ارمنستان

ارمنستان - اخبار 2018-1397
سرمایه گذاری جهت احداث نیروگاه خورشیدی ماسریخ- 1 ارمنستان
دولت ارمنستان برای شرکت هلندی FRV (فعال در زمینه احداث و توسعه پروژه­های خورشیدی) تسهیلات گمرکی را به منظور واردات تجهیزات و همچنین احداث نیروگاه خورشیدی ماسریخ-1 در منطقه روستایی به همین نام واقع در استان گغارکونیک، قائل شد. آوانسیان معاون وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه­گذاری ارمنستان گفت که این شرکت قرار است 27/8 میلیارد درام (معادل 51 میلیون یورو)، برای احداث این نیروگاه، سرمایه­گذاری کند. به گفته آوانسیان قرار است این نیروگاه توسط کنسرسیومی متشکل از دو شرکت FRV هلند و FSL­ اسپانیا ­ که برنده مناقصه بین­المللی برای احداث اولین و بزرگترین ایستگاه فتوولتائیک هستند، احداث شود. وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرد این کنسرسیوم در مناقصه به دلیل ارائه پایین­ترین پیشنهاد فروش برق به شبکه محلی به مبلغ (3/4 سنت یورو) برای تولید یک کیلووات ساعت برق، برنده شد. این میزان کمتر از هزینه برق تولیدی است که از نیروگاه­های برق آبی بدست می­آید و به شرکت توزیع ارمنستان به مبلغ 4/1 یورو سنت فروخته می­شود. احداث نیروگاه خورشیدی 55 مگاواتی ماسریخ، استان گغارکونیک واقع در شرق ارمنستان نیازمند ­50 میلیون دلار سرمایه­گذاری است و انتظار می­رود تکمیل و احداث این نیروگاه تا سال 2020 به اتمام برسد. این پروژه بخشی از طرح توسعه ملی انرژی­های تجدید پذیر است و یکی از شش نیروگاه  PV با ظرفیت 110 مگاواتی است. (14 مارس 2019 منبع: arka)
امکان صادرات برق ارمنستان به عراق
سفیر ارمنستان در ملاقاتی با وزیر برق عراق آقای دکترخطیب، اعلام کرد که ارمنستان و عراق در حال برنامه­ریزی برای همکاری در زمینه انرژی با یکدیگر می­باشند. سفیر ارمنستان در توئیت خود گفت که امکان همکاری در زمینه انتقال برق از ارمنستان به عراق و استفاده از منابع جایگزین انرژی میسر می­باشد. براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت امور خارجه ارمنستان، طرفین موافقت کردند که در نمایشگاه­های بین­المللی شرکت کنند و همکاری­های گسترده­ای در زمینه انرژی با یکدیگر داشته باشند. (28  فوریه 2019- منبع: panarmenian)
تحویل دومین ژنراتور توربو از سوی روسیه به نیروگاه هسته­ای ارمنستان
شرکت انرژی هسته­ای روسیه به نام (Rosatom) که بخشی از فعالیتش ارائه خدمات در زمینه نیروگاه­­های هسته­ای برون مرزی است، دومین توربو ژنراتور       (­turbo generator) نیروگاه هسته­ای ارمنستان را به این نیروگاه تحویل داد. این اقدام بخشی از پروژه نوسازی و افزايش طول عمر نیروگاه هسته­ای ارمنستان می­باشد. این شرکت در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: نسل جدید تجهیزات نیروگاهی باعث افزایش کارایی و قابلیت ­اطمینان این نیروگاه و افزایش تولید برق خواهد شد. اولین توربو ژنراتور در سال 2017 جایگزین تجهیزات فرسوده که از اواخر دهه 1970 کار می­کرده، شده است. همچنین گفته شد که پس از ارتقاء تجهیزات تأسیساتی که شامل تعویض توربین­ها، ترانسفورماتورها، تجهیزات انتقال برق، خازن­ها، بازسازی برج­های خنک کننده است، 40 مگاوات برق بیشتر تولید خواهد شد. وردانیان مدیر عامل این نیروگاه گفت که با افزایش بهره­وری، هزینه هریک از واحدهای نیروگاهی کاهش می­یابد و این دستاورد برای تثبیت قیمت فروش برق بسیار مهم خواهد بود. نصب دومین توربو ژنراتور به زودی با رعایت ایمنی سیستم­های اصلی، انجام خواهد شد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال  1970 احداث شد که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به تعویق افتاد. اما در سال 1995 یکی از دو رآکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. در ماه مارس 2014، دولت ارمنستان تصمیم گرفت تا عمر خدمات­دهی این نیروگاه را به دلیل تأخیر در احداث واحد جدید تا سال 2026 افزایش دهد­ و به لطف منابع مالی روسیه، توسعه و افزایش عمر خدمات­دهی این نیروگاه امکان پذیر شد و در این راستا روسیه مبلغ 270 میلیون دلار به ارمنستان به عنوان وام و 30 میلیون دلار کمک­های مالی بلاعوض اختصاص داد. (4 فوریه­2019- منبع:­arka­)
احداث نیروگاه جدید با ظرفیت250 مگاوات در ارمنستان
دولت ارمنستان قراردادی را با دو شرکت ایتالیایی رنکو (Renco­) (فعال در زمینه استخراج معادن و مواد معدنی، ساخت تجهیزات دفاعی و محصولات فلزی) و شرکت (Armpower­­) (فعال در زمینه خدمات مهندسی، احداث و ارائه خدمات در بخش­های انرژی، نفت و گاز) در خصوص احداث نیروگاه امضاء کرد. احداث این نیروگاه جدید با 250 مگاوات ظرفیت نزدیک نیروگاه حرارتی ایروان آغاز می شود. این نیروگاه یک نیروگاه گازسوز سیکل ترکیبی خواهد بود. عملیات احداث این نیروگاه بلافاصله پس از حل و فصل مسائل مالی آن در دو ماه آینده شروع خواهد شد. سرمایه گذاری اجرای پروژه حدود 250 میلیون دلار و مدت زمان احداث 26 ماه خواهد بود. (17 ژانویه ­2019- منبع: aysor)
کاهش نرخ برق ارمنستان از ابتدای فوریه سال جاری
قیمت برق برای خانواده­های کم درآمد ارمنستان از اول فوریه سال جاری کاهش خواهد یافت. کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان (PSRC) در روز پنج شنبه تصمیم گرفت که از اول فوریه (2019) نرخ برق برای خانواده های آسیب پذیر و کم درآمد را کاهش دهد.
(27 دسامبر­2018- منبع: news)          
               https://news.am/eng/news/488355.html
وام بانک توسعه اورآسیا به ارمنستان
بانک توسعه اورآسیا ­(EDB)­، وامی به ارزش 20 میلیون دلار به شرکت ملی توزیع برق ارمنستان  (ENA)­ اعطا کرده است. هدف از این پروژه تأمین و توزیع برق بدون وقفه و دائمی در سراسر ارمنستان، کمک به رشد اقتصادی پایدار کشور، کمک به حفظ اشتغال و تأمین برق پایدار برای مصرف کنندگان است. اسماکوو رئیس بخش صنعت و انرژی"بانک توسعه اورآسیا­" گفت که وام اختصاص داده شده جهت بازسازی شبکه سراسری برق، بهبود سیستم اندازه­گیری مصرف برق و تأثیر بر تغییر کیفی در شرایط مالی شرکت، می­باشد. کارن هاروتینیان (KarenHarutynyan)، مدیر شرکت ملی توزیع برق ارمنستان­ (ENA) گفت که این وام اولین مرحله از برنامه سرمایه­گذاری 10 ساله شرکت است که در مجموع به ارزش 726 میلیون دلار و با هدف ارتقاء شبکه­های توزیع و ایستگاه­های کاهش ولتاژ برق ارمنستان، اتصال مشترکین جدید به شبکه سراسری، جایگزینی و نصب سیستم اندازه­گیری و اجرای مدیریت براساس استانداردهای جهانی می­باشد. هاروتینیان گفت که سرمایه­گذاران، قبل از تمدید وام­ها، تمامی ریسک ممکن از جمله احتمال کاهش نرخ­های تعرفه را ارزیابی می­کنند.  
(31 دسامبر ­2018- منبع: emerging-europe)      
احداث نیروگاه برق بادی در ارمنستان با ظرفیت 200 مگاوات
شرکت ارمنی  Aksionaیک نیروگاه بادی با ظرفیت 200 مگاوات را احداث خواهد کرد .این خبر توسط نماینده این شرکت در نشستی با وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، گارگین باقریمان اعلام شد. باقریمان گفت که این وزارتخانه آماده ارائه کمک مالی به شرکت Aksiona در اجرای این برنامه  سرمایه­گذاری است. ارمنستان دارای دو نیروگاه بادی فعال است. یکی در نزدیکی شهر كجران در جنوب ارمنستان و نیروگاه دوم با ظرفیت 2/64 مگاوات در شمال کشور واقع شده است. نیروگاه­های عمده تولید برق ارمنستان، نیروگاه هسته­ای، نیروگاه­های حرارتی، برق آبی و منابع انرژی­های تجدید­پذیر می­باشد.
(19 نوامبر 2018- منبع: arka)
http://arka.am/en/news/technology/aksiona_company_to_build_wind_power_plant_in_armenia_with_200_mw_capacity/
پروژه نوسازی  نیروگاه هسته ای ارمنستان توسط یک شرکت روسی
شرکت انرژی هسته ای روسیه به نام (Rosatom) که بخشی از فعالیتش ارائه خدمات در زمینه نیروگاه­­های هسته­ای برون مرزی است، اعلام کرد که کار نوسازی تجهیزات یکی از دو واحد توربین نیروگاه هسته­ای متاسمور ارمنستان با هدف افزايش طول عمر و به عنوان بخشی از پروژه طراحی شده اين نيروگاه به پایان رسیده است. گفته شده که با اجرای نوسازی توربین نیروگاه هسته­ای متاسمور و پس از انجام یکسری آزمایشات در هفته گذشته، نیروگاه با حداکثر ظرفیت، 238 مگاوات به شبکه سراسری متصل شده است. پروژه نوسازی این نیروگاه از ژوئن 2018 آغاز شده و شامل: جایگزینی سپریتورها، نصب دستگاه­های سوپر هیتر، ارتقاء توربین­های ژنراتور، جایگزینی کنداکتورها و ترانسفورماتور است. برای انجام این پروژه، حدود 400 متخصص روسی با کارشناسان ارمنی با یکدیگر همکاری داشته­اند. همچنین گفته شده، اتمام نهایی پروژه تا پایان سال 2021 به طول می­انجامد که در نتیجه آن ارمنستان دارای نیروگاه هسته­ای با آخرین و مدرنترین تجهیزات با ایمنی و استانداردهای روز جهانی خواهد بود. این نیروگاه در دهه 1970 احداث و در سال 1988 پس از یک زلزله ویرانگر بسته شده است و دومین راکتور آب سبک­VVER 440-V230   در سال 1995 دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. مقامات ارمنی گفتند که در نظر داشتند در آینده یک نیروگاه هسته­ای جدید احداث و جایگزین نیروگاه فعلی کنند. گفته ­شده بود که احداث این نیروگاه جدید می­تواند جایگزین نیروگاه فرسوده شود و  ظرفیت نیروگاه جدید قرار بود دو برابر ظرفیت مجموعه نیروگاهی احداث شده توسط روسیه باشد.  در حال حاضر نیروگاه فعلی حدود 35 درصد برق ارمنستان را تولید می­کند. دولت ارمنستان به خاطر تأخیر در احداث نیروگاه جدید از ماه مارس 2014 مصمم شد که دوره فعالیت نیروگاه فعلی را تا سال 2026 افزایش دهد. پروژه توسعه و افزايش طول عمر نیروگاه با منابع مالی روسیه میسر شد. روسیه برای این پروژه یک وام 270 میلیون دلاری و 30 میلیون دلار کمک­ مالی بلاعوض، به ارمنستان داد.
(26 نوامبر 2018- منبع: arka)
احداث یک نیروگاه حرارتی 250 مگاواتی در ارمنستان
شرکت ایتالیایی Renco قرار است یک نیروگاه حرارتی سیکل ترکیبی با ظرفیت 250 مگاوات در ایروان ارمنستان احداث ­کند. قرارداد مربوط به اجرای این پروژه توسط وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با مدیر عامل رنکو (Renco) و مدیر عامل شرکت ArmPower (فعال در زمینه مسائل زیست محیطی) متعلق به شرکت رنکو، به امضاء رسید. سرمایه­ گذاری این پروژه به ارزش 250 میلیون دلار است. این پروژه قرار است با همکاری مشترک شرکت­های  Renco S.p.a.،­Simest S.p.a.  و Siemens انجام شود. این نیروگاه در مدت 26 ماه احداث می­شود و با اتمام آن برق ارزان­تری در مقایسه با نیروگاه­های موجود و فعال در ارمنستان و با هزینه تمام شده 27/4 درام (معادل 4/9یورو سنت) به ازای هر کیلوات ساعت، به مشترکین عرضه خواهد شد. همچنین احداث این نیروگاه حرارتی، برای حدود 1000 تا 2000 نفر، کارآفرینی خواهد نمود. عملیات راه اندازی  مرتبط به این پروژه پس از محاسبات مالی تکمیل خواهد شد. شرکت رنکو Renco (فعال در زمینه خدمات مهندسی، احداث و ارائه خدمات در بخش­های انرژی، نفت و گاز) از شانزده سال گذشته در ارمنستان حضور دارد. ( 11 نوامبر 2018- منبع:­armradio )
امضای قرارداد مابین ترکمنستان و افغانستان جهت تأمین برق افغانستان
به گزارش ترکمنستان امروز، قراردادی مابین وزارتخانه‌های انرژی ترکمنستان و افغانستان برای پروژه خط انتقال ترکمنستان- افغانستان- پاکستان در عشق آباد امضاء شد. در این قرارداد به ویژه به حجم صادرات برق از طریق خطوط انتقال جدید برق 300 مگاواتی به هرات و هر یک از شهرهای قندهار اشاره شده است. در آینده نزدیک، ترکمنستان قصد دارد این میزان را تا 1000 مگاوات افزایش دهد. سال‌هاست که افغانستان از طریق خطوط انتقال برق یمامنازار – اندخوی (Ymamnazar-Andkhoy) و سرهتابات – هرات (Serhetabat-Herat) از ترکمنستان برق و (گازمایع) را با قیمت‌های کم وارد می‌نماید. ترکمنستان در تابستان سال جاری جهت تأمین برق افغانستان، برق 100 مگاواتی را از طریق خطوط انتقال مرزی رباط – کاشان – کالای نو (Rabat-Kashan-Kalay nau) به این کشور صادر کرد. به گزارش ترکمنستان امروز، در راستای انجام این پروژه تاکنون کارهای زیادی صورت گرفته است که می‌توان به احداث و راه‌اندازی پست‌های جدید برق و همچنین راه‌اندازی خطوط انتقال 112 کیلومتری اشاره کرد.
(13 اکتبر 2018 - منبع: AZERNEWS) امضای قرارداد 25 میلیون دلاری (معادل 7/21 میلیون یورو) پروژه آبیاری و تولید برق شهرستان خان آباد در استان قندوز افغانستان
قرارداد پروژه آبیاری و تولید برق خان آباد در استان قندوز افغانستان میان وزارت انرژی و آب این کشور و یک شرکت هندی با حضور رئیس جمهور افغانستان به امضاء رسید. هدف از امضای این قرارداد، بهبود و توسعه سیستم آبیاری و تولید برق در این شهرستان می‌باشد. این پروژه با هزینه 25 میلیون دلار (معادل 21/7 میلیون یورو) به بهره‌برداری خواهد رسید و علاوه بر تولید 10/4 مگاوات برق، 47 هزار هکتار زمین زراعتی را نیز تحت آبیاری قرار خواهد داد و 18 هزار خانوار از آن بهره‌مند خواهند شد. (14 اکتبر 2018 - منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا))
https://www.avapress.com/fa/news/172501/قرارداد-پروژه-آبیاری-تولید-برق-خان-آباد-قندوز-ارزش-25-میلیون-دالر-امضا-رسید
 
تدوین قوانین جدید برای احداث نیروگاه های برق آبی کوچک در ارمنستان
وزارت حفاظت از منابع طبیعی و محیط­زیست ارمنستان(AMNP)  اعلام کرد که این سازمان پیش نویس مجموعه قوانینی را تهیه کرده که چنانچه این قوانین به تصویب برسد، احداث نیروگاه­های برق آبی کوچک در مناطقی که حیات گونه­ های خاص گیاهی و جانوری در معرض خطر قرار گیرد، ممنوع خواهد شد. در این مجموعه قوانین آورده شده که احداث این نیروگاه ­ها باید از هر اثر تاریخی 150 متر فاصله داشته باشد. این وزارتخانه می­گوید به شرکت­هایی که قصد احداث این نیروگاه­ ها را در محل پرورش گونه­ های آبزیان بومی دارند و همچنین نیروگاه­ هایی که برای تولید برق 40 درصد و یا بیشتر آب موجود را مصرف می­کنند، مجوز داده نخواهد شد. استانداردهای آلودگی صوتی نیز در دست تنظیم است تا بر روی نیروگاه ­های جدید، میزان تأثیر آلودگی صوتی بر روی محیط­زیست را مورد بررسی و نظارت قرار دهند. با این وجود، هیچ یک از مجموعه قوانین پیشنهادی، مربوط به نیروگاه­های آبی کوچک موجود نمی­باشد. برخی معتقدند که این قوانین برای نیروگاه­ هایی با سوخت فسیلی مناسب است، در حالی که برخی دیگر ادعا می­کنند که نیروگاه­ های احداث شده به شماری از آبراه­های کشور آسیب رسانده است. وزارت حفاظت از منابع طبیعی و محیط­زیست ارمنستان اعلام کرده که مطالعه ماهانه نشان می­دهد که حداقل 20 نیروگاه آبی کوچک برای تولید برق، 30 تا 50 درصد آب بیشتر از حد مجاز استفاده می­کنند. گالستایان کارشناس جغرافیا پیشنهاد می­دهد برای اینکه هرگز نیروگاه ­های آبی کوچک بر روی آب­های موجود در مناطق جنگلی و در مناطق طبیعی حفاظت شده احداث نشود، اقدامات شدیدتری صورت گیرد. اولویت­های اقتصادی ارمنستان AEF پیشنهاد کرده بود ظرفیت تمام نیروگاه­های برق آبی از 10 مگاوات تجاوز نکنند اما در حال حاضر این محدودیت به 30 مگاوات تغییر یافته است.
(20 آگوست 2018 منبع:hetq.am )

