلی پیش نیاید. در حال حاضر شهروندان هرات و شهرستان‌های مربوط به این منطقه از برق وارداتی ایران و ترکمنستان استفاده می‌کنند. (5 نوامبر 2017 - منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب)
کمک 150 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به پروژه انتقال برق
بانک توسعه آسیایی در نشست اخیر مابین وزارتخانه‌های کشورهای گروه «کریک» در تاجیکستان، متعهد به کمک جهت عملی‌سازی پروژه انتقال برق گردید. قرار است این بانک ۱۵۰ میلیون دلار جهت اجرای بخش اول پروژه انتقال برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان کمک نماید. به گفته مسئول پروژه‌های این بانک در افغانستان، علی‌رغم کمک مالی، بانک توسعه آسیایی همکاری‌های فنی را نیز در سه کشوری که این پروژه به آنها مربوط می‌شود، فراهم خواهد ساخت. با عملی شدن پروژه سه جانبه ترکمنستان، افغانستان و پاکستان (TAP)، تا 2 هزار مگاوات برق تولید شده در ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان انتقال خواهد یافت. از طرفی به گفته رئیس شرکت برشنا، تفاهمنامه مابین وزارتخانه‌های سه کشور برای عملی سازی این پروژه، در نشست «ریکا» در عشق آباد به امضاء خواهد رسید. وی در نشستی در کابل گفت: برنامه عمومی این است که افغانستان بتواند خطوط برق را به صورت حلقه ای در افغانستان ایجاد نماید تا از این طریق امنیت انرژی برق را بالا ببرد. (1 نوامبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ بانک-توسعۀ-آسیایی-۱۵۰-میلیون-دالر-به-پروژۀ-انتقال-برق-کمک-می‌کند
جمع‌آوری پول برق در پنج شهر افغانستان توسط طالبان
مسئولین شرکت برشنا می‌گویند، به دلیل بالا بودن سطح تهدیدات امنیتی در برخی از مناطق کشور، طالبان پول برق را در این مناطق از مردم جمع‌آوری می‌کند. رئیس شرکت برشنا روز سه‌شنبه 31 اکتبر، در یک نشست خبری در کابل اظهار داشت که مشترکین برخی از مناطق در شهرهای کندوز، هلمند، هرات، جوزجان و فراه پول برق‌شان را به گروه طالبان تحویل می‌دهند. وی گفت: عدم دسترسی مأمورین شرکت برشنا در این مناطق برای جمع‌آوری پول برق باعث شده، تلفات برق وارداتی تا ۳۳ در صد افزایش یابد و مشترکین شهرهای بزرگ کشور با کمبود برق مواجه شوند. رئیس شرکت برشنا می‌گوید: همچنین عدم پرداخت پول برق از سوی تعدادی از مشترکین، از دیگر چالش‌های این شرکت می‌باشد، طوری که در حال حاضر، بدهی‌های آنها به ۱۱ میلیارد افغانی (160/4 میلیون دلار) رسیده که این موضوع امسال باعث توقف برخی برنامه‌های شرکت برشنا شده ‌است. وی گفت: این اداره برنامه‌های جدیدی مانند تبدیل لامپ‌های معمولی به لامپ‌های کم مصرف، بازسازی خطوط فرسوده، افزایش پست‌های برق در شهر کابل و فعال‌سازی سیستم گویای شکایات را در دست اجرا دارد که با اجرای این برنامه‌ها، تلفات برق کاهش یافته و روند جمع‌آوری پول برق نیز آسان خواهد شد. در همین حال، رئیس عملیاتی شرکت برشنا در این نشست از افزایش۲۰ درصدی دسترسی شهروندان به انرژی برق تا دو سال آینده خبر داد. وی گفت: هم اکنون تنها ۴۰ درصد شهروندان (حدود۱۳میلیون شهروند) به انرژی برق دسترسی دارند که این رقم تا دو سال آینده به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت. طبق گفته وی، شهروندان در مجموع به 1087 مگاوات برق نیاز دارند که در حال حاضر، ۷۴۴ مگاوات برق از منابع مختلف داخلی و خارجی تأمین می‌شود و ۳۴۳ مگاوات برق مورد نیاز است. شایان ذکر است در حال حاضر، حدود ۷۹ درصد برق مورد استفاده در افغانستان از منابع خارجی و تنها ۲۰ درصد این انرژی از منابع داخلی تأمین می‌شود. این در حالی است که مسئولین دولت همواره تأکید دارند که براساس برنامه‌های استراتژیک دولت تا چهار سال آینده این کشور از جهت تولید برق به خود کفایی خواهد رسید. (31 اکتبر 2017 - منبع: پایگاه اطلاع‌‌رسانی پیام آفتاب)
http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/75481/ رئیس-برشنا-پول-برق-پنج-ولایت-طالبان-جمع-آوری-می-کنند
چالش در کارخانه‌های تولیدی افغانستان به دلیل کمبود برق در این کشور
کارخانه‌داران می‌گویند با وجود وعدههای مکرر، دولت افغانستان تا کنون قادر نبوده مشکل کمبود برق را در مجتمع‌های صنعتی برطرف سازد و این امر سبب کاهش تولیدات کارخانهها شده است. به گفته آنان، کمبود مستمر برق، یکی از چالش‌های اساسی در توسعه صنایع می‌باشد و بدین ترتیب آنها نمی‌توانند تولیداتشان را افزایش دهند. آنها می‌گویند، در حال حاضر در روز تنها 8 ساعت برق دارند و با هر بار قطعی برق، تا صدها هزار دلار خسارت خواهند دید، طوری که بسیاری از آنها به فکر انصراف از کار خود افتاده‌اند. آنها تأکید دارند که دولت باید برای رشد تولیدات داخلی، برق کافی را در اختیار کارخانه‌داران قرار دهد. به گفته سخنگوی اتاق صنایع و بازرگانی این کشور، "با آنکه بخش خصوصی قیمت بالایی بابت خرید برق می‌پردازد، اما متأسفانه به اندازه کافی برق دریافت نمی­کند." با این حال، شرکت برشنا می‌گوید که نیاز کارخانه‌داران به برق  نسبت به گذشته افزایش یافته و در حال حاضر، 100 مگاوات برق در اختیار مجتمع‌های صنعتی قرار داده می­شود. تأمین برق کارخانه‌ها در اولویت کاری شرکت برشنا است. به گفته کارخانه­داران، با رسیدن فصل سرما، مشکلات آنها در بخش برق افزایش می‌یابد، لذا شرکت برشنا در تلاش است تا با تأمین منابع مالی، 160 مگاوات برق را در این فصل به مجتمع‌های صنعتی توزیع کند تا از قطعی‌های برق جلوگیری نماید.
