آذربایجان

آذربایجان - اخبار 2018-1397
بررسی روش های تطریق و بهره برداری از زیر ساخت های برق بین سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان
به گفته معاون وزیر انرژی روسیه کارشناسان انرژی سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان جهت بررسی روش‌های ایجاد کریدور انرژی بین این سه کشور و امکان صادرات برق از روسیه به آذربایجان و ایران در مسکو حضور یافتند. انتظار می‌رود طرفین این پروژه به زودی در مورد کارایی اقتصادی طرح که کریدور انرژی شمال به جنوب نامیده ‌می‌شود و تاریخ شروع آن نیز به توافق دست یابند. بر اساس یادداشت تفاهمی که در سال 2015 به امضاء رسید، سه طرف تصمیم گرفتند تا سال 2020 شبکه­ های برق خود را با یکدیگر سنکرون نموده و راه‌ تبادل برق بین ایران و روسیه را هموار نمایند. معاون وزیر انرژی روسیه افزود، ایجاد شبکه یکپارچه بین سه کشور موجب اتصال زیرساخت‌های برق سه کشور با هدف کاهش کمبود برق در ماه­های پرمصرف می‌باشد. در سال 2018 کشورهای ایران، آذربایجان و روسیه کمیته کاری مشترکی را برای بررسی راه‌های سنکرون نمودن سیستم‌های انرژی خود تشکیل دادند. این کمیته کاری متشکل از 18 کارشناس (6 نفر از هر طرف) می‌باشد. این کمیته با تهیه یک مطالعه امکان سنجی در مورد تلفیق سیستم‌های برق سه کشور آغاز به کار نمود. در سال 2015، ایران و آذربایجان یاداشت تفاهمی را برای تبادل برق بین دو کشور به امضاء رساندند. این دو کشور همسایه قادر به تبادل حدود 700 مگاوات در سال هستند. صادرات برق سالانه ایران به کشورهای همسایه تقریبا 2000 مگاوات است که عمده آن به افغانستان، پاکستان و عراق می­رسد.
(26 فوریه 2019- منبع: Financial Tribune.com)
صادرات پانل‌های خورشیدی ساخت آذربایجان به آلمان در آینده نزدیک
به گفته مدیر فناوری شرکت آزگونتکس (Azguntex) در آینده نزدیک پانل‌های خورشیدی ساخت این شرکت به تعدادی از کشورها از جمله آلمان صادر خواهد شد. بنا بر اظهارات وی این پانل‌ها دارای کیفیت بسیار بالا و گواهینامه بین­المللی TUV هستند. وی افزود، درحال حاضر مذاکره  با کشورهای ترکیه، ایران، امارات متحده عربی و گرجستان برای صادرات این محصولات در جریان است. شرکت سهامی خاص آزگونتکس توسط آژانس دولتی انرژی‌های تجدیدپذیر در سومین شهر بزرگ آذربایجان، سومقاییت و از ادغام دو کارخانه  از زیرشاخه های شرکت آزگونتکس یکی مربوط به تولید ماژول‌های خورشیدی و دیگری کارخانه تولید چراغ‌های ال ای دی تأسیس شده است. شرکت تولید ماژول­های خورشیدی به دستور الهام علی ایف رییس جمهور آذربایجان برای تولید پانل­های خورشیدی در آوریل سال 2012 احداث گردیده بود. در شروع این کارخانه پانل­هایی با ظرفیت 250 وات تولید می‌نمود که پس از نوسازی توان این پانل‌ها به 300 الی 330 وات افزایش یافت. پس از عملیات به روز رسانی، کل ظرفیت سالانه پانل‌های ساخت این شرکت­ها از 25 مگاوات به 60 الی 65 مگاوات افزایش یافته است. این کارخانه دارای دو خط تولید است که سالانه 100 هزار پانل تولید می‌نماید. از بزرگترین مزایای این پانل‌ها راندمان بالای آنها است. در تولید این پانل‌ها از فناوری سلول‌های پلی کریستال استفاده شده است. در تولید این پانل‌ها از آخرین فناوری‌های موجود در اروپا استفاده می‌گردد. ماژول‌ها  دارای ضمانت پس از فروش به مدت 25 سال می‌باشند.
(14 ژانویه 2019- منبع: Azernews
رایزنی ­ها برای ساخت نیروگاه بادی جدید در آذربایجان
آذربایجان دارای پتانسیل قابل توجهی برای توسعه انرژی­های تجدیدپذیر می‌باشد. اخیراً به منظور کاهش وابستگی به مصرف نفت و گاز در اين كشور، گام­های جدیدی برای توسعه انرژی­های تجدیدپذیر برداشته شده است. درحال حاضر، آژانس انرژی‌های تجدیدپذیر آذربایجان مشغول مذاکره با سرمایه­گذاران خارجی  برای ساخت نیروگاه بادی در آب‌های این کشور در دریای خزر می‌باشد. وسعت این نیروگاه از جزیره پیراللهی تا جزیره جیلو است. پروژه پایلوت مربوط به این پروژه قبلاً اجرا گردیده است. ظرفیت برنامه ­ریزی شده برای این نیروگاه 200 مگاوات است. رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان اعلام کرد هزینه‌های تولید انرژی‌های جایگزین بسیار بالا و تعرفه برق در این کشور پایین است و این شرایط جذب سرمایه­گذار را برای این پروژه­ ها سخت نموده است. به همین منظور برای جذب بیشتر سرمایه­گذاران داخلی و خارجی، انتظار می‌رود که مکانیسم تعرفه سبز برای این پروژه ­ها پیاده سازی شود. کشورهای عربی، چین و کانادا جزو سرمایه­ گذارانی هستند که برای انجام این پروژه تمایل بسیار نشان داده‌اند. اجرای این پروژه علاوه بر تنوع در ترکیب تولید برق، زیر ساخت‌های جدیدی را برای اتصال به شبکه برق در شبه جزیره آبشوران ایجاد خواهد نمود و به تبع آن دسترسی مصرف کنندگان این منطقه به انرژي پایدار میسر خواهد گردید. در مقایسه با مزارع بادی واقع در خشکی این نیروگاه نیاز به توربین‌های کمتری خواهد داشت،  زیرا سرعت وزش باد در دریا بیشتر از خشکی می‌باشد و در نتیجه با میزان تولید برق یکسان، بهره‌وری بالاتری خواهند داشت. (12 نوامبر 2018- منبع: Azernews.az)
راه اندازی نیروگاه خورشیدی جدید در آذربایجان
بنا بر اظهارات رئیس آژانس انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان، نیروگاه خورشیدی جدیدی در روستای ساخیل از توابع باکو به شبکه برق سراسری این کشور متصل گردید. تاکنون شهرهای قبوستان، ساموخ و روستاهای پیرالهی، سوراخانی وهم اکنون نیز ساخیل به نیروگاه‌های خورشیدی مجهز شده­اند. همچنین راه اندازی و اتصال به شبکه نیروگاه خورشیدی دیگری در شهر سومقاییت (Sumgayit) در شبه جزیره آبشوران نیز در دست اقدام است. انتظار می‌رود بهره‌برداری از این نیروگاه تا پایان سال جاری میلادی انجام شود. ظرفیت نیروگاه خورشیدی روستای ساخیل، 2/8 مگاوات است. پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر در آذربایجان بالغ بر 25/3 گیگاوات است که تولید سالانه 62/8 میلیارد کیلووات ساعت برق را امکان پذیر خواهد ساخت. برنامه‌ریزی برای دستیابی به ظرفیت 2676 مگاوات برق تجدیدپذیر در آذربایجان تا سال 2020 انجام شده است که حدود 20 درصد از مجموع تولید برق در این کشور می‌باشد. بیشترین سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در آذربایجان مربوط به انرژی خورشیدی است که دارای پتانسیل بالایی در این کشور می‌باشد. آژانس دولتی انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان طی سال‌های 2018 الی 2020 قصد دارد 13 میلیون منات (6/5 میلیون یورو) در چارچوب نقشه راه راهبردی توسعه خدمات عمومی (برق و حرارت) بر روی پروژه‌های انرژی  تجدیدپذیر در این کشور سرمایه گذاری نماید.
(11 سپتامبر 2018- منبع: Georgiatoday.ge)
http://georgiatoday.ge/news/12219/Another-Solar-Power-Plant-Launched-in-Azerbaijan
اجرای پروژه پایلوت در آذربایجان جهت نصب پنل های خورشیدی شناور در این کشور
وزارت انرژی آذربایجان در صدد اجرای پروژه پایلوت نصب پنل‌های خورشیدی شناور در این کشور با حمایت بانک توسعه آسیایی است. بانک توسعه آسیایی اعلام نمود که پس از اجرای مناقصه جهت انتخاب مشاور، همکاری و اجرای پروژه آغاز می­گردد. در چارچوب این پروژه برنامه‌ریزی برای نصب 3 سیستم فتوولتائیک شناور با مجموع ظرفیت 300 کیلووات، بر روی دریاچه بیوک شور در باکو صورت گرفته است. اجرای این مدل تجاری جهت توسعه مشارکت بخش خصوصی در پروژه­های تجدیدپذیر (نصب پانل­های خورشیدی) انجام خواهد گرفت تا از پتانسیل بالقوه انرژی­های تجدیدپذیر در این منطقه حمایت نماید. وزارت انرژی آذربایجان اقدامات بسیاری را برای پتانسیل سنجی انرژی‌های تجدیدپذیر در منطقه، اجرای پروژه­های دارای اولویت برای بالفعل نمودن این پتانسیل­ها و همکاری و مشارکت سازمان­های بین­المللی در این پروژه­ها انجام داده است. اجرای این پروژه به طور کامل با "نقشه راه راهبردی" در زمینه توسعه خدمات برق (برق و انرژی حرارتی، آب و گاز) در جمهوری آذربایجان و تولید برق سازگار با محیط زیست اجرا شده است.
(18 ژوئیه 2018- منبع: Azernews.com)     
https://www.azernews.az/business/135008.html
برنامه ­ریزی برای بهره برداری از دو نیروگاه خورشیدی جدید در آذربایجان
در آینده نزدیک دو نیروگاه خورشیدی جدید در آذربایجان راه اندازی خواهند شد. این نیروگاه­ ها با پانل­های خورشیدی ساخت داخل، ساخته شده توسط شرکت Azguntex راه­اندازی خواهند گردید. نیروگاهی که در منطقه ساحلی شهر باکو ساخته شده کاملا آماده بهره برداری است و تنها نیازمند اتصال این نیروگاه به شبکه برق می­باشد. پس از این نیروگاه، نیروگاه خورشیدی شهر سامگیت است که این نیروگاه نیز تقریباً آماده بهره­برداری است. هم اکنون دو نیروگاه خورشیدی در شهرهای قوبوستان و ساموخ در حال بهره­برداری هستند. نیروگاه شهر قوبوستان تقریباً کلیه تقاضای برق این شهر را برآورده می­سازد. از برنامه­های آذربایجان افزایش تعداد نیروگاه­های تجدیدپذیر و استفاده کامل از فرصت­های انرژی­های جایگزین در این کشور می­باشد. شرکت Azguntex در سال 2012 افتتاح گردید و عمر پانل­های خورشیدی ساخت این شرکت 30 الی 40 سال خواهد بود. آذربایجان در نظر دارد تجهیزات خورشیدی ساخت این کشور را به سایر کشورهای همسایه صادر نماید و در این خصوص با برخی از کشورهای همسایه از جمله ترکیه و ایران مذاکراتی داشته است. (3 آوریل 2018- منبع: Trend)     
https://en.trend.az/business/energy/2881606.html
 