برنامه ریزی برای احداث نیروگاه زمین گرمایی 30 تا 50 مگاوات در ارمنستان  توسط یک شرکت چک
مطبوعات داخلی ارمنستان خبر دادند که شرکت ­Czech Sumes GeoPower AG­ جمهوری چک، قصد دارد یک نیروگاه
زمین­گرمایی با ظرفیت30 تا ­50 مگاوات در منطقه کوهستانی کارکار (Karkar) واقع در جنوب ارمنستان احداث کند. از سال 2001، توسعه منابع انرژی و جایگزین در ارمنستان با هدف کاهش وابستگی به واردات انرژی، برنامه­ریزی شده است. از نکات مهم برنامه احداث نیروگاه زمین­گرمایی، مشارکت شرکای ارمنی و بخش بازسازی و توسعه بانک جهانی (­IBRD) در برنامه حفاری و اکتشاف است که توافقنامه آن در سال 2016 به امضاء رسید و از سویی مطالعه امکان سنجی برای احداث نیروگاه نیز در سال 2017 انجام شد. به گزارش روابط عمومی وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، این وزارتخانه آمادگی برای انجام هر گونه تلاش برای اجرای برنامه­های مشترک، از جمله احداث نیروگاه­های زمین­گرمایی را اعلام کرده است. هایک هاروتونیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان نیز در مورد اهمیت این پروژه گفت که این نوع انرژی، منبع منحصر بفردی از انرژی تجدیدپذیر است که به شرایط آب و هوایی و غیره، بستگی ندارد و افزود این منبع دائمی است و در مورد ارزش آن بسیار تأکید کرد.
(16 آگوست 2018 منبع:thinkgeoenergy )
اختصاص مبلغ 19 میلیون یورو برای نوسازی نیروگاه حرارتی ایروان
 وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان  (EINRA)­هفته گذشته اعلام کرد که شرکت جنرال الکتریک در نظر دارد 18/8 میلیون یورو برای توسعه پروژه نیروگاه حرارتی ایروان سرمایه­گذاری کند. به گفته این وزارتخانه، فعالیت­های نوسازی در راستای افزایش­کارایی و قابلیت ­اطمینان این نیروگاه است. نوسازی این نیروگاه شامل تعمیر توربین گاز و کمپرسور هوا  MXL-2­است و انتظار می­رود ظرفیت این نیروگاه 7 مگاوات افزایش یابد، یعنی از 220 مگاوات به 227 مگاوات برسد و مصرف سوخت نیز ­از 258/1 به 252/8 گرم به ازای هر کیلووات ساعت برق کاهش یابد. همچنین راندمان این واحد نیروگاهی 1 درصد و تولید برق آن 59/5 میلیون کیلووات ساعت افزایش خواهد یافت.
(7 ­اوت 2018- منبع: panarmenian)
ارمنستان و نیروگاه هسته ­ای
نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان در مصاحبه­ای با خبرگزاری مسکو گفت که ارمنستان در تلاش است تا عمر بازدهی نیروگاه هسته ­ای خود را افزایش دهد و گفت که برای ارمنستان انرژی هسته ­ای بسیار مهم است. وی افزود ما امیدواریم که عمر نیروگاه هسته ای تا سال 2040 افزایش یابد. نیکول پاشینیان خبر احداث یک نیروگاه هسته ­ای جدید را داد و گفت ارمنستان منابع مالی کافی برای آغاز اجرای این پروژه به طور مستقل را ندارد. وی از حمایت روسیه برای ساخت یک نیروگاه هسته ­ای جدید، ابراز امیدواری کرد و همچنین گفت ارمنستان قصد ندارد فعالیت نیروگاه هسته ­ای فعلی خود را متوقف کند. (28 ژوئیه 2018- منبع:arka )
تاشیر (شرکت فعال در زمینه انرژی) و کاهش قیمت برق
گروه تاشیر (شرکت روسی فعال در زمینه انرژی در ارمنستان) اعلام کرد که این شرکت قیمت برق را برای گروهی از مشترکین که آسیب­پذیرترند، کاهش داده است. تاشیر پس از مذاکره با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، تصمیم گرفت که قیمت را 10 درام (معادل با 1/8 یورو سنت) به ازای هر کیلووات ساعت برای افراد ضعیف جامعه که مصرف برق آنها کمتر از 250 کیلووات ساعت در ماه است، پایین بیاورد. به گفته مطبوعات ارمنستان، تفاوت قیمت برق اعلام شده حمایت مالی و یارانه­ای است که از سوی گروه تاشیر پرداخت خواهد شد. طبق تصمیم کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی (PSRC)، قیمت برق ارمنستان از 46/2 درام (­معادل با 8/2 یورو سنت) به رقم 44/98 درام (معادل با 8/0 یورو سنت) به ازای هر­کیلوات ساعت برای مشترکین کاهش یافت و برای مصرف­کنندگان کم درآمد 40 درام (معادل با 7/1 یورو سنت) برای مصرف روزانه و 30 درام (معادل با 5/3 یورو سنت) برای مصرف شبانه، تنظیم شد. گروه تاشیر در نشست مطبوعاتی خود گفت که حمایت از خانواده­های کم درآمد یکی از اولویت­های اصلی در برنامه­ های این شرکت است که از سال 2015 و 2016 تصمیم­گیری شده است. (20 ژوئن 2018- منبع:arka )
وام روسیه برای بروز رسانی تجهیزات نیروگاه هسته­ای ارمنستان
در روز 20 ژوئن کمیسیون تنظیم مقررات عمومی ارمنستان(PSRC)، پیش نویس اولیه طرح بازپرداخت وام روسیه به ارمنستان را تصویب کرد. این وام جهت توسعه و افزایش عمر خدمات دهی نیروگاه هسته­ای این کشور را دریافت شده بود. بر اساس این طرح، بازپرداخت وام با هزینه برق تولید شده، محاسبه می­شود. ارائه این طرح از ماه مارس 2014 با هدف افزایش دوره فعالیت نیروگاه تا سال 2026 بوده است. اجرای این تصمیم با یک وام 270 میلیون دلاری روسیه و 30 میلیون دلار کمک­ مالی بلاعوض، میسر می­گردد. تمدید طول عمر نیروگاه به ویژه، پس از بروز رسانی ظرفیت این نیروگاه از­380 مگاوات فعلی تا 470-480 مگاوات، موجب افزایش بهروری آن می­شود. این نیروگاه در دهه ­1970 احداث و در سال 1988­پس از یک زلزله ویرانگر بسته شده بود. یکی از دو راکتور آب سبک V230  ­VVER 440- این کشور در سال 1995 دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. مقامات ارمنی گفتند که در نظر دارند در آینده یک نیروگاه هسته­ای جدید احداث و جایگزین نیروگاه فرسوده فعلی نمایند. ظرفیت این نیروگاه جدید قرار است دو برابر ظرفیت مجموعه نیروگاهی احداث شده توسط روسیه باشد. در حال حاضر نیروگاه فعلی حدود 35 درصد برق ارمنستان را تولید می­کند.
(20 ژوئن 2018- منبع:arka)
اتصال بیش از 300 نیروگاه خورشیدی به شبکه برق ارمنستان
مطبوعات ارمنستان گفتند که 314 واحد فتولتائیک با ظرفیت حداکثر 500 کیلووات به شبکه سراسری برق ارمنستان متصل شده است. این در حالی است که 85 واحد فتولتائیک دیگر با مجموع ظرفیت 5/2 مگاوات در مرحله اتصال قرار دارند. هایک هاروتیونیان، معاون وزیر زیر ساخت­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که فعالیت­های دولت در روند آزاد­ سازی بازار برق و تولید داخلی پانل­های خورشیدی آغاز شده و افزود 4  واحد خورشیدی به شبکه وصل ­شده و 7  واحد نیز در مرحله ساخت می­باشند که در مجموع ظرفیت کل به 10 مگاوات خواهد رسید. هاروتونیان همچنین به مناقصه بین­المللی احداث اولین و بزرگترین نیروگاه فتوولتائیک 55 مگاوات ماسریخ (Masrik-1) در استان گغارکونیک اشاره­ای داشت که در مقایسه با اروپا و منطقه، با پایین­ترین تعرفه تکمیل شد. او گفت که پیش­بینی می­شود سهم انرژی خورشیدی در بخش انرژی تا سال 2022 به حداقل 10 درصد برسد. او گفت دو برنامه دیگر سرمایه­گذاری در بخش انرژی باد با ظرفیت تقریبی 250 مگاوات آغاز شده است. در نتیجه مذاکرات مربوط به احداث نیروگاه ژئوترمال کارار (Karar) واقع در استان جنوبی ارمنستان یک تفاهم نامه آماده شده تا با سرمایه­گذاران برای احداث آن به امضا برسد. به گفته معاون وزیر، تعرفه گاز و برق کاهش یافته و تعرفه­های ویژه­ای نیز برای خانواده­های آسیب­پذیر و صنایع باز تبدیلی، تعیین شده است.
(17 می 2018- منبع: armenpress)

 
دو شرکت از آلمان و اسپانیا برنده مناقصه احداث نیروگاه فتوولتائیک در ارمنستان
دولت ارمنستان اعلام کرد که کنسرسیومی متشکل از دو شرکت به نامPhotovatio VV  از آلمان و شرکت FSL Solar S.L. از اسپانیا برنده مناقصه بین­المللی برای احداث اولین و بزرگترین ایستگاه فتوولتائیک به نام Masrik-1دراستان گغارکونیک شدند. وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرد که این کنسرسیوم پیشنهاد پایین­ترین مبلغ در حدود (4 سنت) برای تولید یک کیلووات ساعت برق را دادند که برای این میزان برق تولیدی از نیروگاه­های برق آبی کوچک و فروش به شرکت توزیع ارمنستان مبلغ 23/8 درام (معادل 5 سنت) از شرکت توزیع دریافت می­شود. ارمنستان و بانک جهانی بازسازی و توسعه(IBRD)  توافقنامه اعطای وام را که پایه و اساس راه­اندازی برنامه توسعه اقتصادی انرژی خورشیدی ارمنستان می­باشد را در سال 2015، امضاء کرده­اند. نیروگاه خورشیدی 55 مگاواتی در شهر ماسریک، استان گغارکونیک در شرق ارمنستان واقع شده که نیازمند 50 میلیون دلار سرمایه­گذاری است و انتظار می­رود احداث و تکمیل این نیروگاه تا سال 2020 به اتمام برسد. هایک هاروتونیان معاون نخست وزیر گفت که توسعه پروژه و افزایش تولید برق تا میزان100 مگاوات، بستگی به تمایل سرمایه­گذاران دارد. این پروژه بخشی از طرح توسعه ملی انرژی­های تجدید پذیر است و یکی از شش نیروگاه PV با ظرفیت 110 مگاواتی است. (30مارس 2018- منبع: arka)
استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان­های اداری در ارمنستان
وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام کرد که ساختمان اصلی این سازمان به زودی مجهز به تجهیزات انرژی خورشیدی خواهد شد و در این راستا سایر ساختمان­ها و مؤسسات دولتی نیز این روند را دنبال خواهند کرد. در حال حاضر سه نیروگاه خورشیدی فعال در کشور وجود دارد و هفت نیروگاه دیگر نیز تا پایان سال 2018 به مرحله عملیاتی خواهند رسید. اولین نیروگاه خورشیدی به نام ArevEk در ارمنستان با ظرفیت 0/5 مگاوات توسط شرکت سرمایه­گذار  Energoاز گروه شرکت­های روسی تاشیر (فعال در زمینه انرژی) در اواخر سپتامبر 2017 در شهر زاخکازورTsaghkadzor)) در­60 کیلومتر شمال شرقی پایتخت ارمنستان راه­اندازی شد. هزینه احداث این نیروگاه خورشیدی حدود 500 هزار دلار می­باشد. هفت نیروگاه خورشیدی جدید دیگر نیز در استان­های آراگاتسوتن، کوتایاک، گغارکونیک و آرارات ارمنستان ساخته خواهد شد. مجوز احداث این نیروگاه­ها تا سال 2038 معتبر خواهد بود. در مجموع سازمان تنظیم مقررات ارمنستان، 11 مجوز برای احداث نیروگاه­های خورشیدی تا ظرفیت 1مگاوات صادر کرده و هزینه سرمایه­گذاری هر نیروگاه 1 میلیون دلار است. برای توسعۀ انرژی تجدید­پذیر در ارمنستان از تابستان 2015، برنامه سرمایه­گذاری به مبلغ 58 میلیون دلار هدف گذاری شد. زمانبندی این برنامه­ریزی برای پنج تا شش سال می­باشد که توسط صندوق انرژی­های تجدید­پذیر، صندوق سرمایه­گذاری تغییرات اقلیمی و همچنین وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، بانک جهانی و بانک توسعه آسیا حمایت می­شود. قرار است ظرفیت کل نیروگاه­های خورشیدی در ارمنستان تا سال 2020 تا 40 الی50 مگاوات برسد.
(29 مارس 2018- منبع arka)
ارمنستان- اخبار 2017- 1396
افزایش سهم انرژی های تجدید­پذیر در تولید برق و گامی موثر بسوی خودکفایی در ارمنستان
آرمن ملکیکیان، مدیرصندوق سرمایه­گذاری در پروژه­های بهره­وری انرژی و منابع انرژی­های تجدیدپذیر­(R2E2)­ ارمنستان در مصاحبه­ای با خبرگزاریARMENPRESS  گفت که سهم منابع انرژی تجدیدپذیر از کل تولید برق می­تواند دو برابر شود و به 50 الی 60 درصد برسد. وی افزود احداث نیروگاه خورشیدی 55 مگاواتی در نزدیکی روستای Masrik در استان گغارکونیک ارمنستان که در یک رقابت آزاد و در صورت پیشنهاد کمترین تعرفه توسط شرکت­های خصوصی انجام می­شود، می­تواند تا حد زیادی به این امر کمک نماید. (15 مارس2018منبع:  armenpress)
 
نوسازی و افزایش ظرفیت نیروگاه هسته ­ای ارمنستان  تا ده درصد
هایک هاروتونیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان روز سه­شنبه گذشته به خبرنگاران گفت که با نوسازی تجهیزات اصلی نیروگاه هسته­ای ارمنستان ظرفیت تولید این نیروگاه، 10درصد افزایش خواهد یافت. به گفته وی، نوسازی تأسیسات و استفاده از تجهیزات جدید در این نیروگاه با سرمایه­گذاری­ قابل توجهی در حال انجام و پیشروی است و خاطر نشان کرد که حتی با جایگزینی ژنراتورهای توربو و دیگر تجهیزات، ظرفیت نصب شده این نیرگاه تا 40 الی 50 مگاوات افزایش می­یابد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان در 30 کیلومتری غرب ایروان می­باشد. این نیروگاه در دهه 1970 احداث و در سال 1988 پس از یک زلزله ویرانگر بسته شده است و دومین راکتور آب سبک­VVER 440-V230  در سال 1995 دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است. مقامات ارمنی گفتند که در نظر دارند در آینده یک نیروگاه هسته­ای جدید احداث و جایگزین نیروگاه فعلی کنند. در حال حاضر نیروگاه فعلی حدود 35 درصد برق ارمنستان را تولید می­کند. در ماه مارس 2014، دولت ارمنستان تصمیم گرفت تا عمر خدمات­دهی نیروگاه را به دلیل تأخیر در احداث واحد جدید تا سال 2026 افزایش دهد­، توسعه عمر خدمات­دهی این نیروگاه با کمک منابع مالی روسیه امکان­پذیر شده است. روسیه مبلغ 270 میلیون دلار به ارمنستان به عنوان وام و 30 میلیون دلار کمک­های مالی بلاعوض اختصاص داده است. (13 فوریه 2018- منبع:­arka )
http://arka.am/en/news/technology/modernization_to_increase_the_capacity_of_armenian_nuclear_power_plant_by_10/

ارمنستان و صدور مجوز برای  هشت  نیروگاه جدید خورشیدی
هاروتونیان معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی به خبرنگاران گفت که ارمنستان در نظر دارد 8 نیروگاه خورشیدی تا قبل از پایان سال جاری میلادی احداث کند. او گفت در سال 2017، سه نیروگاه خورشیدی با ظرفیت کل 2/5 مگاوات در استان­های کوتایک در شمال ایروان، آرماویر هم مرز با ترکیه و آراگاتسوت واقع در شمال غربی ایروان احداث و فعالیت خود را آغاز کردند. علاوه بر این، نتایج مناقصه برای احداث یک نیروگاه خورشیدی 55 مگاواتی در ماسریخ طی یک یا دو ماه آینده اعلام خواهد شد. هاروتیونیان گفت به منظور پیشرفت موفقیت آمیز پروژه از بیش از 60 شرکت، مشخصات فنی مورد نیاز جهت شرکت در مناقصه پرسیده شده است که تنها 10 شرکت در مرحله مقدماتی قبول و انتخاب شده­اند. هاروتیونیان افزود شرکت­های معتبر و بین­المللی که در مناقصه شرکت کردند مانند کره جنوبی، هند، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایالات متحده همگی دارای تجربیات، ضوابط و معیارهای فنی در زمینه توسعه انرژی خورشیدی می­باشند. معاون وزیر گفت که در پایان سال 2017، 208 نیروگاه خورشیدی مستقل در کشور راه­اندازی شده است که چند ماه بعد با افزوده شدن دیگر نیروگاه­های خورشیدی تعداد آنها به 252 نیروگاه خواهد رسید . (14 فوریه 2018- منبع:­arka )
تمایل دو شرکت خارجی به احداث نیروگاه های بادی در ارمنستان
وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان هفته گذشته اعلام کرد که دو شرکت خارجی به نام­های ­Access Infra Central Asia Limited  متعلق به امارات متحده عربی و Acciona Energia Global S.L. متعلق به اسپانیا تمایل خود را برای احداث نیروگاه­های بادی در ارمنستان اعلام کردند. براساس گزارش منتشره از سوی وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان قرار است شرکت اماراتی یک دکل 80 متری در استان گغارکونیک ارمنستان، نصب و میزان وزش باد را اندازه­گیری کند. این دکل در چند روز آینده وارد فاز عملیاتی می­شود. هایک هاروتونیان معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی گفت که از ماه مارس 2016، دولت تصمیم به احداث نیروگاه­های بادی با ظرفیت 150 مگاوات در ارمنستان گرفته است و افزود اگر انتظارات ما برآورده شود، ممکن است در چند سال آینده نیروگاهی منحصر بفرد در جهان داشته باشیم که بزرگترین نیروگاه بادی در منطقه کوهستانی است که در آن بسیاری از روش­های نوآورانه مورد استفاده قرار می­گیرد. دومین شرکت، شرکت اسپانیایی است که در ماه مارس 2017 قرارداد احداث نیروگاهی با ظرفیت 150 مگاوات را با وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، امضاء کرده است. هاروتونیان گفت که این شرکت ارزیابی و پتانسیل سنجی باد را آغاز و در حال حاضر دو ایستگاه کنترل با ارتفاع 80 متر و یک سیستم سودار(Sodar)  در مناطق مستقر کرده­ است.
(24 ژانویه 2018 ­منبع : arka)
افزایش 6 درصدی تولید برق ارمنستان و افزایش 15 درصدی صادرات برق آن
ارمنستان توانست افزایش تولید و صادرات برق در سال 2017 را به ثبت رساند. هایک هاروتونیان معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که تولید برق در سال 2016 به 7315/1 میلیون کیلووات ساعت و در سال 2017 با 6 درصد افزایش به 7752/9 میلیون کیلووات ساعت ­رسید. در سال 2016 این کشور به میزان 1220/4 میلیون کیلووات ساعت و در سال 2017، 1404/8 میلیون کیلووات ساعت برق صادر کرده است.
( 9 ژانویه 2018- منبع: armenpress)                                 
                    https://armenpress.am/eng/news/918343/
ارمنستان به دنبال انرژی خورشیدی
ارمنستان امیدوار است با استفاده از انرژی خورشیدی، وابستگی خود را به انرژی روسیه کاهش دهد. دریک مقاله سیاسی منتشر شده در مطبوعات این کشور عنوان شده که به دلیل کاهش منابع سوخت فسیلی و همینطور نزدیک شدن به پایان عمر عملیاتی نیروگاه هسته­ای خود، دولت مصمم شده که در زمینه انرژی­های تجدید­پذیر، سرمایه­ گذاری کند و از وابستگی خود به روسیه و همچنین واردات گاز به میزان 86 درصد، بکاهد. کارشناسان بر این عقیده هستند که ارمنستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارای انرژی خورشیدی بیشتری است و این کشور می­تواند از آن بهره بیشتری ببرد. در این مقاله همچنین ذکر شده که در مدت چهار سال، ارمنستان قادر خواهد بود تا 8 درصد نیازهای انرژی کشور را از انرژی­های تجدید پذیر تأمین نماید. ظرفیت پتانسیل انرژی خورشیدی این کشور تا 3000 مگاوات برآورد شده است. این میزان برای پاسخگویی به تقاضای داخلی کافی است و حتی می­تواند کشور را به یک صادر کننده برق تبدیل کند. تا کنون، سه نیروگاه خورشیدی هر یک با ظرفیت 1 مگاوات ساخته شده و قرار است تا پایان سال 2018 هفت نیروگاه خورشیدی دیگر نیز در سراسر کشور راه­اندازی شود.
(27 دسامبر 2017- منبع: energylivenews)
راه ­اندازی نیروگاه خورشیدی جدید در آرماویر ارمنستان
کاراپتیان نخست وزیر این کشور در مراسم افتتاح نیروگاه خورشیدی ­1 مگاواتی (SPP) در شهر آرماویر (Armavor) در جنوب غربی ارمنستان، شرکت کرد. این نیروگاه به طور کامل با همکاری سازمان­های داخلی و محلی ساخته شده است. احداث این نیروگاه در سال جاری، در مدت 3/5 ماه و با مبلغ 750 تا 800 هزار دلار انجام شد. احداث این نیروگاه برای سکنه و افراد محلی، هفتاد شغل بوجود آورده است. این نیروگاه شامل ­3124 پانل­خورشیدی پلی­کریستالی و ­37 اينورتور خورشیدی است. انتظار می­رود که این نیروگاه سالانه 1600 مگاوات ساعت برق  تولید کند. کاراپتیان با ابراز خشنودی از اجرای این پروژه گفت: انرژی خورشیدی پتانسیل بالایی برای توسعه در ارمنستان دارد و افزایش تعداد نیروگاه­های خورشیدی نشان می­دهد که پیشرفت­های جدی در این زمینه صورت گرفته است.
(13 دسامبر2017 منبع:­armradio )
راه اندازی و اتصال پست برق آشناک و نیروگاه حرارتی ایروان ارمنستان  به شبکه سراسری در سال 2018
وزیر زیر ساخت‌­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که قرار است پست آشناک و نیروگاه حرارتی ایروان پس از یک بازسازی عمده تا  قبل از پایان سال 2018، راه­اندازی و به بهره­برداری برسند. همچنین مقام ارشد دیگری در وزارت انرژی ارمنستان گفت که تعمیر تجهیزات فنی پست آشناک و نیروگاه حرارتی ایروان با حمایت بانک جهانی و با هدف بازسازی و توسعه بهبود سیستم­های تأمین برق در ارمنستان انجام ­می­شود. وی افزود که عملیات بازسازی موجب به حداقل رساندن خاموشی­ها، افزایش قابلیت اطمینان پست­ها و سیستم­های نیروگاهی و کاهش هزینه­های عملیاتی می­شود. لورا بایلی از مقامات ارشد بانک بین­المللی توسعه (IB) در ارمنستان گفت که تعمیرات و بازسازی پست آشناک و نیروگاه حرارتی ایروان هزینه­ای معادل 69/16 میلیون دلار در بردارد و به گفته وی، تاکنون 17/16 میلیون دلار در اختیار دولت ارمنستان قرار گرفته و 52 میلیون دلار دیگر توسط بانک بین­المللی توسعه به عنوان وام با دوره باز پرداخت 25 سال و دوره تنفس Grace Period)) 14/5 ساله، ارائه خواهد شد. پست برق آشناک که به 120 هزار مشترك برق عرضه می­کند، در سال 1983 راه­اندازی و از آن زمان به بعد تعمیرات عمده­ای در آن صورت نگرفته است. همچنین نیروگاه حرارتی ایروان نیز که بیش از 1 میلیون مشترک دارد و 20 درصد کل برق تولیدی در این کشور را عرضه می­کند، در سال 1965 راه­اندازی و از آن زمان به بعد تعمیرات عمده­ای درآن صورت نگرفته است.
(23 نوامبر2017- منبع: arka)
یک میلیارد دلار سرمایه گذاری بر روی شبکه برق ارمنستان
کارن داربینیان معاون مدیر عامل گروه شرکت­های روسی تاشیر (فعال در زمینه انرژی) گفت که تاشیر با حمایت سرمایه­گذاران و بازرگانان ارمنی و همچنین تعدادی از سازمان­های بین­المللی قرار است در مجموع بیش از 1 میلیارد دلار در بخش انرژی ارمنستان سرمایه­گذاری کنند. وی گفت سرمایه­گذاری­ها در راستای توسعه شبکه­های توزیع و تولید برق ارمنستان است و افزود حدود 200 میلیون دلار برای احداث نیروگاه برق­آبی جدید به نام شنوخ (Shnokh) بر روی رودخانه دبید در استان لری ارمنستان اختصاص داده می­شود که گفته می­شود تا 120 مگاوات تولید برق خواهد داشت. این پروژه به طور مشترک با شرکت رابینسون ایالات متحده و مؤسسه مالی بین­المللی IFC ارائه دهنده خدمات سرمایه­گذاری و عضو گروه بانک جهانی (WB) اجرا خواهد شد. انتظار می­رود که نیروگاه برق آبی در 4 سال آینده به شبکه سراسری ارمنستان متصل شود. دومین
سرمایه­گذاری بزرگ، اختصاص 900 میلیون دلار جهت مدرنیزه کردن شرکت ملی توزیع برق ارمنستان (ENA)­ تحت مالکیت تاشیر است. داربینیان گفت که برای اجرای این پروژه­، شرکت تاشیر یک وام 160 میلیون دلاری از بانک توسعه آسیا و یک وام ­­100 میلیون دلاری دیگر از بانک توسعه اوراسیا دریافت خواهد نمود. وی گفت جهت تأمین مابقی وام، مذاکرات با دیگر سازمان­های وام دهنده بین­المللی در حال انجام است. داربینیان افزود هنگامی که پیش­نویس برنامه­های سرمایه­گذاری تنظیم می­شد، سعی شد که الزامات اساسی در اجرای سرمایه­گذاری با عدم افزایش تعرفه­های برق، تضمین بکارگیری فناوری­های مدرن، جذب اعتبار بدون نیاز به حمایت دولت، حل مباحث زیست محیطی و ایجاد 2500 شغل جدید ، مد نظرقرار گیرد. (13 نوامبر 2017- منبع:­arka)

http://arka.am/en/news/technology/tashir_announces_intent_to_invest_1_billion_in_armenia_s_power_grid/