(20 اکتبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
ارائه خدمات اینترنتی از طریق شبکه برق به شهروندان افغانستان
به گزارش خبرگزاری فارس افغانستان، شرکت برشنا اعلام کرده است که این شرکت از طریق خطوط برق، می‌تواند زمینه دسترسی به اینترنت را در افغانستان فراهم نماید. با اجرای این طرح، خدمات اینترنتی به طور استاندارد و بدون خط جداگانه برای شهروندان این کشور عرضه خواهد شد. در حال حاضر، این شرکت مراحل تدارکاتی این طرح را انجام می‌دهد و قرار است اجرای آن به بخش خصوصی واگذار شود. تا کنون، چندین شرکت خدمات اینترنتی علاقه خودشان را برای اجرای این طرح اعلام کرده‌اند.
(14 اکتبر 2017 - منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
استقبال مشترکین برق کابل از عملی شدن پروژه برق ترکمنستان
با تکمیل پروژه خطوط برق 500 کیلوولت ترکمنستان در افغانستان، تا سال 2019 میلادی علاوه بر کابل، 13 استان دیگر افغانستان از برق وارداتی ترکمنستان بهره‌مند خواهند شد. ساخته شدن دکل­ها و پست‌های برق در مسیر کابل- قندهار، مشترکین برق روستاهای اطراف این پروژه را خوشحال ساخته، چرا که با رسیدن برق به این روستاها، بخش زیادی از مشکلاتشان حل خواهد شد. به گفته مسئولین شرکت برشنا، این پروژه 65 درصد پیشرفت داشته و امید است که با تکمیل و بهره‌برداری از آن، بیش از 100 هزار مشترک در استان‌های کابل، وردک و غزنی از نعمت برق بیشتر بهره‌مند شوند.
(1 اکتبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ استقبال-شهروندان-از-عملی-شدن-پروژه-برق-ترکمنستان

پروژه‌های تجارت بین المللی برق شامل استراتژی پنج ساله وزارت انرژی و آب افغانستان
در حالی که بخش بزرگی از مردم افغانستان هنوز از نعمت برق بی­بهره‌اند، وزارت انرژی و آب این کشور از تهیه استراتژی 5 ساله و گنجاندن پروژه‌های تجارت بین‌المللی برق در این استراتژی خبر داد. به گفته وزیر این وزارتخانه، این استراتژی برای سه مرحله آماده شده است. مرحله اول ایجاد زیرساخت‌های بخش برق، مرحله دوم تولید برق از منابع داخلی و مرحله سوم پایداری انرژی برق می‌باشد. وی متذکر گردید، در مرحله دوم تجارت بین‌المللی برق مطرح می­شود و پروژه‌های متعددی را در بر می‌گیرد. همچنین در مرحله سوم، بحث پایداری انرژی برق در نظر گرفته شده و به ضرورت‌های جهانی از جمله استفاده از انرژی پاک می‌پردازد. با این که افغانستان سرشار از منابع انرژی جهت تولید برق می­باشد، اما از آن به تولید داخلی برق متکی است و بخش بزرگ برق مورد نیازش را از کشورهای همسایه وارد می‌نماید. اگرچه در سه سال اخیر، چند سد از جمله، سد سلما در هرات نیز تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است و یا قرارداد ساخت و بازسازی آنها آغاز گردیده، اما تا کنون تنها برخی از شهرهای بزرگ افغانستان آنهم به شکل ناکافی از انرژی برق برخوردارند و مناطق دوردست این کشور از این امر مستثنی می‌باشند. با این حال، وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید: قرار است در این کشور برای تولید 2 هزار مگاوات برق، 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری صورت گیرد.
(25 سپتامبر 2017 - منبع: خبرگزاری خامه پرس فارسی)      
آغاز کار پروژه برق‌رسانی بادغیس افغانستان تا دو روز دیگر
مقام‌های محلی در بادغیس افغانستان می‌گویند، به زودی کار پروژه انتقال برق وارداتی از ترکمنستان به این استان از سر گرفته خواهد شد. به گزارش  خبرگزاری صدای افغان (آوا)، معاون استانداری بادغیس در گفتگوی تلفنی به خبرگزاری آوا گفت که کار عملی پروژه انتقال برق ترکمنستان به این استان تا دو روز دیگر رسماً آغاز می‌شود. وی گفت که کار این پروژه چند سال قبل توسط یک شرکت ایرانی آغاز شده و به 12 کیلومتری "بندر توره شیخ" رسیده، اما به دلیل حضور طالبان متوقف گردیده است. اما اکنون، مسئولین در اداره برق بادغیس می‌گویند: کار این پروژه به یکی از شرکت‌های داخلی سپرده شده و این شرکت می‌بایست در مدت 4 ماه کار را به اتمام برساند. تا کنون این پروژه 98 درصد پیشرفت داشته است. برقی که قرار است از ترکمنستان به بادغیس وارد شود، 16 مگاوات است و تمام شهرهای این استان را صاحب برق می‌نماید. منطقه"بندر توره شیخ"، نقطه مرزی با کشور ترکمنستان است که در فاصله 53 کیلومتری در شمال استان بادغیس قرار دارد.