آذربایجان - اخبار 2017 - 1396
عدم افزایش تعرفه های برق در آذربایجان
وب سایت مربوط به شاخص اس اند پی 500 (S&P500) اعلام نمود که بر اساس نرخ­هایی که در سایت شرکت آذرانرژی ( شرکت دولتی اپراتور برق در آذربایجان) به روز شده است، این شاخص هیچگونه تغییری را حداقل تا 2 سال آینده برای تعرفه­های برق آذربایجان پیش­بینی نمی­نماید. به گفته این سایت، از دسامبر سال 2016 که شرکت آذر انرژی برای جبران افزایش قیمت­های گاز و نفت کوره، 33 درصد تعرفه­های برق در این کشور را افزیش داد تاکنون افزایش بیشتری در تعرفه­های برق آذربایجان صورت نگرفته و با در نظر گرفتن حساسیت­های اقتصادی اجتماعی چنین اقداماتی،گمان نمی­رود که تا دو سال آینده نیز این اقدام صورت گیرد. به عقیده تحلیلگران اس اند پی، شرکت آذر انرژی به عنوان تنها سیستم انتقال برق در آذربایجان و همچنین بزرگترین شرکت تولید برق دولتی در این کشور، نقش کلیدی برای دولت آذربایجان ایفا می­نماید.  با توجه به حمایتهای دولتی از شرکت آذرانرژی و پرداخت کلیه دیون و بدهی­های این شرکت در پایان سال 2017 و تأمین تسهیلات مورد نیاز برای بازپرداخت کلیه وام­های ارزی این شرکت طی سال­های 2018 الی 2025، شرکت آذرانرژی برنامه­ای برای افزایش تعرفه­های برق نخواهد داشت.
(
15 فوریه 2018- منبع:Trend)  
https://en.trend.az/business/energy/2861508.html
عدم افزایش تعرفه آب و برق در آذربایجان
وزیر دارایی آذربایجان اعلام نمود که این وزارتخانه قصد ندارد به منظور بهبود شرایط مالی دو شرکت بهره‌بردار برق و آب آذربایجان، تعرفه‌های آب و برق در این کشور را افزایش دهد. وی در جریان کمیته‌های پارلمانی که برای تهیه پیش نویس بودجه سال 2018 این کشور در باکو برگزار گردید، از این تصمیم خبر داد. وی اظهار نمود دولت آذربایجان نمی‌تواند به منظور استحکام و بهبود موقعیت مالی شرکت‌های وابسته دولتی به بودجه خانوار و شهروندان این کشور فشار وارد نماید. این موضوع می‌تواند موجب ایجاد نارضایتی در بین شهروندان و وخیم­تر شدن اوضاع مالی ایشان گردد. بنابراین در سال آینده دولت از محل بودجه دولتی، 77 میلیون منات (45/3 میلیون دلار) به این دو شرکت اختصاص خواهد داد که 55 میلیون منات (32/3 میلیون دلار) آن به شرکت دولتی بهره‌بردار برق (Azarishiq) و 22 میلیون منات (13 میلیون دلار) نیز به شرکت بهره‌بردار آب آذربایجان (Azersu) تعلق خواهد گرفت. (7 نوامبر 2017- منبع: Trend Azerbijan)     
https://en.trend.az/business/economy/2817978.html
برنامه ریزی برای افزایش صادرات برق آذربایجان به روسیه
ریاست شرکت آذرانرژی اعلام نمود که احتمال افزایش انتقال برق آذربایجان به روسیه وجود دارد. وی اظهار نمود که آذربایجان به صورت پارالل  با روسیه در زمینه تبادل برق همکاری می‌نماید. آذربایجان هم اکنون با روسیه تبادل برق دارد و از این کشور برق دریافت نموده و بالعکس به آن صادر می‌نماید. وی افزود برنامه‌ریزی­هایی برای افزایش انتقال برق به روسیه در حال انجام است. ایشان اضافه نمود که روسیه نیز تمایل به تبادل برق با ایران را دارد که این اقدام نیازمند انجام برخی از عملیات فنی می­باشد. به گفته این مقام، در حال حاضر فعالیت پارالل بین سیستم‌های برق ایران، روسیه و آذربایجان امکان پذیر نیست. این امر مستلزم دو اقدام اساسی است که یکی از آن‌ها، تأسیس یک سیستم برق مستقیم در مرز بین ایران و آذربایجان است و اقدام بعدی ساخت خط انتقال جدید بین آذربایجان و روسیه می‌باشد. هم اکنون دو کشور از یک خط انتقال 330 کیلوولت که در دهه 1970 ساخته شده است برای تبادل برق استفاده می‌نمایند. به گفته کارشناسان این خط قابلیت انتقال مقادیر بالای برق را ندارد.
(20 اکتبر 2017- منبع: en.trend.az)                                                  ورود آذربایجان به بازار برق اروپا
ایجاد پل انرژی آذربایجان، گرجستان، ترکیه در آینده، ورود آذربایجان به بازار برق اروپا را هموار خواهد نمود. هم اکنون یکی از گام‌های مؤثر در این راه، اطمینان از فعال شدن آذربایجان در بازار برق منطقه‌ای و کریدور انرژی شمال- جنوب و شرق به غرب است. بدین منظور، شماری از اقدامات فنی و سازمانی جهت اتصال شبکه‌های برق روسیه، آذربایجان و گرجستان و تبدیل به یک سیستم سنکرونیزه واحد در حال انجام است. از این اقدامات می‌توان به ساخت خطوط انتقال فشار قوی جهت ترانزیت میزان زیادی از برق و افزایش ظرفیت برق این کشورها نام برد. همچنین پست‌های برق جهت توسعه فرصت‌های ترانزیت و سنکرون نمودن سیستم‌های برق در حال ساخت است. درحال حاضر، سیستم برق آذربایجان با روسیه و گرجستان پارالل است. آذربایجان در فوریه 2016، صادرات برق به ترکیه از طریق گرجستان را آغاز نموده است. در این پروژه، گرجستان هم به عنوان یک کشور ترانزیت و هم صادر کننده اقدام می‌نماید. آذربایجان نیز می‌تواند از طریق این پروژه، بدهی که به ترکیه در خصوص تأمین برق منطقه نخجوان داشته است را جبران نماید و سپس وارد بازار برق اروپا شود. ظرفیت تولید برق آذربایجان قابلیت صادرات 2/1 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال برای این کشور را ایجاد می‌نماید.
(19 اکتبر 2017- منبع: azernews.az)
کاهش تقاضای برق در آذربایجان به میزان 9/9 درصد
در ماه آوریل سال جاری تقاضای برق در آذربایجان به نسبت ماه مارس در حدود 9/9 درصد کاهش یافت. به همین ترتیب پیرو تقاضا، تولید برق در این کشور نیز کاهش پیدا کرد. به گزارش شرکت تولید برق آذربایجان، تولید برق در آوریل سال 2017 به میزان 1/8 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. این در حالی است که تولید برق ماه مارس 2/0 میلیارد کیلووات ساعت و در ماه فوریه، 1/9 میلیارد کیلووات ساعت و در ماه ژانویه 2/2 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. تولید برق در 4 ماه اول سال 2017 در آذربایجان به میزان 7/9 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. کل تولید برق آذربایجان در سال 2016، 22/6 میلیارد کیلووات ساعت بود که ماه دسامبر با تولید 2/2 میلیارد کیلووات ساعت بیشترین رکورد تولید برق را به خود اختصاص داده است. در سال 2015، تولید برق با کاهش 9 درصدی نسبت به سال 2014، به 22/5 میلیارد کیلووات ساعت رسید.
(3 می 2017- منبع: abc.az)                                       
افزایش تولید انرژی‌های جایگزین در آذربایجان
درحالی که تولید نیروگاه‌های حرارتی آذربایجان در سه ماهه اول سال 2017 نسبت به دوره پیش از آن ، تنها 4/5 درصد افزایش یافته، میزان تولید نیروگاه‌های خورشیدی در این کشور در مقایسه با سال قبل، 70/2 درصد افزایش یافته است و در ژانویه و فوریه به 8 میلیون کیلووات‌ساعت رسیده است. بنابر آمارهای رسمی طی این دوره، تولید برق بادی با افزایش سالانه 75 درصدی به نسبت سال قبل به 3/5 میلیون کیلووات ساعت رسید. تولید نیروگاه­های حرارتی در سه ماهه اول سال 2017، به 3793/2 میلیون کیلووات ساعت رسید. تولید نیروگاه­های برق آبی نیز با 10/5درصد افزایش به 216/1 میلیون کیلووات ساعت رسید. مجموع تولید برق در آذربایجان در ماه­های ژانویه و فوریه سال 2017 به میزان 4196/8 میلیون کیلووات ساعت بوده است که نسبت به همین دوره در سال گذشته 4/6 درصد افزایش یافته است.
 (20 مارس 2017- منبع: news.az)    
کاهش تقاضای برق در آذربایجان در ماه فوریه
در ماه فوریه سال جاری میلادی، تقاضای برق در آذربایجان در مقایسه با ماه پیش از آن، 11/8 درصد کاهش داشت و در پی آن تولید برق نیز توسط شرکت آذر انرژی کاهش یافت. بنا بر آمارهای منتشره از سوی شرکت آذر انرژی، تولید برق در ماه فوریه، 1/9 میلیارد کیلووات ساعت بوده که در مقایسه با تولید 2/2 میلیارد کیلووات ساعتی برق در ماه ژانویه، دارای کاهش بوده است. در سال 2016، مجموع تولید برق آذربایجان حدود 22/6 میلیارد کیلووات ساعت بوده که بیشترین میزان تولید با 2/2 میلیارد کیلووات ساعت مربوط به ماه دسامبر بوده است. در سال 2015 نیز تولید برق در این کشور 22/5 میلیارد کیلووات ساعت بود که در مقایسه با تولید سال 2014، 0/9 درصد کاهش داشت. ژانویه سال 2015 با تولید 3/2 میلیارد کیلووات ساعت برق، دارای رکورد بالاترین میزان تولید برق در آذربایجان از سال 2010 بوده است. ( 7 مارس 2017- منبع: ABC.AZ)
آذربایجان - اخبار 2016 - 1395
برنامه ­ریزی جهت توسعه ظرفیت بخش نیروگاهی کشور  آذربایجان
بر اساس سند نقشه راه استراتژیک شرکت‌های خدمات انرژی (برق، آب و گاز) آذربایجان، برنامه­ریزی برای توسعه ظرفیت برق حرارتی تا 1000 مگاوات، انرژی خورشیدی تا 350 مگاوات، انرژی خورشیدی تا 50 مگاوات و انرژی زیست توده تا 20 مگاوات انجام شده است. همچنین بر اساس این برنامه، افزایش راندمان نیروگاه­ها تا 50 درصد در دستور کار این شرکت­ها قرار دارد و صرفه­جویی سوخت حاصل از آن از طریق کریدور گاز جنوبی به اروپا فروخته خواهد شد. از موارد دیگر مرتبط با بخش برق که در این سند قید شده است، کاهش تلفات برق در باکو از 8/5 درصد به 7 درصد و در سایر مناطق از 12 به 8 درصد است. همچنین شرکت‌های تولید برق آذربایجان باید قادر باشند تا 50 درصد از واردات برق گرجستان و 20 درصد از واردات برق ترکیه را پاسخ‌گو باشند. (29 دسامبر 2016- منبع: abc.az)         
افزایش پیک بار مصرف برق آذربایجان در ماه نوامبر
مانند سال­های قبل، تقاضای مصرف برق آذربایجان به دلیل افزایش برودت هوا در ماه نوامبر به شدت افزایش یافت و به دنبال آن جهت پاسخ­گویی به نیاز مصرف، تولید برق نیز افزایش یافت. بنابر گزارش شرکت تولید نیروی برق آذربایجان، تولید برق در ماه نوامبر به 2/1 میلیارد کیلووات ساعت افزایش یافته است. همچنین، تولید برق ماه‌های اکتبر، سپتامبر، اوت و ژوئیه به ترتیب 1/9، 1/7، 2/1 و 1/9 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. تولید برق برای ماه­های مارس و فوریه یکسان و به میزان 1/9 میلیارد کیلووات ساعت و دو ماه می و ژوئن نیز 1/6 میلیارد کیلووات ساعت و در ماه­های آوریل و ژانویه به ترتیب 1/7 و 2/1 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.
(15 دسامبر 2016- منبع: abc.az)
آذربایجان تصویب تعرفه جدید برق در آذربایجان
وزارت اقتصاد آذربایجان نرخ جدید تعرفه‌های برق و گاز در این کشور را اعلام نموده و معتقد است که تصویب تعرفه‌ پلکانی در بخش انرژی موجب صرفه­جویی در مصرف آن خواهد شد. منظور از تعرفه‌ پلکانی این است که چنانچه مصرف­کنندگان تا حد مجازی که از طرف دولت تعیین شده و به آن یارانه تعلق می‌گیرد، مصرف نمایند، بهای مصرف با تعرفه قبلی محاسبه خواهد شد. ولی چنانچه میزان مصرف بالاتر از حد تعیین شده باشد، مصرف این دسته از مشترکین با نرخ‌های جدید محاسبه خواهد شد. تعرفه جدید عمده فروشی برق 0/057 منات (3/3 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت برق تصویب شده است. اما در خصوص نرخ خرده فروشی برق، از سیستم پلکانی بر اساس میزان مصرف استفاده شده است، به نحوی که تعرفه تعیین شده برای میزان مصرف تا سطح 250 کیلووات ساعت در ماه با تعرفه 0/07 منات (4 سنت) بر هر کیلووات ساعت و میزان مصرف بیشتر از این سقف، 0/11 منات (6/3 سنت) تعیین شده است. نرخ تعرفه تعیین شده برای سایر مشترکین برق بجز بخش خانگی، 0/09 منات (5/2 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است که این نرخ در خصوص مصرف کنندگان بزرگی که بیش از 5 میلیون کیلووات ساعت در ماه مصرف دارند، 0/028 منات (1/6 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت در شب و 0/058 منات (3/3 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت در روز تعیین شده است. همچنین قیمت عمده فروشی برق حاصل از برق آبی‌های کوچک 0/05 منات (2/9 سنت)  و برق حاصل از نیروگاه‌های بادی، 0/055 منات (3/2 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت و برق حاصل از سایر منابع تجدیدپذیر، 0/057 منات (3/3 سنت) به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. نرخ های جدید از اول ماه دسامبر اعمال می‌گردند. در ضمن قیمت گاز برای نیروگاه­های برق 120 منات (69/2 دلار) به ازای هزار مترمکعب تصویب شده است. (29 نوامبر 2016- منبع: abc.az)
 افزایش سهم تجدیدپذیرها در آذربایجان تا 20 درصد
آذربایجان قصد دارد سهم منابع انرژی تجدیدپذیر و جایگزین در تراز انرژی این کشور را تا سال 2020، از 16 درصد به 20 درصد افزایش دهد. به گفته معاون دفتر اقتصاد و برنامه‌های توسعه‌ای آژانس دولتی انرژی‌های تجدیدپذیر و جایگزین آذربایجان، پتانسیل تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشور بسیار بالا می‌باشد. هم اکنون، ظرفیت تولید برق در آذربایجان 7200 مگاوات می‌باشد، در حالی که تنها پتانسیل انرژی­های تجدیدپذیر و جایگزین بیش از 12 هزار مگاوات است. از این میان، بیشترین سهم به انرژی خورشیدی تعلق می‌گیرد که پتانسیل آن 5000 مگاوات برآورد گردیده است.  پس از انرژی خورشیدی، انرژی باد با پتانسیل ظرفیت 4500 مگاوات، دومین رتبه را در میان انرژی‌های تجدیدپذیر دارا می‌باشد و سایر رتبه‌ها به ترتیب به زیست توده با پتانسیل ظرفیت 1500 مگاوات، انرژی زمین گرمایی با 800 مگاوات و نیروگاه‌های برق آبی کوچک با 350 مگاوات تعلق گرفته است.
(17 نوامبر 2016- منبع: EN.TREND.az)
 افزایش تقاضای برق در آذربایجان
تقاضای برق در آذربایجان در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل با افزایش رو به رو بوده است و به همین ترتیب تولید برق در این کشور نیز افزایش یافته است. تولید برق آذربایجان در ماه اکتبر در حدود 1/9 میلیارد کیلووات‌ساعت بوده است. این رقم در ماه سپتامبر 1/7 میلیارد کیلووات‌ساعت، در ماه اوت 2/1 میلیارد کیلووات‌ساعت، در ماه‌های ژوئیه، مارس و فوریه، 1/9 میلیارد کیلووات‌ساعت و در ماه‌های می و ژوئن، 1/7 میلیارد کیلووات‌ساعت بوده است. میزان تولید برق طی ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال 2016 در آذربایجان، 18/4 میلیارد کیلووات‌ساعت می‌باشد. تولید برق در  دوره مشابه  در سال 2015، در این کشور، 5/22 میلیارد کیلووات ساعت ثبت شده است که 9 درصد کمتر از تولید همین دوره در سال 2014 می‌باشد.