افتتاح اولین نیروگاه خورشیدی در ارمنستان
راه­اندازی یک نیروگاه خورشیدی در منطقه تالین ارمنستان نماد واقعی همکاری میان دولت­، مؤسسات خصوصی و صندوق پول­(GAF)  آلمان و ارمنستان و همچنین بانک آلمانی KfW­ است. خبرگزاری ارمنستان اعلام کرد که این پروژه همچنین سر آغاز توسعه بخش انرژی خورشیدی در ارمنستان است و در حال حاضر بانک ­KfW­ در حال تأمین بودجه و سرمایه­گذاری در 6 الی7 ایستگاه مشابه دیگر می­باشد. وندبرگ معاون سفیر آلمان در ارمنستان، در جریان افتتاح و راه­اندازی فاز اول نیروگاه خورشیدی تالین، ظرفیت اسمی نیروگاه را یک مگاوات اعلام کرد و افزود انرژی تجدیدپذیر در ارمنستان و همچنین در سراسر جهان اهمیت زیادی برای تضمین توسعه پایدار و حفظ محیط زیست دارد.
(7 نوامبر2017- منبع: armedia)
خط انتقال برق ارمنستان
احداث خطوط جدید انتقال برق ارمنستان درحدود 8/6 میلیون دلار هزینه خواهد داشت. کمیته دائمی مجلس ارمنستان اعلام کرد که قرار است مبلغ 4/149 میلیارد درام (معادل 8/6 میلیون دلار) در سال 2018 جهت احداث خطوط جدید انتقال برق در منطقه هرازدان ارمنستان اختصاص داده شود. این خطوط 220 کیلوولتی، نیروگاه حرارتی هرازادان و نیروگاه برق آبی وارطان را به شبکه متصل خواهد کرد. این پروژه با وام بانک جهانی اجرا خواهد شد.
(31 اکتبر 2017- منبع: news)                           
                              https://news.am/eng/news/418473.html
انهدام اولین واحد نیروگاه برق هسته­ای ارمنستان
دولت ارمنستان امروز پیش­نویس قانون انهدام اولین واحد نیروگاه هسته­ای ارمنستان را تهیه و جهت تصویب به مجلس ارائه کرد. آشوت مانوکیان وزیر زیر ساخت­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که تصویب این قانون، پیروی و تعهد­ ارمنستان به آژانس بین­المللی انرژی اتمی(IAEA) را نشان می­دهد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان در 30 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است. این نیروگاه در دهه 1970 ساخته و در سال 1988 پس از یک زلزله ویرانگر بسته شده است و دومین راکتور آب سبک VVER 440-V230 در سال 1995 دوباره فعال شد و هنوز نیز کارمی­­کند. وزیر ارمنستان گفت که ده­ها میلیون دلار صرف افزایش قابلیت اطمینان و ایمنی نیروگاه شده ­است و هم اکنون این نیروگاه از تمامی الزامات ایمنی بین­المللی برخوردار است. مانوکیان یادآور شد که نخستین واحد نیروگاهی بر اساس موازین قانونی باید به مرحله استفاده می­رسید اما تا به امروز نتوانسته است دوباره راه اندازی شود و واضح است که عملیات بعدی آن به دلیل دلایل ایمنی و قابلیت اطمینان غیر ممکن است. مانوکیان گفت که مطالعه انجام شده، نشان می­دهد که انهدام اولین واحد نیروگاهی باعث کاهش هزینه­ها و همچنین گسترش عمر بهره­برداری و ارائه خدمات واحد دوم نیروگاه خواهد شد. مقامات ارمنی گفتند که یک نیروگاه هسته­ای جدید برای جایگزینی تجهیزات سالم احداث خواهند کرد. این نیروگاه جدید قرار است دو برابر ظرفیت مجموع نیروگاهی احداث شده روسیه باشد. در حال حاضر این نیروگاه حدود 35 درصد برق ارمنستان را تولید می­کند. در ماه مارس 2014، دولت ارمنستان تصمیم گرفت تا عمر خدمات دهی نیروگاه را به دلیل تأخیر در احداث یک واحد جدید افزایش دهد­، توسعه خدمات­دهی این نیروگاه با کمک منابع مالی روسیه امکان­پذیر شده است. روسیه مبلغ 270 میلیون دلار به ارمنستان به عنوان وام و 30 میلیون دلار کمک­های مالی بلاعوض اختصاص داده است.
(14 اکتبر 2017- منبع: arka)

احداث اولین نیروگاه بزرگ خورشیدی در ارمنستان
یک مقام ارشد دولتی ارمنستان گفت که نخستین نیروگاه خورشیدی ارمنستان 29 سپتامبر وارد مدار شد. به گفته وی پیش­بینی می­شود که سهم انرژی­های تجدیدپذیر در کشور افزایش یابد. نیروگاه خورشیدی 0/5 مگاواتی ذکر شده توسط شرکت  Energoدر منطقه زافکازر در 60  کیلومتری شمال ایروان احداث شده است. در مراسم افتتاحیه، معاون وزیر زیر ساخت­های انرژی، هاروتیونیان گفت امروز یک روز تاریخی برای ارمنستان است که نخستین نیروگاه خورشیدی به شبکه­های برق ارمنستان متصل شده است. هاروتیونیان به خبرگزاری آریا گفت که 11 نیروگاه دیگر تا سال 2019 در کشور احداث می­شود که در مجموع ظرفیت به 10 مگاوات خواهد رسید. علاوه بر این، به گفته خبرگزاری ARKA ارمنستان در حال برگزاری مناقصه برای ساخت یک نیروگاه بزرگ خورشیدی با ظرفیت 55 مگاوات می­باشد. در حال حاضر انرژی خورشیدی ­و بادی تنها سهم کوچکی از برق تولید شده در ارمنستان را تشکیل می­دهد.­ دولت ارمنستان، توسعه انرژی از منابع تجدیدپذیر را به عنوان اولویت خود اعلام کرده است. نخست وزیر ارمنستان کاراپتیان در مراسم افتتاح نخستین مرکز تولید پانل­های خورشیدی در ارمنستان گفت که دولت در اوایل امسال تجهیزات گمرکی و مواد اولیه وارد شده توسط بخش خصوصی را از مقررات گمرکی معاف کرده است. نیروگاه زافکازر­Tsaghkadzor  در استان کوتایک در شمال ایروان واقع شده که با پانل­های خورشیدی آلمانی ساخته شده است. یک مقام بلند پایه در شرکت Energoinvest به خبرنگاران گفت: این یک پروژه نمونه با سرمایه­گذاری حدود 500 هزار دلار است و این شرکت قصد دارد تا نیروگاه خورشیدی بزرگتری را با جذب
سرمایه­گذاری­های بالاتر بسازد.
(29 سپتامبر 2017- منبع: asbarez)
 
 جنرال الکتریک و احداث نیروگاه در هرازدان ارمنستان
آشوت مانوکیان وزیر زیر ساخت­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اخیراً میزبان یک هیأت از سوی شرکت جنرال الکتریک بود. مانوکیان در جلسه­ای با حضور نمایندگان جنرال الکتریک در مورد پروژه­هایی که در حال حاضر در زمینه انرژی اجرا می­شود سخنرانی کرد و از تصمیم این شرکت در سرمایه­گذاری پروژه­های انرژی در ارمنستان استقبال کرد. در یک بیانیه مطبوعاتی، شرکت جنرال الکتریک گفت که علاقه­مند به احداث یک نیروگاه در شهر هرازدان ارمنستان است. این نیروگاه زباله­های خانگی را به برق تبدیل می­کند. جنرال الکتریک تولید کننده انواع موتورها و تجهیزات برای تولید برق است. گفته شده است که طرفین در مورد تجزیه و تحلیل مشترک داده­های فنی در زمینه احداث یک مجتمع نیروگاهی بازیافت زباله در شهر هرازدان موافقت کرده­اند.
(23 اوت 2017- منبع: arka)

 دیدار آشوت مانوکیان با نماینده اتحادیه اروپا و گفتگو با یکدیگر  در مورد مباحث انرژی
آشوت مانوکیان وزیر زیر ساخت­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در روز 23 اوت نشستی با رئیس هیأت مدیره اتحادیه اروپا داشتند که در این نشست مسائلی در زمینه انرژی مورد بحث قرار گرفت. وی در این جلسه از کمک­های اتحادیه اروپا به ویژه در مورد برنامه­های استراتژیک و در حال اجرا در زمینه انرژی در ارمنستان قدردانی کرد. نماینده اتحادیه اروپا، رضایت خود را از کار مشترک با وزارت انرژی ارمنستان ابراز نمود و افزود در این راه جهت پیشبرد اهداف، تلاش­های بیشتری انجام خواهد شد. نماینده اتحادیه اروپا گفت که برنامه همکاری ارمنستان و اتحادیه اروپا شامل تعدادی از طرح­های آتی و در حال اجرا می­باشند و گفت که طرح اجرایی دولت ارمنستان مورد بررسی قرار گرفته و وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان چشم انداز روشنی پیشرو دارد که این امر می­تواند همکاری بین طرفین را در این زمینه گسترش دهد. آشوت مانوکیان گفت که دولت ارمنستان و بانک سرمایه­گذاری اروپا (EIB) یک گروه کاری مشترک تشکیل داده­اند و این بانک سرمایه گذاری، آمادگی خود را جهت تأمین مالی برای اجرای طرح­ها ابراز نموده است. وی همچنین افزود اجرای پروژه­های نیروگاه برق آبی شونوگ، نیروگاه تولید برق از زباله­های شهر هرازدان، خط انتقال ولتاژ بالا ارمنستان- گرجستان بطور اخص، مورد توجه می­باشند. مقامات ارمنستان پیرامون آزاد سازی بازار انرژی ارمنستان، همکاری با انجمن انرژی و توسعه چشم انداز انرژی سبز در ارمنستان و نیز اهمیت برگزاری جلسات بیشتر در زمینه صرفه­جویی انرژی در ایروان در ماه نوامبر تأکید کردند.
(23 اوت 2017- منبع: armenpress)

 
تأمین 5 درصد مصرف  داخلی برق ارمنستان توسط نیروگاه برق شنوخ ارمنستان
در جلسه هیأت دولت ارمنستان که در روز 10 اوت برگزار شد، توافقنامه­ای­ به تصویب رسید که بر اساس آن قرار است طراحی، احداث، تأمین مالی و بهره­برداری از یک نیروگاه آبی جدید به نام شنوخ (Shnokh) بر روی رودخانه دبید در استان لری ارمنستان با ظرفیت 76 مگاوات انجام شود. بر اساس اطلاعات اولیه، هزینه این پروژه 150 میلیون دلار تخمین زده شده است. آشوت مانوکیان وزیر زیرساخت­های انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان اظهار کرد که احداث اين نیروگاه آبی جدید بخشی از استراتژی تأمين امنيت انرژی این کشور می­باشد. بررسی­ها نشان می­دهد که انرژی آبی دو رودخانه دبید (Debed) و آراکس ((Araks به اندازه کافی مورد استفاده قرار نمی­گیرد. این نیروگاه با کمک انجمن سرمایه ­گذاران ارمنستان ((AIC ساخته خواهد شد. آشوت مانوکیان گفت این پروژه بسیار بزرگی است و تنها بخشی از آن، احداث 22 کیلومتر تونل می­باشد که به طور قابل توجهی بر حجم سرمایه­گذاری تأثیر خواهد گذاشت. وی افزود این یک نیروگاه آبی مدرن است و از لحاظ حفظ محیط­زیست یک پروژه مناسب و مطمئن می­باشد. به گفته وی، این نیروگاه آبی­­  قادر خواهد بود  5 درصد از مصرف داخلی انرژی را پوشش دهد.
(10 اوت 2017- منبع: arka)
افزایش 20 درصدی صادرات برق ارمنستان
هایک هاروتونیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در 26 ژوئیه گفت که انتظار می­رود صادرات برق ارمنستان در سال جاری به میزان 20 درصد افزایش یابد. او گفت تولید برق در شش ماه اول سال 2017 با 4/9 درصد رشد سالیانه روبرو بوده و این در حالی است که واردات 1/8 درصد افزایش و صادرات به مقدار کمی، کاهش یافته است. انتظار می­رود این کاهش در نیمه دوم سال جاری جبران شود و صادرات برق نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش یابد. تولید برق در سه ماهه اول سال 2017 با 9/3 درصد افزایش به حدود 2/1 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یافته که 178 میلیون کیلووات ساعت بیشتر از دوره مشابه در سال گذشته بود. مصرف برق خانگی 1/7 میلیارد کیلووات ساعت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته بیش از 10 درصد افزایش داشته است.
(26 جولای 2017 - منبع: arka)
افزایش سهم تولید برق در نیروگاه­های برق آبی ارمنستان
هایک هاروتیونیان معاون وزیر زیر ساخت­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در  یک کنفرانس انرژی­های تجدیدپذیر گفت که سهم برق تولید شده توسط نیروگاه­های برق آبی از کل برق تولیدی در ارمنستان می­تواند به ­40 درصد برسد. وی افزود در حال حاضر نیروگاه­های برق آبی کوچک 17 تا 18 درصد از کل برق تولیدی کشور را تولید می­کنند و افزود که در سال جاری و با توجه به شرایط طبیعی و آب و هوای مطلوب، نیروگاه­های برق آبی کوچک سهم چشمگیری در رشد تولید برق دارند. با توجه به آمار رسمی سازمان انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، سهم تولید برق از نیروگاه­های برق آبی کوچک در سال 2016 به 13 درصد رسید که نسیت به سال قبل از آن 4 درصد بیشتر بود. در ابتدای ژانویه 2017، تعداد 178 نیروگاه برق آبی کوچک در ارمنستان وارد مدار شدند که این میزان 5 برابر بیشتر از سال قبل بود که در مجموع ظرفیت نصب شده آنها 328 مگاوات و تولید برق آنها حدود 957 میلیون کیلوات ساعت می­باشد. همچنین در سال 2017، کار احداث 39 نیروگاه برق آبی­ دیگر با مجموع ظرفیت 74 مگاوات و تولید سالانه 260 میلیون کیلووات ساعت آغاز شده است.
(17 ماه می­2017 – منبع: arka)
تمایل ارمنستان نسبت به احداث نیروگاه خورشیدی
مجوز برگزاری مناقصه بین­المللی برای احداث اولین نیروگاه خورشیدی  به منظور جذب سرمایه­گذاران خارجی در ارمنستان صادر شده است. وزیر زیر ساخت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که از تمامی شرکت­های دارای صلاحیت­، دعوت به عمل می­آید تا درخواستشان را ارائه دهند. یکی از شرایط اولیه مناقصه­، موضوع تعرفه است که بر اساس اولویت­بندی به شرکتی که تعرفه پایین­تر و رقابتی را پیشنهاد دهد، داده می­شود. وزیر زیر ساخت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که پس از برگزاری جلسه سرمایه­گذاران در ابتدای سال جاری، انتظار می­رود که تعداد متقاضیان نسبت به سرمایه­گذاری جهت احداث پروژه­های خورشیدی در ارمنستان­، بیشتر شود. بر اساس طرح­های تصویب شده توسط دولت ارمنستان، قرار است نیروگاه­های خورشیدی 110مگاواتی در شش منطقه در ارمنستان احداث شود که نخستین نیروگاه 55 مگاواتی آن در استان گغارکونیک ساخته خواهد شد.
(5 ماه می 2017 - منبع:panorama)
افزایش صادرات برق ارمنستان به گرجستان
صادرات برق ارمنستان به گرجستان در سه ماهه اول سال 2017 افزایش یافته و بر اساس گزارشات اخیر، 75/8 میلیون کیلووات ساعت برق به بازار گرجستان ارسال شده است. یک توافقنامه میان دو شرکتEnergoimpex LLC  و Global Energy International Ltd  فعال در زمینه انرژی پیرامون اجرای سوآپ میان ارمنستان و گرجستان به امضا رسید که این توافقنامه به تولید انرژی بهینه و فرهنگ مصرف در ارمنستان کمک خواهد نمود. در نتیجه قرار است 25/4 میلیون کیلووات ساعت برق در ماه فوریه و 50/8 میلیون کیلووات ساعت برق در ماه مارس به گرجستان صادر و همینطور انتظار می­رود 40 میلیون کیلووات ساعت برق نیز در ماه آوریل به این کشور همسایه صادر شود. گفته می­شود در سه ماهه سوم سال 2017، ارمنستان 9/3 درصد افزایش تولید برق خواهد داشت که این میزان نسبت به مدت مشابه سال 2016، 10درصد بیشتر از مصرف در بازار داخلی برق ارمنستان می­باشد. (4 آوریل 2017- منبع: geo)
اختصاص 250 میلیون دلار جهت احداث نیروگاه در ارمنستان
دولت ارمنستان چارچوب توافقنامه­ای را تصویب و به امضای دو شرکت پیمانکار به نام "­آرم پاور" و­ "رنکو" فعال در زمینه پروژه­های انرژی رساند. در این توافقنامه­ طراحی، توسعه، تأمین مالی، احداث، نگهداری و داشتن حق مالکیت کامل نیروگاه گازی سیکل ترکیبی­250 مگاواتی در اختیار دولت ارمنستان می­باشد. آشوت مانوکیان، وزیر زیرساخت­های انرژی و منابع طبیعی گفت که البته اولویت دولت توسعه انرژی­های جایگزین از طریق منابع انرژی کشور است و ادامه داد که در طول یک دهه گذشته، توسعه نیروگاه­های کوچک حرارتی TPPs سریع بوده و ظرفیت تولید برق این نیروگاه­ها در ارمنستان را به  330  مگاوات رسانیده است. مانوکیان احداث نیروگاه­های بادی­150 مگاواتی و خورشیدی 100 مگاواتی در سال­های آینده را نیز ضروری دانست و گفت بدیهی است ﺗﻮﺳﻌﻪ اﻧﺮﮊﻱ جایگزین نیز می­تواند ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻛﺎﻫﺶ ﺗﻮاﻥ ﺭاﻛﺘﻴﻮ در شبکه شوند، در حالی که ﻧﻴﺮﻭﮔﺎﻩ­ﻫﺎﻱ سنتی فعلی ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻧﻴﺮﻭﮔﺎﻩ اﺗﻤﻲ و ﻧﻴﺮﻭﮔﺎﻩ حرارتی نتوانسته اﻳﻦ ﻛﻤﺒﻮﺩ را جبران کنند. بدین منظور، احداث واحد دوم نیروگاه حرارتی  TPPایروان به دلیل آن که می­تواند  این کمبود را پوشش دهد، اهمیت خاصی پیدا کرده است. وی افزود برای این منظور سرمایه­گذاری­250 میلیون دلاری برنامه­ریزی و به پروژه اختصاص داده شده است و کار احداث آن 26 ماه طول خواهد کشید که 900 شغل ایجاد خواهد نمود و 200 شغل دیگر نیز پس از آغاز به کار نیروگاه به آن افزوده می شود.
(­23 مارس 2017- منبع: armenpress)