(26 سپتامبر 2017 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
وارد شدن 2 مگاوات برق تولید داخلی به شبکه برق افغانستان
افغانستان روز یکشنبه 17 سپتامبر برای نخستین بار پروژه‌ای را افتتاح کرد که با کمک نیروی باد و خورشید، 2 مگاوات برق تولید می‌کند. قرارداد این پروژه یک سال قبل در وزارت انرژی و آب افغانستان از سوی وزیر انرژی و آب این کشور با شرکت کواترو، سفیر ژاپن و مؤسسه UNOPS به امضاء رسید. کار عملی این پروژه، مدتی بعد از امضای قرارداد روی 40 هکتار زمین در شهرک صنعتی شهر هرات آغاز شد. به گفته وزیر انرژی و آب افغانستان، این پروژه با هزینه 3/5 میلیون دلار و با همکاری کشور ژاپن اجرا شده که امور اجرایی آن توسط شرکت کواترو و با همکاری UNOPS انجام می‌شود. در این نیروگاه، 5320 پنل خورشیدی نصب شده است که  توانایی تولید 71 مگاوات برق را دارد و 300 کیلووات دیگر توسط سه توربین بادی تولید می‌شود. این وزارتخانه تصمیم دارد با کمک انرژی‌های تجدیدپذیر، 300 مگاوات برق تولید نماید. این پروژه می‌تواند برای 1000 خانواده یا 10 هزار نفر از شهروندان و همچنین حدود 100 کارخانه کوچک صنعتی، برق تولید کند.
(17 سپتامبر 2017 - منبع: شبکه اطلاع‌رسانی افغانستان)   
       
                                                                                  http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=138800
ادامه روند توسعه خطوط انتقال 500 کیلوولت دشت الوان پلخمری تا ارغندی کابل
شرکت برشنا اعلام کرد: براساس قراردادی که بین شرکت برق افغانستان و دو شرکت هندی – افغانی (KPPL-FGM) در سال 2016 به امضاء رسید، کار توسعه خطوط انتقال 500 کیلوولت در سال 2019 تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید. به گزارش خبرگزاری آوا، پروژه مزبور به طول 234 کیلومتر و ظرفیت انتقال 1000 مگاوات برق از دشت الوان شهر پلخمری تا ارغندی کابل امتداد می‌یابد. این خطوط از مسیر استان‌های بغلان، پروان و کابل عبور کرده و برق استان‌های میدان وردگ، غزنی، زابل، قندهار، لوگر، خوست، پکتیا و پکتیکا را تأمین می‌نماید. هزینه این پروژه 115 میلیون دلار می‌باشد که از بودجه بانک توسعه آسیایی به افغانستان پرداخت می‌گردد. همچنین، کار امتداد خطوط انتقال 220 کیلوولت کابل – خوست تکمیل و به اتمام رسیده و کار ساخت شبکه توزیعی آن در استان‌های لوگر، پکتیا و خوست ادامه دارد، و نیز کار توسعه خطوط انتقال 220 کیلووت کابل – غزنی تکمیل و به اتمام رسیده است. ضمناً کار توسعه خطوط انتقال 220 کیلوولت غزنی تا قندهار 50 درصد پیشرفت داشته و قرار است، قرارداد احداث 5 پست برق از غزنی تا قندهار در آینده نزدیک بسته شود.
(19 سپتامبر 2017 - منبع: شبکه اطلاع‌رسانی افغانستان)    واردات آزمایشی برق به استان غزنی افغانستان
روز دوشنبه 11 سپتامبر، برای اولین بار برق وارداتی به شکل آزمایشی و موقت به استان غزنی افغانستان رسید. واردات برق غزنی از کشور ترکمنستان بوده و قرار است این کشور، حدود 30 مگاوات برق به استان غزنی صادر نماید. به گفته سخنگوی استانداری غزنی، در مرحله اول، برق 30 هزار خانواده تأمین خواهد شد، اما بعداً طول خطوط برق تا مناطق دیگر نیز امتداد خواهد یافت و مناطق بیشتری از نعمت برق بهره‌مند خواهند شد. به گفته وی، کار نصب دکل‌های برق وارداتی از شهر کابل به غزنی نیز تکمیل شده است. همچنین تمام کارهای انتقال برق وارداتی به غزنی، در شش ماه آینده نیز تکمیل خواهد شد. با رسیدن برق وارداتی به غزنی، کارخانه‌های مختلفی در غزنی تأسیس خواهند گردید و بدین ترتیب، زمینه ایجاد شغل و کاریابی برای مردم فراهم خواهد شد. طبق گفته رئیس برق این استان، در حال حاضر 27 درصد از شهروندان غزنی به برق دسترسی دارند که قیمت آن به ازای هر کیلووات ساعت 30 افغانی معادل (43/8 سنت) می‌باشد.
(20 سپتامبر 2017 - منبع: آژانس خبری افغان)
آغاز کار احداث بزرگترین پروژه برق خورشیدی در قندهار  افغانستان به زودی
به گفته مسئولین شرکت برشنا، قرار است تا یک ماه دیگر، کار احداث بزرگترین پروژه برق خورشیدی که ظرفیت تولید 10 مگاوات برق را خواهد داشت، در استان قندهار آغاز شود. به گفته رئیس این شرکت، کارهای اولیه جهت راه‌اندازی این پروژه به اتمام رسیده و به زودی توسط یک شرکت مشترک افغانی – هندی احداث و راه‌اندازی خواهد شد. وی گفت: این شرکت پیمانکار موظف است تا یک سال بعد از شروع کار این پروژه، آن را به بهره‌برداری برساند و شرکت برشنا می­بایست تا 15 سال برق تولیدی شرکت مزبور را به قیمت 7 سنت به ازای هر کیلووات ساعت خریداری نماید. همچنین به گفته وی، چون سازمان توسعه جهانی آمریکا، 10 میلیون دلار به این پروژه کمک می‌کند، قیمت برق به ازای هر کیلووات ساعت باید کمتر از 7/5 سنت باشد. به گفته مسئولین شرکت پیمان‌کار، دولت باید زمینه‌های لازم جهت عملی شدن این پروژه را فراهم سازد. به گفته مسئول فنی شرکت پیمانکار، اگر تأخیری هم در انجام این پروژه به وجود آید، تنها دلیل آن بزرگی این پروژه می‌باشد، چون برای نخستین بار است که چنین پروژه بزرگ تولید برق خورشیدی در افغانستان عملی می‌شود. به گفته شرکت برشنا، بعد از تکمیل کار این پروژه، در مرحله اول برق (مورد نیاز ) مجتمع‌های صنعتی از این منبع، تأمین خواهد شد.