(3 نوامبر 2016- منبع: abc.az)          

 کاهش تولید برق در آذربایجان
نیروگاه‌های تحت مالکیت شرکت آذر انرژی (شرکت اصلی تهیه و تولید برق در آذربایجان)، طی ماه‌های ژانویه تا سپتامبر 2016 حدود 5/16 میلیارد کیلووات‌ساعت برق تولید نمودند. این میزان برای همین دوره در سال 2015، 8/16 میلیارد کیلووات‌ساعت بوده است که نشان دهنده کاهش در تولید برق نیروگاه‌های این کشور می‌باشد. همچنین تولید برق این کشور در سپتامبر سال 2016، 7/1 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. کل تولید برق آذربایجان در سال 2015، حدود 5/22 میلیارد کیلووات ساعت بوده که در مقایسه با 7/22 میلیارد کیلووات ساعت تولید سال قبل نزدیک به 9/0 درصد کاهش داشته است. (22 سپتامبر 2016- منبع: Reuters)

http://en.trend.az/business/energy/2669293.html

 توقف فعالیت نیروگاه هسته­ای ارمنستان جهت انجام تعمیرات

 وب سایت رسمی وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان در بیانیه­ای اعلام کرد که فعالیت نیروگاه هسته­ای متسامور ارمنستان در20 سپتامبر برای یک دوره تعمیرات برنامه­ریزی شده سالانه و همچنین سوخت­گیری، متوقف می­شود. وزیر انرژی ارمنستان گفت که این توقف برای تعمیرات اساسی جهت افزایش عمر و ارائه خدمات بیشتر نیروگاه هسته­ای این کشور است. وی افزود دوره توقف فعالیت نیروگاه در این سال نسبت به سال­های قبل بیشتر از حد معمول است اما در 20 نوامبر فعالیت آن مجدداً آغاز و به شبکه سراسری متصل می­شود. وی اشاره نمود که توقف این نیروگاه تأثیری بر روی تعرفه­های برق کشور نمی­گذارد. نيروگاه هسته‌اي متسامور در­30 كيلومتري غرب شهر ايروان قرار گرفته و در سال 1970 ساخته شده است. اين نيروگاه در پي زلزله شديد سال 1988 تعطیل شد و در سال 1995 یکی از دو راکتور آب سبک آن مجدداً فعال شد. مقامات ارمنستان گفتند که دولت احداث یک نیروگاه هسته­ای جدید را در دستور کار خود قرار داده است. نیروگاه جدید قرار است به دو برابر ظرفيت توليد برق نيروگاه كنوني برسد. این نیروگاه در حال حاضر حدود 35 درصد از برق ارمنستان را تولید می­­کند. در ماه مارس سال 2014، دولت ارمنستان به دلیل تأخیر در احداث یک واحد جدید، تصمیم گرفت عمر نیروگاه فعلی را افزایش دهد. این تصمیم با صرف یک هزینه 270 میلیون دلاری و همچنین اعطای یک کمک 30 میلیون دلاری بلاعوض از سوی روسیه امکان­پذیر شده است. (19 سپتامبر 2016- منبع: arka)

http://arka.am/en/news/technology/armenian_nuclear_power_plant_to_be_halted_for_planned_repair