سرمایه گذاری شرکت اوشن هلدینگ برای توسعه پروژه های خورشیدی در ارمنستان
وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرد که یک یادداشت تفاهم با شرکت "اوشن هلدینگ" که مقر آن در امارات متحده عربی است با هدف توسعه پروژه­های خورشیدی در داخل کشور به امضاء رسانده است. این شرکت100 میلیون دلار جهت احداث و توسعه پروژه نیروگاه­های خورشیدی در ارمنستان سرمایه­گذاری می­کند که بودجه آن در چند مرحله اختصاص داده خواهد شد. هارطونیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان به خبرگزاری ارمنستان گفت که انتظار می­رود شرکت اوشن هلدینگ در مدت سه سال این پروژه را در ارمنستان اجرا و به اتمام برساند. هارطونیان خاطر نشان کرد که سرمایه­گذاری با برنامه­ریزی دقیق از سال جاری آغاز و نیروگاه­های 100 تا 120 مگاواتی به زودی احداث می­شوند که با توان تولیدی خود 3 الی­4 درصد تقاضای برق کشور را تأمین خواهند نمود. وی افزود ما پروژه­های آماده دیگری نیز داریم که به سرمایه­گذاران معرفی و ارائه خواهد شد.
(­24 مارس 2017- منبع: pv-tech)
ارمنستان- اخبار 2017- 1395
تأمین 13 درصد نیروی برق ارمنستان از طریق نیروگاه­های برق آبی
وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرد که نیروگاه­های برق آبی کوچک ارمنستان 13 درصد از کل برق تولید شده این کشور را در سال 2016 تأمین کردند که این میزان 4 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است. هایک بادالیان از مسئولین این سازمان گفت که 178 نیروگاه برق آبی کوچک در کشور وجود دارد که مجموع ظرفیت نصب شده آنها 328 مگاوات و تولید برق آنها حدود 957 میلیون کیلوات ساعت می­باشد. وی افزود که تعداد نیروگاه­های برق آبی ارمنستان رو به افزایش است و 39 نیروگاه برق آبی کوچک دیگر با مجموع  ظرفیت 74 مگاوات و تولید سالانه 260 میلیون کیلووات ساعت در حال احداث است. به گفته وی، دولت ارمنستان به ساخت نیروگاه­های برق آبی کوچک کارآمد و سازگار با محیط زیست و مطمئن بسیار اهمیت می­دهد. در حال حاضر، این وزارتخانه در حال بهینه­سازی و روزآمد کردن تجهیزات در مجموعه نیروگاه­های برقی آبی است که این فعالیت­ها موجب  بهبود روند توسعه پایدار در نیروگاه­های برق آبی کوچک خواهد شد. (21 فوریه2017- منبع: arka)  
اختصاص وام به نیروگاهای برق ارمنستان
موسسه مالی بین‌المللی (IFC) که از اعضای گروه بانک جهانی است، بودجه­ای در قالب یک بسته کمک مالی 140 میلیون دلاری برای تأسیسات نیروگاهی ارمنستان اختصاص داده است. این بودجه به شرکت مجری طرح بنام کانترگلوبال که در زمینه توسعه نیروگاهی فعال است، جهت بروز رسانی مجموعه نیروگاه برق آبی 404 مگاواتی ورتون ارمنستان با هدف تولید برق پاک اختصاص داده شد. این کمک مالی، مجموعه مشارکت مؤسسه­(IFC)  با وامی به مبلغ 45 میلیون دلار، بانک سرمایه­گذار هلندی (FMO) 65 میلیون دلار و مؤسسه توسعه و سرمایه گذار آلمانی (DEG) به مبلغ 30 میلیون دلار می­باشد. مؤسسه(IFC)  گفته است که با اجرای برنامه ‌نوسازی و بروزرسانی در این مجموعه نیروگاهی، حدود 1150 گیگاوات ساعت برق اضافی تولید خواهد شد. توماس تلما مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی موسسه مالی بین المللی(IFC) به خبرگزاری رویتر گفت که انتظار می­رود این سرمایه­گذاری موجب افزایش پایایی شبکه برق، تأمین عرضه برق پایدار و تولید برق از انرژی پاک برای 60 هزار مشترک شود. مجموعه نیروگاهی کاسکاد ورتون ارمنستان شامل سه نیروگاه برق آبی است که 15 درصد از برق ارمنستان را تأمین می­کند. مؤسسه مالی بین‌المللی ‌(IFC)گفته است که افزایش ظرفیت می­تواند برای ارمنستان که 90 درصد نیاز انرژی خود را با سوخت وارداتی تأمین می­کند، راه گشا باشد.
(8 فوریه2017- منبع: powerengineeringint)  
بروز رسانی نیروگاه هسته­ای ارمنستان
وزارت زیر ساخت­های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که تجهیزات و سیستم­های نیروگاه هسته­ای متسامور ارمنستان بزودی و در سال جاری بروزرسانی می­شود و همچنین اقداماتی جهت بهبود سطح ایمنی آن اجرا خواهد شد. آرام پطروسیان رئیس این نیروگاه اعلام کرد که مرحله اول کار برای افزایش عمر نیروگاه که در سال گذشته برنامه­ریزی شده بود با موفقیت انجام شد. وی در ادامه گفت که  بیش از 4500 قطعه از تجهیزات و همچنین سیستم­ها بررسی شده و ادامه فعالیت نیروگاه تا سال 2026 مورد تأیید قرار گرفته است. نیروگاه هسته­ای متسامور واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال 1970 احداث شده است که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به حالت تعلیق درآمد اما در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شده است. مقامات ارمنی قول احداث یک نیروگاه هسته­ای جدید جهت جایگزین شدن این نیروگاه را داده­اند. (8 فوریه2017- منبع: arka)
مناقصه احداث اولین نیروگاه خورشیدی ارمنستان
هایک هاروطونیان معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در یک کنفرانس انرژی از برگزاری مناقصه احداث یک نیروگاه خورشیدی­50 مگاواتی از سوی دولت ارمنستان خبر داد. به گفته وی، این نخستین نیروگاه خورشیدی است که در نزدیکی روستای "ماسریک" در استان گغارکونیک احداث خواهد شد. او افزود مطالعه امکان­سنجی برای پروژه انجام شده و موفقیت اجرای این پروژه موجب تجدید نظر در کاهش قیمت برق تولیدی در نیروگاه­­های خورشیدی خواهد شد. به گفته معاون وزیر انرژی درحال حاضر، بسیاری از شرکت­ها ابراز تمایل خود را در اجرای این پروژه اعلام کرده­­اند. وی همچنین اشاره کرد که در اجرای فاز دوم این پروژه، چنانچه میزان تمایل سرمایه­گذاران بیشتر شود، ظرفیت این نیروگاه می­تواند به 100 مگاوات افزایش یابد. هایک هاروطونیان گفت که هزینه این پروژه، بستگی به شرکت سرمایه­گذار و فناوری­هایی که مورد استفاده قرار می­گیرد، دارد و افزود که متوسط سرمایه­گذاری در یک چنین پروژه­­هایی یک میلیون دلار برای هر 1 مگاوات است و ما باید هنگام انتخاب سرمایه­گذار بر روی چند موضوع از جمله میزان دستیابی و قابلیت اجرای پروژه، بهره­وری و اعمال حداقل تعرفه برای مصرف­کننده، تمرکز کنیم. هایک هاروطونیان پیشتر گفته بود که برآورد سرمایه­گذاری برای پروژه "ماسریک" 40 تا70 میلیون دلار است که آن هم بستگی به نوع فناوری دارد که کشور سازنده و صادر کننده به ارمنستان در ساخت باتری­های فتوولتائیک خود بکار می­گیرد. در این راستا طرحی به ارزش 58 میلیون دلار جهت افزایش منابع انرژی جایگزین در ارمنستان در تابستان سال ­2015 برنامه­ریزی شده که از سوی بنیاد انرژی­های تجدید­پذیر و بهره­وری انرژی، صندوق سرمایه­گذاری تغییرات آب و هوایی، وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان و بانک توسعه جهانی آسیا، حمایت و مدیریت می­شود. فاز اصلی فعالیت­ها در سال 2017 شروع خواهد شد و بهره­برداری از آن در سال 2020 میسر می­شود و با اتمام آن انتظار می­رود ارمنستان به نیروگاه­های خورشیدی با ظرفیت کل 40 تا50 مگاوات برق، دست ­یابد.
(28 ژانویه2017- منبع: arka)
ارمنستان- اخبار 2016- 1395
فرصت های ارمنستان در افزایش تولید برق و صادرات آن
معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان هایک هاروطونیان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ارمنستان برای افزایش تولید و صادرات برق دارای امکانات بسیاری است. وی افزود در قوانین مربوط به نیروگاه­های کوچک در بخش انرژی خورشیدی در سال 2016 تغییرات متعددی داده شده است. هدف از این اقدامات ایجاد اصلاحات در بخش تجارت برق و تشویق شهروندان در نصب و راه­اندازی تجهیزات خورشیدی جهت تولید برق از این منبع انرژی است. این اقدام فرصتی را ایجاد کرده تا برق مازاد تولید شده به شبکه برق ارمنستان (ENA) فروخته شود. هاروطونیان افزود با رفع قوانین مالیاتی معامله با شبکه برق ارمنستان (ENA) تسهیل و نیاز به مجوز را غیر ضروری می­سازد. وزیر انرژی ارمنستان از کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان خواسته که برای نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی تعرفه­هایی تنظیم نموده تا دولت موظف شود برق مازاد تولید شده را از این نیروگاه­ها خریداری کند.
(28 دسامبر 2016- منبع: armenpress)
تمایل ارمنستان برای احداث نیروگاه خورشیدی
هایک هاروطونیان معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در یک کنفرانس خبری گفت که در سال 2017 دولت ارمنستان تصمیم دارد برای احداث یک نیروگاه خورشیدی 50 مگاواتی در نزدیکی روستای Masrik در استان گغارکونیک، مناقصه بین­المللی برگزار کند. به گفته ایشان انتظار می­رود این سرمایه­گذاری بسته به نوع تکنولوژی که می­تواند مورد استفاده قرار گیرد و یا مبلغی که کشور تولیدکننده پنل­های فتوولتائیک درخواست می­کند، از 40 تا 70 میلیون دلار متغیر باشد. وی افزود ما می­خواهیم نشان دهیم­ انرژی خورشیدی یک منبع تولید برق ارزان و مقرون به صرفه است. ایشان همچنین گفت که دو هفته پیش وزارت انرژی از کمیسیون تنظیم مقررات و خدمات عمومی ارمنستان (PSRC) خواسته بود نرخ  نیروگاه­های خورشیدی تا 1 مگاوات را تعیین کند. در تابستان 2015 یک پروژه به ارزش 58 میلیون دلار جهت افزایش استفاده از منابع جایگزین در ارمنستان آغاز شده است. مدت اجرای این پروژه 5 الی 6 سال است و از سوی بنیاد انرژی­های تجدید پذیر و بهره­وری انرژی، صندوق­ سرمایه­گذاری در تغییرات آب و هوایی، وزارت توسعه زیر ساخت­ها در بخش انرژی و منابع طبیعی ارمنستان و همچنین بانک توسعه آسیایی مورد حمایت قرار می­گیرد. مرحله اصلی فعالیت­های این پروژه در سال 2017 شروع خواهد شد. با اتمام این پروژه تا سال 2020، نیروگاه­های خورشیدی ارمنستان با ظرفیت کل 40 تا 50 مگاوات، آماده بهره برداری خواهند بود.
(23 نوامبر 2016- منبع: arka.am)
 بسته شدن نیروگاه هسته ای ارمنستان
ماکاریان رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان(NUE)  در یک کنفرانس خبری گفت که چنانچه نیروگاه هسته­ای ارمنستان تعطیل شود، افزایش تعرفه­های برق اجتناب ناپذیر می­گردد. وی گفت این نیروگاه 30 درصد برق مورد نیاز کشور را تأمین می­کند و چنانچه بسته شود دیگر امکان تولید برق ارزان وجود نخواهد داشت. او همچنین افزود، مشخص نیست دولت در حال حاضر چه تدابیری اندیشیده است و احداث یک نیروگاه جدید هسته­ای توسط دولت ارمنستان در حال حاضر، بسیار بعید است. نیروگاه قدیمی هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال 1970 احداث شده که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به حالت تعلیق درآمد اما در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. مقامات ارمنی قول احداث یک نیروگاه هسته­ای جدید با دو برابر ظرفیت نیروگاه موجود که توسط روس­ها ساخته خواهد شد، را داده­اند. دولت ارمنستان در سال 2014،  به دلیل تأخیر در احداث یک نیروگاه جدید، تصمیم به توسعه و تمدید دوره ارائه خدمات نیروگاه فعلی گرفت و دولت روسیه سرمایه گذاری به میزان 270 میلیون دلاری و همچنین اعطای یک کمک 30 میلیون دلاری بلا عوض جهت توسعه نیروگاه فعلی را انجام خواهد داد. (10 نوامبر 2016- منبع: samaa­)
http://arka.am/en/news/technology/closure_of_armenian_nuclear_power_plant_to_entail_higher_electricity_prices/

 
ساخت نیروگاه های فتوولتائیک خورشیدی در ارمنستان
آژانس خبری ارمنستان به نقل از روابط عمومی وزارت انرژی و منابع طبیعی این کشور خبر داد که به زودی نیروگاه­های خورشیدی (فتوولتائیک) در ارمنستان احداث خواهد شد. به گفته این منبع خبری، با اجرای این پروژه، ارمنستان وابستگی خود به واردات منابع انرژی را کاهش خواهد داد. هایک بدلیان (Hayk Badalyan)، رئیس بخش انرژی­های تجدید­پذیر در وزارت انرژی ارمنستان گفت که در اوایل سال 2017 یک شرکت مشاوره بین­المللی، مطالعات امکان سنجی مربوطه را انجام خواهد داد. مطالعات امکان سنجی و ارزیابی مناقصه­ها، اساس ساختار تعرفه­های نیروگاه­های خورشیدی خواهند بود. این شرکت مشاوره در حال حاضر 6 مکان را برای احداث نیروگاه­های خورشیدی فتوولتائیک انتخاب کرده است. بررسی­های صورت گرفته نشان می­دهد که این مکان­ها در استان­های گغارکونیک (واقع در شرق ارمنستان)، آرماویر­( غرب ایروان)­ و استان آراگاتسوتن در (دامنه کوهستانی آراگاتس) ارمنستان می­باشند. صندوق تسهیلات جهانی محیط­ زیست (Global Environmental Facility-GEF) به عنوان یک نهاد مالی تحت مدیریت سازمان ملل متحد، توسعه و حمایت مالی این نیروگاه خورشیدی را به عهده خواهد گرفت. پیش از این آرگ گالستیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان نیز گفته بود که تا سال 2025 نیروگاه­های خورشیدی با ظرفیت 70 مگاوات در ارمنستان احداث خواهد شد.  هر چند تاکنون در این زمینه هیچگونه پروژه­ای بطور جدی در ارمنستان به اجرا در نیامده است. وی گفت که با حمایت بانک جهانی، اجرای این پروژه امکان پذیر شده و افزود که حداقل تعرفه برای این نیروگاه به ازای هر کیلووات ساعت 15 سنت می­باشد که شاخص بالایی برای استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر است. دولت در حال حاضر در حال فعالیت برای جذب سرمایه­گذاری بیشتر جهت کاهش تعرفه برق و رساندن آن به 10 سنت  به ازای هر کیلووات ساعت است.
( 1 نوامبر 2016- منبع: finport)             
                       http://finport.am/full_news.php?id=26851&lang=3
توقف فعالیت نیروگاه هسته­ای ارمنستان جهت انجام تعمیرات
 وب سایت رسمی وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در بیانیه­ای اعلام کرد که فعالیت نیروگاه هسته­ای متسامور ارمنستان در20 سپتامبر برای یک دوره تعمیرات برنامه­ریزی شده سالانه و همچنین سوخت­گیری، متوقف می­شود. وزیر انرژی ارمنستان گفت که این توقف برای تعمیرات اساسی جهت افزایش عمر و ارائه خدمات بیشتر نیروگاه هسته­ای این کشور است. وی افزود دوره توقف فعالیت نیروگاه در این سال نسبت به سال­های قبل بیشتر از حد معمول است اما در 20 نوامبر فعالیت آن مجدداً آغاز و به شبکه سراسری متصل می­شود. وی اشاره نمود که توقف این نیروگاه تأثیری بر روی تعرفه­های برق کشور نمی­گذارد. نيروگاه هسته‌اي متسامور در­30 كيلومتري غرب شهر ايروان قرار گرفته و در سال 1970 ساخته شده است. اين نيروگاه در پي زلزله شديد سال 1988 تعطیل شد و در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. مقامات ارمنستان گفتند که دولت احداث یک نیروگاه هسته­ای جدید را در دستور کار خود قرار داده است. نیروگاه جدید قرار است به دو برابر ظرفيت توليد برق نيروگاه كنوني برسد. این نیروگاه در حال حاضر حدود 35 درصد از برق ارمنستان را تولید می­­کند. در ماه مارس سال 2014، دولت ارمنستان به دلیل تأخیر در احداث یک واحد جدید، تصمیم گرفت عمر نیروگاه فعلی را افزایش دهد. این تصمیم با صرف یک هزینه 270 میلیون دلاری و همچنین اعطای یک کمک 30 میلیون دلاری بلاعوض از سوی روسیه امکان­پذیر شده است. (19 سپتامبر 2016- منبع: arka)
توسعه منابع جایگزین انرژی در 10 سال آینده در ارمنستان
یک کارشناس انرژی ارمنستان به خبرنگاران گفت که بعید بنظر می­رسد تا 10 سال آینده این کشور قادر باشد جهشی در بهبود روند ارائه تسهیلات در بخش انرژی و تولید انرژی داشته و بتواند آن را به سوی توسعه انرژی­های تجدید­پذیر هدایت نماید. وی افزود انرژی­های بادی، خورشیدی­، زیست توده و زمین گرمایی در سراسر جهان بسیار محبوبیت دارند و دولت ارمنستان، به منظور افزایش تولید برق با کمک منابع تجدید­پذیر، نیاز به سرمایه­گذاری­های جدی در بخش زیرساخت­ها دارد. او اضافه کرد که باید قوانینی جهت جلب و جذب سرمایه­گذاران خصوصی تدوین شود تا بتوان از سرمایه گذاران بخش خصوصی در توسعه منابع جایگزین انرژی بیشتر بهره گرفت. همچنین دولت باید به برق تولید شده توسط منابع جایگزین انرژی که گران تمام می­شود،  یارانه اختصاص دهد. این کارشناس افزود، بهره­برداری از اولین نیروگاه برق بادی در ارمنستان تنها یک اقدام نمادین بود زیرا قیمت برقی که تولید می­شود بسیار گران و غیر رقابتی است. بر اساس داده­های رسمی، تولید برق در شش ماه اول سال 2016 ، حدود 3/8 میلیارد کیلووات ساعت بوده که در مقایسه با داده­های سال گذشته 4/9 درصد کاهش داشته است. نیروگاه­های حرارتی 1/079 میلیارد کیلووات ساعت، نیروگاه­های برق آبی 1/1905 میلیارد کیلووات ساعت، نیروگاه هسته­ای 5207/1 میلیارد کیلووات ساعت تولید برق داشته­ اند.
(11 اوت 2016- منبع: arka)
آزاد سازی بازار برق  از سوی دولت ارمنستان
دولت ارمنستان در نظر دارد که آزادسازی بازار برق در ارمنستان را در دستور کار خود قرار دهد. موضوع آزاد سازی بازار برق در ارمنستان و اقداماتی جهت افزایش تجارت بین کشورها در دستور کار جلسه مورخ 29 ژوئیه هیأت دولت قرار گرفت. در این راستا، دولت ارمنستان از وزارت انرژی و منابع طبیعی خود خواسته است تا تاریخ 31 ماه می سال 2017­، لایحه اصلاحات و تغییرات در قانون انرژی و پروژه آزاد­سازی بازار برق و توسعه تجارت بین کشورها را به اجرا درآورد. با اجرای این پروژه، انتظار می­رود که بهره­وری در برق و سیستم­های الکتریکی افزایش یابد.
(28 ژوئیه 2016- منبع: armenpress)
کاهش تولید برق در ارمنستان در پنج ماه گذشته
مؤسسه ملی آمار ارمنستان NSSA، گزارش کرد که تولید برق در کل نیروگاه­های برق ارمنستان در 5 ماه نخست سال 2016 با 1/9 درصد کاهش به 3/157 میلیارد کیلووات ساعت رسید. گفته می­شود که نیروگاه­های حرارتی 940/7 میلیون کیلووات ساعت، تولید برق داشتند که این میزان 10/8 درصد کمتر از سال قبل بوده است. تولید برق توسط نیروگاه­های برق آبی نیز با 4/6 درصد افزایش به 947/8 میلیون کیلووات ساعت رسید و همچنین نیروگاه هسته­ای  1/266 میلیارد کیلووات ساعت، به همان میزان سال قبل تولید برق داشته است. تولید نیروگاه­های بادی 1/9 میلیون کیلووات ساعت بوده است. (4 جولای 2016 – منبع: Akra)
سیستم­های جدید و هوشمند اندازه­گیری مصرف برق در ارمنستان
شبكه برق ارمنستان ENA در نظر دارد برای 50 هزار مشترک در سال جاری کنتورهای جدید برق نصب کند. مایکل کودیان مدیر بخش سیستم­های سنجش خودکار گفت که این تجهیزات هوشمند، سیستم­هایی برای اندازه گیری مصرف برق هستند و به مشترکین اجازه می­دهد تا از میزان مصرف برق خود از طریق اینترنت و آنلاین آگاه شوند. مشترکین با دریافت نام کاربری و رمز عبور می­توانند هزینه برق مصرفی خود را از منزل مشاهده کنند. وی افزود نوع کار مأمور قرائت کنتور در آینده نزدیک منسوخ خواهد شد، ولی این افراد متخصص، شغلشان را از دست نداده بلکه در بخش­های دیگر شرکت همچون تعمیر و نگهداری از سیستم­های جدید، مورد استفاده قرار می­گیرند. (29 ژوئن 2016- منبع: armenpress)
تنظیم قیمت های جدید برق
روزنامه هایکاکان ژاماناک ارمنستان گزارش کرد که کمیسیون تنظیم مقررات و خدمات عمومی ارمنستان (PSRC)، برآورد قیمت­های جدید برق را انجام داده و این قیمت­ها در تاریخ 1 اگوست سال جاری، اعمال خواهد شد. این روزنامه می­نویسد، قیمت­های کنونی برق 8/48 درام (معادل 2/10 سنت) است که این رقم به کمتر از 45 درام (معادل4/9 سنت) در هر کیلووات ساعت، نخواهد رسید. به عبارتی قیمت­ها حدود 3 درام (معادل 6/0 سنت)  کاهش می­یابند. این روزنامه در ادامه می­نویسد، از آنجا که سال گذشته برای حل برخی از مشکلات مالی در سیستم برق، قیمت­ها افزایشی حدود 7­ درام (معادل 5/1 سنت) داشتند، این کاهش 3 درامی کافی نیست. روزنامه ارمنی هایکاکان ژاماناک همچنین می­­افزاید، مشکلات مالی موجود تا حد قابل ملاحظه­ای حل شده است اما باید تعرفه جدید بیش از 7 درام کاهش یابد. این روزنامه در آخر می­افزاید­، قیمت گاز طبیعی نیز کاسته شده که این موضوع به نوبه خود منجر به کاهش هزینه برق خریداری شده از نیروگاه­های حرارتی، خواهد شد. (10 ژوئن 2016- منبع: arka)                      