(8 سپتامبر 2017 - منبع: طلوع نیوز)
 
طرح تازه برشنا؛ استفاده بخشی از کابل از برق خورشیدی
شرکت برشنا از عملی ساختن طرح تازه‌ای خبر می‌دهد که براساس آن، نهادهای دولتی و تعدادی از خانه‌های پایتخت افغانستان از برق خورشیدی بهره‌مند خواهند شد. گفته می‌شود، نصب پنل‌های خورشیدی بر روی پشت بام خانه‌ها و وزارتخانه‌ها جهت تولید برق، از طرح‌های میان مدت شرکت برشنا جهت رفع کمبود برق در پایتخت می‌باشد. رئیس شرکت برشنا می‌گوید، با تأمین مالی این برنامه توسط بانک توسعه آسیایی، حدود 50 درصد از هزینه پنل‌های خورشیدی به مشترکین پرداخت می‌شود و برق تولیدی در خانه‌ها و نهادهای دولتی از طریق شبکه برق به دیگر مشترکین شرکت برشنا نیز توزیع خواهد شد. امید می‌رود این طرح تا پایان سال جاری و یا شروع سال آینده در وزارتخانه‌ها اجرایی گردد. از طرفی مشترکین برق کابل، با استقبال از این برنامه شرکت برشنا می‌گویند، در حال حاضر کمبود برق از چالش‌های اساسی پایتخت می‌باشد و دولت باید برای حل مشکل آن، برنامه‌های درازمدت را عملی سازد. مسئولین شرکت برشنا می‌گویند با اجرایی شدن این طرح در مرحله اول، 15 مگاوات برق برای تعدادی از وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی تا سال آینده تأمین خواهد شد و در مرحله دوم، برنامه نصب پنل‌های خورشید بر روی پشت بام خانه‌ها آغاز خواهد شد.
(19 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
تلاش‌ها برای افزایش تولید برق داخلی در افغانستان
به گفته مشاور رئیس جمهور افغانستان در بخش زیربناها، افغانستان ۲۳ هزار مگاوات ظرفیت برق‌آبی، ۲۲ هزار مگاوات ظرفیت برق خورشیدی و 70 هزار مگاوات ظرفیت برق بادی دارد. اما در حال حاضر فقط 500 مگاوات از نیروگاه­های برق آبی تولید می‌نماید. وی همچنین گفت: تولید 500 مگاوات برق خورشیدی در کشور آغاز شده و  عملیات احداث سه نیروگاه برق زغال‌سوز نیز در حال انجام است. (10 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
 
بهره‌برداری از سه پروژه برق در استان کاپیسای افغانستان
سه پروژه برق به ارزش 18/5 میلیون یورو که 15/5 میلیون یورو آن از سوی کشور فرانسه و 3 میلیون یورو آن از سوی افغانستان تأمین شده است، در استان کاپیسا با حضور رهبر ائتلاف ملی، وزیر انرژی و آب و رئیس روابط عمومی شرکت برشنای افغانستان افتتاح گردید. به گزارش خبرگزاری آوا، این سه پروژه بزرگ توسعه که شامل خطوط انتقال و پست برق می‌باشد، تحت نظر وزارت انرژی و آب به بهره‌برداری رسیده­اند. این پروژه‌ها شامل توسعه خطوط برق 110 کیلوولتی از سد نغلو کابل تا تپه احمد بیگ در شهر نجراب استان کاپیسا به طول 44 کیلومتر، ساخت پست برق 20/110 کیلوولت در تپه احمد بیگ در شهر نجراب استان کاپیسا و شبکه‌های توزیع برق 20-0/4 کیلوولت در شهر تگاب استان کاپیسا می‌باشد. با افتتاح این پروژه‌ها، 12 هزار خانواده از انرژی برق بهره‌مند می‌شوند که از این میان 8 هزار خانواده مشترکین شهر نجراب و 4 هزار مابقی مشترکین شهر تگاب استان کاپیسا می‌باشند. خطوط انتقال فشار قوی برق با در نظر داشتن پست‌های برق گلبهار به ظرفیت 320 مگاوات و تپه سرخ به ظرفیت 32 مگاوات، استان‌های پروان، کاپیسا، پنجشیر و استان‌های شرقی افغانستان را به منابع وارداتی و منابع آبی کشور متصل می‌نمایند. (13 اوت 2017 - منبع: طلوع نیوز)
  http://www.avapress.com/vdcc14qs42bq0s8.ala2.html
بحث پیرامون احداث سد و نیروگاه شورابک در افغانستان
جلسه‌ای که پیرامون کار احداث سد و نیروگاه شورابک در ترکیه برگزار شده بود، در تاریخ 12 اوت به اتمام رسید. این جلسه با حضور نمایندگان وزارت دارایی و استان بدخشان، رئیس روابط عمومی شرکت برشنا، نماینده سازمان KFW آلمان، شرکت مشاوره‌ای آلمانی فیشنر و شرکت قراردادی ترکی فیکا برگزار شد. کار این پروژه با هزینه 31/8 میلیون یورو با کمک دولت آلمان از چند سال پیش آغاز شد و تا کنون چندین بار متوقف شده است. ظرفیت تولید این پروژه 7/2 مگاوات است که کار آن توسط شرکت ترکی فیکا پیش می‌رود.