آذربایجان و روسیه در حال تأسیس حلقه انرژی روسیه، آذربایجان و گرجستان

شرکت دولتی FGC روسیه، روز گذشته در باکو اعلام نمود که در جلسه کاری که ما بین مدیر عامل این شرکت و ریاست شرکت آذر انرژی آذربایجان برگزار شد، پروژه حلقه انرژی "روسیه، آذربایجان و گرجستان"، را مورد بحث و بررسی قرار دادند. یکی از مهم­ترین موضوعات مورد طرح، طرح اتصال شبکه‌های برق این کشورها به یکدیگر و ساز و کار تبادل برق با یکدیگر خواهد بود. در عین حال طرفین در خصوص وظایف و  عملکرد کنونی شرکت‌ها اطلاعاتی را مبادله نمودند و همکاری‌های بلند مدت بین روسیه و آذربایجان و اتصال سیستم‌های برق دو کشور بر اساس موافقت نامه‌های بین‌المللی، را مورد بحث و بررسی قرار دادند. همچنین مدیرعامل FCG خلاصه­ای از عملیات ساخت خط انتقال 330 کیلوولت دربند- کاچماز و خط انتقال 110 کیلوولت بلیدزی (در جمهوری داغستان روسیه) - یالاما ، مشترک مابین روسیه و آذربایجان را ارائه نمود. در سال 2016 در چارچوب تبادل برق، میزان برق تبادل شده بین دو کشور 370/67 میلیون کیلووات ساعت بوده است.

(2 سپتامبر 2016- منبع: Abc.az)

http://abc.az/eng/news_02_09_2016_98488.html

انتقال 200 مگاوات برق توسط آذربایجان به روسیه
شرکت تولید برق آذربایجان اعلام نمود که 200 مگاوات برق به روسیه  انتقال داده است.. این میزان انتقال برق در پی بروز اختلال فنی در یکی از نیروگاه­های این کشور و به منظور پشتیبانی از شبکه برق روسیه بوده است. شرکت روسی Enel Russia اعلام نمود که این اختلال در روز 22 اوت اتفاق افتاد و تا روز 24 اوت برطرف گردید.
( 24 اوت 2016- منبع: Abc.az
                    http://abc.az/eng/news_24_08_2016_98292.html

گزارش اپراتور شبکه برق آذربایجان از کاهش تلفات فنی برق در این کشور

شرکت Azerisiq، اپراتور شبکه ملی برق آذربایجان، در سالگرد دهمین سال تأسیس این شرکت، از کاهش تلفات فنی شبکه برق آذربایجان خبر داد. بنابر اعلام این شرکت، طی 10 سال فعالیت این شرکت، تلفات فنی شبکه برق در شهر باکو از 16/9 درصد به 7/8 درصد و در کل کشور به 10/4 درصد رسیده است. همچنین این شرکت در نیمه اول سال، موفق به دریافت 87 درصد از قبوض ماهانه برق مشترکین برق شد که این میزان در شهر باکو 98/3 درصد بوده است. (9اوت 2016- منبع: Abc.az)

                                           http://abc.az/eng/news/97952.html

کاهش صادرات برق آذربایجان به میزان 13 درصد

بر اساس اعلام کمیته گمرک مرزی آذربایجان، صادرات برق این کشور در ماه­های ژانویه الی ژوئن 2016 با کاهش روبرو بوده است. بر اساس اعلام این کمیته طی 6 ماهه اول سال 2016، میزان برق صادراتی 166/8 میلیون کیلووات ساعت مجموعاً  به ارزش 7/2 میلیون دلار بوده است که این میزان به نسبت صادرات برق  همین دوره در سال 2015 با کاهش 13/3 درصدی مواجه بوده است. در ماه ژوئن، صادرات برق آذربایجان 58/8 میلیون کیلووات ساعت و به ارزش 2/2 میلیون دلار بوده است. قیمت برق صادراتی در پنج ماه اول سال 2016، 4/35 سنت و در ماه ژوئن، 3/80 سنت به ازای هر کیلووات‌ساعت بوده است. در سال 2015 نیز، صادرات برق آذربایجان مجموعاً 5/212 میلیون کیلووات ساعت و با قیمت 5/4 سنت به ازای هر کیلووات ساعت برق رسیده است. (18ژوئیه 2016- منبع: Abc.az)

http://abc.az/eng/news/97505.html

آمادگی آذربایجان برای پیوستن به کریدور برق ایران  و  روسیه

رئیس جمهوری آذربایجان آمادگی این کشور برای ادغام با شبکه برق ایران و روسیه و پیوستن به کریدور انرژی شمال به جنوب و اتصال به شبکه برق این دو کشور را اعلام نمود. وی اظهار کرد که کشور آذربایجان در حال حاضر به لحاظ فنی آمادگی پیوستن به شبکه برق دو کشور همسایه را دارد. جلسه‌ای که در ماه اوت مابین سه کشور برگزار خواهد شد، جهت دستیابی به توافق نهایی و تکمیل پروژه در آینده نزدیک خواهد بود. سه کشور در حال حاضر در حال بررسی تشکیل کارگروهی سه جانبه هستند که مسئول رسیدگی به امور فنی و سازمانی ادغام شبکه برق ایران، آذربایجان و روسیه می­باشد. انتظار می‌رود که پس از تکمیل پروژه، ایران بتواند تا 700 مگاوات برق در سال دریافت نماید. این جلسه در مسکو برگزار خواهد شد. در ماه دسامبر سال گذشته؛ کشورهای ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه، تفاهم نامه همکاری برای تبادل برق امضا نمودند که کریدور انرژی ایران، آذربایجان و روسیه بخشی از این همکاری می‌باشد. در جلسه­ای که در ماه آوریل بین وزرای انرژی 4 کشور برگزار گردید، تصمیم گرفته شد که این کریدور تا سال 2019 تکمیل گردد. (28ژوئیه 2016- منبع: sputniknews.com)

http://sputniknews.com/business/20160728/1043711086/azerbaijan-russia-iran-energy.html

افزایش قیمت تعرفه های برق در آذربایجان

در پانزدهم جولای سال جاری، تعرفه‌های جدید برق در آذربایجان به تصویب رسید. این تصمیم در جلسه شورای تعرفه‌گذاری آذربایجان اخذ گردید. بر اساس تصمیم این شورا، قیمت عمده فروشی برای یک کیلووات ساعت برق 0/043 منات ( 2/76 سنت دلار) و قیمت خرده فروشی برای یک کیلووات ساعت برق 0/07 منات (4/49 سنت دلار) خواهد بود. تا قبل از این تاریخ، قیمت عمده فروشی برق تولیدی از انرژی بادی، 0/045 (2/9 سنت)، برق حاصل از نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک مربوط به بخش خصوصی 0/025 منات (1/6 سنت) و برق تولیدی از نیروگاه‌های شرکت آذرانرژی (شرکت تولید کننده برق دولتی آذربایجان)، 0/041 منات (2/6 سنت)  و قیمت خرده فروشی برای یک کیلووات‌ساعت برق نیز، 0/06 منات (3/9 سنت) بوده است. تعرفه‌های قبلی در سال 2007 تنظیم شده بود. تعرفه‌های جدید با هدف پایداری و حفظ کیفیت خدمات عرضه برق، کاهش وابستگی‌های مالی و توسعه مؤثر تولیدکنندگان و شبکه توزیع  تنظیم شده است. براساس اعلام شورای تعرفه­گذاری آذربایجان، طی 10 سال گذشته، ظرفیت تولید سیستم عرضه برق این کشور از 5590 مگاوات به 7160 مگاوات و تعداد مشترکین برق به 2/5 میلیون نفر رسیده است. همه این موارد همراه با توسعه و گسترش شبکه برق نیازمند صرف هزینه‌های کلان و سرمایه‌گذاری‌های مکفی است. به گفته سخنگوی شورای تعرفه‌گذاری آذربایجان، تعرفه‌های جدید برق این کشور که هنوز به نسبت سایر کشورهای منطقه بسیار پایین‌تر است، این امکان را فراهم می‌سازد تا وابستگی تولیدکنندگان را به بودجه دولت کمتر نموده و موجب افزایش دستمزدهای حدود 18 هزار نفر شاغل در این بخش می‌گردد. بدهی‌های مصرف‌کنندگان برق تا 15 جولای همچنان با نرخ­های قبلی محاسبه می‌گردد.

(14 جولای 2016- منبع: News.az)

   http://news.az/articles/economy/110263

آمادگی آذربایجان برای فروش برق به کشورهای ثالث همراه با ایران

در تاریخ 16 ژوئن (27 خرداد) پارلمان آذربایجان چارچوب قرارداد فروش برق میان ایران و آذربایجان را به تصویب رساند که شامل فروش برق به کشور ثالث نیز می‌گردد. مبادله برق در این قرارداد از طریق خط انتقال مغان (پارس آباد - ایمیشلی) انجام خواهد شد. در این قرارداد طرفین می‌بایست در خصوص میزان و تعرفه برق با یکدیگر به تفاهم برسند. (16 ژوئن 2016- منبع: Abc.az)

http://abc.az/eng/news/96790.html

کاهش تقاضای انرژی در ماه می در آذربایجان

تقاضای برق در آذربایجان در ماه می به نسبت ماه آوریل کاهش پبدا کرد و به واسطه آن شرکت آذر انرژی نیز تولید خود را کاهش داد. به گزارش شرکت آذر انرژی، تولید برق توسط این شرکت در ماه می 6/1 میلیارد کیلووات‌ ساعت، در ماه آوریل 6/1 میلیارد کیلووات ساعت، در ماه مارس 9/1 میلیارد کیلووات ساعت، در ماه فوریه 9/1 میلیارد کیلووات ساعت و در ماه ژانویه نیز 1/2 میلیارد کیلووات ساعت بوده است. مجموع تولید برق طی ماه‌های ژانویه تا می 2016، 2/9 میلیارد کیلووات ساعت است که این رقم در مقایسه با تولید سال 2015 در همین دوره، 1/6 درصد کاهش یافته است. در سال 2015 نیز تولید برق به نسبت دوره مورد نظر در سال 2014، 9/0 درصد کاهش داشته است. بیشترین میزان تولید در سال 2015 با 3/2 میلیاردکیلووات ساعت مربوط به ماه ژانویه بوده است که بالاترین نرخ تولید ماهیانه از سال 2010 می‌باشد.