 
ائتلاف بین‌المللی سازمان‌های غیر دولتی برای جلوگیری از ادامه فعالیت نیروگاه هسته‌ای متسامور
ترکیه، اوکراین، ایران، بلاروس، روسیه، قزاقزستان و ارمنستان، ائتلاف غیر دولتی را برای جلوگیری از ادامه فعالیت نیروگاه هسته‌ای متسامور تشکیل داده‌اند. بدین منظور کنفرانسی در تاریخ دوم ژوئن (13 خرداد 1395) در باکو برگزار گردید. به گفته سخنگوی این ائتلاف نیروگاه متسامور در سال 1976 احداث شده است و عمر بهره‌برداری از آن به انتها رسیده است و تهدید جدی برای کل منطقه محسوب می‌گردد. در حقیقت شرایط بهره برداری از نیروگاه در سال 2006 منقضی شده است. اما دولت ارمنستان، بهره برداری از نیروگاه را برای 10 سال دیگر تمدید نموده است. نمایندگان این ائتلاف معتقدند که نیروگاه متسامور سرچشمه آلودگی است و موجب آلودگی آب‌های زیرزمینی در منطقه بزرگی می‌گردد. در سال 2003، مدیریت نیروگاه متسامور برای 5 سال به یک شرکت روسی واگذار گردید. در حال حاضر این نیروگاه، 40 درصد از تولید برق ارمنستان را تأمین می‌نماید. هم‌اكنون بخش‌هاي زيادي از  نیروگاه غیر قابل استفاده هستند و میزان زائدات راديواکتیو بسیار بالاست. نیروگاه در مرز آذربایجان، ترکیه، گرجستان قرار دارد. در کشور ارمنستان در حدود دو میلیون نفر در اطراف نیروگاه زندگي مي‌كنند. با وجود اخطارهای کارشناسان انرژی مبنی بر ریسک بالای نیروگاه، دولت ارمنستان ساخت سومین واحد را در نیروگاه آغاز نموده است. نمایندگان این ائتلاف معتقدند که نه تنها سازمان‌های غیر انتفاعی، بلکه سازمان‌های بین‌المللی نیز باید به ادامه بهره‌برداری از این نیروگاه اعتراض نمایند. (2 ژوئن 2016- منبع: en.apa.az)       
کاهش قیمت گاز منجرو به دنبال آن کاهش قیمت برق در ارمنستان
نخست وزیر ارمنستان موافقت کرد که تعرفه­های گاز و برق مصرف­کنندگان در آینده نزدیک کاهش یابد. نخست وزیر ارمنستان هویک آبراهامیان (Hovik Abrahamyan) که درباره این موضوع در مجلس ملی ارمنستان صحبت می­کرد، افزود که شرکت "گازپروم ارمنستان" اخیراً اعلام کرده که تقاضای کاهش تعرفه گاز را که به کمیسیون تنظیم مقررات ارمنستان ارجاع شده است، می­پذیرد. کمیسیون تنظیم مقررات ارمنستان این موضوع را مورد بحث قرار داده و تعرفه گاز مصرف کنندگان به 146 درام (معادل 0/31دلار) به ازای هر متر مکعب، کاهش خواهد یافت. علاوه بر این، برای کسانی که مصرف بیش از 10 هزار متر مکعب دارند تعرفه مصرف از 277 به 256 دلار کاهش می­یابد. البته، این کمیسیون آمار و ارقام دقیق­تر به مردم ارائه خواهد کرد و "هویک آبراهامیان" افزود که انتظار دارد، کاهش قیمت گاز به کاهش قیمت برق منجر شود. به گفته وی هیچ شکی نیست که تعرفه­های گاز و برق کاهش خواهند یافت. ( 2016 آوریل 27 armenpress)
مشارکت احتمالی روسیه در احداث نیروگاه های جدید هسته­ای ارمنستان
خبرگزاری اینترفاکس گزارش کرد که روسیه همچنان در حال بررسی مشارکت احتمالی خود در احداث یک نیروگاه هسته­ای جدید برای ارمنستان است. در فوریه 2010، روسیه و ارمنستان سرمایه­گذاری مشترک برابری را بر روی نیروگاه اتمی "متسامور"، انجام دادند. روسیه از متقاضیان احداث واحد جدید نیروگاه هسته­ای بود و در 20 آگوست همان سال توافقنامه­ای بین دو دولت­ به امضا رسید. در این توافقنامه علاوه بر نیروگاه هسته­ای، گسترش همکاری­های دیگری در زمینه انرژی، کشاورزی و  حمل و نقل نیز گنجانده شد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال  1970 احداث شد که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به حالت تعویق درآمد. در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. مقامات ارمنی گفتند که در نظر دارند که نیروگاه هسته­ای جدیدی جایگزین نیروگاه فرسوده فعلی کنند و همچنین گفتند که در نظر دارند نیروگاه هسته­ای جدید را با ظرفیت دو برابر ظرفیت نیروگاه موجود که توسط روس­ها ساخته شده، احداث کنند. این نیروگاه در حال حاضر 35 درصد برق ارمنستان را تأمین می­کند. در ماه مارس 2014، دولت ارمنستان تصمیم گرفت که زمان ارائه خدمات نیروگاه هسته­ای  فعلی این کشور را به دلیل تأخیر در احداث نیروگاه جدید، افزایش دهد که تحقق این امر در سایه تأمین مالی روسیه­، امکان­پذیر می­شود. بنابراین روسیه موافقت کرد که 270 میلیون دلار به صورت وام و همچنین  30 میلیون دلار دیگر به صورت وام بلاعوض برای این فعالیت، اختصاص دهد. (4 آوریل2016- منبع: arka.news

تعمیر و سوخت گیری مجدد نیروگاه هسته­ای ارمنستان
آرگ گالستیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که نیروگاه هسته­ای ارمنستان در سال 2017، یک دوره برنامه سوخت­گیری مجدد و تعمیرات نیروگاهی را پیش رو دارد. به گفته وی این تغییر وضعیت موقت، موجب خواهد شد که ارمنستان بر اساس قرارداد سوآپ، از نیروگا­ه­های برق آبی کوچک گرجستان، برق مورد نیاز خود را ارزانتر تأمین و جایگزین کند. وی افزود این روش، ارمنستان را از خرید برق گرانتر تولید شده از نیروگاه­های حرارتی داخل کشور، بی نیاز می­سازد. معاون وزیر انرژی ارمنستان گفت در سال 2014، شبکه ملی توزیع برق این کشور در برنامه توقف موقت فعالیت نیروگاه جهت تعمیر تجهیزات­، مجبور شد تا برق گران­تری را که توسط نیروگاه­های حرارتی تولید شده بود، خریداری کند که نرخ تعیین شده برای مصرف کننده بخش خانگی بسیار گران تمام شده و موجب نارضایتی مردم شد. آرگ گالستیان همچنین گفت ظرفیت تولید برق ارمنستان می­تواند فراتر از نیاز مصرف داخلی کشور شود، اما هیچیک از نیروگاه­های ارمنستان توان رقابت با نیروگاه­های کشورهای منطقه را ندارند. برای مثال نیروگاه­های برق آبی گرجستان، هزینه تولید انرژی بسیار پایینی به خصوص در فصل بهار دارند. (13 آوریل2016- منبع: arka)

برنامه سرمایه گذاری نیروگاه هسته­ای ارمنستان
کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان چهارشنبه گذشته طرحی به ارزش 5/1 میلیارد درام (معادل 3 میلیون دلار) جهت سرمایه­گذاری در نیروگاه هسته­ای ارمنستان را به تصویب رساند. آرگ گالستیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان به روزنامه نگاران گفت که برای اجرای این برنامه، جذب وام­های جدید ضروری است. وی افزود از آنجائی که وام روسیه و اعطای وام به همراه کمک­های فنی آژانس بین­المللی انرژی اتمی برای اجرای این برنامه کافی نمی­باشد، لازم است در جستجوی منابع مالی جدیدی باشیم. نیروگاه هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال­1970 احداث شده که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به حالت تعلیق درآمد. اما در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. اين نیروگاه در حال حاضر حدود 35 درصد از برق کشور را تولید می­کند. مقامات ارمنی گفتند که در نظر دارند نیروگاه هسته­ای جدیدی با ظرفیت دو برابر ظرفیت نیروگاه موجود احداث کنند. (24 فوریه 2016- منبع: arka)
احداث خط انتقال 400 کیلوولت
وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که بزودی مناقصه بین­المللی جهت انتخاب پیمانکار پروژه احداث خطوط انتقال 400 کیلوولت برق میان ارمنستان به گرجستان، برگزار خواهد شد. هزینه کل اجرای این پروژه با حمایت بانک دولتی آلمان KfW ، مبلغ 9/326 میلیون یورو برآورد شده که حدود 10­ درصد این هزینه از سوی طرف گرجستانی تأمین مالی خواهد شد. همچنین وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرد که این مناقصه از سوی شرکت مشاوره Fichtner GmbH & Co. KG  که ­تأثیرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه را مطالعه می­کند، اجرا خواهد شد. وی افزود پیش­بینی می­شود که این طرح برنامه­ریزی شده، تا پایان امسال تکمیل شود و بر اساس برنامه­زمانی پیش­ برود. این پروژه در پنج مرحله اجرا می­شود. هزینه دو مرحله آن یعنی نصب ترانسفورماتور جدید و احداث چند بخش از خطوط برق با ولتاژ بالا جهت افزایش ظرفیت کلی تجهیزات تا 1050 مگاوات، مبلغ 2/188 میلیون یورو برآورد شده که بر اساس موافقتامه،­ 168 میلیون یوروی آن از سوی بانک­KfW ­، 10 میلیون یوروی آن توسط سرمایه­گذاری اروپا و 10 میلیون یورو دیگر توسط کمیسیون اروپا، تأمین می­شود. هدف این پروژه یکپارچه کردن سیستم­های انرژی ارمنستان و گرجستان برای ایجاد همکاری­های منطقه­ای بین روسیه، گرجستان، ارمنستان و همچنین سنكرون کردن سیستم برق کشورهای مشترک المنافع می­باشد. (2 فوریه 2016- منبع:arka)

 

تولید 7/8 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال 2015
زاخاریان وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در یک کنفرانس خبری گفت که این کشور در سال 2015 به تولید 7/8 میلیارد کیلووات ساعت برق و 0/62 درصد افزایش تولید نسبت به سال 2014 و همچنین 1/4 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق، دست یافته است. وی افزود این افزایش تولید به دلیل تعمیرات و بازسازی برخی از تجهیزات نیروگاهی و همچنین بارندگی­های فراوان در سال گذشته بوده است. زاخاریان گفت که برنامه افزایش عمر ارائه خدمات نیروگاه هسته­ای این کشور در دست تهیه می­باشد.­ برنامه زمانی و همچنین حجم کاری که باید در سال 2017 شروع و خاتمه یابد، با گروه همکاری­های ارمنستان و روسیه و با حضور رئیس سازمان انرژی هسته­ای روسیه سرگئی کرینکو مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است. زاخاریان گفت که ما در بهار سال 2017 جهت انجام تعمیرات اساسی، آماده متوقف کردن فعالیت نیروگاه هسته­ای به مدت 3 الی4 ماه هستیم و در سال 2018 یک واحد نیروگاه هسته­ای خواهیم داشت که می­تواند تا سال 2027، به فعالیت خود ادامه دهد. توافقنامه توسعه نیروگاه هسته­ای در اواخر سال 2014 به امضا رسید. نیروگاه هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال  1970 احداث شد که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به تعویق افتاد. در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. دولت ارمنستان در نظر دارد به منظور دو برابر کردن توان تولید برق این نیروگاه، از تأسیسات و تجهیزات جدیدی بهره گیرد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان در حال حاضر حدود 40 درصد از برق این کشور را تولید می­کند. آرگ گالستیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان سپتامبر گذشته گفته بود که احتمال بسیار دارد که میزان ظرفیت تولید این نیروگاه از 1000 مگاوات به 600 مگاوات کاهش یابد و در مقابل دو واحد جدید نیروگاهی هریک با ظرفیت 600 مگاوات ساخته شود. وی همچنین افزود هریک از این واحدهای جدید می­توانند استقلال انرژی ارمنستان را از 50 درصد فعلی به 73 درصد ارتقاء دهند.
(21 ژانویه 2016- منبع: arka.am)
ارمنستان- اخبار 2015 - 1394
نوسازی تجهیزات نیروگاه هسته‌ای ارمنستان
سازمان کمیسیون تنظیم مقررات و خدمات عمومی ارمنستان (PSRC) در نظر­دارد توجه بیشتری به برنامه سرمایه­گذاری در نیروگاه هسته­ای این کشور در سال ­2016­، داشته باشد. این برنامه سرمایه­گذاری به مبلغ 316 میلیون درام (معادل 653 هزار دلار) می‌باشد. نماینده این سازمان گفت که بخش اعظم این بودجه صرف جایگزینی تجهیزات جدید برای نیروگاه خواهد شد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال­1970 احداث شده که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به تعویق افتاد. اما در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. اين نیروگاه در حال حاضر حدود 40 درصد از برق کشور را تولید می­کند. مقامات ارمنی گفته­اند که در نظر دارند یک نیروگاه هسته­ای جدید احداث کنند. دولت­های ارمنستان و روسیه در فوریه سال 2015 توافقنامه­ای را با یکدیگر به امضا رساندند که بر اساس آن مقرر شد که دو وام 270 میلیون دلاری با نرخ بهره سالانه 3 درصد و همچنین یک وام 30 میلیون دلاری به صورت بلاعوض از طرف روسیه تأمین ­شود. (23 دسامبر 2015- منبع:  arka)
موافقت ارمنستان جهت همکاری با روسیه در زمینه امنیت هسته ای
مجلس ملی ارمنستان، توافقنامه­ای را جهت همکاری با روسیه در زمینه امنیت هسته­ای این کشور به تصویب رسانده است. این توافقنامه در تاریخ 2 دسامبر 2013 در زمان سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به ایروان به امضا رسید. آرگ گالستیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که این توافقنامه به نوسازی زیرساخت­های انرژی اتمی کشور، خصوصاً نیروگاه هسته­ای ارمنستان اشاره دارد. بر اساس این توافقنامه، روسیه به ویژه شرکت دولتی "روس اتم" در زمینه بهبود زیرساخت­های امنیتی، انتقال سوخت مصرف شده هسته­ای، آموزش متخصصین و ایجاد یک مرکز مدیریت بحران، ارمنستان را یاری خواهد کرد. وی گفت که این توافقنامه شامل اقدامات کلیدی و تعهداتی است که مشترکاً با شرکت روس اتم انجام می­شود و افزود این توافقنامه با شرکت روس اتم برای انجام تمهیداتی جهت افزایش عمر مفید واحد­های نیروگاه هسته­ای ارمنستان و برنامه­ریزی برای ساخت یک نیروگاه جدید است. نیروگاه هسته­ای ارمنستان واقع در 30 کیلومتری غرب ایروان در سال  1970 احداث شد که پس از یک زلزله ویرانگر در سال 1988 تعطیل و فعالیت آن به تعویق افتاد. اما در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. نیروگاه هسته­ای ارمنستان در حال حاضر حدود 40 درصد از برق این کشور را تولید می­کند.
 (16 نوامبر 2015- منبع: arka)
 راه اندازی دومین واحد نیروگاه هسته­ ی ارمنستان پس از گذشت دو دهه از زمان احداث آن
دفتر روابط عمومی وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گزارش کرد که دومین واحد نیروگاه هسته­ای ارمنستان با وجود گذشت دو دهه از زمان احداث آن و پس از شش سال و نیم دور ماندن از ارائه خدمات، دوباره راه­اندازی شد. در این گزارش آمده که حدود 1500 اقدام لازم و موفقیت­آمیز طی این دو دهه به منظور افزایش امنیت نیروگاه صورت گرفته است. فعالیت و عمر بهینه و ارائه خدمات این نیروگاه تا سال 2006 پیش­بینی شده بود اما در سال 2013، دولت تصمیم گرفت که این شرایط را تا سال 2016 تمدید کند. دولت­های ارمنستان و روسیه در فوریه سال 2015 توافقنامه­ای را با یکدیگر به امضا رساندند که 270 میلیون دلار این فعالیت به صورت وام و 30 میلیون دلار دیگر آن، به صورت وام بلاعوض از طرف روسیه تأمین می­شود. در این راستا برنامه­ریزی­هایی در دو مرحله شامل "بررسی تجهیزات نیروگاه هسته­ای" و همچنین "مدرنیزه کردن نیروگاه با افزایش امنیت نیروگاه" انجام شده است. در نتیجه این تمهیدات، عمر ارائه خدمات این نیروگاه تا سال 2017 افزایش خواهد یافت. نیروگاه هسته­ای ارمنستان نزدیک منطقه متاسمور در 30 کیلومتری غرب ایروان واقع شده و در حال حاضر سالانه تأمین 30 الی 35 درصد برق کشور را به عهده دارد. ( 5 نوامبر  2015- منبع: arka)
ارائه یارانه به افزایش قیمت برق از سوی دولت ارمنستان و گروه تاشیر
یرواند زاخاریان وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در نشست اعضای هیأت دولت گفت که قرار است دولت ارمنستان و گروه تاشیر (شرکت فعال در زمینه انرژی) به اختلاف قیمت­ میان نرخ­های قبلی و فعلی برق، که 93/6 درام (معادل یک سنت) می­باشد، یارانه اختصاص دهند. این یارانه برای اقشار کم درآمد در دو بخش­ خانگی و تجاری کوچک که مصرف برق آنها تا 250 کیلووات ساعت در ماه باشد تعلق گرفته و تا تاریخ 31 ژوئیه 2016 در نظر گرفته شده است. شبکه­های برق ارمنستان (ENA) که کنترل و اداره شبکه‌های توزیع کشور را به عهده دارد، به تازگی توسط گروه تاشیر یکی از غول­­های انرژی روسیه خریداری شده است.شبکه برق ارمنستان قبلاً تحت نظارت اینتر رائو (شرکت روسی فعال در زمینه تولید برق، طراحی و توسعه زیرساخت‌های الکتریکی) بود. گروه تاشیر در بکارگیری و راه­اندازی استانداردهای کاربردی جهت بهبود مدیریت تجهیزات سیستم برق ارمنستان در مدت پنج سال و همچنین کاهش تلفات فنی متعهد شده و امیدوار است نقش مهمی را در بهبود شرایط مالی این مجموعه نیروگاهی ایفا کند. گفته شده شبکه برق ارمنستان  بیش از 220 میلیون دلار به نیروگاه­های تولید برق ارمنی و بانک­های تجاری بدهی دارد.  ( 29 اکتبر 2015- منبع: arka)

 
ارمنستان و ساخت نیروگاه جدید هسته ای
 دولت ارمنستان در نظر دارد توقف فعالیت نیروگاه هسته­ای "متسا مور" را که نیروگاه فرسوده­ای است به تعویق بیندازد و به فعالیت این نیروگاه همچنان ادامه دهد. دولت همچنین احداث یک نیروگاه هسته­ای جدید را در دستور کار خود قرار داده است. یک مقام دولتی می­گوید، باید متوجه باشیم که دولت ارمنستان هیچ جایگزینی برای نیروگاه هسته­ای ندارد و روند پروژه­های مرتبط با انرژی­های جایگزین، به دلایل متعدد متوقف شده است. فاجعه اتمی فوکوشیما­ نگرش استفاده از انرژی هسته­ای در سراسر جهان را تغییر داده و به نظر می­رسد پس از این حادثه بسیاری از کشورها تصمیم به خودداری در استفاده از انرژی هسته­ای گرفته­اند و کشور آلمان نیز در این فهرست قراردارد.  برق هسته­ای به عنوان یک منبع ارزان و با کیفیت و قابل اعتماد است. روزنامه " آرمن پرس ارمنستان" گزارش کرده که بر اساس اطلاعیه وزارت انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان ، این کشور همچنان مصمم به استفاده از انرژی هسته­ای می­باشد.  (16 اکتبر  2015 – منبع: armenpress)
انتظار کاهش تعرفه برق در سال آینده
تحلیلگر اکونومیست  Vardan Bostanjyan ‌امکان کاهش تعرفه برق در سال 2016 را رد نکرد و گفت باید بدانیم که تعیین تعرفه برق بستگی به میزان  هزینه سیستم برق دارد. او همچنین افزود مالک فعلی شبکه برق ارمنستان (ENA) مایل به بهبود بهره‌وری در مدیریت شبکه است و در این راستا وعده سرمایه‌گذاری هم داده و از طرفی برای ایجاد ثبات هزینه‌های شرکت خود اقداماتی را انجام خواهد داد که انتظار می‌رود با اجرای این‌اقدامات، تعرفه برق کاهش یابد. تحلیلگر اکونومیست در دیدار با روزنامه نگاران توضیح داد که با توجه به محاسباتی که او انجام داده‌،  در حدود 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری برای نوسازی سیستم‌های شبکه برق ارمنستان‌ENA  لازم است. گروه تاشیر (شرکت خصوصی متعلق به تاجر بزرگ ارمنی در مسکو به نام ساموئل کاراپتیان) و شرکت اینتر رائو Inter RAO توافقنامه­ای را با یکدیگر به امضاء رساندند. ساموئل کاراپتیان مدیر گروه تاشیر، تمامی مسئولیت مدیریت سیستم ENA شامل طرح‌های توسعه آتی، برنامه‌های مقابله با بحران در بهینه‌سازی فعالیت‌های مالی شرکت و همچنین کنترل و نظارت عملکردهای تجاری شرکت و نوسازی تدریجی تجهیزات شبکه توزیع ارمنستان را  به عهده گرفت. این شرکت تصمیم دارد زیان وارده از هزینه‌های برق به واحدهای کوچک تجاری و بنگاه‌های عمومی را برای کل سال‌ 2015‌  تأمین کند. ساموئل کاراپتیان گفت که این تصمیم به منظور حمایت از مردم ارمنستان گرفته شده است. (5 اکتبر 2015 – منبع : ‌armenpress)
 