(12 اوت 2017 - منبع: آژانس خبری باختر)             
                           http://www.bakhtarnews.com.af/dari/business.html

 
تخریب دکل‌های برق توسط طالبان علت قطع برق و خاموشی بیشتر در پایتخت افغانستان
سخنگوی شرکت برق افغانستان اعلام کرد: در اثر حمله طالبان، یک دکل برق دیگر نیز در استان کندوز تخریب شد که منجر به کاهش 150 مگاوات برق در شهر کابل گردیده است. هدف قرار دادن دکل های برق از سوی این گروه تروریستی، به طور مستمر اتفاق می­افتد و مشکلات فراوانی را برای شهروندان این کشور به ویژه اهالی کابل به وجود آورده است. در روزهای اخیر نیز شهر کابل با مشکل کمبود برق و قطع و وصل آن مواجه بوده و بدین ترتیب منجر به خراب شدن اکثر لوازم برقی شده است. وی گفت: این دکل برق، برق را از تاجیکستان به افغانستان انتقال می‌داده است. به دنبال این وقایع، بنا به درخواست افغانستان از ازبکستان، قرار است ازبکستان بدون انعقاد قرارداد، موقتاً 80 مگاوات برق را به 300 مگاوات برقی که قبلاٌ به افغانستان صادر می‌کرده اضافه نماید. برق وارداتی از ازبکستان بین استان‌های کندوز، تخار و بلخ توزیع خواهد شد.
(19 ژوئیه 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
  مواجه شدن پروژه 10 مگاواتی برق خورشیدی قندهار افغانستان با موانع
مسئولین شرکت برق و صنعتکاران قندهار می‌گویند که پروژه ده مگاوات برق خورشیدی براى مجتمع صنعتى قندهار، از دو سال گذشته تا به حال با موانعی مواجه شده و تاکنون راه‌اندازی نشده است. آنها مى‌گويند که در اين مدت، ده­ها بار تعهد آغاز کار پروژه صورت گرفته، اما عملى نشده است. اين درحالى است که ١٥٤ کارخانه صنعتى قندهار به علت کمبود برق تعطیل شده و توليد ١٣٥ کارخانه ديگر از نصف هم پائین­تر آمده است. قرار بود که مرکز توليد برق خورشیدی قندهار، با هزينه ١٥ ميليون دلاری اداره توسعه بين‌المللى ايالات متحده آمريکا ايجاد و در ظرف ٩ ماه به بهره‌بردارى برسد، اما کارهاى عملى اين پروژه تاکنون آغاز نشده است. به گفته رئیس شرکت برشنای قندهار، این شرکت مسئولیت‌های خود را در خصوص این پروژه انجام داده و تأخیر در شروع این پروژه از سوی اداره توسعه بین‌المللی آمریکا می‌باشد. مسئولیت‌های شرکت برشنا شامل: مالکیت ١٦٠ هکتار زمين، ساخت نقشه، امتداد خطوط انتقال برق و نصب ١٣٥ دکل برق بوده است. وی گفت: این اداره اخیراٌ از شرکت برشنا خواسته تا یک حساب مستقل ایجاد کند و یک میلیون دلار به شکل ضمانت در آن واریز نماید. تا اگر احیاناٌ مالکین کارخانه­ها پول برق را نپردازند یا دیر پرداخت کنند، از آن برداشت نماید. شرکت برشنای قندهار از اداره مرکزی درخواست کرده، این پول را واریز نماید تا کار عملی این پروژه آغاز شود. به گفته وی، این نیروگاه در حال حاضر در 6 روز هفته، روزانه 8 مگاوات برق تولید می‌کند که کافی نیست. امید می‌رود هرچه زودتر این مشکلات رفع گردد و این نیروگاه بدون هیچ وقفه‌ای راه‌اندازی شود.
(22 ژوئیه 2017- منبع: آژانس خبری پژواک)
پایان مشکلات فنی برق کابل در خاک تاجیکستان
در پی بروز بی نظمی در روند برق‌رسانی در کابل، سخنگوی شرکت برق افغانستان اعلام کرد که بی نظمی‌های اخیر، ناشی از مشکلات فنی برق در خاک تاجیکستان می‌باشد که به زودی بر طرف خواهد شد. شهر کابل و تعدادی از شهرهای نزدیک کابل در چند روز اخیر، اکثراً به دلیل بی برقی در تاریکی به سر می‌برند و به این ترتیب بی نظمی شدیدی در برق‌رسانی به وجود آمده است که دلیل آن بروز مشکل فنی در یک پست برق در نزدیکی مرز افغانستان – تاجیکستان و در خاک تاجیکستان می‌باشد. به گفته وی، مهندسان شرکت برق افغانستان به تاجیکستان اعزام شده‌اند و با همکاری مهندسان تاجیک در حال رفع مشکلات فنی می‌باشند. قرار است به زودی برق به کابل و مناطق همجوار برگردد.