(2 ژوئن 2016- منبع:Abc.az  )

       http://abc.az/eng/news/96537.html

احداث نیروگاه جدید توسط شرکت آذر انرژی

شرکت آذرانرژی تنها تولید کننده برق آذربایجان، تصمیم دارد تا در نیمه دوم سال 2016، بهره‌برداری از دومین واحد سیکل ترکیبی در حال احداث توسط آن شرکت را در نیروگاه حرارتی شیمال آغاز نماید. ساخت این واحد تقریباً در حال اتمام است. انتظار می‌رود تا با تکمیل و راه‌اندازی واحد دوم سیکل ترکیبی، ظرفیت نیروگاه شیمال به 409 مگاوات افزایش یابد. درحال حاضر نیروگاه شیمال تأمین کننده یک چهارم از نیاز برق باکو و شبه جزیره آب شوران است. پس از ساخت واحد دوم سیکل ترکیبی، این میزان به 35 الی 40 درصد افزایش خواهد یافت. واحد دوم نیروگاه شیمال با همکاری شرکت ژاپنی تویو ساخته شده است. در حال حاضر، ظرفیت تولید برق در آذربایجان 7129 مگاوات است که این کشور را قادر به تولید سالانه 24 و صادرات 2/1  میلیارد کیلووات ساعت برق می‌سازد. (10 می 2016- منبع: Azernews)

http://www.azernews.az/oil_and_gas/96367.htm

عملکرد بخش انرژی‌های تجدیدپذیر آذربایجان

بنابر اظهارات یکی از اعضای کمیته آمارهای دولتی آذربایجان، این کشور در چهار ماه اول سال 2016، حدود 4/5 میلیون کیلووات‌ساعت برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید نموده است که از این میزان، 3/4 میلیون کیلووات ساعت متعلق به تولید برق بادی و حدود 1/1 میلیون کیلووات ساعت مربوط به تولید برق از انرژی خورشیدی بوده است. وی همچنین اظهار داشت که تولید برق از انرژی‌های جایگزین در حدود 2 میلیون کیلووات‌ساعت نسبت به همین دوره در سال قبل افزایش داشته است. مجموع تولید برق آذربایجان در 4 ماه اول سال 2016، 5976 میلیون کیلووات ساعت بوده است که تنها 6/5 درصد از آن مربوط به انرژی برق آبی می‌باشد و سهم انرژی‌های جایگزین از کل تولید در حدود 0/075 درصد است. آذربایجان قصد دارد تا سال 2020، تولید برق این کشور از انرژی­های جایگزین به 20 درصد افزایش دهد. (16 آوریل 2016- منبع: (Renewablebiz.com

http://www.renewablesbiz.com/article/16/04/real-picture-alternative-power-azerbaijan-still-did-not-even-reach-1

چشم انداز  پل انرژی آذربایجان، گرجستان، ترکیه

وزیر انرژی آذربایجان در مقاله‌ای که توسط یکی از جراید رسمی این کشور در تاریخ 15 آوریل منتشر شد، اظهار نموده که پل انرژی مابین آذربایجان، گرجستان و ترکیه، چشم انداز جدیدی را در صادرات برق این کشورها ایجاد خواهد نمود و اقدامات مربوط به ایجاد آن در حال انجام است. طی 10 سال گذشته، آذربایجان نسبت به ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های جدید با فناوری­های نو اقدام نموده و ظرفیت تولید برق در این کشور به 7149 مگاوات افزایش یافته است. در سال‌های 2003 و 2004، این کشور به دلیل فرسودگی نیروگاه‌ها و خطوط انتقال با مشکلاتی جهت تأمین برق مواجه شده بود. اما با نوسازی زیرساخت‌های موجود و تأسیس نیروگاه‌های جدید، آذربایجان نه تنها موفق شد نیازهای داخلی کشور را تأمین و مدیریت نماید بلکه نسبت به صادرات برق نیز اقدام نمود. در سال 2015، آذربایجان 5/22 میلیارد کیلووات‌ساعت و در سال 2014 نیز 7/22 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نمود. ظرفیت تولید برق آذربایجان طی 5 سال گذشته، 30 درصد افزایش یافته است که قادر به تولید 24 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال می‌باشد. این میزان تولید امکان صادرات 1/2 میلیارد کیلووات‌ساعت برق را به صورت سالانه فراهم می‌سازد. همچنین به دلیل توسعه خطوط انتقال برق، آذربایجان می‌تواند به عنوان ترانزیت­کننده نیز ایفای نقش نماید. در نوامبر سال 2015، وزیر انرژی روسیه تمایل این کشور برای اتصال به شبکه برق ایران و آذربایجان را اعلام نمود. در فوریه سال میلادی جاری نیز، ایران هم تمایل خود را برای اتصال به شبکه برق روسیه و آذربایجان ابراز نمود. در پاسخ، آذربایجان نیز برای از سر گرفتن فعالیت کارگروه مربوط به اتصال شبکه برق سه کشور، ابراز تمایل و اظهار آمادگی نمود. در صورت اتصال شبکه برق این سه کشور، آذربایجان می‌تواند به عنوان کشور ترانزیت­کننده برای واردات و صادرات برق ایفای نقش نماید. وزارت انرژی آذربایجان قصد دارد تا نسبت به ساخت نیروگاه‌های جدید با ظرفیت 2800 مگاوات تا سال 2020 اقدام نماید. (15 آوریل 2016- منبع: Azer.news)   

      
   http://www.azernews.az/business/95243.html

 

احتمال تغییر ساعات کاری در آذربایجان با توجه به عدم تغییر ساعت رسمی در این کشور

در سال جاری، تغییر ساعت رسمی در آذربایجان منتفی شد و ساعت‌ها تغییر نخواهند کرد. در این کشور هر دو سال یکبار، ساعت رسمی کشور، یک ساعت به جلو کشیده می­شود. با منتفی شدن این اقدام، کارشناسان معتقدند که باید ساعت کار در این کشور تغییر نماید و از ساعت 9صبح الی 6 عصر  به 8/30 الی 5/30 بعد از ظهر تغییر نماید. علت عدم تغییر ساعت برای فصول گرم سال این است که آکادمی علوم ملی این کشور اعلام کرده با توجه به این که در این کشور حتی در زمستان هم زمان تابش خورشید کمتر از 9 ساعت نمی­باشد، تغییر ساعت مؤثر نیست. در عین حال به گفته کارشناسان آذربایجان، تغییر ساعت تنها در کشورهای بزرگی مثل روسیه که دارای مناطق زمانی مختلف هستند، معنادار است. آذربایجان کشور کوچکی است و تحقیقات نشان داده که تغییر ساعات فصلی، تغییر چندانی در اقتصاد این کشور و صرفه­جویی در مصرف برق ندارد و بنابراین نیازی به جلو کشیدن ساعت رسمی نمی‌باشد.

(27 مارچ 2016- منبع: Azer.news)                                                                                      

http://www.azernews.az/azerbaijan/94199.html

کاهش صادرات برق در آذربایجان نسبت به سال قبل

کمیته گمرکات آذربایجان اعلام نمود که بر اساس کنتورهای نصب شده در مرزهای این کشور، میزان صادرات برق در دو ماه ژانویه و فوریه سال 2016 مجموعاً به 49/8 میلیون کیلووات‌ساعت رسیده است که در مقایسه با رقم 67/8  میلیون کیلووات‌ساعت مربوط به صادرات دو ماهه اول سال 2015، با کاهش مواجه بوده است. میزان صادرات برق در ماه­های ژانویه و فوریه به ترتیب 10/4 و 4/39 میلیون کیلووات ساعت بوده است. قیمت صادرات برق در ماه ژانویه 4/98 و در ماه فوریه 4/77 سنت به ازای هر کیلووات ساعت بوده است. (17 مارچ 2016- منبع:Abc.Az )

http://abc.az/eng/news_17_03_2016_94925.html

شروع صادرات برق آذربایجان به ترکیه

بنابر اظهارات وزیر انرژی آذربایجان، از هفتم فوریه سال جاری میلادی (18 بهمن 1394) صادرات برق این کشور به ترکیه از طریق گرجستان آغاز شد. مقدار برق صادراتی آذربایجان به ترکیه در حال حاضر 80 مگاوات است. اخیراً، نهاد مقررات گذاری بازارهای انرژی ترکیه، مجوز فروش برق آذربایجان در بازارهای ترکیه را صادر کرده است. صادرات برق آذربایجان از طریق کریدور انرژی آذربایجان، گرجستان و ترکیه انجام می‌گردد. گرجستان هم به عنوان کشور ترانزیت کننده و هم به عنوان صادر کننده برق در این مبادلات عمل می‌نماید. از این طریق در وهله اول آذربایجان قادر خواهد بود تا بدهی خود به ترکیه برای برق صادراتی از ترکیه به جمهوری نخجوان را پرداخت نماید و همچنین به بازار برق اروپا بپیوندد. چنین شیوه بازپرداختی به آذربایجان اجازه خواهد داد که از ظرفیت کامل این کشور برای تولید برق استفاده نماید و همچنین موجب بهبود بهره وری تولید برق در آذربایجان خواهد شد.

(8 فوریه 2016- منبع: en.trend.az)

   http://en.trend.az/business/economy/2492875.html

همکاری آذربایجان، ایران و روسیه برای توسعه کریدور انرژی

وزیر انرژی آذربایجان اظهار نمود که  سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه برای توسعه کریدور انرژی شمال به جنوب همکاری می‌نمایند. وی افزود برداشته شدن تحریم‌های ایران نقش بزرگی در توسعه روابط آذربایجان با ایران داشته است. ساخته شدن کریدور انرژی شمال به جنوب، صادرات برق از روسیه به آذربایجان و سپس به ایران را میسر می­سازد. گروه کاری ویژه­ای برای تسریع امور مربوط به این کریدور تشکیل شده است. همچنین وزیر انرژی روسیه نیز تمایل کشورش را برای یکپارچه نمودن سیستم‌های انرژی روسیه، آذربایجان و ایران اعلام نمود. وزیر انرژی آذربایجان نیز از تمایل و آمادگی کشورش برای از سرگیری مذاکرات در قالب گروه کاری سه گانه روسیه، آذربایجان و ایران سخن گفت.