واگذاری نیروگاه حرارتی هرازدان به گروه تاشیر
سازمان کمیسیون تنظیم مقررات و خدمات عمومی (PSRC) به اتفاق آرا به اینتر رائوInter RAO  (شرکت برق روسی که کنترل چندین شرکت انرژی در خارج از روسیه را در دست دارد)، مجوز داد تا نیروگاه حرارتی هرازدان ( (Hrazdanرا که مهمترین نیروگاه ارمنستان است،  به یکی از زیر مجموعه‌های گروه تاشیر که اخیراً شرکت ملی توزیع برق ارمنستان را نیز خریداری کرده است، بفروشد. نیروگاه حرارتی هرازدان یکی از شش واحد عمده تولید برق در ارمنستان است. در سال 2014، این واحد نیروگاهی 3/12 درصد از برق تولید شده کشور را تأمین کرده است
(9 اکتبر  2015 – منبع: ‌arka)       
جذب سرمایه گذاران در بخش انرژی های جایگزین
آرگ گالستیان، معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که دولت ارمنستان قصد دارد، برای بخش منابع انرژی‌های جایگزین‌، سرمایه‌گذاران جدیدی را جذب کند. او گفت که دولت برنامه­­­ای بلند مدت برای گسترش سیستم انرژی تا سال 2036 را آغاز کرده است. این برنامه‌ریزی در جهت توسعه انرژی خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و دیگر اشکال انرژی‌های تجدید‌پذیر می‌باشد. وی افزود ارمنستان پتانسیل بسیار زیادی در این زمینه دارد و از این رو دولت قصد دارد وام‌های کم بهره­ای را بر اساس یک چارچوب قانونی و مطالعاتی برای سرمایه‌گذاران در نظر بگیرد. آرگ گالستیان گفت در حال حاضر به لطف حمایت دولت از نیروگاه­های آبی کوچک، حدود 10 درصد از مصرف خانگی و حدود 8 درصد از کل تولید و صادرات برق، تأمین می‌شود. در تابستان امسال یک برنامه سرمایه‌گذاری با زمان­بندی 6-5 ساله به ارزش ‌58 میلیون دلار  به منظور توسعه هر چه بیشتر انرژی­های تجدید‌پذیر آغاز شد. این برنامه توسعه‌ای با نظارت و کنترل صندوق انرژی تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی‌ و با حمایت صندوق سرمایه‌گذاری سازمان تغییرات آب و هوایی‌، وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان و همچنین کمک بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی اجرا خواهد شد. مرحله اصلی این  برنامه در سال 2017 آغاز خواهد شد. وی همچنین افزود منبع اصلی تولید برق ارمنستان در حال حاضر نیروگاه هسته‌ای ارمنستان است که حدود 30 درصد از کل برق تولید شده در کشور را در تأمین می­کند.
(23 سپتامبر 2015- منبع: ‌ arka)
تصمیم مالک روسی مبنی بر فروش  شرکت توزیع برق ارمنستان
شرکت روسی سرمایه‌گذاری انرژی اینتر RAO  که یک شرکت سرمایه‌گذاری چند رشته‌ای است از دولت ارمنستان درخواست کرد تا مجوز فروش شرکت توزیع برق ارمنستان به یک شرکت کمتر شناخته شده و دارای ثبت در قبرس را به دلیل بدهی و مشکلات مالی آن‌، صادر کند. این تصمیم کمتر از سه ماه پس از تجمع اعتراضی مردم در خیابانهای ایروان به دلیل اعلام افزایش قیمت‌های برق و به دنبال آن وادار شدن دولت ارمنستان به پرداخت یارانه برق مطرح شد. از عوامل دیگر مطرح شدن فروش شرکت توزیع، دستور اجرای ممیزی در شبکه توزیع برق ارمنستان توسط نهادهای بین‌المللی جهت روشن شدن مدیریت و یا سوء مدیریت شركت شبكه برق ارمنستانENA ، توسط شرکت روسی اینترRAO بود. آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان در جلسه هیأت دولت اعلام کرد که تصمیم شرکت روسی مبنی بر به فروش ENA به شرکت قبرسی متوقف شده است. او به وزرای انرژی، اقتصاد، امور مالی و دارایی و همچنین خدمات کمیسیون تنظیم مقررات عمومی (PSRC) دستور داد تا معامله پیشنهادی را به دقت بررسی و نتیجه آن را اعلام کنند. (17 سپتامبر 2015 - منبع: asbarez )

 
اعتراض به افزایش قیمت انرژی
پلیس ارمنستان شهروندان معترض به افزایش قیمت برق را که به نشانه اعتراض خیابان مرکزی پایتخت را مسدود کرده بودند، متفرق کرد. این تظاهرات، یکی از جدی‌ترین ناآرامی‌هایی بود که این کشور طی سال‌های اخیر به خود دیده است. هزار نفر از تظاهرکنندگان با روشن کردن آتش، برای چندمین بار دست به تجمع اعتراضی زده بودند. اما پلیس توانست معترضین را متفرق کند و 48 نفر از آنها را که  مقاومت می‌کردند بازداشت کند. تظاهرات متعددی که در اوایل ماه ژوئیه برگزار شد، پس از تعلیق افزایش نرخ برق توسط دولت، متوقف شد. اما با این وجود تظاهرکنندگان مصمم هستند که همچنان به تجمعات اعتراضی تا رسیدن به خواسته‌های خود که لغو کامل افزایش قیمت برق است، ادامه دهند. روسیه از متحدین و پشتیبان دولت ارمنستان است و همچنین شبکه برق این کشور از شرکت‌های تابعه و زیر مجموعه شرکت برق روسیه می‌باشد. سازمان دهندگان این تظاهرات اعلام کردند که هیچ انگیزه سیاسی در برگزاری این تظاهرات نبوده، اما مسکو این تظاهرات را با نگرانی پیگیری می‌کند.
(12سپتامبر 2015- منبع: abcnews)

اختصاص یارانه های برق از سوی دولت راه حلی موقت
ماکاریان رئیس انجمن ملی کارفرمایان ارمنستان از تصمیم دولت در خصوص میزان و نحوه اختصاص یارانه قیمتی برخی از مؤسسات کوچک تجاری ارمنستان انتقاد کرد و گفت که این میزان اختصاص یارانه، بسیار کم و یک راه حل توافقی و موقت است. بر اساس تصمیم اخیر دولت، قیمت برق مؤسسات کوچکی که مصرف ماهیانه آنها تا 250 کیلووات ساعت باشد، معادل قیمت قدیم خواهد بود؛ مؤسساتی که مصرف آنها بین 250 تا 500 کیلووات ساعت در ماه باشد، معادل مابه التفاوت نرخ­های قدیم و جدید یعنی حدود 7 درام (4/1 سنت) به آنها یارانه تعلق می­گیرد. ماکاریان افزود همین شیوه برای مصارف خانگی نیز اعمال خواهد شد. در اوایل تابستان، با افزایش17درصدی نرخ بر‌ق، هزاران نفر از شهروندان ارامنه که عمدتاً قشر جوان بودند برای اعتراض به خیابان‌های اصلی پایتخت آمدند که این موضوع موجب شد دولت تا زمان اعلام نتایج حاصل از اجرای یک ممیزی در شبکه توزیع برق ارمنستان توسط نهادهای بین‌المللی، تعرفه برق برای مصرف‌کنندگان را بدون تغییر باقی نگه دارد. هویک آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان‌ به دنبال این وقایع گفت که دولت یارانه برق را به بخش خانگی و نه مصرف کنندگان بزرگ اختصاص خواهد داد. اما ماکاریان معتقد است که اختصاص یارانه دولت به سایر مؤسسات مستقل و کوچک تجاری در حدود 1700 درام (کمی بیش از 3 دلار) است که وی این میزان را برای مؤسسات کوچک رقمی ناچیز دانست و افزود اختصاص یارانه بیشتر بستگی به نتایج حاصل از ممیزی دارد. اگر چنانچه افزایش نرخ برق قابل توجیه باشد، این موضوع منجر به تعطیلی بسیاری از مؤسسات کوچک و عدم پرداخت قبوض از سوی شهروندان و اثرات منفی چند جانبه بر روی اقتصاد کشور می شود. (12 جون 2015- منبع: armenpress)

مشکلات ارمنستان
زمان زیادی از رویارویی دولت ارمنستان با اعتراض عمومی مردم در سراسر کشور، بخاطر افزایش تعرفه‌های برق نگذشته است. شرایط بد مالی شهروندان، مانع پذیرش افزایش شدید تعرفه برق خصوصاً در زمانی که بسیاری از مردم‌ انتظار حل مشکل را از دولت دارند، شده است. با توجه به درآمد نسبتاً کم شهروندان، قیمت‌های انرژی در حال حاضر کاملاً بالاست. منطقه قفقاز جنوبی (شامل کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و شمال شرقی ترکیه) همچنان از سیستم گرمایش مرکزی محروم می‌باشند و مردم به استفاده از گرمایش الکتریکی متوسل می شوند. ​​حقوق و دستمزد در ارمنستان به عنوان یک شاخص عمده در وضعیت نامطلوب مردم بشمار می­رود. با توجه به آمار موسسه ملی آمار ارمنستان NSSA، متوسط درآمد 180 هزار درام (معادل 380 دلار) است، این در حالی است که تعرفه‌های جدید برق 78/48 درام ( معادل 10 سنت) به ازای هر کیلوات ساعت در روز و 78/38‌ درام (معادل 8 سنت‌) به ازای هر کیلوات ساعت در شب، محاسبه می‌شود. در نتیجه، هر خانواده ارمنی مجبور است سالانه هزینه اضافی 40 تا 50 هزار درام (معادل 6/83 تا  5/104دلار) پرداخت کند. در حال حاضر یک سوم از جمعیت ارمنستان زیر خط فقر هستند و هیچ توان مالی برای پرداخت مالیات‌های افزایش یافته را ندارند. بیکاری و فساد به مشکلاتی همچون افزایش سالانه قیمت آب و برق پیوند خورده که شرایطی دشوار و ناامید کننده‌ای را برای شهروندان این کشور بوجود آورده است. (14 اوت 2015 – منبع: azernews )
مجموعه نیروگاه برق آبی ارمنستان
شرکت آمریکایی کانتر گلوبال ContourGlobal، سرانجام مجموعه نیروگاهی کاسکاد ورتون ارمنستان را به تملک خود درآورد. این مجموعه شامل سه نیروگاه برق آبی با توان تولید 405 مگاوات است که در مسیر رودخانه ورتون در جنوب ارمنستان قرار دارد. این بزرگترین سرمایه‌گذاری‌ بخش خصوصی آمریکا در تاریخ ارمنستان است. از سویی در قرارداد تملک مربوط به این شرکت مشخص شده که مؤسسه مالی بین‌المللی ‌(IFC) که از اعضای گروه بانک جهانی است، سود 20 درصدی را در شرکت کاسکاد ورتونارمنستان بدست آورده که در بخش‌های عملیاتی و بازسازی مجموعه نیروگاهی ورتون می‌تواند بسیار مؤثر باشد. قرار است کانتر‌گلوبال در حدود‌ 50 میلیون یورو در شش سال آینده در یک برنامه ‌نوسازی و بروزرسانی نیروگاه‌های این مجموعه سرمایه‌گذاری کند. این شرکت آمریکایی انتظار دارد که بتواند 150 شغل در کوتاه مدت ایجاد کند. این میزان علاوه بر استخدام 150 تکنسینی است که قرار است در بلند مدت در واحدهای نیروگاهی بکار گرفته شوند. (15 اوت 2015 – منبع: waterpowermagazine )
بهبود شرایط بازار ارمنستان
میخائیل اس‌وسکی رئیس هیئت مدیره بانک VTB (دومین بانک بزرگ روسیه) در یک کنفرانس خبری در ایروان گفت که بازار تولید انرژی ارمنستان در مقایسه با بازار سایرجمهوری‌ها از روندی رو به بهبود برخوردار است که این امر ناشی از تولید انرژی از نیروگاه‌های هسته‌ای، حرارتی و همچنین برق آبی است. این تنوع تولید انرژی می‌تواند تضمینی برای کاهش هزینه برق نیز ‌باشد. ا­و افزود که تولید انرژی صنعتی است که برگشت سرمايه آن در یک دوره طولانی رخ می­دهد و سؤالی که مطرح شده این است که چه کسی جوابگوی ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید برق از طریق منابع انرژی‌های تجدید‌پذیر و به دنبال آن مصرف‌کننده جدید می­باشد. اگر به اروپا نگاه کنیم، خواهیم دید که تسهیلات مالی برای منابع انرژی تجدید‌پذیر مانند تولید برق بادی، از سوی اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر است. میخائیل اس‌وسکی گفت که دولت ارمنستان فعالیت‌های سرمایه‌گذاری را بطور‌کلی برای یک دوره بازپرداخت هفت ساله حمایت می‌کند که این یک فاکتور قابل توجه برای جذب سرمایه‌گذاران است. مقررات دولتی کشور در حال کار بر روی یک روش و مدل بسیار تخصصی بازار انرژی است که به نظر مناسب می‌رسد. اس‌وسکی می‌افزاید‌، منطقی است که از وابستگی به ارز خارجی خلاص شویم و پرداخت وام با بهره کم از صندوق ملی را گسترش دهیم.
( 7 آگوست 2015 – منبع:‌arka )
سرمایه‌گذاری 58 میلیون دلاری در ارمنستان
تامارا بابایان مدیر صندوق انرژی‌های تجدید‌پذیر و بهره‌وری انرژی ارمنستان اعلام کرد که یک پروژه سرمایه گذاری به ارزش 58 میلیون دلار برای کمک به بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ارمنستان تخصیص داده شده است. این پروژه توسط صندوق بهره‌وری انرژی ‌REEF و با حمایت صندوق سرمایه‌گذاری اقلیمی ارمنستان، وزارت انرژی و منابع طبیعی، بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی، اجرا و تکمیل خواهد شد. خانم بابایان در یک کنفرانس خبری گفت که این پروژه در ماه ژوئن سال 2014 توسط صندوق سرمایه‌گذاری اقلیمی ارمنستان، تصویب شده و در ماه سپتامبر سال گذشته نیز جزئیات آن با نمایندگان وزارت انرژی و منابع طبیعی مورد بحث قرار گرفته است. خانم بابایان همچنین گفت این پروژه در سال2017 آغاز می‌شود و انتظار می‌رود در سال2020، نیروگاه برق خورشیدی با ظرفیت کل 50-40 مگاوات آماده بهره‌برداری شود. وی افزود که یکی از بخش­های این پروژه، حفاری اکتشافی در منطقه سیونیک واقع در جنوب ارمنستان با پتانسیل انرژی زمین‌گرمایی است. به گفته خانم بابایان، استفاده از انرژی‌های جایگزین (با توجه به افزایش قریب الوقوع قیمت­های برق) موجب تغییرات ناگهانی در فناوری تولید برق از انرژی خورشیدی شده و سرمایه‌گذاری را در این بخش بسیار سود‌آور و جذاب می‌سازند. امروزه  منبع اصلی تولید برق در ارمنستان نیروگاه هسته‌ای است که حدود ‌30 درصد از کل برق تولید شده در کشور را تأمین می‌کند و پس از آن نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های برق آبی‌ و منابع انرژی‌های تجدید‌‌پذیر قرار دارند. (24 ژوئیه 2015- منبع: arka)
 
حسابرسی شبکه برق ارمنستان
سازمان کمیسیون تنظیم مقررات و خدمات عمومی (PSRC) ارمنستان گفت که در نظر دارد از پنج شرکت معتبر بین‌المللی دعوت کند تا در مناقصه­ای که از سوی این سازمان برگزار می‌شود، شرکت کنند. این مناقصه برای انتخاب یک شرکت است که حسابرسی شبکه‌های توزیع برق ارمنستان ‌‌(ENA)، با مالکیت شرکت روسی را انجام دهد. سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان گفت که دولت فعلاً در نظر دارد قیمت‌های برق را برای مصرف کنندگان با اختصاص یارانه‌، بدون تغییر نگه دارد و این اقدام حداقل تا اعلام یافته‌ها و نتایج تحقیق حسابرسی، ادامه خواهد داشت. پیش از این نیز سرکیسیان گفته بود که انجام حسابرسی تعیین می‌کند که آیا افزایش قیمتی که از سوی مسئولین مربوطه تصویب شده، توجیه اقتصادی دارد و یا اینکه حاصل فساد و سوء مدیریت در شرکت توزیع برق ارمنستان است. بیانیه‌ای نیز در وب سایت رسمی سازمان کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی (PSRC) آمده که این سازمان در نظر دارد یک ارزیابی از بازار انرژی ارمنستان‌ داشته باشد. این ارزیابی به تجزیه و تحلیل ساختار تعرفه‌ها پرداخته و امکان کاهش قیمت‌های برق و مقرون به صرفه بودن این اقدام را به منظور تضمین توسعه سیستم انرژی و بازار انرژی در ارمنستان بررسی می­کند. (23 ژوئیه 2015- منبع: arka)
بررسی لایحه­ای در مجلس ارمنستان
هوویک آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان گفت که دولت ارمنستان در نظر دارد لایحه‌ای را از مجلس بگذراند که می‌تواند امتیاز ویژه­ای را در خصوص حمایت مالی از 105 هزار خانوار با درآمد کم و جلوگیری از شرکت آنها در تظاهرات ایروان قائل شود. به گزارش رسانه‌های محلی، در روز سه شنبه گذشته، پلیس برای سرکوب تظاهرات مردم به دلیل افزایش تعرفه‌های برق به مقابله با ایشان پرداخت. در این اعتراضات 25 نفر زخمی شدند. هنگامی که اعتراضات مجدداً از سر گرفته شد محل اقامت رئيس جمهور توسط پلیس مسدود شد. خبرگزاری‌های ارمنستان گزارش کردند که تأمین کنندگان برق محلی و شبکه‌های برق ارمنستان، قبلاً اعلام کرده بودند که تعرفه‌های فعلی نیاز است که از ابتدای ماه آگوست به میزان 8/40 درصد افزایش یابد. نخست وزیر ارمنستان افزایش تعرفه‌های برق را منطقی می­داند. در گفتگوی این رسانه با آبراهامیان، کاهش ارزش پول ملی ارمنستان در سه سال گذشته دلیل اصلی برای افزایش تعرفه‌ها عنوان شده است. تظاهرات در پایتخت ارمنستان همچنان ادامه دارد. (26 ژوئن 2015- منبع: sputniknews)
واگذاری مجوز فعالیت 25 ساله به مالکان جدید نیروگاه ورتون ارمنستان
سازمان کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی (PSRC)، مجوز فعالیت را برای  شرکت آمریکایی کنتورگلوبال که مالکیت نیروگاه‌های برق آبی کاسکاد ورتون ارمنستان را در اختیار دارد، صادر کرد. بر اساس این مجوز مالکان جدید نیروگاه‌های برق آبی ورتون می‌توانند برای مدت زمان 25 سال برق مورد نیاز ارمنستان را تأمین کنند. این توافق نامه فروش تأسیسات به شرکت کنتورگلوبال پس از مدت زمانی بیش از یک سال مذاکرات در تاریخ 8 ژوئن نهایی شد. بر اساس این توافق نامه که در 29 ژانویه 2014 پیش نویس آن به امضاء رسید، شرکت کنتورگلوبال قرار است مجموعه واحدهای نیروگاه برق آبی هیدروالکتریک کاسکاد ورتون مجموعاً به ظرفیت 405 مگاوات که در امتداد رودخانه ورتون واقع در جنوب ارمنستان قرار دارد را بروز رسانی و نوسازی کند. مبلغ این قرارداد 180 میلیون دلار است. این یک معامله بزرگ در تاریخ ارمنستان و اولین سرمایه‌گذاری آمریکا در بخش انرژی ارمنستان است. برنامه­ریزی شده که نیروگاه برق آبی کاسکاد ضمن تأمین برق 250 هزار خانوار، تقریباً 15 درصد ظرفیت نصب شده سیستم تولید برق ارمنستان را به عهده داشته باشد. قرار است شرکت کنتورگلوبال 70 میلیون دلار را در شش سال آینده و براساس یک برنامه بروز رسانی، ‌نوسازی و بهبود در عملکرد، ایمنی، قابلیت اطمینان و بهره وری در سیستم­ها سرمایه­گذاری نماید. این شرکت انتظار دارد در راستای نوسازی این نیروگاه، 150 شغل در کوتاه مدت ایجاد شود و علاوه بر آن 150 تکنسین فنی در دراز مدت تربیت شوند. (17 جون 2015- منبع: asbarez)
ارمنستان، داراي گران­ترين تعرفه برق در بين اتحاديه كشورهاي مشترك المنافع (CIS)
پس از تصويب تعرفه جديد برق ارمنستان و افزايش 6/9 درامي آن (1/4 سنت بر هر كيلووات ساعت)، تعرفه برق ارمنستان با 48/78 درام (10 سنت) به ازاي هر كيلووات ساعت برق  در طي روز و 38/78 درام (8 سنت) به ازاي هر كيلووات ساعت طي شب براي بخش خانگي، يكي از بالاترين تعرفه­هاي برق در ميان اتحاديه كشورهاي مشترك المنافع خواهد بود. پس از مقايسه‌اي كه ميان 15 كشور استقلال يافته عضو اتحاد جماهير شوروي سابق انجام گرفت مشخص شد كه با تصويب تعرفه جديد، ارمنستان نه تنها داراي بالاترين تعرفه­ها در اتحاديه اقتصادي اوراسيا (Eurosian Economic Union)، بلكه داراي بالاترين تعرفه در بين جامعه كشورهاي مشترك المنافع نيز مي‌باشد. در ميان كشورهاي استقلال يافته از شوروي سابق، تنها ليتواني و لتونی داراي تعرفه‌هاي بالاتري هستند. بهاي برق ارمنستان و مولداوي تقريباً برابر است و پس از آن ازبكستان، تاجيكستان، قزاقستان، قرقيزستان، تركمنستان، اوكراين، روسيه سفيد، فدراسيون روسيه، استوني، گرجستان و آذربايجان، همگي داراي نرخ پايين­تري در مقايسه با تعرفه برق ارمنستان هستند. (17 ژوئن 2015 – منبع: Hetq.am)
کاهش تعرفه برق در ارمنستان
رابرت نظریان رئیس سازمان کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی (PSRC) گفت تعرفه برق‌ در پی افزایشی که داشته، ممکن است مجدداً به میزان 5 درام (معادل1سنت) کاهش یابد، هر چند که تا یکسال اجرای این قانون عملی نخواهد شد. وی در مدت جلسات برگزار شده در مجلس ملی پیرامون افزایش تعرفه برق در پاسخ به سؤالی، توضیح داد که با افزایش تعرفه برق تا  سطح 6/93 درام (معادل 5/1 سنت) بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و تأکید کرد که 2/4 درام (معادل نیم سنت) از 6/93 درام (معادل 5/1 سنت) به نیروگاه­ها و سازمان­های خدماتی و 4/24 درام (چیزی کمتر از 1 سنت) آن به بخش توزیع برق اختصاص می‌یابد. در نتیجه افزایش 4/24 درام به ازای هر کیلوات ساعت به تعرفه کنونی برق، طی یک سال میزان 23/4 میلیارد درام (معادل 49 میلیون دلار) خسارات وارده به شبکه برق ارمنستان جبران خواهد شد. همچنین اگر نوسانات ارزی، کمبود منابع آبی و سایر تعهدات و مشکلات نباشد، در آن صورت تعرفه برق را تا 5 درام می­توان کاهش داد. (12 جون 2015- منبع: armenpress)
 