(11 جولای 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
پیشرفت 90 درصدی کار ساخت اولین نیروگاه مختلط بادی و خورشیدی در هرات
مسئولین شهر هرات از پیشرفت 90 درصدی کار ساخت اولین نیروگاه مختلط بادی و خورشیدی خبر دادند. طبق گزارش اعلام شده، کار ساخت این نیروگاه در تاریخ 5 سپتامبر 2016 آغاز گردیده بود که تا کنون 90 درصد آن تکمیل شده است. این نیروگاه که قابلیت تولید دو مگاوات برق تجدیدپذیر را دارد در زمینی به مساحت 4 هکتار در شهرک صنعتی واقع در روستای گذره در شهر هرات ساخته شده است. این پروژه با هزینه 5 میلیون دلار و با کمک کشور ژاپن ساخته می‌شود. به گفته ریاست حوزه دریایی هریرود- مرغاب، تاکنون در این نیروگاه بیش از 5 هزار پنل خورشیدی نصب شده و قرار است، سه توربین بادی نیز هر کدام با ظرفیت تولید 100 کیلووات ساعت در آینده نزدیک نصب شود. از 2 مگاوات ظرفیت پروژه مزبور، 1700 کیلووات آن از انرژی خورشیدی و 300 کیلووات دیگر آن از انرژی بادی به دست می‌آید که مسئولیت اجرای این طرح را اداره خدمات پروژه‌های سازمان ملل (UNOPS) با همکاری وزارت انرژی و آب افغانستان و شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) و پیمان کاران داخلی افغانستان به عهده دارند. به گفته مسئولان حوزه دریایی هریرود – مرغاب، قرار است این پروژه در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار گیرد. لازم به ذکر است که وزارت انرژی و آب افغانستان پروژه‌های بیشتری از انرژی باد و خورشیدی در ناحیه غربی این کشور را در دست اقدام دارد که به زودی به مرحله اجرا می‌رسند.
(27 ژوئن 2017- منبع: آژانس خبری باختر)
 
رفع 75 درصد افت بار الکتریکی  در منطقه جلال آباد افغانستان با نصب پست ترانسفورماتور جدید در این منطقه
طبق گزارش اعلام شده، سومین پست ترانسفورماتور در شهر جلال آباد استان ننگرهار نیز نصب گردید که می‌تواند برق بیشتری را به میزان 40 مگاوات علاوه بر 72 مگاوات برقی را که پیش از این دریافت می‌کرده، عرضه نماید. به گفته فرماندار این شهر، این پست ترانسفورماتور می‌تواند 75 درصد از افت ولتاژ الکتریکی را رفع نماید و برق را به 16 هزار نفر از ساکنین این شهر عرضه نماید. همچنین وی گفت: با نصب خط انتقال برق ظرفیت لازم جهت انتقال 220 مگاوات برق اضافی نیز در آینده نزدیک فراهم خواهد شد.
(10 ژوئن 2017- منبع: MENAFN_ WADSAM)
افزایش 100 مگاواتی صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
طبق اعلام شرکت برشنای برق افغانستان، تاجیکستان آمادگی صادرات 100 مگاوات برق بیشتر به افغانستان را دارد. افغانستان به طور متوسط، سالانه حدود 300 تا 320 مگاوات برق از تاجیکستان وارد می‌نماید. اما این مقدار واردات به ویژه در فصل زمستان کافی نمی‌باشد. طبق توافق صورت گرفته میان افغانستان و تاجیکستان، قرار است واردات برق افغانستان از تاجیکستان به 400 مگاوات برسد. افغانستان تنها 25 درصد از برق مورد نیازش را از منابع داخلی تولید می‌کند و به شدت به واردات برق از کشورهای همسایه نظیر تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ایران وابسته می‌باشد. به گفته یکی از نمایندگان مجلس این کشور، افغانستان می‌تواند در آینده به یک کشور مولد برق تبدیل شود، به شرط اینکه از منابع طبیعی خود به نحو احسن و کارآ استفاده نماید. شرکت برشنا اعلام کرد، به دنبال توافق با تاجیکستان بر سر کاهش قیمت واردات برق از این کشور می‌باشد.
(28 مه 2017- منبع: The Iraq File)
انتقاد شهروندان کابل از تداوم قطعی برق
در حال حاضر، با قطع خطوط برق وارداتی، تنها 150 مگاوات برق در شبکه برق کابل موجود است که آنهم با قطعی‌های مکرر برق به بخش‌هایی از پایتخت توزیع می‌شود. شهروندان کابل از تداوم قطعی برق در این شهر انتقاد داشته و شرکت برشنا را به بی توجهی و کم کاری در این بخش متهم کردند. همزمان با آغاز درگیری‌ها در استان بغلان، دو خط برق وارداتی تاجیکستان در منطقه باغ امیر این استان قطع شده که در نتیجه شهر کابل از داشتن 200 مگاوات برق بی نصیب شده است. شهروندان کابل از شرکت برشنا به شدت انتقاد کردند و می‌گویند که تأخیر در تعمیر و بازسازی این خطوط از سوی شرکت برشنا، مشکلات زیادی را به جهت نبود برق در این شهر به وجود آورده است. اما به گفته سخنگوی شرکت برشنا در روز شنبه مورخ 16 ماه مه، تلاش‌ها برای بازسازی خطوط برق وارداتی تاجیکستان در بغلان آغاز شده و  هم‌اکنون مشکلات کمبود برق در پایتخت حل شده و در کنار 100 مگاوات برق وارداتی از ازبکستان به پایتخت، 50 مگاوات برق نیز از منابع داخلی تأمین می‌شود و همچنین  کار بازسازی این خطوط ادامه خواهد داشت. در حال حاضر، شهر کابل به 350 مگاوات برق نیاز دارد که 300 مگاوات آن از طریق برق وارداتی تاجیکستان و 50 مگاوات آن از طریق منابع داخل تأمین می‌گردد. (16 مه 2017- منبع: طلوع نیوز)