(10 فوریه 2016- منبع: Trends News Agency)

http://en.trend.az/azerbaijan/business/2491552.html

ناتوانی انرژی های جایگزین آذربایجان  از غلبه بر اثرات  بحران های اولیه در این بخش

انرژی‌های جایگزین که در سال گذشته تنها 0/042درصد از ترکیب تولید برق در آذربایجان را به خود اختصاص داده‌اند، همچنان متأثر از بحرا‌ن‌های اولیه در این بخش هستند و نتوانسته‌اند بر تأثیرات منفی آن غلبه نمایند. کمیته آمارهای بین‌المللی آذربایجان اعلام نموده که در سال 2015، تولید برق از انرژی‌های جایگزین 9/7 میلیون‌کیلووات ساعت بوده است که 0/042 درصد از تولید ناویژه برق در آذربایجان (به میزان 22/9 میلیارد کیلووات ساعت) و 0/044 درصد از برق قابل تجارت در این کشور (به میزان 8/21 میلیارد کیلووات ساعت) می‌باشد. از این میزان تولید برق از انرژی‌های جایگزین، انرژی باد 7/5 میلیون کیلووات ساعت و انرژی خورشید 4 میلیون کیلووات ساعت را شامل می‌شوند.

(22 ژانویه 2016- منبع:abc.az  )

 http://abc.az/eng/news/main/93712.html

تراز مثبت مبادلات  برق آذربایجان با کشورهای همسایه

براساس گزارش وزیر آب و برق آذربایجان، سال گذشته واردات برق به آذربایجان 4/107 میلیون کیلووات ساعت و صادرات برق از این کشور 6/260 میلیون کیلووات ساعت بوده است. بدین ترتیب تراز مبادلات برق این کشور با کشورهای همسایه به 2/153 میلیون کیلووات‌ساعت رسید. در سال 2015، تولید برق آذربایجان حدود 5/22 میلیارد کیلووات ساعت بوده که برای تولید این میزان برق، 7/4 میلیارد متر مکعب گازطبیعی و 315 هزار تن نفت سیاه مصرف شده است. در سال 2015، تولید نیروگاه‌های حرارتی آذربایجان 9/20 میلیارد کیلووات ساعت و تولید نیروگاه‌های برق آبی 6/1 میلیارد کیلووات‌ساعت بوده است. هم اکنون، ظرفیت تولید برق این کشور 7129 مگاوات است. (14 ژانویه 2016- منبع: abc.az)

آذربایجان - اخبار 2015-1394


توسعه ساز و کار یارانه بر روی انرژی های جایگزین در آذربایجان

آژانس دولتی انرژی‌های جایگزین و تجدیدپذیر در آذربایجان نسبت به توسعه یک مکانیزم بهینه برای اختصاص یارانه به پروژه‌های حوزه انرژی‌های جایگزین اقدام خواهد نمود. بنابر اظهارات معاون این آژانس این مکانیزم باید به گونه‌ای باشد تا منجر به جذب سرمایه‌گذاری و اعتبارات در این بخش گردد. ماهیت این مکانیزم به گونه‌ای است که تعرفه یارانه ای بر اساس سودی که از  افزایش صادرات سوخت (نفت و یا گاز) و یا کاهش واردات آن در نتیجه استفاده از انرژی‌های جایگزین برای تولید برق حاصل می‌گردد، تنظیم می‌شود. این مکانیزم احتمالاً در ساخت نیروگاه بادی 200 مگاواتی مابین دو سکوی نفتی در جزیره پیراللهی در دریای خزر استفاده خواهد شد. براساس مطالعات امکان سنجی پروژه، هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق در یک نیروگاه بادی در حدود 07/0 تا 08/0 منات (48/4 - 12/5  سنت) خواهد بود. این در حالیست که قیمت خرده فروشی هر کیلووات ساعت برق هم اکنون در بازار انرژی آذربایجان 06/0 منات (84/3 سنت) است. بدیهی است که در چنین حالتی برای توسعه انرژی تجدیدپذیر نیاز به اختصاص تعرفه یارانه‌ای خواهد بود و مکانیزم فوق‌الذکر در اینجا کاربرد خواهد داشت. براساس برآوردهای اولیه، هزینه ساخت این نیروگاه در حدود 450 میلیون یورو است. آژانس دولتی انرژی‌های جایگزین آذربایجان در حال مشاوره با شركت‌هاي سرمایه‌گذار است که قادر به سرمایه‌گذاری بر روی پروژه و خرید تضمینی برق نیروگاه با قیمت توافق شده باشند. نقطه قوت در این پروژه، اين است كه کل سرمایه طی 3/9 سال بازگشت پيدا مي‌كند. از آنجا كه محل استقرار نیروگاه در دریا قرار دارد، لذا بهره‌وری پروژه افزایش می‌يابد. در محل ساخت نیروگاه پتانسیل وزش باد بسیار بالاست، که جبران سرمایه را در کمترین زمان ممکن به نسبت نیروگاه‌های بادی مستقر در خشکی، امکان‌پذیر می‌نماید. (29 دسامبر 2015- منبع: abc.az)

http://abc.az/eng/news_29_12_2015_93197.html

تخصیص وام بالغ بر 700 میلیون دلار توسط بانک توسعه آسیایی برای پروژه های انرژی آذربایجان

بانک توسعه آسیایی اعتباری در حدود 790 میلیون دلار را طی سال‌های 2016 تا 2018 به پروژه‌های انرژی آذربایجان جهت توسعه بخش توزیع برق و سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر اختصاص داد. همچنین این بانک، ارائه کمک‌های فنی به پروژه به ارزش 800 هزار دلار را نیز پذیرفته است. سهم مشارکت مالی دولت آذربایجان در اجرای این پروژه بین سال‌های 2016 تا 2018 سالانه به ترتیب، 75، 85  و 90 میلیون دلار خواهد بود. وام تخصیص داده شده جهت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در سال 2018 و به مبلغ 40 میلیون دلار به آذربایجان واگذار خواهد شد. سهم مشارکت دولت آذربایجان در این پروژه نیز به مبلغ 13 میلیون دلار خواهد بود. بانک توسعه آسیایی، در سال 1966 تأسیس و دارای 67 عضو می‌باشد. آذربایجان در سال 1999 به عضویت این بانک درآمده و سهم این کشور از سرمایه بانک توسعه آسیایی، 5 درصد است.

(15 دسامبر 2015- منبع:trend)

 
http://en.trend.az/azerbaijan/business/2469792.html

سرمایه گذاری آذربایجان بر روی انرژی نسل آینده

درحال حاضر کشورهای جهان همگی به این باور مشترک رسیده‌اند که باید به فکر نسل آینده و تأمین منابع انرژی مطمئن برای ایشان بود. حتی کشور آذربایجان نیز که دارای منابع غنی هیدروکربوری است از این قاعده مستثنی نیست و تصمیم گرفته تا از فرصت‌های این کشور در زمینه انرژی‌های جایگزین استفاده نماید و اقداماتی در این خصوص نیز تاکنون انجام شده است. درحال حاضر، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد انرژی آذربایجان 7 درصد است و دولت این کشور قصد دارد تا سال 2020 این سهم را به 20 درصد افزایش دهد. برآوردها حاکی از آن است که دستیابی به هدف 20 درصدی توسعه انرژی‌های جایگزین، نیازمند 7 میلیارد منات (7/6 میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌باشد. سرمایه‌گذاران خارجی بسیاری نیز جهت سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های توسعه انرژی جایگزین در  آذربایجان اظهار تمایل نموده‌اند. در سال 2014، حجم سرمایه‌گذاری در بخش مذکور از 60 میلیون دلار گذشت. اخیراً آذربایجان نیروگاه خورشیدی را در جمهوری نخجوان افتتاح نموده است. این نیروگاه 20 مگاواتی، شامل 78684 پانل خورشیدی شیشه‌ای جدید است. بیش از 30 تکنیک مختلف و بالغ بر 400 نفر در اجرای این پروژه مشارکت دارند. این نیروگاه در حدود 30 میلیون کیلووات ‌ساعت برق در سال تولید نموده و نقش عمده‌ای را در تأمین برق جمهوری نخجوان ایفا می‌نماید. نیروگاه خورشیدی دیگری که ساخت آن سال آینده میلادی در آذربایجان به پایان خواهد رسید، نیروگاه قره داغ- سنگچال است که دارای 36 هزار پانل خورشیدی با آخرین فناوری موجود است و ظرفیت کلی آن 9 مگاوات بوده و پاسخگوی نیاز برق منطقه سنگچال و مرز قره داغ خواهد بود. همچنین بهره برداری کامل از نیروگاه بادی ینی یاشما در منطقه خیزی نیز در برنامه سال آینده  این کشور قرار دارد. ظرفیت این نیروگاه 50 مگاوات و شامل 20 توربین بادی است. ساخت مزرعه بادی در دریای خزر نیز از سایر این پروژه‌ها می‌باشد. این مزرعه بادی 200 مگاواتی، بین دو سکوی استخراج نفت در جزیره پیراللهی ساخته خواهد شد. پروژه ساخت مزرعه بادی دریایی در دریای خزر، هم اکنون توسط وزراتخانه‌های مربوطه و سایر نهادهای ذیربط در آذربایجان در دست بررسی است. به گفته رئیس آژانس دولتی منابع انرژی جایگزین آذربایجان، سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای ساخت این پروژه در حدود 450میلیون یورو برآورد گردیده است که قسمتی از آن باید توسط سرمایه‌های خارجی تأمین گردد. تاریخ بهره­برداری کامل از این مزرعه بادی، اواخر سال 2017 و یا اوایل سال 2018 پیش‌بینی شده است. طی 5 سال آینده، آذربایجان قصد دارد 100 پروژه در زمینه انرژی‌های جایگزین را اجرا نماید.  (16 دسامبر 2015- منبع: Azernews)            