 
افزایش تعرفه‌های برق در ارمنستان
رابرت نظریان رئیس کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی‌(PSRC)‌، در گفتگو با خبرنگاران در هفته گذشته اعلام کرد که تعرفه‌های برق افزایش می‌یابد، اما هنوز مشخص نیست این افزایش دقیقاً به چه میزانی خواهد بود. شرکت شبکه برق ارمنستان (ENA)، که کنترل و اداره شبکه‌های توزیع کشور را به عهده دارد بر اساس یک درخواست رسمی به کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی در ماه می، افزایش40 درصدی تعرفه‌ها را تقاضا کرده است‌. در صورت تصویب این درخواست، برای سومین بار طی مدت دو سال گذشته است که افزایش قیمت‌ها رخ داده که بر روی سایر کالاها در ارمنستان تأثیر خواهد گذاشت. ماه گذشته هزاران نفر از مردم ایروان و سایر شهرهای دیگر ارمنستان در اعتراض به این اقدام به خیابان‌ها آمدند. از سوی دیگر فعالان سیاسی نیز شرکت برق متعلق به روسیه را مسئول دانسته و متهم به سوء مدیریت کرده‌اند و دلیل آن را اجاره اتومبیل و آپارتمان لوکس و غیره .. برای کارمندان این شرکت در ایروان می‌دانند. معترضین تهدید کردند چنانچه مسئولین با درخواست شبکه برق ارمنستان موافقت کنند، این اعتراضات به قوت خود باقی خواهد ماند. (3 ژوئن 2015- منبع:(armenianow
 
روشن کردن شمع به درخواست جنبش‌های سیاسی فعال در ارمنستان
جنبش‌های فعال در ارمنستان در اعتراض به برنامه‌های افزایش تعرفه‌های برق، از مردم درخواست کردند که تمامی چراغ‌ها را به مدت دو ساعت خاموش کنند. یک گروه فعال نیز در فیس بوک در حمایت از این طرح ضربتی (خاموش کردن چراغ‌ها و وسایل برقی در منازل در سراسر کشور و استفاده از نور شمع ) مردم را تشویق به مخالفت علیه اقدام غیر‌منصفانه دولت کرد. این گروه معتقدند که این حرکت از سوی عموم مردم، پیام مهمی را به شبکه برق ارمنستان که پیشنهاد افزایش مجدد تعرفه برق را داده است، ارسال می‌کند. در اوایل این ماه، یک شرکت متعلق به روسیه از کمیسیون تنظیم مقررات خدمات دولتی درخواست کرد تا افزایش 40 درصدی تعرفه‌های انرژی را مورد بررسی قرار دهد. اگر افزایش تعرفه تصویب شود، این برای سومین بار خواهد بود که قیمت‌های برق در ارمنستان افزایش می­یابد. در راستای درخواست افزایش تعرفه‌ها، شرکت توزیع برق گفت که لازم است تلفات در شبکه برق کاهش یابد. گروه‌های مخالف و همچنین فعالان مدنی ارمنستان، بر این باورند که شرکت باید مدیریت شبکه برق را بهبود و توسعه دهد و از سرقت برق جلوگیری کند تا براساس قیمت‌های فعلی که به گفته آنها درحال حاضر نیز بالا است، همچنان سود آور باقی بماند. علاوه بر این، اقتصاددانان می‌گویند این راه حل به همان اندازه که هزینه تولید را افزایش می‌دهد و از رقابت­پذیری اقتصاد ملی می­کاهد. (25 مي 2015  منبع:armenianow)  

 
مناقشات بر سر افزايش نرخ تعرفه برق در ارمنستان
بحث بر سر افزايش قيمت برق در ارمنستان همچنان ادامه دارد و در جلسه روز چهارشنبه مورخ  13 ماه مي در مجلس شوراي ملي اين كشور سوالاتي در اين خصوص توسط نمايندگان از اعضاي كابينه دولت پرسيده شد. نمايندگان مخالف بيانيه‌اي را قرائت كردند كه در آن اشاره شده بود كه ملت نبايد هزينه عدم مديريت و اختلاس توسط شركت شبكه برق ارمنستان (Electric Network of Armenia) را پرداخت نمايند. اما وزير انرژي و منابع طبيعي ارمنستان اظهار نمود كه هيچ نشانه‌اي مبني بر دزدي و اختلاس توسط شركت روسي شبكه برق ارمنستان وجود ندارد، ولی دليل اصلي زيان‌هاي شركت به عدم مديريت صحيح آن بر مي‌گردد. در ژانويه سال 2005، شركت ENA اعلام نمود كه مبلغ 8/15 ميليارد درام (1/33 میلیون دلار) به شركت‌هاي توليد برق بدهكار است كه 8/7 ميليارد درام ( 3/16 ميليون دلار) از اين مبلغ مربوط به سال‌هاي گذشته بوده است. در عين حال بدهي اين شركت به بانك، بالغ بر 220 ميليون دلار مي‌باشد. وي افزود با روند فعلي تعرفه‌ها اين شركت قادر نخواهد بود بدهي‌هاي خود را به بانك پرداخت نمايد. نمايندگان مجلس همچنان معتقد بودند كه اختلاس در شركت شبكه برق ارمنستان صورت گرفته و مجلس مستندات آن را در اختيار دارد. وزير انرژي ارمنستان نيز اظهار نمود چنانچه مجلس اين مستندات را در اختيار دولت بگذارد، دولت بر اساس آن اقدام قانوني خواهد نمود. بر اساس قوانين، دولت ارمنستان حق هيچگونه نظارت مالي بر روي شركت مورد نظر را ندارد. در 5 ماهه اخير دولت ارمنستان كميته ويژه­اي را براي بررسي روند عملكرد فني سيستم انرژي شركت ENA اختصاص داده است. بر اساس برنامه عملياتي جديدي كه براي اين شركت تهيه شده و هم اكنون در مرحله پيش نويس است، طي دو سال آينده ميزان تلفات شركت شبكه برق، يك الي دو درصد كاهش خواهد يافت كه به تدريج موجب تثبيت شرايط مالي در اين شركت خواهد شد. بنا بر اظهارات وزير انرژي و منابع طبيعي ارمنستان، در سال گذشته تلفات برق شبكه برق 5/14 درصد بوده است در حاليكه ميزان تلفات برنامه­ريزي شده مي­بايست در حدود 5/12 درصد بوده باشد. دو درصد تلفات، ساليانه در حدود 5 ميليارد درام (4/10ميليون دلار) براي اين شركت زيان به همراه خواهد داشت. شركت مديريت شبكه برق ارمنستان از كميسيون مقررات گذاري خدمات عمومي ارمنستان درخواست نموده تا تعرفه­هاي برق را تا 40 درصد افزايش دهد، كه نگراني­هايي را در اين كشور ايجاد نموده است. از سال 2006، شبكه برق ارمنستان، توسط يك شركت روسي خريداري شده است كه آژانس دولتي مديريت دارايي­هاي فدرال روسيه ((Russian State- the Federal Property Management Agency يكي از سهام­داران اين شركت مي‌باشد. (13 مي 2015 – منبع:‍Armenia now )
وعده دولت در خصوص کاهش تلفات انتقال و توزیع برق
زاخاریان وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان تعهد داد که تلفات در بخش انتقال و توزیع شبکه برق این کشور در چند سال آینده با اجرای یک سری اقدامات پیشنهاد شده توسط وزارت انرژی، حدود 1 تا 2 درصد کاهش خواهد یافت. زاخاریان در یک جلسه پرسش و پاسخ مجلس نیز گفت که کمیسیونی در این وزارتخانه به مدت پنج ماه به دقت، شبکه برق سراسری کشور را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و با کمک شرکت توزیع شبکه برق سراسری ((ENA، گزارشی پیرامون علل مشکلات بوجود آمده را ارائه کرده است. زاخاریان گفت که تلاش در جهت کاهش تلفات تا حدود 1 تا ‌2 درصد، حاصل ثبات مالی در شرکت توزیع برق و کاهش فساد مالی خواهد بود. در 8 ماه می، شبکه برق ارمنستان از کمیسیون تنظیم مقررات عمومی درخواست کرد تا اجازه افزایش قیمت برق برای سومین بار را صادر کند. این افزایش در کمتر از دو سال نزدیک به 08/17درام (6/3 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت( می‌باشد. شرکت توزیع شبکه برق سراسری ((ENA، درخواست کرده که نرخ روزانه (ساعت 7 صبح الی 11 شب) از مبلغ 85/41 درام (8/8 سنت) به 93/58 درام (3/12 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت و نرخ شبانه (ساعت 11 شب تا 7 صبح) از مبلغ فعلی 85/31 درام (7/6 سنت) به 93/48 درام (2/10 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت افزایش یابد. تعرفه برق در ماه جولای 2013 به دلیل افزایش هزینه گازطبیعی روسیه، تا 27 درصد بالا رفت. این منبع انرژی، تولید بیش از یک سوم برق ارمنستان را به عهده دارد. (20 مي 2015  منبع: arka)  
موقعیت مصیبت بار در شبکه برق ارمنستان
به گزاش روزنامه Hraparak ارمنستان‌، وضعیت شبکه‌ برق این کشور بسیار فاجعه بار شده است و اگر مقامات مسئول، در آینده نزدیک، قیمت برق را افزایش ندهند، این کشور ممکن است با خاموشی‌های مکرر برق مواجه شود. این روزنامه همچنین گزارش کرد که شرکت برق شبکه سراسری ارمنستان، معوقه‌های کلان دارد و غیر ممکن است بتواند سیستم شبکه برق را اداره کند‌. همچنین در این روزنامه آمده که مقامات مسئول در مورد احتمال وقوع شورش‌های اجتماعی در کشور، بسیار نگران هستند. از این رو آنها چاره‌ را در بالا بردن تعرفه‌های برق می‌دانند. (22 مي 2015  منبع:panorama)   
                
                                          http://www.panorama.am/en/society/2015/05/21/hraparak/
اعلام آمادگي كامل  اوپراتور شبكه آذربايجان براي برگزاري رويداد ورزشي اولين دوره بازي هاي اروپايي در باكو
اوپراتور شبكه برق آذربايجان از آمادگي كامل اين شركت براي برگزاري رويداد ورزشي بازي‌هاي اروپايي در آذربايجان خبر داد. براساس اظهارات سخنگوي اين شركت، از ماه آوريل كليه تجهيزات زيربنايي اين شبكه مورد بازبيني كامل قرار گرفته و كليه پرسنل آموزش‌هاي لازم را ديده‌اند. در عين حال سيستم پشتيبان (شامل ژنراتور و يو پي اس) هم براي اين منظور نصب شده است. وي افزود، كليه تمهيدات براي جلوگيري از بروز هر گونه مشكلي در عرضه برق طي اين زمان در نظر گرفته شده است. اولين دوره بازي­هاي اروپايي از 12 الي 28 ژوئن در باكو برگزار خواهد شد.
(13 مي 2015 – منبع: ‍abc.az)                                                         
                                       
 http://abc.az/eng/news_13_05_2015_88392.html
درخواست مالكان روسي شبكه برق ارمنستان براي افزايش تعرفه برق توليدي اين شركت
با توجه به زيان‌هاي اخير شبكه برق ارمنستان، اين شركت از دولت ارمنستان درخواست نموده تا تعرفه برق مصرفي در اين كشور را تا 40 درصد افزايش دهد. چنانچه با اين درخواست موافقت شود، اين سومين بار طي سه سال اخير خواهد بود كه تعرفه برق در ارمنستان افزايش يافته است. شركت شبكه برق ارمنستان هفته گذشته اعلاميه‌اي را صادر كرد كه در آن از موسسه مقررات‌گذاري خدمات عمومي ارمنستان درخواست كرده بود تا تعرفه جاري برق در اين كشور را افزايش دهد. رقم افزايش پيشنهادي براي تعرفه مصرفي در طول روز از 85/41 درام به ازاي هر كيلووات‌ساعت (9 سنت به ازاي هر كيلووات‌ساعت) به 93/58 درام (12 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت) و در شب، از 85/31 درام (7 سنت به ازاي هر كيلووات ساعت) به 93/48 درام (10 سنت به ازا هر كلووات‌ساعت) مي‌باشد. وزير انرژي و منابع طبيعي ارمنستان در مصاحبه مطبوعاتي خود اظهار نمود كه قصد توجيه اين وضعيت را ندارد ولي اين افزايش تعرفه به دولت ارمنستان بستگي ندارد و شركت روسي مالك شبكه برق ارمنستان درخواست آن را نموده و ارمنستان به دليل اينكه نه از خود منبع انرژي مستقلي دارد و نه مسير ترانزيت نفت و گاز محسوب مي‌گردد، نمي‌تواند انتظار داشته باشد كه تعرقه برق توليدي‌اش با روسيه يكسان باشد. وي افزود مؤسسه مقررات‌گذاري خدمات عمومي ارمنستان، ميزان افزايش تعرفه برق در اين كشور را تعيين خواهد نمود. (11 مي 2015 – منبع:armenianow
تلاش دولت ارمنستان در زمینه جلوگیری از افزایش قیمت برق
زاخاریان وزیر منابع طبیعی و انرژی ارمنستان گفت که فکر میکند‌، شبکه برق ارمنستان با برنامه جدید افزایش قیمت برق بر اساس وضعیت فعلی کشور، موافقت کرده است. وی در جلسه‌ای با حضور روزنامه‌نگاران در روز چهارشنبه گذشته، گفت که در طول سه سال گذشته، سیستم‌های شبکه برق ارمنستان CJSC به دلایل متعدد زیان‌های جدی دیده ‌است که می‌توان به خروج اضطراری در فعالیت نیروگاه‌‌ها، خشکسالی و عدم اجرای تعهدات دولت اشاره نمود و همچنین افزود که این ضرر و زیان‌ها، دستاورد مدیریت نامناسب و عدم وجود استاندارد روشن و مناسب است. از این رو، فکر می­کنم که شبکه برق ارمنستان CJSC با اعمال برنامه جدید افزایش قیمت برق بر اساس وضعیت فعلی و به دلیل نوسانات اخیر در نرخ ارز موافقت کرده است. زاخاریان گفت که به هر جهت این شرایط بوجود آمده به دولت مربوط نیست و اطمینان خاطر داد که دولت همواره تمام تلاش خود را برای ممانعت از افزایش تعرفه­های برق انجام داده است. (13 می 2015- منبع: armenpress)
 

 
نوسازی تجهیزات نیروگاه هسته ای ارمنستان
نوسازی نیروگاه هسته‌ای ارمنستان موجب افزایش تعرفه‌های نهایی برق در بخش خانگی به میزان 6/2- 5/2 درام (معادل 5/0 سنت) به ازای هر کیلوات ساعت برق، خواهد شد. این خبر را معاون وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در جلسه پرسش و پاسخ مجلس، پس از ارائه جزئیات توافقنامه وام وثیقه 270 میلیون دلاری که ارمنستان با روسیه در ماه دسامبر گذشته جهت گسترش تداوم خدمات نیروگاه هسته‌ای ارمنستان به امضاء رسانده بود، اعلام کرد. در تاریخ  اول آگوست 2014، قیمت‌های برق در ارمنستان از 38 تا 9/41 درام ( معادل 8 تا 8/8 سنت ) به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی در طول روز و از 28 تا 9/31 درام (معادل9/5 تا 7/6 سنت) برای مصرف شبانه بوده است. تعرفه‌های برق مصرف کنندگان نهایی، با توجه به این واقعیت که باز پرداخت وام قرار است که از سال 2019 شروع شود، می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد و بر اساس برآوردهای اولیه، افزایش 5/0 سنت، شامل ارزش افزوده به ازای هر کیلوات ساعت نیز می‌باشد. زاخاریان وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گفت که نوسازی نیروگاه هسته‌ای ارمنستان در بهار 2017 آغاز می‌شود و روسیه همچنین آمادگی خود برای پوشش بخش از عملیات احداث یک واحد نیروگاهی اتمی جدید در ارمنستان از طریق تأمین تجهیزات را اعلام کرده است. تخمین زده می شود که هزینه احداث این نیروگاه 5/4 میلیارد دلار باشد. (29 آوریل 2015- منبع: arka)

افزایش تعرفه برق

خبرگزاری ارمنستان گزارش کرد، شبکه برق ارمنستان با همکاری كميسيون مقررات‌گذاري بر خدمات دولتي ارمنستان (PSRC) در نظر دارند که از اوایل ماه می سال جاری مبلغ 6 درام (معادل 2/1 سنت) به تعرفه‌های برق کشور بیفزایند و این به آن معنی است که تعرفه برق برای مصرف کنندگان 48 درام (معادل 2/10 سنت) به ازای هرکیلووات ساعت در روز و 38 درام معادل (8 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت در شب برای مصرف کنندگان خواهد شد. همزمان به گفته مقامات مسئول ارمنستان، باوجود اینکه روسیه قیمت گاز را برای ارمنستان از 9/18 به 7/16 سنت به ازای هر متر مکعب رساند، اما این تغییرات هیچ تأثیری بر رفاه مصرف‌کننده نخواهد داشت. تعرفه‌های گاز در آینده نیز تغییر نخواهند کرد و بر اساس 156 درام (معادل 33 سنت) به ازای هر متر مکعب گاز برای کل جمعیت و 27 سنت به ازای هر متر مکعب برای مصرف کنندگان عمده خواهد بود.  (15 آوریل 2015- منبع:  Arka)

http://arka.am/en/news/economy/electric_networks_of_armenia_to_propose_to_the_regulator_to_raise_the_tariff_by_6_drams_newspaper/

اعطای وام 52  میلیون دلاری بانک جهانی به ارمنستان
ارمنستان و بانک جهانی موافقتنامه یک وام 52 میلیون دلاری را با یکدیگر به امضاء رساندند. این وام جهت تأمین بودجه پروژه نوسازی پست­های فشار قوی نیروگاه حرارتی ارمنستان واقع در شهرهای ایروان و آشناک در استان آراگاتسوتن ارمنستان‌‌ است که به عنوان پروژه بهبود شبکه انتقال برق ‌ارمنستان (ETNIP) نام نهاده شده است .اجرای این پروژه‌، قابلیت انتقال برق و مدیریت سیستم در شبکه را بهبود می‌بخشد و همچنین  تلاش‌های دولت را برای عرضه برق کافی در سراسر کشور، تضمین و حمایت می‌کند. از ویژگی‌های تسهیلات اعطایی این وام از سوی بانک جهانی‌، بازپرداخت 25 ساله آن است. (9 آوریل 2015- منبع: Hetq)
 