اخاذی شرکت برشنا از مردم تحت عنوان توزیع "برق خیالی"
تعدادی از نمایندگان مجلس با انتقاد شدید از افزایش هزینه‌های برق در افغانستان می‌گویند که شرکت برشنا برای برقی که اصلاً مصرف نشده "برق خیالی" از مردم پول زیادی جمع‌آوری می‌کند.  به طوری که، در تمامی استان‌ها پول برق مصرفی کشاورزان و کارمندان دولت به ده‌ها هزار افغانی می‌رسد. نمایندگان تأکید دارند که این شرکت در بسیاری از موارد، هزینه‌های برق را تا 6 برابر افزایش داده تا بتواند بدینوسیله از مردم اخاذی کند. این نمایندگان خواستار انحلال شرکت برشنا و سپردن مسئولیت آن به وزارت انرژی و آب شدند. به گفته یکی از نمایندگان، تحمیل هزینه هنگفت برق بر مردم زمینه‌ساز یک بحران است و دولت باید هرچه زودتر جلوی این بحران را بگیرد. وی می‌گوید: شرکت برشنا این پول هنگفت را از مردم فقیر و عادی جامعه جمع‌آوری می‌کند، چرا که قدرتمندان از پرداخت آن اجتناب می‌نمایند. نماینده دیگری می‌گوید: این شرکت دروغ می‌گوید که افزایش قیمت دلار هزینه‌های برق را بالا برده است، بلکه دلیلش این است که چندین میلیون افغانی هزینه برق از سوی قدرتمندان پرداخت نشده و بنابراین این شرکت، پول را از مردم جمع‌آوری می‌کند. همچنین وی از ارائه خدمات این شرکت نیز انتقاد کرد و گفت که حتی در کابل نیز شهروندان زیادی هستند که از خدمات برق به طور یکسان بهر‌ه‌مند نمی‌شوند. یکی از شکایاتی که همواره مردم مطرح کرده‌اند این است که شرکت برشنا، قبض برق را هر دو ماه یکبار جمع‌آوری می‌کند، بدین ترتیب ضریب هزینه‌های برق بالا می‌رود و به ضرر مشترکین برق خواهد بود. یکی دیگر از نمایندگان می‌گوید، طبق مصوبه مجلس، این شرکت می‌بایست پول برق را هر ماه از مردم جمع‌آوری کند ولی به این مصوبه احترام نمی‌گذارد و هر دو ماه یکبار جمع‌آوری می‌کند. نمایندگان مجلس افغانستان پیش از این نیز، از فساد گسترده در شرکت برشنا انتقاد کرده‌اند، اما تا کنون این مشکلات حل نشده است.
(21 مه 2017- منبع: خبرگزاری فارس افغانستان)
پرداخت قبوض برق به صورت ماهیانه در افغانستان
مسئولین شرکت برشنا می‌گویند که تا چند ماه آینده قبوض برق به صورت ماهیانه توزیع خواهند شد. این شرکت برای عملی ساختن این روند، به جذب نیروی انسانی بیشتر پرداخته است. به گفته مسئولین این شرکت، همزمان با عملی ساختن برنامه پرداخت هزینه برق به شکل ماهیانه، تعرفه‌های برق نیز تغییر خواهد کرد. در حال حاضر، مشترکین شرکت برشنا، جهت مصرف 200 کیلووات ساعت برق، به ازای هر کیلووات ساعت 2/5 افغانی (معادل 3/7 سنت) پرداخت می‌نمایند و اگر مصرف برق به 400 کیلووات ساعت برسد، می‌بایست به ازای هر کیلووات ساعت 3/5 افغانی (معادل 5/2 سنت) بپردازند و برای مصارف بالاتر، قیمت نیز بیشتر خواهد شد. اما مسئولین شرکت برشنا می‌گویند که اگر قبوض برق به صورت ماهیانه توزیع شود، این شرکت افزایش قیمت مصرف برق را از 100 کیلووات ساعت محاسبه خواهد کرد. شهروندان افغانستان از توزیع قبوض برق به صورت ماهیانه استقبال کردند، اما خواستار تغییر نیافتن قیمت کنونی برق هستند. از طرف دیگر، وزارت انرژی و آب افغانستان در حال مذاکره با کشورهای صادرکننده برق به افغانستان می‌باشد تا تعرفه‌های برق را کاهش دهند. (3 مه 2017- منبع: طلوع نیوز)
http://www.tolonews.com/fa/business/ شرکت-برشنا-از-ماهانه-ساختن-صرفیه-برق-خبر-داد

 

آغاز پروژه تولید برق از گاز شبرغان در افغانستان به زودی
به گفته مقامات وزارت انرژی و آب افغانستان، تا یک ماه دیگر، کار پروژه تولید برق از چاه‌های گاز شبرغان توسط یک شرکت خصوصی و با سرمایه‌گذاری 60 میلیون دلاری آغاز خواهد شد. این وزارتخانه اعلام کرده است که در مرحله اول این پروژه، 52 مگاوات برق تولید خواهد شد. به گفته معاونت فنی این وزارتخانه، قرار است این پروژه در سه مرحله، مجموعاً 250 مگاوات برق تولید نماید که در حال حاضر فقط تولید52 مگاوات برق از سوی این وزارتخانه در نظر گرفته شده است. همچنین به گفته مسئولین شرکت برشنا، کار احداث خطوط انتقال برق و نصب پایه‌ها جهت توزیع برق در شهر شبرغان نیز آغاز شده که با تولید برق به مشترکین این شهر و مناطق اطراف آن توزیع خواهد شد. افغانستان سرشار از منابع آب، خورشید، باد، زغال­سنگ و گاز جهت تولید برق می‌باشد. با وجود فرصت تولید بیش از ۳۰۰ هزار مگاوات برق از منابع گوناگون، افغانستان هم اکنون ۸۰ درصد برق مصرفی‌اش را از کشورهای همسایه وارد می‌کند. (29 مارس 2017- منبع: طلوع نیوز)

http://www.tolonews.com/fa/business/ تأکید-افغانستان-و-امریکا-بر-گسترش-روابط-بازرگانی-میان-این-دو-کشور
تصویب طرح سرمایه‌گذاری جهت تولید 30 مگاوات برق خورشیدی در قندهار افغانستان