http://www.azernews.az/business/90801.html

حمایت آلمان از آذربایجان برای توسعه انرژی باد

رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان- آلمان در کنفرانسی که در تاریخ 27 اکتبر (5 آبان) در خصوص انرژی باد و یکپارچگی شبکه برق در باکو برگزار شد، اعلام نمود که آلمان برای توسعه انرژی باد در آذربایجان به این کشور کمک خواهد کرد. این رویداد با مشارکت شرکتهای مطرح آلمان در زمینه انرژی­های تجدیدپذیر و آژانس دولتی انرژی­های تجدیدپذیر آذربایجان برگزار شده بود. دولت آذربایجان قصد دارد تا سال 2020، سهم انرژی­های تجدیدپذیر را از کل تولید برق به 20 درصد افزایش دهد که یک سوم آن از طریق انرژی باد خواهد بود. آژانس دولتی آذربایجان اخیراً ساخت مزرعه بادی ینی یاشما (Yeni Yashma) را با ظرفیت 50 مگاوات به پایان رسانده است و انتظار میرود که این نیروگاه تا پایان سال جاری به بهره­برداری برسد. تاکنون 17 عدد از 20 توربین این نیروگاه آماده راه اندازی است. انتظار میرود که سه توربین دیگر که همگی ساخت آلمان هستند، به زودی به آذربایجان تحویل گردند. آذربایجان در نظر دارد تا از سواحل باد خیز دریای خزر جهت توسعه پتانسیل انرژی باد در این کشور بهره گیرد. هم‌اکنون کل ظرفیت برق آذربایجان 2/7 گیگاوات است که امکان تولید 24 میلیارد کیلووات ساعت برق و صادرات 1/2 میلیارد کیلووات ساعت از آن را به کشورهای هم جوار، فراهم می‌نماید. انتظار میرود که تا انتهای سال 2015، تولید برق از انرژیهای تجدیدپذیر به 6/2 میلیارد کیلووات ساعت در سال برسد.

(28 اکتبر 2015- منبع: Azernews.Az)            

http://www.azernews.az/business/89152.html

عدم تغییر قیمت‌های برق در آذربایجان
وزیر انرژی آذربایجان روز 20 اکتبر (28 مهر 1394) در مصاحبه با رسانه­های این کشور اعلام نمود که افزایش قیمت‌های برق در دستور کار دولت آذربایجان نیست و کلیه بحث‌های موجود بر سر تغییر تعرفه‌های برق تنها شایعاتی بی­اساس است که نه وزارت انرژی و نه شورای تعیین تعرفه‌ها تا­کنون چنین موضوعی را در دستور کار قرار نداده­اند. بر همین اساس بنا بر اعلام بزرگ‌ترین تولید کننده برق در آذربایجان، شرکت آذر انرژی، قیمت عمده فروشی برق در این کشور 041/0 ­منات آذربایجان (معادل 9/3 سنت) به ازای هر­کیلووات ساعت می‌باشد. ­(20 اکتبر 2015- منبع: trend)     
       
کاهش تولید انرژی های تجدیدپذیر در آذربایجان
به گزارش کمیته آمارهای دولتی آذربایجان، انرژی‌های جایگزین تنها 045/0 درصد از تولید برق آذربایجان را تشکیل می‌دهند. تولید انرژی­های تجدیدپذیر در ماه‌های ژانویه الی سپتامبر(9 ماه)، 9/7 میلیون کیلووات ساعت بوده است که 045/0 درصد از تولید ناویژه برق آذربایجان (196/17 میلیارد کیلووات‌ ساعت) و 048/0 درصد از برق قابل خرید و فروش در این کشور (377/16 میلیارد کیلووات ساعت) را تشکیل می‌دهد که از این میزان، انرژی بادی در حدود 7/4 میلیون کیلووات ساعت و انرژی خورشیدی 2/3 میلیون کیلووات ساعت می‌باشد. (25 اکتبر 2015- منبع: ABC.az)     

 

اعطای تسهیلات مالی به پروژه نوسازی شبکه توزیع برق آذربایجان توسط بانک جهانی بعد از 19 ژانویه سال 2016
بانک جهانی، تأیید نهایی خود را برای اعطای تسهیلات به پروژه نوسازی شبکه توزیع برق آذربایجان اعلام نمود. تاریخ 16 ژانویه سال 2016، تاریخی است که بانک جهانی برای ارزیابی پروژه اعلام نموده است و به احتمال بسیار زیاد زمان واگذاری وام 19 ژانویه سال 2016 خواهد بود.  کل بودجه در نظر گرفت شده برای پروژه 400 میلیون دلار  خواهد بود که از این مبلغ، 300 میلیون دلار آن از طریق بخش بازسازی و توسعه بانک جهانی تأمین خواهد شد. تسهیلات گیرنده، دولت آذربایجان و آژانس اجرایی آذروست (Azerwest) اعلام شده است. این پروژه بر انتقال و توزیع برق تأکید دارد و 70 درصد از کل بودجه در نظر گرفته شده در مناطق روستایی آذربایجان و 30 درصد مابقی در شهرها صرف خواهد شد. توسعه و بازسازی بخش برق با استفاده از تسهیلات مالی بین‌المللی جزء برنامه‌های دولت آذربایجان در چند سال اخیر بوده است. 

(5 اکتبر 2015- منبع: (ABC.AZ

  http://abc.az/eng/news_05_10_2015_91208.html3

تضمین عدم وجود خاموشی و قطع برق در آذربایجان در زمستان پیش رو
بزرگترین تولید‌کننده برق آذربایجان، شرکت آذرانرژی اعلام نموده است که در زمستان سال جاری، قطع برق و خاموشی در کشور رخ نخواهد داد. جهت نیل به این هدف، متخصصان اقداماتی همچون تعویض پایه‌های خطوط انتقال چوبی قدیمی، ترانسفورماتورها و پست‌های برق انجام داده‌اند.  همچنین این شرکت مشغول ساخت 700 پست جدید است و 700 پست دیگر نیز به این تعداد در ادامه سال جاری افزوده خواهد شد. در مجموع، 34 پست و نیز خطوط انتقال به طول 50 کیلومتر در دست ساخت و 100 هزار پایه چوبی خطوط انتقال با پایه‌‌های آهنی تعویض شده است. متخصصان شرکت آذرانرژی برای انجام اقدامات لازم تا قبل از فرا رسیدن فصل سرما، بدون وقفه و حتی در تعطیلات عید قریان و در شیفت‌های مختلف کاری مشغول عملیات ساخت و تعمیر هستند. شرکت آذرانرژی دارای 200 پست 500، 330، 220 و 110 کیلوولت، 8 نیروگاه برق‌آبی و 14 نیروگاه حرارتی می‌باشد. منابع اصلی تولید برق در کشور آذربایجان، گازطبیعی (92 درصد)، برق آبی (9/7 درصد) و منابع انرژی تجدیدپذیر (1/0درصد) هستند. این شرکت در نظر دارد تلفات فنی شبکه توزیع برق آذربایجان را از 5/16 به 5/6 درصد و تلفات خطوط انتقال را نیز از 3/4 درصد کنونی به 8/2 درصد تا سال 2020 کاهش دهد. درحال حاضر در حدود 7200 مگاوات ظرفیت نصب شده برق در سیستم عرضه برق آذربایجان وجود دارد که سالانه به میزان 24 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می­نماید. آذربایجان از ابتدای سال جاری میلادی، صادرات برق این کشور را تا دو برابر افزایش داده است و هم اکنون سالانه به میزان 1/2 میلیارد کیلووات ساعت برق صادر می‌نماید. در ژانویه سال 2015 آذربایجان به میزان 52/17 میلیون کیلووات‌ساعت برق به ارزش 943960 دلار صادر نموده است. در ژانویه سال قبل، میزان صادرات برق آذربایجان 6/9 میلیون کیلووات ساعت به مبلغ 557780 دلار بوده که مقایسه این دو عدد، نشان دهنده پیشرفت قابل توجه صادرات برق آذربایجان در سال جاری است.
(24سپتامبر 2015- منبع: Azernews)            

http://www.azernews.az/business/88153.html

اعلام رسمي پروژه نوسازي سيستم توزيع برق آذربايجان توسط بانك جهاني
پروژه ‌نوسازي سيستم توزيع برق آذربايجان، رسماً توسط بانك جهاني تصويب و اعلام گرديد. براساس اعلام بانك، كل بودجه پروژه، 400 ميليون دلار برآورد شده است كه از اين مبلغ، 300 ميليون دلار آن توسط بانك توسعه و بازسازي، آماده پرداخت مي‌باشد. تاريخ آغاز پروژه هنوز تعيين نشده است. اين پروژه با تأكيد بر نوسازي بخش انتقال و توزيع برق تعريف شده است. 70 درصد از مبلغ پروژه در مناطق روستايي و 30 درصد باقي مانده در مناطق شهري صرف خواهد شد. بانك جهاني در حال  آماده‌سازي مقدمات پروژه براي ابلاغ تا قبل از پايان سال جاري ميلادي مي‌باشد. (1 سپتامبر 2015 – منبع: Abc.az)     

http://abc.az/eng/news_01_09_2015_90459.html


روشن شدن خيابان‌هاي آذربايجان با  برق خورشيدي
يك پروژه جديد خورشيدي، نقشه برق باكو، پايتخت آذربايجان را متحول خواهد ساخت. معاون آژانس دولتي انرژي‌هاي تجديدپذير و جايگزين آذربايجان، اعلام نمود كه در حال حاضر ايده برق­دار نمودن خانه‌ها و خيابان‌هاي باكو توسط پانل‌هاي خورشيدي در دست بررسي است. آذربايجان با داشتن 2400 الي 3200 ساعت تابش خورشيد در طول سال، از پتانسيل مناسبي براي توليد برق و حرارت از انرژي خورشيد برخوردار است. وي اظهار كرد، هم‌اكنون ايده تأمين روشنايي خيابان‌هاي باكو با نصب پانل‌هاي خورشيدي بر روي ساختمان‌ها، جهت قرار گرفتن در برنامه توسعه اقتصادي اجتماعي باكو و شهرك‌هاي آن، در دست بررسي است. قابل ذكر است كه برنامه مشابهي در حومه شهر باكو اجرا شده است و در آن، پانل‌هاي خورشيدي بر روي بام 5 مدرسه و 2 مركز بهداشتي در روستاهاي پادامدار،  هووسان و قره‌داغ، نصب شده‌اند. وي همچنين افزود كه در حال حاضر با مؤسسات بين‌المللي تأمين مالي براي اجراي پروژه‌هاي خورشيدي در حال مذاكره هستيم. با تمام منافعي كه استفاده از انرژي خورشيدي دربردارد تنها مانع براي توسعه آن، هزينه بالاي توليد برق از فتوولتائيك‌ها است كه هنوز قابليت رقابت با تعرفه‌هاي پايين برق در آذربايجان را ندارد. از اهداف آتي دولت آذربايجان، توسعه انرژي‌هاي زمين گرمايي، باد، خورشيد و تزريق برق حاصل از آن به شبكه ملي برق اين كشور، طي چند سال آتي است. پتانسیل انرژي تجديدپذير در آذربايجان، 12 هزار مگاوات است كه انرژي خورشيدي بخش اعظمي از آن، حدود 5 هزار مگاوات، را تشكيل مي‌دهد. سهم باد از اين پتانسیل 4500 مگاوات، زيست توده 1500 مگاوات، زمين گرمايي 800 مگاوات و برق آبي‌هاي كوچك 350 مگاوات است.