تكذيب خبر فروخته شدن شبكه برق ارمنستان
وزير اصلاحات و يكپارچگي فعاليت‌هاي  اقتصادي بين‌المللي ارمنستان خبر فروش شبكه برق اين كشور به يك ميلياردر ارمنستاني روسي الاصل را تكذيب نمود. مالكيت شبكه برق ارمنستان در انحصار شركت روسي RAO UES مي‌باشد. وي افزود اگرچه احتمال فروش شبكه برق اين كشور كه يكي شركت خصوصي است هميشه وجود دارد، ولي هم اكنون تغييري در مالكيت اين شركت داده نشده است. بنابه گزارش وزارت انرژي، معادن و منابع طبيعي ارمنستان، شبكه برق ارمنستان مبلغ 220 ميليون دلار بدهي به بانك‌هاي داخلي اين كشور دارد و شركت روسي اين شرايط را بيشتر از زيان پيش‌بيني شده به ميزان 2 درصد در سال (درحدود 5 ميليارد درم يا 6/10 ميليون دلار) اعلام نموده است. اين شركت مجبور است برق را با بهاي بالا از نيروگاه‌هاي حرارتي بخرد زيرا نيروگاه‌هاي برق آبي در حال حاضر با تمام ظرفيت مشغول به كار نيستند. در سال 2013، كميسيون مقررات گذاري خدمات عمومي ارمنستان به اين شركت اجازه داد تا تا قيمت برق را به دليل افزايش قيمت گاز روسيه تا 27 درصد افزايش دهد. در ماه جولاي 2014، اين قيمت تا درصد بيشتر افزايش يافت تا اين شركت را از بحران مالي موجود و بدهي‌هاي پرداخت نشده رهايي بخشد ولي همچنان اين مشكل وجود دارد.  (3 آوريل 2015- منبع : Arka.am )
زيان 11 ميليارد درمي شبكه برق ارمنستان در سال 2014
شبكه برق ارمنستان كه در اختيار شركت برق روسيه قرار دارد، در سال2014، متحمل 7/10 ميليارد درام (3/22 ميليون دلار) زيان شده است. به گفته مدير اجرايي شبكه برق ارمنستان، در سه سال اخير اين شركت ضرر داده است و با مشكلات مالي عديده‌اي درگير بوده و حدود 13 ميليارد درام (1/27 ميليون دلار) به شركت‌هاي توليد برق بدهكار است. براساس گزارش وزارت انرژي و منابع طبيعي ارمنستان، شبكه برق اين كشور نزدیک به 220 ميليون دلار بدهي به بانك‌هاي داخلي كشور دارد. شركت روسي مالك شبكه برق ارمنستان، شرايط اين كشور را عامل اصلی اين بحران مالي مي‌داند و اينكه مجبور است به دليل عدم بهره­برداري از نيروگاه‌هاي برق‌آبي با حداكثر ظرفيت، برق مورد نياز شبكه را با قيمت‌هاي گران از نيروگاه‌هاي حرارتي خريداري كند، عامل ديگري است كه موجب شرايط مالي كنوني شده است. وزارت انرژي ارمنستان با اشاره به اين مطلب معتقد است، تعرفه‌هاي كنوني منعكس كننده هزينه‌هاي واقعي شركت‌هاي توليد­کننده برق نيستند. این وزارتخانه راهکاری را اتخاذ نموده است تا بتواند تلفات سيستم را كاهش داده و با بهبود بهره‌وري در سيستم، تلفات را تا 2 درصد كاهش دهد. در سال 2013، كميسيون مقررات گذاري بر خدمات دولتي ارمنستانPublic Services Regulatory Commission) ) مجوز افزايش قيمت برق به ميزان 27 درصد را صادر نمود. اين افزايش به دليل افزايش قيمت گاز وارداتي از روسيه بود كه سوخت اصلي بيش از يك سوم برق توليدي در ارمنستان محسوب مي‌گردد. در جولاي سال 2014 نيز براي كمك به شبكه برق ارمنستان جهت غلبه بر بحران مالي اين شركت، 10 درصد به قيمت برق ارمنستان افزوده شد.
(25 فوريه 2015 – منبع: Arka.am)          

افزایش تولید برق ارمنستان در سال  گذشته میلادی

زاخاریان وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در یک کنفرانس خبری گفت که تولید برق ارمنستان در سال 2014  در مقایسه با سال قبل با 0/5 درصد افزایش، به 7/8میلیارد کیلوات ساعت رسید. او گفت 2/4 میلیارد کیلوات ساعت برق تولید شده از انرژی هسته‌ای، 3/4 میلیارد کیلووات ساعت از نیروگاه­های حرارتی و 0/2 میلیارد کیلوات ساعت آن از نیروگاه‌های برق‌آبی می‌باشد. زاخاریان افزود مصرف بخش خانگی با 1/58 درصد افزایش به 1/74 میلیارد کیلووات ساعت، مصرف بخش عمومی با 2/55 درصد رشد به 289/5 میلیون کیلووات ساعت و مصرف بخش صنعت نیز با رشد 2/45 درصدی به 1/13 میلیارد کیلووات ساعت رسید. (14 ژانویه 2015- منبع: ARKA)

http://arka.am/en/news/economy/armenia_s_electricity_

اخبار 2014

اتصال شبکه برق ارمنستان به گرجستان
دولت ارمنستان با اجرای یک پروژه 2/105 میلیون یورویی که شبکه‌های برق ارمنستان و گرجستان را به هم متصل می‌کند، موافقت کرد.بر اساس توافق‌‌ به عمل آمده، اولین مرحله این پروژه که "شبکه برق قفقاز" نامیده می­شود، با ارائه وام 2/85 میلیون یورویی به ارمنستان توسط یک بانک توسعه آلمانی (Kreditanstalt für Wiederaufbau- Kfw) تأمین بودجه خواهد شد. بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB) نیز 10 میلیون یورو به دست اندرکاران اجرای این پروژه پیشنهاد کرده و مؤسسه سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا (NIF) نیز که وظیفه آن تأمین منابع مالی برای زیر ساخت­های سنگین در بخش­های اجتماعی، حمل و نقل و محیط زیست است، مبلغ 10 میلیون یورو به عنوان پشتوانه و اعتبار مالی به مبالغ فوق اضافه خواهد نمود. (4 دسامبر 2014- منبع: hetq)

 

http://hetq.am/eng/news/57645/852-million-euro-loan-by-kfw-bank-to-unite-armenia-georgia-electricity-grids.html

فرانسه آماده همکاری با ارمنستان در احداث نیروگاه هسته ای
ژان فرانسوا شارپونتیه که به تازگی به عنوان سفیر فرانسه در ارمنستان منصوب شده است به خبرنگاران در روز چهارشنبه گفت که فرانسه آماده همکاری با ارمنستان در ساخت یک نیروگاه هسته‌ای جدید است. سفیر فرانسه گفت که شرکت‌های فرانسوی به خوبی به وظایف خود آگاه بوده و چنانچه پیشنهادی از سوی ارمنستان دریافت کنند، مایل به همکاری با ارمنستان هستند. (12  نوامبر2014- منبع: Panatoma)
ساخت نیروگاه گازی در ارمنستان
یروان‌زاخاریان وزیر نیرو و منابع طبیعی ارمنستان در جلسه هیأت دولت، خبر ساخت یک نیروگاه گازی بهظرفیت 540 مگاوات را اعلام نمود. سرمایه­گذاری مورد نیاز برای اجرای این پروژه حدود 600 میلیون دلار است و شرکت Anaklia IEP Holding طرف قرارداد برای احداث آن می­باشد. آقای زاخاریان اشاره کرد که این شرکت تمایل خود را نسبت به سرمایه­گذاری و تأمین اعتبار مالی ساخت این پروژه اعلام کرده است و پیش‌بینی می­شود که دولت ارمنستان نیز به حل برخی از مشکلات پروژه کمک کند. زاخاریان افزود ساخت نیروگاه گازی، امنیت سیستم انرژی در ارمنستان را تضمین و همچنین توانایی این کشور را نسبت به صادرات برق افزایش خواهد داد.
.(14آگوست 2014 – منبع:Panorama)
عدم تغيير در قيمت هاي برق در ارمنستان توسط دولت طي 12 الي 24 ماه آينده
به گفته وزير انرژي و منابع طبيعي ارمنستان، دولت اين كشور قصد تغيير در قيمت­هاي برق را طي 12 الي 24 ماه آينده ندارد. بنا به تصویب كميسيون مقررات‌گذاري بر خدمات عمومي از اول آگوست، بخش خانگي تعرفه بالاتري را براي برق مصرفي پرداخت خواهد نمود. طي 12 ماه گذشته، قيمت‌هاي برق در ارمنستان دو بار افزايش يافته‌اند كه اين افزايش در حدود 10 درصد بوده است. اين افزايش به توزيع كنندگان برق در ارمنستان اين امكان را خواهد داد تا براي هر كيلووات‌ساعت برق در طي روز (از ساعت 7 صبح الي 23 شب)، 85/41 درام (1/0 دلار) و در شب (از ساعت 23 تا 7 صبح)، 5/31 درام (08/0 دلار) دريافت نمايند. قيمت برق تا آخر ماه ژوئن و پيش از افزايش اخير، 38 درام بر هر كيلووات ساعت (09/0 دلار) طي روز و 5/31 درام در شب بوده است. افزايش اول در قيمت برق نيز در تاريخ 27 جولاي 2013 و به دليل افزايش شديد قيمت گاز طبيعي وارداتي از روسيه اتفاق افتاد كه در حدود 27 درصد بود. يك سوم از توليد برق ارمنستان توسط گاز طبيعي تأمين مي‌گردد. از اين تاريخ قيمت‌هاي صادرات گاز طبيعي روسيه به ارمنستان افزايش نيافته و انتظار مي‌رود كه طي چند سال آينده نيز افزايش نيابد. به گفته رئيس كميسيون مقررات‌گذاري بر بخش خدمات دولتي، افزايش قيمت‌ها به شركت روسي مالك شبكه برق ارمنستان كمك خواهد نمود تا زيان‌هاي مالي وارده در نتيجه تأخير در راه اندازي نيروگاه اتمي ارمنستان را كه جهت تعميرات اساسي متوقف شده است، جبران نمايد. به گفته مقام مذكور، سيستم برق ارمنستان نيازمند سرمايه گذاري به مبلغ 20 ميليارد درام (6/48 ميليون دلار) جهت عرضه مطمئن، پايدار و ايمن انرژي به كليه مصرف كنندگان در اين كشور مي‌باشد.
 
 (8 آگوست2014 – منبع: Arka news Agency)

بیم کارشناسان از افزایش قیمت برق در ارمنستان

آرمن پقوسیان رئیس صنف مصرف‌کنندگان ارمنستانگفت که افزایش اخیر قیمت برق در ارمنستان منجر به افزایش قیمت کالاها و اجناس در کشور خواهد شد. او گفت از آنجاییکه برق برای تولید انواع کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بدیهی است که هرگونه افزایشی در قیمت برق بر روی قیمت کالاها نیز تأثیر خواهد گذاشت. روز سه شنبه، کمیسیون تنظیم مقررات ارمنستان(PSRC) ، افزایش 10 درصدی قیمت برق برای بخش خانگی را به تصویب رساند و با تصویب آن به شبکه‌های توزیع برق ارمنستان اختیار داد تا به ازای هر کیلوات ساعت مصرف برق از 7 صبح تا ساعت 23 شب، مبلغ 85/41 درام معادل (10 سنت) و بین ساعت 23 شب تا 7 صبح 5/31 درام معادل (8 سنت) هزینه از مصرف کننده دریافت کنند. پقوسیان گفت که این افزایش مداوم قیمت برق در سال‌های اخیر و جهش قیمت محصولات تا 9 درصد و نرخ خدمات تا 10 درصد، تأثیر منفی بر روی بسیاری از مشاغل گذاشته و کشور را با مهاجرت و کاهش شمار مصرف‌‌کنندگان برق روبرو کرده است. پقوسیان از نبود هر گونه دیدگاهی مستقل پیرامون آنچه که در کشور در جریان است و همچنین از نبود یک کارشناس مربوطه که با ارائه نظرات و برآوردهای کارشناسی خود بتواند استدلال‌های کمیسیون را تأیید و یا رد کند، ابراز نگرانی کرد.
(4 جولای 2014- منبع:
ARKA

armenia_to_drive_commodity_prices_3_5_percent_up
 
کاهش تعرفه‌های برق، امری ناممکن
 
وزیر انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان یرواند زاخاریان گفت تعرفه برق احتمالاً افزایش می‌یابد و به نظر نمی‌رسد پس از این تصمیم، کاهش تعرفه‌ها امکان‌پذیر باشد. او در پاسخ به سؤال گزارشگر آرمن پرس که "آیا ممکن است با افزایش تولید برق و کاهش فاصله میان عرضه و تقاضا در بخش انرژی، این روند متوقف شود؟" گفت خیر به دلیل آنکه سرمایه­گذاری تازه­ای در این بخش انجام شده و وام‌های جدیدی گرفته شده و در این میان حتی تجهیزات و سیستم‌های نیروگاه‌ها نیز بهینه و به روزرسانی شده‌اند. وزیر انرژی ادامه داد تجدید‌ نظر و بازبینی تعرفه برق، فرآیندی مداوم است و نمی­توان از آن اجتناب کرد. بازبینی تعرفه‌ها کار بسیار پر زحمتی است که برای کارشناسان این حوزه چندان خوشایند نمی‌باشد. تغییرات مکرر در نرخ تعرفه‌های برق درست نیست و پس از هرگونه تغییراتی در تعرفه‌های برق باید آن را برای مدت طولانی حفظ کرد. (20 ژوئن 2014- منبع:ARMENPRESS)   
 
کاهش تعرفه‌های برق، امری ناممکن
وزیر انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان یرواند زاخاریان گفت تعرفه برق احتمالاً افزایش می‌یابد و به نظر نمی‌رسد پس از این تصمیم، کاهش تعرفه‌ها امکان‌پذیر باشد. او در پاسخ به سؤال گزارشگر آرمن پرس که "آیا ممکن است با افزایش تولید برق و کاهش فاصله میان عرضه و تقاضا در بخش انرژی، این روند متوقف شود؟" گفت خیر به دلیل آنکه سرمایه­گذاری تازه­ای در این بخش انجام شده و وام‌های جدیدی گرفته شده و در این میان حتی تجهیزات و سیستم‌های نیروگاه‌ها نیز بهینه و به روزرسانی شده‌اند. وزیر انرژی ادامه داد تجدید‌ نظر و بازبینی تعرفه برق، فرآیندی مداوم است و نمی­توان از آن اجتناب کرد. بازبینی تعرفه‌ها کار بسیار پر زحمتی است که برای کارشناسان این حوزه چندان خوشایند نمی‌باشد. تغییرات مکرر در نرخ تعرفه‌های برق درست نیست و پس از هرگونه تغییراتی در تعرفه‌های برق باید آن را برای مدت طولانی حفظ کرد. (20 ژوئن 2014- منبع: ARMENPRESS
 

ارمنستان در آستانه شورش های اجتماعی
دولت ارمنستان با اوضاع اجتماعی و اقتصادی نابسامان در کشور در حال مبارزه است. قیمت برق در‌ ارمنستان از اول اگوست 2014، 10 درصد افزایش می‌یابد که پیامدهای آن افزایش قیمت سایر کالا‌ها و خدمات ‌است. این در حالی است که یک سوم ‌جمعیت این کشور در فقر بسر می­برند. کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی ارمنستان، گزارش کرد که این افزایش تعرفه‌ها اجتناب ناپذیراست و عدم اجرای آن موجب می­شود که شبکه برق کشور در شرایط دشوار با بدهی معادل40 میلیون دلار قرار گیرد. کارشناسان محلی پیش بینی می­کنند که افزایش تعرفه برق عواقب منفی به دنبال خواهد داشت که یکی از آنها تأثیر منفی بر روی اراضی جنگلی است. همچنین کارشناسان بر این باورند که ارمنستان به دلیل قدیمی بودن زیر ساخت‌های انرژی، در آستانه کمبود برق قرار دارد و تقریباً 5/1 میلیارد دلار برای نوسازی زیرساخت­های انرژی خود نیاز دارد. اما در حال حاضر دولت قادر به تخصیص چنین بودجه­ای برای اجرای این هدف نمی­باشد. بنابراین، شرایط اجتماعی در ارمنستان از ابتدای ماه اگوست سال جاری سخت­تر خواهد شد. اتحادیه حمایت از حقوق مصرف­کنندگان ارمنستان گفت که دولت فاقد هرگونه سیاست اقتصادی و اجتماعی شفاف برای کنار آمدن با این شرایط بحرانی است که نتایج آن بر زندگی شهروندان تأثیر خواهد گذاشت.
11 ژوئن 2014- منبع: Today.Az 
                                                         
 
افزایش نارضایتی در ارمنستان
دولت ارمنستان تصمیم دارد قیمت بیشتر کالاها را در کشور افزایش دهد. در پی این تصمیم، قیمت برق نیز در حالی که یک سوم از جمعیت کشور در فقر زندگی می‌کنند، افزایش خواهد یافت. کمیسیون تنظیم مقررات خدمات عمومی، تعرفه برق را برای تمام گروه‌های مصرف کننده تقریباً چهار درم (معادل 96/0 سنت) افزایش خواهد داد. این تصمیم می­تواند اختلاف مالی در شرکت‌های برق را که به سرمایه گذاری بیشتری معادل 20 میلیارد درم (48 میلیون دلار) نیازمندند؛ پوشش دهد. آخرین افزایش تعرفه‌های برق در ارمنستان در سال 2013، هشت درم (معادل 93/1 سنت) بود. یک کارشناس محلی گفت: تعرفه‌های بالای برق می­تواند به کل اقتصاد کشور ضربه بزند و بدون شک افزایش تعرفه‌های برق به افزایش سایر قیمت­ها می­انجامد و به نوبه خود شرایط دشواری را برای معاش مردم فقیر بوجود خواهد آورد.(5 ژوئن 2014 – منبع: AZERNEWS)

تمديد مجوز نيروگاه هسته اي ارمنستان براي توليد برق
كميسيون مقررات‌گذاري خدمات عمومي ارمنستان (PSRC) مجوز توليد برق نيروگاه اتمي اين كشور را كه توسط روسيه ساخته شده بود، تا تاريخ 10 ژوئن 2019 تمديد نمود. در حال حاضر اين نيروگاه سالانه 2/2 ميليارد كيلووات ساعت برق توليد مي‌نمايد. در 30ام ماه مي سال 2014، نخست وزيران دو كشور ارمنستان و روسيه، به توافقي جهت اعطاي وام به مبلغ 300 ميليون دلار توسط روسيه به ارمنستان جهت تعمير نيروگاه اتمي اين كشور دست يافتند. اين تصميم جهت افزايش طول عمر و خدمات اين نيروگاه براي چند سال ديگر و به دليل تأخير در ساخت راكتور هسته‌اي جديد ارمنستان اخذ شده است. در پي مذاكرات انجام شده در سپتامبر سال گذشته بين نخست وزيران ارمنستان و روسيه، توافقي جهت اعزام كارشناسان شركت روس اتم براي همكاري با كارشناسان ارمنستاني جهت تعمير نيروگاه قديمي و تمديد بهره­برداري از آن انجام گرفت.
نيروگاه هسته‌اي متسامور در 30 كيلومتري غرب شهر ايروان قرار گرفته و در سال 1970 ساخته شده است. اين نيروگاه در پي زلزله شديد سال 1988 كه منجر به كشته شدن 25000 نفر و تخريب قسمت اعظم شمال ارمنستان شد، تعطيل گرديد. يكي از دو راكتور مدل ((VVER 440-V230 اين نيروگاه از سال 1995 مجدداً فعال شده است. در حال حاضر نيروگاه "متسامور" 40 درصد از برق ارمنستان را توليد مي‌نمايد. دولت ارمنستان برنامه ساخت يك نيروگاه جدید، با دو برابر ظرفيت توليد برق به نسبت نيروگاه كنوني را دارد. دولت اين كشور هم اكنون در حال جذب سرمايه‌گذاران جهت سرمايه‌گذاري بر روي پروژه ساخت این نيروگاه به مبلغ برآوردي 5 ميليارد دلار مي‌باشد.
(4 ژوئن 2014- منبع: ARKA News Agency)
 
نرخ 6/5 درصدی تورم در ارمنستان در سال 2013
بر اساس گزارش بودجه سال 2013 ارمنستان، نرخ تورم 6/5 درصد اعلام شد که بیشترین دلایل این تورم، افزایش 7/9 درصدی نرخ­های آب و برق و افزایش 4 درصدی نرخ مواد غذایی و نیز کاهش 5/3 درصدی نرخ اقلام غیر خوراکی بود. افزایش تعرفه­های برق و گاز در ارمنستان از تاریخ 7 جولای ( 16 تیرماه) به دلیل افزایش قیمت گاز طبیعی وارداتی از روسیه به میزان (189 دلار در هر 1000 متر مکعب) می­باشد. بر پایه آمارهای مؤسسه خدمات ملی ارمنستان، گاز، برق و جایگاه­های سوخت گیری گاز مجموعاً 26/11 درصد سبد مصرف کنندگان انرژی را تشکیل می­دهند. (27 می 2014 - منبع: Trend)

 
واگذاری نیروگاه آبی برق به یک شرکت امریکایی از سوی ارمنستان
شرکت هیدروالکتریک کاسکاد ورتون ارمنستان Vorotan Hydro Cascade، سه نیروگاه برق آبی مجموعاً با توان تولید 405 مگاوات را  به شرکت آمریکایی کنتورگلوبال به قیمت 180 میلیون دلار فروخته است. این فروش، بزرگترین و اولین سرمایه­­گذاری بخش خصوصی آمریکا  در تاریخ ارمنستان است. این نیروگاه تقریباً 15 درصد از ظرفیت نصب شده سیستم برق ارمنستان است که می­تواند برق مورد نیاز 250 هزار خانواده را تأمین نماید. همچنین شرکت کنتورگلوبال در یک برنامه نوسازی در نیروگاه­ها، بیش از 70 میلیون دلار سرمایه­گذاری جهت بهبود عملکرد تجهیزات در بخش­های  عملیاتی، ایمنی و بهره­وری طی شش سال آینده صرف خواهد نمود. شرکت کنتورگلوبال انتظار دارد که نوسازی نیروگاه­ها، باعث ایجاد 150 شغل در کوتاه مدت و  استخدام 150 تکنسین در دراز مدت شود.  
(13مارس 2014- منبع: ARKA)