شورای عالی اقتصاد افغانستان، طرح سرمایه‌گذاری جهت تولید 30 مگاوات برق خورشیدی در استان قندهار را تصویب کرد. بر اساس مصوبه دولت مقرر گردیده است که در مجموع 100 مگاوات برق تجدیدپذیر توسط 30 پروژه مختلف و در 20 استان تولید شود. از مجموع این 100 مگاوات، 65 مگاوات به انرژی خورشیدی، 14 مگاوات به انرژی باد، 13/5 مگاوات به زیست توده (زباله‌های شهری) و 7/5 مگاوات به انرژی برق‌آبی کوچک مربوط می‌گردد. براساس این طرح، 7 شرکت تمایل به سرمایه‌گذاری در این پروژه را داشتند که از میان آنها 2 شرکتی که واجد شرایط بودند، در نظر گرفته شدند. (29 مارس 2017- منبع: طلوع نیوز)
امضای قرارداد 113 میلیون دلاری پروژه برق غزنی –  قندهار بین افغانستان و هندوستان
قراردادی به ارزش 113 میلیون دلار برای پروژه غزنی - قندهار بین شرکت برق برشنای افغانستان و یک شرکت بین­‌المللی هندی تحت عنوان KEC =Kamani Engineering Corporation به امضاء رسید. کار این شرکت ساخت و ساز دکل‌های انتقال برق می‌باشد. به گفته مقامات افغانی، این پروژه بخشی از پروژه برق 500 کیلوولتی ترکمنستان و شامل خطوط انتقال برق 220 کیلوولتی از غزنی به جنوب استان قندهار می‌باشد. رئیس شرکت برق برشنای افغانستان گفت: این پروژه با کمک مالی آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده آمریکا تأمین خواهد شد. وی گفت تا زمانی که پروژه خطوط انتقال برق تکمیل گردد، 5 پست برق نیز در شهرهای قره‌باغ، مقر، شاه جوی، قلات و شرق قندهار (Qarabagh, Moqor, Shahjoi, Qalat & East of Kandahar) احداث خواهد شد. این در حالی است که تلاش دولت افغانستان برای احداث پروژه‌های زیربنایی از جمله خطوط انتقال برق می‌باشد. پیش از این شرکت برشنای افغانستان، قراردادی جهت پروژه خطوط انتقال برق 300 مگاواتی از شمال دوشی به استان مرکزی بامیان منعقد کرده بود. (27 فوریه 2017- منبع: KHAMMA PRESS)

 
افغانستان - اخبار 2017 -1395
احداث پست برق در شهرستان سروبی کابل
یک پست برق 110/20 کیلوولتی با ظرفیت 20 مگاولت آمپر، با کمک 3/6 میلیون دلاری بانک جهانی،در شهرستان سروبی کابل، احداث خواهد شد. قرارداد ساخت این پست برق، روز چهارشنبه 22 فوریه، میان شرکت برشنای افغانستان و یک شرکت ترک به نام (AK-AY) امضاء شد. به گفته رئیس شرکت برشنا، با تکمیل این پست برق، بیش از 20 هزار مشترک در سروبی و برخی مناطق نزدیک آن، از نعمت برق بهره‌مند خواهند شد. وی گفت: کار احداث این پست برق به زودی آغاز خواهد شد و 15 ماه طول خواهد کشید تا تکمیل شود.
(22 فوریه 2017- منبع: آژانس خبری پژواک)                                    
  http://www.pajhwok.com/dr/2017/02/22/ يک-سب-استيشن-برق-در-سروبى-کابل-ساخته-مى-شود
امضای قرارداد 55 میلیون دلاری جهت تأمین برق استان‌های لوگار، پختیا و خوست (Logar, Paktia & Khost) افغانستان
قراردادی به ارزش 55/8 میلیون دلار جهت تأمین برق استان‌های لوگار، پختیا و خوست افغانستان، مابین شرکت‌های بین‌المللی انگلیسی جگوار، شرکت هندی آنجلیک و شرکت برق برشنای افغانستان و با حضور رئیس جمهور این کشور به امضاء رسید. به گفته رئیس شرکت برشنای افغانستان، این قرارداد براساس کمک هزینه غیر قابل استرداد و توسط بانک توسعه آسیایی تأمین خواهد شد. وی گفت: این پروژه نزدیک به دو سال، تا زمانی که پروژه خط انتقال 500 کیلوولتی برق آسیای مرکزی تکمیل گردد، طول خواهد کشید. به گفته وی، اجرای این پروژه به تأمین برق استان‌های دور و نزدیک در این کشور کمک خواهد کرد. تکمیل این پروژه به تأمین برق 13 هزار مشترک در شهر پل علم (Pul-e-Alam) استان لوگار، 18500 مشترک در استان پختیا و 13 هزار مشترک در استان خوست کمک خواهد کرد. نماینده بانک توسعه آسیا نیز گفت: جای افتخار است که بانک به افغانستان در تأمین برق و دیگر پروژه‌های زیرساختی کمک می‌نماید. همچنین، با اتمام پروژه مذکور، فرصت شغلی برای ساکنین استان‌های لوگار، پختیا و خوست ایجاد می‌شود. (28 ژانویه 2017- منبع: KHAAMA PRESS)
آغاز کاری پروژه برق – گازی در شبرغان افغانستان
به زودی کار پروژه برق – گازی در سه مرحله و به ارزش 250 میلیون دلار در شهر شبرغان افغانستان آغاز خواهد شد. به گفته سخنگوی وزارت معادن و نفت، این پروژه در مرحله اول 52 مگاوات، در مرحله دوم 33 مگاوات و در مرحله سوم 119 مگاوات برق را به شهر شبرغان توزیع خواهد کرد. با اتمام مرحله سوم، به غیر از شهر شبرغان، استان جوزجان نیز از انرژی برق بهره‌مند خواهد شد. وی گفت: این پروژه با همکاری بنیاد بیات انجام خواهد شد. (25 ژانویه 2017- منبع: آژانس خبری باختر)
نیاز افغانستان به 4 الی 5 میلیارد دلار جهت خودکفایی در تولید برق
وزارت انرژی و آب افغانستان، به دنبال تعهدات نشست بروکسل، گفتمان مشترکی را با حضور وزارتخانه‌ها و نمایندگان کشورهای کمک کننده به افغانستان، در کابل برگزار کرد. این