(26 اوت 2015 – منبع:Azernews )
 


افزايش تقاضاي برق در آذربايجان

تقاضاي برق در آذربايجان كه بين ماه‌هاي مي تا ژوئن با روند نزولي مواجه بوده است، در ماه ژوئیه مجدداً افزايش يافت و به همين منظور، شركت توليد برق آذرانرژي توليد خود را در ماه مورد نظر افزايش داد. بنابر گزارش‌هاي شركت آذر انرژي، توليد برق اين شركت در ماه ژوئیه 9/1 ميليارد كيلووات‌ساعت بوده است. توليد برق شركت آذر انرژي طي ماه‌هاي ژانويه تا ژوئن به ترتيب، 3/2 ، 9/1، 1/2، 9/1، 6/1(كمترين ميزان توليد طي 7 ماه گذشته)، 7/1 و 9/1 ميليارد كيلووات‌ساعت بوده است. مجموع توليد برق شركت آذر انرژي طي 7 ماه اول سال 2015، بالغ بر 4/13 ميليارد كيلووات‌ساعت مي‌باشد. توليد اين شركت در سال 2014،  7/22 ميليارد كيلووات‌ساعت بوده كه به طور متوسط سالانه 58/5 درصد افزايش داشته است. (5 اوت 2015 – منبع: Abc.az )

http://abc.az/eng/news_05_08_2015_89982.html

جذب سرمايه گذاري خارجي در بخش انرژي­هاي تجديدپذير در آذربايجان

توسعه انرژي‌هاي جايگزين در آذربايجان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. بنابراين دولت آذربايجان در پي يافتن فناوري‌هاي مناسب و سرمايه­گذاران خارجي در بخش انرژي‌هاي تجديدپذير در اين كشور مي‌باشد. آذربايجان نيازمند داشتن سيستم‌هاي پشتيباني است كه بتواند سيستم عرضه انرژي در اين كشور را حمایت نمايد. اين بدان معناست كه در زمان‌هايي كه هوا آفتابي و يا داراي وزش باد است، از انرژي خورشيد و باد برق توليد نموده و در زمان­هاي دیگر، ساير نيروگاه‌ها فعاليت نمايند. اما اين سيستم، پيچيده و پرهزينه است و آذربايجان به تنهايي قادر نيست آن را تأمین نماید. بنابراين دولت آذربايجان قصد دارد در اين زمينه از كمك و همكاري كشورهاي همسايه استفاده نمايد و اين احتمال وجود دارد كه از طريق سيستم انتقال به كشورهاي تركيه، گرجستان، ايران، قزاقستان و تركمنستان متصل گردد. در چنين حالتي هزينه انرژي‌هاي تجديدپذير كاهش يافته و به سرعت در منطقه گسترش خواهد يافت. همچنين بانك توسعه آسيايي نيز در ماه مي سال جاري، مبلغ یک ميليارد دلار را به اين كشور  اختصاص داده است. اين وام جهت احداث شبكه برقی كه بتواند علاوه بر جريان برق متناوب، جريان برق حاصل از انرژي‌هاي تجديدپذير را نيز منتقل نمايد، اعطا شده است. پتانسيل انرژي‌هاي تجديدپذير در سبد انرژي آذربايجان قابل ملاحظه و بالغ بر 12 هزار مگاوات است. بنابر گزارش كميته آمار دولتي آذربايجان، اين كشور از ژانويه تا ژوئن 2015، 5/2 ميليون كيلووات ساعت برق از انرژي هاي تجديدپذير توليد نموده است. اين رقم 0/045 درصد از توليد ناويژه برق طي اين دوره ( 11/685 ميليارد كيلووات ساعت و 047/0 درصد از كل برق قابل فروش برق (11/144 ميليارد كيلووات ساعت) در اين كشور مي‌باشد. انرژي باد، 3/6 ميليون كيلووات ساعت و انرژي خورشيدي 1/6 ميليون كيلووات ساعت از توليد انرژي تجديدپذير در اين كشور را تشكيل مي‌دهند. در سال 2014، سرمايه‌گذاري جهت توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير در آذربايجان 60/6 ميليون دلار بوده است. از سال 2000، بالغ بر 762/26 ميليون دلار در بخش انرژي‌هاي تجديدپذير آذربايجان سرمايه گذاري شده است.  (اول اوت 2015 – منبع:AZERNEWS )

http://www.azernews.az/analysis/86052.html

افزايش صادرات برق آذربايجان

به گزارش گمرك آذربايجان، صادرات برق اين كشور براساس گزارش­های ثبت شده از كنتورهاي برق طي ماه‌هاي ژانويه تا ژوئن مجموعاً به 0/155 ميليون كيلووات‌ساعت بالغ گردیده كه نسبت به میزان صادرات سال گذشته، 3/22 درصد افزايش داشته است. صادرات برق ماهانه طي 6 ماه از ژانويه تا ژوئن به ترتيب، 5/60، 3/7، 9/21، 1/44، 7/14 و 5/6 میلیون کیلووات ساعت بوده است. قيمت برق صادراتی طي ماه­هاي یاد شده به ترتيب، 39/5، 01/5، 48/6، 52/4، 24/6 و 59/6 سنت به ازاي هر كيلووات‌ساعت بوده است. آذربایجان به کشورهای ایران، روسیه، گرجستان و ترکیه برق صادر می­نماید. (21 ژوئیه 2015 – منبع:abc.az )

  http://abc.az/eng/news_21_07_2015_89682.html

احداث يك خط انتقال جديد برق در راستاي پل انرژي بين تركيه، گرجستان و آذربايجان

يك خط انتقال جديد برق به كريدور انرژي موجود مابين تركيه، آذربايجان و گرجستان افزوده خواهد شد. اين خط انتقال از طريق باكو، تفليس، جيحان (شهري در تركيه در استان آدانا) آغاز خواهد شد و در طول خط لوله گاز ترانس آناتولي امتداد خواهد يافت. توافقات اوليه بين سه كشور فوق براي اين خط انتقال انجام پذيرفته و هيأتي كه بدين منظور در تفليس پايتخت گرجستان حضور دارد، دو مسير براي احداث اين خط انتقال در نظر گرفته است. وزير انرژي آذربايجان، اعلام نمود كه خط انتقال شرق به غرب، (EWEC) نام گرفته و خط انتقال شمال  به جنوب (NOSEC) نامیده مي­شود. وي افزود، نيروگاه ساموخ – گارداباني در آذربايجان، خط شرق به غرب را تغذيه مي‌نمايد كه يكي از اصلي‌ترين و مهم‌ترين بازوهاي پروژه خواهد بود. وي همچنين اضافه نمود، برقي كه توسط آذربايجان به كريدور جنوب منطقه قفقاز عرضه خواهد شد، پس از ورود به تركيه، به پست برق اخلاتسيخه منتقل خواهد شد. در حال حاضر شركت آذرانرژي، بزرگترين توليد كننده برق آذربايجان خود را برای ورود به بازار برق تركيه آماده مي‌نمايد و در انتظار صدور مجوزهاي مربوطه است. (9 جولاي 2015 – منبع: dailysabah)

http://www.dailysabah.com/energy/2015/07/09/electricity-bridge-to-be-established-between-turkey-georgia-azerbaijan

پتانسيل بالاي آذربايجان براي بهينه سازي انرژي

ذخاير غني انرژي در آذربايجان، عمدتاً ذخایر برق آبی، تأمین انرژي در اين كشور را تضمين نموده است. اما اين امر، اجراي يك سيستم بهينه صرفه‌جويي انرژي را از برنامه اين كشور خارج ننموده است. بر اساس برآورد كارشناسان انرژي، اقدامات بهينه سازي مصرف انرژي، 2 تا 5 برابر بيشتر از ساخت يك نيروگاه به صرفه خواهد بود و عرضه پايدار انرژي را براي پاسخ گويي به تقاضاي رو به رشد آن تضمين خواهد نمود. بنا به گفته متخصصان، پتانسيل صرفه جويي انرژي در آذربايجان حدود 8 الي 10 ميليون تن معادل نفت خام است. بر اساس آمارهاي منابع رسمي، پتانسيل صرفه­جويي انرژي در آذربايجان، یک چهارم سطح متوسط آن در ميان اتحاديه كشورهاي مشترك المنافع (حدود 9/40 ميليون تن ساليانه) مي‌باشد. آذربايجان، از پتانسيل خوبي براي بهينه‌سازي انرژي در بخش خانگي و واحدهاي توليد برق برخوردار است. در بخش برق، از رده خارج كردن تجهيزات فرسوده و جايگزيني آنها با تجهيزات كارامد و بهينه، ساخت نيروگاه­هاي جديد و پست­ها و خطوط انتقال جديد از اولويت­هاي اين بخش مي­باشد. پتانسيل صرفه جويي انرژي صنعت برق آذربايجان 20 الي 25 درصد برآورد شده است. براساس تحقيقات انجام شده با بهينه­سازي انرژي در بخش صنعت، 9 درصد در هزينه‌هاي اين بخش صرفه­جويي خواهد شد. جهت توسعه بهينه سازي مصرف انرژي، دولت آذربايجان راهكارهاي تشويقي را مد نظر دارد كه از آن ميان مي­توان به تخفيف مالياتی و اختصاص وجوه كمكي از طرف دولت اشاره نمود. همچنين مبلغ 165 ميليون يورو براي مدرن سازي و مجهز شدن بزرگترين نيروگاه حرارتي آذربايجان به تجهيزات بهينه، سرمايه­گذاري شده است. در اين پروژه، از مكانيسم توسعه پاك (CDM) نيز بهره­برداري شده است كه انتظار مي­رود موجب كاهش سه ميليون تن دي اكسيد شود.